ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 19:33:24  Εμφάνιση Προφίλ
Προς πτυχιούχο φυσικό (και μετεξεταστέο στη φιλοσοφία)


Επειδή μάλλον προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις , θα σου μετράω και σου ονομάζω μία μία τις λογικές πλάνες στις οποίες υποπίπτεις

quote:
ΕΝΟΧΟΣ και χωρίς καμμία ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ.

Αυτά τα logic loops μπερδεύουν μόνο τους θρησκόληπτους και όχι τους θρησκευόμενους.

Θα απαντήσεις και εσύ τώρα στην ερώτηση που ήδη έχω θέσει???



Μόνος σου θα απαντήσεις στην ερώτηση που κάνεις αν απαντήσεις στις ερωτήσεις που σου θέτω.

Γιατί θα είναι ένοχος; Γιατί ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να του το είπε ο Θεός; Σου είπα ότι οι ένορκοι είναι όλοι Χριστιανοί. Γιατί κανένας τους δεν πιστεύει ότι όντως του το είπε ο Θεός;Μήπως ρε Πάνο είσαι άθεος; Δε συμφωνήσαμε ότι η ειλικρινής απάντηση, ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ, είναι ΔΕΝ ξέρω αν του το είπε ο Θεός! Γιατί θα τον βγάλεις ένοχο τον άνθρωπα;

quote:
Αυτού του είδους η επιστημονική αναλυτική σκέψη (πειραμα, μετρήσεις απόδειξη, φυσικός νόμος) εμφανίστηκε μόλις "χθες" στην γνωστή ιστορία της Ανθρωπότητας.

Αυτό ήθελα να καταδείξω.


Το ίδιο και ηλεκτρισμός, μόλις χτες εμφανίστηκε. Δε σε είδα όμως να τον αμφισβητείς.


quote:

Και εγώ στηριζόμενος στην ίδια άγνοια με εσένα, αν και εφόσον υπάρχουμε ως είδος, απλά πιθανολογώ ενός είδους εξέλιξη όπου κάλλιστα μπορεί να μην ισχύσει αλλά αλλού είναι το θέμα.

Ότι αφού εξελίσεται κάπου αλλού και μάλιστα "ανώτερα" θα φθάσει.

Η δική σου απάντηση απλά επιβεβαιώνει αυτό που ήθελα να θίξω.


]


Logical Fallacy, number 1: Argument from ignorance. Η λογική πλάνη αυτή βασίζεται στην επίκληση της άγνοιας επί ενός θέματος η οποία ακολουθείται από μια αστήρικτη πόλωση προς ένα από τα ενδεχόμενα. Το ότι δεν ξέρουμε, δε σημαίνει ότι θα γίνει αυτό που λες εσύ.


Το "ανώτερο" είναι εντελώς λάθος. H λέξη ανώτερος δεν περιγράφει με ακρίβεια τις βιολογικές διαδικασίες της εξέλιξης. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν υπάρχουμε στο μέλλον θα είμαστε καλύτερα προσαρμοσμένοι στο περιβάλλον της περιόδου αυτής, είτε αυτό σημαίνει εξύπνοτεροι, είτε όχι.

quote:
Βρε Industrial αφού γράφω "..ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΤΗΣ ΜΟΡΦΗ..." και μιλώ για μαθητές Γυμνασίου-Λυκείου που έχουν αρχίσει σιγά-σιγά να κατέχουν την ανώτερη εγκεφαλική δεξιότητα της Ανάλυσης ενός προβλήματος σε επί μέρους κομμάτια.

Πρόσεχε σε παρακαλώ τι διαβάζεις.



Δηλαδή πριν την αναγέννηση (που τοποθετείς τη γέννηση της αναλυτικής σκέψης) οι μαθητές (οι λίγοι που μάθαιναν γράμματα και μαθηματικά εκείνη την εποχή δηλαδή) δεν έλυναν ασκήσεις με αυτόν τον τρόπο; Δηλαδή ο Ευκλείδης πώς έφτιαξε τη γεωμετρία; Δεν ήταν ικανός αναλυτικής σκέψης; Κουλουβάχατα. Προσέχω πολύ καλά και τι διαβάζω και τι λέω. Σε ρώτησα, πριν αρχίσω να γράφω τι έκαναν οι διάφοροι ανθρωπίδες πρόγονοί μας, τι εννοείς όταν λες αναλυτική σκέψη.

quote:
Βέβαια οι θέτοντες την ερώτηση είναι όοοοοοολοι οι άλλοι πλην θρησκευομένων...
(Να δω τις αερολογίες που τις βρήκες ρε μπαγάσα...)

Μα και εσύ την έθεσες εμμέσως, ζητώντας από την κβαντική φυσική να σου απαντήσει αν υπάρχει Θεός ή όχι.

Τις αερολογίες τις σημειώνω με έντονα γράμματα για να τις βλέπεις.


quote:
Ρασιοναλιστικά φίλε μου θέλω ΠΡΩΤΑ να μου απαντήσεις στην ερώτηση "Γιατί δεν μπορώ να γνωρίζω δύο "ηλίθιες" φυσικές ποσότητες ταυτόχρονα στην περίπτωση των στοιχειωδών σωματιδίων" και ΥΣΤΕΡΑ σε ΖΟΡΙΚΑ ΥΠΑΡΞΙΑΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ...

Μπορείς???


Logical fallacy number 2 Falsum in uno, falsum in omnibus "λάθος σε ένα, λάθος σε όλα"

Το ότι η επιστήμη, δεν μπορεί να απαντήσει σε ένα ερώτημα, αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να απαντήσει σε άλλα. Για παράδειγμα, μπορείς να πάρεις μια ακριβέστατη απάντηση για το πότε θα φτάσει ένα αυτοκίνητο που ξεκινάει από την Αθήνα με προορισμό την Κατερίνη, με μέση ωριαία ταχύτητα 100 χμ/ώρα παρά το γεγονός ότι δεν ξέρεις ταυτόχρονα τη θέση και την ορμή ενός ηλεκτρονίου. Η αστοχία ή αποτυχία σε έναν τομέα δε σημαίνει κατ'ανάγκην αστοχία και αδυναμία σε όλους τους τομείς.


Η επιστήμη δεν μπορεί να απαντήσει για παράδειγμα 10 ερωτήσεις αλλά μπορεί να απαντήσει 1000000+ άλλες. Γιατί η ύπαρξη Θεού να κατατάσσεται στη μία και όχι στην άλλη κατηγορία;


Logical fallacy number 3, false dichotomy . Ψευδές δίλημμα. Θεωρείς ότι η ύπαρξη του Θεού είναι ένα ΠΡΟΒΛΗΜΑ φυσικής και μόνο(και μάλιστα ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ) και ότι μόνο μέσω αυτής μπορεί να απαντηθεί δημιουργώντας τα δίλημμα "είτε αποδέχεσαι τη φυσική και άρα αυτά που προσπαθώ να πλασάρω ή είσαι αντιεπιστημονικός"


Από που και ως που το ερώτημα της ύπαρξης του Θεού είναι θέμα αποκλειστικά και μόνο ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ και άρα υπάρχει συσχέτιση με την απροσδιοριστία και δεν είναι πχ θέμα ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ φυσικής για την οποία ισχύει ο ντετερμινισμός.


quote:
Όχι φίλε μου!
Το να μην ξέρεις την Ορθόδοξη θεολογία σε συγχωρώ, το να μη ξέρεις όμως τη κυρίαρχη άποψη του Αθεισμού όχι!

Γιατί όχι; Μα ο αθεϊσμός θεωρεί τη θρησκεία και δημιουργό και δημιούργημα της ανθρώπινης βλακείας και πνευματικής ανεπάρκειας.

quote:
Αυτή είναι όλη η ουσία.

Αφού δεν μπορείς να την αναιρέσεις επιστημονικά (και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου) έχεις ΜΟΝΟ δυο συν μια επιλογές.

α) Πιστεύω στην Ύπαρξη Θεου καθώς δεν μπορώ να το ΑΠΟΔΕΙΞΩ (θρησκευόμενος)

β) Πιστεύω στην Μη Ύπαρξη Θεού καθώς δεν μπορώ να το ΑΠΟΔΕΙΞΩ (άθεος)

γ) Δεν γνωρίζω ούτε το ένα ούτε το άλλο αλλά το ερευνώ (αγνωστικιστής)



Λάθος.

Δεν είναι μόνο 2 συν 1 οι επιλογές, επιτρεψέ μου να απαρριθμήσω

1) Πιστεύω στο Δία

2) Πιστεύω στον Αλλάχ

3) Πιστεύω στο Θωρ

4) Πιστεύω στο Βισνού

5) Πιστεύω στον Xenu

6) Πιστεύω στο Θεό των Ορθοδόξων

7) Πιστεύω στο Θεό των Παλαιοημερολογιτών

8) Πιστεύω στο Θεό των Καθολικών

.
.
.

9 999) Πιστεύω στους Θεούς του λαού που κατοικεί στις Νήσους του Πάσχα

10 000) Πιστεύω στους Θεούς των φυλών του Αμαζονίου

10 001) Δεν πιστεύω τίποτα

10 002) Δε γνωρίζω δεν απαντώ.


Η πολλαπλότητα και μόνο της λεγόμενης θρησκευτικής "αλήθειας" αποτελεί το καλύτερο αντεπιχείρημα εναντίον της.


Πήγαινε πρώτα και συμφώνησε με όλους τους άλλους που πιστεύουν σε διαφορετικούς Θεούς από σένα (και σημειωτέον, θεωρώ διαφορετικές θρησκευτικές πεποιθήσεις τα χίλια παρακλάδια του Χριστιανισμού) και μετά πες μου σε ποιον Θεό καταλήξατε, να σου πω αν τον πιστεύω!!!

Τι γίνεται αν το θέμα της θρησκείας έχει ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ, ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΚΕΣ και ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΕΣ εξηγήσεις (αιτιοκρατικές, βεβαίως βεβαίως, ξέρεις τα γνωστά, α φέρνει β);

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 19:34:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τις ακροβασιες σου αλλου...και όπου σε παίρνει!

Ειπαμε....Όσα δεν φτάνει η αλεπού...τι κάνει ζιπ ?

Απάντηση,
τα κλέβει απο άλλους. Στο είπε και η ναταλια...μα λακησες με την ουρα μέσα στα σκελια...

Άντε τώρα και κλάψε λίγο στη Κατερίνα σου...



Βρε Πλάτωνα, δε σου είπε η μαμάκα να κάτσεις στο απόλυτο; Γιατί βγήκες; Όχι, γιατι! Πες μου τώρα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 19:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Με παραλενε καλο δοκ, και θέλω να χάλασω λίγο αυτές τις εντυπώσεις!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 19:47:03  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΛΑΤΩΝΑΣ εγώ ποτέ δε σε είπα καλό, πρέπει να μου το αναγνωρίσεις αυτό! Τώρα αν κανένας Νικόμαχος σου είπε τίποτα τέτοιο, εντάξει... Νικόμαχος είναι αυτός. Δεν ήταν να το πάρεις και στα σοβαρά!

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 06/07/2012 19:47:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 19:55:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μάθε α) να διαβάζεις τι γράφει ο άλλος και β) τι είναι όοοοολα τα παραπάνω (Νόμοι, Θεωρήματα, Υποθέσεις, Αρχές, Αξιώματα κτλ) διότι έχεις ΠΑΝΤΕΛΗ ΑΓΝΟΙΑ όπως και με τα impact factors επί του θέματος.

Επιμένεις ότι το ΘΕΩΡΗΜΑ είναι έννοια που υπάρχει στη φυσική; Επιμένεις; Σε ποιο λεξικό επιστημονικών όρων, η λέξη theorem και η λέξη theory είναι ταυτόσημες;;;;


quote:
Γιατί δε βάζει ταβάνι στη γνώση?
Επειδή το λες εσύ?

Για τους άθεους και τους αγνωστικιστές ότι ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΓΝΩΣΗ.

Αν θες πες μου "ΓΝΩΣΗ" (σε οποιοδήποτε τομέα θες) που δέχεσαι ως ΓΝΩΣΗ χωρίς να υπάρχουν πειραματικά δεδομένα για να γελάσουμε λίγο...



Σου ζητώ να υποστηρίξεις το ισχυρισμό "βάζει ΤΑΒΑΝΙ στη γνώση". Πού τον είδες γραμμένο και με ποια επιχειρηματολογία. Τόσο απλά.


Δεύτερον, ζητάς ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ απόδειξη του Θεού αποκλειστικά. Γιατί;

quote:
Αυτή ακριβώς είναι η διαφορά επιπέδου των απόψεων που κομίζουμε στο forum...


Δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω. Πρώτον, δεν αφορά κανέναν το τι λέει ο ένας και ο άλλος κολλητός σου. Δεύτερον, σου δείχνω μέσω ενός προσωπικού παραδείγματος ότι κάποιος άλλος που έχει λάβει διαφορετικές γνώσεις μπορεί να είναι άθεος με μεγαλύτερη σιγουριά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 19:59:22  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel και PanosT μη διασκεδάζετε μόνοι σας. βάλτε μας και μας στη κουβέντα.
Άν θέλετε χωριζόμαστε με τον Πλάτωνα, πηγαίνει ο ένας μας με το μέρος του ενός και ο άλλος με το μέρος του άλλου, και όποιος βγει πάνω απ' τον άλλο, νικάει.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 06/07/2012 20:00:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 20:01:08  Εμφάνιση Προφίλ
Πλάτωνα εγω είμαι μαζί σου,μην ακούς τον Ντοτόρο.

Τον βλέπω καθημερινά στον μπακάλη της γειτονιάς.
Ξέρεις τι αγοράζει κάθε μέρα?

Λάδι για να το...ρίχνει στη φωτιά!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 20:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Αμαν ρε δοκ, πως ανακατεύεις έτσι τις καταστάσεις!

ΑΣΕ τα παιδια έχουν να γράψουν...εγω δεν τα παρακολουθώ όλα...(δουλεύω ακόμα) και ύστερα, για διαφορετικούς λόγους δεν με ενοχλεί κάτι όταν τους διαβάζω, ακόμα και απο τις εξτρεμ καταστάσεις....μαθαίνω.


εσωτερικα είναι εδω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 20:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
quote:

Πλάτωνα εγω είμαι μαζί σου,μην ακούς τον Ντοτόρο.

Τον βλέπω καθημερινά στον μπακάλη της γειτονιάς.
Ξέρεις τι αγοράζει κάθε μέρα?

Λάδι για να το...ρίχνει στη φωτιά!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Ναι εσυ είσαι Αγία!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 20:07:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αμαν ρε δοκ, πως ανακατεύεις έτσι τις καταστάσεις!

ΑΣΕ τα παιδια έχουν να γράψουν...εγω δεν τα παρακολουθώ όλα...(δουλεύω ακόμα) και ύστερα, για διαφορετικούς λόγους δεν με ενοχλεί κάτι όταν τους διαβάζω, ακόμα και απο τις εξτρεμ καταστάσεις....μαθαίνω.


εσωτερικα είναι εδω...



Όχι. ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ είναι εδώ, Ελλάντα.

ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ είναι εκεί, Ιταλία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 20:09:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Πλάτωνα εγω είμαι μαζί σου,μην ακούς τον Ντοτόρο.

Τον βλέπω καθημερινά στον μπακάλη της γειτονιάς.
Ξέρεις τι αγοράζει κάθε μέρα?

Λάδι για να το...ρίχνει στη φωτιά!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Ναι εσυ είσαι Αγία!



Σαν τον Νικόμαχο καμία.

(έκανα και ρήμα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 20:15:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ούτε με το μικροσκόπιο δεν μπορείς να βρεις αυτά τα δύο ρεύματα που αναφέρεις και τα οποία ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΝΤΕΤΕΡΜΙΝΙΣΜΟΥ που έκανε ΘΡΥΨΑΛΑ η ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ και η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΙΑΣ.

Ακόμη και ο Ηume που μου έφερες ως παράδειγμα για την ελεύθερη βούληση ήταν ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ με τον ΝΤΕΤΕΡΜΙΝΙΣΜΟ, αλλά αυτό δεν μας το έγραψες.

Εκτός από τη Φυσική αγνοείς ΚΑΙ Φιλοσοφικά ζήτηματα που επηρεάστηκαν από τη Φυσική...



http://plato.stanford.edu/entries/hume-freewill/


Το έχεις ακουστά το standord;


David Hume is widely recognized as providing the most influential statement of the “compatibilist” position in the free will debate — the view that freedom and moral responsibility can be reconciled with (causal) determinism.

Επίσης ο Hume ήταν άθεος και διαφωνούσε με το "argument from design" για την ύπαρξη του Θεού. Θα έπρεπε να τα καταθέσω και αυτά στα συζήτηση; Με συμφέρουν δε λέω.

Έγραψα κάτι ανακριβές; Δεν μπορείς να δεις τη φιλοσοφία του...Hume ούτε με μικροσκόπιο; Στα σοβαρά; Δεν τον είχες ακουστά δηλαδή;

quote:
Είσαι σίγουρος ότι κατάλαβες τι λέει έστω και το εν λόγω λινκ.

Προτείνω σε όλα τα μέλη να κάνουν click και να γελάσουν με την καρδιά τους...




Είπαμα είσαι πολιτικά απαίδευτος.


quote:
Και ποιον νοιάζει αυτό???
Σίγουρα όχι το Θεό όπως σου έγραψα.

Δε νοιάζει το Θεό ότι οι άνθρωποι που έφτιαξε δρουν σε ένα κόσμο που επίσης έφτιαξε όπου ενέργεια και συνέπεια της ενέργειας δε συνδέονται αιτιοκρατικά αλλά πιθανοτικά και τους κρίνει για αυτό; Οκ. Ότι πεις, δική σου εφεύρεση είναι ο προσωπικός σου Θεός, διακαίωμα σου να ΞΕΡΕΙΣ (αλήθεια πώς;;;) τι σκέφτεται!!!!

quote:
Πας καλά????

Αυτό είναι Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ...

Βέβαια μπορεί άλλο να διάβασες και άλλο ΚΑΙ ΠΑΛΙ να κατάλαβες αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό...

Είσαι σίγουρος ότι δε θες να συνεχίσεις τη διπλωματική σου???



Είναι πρωτάκουστο και άδικο για τη δικιά μου αντίληψη της ηθικής να τιμωρείται η πρόθεση και η σκέψη. Τι δεν μπορείς να καταλάβεις από αυτό;


quote:
Για τα ανθρώπινα δεδομένα ΝΑΙ. Για την ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΟΧΙ.

Κακή πρόθεση και κακή σκέψη ακόμα και χωρίς πράξη είναι ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΕΣ από το Θεικό Νόμο σύμφωνα με την Ορθοδοξία πάντα.

Τσάμπα θα πάει η διπλωματική σου???



Μα η σκέψη είναι μια πράξη ΧΩΡΙΣ αποτέλεσμα (εκτός αν πιστεύεις στην τηλεπάθεια, μπας και πιστεύεις στην τηλεπάθεια ρε μπαγάσα;). Πώς μπορεί να χαρακτηρίζεται "καλή" ή "κακή" με βάση τι; Αφού δε βλάπτει κανένα.


quote:
Που σημαίνει ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ στην τελική???
Ότι δεν ισχύει η Κβαντομηχανική?
Ότι δεν εξαφανίστηκε ο Ντετερμινισμός μαζί με τις Βασικές Αρχές με τις οποίες εμφανίστηκε και επιβλήθηκε?

Αν εσύ ως αγνωστικιστής με θετικές σπουδές βρίσκεις κουράγιο σε απωλιθωμένα φιλοσοφικά ρεύματα για να μη δεις κατάματα την αλήθεια δε με ενοχλεί ιδιαίτερα.

Πάντως άλλαξε το Hume διότι αυτός είναι αντίθετος του Ντετερμινισμού αν και έζησε στο peak του εν λόγω φιλοσοφικού ρεύματος και είναι λίγο οξύμωρο να μου κάνεις μάθημα Φιλοσοφίας μ'αυτόν...

Προς τιμή του ο Hume υποστήριξε την Ελεύθερη Βούληση ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΤΕΤΕΡΜΙΝΙΣΜΟ αν και ο ίδιος ήταν αντίθετος με αυτό το ρεύμα και όχι το αντίθετο όπως αφήνεις να εννοηθεί.


Δεν άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο. Σε ρώτησα εσένα αν θεωρείς εφικτό να συνυπάρχει ελεύθερη βούληση σε ένα μη ντετερμινιστικό σύμπαν.


Ποια είναι η αλήθεια που δεν μπορώ να κοιτάξω κατάματα;

quote:
Συγγνώμη???
Όλοι οι Φιλόσοφοι και οι Επιστήμονες θεωρούν την Ελεύθερη Βούληση συμβατή με το ΝΤΕΤΕΡΜΙΝΙΣΜΟ ενώ όσοι θεωρούν το αντίθετο είναι αγράμματοι του Δημοτικού με το μόνο πτυχιούχο με δημοσιεύσεις να είμαι εγώ???

Το ότι ο Hume ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΕΤΕΡΜΙΝΙΣΤΗΣ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΠΙΕΣ ΑΜΑΣΗΤΟ ΒΡΕ ΑΘΕΟΦΟΒΕ???



To ανάποδο έγραψα, ότι η άλλη πλευρά δεν έχει δημοσιεύσεις...

Σου εξηγώ ότι μπορείς να βρεις φιλοσοφικά ρεύματα όλων των αποχρώσεων στη φιλοσοφία. Τόσο απλό. Διαφωνείς ή όχι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2012, 01:22:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Έλα ρε συ???
Αλήθεια???
Και είπαμε ότι θες να με κάνεις πρώτα ρεζίλι???

Με τι...επιχειρήματα???

ΕΓΡΑΨΕΣ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ


Σίγουρα δεν έχεις μπερδέψει τα εμπειρικά φίλτρα με τα μαγικά φίλτρα του Οβελίξ???

Να δω για πόσα ποστς θα σε έχουμε κοντά μας...


Δύσκολο πράγμα να διαχωρίζεις λεπτές έννοιες μεταξύ τους. Πότε ήταν η τελευταία φορά που είδες κάποιο πείραμα ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ; Μήπως ποτέ; Μήπως γιατί δε γίνονται πειράματα στη φιλοσοφία; Μήπως γιατί εν γένει δε χρειάζονται εμπειρικά δεδομένα;


Ακόμα και η ίδια η φιλοσοφική σχολή του εμπειρισμού, στηρίζει την επιχειρηματολογία της ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ και όχι ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ. Άσχετο που υποστηρίζει τον εμπειρισμό ως τρόπο πρόσληψης γνώσεων για το περιβάλλον.

quote:
Θεωρητικά δηλ. αν υποθέσεις μηδενικά σφάλματα οργάνων και μέτρησης το μακροσκοπικό μέγεθος ΠΙΕΣΗ στο εν λόγω πείραμά μας θα μετριέται ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ.


Ναι και αν μηδενίζαμε οποιαδήποτε εξωτερική επίδραση που μπορεί να εμφανιστεί μεταξύ των μετρήσεων. Κάτι που είναι πρακτικά αδύνατο. Οπότε;


quote:
Όχι μόνο παίζει ζάρια αλλά τα έχει και πειραγμένα για να κάνει πλάκα σε άθεους και αγνωστικιστές που πάνε να τον αποδείξουνε/καταρρίψουνε με τη Λογική.

Η μια ζαριά βγαίνει ΕΤΣΙ, ή άλλη ζαρια με ΟΛΟΙΔΙΕΣ συθήκες ΑΛΛΙΩΣ.

Επ τι έκανες εκεί?
Απλά κοίταξες τα ζάρια?
Αλλάξανε νούμερα και αν σου αρέσει κύριος...


Και αυτό ταιριάζει με ένα ον το οποίο έχει ως χαρακτηριστικό, τη λογική!!!!


Αν κάποιος σε κάποια βιομηχανία κατασκεύαζε μια συσκευή η οποία για την ίδια είσοδο είχε διαφορετική έξοδο, θα τον απολύανε κατά 99%!


quote:
Για τη Θεία Πρόνοια στο είπα εξ'αρχής ΑΛΛΑ ΔΕΝ το κατάλαβες.

Ενώ το ΣΥΜΠΑΝ αλλά και η εμφάνιση του Ανθρώπινου είδους πάνω στη Γη είχαν ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ Α) ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΚΑΙ Β) ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (με επίσημα επιστημονικά δεδομένα Κοσμολόγων και Βιολόγων πάντα) είμαστε εδώ και τα λέμε μια χαρούλα...

Εσύ αυτό απέδωσε το όοοοοπου θες, εγώ το αποδίδω στη Θεία Πρόνοια!



Θα σου σύστηνα να τσεκάρεις τη γνωστή Hoyle Fallacy. Επίσης, θα πούμε το κλασσικό, God of the Gaps. Αυτή η σούμα της επιχειρηματολογίας σου.


quote:
Διότι εμπίπτει σε μακροσκοπικό πρόβλημα όπου μπορεί να αντιμετωπιστεί άνετα με τη Κλασική Φυσική.

Γιατί υπάρχουν επιλύσιμα προβλήματα εφόσον ισχύει η απροσδιοριστία;

quote:
Δε μου λες?

Αν εγώ ως Υπεράνθρωπος του Νίτσε δεν αρκεστώ στη Σελήνη και θέλω να πάω στην άκρη του γαλαξία μας ή σε άλλο γαλαξία με ποια Φυσική θεωρεί το μυαλουδάκι σου ότι μπορώ να πάω???



"υπεράνθρωπος του Νίτσε";;; Έχεις διαβάσει Νίτσε ποτέ ρε Πάνο;

Δεν ξέρω πώς ακριβώς είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Ίσως με wormholes.

quote:
Θα χαρώ ακόμα και να μου πεις ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ σαν κάτι θρησκόληπτες γιαγιούλες ή άθεους/ημιμαθείς/μασώνους μητροπολίτες...


Οι συνέπειες της θρησκείας...

quote:
Αν δεν σου αρέσει το "δώρο της όρασης" επειδή π.χ ο αετός έχει καλύτερη όραση από εσένα, μπορείς με τα δύο σου χεράκια να βγάλεις τα δύο σου τα ματάκια και να μη μου τα κάνεις τσουρέκια με ανοησίες που με έχεις υποβάλλει να διαβάζω...


Διακρίνω έναν εκνευρισμό. Γιατί; Αφού θα μας έριχνες...μούτζες!!!


Την όραση τη θεωρώ ατελή όπως προκύπτει να είναι αφού μπορεί να παρατηρήσει μόνο το ορατό φάσμα της ορατής ακτινοβολίας. Δεν υπάρχει θέμα "μου αρέσει" ή όχι. Αυτήν έχω και με αυτήν πορεύομαι. Αναγνωρίζω την αναπάρκειά της.


Εσύ Πάνο είσαι ευχαριστημένος; Του λες ευχαριστώ του Θεού; Απλώς θέλω να σε ενημερώσω, ότι όταν έβαζε μάτια στους αετούς έβαζε από το πάνω ράφι που κρατάνε τα καλά μάτια, ενώ για τους ανθρώπους πήρε από αυτά που περίσσεψαν στην αποθήκη. Σε ρωτάω, είναι αυτό το σημείο προβληματικό; Ή μήπως δε δικαιούμαι να ομιλώ περί της οράσεως των αετών επειδή ισχύει η απροσδιοριστία;


Σου υπέβαλλα 4 ερωτήσεις. Αντί να απαντήσεις, trollαρεις και προκαλείς. Θέλεις να συζητήσουμε ή όχι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2012, 01:34:49  Εμφάνιση Προφίλ
Να ξεκαθαρίσω κάτι:

Δέχομαι ότι επιστημονικά δεν μπορεί να αποδειχθεί η ύπαρξη του Θεού. Όχι όμως επειδή ισχύει η απροσδιοριστία, της οποίας την ισχύ επίσης αποδέχομαι αλλά διότι ο ορισμός του Θεού αποκλείει οποιαδήποτε προσπάθεια μελέτης του μέσω της επιστημονικής μεθόδου. Με λίγα λόγια δεν μπορεί να μπει στο μικροσκόπιο, όπως έγραψα. Ακόμα όμως και αν μπορούσε, πάλι θα ήταν δύσκολο να απαντηθεί ένα τέτοιο ερώτημα διότι φιλοσοφικά, δεν υπάρχει ποτέ απόλυτη αλήθεια.

Όμως η επιστήμη (και η αναλυτική σκέψη) μπορεί να χρησιμοποιηθεί με τον εξής τρόπο: Στην άσκηση κριτικής σε μερικά από τα επιχειρήματα περί ύπαρξης του Θεού όπως επίσης και διάφορα αντιεπιστημονικά θρησκευτικά δόγματα που εμφανίζονται κατά καιρούς.

Και κάτι ακόμα:

Κατά καιρούς οι θρησκείες:

Είπαν ότι η γη είναι επίπεδη. Έκαναν λάθος.
Είπαν ότι η γη είναι το κέντρο του σύμπαντος. Έκαναν λάθος
Είπαν ότι τα είδη είναι στατικά. Έκαναν λάθος.
Είπαν ότι ο άνθρωπος φτιάχτηκε από λάσπη. Έκαναν λάθος.
Είπαν ότι ο κόσμος είναι 7000 ετών. Έκαναν λάθος.
Είπαν ότι έγινε κάποτε πλανητικός κατακλυσμός. Έκαναν λάθος.
Είπαν ότι η γυναίκα είναι κατώτερη από άντρα. Έκαναν λάθος.
Είπαν ότι υπήρχε Θεός στα σύννεφα. Έκαναν λάθος.
.
.
.
Είπαν ότι υπάρχει Θεός. __________________


Αυτό όταν πήγαινα στο Δημοτικό, το λέγαμε "συμπλήρωσε τα κενά". Όχι αναλυτική σκέψη. Εγώ απλώς πήρα την απόφαση να συμπληρώσω το κενό. Επειδή έγραψες κάτι για αλήθειες που κοιτάμε στα μάτια. Εγώ στου λέω να κοιτάξεις στα μάτια αυτό το κενό

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2012, 12:14:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Να ξεκαθαρίσω κάτι:

Δέχομαι ότι επιστημονικά δεν μπορεί να αποδειχθεί η ύπαρξη του Θεού. Όχι όμως επειδή ισχύει η απροσδιοριστία, της οποίας την ισχύ επίσης αποδέχομαι αλλά διότι ο ορισμός του Θεού αποκλείει οποιαδήποτε προσπάθεια μελέτης του μέσω της επιστημονικής μεθόδου. Με λίγα λόγια δεν μπορεί να μπει στο μικροσκόπιο, όπως έγραψα. Ακόμα όμως και αν μπορούσε, πάλι θα ήταν δύσκολο να απαντηθεί ένα τέτοιο ερώτημα διότι φιλοσοφικά, δεν υπάρχει ποτέ απόλυτη αλήθεια.

Όμως η επιστήμη (και η αναλυτική σκέψη) μπορεί να χρησιμοποιηθεί με τον εξής τρόπο: Στην άσκηση κριτικής σε μερικά από τα επιχειρήματα περί ύπαρξης του Θεού όπως επίσης και διάφορα αντιεπιστημονικά θρησκευτικά δόγματα που εμφανίζονται κατά καιρούς.

Και κάτι ακόμα:

Κατά καιρούς οι θρησκείες:

Είπαν ότι η γη είναι επίπεδη. Έκαναν λάθος.
Είπαν ότι η γη είναι το κέντρο του σύμπαντος. Έκαναν λάθος
Είπαν ότι τα είδη είναι στατικά. Έκαναν λάθος.
Είπαν ότι ο άνθρωπος φτιάχτηκε από λάσπη. Έκαναν λάθος.
Είπαν ότι ο κόσμος είναι 7000 ετών. Έκαναν λάθος.
Είπαν ότι έγινε κάποτε πλανητικός κατακλυσμός. Έκαναν λάθος.
Είπαν ότι η γυναίκα είναι κατώτερη από άντρα. Έκαναν λάθος.
Είπαν ότι υπήρχε Θεός στα σύννεφα. Έκαναν λάθος.
.
.
.
Είπαν ότι υπάρχει Θεός. __________________



"Ο ναός, με την κύρια είσοδο του, βλέπει ανατολικά. Το εσωτερικό μήκος του είναι 100 αττικά πόδια, δηλαδή 30,80 μέτρα. Μέσα σε αυτά τα νούμερα εκφράζονται καταπληκτικές αναλογίες! Ο αττικός πους (πόδι) είναι 0,30803 μέτρα ή αλλιώς 1/2Φ, όπου το Φ = 1,61803 εκφράζει την Χρυσή Τομή. Ο Χρυσός Αριθμός Φ ή αλλιώς ο αριθμός 1,618 συναντάται συχνά στη φύση, στις αναλογίες του προσώπου μας, του σώματός μας, στα λουλούδια και στα φυτά, στην Τέχνη, στους ζωντανούς οργανισμούς, στα κοχύλια, στις κυψέλες των μελισσών και σε πλήθος άλλα πολλά, ακόμα και στη δομή του σύμπαντος και στις τροχιές των πλανητών. Μέσα στον Παρθενώνα, όμως, στην κάθε αναλογία του, θα συναντήσουμε και κάτι άλλο: Την ακολουθία Φιμπονάτσι (Fibonacci). Δηλαδή την ακολουθία στην οποία ο κάθε αριθμός είναι ίσος με το άθροισμα των δύο προηγούμενων: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, κ.λ.π. (κάθε αριθμός είναι ίσος με το άθροισμα των δύο προηγούμενων).
Επιπλέον, ο λόγος δύο διαδοχικών αριθμών της ακολουθίας τείνει προς την αποκαλούμενη Χρυσή Τομή, ή Χρυσή αναλογία, ή Αριθμό Φ.Αλλά επίσης, μέσα στον Παρθενώνα, υπάρχει βέβαια και ο αριθμός π = 3,1416, ο οποίος εκφράζεται και αυτός με τη σχέση 2Φ2/10 = 0,5236 μέτρα. Οι έξι πήχεις μας δίνουν π = 3,1416, Κι αν υποθέσουμε ότι όλα αυτά ήταν γνωστά, τι θα λέγατε εάν πούμε ότι μέσα στο τέλειο αυτό οικοδόμημα θα συναντήσουμε και το Νεπέριο αριθμό e = 2,72, που είναι περίπου ίσος με Φ2 = 2,61802;Αυτοί οι τρεις αριθμοί, εμπεριέχονται σε όλη τη φύση, υπάρχουν σε όλη τη Δημιουργία, και τίποτα δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς αυτά. Το αίνιγμα ωστόσο είναι μεγάλο: Γνώριζαν οι δημιουργοί του ναού αυτούς τους αριθμούς και τις μεταξύ τους σχέσεις, και πώς κατάφεραν να τους συμπεριλάβουν με τόση λεπτομέρεια και ακρίβεια σε ένα κτίριο;"

"Η εξερεύνηση του εσωτερικού της Μεγάλης Πυραμίδας έδειξε ότι υπάρχουν 2 μεγάλα δωμάτια, ένα του βασιλιά-Φαραώ και ένα άλλο χαμηλότερα της βασίλισσας. Τα δωμάτια διαθέτουν πλάγια φρεάτια που φτάνουν μέχρι την επιφάνεια της πυραμίδας και θυμίζουν ανοίγματα εξαερισμού. Και πράγματι αυτή τη χρησιμότητα τους έχουν αποδώσει οι αιγυπτιολόγοι. Όμως μια έρευνα που έγινε τη δεκαετία
του 1970 έδειξε ότι 2 από τα φρεάτια αυτά δείχνουν δύο πολύ σημαντικά άστρα:
Τον Alnitak, αστέρα της ζώνης του Ωρίωνα δείχνει το φρεάτιο του θαλάμου του βασιλιά και το Σείριο αυτό του θαλάμου της βασίλισσας, ας σημειωθεί δε ότι αυτό δε συμβαίνει τη σημερινή εποχή αλλά κατά τη μεσουράνηση των άστρων αυτών την εποχή κατασκευής των πυραμίδων, δηλαδή το 2500 π.Χ. Ποια όμως η σημασία του φαινομένου; Σύμφωνα με την αιγυπτιακή μυθολογία ο αστερισμός του Ωρίωνα συμβόλιζε το θεό Όσιρι ενώ ο Σείριος τη θεά Ίσιδα, Όσιρις δε και Ίσιδα αποτελούσαν το πρώτο βασιλικό ζεύγος των Αιγυπτίων.
Μια πιο πρόσφατη μελέτη των Hancock και Bauval επεκτείνεται κι άλλο διαπιστώνοντας ότι ο σχηματισμός στο έδαφος των τριών διάσημων πυραμίδων αποτυπώνει τα τρία άστρα της ζώνης του Ωρίωνα σύμφωνα μάλιστα με τη σχετική λαμπρότητά τους. Η μικρότερη από τις τρεις πυραμίδες αντιστοιχεί στο αμυδρότερο άστρο της ζώνης και βρίσκεται εκτός της ευθείας που ορίζουν οι άλλες 2, όπως ακριβώς και το άστρο αυτό σε σχέση με τα άλλα 2 άστρα της ζώνης."

"The three main pyramids line up with
the Belt of Orion. (...) The Great Pyramid is the most accurately aligned structure in existence and faces true north with only 3/60th of a degree of error. The position of the North Pole moves over time and the pyramid was probably exactly aligned at one time. "

Αυτά είναι αποσπάσματα, για να δούμε πώς κάποτε η θρησκεία συμπληρωνόταν από την επιστήμη και η επιστήμη από την θρησκεία. Και ας μη ξεχνάμε οτι οι επιστήμονες του παρελθόντος ήταν Ιερείς αλλά και πολλοί "θρησκευόμενοι" φιλόσοφοι και μύστες κοκ.

Κάποτε τέχνη-επιστήμη-θρησκεία ήταν ένα, ενώ σήμερα αυτά έχουν ανεξατητοποιηθεί και διαχωριστεί, σε σημείο να μάχονται το ένα το άλλο, όπως εδώ. Αυτό είναι στοιχείο παρακμής. Η τεχνολογική εξέλιξη, δεν σημαίνει και ανθρώπινη προόδος. Μέχρι και πριν λιγότερο απο μισό αιώνα γινόντουσαν πόλεμοι και σφαγές (και τώρα γίνονται) μεγαλύτερες απο κάθε άλλη εποχή. Σε τι ακριβώς μας βοήθησε η επιστήμη; Ρωτάω για να δω πού ακριβώς είναι η πρόοδος που είχαμε. Εκτός αν θεωρούμε τον πόλεμο σαν ένα περαστικό ατύχημα του πολιτισμού μας, και όχι σαν συνέπεια αυτού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2012, 17:31:47  Εμφάνιση Προφίλ
Μπράβο μάστορες, καλογραμμένα πόστ, αναλυτικά και συμπυκνωμένα νοήματα, χρήσιμο ίνφο, απλότητα σε κατανόηση.
Μιας και βρέθηκε ευκαιρία απ'το πήξιμο, με τον καιρό έξω να ναι ντάλα ζέστη, το θερμόμετρο να σκαρφαλώνει σε 40άρια,
διαβάζω απολαυστικούς, λιτούς, απλούς και περιεκτικούς διαλόγους, επεξηγηματικά πόστ, χιουμοριστικές ατάκες και ψαγμένα νοήματα.

Με τη ζέστη που κάνει και τα ιδρωτομπάνια ν'ακολουθούν το να τ'άλλο, μου ρθε να γράψω κάτι με διάθεση χιούμορ παραφράζοντας γνωστή διαφήμιση με τον ερχομό του πίου.

Και να ρθει λέει[χιούμορ] ο υπεύθυνος απ'το cern με τις ανακοινώσεις και να πεί:
"Εγώ, το καθήκον μου το έκανα, σας έφερα το σωματίδιο του θεού απ'τη CERNοπόλη,
διαρκείας στις έρευνες πάρτε, ΌΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛοοοοιιι."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2012, 18:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Βρε τι σωματίδια του θεου μιλάς, εδω πρόκειται για τον Καρκίνο του εσωτερικα.

Συνήθως την πέφτει στα μέλη, που είναι ανυποψίαστα, μάλιστα τιυς φέρεται με ευγένεια, μεχρι να εγκατασταθει μονιμα, τους δίνεται δε η εντυπωση, πως παράγει χρήσιμο έργο, για το καλο τους.

Μαύρο φίδι που σε έφαγε Υογκι!

Σαν τον αφήσεις, πολλαπλασιάζεται, όπως ακριβως γίνεται στο γραφείο κάποιου δημοσίου υπαλλήλου, που έχει το μεμεγαλύτερο του εχθρό, το χρόνο, μιας και δεν ξέρει πως αυτός θα περάσει.

Και να κάποια στιγμη ξεσπάει, και εξωτερικευετε, μιας και απο εσωτερικούς και γενικότερα εσωτερικα ζητήματα δεν έχει ιδέα!

Έτσι την πληρώνει κάποιο μέλος, συνήθως διαλεγει που θα χτυπήσει, γιατι είναι και θρασυδειλος.

Πάντως, μια συμβουλη σου δεινώ, αν σου συμβεί και στην πέσει, γαμησετου τη μάνα!

Είναι ολοκληρωτικά σάπιος!

______________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
εμπρηστικών και προσβλητικών χαρακτηρισμών

8/7/2012
_______________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2012, 19:20:14  Εμφάνιση Προφίλ
Plato
για ποιόν χτυπάει η καμπάνα?

Μεγάλε Πλάτωνα σε καταλαβαίνω απόλυτα.

θυμάσαι που δικαιολογούσες το ρεμάλι?

Βέβαια μαλάκας πιάστηκα κι εγώ,που τον υπερασπίστηκα σε σοβαρή...αποκοτιά του!!!

Και να πείς πώς ξέρει τι λέει!!
οτι θυμάται χαίρετε!!Κι ας είναι λάθος.
Κι αν τολμήσεις να του πείς ότι λαθεύει,σε υπονομεύει χειρότερα και απο την κυρά-Κατίνα την κουτσομπόλα!!!

Καλά για ποιόν...μιλάμε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2012, 19:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Για τον καρκίνο μιλάμε Νίκ, και τι τον περιμένει...(τώρα που θα έχω λίγο χρόνο!)

Α και μια συμβουλη στο φίλο τον Δοκ.

Μην αμφιταλαντευεσαι με ακροβασιες. Κατορθωσες να δέσεις το λουπο σου, αν και τον βλέπω και μέσα απο το χιούμορ σου.

Ο δικός μου δοκ είναι σφραγισμένος και αμπαρομενος. Και αυτο γιατι δεν μου επέτρεψαν να τον καθάρισω..

απλα του δίνω λίγο νερο και κανά ξερό κομμάτι, ίσα ίσα να τον κρατω στη ζωη...μέχρι να φύγω.

Μα υπάρχει....και είναι τρελός, ανεξελεγκτος και πεινασμένος.

Και φυσικα καταλαβαίνεις τι λέω..

______________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
εμπρηστικού και προσβλητικού χαρακτηρισμού
που αναφέρεται σε μέλος των συζητήσεων

8/7/2012
_______________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2012, 19:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς
Η καταστροφική δίνη που καταποντίζει τα πάντα :

“ . . . ανήκει στη διαρκή παρακαταθήκη του αρχαίου μύθου . Τη συναντάμε στην "Οδύσσεια" ως Χάρυβδη στα στενά της Μεσίνα (κατά μία εκδοχή) και σε αρκετούς ακόμη λαούς του Ινδικού και του Ειρηνικού ωκεανού . Στους Σατιαβράτα της Ινδίας και τους Κάε της Τόγκα , ο ήρωας γαντζώνεται από τα κλαδιά μιας συκιάς και σώζεται ενώ το πλοίο βυθίζεται . Η επιμονή στη λεπτομέρεια χαλιναγωγεί την εφευρετικότητα και αποδεικνύει ότι αυτές οι ιστορίες ανήκουν από την αρχαιότητα στην κοσμογραφική λογοτεχνία .”

Εφόσον ο μέγας ισλανδικός μύλος κάνει κι αυτός την εμφάνισή του κάτω από σχετικά παρόμοιες συνθήκες , η δίνη στην Οδύσσεια του Ομήρου δεν θα έπρεπε να μας εκπλήσσει .

Είναι η τελευταία νύχτα πριν από την τελική αναμέτρηση . Ο Οδυσσέας , ορκισμένος για εκδίκηση , έχει φτάσει στην Ιθάκη και με τη βοήθεια της θεάς Αθηνάς τριγυρνά μεταμφιεσμένος , για να μην τον αναγνωρίσουν . Κάποια στιγμή προσεύχεται στον Δία , για να του στείλει ένα ευνοϊκό σημάδι πριν από τη μεγάλη δοκιμασία :

“Έτσι είπε, και του ξάκουσε την προσευχή του ο Δίας ,
κι άξαφνα απάνω βρόντησε στ’ αστρόφωτα ουράνια ,
ψηλά μέσα στα σύγνεφα και χάρηκε ο Δυσσέας .
Κι απ’ το παλάτι ακούστηκε φωνή κοντά του αλέστρας ,
στο μέρος που οι χειρόμυλοι βρισκόνταν του Δυσσέα ,
και δώδεκα δουλεύανε γυναίκες να ετοιμάσουν
αλεύρι και κριθάλευρο , που’ ναι ζωή του ανθρώπου .
Κι’ οι άλλες , σαν απάλεσαν το στάρι , κοιμηθήκαν .
Και μια δεν έπαυε , που η πιο αδύναμη ήταν .
Σταμάτησε το μύλο της κι έτσι είπε για σημάδι :
“Δία πατέρα , που θεών κι ανθρώπων είσαι αφέντης ,
έκαμες δυνατή βροντή μες στ’ αστερένια ουράνια ,
δίχως καν να’ χει σύγνεφο . Κάποιο σημάδι δείχνεις .
Άκου κι εμένα της φτωχής , το λόγο μου να κάμεις .
Στερνή τους σήμερα φορά στο σπίτι του Δυσσέα
ας φάνε το λαχταριστό φαΐ τους οι μνηστήρες ,
που μου ‘λυσαν τα γόνατα απ’ τον πολύ τον κόπο
ν’ αλέθω στάρι . Κάμε το να φάνε το στερνό τους . . .”

(η μετάφραση , του αποσπάσματος από την “Οδύσσεια” , που παρατίθεται εδώ είναι του Ζήσιμου Σίδερη) .

Ο Ντε Σαντιλάνα και η Φον Ντέχεντ υποστηρίζουν ότι η αλληγορία της “ουράνιας σφαίρας που γυρνά σαν μυλόπετρα χωρίς ποτέ να προξενεί κακό” και η βιβλική παράδοση του Σαμψών , “τυφλού στη Γάζα , στο μύλο με τους σκλάβους” δεν είναι τυχαίες .

Οι ανελέητοι φύλακες τον λύνουν μέσα στο ναό , για να τους κάνει επίδειξη των ικανοτήτων του , μα αυτός συγκεντρώνει τις τελευταίες του δυνάμεις , για να γκρεμίσει τις δύο κεντρικές κολόνες και μαζί ολόκληρο το οικοδόμημα σκοτώνοντας τους πάντες . Όπως η Φένια και η Μένια , έτσι κι αυτός παίρνει την εκδίκησή του .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2012, 19:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς
Συγγνώμη. Έκανα λάθος και παρέθεσα σε λάθος topic, το μήνυμά μου αυτό .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2012, 19:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Αστείο περιστατικό.Διαβάζω διαβάζω προσπαθώντας να καταλάβω που το πάει και μένω μαλάκας στο τέλος

Edited by - alex22 on 07/07/2012 19:49:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2012, 21:53:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βρε τι σωματίδια του θεου μιλάς, εδω πρόκειται για τον Καρκίνο του εσωτερικα.

Συνήθως την πέφτει στα μέλη, που είναι ανυποψίαστα, μάλιστα τιυς φέρεται με ευγένεια, μεχρι να εγκατασταθει μονιμα, τους δίνεται δε η εντυπωση, πως παράγει χρήσιμο έργο, για το καλο τους.

Μαύρο φίδι που σε έφαγε Υογκι!

Σαν τον αφήσεις, πολλαπλασιάζεται, όπως ακριβως γίνεται στο γραφείο κάποιου δημοσίου υπαλλήλου, που έχει το μεμεγαλύτερο του εχθρό, το χρόνο, μιας και δεν ξέρει πως αυτός θα περάσει.

Και να κάποια στιγμη ξεσπάει, και εξωτερικευετε, μιας και απο εσωτερικούς και γενικότερα εσωτερικα ζητήματα δεν έχει ιδέα!

Έτσι την πληρώνει κάποιο μέλος, συνήθως διαλεγει που θα χτυπήσει, γιατι είναι και θρασυδειλος.

Πάντως, μια συμβουλη σου δεινώ, αν σου συμβεί και στην πέσει, γαμησετου τη μάνα!

Είναι ολοκληρωτικά σάπιος!



..Και πώς κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα Πλατωνα;


(Εγώ στο είπα κάποτε -ή μάλλον στο λέω τώρα- τι μένει μετά τον θάνατο του φυσικού σώματος; Ο,τι άφησες.... )

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/07/2012 22:32:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2012, 22:18:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Για τον καρκίνο μιλάμε Νίκ, και τι τον περιμένει...(τώρα που θα έχω λίγο χρόνο!)

Α και μια συμβουλη στο φίλο τον Δοκ.

Μην αμφιταλαντευεσαι με ακροβασιες. Κατορθωσες να δέσεις το λουπο σου, αν και τον βλέπω και μέσα απο το χιούμορ σου.

Ο δικός μου δοκ είναι σφραγισμένος και αμπαρομενος. Και αυτο γιατι δεν μου επέτρεψαν να τον καθάρισω..

απλα του δίνω λίγο νερο και κανά ξερό κομμάτι, ίσα ίσα να τον κρατω στη ζωη...μέχρι να φύγω.

Μα υπάρχει....και είναι τρελός, ανεξελεγκτος και πεινασμένος.

Και φυσικα καταλαβαίνεις τι λέω..



Καταλαβαίνω...

Η τελευταία μου πάντως συζήτηση (ή "συζήτηση") με τον λούπους (τον living being) τελείωσε κάπως.. άδοξα

Πάντως να σου πω οτι δεν αμφιταλαντέυομαι. Επέλεξα το πλευρό που θέλω να είμαι

Θέλω να είμαι εναντίον σας!
Όλων σας!
Τα μούτρα σας δεν μου αρέσουν!
Απλά...

Τώρα, αν θέλετε να είμαστε και φίλοι, κανένα πρόβλημα, λατρεύω φίλους

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/07/2012 22:20:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 00:12:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πλάτων
Για τον καρκίνο μιλάμε Νίκ, και τι τον περιμένει...(τώρα που θα έχω λίγο χρόνο!)

...καλά κατάλαβα λοιπόν!!!

Χώσε κι άλλα Πλάτων.Μερικοί καρκίνοι μπορούν να θεραπευτούν.

Ο δικός μας σε ποιά κατηγορία είναι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


______________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
εμπρηστικών και προσβλητικών υπονοουμένων
που αναφέρονται σε μέλος των συζητήσεων

8/7/2012
_______________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 01:41:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Βρε τι σωματίδια του θεου μιλάς, εδω πρόκειται για τον Καρκίνο του εσωτερικα.

Συνήθως την πέφτει στα μέλη, που είναι ανυποψίαστα, μάλιστα τιυς φέρεται με ευγένεια, μεχρι να εγκατασταθει μονιμα, τους δίνεται δε η εντυπωση, πως παράγει χρήσιμο έργο, για το καλο τους.

Μαύρο φίδι που σε έφαγε Υογκι!

Σαν τον αφήσεις, πολλαπλασιάζεται, όπως ακριβως γίνεται στο γραφείο κάποιου δημοσίου υπαλλήλου, που έχει το μεμεγαλύτερο του εχθρό, το χρόνο, μιας και δεν ξέρει πως αυτός θα περάσει.

Και να κάποια στιγμη ξεσπάει, και εξωτερικευετε, μιας και απο εσωτερικούς και γενικότερα εσωτερικα ζητήματα δεν έχει ιδέα!

Έτσι την πληρώνει κάποιο μέλος, συνήθως διαλεγει που θα χτυπήσει, γιατι είναι και θρασυδειλος.

Πάντως, μια συμβουλη σου δεινώ, αν σου συμβεί και στην πέσει, γαμησετου τη μάνα!

Είναι ολοκληρωτικά σάπιος!


Ουπς! Ενδιαφέρον, να το έχω υπόψιν.

Η αλήθεια είναι πως τα γραφόμενα έχουν λόγο κοφτό, dt, <<μπάμ-μπάμ>> που λέμε, δίνοντας αίσθηση μεστού λόγου και συμπυκνωμένου up to the point χωρίς πολλές περιττές σάλτσες και αερολογίες.

Αλλά κάπου εκεί με τα κατσαρώματα της σκέψης και του χρόνου, χαλάει το έργο και η σούπα.
Εκεί για να μαι ειλικρινής, διακρίνονται κενά να μπάζουν νερά με μπουριά.

Άστα Πλάτων[μου επιτρέπεις τη προσφώνηση Πλάτων], έχεις δίκιο γιατί την έχω πατήσει ουκ ολίγες φορές.
Μαύρο κατάμαυρο το φίδι σε πολλές περιπτώσεις, μ'έχει φάει το άτιμο.
Γι'αυτό άρχισα να την ψάχνω με τον εαυτό μου να δώ τι παίζει και η σκέψη μπαίνει σε αυλάκια που στρώνονται από σκέψεις άλλων.

Θυμάσαι που έλεγα για αρμονία; Ε, κι αυτή η εγκατάσταση που λες, γίνεται τόσο αρμονικά που μπορεί κάποιος να μη το πάρει χαμπάρι και να βρεθεί προ εκπλήξεων.
Και υπάρχει λόγος γι'αυτή την εγκατάσταση, άσχετα αν λόγω άγνοιας δε γίνεται αντιληπτός.

Καλά αγγίζεις μια απ'τις πιο ευαίσθητες χορδές με τον μεγαλύτερο εχθρό το χρόνο. Αν δεν βιώσει κάποιος στιγμές με το τέλος του χρόνου, δε μπορεί να πιάσει γεύση απ'το τι είναι.
Τι να λέμε; Είναι σα να λες στον άλλο για οδήγηση, αλλά αν δε πιάσει τιμόνι μόνος του, να πατήσει τα πεντάλ, να αλλάζει ταχύτητες, να λειτουργεί όλα αυτά συγχρονισμένα, να βλέπει στη στιγμή ολόγυρα, να έχει ολική αίσθηση της προέκτασης του αυτοκινήτου, κ.ο.κ, δεν μπορεί να έχει ιδέα τι είναι οδήγηση.

Τέλος πάντων, έχεις γράψει ένα μέγα ερώτημα στο άλλο θέμα, με τη φύση και τον ηράκλειτο, που δε προσπερνιέται. Αλλά τι να πεί κανείς, σηκώνει κουβέντα, που δε ξέρω αν χρειάζεται να γίνεται.
Αλλιώς τι νόημα θα έχει και το πέρασμα απ'την εδώ ζωή αν όλα γίνονται σ'όλους με τη μία φανερά.
Τον τελευταίο καιρό, αλλά κυρίως αυτές τις μέρες για κάποιους λόγους που έχουν να κάνουν με συγγενικά προς εμένα πρόσωπα και μ'άλλα πράγματα στις μεταξύ μας[μ'αυτά τα πρόσωπα] σχέσεις που δε γνώριζα επακριβώς μέχρι πρότινος και έρχονται μέσα από είκοσι χρόνια τώρα σιγά-σιγά στην επιφάνεια, συν το πήξιμο, έφεραν κάποιους ισχυρούς κραδασμούς αλλά και έντονες με μεγάλη διάρκεια και συνέχεια στιγμές της βαθιάς αίσθησης προσοχής εκείνου του περσέψιον που έλεγες στο άλλο θέμα.
Δε νομίζω πως χρειάζεται να πώ περισσότερα, απλά χωρίς να κάνω τίποτα και ενώ ήμουν σε συνεχή εγρήγορση λόγω πηξίματος, έπιανα κινήσεις σκέψης με αρκετά έντονο νοιώσιμο ενέργειας συναισθήματος που χωρίς να κάνω τίποτα μένοντας απλά παρών, αναλάμβανε η συνείδηση μ'εκείνη την βαθύτερη αίσθηση και καθάριζε ο θόρυβος τη στιγμή της εμφάνισης, ένα πράγμα fade in και fade out. Αυτές οι στιγμές τέλους του χρόνου χρειάζεται να τις βιώνει κανείς για να πιάνει αίσθηση συντονισμού, ειδάλλως δε μεταφέρεται στον άλλον.
Χρησιμοποιώ παρελθόντα χρόνο γραφής για τη περιγραφή της αίσθησης. Αλλά πάει πέρασαν όλες εκείνες οι στιγμές, έχουν γίνει πια γνωστές, δε χρειάζεται να στέκεται κι άλλο κανείς σ'αυτές.

Κρατάω όσα λες και τις συμβουλές. Έχω φάει αρκετά στραπάτσα και επαναλάμβανα τα ίδια και τα ίδια μ'άλλο περιτύλιγμα, όμως με βοήθησαν να ψαχτώ σε σχέση μ'εμένα και να καταλάβω μέχρι στιγμής κάμποσα πράγματα.
Ακόμη ίσως και το αποκορύφωμα σε καταστάσεις πνευματικού εγώ.
Αργούσα να μαθαίνω ότι το θέμα με τα έσω φίδια δεν είναι με το τι μου έλεγε ο καθένας, αλλά το θέμα είναι με την δική μου κατάσταση του είναι.
Είναι αρκετά περισσότερα κι είμαι σίγουρος πως γνωρίζεις τι λέω.
Χρειάζεται να έχω συνεχή προσοχή, αλλά αν ακούσουν κι άλλοι όσα λές για την ευχαρίστηση, τον πόνο, και τον χρόνο, ίσως κάποιοι μόνοι τους να νοιώσουν το δικό τους τρόπο να βιώσουν ένα βήμα[άλμα] αντίληψης να δούν παραπέρα απ'τα κατσαρώματα της σκέψης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 02:49:00  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.youtube.com/watch?v=D1-x1zGb6dM

Ένα πολύ ωραίο βιντεάκι με αυθεντικές δηλώσεις επιστημόνων και λοιπών πνευματικών ανθρώπων. Τα διδακτορικά και οι δημοσιεύσεις τους δε χωράνε στους τοίχους ενός μέσου σπιτιού. Αξίζει τον κόπο να δει κανείς τις απόψεις τους και την επιχειρηματολογία.


2 ακόμη σημεία που θα ήθελα να σχολιάσω.


ΠάνοςΤ, αν ζούσες μια εποχή που είχε αναπτυχθεί η επιστήμη αλλά δεν είχαμε φτάσει στην θεμελίωση της απροσδιοριστίας, ας πούμε πχ το 1890 θα ήσουν άθεος, με βάση αυτά που θα ήξερες;


"Πιστεύεις στη μη ύπαρξη Θεού"

Όχι φίλε μου. Η σωστή διατύπωση είναι "Δεν πιστεύω στο Θεό". Κανονικά δε έπρεπε να υπάρχει ΚΑΝ λέξη για αυτό (άθεος). Εγώ δεν είμαι υδραυλικός. Θα έπρεπε να υπάρχει μια λέξη που περιγράφει όλους του ανθρώπους που είναι Μη-υδραυλικοί; Είναι γνωστή η λογική πλάνη της "ίσης απόστασης", όπου μπαίνουν διαφορετικά πράγματα στο ίδιο σακί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 03:32:29  Εμφάνιση Προφίλ
Πλάτωνα

Κάπου πήρε το μάτι μου,κάποια σχόλια για μπούρδες και τρίχες.
Ο καρκίνος σε κάνει να νομίζεις ότι λές μπούρδες καμμιά φορά.

Δεν είναι όμως έτσι.
ο ψυχολογικός χρόνος,που συχνά επικαλείσαι,έχει απασχολήσει την φυσική και μάλιστα συσχετίζεται με το 2ο Θερμοδυναμικό Αξίωμα.Θα σχολιάσουμε σχετικά, με τον DSM,στη <<Γνώση>>.
Περιληπτικά:
Κάθε τι που βλέπεις,όχι μόνο με την συνειδητή σου όραση,αλλά και με την περιφερειακή,ότι αντιλαμβάνεσαι με τις αισθήσεις,ότι κατανοείς με την αντιληπτική σου ικανότητα,συσσωρεύεται στο τμήμα του εγκεφάλου σου,όπου καταχωρείται η μνήμη.

Κάθε τέτοια καταχώρηση,αυξάνει την μνήμη,με κατεύθυνση,απο το παρελθόν στο μέλλον.Εχουμε δηλαδή ενα ψυχολογικό βέλος του χρόνου.Οταν έχεις επιθυμία για κάποιο πράγμα,για μια κατάσταση,για μια...αιθέρια ύπαρξη ,η κατεύθυνση του βέλους είναι προς το μέλλον,επειδή δεν έχεις ακόμη πραγματώσει την επιθυμία.

Με βάσει την ήδη καταχωρημένη μνήμη,προσπαθείς πάντα,εσκεμμένα ή αυθόρμητα,να προγραμματίσεις ένα μελλοντικό γεγονός και ποτέ ένα γεγονός του παρελθόντος,επειδή έχει ήδη συμβεί.

Ας δούμε πώς συνάδει ο ψυχολογικός χρόνος σου Πλάτωνα με τον 2ο Νόμο.
Ο μικρόκοσμος του εγκεφάλου σου,δηλαδή τα κύταρά του σε σχέση με τον μακρόκοσμό του,δηλαδή το περιβάλλον.Μας ενδιαφέρουν τα κύτταρα της μνήμης εδώ.Κάθε δευτερόλεπτο που περνά,η μνήμη σου αυξάνεται,επειδή και το περιβάλλον αλλοιώνεται,κινείται συνεχώς,με αυξητική τάση σε σχέση με την μνήμη,την οποία συνεχώς αυξάνει.Κινείται δηλαδή προς το μέλλον.

Εδώ πρέπει να καταλάβεις,ότι ποτέ κάτι που βλέπεις,έστω κι άν είναι εντελώς ακίνητο φαινομενικά,δεν είναι στην ίδια θέση.Ο μικρόκοσμος του υπο παρατήρηση αντικειμένου [πρωτόνια,ηλεκτρόνια],κινείται συνεχώς.Πάντα προς το μέλλον και ποτέ στο παρελθόν.
Εχουμε επομένως,μια ισοδύναμη τάση αύξησης.
Το πέρασμα του χρόνου με την αύξηση της μνήμης.

Αρα κύριε Πλάτωνα,να είσαι ήσυχος.
Δεν λές μπούρδες!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

______________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
εμπρηστικού και προσβλητικού υπονοουμένου
που αναφέρεται σε μέλος των συζητήσεων

8/7/2012
_______________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 05:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

8/7/2012Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 05:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
quote:

Πλάτωνα

Κάπου πήρε το μάτι μου,κάποια σχόλια για μπούρδες και τρίχες.
Ο καρκίνος σε κάνει να νομίζεις ότι λές μπούρδες καμμιά φορά.

Δεν είναι όμως έτσι.
ο ψυχολογικός χρόνος,που συχνά επικαλείσαι,έχει απασχολήσει την φυσική και μάλιστα συσχετίζεται με το 2ο Θερμοδυναμικό Αξίωμα.Θα σχολιάσουμε σχετικά, με τον DSM,στη <<Γνώση>>.
Περιληπτικά:
Κάθε τι που βλέπεις,όχι μόνο με την συνειδητή σου όραση,αλλά και με την περιφερειακή,ότι αντιλαμβάνεσαι με τις αισθήσεις,ότι κατανοείς με την αντιληπτική σου ικανότητα,συσσωρεύεται στο τμήμα του εγκεφάλου σου,όπου καταχωρείται η μνήμη.

Κάθε τέτοια καταχώρηση,αυξάνει την μνήμη,με κατεύθυνση,απο το παρελθόν στο μέλλον.Εχουμε δηλαδή ενα ψυχολογικό βέλος του χρόνου.Οταν έχεις επιθυμία για κάποιο πράγμα,για μια κατάσταση,για μια...αιθέρια ύπαρξη ,η κατεύθυνση του βέλους είναι προς το μέλλον,επειδή δεν έχεις ακόμη πραγματώσει την επιθυμία.

Με βάσει την ήδη καταχωρημένη μνήμη,προσπαθείς πάντα,εσκεμμένα ή αυθόρμητα,να προγραμματίσεις ένα μελλοντικό γεγονός και ποτέ ένα γεγονός του παρελθόντος,επειδή έχει ήδη συμβεί.

Ας δούμε πώς συνάδει ο ψυχολογικός χρόνος σου Πλάτωνα με τον 2ο Νόμο.
Ο μικρόκοσμος του εγκεφάλου σου,δηλαδή τα κύταρά του σε σχέση με τον μακρόκοσμό του,δηλαδή το περιβάλλον.Μας ενδιαφέρουν τα κύτταρα της μνήμης εδώ.Κάθε δευτερόλεπτο που περνά,η μνήμη σου αυξάνεται,επειδή και το περιβάλλον αλλοιώνεται,κινείται συνεχώς,με αυξητική τάση σε σχέση με την μνήμη,την οποία συνεχώς αυξάνει.Κινείται δηλαδή προς το μέλλον.

Εδώ πρέπει να καταλάβεις,ότι ποτέ κάτι που βλέπεις,έστω κι άν είναι εντελώς ακίνητο φαινομενικά,δεν είναι στην ίδια θέση.Ο μικρόκοσμος του υπο παρατήρηση αντικειμένου [πρωτόνια,ηλεκτρόνια],κινείται συνεχώς.Πάντα προς το μέλλον και ποτέ στο παρελθόν.
Εχουμε επομένως,μια ισοδύναμη τάση αύξησης.
Το πέρασμα του χρόνου με την αύξηση της μνήμης.

Αρα κύριε Πλάτωνα,να είσαι ήσυχος.
Δεν λές μπούρδες!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Νικομαχε δεν τα έχω διαβάσει, τα περισσότερα απο όσα γράφω τα βιώνω και τα βλέπω. Θα πάμε σε βάθος αν θέλεις, ξέρω πως είσαι καλο παλληκαρι, αν και με ξαφνιαζεις με την Χρυση αυγή, μα όπως λειτουργει η δημοκρατία, καταλαβαίνω πως οι περισσότεροι πανε απο Αντιδραση και απόγνωση εκει...

Τι να γίνει....Ας ελπίσουμε πως στο τέλος δεν θα χασουμε ότι πολυτιμότερο έχουμε Νίκ, την ελευθερία μας.

Οι πολιτικοι ενδιαφέρονται για τη δύναμη και το χρήμα. Δεν σου γράφω κάτι νέο, ελπίζω στη λίστα τους, μια μέρα, να μην προστεθεί και η κηδεία μας.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 08/07/2012 05:44:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy