ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 REIKI - Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 07:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου stefa_1, καλημέρα!
Όπως θα είδες προφανώς, έγινε κάποια επέμβαση στο μήνυμα σου κι αντικατάσταση ενός μέρους του με αστερίσκους.
Θα σου σταλεί ενημερωτικό e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση που έχεις δηλώσει στο προφίλ σου προκειμένου να κατανοήσεις τους λόγους για τους οποίους έγινε αυτό.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2006, 21:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Τι έγινε και "μαράζωσε" το τόπικ μας;

Να σας ενημερώσω ότι αυτό το Σαββατοκύριακο πραγματοποιήθηκε το πρώτο
workshop SKHM με τον Πάτικ Σιγκλερ. Δεν έχω λόγια να το περιγράψω!!!
΄Ενα τέλειο βιωματικό σεμινάριο, πραγματικά γεμάτο αγάπη ΑLL-LOVE.

Σας φιλώ όλους
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 08:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mια φωτεινή καλημερα
σκεφτόμουν το σεμινάριο καλη μου Ρωρ........
ε πες μας κατι παραπάνω,σίγουρα δεν μεταφέρεται ότι βιώσατε αλλά ενα κατι τις....ένα τόσο δα ν αμας μεταφερεις σε παρακαλώ!!!
ΚαλλιόπηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 15:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!
Αγαπημένη μου Καλλιοπίτσα να σου πω!

΄Ηταν ένα βιωματικό σεμινάριο. ΄Οπου οι άνθρωποι ελευθέρωναν τα μπλοκαρίσματα για να δεχθούν την ενέργεια της αγάπης, μέσω της μύησης.
Η ενέργεια της αγάπης, μας είπε ο Πάτρικ, καταλαμβάνει φυσικό χώρο στο σύμπαν και άρα και στο σώμα μας. ΄Οταν έρχεται "καθαρίζει" όσα έχουμε μαζέψει και μας έχουν μπλοκάρει.
Δεν υπάρχουν, μας είπε, αρνητικά συναισθήματα. Υπάρχει η ενέργεια των συναισθημάτων. Ο χαρακτηρισμός "αρνητικά" είναι αυτός που τους βάζουμε εμείς σαν "ταμπέλα", γιατί δεν τα θεωρούμε αποδεκτά, και έτσι τα καταχωνιάζουμε. Αν απλά τα δεχθούμε πως υπάρχουν χωρίς ενοχές, τότε δεν μένουν μέσα μας αλλά ελευθερώνονται. Η ενέργεια αυτών των συναισθημάτων δεν μπλοκάρει μέσα μας.
Οι μυήσεις στο SKHM δεν γίνονται την στιγμή του σεμιναρίου, αλλά όταν ο άνθρωπος έχει ξεκαθαρίσει με τα μπλοκαρίσματα. Σε οποιοδήποτε χρόνο.
Είναι απλή η μετάδοση, χωρίς πολύπλοκα σύμβολα! Μόνο το σύμβολο του απείρου, που έτσι κι αλλιώς το δουλεύουμε μόνοι μας!
Επίσης κατανόησα απόλυτα αυτό που λέγεται και μέχρι τώρα με έβρισκε αντίθετη "οι μυήσεις ανοίγουν τα κέντρα". Θεωρούσα ότι δεν υπάρχουν κλειστά κέντρα, γιατί ο άνθρωπος δεν θα ζούσε στην γη, κοινώς θα ήταν πεθαμένος, κατά την επικρατούσα άποψη.
Μας εξήγησε τι θα πει "ανοίγουν τα κέντρα" κατά τις μυήσεις.
Ο Πάτρικ μαθήτευσε πολλά χρόνια κοντά σε Σούφι και σε Σαμάνους θεραπευτές, και μας είπε πολλά και ενδιαφέροντα, που δεν λέγονται στο τόπικ.
Θα ξαναέρθει περίπου Απρίλιο-Μάιο για να συνεχίσουμε!
Θα σας ενημερώσω πάλι γι' αυτό. Στο σάιτ μου σε λίγες ημέρες θα βάλω τις απόψεις των συμμετεχόντων. Μπορείτε να τις διαβάσετε.

Αυτά τα λίγα
περισσότερα από κοντά!


σας φιλώ πολύ όλους
και σας στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά ALL-LOVE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 03:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν θα ξανάρθει καλή μου τον Απρίλιο δεν του κάνετε μια ξεναγησούλα στη Θεσσαλονίκη του ανρθώπου...!

Όλο στην πείνα μας έχετε βρε παιδιά! Όλα τα καλά στην Αθήνα τα μαζέψατε! .........
........επειδή και ο Πάτρικ λέει πως η ενέργεια -αρνητική- μας μπλοκάρει, ε, τα έβγαλα στη φόρα για να ξεμπλοκάρω κομματάκι!

Στις 20 & 21 του μηνός θα έχει και στη Θεσ/νίκη σεμινάρια ρεϊκι. Eυρώ: 250 για τον 1o βαθμό.

Αλήθεια είναι καλύτερα να γίνετε μύηση ταυτόχρονα σε σεμινάρια Σαββατοκύριακου ή από άνθρωπο τον οποίο εκτιμάμε και μπορούμε να τον θεωρούμε σημείο αναφοράς μας ανα πάσα στιγμή?

Γιατί Δάσκαλος για τον κάθε ένα που παίρνι την μύηση νομίζω πως δεν είναι μόνο "ενημερών"-"μυώ" και τελειώσαμε?

Θα ήθελα πολύ την άποψη σας πάνω σ'αυτό. Δεν έχω πάει σε κανένα τέτοιο σεμινάριο και δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει εκεί.

Ευχαριστώ
Φιλιά
Βίκυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 08:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν υπάρχουν, μας είπε, αρνητικά συναισθήματα. Υπάρχει η ενέργεια των συναισθημάτων. Ο χαρακτηρισμός "αρνητικά" είναι αυτός που τους βάζουμε εμείς σαν "ταμπέλα", γιατί δεν τα θεωρούμε αποδεκτά, και έτσι τα καταχωνιάζουμε. Αν απλά τα δεχθούμε πως υπάρχουν χωρίς ενοχές, τότε δεν μένουν μέσα μας αλλά ελευθερώνονται. Η ενέργεια αυτών των συναισθημάτων δεν μπλοκάρει μέσα μας.


Καιρός ήταν να ακουστούν και οι "κλισέ" ψυχοθεραπευτικές απόψεις στο Reiki. Τέτοιες συζητήσεις είχαμε λίγους μήνες πριν φίλη Ρωρ, όταν λέγαμε περί "καθαρίσματος" αν θυμάσαι.
Η απώθηση των συναισθημάτων αυτών -στο χώρο & του Reiki- η υποσυνείδητη επιθετικότητα που τελικά βγαίνει πολύ εύκολα, με το ψεύτικο φωτοστέφανο από πάνω είναι πλειοψηφία αυτή τη στιγμή.
Χαίρομαι όταν ακούω απόψεις σαν αυτές αραιά και που!
quote:
Επίσης κατανόησα απόλυτα αυτό που λέγεται και μέχρι τώρα με έβρισκε αντίθετη "οι μυήσεις ανοίγουν τα κέντρα". Θεωρούσα ότι δεν υπάρχουν κλειστά κέντρα, γιατί ο άνθρωπος δεν θα ζούσε στην γη, κοινώς θα ήταν πεθαμένος, κατά την επικρατούσα άποψη.


Μαζί σου κι εγώ!
Χαιρετισμούς στην παρέα του topic
ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 09:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερουδια καλημερουδια μετα απο μια δυσκολη βραδια γιατι ο μικρος ειχε πονοκοιλο,και εν αναμονή των εξετάσεων μηπως κι εχουμε καμια σκωλικοειδίτιδα....αναγαλιαζει η ψυχη μου διαβαζοντας σας.
Οσον αφορα τα αρνητικά συναισθηματα,αγαπημένοι Ρωρ και Νίκο,κι εγω άσχετα αν δεν ειμαι ακόμα στην δικη σας ενέργεια,ετσι ακριβως νομιζω ότι είναι τα συναισθηματα ,απλά ροή,δεν υπαρχουν αρνητικά ή θετικά,απλά ροή.Και πρεπει να αποδεχομαστε ολα τα συναισθηματα και μόνο τοτε δεν δημιουργούνται μπλοκαρίσματα.
Να ειστε καλα ολοι!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 10:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άσχετα αν δεν ειμαι ακόμα στην δικη σας ενέργεια

Φίλη galazia_sfaira τα λόγια σου περιέχουν σύγκριση. Ας βγούμε όλοι από τέτοια "τριπάκια" γιατί δεν ωφελούν κανένα.

Αρνητισμός θα έλεγα πως παράγεται σε κάποιες στιγμές μη αποδοχής συναισθημάτων από το μισό μέρος του εαυτού (σε αντίθεση με το άλλο μισό), με αποτέλεσμα εσωτερική σύγκρουση.
Κλασσικό παράδειγμα άτομα που ανέφερα στο παραπάνω post. Απωθούν τα αρχέγονα F (fight, food, f..k) χάριν "πνευματικότητας"(?!). Το προσωπείο αυτό καταρρέει τόσο, μα τόσο εύκολα...

Να είσαι κι εσύ καλά και περαστικά στο μικρό σου!
ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 11:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλους
Πόσο χαίρομαι που "ξαναζωντάνεψε" το topic μας!!
Και αισθάνομαι ότι εδώ πράγματι γίνεται ανταλλαγή γνώσεων και όχι επίδειξη!!!

Ναι Νίκο, αυτό που λες είναι απόλυτα σωστό! Τι θα πει "αρνητικό"; ΄Όλα υπάρχουν για να φέρουν ισορροπία. Αλλιώς θα "γέρναμε" προς την μία πλευρά! Και το ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΗΝ ΘΥΜΩΝΕΙΣ έχει παρεξηγηθεί τόσο πολύ! Γιατί κανείς δεν μπαίνει στην διαδικασία να μπει στην βαθύτερη ουσία αυτής της πρότασης. Και θεωρούν ότι το "να μην θυμώνεις" είναι ευεργετικό! ΄Ελα όμως που μια επίκτητη ηρεμία φέρνει και το μεγαλύτερο μπλοκάρισμα! Τι θα πει δεν θυμώνω; Και θυμώνω και οργίζομαι και αγαπώ γιατί ζω!!! Και δεν κάνω ρέικι για να είμαι "φυτό" αλλά για να κατανοήσω όλα τα συναισθήματα και να θεραπεύσω την αντίληψη της αρνητικότητας, που μπλοκάρει την αντίληψή μου για την ζωή!!!

Βικάκι μου, δεν μπορώ να σε συμβουλέψω πάνω σ' αυτό! Γιατί ο καθένας γνωρίζει μόνος του τι είναι καλό για τον εαυτό του! Γιατί έτσι έχει και την ευθύνη της ζωής του. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι κι εγώ πήρα το ρέικι από ανθρώπους που δεν γνώριζα καν! ΄Ομως πήρα αυτό που έπρεπε να πάρω εκείνη την στιγμή. Και μετά, με πολύ δουλειά, μπήκα στην βαθύτερη ουσία της ενέργειας. Χωρίς γήινο δάσκαλο. Και εκεί ανοίχτηκα στην εσωτερική γνώση που υπάρχει μέσα μας. ΄Ηταν η θέληση που είχα γι' αυτό. Και η σιγουριά ότι ο Θεός αποκαλύπτεται σ' αυτούς που τον αντιλαμβάνονται! Προχώρα λοιπόν με την εσωτερική σου αντίληψη γι' αυτό που θέλεις να πάρεις! Και να είσαι σίγουρη ότι θα το λάβεις!!!!

Μια μεγάλη αγκαλιά για όλους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 10:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και θυμώνω και οργίζομαι και αγαπώ γιατί ζω!!!
Και σπάω και κανα πιάτο άμα λάχει!!!

Προσωπικά, φίλη Ρωρ, τις αρχές του Ρέικι τις έχω αντικαταστήσει με μία: Μόνο για σήμερα να είσαι ο εαυτός σου.

Φιλιά
ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 11:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλους

Ναι Νίκο μου, να είμαστε ο Εαυτός μας, αλλά ο πραγματικός, όχι αυτός που δημιουργήσαμε επίκτητα για να κρύψουμε όλα τα συναισθήματα προσπαθώντας να δείξουμε πόσο δυνατοί (ή πόσο αδύναμοι) είμαστε, εδώ στην γη!
Αν τον εκδηλώσουμε, τότε δεν θα υπάρχει τίποτα που να θεωρούμε αρνητικό! Τίποτα που να θεωρούμε πνευματικό! Τίποτα που να θεωρούμε ιδιαίτερο! Γιατί η φυσική ροή της ενέργειας δεν αφήνει περιθώρια για τίποτα άλλο παρά αποδοχή όλων των συχνοτήρων που εμπεριέχονται στο Ενα!

Σας φιλώ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 12:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλώ για τον Εαυτό. Το επίκτητο είναι ο χαρακτήρας.
Τα λέει όλα ο στ.13-14, 3,Εξοδος. Παλαιά Διαθήκη,
Μωησής: "...Αυτοί θα με ρωτήσουν πιο είναι το όνομά Του? Τι θα τους πω?" Τότε ο Θεός απάντησε στο Μωησή: "Εγώ είμαι αυτός που είμαι"
Αυτός είναι κι ο δικός μας Εαυτός...

Φιλικά
Νίκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 12:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Tέλειο Νίκο αυτό!
και πόσο, μα πόσο σωστό!

Αλλά ας το λέμε!!! Δεν το γνωρίζουν όλοι!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 13:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους τους αγαπημενους!!!
Καλε μου Νίκο εχεις δικιο να διευκρινιζεις ότι δεν υπαρχει λογος να διαφοροποιούμαι την ενε΄ργεια,απλά ήθελα να σταθώ ταπεινά απένταντι στα οσα ακόμα δεν μπορω να νοιώσω,απλά γιατι δεν κατάφερα να ερθω σε επαφή μαζι τους,συγκεκριμενα το Reiki.Nοιώθω όμως να βρίσκομαι μεσα στην συμπαντική ενέργεια αρα κα μεσα στο Reiki.Σε ευχαριστω για την ευκαιρία που μου δινεις να το ξεχωρίσω,συνθέτοντας το!!!!
Να ειστε ολοι καλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 16:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου το έστειλαν και μ'άρεσε! Πολύ! Και γι' αυτό το μοιράζομαι μαζί σας!


«Αργοπεθαίνει…»
΄Ένα αριστούργημα του Paplo Neruda,
Απολαύστε το!

Αργοπεθαίνει
όποιος γίνεται σκλάβος της συνήθειας, επαναλαμβάνοντας κάθε μέρα τις ίδιες διαδρομές
όποιος δεν αλλάζει περπατησιά
όποιος δεν διακινδυνεύει
όποιος δεν αλλάζει χρώμα στα ρούχα του
όποιος δεν μιλά σε όποιον δεν γνωρίζει

Αργοπεθαίνει
Όποιος αποφεύγει ένα πάθος
Όποιος προτιμά το μαύρο για το άσπρο και τα διαλυτικά σημεία στο «ι», αντί ενός συνόλου συγκινήσεων που κάνουν να λάμπουν τα μάτια, που μετατρέπουν ένα χασμουρητό σε ένα χαμόγελο, που κάνουν την καρδιά να κτυπά στο λάθος και στα συναισθήματα

Αργοπεθαίνει
Όποιος δεν αναποδογυρίζει το τραπέζι
Όποιος δεν είναι ευτυχισμένος στην δουλειά του
Όποιος δεν διακινδυνεύει την βεβαιότητα για την αβεβαιότητα για να κυνηγήσει ένα όνειρο
Όποιος δεν επιτρέπει στον εαυτό του τουλάχιστον μια φορά στη ζωή του να αποφύγει τις εχέφρονες συμβουλές

Αργοπεθαίνει
Όποιος δεν ταξιδεύει
Όποιος δεν διαβάζει
Όποιος δεν ακούει μουσική
Όποιος δεν βρίσκει σαγήνη στον εαυτό του

Αργοπεθαίνει
Όποιος καταστρέφει τον έρωτά του
Όποιος δεν επιτρέπει να τον βοηθήσουν
Όποιος περνάει τις μέρες του παραπονούμενος για την τύχη του ή για την ασταμάτητη βροχή

Αργοπεθαίνει
όποιος εγκαταλείπει μια ιδέα του πριν την αρχίσει
όποιος δεν ρωτά για πράγματα που δεν γνωρίζει

Αποφεύγουμε τον θάνατο
σε μικρές δόσεις, όταν θυμόμαστε πάντοτε ότι για να είσαι ζωντανός, χρειάζεται μια προσπάθεια πολύ μεγαλύτερη από το απλό γεγονός της αναπνοής.

Μόνο η ένθερμη υπομονή θα οδηγήσει στην επίτευξη μια λαμπρής επιτυχίας

Pablo Neruda

(Μετάφραση από Ιταλική δημοσίευση: Βασίλη Χατζηγιάννη)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satori_In_Athens
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 02:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satori_In_Athens  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα! Παρακολουθώ την συζήτηση απο την ημέρα που αποφάσισα να πάρω τον 1ο βαθμό, τον οποίο και πήρα πρίν λίγο καιρό. Κάνοντας στον εαυτό μου είναι φορές που κατι αισθάνομαι αλλα και φορές που δεν αισθάνομαι τίποτα. Είναι φυσιολογικό αυτο; Τι πρέπει να περιμένω; [μιλαει το τετράγωνο μυαλό μου]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 10:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και θεωρούν ότι το "να μην θυμώνεις" είναι ευεργετικό! ΄Ελα όμως που μια επίκτητη ηρεμία φέρνει και το μεγαλύτερο μπλοκάρισμα! Τι θα πει δεν θυμώνω; Και θυμώνω και οργίζομαι και αγαπώ γιατί ζω!!! Και δεν κάνω ρέικι για να είμαι "φυτό" αλλά για να κατανοήσω όλα τα συναισθήματα και να θεραπεύσω την αντίληψη της αρνητικότητας, που μπλοκάρει την αντίληψή μου για την ζωή!!!

Καλημέρα σας!

Υποστηρίζοντας τα λόγια της Ρωρ, θα σας πω πως πολύ πολύ πρόσφατα κατάλαβα πως η τελευταία φορά που θύμωσα και φώναξα με κάτι ήταν, τουλάχιστον, 2 χρόνια πριν.
Είναι, ίσως, ό,τι πιό καταπιεστικό μπορεί να σου κάνουν ή να κάνεις εσύ ο ίδιος στον εαυτό σου. Δεν μπορείς να εκφραστείς, δεν μπορείς να εκτονωθείς και , κυρίως, δεν μπορείς να επανενταχθείς εύκολα. Το ξεχνάς. Ξεχνάς πως είναι να θυμώνεις!
Το ρέικι με βοηθάει και με ηρεμεί, όμως δεν μπορεί να με εκτονώσει. Ελπίζω να βρω το δρόμο μου μέσα από αυτό, γιατί κάθε φορά που τελειώνω μια ''συνεδρεία'' με τον εαυτό μου, έχω μια αίσθηση δύναμης και σιγουριάς.

Δεν ξέρω αν μπορούμε να χωρίσουμε τα συναισθήματα σε αρνητικά και θετικά, γι'αυτό και δεν έχω κανένα λόγο να διαφωνήσω μαζί σας. Όμως πως ακριβώς μπορείς να αποδεχτείς ένα συναίσθημα και να το δεις με καθαρή ματιά, όταν το βιώνεις έντονα; Λες, αυτό είναι! Έτσι μου ήρθε, το αποδέχομαι και το ζω;! Δεν προσπαθώ να το αποφύγω; Αν έχω τη διάθεση για γκρίνια, απλά γκρινιάζω και το ευχαριστιέμαι; Αν κάποιος με έχει στενοχωρίσει, αποδέχομαι τη στενοχώρια μου όπως ακριβώς θα αποδεχόμουν και θα βίωνα τη χαρά μου; Γελάω, κλαίω, φωνάζω κ.ο.κ. ανάλογα με το ερέθισμα χωρίς όρια; Δηλαδή, αποδέχομαι σημαίνει...εκφράζομαι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sapore
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2006, 15:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sapore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι Νίκο, αυτό που λες είναι απόλυτα σωστό! Τι θα πει "αρνητικό"; ΄Όλα υπάρχουν για να φέρουν ισορροπία. Αλλιώς θα "γέρναμε" προς την μία πλευρά! Και το ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΗΝ ΘΥΜΩΝΕΙΣ έχει παρεξηγηθεί τόσο πολύ! Γιατί κανείς δεν μπαίνει στην διαδικασία να μπει στην βαθύτερη ουσία αυτής της πρότασης. Και θεωρούν ότι το "να μην θυμώνεις" είναι ευεργετικό! ΄Ελα όμως που μια επίκτητη ηρεμία φέρνει και το μεγαλύτερο μπλοκάρισμα! Τι θα πει δεν θυμώνω; Και θυμώνω και οργίζομαι και αγαπώ γιατί ζω!!! Και δεν κάνω ρέικι για να είμαι "φυτό" αλλά για να κατανοήσω όλα τα συναισθήματα και να θεραπεύσω την αντίληψη της αρνητικότητας, που μπλοκάρει την αντίληψή μου για την ζωή!!!

Oυφ!!!!!!!! Ρωρ πολύ καλά έκανες και το διευκρίνησες και αν δεν σας πειράζει θα ήθελα να σταθούμε πάνω στο ζήτημα του θυμού...
Η άποψή μου είναι πως τα συναισθήματα πρέπει να εκτονώνονται.
Η λύπη, η χαρά, η αγάπη, ο θυμός πρέπει να βγαίνουν προς τα έξω.
Έχω παρατηρήσει πως όσες φορές θύμωνα με κάτι ή με κάποιον και δεν το εξέφραζα αλλά το κρατούσα μέσα μου, αυτό με "έτρωγε". Συνεχώς σκεφτόμουν το αίτιο του θυμού, το γυρόφερνα συνεχώς στο κεφάλι μου, ήταν σαν πληγή που την έξυνα και με μόλυνε και με μπλοκάριζε πολλές φορές για μεγάλο διάστημα.
Κατάλαβα λοιπόν πως μέχρι να φτάσω στο σημείο, να μην θυμώνω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, πρέπει να αφήνω το θυμό να βγαίνει προς τα έξω.
Κι επίσης να αναλύω το λόγο που θύμωσα.
Τί είναι αυτό που πραγματικά με ενόχλησε?
Μήπως κάτω από τον επιφανειακό λόγο κρύβεται κάποιος δικός μου φόβος?
Θα ήθελα πολύ την γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα...

Δυστυχώς η σοφία έρχεται όταν δεν την χρειαζόμαστε πια
ΓΚΑΜΠΡΙΕΛ ΓΚΑΡΣΙΑ ΜΑΡΚΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2006, 23:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους,

Sapore, θα ήθελα να σου διευκρινήσω ότι δεν είμαι υπέρ του θυμού.΄Όταν όμως χρειάζεται να θυμώσω...θυμώνω. Απλά αξιολογώ το συναίσθημα και από που προέρχεται. Συνήθως θυμώνουμε γιατί οι άλλοι, είτε δεν μας καταλαβαίνουν, είτε αντιδρούν σε κάτι που λέμε και δεν τους αρέσει. Και αυτό δηλώνει εγωισμό! Δεν δέχομαι λοιπόν να αντλήσω από τον άλλον τον θυμό και να τον κάνω δικό μου. ΄Ομως τον απόλυτα δικό μου θυμό τον απολαμβάνω! Και δεν τον αντιμάχομαι. Γνωρίζω πως υπάρχει. ΄Ομως πραγματικά ο θυμός με καταλαμβάνει εξωτερικά. Εσωτερικά έχω ατέλειωτη ηρεμία. Και αυτό μπορούμε όλοι να το οριοθετήσουμε. ΄Ετσι αποφεύγουμε και το σπρώξιμο του θυμού στην εσωτερική μας "αποθήκη". Και αποφεύγουμε και το βαθύ μπλοκάρισμα που επέρχεται από την κριτική του θυμού σαν "αρνητικό συναίσθημα"! Αν το αποδεχθούμε απλά σαν συναίσθημα, θα σταματήσουμε και να το αποφεύγουμε ή να το αντιμαχόμαστε!
Αν ο θυμός περικλείει φόβο; Ο φόβος υπάρχει όπου δεν υπάρχει αγάπη! Ας το αξιολογήσεις για να κατανοήσεις αν ο θυμός κρύβεται πίσω από τον φόβο, ή είναι η έλλειψη αγάπης που σε κάνει να θεωρείς κρυμμένα συναισθήματα πίσω από τα αυθεντικά!

Σας φιλώ όλουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2006, 01:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά λόγω φόρτου και έλλειψης τηλ λόγω μετακόμισης θα απουσιάσω. Ομως παρακολουθώ τη συζήτησή μας!
Ρωρ το κείμενο του Νερούδα υπέροχο.Το έστειλα παντού!
Να είστε καλά!
ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 21:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπημένη παρεούλα...έλειψα λιγάκι λόγω φόρτου εργασίας...αλλά:

Λαμβάνω την τιμή, να σας ενημερώσω πως είμαι πλέον ένα "πρωτάκι" του Ρέϊκι!!!!

Το πήρα απόφαση, δεν χωρούσε άλλη παράταση και μιας και το σεμινάριο "ήρθε στα πόδια μου" πήγα!

Είναι μια μαγεία!

Μόνο που απο χθες μπαίνω σε δοκιμασίες, αν μπορώ να το πω έτσι.
Η μικρή μου ανέβασε πυρετό, ο πατέρας μου έχει πρόβλημα υγείας, η πεθερά μου έχει έντονους πόνους στην πλάτη, ο μικρούλης μας πονάει και κλαίει από τα δοντάκια του και η αφεντιά μου πρωί πρωί...

...κατρακύλησε την εσωτερική σκάλα με το μωρό αγκαλιά!

Ευτυχώς ο μικρός δεν έπαθε τίποτε γιατί τον έσφιξα στην αγκαλιά και εγώ γλίτωσα με μώλωπες ωσάν τη "ζέμπρα"!

Το πέσιμο ακόμη να καταλάβω πως έγινε...έσκασα με τα γόνατα κάτω και τις πατούσες στον αέρα! Άλλο να το βλέπεις και άλλο να το περιγράφω! Θεαματικότατη βουτιά!

Ένα "πέσε στα γόνατα" που λένε θέλοντας και μη.

Το περίεργο είναι πως επειδή έχω κάποια ευαισθησία στα γόνατα, από το πρωί δεν με ενόχλησαν καθόλου, ούτε και από το χτύπημα. Θεραπεία δια πεσίματος!

Μου λείψατε πραγματικά.

Εκτός του ότι πήρα τον πρώτο βαθμό, πήρα και τα πρώτα μου μαθήματα, αλλά πήρα και μια μεγάλη απόφαση: θα προχωρίσω σίγουρα και στα άλλα επίπεδα, όταν αισθανθώ πως είμαι έτοιμη και θα κάνω ότι χρειάζετε για να βελτιωθώ προσωπικά αλλά και να μπορώ να βοηθάω τους άλλους όποτε το έχουν ανάγκη.

Βέβαια με τόσες παραλλαγές στις μοντέρνες τεχνικές του Ρεϊκι χάνεται κανείς, αλλά θα φανεί πιο είναι περισσότερο κοντά μου.

Με μια πρώτη ματιά, το Αρχαγγελικό, το Αγγελικό και το Lightarian με "τραβούν" πολύ. Αλλά και το Aura Soma και γενικά ότι έχει σχέση με την Αύρα.

Ελπίζω να οικονομικά μου να αφθονούν ανάλογα, γιατί με τόσα που θέλω να παρακολουθίσω...θα κυρίξουμε πτώχευση!

Όσο για τα συναισθήματα συμφωνώ εν μέρη με όσα είπατε παραπάνω, αλλά...

αν δεν αλλάξουμε εωτερικά ώστε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να μην αισθανόμαστε ζήλια, να μην μας κυριεύει ο θυμός και ότι άλλο έχει την "ταμπέλα" του αρνητικού συναισθήματος,

αν δεν νικίσουμε τέτοιες μικρές αδυναμίες,

πως μπορούμε να λέμε πως "βελτιωνόμαστε" σαν άνθρωποι,
πως μπορεί να υπάρξει εξέλιξη πνευματική

εμείς που θέλουμε να λέμε πως προχωράμε σε ένα πιο "εσωτερικό μονοπάτι"??

Δεν είναι η προσωπικότητα, με αυτό τον τρόπο, που συνεχίζει να μας "κάθετε στο ζβέρκο" -όπως είπε κάπου αλλού η γλυκία Pyramidούλα-
και εμποδίζει την ένωση μας με τον εσωτερικό, ανώτερο Εαυτό μας?

Καλά είναι να μην τα "κουκουλώνουμε", αν έρχονται, για να μην μας μπλοκάρουν καθώς συσσωρεύονται,

αλλά καλά είναι να κάνουμε και συνειδητή προσπάθεια να μην τα "νιώθουμε"

Αν δεν κάνουμε δουλειά με την προσωπικότητα μας σε καθημερινό επίπεδο πιστεύω πως η εσωτερική εργασία από μόνη της θα κουτσαίνει και το αποτέλεσμα θα αργεί πολύ να φανεί

Φιλάκια πολλά
Βίκυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 10:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βίκυ μου καλημέρα,
καλήμέρα σε όλους!

Πόσο χαίρομαι!!! Δεν μπορείς να φανταστείς! Μια αρχή του ρέικι που είναι δική μου (χιχι) είναι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ.
΄Οταν φθάσεις στο επίπεδο Lightarian δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις γι' αυτό! Θα σου πω! Τώρα για τα άλλα...κουράγιο!
΄Ομως ας μην επικεντρωνόμαστε στα χρήματα που χρειάζονται. Κάθε βήμα είναι μια συνειδητοποίηση προς το εσωτερικό μας μονοπάτι. ΄Οπου όταν το ξεκινήσουμε, δεν το σταματάμε! Δεν γυρίζουμε πίσω. Και στην διάρκεια που πορευόμαστε καταλαβαίνουμε πως όλα αυτά υπήρχαν μέσα μας και απλά χρειάστηκε να τα ξαναθυμηθούμε!
Η "μάχη" τελειώνει όταν κατανοήσουμε ότι δεν υπάρχει τίποτα πια να πολεμήσουμε, αλλά χιλιάδες πράγματα για να αγαπήσουμε! ΄Ενα σοφό που μου είπε ο φίλος μου ο Γιάννης! Ας αγαπήσουμε λοιπόν, για να τελειώσει η μάχη με τους φόβους, τους θυμούς, τις ενοχές, τους εγωισμούς.

Σας φιλώ γλυκά όλους
ΒάσωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 08:56:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
quote:
αν δεν αλλάξουμε εωτερικά ώστε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να μην αισθανόμαστε ζήλια, να μην μας κυριεύει ο θυμός και ότι άλλο έχει την "ταμπέλα" του αρνητικού συναισθήματος,

αν δεν νικίσουμε τέτοιες μικρές αδυναμίες,

πως μπορούμε να λέμε πως "βελτιωνόμαστε" σαν άνθρωποι,
πως μπορεί να υπάρξει εξέλιξη πνευματική



Φίλη toxotis,
η γνώμη μου είναι πως τα συναισθήματα που λες είναι μέρος του δρόμου μας. Ορισμένες φορές θα τα αρνείσαι, άλλες θα τα δέχεσαι... Οταν τους δώσεις τον απαιτούμενο χώρο που σου ζητούν τότε τα ενσωματώνεις, τα επεξεργάζεσαι ώσπου...πηγαία σταματούν να σε απασχολούν (μέχρι να επανέλθουν σε διαφορετική οκτάβα εφ'όσον διευρύνεται το αντιληπτικό πεδίο).
Πιστεύω πως δεν χρειάζεται να βάζουμε ταμπέλα στα όρια των συναισθημάτων διαχωρίζοντάς τα. Δημιουργούμε έτσι μια περιορισμένη περιοχή "θετικής" τελειότητας την οποία δεν φτάνουμε ποτέ. Ενώ στην πραγματικότητα είμαστε τέλειοι κάθε ώρα και στιγμή ασχέτως αν δεν το νιώθουμε πάντα.

Η βελτίωσή μας κρίνεται από το αίσθημα πληρότητας που εμείς νιώθουμε. Κανένας άλλος δεν μπορεί να μας κρίνει πιστεύω.

Φιλικά
Νίκος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 10:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρωρ, τι είναι το lightarian.
Εγώ έχω το 2Ο βαθμό, σκέφτομαι κάποια στιγμή να πάρω και τον τρίτο,
αλλά απο αυτά που είπε η toxotis για αρχαγγελικό, αγγελικό και lightarian δεν ξέρω. Έχω κάτι διαβάσει για αγγελικό ρέικι, αλλά τελικά το ρέικι δεν είναι ένα, όπως και να το ονομάζουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 12:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Nίκο,
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου:
quote:
Η βελτίωσή μας κρίνεται από το αίσθημα πληρότητας που εμείς νιώθουμε. Κανένας άλλος δεν μπορεί να μας κρίνει πιστεύω.

Είναι κάτι που σίγουρα δεν μπορεί κανείς να το εξηγήσει με λόγια σε άλλον άνθρωπο. Το αιθανόμαστε και μας γεμίζει γαλήνη, ηρεμία, αγάπη.

Γλυκιά μου Γιώτα,
και εγώ δεν ήξερα τίποτε για όλα αυτά αλλά η Βασούλα μας έχει μια καταπληκτική σελίδα-εγκυκλοπαίδεια στο
http://www.reikicenter.gr
όπου μπορείς να πάρεις πάρα πολλές πληροφορίες για τις διάφορες μοντέρνες τεχνικές που συνδυάζονται με το ρεϊκι.

Όπως τα αντιλαμβάνομαι εγώ ΝΑΙ το ρεϊκι είναι ΕΝΑ, απλά προχωράει, συνδυάζεται, εξελίσεται σαν ένας "ζωντανός οργανισμός" και κάθε νέα μέθοδος χτίζει πάνω στο παραδοσιακό.

Φιλιά πολλά
και καλημέρα σας!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 12:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

Να σας πω για την ενέργεια ρέικι και τις διάφορες ονομασίες και τεχνικές! Γιατί ναι μεν η ενέργεια είναι μία, αλλά διαφέρουν οι δονητικές συχνότητές της. Το Usui Reiki θεωρείται η "βασική δόνηση". Μ' αυτήν που δουλεύει κανείς για να ανεβάσει την συχνότητα του ενεργειακού του σώματος. Για αυτό χρειάζονται τα επίπεδα του Usui Reiki για να προχωρήσει κανείς παραπέρα.Με Karuna Reiki ή με Lightarian Reiki, που είναι οι επόμενες δονητικές συχνότητες του φάσματος της ενέργειας Ρέικι. Αυτές οι δονητικές συχνότητες είναι πιο λεπτοφυείς αλλά και πιο γρήγορες. Στο Lightarian Reiki δουλεύεις πολύ με την πρόθεση. Αλλά για να δουλέψεις με την πρόθεση θα πρέπει να έχεις εργαστεί με νοητικό και συναισθηματικό επίπεδο αρκετά. Και με την ενοποίηση των επιπέδων επίσης.
Η "θεραπεία" περιλαμβάνει και αυτά τα επίπεδα του ανθρώπου, ώστε να μπορεί να "χειρίζεται" κανείς σωστά τα συναισθήματα και τις νοητικές διεργασίες.

Το Αγγελικό Ρέικι δεν γνωρίζω τι συχνότητα έχει, γιατί δεν έχω πάρει μυήσεις, ούτε μου έχουν κάνει! Γνωρίζω μόνο ότι συνδέεται με αρχαγγελικές ενέργειες που επιφέρουν γρηγορότερη "θεραπεία".
Η δική μου άποψη είναι ότι δεν χρειάζεται κανείς να ενωθεί με τους Αρχαγγέλους μέσω μυήσεων, αν τους επικαλείται και είναι συνδεδεμένος με τον Ανώτερο Εαυτό του. Οι Αρχαγγελικές ενέργειες είναι πάντα παρούσες. Αλλά αυτό αντιπροσωπεύει την δική μου ταπεινή γνώμη. Ο καθένας γνωρίζει ποιό είναι εκείνο το στάδιο που θα τον φέρει πιο κοντά στην δική του αλήθεια.

Σας φιλώ πολύ όλους


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2006, 10:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

Για όσους θέλουν μεγαλύτερη δόση από... Ρώρ:

Δικτυακός τόπος
www.reikicenter.gr

Φόρουμ
www.efzin.net/dialogos/index.php?board=43.0

Κάρτες της Ρωρ, τις οποίες μπορείτε να στέλνετε στους φίλους σας σαν ηλεκτρονικές κάρτες
www.efzin.net/lefkoma/thumbnails.php?album=1

"Ζωντανή" συζήτηση (τσατ), κάθε Δευτέρα, 21.00
www.efzin.net/dialogos

Αγγέλα Αλεξίου, Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2006, 11:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου toxotis
πολύ κατατοπιστική πράγματι η σελίδα της Βάσως.
Σε ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2006, 09:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Ρωρ, τώρα έχω μια άλλη ερώτηση:

κάπυ στην ιστοσελίδα σου, γράφεις για τη συχνότητα-δύναμη που έχει κανείς, αλλά και που μπορεί να στείλει σε άλλον.

Πως μετριέτε κάτι τέτοιο?

Φιλιά και καλή εβδομάδα!
Βίκυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2006, 10:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Βικάκι, καλημέρα σε όλους

Μια όμορφη "συννεφιασμένη" Δευτέρα που μας υπενθυμίζει ότι η ομορφιά βρίσκεται παντού, αρκεί να την ανακαλύπτουμε.

Αυτό που με ρωτάς, το διάβασες στις σελίδες του Lightarian reiki. Οι δονήσεις του σώματος δεν μετριούνται με μηχάνημα. Σε κάθε μύηση όμως αισθάνεσαι τις διαφορετικές δονήσεις που διαρρέουν στο σώμα. Η ενέργεια με βάση την οποία γίνεται η μύηση κάθε επιπέδου έχει διαφορετική δόνηση και κάθε φορά πιο λεπτεπίλεπτη που σημαίνει υψηλότερη.
΄Οσο λοιπόν ανεβαίνει η δόνηση του σώματος (με βάση τις δονήσεις της ενέργειας), τόσο περισσότερο μπορεί κανείς να "δουλέψει" σε άλλα υψηλότερα επίπεδα. Και τόσο περισσότερο μπορεί να εκδηλώσει την πρόθεση, που είναι το σημαντικότερο "εργαλείο" της ανθρώπινης φύσης μας.
Στον δεύτερο βαθμό του usui reiki, όπου δίνονται και τα σύμβολα για να στείλεις την ενέργεια από απόσταση, οι δονήσεις του σώματος έχουν εκείνο το επίπεδο, όπου ο νους για να εκδηλώσει την πρόθεση χρειάζεται να εστιαστεί στα σύμβολα και με αυτά να "δουλέψει".
Παράλληλα όμως μπορείς με τα σύμβολα να "δουλέψεις" με το νοητικό και συναισθηματικό σου επίπεδο, ώστε να τα προετοιμάσεις για την επόμενη δονητική εξέλιξη, που είναι οι μυήσεις στο Karuna reiki.
Στο lightarian reiki οι μυήσεις ανεβάζουν τις δονήσεις σε εκείνο το επίπεδο (λεπτοφυείς και άμεσες) όπου δεν χρειάζεται ο νους να εστιαστεί σε σύμβολα, αλλά λόγω της διεύρυνσης της συνειδητότητας που έχει επέλθει δουλεύοντας με τις υψηλότερες δονήσεις, μπορεί μόνο με την πρόθεση να στείλει την ενέργεια οπουδήποτε.
Βικάκι όλα αυτά έρχονται μέσα από εργασία με τον εαυτό μας, εσωτερική εργασία, και αν δεν είναι σταθερή και συνεχής, όσες μυήσεις και να πάρει κανείς δεν θα μπορέσει να ωφεληθεί σε βάθος. Η επίγνωση κατακτιέται με κόπο. Αλλά θα σου πω από την εμπειρία μου, ότι όσοι έχουν φθάσει στην δονητική συχνότητα του lightarian reiki, έχουν αυτήν ακριβώς την άποψη. Τουλάχιστον αυτοί που έχουν πάρει τις μυήσεις από μένα. Και η διαφορά των δονήσεων γίνεται αισθητή και στον αποδέκτη κατά την διάρκεια μιας συνεδρίας.
Δεν ξέρω αν μπόρεσα να σου δώσω να καταλάβεις τι γίνεται με τις ενεργειακές δονήσεις, γιατί είναι ένα θέμα που πραγματικά δεν περιγράφεται μέσα σε μερικές αράδες. Μπορούμε όμως να μιλήσουμε και από κοντά, γιατί σκέφτομαι κάποια στιγμή να επισκεφθώ την αγαπημένη μου Θεσσαλονίκη


Φιλιά πολλά σε όλους


Γαλάζια σφαιρούλα μου, που είσαι; Σε έχασα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy