ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα.(Λόγοι-Αιτίες.)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2015, 21:42:29  Εμφάνιση Προφίλ
Heretic κλάιν, μου έδωσε ένα πάτημα να πω τις απόψεις μου, ανεξάρτητα αν τρολλάρει ή όχι. Και ξέρεις ότι και με τον Πάνο συζητώ και με τον Χρίστο Ελ. Η συζήτηση έχει σημασία είτε τρολλάρει είτε όχι ο/η Arte. Να πούμε κάτι, να μαθουμε κάτι. Αν ο άλλος δεν έχει άποψη είναι πρόβλημα μεν, προσωπικό του πρόβλημα δε.Και κάνει κακό στον εαυτό του πρώτα απ'όλα.

Εγώ απάντησα στα γραφόμενα.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2015, 21:52:38  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνώ αγαπητέ Ιταλος, κι εγω με την σειρά μου καταθέτω τις θέσεις μου. Το θέμα δεν είναι τόσο αν ο άλλος δεν έχει άποψη, αλλα οι πρόθεσεις του. Και αυτές δεν είναι σίγουρα να σε αφήσει να εκφραστείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2015, 23:00:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Heretic
Ιταλός, and the rest of the crew. Σας δουλεύει ψιλό γαζί και σας ομιλώ εκ πείρας. Δεν υπάρχει ουδεμία προσωπική άποψη και θέση αλλά μια απίστευτη μορφή trolling, τόσο εξεζητημένου, που ομολογώ οτι σπάνια το συναντάς σε φόρουμ. Ξεκινάει συζήτηση κατ' αρχάς για χασομέρι απο μέρους του/της, φορώντας διάφορες αποκριάτικες μάσκες που ανασύρει απο το σερφάρισμα. Ειλικρινά θα προτιμούσα να συζητήσω με τον Χρίστο Ελ και τον Λύδιο, τουλάχιστον αυτά που γράφουν τα πιστεύουν 100%, οσο εκκεντρικά κι αν σου φαίνονται (γιατί και ποιός δεν είναι εκκεντρικός τελικά; )

Σωστός Heretic.
Φωνάζω για αυτά ακριβώς, σε όλα τα θέματα που γράφει η εν λόγω.
Και όλοι νομίσουν ότι παπαρολογώ.
Ακόμη και μερικοί...έξυπνοι Φίλοι μου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2015, 23:36:19  Εμφάνιση Προφίλ
Το θέμα Νικόμαχος, ανεξαρτήτως απόψεων, είναι να πιστεύεις σε αυτά που γράφεις. Τότε, ακόμα και αν κάποιος διαφωνεί μαζί σου, ακομα και να μην συμφωνήσει πότε, μόνο έτσι θα σε πάρει στα σοβαρά. Κι οταν σε πάρει στα σοβαρά, τότε ΠΑΝΤΟΤΕ ενα μέρος των θέσεων σου έχει βρει τον στόχο του.
Όταν καθόμαστε και γράφουμε κατεβατά για να σκοτώσουμε την ώρα μας, είμαστε ο ορισμός όλων αυτών που κατηγορούμε στον Ελληνα. Διαβάζω σε κάποιες οικονομικές σελίδες μερικές φορρές, κάτι χρήστες να επαναλλαμβάνουν κάθε μέρα ολοκληρους φιλιππικούς για τον τεμπέλη και τον άχρηστο τον Ελληνα, που αντι να πάει να δουλέψει, κοιτάει να χωθεί, να αράξει, να τα αρπάξει κτλ κτλ .
Και όλα αυτά σε καθημερινή βάση, τα ίδια ψευδώνυμα να αφήνουν 10 με 20 μηνύματα την ημέρα, κάθε μισή με μία ώρα κι απο ένα, και πάει λέγοντας. Και εγω αναρωτιέμαι πόσο τραγικός πρέπει να είσαι ρε φίλε, αν δεν καταλαβαινεις τι κάνεις; Εκτός κι αν πληρώνεσαι, υπάρχει και αυτη η υπόνοια (σε άλλες κατηγορίες αναφέρομαι, οχι σε αυτόν εδω).
Τεσπα... καταλλήγω: ας μην πηδάμε τα φόρουμ που έκατσαν και έφτιαξαν κάποιοι άνθρωποι. Αν δεν μπορούμε να τους τα συντηρούμε δημιουργικά, ας μείνουμε αναγνώστες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2015, 23:42:31  Εμφάνιση Προφίλ
Heretic έχεις δίκιο, πρέπει πάντα όμως να υπολογίζουμε και τους αναγνώστες. Κάποιος θα περάσει από δω και θα διαβάσει απόψεις. Και μπορεί να ναι και ανήλικος. Και αδαής. Καλό είναι να διαβάσει και την άλλη άποψη. Ακόμα και αν αυτή είναι απάντηση σε τρολλ ή όχι. Κάποια πράγματα πρέπει να επιδέχονται απάντησης. Οπως πχ οι απόψεις του Χρίστου για τις ανθρωποθυσίες. Λες την άποψη σου και δεν το συνεχίζεις.

Παίρνω πολύ σοβαρά τα γραφόμενα μου για αυτόν ακριβώς το λόγο. Γιατί θεωρώ ότι φέρω ευθύνη.


Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2015, 00:35:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Heretic
Τεσπα... καταλλήγω: ας μην πηδάμε τα φόρουμ που έκατσαν και έφτιαξαν κάποιοι άνθρωποι. Αν δεν μπορούμε να τους τα συντηρούμε δημιουργικά, ας μείνουμε αναγνώστες

Και πάλι σωστό σε βρίσκω.
Και τον Ιταλο...εν μέρει.
Εν μέρει επειδή, μασάει εύκολα τις " απ'έξω κούκλα και μέσα πανούκλα ", αναρτήσεις των συνομιλητών του, χωρίς να αντιλαμβάνεται πλήρως την διαφορά, μεταξύ των γραπτών και της αντιληπτικής ικανότητας του γράφοντος.


Οσο για τις "καταδρομικού" τύπου επεμβάσεις μου σε διάφορα θέματα, σκοπό έχουν να αναδείξουν την μερική ή και καθόλου αξιοπιστία του γράφοντος.Είναι ένας τρόπος προστασίας των αναγνωστών, όπως επικαλείται ο Ιταλός.

Βέβαια, δεν θεωρώ εαυτόν αλάνθαστον και οπωσδήποτε όχι παντογνώστη.Δεν επιδιώκω να πείσω τον αναγώστη.Απλώς θέλω να τον βάλω στην διαδικασία της κρίσης των γραπτών.Και των δικών μου φυσικά.


quote:
Heretic
Τεσπα... καταλλήγω: ας μην πηδάμε τα φόρουμ που έκατσαν και έφτιαξαν κάποιοι άνθρωποι. Αν δεν μπορούμε να τους τα συντηρούμε δημιουργικά, ας μείνουμε αναγνώστες.

Ναι.
Μερικοί απο εμας, που έχουμε δημιουργικά προσφέρει στο φόρουμ, θεωρώ πως έχουμε και το δικαίωμα να το προστατεύουμε από ηλιθιότητες, εσκεμμένες και μη.
Οχι όμως και με σεντόνια, όπως κάνει ο φίλος μας ο Ιταλος.
Μια "ριπή" είναι αρκετή.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2015, 00:52:38  Εμφάνιση Προφίλ
Τους ξέρεις τους τρόπους μου Νικόμαχε... Αν η ριπή περιέχει συμπυκνωμένη σοφία, το σεντόνι περιέχει επιχειρήματα. Και φυσικά κανείς μας δεν είναι αλάθητος, ούτε και αναμάρτητος.
Ετσι πχ αφού ο αδαής διαβάσει την προτροπή για ΚΚΕ και μετά διαβάσει τον αντίλογο, υπάρχει μια πιθανότητα να ανοίξει και κάνα βιβλίο ιστοριας, άντε και καμιά ιστοσελίδα και να ξεστραβωθεί. Μετά ας διαλέξει μόνος του τον δρόμο του. Εγώ ένα άνοιγμα σε μια διαφορετική οπτική κάνω, δεν κρίνω κανέναν ούτε επιβάλλω την άποψη μου.

Καλό βράδυ σε όλους.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2015, 01:17:22  Εμφάνιση Προφίλ
ΟΠ ! τι συμβαίνει εδώ ;
Ωραία έίπα, δεν έβρισα κανένα .
Ωραία σημαίνει συμφωνώ. Δεν σημαίνει βρίζω.


Όμως οι προκλητικές απαντήσεις , αναδεικνύουν το περιεχόμενο των σκέψεών μας και τα εσωτερικά προβληματά μας.
Χωρίς λοιπόν να προκαλέσω κανένα και χωρίς να βρίσω, ξαφνικά εμφανίζονται απωθημένα και κόμπλεξ εναντίον μου, και το ερώτημα είναι γιατί;

Λυπάμαι !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2015, 02:06:10  Εμφάνιση Προφίλ
Arte επειδή και εσύ όπως και ο heretic αναφέρεσαι στα γραφόμενα μου θα απαντήσω και σε σένα για να είμαι δίκαιος.

Συμφωνείς είτε δεν συμφωνέις , η άποψη σου από μένα είναι σεβαστή.
Αν ξαναδιαβάσεις τα γραφόμενα, θα διαπιστώσεις ότι εγώ προσωπικά δεν σε προσβάλλω πουθενά.
Ισα ίσα που σου αφιέρωσα και χρόνο. Αποψη κατέθεσες και με άποψη απάντησα.Οπως ειπα και πριν, παιρνω πολύ σοβαρά την παράθεση σχολίων.

Την απάντηση στο ερώτημα σου μάλλον θα τη βρεις στο καταφανέστατο ιστορικό διαφωνίας με τον heretic.Εσείς ξέρετε τι παίζει.
Μου μυρίζει ξεκατίνιασμα και λέω να απέχω.

Τελευταίο μήνυμα που παραθέτω εκτός θέματος. Από δω και πέρα μόνο σε όσα είναι εντός. Γενικότερα.

Ξανα καλό μας βράδυ λοιπόν.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2015, 09:18:53  Εμφάνιση Προφίλ
Ιταλος, καμία πρόθεση για ξεκατίνιασμα δεν υπάρχει απο εμένα, ούτε αναφέρθηκα στα γραφόμενα σου. Απλά έτυχε όταν έγραψα να ήσουν ο τελευταίος που ασχολήθηκε με τον/την παραπάνω και σας υπενθύμισα για το τι ακριβώς συμβαίνει με τον συγκεκριμένο χρήστη. Θα μπορούσα να είχα στειλει διάφορα π.μ, αντιθετα προτίμησα την δημοσία οδό. Για να ολοκληρώσω, αν ήμουν σκύλος, δεν θα άνοιγα κουβέντα με τα τσιμπούρια μου.

Edited by - Heretic on 10/03/2015 09:19:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2015, 11:36:53  Εμφάνιση Προφίλ

Τα τσιμπούρια!!!!
Καλόοοοοοο

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2015, 12:54:21  Εμφάνιση Προφίλ
Italos
Υπάρχει και η συγνώμη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2015, 13:09:43  Εμφάνιση Προφίλ
Arte,
υπάρχει ένα κατεβατό απάντησης στην προηγούμενη σελίδα πριν το γυρίσουμε στην τρελίτσα σε αυτή.
Εγραψες 5 πράματα και ανέβασες τον πήχη μόνη σου.
Σου απάντησα.
Αν έχεις κάτι να πεις επί του θέματος εδώ είμαι.

Καλή μας μέρα.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2015, 14:14:22  Εμφάνιση Προφίλ
Ιταλε

Πρέπει να περιμένεις λίγο, να βρεθούν τα κατάλληλα κοπτοραπτικά και τα copy-paste και θα λάβεις την απάντηση επί του θέματος.
Κατά προσέγγιση...πάντα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2015, 17:12:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
arte
ΟΧΙ.
Ο λαός ψήφισε με τη νοοτροπία ας δούμε και καναν άλλο. Αυτό τουλάχιστο εγώ άκουγα απο την Μαρίκα την μοδίστρα γειτόνισα και τον Μητσο τον μάστορα.
Ας δούμε και καναν άλλο, μπάς και γλυτώσουμε τους φόρους.
Δεν γίναν ξαφνικά ούτε Μαρξιστές , ουτε Σταλινιστές , ουτε ιδεολόγοι.
Φυσικά σε καμία περίπτωση επαναστάτες.
Ψηφίζουν το μη χείρον βέλτιστο, συμφωνα πάντα με την αντίληψη τους.
Σύμφωνα πάντα με την αντιληψή τους.
Με το σκεπτικό όμως στο πίσω μέρος του μυαλού, να γυρίσουμε στο παλιό "καλό" καθεστώς !
Και εγώ αυτήν την εντύπωση πήρα.
quote:
ένε πολλοί οτι αν δεν πετύχει ο συνασπισμός θα έρθουν οι νεοναζί της χρυσης Αυγης. Μαυρη προπαγάνδα για ιθαγενείς .
Αν υπάρχει κάποιο κόμμα πραγματικά περισσότερο αντισυστημικό απο όλα τα άλλα , τότε αυτο δεν είναι η δήθεν ακροδεξιά απειλή .
Ειναι το κομμα του λαού.
Το ΚΚΕ.
Το ΚΚΕ όμως, ο λαός ο αγανακτισμένος με τα κάκκαλα , φοβάται να το ψηφίσει.
Αντί αυτού , κουτοπόνηρα απειλεί δήθεν με Χρυσή Αυγή.
Αυτά συγχώρεσέ με αλλά είναι για Μαλάκες.

Όποιος έχει τα κότσια, είναι επαναστάτης ή αγανακτισμένος ή οτι γουστάρει και θέλει να συγκρουστεί , ας ψηφίσει ΚΚΕ !
Οχι τσόντες.


Τι ακριβώς περιμένει το ΚΚΕ; Ας φτιάξει μια κομουνιστική κοινότητα εντός Ελλάδας.
Ας φτιάξει φάρμες και αγροτικές μονάδες που να συντηρούνται μόνες τους.
Νομίζω τα εκατομμύρια που χαλά του ελληνικού λαού απο τις χορηγήσεις, θα μπορούσε να τα αξιοποίησει φτιάχνοντας τα δικά του μέσα παραγωγής παρά περιμένοντας να κλέψει τον καπιταλιστών (που κατά παραδοχή του, δεν υπάρχουν...).
...Αλλά ξέχασα, οι "επαναστάτες" ΚΚΕδες δεν θέλουν να λερώσουν τα χέρια τους.
Νά χάσουμε τις ανέσεις του καπιταλισμού;; Τι λες!!!
Είπαμε, επαναστάτες τις δύο ώρες της διαδήλωσης. Τις υπόλοιπες 22 της μέρας, πίνουμε Heineken και καπνίζουμε Malboro. Μη πτωχεύσουν και οι πολυθενικές. Χαχαχα.

Μην ανησυχείς όμως Άρτε, θα κοινωνικοποιήσουν τα μέσα (που δεν υπάρχουν) με την.. κόκκινη επανάσταση.
Χαχαχα.

quote:
ItalosΑΡΤΕ το ΚΚΕ δεν είναι το κόμμα του λαού. Είναι το κόμμα της Παπαρήγα και του Κουτσούμπα.
Και πριν ήταν το κόμμα του Φλωράκη, του Σιάντου και του Ζαχαριάδη.
Ο λαός ΔΕΝ έχει κόμμα Αρτε.
Κόμματα έχει το δημοκρατικό πολίτευμα.
Σωραίος. Αλλά όχι ΣΥΡΙΖΑΙος, ελπίζω.


quote:
Το πρόβλημα δεν είναι στο σκεπτικό του λαού.
Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα! Και το σκεπτικό των ΚΚΕδων είναι ακριβώς το ίδιο!! Θέλουν ανέσεις!! όχι να λερώσουν τα χέρια τους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2015, 17:21:49  Εμφάνιση Προφίλ
Επαναλαμβάνω Πύρινε:

quote:
Το ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΤΟΥ ΛΑΟΥ να γυρίσουμε στο παλιό "καλό" καθεστώς είναι σωστό. Ο οποιοσδήποτε ΠΡΕΠΕΙ να προσβλέπει σε ένα καλύτερο βιοτικό επίπεδο και μια καλύτερη ζωή.
Για μας πρέπει να ναι τα πολιτεύματα για μας και οι δημοκρατίες.

Το πρόβλημα δεν είναι στο σκεπτικό του λαού.
Το πρόβλημα είναι στο παλιό καθεστώς, που δεν ήταν πραγματικά καλό, αλλα σαθρό.
Δεν υποχρεούται η μοδίστρα και ο μάστορας να ξέρουν αν το οικονομικό σύστημα είναι καλό ή κακό. Αυτοί που τους εκπροσωπούν είναι υποχρεωμένοι να το γνωρίζουν. Αλλιώς δεν κάνουν καλά το λειτούργημα που τους έχει ανατεθεί και πρέπει να πάρουν τον... εξοπλισμό τους και δρόμο. Ολοι καταλαμβάνουμε ρόλους σε αυτόν τον κόσμο.
Σοφό το ρητό:Αμα δεν μπορείς, γίνε κομμωτής.


ΚΑι απαντάω στο

quote:
Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα! Και το σκεπτικό των ΚΚΕδων είναι ακριβώς το ίδιο!! Θέλουν ανέσεις!! όχι να λερώσουν τα χέρια τους

πάλι με quote :

quote:
Παρατηρείς και συ ότι αυτό συμβαίνει από τη στιγμή που αρχίσαμε να γινόμαστε αμερικανόπληκτοι ευρωπαιόπληκτοι και μετά; Μήπως γιατί χάσαμε την εθνική μας ταυτότητα; Μήπως γιατί στην πραγματιότητα δεν έιμαστε αμερικανοί αλλά κάτι άλλο και η ιδιοσυγκρασία μας δεν ταιριάζει με αυτό τον τρόπο ζωής που προσπαθούνε να μας επιβάλλουνε;

Παραγωγή 0, πρωτογενής και δευτερογενής τομέας 0, όλοι να γίνουμε γραφειο καρεκλάδες.Μαραμένα τα γιούλια κι οι βιόλες.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2015, 18:58:28  Εμφάνιση Προφίλ
Μερικές σκέψεις: πήγανε να κάνουν τον νταή στους διεθνείς νταβατζήδες εντός της ζώνης του €. Πρέπει να είσαι αφελής για να μην υποπτευόσουν οτι η φάπα θα έπεφτε βροχή. Πρώτα απ όλα οι "θεσμοί", καταλάβαν το σχέδιο του Βαρουφάκη. Να τσιμπήσει τα λεφτά της ενδιάμεσης συμφωνίας, και τα αποθέματα του ΤΧΣ και να τα μοιράσει στην Ελλάδα. ΟΚ μέχρι εδω, θεμιτός για εμάς ο στόχος αλλά δεν έχεις να κάνεις με παιδάκια. Αυτό δεν το ήξεραν; Πιστεύω πως ναι.
Δεύτερον, εδω και ενάμιση μήνα πετάνε την μπάλα στην εξέδρα για να κερδίσουν χρόνο, επειδή ποντάρουν σε ανατροπές εντός της Ε.Ε. Ισπανία, Γαλλία, ακόμα και Αγγλία θεωρούν οτι μπορεί φέρουν προσχώματα στην Γερμανία, με αλλαγή εξουσίας. Ευσεβείς ποθοι θα έλεγα. Θα πραγματοποιηθούν; Μέχρι τότε τι γίνεται; Τρίτον βγήκαν στην γύρα για χρηματοδότες και μάλλον έφαγαν πόρτα. Πρώτα απ' όλα η Ρωσία δεν ξανοίγεται λόγω πτώσης των τιμών της ενέργειας γενικά, οι Κινέζοι δεν ξέρω τι ρόλο βαράνε, δεν θα τους εμπιστευόμουν καθόλου.

Ο αστάθμητος παράγοντας πιστεύω πως ήταν οι Αμερικάνοι! Εδω φαίνεται να παίχτηκε πουστιά στον Σύριζα, μάλλον κάποιοι τους τάισαν μερικά ΘΑ (σκοπίμως) και μετά τους άδειασαν. Που οδηγούμαστε: Ετσι όπως πάει το πράγμα, μαθηματικά σε πτώση της κυβέρνησης. Τόμπολα κύριοι. Κατόρθωσαν και στέγνωσαν την Ελλάδα σε dt απο ρευστό, έτσι ώστε να τους υποχρεώσουν σε μνημόνιο 3 για να πάρουν δανεικά για τα βασικά.
Το στιλ του Ελληνα καλοπερασάκια δεν φαινεται να έχει αλλάξει οπότε, θα προτιμήσουν να το υπογράψουν και θα πέσουν με την μια, με αποχώρηση του μισού Σύριζα απο την κυβέρνηση ή θα πάνε τεχνικά σε εκλογές με το δίλημα "πείνα εντός ή εκτός €";

Μάλλον η σχεδιαζόμενη προφητεία "σε δυο μήνες θα πέσετε" ή "το πολύ σε ενα εξάμηνο", τελικά είχε κάποια βάση. Δεν μπορώ να κάνω εικασίες αλλα η επόμενη κυβέρνηση, πιθανότατα κάποιο νεοφιλελέ σχήμα θα εκτελέσει το τελικό σχέδιο, το μισο δημόσιο σπίτια τους, μισθοί 500€ και συντάξεις 300 € ΠΑΝΤΟΥ, ξεπούλημα στα πάντα κι αμα σας αρέσει. Και μετα θα έρθει το κούρεμα.
Οπότε ξαναγυρνάμε πίσω στο χρόνο, στο σήμερα συγκεκριμένα, και θέτω το εξής ερώτημα; Έξοδος απο το € χωρίς στήριξη απο κάποιο σοβαρό νόμισμα, € ή $ κτλ είναι άκυρη τώρα ή γενικά. Την έχουν; Αμα την έχουν έξοδο από την ΟΝΕ αύριο. Οποιον δεν τον παίρνει για μαγκιές δεν τις κάνει, γιατί μετά πέφτει φόλα ΠΑΝΤΑ.
Να βγούν να πουν την αλήθεια λοιπόν στον λαό οτι τους την στήσανε ή οτι δεν τούς βγαίνει ο τσαμπουκάς (ακόμα κι αυτό! ), και την επομένη ξεκινάει αγώνας οικονομικής αυτονόμησης της Ελλάδας. Δεν ξέρω ποσο θα διαρκέσει αλλά άλλες χώρες τα έχουν καταφέρει στο παρελθόν, μπορεί να μπορούμε κι εμείς να το κάνουμε. Χωρίς σοκ πάντως ο ασθενής δεν συνέρχεται. Ή θα πεθάνει ή θα αναρρώσει.


Edited by - Heretic on 10/03/2015 19:24:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2015, 20:14:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το στιλ του Ελληνα καλοπερασάκια δεν φαινεται να έχει αλλάξει οπότε, θα προτιμήσουν να το υπογράψουν και θα πέσουν με την μια, με αποχώρηση του μισού Σύριζα απο την κυβέρνηση ή θα πάνε τεχνικά σε εκλογές με το δίλημα "πείνα εντός ή εκτός €";
Συμφωνώ, ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να πέσει από αυτή τη πλέμπα παρανοϊκών λαϊκιστών που θεωρούσαν οτι οι Ευρωπαίοι θα μας δίνανε λεφτά χωρίς όρους - δηλαδή μνημόνιο. Θα μας τα χαρίζανε δηλαδή.
Αυτή η πλέμπα καλοπερασάκιδων ηλιθίων πηγαίνει τη χώρα πίσω δεκαετίες τώρα. Περαστικά!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2015, 12:17:33  Εμφάνιση Προφίλ
Ποίος θα τους δικάσει αυτούς;
Οι πουλημένοι δικαστάδες που "δίκασαν" κι αποφάσισαν ότι είναι "παράνομες" οι δικές τους μειώσεις των ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΩΝ μισθών τους και νόμιμες οι μειώσεις στα ψίχουλα;;;

Ξύλωμα ΟΛΟΙ τους!
με την βασική σύνταξη των πολιτών που τους χρυσοπληρώνει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2015, 12:23:10  Εμφάνιση Προφίλ
...εδώ έστησαν (πάλι) παράνομο δικαστήριο για τον λεχρίτη τον Παπακωνσταντίνου (για ευνόητους λόγους...) , που θα κωλώσουν;;;
Ολοι τους ανήκουν σε δύο "παραεκκλησιαστικές" οργανώσεις...

'Αρθρο 8: (Δικαίωμα νόμιμου δικαστή)

Kανένας δεν στερείται χωρίς τη θέλησή του το δικαστή που του έχει ορίσει ο νόμος.
Δικαστικές επιτροπές και έκτακτα δικαστήρια, με οποιοδήποτε όνομα, δεν επιτρέπεται να συσταθούν.

Το "ειδικό δικαστήριο" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΚΤΙΚΟ!


Edited by - Αίολος on 12/03/2015 14:08:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2015, 16:36:30  Εμφάνιση Προφίλ
https://www.youtube.com/watch?v=2iy4R3LANUw

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2015, 17:26:03  Εμφάνιση Προφίλ
Όπως λέει και ο Άδωνις, η Ευρώπη δεν είναι φιλανθρωπικό σωματείο.
Όποιος δεν του αρέσει, ιδού η έξοδος.
Οι δυνάμεις τους ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι οι "δημοκρατικές" δυνάμεις όπως αναφέρει γλαφυρά το βίντεο, είναι οι δυνάμεις κρατισμού. Και έχουν ήδη κάνει ζημιά στη τσέπη τη δική σου και τη δική μου.
Πρέπει να θυμηθούμε οτι είμαστε απόγονοι του Αριστοτέλους και του Ομήρου, για να σταματήσουμε να ψηφίζουμε αυτούς που μας πουλάνε κουτόχορτο και να θυμηθούμε οτι οι πράξεις έχουν συνέπειες και να σταματήσουμε να προφασιζόμαστε άγνοια.
Το οτι μετά απο 150 μνημόνια η ανάγκη του κόσμου για ψευδαισθήσεις όχι απλά δε μειώθηκε αλλα γιγαντώθηκε, είναι τρομακτικό. Τρομακτικό για το μέλλον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2015, 17:31:20  Εμφάνιση Προφίλ
Μπορείς Πύρινε να μου εξηγήσεις πως έχουν συνέπειες οι δικές μου πράξεις ως προς αυτό το πράμα που κυβερνάει την Ευρώπη αυτή τη στιγμή;
Θεωρείς ότι το χρέος που μου/ μας καταλογίζουν είναι νόμιμο και σωστό;
Να το εξετάσουμε αν είναι.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2015, 18:26:00  Εμφάνιση Προφίλ
Πύρινος, εχω βαρεθεί να αντικρούω την νεοφιλελέ οπτική γωνία του αγανακτισμένου Ελληνα σε άλλα φόρουμ, και δεν θα το κάνω τώρα, και ειδικά εδω. Απλά θέλω να σου τονίσω το εξής: μόνο σχόλια, όχι ιαχές, κατα του κρατισμού έχει το δικαίωμα να κάνει μια κατηγορία Ελλήνων. Οι ιδιοκτήτες και εν μέρει οι εργαζόμενοι σε Ελληνικές εξαγωγικές εταιρίες.
Ολοι οι άλλοι είναι είτε κρατικοί υπάλληλοι, είτε κρατικοδίαιτοι. Οπότε αυτή η υπερπληθώρα αρνητικότητας, εχει μάλλον σαν σκοπό στο ποιός θα πληρώσει τελικά το μάρμαρο, τα +300δις επι του προκειμένου, και όχι κάτι άλλο. Εγω πάντως λέω να μην τους πληρώσουμε το μάρμαρο.
Και δεν είναι ψευδαίσθηση. Χρέος που δεν μπορεί να εξοφληθεί, δεν θα εξοφληθεί. Ρητό που προέρχεται απο την φιλελεύθερη οικονομία. Η σοσιαλιστική οικονομία λέει να μην δανείζεσαι καθόλου, ξέρεις...


Edited by - Heretic on 16/03/2015 18:28:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2015, 18:30:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Italos
Θεωρείς ότι το χρέος που μου/ μας καταλογίζουν είναι νόμιμο και σωστό;
Να το εξετάσουμε αν είναι.
Απο τη στιγμή που τα χρέη μας δεν είναι πλέον σε ιδιώτες αλλά σε κράτη, το θέμα της αποπληρωμής τους ή μη, δεν είναι μόνο οικονομικό αλλά και πολιτικό.
Επίσης είτε τα χρήματα των δανείων πάρθηκαν με "επαχθείς" όρους είτε όχι, αυτό δεν αλλάζει το γεγονός οτι τα κατανάλωσες.
Εκτός λοιπόν και αν μπορείς να πάρεις πίσω όλη τη κατανάλωση που έκανες, θα πρέπει να τα επιστρέψεις.
Όσο για το αν είναι νόμιμο το χρέος... είχε κανείς το πιστόλι στο κρόταφο στις αναξιόπιστες κυβερνήσεις που ο λαός εν γνώση του ψήφιζε; Δεν νομίζω...

Τέλος πάντων, εγώ δε λέω οτι θα πρέπει να πληρωθεί το σύνολο του χρέους υπο ποια έννοια: υπο την έννοια οτι ο λαός δεν ήταν πλήρως ενημερωμένος για τα δημοσιονομικά της χώρας.
Παρόλα αυτά και να ήταν ενημερωμένος δε ξέρουμε για το αν θα έπραττε διαφορετικά. Υπάρχουν ενδείξεις για το αντίθετο.
Παρόλα αυτά, αν βρεθεί ο τρόπος νομικά και μέσα από τα διεθνή δικαστήρια να διαγραφεί μέρος του χρέους, αυτό είναι ευπρόσδεκτο. Μονομερώς όμως δεν μπορεί να διαγραφεί και να μείνεις εντός ευρώ.
Άρα πρέπει να επιλέξεις.
ή θα πηγαίνεις σαν τον επαίτη και θα ζητάς λεφτά απο εδώ και απο εκεί ή θα προκαλέσεις τη μεγαλύτερη ίσως ανθρωπιστική κρίση της Ελλάδας μετά τη κατοχή, κηρύττοντας πτώχευση.

Εγώ προτιμάω, να κάνουμε αυτά που πονάνε: Να αλλάξουμε το κράτος μας και να αποτάξουμε, επιτέλους, το φάντασμα της αστικοτραφείσας αριστεράς απο πάνω μας.

quote:
Μπορείς Πύρινε να μου εξηγήσεις πως έχουν συνέπειες οι δικές μου πράξεις ως προς αυτό το πράμα που κυβερνάει την Ευρώπη αυτή τη στιγμή;
Το "πράγμα" που κυβερνάει την Ευρώπη; Πόση αριστερή προπαγάνδα έχεις φάει;
Το μοναδικό "πράγμα" που εγώ βλέπω, είναι αυτή η γλίτσα, αυτό το γλοιώδες πράγμα, που αυτοαποκαλείται αριστερά.

"πως έχουν συνέπειες οι δικές μου πράξεις"

Είναι απλό: όταν ακούς να σου λένε την Τρόικα "θεσμούς" και χειροκροτάς, φυσικά και έχει συνέπειες αυτή σου η στάση. Η αντίδρασή σου συνολικά ως έλληνας πολίτης, διαμορφώνει ποσοστιαία και τη κατεύθυνση που θα ακολουθήσουν οι πολιτικοί της χώρας σου. Αν εσύ επικροτείς μια πολιτική βαθέως κράτους, αν εσύ στέλνεις με τη ψήφο σου να διαπραγματευτεί μια κυβέρνηση που είναι διεφθαρμένη ή ανίκανη και παρανοϊκή, φυσικά και έχει συνέπειες.

Οι έλληνες δεν είναι παιδιά για να μην αναγνωρίζουν οτι οι πράξεις έχουν συνέπειες.

Edited by - Πύρινος on 16/03/2015 18:32:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2015, 18:50:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Απο τη στιγμή που τα χρέη μας δεν είναι πλέον σε ιδιώτες αλλά σε κράτη, το θέμα της αποπληρωμής τους ή μη, δεν είναι μόνο οικονομικό αλλά και πολιτικό.
Επίσης είτε τα χρήματα των δανείων πάρθηκαν με "επαχθείς" όρους είτε όχι, αυτό δεν αλλάζει το γεγονός οτι τα κατανάλωσες.
Εκτός λοιπόν και αν μπορείς να πάρεις πίσω όλη τη κατανάλωση που έκανες, θα πρέπει να τα επιστρέψεις.
Όσο για το αν είναι νόμιμο το χρέος... είχε κανείς το πιστόλι στο κρόταφο στις αναξιόπιστες κυβερνήσεις που ο λαός εν γνώση του ψήφιζε; Δεν νομίζω...


Το μεγαλύτερο μέρος του δημιουργηθέντος χρέους μας, απεχθές ή μη, κατέλληξε στις τσέπες των ιδιωτών, της οικονομικής ελίτ των περισσότερων χωρών που έτρεξαν προθυμες ή πιέστηκαν απο άλλες, για να μετατρέψουν το ομολογιακό χρέος (Ελληνικού δικαίου), σε διακρατικό ενυπόθηκο (Αγγλικού δικαίου), όπως αναθέρθηκε κάπου προηγουμένως. Αρα είναι συνένοχοι στον όλο υπερδανεισμό μας. Φυσικά δεν θα πληρώσει ο Ευρωπαίος φορολογούμενος τίποτα. Θα υποστεί τη ζημιά ο πραγματικός ένοχος, τα πιεστήρια του €, η ΕΚΤ δηλαδή. Ας πάνε να βρούν και τον Μποδοσάκη να του ζητήσουν τα λεφτά του σχεδίου Μάρσαλ πίσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2015, 19:08:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Heretic
Χρέος που δεν μπορεί να εξοφληθεί, δεν θα εξοφληθεί.
Η αλήθεια έιναι οτι ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να το φτάσει σε αυτό το σημείο το χρέος που πράγματι και η παραμικρή πιθανότητα να εξοφληθεί - ακόμα και με πολιτική διαπραγμάτευση - να φύγει από τον χάρτη. Αλλά θέλω να είμαι αισιόδοξος οτι ο ΣΥΡΙΖΑ θα πέσει και ο λαός επιτέλους θα περάσει την εφηβεία του, έστω και καθυστερημένα.

Το θέμα όμως δεν είναι αν θα εξοφληθεί το χρέος, το θέμα είναι αν όταν και εφόσον εσύ αποφασίσεις να χτυπήσεις κανόνι, έχεις τις παραγωγικές δυνατότητες για να συντηρήσεις τον εαυτό σου.

Η χώρα έχει ήδη πτώχευσει. Τα δάνεια δεν ήρθαν να αποτρέψουν την πτώσευση γιατί αυτή έχει ήδη συμβεί.
Το θέμα είναι τι παραγωγικό ιστό έχεις, όταν αποφασίσεις να σηκωθείς και να τα βγάλεις πέρα μόνος σου.
Για αυτό όλοι φωνάζουν 'ανάπτυξη' και 'ανάπτυξη'.
Ακόμα και οι ΚΚΕδες παραδέχονται οτι... δεν έχουμε παραγωγικά μέσα.
Άρα τι θα κοινωνικοποιήσουμε;Αυτό που δεν έχουμε;

quote:
Η σοσιαλιστική οικονομία λέει να μην δανείζεσαι καθόλου, ξέρεις...
Όχι σύμφωνα με τους σοσιαλιστές του ΠΑΣΟΚ όμως. Ως γνωστόν ένας νεότερος νόμος καταργεί τον παλιότερο. Έτσι και η νεότερη έκδοση της αριστερής ιδεολογίας καταργεί την παλιότερη. Πώς αλλιώς θα επιβίωνε η σύγχρονη αριστερά; Με δηλώσεις τύπου "εντός ευρώ, εκτός μνημόνιο";

Edited by - Πύρινος on 16/03/2015 19:13:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2015, 19:20:29  Εμφάνιση Προφίλ
Μην συγχέεις τους κατσαπλιάδες ΠΑΣΟΚ και σία που εκτείνονται στο τουλάχιστον 70% του πολιτικού φάσματος και καταλαμβάνουν αρκετά κόμματα, Πασοκ, ΔΗΜΑΡ, ΝΔ, Λαος, ΑΝΕΛ, Ποταμι, Συριζα κτλ. Η πραγματική αριστερά είναι μειοψηφία, να αναφέρω ενδεικτικά ΚΚΕ, Ανταρσύα, Αλαβάνος και ενα μικρό ποσοστό του Σύριζα. Ανάπτυξη εντός Ε.Ε, με τον τρόπο που θέλουν και οι εντός Ελλάδας και οι εκτός, πάντως δεν θα γίνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2015, 19:25:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το μεγαλύτερο μέρος του δημιουργηθέντος χρέους μας, απεχθές ή μη, κατέλληξε στις τσέπες των ιδιωτών, της οικονομικής ελίτ των περισσότερων χωρών που έτρεξαν προθυμες ή πιέστηκαν απο άλλες, για να μετατρέψουν το ομολογιακό χρέος (Ελληνικού δικαίου), σε διακρατικό ενυπόθηκο (Αγγλικού δικαίου), όπως αναθέρθηκε κάπου προηγουμένως. Αρα είναι συνένοχοι στον όλο υπερδανεισμό μας. Φυσικά δεν θα πληρώσει ο Ευρωπαίος φορολογούμενος τίποτα. Θα υποστεί τη ζημιά ο πραγματικός ένοχος, τα πιεστήρια του €, η ΕΚΤ δηλαδή. Ας πάνε να βρούν και τον Μποδοσάκη να του ζητήσουν τα λεφτά του σχεδίου Μάρσαλ πίσω.
Το ζήτημα δεν είναι αν εμείς αποδεχόμαστε να τα πληρώσουμε. Αν σκοπεύεις να ζήσεις με δικά σου χρήματα, δηλαδή να μη ξαναπάρεις δανεικά, τι σε νοιάζει το αν θα αποπληρώσεις τα χρέη σου; Δε χρειάζεσαι καν επιτροπή... γιατί δεν σε αφορά.
ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ με δικά σου χρήματα, ΤΟΤΕ και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ σε απασχολεί αν μπορεις ΝΟΜΙΚΑ στα ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ να αποξείξεις οτι κακώς πληρώνεις κάποιο χρέος - αποδεχόμενος και το τυχόν ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ μιας τέτοιας απόφασης - γιατί ακόμα και έτσι και με μια δηλαδή δικαστική απόφαση υπέρ σου, θα δυσαρεστήσεις κάποιους.

Edited by - Πύρινος on 16/03/2015 19:28:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2015, 19:30:21  Εμφάνιση Προφίλ
Μακάρι πάντως να διαγραφεί μέρος του χρέους (αν όχι όλο), όπως και να 'χει

Απλά δύσκολο (ή απίθανο) να επιτευχθεί με αυτόν τρόπο

Edited by - Πύρινος on 16/03/2015 19:31:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy