ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 "Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα? Νο2"
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 43
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2015, 18:28:46  Εμφάνιση Προφίλ
Ωραία η πλάκα και ο χαβαλές, αλλά επειδή έχω μάθει να σέβομαι κάποια πράματα δεν θα τα κάνουμε όλα μπάχαλο εδώ μέσα.

Κατ'αρχάς δεν δέχομαι να προσβάλλεται ο Χριστιανισμός.Το να μην τον δέχεται κάποιος είναι δικαίωμα του.
Τον να λέει όμως ότι τον αποδέχεται και από κάτω να γράφει άρες μάρες κουκουνάρες δεν το δέχομαι.

Να βάλουμε κάποια πράματα στη θέση τους.

Η θρησκεία δεν είναι οπαδιλίκι. Το ότι δηλώνει κάποιος χριστιανός και από κάτω ότι λεει είναι άσχετο με τον Χριστιανισμό δεν τον κάνει Χριστιανό. Τον κάνει στην καλύτερη μυρωδιά, στην χειρότερη βαλτό.

Μου λες υπερασπίστηκες τον Χριστιανό Ορθόδοξο Βασίλειο.
Εκτός του ότι δεν είσαι ορθόδοξος, αφού δεν αποδέχεσαι την Τριάδα- μπορείς να πας να ρωτήσεις και Παπά για αυτό ή και τον ίδιο το Βασίλειο να μας πει τη γνώμη του- θα σου υπενθυμίσω ότι πουθενά δεν έχω υπερασπιστεί κανέναν, από καμια πλευρά, σε καμία περίπτωση, και πάντα λέω τη γνώμη μου.

Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι με το να διαφωνείς με τα πάντα σαν ΚΚΕς, ακόμα και όταν συμφωνείς, γιατί εδώ μέσα πρέπει να είμαστε Χριστιανοί-Αντίχριστοι, τότε ανήκεις στην κατηγορία του μυρωδιά να το πω ευγενικά.

Αν όμως έχεις συνείδηση του τι κάνεις, λέγοντας ότι είσαι κάτι που δεν είσαι, και μετά να πετάς ιστορίες για τελετές, Χρυσές Αυγές, ανθρώπους που πρέπει να αφανιστούνε και καλές ιερές εξετάσεις, τότε είσαι βαλτός, και τρολλάρεις το Χριστιανισμό επίτηδες.

Στη δεύτερη περίπτωση θα γίνουμε κώλος, γιατί προσβάλλεις την κοινή νουμοσύνη.

Πάμε τώρα και στο προκείμενο:

Γράφει ο Βασίλειος:

quote:
Σαφέστατη λοιπόν η επιστήμη. Δια της μεθόδου της “Επαγωγική λογική”, έχει απορρίψει τη χρησιμοποίηση των πειραμάτων, που σκοπό έχουν την εξιχνίαση των μεγάλων θεμάτων (= Πώς ξεκίνησε το σύμπαν, πώς ξεκίνησε και συνεχίστηκε η ζωή, πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν, πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε η ζωή), που απαρτίζουν την κοσμογονική πρόταση, στα οποία κατά την δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα.

Οπότε Sesostris, κατάλαβες τώρα, τον λόγο για τον οποίο φέρει το Πανεπιστήμιο τεράστιες ευθύνες καθώς δεν διδάσκει ως όφειλε τους φοιτητές (= τους μελλοντικούς επιστήμονες), ότι η χρησιμοποίηση των πειραμάτων σχετικά με την εξιχνίαση των πάνω μεγάλων θεμάτων, είναι αντιεπιστημονική μέθοδος.


Πάμε τώρα να δούμε τι έγραψε ο Βασίλειος παραπάνω, γιατί εμένα δεν θα με τρελάνετε.

Αυτό που ορθώς λέει παραπάνω ο Βασίλειος, είναι ότι από την στιγμή που δεν μπορείς μέσω παρατήρησης να διαπιστώσεις τι πως και πότε συνέβη στο παρελθόν, όλα τα άλλα είναι εικασίες.

Σωστή σκέψη. Αυτό όμως, σημαίνει και κάτι άλλο. Οτι η χρονολογήσεις που βάζει, που δεν εμπίπτουν καμίας παρατήρησης, είναι επίσης εικασίες.

Δηλαδή εσύ μην κάνεις εικασίες, θα κάνω εγώ που ξέρω.
Στην πρώτη παράγραφο ήδη, απορρίπτει τον ίδιο του τον εαυτό.

Πάμε τώρα παρακάτω.
Δυστυχώς για τον Βασίλη, κάποιια πράγματα σε αυτή τη γη είναι παρατηρήσιμα. Οι έρημοι πχ. Τα οστά επίσης. Τα γραπτά ακόμα. Οι πολιτισμοί ενίοτε.

Μέσω παρατήρησης λοιπόν και επαγωγικής μεθόδου, μπορώ να αποδειξω στον Βασίλειο ότι η γη είναι αρκετά παλαιότερη από ότι αυτός θα ήθελε. Μέσω παρατήρησης όμως, αυτός είναι αδύνατον να μου αποδείξει ότι η γη είναι 7000 και κάτι ετών. Τι να κάνουμε τώρα;

Τέλος, αυτά δεν είναι Χριστιανισμός. Δεν έχουν καμία σχέση με Χριστιανισμό, σε παρακαλώ να μου υποδείξεις που και πότε αναφέρεται ο Χριστός να καθόταν να έλεγε τέτοιες ανοησίες.

Επί του ίδιου του Χριστιανισμού λοιπόν, ξαναλέω ότι καμία συζήτηση δεν βλέπω να γίνεται, ούτε να τον υπερασπίζεται κάποιος. Εδώ έχουμε υπεράσπιση της Ορθόδοξης και μη εκκλησίας, η οποία είναι ανθρώπινο δημιούργημα και υπεράσπιση στα αίσχη που έχει διατελέσει στο παρελθόν και σήμερα, τα οποία αίσχη είναι επίσης ανθρώπινο έργο.
Με κύριο αντίλογο ότι και οι άλλοι τα ίδια έκαναν.

Μα αυτό το εμείς και οι άλλοι δεν υπάρχει σε μια διδασκαλία. Γιατί και αυτό είναι ανθρώπινη μούφα.

Μπορείς λοιπόν σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι ακριβώς υπερασπίζεσαι;
Δολοφόνους; Μισσάνθρωπους; Τι; Οι δικοί μας δολοφόνοι είναι καλύτεροι από τους δικούς σας; Οι δικοί σας ηλίθιοι έιναι πιο ηλίθιοι από τους δικούς μας;
Και με την Πανπαμ χθες το είπαμε, κάποια πράγματα δεν έιναι θέμα θρησκείας.

Θα σταματήσει λοιπόν κάποια στιγμή αυτό το πανηγύρι στο Εσωτέρικα, να κάνουμε και καμία σοβαρή συζήτηση;
Γιατί έχει καταντήγσει αηδία αυτό το πράμα.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2015, 18:34:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Έχει αποδεδειγμένη θέση η «επιστήμη», για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν;

Να σου απαντήσω εγώ.

ΟΧΙ δεν έχει, γιατί δε έχει ιδέα. Μόνο εικασίες και θεωρίες, και θα προσθέσω και πολλά ψέμματα. Ψέμματα για να καλύψει τις πλείστες αδυναμίες της, και αυτά που δεν χωράει ο ανθρώπινος νους.

Το θέμα είναι, έχεις ΕΣΥ αποδεδειγμένη θέση; Περιμένω να την ακούσω.

Θέλω όμως να ναι όπως είπες ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ.

Ευχαριστώ.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2015, 18:42:59  Εμφάνιση Προφίλ
Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2015, 19:43:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πύραυλος
Έχει αποδεδειγμένη θέση η «επιστήμη», για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν;

Λοιπόν μαλάκα, για να τελειώνουμε με αυτή την πίπα!!!

Οχι, η επιστήμη δεν γνωρίζει πότε ακριβώς δημιουργήθηκε το Σύμπαν.
Γνωρίζει όμως, με απόλυτη βεβαιότητα και πέραν πάσης αμφιβολίας, ότι η ηλικία του είναι τουλάχιστον 13,8 δισεκ. έτη.

Και αυτό λαμβάνοντας υπ' όψιν, την θεωρία της Μεγάλης Εκρηξης.
Αν δεν δεχθούμε, αυτή την θεωρία, τότε είναι ακόμη πιό παλαιό.Αμνημονεύτων χρόνων.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι 7500 ετών, όπως λέει το μυθιστόρημά σας, που γονυπετής ασπάζεσθε, οι απανταχού ηλίθιοι του κόσμου τούτου.

Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις, τουλάχιστον για τα 13,8 δις έτη, της φαινόμενης ηλικίας του σύμπαντος, τότε σε προτρέπω να μελετήσεις την δομή της μικροκυματικής ακτινοβολίας κοσμικού υποβάθρου, την ύπαρξη αποθεμάτων στο σύμπαν δευτερίου, ηλίου και υδρογόνου.
Εν συντομία όλο το μοντέλο είναι εδώ:
http://hipacc.ucsc.edu/IPC2013/slides/130701_JoelPrimack_TheHistoryofDarkMatter.pdf

Αν δεν είσαι ικανοποιημένος με αυτά, τότε να μελετήσεις και την εξίσωση Friedmann.


Bέβαια, όλα αυτά είναι επιστήμη και όχι χαζά παραμύθια των βοσκών της Ιουδαίας και άλλων βουκολικών περιοχών ανά τον πλανήτη!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2015, 01:00:31  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά τώρα. Τα πράγματα δεν είναι και τόσο δραματικά. Μάλλον είναι θέμα διαφοράς φάσης.

Στατιστικά και μόνο να το δεις, στο τέλος μπορεί να στείλουν και κανέναν απολογητή που να έχει τελειώσει το γυμνάσιο...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2015, 01:05:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλά τώρα. Τα πράγματα δεν είναι και τόσο δραματικά. Μάλλον είναι θέμα διαφοράς φάσης.

Στατιστικά και μόνο να το δεις, στο τέλος μπορεί να στείλουν και κανέναν απολογητή που να έχει τελειώσει το γυμνάσιο...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.



ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρυσή
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2015, 01:25:20  Εμφάνιση Προφίλ
Εδώ τό πατριαρχείο Ιεροσολύμων έχει αναρτημένο στήν ιστοσελίδα του πίνακα μέ τίς χρονολογίες από κτίσεως κόσμου πού κατά αυτούς έγινε τό 5.510 π0!καί μετά απορούμε μέ τόν Βασίλη..θά μού πείς τώρα πώς γίνεται κάποιοι νά είναι χρήστες τής τεχνολογίας καί από τήν άλλη νά πιστεύουν(;) πράγματα πού ταιριάζουν σέ ανθρώπους τών σπηλαίων,έ,αυτό κι άν είναι παράδοξο
http://www.jerusalem-patriarchate.info/gr/xronologia.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2015, 01:34:13  Εμφάνιση Προφίλ
Έχεις άποψη για τους "Ανθρώπους των σπηλαίων"?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρυσή
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2015, 01:51:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Έχεις άποψη για τους "Ανθρώπους των σπηλαίων"?

Σχήμα λόγου ήταν απλώς DSM..αλλά έχεις δίκιο..θά έπρεπε νά πώ "αυτούς πού έχουν μείνει πιό πίσω κι από τόν πίθηκο"..καί ζητώ συγνώμη από τούς πιθήκους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2015, 01:54:09  Εμφάνιση Προφίλ
Σ΄ωραία.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2015, 07:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
quote:

Η θρησκεία δεν είναι οπαδιλίκι. Το ότι δηλώνει κάποιος χριστιανός και από κάτω ότι λεει είναι άσχετο με τον Χριστιανισμό δεν τον κάνει Χριστιανό. Τον κάνει στην καλύτερη μυρωδιά, στην χειρότερη βαλτό.

Μου λες υπερασπίστηκες τον Χριστιανό Ορθόδοξο Βασίλειο.
Εκτός του ότι δεν είσαι ορθόδοξος, αφού δεν αποδέχεσαι την Τριάδα- μπορείς να πας να ρωτήσεις και Παπά για αυτό ή και τον ίδιο το Βασίλειο να μας πει τη γνώμη του- θα σου υπενθυμίσω ότι πουθενά δεν έχω υπερασπιστεί κανέναν, από καμια πλευρά, σε καμία περίπτωση, και πάντα λέω τη γνώμη μου.


Δεν με ενδιαφέρει σε ποια χριστιανική οργάνωση ανήκει ο Βασίλης γιατί δεν με πολυνοιάζουν οι ταμπέλες στους χριστιανούς. Τον υποστηρίζω ως χριστιανό. Μου λες η θρησκεία δεν είναι οπαδισμός αλλά μετά πως δεν είμαι χριστιανός ορθόδοξος επειδή δεν δέχομαι το τριαδικό δόγμα. Γιατί λοιπόν με κατατάσσεις αφού η θρησκεία δεν είναι οπαδισμός; Και γιατί δεν μπορώ να είμαι χριστιανός ορθόδοξος και να μην δέχομαι το τριαδικό δόγμα; Δεν το κατάλαβα γιατί η φυσιολογία του Θεού και του ανθρώπου να γίνουν δόγμα. Ειδικά η "φύση" του Θεού είναι απροσπέλαστη.

Αυτά είναι λάθη που έχουν χωρίσει τους χριστιανούς. Θα έπρεπε ορθόδοξοι, καθολικοί, μάρτυρες του Ιεχωβά, ευαγγελιστές και άλλοι να πηγαίνουν στην ίδια εκκλησία και σε ότι αφορά στη θεολογία και ανθρωπολογία να κρατάει ο καθένας τις απόψεις για τον εαυτό του. ΟΧΙ στο διαίρει και βασίλευε.

quote:

Αν όμως έχεις συνείδηση του τι κάνεις, λέγοντας ότι είσαι κάτι που δεν είσαι, και μετά να πετάς ιστορίες για τελετές, Χρυσές Αυγές, ανθρώπους που πρέπει να αφανιστούνε και καλές ιερές εξετάσεις, τότε είσαι βαλτός, και τρολλάρεις το Χριστιανισμό επίτηδες.
Στη δεύτερη περίπτωση θα γίνουμε κώλος, γιατί προσβάλλεις την κοινή νουμοσύνη.

Δεν σημαίνει το ότι ψηφίζω ένα συγκεκριμένο κόμμα ότι το θεωρώ πανάκεια και σωτηρία του ανθρώπινου γένους, ούτε ότι συμφωνώ απολύτως με τις απόψεις του. Αλλά όπου δω την αλήθεια θα την υπερασπίσω ενάντια στο χτυπητό ψέμα του κρυφορατσισμού και του ψευτοανθρωπισμού. Για παράδειγμα όταν ο μισάνθρωπος και μισέλληνας ψευτοανθρωπιστής Γιούνκερ μου πετάει την μπάλα(ταίστε τους) εγώ του την επιστρέφω(τάισε τους εσύ). Αυτό δεν σημαίνει πως δεν είμαι χριστιανός. Ίσα ίσα ένας χριστιανός δεν πρέπει να είναι υποκριτής. Έτσι πρέπει να δει πως σκοπός αυτών των λαθροδιακινητών είναι ο αφανισμός της Ελλάδας και κατ' επέκταση της Ευρώπης με μια νέα φυλή ασιατών, αφρικανών σκλάβων που θα δουλεύουν για ψίχουλα. Χειρότερος δεν είναι αυτός που δεν ταίζει αλλά αυτός που δημιουργεί μίσος ανάμεσα στους λαούς. Έρχονται λοιπόν καινούργιοι πειναλέοι ασταμάτητα, θα αρχίσουν να σκοτώνουν και να κλέβουν με αποτέλεσμα να τους μισήσουμε. Για αυτά πρέπει να κατηγορήσουμε την παγκόσμια εβραική δικτατορία και όχι τον Έλληνα μεροκαματιάρη που δεν έχει να φάει ο ίδιος. Η μπάλα ας γυρίσει στον εβραίο Γιούνκερ και τη μισάνθρωπη κομπανία του. Στείλτε τους στον Γιούνκερ.

Από εκεί και πέρα την μεγαλύτερη ιερά εξέταση την εφαρμόζει ο Θεός. Δεν με έχει θέσει ακόμα ο Θεός κριτή να τιμωρήσω τους διορισμένους δικτάτορες της Γης.

Σε ότι αφορά τον Βασίλη δεν σου είπε πως πρέπει αναγκαστικά να δεχθείς τις απόψεις του αλλιώς.. ότι θες πίστευε.

Όπως πιστεύεις εσύ ότι η Γη είναι δισεκατομμυρίων και τρισεκατομμυρίων ετών, έτσι αυτός πιστεύει ότι είναι 6000-7000 χρονών. Σου δίνει στοιχεία, αν θες δέξου τα αλλιώς μην τα δέχεσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2015, 11:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
Α και σχετικά με το άθεος και το αντίχριστος, αν ακούγονται αστεία ή προσβλητικά ας μου το πει όποιος θίγεται.

Αν ένας άθεος ή αντίχριστος(αντιχριστιανός) δεν είναι περήφανος για αυτό που είναι, τότε λυπάμαι αλλά δεν ξέρει τί είναι.

Όπως το "χριστιανός" αποτελεί προσβολή γι' αυτόν, έτσι το "άθεος" πρέπει να αποτελεί τιμή.

Ακόμη και το σατανάς και σατανιστής ακούγονται ωραία στους νεοπαγανιστές, γιατί αυτό τους διαχωρίζει από τον Θεό και τους χριστιανούς, παρουσιάζοντάς τους ως ελεύθερα άτομα ενάντια στην πουριτανική ηθική.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2015, 17:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:
Vassilis:
Έχει αποδεδειγμένη θέση η «επιστήμη», για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν;

quote:

Italos:
Να σου απαντήσω εγώ.

ΟΧΙ δεν έχει, γιατί δε έχει ιδέα. Μόνο εικασίες και θεωρίες, και θα προσθέσω και πολλά ψέμματα. Ψέμματα για να καλύψει τις πλείστες αδυναμίες της, και αυτά που δεν χωράει ο ανθρώπινος νους.



Ιταλέ είσαι σαφέστατος. Το συμπέρασμα από αυτά που έγραψες είναι, ότι η «επιστήμη» δεν ξέρει να χρονολογεί, και εξαπατά τους ανθρώπους. Οπότε οποιεσδήποτε χρονολογήσεις και να δίνει, για οποιοδήποτε θέμα, στο οποίο κατά τη δημιουργία του απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση, είναι τελείως άνευ σημασίας.

Το ρεζουμέ: Η «επιστήμη», η οποία αποσχίσθηκε από την επιστήμη, καθώς προτίμησε τη χρησιμοποίηση των απορριφθέντων από την επιστήμη πειραμάτων, σχετικά με την εξιχνίαση των θεμάτων που απαρτίζουν την κοσμογονική πρόταση, στα οποία κατά τη δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα, δεν είχε, δεν έχει, δεν πρόκειται να έχει εσαεί, αποδεδειγμένη θέση, όχι μόνο για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν, αλλά και για ΟΛΑ τα θέματα που απαρτίζουν την κοσμογονική πρόταση.

quote:

Italos:
Το θέμα είναι, έχεις ΕΣΥ αποδεδειγμένη θέση; Περιμένω να την ακούσω.

Αποδεδειγμένη θέση, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν, καθώς και για όλα τα θέματα που απαρτίζουν την κοσμογονική πρόταση, έχει η επιστήμη. Και αφού συμβαδίζω με την επιστήμη, φυσικό είναι να αποδέχομαι το αποδεδειγμένο συμπέρασμά της. Κοίταξε εδώ. http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12133&whichpage=1&ARCHIVE
quote:

Italos:
Θέλω όμως να ναι όπως είπες ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ...

Δεν έχω πει πουθενά, ότι έχω αποδεδειγμένη θέση μέσω της παρατήρησης, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν, καθώς και για τα υπόλοιπα θέματα που απαρτίζουν την κοσμογονική πρόταση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2015, 17:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
Άλλωστε επιστημονικά αποκλείεται, για τα θέματα που συζητάμε, να δοθεί λύση δια παρατηρήσεων = πειραμάτων, των οποίων τη χρήση έχει απορρίψει η επιστήμη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2015, 18:24:30  Εμφάνιση Προφίλ

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2015, 19:47:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Είτε θα αναζητήσουν καινούργιο υλικό ή θα επιχειρήσουν αποτοξίνωση.
Να, μόλις έφτασε και το καινούργιο υλικό.

Edited by - Συνοδινός.1 on 30/07/2015 01:16:19



Πάντα κλαψιάρης. Όπως και πριν, έτσι και τώρα.

Και ντεμέκ υπεράνω .........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2015, 22:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Ωχ! Πλάκωσε το ιππικό.

Καλώς ήλθες Ψηλέ και καλή παραμονή. Ελπίζω να μείνης περισσότερο αυτή τη φορά και να μη την κοπανήσης πάλι στα δύσκολα,

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2015, 09:14:45  Εμφάνιση Προφίλ
Επέστρεψες από το Μπρασελς ψηλούλη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2015, 12:20:02  Εμφάνιση Προφίλ
Που και που πρνάω από αυτά τα μέρη γιατί, πώς να το κάνουμε, σας πεθυμώ

Μπαρμπα Σωτήρη, δεν την κοπανάω μόνο στα δύσκολα, αλλά και στα εύκολα.

Το θέμα είναι να ξέρεις πότε πρέπει και αν αξίζει να την κοπανίσεις ή, αν θες, πότε δεν αξίζει να μείνεις παραπάνω.

Αίολε, όχι, ακόμη εδώ πάνω είμαι.
Να επιστρέψω πού ωρέ; Έτσι όπως την κάνατε τη χώρα, πού χώρος πια για εμάς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2015, 12:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Ψηλός
Αίολε, όχι, ακόμη εδώ πάνω είμαι.
Να επιστρέψω πού ωρέ; Έτσι όπως την κάνατε τη χώρα, πού χώρος πια για εμάς;

Δεν έχεις και τόσο άδικο Ψηλέ. Είναι από τις λίγες φορές που συμφωνούμε. Άραξέ την εκεί όσο μπορείς, γιατί άμα έλθεις εδώ θα σου ψαλιδίσουν τον μισθό. Δεν ξέρω αν θα την γλυτώσης στην σύνταξη, όταν έλθει η ώρα!


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2015, 12:41:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Έτσι όπως την κάνατε τη χώρα,
Μεγάλη κουβέντα Ψηλέ μας!
Ελα τουλάχιστον για να σε δούμε από κοντά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2015, 12:46:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Έτσι όπως την κάνατε τη χώρα,
Μεγάλη κουβέντα Ψηλέ μας!
Ελα τουλάχιστον για να σε δούμε από κοντά...




Κάτι πήρε το αυτί μου πως διοργανώνετε συνάντηση μετά οινοκατάνυξης;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2015, 12:50:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Ψηλός
Αίολε, όχι, ακόμη εδώ πάνω είμαι.
Να επιστρέψω πού ωρέ; Έτσι όπως την κάνατε τη χώρα, πού χώρος πια για εμάς;

Δεν έχεις και τόσο άδικο Ψηλέ. Είναι από τις λίγες φορές που συμφωνούμε. Άραξέ την εκεί όσο μπορείς, γιατί άμα έλθεις εδώ θα σου ψαλιδίσουν τον μισθό. Δεν ξέρω αν θα την γλυτώσης στην σύνταξη, όταν έλθει η ώρα!


*



Τελικά, μετά από κάποιες δεκαετίες μακριά από την Ελλάδα και βλέποντας την πορεία της, η απόφασης της μετανάστευσης δεν ήταν κακή επιλογή, παρόλο που ο νόστος είναι πάντα στην καρδιά και την ψυχής ενός μετανάστη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2015, 20:15:17  Εμφάνιση Προφίλ
Ελα εσύ από 'δω και θα τα βρούμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2015, 21:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
Ψηλέ, είσαι ο Ψηλός από Χολαργό που είχε πετάξει τον Τσουκαλά μέσα σε κάδο;

Το καλύτερο βίντεο που τηλεφωνάς τον Τσουκαλά το έχουν σβήσει από το youtube. Φαίνεται κάνανε παράπονα οι γάβροι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2015, 10:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Ψηλός
Τελικά, μετά από κάποιες δεκαετίες μακριά από την Ελλάδα και βλέποντας την πορεία της, η απόφασης της μετανάστευσης δεν ήταν κακή επιλογή,

Να σου πω Ψηλέ, δεν έκανες καθόλου άσχημα..Εκτός από τη σιγουριά έχεις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης. Αυτή τη στιγμή που σου γράφω βρίσκομαι την Βιένη. Έχω έλθει για να δω τον το γιό και τα εγγονια μου για μερικές ημέρες από κοντά, και διαπιστώνω την διαφορά στις συνθήκες ζωής ιδίοις όμμασιν.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2015, 16:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
quote:

quote:
Ψηλός
Τελικά, μετά από κάποιες δεκαετίες μακριά από την Ελλάδα και βλέποντας την πορεία της, η απόφασης της μετανάστευσης δεν ήταν κακή επιλογή,

Να σου πω Ψηλέ, δεν έκανες καθόλου άσχημα..Εκτός από τη σιγουριά έχεις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης. Αυτή τη στιγμή που σου γράφω βρίσκομαι την Βιένη. Έχω έλθει για να δω τον το γιό και τα εγγονια μου για μερικές ημέρες από κοντά, και διαπιστώνω την διαφορά στις συνθήκες ζωής ιδίοις όμμασιν.

*


Άκου ιδίοις όμμασιν. Τί αρχαιοπληξία είναι αυτή βρε; Με τα ίδια μου τα μάτια λέμε πλέον. Με τον Σωκράτη μιλάς;

Κατεργαράκο, μια χαρά την έχεις περάσει στην ζωή σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2015, 01:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Nα τη χαίρεσαι την οικογένεια Sesostris Nα κάνω και λίγο πλάκα, έχω την εντύπωση οι περισσότεροι εδώ στο φόρουμ είστε 'γεροντάρες', πατημένα πενήντα και βάλε, σε αντίθεση με μένα το τζόβενο (λέμε τώρα)

Edited by - kost on 05/10/2015 01:38:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2015, 10:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
kost
Nα τη χαίρεσαι την οικογένεια Sesostris Nα κάνω και λίγο πλάκα, έχω την εντύπωση οι περισσότεροι εδώ στο φόρουμ είστε 'γεροντάρες', πατημένα πενήντα και βάλε, σε αντίθεση με μένα το τζόβενο (λέμε τώρα)

Όσον αφορά το άτομό μου φίλε kost έπεσες έξω. Είμαι μόλις 77.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2015, 13:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

ΣέβαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 43 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy