ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το επικινδυνο παιχνιδι "Ποτηρακι"..Αληθινη ιστορια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 43
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Baker
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 12:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Baker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Baker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε παιδια που ειστε ολοι?Γιατι μιλατε??Θελω και καποιο αλλο ατομο αν ειναι ευκολο και εχει καποια εμπειρια με ποτηρακι να την εκφρασει για να δω καποια πραγματα....

Χαιρετω...eViL one


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Baker
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 12:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Baker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Baker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε evil ειμαι νεοσ στο φορυμ και ο λογοσ ο οποιος γραφτηκα ειναι το ποτιρακι!θελω να πω και εγο την εμπειρια μοθ για να μασ πιστεψουν οσοι δεν πιστευουν σε "αυτα"!λοιπον.... εγω και η παρεα μου ειχαμε ακουσεισ πολα για το ποτηρακι ή αλιως τραπεζακι ή ακιως ουιτζα!πηραμε λοιπον την αποφαση να το κανουμε για να δουμε αν οντως υπαρχουν πνευματα η τελωσ παντων αν μπορουμε τελικα να επηκινινισουμε με την "αλλη πλευρα"!τελικα μαζαφτηκαμε σπιτι μου φτιακσαμε την αλφαβητα σε χαρτακια αριθμους απο το 0-9 ενα ναι και ενα οχι και ενα σταυρο!ειμασταν 6 ατομα!βαλαμε τουσ δεικτεσ μας απαλα πανο στο ποτιρι και λεγαμε συνεχεια "πνευμα αμα εισαι εδω πιγενε στο ναι" μετα απο κανενα 10λεπτο αρχισε και κουναγε....μασ βρικε αριθμουσ που ειχαμε βαλει στο μυαλο μασ και τετεια!εμενα προσοπικα μου βρικε τον αριθμο του κινιτου μου ο οποιοσ ηταν καινουργιοσ και δεν τον ηξερε κανεισ!βασικα εγω πιστηκα οτι υπαρχουν πνευματα!οποιοσ δεν πιστευει το μονο που εχει να κανει ειναι να δοκιμαει!στειλτε μου εμαιλ στον zafeirakhs000@yahoo.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Baker
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 12:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Baker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Baker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
[quote]
Pedes eimai neos sto forum kai asxoloume me to potiraki edo kai 1 vdomada psaxnontas diafora sites kai thelo na matho tin oli diadikasia


file gonzalez kai ego asxoloyme peripoy mia ebdomada kai to exo kanei 3-4 fores an thes steile mou e-mail zafeirakhs000@yahoo.gr na ta poyme! sthn 17 selida exo grapsei thn empeiria moy!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amymwni_87
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 00:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amymwni_87  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου συνταξιδευτές,

στο αγνωστό με βάρκα την ελπίδα..
Διαβάζοντάς πολλές απο τις ιστορίες που γράφετε για τα πνεύματα (με αφορμή το ποτηράκι) μου ήρθε στο μυαλό μία εμπειρία ολιγον τι περίεργη που είχα πριν λίγα χρόνια. Προτού όμως την διηγηθώ θα σας πω ότι δεν έχει να κάνει ακριβώς με το ποτηράκι αλλά με το κάλεσμα πνευμάτων.

...Περασμένα μεσάνυχτα, σε ένα δωμάτιο ξενοδοχείου, μαζεμένοι κάπου 6-7 παιδιά οι 4 εκ των οποίων ξύπνιοι οι υπόλοιποι κοιμόντουσαν (ήμασταν 3ήμερη με το σχολείο). Όπως λοιπόν το είχαμε συνήθειο κάθε φορά που μαζευόμασταν να λέμε τρομακτικές κυρίως ιστορίες έτσι κι αυτή την φορά αφηγούμασταν διάφορα που είχαμε ακούσει. Κάποτε έφτασε και η δική μου σειρά τους προϊδέασα λοιπόν λέγοντάς τους ότι επρόκειτο να τους αφηγηθώ μία αληθινή ιστορία με πνεύματα που μου την είχε πει η θεία μου... Τα παιδιά συγκεντρώθηκαν απόλυτα στην αφήγησή μου, τα φώτα σβηστά και η νύχτα σιωπηλή καθότι εκείνο το βράδυ ούτε φυσούσε αλλά ούτε και έβρεχε. Καθώς η αφήγησή μου προχωρούσε ένιωθα τον εαυτό μου όλο και περισσότερο να <<παθιάζεται>> και τους φίλους μου να απορροφούνται... ξαφνικά και ενώ έφτανα στην κορύφωση της ιστορίας μου και ενώ κανενα απο τα παιδιά δεν είχε φύγει απο το δωμάτιο όση ώρα την αφηγούμουν, τα δύο πατζούρια έκλεισαν απότομα με ένα δυνατό κρότο!!!
Περιττό να πω τι ακολούθησε μετά, πετάχτηκαν όρθοιοι όλοι τους κ βγήκαν έξω να δουν ποιος το έκανε αλλά μάταια, δεν βρήκαν κανέναν. Γυρίζοντας μέσα άρχισαν να μου φωνάζουν και να μου λένε να πάψω, πέσανε σε παροξυσμό μου ελεγάν ότι με την ιστορία μου κάλεσα πνεύματα και διάφορα τέτοια....

Γεγονός είναι ότι η ιστορία μου έμεινε μισοτελειωμένη.

Τώρα να σας πω ότι όσες φορές το θυμάμαι το περιστατικό ποτέ δεν το σπουδαιολόγησα πάντα το δικαιολογούσα ότι κάποιος έξυπνος... μας έκανε πλάκα όμως κάνεις ποτέ δεν παραδέχτηκε κάτι τέτοιο!

Διαβάζοντας λοιπόν το συγκεκριμένο θέμα αναρωτήθηκα μήπως τελικά λόγω της συγκέντρωσής μας αλλά και του φόβου εκείνο το βράδυ προκαλέσαμε ή προσκαλέσαμε άθελά μας κάποιο πνεύμα, μήπως τελικά δεν χρειάζεται ούτε ποτηράκι ούτε πιατάκι ούτε τραπεζάκι αλλά προσήλωση σε αυτό που σκέφτεσαι για να το προκαλέσεις????
Διερωτάμε και το θέτω κι ως ερώτημα ποιά η γνώμη σας?!?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 00:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διαβάζοντας λοιπόν το συγκεκριμένο θέμα αναρωτήθηκα μήπως τελικά λόγω της συγκέντρωσής μας αλλά και του φόβου εκείνο το βράδυ προκαλέσαμε ή προσκαλέσαμε άθελά μας κάποιο πνεύμα, μήπως τελικά δεν χρειάζεται ούτε ποτηράκι ούτε πιατάκι ούτε τραπεζάκι αλλά προσήλωση σε αυτό που σκέφτεσαι για να το προκαλέσεις????
Διερωτάμε και το θέτω κι ως ερώτημα ποιά η γνώμη σας?!?

καλή μου φίλη το χουμε ξαναγράψει και αλλού, αλλο η επίδραση του ομαδικού νού και άλλο η επίκληση πνευμάτων, είναι τελείως διαφορετικά.

Αυτοί που κάνουν ποτηρακι (και άν θελουν ας το τσεκάρουν) άς κάνουν κάποια ερώτηση στο "πνεύμα" που δεν την ξέρουν οι συμμετέχοντες υπο φυσιολογικές συνθήκες π.χ το ΑΦΜ του κηπουρού της πολυκατοικίας, κάτι που δεν το ξέρει κανείς, ούτε το χει δεί ούτε μία φορά (όχι π.χ τον αριθμό κινητού που αναφέρθηκε γιατί και μία να τον δείς φωτογραφίζεται στον εγκέφαλο υποσυνείδητα) και άν σας απαντήσει τότε το ξανασυζητούμε. Ο ομαδικός νούς έχει ισχυρή δύναμη και μπορεί να προκαλέσει και φαινόμενα , τα οποία κατ άλλους ανήκουν στην σφαίρα του πνευματισμού όπως ηλεκτρικά,κρότους,χτύπους κτλ.

Πολλοί με πνευματιστικό τρόπο κάλεσαν τον Ναπολέων, τον Ιησού,τον Μεγαλέξανδρο κτλ αλλά οι απαντήσεις που πήραν δεν είχαν σχέσεις με αυτά τα σπουδαία άτομα του παρελθόντος λογω του ομαδικού νου των συμμετεχόντων. ΑΝ θέλετε να ασχοληθείτε σοβαρά με τέτοια πράγματα τουλάχιστον οφείλετε στον εαυτό σας να διαβάσετε ότι υπάρχει πάνω σε αυτό πρίν κάνετε οποιαδήποτε εικασία ή αστήρικτη θέση.

Με αγάπη και χωρίς κριτική διάθεση
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Baker
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 01:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Baker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Baker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι μου φηλοι amymwni yngwie,
1ον φιλη amymvni με την εμπιρεια που εχω πανο σε αυτο το θεμα (οχι και τοσο μεγαλη) πιστευω οτι δεν καλεσατε πνευμα!εγω πιστευω οτι αυτο λεγετε σιμπτοση δηλαδη την ωρα που λεγατε την ιστορια και ειχατε τρομαξει κουνισε λιγο το καραβι ή φυσιξε λιγο και εκλεισε το παραθυρο και xeστηκατε ολοι :) !φιλε yngwie θα σου πω την ιστορια λιγο αναλιτικα για να πιστεις!λοιπον σε μια φαση εκει που καναμε το ποτιρακι τον ρωτησα αν κσερει τον αδερφο μου και το ποτιρι πιγε στο ναι!μετα απο κανενα μισαωρο με περνει τηλ ο αδερφος(νικος) μου (ο αδερφος μου δεν ηθελε καν να ακουσει για το ποτιρι και ελειπε απο το σπιτι) και μου λεει οτι θα ερθει. εγο του ειπα οτι κανουμε το ποτιρι και αμα ειναι να ερθει πιο μετα αυτος μου φωναζε και μου ειπε να τα μαζεπσουμε!την ορα λοιπον που μιλουσα στο τηλ το ποτιρι σχιματιζε μια λεξη που εγο δεν την ειδα γιατι οπωσ ειπα μιλουσα στο τηλ λοιπον φιλε yngwie η λεξη-φραση που σχιματισε το ποτηρι ηταν ο-ν-ι-κ-ο-ς ε-ρ-χ-ε-τ-ε!εντωμεταξυ κανεισ απο του φιλουσ μου απο εκει δεν ηξερε οτι μιλουσα με τοναδερφο μου!τι εχετε να πειτε?παρακαλω και αλλεσ γνωμες!οτι σκεφτεστε γραψτε το :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 08:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα:

Σε τι θα μπορούσε να ωφελήσει κάποιον το να κάνει το ποτηράκι?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amymwni_87
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 15:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amymwni_87  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

καλή μου φίλη το χουμε ξαναγράψει και αλλού, αλλο η επίδραση του ομαδικού νού και άλλο η επίκληση πνευμάτων, είναι τελείως διαφορετικά.

Αγαπητέ Yngwie η αλήθεια είναι πως δεν γνώριζα ότι υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Μέχρι τώρα θεωρώ και ακόμη δεν έχω πειστεί για το αντίθετο, ότι δηλαδή ο νους και η επιμονή των ανθρώπων είναι η αιτία για τη δημιουργεία διαφόρων γεγονότων, ένα απο αυτά και η επίκληση πνευμάτων. Τώρα όσον αφορά το ποτηράκι δεν έχω κάνει ποτέ αλλά ούτε και διατίθεμαι...

ΑΝ θέλετε να ασχοληθείτε σοβαρά με τέτοια πράγματα τουλάχιστον οφείλετε στον εαυτό σας να διαβάσετε ότι υπάρχει πάνω σε αυτό πρίν κάνετε οποιαδήποτε εικασία ή αστήρικτη θέση.

Τέλος αγαπητέ φίλε η αλήθεια είναι ότι έκανα πράγματι εικασία μιά και σας ανέφερα ένα γεγονός απο τη δική μου οπτική γωνία, όμως το έκανα αυτό γιατί ειχα απορία εξάλλου ας μην ξεχνάμε ντροπή δεν είναι να μην γνωρίζεις, ντροπή είναι να μην θέλεις να μαθεις! Κι εγώ θέλω να μάθω...
Γι' αυτό το λόγο αν ξέρεις να με παραπέμψεις σε σχετική βιβλιογραφία ή sites θα σε παρακαλούσα να το κάνεις για να αποκτήσω κι εγώ πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

Ολοκληρώνοντας φίλε Baker, πρέπει να πω ότι ήμασταν σε δωμάτιο ξενοδοχείου κι όχι σε καράβι. Ενώ για το φύσημα του αέρα, εκείνο το βράδυ είχε άπνοια και συν της άλλης αυτά που έκλεισαν με δύναμη ήταν βαριά ξύλινα πατζούρια όχι και τόσο εύκολα δηλαδη στις <<μετακινήσεις>>.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Baker
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 17:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Baker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Baker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ολοκληρώνοντας φίλε Baker, πρέπει να πω ότι ήμασταν σε δωμάτιο ξενοδοχείου κι όχι σε καράβι. Ενώ για το φύσημα του αέρα, εκείνο το βράδυ είχε άπνοια και συν της άλλης αυτά που έκλεισαν με δύναμη ήταν βαριά ξύλινα πατζούρια όχι και τόσο εύκολα δηλαδη στις <<μετακινήσεις>>.



Ε.... τοτε φιλη μου amymwni δεν κσερω τι ηταν!μπορει και πνευμα!παντως εγο πιστευω οτι δεν ηταν!πιστευω οτι για να καλεσεις ενα πνευμα πρεπει να κανεισ μια συγκεκρημενη διαδηκασια!οσο φια εσενα φιλε-η dying incubus θα σου απαντησω!εγω προσοπηκα το "ποτηρακι" το εκανα 1ον για να δο οντως αν υπαρχουν πνευματα και 2ον για να πεισω τους φιλους και ολους εσασ που δεν πιστευετε!αυτα ειχα να πω!(καλα ο evil που ανοιξε το θεμα που ειναι?) Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
RipeN
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 19:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RipeN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλοι μου, θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα:

Σε τι θα μπορούσε να ωφελήσει κάποιον το να κάνει το ποτηράκι?

In anticipation of my resurrection...



ΔιασκέδασηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 08:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
καλή μου φίλη το χουμε ξαναγράψει και αλλού, αλλο η επίδραση του ομαδικού νού και άλλο η επίκληση πνευμάτων, είναι τελείως διαφορετικά.

Φίλη amymwni_87, σε ποιά φίλη αναφέρεσαι?
Με μπέρδεψες λίγο...

Φίλε Baker, μου γεννιούνται μερικά ερωτήματα με αυτό που αναφέρεις:

quote:
εγω προσοπηκα το "ποτηρακι" το εκανα 1ον για να δο οντως αν υπαρχουν πνευματα και 2ον για να πεισω τους φιλους και ολους εσασ που δεν πιστευετε!αυτα ειχα να πω!(καλα ο evil που ανοιξε το θεμα που ειναι?)

Το θέμα είναι όντως να κάνεις κάτι για να πείθεις τους άλλους ή τον εαυτό σου?
Κι εφόσον υπάρχουν άτομα τα οποία δεν πιστεύουν στο ποτηράκι πως θα πειστούν από την εμπειρία σου η οποία αποτελεί ακόμη μια ακόμα καταγραφή?
Για να είμαι ειλικρινής, αγαπητέ μου, προτιμώ να έχω την απορία αν υπάρχουν πνεύματα ή όχι.
Το βρίσκω πιο "μαγικό".
Εξάλλου αν έπρεπε όντως να μάθω κάτι τέτοιο θα έπρεπε αυτή η γνώση να μου αποκαλυφθεί την στιγμή που θα ήμουν έτοιμος να την μάθω κι όχι να παρέμβω εγώ.

quote:
Διασκέδαση

Χμμμ!
Φίλε RipeN, πως ακριβώς αποτελεί διασκέδαση η επίκληση κάποιου πνεύματος?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amymwni_87
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 14:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amymwni_87  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Dying_Incubus,

απλά είμαι πολύ καινούργια στην παρέα κ ως εκ τούτου δεν έχω καταλάβει αυτό που γίνεται με τα quote δηλαδή τα λόγια που αναφέρεις ήταν μεταφορά απο τα λόγια του Yngwie προς εμένα. Δεν προσφωνούσα εγώ κάποια άλλη συνομιλήτρια.
Δικό μου λάθος, θα μπορούσες να μου πεις πως το καταφέρνετε αυτό με τα quote, θα μπορούσα να μεταφέρω λόγια διαφορετικών συνομιλητών κι αν ναι πως γίνονται όλα αυτά?

Τέλος φίλε Yngwie ακόμη περιμένω παραπομπές σου σχετικά με τον τρόπο λειτουργείας του ομαδικού νου....

Eυχαριστώ και τους δύο εκ των προτέρων!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 15:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διασκέδαση????????????

Καλέ μου φίλε έχεις αντοχή να διαβάσεις όλες τις σελίδες του θέματος απο την αρχή με υπομονή. By the way ποπ κόρν πήρατε όταν κάνατε ποτηράκι , για να μασουλήσετε και κάτι να περνάει η ώρα????

Υπάρχουν περιπτώσεις όπου το υποσυνείδητο ανοίγει και γίνονται διάφορα φαινόμενα που φαίνονται μαγικά, αλλά τα χουν ψάξει οι πνευματιστές πολύ καλύτερα απο εμάς, δεν χρειάζεται να ξαναεφεύρετε τον τροχό, πάρτε εργασίες του Αλαν Κάρντεκ, του Γουίλιαμ Κρούξ και πλείστες άλλες απο το ρεύμα της εποχής του 1900.

Οντως εάν υπάρχει κάποια οντοτητα παραδίπλα και επικαλείται τον οποιονδήποτε η ασχετοσύνη της παρέας ,ενδέχεται να έρθει, αλλά

1)Πως θα αναγνωρισετε το ποιός ή τι είναι????
Κι εγώ σου λέω ότι είμαι ο Πάπας
2)Εάν είναι κάτι αρνητικό έχεις υπόψη τι ζημιά μπορεί να σας κάνει???
στη διάσταση που είναι μπορεί να ξέρει οτιδήποτε για εσάς και να σας το παίξει και φιλος απο τα παλιά?? Γνωρίζετε πως λειτουργούν τα Αόρατα πεδία??
3)Γνωρίζετε το πως καθαρίζεται ένας χώρος πρίν και μετά απο ψυχικές επιρροές???
4)εχετε υπόψιν πώς οι Αρχαίοι Ασσύριοι, Σουμέριοι, Βαβυλώνιοι,Ελληνες, Αιγύπτιοι,Εβραίοι κτλ καλούσαν πνεύματα???? ποιός ο σκοπός της πολύχρονης εκπαίδευσης, των σκληρών ασκήσεων,των καθαγιασμών τόσων εργαλείων, των κατάλληλων ύμνων προς τις θεότητες,του εγκλεισμού 3 ημερών εντός φερέτρου για να βγεί κάποιος βόλτα στους αόρατους κόσμους με αστρική προβολή για να μπορεί να δεί τι υπάρχει εκεί έξω??

Αρα λοιπόν εκμοντερνιστήκαμε σε σχέση με τον μ@λ@κ@ ιερέα Μάγο εκείνης της εποχής ο οποίος θυσίαζε τη μισή του ζωή για να σηκώσει λίγο το πεπλο της Ισιδας και να αντιληφθεί το μυστήριο του Θείου , παίρνουμε ένα Ουίτζα και τελείωσε σε 20 λεπτάκια νάσου και το πνεύμα παγανιά γύρω απο ένα κύκλο με περίεργους με άγνοια ψυχικών επιρροών και κινδύνου που δεν είχαν τι να κάνουν το Σαββατοκύριακο.

Διαβάστε λίγο για να δείτε και τα δικά μου παθήματα ως ηλίθιου έφηβου αλλά πάρτε τα πόστ απο την πρώτη σελίδα με υπομονή και μετά εάν έχετε την ίδια γνώμη λαγός την φτέρη έξυνε, κακό του κεφαλιού του.

Ο κόσμος του αόρατου είτε Σαμάνος τον ανοίξει, είτε ιερέας κάποιας θρησκείας, είτε Τελετουργός Δυτικού τύπου, είτε Ανατολικού τύπου θέλει πολύχρονη και κοπιώδη εκπαίδευση και ανάλογη στάση ζωής για να γίνει με ασφάλεια.

Αντιθέτως όποιος πάει να τρέξει αγύμναστος 100άρι με σκεπτικό τους Ολυμπιακούς θλάσεις τον περιμένουν και κράμπες που μπορούν να αφήσουν κουσούρια μόνιμα.

Τι θα γίνουν αγαπητέ οι παρευρισκόμενοι εάν κάποιος χεστεί και αφήσει τα χέρια απο τον κύκλο, ή σηκωθεί και φύγει?????

εχετε δεί ποτέ Ουίτζα να ίπταται και να φέυγει απο το παράθυρο, δύο γκαρδιακοί μου φίλοι που μ@λ@κίζονταν στην Αγγλία ως φοιτητές με άλλους για να περάσει η ώρα το είδανε και έγινε το νοικιασμένο σπίτι τους παράγκα και έφεραν οι πλούσιοι της παρέας ιερέα απο Ελλάδα για να ησυχάσουν. Οταν κάποιος δεν ε΄χει ψυχικές δυνάμεις και εκπαίδευση να δεί αυτό που του έρχεται δεν μπορεί να έχει και άποψη για αυτό. Στην αρχή θα μπορούσε να είναι (το πνεύμα) σαν καλός συνεταίρος και να σου κάνει εξυπηρετήσεις, μετά απο κάποια μέρα να φύγει και να σηκώσει και το ταμείο το οποίο θα περιέχει το χρυσάφι της ψυχής σας.

Οι απενσαρκωμένες ψυχές που έλκονται με αυτόν τον τρόπο έχουν αποφύγει το καθαρτήριο και το 2ο θάνατο δια βουλήσεως και γυρνάνε σαν ψυχικοί βρικόλακες έτοιμες να συγκατοικήσουν με την ψυχή του οποιουδήποτε, όποτε χωρίς εμπειρία αυτές οι πρακτικές είναι παρα πολύ επικίνδυνες. Αντιθέτως ο έμπειρος παίζει μπάλα με σύστημα και έχει τους τρόπους του να τσεκάρει, να επιβληθεί και να αμυνθεί, αλλά οι περισσότεροι που μαζεύονται συνήθως έχουν ακούσει κάτι απο εδώ και κάτι απο εκεί.


Φίλη Αμυμώνη θα προσπαθήσω να γράψω και για τον ομαδικό νού ο οποίος είναι κάτι το τελείως διαφορετικό απο πνεύμα, αλλά οι αντιδράσεις που προκαλεί θυμίζουν κάποια ξεχωριστή οντότητα έξω απο τον εξιταρισμένο Νού των συμμετεχόντων και το δέος που τους περιβάλλει μέσα στην τρέλλα της στιγμής ότι θα επικοινωνήσουν με το αόρατο.

Αυτάαααα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RipeN
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 17:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RipeN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus Diaskedash enow to kanoun malon oi perisoteroi(opos ekana kai ego stin arxi), eite gia na apodixw se filous an einai ali8ia, alla kai
gia na ma8w merika pragmata gia mena kai ti zoi(genikos). Ixera tis sinepies kai ti mporousa na prokalesw.


Yngwie To sigekrimeno topic to parakolou8w 2 xronia, exw diavasei oles tis selides opos kai arketa alla 8emata opos ti "solomoniki" alla akoma den exw sta8erh gnwmh giati legontai polla.

Signomi gia tous latinikous xaraktires viazomai 8a sinexisw ali fora.
euxaristw :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2006, 15:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε RipeN, θα πρέπει να σου πω οτι ακόμα κι αν βιαζόμαστε καλό είναι να γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες...

Στο θέμα μας λοιπόν, πιστεύω πως κάποια πράγματα για την ζωή, το μέλλον μας είναι ίσως πιο όμορφο να τα μαθαίνουμε βιώνοντας τα.
Μήπως θα είχε λιγότερο ενδιαφέρον να τα έχουμε μάθει εκ των προτέρων?
Αν τα βιώνουμε, αν τα νιώσουμε μέσα μας σε όλο τους το εύρος σίγουρα θα μας διδάξουν και περισσότερα πράγματα αλλά και θα έχουν άλλη "μαγεία".

Το ποτηράκι σίγουρα από κάποια άτομα θα θεωρείται παιχνίδι ή σαν ένα είδος δοκιμής των ορίων μας.
Χωρίς να αναφερθώ στις συνέπειες που μπορεί να έχει αυτό κι ούτε αν έχει κάποιο βαθμό αλήθειας, ας σκεφτούμε οτι κάποιοι άνθρωποι μπορεί να είναι κάπως πιο "ευαίσθητοι" ή πιο ευάλωτοι σε τέτοιες εμπειρίες.
Αν για παράδειγμα κάνουν 5 άτομα το ποτηράκι και συμβεί μια διακοπή ρεύματος επειδή έπεσε η τάση, κάποιο άτομο μπορεί να τρομοκρατηθεί τόσο πολύ που να πάθει κάποιο κακό.
Αυτό σίγουρα είναι κάτι το οποίο θα έπρεπε να σκεφτούν όλοι όσοι επιθυμούν να συμμετάσχουν σε κάτι τέτοιο.

Μήπως λοιπόν η διασκέδαση μπορεί μερικές φορές να προκαλέσει άλλου είδους προβλήματα...?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
InSearch
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 18:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους InSearch  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου
Είμαι καινούργιος στο forum και διαβάζοντας όλα αυτά που έχουν γραφτεί (σχεδόν όλα…) μου γεννήθηκε η επιθυμία να γίνω μέλος και να ενταχθώ κι εγώ σ αυτή τη τόσο ενδιαφέρουσα παρέα μιας και πιστεύω απόλυτα σ’ αυτά τα πράγματα.
Άποψη μου είναι ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα στην εμπειρία και τη γνώση, άλλωστε αυτός είναι και ο σκοπός ύπαρξης του συγκεκριμένου forum.
Έχω διαβάσει άπειρες φορές τη λέξη “επικίνδυνο” και “θανάσιμο” για το ποτηράκι και σέβομαι τις εμπειρίες και τις συμβουλές αυτών που αποτρέπουν τους υπολοίπους από το να το δοκιμάσουν.
Εγώ προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ και πρόκειται να το επιχειρήσω με 2 ακόμα φίλους μου. Έχω γενικές γνώσεις πάνω στο θέμα , κυρίως ότι έχω διαβάσει στο forum και ότι μου έχουν πει κάποιοι γνωστοί. Θα ήθελα κάποιος, όποιος θέλει, να μου στείλει στο προσωπικό μου mail ksader_holyhell@yahoo.gr (ksader_holyhell) την όλη διαδικασία βήμα-βήμα καθώς και τι να προσέξω και τι να κάνω για να σώσω τη κατάσταση σε περίπτωση που το πνεύμα τσαντιστεί ή αποφασίσει να μπαστακωθεί. θα παρακαλούσα τον eViL να στείλει mail καθότι έχει ενδιαφερθεί πολύ για το θέμα (άλλωστε αυτός το ξεκίνησε).
Δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσει κάποιος να με μεταπείσει, είναι κάτι που το έχω σκεφτεί πολύ και το έχω πάρει απόφαση, άλλωστε για μένα το σημαντικό είναι να δω με τα μάτια μου ότι γίνεται από κει και πέρα ούτε για το μέλλον θέλω να ρωτήσω ούτε τίποτα το επικίνδυνο. το μόνο που θέλω είναι ο σωστός τρόπος και οι σωστές προφυλάξεις ώστε να μη πάθει κανένας κακό.
Θέλω να τονίσω ότι δεν αποφάσισα να επιχειρήσω το ποτηράκι διαβάζοντας αυτό το forum αλλά η γενικότερη ερευνά μου και η επιθυμία μου να το δοκιμάσω με τράβηξε σ αυτό (στο forum…).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Όταν πλέον θα το έχω επιχειρήσει θα μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας.
Να ‘στε καλά όλοι!
And God bless
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
InSearch
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 19:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους InSearch  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιασε αραχνες το Forum...

Tok Tok!!

glance into the blackness hidden beneath your surface
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 12:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε InSearch, με αφορμή την έκφραση της επιθυμίας σου να καλέσεις κάποιο πνεύμα μου γεννιούνται μερικά ερωτήματα τα οποία δε μπορώ να τα κρατήσω για μένα μόνο!

Αλήθεια, η όλη αυτή εμπειρία τι γνώση ακριβώς θα σου δώσει?

quote:
Δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσει κάποιος να με μεταπείσει, είναι κάτι που το έχω σκεφτεί πολύ και το έχω πάρει απόφαση, άλλωστε για μένα το σημαντικό είναι να δω με τα μάτια μου ότι γίνεται από κει και πέρα ούτε για το μέλλον θέλω να ρωτήσω ούτε τίποτα το επικίνδυνο. το μόνο που θέλω είναι ο σωστός τρόπος και οι σωστές προφυλάξεις ώστε να μη πάθει κανένας κακό.

Φυσικά και δεν υπάρχει κανείς λόγος να σε μεταπείσει κάποιος, αγαπητέ μου!
Μήπως όμως αυτός που θα έπρεπε να σε κάνει να το σκεφτείς ξανά είναι ο ίδιος σου ο εαυτός?
Από την στιγμή που κάτι παραμένει έξω από το πεδίο των γνώσεων σου γιατί να το επιχειρήσεις?
Άλλωστε, είσαι σίγουρος οτι θα το δεις με τα μάτια σου ή έστω οτι θα δεις κάτι?
Κι αν ακόμα το δεις, είσαι σίγουρος οτι θα σου αποκαλύψει κάποια μορφή αλήθειας?

Δεν ξέρω, φίλε μου, τείνω να πιστεύω πως κάποιες αλήθειες μας αποκαλύπτονται όταν πρέπει να μας αποκαλυφθούν, όχι όποτε θέλουμε εμείς να μας αποκαλυφθούν...
Οπότε πως θα διαχειριστούμε την γνώση κάποιου πράγματος το οποίο δεν γνωρίζουμε?

quote:
Έχω γενικές γνώσεις πάνω στο θέμα , κυρίως ότι έχω διαβάσει στο forum και ότι μου έχουν πει κάποιοι γνωστοί. Θα ήθελα κάποιος, όποιος θέλει, να μου στείλει στο προσωπικό μου mail ksader_holyhell@yahoo.gr (ksader_holyhell) την όλη διαδικασία βήμα-βήμα καθώς και τι να προσέξω και τι να κάνω για να σώσω τη κατάσταση σε περίπτωση που το πνεύμα τσαντιστεί ή αποφασίσει να μπαστακωθεί.

Χμμμ!
Φίλε μου, αυτό το θέμα προσφέρεται για την καταγραφή των απόψεων γύρω από το "ποτηράκι", δεν προσφέρεται για την καταγραφή του τρόπου με τον οποίο επιχειρείται κάτι τέτοιο...
Αλήθεια, αν υποθέσουμε πως πράγματι επικαλείσαι κάποιο πνεύμα κι αυτό όχι μόνο ανταποκρίνεται αλλά "τσαντίζεται και μπαστακώνεται", όπως λες, what's going on then?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 13:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε InSearch, λες ότι έχεις διαβάσει αρκετά πράγματα που αφορούν "Το ποτηράκι", άρα θα διάβασες και από κάποια μέλη που ασχολούνται, γνωρίζουν και έχουν διαβάσει κάτι παραπάνω, ότι δεν είναι κάτι απλό και εύκολο, και ότι απαιτεί μεγάλη προσπάθεια και συγκεκριμένες γνώσεις, που δεν αποκτώνται από ένα φίλο, που του το είπε ο ξάδερφος του ή ο κάθε Στράτος στο esoterica.

Και επίσης ότι :

quote:
Εγώ προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ και πρόκειται να το επιχειρήσω με 2 ακόμα φίλους μου. Έχω γενικές γνώσεις πάνω στο θέμα , κυρίως ότι έχω διαβάσει στο forum και ότι μου έχουν πει κάποιοι γνωστοί. Θα ήθελα κάποιος, όποιος θέλει, να μου στείλει στο προσωπικό μου mail ksader_holyhell@yahoo.gr (ksader_holyhell) την όλη διαδικασία βήμα-βήμα καθώς και τι να προσέξω και τι να κάνω για να σώσω τη κατάσταση σε περίπτωση που το πνεύμα τσαντιστεί ή αποφασίσει να μπαστακωθεί.

Εγώ θέλω να σε ρωτήσω κάτι.

Αν σου πω, πως να κάνεις κοντρόλ με τη μπάλα, κοντρόλ με το στήθος, πώς να πασάρεις κοντά και μακριά, με εσωτερικό ή εξωτερικό φάλτσο, πώς να σουτάρεις και πώς να πλασάρεις, σου περιγράψω και τον χώρο που θα πρέπει να κινηθείς στο γήπεδο και πρόσεξε...όλα αυτά είναι και πράγματα που τα έχεις δει με τα μάτια σου δεκάδες φορές.

Πιστεύεις ότι θα είσαι έτοιμος, να παίξεις στο Champions League


Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Τσακμακόπετρας
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 19:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τσακμακόπετρας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε ολους. Εγω μαλλον δεν θα συμφωνησω με την διαδικασια ποτηρακι.
Θα ηθελα αν θελει καποιος να με προκαλεσει να το δω απο κοντα γιατι το
σκηνικο αυτο μου φενεται αρκετα ψευτικο ποσο μαλλον αδυνατο.
Λυπαμαι μα αν δεν δω δεν πιστευω. Οχι μονο αυτο μα και την ανασταση του Κυριου.

Αιχμηρες ΣκεψειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 08:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γεια σε ολους. Εγω μαλλον δεν θα συμφωνησω με την διαδικασια ποτηρακι.

Εγώ θα συμφωνήσω πάλι απόλυτα με την όλη διαδικασία "ποτηράκι", ειδικά αν το γεμίζεις με κρασάκι, τσουγκρίζεις, το πίνεις και το ξαναγεμίζεις!
Πολύ καλή διαδικασία!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 08:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dying-Incubus μέσα στο μυαλό μου είσαι!
καλά βρε... πρωί πρωί στο κρασάκι ο νούς σου?
Να υποθέσω ότι είχαμε καμία νυχτερινή εκδήλωση εξαγνισμού της ψυχής δια της πόσεως οίνου???
Οίνος εφραίνει καρδίαν φίλε μου!!!
σωστόοοοοοος!
γειά μααααααας! χικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 09:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Dying-Incubus μέσα στο μυαλό μου είσαι!
καλά βρε... πρωί πρωί στο κρασάκι ο νούς σου?

Μερικά πράγματα σου έρχονται στο νου, φίλε μου, ανεξαρτήτως ώρας κι ημέρας!
Εχθές το βράδι όχι, δεν είχαμε καμία νυχτερινή εκδήλωση εξαγνισμού της ψυχούλας μας αλλά μη μου βάζεις ιδέες πρωΐ - πρωΐ!
Άνθρωπος είμαι κι εγώ!
Χεχε!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Τσακμακόπετρας
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 10:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τσακμακόπετρας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ θα συμφωνήσω πάλι απόλυτα με την όλη διαδικασία "ποτηράκι", ειδικά αν το γεμίζεις με κρασάκι, τσουγκρίζεις, το πίνεις και το ξαναγεμίζεις!
Πολύ καλή διαδικασία!


Φιλε dying δεν εχεις και αδικο με την δικη σου διαδικασια ποτηρακι αλλωστε η γιαγια μου ελεγε πως οταν το κρασι ειναι μεσα στο μπουκαλι δεν μιλαει οταν βγει αρχιζει και μιλαει στην υγεια μας..
Μηπως ξεφυγαμε απο το θεμα??????????


Αιχμηρες ΣκεψειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Centurion
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 01:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Centurion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας είμαι νέος στο Forum αν και παρακολουθώ κάποιες συζητήσεις
εδώ και καιρό..
Εδώ και 1 χρόνο περίπου ασχολούμαστε με την παρέα μου με τα πνεύματα..

Ο μόνος τρόπος που γνωρίζουμε μέχρι τώρα είναι ο κλασικός που
κόβουμε χαρτάκια με γράμματα και βάζουμε τα δάχτυλα γύρο από
το ποτήρι κ.ο.κ.
Αλλά δε μας πείθει και πολύ αυτός ο τρόπος καθώς σε ένα σωρό site
οι επιστήμονες υποστηρίζουν ότι είναι θέμα τηλεκίνησης και ότι
νομίζουμε ότι και καλά κουνάμε το ποτήρι εμείς..

Anyway αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάποιος ξέρει τον τρόπο
με τον οποίο το ποτήρι κουνιέται μόνο του... Χωρίς να βάζουμε τα
δάχτυλα γύρο από το ποτήρι..
(Αυτό τον τρόπο μας τον ανέφερε ο πατέρας ενός φίλου μου , που όπως
λέει έτσι το κάνανε όταν ήταν μικροί.. αλλά δεν θυμάται λεπτομέρειες..)

Απλά θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 08:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλε dying δεν εχεις και αδικο με την δικη σου διαδικασια ποτηρακι αλλωστε η γιαγια μου ελεγε πως οταν το κρασι ειναι μεσα στο μπουκαλι δεν μιλαει οταν βγει αρχιζει και μιλαει στην υγεια μας..

Άντε στην υγειά μας!

Φίλε Centurion, αν δοκιμάσεις το "ποτηράκι" με τον τρόπο που σας είπε ο πατέρας του φίλου σου, αν "πετύχει" η διαδικασία αποκλείεται να έχετε ένα φαινόμενο τηλεκίνησης?
Τι θα σας προσφέρει όμως αυτή η διαδικασία, αγαπητέ μου?
Μια απόδειξη σχετικά με την ύπαρξη πνευμάτων?
Πίστεψε με, αυτά μπορεί να σου εμφανιστούν ανά πάσα στιγμή, εκεί που δεν το περιμένεις...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Centurion
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2006, 04:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Centurion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τίποτα δεν αποκλείετε..

Αλλά και οι 2 περιπτώσεις με βολεύουν..
Αν πρόκειται για πνεύματα έχει καλώς,, δεν πρόκειται να υπερβώ τα όρια.
Ούτε να προκαλέσω τη μοίρα μου..

Αν όμως πρόκειται για τηλεκίνηση τότε είναι κάτι φανταστικό δε νομίζεις?
Από την εμπειρία μου και από όσο έχω διαβάσει, ο άνθρωπος έχει πολλές κρυφές δυνάμεις και πολλές δυνατότητες.. Το θέμα είναι να βρει ένα ‘’σωστό’’ τρόπο να
τις ενεργοποιήσει..

Μια πεποίθηση που έχω είναι ότι ο άνθρωπος όσο έξυπνος και αν είναι και όσο πολύπλοκο μυαλό και αν έχει , χρειάζεται κάποιον πολύ απλό και πρωτόγονο τρόπο για να ανακαλύψει μια καινούρια ιδιότητα του.. το κίνητρο .. Δηλαδή αν εγώ και οι φίλοι μου πετύχουμε τηλεκίνηση έστω με αυτό τον τρόπο, υποσυνείδητα , και αργότερα με τον καιρό αποκλείσουμε το ενδεχόμενο των πνευμάτων.. τότε σιγά σιγά δεν θα χρειαζόμαστε ούτε κίνητρο, ούτε κάποιο τέχνασμα (όπως το να επικαλεστούμε πνεύματα).. απλά μονό από τη θέληση μας και μονο θα μπορούμε να αναπτύξουμε αυτή την ιδιότητα..

Σίγουρα κάποιοι από εσάς θα έχετε ακούσει (εάν δεν έχετε πέσει και οι ίδιοι θύματα προσηλυτισμού) για τους λάτρεις του σατανά..
Οι οποίοι προκειμένου να πείσουν και να μας κερδίσουν μας δείχνουν τη ‘’δύναμη τους’’

π.χ. Περιστατικό που έτυχε σε μια γνωστή μου, προκειμένου να την πείσουν , τής είπαν θέλεις να κάνω κάποιον άνθρωπο να σκοντάψει
και να πέσει κάτω ( ενώ βρισκόταν σε μια πλατεία) και όντος διάλεξε έναν ο οποίος έφαγε τούμπα.. Ένα άλλο περιστατικό που έφτασε στα αυτιά μου έλεγε για έναν τύπο οποίος σήκωσε κάποια αντικείμενα στον αέρα από ένα τραπέζι η το τραπέζι ολόκληρο (δε είμαι σίγουρος) από κάποια αρκετή απόσταση..

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μήπως αυτοί οι άνθρωποι επικαλώμενοι τον σατανά ξυπνούν κάποιες ήδη υπάρχοντες δυνάμεις.. απλά δεν βρίσκουν άλλο τρόπο αν τις ξυπνήσουν??

Πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι κάπως έτσι..
Όπως και το Placebo αν έχετε ακουστά όπου ο γιατρός δίνει ένα δήθεν παυσίπονο σε κάποιον ασθενή που παραπονιέται ότι πονάει.. και μετά τη λήψη νιώθει καλύτερα .. ενώ ουσιαστικά δεν πήρε κανένα παυσίπονο.

Αυτά έχω να πω , πάντα λέω τη δική μου γνώμη και τη δική μου οπτική, ελπίζω να μην προσβάλω κανένα με τα λεγόμενα γιατί κάθε άλλο παρά τη προσβολή έχω σκοπό..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tindomiel
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2006, 14:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tindomiel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδια!
Ηρθα να πω και γω την γνωμη μου!
Η αληθεια ειναι πως δεν διαβασα ολα τα post!Διαβασα ομως αρκετα και αναρωτιεμαι για ενα πραγμα!
Η αρχη αυτης της συζητησης ηταν η εμπειρια καποιου φιλου ο οποιος μας περιεγραψε την εμπειρια του με το ποτηρακι κυριως για να μας πεισει να μην το κανουμε γιατι ειναι επικυνδινο!Μετα διαβαζω για τοσους που συνεχιζουν να ζητανε πληροφοριες για το πως να κανουν το ποτηρακι και τι χρειαζονται κτλ!Δεν καταλαβατε οτι ειναι κατι το επικυνδινο??Δεν καταλαβαινετε πρωτα απο ολα πως δεν παιζουν με αυτα τα πραγματα??
Ηξερα και γω μια κοπελα που ειχε καλεσει πνευματα με την παρεα της και μετα αυτα τα πνευματα δεν την αφηνανε ησυχη για εβδομαδες!Κοντευε να παθει νευρικο κλονισμο!Βεβαια η ιδια ειχε τρομοκρατηθει αλλα οταν τα πνευματα την αφησαν ησυχη, καθοταν και ελεγε απο δω και απο κει την εμπειρια της λες και ειχε γυρισει απο πολεμο και μαλιστα τα αλλα χαζα την κοιτουσαν σαν να ηταν κατι το σπουδαιο!!
Με λιγα λογια το γεγονος οτι κοντεψε να τρελαθει δεν την επιρρεασε!
Και να φανταστειτε οτι ενας απο την παρεα της οταν καλεσαν τα πνευματα κοντεψε να πεθανει γιατι περασαν σε μια κατασταση υπνωσης απο τα πνευματα τα οποια εβαλαν το παιδι να παει να πεσει απο το μπαλκονι.

Τι να πω δεν ξερω... η πληρης ανωρημοτητα!!
εχω και γω φιλους και απλους γνωστους που μου ζητανε να κανουμε το ποτηρακι και αλλα τετοια μα εγω δεν μπλεκω με τετοια!Τα πνευματα να τα αφηνουμε εκει που ειναι!Αυτο πιστευω εγω!!

Διαβασα και μερικες ερωτησεις εδω σχετικα με το αν μπορεις να καλεσεις μονο καλα πνευματα.
Αυτο δεν γινεται σχεδον ποτε.
Τα καλα πνευματα εχουν καλυτερα πραγματα να κανουν.
Οταν μπαινουμε στην διαδικασια να κανουμε το ποτηρακι αυτο ανοιγει πυλες τις αλλης διαστασης στις οποιες περιμενουν τα κακα πνευματα την καθε ευκαιρια να το σκασουν!
Επισης να ξερετε πως οταν καλατε ενα πνευμα με το ποτηρακι και το καταφερετε, αν ενας πανω στον πανικο του αφησει το ποτηρακι... παει!Σας εκατσε το πνευμα και αντε να το διωξετε μετα!

Αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι δεν παιζουμε με αυτα τα πραγματα!
Μπορει μερικοι να νομιζουν πως ειναι cool να καλας πνευματα και να δειχνεις στους αλλους πως δεν σε φοβιζουν αυτα... αλλα στην πραξη να τους δω!
Αυτοι ειναι οι πρωτοι που το βαζουν στα ποδια!

Αφηστε τα πνευματα στην ησυχια τους, λεω εγω!
Αυτα!!!

*All you need is trust... and a little bit of Pixiedust*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2006, 15:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ολοι ξερετε πιστευω..μερικοι απο σας εχουν παικει κιολας το Ποτηρακι(η ονομασια ειναι αλλιως γνωστη σε αλλα μερη).Οσοι δεν ξερετε θα σας πω λιγα λογια...Μαζευεστε νυχτα μια παρεα πανω απο 3-4 ατομα...Βαζετε στο τραπεζι γραμματα και αριθμους και σχηματιζετε ενα κυκλο.Στην μεση τοποθετειτε ενα ποτηρι γυρισμενο αναποδα.Λοιπον μεσω αυτου του παιχνιδιου καλεις πνευματα.Οποιο ειναι πιο κοντα εκεινη την στιγμη(Παντου γυρο μας υπαρχουν).Αυτο το παιχνιδι να προειδοποιησω οτι ειναι αφανταστα επικινδυνο μεχρι και θανατικο.
Κανοντας μια λαθος ερωτηση στο πνευμα ισως καταστρεψεις την ιδια σου την ζωη.Τωρα θα σας πω μια αληθινη προσωπικη εμπειρια...Ενας φιλος μου,σπουδαζει 1 χρονο στην Αγγλια..Στα πανεπιστημια αυτης της χωρας γινονται παρα πολλα, και υπαρχουν πολλοι μυθοι.Εκει εμαθε και αυτος αυτο το "παιχνιδι" και μας το εμαθε μολις ηρθε..
Ηταν 1 η ωρα το βραδι..Ειχαμε μολις γυρισει σπιτι ενος φιλου..6 ατομα και σκεφτηκαμε να παιξουμε το "Ποτηρακι" να δουμε πως ειναι..Ο φιλος μας,μας ειχε προειδοποιησει να μην το κανουμε ποσες φορες.Η περιεργια ομως μας εφαγε.Ειχαμε βαλει και βιντεοκαμερα με ειδικο φιλτρο να κοιταει στο τραπεζι για να αποδειξουμε οτι εινα αληθεια.Υπηρχε και ο σκυλος του παιδιου μεσα στο σπιτι(κοιμοταν σε μια γωνια).Αφου τα στισαμε ολα κανει ο φιλος μας την πρωτη ερωτηση.."Εισαι εδω πνευμα?"..Μετα απο 6 δευτερα το ποτηρακι με καποιες κινησεις πηγε στα γραμματα και σχηματισε την λεξη ναι.Εγω χεστηκα πανω μου(συγγνωμη για την εκφραση).Ολοι τρομαξαμε...Το παιχνιδι ειχε παρει σοβαρη μορφη...Αρχισαμε ενας ενας να του κανουμε ερωτησεις με την προυποθεση οτι δεν θα ρωτησουμε κατι επικινδυνα και ειδικα κατι που να αφορα το ΜΕΛΛΟΝ..Το ρωτησαμε απο που ηταν και μας ειπε απο Καστορια νομιζω.Ρωτησαμε πως πεθανε και μας ειπε πως κρεμαστηκε το 1876..Γενικα ανοιξαμε μια συζητηση..Εντομεταξυ ο σκυλος πηγαινε πανω κατω..(Εχω ακουσει οτι τα σκυλια και γενικοτερα τα ζωα μπορουν και βλεπουν τα πνευματα...δεν μπορω να αποδειξω οτι αληθευει).Η κασσετα ακομη βιντεοσκοπουσε..Σε καποια φαση εκανα την ερωτηση.."Τι πνευμα εισαι καλο η κακο?" και μας ειπε......."Κακο"...Σταματησαμε για λιγο...μεχρι που ακουστηκε η χειροτερη ερωτηση που θα μπορουσε να γινει..."Δειξε μας την δυναμη σου"...Περασαν 3 δευτερα και εσπασαν τα τζαμια απο ολο το σπιτι...τα παραθηρα και οι πορτες ανοιγοκλειναν...ολα τα γραμματα και οι αριθμοι ειχαν εξαφανιστει...περασαν 5 λεπτα οπου τα ειχαμε δει ολα μεχρι που ειδαμε το ποτηρι να σηκωνεται σε ενα υψος μισο μετρο κατω απο την λαμπα του σαλονιου και να εκτινασεται στον τοιχο οπου και εσπασε...

Παιδια..μονο που λεω την ιστορια μου σικωνεται η τριχα...Δεν πιστεψαν πολλα ατομα την ιστορια μας..Παρα μονο οσοι ηξεραν περι τινος προκειται το παιχνιδι αυτο..
Ξεχασα να σας πω οτι η κασετα ειχε λιωσει μεσα στην καμερα..Αυτος που τα ειδε ολα ηταν ενας αλλος φιλος που καθως γινοταν ο πανικος ειδε πισω απο την καμερα...Ειδε την οψη του πνευματος..Ηταν οπως το περιεγραψε μετα απο 3 βδομαδες που ηταν και ειμασταν παλι καλα,ενα πραγμα σαν σωμα που αιορουταν στον αερα με ανοιχτα τα χερια και τα ποδια και το ολο αυτο που φορουσε χανοντουσαν προς τα πισω..σαν να το τραβουσε κατι...


Καθε βραδι μετα το περιστατικο..ολοι ειχαμε τον ιδιο εφιαλτη για 2 βδομαδες...ερχοταν μια μορφη οπως αυτο που μας ειχε περιγραψει το παιδι που το ειδε και μας ελεγε..."Θα σας περιμενω.."...

Αυτη τη στιγμη λιγοι απο εσας θα πιστεψουν την ιστορια μου..αλλα αυτοι που θα την πιστεψουν θα ναι τυχεροι..

Απ'αυτο παιχνιδι εχουν πεθανει ολοκληρες παρεες ατομων..Αλλοι αυτοκτονησαν γιατι ερχοταν το πνευμα συνεχως στον υπνο τους..Αλλοι ρωτησαν για πραγματα που αφορουν το μελλον και εμειναν σε κομα...

Γενικα ειναι κατι το πολυ επικυνδινο και οσοι το δοκιμασετε προσεχετε τι ρωτατε..Για το καλο σας...Δεν παιζουν με αυτα τα πραγματα..Και μεις που το καναμε ευχαριστουμε τον Θεο που ειμαστε ακομα ζωντανοι..


Οσοι εχετε εμπειρια,οσοι εχετε δοκιμασει το "Ποτηρακι",η οσοι εχετε αποριες παρακαλω πειτε τις.Θελω να μαθω και αλλα πραγματα...


εγω δεν μπορω να καταλαβω,πως σε μερικους ανθρωπους τα πνευματα ερχοντε με το κιλο,και πως σε μερικους,οσα ποτηρακια και αν κανουν,δεν δινουν καμια απολυτως σημασια.

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2006, 15:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διαβασα και μερικες ερωτησεις εδω σχετικα με το αν μπορεις να καλεσεις μονο καλα πνευματα.
Αυτο δεν γινεται σχεδον ποτε.
Τα καλα πνευματα εχουν καλυτερα πραγματα να κανουν.
Οταν μπαινουμε στην διαδικασια να κανουμε το ποτηρακι αυτο ανοιγει πυλες τις αλλης διαστασης στις οποιες περιμενουν τα κακα πνευματα την καθε ευκαιρια να το σκασουν!
Επισης να ξερετε πως οταν καλατε ενα πνευμα με το ποτηρακι και το καταφερετε, αν ενας πανω στον πανικο του αφησει το ποτηρακι... παει!Σας εκατσε το πνευμα και αντε να το διωξετε μετα!

το κακο πνευμα,ποσο "κακο" μπορει να ειναι.ενταξει αμα ειναι να το καλεσουμε,το κανουμε για να γνωρισουμε νεους ανθρωπους και να κανουμε διαφορετικα πραγματα.στην περιπτωση που μεινει στο σπιτι,μπορει να φανει χρησιμο πουθενα ?
{κυριως για τα πιατα,διοτι να σκουπισω μπορω,αλλα η μυρωδια του fairy μου την σπαει στα χερια}.

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 43 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy