ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 59
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 12:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Wolfowitz μου γράφεις:
quote:
τελειως λαθος δεδομενα: και νευρα υπαρχουν και η κοκαινη δεν εχει να κανει με την οσφρηση

Με χαρά διαπιστώνω πως βρήκα «συνάδελφο»! Θα συμφωνήσω με τον/την wolfowitz ότι υπάρχουν οσφρητικά νεύρα, από την πλευρά της νευροφυσιολογίας,άρα έχει δίκιο. Θα πρέπει να παραδεχτεί όμως πως είναι ειδικής κατηγορίας (αναπαράγονται) και γι’ αυτό χρησιμοποιούνται για μεταμοσχεύσεις σε περιπτώσεις βλαβών στην σπονδυλική στήλη. Υπό αυτήν την έννοια έγραψα πως δεν υπάρχουν… Δυστυχώς βρίσκομαι σε φάση μετακόμισης και δεν μπορώ να παραθέσω σχετική βιβλιογραφία, αφήστε που έχει περάσει απίστευτα πολύς καιρός από τότε που διδάχθηκα το σχετικό μάθημα... Όσο για την κοκαίνη, άλλη συζήτηση. άλλη ώρα...

Παρόλα αυτά το ζήτημα παραμένει: εάν «κάτι» στις φωτογραφίες προκαλεί οσφρητικές ψευδαισθήσεις, πρέπει να βρούμε τι είναι αυτό...

Και JbG περιμένω πρόσκληση για μαθήματα ικεμπάνα...

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 14:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

Vril

Κατόπιν προτροπής, έψαξα και διάβασα το καινούργιο τεύχος του Mystery.



φανταζομαι οτι ο προτρεψας εσενα, ειναι ο ιδιος με τον προτρεψαντα εμενα!


quote:

Ο εκδότης αναφέρεται έμμεσα σε λεκτική επίθεση που δέχτηκε χρονικογράφος για το ήθος, ύφος και περιεχόμενο συγκεκριμένου άρθρου του στο περιοδικό. Αυτό σημαίνει, οτι υπάρχουν ακόμα κάποιοι, έστω λίγοι και κακοί, που έχουν ακόμα ανεπτυγμένη την κρίση τους και δεν καταπίνουν αμάσητα ότι μπαρούφα τους σερβιριστεί.



οντας ενας απο αυτους που εκαναν δριμεια κριτικη στον αρθρογραφο, και μαλλον ο μονος που εστειλε μηνυματα στον εκδοτη, θα απαντησω αναλογα σε αλλο μηνυμα σε αυτον.

quote:

Διαβάστε το άρθρο του Ν.Λελεούδα, Σπηλαιολόγου και μέλους της ΕΣΕ, "συνάδελφος" κατά την ευρύτερη έννοια. Λέει λίγο πολύ ακριβώς αυτά που λέω σε αυτό το φόρουμ. Ουδέν μυστήριον.



κατα τον συμπαθεστατο κυριο Λελουδα εγω ποσο παλαβος ειμαι?


ποσο ευφανταστος?


ποσο εκμεταλευτης της αφελειας των ανθρωπων?


quote:

Διαβάστε το άρθρο του Ε. Ζήση, συγγραφέα και ερευνητή, σχετικά με την "περίεργη" ανηφόρα. Λέει λίγο πολύ, αυτά που λέω και εγώ σε αυτό το φόρουμ. Οφθαλαπάτη.



ο Νταβελης σουχει ηδη ενα βιντεακι απο την ανηφοροκατηφορα!

λεω μαλιστα να αρχισω συστηματικη καταγραφη, ωστε να μου πει καποιος γιατι αλλες μερες δεν κινειται καθολου το αυτοκινητο μου, αλλες κινειται σταθερα σε ολο το μηκος, και αλλες επιταχυνει?


οσο για τον κυριο Ζηση, διαβασα το βιβλιο του και κουφαθηκα οταν διαβασα οτι θεωρει το ανοιγμα στο τοιχωμα του βαθους αποτελει τον πατο των βαραθρων. (περισσοτερα σε αλλο μηνυμα)

quote:

Ο καθένας φτάνει μέχρι εκεί που πρέπει.
Δεν είναι όλοι ίδιοι !



συμφωνω, αλλα παρατηρω οτι και η αντιπερα οχθη εχει εντονη ταση για δοξα, δημοσιοτητα, και χρημα.


τελευταια εγιναν της μοδας τα βιβλια των σκεπτικιστων...

παρολλα αυτα η Πεντελη εξακολουθει να πουλαει απ ο,τι φαινεται και καποιοι την πουλανε και σε καλη τιμη!


quote:

Το οτι μέσα στα αντικείμενα ενδιαφέροντος των πολλών δεν είναι ο καταβατήρας, είμαι και ευτυχής που είναι έτσι.



μα για αυτο στο ειπα - για να μην γινει μοδα!


quote:

Τελειώνοντας, αναφέρω οτι την περίεργη μυρωδιά την έχω μυρίσει και εγώ και αν θυμάμαι καλά, το έχω ξαναναφέρει σε αυτό το τόπικ.


δεν εννοεις την κατσικιλα, ετσι?


ποτε και που την μυρισες την χημικη βρωμα αδελφε?


μου τοχεις πει?

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 14:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

.

Λελουδας vs Ζησης:


Λελουδας

"Η δευτερη μεγαλη αιθουσα από την οποια και ξεκινουσαν τα τρια μικρα βαραθρα του σπηλαιου, εξαφανιστηκε εντελως από τα μπαζα που «σπρωχτηκαν» και συσσωρευτηκαν σ αυτην, με αποτελεσμα η υπαρξη της και μονο να ανηκει πια στην ιστορια."

Ζησης

"το ανοιγμα στο τοιχωμα του βαθους ειναι απομειναρι των βαραθρων"


.


ποιος απο τους δυο εχει δικιο?


εγω τασομαι υπερ του Λελουδα.

.

οσο για τον "αντιβαρυτικο δρομο", εχω ορισμενες αποριες:


Ζησης:

"Στην πραγματικοτητα ο δρομος δεν είναι ανηφορικος στο συγκεκριμενο σημειο, αλλα ελαχιστα κατηφορικος.

Υπαρχει μια «τοσο μικρη κλιση» που δεν γινεται αντιληπτη οπτικα.
Θα μπορουσαμε να πουμε ότι είναι κατι σαν λακουβα, την οποια όμως δεν αντιλαμβανομαστε γιατι στα 350 μετρα μηκος, η διαφορα υψους είναι μολις 3 εκατοστα."

πρωτη απορια μου: με 3 εκατοστα διαφορα υψους στα 350 μετρα, γινεται να τσουλαει καν το όποιο αυτοκινητο?


ποσο μαλλον φορτηγακι!


.

ο ιδιος αναφερει παρακατω στο αρθρο του:

"Αλλοι δρομοι που εμφανιζουν σαφως πιο δυσεξηγητες αντιβαρυτικες ανωμαλιες (αφου προκειται για ανηφορες με κλιση εως και 40 μοιρων) και αποτελουν πολο ελξης για εκατονταδες επισκεπτες, είναι ο spook hill στην florida ...και o magnetic hill στο moncton του καναδα.

επισης αναφερει τους:

Granity hill στο granklin lake του new jersey.

Gravity hill στο salt lake της utah.


.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 15:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.


ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΕΚΔΟΤΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΜΥΣΤΕΡΥ

.

γραφει ο εκδοτης: (τα κοκκινα τα βαζω εγω για να σχολιασω μετα)


"Oταν στο 4ο τευχος του περιοδικου μας φιλοξενησαμε το εξερευνητικο αρθρο της ομαδας Πυθεας και του συνεργατη μας Βασιλη Σαϊτ σχετικα με την πολυδιαφημισμενη Σπηλια του Νταβελη, πολλοι παρεξηγησαν την προσπαθεια μας.


Ελαβα προσωπικα την αποφαση δημοσιευσης αυτου του κειμενου, με σκοπο την παρουσιαση στο αναγνωστικο κοινο της αληθειας που θελει τον κάθε ανθρωπο – και όχι μια στενη ομαδα «μελετητων» - να προσεγγιζει ελευθερα το χωρο του μυστηριου.


Προσωπικα δεν μπορεσα να καταλαβω ποτε γιατι με τοσο παθος μερικοι ανθρωποι υπερασπιζονται τον κοσμο του παραδοξου, λες και αυτοι και μονο είναι οι εξουσιαστες του.


Το μυστηριο υπαρχει σε κάθε σημειο του πλανητη μας και ο καθενας προσπαθει να το κατανοησει μεσα από το δικο του ιδαιτερο και μοναδικο παντα τροπο.


Αυτό ειχε κανει και ο χρονικογραφος μας Βασιλης Σαϊτ και πολλοι ενοχληθηκαν από την εμπειρια που μας προσεφερε.

Ας είναι… στο τευχος αυτό επιλεξαμε να παρουσιασουμε την άλλη πλευρα του θεματος, μια προσεγγιση περισσοτερο αυστηρη τολμω να πω."


.


πριν απαντησω, ριξτε μια ματια εδω: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=7&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=3522 για να μπειτε στο πνευμα του τι μπαρουφες εγραψαν τοτε οι "ερευνητες" ωστε να αντιδρασουμε.

.


.

αξιοτιμε κυριε εκδοτα, εξερευνητικο ηταν τελικα το αρθρο ή μια "αφηγηματικη παρουσιαση", οπως εσεις ο ιδιος μου γραψατε σε μηνυμα που μου στειλατε και το οποιο παραθετω παρακατω?

.


σε ερευνητικη ομαδα δεν ανηκει κανενας απο οσους εκαναν κριτικη στο φτιαχτο αρθρο!

αντιθετως ομαδα ειναι οι δηθεν ερευνητες που δηθεν την εξερευνησαν - το ονομα αυτης, Πυθεας.


.

γραψατε:

...λες και αυτοι και μονο είναι οι εξουσιαστες του.

αγαπητε μου, εξουσιαστες ειναι οσοι προσπαθουν να αποκομισουν οφελη παρουσιαζοντας μυθοπλασιες για πληροφοριες!


και δεν νομιζω να βγαλατε το συμπερασμα απο τα μηνυματα μου οτι εγω ειμαι "εξουσιαστης" του παραξενου ή του σπηλαιου!


.

ειναι οντως αυστηροτερη η τωρινη σας προσεγγιση λογω αρθρογραφων, αλλα η αληθεια ειναι οτι σε συγκριση με το αρθρο της ομαδας Πυθεας όποιος και ναγραφε, παλι σοβαροτερος θα ηταν...

.


.


παραθετω την τοτε αλληλογραφια μου με τον εκδοτη του μυστερυ:


JBG

"διαβασα στο 4ο τευχος του περιοδικου σας ενα αρθρο με τιτλο "εξερευνησαμε την σπηλια του Νταβελη"


απορω ειλικρινα με τι κριτηρια επιλεξατε το εν λογω αρθρο που θυμιζει σχολικη εκδρομη στο σπηλαιο του Πανος (και οχι του Νταβελη)


ο αρθρογραφος οχι μονο δεν παρουσιασε κανενα στοιχειο, αλλα υπερεβαλε και παραποιησε την πραγματικοτητα (ισως λογω της εντυπωσης της πρωτης φορας, αλλα αυτο δεν τον δικαιολογει με τιποτα!)


πχ, η στοα στο εκκλησακι, της οποιας παραθετει φωτογραφια και οδηγει κατ αυτον στα αγνωστα εγκατα οπου κατοικουν αγνωστα πλασματα, ειναι απλα μια τρυπα που οδηγει εξω μετα απο 50cm




αυτο που με τσατισε ειναι η αντιδραση του κυριου εξερευνητη στις κριτικες στο φορουμ που προφανως του ανηκει


εσας ομως ως εκδοτη περιοδικου σας ενδιαφερει πιστευω το αν γελανε αυτη τη στιγμη ολοι με το εν λογω αρθρο".


.

απαντηση mystery:

"Όσον αφορά τώρα το άρθρο του συνεργάτη μας Βασίλη Σάϊτ, όπως θέλω να πιστεύω πως έχετε καταλάβει και εσείς, ούτε για μια στιγμή δεν υποστηρίζει πως αποτελεί μια διεξοδική, πλήρης και ακαδημαϊκή μελέτη της εν λόγου σπηλιάς!

Αντιθέτως, από την αρχή μέχρι το τέλος του κειμένου είναι μια αφηγηματική παρουσίαση όλων όσων βίωσε ο συνεργάτης μας, μαζί με τα άτομα-μέλη της ομάδας Πυθέας.

Αν ο σκοπός του άρθρου ήταν να προσφέρει καταιγισμό πληροφοριών ή για να το πω πιο απλά, "να πει μια από τα ίδια", με μεγάλη ευκολία θα μπορούσαμε να επαναλάβουμε ένα τέτοιο κείμενο και να γραφτεί από τον ίδιο, ή από κάποιον άλλο συνεργάτη μας.

Αντιθέτως, ο ίδιος προσωπικά επέλεξα το εν λόγο κείμενο και αυτό για δυο σημαντικούς λόγους: α) επιθυμώ το περιοδικό να αποτελεί ένα ανοιχτό βήμα για νέα άτομα, που έχουν να προσφέρουν μια νέα οπτική στην θεματολογία του παραδόξου β) ήθελα να δημοσιευτεί ένα κείμενο με ύφος γραφής διαφορετικό, αυτό που να εμπεριέχει μια ζωντανή αφήγηση και όχι μια στυγνή επανάληψη αλλόκοτων θεωριών που σκοπό έχουν μονάχα να προκαλέσουν εντυπώσεις.

Συμφωνώ μαζί σας πως το εν λόγο άρθρο στερείται ποικίλλων στοιχείων… κάτι τέτοιο πολύ απλά θα μπορούσε να αποτελεί αντικείμενο ενός επόμενου άρθρου του οποίο αν επιθυμείτε, μπορείτε και εσείς ακόμη να το γράψουμε και με μεγάλη μου χαρά να το δημοσιεύσουμε!

Το σημαντικό όμως -και επιμένω σ' αυτό- είναι πως το συγκεκριμένο άρθρο αποτελεί μια αφήγηση ορισμένων ανθρώπων, μερικών καθημερινών ανθρώπων που δεν διεκδικούν με οποιοδήποτε τρόπο τον τίτλο του "αποκλειστικού ερευνητή".

Η αφήγηση αυτή είναι μια έγγραφη παρουσίαση όλων όσων έζησε η ομάδα, όλα όσα ένιωσε και αντιλήφθηκε με τον δικό της ειλικρινή και μοναδικό τρόπο.
Πιστέψτε με, αν θέλαμε να παρουσιάσουμε ένα μοναδικό στην ιστορία της έντυπης αρθρογραφίας κείμενο, θα μπορούσαμε να το "μαγειρέψουμε" πολύ εύκολα!

Προτιμήσαμε όμως να μην το κάνουμε. Αν θέλετε εσείς να προσφέρετε στους αναγνώστες του μυστηρίου κάτι περισσότερο, πολύ ευχαρίστως να το πράξετε. Το περιοδικό είναι ανοιχτό για τις γνώμες όλων.

Φιλικά
Γιώργος Ιωαννίδης
Ψυχολόγος - Συγγραφέας - Αρχισυντάκτης mystery"

.


JBG:

"υπερασπιζεσθε τον αρθρογραφο με τροπο που με κανει να υποθεσω πως εισθε φιλοι

αν ειναι ετσι, πολυ καλα κανετε σε διαπροσωπικο επιπεδο

αλλα σαν εκδοτης περιοδικου θα επρεπε να λαβετε υποψιν σας τις παρατηρησεις για παραπληροφορηση και αγνοια του αρθρογραφου - εξερευνητη.



σας ερωτω απλα: ο τιτλος δειχνει απλη επισκεψη και προσωπικα βιωματα?

τοτε θα επρεπε να ηταν "επισκεφθηκαμε την σπηλια..."


και απορω: με τοσες πληροφοριες να διακινουνται ο συνεργατης σας δεν επαθε ακομη πως το σπηλαιο ΠΟΤΕ δεν ονομαζετο "του Νταβελη"



αλλα και η "ανακαλυψη" απο τους Αθηναιους του αρχαιου λιθοστρωτου μεταφορας μαρμαρων απο την Πεντελη στην Αθηνα το 450πΧ μου εγειρει αποριες ως προς το ποιος και ποτε το κατασκευασε αραγε αν οχι οι ιδιοι οι Αθηναιοι.



την στοα που κατοικουν αγνωστα πλασματα τα οποια ξορκιζουν με αγιογραφιες σας την παραθετω φωτογραφημενη ημερα - οδηγει απλα εξω απο το εκκλησακι.



με αυτην την αναφορα του αρθρογραφου γελαει πολυς κοσμος, πιστεψτε με!




αναφερατε οτι θα μπορουσατε να μαγειρεψετε πολυ ευκολα μια ιστορια - μα δεν εκανε κατα καποιο τροπο το ιδιο ο αρθρογραφος?

και οπως συνηθιζεται εριξε λιγο περισσοτερο αποκοσμο μυστηριο στο τσουκαλι.





σας συγχαιρω που το περιοδικο σας ειναι ανοιχτο σε ολες τις γνωμες αλλα πρεπει να γνωριζετε οτι οι ανθρωποι που ασχολουνται σοβαρα με την ερευνα, δεν παρουσιαζουν τιποτα αν δεν ειναι ολοκληρωμενο"


.


απαντηση mystery:

Η σχέση μου με τον κύριο Σάιτ είναι φιλική όπως άλλωστε συμβαίνει και με όλους τους συνεργάτες του περιοδικού.

Είχα πλήρη γνώση των αδυναμιών του εν λόγου άρθρου και όπως σας είχα αναφέρει και στο προηγούμενο e-mail, προχώρησα στην δημοσίευση του όχι για λόγους παραπληροφόρησης ή εντυπωσιασμού, παρά για τους λόγους που ανέφερα νωρίτερα και που πιστεύω πως έχετε ήδη καταλάβει.

Πιστέψτε με, αν ήθελα να δημοσιευτεί ένα άρθρο τόσο δυνατό και τρανταχτό για τις πωλήσεις και μόνο του περιοδικού, θα μπορούσα προσωπικά να συγκεντρώσω ότι υλικό έχει βγει κατά καιρούς και να το παρουσιάσω με τον πιο κραυγαλέο τρόπο. Κάτι τέτοιο δεν έγινε, και ελπίζω να κατανοείται το γιατί!


Σχετικά με την φωτογραφία που αναφέρετε. Είναι εμφανές το γεγονός πως έχετε δίκιο, όπως κάτι παρόμοιο συμβαίνει άλλωστε και με την φωτογραφία στην σελ. 10, όπου η λατινική φράση (όπως τουλάχιστον μου ανέφερε η ομάδα Πυθέας) ήταν γραμμένη με μαρκαδόρο!

Ασφαλώς εδώ δεν πρόκειται για ένα διαχρονικό μυστήριο παρά για μια κακόγουστη φάρσα. Παρόλα αυτά όμως, κάποιοι έγραψαν μια εσωτεριστική φράση σε αυτό το σημείο, κάποιος τοποθέτησε μια εικόνα δίπλα σε άνοιγμα του βράχου. Αυτό που οδήγησε τους ανώνυμους αυτούς ανθρώπους να προβούν σε αυτή την κίνηση, αυτό και μόνο αυτό είναι που με ενδιαφέρει να παρουσιάσω. Την ιδιαίτερη δηλαδή ατμόσφαιρα του χώρου, την ψυχή του μυστηρίου που είναι ο ίδιος ο άνθρωπος ο οποίος μπορεί και νιώθει αυτή την ξεχωριστή δύναμη που εμπνέει ο τόπος και που μας κάνει να αντιδρούμε, είτε με αισθήματα δέους, είτε με αυτά του φόβου.

Με αυτά που σας γράφω, δεν έχω φυσικά σκοπό να σας πείσω πως οι φωτογραφίες του άρθρου επιβεβαιώνουν πως το μέρος επισκέπτεται από μυριάδες αλλόκοσμα πλάσματα. Αντιθέτως, αυτή δεν είναι παρά ακόμη μια από τις πολλές θεωρίες.

Όπως και να έχει πάντως, σας το αναφέρω ξανά, πως αν το επιθυμείτε, μπορείτε ελεύθερα να γράψετε ένα κείμενο, σοβαρό και εμπεριστατωμένο σχετικά με την σπηλιά στην Πεντέλη και δεν θα έχω απολύτως κανένα λόγο για να μην το δημοσιεύσω. Αντιθέτως, θα το κάνω με μεγάλη χαρά γιατί αυτό δείχνει πως υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που αναζητούν όχι μόνο το μυστήριο εκεί έξω, αλλά και την αλήθεια του.

Σας ευχαριστώ για όλα σας τα σχόλια, και ελπίζω η υπόλοιπη ύλη του περιοδικού να σας δείξει πως προσπαθούμε πραγματικά να παρουσιάσουμε κάτι νέο και διαφορετικό.

Φιλικά
Γ. Ιωαννίδης"

.

JBG:

"δεν θα σας υποδειξω εγω την δουλεια σας, αλλα κατα την ταπεινη μου γνωμη ενα επεξηγηματικο παραρτημα (οπως τα ειπατε και σε μενα) στο επομενο τευχος δεν θα σας εβλαπτε σαν περιοδικο


δεν γνωριζω την όποια σχεση σας με το φορουμ του μεταφυσικον, αλλα η κοσμια αντιδραση σας στην κριτικη δειχνει πως προφανως δεν εχετε.

η ομαδα Πυθεας αντεδρασε αρνητικοτατα και παλι περιεπεσε σε σφαλματα!


κατηγορηθηκα οτι μπηκα στο φορουμ για να βλαψω κατ εντολην αλλου φορουμ, και μαλιστα οτι το κανω απο καιρο το να δυσφημω το μεταφυσικον.

στην προκληση μου να παρουσιαστει εστω και μια αναφορα μου, θετικη ή αρνητικη, φυσικα δεν βρηκε ανταποκριση και το μηνυμα μου διεγραφει!



κριμα διοτι με ελαχιστο ψαξιμο στο δικτυο θα καταλαβουν ολοι πως τις πληροφοριες τις μεταδιδω παντου και δωρεαν αρκει να υπαρχουν αυτια να τις ακουσουν - και παντα με το ιδιο νικ νεϊμ!


η σπηλια δεν ανηκει σε κανεναν και το ιδιο συμβαινει με τις πληροφοριες.


αν η ομαδα Πυθεας ειχε την υπομονη να με ακουσει θα την συμβουλευα να πλησιασει το μερος με διαφορετικο τροπο, και τοτε ειναι εκπληκτικο το τι ειδους "δωρα" κανει στον καθενα


προσωπικα παω στην σπηλια οποιον διατυπωσει την επιθυμια, μονο και μονο για να δω αν θα του κανει δωρο και τι!





κατι που μπορω εγκυρα να σας διευκρινησω ειναι οτι τα καντηλια, τα θυμιαματα και τις προσφορες τις κανουν απλοι ανθρωποι που νιωθουν το δεος και τον σεβασμο του χωρου.

ειναι οι ιδιοι ανθρωποι που μαζευουν τα σκουπιδια και φροντιζουν τον χωρο.

ειναι αυτοι που χωρις "ερευνητικο" λογο στην πρωτη ευκαιρια πανε στην σπηλια απλα για να φορτισθουν.


φοβο νιωθουν μονο οσοι δεν πλησιαζουν την περιοχη με καθαρη καρδια και αγνα αισθηματα - αυτους φροντιζει η ιδια η περιοχη να τους απομακρυνει με τον τροπο της.






τελειωνω ευχαριστωντας σας για την φιλοξενια που μου παρεχετε στο περιοδικο.




το "προβλημα" ειναι πως τα δεδομενα σε μια τετοια ερευνα αλλαζουν, αλληλοσυγκρουονται και καινουργια ξεπηδουν ξαφνικα.


αν και ασχολουμαι με το θεμα χρονια (με αφορμη μια εμπειρια που βιωσα) οπως και οι φιλοι-συνεργατες Νταβελης και Βριλ, δεν πιστευω πως πρεπει να δημοσιευθουν καποια στοιχεια πριν ειμαστε σιγουροι για αυτα, αλλα και πριν νιωσουμε οτι το θελει η ιδια η σπηλια.


ισως να ακουγομαι ακατανοητος (ή ανοητος) αλλα ετσι ειναι - το γνωριζει πολυ καλα οποιος συχναζει στην περιοχη".


.

.



.


ομολογω οτι στο επομενο τευχος το περιοδικο φιλοξενησε ενα μηνυμα μου, αλλα για να το βρει κανεις και να το διαβασει χρειαζοταν μεντιουμ με κληρονομικο χαρισμα και μεγεθυντικο φακο.

κλεινω λεγοντας αυτο που τοσο καιρο κραταμε μεταξυ μας: Η ΟΜΑΔΑ ΠΥΘΕΑΣ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΝ ΣΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ!


αλλος εγραψε το αρθρο και αλλος εδωσε τις φωτογραφιες...


ελπιζω να μην ζητησει κανεις αποδειξεις γιατι θα γελασει και το παρδαλο κατσικι!

.

.




ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 17:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

JbG
κατα τον συμπαθεστατο κυριο Λελουδα εγω ποσο παλαβος ειμαι?
ποσο ευφανταστος?
ποσο εκμεταλευτης της αφελειας των ανθρωπων?


Και γιατί πιστεύεις οτι απευθύνεται σε εσένα ?
Απ'οτι ξέρω έχει κάποιες "προσωπικές φιλίες" με διάφορους "επώνυμους" της τηλεοπτικής εμβέλειας. Ένας απ αυτούς μάλιστα γυρνάει τα βουνά και πάει βόλτα ενα σχοινί. Τί άλλο μπορεί να το κάνει ?

Όσο αφορά τα άλλα, είναι κρίμα να φεύγουμε από το ουσιαστικό πρόβλημα -που δημιουργούν οι εκούσιοι παραμυθάδες- και να αναλωνόμαστε σε λεπτομέρεις, που αν μη τι άλλο αντιπροσωπεύουν την προσωπική άποψη και συμπεράσματα του καθενός.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 21:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος
Καλησπερα
Σκεφτομουν κοιτωντας αυτην την φωτογραφια που τραβηξα στην ΠΕΝΤΕΛΗ και ειναι απο ενα παλιο λατομειο οπου μεσα του υπαρχει αυτη η εισοδος!! με το σηματακι του θανατου!!! τι θα μπορουσαν να γραψουν καποιοι ...ισως και ενα ολοκληρο βιβλιο φανταζομαι.... αν σας ενδιαφερει να μαθετε τι ειναι η εισοδος αυτη (αν δεν την ξερετε) μπορω να σας πω αλλα απλα θελω να πω τι ευκολα μπορεις να στησεις μια μηχανη ... στον κοσμο.
Το οτι η ΠΕΝΤΕΛΗ πουλαει ειναι το μονο σιγουρο αν δεν υπηρχε η φημολογια γυρω απο αυτην ποιοι νομιζεις οτι θα ασχολουνταν μαζι της; ουτε οι μισοι....απο αυτους που ασχολουνται τωρα.


Θανασης
ΠΑΝΕΙΟΣ

Edited by - πάνειος on 27/05/2005 22:08:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2005, 00:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Την χημική αυτή μυρωδιά που αναφέρει ο Γκαντάρας, την μύρισα πάλι μέσα στο εκκλησάκι προ ολίγων ημερών. Ήταν η βραδιά που πήγαμε με τον Πανούση για διανυκτέρευση. Πρίν το κάνουμε όμως αυτό, συμφωνήσαμε να κάνουμε τη νυχτερινή επίσκεψή μας στο Σπήλαιο. Καθόμασταν για αρκετή ώρα στη σιωπή και το σκοτάδι, μέχρι που σε κάποια στιγμή μπήκαμε μέσα στο εκκλησάκι, το οποίο βρωμοκοπούσε από αυτή τη μυρωδιά. Σε κάποια στιγμή με φωνάζει ο Πανούσης να πάω εκεί που βρισκόταν για να μου δείξει κάτι. Πίσω από το αριστερό ιερό και πάνω στον τοίχο, ανέβλυζε από ένα συγκεκριμένο σημείο ένα υγρό που έμοιαζε με νερό. «Υγρασία» ήταν φυσικά το πρώτο που είπα, αλλά πουθενά αλλού στο σημείο εκείνο δεν είχε υγρασία. Ακούμπησα το δάχτυλό μου πάνω στο υγρό αυτό και φέρνοντας το κοντά στη μύτη μου για να το μυρίσω, κόντεψα να πεθάνω από τη βρώμα. Από’κεί προερχόταν αυτή η ανυπόφορη μυρωδιά. Δεν ξέρω τι στο καλό μπορεί να είναι.
Πάντως η ιστορία σου Johnnie με κούφανε αρκετά μπορώ να πώ!

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Siri0S
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2005, 01:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Siri0S
Συγχωρέστε με παιδιά, είμαι newbie και αν και κατοικώ μόλις 15-20 λεπτά
από τη σπηλιά (στη Νέα Μάκρη) δυστυχώς δεν πήγα ποτέ μου να την δω.
Θα μου άρεσε αν μπορούσα να επισκευτώ τη σπηλιά με κάποιον απο εσάς
ή και με πολλούς από σας γιατι από ότι βλέπω υπάρχουν αρκετοί ψαγμένοι
γύρω από αυτό το θέμα εδώ μέσα. Δυστυχώς τώρα είμαι Ιταλία λόγω σπουδών
αλλά θα επιστρέψω μέσα Ιουλίου και θα ήθελα πολύ να επικοινωνήσω με
κάποιον από εσάς για να κανονίσουμε κάτι. Φίλε JBG κοίταξα το προφίλ σου
αλλά δεν είδα κάποιο e-mail μέσα. Πώς θα μπορέσω να επικοινωνήσω με
κάποιον? Ευχαριστώ για την υπομονή σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2005, 12:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Vril:

Και γιατί πιστεύεις οτι απευθύνεται σε εσένα ?


σε εμενα προσωπικα?


μα δεν ειμαι τηλεοπτικος μαϊντανος των εκπομπων για να με γνωριζει κακιστε μου.

αν διαβαζε το τοπικ μου ομως που θα με κατετασε???


quote:

Απ'οτι ξέρω έχει κάποιες "προσωπικές φιλίες" με διάφορους "επώνυμους" της τηλεοπτικής εμβέλειας. Ένας απ αυτούς μάλιστα γυρνάει τα βουνά και πάει βόλτα ενα σχοινί. Τί άλλο μπορεί να το κάνει ?



μπονταζ μηπως???


quote:

Όσο αφορά τα άλλα, είναι κρίμα να φεύγουμε από το ουσιαστικό πρόβλημα -που δημιουργούν οι εκούσιοι παραμυθάδες- και να αναλωνόμαστε σε λεπτομέρεις, που αν μη τι άλλο αντιπροσωπεύουν την προσωπική άποψη και συμπεράσματα του καθενός.



το ξερεις καλα φιλε μου οτι βρισκομαι στο πλευρο του οσον αφορα τους εκουσιους παραμυθαδες!


η κριτικη μου στην ομαδα παραμυθεας και τα μηνυματα μου στον εκδοτη του μυστερυ δειχνουν νομιζω την θεση μου απεναντι στους παραμυθαδες.


ομως υπαρχει ενα προβλημα: στην μια ακρη υπαρχουν οι παραμυθαδες, στην αλλη οι αμφισβητιες.

οσοι βρισκομαστε στο ενδιαμεσο των ακρων ομως, γιατι θα πρεπει να ταυτιστουμε με καποιο απο τα δυο ακρα?

προτιμω (και εδω) την μεση οδο του Βουδα...

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2005, 12:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

ΠΑΝΕΙΟΣ:

Σκεφτομουν κοιτωντας αυτην την φωτογραφια που τραβηξα στην ΠΕΝΤΕΛΗ και ειναι απο ενα παλιο λατομειο οπου μεσα του υπαρχει αυτη η εισοδος!! με το σηματακι του θανατου!!! τι θα μπορουσαν να γραψουν καποιοι ...ισως και ενα ολοκληρο βιβλιο φανταζομαι.... αν σας ενδιαφερει να μαθετε τι ειναι η εισοδος αυτη (αν δεν την ξερετε) μπορω να σας πω αλλα απλα θελω να πω τι ευκολα μπορεις να στησεις μια μηχανη ... στον κοσμο.



χαιρε Θαναση!


το αποκατω σηματακι εξηγει απο τι θα προελθει ο θανατος - απο ηλεκτροπληξια!


ομολογω πως φαινεται περιεργο να υπαρχει υψηλη ταση σε λατομειο.

και μαλιστα με καμαρωτο τσιμεντενιο υπερθυρο -οχι της συνηθους αρχιτεκτονικης των υποσταθμων της ΔΕΗ που ειναι τετραγωνισμενοι- αλλα μεγαλιθικης θα ελεγα τεχνοτροπιας.

οντως αν θελεις φτιαχνεις ολοκληρο μυθο (και αρθρα) με αυτην την φωτογραφια!


τι ειναι τελικα???


τι τροφοδοτει?

quote:

Το οτι η ΠΕΝΤΕΛΗ πουλαει ειναι το μονο σιγουρο αν δεν υπηρχε η φημολογια γυρω απο αυτην ποιοι νομιζεις οτι θα ασχολουνταν μαζι της; ουτε οι μισοι....απο αυτους που ασχολουνται τωρα.


εχω δει πολλους που τους τραβαει η περιεργεια για το ανεξηγητο να πηγαινουν στην σπηλια.

αλλοι μπαινουν με φακους και ερευνητικη διαθεση, αλλοι μπαινουν επιφυλακτικα, αλλοι μενουν απ εξω και αλλοι προσπαθουν να μπουν με τα τζιπ...


αλλα εχω δει περισσοτερους να μην ξερουν γιατι ακριβως πανε!


και πολλα παιδακια να μπαινουν γελωντας και να μην θελουν να φυγουν!

οπως ειδα και μαθητες Γερμανικου λυκειου, που καθε τρια χρονια οργανωνει εκπαιδευτικη εκδρομη στην Ελλαδα, να ερχονται για να δουν τον τοπο απο οπου προηλθαν τα μαρμαρα του Παρθενωνα!


ποσοι απο τους Ελληνες επισκεπτες το γνωριζουν αυτο?


.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2005, 13:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Ntavelis166:

Πίσω από το αριστερό ιερό και πάνω στον τοίχο, ανέβλυζε από ένα συγκεκριμένο σημείο ένα υγρό που έμοιαζε με νερό. «Υγρασία» ήταν φυσικά το πρώτο που είπα, αλλά πουθενά αλλού στο σημείο εκείνο δεν είχε υγρασία. Ακούμπησα το δάχτυλό μου πάνω στο υγρό αυτό και φέρνοντας το κοντά στη μύτη μου για να το μυρίσω, κόντεψα να πεθάνω από τη βρώμα. Από’κεί προερχόταν αυτή η ανυπόφορη μυρωδιά. Δεν ξέρω τι στο καλό μπορεί να είναι.


αν σε κουφανα εγω μια, εσυ με κουφανες δυο!


αν ειναι κατι χημικο που το διαλυει το νερο και το εμφανιζει ως οσμη, γιατι δεν μυριζει συνεχεια αφου νερο τρεχει σχεδον παντα στην σπηλια???

στο δε αριστερο ιερο δεν εχω δει ποτε να αναβλυζουν σταγονες νερο τρεχει συνεχεια στο εκκλησακι, αλλα το αριστερο ιερο ειναι στεγνο, προφανως επειδη δεν εφαπτεται του βραχου ολοκληρωτικα.


και αν η εστια της οσμης ειναι κατι που αναβλυζει με το νερο, γιατι βρωμουσε τοσο εντονα διπλα απο το τσιμεντενιο κτισμα? (μαζι ειμασταν)


αναβλυζει περιστασιακα και απο εκει?


.


παντως το ιδιο το εκκλησακι δεν μου εχει μυρισει ποτε!


μονο μια φορα μεσα στον πρωτο ταφο, και μια στην την τελευταια εξω στο μπαλκονακι - οταν ξαναμπηκαμε στο εκκλησακι δεν μυριζε τιποτα!


.

δειγμα πηρατε ορε λησταρχοι???


.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2005, 13:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Siri0S:

Φίλε JBG κοίταξα το προφίλ σου
αλλά δεν είδα κάποιο e-mail μέσα. Πώς θα μπορέσω να επικοινωνήσω με
κάποιον?


για κοιτα προσεκτικοτερα στο προφιλ μου και στην υπογραφη μου φιλε μου...

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 00:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος
Καλησπερα ασε ολους και στον JBG φυσικα
Τιποτα το ανεξηγητο φιλε JBG ειναι ο μαγνητικος σταθμος του ΙΓΜΕ στην ΠΕΝΤΕΛΗ χμμμμμ... τωρα γιατι ειδικα μαγνητικος σταθμος στην Πεντελη ....δεν το γνωριζω....και μαλιστα οχι και πολυ μακρια απο τον γνωστο δρομο με το φαινομενο (οχι και διπλα παντως)αλλα θα λεγαμε στην ευρυτερη περιοχη.
Μεσα ακουγεται να δουλευει ενα μηχανημα (ανεμιστηρας ψυξης κλπ) φυσικα δεν μπηκα γιατι ειναι και με συναγερμο απο οτι καταλαβα....
Αλλα Γιαννη δεν θα μπορουσες να το πεις Η ΠΥΛΗ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ .....και να εισαι περιπου ειλικρινης αλλο τα υπονοουμενα που θα αφησεις βεβαια.....να αιωρουνται.
Θα βαλω κανα δυο ακομα φωτο στο τοπικ σου απο το ιδιο σημειο μηπως και παρω καποια απαντηση ειδικα για την μια γιατι δεν καταλαβα τι ακριβως θελει να πει ...η πινακιδα που θα δεις.
ΠΑΝΕΙΟΣ


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Milko
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 01:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Milko
Αγαπητέ Jonniebegood,

Χίλια συγνώμη, δεν θα επαναληφθεί! Από εδώ και στο εξής μόνο Ελληνικά! :)

Πολύ περίεργο όντως το γεγονός ότι ένοιωθες την μυρωδιά ακόμα κα όταν απομακρύνθηκες από το μέρος όπου την πρώτο αντιλήφθηκες. Ακόμα πιο παράξενο δε, είναι ότι σε ακολούθησε και στο αμάξι, όπως επίσης και στο σπίτι σου, όταν είδες τις φωτογραφίες στο PC.

Σε αυτό το σημείο έχω κάτι να σου πω. Όταν το γλυκό μου το σκυλάκι κτυπήθηκε από αμάξι, το πήγαμε στο κτηνίατρο όπου το αφήσαμε μια μέρα, έτσι ώστε να περάσει με τον γιατρό τις 12 πιο κρίσιμες ώρες. Την επόμενη μέρα μετά την επέμβαση, πήγα να το δω, και με το που μπήκα στο δωμάτιο που ήταν ο σκυλάκος μου, μύρισα μια ανυπόφορη και απαίσια μυρωδιά σαν να προέρχεται από κάποιο χημικό. Αλήθεια σου λέω ήταν από τις πιο άσχημες μυρωδιές που μύρισα ποτέ. Δεν άντεξα να κάτσω πολύ, και έφυγα. Όμως το περίεργο ήταν ότι την μύριζα συνέχεια. Όπου και αν πήγαινα βρισκόταν μαζί μου, σαν να είχε κολλήσει πάνω μου και να μύριζα εγώ. Έκανα μπάνιο και μου μύριζε ακόμα. Και το χειρότερο? Όποτε σκεπτόμουν τον σκύλο μου, μου ερχόταν η μυρωδιά, σαν να ήμουν στο δωμάτιο εκείνη την στιγμή. Αυτή η μυρωδιά, σας μιλάω ειλικρινά, με ακολουθούσε περίπου για μία εβδομάδα!! :(

Μήπως λοιπόν, η μυρωδιά αυτή είχε αποτυπωθεί στο μυαλό σου και αυτόματα όταν έβλεπες την φωτογραφία, ήταν σαν να την μύριζες πάλι? Βέβαια αυτό, δυσκολεύει τα πράγματα, όσο αφορά την σύζυγό σου, που μύρισε και εκείνη την μυρωδιά στο PC, ενώ δεν ήξερε από πού τράβηξες την φωτογραφία και αν υπήρχε η συγκεκριμένη μυρωδιά την ώρα που την τραβούσες.

Η αλήθεια είναι ότι διάβασα όλο το topic και έσωσα όλες τις φωτογραφίες από τα άτομα που έχουν βγάλει στο βουνό. Δεν έχω πάει ποτέ στο βουνό, ούτε στην σπηλιά και έτσι δεν μπορώ να σου πω εντυπώσεις.

Ομολογώ, με όλη μου την ειλικρίνεια, πως δεν είμαι περίεργη να πάω για παράδειγμα στη σπηλιά, ή να επισκεφτώ όλα τα σημεία που πήγατε για να δω αν θα έχω και εγώ παρόμοιες εμπειρίες με εσάς.

Πραγματικά, θέλω να πάω επειδή είδα τις καταπληκτικές αυτές φωτογραφίες και έχω μαγευτεί από την μεγαλόπρεπη θέα, το δάσος, τα δέντρα…. Είναι τέλεια ειδικά όταν είναι όλα σκεπασμένα με το χιόνι….

Σκέπτομαι να πάω να το επισκεφτώ κάποια μέρα. Ίσως μετά την εξεταστική μου. Σε παρακαλώ, μπορείς να μου πεις ποια σημεία αξίζουν πραγματικά να επισκεφτώ και που μπορώ να βρω πληροφορίες για αυτά? Ξέρω ότι ένα σίγουρα θα είναι το εκκλησάκι και η σπηλιά αλλά από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω για τα μοναδικά σημεία της περιοχής.

Σε ευχαριστώ για την πολύ καλή υποδοχή, :)

Σε χαιρετώ,

Milko :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 07:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

θα μπορουσες να το πεις Η ΠΥΛΗ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ

Πολύ γουστάρω .... !


Ρε, υποσταθμός της ΔΕΗ είναι ρε γμτ !
(Απελπισία)

Ξέρετε, έχει η ΔΕΗ ευθύνες, άμα πάει ο "ερευνηταράς" βόλτα το σχοινί του εκεί μέσα και τον κάνει *τζίζ* το ρεύμα.

Το ότι το έχουν ψιλοδιαμορφώσει, πάλι καλά. Δεν είναι ανάγκη να γίνουν όλα με τερατοτσιμέντα ! Π.χ. βλέπε τα "σκαλοπάτια" μέσα στη σπηλιά.


Όσο για το άλλο,"Σε παρακαλώ, μπορείς να μου πεις ποια σημεία αξίζουν πραγματικά να επισκεφτώ", γιατί πιστεύεις, οτι αν πάς στα άλλα σημεία που "δεν αξίζουν", οτι θα χάσεις άδικα τον χρόνο σου μακριά απ το τσιμέντο ????

Να κλείσουμε καλού κακού και ένα ραντεβουδάκι με κανα ξωτικό, ενδοεσωγήινο ή καμια οντότητα, να μην πάει τουλάχιστον χαμένη η πολύτιμη ώρα και η βενζίνη ???


Johnnie, ήμασταν μαζί με τον Τάσο, πήγαμε νύχτα και χωρίς φακό να δούμε τα δαχτυλίδια του Νταβέλη, και μυρίσαμε τη μυρωδιά. Έσπαγα το κεφάλι μου αρκετή ώρα στον τοίχο, για να θυμηθώ. Άρα κάνω για πράκτορας... !

Πάνειε, άν και έχω ψάξει επισταμένα για οδοιπορικό χάρτη της Πεντέλης, όλες οι προσπάθειές μου ήταν άκαρπες. Ούτε η Ανάβαση ούτε η Road διαθέτει κάτι ειδικό, όπως για τα άλλα βουνά.
Για χάρτη ΓΥΣ δε το συζητάω καν, δεν έχω πρόσβαση σε τέτοια πράγματα.
(Είμαι βλέπεις ακόμα εκκολαπτόμενος πράκτορας.Λέω να πάω να "καρφώσω" μερικούς, μήπως μου δόσουν κανα παράσημο ή αύξηση).

Έχω έναν απλό χάρτη του Νέζη (τα βουνά της Αττικής) και έναν χάρτη της Αττικής της Road 1:50.000 και βολέυομαι με αυτά.
Ε, βέβαια και κάποιες δορυφορικές λήψεις...

Αλλά, μήπως έχεις καμιά καλύτερη ιδέα ?


Edited by - Vril on 29/05/2005 08:07:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 10:13:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
johnnie μου, η μεγένθυση που σου υποσχέθηκα.


Εσπαγα το μυαλό μου να θυμηθώ τι μου θυμίζει το εν λόγω σχήμα...
Και μετά θυμήθηκα ότι με τις μύτες αυτές που έχει στις άκρες μου θυμίζει κάτι που έχει άξονα και κινείται γύρω απ'αυτόν!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 10:20:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
η πρωτη τραβηχτηκε στις 15.20

η δευτερη στις 15.21

και η τριτη επισης στις 15.21


Οσο για αυτό εξακολουθώ να σπάω το μυαλό μου...
Γιατί απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως μέσα σε λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο διάνυσες την απόσταση των 3 τουλάχιστον μέτρων για να έχεις την άποψη της δεύτερης φωτογραφίας...

Προσωπικά πιστεύω ότι η ρύθμιση του χρόνου της μηχανής είναι λανθασμένη εκτός κι αν το λάθος βρίσκεται στο χώρο και απλά έχουμε να κάνουμε με μια χωροχρονική ανωμαλία.



"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 01:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Οσο για αυτό εξακολουθώ να σπάω το μυαλό μου...
Γιατί απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως μέσα σε λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο διάνυσες την απόσταση των 3 τουλάχιστον μέτρων για να έχεις την άποψη της δεύτερης φωτογραφίας...


χαιρομαι καλη μου που εξακολουθεις να προβληματιζεσαι με παλαιοτερα στοιχεια!

ομως κανεις ενα λαθος: η μηχανη τραβαει 2 με 3 φωτογραφιες σε ενα λεπτο.


οι δυο τελευταιες τραβηχτηκαν μεσα στα ιδια 60 δευτερολεπτα.

αυτο που προβληματιζει εμενα ειναι που βρεθηκε ολο αυτο το φως, οταν επικρατουσε μισοσκοταδο και το φλας δεν φτανει ουτε την μιση αποσταση?

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 01:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Milko:

Ομολογώ, με όλη μου την ειλικρίνεια, πως δεν είμαι περίεργη να πάω για παράδειγμα στη σπηλιά, ή να επισκεφτώ όλα τα σημεία που πήγατε για να δω αν θα έχω και εγώ παρόμοιες εμπειρίες με εσάς.


και πολυ καλα κανεις!

ετσι πλησιαζω και εγω, χωρις σκοπο.


το εχω ξαναπει, δεν ειμαι ερευνητης αλλα απλος παρατηρητης!


ωστοσο, πλησιασε την Φυση, χωρις σκοπο, και αφεσου!

quote:

Σε παρακαλώ, μπορείς να μου πεις ποια σημεία αξίζουν πραγματικά να επισκεφτώ και που μπορώ να βρω πληροφορίες για αυτά?



ολο το βουνο αξιζει καλη μου!

η δικη μου μεθοδος ηταν να αφηνω το αυτοκινητο στην ασφαλτο και να κοβω δρομο, υπαρχει δεν υπαρχει μονοπατι.


μετα γνωρισα τον Ntavelis166 που με περπαταει με την δικη του μεθοδο: αφηνουμε το αυτοκινητο και ακολουθουμε το "μονοπατι Νταβελη" που μονο αυτος το βλεπει.

ουσιαστικα ακολουθουμε τον ιδιο δρομο, μονο που εγω δεν βλεπω μονοπατι και αυτος βλεπει!


που να σε στειλω λοιπον?

quote:

Ξέρω ότι ένα σίγουρα θα είναι το εκκλησάκι και η σπηλιά αλλά από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω για τα μοναδικά σημεία της περιοχής.


ολα μοναδικα ειναι!

ξεκινα απο τα ευκολα, και περπατα...

quote:

Σε ευχαριστώ για την πολύ καλή υποδοχή, :)


σε ευχαριστω που μας διαβαζεις και συμμετεχεις!

νασαι καλα!

.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 01:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος
Καλησπερα
Βριλ

quote:
Πάνειε, άν και έχω ψάξει επισταμένα για οδοιπορικό χάρτη της Πεντέλης, όλες οι προσπάθειές μου ήταν άκαρπες. Ούτε η Ανάβαση ούτε η Road διαθέτει κάτι ειδικό, όπως για τα άλλα βουνά.
Για χάρτη ΓΥΣ δε το συζητάω καν, δεν έχω πρόσβαση σε τέτοια πράγματα.
(Είμαι βλέπεις ακόμα εκκολαπτόμενος πράκτορας.Λέω να πάω να "καρφώσω" μερικούς, μήπως μου δόσουν κανα παράσημο ή αύξηση).

Έχω έναν απλό χάρτη του Νέζη (τα βουνά της Αττικής) και έναν χάρτη της Αττικής της Road 1:50.000 και βολέυομαι με αυτά.
Ε, βέβαια και κάποιες δορυφορικές λήψεις...

Αλλά, μήπως έχεις καμιά καλύτερη ιδέα ?



Δυστυχως υπαρχει αυτη η ελλειψη οσον αφορα την ΠΕΝΤΕΛΗ ελπιζω καποια στιγμη να φιλοτιμηθουν καποια απο τις εταιριες αυτες και να βγαλουν εναν χαρτη για το βουνο (και τον Υμηττο σχετικα προσφατα τον εβγαλαν και οχι ολο ο Νοτιος δεν εχει εκδοθει) ως τοτε βριλ η μονη λυση ειναι ΓΥΣ δεν χρειαζεται καποια ιδιαιτερη προσβαση 2 φορες την εβδομαδα αν θυμαμαι καλα δινονται χαρτες στο κοινο (κατοπιν αιτησης και με καποιο αντιτιμο εννοειτε) αυτο εκανα και εγω για την ΠΕΝΤΕΛΗ και τον ΜΑΡΑΘΩΝΑ αλλα και την υπολοιπη ΑΤΤΙΚΗ που με ενδιεφεραν καποια κομματια της.

quote:
(Είμαι βλέπεις ακόμα εκκολαπτόμενος πράκτορας.Λέω να πάω να "καρφώσω" μερικούς, μήπως μου δόσουν κανα παράσημο ή αύξηση).

Εδω κατι θελεις να πεις αλλα δεν το καταλαβαινω ....τι θελει να πει ο ποιητης; ....θα μας πεις;...πας για πρακτορας; αντε καλη επιτυχια και καλη σταδιοδρομια ...απο που εμπνευστηκες την ιδεα;....
ΠΑΝΕΙΟΣ

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 01:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Johnnie, ήμασταν μαζί με τον Τάσο, πήγαμε νύχτα και χωρίς φακό να δούμε τα δαχτυλίδια του Νταβέλη, και μυρίσαμε τη μυρωδιά.


σημερα μετα την πεζοπορια καταληξαμε στην σπηλια και ζητησα απο τον Νταβελη να μου δειξει απο που ανεβλυζε το υγρο που βρωμαγε στο αριστερο ιερο.


οντως σταζει νερο σε ενα σημειο, αλλα σημερα δεν μυριζε τιποτα!

καθαρο νερο.

αρα η προελευση της χημικης βρωμας ακομη αγνοειται...

quote:

Vril:

Έσπαγα το κεφάλι μου αρκετή ώρα στον τοίχο, για να θυμηθώ. Άρα κάνω για πράκτορας... !


εμαθες απο τον πρωτοπρακτορα, ε?

χαχαχα!


μη λες ονοματα!!!


.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 09:59:02  Εμφάνιση Προφίλ
Jonnie γράψε άκυρο!
Κι αυτό γιατί δεν ξέρω πως αλλά μου κάθισε στο μυαλό ότι το 21 (15.21)αναφέρεται σε δευτερόλεπτα!

Υπό αυτές τις "προϋποθέσεις" θα ήταν εύλογο το ερώτημά μου:
Πως δηλαδή μέσα σε ένα δευτερόλεπτο διένυσες απόσταση 3 μέτρων...

Αλλά είπαμε... λάθος "επεξεργασία" των δεδομένων σου από τα εγκεφαλικά μου κύτταρα...(απορώ πως έκανα τέτοια σκέψη)

Γι'αυτό και δεν καταλάβατε τι εννοούσα με το προηγούμενο ποστ.
Και πάλι ζητώ συγνώμη


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 02:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


στην τελευταια επισκεψη στην σπηλια, βρηκαμε στο πλατωμα ενα μπουκαλι αφρωδους πολυουρεθανης, αδειο.


μπαινοντας στην σπηλια ειδαμε που την ειχαν χρησιμοποιησει.




στο εδαφος φαινονται τα χορτα που ειχαν κολλησει με τον αφρο.


και τα υπολειματα των χορτων πανω στον αφρο.


το ολο σκηνικο θυμιζει ντεκορ για τηλεοπτικο γυρισμα.


αλλα γιατι δεν μαζευουν τις σαβουρες τους φευγοντας οι ανεγκεφαλοι?

.


φυσικα υπαρχουν και οι αλλοι ανεγκεφαλοι - υπεγραψαν πανω στα μαρμαρα με καμαρι πριν φυγουν...

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος Ιωαννίδης
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 12:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος Ιωαννίδης
Αγαπητέ κύριε JBG, καταρχήν μου προκαλεί εντύπωση το γεγονός πως στις αναφορές σας απευθύνεστε προς το άτομο μου, δίχως όμως να συμμετέχω στην διαδυκτιακή κουβέντα! Αν δεν είχα πληροφορηθεί σχετικά με το θέμα που έχετε αναπτύξει εδώ, δεν θα διάβαζα τίποτα από όλα όσα έχετε παρουσιάσει. Οποιαδήποτε απορία ή σχόλιο λοιπόν έχετε για εμένα ή το περιοδικό Mystery θα σας παρακαλούσα στο μέλλον να την απευθύνεται και στο e-mail του περιοδικού ή ακόμη και τηλεφωνικά στα νούμερα που δημοσιεύουμε.
Σχετικά τώρα με το άρθρο του Βασίλη Σάιτ και την Ομάδα Πυθέας. Πράγματι το εν λόγο άρθρο δεν ήταν μια πλήρης και απόλυτη δουλειά εξερεύνησης, χαρτογράφησης, μελέτης ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε. Ήταν μια αληθινή καταγραφή (ναι με αφηγηματικό τρόπο) όλων όσων έζησαν τα παιδιά της ομάδας που πραγματικά πήγαν εκεί! Το άρθρο γνωρίζω πως γράφτηκε λίγες βδομάδες έπειτα από την αποστολή της ομάδας Πυθέας και γράφτηκε με σκοπό όχι να παραπλανήσει παρά να παρουσιάσει το έργο της (το κείμενο συντάχτηκε από τον Β.Σ. ενώ οι φωτογραφίες είναι από τον ίδιο καθώς και από άλλα παιδιά-μέλη της ομάδας). Για τα όποια λάθη, ανακρίβειες ή και εγώ δεν ξέρω τι που εσείς ή όποιος άλλος έχει εντοπίσει, μπορείτε ελεύθερα και δικαίως να προσφέρετε την ορθή άποψή ή έστω απλά την γνώμη σας.
Ναι, υπάρχουν λάθη και μάλλον εσείς τα ξέρετε καλύτερα. Πολύ ευχαρίστως λοιπόν και με μεγάλη μου χαρά θα δημοσίευα ένα κείμενο σας σχετικά με την άποψη σας και την επισήμανση σας εκείνων των "λαθών" που κατά καιρούς έχουν γίνει. Το περιοδικό mystery είναι ένα ανοιχτό βήμα για όλους! Χαίρομαι που συνεργάζομαι με τα παιδία της ομάδας Πυθέας γιατί έχω δει πως αρκετοί από αυτούς ζουν με μεράκι και πάθος για το παράδοξο. Αυτό που με ενοχλεί όμως, είναι η άποψη του "εγώ ξέρω, και εσείς όχι!"
Γνωρίζοντας λοιπόν τα λάθη που έγιναν και που παραδέχομαι πως έγιναν όπως άλλωστε πάντα και παντού γίνονται… προχώρησα στο αφιέρωμα που ελπίζω πως διαβάσατε στο τ.8 προσφέροντας 3 διαφορετικές απόψεις που σαφέστατα προσφέρουν περισσότερο υλικό προς συζήτηση - παρόλ' αυτά βλέπω με λύπη μου πως οι περισσότεροι παραμένουν στα λάθη και όχι σε οτιδήποτε άλλο.
Εκτός βέβαια και αν επιθυμείτε να διαγράψετε κάθε νέα προσπάθεια και να εντοπίσετε και να προσκολληθείτε και πάλι -και εδώ προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν απευθύνομαι αναγκαστικά μόνο στο άτομο σας- στα λάθη που έχουν γίνει γιατί αλίμονο, παντού και πάντα γίνονται λάθη, παντού και πάντα υπάρχουν αντιρρήσεις… μα τέλος πάντων, υποδείξτε μου εσείς το απόλυτα και σφαιρικά Σωστό και εγώ απλά θα σιωπήσω…
Φιλικά
Γιώργος Ιωαννίδης
Ψυχολόγος-Αρχισυντάκτης (και όχι εκδότης!) περιοδικού mystery
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 13:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Σχετικά τώρα με το άρθρο του Βασίλη Σάιτ και την Ομάδα Πυθέας. Πράγματι το εν λόγο άρθρο δεν ήταν μια πλήρης και απόλυτη δουλειά εξερεύνησης, χαρτογράφησης, μελέτης ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε. Ήταν μια αληθινή καταγραφή (ναι με αφηγηματικό τρόπο) όλων όσων έζησαν τα παιδιά της ομάδας που πραγματικά πήγαν εκεί! Το άρθρο γνωρίζω πως γράφτηκε λίγες βδομάδες έπειτα από την αποστολή της ομάδας Πυθέας και γράφτηκε με σκοπό όχι να παραπλανήσει παρά να παρουσιάσει το έργο της (το κείμενο συντάχτηκε από τον Β.Σ. ενώ οι φωτογραφίες είναι από τον ίδιο καθώς και από άλλα παιδιά-μέλη της ομάδας). Για τα όποια λάθη, ανακρίβειες ή και εγώ δεν ξέρω τι που εσείς ή όποιος άλλος έχει εντοπίσει, μπορείτε ελεύθερα και δικαίως να προσφέρετε την ορθή άποψή ή έστω απλά την γνώμη σας.

Αξιότιμε κε Ιωαννίδη,

είμαι ένας από αυτούς που αμφισβήτησαν την ορθότητα του άρθρου ποα αναφέρατε.

Εστιάζω την απάντησή μου σε ένα λάθος, που δεν είναι καθόλου ασήμαντο, μια και αποδίδει το ήθος των εξερευνητών σας.

Παρουσιάζεται μια φωτογραφία, που δείχνει ένα άνοιγμα στον τοίχο της εκλησίας, ένα μικρό άνοιγμα που δεν χωράει να περάσει ούτε κεφάλι, ενα άνοιγμα μικρό στο τμήμα του τοίχου που αποτελείται από φυσικό βράχο και βάθος τόσο μικρό, ώστε φαίνεται εμφανώς οτι λειτουργεί σαν φυσικό παράθυρο από το εκκλησάκι πρός τα έξω, στον χώρο έξω από την εκκλησία και έξω από την σπηλιά.

Οι εξερευνητές σας είδαν σε αυτό μια στοά που κατοικούν κάποια πλάσματα.

Σας ευχαριστώ.

Με εκτίμηση,

αυτός που υπογράφει πάντα ώς
"ο κακός Βρίλ"
και δεν βλέπω κανέναν σημαντικό λόγο να αλλάξω συνήθειες τώρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 13:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
Αγαπητέ κε. Γ. Ιωαννίδη,

Η επιστολή σας στο Φόρουμ με ώθησε να σας απαντήσω παρά του ότι η επιστολή αναφέρεται προς τον κο. JBG. Ο λόγος που σας απαντάω είναι γιατί και η επιστολή σας δεν περιορίσθηκε σε προσωπικό επίπεδο (πχ στο email του κου. JBG, που έχω την αίσθηση ότι γνωρίζετε) αλλά στο Φόρουμ.

1) "Γνωρίζοντας λοιπόν τα λάθη που έγιναν και που παραδέχομαι πως έγιναν όπως άλλωστε πάντα και παντού γίνονται…"

Θα ήθελα να σταθώ στον όρο ΛΑΘΗ. Θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο να πραγματοποιούνται λάθη από ένα περιοδικό που έχει σκοπό να ενημερώσει τον κόσμο. Νομίζω ότι ένας από τους σημαντικότερους κανόνες ενός ενημερωτικού περιοδικού είναι η ΑΡΤΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ και όχι η κατά ΛΑΘΟΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.

Ένα έντυπο (αλλά και οποιαδήποτε ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ) που στηρίζεται στην ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ και στην ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗ ΛΑΘΩΝ είναι καταδικασμένο από τους ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ (ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ) του.

2)"(το κείμενο συντάχτηκε από τον Β.Σ. ενώ οι φωτογραφίες είναι από τον ίδιο καθώς και από άλλα παιδιά-μέλη της ομάδας)."

Σας παραπέμπω σε αυτήν την συζήτηση του Φόρουμ.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6406

3) "υποδείξτε μου εσείς το απόλυτα και σφαιρικά Σωστό και εγώ απλά θα σιωπήσω…"

Νομίζω ότι σαν αρχισυντάκτης είστε ο πρώτος που γνωρίζει τι είναι ΣΩΣΤΟ και τι ΟΧΙ.

Εύχομαι στο περιοδικό MYSTERY και σε εσάς το καλύτερο, που είμαι σίγουρος ότι μπορείτε να το καταφέρεται.

Με Εκτίμηση,

GDS1
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 18:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Αγαπητέ κύριε JBG, καταρχήν μου προκαλεί εντύπωση το γεγονός πως στις αναφορές σας απευθύνεστε προς το άτομο μου, δίχως όμως να συμμετέχω στην διαδυκτιακή κουβέντα!


αξιοτιμε κυριε Ιωαννιδη!

εδω μεσα απευθυνομαι κατα πρωτον προς τα μελη του φορουμ το οποιο με φιλοξενει.


και απλα εκανα κριτικη στο προσφατο αρθρο σας.


εισθε δημοσιο προσωπο και ειναι αναμενομενη.

σε σας θα απευθυνομουν συντομα με το ιδιο κειμενο σε προσωπικο μηνυμα, αλλα με προφθασατε.


quote:

Αν δεν είχα πληροφορηθεί σχετικά με το θέμα που έχετε αναπτύξει εδώ, δεν θα διάβαζα τίποτα από όλα όσα έχετε παρουσιάσει.


συγνωμη αν αργησα να σας ενημερωσω, αλλα ο φορτος εργασιας συν το οτι δεν ηθελα να σας γραψω βιαστικα με εκαναν να καθυστερησω.


quote:

Οποιαδήποτε απορία ή σχόλιο λοιπόν έχετε για εμένα ή το περιοδικό Mystery θα σας παρακαλούσα στο μέλλον να την απευθύνεται και στο e-mail του περιοδικού ή ακόμη και τηλεφωνικά στα νούμερα που δημοσιεύουμε.



ευχαριστως να το κανω - το ειχα σκοπο αλλωστε!

αλλα και εγω, αν δεν αγοραζα το περιοδικο δεν θα διαβαζα τα σχολια σας στην κριτικη που ασκησα στο αρθρο της ομαδας Πυθεας και θα ημουν ανενημερωτος.

quote:

Σχετικά τώρα με το άρθρο του Βασίλη Σάιτ και την Ομάδα Πυθέας.


Πράγματι το εν λόγο άρθρο δεν ήταν μια πλήρης και απόλυτη δουλειά εξερεύνησης, χαρτογράφησης, μελέτης ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε.



δεν το λεω εγω αγαπητε.


εσεις το ονομασατε εξερευνητικο, γραφοντας "Oταν στο 4ο τευχος του περιοδικου μας φιλοξενησαμε το εξερευνητικο αρθρο της ομαδας Πυθεας και του συνεργατη μας Βασιλη Σαϊτ σχετικα με την πολυδιαφημισμενη Σπηλια του Νταβελη, πολλοι παρεξηγησαν την προσπαθεια μας", ενω στην μεταξυ μας επικοινωνια ειχατε παραδεχθει οτι επροκειτο απλα για επισκεψη.


quote:

Ήταν μια αληθινή καταγραφή (ναι με αφηγηματικό τρόπο) όλων όσων έζησαν τα παιδιά της ομάδας που πραγματικά πήγαν εκεί!



χωρις να θελω να θιξω τους συνεργατες σας, μην εισθε τοσο σιγουρος οτι επισκεφθηκαν το σπηλαιο αυτοι που εγραψαν το αρθρο!


αν (οπως ειπε ο φιλος βριλ) παρετε το περιοδικο στο χερι και επισκεφθειτε το σπηλαιο (το εκανε παρουσια μου), θα διαπιστωσετε οτι ελαχιστη σχεση εχει με το σπηλαιο που περιγραφει το αρθρο.

quote:

Το άρθρο γνωρίζω πως γράφτηκε λίγες βδομάδες έπειτα από την αποστολή της ομάδας Πυθέας και γράφτηκε με σκοπό όχι να παραπλανήσει παρά να παρουσιάσει το έργο της (το κείμενο συντάχτηκε από τον Β.Σ. ενώ οι φωτογραφίες είναι από τον ίδιο καθώς και από άλλα παιδιά-μέλη της ομάδας).


εσεις θεωρειτε οτι παρουσιασε καποιο εργο στο αρθρο της η ομαδα Πυθεας?


κατανοω οτι δεν εχετε επισκεφθει το σπηλαιο - γι αυτο η κριτικη μου ειχε στοχο τον (τους) αρθογραφο και τις τρομερες ανακριβειες που εγραψε και οχι εσας προσωπικα.

quote:

Για τα όποια λάθη, ανακρίβειες ή και εγώ δεν ξέρω τι που εσείς ή όποιος άλλος έχει εντοπίσει, μπορείτε ελεύθερα και δικαίως να προσφέρετε την ορθή άποψή ή έστω απλά την γνώμη σας.



την πρωτη κριτικη μου την εκανα στο φορουμ που διαβασα στο περιοδικο σας, με στοιχεια και φωτογραφιες (που υπαρχουν και σε αυτο το τοπικ), και οι αντιδρασεις ηταν σφοδρες με καταληξη την διαγραφη μου.


το εννοειτε οτι θα φιλοξενησετε αναλογο κειμενο μου που θα αναιρει τα οσα υποστηριξαν οι συνεργατες σας?


quote:

Ναι, υπάρχουν λάθη και μάλλον εσείς τα ξέρετε καλύτερα. Πολύ ευχαρίστως λοιπόν και με μεγάλη μου χαρά θα δημοσίευα ένα κείμενο σας σχετικά με την άποψη σας και την επισήμανση σας εκείνων των "λαθών" που κατά καιρούς έχουν γίνει.



εμμενει η παραπανω ερωτηση μου...


quote:

Το περιοδικό mystery είναι ένα ανοιχτό βήμα για όλους!

Χαίρομαι που συνεργάζομαι με τα παιδία της ομάδας Πυθέας γιατί έχω δει πως αρκετοί από αυτούς ζουν με μεράκι και πάθος για το παράδοξο.

Αυτό που με ενοχλεί όμως, είναι η άποψη του "εγώ ξέρω, και εσείς όχι!"


χαιρομαι που το ακουω οτι το περιοδικο αποτελει ανοικτο βημα για ολους!


την άποψη του "εγώ ξέρω, και εσείς όχι!" που σας ενοχλει σε ποιον την αποδιδετε?

αυτα που εγω εγραψα ως διορθωση των οσων λανθασμενων γραφτηκαν, υπαρχουν γραμμενα ηδη απο πολλους σοβαρους ερευνητες σε περιοδικα, βιβλια και στο δικτυο!


τα οποία δεν εκαναν καν τον κοπο να ψαξουν πριν γραψουν το αρθρο οι αρθρογραφοι...


οι δε φωτογραφιες (που παρεθεσα) δεν εμπιπτουν νομιζω στην κατηγορια του "εγω ξερω".


το φως την ημερας που μπαινει απο το "ανοιγμα που κατοικουν αγνωστα πλασματα και καποιοι τα ξορκιζουν τοποθετωντας μικρες αγιογραφιες" στην φωτογραφια που παρεθεσα, νομιζω οτι αρκει για να φανει αν εχω δικιο.

σας επαναλαμβανω: ο-οι γραφεις δεν επισκεφθηκαν ποτε το σπηλαιο και μπορω να το αποδειξω σε οποιονδηποτε με μια απλη επισκεψη σε αυτο κρατωντας το περιοδικο σας.

quote:

Γνωρίζοντας λοιπόν τα λάθη που έγιναν και που παραδέχομαι πως έγιναν όπως άλλωστε πάντα και παντού γίνονται… προχώρησα στο αφιέρωμα που ελπίζω πως διαβάσατε στο τ.8 προσφέροντας 3 διαφορετικές απόψεις που σαφέστατα προσφέρουν περισσότερο υλικό προς συζήτηση - παρόλ' αυτά βλέπω με λύπη μου πως οι περισσότεροι παραμένουν στα λάθη και όχι σε οτιδήποτε άλλο.



σας ειχα ξαναεπαινεσει ως προς τον τροπο αντιμετωπισης, στην μεταξυ μας επικοινωνια.

η προσπαθεια σας με τα τρια αρθρα ηταν κατα την γνωμη μου αξιεπαινη, αρκει να μην ειχατε στο κειμενο σας "επικριτικο υφος" ως προς την παρελθουσα κριτικη και να μην αναφερατε ως "εξερευνητικο" το αρθρο της ομαδας Πυθεας.


κατα τα αλλα, τα τρια αρθρα πιστευω πως απετελεσαν πολυ καλη προσπαθεια παρουσιασης του θεματος απο διαφορετικες αποψεις!

quote:


Εκτός βέβαια και αν επιθυμείτε να διαγράψετε κάθε νέα προσπάθεια και να εντοπίσετε και να προσκολληθείτε και πάλι -και εδώ προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν απευθύνομαι αναγκαστικά μόνο στο άτομο σας- στα λάθη που έχουν γίνει γιατί αλίμονο, παντού και πάντα γίνονται λάθη, παντού και πάντα υπάρχουν αντιρρήσεις… μα τέλος πάντων, υποδείξτε μου εσείς το απόλυτα και σφαιρικά Σωστό και εγώ απλά θα σιωπήσω…


απαντω για μενα: δεν υπαρχει η λεξη απολυτο στο λεξιλογιο μου, με εξαιρεση οταν μιλαω για το Θειον!

αν οντως ισχυει η προταση σας να φιλοξενησετε αρθρο που κανει κριτικη στα οσα λανθασμενα αναφερθηκαν απο την ομαδα Πυθεας, ευχαριστως να ακολουθησει ενα αρθρο με τα περι των "εργων" στο σπηλαιο ερωτηματικα.


βλεπετε, σκοπος μου ειναι να μην ξεχαστει το θεμα, αλλα ουτε να αποπροσανατολιστει με αρθρα φανταστικων επισκεψεων.

.

ευχαριστω για την παρουσια σας στο τοπικ και στο φορουμ!


μετα τιμης,

Ιωάννης Τριανταφύλλης

natural material designer - απλος παρατηρητης


.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 00:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Κ.Ιωαννίδη, σας προτείνω να ζητήσετε από τον Johnniebegood να σας γράψει κάποιο άρθρο που να αφορά την Σπηλιά της Πεντέλης. Καλό είναι να δείτε και την άποψη ενός ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ και όχι ΕΡΕΥΝΗΤΗ της Σπηλιάς. Πιστέψτε με, έχει πολύ σημαντικότερα πράγματα να πει, σε σχέση με άλλους «ειδήμονες» του χώρου, παλιούς και νεότερους.
Καλή πορεία εύχομαι στο περιοδικό σας, και μια καλοπροαίρετη παρατήρηση. Αφήστε κατά μέρους όλα αυτά τα σκοταδιστικά θέματα, περί ιεραρχίας των Δαιμόνων, Έρπουσας Σκιάς, Βρυκολάκων, Πύλων της Κολάσεως κ.ο.κ Βρισκόμαστε στην ΕΛΛΑΔΑ κ. Ιωαννίδη. Η οποιαδήποτε προσέγγιση ενός «μεταφυσικού» κακού, δεν έχει χώρο στην αρχαία Ελληνική Σκέψη. Μας βαραίνουν ήδη 17 αιώνες πνευματικής αποχαύνωσης και μεσαιωνικού σκοταδισμού από τους χριστιανούς. Η έρευνα του αγνώστου, καλό είναι να μην επηρεάζεται από αυτό.
Με εκτίμηση


http://briefcase.pathfinder.gr/download/ntavelis666/34522/434595/0/1.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 02:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.

εκτος απο το εντομο που προκαλει την βαμβακιαση στα πευκα, καταγραφηκαν πολλα πευκα σε αυτην την κατασταση.


άλλα, δεν ειναι τοσο ξεραμενα, αλλά ξεραινονται τουφες απο τις πευκοβελονες διασπαρτα στην κομη τους.


το πευκο της φωτογραφιας το ειδαμε την προηγουμενη φορα (πριν κανα μηνα) και ηταν πρασινο!


μηπως γνωριζει κανεις τι το προκαλει?

μηπως θαπρεπε να ενημερωσουμε τις αρμοδιες αρχες και γι αυτο?


οχι οτι περιμενω να γινει τιποτα...

.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 09:44:54  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ jonnie μην ανυσηχείς...

Αν είναι αυτό που υποψιάζομαι του χρόνου θα είναι και πάλι καταπράσινο.

Οι κάμπιες μπορεί τον ένα χρόνο να φαίνεται ότι έχουν ξεράνει με το έργο τους ολοσχερώς ολόκληρο δάσος και την επόμενη χρονιά το δάσος είναι και πάλι καταπράσινο.
Μην ξεχνάμε ότι όλα αυτά είναι φυσικά φαινόμενα που πρέπει να κάνουν τον κύκλο τους... Τη μια χρονιά έχει λίγες κάμπιες αλλά μετά από 5 χρόνια μπορεί να έχει πολλές και να παρατηρούνται "προσωρινές καταστροφές" στα δάση... Αυτό δε σημαίνει ότι γίνεται κάθε χρόνο γιατί η φύση προννοεί και έχει τους δικούς τους κανόνες αυτοπροστασίας

Το πρόβλημα που έχει γίνει πλέον ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΟ και φταίει η παρέμβαση του ανθρώπου γι΄αυτό είναι η βαμβακίαση...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 59 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56 57 58 59
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy