ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 17:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Πολύ καλέ μου φίλε Yannakas (μα πού ήσουν κρυμμένος!!!), κατάλαβα τί κάνει το υποσυνείδητο! Την πρακτική για να πείσω τον μεταβολισμό μου να χωνεύει το ραβανί (δεν πιστεύω να πιάνει η θεραπεία μόνο στο καταϊφι), το βούτυρο, τα τυριά, τα ψωμιά, τα μακαρόνια και τις σάλτσες, χωρίς να αποθηκεύει την ζάχαρη, τα λίπη και τις θερμίδες, μπορείς να την μοιραστείς μαζί μας? Εγώ και η κυτταρίτις μου θα σου είμασταν ευγνώμονες!!! :))))))
Allzzaro θα με χάσεις απο πελάτισσα, αν πιάσει αυτή η θεραπεία. Κι επιτέλους να σταματήσω να ηλεκτροπληκτίζομαι! :))))))Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 19:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Allzzaro θα με χάσεις απο πελάτισσα,

Kαλή επιτυχία..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 22:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas
συμφωνώ, αλλά έχοντας υψηλό μεταβολισμό δεν πολυπαχαίνειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2005, 16:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Την μέθοδο αυτό την ακολουθώ για να αυξήσω σε όγκο τους μυς μου και μετά από 16 χρόνια σκληρής προπόνησης με βάρη βρήκα αυτό που επιζητουσα. πχ η συνηθισμένη προπόνηση για τρικέφαλους είναι 3 σετ των 6-10 επαναλήψεων για κάθε μία από τις 2-3 διαφορετικές ασκήσεις που θα εκτελέσουμε. Παίρνει κανά 20λεπτο με πενιχρά αποτελέσματα (εκτός αν πάρεις deca, που τελικά πολλοί εκεί καταλήγουν...)
Ο άλλος ανορθόδοξος τρόπος είναι 20λεπτο υποσυνείδητη θεραπεία και ΕΝΑ σετ, ΜΙΑ άσκηση και ΤΕΛΟΣ
έτσι πρόφατα με μία φορά άσκηση πήρα μισό εκατοστό πραγματική αύξηση μυικής μάζας (δεν εννοώ αύξηση λόγω της αιμάτωσης του μυός, το λεγόμενο πρήξιμο, μην μπερδευόμαστε)

Βασική προυπόθεση για αναπτυχθεί ενας μύς.. (δηλαδή για να αποκτήσει όγκο).. είναι να ληφθούν επιπλέον θερμίδες.. με βάση την πρωτείνη...
Εαν δεν ληφθούν οι επιπλέον θερμίδες.. οσο περισσότερο γυμνάζεται κανείς.. τόσο περισσότερο καίει τους μύς του.. δηλαδή δεν αποκτά όγκο...
Αντιθέτως.. κάνοντας 1 μόνο σέτ με μερικές επαναλήψεις 2 φορές την εβδομάδα.. με τις συνηθισμένες θερμίδες ..ο όγκος θα είναι επιβλητικός.
Μια άσκηση και τέλος.. Εδώ λοιπόν η υποσυνείδητη θεραπεία μπορώ να πώ.. οτι επιβάλλεται...γιατί ουστικά πρόκειται πρόκειται περί θεραπείας.. μιας και κατά τη διάρκεια των ασκήσεων.. καταστρέφονται μυικές ίνες.. και η αύξηση του μυικού ιστού.. είναι απλά η θεραπεία των κατεστραμμένων ινών.

Τώρα..
Για να κάψει κανείς λίπος..
θα πρέπει να πάρει λιγότερες θερμίδες.. και να κάνει και ταυτόχρονα καύσεις..
Εαν κάποιος δεν το κάνει αυτό.. απλά δεν καίει λίπος.
Οσο υψηλό μεταβολισμό και να εχει εαν το ισοζύγιο των θερμίδων δεν είναι αρνητικό.. θεωρητικώς και πρακτικώς... δεν χάνει....
Η διαδικασία της καύσης του λίπους.. είναι οδυνηρή.. μιας και συνοδεύεται απο πείνα.. άγχος.. νεύρα.. αδυναμία του οργανισμού.. και οποιος την έχει δοκιμάσει.. σίγουρα.. αλλάζει δρόμο.. βρίσκοντας.. αλλες διεξόδους.. μη επίπονους.. οι οποίοι για μένα.. οδηγούν σε χάσιμο πολύτιμου χρόνου..

Δυστυχώς

Edited by - allzzaro on 23/12/2005 17:07:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2005, 22:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas
αγαπητέ φίλε θα διαφωνήσω μαζί σου όπως και πολλοι άλλοι περί της θεωρίας της συσχετισης κατανάλωσης θερμίδων και πρωτεινων με την μυική ανάπτυξη. Βέβαια χρειάζεται κάποια προσοχή αλλά άλλος ειναι ο σημαντικός παράγων για την μυική υπερτροφία. Η μυική υπερτροφία είναι ενα αντανακλαστικό του οργανισμού σε ΑΣΥΝΗΘΙΣΤΕΣ μυικές επιβαρύνσεις. . Δεν χρειάζονται ούτε επιπλέον θερμίδες, ούτε επιπλέον πρωτείνη, πίστεψέ με (16 χρόνια εντατικά βάρη -τα έχω κάνει σχεδόν όλα) και αν δεν με πιστεύεις (δικαίωμά σου) διάβασε την προπονητική του μακαρίτη mike mentzer για να δεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2005, 22:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas
φίλε allzzaro έχουν γίνει πολλές έρευνες με το Mind control, γιατί πρέπει να πεινάμε και πονάμε ψυχικά για να αδυνατίσουμε? Το πνεύμα υπερέχει της ύλης και μην ξεχνάμε είμαστε ένα πνεύμα που έχει ένα σώμα και όχι ένα σώμα που περιέχει το πνεύμα.
Όσο και για την μυική ανάπτυξη mind control έκανε και ο σβάρτζιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2005, 19:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Σύνθεση λεμφική...

Ως επιθέματα..
Γεμίζουμε ενα μπουκάλι με ελαιόλαδο και μαντζουράνα και το αφήνουμε στον ήλιο ή σε κάποιο σημείο οπου να υπάρχει κάποια θερμότητα π.χ. καλοριφέρ..
Μετά απο 10 περίπου ημέρες θα έχουμε ενα εκχύλισμα κατάλληλο για τους προσβεβλημένους λεμφαδένες οπου το χρησιμοποιούμε ως επίθεμα.. κάνοντας και μασάζ.
Ως εναλλακτική λύση κάνουμε εντριβή με αλοιφή καλεντούλας ή με λάδι υπέρικου..
Εξαιρετικά αποτελέσματα εχουν και τα φύλλα του Ηρακλείου herecleum sphondylium

Ως αφέψημα.. με ίσες ποσότητες

Αρκτιο τρίλοβο ρίζα (Arctium lappa)
Καθαριστικό αίματος αλλά και για δερματικά εξανθήματα

Βάπτουσα ρίζα (Baptisia tinctoria)
Καθαριστικό λεμφικού. Ενδεικνύεται για εντοπισμένες τοπικές λοιμώξεις πονόλαιμος λαρυγγίτιδα φαρυγγίτιδα καθώς και για φλεγμονές
των λεμφαδένων.

Βραουνερία ρίζα Echinacea angustifolia)
Aντισηπτικό αντιμικροβιακό για πονόλαιμο αλεργίες καιλοιμώξεις.

Γάλιο (Galium spp)
Iσχυρό τονωτικό του λεμφικού.. αποκαταστατικό.. για πρησμένους αδένες κυστίτιδες ..

Κεάνωθος (Ceanotuhus americana)
Toνώνειτην κυκλοφορία της λέμφου.Βοηθά στη μεταφορά των θρεπτικών ουσιών καιτην αποβολή αχρήστωνουσιών για αμυγδαλίτιδα
πονόλαιμο διογκωμένους λεμφαδένες αλλά καιγια ινώδεις κύστες..

Οκοτίγιο (fouquieria splendens)
Tονώνει την λεμφική αποχέτευση. Βελτιώνει την απορρόφηση των λιπών της διατροφής απο το λεμφικό σύστημα Βοηθά στην εκκένωση της πυελικής συμφόρησης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2005, 04:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θα ήθελα να υποβάλλω μερικές ερωτήσεις στον αγαπητό allzzaro ώστε να κατανοήσω ορισμένα παο τα γραφόμενα του.
quote:
ενα εκχύλισμα κατάλληλο για τους προσβεβλημένους λεμφαδένες οπου το χρησιμοποιούμε ως επίθεμα.. κάνοντας και μασάζ

Προσβεβλημένους απο τι ; Το εκχύλισμα αυτό με ποιο τρόπο δρα; απορροφάται ; ΄
quote:
Καθαριστικό αίματος αλλά και για δερματικά εξανθήματα
Τι εννοείτε καθαριστικό; Πως καθαρίζει ακριβώς; και ποια δερματικά εξανθήματα εννοείτε;
quote:
Καθαριστικό λεμφικού. Ενδεικνύεται για εντοπισμένες τοπικές λοιμώξεις πονόλαιμος λαρυγγίτιδα φαρυγγίτιδα καθώς και για φλεγμονές
των λεμφαδένων
Γιατί αναφέρεστε σε καθαρισμό του λεμφικού συστήματος όταν ως γνωστόν το λεμφικό σύστημα είναι το κατεξοχήν αμυντικό σύστημα του ανθρώπινου οργανισμού.
quote:
Aντισηπτικό αντιμικροβιακό για πονόλαιμο αλεργίες καιλοιμώξεις
Τι εννοείτε με τον όρο 'αντισηπτικό'; Από ποια δεδομένα προκύπτουν οι ιδιότητες που αποδίδετε σε αυτό αλλά και τα προηγούμενα βότανα; Με ποιον μηχανισμό δρα το συγκεκριμένο ως παυσίπονο αντιαλλεργικό αντιφλεγμωνόδες και αντιμικροβιακό ταυτόχρονα;
quote:
Iσχυρό τονωτικό του λεμφικού.. αποκαταστατικό.. για πρησμένους αδένες κυστίτιδες
Μπορείτε να κατονομάσετε τα κριτήρια που κατατάσουν ένα βότανο σε κατηγορία ισχυρού η ανίσχυρου τονωτικού. Πρησμένοι αδένες... Ποιοι αδένες; οι λεμφαδένες πάλι; Δηλαδή αν μου πρηστούν οι λεμφαδένες απο λέμφωμα θα με βοηθήσουν τα ματζούνια;
quote:
Toνώνειτην κυκλοφορία της λέμφου.Βοηθά στη μεταφορά των θρεπτικών ουσιών καιτην αποβολή αχρήστωνουσιών για αμυγδαλίτιδα
πονόλαιμο διογκωμένους λεμφαδένες αλλά καιγια ινώδεις κύστες..
Αντε πάλι με τους λεμφαδένες.... Όπαα ...ινώδεις κύστεις ... τιναι πάλι τούτο ... Ποιες είναι οι κατηγορίες των κύστεων και πως τις χωρίζουμε σας ικετεύω πείτε μου.
quote:
Tονώνει την λεμφική αποχέτευση. Βελτιώνει την απορρόφηση των λιπών της διατροφής απο το λεμφικό σύστημα Βοηθά στην εκκένωση της πυελικής συμφόρησης

Βοηθά στην εκκένωση της πυελικής συμφόρησης
Βοηθά στην εκκένωση της πυελικής συμφόρησης
Βοηθά στην εκκένωση της πυελικής συμφόρησης
Νέοι ορίζοντες .....


Να ρωτήσω που μπορεί να προμηθευτεί κανείς τα παραπάνω βότανα η θα θεωρηθώ πρόστυχος ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2005, 15:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro

Edited by - allzzaro on 28/12/2005 15:26:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2005, 15:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ geox, νομίζω πως το post σου ίσως έχει προσβλητική τάση απέναντι στον allzzaro κι ειλικρινά δε μπορώ να το κατανοήσω αυτό.
Νομίζω πως το συγκεκριμένο μέλος έχει προσφέρει πολύτιμη βοήθεια σε πολλά μέλη και το γεγονός οτι το κάνει σε τόσες σελίδες, για μένα τουλάχιστον, σημαίνει πως ενδιαφέρεται να βοηθήσει όσο μπορεί κάποιον/ους που μπορεί να χρειάζονται μια συμβουλή.
Πέραν τούτου, νομίζω πως τα βότανα έχουν θεραπευτικές ικανότητες και θα μπορούσαν να γίνουν μέρος της καθημερινής μας ζωής λόγω των ιδιοτήτων τους.


In anticipation of my resurrection...

Edited by - Dying_Incubus on 28/12/2005 15:32:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2005, 16:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θα ήθελα να υποβάλλω μερικές ερωτήσεις στον αγαπητό allzzaro ώστε να κατανοήσω ορισμένα παο τα γραφόμενα του.

Kαλησπέρα και χρόνια πολλά..

Αγαπητέ φίλε.. δεν είμαι γιατρός.. ούτε χημικός .. ενας απλός ερευνητής είμαι.. και ενα απλό μέλος του esoterica.
Δημοσιεύω αυτά τα ποστ.. χωρίς καμμία ιδιότητα.. και ετσι δεν μπορώ να απαντήσω με σαφήνεια στα ερωτήματα σου...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2005, 16:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Πέραν τούτου, νομίζω πως τα βότανα έχουν θεραπευτικές ικανότητες και θα μπορούσαν να γίνουν μέρος της καθημερινής μας ζωής λόγω των ιδιοτήτων τους.

Είναι πολλοί αγαπητέ Dying_Incubus που υποστηρίζουν οτι τα βότανα κάνουν θαύματα.
Είναι πάλι πολλοί που υποστηρίζουν οτι δεν κάνουν τίποτα.

Εγώ σε αυτό το τόπικ δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτα.
Η αλήθεια είναι οτι για να διαβάσει κανείς τα γραφόμενα του τόπικ θα πλήρωνε πολλά χρήματα. Το ιδιο για να βρεί μια σύνθεση ή ενα βότανο που θα δώσει λύση στο πρόβλημα του.
Σας το προσφέρω ανιδιοτελώς.
Σεβόμενος το χώρο αυτό, είναι χαρά μου.. να δημοσιοποιώ.. αυτά τα λίγα που γνωρίζω με μοναδικό σκοπό να προσφέρω και εγώ .. κάτι πολύτιμο εδώ .. στο esoterica.. μιας και οι γνώσεις μου στον εσωτερισμό είναι λίγες...

Επ` ευκαιρίας Dying_Incubus να σου ευχηθώ .. χαρούμενες γιορτές.. και να δημοσιοποιήσω 3 συνθέσεις για οσους φίλους θέλουν να έχουν εναν ήσυχο ύπνο


Μια παλιά παραδοσιακή συνταγή που χρησιμοποιούσαν απο τα πολύ αρχαία χρόνια...
Εγχυμα απο τίλιο , θυμάρι , δενδρολίβανο, μελισσόχορτο και φλούδες μήλων.


Σύνθεση Πριμούλα.. 3 διαφορετικά είδη που μπορείτε να βρείτε στο εμποριο..Primula officinalis, primula elatior, primula auricula

50 gr Πριμούλα
25 γρ. Λεβάντα
10 γρ. Υπερικό
15 γρ. κώνοι Λυκίσκου
5 γρ. ρίζες Βαλεριάνας

Σύνθεση για ήσυχο ύπνο

Βαλεριάνα valeriana officinalis
Γαλεόφιλο Nepeta cataria
Γλυκόριζα Glychrhiza glabra
Ερυθρή Σμεουριά Rhubus idaeus
Καρπός αγριας τριανταφυλιάς Rosa canina
Μάραθος σπόρος Foeniculum vulgare
Μελισσόχορτο Melissa officinalis
Mηδική αλφαλφα Medicago sativa
Xαμομήλι Matricaria recutita

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2005, 16:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ allzzaro, χρόνια πολλά κι από μένα!
Πιστεύω πως τα βότανα μας βοηθούν κι οι χρήσεις τους είναι ποικίλλες.
Εξάλλου, την χρησιμότητα των βοτάνων την γνώριζαν πολλοί αρχαίοι λαοί και τα βότανα τα χρησιμοποιούσαν κατά κόρον.
Νομίζω πως η βοήθεια σου με αυτό το topic είναι πολύτιμη κι ουσιαστική για αρκετά άτομα που μαθαίνουν κάποιες πιο πρακτικές μεθόδους για κάποια προβλήματα τους.
Κι οτι είναι ανιδιοτελής από μέρους σου είναι αναμφισβήτητο...
Άλλωστε ο καθένας προσφέρει στο forum ό,τι μπορεί να προσφέρει κι αυτό δρά ως συνισταμένη για όλη την δομή του, σωστά?
Εσύ πχ μπορείς να προσφέρεις αυτό, εγώ το Α, ο άλλος το Β κτλ κτλ.
Για να είμαι ειλικρινής οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες σε θέματα θεραπείας, ιατρικής, εναλλακτικής ιατρικής για αυτό κι η παρουσία μου στην κατηγορία της Θεραπείας είναι ελάχιστη ίσως.

Όσον αφορά τις συνθέσεις που μας έδωσες (και νομίζω ότι έχουν μεγάλη χρησιμότητα ) είναι εύκολο να βρείς σε κάποια καταστήματα τα βότανα που αναφέρεις?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2005, 16:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA
Αγαπητέ Allzzaro,
Κατάρχήν χρόνια πολλά σε σένα και σε όλους.
Μετά από μιά περίοδο έντονου άγχους και κούρασης, έπαθα μιά ελαφιά (ευτυχώς) γαστροραγία. Δεν θέλω να πάρω φάρμακα. Μήπως έχεις κάτι να μου προτείνεις γι΄αυτή την περίοδο της κρίσης και ίσως και γι΄αργότερα για προληπτικούς λόγους; Σε ευχαριοστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2005, 17:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Όσον αφορά τις συνθέσεις που μας έδωσες (και νομίζω ότι έχουν μεγάλη χρησιμότητα ) είναι εύκολο να βρείς σε κάποια καταστήματα τα βότανα που αναφέρεις?


Κατ`αρχήν ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Ναί .. τα βρίσκεις πανεύκολα σε ολα σχεδόν τα καταστήματα βοτάνων.
Τα τελευταία χρόνια.. ολο και περισσότεροι κλείνουν.. πρός τα αφεψήματα.. αυτά.. με αποτέλεσμα τα περισσότερα καταστήματα να εχουν ακόμα και τα πιο σπάνια βότανα.
Οι δε συνθέσεις είναι ιδιαίτερα γνωστές.. σε ολους και σε περίπτωση που κάποιο βότανο παρουσιάζει έλλειψη.. το αντικαθιστούν με κάποιο αλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2005, 17:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox
Αγαπητέ Dying Incubus συμφωνώ απόλυτα πως πολλά φυτά-βότανα έχουν φαρμακευτικές ιδιότητες. Θα αναφέρω ως απλό παραδειγμα το τσάι που περιέχει θεοφυλλίνη, το φυτό κόκκα απο το οποίο παράγονται ισχυρά αναλγητικά οποιοειδή, τα ψυχοτρόπα παράγωγα των αλκαλοειδών της ερυσιβώδους όλυρας εώς και την ταξόλη (φάρμακο πρώτης γραμμής για τον καρκίνο του μαστού) που παράχθηκε αρχικά απο το φυτό Taxus Brevifolia.
Σε αντίθεση με τα προαναφερόμενα θα μου επιτρέψετε αγαπητοί συνομιλητές να υποστηρίξω ότι εκφράσεις όπως
"Iσχυρό τονωτικό του λεμφικού
αποκαταστατικό.. για πρησμένους
Σύνθεση λεμφική
ινώδεις κύστες"
αλλά ιδιαιτέρως το "Βοηθά στην εκκένωση της πυελικής συμφόρησης"!!!
ναι μεν δημιουργούν ένα ευχάριστο κλίμα αλλά κατά τα άλλα συμπληρώνουν γραφικά τις ετικέτες των πάγκων στις πλατείες των ημιορεινών χωριών που επισκέπτονται τα σαββατοκύριακα τα ΚΑΠΗ. Εκεί μπορείς να βρεις και βότανα για πέτρες στα νεφρά στην χολή μέχρι και για ρευματοπάθειες.
quote:
για μένα τουλάχιστον, σημαίνει πως ενδιαφέρεται να βοηθήσει όσο μπορεί κάποιον/ους που μπορεί να χρειάζονται μια συμβουλή.


quote:
και ετσι δεν μπορώ να απαντήσω με σαφήνεια στα ερωτήματα σου...

Με ποιο τρόπο ακριβώς βοηθά η παράθεση "γνώσεων" για τις οποίες δεν μπορεί να δοθεί η παραμικρή εξήγηση η απόδειξη ?
Αυτό το τελευταίο που ρώτησα
quote:
Να ρωτήσω που μπορεί να προμηθευτεί κανείς τα παραπάνω βότανα η θα θεωρηθώ πρόστυχος ;
ακόμα με προβληματίζει
Φίλε Dying Incubus γιατί σε ενοχλεί η αμφισβήτηση και ο προβληματισμός; Σε ποιο σημείο εξήγησε μου προσέβαλλα τον allzzaro;
Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι το να θέλει κάποιος να βοηθήσει δεν σημαίνει απαραίτητα ότι μπορεί. Γνωρίζεις ότι υπάρχόυν ανάμεσά μας έμποροι ελπίδας που πλουτίζουν πουλόντας "μαγικά φίλτρα" και βότανα ή μήπως το ακούς πρώτη φορά;
Φίλε allzzaro οι απαντήσεις σου με κάλυψαν πλήρως. Δεν περίμενα άλλωστε καμμιά απάντηση.Πως ορίζεις την έννοια του απλού ερευνητή.

Φίλε D.I μην χάνεις το χιούμορ σου ... Τελικά μήπως η πυελική συμφόρηση είναι η δυσκοιλιότητα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2005, 18:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Φίλε Dying Incubus γιατί σε ενοχλεί η αμφισβήτηση και ο προβληματισμός; Σε ποιο σημείο εξήγησε μου προσέβαλλα τον allzzaro;

Oχι καλέ μου φίλε..δεν με προσέβαλλες.. κάθε αλλο.. απλά υποθέτω πως ο ID απο ευαισθησία.. και αγάπη προς το χώρο αυτό.. αναρωτήθηκε (οπως και εγώ) πως ενα νέο μέλος με μόλις 10 μηνύματα κινείται με κινήσεις αιλουροειδούς.. σε... πολύ γνώριμο έδαφος.. και αφήνει να εννοηθεί κάποιο ..παλιό μέλος... με άγνωστη βούληση και ταυτόχρονα με επιθετικότητα προς το άτομο μου.
Εύλογο το ερώτημα έτσι μάγκα μου...

Πάμε παρακάτω τώρα

Παραθέτω λοιπόν λεγόμενα σου απο δικό σου τόπικ σχετικά με τα ufo.
Mιλάς για ανοικτά μυαλά....

quote:

Η γνώμη μου είναι ότι όποιος βλέπει κάτι ξέρει πολύ καλά τι είναι αυτό που βλέπει, επειδή οι περισσότεροι διαθέτουν στοιχειώδεις γνώσεις αλλά και καλή λειτουργία των αισθήσεων τους. Όσοι σχολιάζουν λοιπόν καλό είναι να μην αμφισβητούν τουλάχιστον τις αισθητήριες λειτουργίες των αυτοπτών μαρτύρων παραθέτοντας τις γνωστές απλοικές εξηγήσεις περί μετεωρολογικών μπαλονιών, αντανακλάσεων κλπ. Στο κάτω κάτω αν δεν σου έχει συμβεί κάτι δεν σημαίνει ότι δεν συμβαίνει σε άλλους. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι ανοιχτά μυαλά.

Επειδή λοιπόν επικαλείσαι τον όρο ``ανοικτά μυαλά`` θα σου απαντήσω στα ερωτήματα σου.γιατί θεωρώ πως ο όρος ``ανοικτά μυαλά`` που επικαλείσαι.. είναι συγκεκριμένης εμβέλειας

quote:
Με ποιο τρόπο ακριβώς βοηθά η παράθεση "γνώσεων" για τις οποίες δεν μπορεί να δοθεί η παραμικρή εξήγηση η απόδειξη ?
Αυτό το τελευταίο που ρώτησα

Oρθόν... αλλά .....τυχαίως ...λοιπόν μπορείς να ψάξεις στο google και να βρείς απαντήσεις στα ερωτήματα που μου κάνεις.
Επειδή ομως βαριέσαι.. ή δεν το σκέφτηκες... ή αρέσκεσαι.. στο να ρωτάς...στα βρήκα εγώ.
Εάν δεν σε καλύπτουν.. να σου δώσω και βιβλία.
Εαν πάλι δεν σε καλύπτουν.. να σε στείλω σε ενα φίλο ειδικό οπου θα σε καλύψει πλήρως...
Εαν πάλι δεν καλυφθείς..

Τώρα....
http://www.klik.gr/113/dna/
Μιλάς λοιπόν για Iνώδεις κύστες
Σχιζοφρένεια, νόσος του Aλτσχάιμερ, ορισμένες μορφές επιληψίας, ινώδεις κύστες: έχουν ήδη φτάσει τις 100 οι παθολογικές καταστάσεις τις οποίες η βιο-τεχνολογία αποδίδει σε μια συγκεκριμένη σειρά γονιδίων. Στα επιστημονικά εργαστήρια, όμως, τα ρομπότ δεν έχουν ακόμα διδαχθεί πώς να κάνουν τον διαχωρισμό ανάμεσα στο σώμα και το μυαλό, τα εξωτερικά χαρακτηριστικά και τις ιδιότητες της ανθρώπινης προσωπικότητας. Για τα μηχανήματα, τα πάντα τυπώνονται σ’ ένα χαρτί με τη μορφή μιας ακαταλαβίστικης, για μας τους κοινούς θνητούς, συντομογραφίας. Πάντως, μέχρι στιγμής, τα αποτελέσματα είναι κάτι παραπάνω από εντυπωσιακά. Tώρα ξέρουμε ακόμα κι από τι έπασχαν οι μεγάλοι της ιστορίας. Yπεύθυνος, λοιπόν, για την υπαρξιακή ναυτία του Ζαν Πολ Σαρτρ ήταν ένα και μόνο γονίδιο, το Sert, που απομονώθηκε πρόσφατα και είναι υπαίτιο για τη χρόνια κατάθλιψη. Το 5ΗΤ, το γονίδιο της αυτοκτονίας, είναι εκείνο στο οποίο οφείλουν το τέλος τους ο Έρνεστ Xέμινγουεϊ και ο πατέρας του.

Σε οτι αφορά πυελική συμφόρηση,
http://www.natmed.gr/page.aspx?TableName=Articles&ArticleID=56
ένα ευεργετικό βότανο που δρα και σαν ισχυρό καθαρτικό, μπορεί να προκαλέσει κοιλιακούς πόνους, γαστρεντερική ενόχληση που σπάνια οδηγεί σε πυελική συμφόρηση, ενώι σε υπερβολικές δόσεις, νεφρίτιδα, αιματηρή διάρροια ή αιμορραγική γαστρίτιδα. Όπως όλα τα καθαρτικά, η παρατεταμένη χρήση τους μπορεί να προκαλέσει διάρροια, με αποτέλεσμα την υπερβολική απώλεια ύδατος και ηλεκτρολυτών, μυϊκής αδυναμίας και απώλειας βάρους.

Iσχυρό τονωτικό του λεμφικού

http://www.iama.gr/ethno/kerkini/koen.htmlPhytolacca americana
Οικ.: Phytolacceae
Δρόγη: Radix et Fructum (σαρκώδης, χωρίς πυρήνα)
Συστατικά: περιέχει i) αλκαλοειδή όπως βετανίνη, ισοβετανίνη, φυτολακκίνη κ.ά.
ii) Σαπωνίνες τριτερπενικές όπως τις φυτολακοσίδες (φυτολακαγενίνη με φυτολακικό οξύ)
iii) α-σπιναστερόλη, ισταμίνη
iv) και λεκτίνες όπως την Poke weed mitogen (PWM) που αποτελείται από 5 γλυκοπρωτεΐνες Pa-1 έως Pa-5.
Φαρμακολογική Δράση: Οι τριτερπενικές σαπωνίνες έχουν μία πολύ δυνατή αντιφλεγμονώδη δράση και παρόμοια αντι-εξιδρωματική δράση της υδροκορτιζόνης σε ποντίκια.
Οι πρωτεΐνες της έχουν αντιϊκή δράση, αναστέλλει τον πολλαπλασιασμό της influenza και τον Herpes simplex virus.
Τα εκχυλισμάτα της δρόγης είναι ενεργοποιητές των Β και Τ λεμφοκυττάρων με αποτέλεσμα να δυναμώνουν την ανοσοποιητική απόκριση. Χρησιμοποιείται σε κλινικές έρευνες γι' αυτήν την δράση της που οφείλεται στον Poke weed mitogen (PWM).
Χρήσεις: Χρησιμοποιείται σε λοιμώξεις του αναπνευστικού, σε φαρυγγίτιδες, σε ρευματικούς πόνους και κυρίως σε ασθένειες του λεμφικού συστήματος (π.χ. πρησμένοι λεμφαδένες). Επίσης σε χρόνιες διαταραχές του δέρματος (έκζεμα, ψωρίαση, πιτυρίαση, ακμή) σε φλεγμονές προστάτου, ωοθηκών και όρχεων.
Γαληνικές εφαρμογές: Tablets/capsules 150 mgr 2 χάπια /την ημέρα ενήλικες, 1/2 το πρωί - 1/2 το βράδυ τα παιδιά.
Βάμμα: 1:10 σε 45% 3-10 σταγόνες / ημέρα. Δεν πρέπει να υπερβούμε τα 8 ml/ανά εβδομάδα.
Αντενδείξεις: Σε μεγάλες δόσεις ή σε παρατεταμένη χρήση είναι τοξική, λόγω του μιτογόνου παράγοντα που περιέχει.

quote:
Φίλε allzzaro οι απαντήσεις σου με κάλυψαν πλήρως. Δεν περίμενα άλλωστε καμμιά απάντηση.Πως ορίζεις την έννοια του απλού ερευνητή.

Ελπίζω φίλε μου να σε κάλυψα.. έτσι ως απλός ερευνητής

quote:
Γνωρίζεις ότι υπάρχόυν ανάμεσά μας έμποροι ελπίδας που πλουτίζουν πουλόντας "μαγικά φίλτρα" και βότανα ή μήπως το ακούς πρώτη φορά;

Πραξιτέλους και Σοφοκλέους εγω τον πάγκο μου..και πουλάω ελιξίρια.. θα με γνωρίσεις απο το σκούφο του μάγου..


Μιάς λοιπόν και νομίζω οτι απάντησα στα ερωτήματα σου.. θα σε παρακαλούσα ..να μας κάνεις μια επίδειξη της ``ευρύτητας`` του ανοικτού μυαλού σου ,οπως επικαλείσαι.. και να σταματήσεις εδώ....τα

Edited by - allzzaro on 28/12/2005 19:25:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2005, 19:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox
Καλησπέρα...
quote:
πως ενα νέο μέλος με μόλις 10 μηνύματα κινείται με κινήσεις αιλουροειδούς.. σε... πολύ γνώριμο έδαφος.. και αφήνει να εννοηθεί κάποιο ..παλιό μέλος... με άγνωστη βούληση και ταυτόχρονα με επιθετικότητα προς το άτομο μου.

Ζητώ συγνώμη αλλά δεν γνώριζα πως ο η αμφισβήτηση και ο προβληματισμός είναι προνόμιο των "παλαιών" (κάτι μου θυμίζει απο το στρατό) Αλήθεια στα πόσα μυνήματα μπορεί καποιος να μιλάει ελεύθερα ; η μήπως χρειάζεται καποιου είδους πιστοποίηση.

quote:
http://www.klik.gr/113/dna/

κατά το κοινώς λεγόμενο (και συγχωρέστε το θράσος του νέου) "πλάκα μας κάνετε" Επικαλείστε ως βιβλιογραφική πηγή άρθρο του περιοδικού κλικ!!
Σας ικετεύω α) δείτε και το εξώφυλο του τεύχους που ενισχύει την αξιοπιστία του άρθρου. β) για να μη ζορίζεστε στο συγκεκριμένο άρθρο πρόκειτε περί λανθασμένης μεταφράσεως λόγω άγνοιας. γ) Πάρτε και μια γεύση απο την συνέχεια του άρθρου
quote:
Το ερωτικό πάθος του Αχιλλέα για τον Πάτροκλο ξεκίναγε από μια “ανωμαλία” στη ζώνη των χρωμοσωμάτων, που έχει καταχωρηθεί με το κωδικό όνομα XQ28.

Για πάμε παρακάτω,

quote:
http://www.natmed.gr/page.aspx?TableName=Articles&ArticleID=56
για να δουμε τι λέει και αυτό το σαιτ στην αρχική σελίδα
quote:
Το site λειτουργεί για να εξυπηρετεί τη διαδικτυακή επικοινωνία του Τμήματος Βοτάνων και Μπαχαρικών του καταστήματος "Ελιά & Λάδι", που βρίσκεται στα Βριλήσσια, Κισσάβου 14. Τηλ.: 210-6133213

Εκτός απο θρασύ μπορεί να με λέτε και ευφάνταστο.

Το τρίτο είναι και αυτό site απο φαρμακείο. Αλλά αγαπητέ φίλε Allzzaro ήρθε η ώρα να σου αποκαλύψω με θράσος ότι οι πρησμένοι λεμφαδένες δεν είναι ασθένεια του λεμφικού συστήματος με ότι γραμματοσειρά και να το γράψεις.
Αντιθέτως η λεμφαδενίτις εκφράζει κατά κανόνα την αντιδραση του οργανισμού (=φυσιολογική άμυνα) απέναντι σε μικρόβια και άλλους νοσογόνους παράγοντες. Σπανιότερα δε αποτελεί εκδήλωση πρωτοπαθών νόσων του λεμφικού συστήματος (βλέπε λέμφωμα κλπ) η οδό μετάστασης καοήθων νεοπλασιών (στις οποίες τα περιγραφόμενα βότανα έχουν παρόμοια θεραπευτική δράση με την coca cola).

Ανοικτό μυαλό δεν σημαίνει ότι υιοθετούμε ότι μας πασσάρουν με ωραίο περιτύλιγμα και άγνωστες λέξεις. Ούτε ότι αναπαράγουμε ότι βρούμε και απο όπου το βρούμε. Μα περισσότερο απο όλα σε ευχαριστώ για το τελευταίο σου σχόλιο και περισσότερο τρομακτικό από όλα


quote:
Μιάς λοιπόν και νομίζω οτι απάντησα στα ερωτήματα σου.. να μας κάνεις μια επίδειξη της ``ευρύτητας`` του ανοικτού μυαλού σου ,οπως επικαλείσαι.. και να σταματήσεις εδώ

Δεν κατάφερες να συγκρατηθείς αν και το προσπάθησες με ένα χαμογελαστό ανθρωπάκι στην πρώτη σου απάντηση και με την τακτική " δεν ξέρω ...δεν είδα ... δεν άκουσα είμαι ένας απλός ερευνητής"
Περιμένω με αγωνία την συμβουλή που θα δώσεις στην SM-GIOTA
Μην χάνεις το χιούμορ σου. Είναι πιο ευεργετικό και απο τα βόταναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 14:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
κατά το κοινώς λεγόμενο (και συγχωρέστε το θράσος του νέου) "πλάκα μας κάνετε" Επικαλείστε ως βιβλιογραφική πηγή άρθρο του περιοδικού κλικ!!

Το site λειτουργεί για να εξυπηρετεί τη διαδικτυακή επικοινωνία του Τμήματος Βοτάνων και Μπαχαρικών του καταστήματος "Ελιά & Λάδι", που βρίσκεται στα Βριλήσσια, Κισσάβου 14

Το τρίτο είναι και αυτό site απο φαρμακείο.


Xμ.. δεν σε κάλυψαν...

Δηλαδή ρε μεγάλε.. το site ενός περιοδικού δεν σου άρεσε, ούτε το site καταστήματος υγιεινών τροφών σου άρεσε αλλά ούτε και το site του φαρμακείου? δεν σε κάλυψε ούτε και αυτό...

Δηλαδή ρε μεγάλε .. τι περίμενες να σου επισυνάψω το site της Αττικής Οδού.. ή περίμενες το site κάποιου πορνείου..

quote:
Δεν κατάφερες να συγκρατηθείς αν και το προσπάθησες με ένα χαμογελαστό ανθρωπάκι στην πρώτη σου απάντηση και με την τακτική " δεν ξέρω ...δεν είδα ... δεν άκουσα είμαι ένας απλός ερευνητής"

Χμμ.. σε τρώει .. η πλάτη σου...
Αν ..και τα μακρυά και γαμψά μου νύχια .. δεν είναι κατάλληλα για να σε ανακουφίσω.. θα καταβάλλω κάθε δυνατή προσπάθεια..
Μόνο θέλω να σε παρακαλέσω να μείνεις ακίνητος.. μην μου μείνει καμμιά ωμοπλάτη στα νύχια..

Φίλοι μου.. μην φύγετε.. και μην χάσετε το επόμενο πόστ..
Θα παρακολουθήσετε τα αποκαλυπτήρια του geox..
Δεν σας εχω απογοητεύσει... έτσι..

Edited by - allzzaro on 29/12/2005 15:00:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 15:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 15:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Να ρωτήσω που μπορεί να προμηθευτεί κανείς τα παραπάνω βότανα η θα θεωρηθώ πρόστυχος ;

Εδώ λοιπόν .. παρουσιάζεσαι ως αδαής.. μιας και δεν γνωρίζεις που προμηθευονται τα βότανα.. φοβάσαι ομως μήπως θεωρηθείς και πρόστυχος.

Πιο κάτω ομως .. δεν φοβάσαι μήπως θεωρηθείς πρόστυχος.
Για διάβασε τι λές??

quote:
Αγαπητέ Dying Incubus συμφωνώ απόλυτα πως πολλά φυτά-βότανα έχουν φαρμακευτικές ιδιότητες. Θα αναφέρω ως απλό παραδειγμα το τσάι που περιέχει θεοφυλλίνη, το φυτό κόκκα απο το οποίο παράγονται ισχυρά αναλγητικά οποιοειδή, τα ψυχοτρόπα παράγωγα των αλκαλοειδών της ερυσιβώδους όλυρας εώς και την ταξόλη (φάρμακο πρώτης γραμμής για τον καρκίνο του μαστού) που παράχθηκε αρχικά απο το φυτό Taxus Brevifolia.
Σε αντίθεση με τα προαναφερόμενα θα μου επιτρέψετε αγαπητοί συνομιλητές να υποστηρίξω ότι εκφράσεις όπως
"Iσχυρό τονωτικό του λεμφικού
αποκαταστατικό.. για πρησμένους
Σύνθεση λεμφική
ινώδεις κύστες"
αλλά ιδιαιτέρως το "Βοηθά στην εκκένωση της πυελικής συμφόρησης"!!!
ναι μεν δημιουργούν ένα ευχάριστο κλίμα αλλά κατά τα άλλα συμπληρώνουν γραφικά τις ετικέτες των πάγκων στις πλατείες των ημιορεινών χωριών που επισκέπτονται τα σαββατοκύριακα τα ΚΑΠΗ. Εκεί μπορείς να βρεις και βότανα για πέτρες στα νεφρά στην χολή μέχρι και για ρευματοπάθειες.

Εδώ μικρό τρολλάκι.. εκτός του οτι μας παρουσιάζεσαι.. ως ειδήμων.. μιάς και γνωρίζεις αρκετά για τα βότανα.. τα μαντζούνια δηλαδή.. οπως τα αποκάλεσες και δεν φοβάσαι παράλληλα μήπως θεωρηθείς πρόστυχος αφου με κατηγορείς εμένα για λαικισμό.. και λαικές εκφράσεις.. ενώ εσύ απο την αλλη παρουσιάζεις τον εαυτό σου..ως ειδήμονα...

Και ερωτώ..
Γιατί ρε φίλε.. ?? τι σου έκανα..??
17 σελίδες και δεν παρουσιάστηκε κανείς να με κατηγορήσει για κάτι.
Βρέθηκες εσύ.. Ποιός είσαι?


quote:
Ζητώ συγνώμη αλλά δεν γνώριζα πως ο η αμφισβήτηση και ο προβληματισμός είναι προνόμιο των "παλαιών" (κάτι μου θυμίζει απο το στρατό) Αλήθεια στα πόσα μυνήματα μπορεί καποιος να μιλάει ελεύθερα ; η μήπως χρειάζεται καποιου είδους πιστοποίηση.

Μην υποβιβάζεις τη νοημοσύνη μου ούτε τη δική μου.. ούτε των αλλων.
Δεν είναι θέμα πιστοποίησης.. είναι θέμα κακού χαρακτήρα.. που ενώ είναι μέλος.. διπλοεγγράφεται .. και με νεα ταυτότητα.. ξεμπουκάρει και βγάζει το άχτι του...


``Ανοικτά μυαλά`` λοιπόν μικρό τρολλάκι??

Τα ανοικτά μυαλά σου λοιπόν .. πρίν ξεκινήσουν να γράφουν .. τις φαιδρότητες αυτές.. για μένα.. προστυχιές για εσένα... δεν εψαξαν να βρούν.. τι σημαίνει all zzaro??

Tα ανοικτά μυαλά σου.. δεν μου απάντησαν.. στο ερώτημα μου σχετικά για τις ``πνευματικές οντότητες``..

Τα ανοικτά μυαλά σου.. εθεώρησαν σκόπιμο να αποχωρήσεις απο το esoterica εαν σε περίπτωση βρεθεί κάποιος που να σου αποδείξει οτι είναι τηλεκινητικός..

Τα ανοικτά μυαλά σου.. δεν φρόντισαν τουλάχιστον να αλλάξεις ρούχα .. πρίν παρουσιαστείς μπροστά μου.

Πόσο καιρό περίμενες χωρίς να διαβάζεις τα μυνήματα μου.. ή μήπως τα διάβαζες κρυφά..

Αυτά λοιπόν βρέ..

εε.. πές μου κάτι.. τώρα που σε εχω εδώ.. στα νυχάκια μου..
Εκεί στις στενές επαφές.. τρίτου τύπου.. εκεί έρχεσαι σε επαφή με τις πνευματικές οντότητες..

Πιστεύω λοιπόν να σε ανακούφισα..
Καλύτερα δεν μπορώ να σε ξύσω..
Τώρα αν η φαγούρα σου συνεχίζεται.. και σε τρώει.. και τίποτα αλλο εκτός απο την πλάτη σου..΄
Αντε βρέ.. να σε ξύσω και εκεί...

Edited by - allzzaro on 29/12/2005 15:51:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 15:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox
Kαλησπέρα και πάλι....
quote:

Xμ.. δεν σε κάλυψαν...
Δηλαδή ρε μεγάλε.. το site ενός περιοδικού δεν σου άρεσε, ούτε το site καταστήματος υγιεινών τροφών σου άρεσε αλλά ούτε και το site του φαρμακείου? δεν σε κάλυψε ούτε και αυτό...
Δηλαδή ρε μεγάλε .. τι περίμενες να σου επισυνάψω το site της Αττικής Οδού.. ή περίμενες το site κάποιου πορνείου..

Τα site στα οποία αναφέρεστε δεν έχουν τίποτα το μεμπτό. Όμως όταν αναφερόμαστε σε φαρμακευτικές ουσίες ή παθήσεις δεν μπορούμε να επιχειρηματολογούμε με βάση τα γραφόμενα σε αυτά. Αντιθετως η παραπομπή σε επιστημονικά περιοδικά, σε ιστοσελίδες επιστημονικών εταιρειών, σε άρθρα που δημοσιεύονται κατόπιν κρίσεως κλπ,είναι αποδεκτή και προάγει την μάθηση και την γνώση. Τόσο απλά... Προσωπικά είμαι ιδιαίτερα δύσπιστος όταν κάτι μου προσφέρεται χωρίς εξήγηση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 15:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Kαλησπέρα και πάλι....

Καλώς τον.. πού ήσουνα??

quote:
Τα site στα οποία αναφέρεστε δεν έχουν τίποτα το μεμπτό.

μεμπτό
Μεμπτότατον

Αναφέρεστε
Ποιοί...??

Ενας είμαι.. βλέπεις αλλους πουθενά??

quote:
Τα site στα οποία αναφέρεστε δεν έχουν τίποτα το μεμπτό.

Είδες.. είμαι ανοικτό μυαλό.
Εάν θέλεις.. κάτι μεμπτό.. να σου δώσω τα αρχεία μου.
Είναι σε κάποια Αραμαική διάλεκτο.. αλλά εσύ ξέρεις.. θα τα μεταφράσεις.. είσαι σαίνι...
Τι ποιο μεμπτόν βρέ...

quote:
Όμως όταν αναφερόμαστε σε φαρμακευτικές ουσίες

Τις φαρμακευτικές ουσίες που τις είδες γλυκέ μου...

quote:
ή παθήσεις δεν μπορούμε να επιχειρηματολογούμε με βάση τα γραφόμενα σε αυτά.

εε. καλά .. εσύ μην επιχειρηματολογείς.. ο καθένας διαβάζει και κρίνει.. τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει...

Edited by - allzzaro on 29/12/2005 16:09:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 16:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία
quote:
δεν εψαξαν να βρούν.. τι σημαίνει all zzaro??

Μήπως θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μας εξηγήσετε τι σημαίνει?
Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 16:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Παιδιά, νομίζω πως πρέπει να χαμηλώσουν λίγο οι τόνοι και να ηρεμήσουν τα πνεύματα!
Μέρες γιορτινές είναι, μην αρχίσουμε τις κόντρες...
Φίλε geox, εγώ σου είπα πως θα μπορούσε να εκληφθεί η απάντηση που έδωσες εχθές στον allzzaro για αυτό και χρησιμοποίησα το "ίσως".
Αν είχες χιουμοριστική διάθεση δεν υπάρχει πρόβλημα, νομίζω, μιάς κι ο αγαπητός allzzaro νομίζω πως είναι δεκτικός στο καλό και καλοπροαίρετο χιούμορ...
Γνωρίζω επίσης, όπως επεσήμανες κι εσύ, οτι υπάρχουν πολλοί απατεώνες.
Όμως δεν βλέπω κανένα λόγο να αναφερθεί κάτι τέτοιο σε αυτή την περίπτωση, φίλε μου!
Υπάρχουν οι απατεώνες ΔΥΣΤΥΧΩΣ αλλά υπάρχουν και συνειδητοποιημένοι άνθρωποι οι οποίοι κάνουν το καλύτερο που μπορούν για να προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο, με όποιες γνώσεις διαθέτουν...
Και κάτι άλλο που αναφέρεις:

quote:
Ζητώ συγνώμη αλλά δεν γνώριζα πως ο η αμφισβήτηση και ο προβληματισμός είναι προνόμιο των "παλαιών" (κάτι μου θυμίζει απο το στρατό) Αλήθεια στα πόσα μυνήματα μπορεί καποιος να μιλάει ελεύθερα ; η μήπως χρειάζεται καποιου είδους πιστοποίηση.

quote:
Εκτός απο θρασύ μπορεί να με λέτε και ευφάνταστο.

Φίλε μου, δεν σε είπα ούτε θρασύ ούτε ευφάνταστο.
Δε μου αρέσει να προσδίδω χαρακτηρισμούς σε άτομα τα οποία αφενός δεν γνωρίζω κι αφετέρου δε με έχουν ενοχλήσει.
Και προσωπικά πιστεύω πως είναι δικαίωμα κάθε μέλους εδώ να εκφέρει ελεύθερα τις απόψεις του, ασχέτως αριθμού μηνυμάτων ή καιρού παραμονής του στο forum.
Είναι δικαίωμα όλων μας να λέμε τις απόψεις μας αλλά είναι υποχρέωση μας να σεβόμαστε τον άλλον.
Είτε είναι νέο μέλος είτε παλιό...

Αγαπητέ allzzaro, θα σου συνιστούσα να ηρεμήσεις.
Νομίζω πως κι οι 2 συνομιλητές μπορείτε να κάνετε έναν ωραίο διάλογο για μερικά πράγματα αλλά σε πιο ήρεμους τόνους.
Δε νομίζεις, φίλε μου?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 16:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Γνωρίζω επίσης, όπως επεσήμανες κι εσύ, οτι υπάρχουν πολλοί απατεώνες.

Eγώ πάντως.. δεν εχω πάρει χρήματα απο κανέναν.
Ακόμα και βότανα που εχω στείλει σε φίλους .. δεν εχω πάρει χρήματα .. Τα έστειλα με τα ΕΛΤΑ και πλήρωσα και τα ταχυδρομικά... τέλη.

Πώς έβγαλε το συμπέρασμα αυτό ο geox.. geox είπαμε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 16:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αγαπητέ allzzaro, θα σου συνιστούσα να ηρεμήσεις.

Mα ήρεμος είμαι.
Ορίστε να βάλω και τα νύχια μου μέσα.. μην γίνει και κανένα ατύχημα..

Καλά.. αυτό για τον απατεώνα.. εμένα εννοούσε??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 17:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χμμμ!
Φίλε μου allzzaro, υποθέτω οτι ο geox το είπε αυτό γενικά, αναφερόμενος σε μένα.
Υποθέτω λοιπόν, πως θέλοντας να μου πεί να προβληματίζομαι γενικότερα και παρατήρησε πως στον χώρο κινούνται κι αρκετοί απατεώνες.
Όμως νομίζω πως σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν θα μπορούσε να λεχθεί κάτι τέτοιο για σένα.
Αν είναι δυνατόν, η βοήθεια που προσφέρεις φαίνεται οπότε αποκλείεται κι η παραμικρή υποψία για κάτι τέτοιο.
Για αυτό νομίζω πως το συγκεκριμένο σχόλιο του geox ήταν γενικό...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 17:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox
Λυπάμαι ειλικρινά αγαπητέ allzzaro αν καποιος/α/ο σου είχε προκαλέσει τέτοια ψυχική φόρτιση ώστε να σε κυνηγά ακόμη το φάντασμά του. Ευχαριστώ για τα ευγενικά σου σχόλια τα οποία προφανώς έγραψες για εκείνον/η/ο.
Το αποκαλυπτικό σου ποστ πράγματι αποκαλύπτει αρκετά για εσένα μέσα απο την εξομολόγηση σου η οποία ομοιάζει με "διωκτικό παραλήρημα". Αυτό που με εκπλήσσει είναι η μετάλλαξη του ύφους σου σε σχέση με όλο το υπόλοιπο τόπικ. Σε απάντηση του υβρεολογίου παραθέτω δικά σου ποστ με δικό μου σχολιασμό (Ψυχραιμία...)

quote:
Τα μυστικά θα αποκαλύπτω κατόπιν εξειδικευμένων ερωτήσεων
Κι εγώ με ερωτήσεις άρχισα...

quote:
Σε γενικές γραμμές δεν εχω μεγάλη εμπιστοσύνη στους γιατρούς...
Τι λες ..δεν το καταλάβαμε

quote:
O Καραμέτας οπως και ολοι οι υπόλοιποι που τόλμησαν να τα βάλουν με τον ΕΟΦ αλλά και με τα συμφέροντα.. οδηγούνται σε πυρηνικό αντιδραστήρα...
Διακρίνω μια λανθάνουσα αλληλεγγύη...

quote:
αν θέλεις να σου συστήσω.. απο που να τα αγοράζεις.. μέσω email

quote:
Αν μένεις Αθήνα Χ. Τρικούπη 14.
Ενας θερμιδομετρητής 3 ευρώ έχει.
Αν διαθέσεις 6 παίρνεις εναν υπεραναλυτικό με ενδείξεις σε θερμίδες , πρωτείνες, υ/κες , λίπη...
Ακόμα και εγώ τον χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά..
Χωρίς αυτόν δεν κάνω.
Φαντάσου λοιπόν πόσο απαραίτητος είναι.
Πάρε και τα 2 . το ένα αναφέρει μόνο θερμίδες ανα μερίδα και το άλλο είναι πιο αναλυτικό.


quote:
Ενας πολύ πρακτικός τρόπος είναι να το αγοράσει κανείς γύρω στα 50 ευρώ.. ενα τζέλ.. θαυματουργό στην Χαρ. Τρικούπη 14 .. απο τα συστατικά που προαναφέρω... Δεν περιέχει ορμόνες ούτε βλαβερά συστατικά απορροφάται πάρα πολύ γρήγορα.. το συστήνω ανεπιφύλακτα...
Μην εξάπτεσσαι ... Καλοπροαίρετος είμαι ...απλά καμμιά φορά οι συμπτώσεις δημιουργούν συνειρμούς

quote:
Για την τεράστια αυτή κατακράτηση του νερού ευθύνεται το ΑΛΑΤΙ

η μέση είναι φουσκωμένη και εξαιτίας της διόγκωσης των εντέρων.


Θα σας αναφέρω συνοπτικά ποιές περιπτώσεις διογκώνουν το παχύ έντερο.
1ον Οταν προτιμάτε αποκλειστικά εναν συγκεκριμένο τύπο φαγητών.
2ον Οταν δεν υπάρχει ποικιλία ή είναι δυσανάλογος ο τύπος των φαγητών.
3ον Η υπερβολική χρήση λαχανικών ή φρούτων λόγω της κυταρρίνης που περιέχουν.
4ον Η χρήση αναψυκτικών κάθε είδους που περιέχει ανθρακικό.


Να μαντέψω ..; απο το κλικ κι αυτά; Νάσαι καλά πάντως γιατί με αυτά γέλασα πολύ.

quote:
Το τσιγαράκι καλό είναι.. αλλά λίγο..3-4 ημερησίως και οχι με πάθος ..
Μήπως πρέπει να σκεπτόμαστε πριν μιλήσουμε (η γράψουμε);

quote:
Καπνίζοντας αυτά τα τρία τσιγάρα .. σίγουρα δεν θα εχεις καμμία επίπτωση στην υγεία σου...απο το κάπνισμα...
Τώρα αν ρωτήσω που το βρήκες αυτό θα με πεις κακοπροαίρετο. (Για μανταμ φιγκαρό το κόβω)

quote:
Το αυχενικό είναι φλεγμονές .. οτι και στη μέση.. φλεγμονές που παραμένουν .. διογκωμένες .. δεν τις προσέχουμε.. τις ζορίζουμε.. πιάνουν άλατα.. γύρω-γύρω και γίνονται χρόνιες.. Αρχίζουν να προκαλούν συμφόρεση στο σημείο εκείνο.. ``διαβρώνοντας`` τους σπονδύλους σε τέτοιο σημείο .. μέχρι να τους τρυπήσουν πέρα για πέρα... αυτό ονομάζεται ``κήλη`` του σπονδύλου...

Σε ευχαριστώ που μας αποκαλυπτεις την κρυμμένη γνώση , τα μυστικά όπως είπες όταν άρχισες.

Προτείνω το επόμενο ποστ που θα στέίλω να μην το διαβάσεις αν δεν είσαι αρκετά ήρεμος διότι θα είναι σοβαρότερο από αυτό . Επί της ουσίας όσων ρωτώ απάντηση δεν έλαβα, γιατί άραγε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 17:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox
Oυδέποτε εννόησα η χαρακτήρισα κάποιον ως απατεώνα από τους συνομιλητές
Εδώ ταιριάζει το σχετικό με τη μύγα αλλά θα το πάρει στραβά ο Allzzaro
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy