ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΊ΄ΔΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
atlantian
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 21:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους atlantian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/Φίλη Unseen με ρώτησες πως φαντάζομαι τα ξωτικά και τις Νερά'ι'δες..Θα σου πώ μια σύντομη ιστορία όχι για το πώς τις φαντάζομαι αλλά πως είναι ενδεχομένως,με μια μικρή ιστοριούλα(όχι δική μου,δεν έχω εμπειρία)που είχε συμβεί στο θείο μου(η πρώτη του συνάντηση με αερικά)πρίν 45-48 χρόνια...Παιδιά τότε με το ξάδερφό του στο χωριό τα χριστούγεννα σηκώθηκαν πρωί-πρωί χαράματα (πεντέμισι-εξίμιση τα ξημερώματα,πάνω που άρχιζε να "φέγγει" όπως μου είπε)για να προλάβουν να πάνε στο χωριό δίπλα,κανά μισάωρο μακριά,να πούν τα κάλαντα.Τότε στα παιδιά εδιναν αυγά στο χωριό καθώς ο κόσμος δεν είχε λεφτά στην περιοχή.Ξεκινάνε τέλοσπάντων ώσπου φτάνουν στη "καμάρα",μια στροφή κατηφορική ανάμεσα σε λόφους πήχτρα στο δέντρο.Καθώς πάνε να μπούν μέσα στη στροφή βλέπουν και οι δύο να έρχονται απο τη στροφή 2 πανύψηλες κοπέλες,όπως είπε 2 μέτρα περίπου,μέσα στα άσπρα ντυμένες(φορούσαν κάτι μακριά φορέματα που τα αέριζε και τα σήκωνε ψηλά ο αέρας)και εδώ είναι όλα τα λεφτά..αιωρούνταν!!!,δεν πατούσαν στο έδαφος είχαν το κορμί τους ορθιο εντελώς,χέρια-πόδια κολλημένα στο σώμα και το προσωπό τους ήταν κατάμαυρο,δεν φαίνονταν τίποτα!!!Αφήνουν τα καλάθια απο τη τρομάρα τους και τα πόδια στη πλάτη για χιλιάρι..Πρέπει να έκαναν παγκόσμιο ρεκόρ εκείνο το πρωί αλλά δυστυχώς ήταν off the record!!Τα ξωτικά τι να σου πώ,τα φαντάζομαι με μακρια αυτιά και κοντά,σαν αυτά του Α'ι'-ΒασίληΓια να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά δεν μου τύχει να δώ εγώ ο ίδιος ποτεαλλά ούτε να ακούσω και απο κανέναν γνωστό μου,ας μην ήταν και αξιόπιστη πηγή..Πάντως τα φαντάζομαι μικροσκοπικά,δεν ξέρω γιατι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Burbulithra54
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2006, 02:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Burbulithra54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη UNSEEN,o λογος για τον οποιο καταληγω σε αυτο το συμπερασμα,ειναι πολυ απλα, το οτι οσες ιστοριες μου εχουν διηγηθει οι ηλικιωμενοι της περιοχης,εχουν κοινο παρανομαστη,πανω κατω τα γεγονοτα συνδεονται μεταξυ τους.Τα παντα οδηγουν στο ιδιο σημειο.Εξαλλου,οπως γνωριζεις και η ιδια,η Αρκαδια ειναι γνωστη για τετοιου ειδους περιστατικα.Εν κατακλειδι,δεν νομιζω οι μελωδιες που εχω ακουσει οχι μονο εγω,αλλα και πολλοι αλλοι,να προερχονται απο λυκους που κατεβαινουν απο τα βουνα.Τα ζωα δεν τραγουδανε.Και οσο για τους γειτονες θα το ξαναεπαναλαβω.Δεν υπαρχουν πια.Υποστηριζω την υπαρξη αυτων των πλασματων και δεν νομιζω να χρειαζεται,και ελπιζω να μην ερθω ποτε σε αμεση επαφη μαζι τους,ετσι ωστε να εχω τρανταχτη αποδειξη και επιχειρηματα.Εχω ακουσει και αντιληφθει,με καποιες απο τις πεντε αισθησεις μου,την υπαρξη τους.Δεν επιθυμω να ερθω σε οπτικη επαφη γιατι φοβαμαι για το τι θα αντικρυσω.Αν ηθελα,θα μπορουσα ουκ'ολιγες φορες να ανοιξω την πορτα της αυλης μου και να μου λυθει μια και καλη η απορια.Αλλα ευχαριστω,δεν θα παρω! Με εκτιμηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2006, 10:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Burbulithra,

Πιστευω οτι η Unseen με την ερώτηση που έθεσε εννοούσε γιατι πιστευεις οτι είναι ξωτικα και νεράιδες και όχι κάτι άλλο όπως καλικάντζαροι ή πλάσματα της Unseelie(=κατάρας.Συγνώμη που χρησιμοποιώ αυτήν την λέξη αλλα είναι η μόνη που προσφέρει ασφάλεια)μεριά?

Αναμένω την απάντηση της Unseen.

Αγάπη και Φως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2006, 21:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά

Αγαπητέ Atlantian

Κι εγώ έχω ακούσει πολλές ιστορίες από θείους, θείες, παππούδες... Ευτυχώς ο δικός μου ο παππούς δεν ήταν από τους ανθρώπους που αναμάσαγαν έτοιμες εξηγήσεις ούτε τρόμαζε εύκολα κι έτσι κατάφερε να μου δώσει ένα κομμάτι της αλήθειας.

Θα σου πω λοιπόν μια προσωπική μου εμπειρία γιατί είναι διαφορετικό να μιλάμε για βιώματα τρίτων που ενδεχομένως από μια διάθεση αυτοπροβολής υπερβάλλουν και μεγαλοποιούν, καταλήγοντας εντέλει να συκοφαντούν και να διαβάλλουν μια μορφή ζωής που είναι πολύ πιο ευγενική -αν και διαφορετική- από τη δική μας.

Ζω στην Αθήνα. Θα πίστευε κανείς πως σε μια τέτοια θηριώδη πόλη είναι αδύνατο να υπάρξουν νεράιδες και ξωτικά. Κι όμως. Στις 18 Νοεμβρίου του 2004 πέρασα μέσα από τον Εθνικό Κήπο καθ' οδόν προς το γραφείο μου. Η ώρα ήταν 7.15-7.30 το πρωΐ. Εκεί λοιπόν που περπατούσα ανάμεσα στα δέντρα (δεν ξέρω αν ζεις κι εσύ στην Αθήνα και σου λέω ότι στον Εθνικό Κήπο υπάρχουν ελάχιστα τμήματα που δεν ακούγεται καν ο βόμβος από τα αυτοκίνητα των διπλανών λεωφόρων), άκουσα μια ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ φωνή να μου λέει "έχεις κάτι που θέλουμε" και είδα το περίγραμμα ενός κοντού και μάλλον δύσμορφου όντος.

Μου κόπηκε το αίμα, τα γόνατα και ό,τι άλλο θέλεις. Όμως επειδή εκείνη την εποχή εργαζόμουν πολύ στο πεδίο της προσφοράς και της αγάπης, αυτό που μου ήρθε να απαντήσω αυθόρμητα και εντέλει απάντησα ήταν "ό,τι έχω ας το μοιραστούμε". Επικράτησε σιγή και μετά από λίγο το ον με την ίδια φωνή μου ζήτησε να επιστρέψω σε τρεις μέρες. Περιττό να σου πω ότι άρχισα να σκέφτομαι τι είχα κάνει και τι να ήταν αυτό που ήθελαν άραγε και τέλος πάντων ποιοι ήταν αυτοί. Κι αν ήθελαν το παιδί μου ή την υγεία μου ας πούμε;

Όμως οι τρεις μέρες πέρασαν και δεν έγινε τίποτα κακό. Την τρίτη λοιπόν ημέρα ξαναπέρασα από το ίδιο ακριβώς σημείο την ίδια περίπου ώρα και με πόδια που έτρεμαν περίμενα. Τότε άκουσα ξανά μια φωνή, αλλά ήρεμη και φιλική. Να μην πολυλογώ το ον αυτό μου συστήθηκε με το όνομά του και τον τίτλο του (πρίγκηπας), μου είπε ότι προέρχεται από φυλές που έχουν υποχωρήσει στην Κάτω Γαία και ότι είναι ξωτικό.

Έχω γράψει αναλυτικά πιο πίσω τι έγινε μετά από αυτή τη συνάντηση. Εν τάχει ξαναλέω πως έμεινε κοντά μου για κάμποσο διάστημα, το οποίο ήταν από τα πιο όμορφα ολόκληρης της ζωής μου. Μπόρεσα να έρθω σε αρμονία με τους ρυθμούς της φύσης, μου έδωσε το δώρο της έμπνευσης και της συμπόνοιας κι εκείνο μελέτησε την ανιδιοτέλεια μέσα από τον τρόπο των ανθρώπων.

Κάποια στιγμή το ρώτησα γιατί μου παρουσιάστηκε με τόσο τρομερή φωνή και δυσαρμονική όψη. Και τότε μου μίλησε για έναν από τους βασικότερους τρόπους άμυνας και φύλαξης της πύλης προς τον κόσμο των ξωτικών και των νεράιδων που είναι ο φόβος. Ο τρελλός φόβος για την ακρίβεια.

Και μια και μιλάμε για ακρίβεια: μια νεράιδα δεν θα παρουσιαζόταν ποτέ με τον τρόπο που είδε ο θείος σου. Υπάρχουν λεπτομέρειες που μπορώ να διακρίνω (επειδή έχω δει αρκετές φορές και εξακολουθώ να βλέπω τέτοιες οντότητες) που δεν ανταποκρίνονται στην αλήθεια. Είτε η μνήμη του τον απατά είτε του αρέσει να δείχνεται σπουδαίος υπερβάλλοντας στην αφήγηση.

Αν σε ενδιαφέρει, μπορούμε να συζητήσουμε περαιτέρω για τους τρόπους με τους οποίους εμφανίζονται οι νεράιδες και για τεχνικές που θα σου επιτρέψουν να τις δεις και ο ίδιος εάν το θέλεις.

Με αγάπη,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2006, 21:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Burbulithra54

Το είπε πολύ ωραία ο Angus. Αυτό ακριβώς ρώτησα.

Όμως, κοίτα: ξέρω ότι δεν σε ενδιαφέρει να παραθέτουμε απλά εμπειρίες και απόψεις που δεν καταλήγουν πουθενά, έτσι δεν είναι;

Υπάρχει το αποτέλεσμα (το βίωμα) αλλά πίσω από αυτό υπάρχουν τα αίτια. Πώς θα ήταν οι εμπειρίες σου αν δεν υπήρχαν όλα αυτά που έχεις ακούσει από τους ηλικιωμένους; Και τι σημαίνουν οι εμπειρίες σου; Π.χ. η τελευταία που μας παρέθεσες. Ότι οι νεράιδες παίρνουν παιδιά ή ότι ήταν κάποιο νεραϊδοπαίδι που όμως φορούσε κανονικό παιδικό παπούτσι; (τουλάχιστον ήταν Mούγερ; )

Υπάρχει κάτι που δεν δένει κάθε φορά στις εμπειρίες που παραθέτεις, αν με καταλαβαίνεις, κάτι που δεν είναι σωστό. Από αυτό οδηγούμαι να πιστέψω πως μέσα στις αφηγήσεις σου υπάρχει κάποιο στοιχείο που δεν είναι δικό σου βίωμα (πχ είναι η άποψη κάποιου άλλου ή οι παραδόσεις των γηραιότερων που στοιχειώνουν τη σκέψη σου).

Αν πάλι είναι όλα έτσι όπως τα περιγράφεις... δεν θέλω να μου ξαναπεις για τέτοια πράγματα και όντα βάζοντάς τους το ταμπελάκι "νεράιδες και ξωτικά" γιατί θα θυμώσω. Ούτε τα πλέον κατώτερα ξωτικά δεν συμπεριφέρονται έτσι. Τέτοιες συμπεριφορές προέρχονται από παντελώς διαφορετικό κομμάτι της δημιουργίας. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να προβληματιστείς σοβαρά τι είναι αυτό που τα βοηθά να εκδηλώνονται γύρω σου.

Με αγάπη,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

atlantian
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 00:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους atlantian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Unseen
Οι ιστορίες που παραθέτω και δεν είναι δικές μου είναι απο άτομα οπου το τελευταίο πράγμα που θα ήθελαν,ετσι και τους γνώριζες,(συγγενείς μου)θα ήταν η αυτοπροβολή,η δημιουργία εντυπώσεων με "φουσκώματα" και γενικώς οι ιστορίες με σαχλαμάρες για να κάνουμε κουβέντα..οπως φαντάζομαι γνωρίζεις πως ο αόρατος κόσμος έχει πολλές "πάστες",βασίλεια απο τα λίγα που γνωρίζω.Οι ιστορίες απο τριτους που αφηγούμαι σχετικά με Νεραιδες είναι ο θείος μου και ο παππούς μου.Οι περιγραφές τους δεν είναι όμοιες.Ισως να μην πρόκειται για νεράιδες στη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά κάποιο αλλο συγγενικό-παρεμφερές-ασχετο δεν γνωρίζω ον.Πάντως απο τις όψεις τους(φάτσα-"νύχτα"!)δεν νομίζω να ήταν καλοπροαίρετα..Εσύ πως τις περιγράφεις τις Νεράιδες σε εικόνα αλλά και σε συμπεριφορά?(Καλοπροαίρετες,κακοπροαίρετες?).Θα σου παραθέσω τις υπόλοιπες ιστορίες,όσο το δυνατόν γρηγορότερα τις προσεχείς μέρες καθώς ο χρόνος μου δεν το επιτρέπει..Οσον αφορά το μέρος οπου μπορείς να έρθεις σε επαφή με Νεράιδες,να ακούσεις μελωδίες και φωνές αλλων κόσμων,σύμφωνα με τα όσα μέχρι τώρα γνωρίζω,πρέπει να πάς σε ένα μέρος..Στο παραμυθένιο Νεραιδοβούνι πίσω απο την Αρέντα.Οι ιστορίες που γνωρίζω απο τον παππού μου είναι πραγματικά απίστευτες.Θα ήθελα να μου παραθέσεις αν θές τους τρόπους με τους οποίους νομίζεις οτι μπορείς να έρθεις σε επαφή με μια νεράιδα.Στη φωτό στο βάθος δεξιά το ονειρικό Νεραιδοβούνι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 11:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου atlantian

Ασφαλώς εσύ ξέρεις τους θείους σου καλύτερα... Υπάρχει όμως πάντα ο κίνδυνος της προβολής, δηλ. του να προβάλλει κανείς σε μια οντότητα την εικόνα που έχει στο υποσυνείδητό του γι' αυτήν, πράγμα το οποίο σε συνδυασμό με το πέπλο του φόβου δίνει περίεργα αποτελέσματα.

Να μιλήσουμε βεβαίως για τεχνικές εφόσον το θέλεις, αλλά θα πρέπει πρώτα να σε ρωτήσω αν ασχολείσαι με τη βελτίωση του εαυτού σου μέσα από κάποια θεωρία/διδασκαλία ή μόνος σου και αν έχεις κάνει ποτέ διαλογισμό.

Με πολλή αγάπη,
Unseen

ΥΓ Εκπληκτική η φωτό, πολύ θα ήθελα να ήμουν εκεί...

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 11:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Burbulithra54, αγαπημένη μου Κατερίνα,

Σου ζητώ συγνώμη που είμαι τόσο ωμή. Δυστυχώς αυτός είναι ο τρόπος μου, αν κι έχω επανειλημμένως προσπαθήσει να βελτιωθώ στον τομέα της έκφρασης (προφανώς χωρίς σπουδαία αποτελέσματα). Σου ζητώ επίσης συγνώμη που δεν ανησύχησα νωρίτερα για αυτές σου τις εμπειρίες. Θα σου στείλω ένα προσωπικό μήνυμα με το τηλέφωνό μου αν θέλεις να συναντηθούμε και να τα πούμε από κοντά.

Με πολλή αγάπη,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 14:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Angus καλό μου σβήσε επιτέλους κανένα μήνυμα από το mailbox σου!

Πολλά φιλιά
Α.

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 21:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο εκτός απο αυτό:
Due to the ones who fear dance in the morninglight,
Due to the ones who fear,slaves to this innocent might...

Αγάπη και Φώς,
ΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 14:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα παιδιά

Αγαπητέ Atlantian

Κι εγώ έχω ακούσει πολλές ιστορίες από θείους, θείες, παππούδες... Ευτυχώς ο δικός μου ο παππούς δεν ήταν από τους ανθρώπους που αναμάσαγαν έτοιμες εξηγήσεις ούτε τρόμαζε εύκολα κι έτσι κατάφερε να μου δώσει ένα κομμάτι της αλήθειας.

Θα σου πω λοιπόν μια προσωπική μου εμπειρία γιατί είναι διαφορετικό να μιλάμε για βιώματα τρίτων που ενδεχομένως από μια διάθεση αυτοπροβολής υπερβάλλουν και μεγαλοποιούν, καταλήγοντας εντέλει να συκοφαντούν και να διαβάλλουν μια μορφή ζωής που είναι πολύ πιο ευγενική -αν και διαφορετική- από τη δική μας.

Ζω στην Αθήνα. Θα πίστευε κανείς πως σε μια τέτοια θηριώδη πόλη είναι αδύνατο να υπάρξουν νεράιδες και ξωτικά. Κι όμως. Στις 18 Νοεμβρίου του 2004 πέρασα μέσα από τον Εθνικό Κήπο καθ' οδόν προς το γραφείο μου. Η ώρα ήταν 7.15-7.30 το πρωΐ. Εκεί λοιπόν που περπατούσα ανάμεσα στα δέντρα (δεν ξέρω αν ζεις κι εσύ στην Αθήνα και σου λέω ότι στον Εθνικό Κήπο υπάρχουν ελάχιστα τμήματα που δεν ακούγεται καν ο βόμβος από τα αυτοκίνητα των διπλανών λεωφόρων), άκουσα μια ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ φωνή να μου λέει "έχεις κάτι που θέλουμε" και είδα το περίγραμμα ενός κοντού και μάλλον δύσμορφου όντος.

Μου κόπηκε το αίμα, τα γόνατα και ό,τι άλλο θέλεις. Όμως επειδή εκείνη την εποχή εργαζόμουν πολύ στο πεδίο της προσφοράς και της αγάπης, αυτό που μου ήρθε να απαντήσω αυθόρμητα και εντέλει απάντησα ήταν "ό,τι έχω ας το μοιραστούμε". Επικράτησε σιγή και μετά από λίγο το ον με την ίδια φωνή μου ζήτησε να επιστρέψω σε τρεις μέρες. Περιττό να σου πω ότι άρχισα να σκέφτομαι τι είχα κάνει και τι να ήταν αυτό που ήθελαν άραγε και τέλος πάντων ποιοι ήταν αυτοί. Κι αν ήθελαν το παιδί μου ή την υγεία μου ας πούμε;

Όμως οι τρεις μέρες πέρασαν και δεν έγινε τίποτα κακό. Την τρίτη λοιπόν ημέρα ξαναπέρασα από το ίδιο ακριβώς σημείο την ίδια περίπου ώρα και με πόδια που έτρεμαν περίμενα. Τότε άκουσα ξανά μια φωνή, αλλά ήρεμη και φιλική. Να μην πολυλογώ το ον αυτό μου συστήθηκε με το όνομά του και τον τίτλο του (πρίγκηπας), μου είπε ότι προέρχεται από φυλές που έχουν υποχωρήσει στην Κάτω Γαία και ότι είναι ξωτικό.

Έχω γράψει αναλυτικά πιο πίσω τι έγινε μετά από αυτή τη συνάντηση. Εν τάχει ξαναλέω πως έμεινε κοντά μου για κάμποσο διάστημα, το οποίο ήταν από τα πιο όμορφα ολόκληρης της ζωής μου. Μπόρεσα να έρθω σε αρμονία με τους ρυθμούς της φύσης, μου έδωσε το δώρο της έμπνευσης και της συμπόνοιας κι εκείνο μελέτησε την ανιδιοτέλεια μέσα από τον τρόπο των ανθρώπων.

Κάποια στιγμή το ρώτησα γιατί μου παρουσιάστηκε με τόσο τρομερή φωνή και δυσαρμονική όψη. Και τότε μου μίλησε για έναν από τους βασικότερους τρόπους άμυνας και φύλαξης της πύλης προς τον κόσμο των ξωτικών και των νεράιδων που είναι ο φόβος. Ο τρελλός φόβος για την ακρίβεια.

Και μια και μιλάμε για ακρίβεια: μια νεράιδα δεν θα παρουσιαζόταν ποτέ με τον τρόπο που είδε ο θείος σου. Υπάρχουν λεπτομέρειες που μπορώ να διακρίνω (επειδή έχω δει αρκετές φορές και εξακολουθώ να βλέπω τέτοιες οντότητες) που δεν ανταποκρίνονται στην αλήθεια. Είτε η μνήμη του τον απατά είτε του αρέσει να δείχνεται σπουδαίος υπερβάλλοντας στην αφήγηση.

Αν σε ενδιαφέρει, μπορούμε να συζητήσουμε περαιτέρω για τους τρόπους με τους οποίους εμφανίζονται οι νεράιδες και για τεχνικές που θα σου επιτρέψουν να τις δεις και ο ίδιος εάν το θέλεις.

Με αγάπη,
Unseen

******* By Art we live *******


Πραγματικα πρεπει να ηταν πολυ ομορφη εμπειρια.Αλλα,δεν ρωτησες τιποτα για τον κοσμο τους(πως μπορει να παει κανεις,πως ειναι κ.α);Τελος σε ποιο ακριβως σημειο του παρκου τον συναντησες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 09:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Master Frodo

Ναι, ήταν μια πραγματικά υπέροχη εμπειρία στην οποία έχω αναφερθεί πολλές φορές στο παρόν τόπικ. Το ξέρεις ότι είσαι ο πρώτος που με ρωτάς κάτι σχετικά με αυτή; Σε ευχαριστώ πολύ γι' αυτό.

Ασφαλώς και ρώτησα όχι μόνο αυτό αλλά και πολλά άλλα πράγματα. Λοιπόν...το να συναντήσεις μία νεράιδα ή ένα ξωτικό είναι κάτι που εξαρτάται ΕΜΜΕΣΑ από σένα και ΑΜΕΣΑ από κείνα. Δηλαδή: εκείνα εκδηλώνονται τη στιγμή που είσαι έτοιμος! Και για να καταλάβεις τι εννοώ "έτοιμος" σου παραθέτω από παλιότερο ποστ μου:

quote:
Πρώτα-πρώτα ας δούμε έναν βασικό συμπαντικό νόμο: αυτόν του συντονισμού. Αυτός λοιπόν ο νόμος πρεσβεύει ότι το όμοιο έλκεται από το όμοιο (επομένως αυτό που μαθαίναμε στη φυσική ότι τα αντίθετα έλκονται πάει κατ' ευθείαν στα σκουπίδια όπου και ανήκει) και μια απλή εφαρμογή του είναι το διαπασών. Αν πάρεις δύο διαπασών και σταθείς εσύ στη μία γωνία ενός δωματίου και κάποιος άλλος στην άλλη γωνία του δωματίου και εσύ ηχήσεις το διαπασών σου, μετά από ελάχιστα δευτερόλεπτα χωρίς καμία άλλη παρέμβαση θα ηχήσει και το διαπασών που κρατά ο φίλος σου στην άλλη άκρη.

Αυτό μας δείχνει κάτι πολύ απλό: για να υπάρξει μία συνάντηση σαν αυτές που συζητάμε εδώ, πρέπει το διαπασών που κρατάμε (το σύνολο αυτού που είμαστε το οποίο δονείται και κατά τον Πυθαγόρα παράγει μία συγκεκριμένη μουσική ακολουθία) να προσομοιάζει με το διαπασών που κρατά η άλλη πλευρά (οι νεράιδες και τα ξωτικά ή άλλα παρόμοια όντα αγγελικής τάξης εν προκειμένω), να υπάρχει δηλαδή κάτι κοινό προκειμένου να πραγματοποιηθεί η συνάντηση.

Ακόμη και κατ' ευθείαν σε έναν νεραϊδότοπο να μπεις, αν η αύρα σου δεν μπορεί να δονηθεί κατά τρόπο παρόμοιο με τη δόνηση του συγκεκριμένου τόπου, θα τον προσπεράσεις σα να μη συμβαίνει τίποτα.

Οι συγκεκριμένες οντότητες είναι πολύ λεπτές από πλευράς ουσίας (ωστόσο υλικές, υπό την έννοια ότι και το χρώμα είναι ύλη όπως και ο ήχος), γι' αυτό δεν πρέπει ποτέ να περιμένεις να δεις κάποια νεράιδα να σου χτυπήσει το κουδούνι και να σου πει "ήρθα". Είναι όμως απόλυτα φυσιολογικό να περιμένεις να εμφανιστεί, εάν κι εφόσον υπάρχει κοινό σημείο αναφοράς μεταξύ σας, στον τόπο που ορίζει η αύρα σου ο οποίος αντανακλά την κατάσταση του συνολικού σου Είναι, δηλ. της ψυχής, του πνεύματος, του σώματος και γενικά όλων σου των συστατικών.


Είναι, όπως καταλαβαίνεις, βασικό να δουλεύει κανείς με τον εαυτό του κι επίσης να έχει μια -αμυδρή έστω- ιδέα της δόνησης αυτών των κόσμων. Γι' αυτό κοπανιέμαι τόσο καιρό προσπαθώντας να δώσω μια ιδέα της συγκεκριμένης δόνησης και συγχίζομαι (κακώς βέβαια) όταν κάποιοι φίλοι εν αγνοία τους μεταφέρουν εμπειρίες που είτε δεν έχουν ερμηνευθεί σωστά είτε αφορούν άλλες οντότητες είτε... είτε...

Το πεδίο των αόρατων κόσμων όπως είπε ο φίλος atlantian είναι όντως πολύ μεγάλο και είναι κρίσιμο να συντονιστεί κανείς με το φωτεινό του κομμάτι...

Δεν μπορώ να σου πω πού ακριβώς στον Εθνικό Κήπο, γιατί δεν είχε κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό το σημείο... πάντως λίγο μετά τη μέση προς το καφέ.

Με πολλή αγάπη
Ανσίν


******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 14:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Unseen,
Κι εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω για τους τρόπους που εμφανίζονται τα ξωτικά. Ότι έχω ακούσει είναι οι ιστορίες από τους παππούδες. Αλλά θυμάμαι ότι σαν παιδί σκεφτόμουνα - δε μπορεί να λένε όλοι τα ίδια ψέμματα, μάλλον κάτι σχετικό θα υπάρχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2006, 22:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου sm giota

Χαίρομαι πάρα πολύ που σε βλέπω κι από δω!! Σε παρακαλώ μόνο δώσε μου μία μέρα πίστωση χρόνου γιατί δεν προλαβαίνω να σου απαντήσω διεξοδικά τώρα κι αύριο δεν θα είμαι στο γραφείο.

Με πολλή αγάπη
Unseen


***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 10:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και καλό μήνα

Αγαπημένη μου sm-giota

Η θέαση των νεράιδων και των ξωτικών είναι σχετικά εύκολη υπόθεση. Νομίζω ότι συμβαίνει στους περισσότερους ανθρώπους, απλώς δεν το σπουδαιολογούν. Μπορεί κι εσύ η ίδια να έχεις δει με την άκρη του ματιού σου κάτι σαν λάμψη μερικές φορές ή μια επίμονη γαλάζια κηλίδα ή κάτι σαν σπίθα. Επίσης στο περιθώριο του οπτικού σου πεδίου μπορεί να πρόσεξες ΚΑΙ κάτι άλλο πάνω στο φυλλαράκι ενός φυτού που, όταν γύρισες να κοιτάξεις, δεν ήταν πια εκεί...

Ακόμη κι αυτό να μη σου έχει συμβεί όμως, είναι σχετικά εύκολο (κάνοντας μια σειρά απλών ασκήσεων που δεν έχουν να κάνουν με διαλογισμό) να διευρύνεις την αντιληπτικότητά σου.

Όμως η θέαση είναι ένα πράγμα, η συμμετοχή στους κόσμους αυτούς ένα άλλο... Για την τελευταία απαιτούνται άλλα πράγματα, μεταξύ των οποίων τα σπουδαιότερα είναι η καθαρότητα της πρόθεσης και πολλή αγάπη στην ψυχή...

Σε φιλώ,
Unseen


***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 10:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Unseen καλημέρα, κι ευχαριστώ για την απάντηση.
Πράγματι πολλές φορές βλέπω κάτι σα σπίθα ή λάμψη και ξανακοιτάζω να δω τι είναι. Ειδικά τώρα τελευταία. Για τις ασκήσεις που λές αν δεν είναι δύσκολο, θα ήθελα να μου πείς σχετικά.
ΦιλάκιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 11:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πράγματι πολλές φορές βλέπω κάτι σα σπίθα ή λάμψη και ξανακοιτάζω να δω τι είναι. Ειδικά τώρα τελευταία.

Πολύ ωραία! Η συγχρονικότητα σε όλο της το μεγαλείο!!

Η πιο απλή τεχνική είναι επί μία σειρά ημερών, π.χ. επτά ή δέκα (έχει σημασία η επανάληψη, να μη δημιουργήσεις δηλ. κενά ενδιάμεσα), την αυγή ή το σούρουπο (ή και στα δύο) να καθίσεις κάπου έξω και να κοιτάς μακριά τον ορίζοντα ή τον ουρανό ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΣΤΙΑΖΕΙΣ το βλέμμα σου. Για 2-3 λεπτά κάθε φορά. Μετά από λίγες μέρες θα δεις... Δεν θα σου πω τι θα δεις, γιατί δεν θέλω να σε προκαταλάβω!

Ένας επίσης απλός τρόπος, εάν βρίσκεσαι στην Αθήνα, είναι να έρθεις παρέα σε μία από τις εξορμήσεις μου στα βουνά της Αττικής. Σχεδόν πάντα έρχονται φίλοι μαζί μου, ούτως ή άλλως. Έτσι θα μπορέσω να σου δείξω τεχνικές που δεν υπάρχει τρόπος να σου περιγράψω γραπτώς.

Με πολλή αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 15:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας!

Καλό μήνα!Ήρθε η Άνοιξη και μαζί με αυτήν ξεκινά ο όμορφος και ατέλειωτος χορός της ζωής!Βασικά δεν ξεκινά τώρα αλλα τώρα γίνεται πιο έντονος!

Τρέξτε στα δάση!Απόψε οι μικρές νεράιδες θα χορεψουν και θα τραγουδήσουν,καθώς θα ευλογούν κάθε γωνία της Μητέρας Γης!

Με πολλή αγάπη,
Α

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2006, 10:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Unseen,
έκανα χτες αυτό που μου είπες. Κοιτούσα τον ορίζοντα και ενδιάμεσα σε απόσταση 10-12 μέτρα ήταν λίγα κλαδιά κάποιων δέντρων. Εγώ κοιτώντας μακριά, νόμιζα ότι ήταν μικρά έντομα που πετούσαν γύρω απ τα κλαδιά, αλλά όταν εστίαζα στα κλαδιά δεν έβλεπα τίποτα, μόνο όταν κοιτούσα τον ορίζοντα. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν που θα έβλεπα. Αν ναι πες μου, αν όχι μη μου αποκαλύψεις ακόμα τι θα δώ στο μέλλον. Αυτό΄που μου έκανε εντύπωση΄όμως είναι ότι βλέποντάς τα αυτά, ένοιωσα μια γιορτινή διάθεση. Η ιδέα μου ήταν; Δεν ξέρω.
Φιλάκια
ΓιώταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2006, 10:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Angus

Σε ευχαριστούμε για την τονωτική ένεση της διάθεσής μας! Τυπικά βέβαια η άνοιξη αρχίζει με την εαρινή ισημερία που για φέτος είναι στις 20 Μαρτίου (ώρα Ελλάδος 3.26 το μεσημέρι)...

Με πολλή αγάπη,
Ανσίν

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2006, 10:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιώτα μου

Καλημέρα!

Το κρατάμε αυτό που είδες, δεν θα σου πω ακόμα. Πες μου (εάν και όταν) δεις χρώμα.

Σε φιλώ
Α.

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2006, 19:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Unseen,ο Υμηττος ειναι μια καλη θεση για μια συναντηση με ξωτικα;

FRODO ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΡΩΠΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2006, 00:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλες οι θέσεις είναι εξίσου καλές Master Frodo. Το ζήτημα είναι η θέση της καρδιάς να είναι η σωστή.

Δεν έχεις διαβάσει ότι επισκέπτομαι κάθε εβδομάδα τον Υμηττό; Άλλωστε μένω και στον ομώνυμο δήμο... Βρίσκομαι δηλαδή από την άλλη πλευρά του βουνού.

Με αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2006, 18:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα


καλή μου unseen, νομίζω πως για να μπει η Ανοιξη δεν έχει και τόση σημασία η ημερομηνία και η ώρα (και φυσικά ως προς αυτά τα στοιχεία που δίνεις είσαι όπως πάντα ακριβής )...

σημασία έχει, πότε θα της επιτρέψουμε εμείς να μας επισκεφθεί, πότε τα δικά μας μάτια θα δουν τα λουλούδια να σκάνε μύτη στις αμυγδαλιές και πότε η δική μας ψυχή θα είναι έτοιμη να αντικρύσει τα ξωτικά και τις νεράϊδες... τι λες?

και κάτι που έμαθα (ξανά) στη μέση ενός πολύ δύσκολου (ημερολογιακά) χειμώνα... αφήστε κατά μέρος τη θετική σκέψη... προσπαθείστε να νιώσετε θετικά.... θα δείτε σιγά σιγά να ενεργοποιείται όλο το σύμπαν για να φτάσετε εκεί που θέλετε.... αλλά θα τα πούμε αυτά σιγά σιγά....

με όλη μου την αγάπη

Galadriel



για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2006, 10:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας αγαπητοί μου φίλοι!

Unseen μου πράγματι η ακρίβεια σου είναι εξαιρετική(εγω βασικά αναφέρομαι στα 45 λεπτα εκείνο το Σάββατο,κάτι που με εντυπωσίασε πάρα πολυ)...

Galadriel προσωπικά σε ευχαριστώ για τα λόγια σου.Είναι γεμάτα φως και με βοηθούν να ευθυγραμμίζομαι.

Να είσαστε ευλογημένες.

Με πολλή αγάπη,
Α.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 13:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

kswtikoula σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις όμορφες στιγμές που περάσαμε παρέα!! Εύχομαι να τα ξαναπούμε το συντομότερο.

Galadriel...

quote:
σημασία έχει, πότε θα της επιτρέψουμε εμείς να μας επισκεφθεί, πότε τα δικά μας μάτια θα δουν τα λουλούδια να σκάνε μύτη στις αμυγδαλιές και πότε η δική μας ψυχή θα είναι έτοιμη να αντικρύσει τα ξωτικά και τις νεράϊδες... τι λες?

Ακριβώς! Και να μην ξεχνάμε πως όλα κάνουν τον κύκλο τους, το ίδιο και οι μέσα μας εποχές.

Όσο για το θετικό αίσθημα έναντι της θετικής σκέψης...

Angus, είδες για να έχεις σπουδάσει κανείς στην Αγγλία; Έρχεται στα ραντεβού του ακριβώς, ούτε δευτερόλεπτο αργότερα!!!

Φίλοι μου... είχα άλλη μια σπουδαία συνάντηση αυτές τις μέρες. Μια οντότητα από το στοιχείο του αέρα που ενδιαφέρεται για τη συμπόνοια μέσα από την ανθρώπινη έκφραση. Και όσο ψάχνω μέσα στη ζωή μου να βρω στιγμές ειλικρινούς συμπόνοιας τόσο πιο μικρή και λίγη αισθάνομαι... αλλά το παλεύω!

Με πολλή αγάπη,
Ανσίν

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 14:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Unseen, εγώ ευχαριστώ, αν και μόλις μου γεννήθηκε ένα παραπονάκι....
Συνέβη τέτοιο πράγμα αυτές τις μέρες και δεν μου το είπες???

:(

Περιμένω νέα........

Τις ανοιξιάτικες σταλαγματιές της ψυχής μου προς όλους...
Φιλικά
Ξωτικούλα

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 15:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους σας. Είμαι η νέα άφιξη! Πρόσφατα είχα την χαρά, αλλά και την νύστα και την πείνα και τα ταμπούρλα του καρναβαλιού στα αυτιά μου, να γνωρίσω μερικούς απο εσάς! Θα χρειαστώ λίγες μέρες να συνδέσω τα ψευδώνυμα με το ονόματά σας! έτσι αποφάσισα να βάλω το όνομά μου γιατί είμαι και ικανή να στείλω απάντηση στον εαυτό μου. Καλό σας απόγευμα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 16:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους,

έχω μια ιστοριούλα, αρκετά παλιά, που μου την θυμήσατε με τον Υμηττό, δεν την είχα συνδιάσει ποτέ με Νεράιδες ή ξωτικά και δεν ξέρω και αν συνδέετε ή αν ήταν κάτι παντελώς άλλο και εκεί χρειάζομαι την βοήθεια σας αν γνωρίζετε για το αν πρόκειτε για κάτι τέτοιο ή όχι.

Καθώς μένω και εγώ πολή κοντά στον Υμηττό είχα ανέβει ένα απόγευμα για περίπατο παρόλο που δεν το συνηθήζω αν και θα το θελα. Είχα ανέβει γιατί είχα την ανάγκη να νοιώσω μόνη μακριά απο όλους και απο όλα. Πάνω στον περιπατό μου λοιπόν στην άκρη του δρόμου διάκρινα ένα μικρό πράσινο φωτάκι, το οποίο το είδα ξανά και ξανά κατα την διάρκεια της βόλτας. Δεν του έδωσα όμως καμία σημασία γιατί θεώρησα ότι επρόκειτο για πυγολαμπίδες οπότε δεν μου φάνηκε και ιδιαίτερα περίεργο το γεγονός για να ασχοληθώ.

Κάποιες μέρες μετά βρισκόμουν στο σπίτι, βραδάκι είχα ξαπλώσει να κοιμηθώ, έβλεπα τηλεόραση όταν παρατήρησα ότι μπροστά απο την μπαλκονόπορτα του δωματίου (η οποία ήταν κλειστή) αιωρήταν σε μικρή απόσταση απο το πάτωμα ένα πράσινο φωτάκι.
Σκέφτηκα πάλι την πυγολαμπίδα αλλά ήταν εντελώς ακίνητο και είναι και περίεργο να βρεθεί μέσα στο σπίτι μία, άνοιξα το φως αυτό εκεί και πράγματι δεν ήταν πυγολαμπίδα. Σκέφτηκα πως ίσως να δημιουργόταν απο κάποιο άλλο φως οπότε έκλεισα το φως, εκλεισα την τηλεόραση, έκλεισα τα πατζούρια έκλεισα οποιαδήποτε πηγή φωτός υπήρχε και το φωτάκι συνέχιζε να υπάρχει. Ήταν πολύ έντονο και ζωηρό και ήταν σαν να ανέβληζε απο κάπου που εγώ δεν μπορούσα να δω παρόλο που δεν υπήρχε κενό στο κέντρο του και ήταν αρκετά μικρό. Ήθελα να σιγουρευτώ 100% ότι αυτό που έβλεπα υπήρχε πράγματι. Πήγα και ξύπνησα την μητέρα μου λοιπόν η οποία κι εκείνη με την σειρά της το κοίταγε ώρα μην μπορώντας να καταλάβει για τι πρόκειτε. Το πλησίασα κάποια στιγμή πάρα πολύ, προσπαθούσα να καταλάβω τι είναι, σκέφτηκα και να το αγγίξω ή να δω αν θα διαπερνούσε το χέρι μου αλλά δεν το έκανα, παρόλο που δεν μου δημιουργούσε φοβία, το αντίθετο θα έλεγα, όποτε σκεφτόμουν να το αγγίξω με έπιανε φόβος. Τελικά μην μπορώντας να καταλάβουμε τι είναι εγκαταλείψαμε την προσπάθεια, άφησα το φωτάκι να υπάρχει εκεί και έπεσα για ύπνο. Απο τότε δεν το ξανάδα ή αν το ξαναείδα ήταν σε κάποιο βουνό βράδυ όπου πάλι θα το πέρναγα για πυγολαμπίδα ή θα ήταν πράγματι μια πυγολαμπίδα.
Το περίεργο είναι πως έχω δει διάφορα περίεργα τα οποία τα έχω περάσει και λίγο αδιάφορα, το φωτάκι αυτό όμως μου άφησε μια περίεργα θετική αίσθηση, μια αίσθηση που δεν ξέχασα ποτέ.

Αν σχετίζετε με κάτι θα ήθελα πολύ να το ξέρω.

Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 16:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Serenite,
Σχετίζεται με ότι ένοιωσες και με ότι είδες. Κυρίως όμως σχετίζεται με την πράξη σεβασμού σου προς εκείνο και υπάρχει στο κείμενο σου "άφησα το φωτάκι να υπάρχει εκεί". Ποιός θα άφηνε ένα φωτάκι αγνώστου προελεύσεως σπίτι του και ο ίδιος να πάει για ύπνο? Μόνο εκείνος που το αναγνώρισε μέσα του (κάτι μου θυμίζεις, κάτι μου θυμίζεις) και το φιλοξένησε σπίτι του! Πιθανόν όλοι οι υπόλοιποι να καλούσαν τα κανάλια. Ισως εάν "ξανατρέξεις" την μνήμη εκείνης της ημέρας απο το πρωί, να βρείς στοιχεία που σε οδήγησαν να δεις το συγκεκριμένο φως την στιγμή που ακτινοβολούσε. Ολα μας οδηγούν την κατάλληλη στιγμή εκεί που πρέπει να βρεθούμε και να δούμε ότι χρειάζεται να δούμε. Ελπίζω να βοήθησα ελαφρώςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy