ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 08:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Η πραγμάτωση μπορεί να είναι και Θεός και Αγγελος Ηρωας και Δαίμονας … μπορεί να γίνει ενσαρκωθεί σε πραγματα πρός μίμιση προς θαυμασμό .. λατρεία …πραγματα που αγαπάς, που αποστρέφεσαι και πραγματα που δεν ξέρεις αλλά θα σε κάνουν να ψάξεις ..
--------------------------------------------------------------------------------


Εάν η πραγμάτωση μπορεί να είναι το οτιδήποτε, τότε θα πρέπει να δούμε την έννοια του σκοπού. Πρέπει να έχουμε σα σκοπό την «αγαθή πραγμάτωση» ή τη πραγμάτωση???. Η ελευθερία του ότι όλα μπορώ να τα πραγματώσω δεν σημαίνει ότι έχω αυτό το δικαίωμα. Εδώ έγκειται η ελεύθερη θέληση.

Τώρα μου θύμισες το λόγο του Παύλου που είπε: «όλα είμαι ελεύθερος να τα πράξω αλλά δεν σημαίνει ότι με συμφέρει να το κάνω».


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ok … "είτε πιστεύεις είτε όχι .. αυτό υπάρχει"….λές no problem here ….
… Γιατί όμως αυτό όμως να έχει την “γεύση” του Χριστού ?
και να μήν έχει την γευση του Δία ή του Ahura Mazda
--------------------------------------------------------------------------------


Εδώ έγκειται ένα εσωτερικό ένστικτο και σαφώς τα βιώματα. Αλήθεια για σένα τι γεύση έχει το θείο??


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ποιός ή τί και πώς ….το πραγμάτωσε - το ενσάρκωσε – το έχτισε αυτό σε Χριστό ..? βλέπεις οτι ακόμα και αυτό το άμορφο 1% θα πρέπει να πραγματωθεί / ενσαρκωθεί .. κάποτε … (όπως πάνω ..έτσι και κάτω.)
--------------------------------------------------------------------------------


Το 1% εκφράζει έτσι όπως το θέσαμε τη θέληση του Θείου. Ο θεός δεν έχει ανάγκη να πραγματωθεί γιατί είναι αυθύπαρκτος. Μπορεί όμως η ΑΓΑΠΗ να τον οδηγεί εκεί δια μέσω της θέλησης του Προσώπου.......

Διάβασες το μύνημα πέρι Λόγου? Τι λες μπορεί ο Λόγος να είναι ο μάγος στη ζωή μας????



Φίλε Γιώργο νομίζω ότι ξέχασες να σχολιάσεις ένα μήνυμα μου και μάλλον για μένα το πιο σημαντικό.

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 17/04/2006 09:10:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 09:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το λεω, και το ξαναλεω, αλλα "φωνη βοωντος εν τη ερημω": Απο τις μεγαλυτερες αμαρτιες, αν οχι η μεγαλυτερη, για τον χριστιανισμο, ειναι να κυρητεις στο ονομα του Θεου, χωρις να εχεις τα εχεγγυα. Για να επιτελεσεις αποστολικο ή "αποστολικό" εργο, θα πρεπει να τηρεις καποιες προυποθεσεις. Μεχρι στιγμης, ατομα οπως ο Αναστημενος, το μονο που καταφερνουν ειναι πως, αν υπαρχει Θεος, με τα λογια τους εξασφαλισαν μια θεση στην κολαση. You like it or no

Βλέπω ότι γνωρίζεις πολύ καλά τις αμαρτίες κατά τον Χριστιανισμό. Τι λες ρε παιδί μου!!!!!!!!

Βλέπω ότι τις δέχεσαι κιόλας, αφού μου εξασφάλισες και μια θέση καλή. Τι λες βρε παιδί μου!!!!!!

Κάτι είναι και αυτό. Συνέχισε έτσι.
Στο τέλος κάτι θα μάθεις.......

Τώρα που έχεις και κάτι «αξιόλογους» συνομιλητές να σε υποστηρίζουν.....



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 10:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΡΟΣ Schwabe
Φίλε Schwabe χαίρομαι πού συνομιλώ μαζί σου.

Αγαπητέ LUI__XIV

Είσαι νέος στο θέμα και δεν γνωρίζεις τον προκλητικό και εμπρηστικό ρόλο που αναλαμβάνει το συγκεκριμένο μέλος που αναφέρεσαι και ως προς το θέμα και ως προς το δημιουργό του.

Σε ενημερώνω ότι έχω δηλώσει και νωρίτερα ότι δεν πρόκειται να συνομιλήσω σε καμιά περίπτωση με κανένα συμμετέχοντα ο οποίος μιλά ή αναφέρει το όνομα του συγκεκριμένου εμπρηστή στις ενθέσεις του.
Σαφώς ο καθένας έχει δικαίωμα να «χαίρετε» και να «συνομιλεί» με τον καθένα. Το ίδιο όμως δικαίωμα έχω και εγώ.......

Οπότε εσύ αποφασίζεις........

Εάν θέλεις να απαντάς σε γραφόμενα κάντο, χωρίς να αναφέρεσαι σε εμπρηστές. Να είσαι σίγουρος ότι δεν θα δώσω σε κανένα δεύτερη ευκαιρία να κλειδώσει το θέμα.......



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 11:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, αναφέρεις:

quote:
Σε ενημερώνω ότι έχω δηλώσει και νωρίτερα ότι δεν πρόκειται να συνομιλήσω σε καμιά περίπτωση με κανένα συμμετέχοντα ο οποίος μιλά ή αναφέρει το όνομα του συγκεκριμένου εμπρηστή στις ενθέσεις του.
Σαφώς ο καθένας έχει δικαίωμα να «χαίρετε» και να «συνομιλεί» με τον καθένα. Το ίδιο όμως δικαίωμα έχω και εγώ.......

Οπότε εσύ αποφασίζεις........


Ομολογώ πως δεν κατανοώ το πνεύμα αυτής σου της δήλωσης οπότε θα ήθελα περαιτέρω εξηγήσεις.
Εμένα αυτό μου ακούγεται ως ένας εκβιασμός και κάτι τέτοιο δεν συνάδει με την ιδεολογία του Esoterica.
Εάν δεν επιθυμείς κάποιο διάλογο με το μέλος Schwabe, είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου να μην τον διεξάγεις.
Το να θέτεις όμως στα υπόλοιπα τον άτυπο εκβιασμό οτι αν κάνουν διάλογο μαζί του δεν θα κάνουν με σένα, ομολογώ πως δεν το κατανοώ ως πράξη.
Δε νομίζω, φίλε μου, ούτε να είναι πεδίο μάχης εδώ, ούτε να έχουμε χωριστεί σε στρατόπεδα.
Λυπάμαι που το λέω, αλλά αυτή σου η δήλωση μόνο θετικές εντυπώσεις δε μου αφήνει και με λυπεί...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 11:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με λύπη μου διαπιστώνω Πλάτωνα ότι συνεχίζεις να λειτουργείς εμπρηστικά για το θέμα.


Με λύπη μου ΒΛΕΠΩ Αναστημένε, πως αν κάποιος δεν συμφωνεί με την δική σου αντιμετώπιση των μελών, γίνεται εμπρηστής, άθεος, αντί χριστιανός κλπ κλπ.

Αλήθεια, πως γίνεται να με ξεχωρίζεις συγχρόνως σαν εκλεκτό συνομιλητή,

quote:
Εκλεκτοί συνομιλητές βρέθηκαν στις σελίδες αυτού του θέματος να συζητούν. Θα αναφέρω κάποιους που θυμάμαι πρόχειρα. Πλωτίνος, Λίλιθ, Filosofos3, Λορέντζο, Πλάτωνας, Δημήτρης, Γιώργος και τώρα τελευταία ο Ampere, η NADA, o Tryfield……..

και σαν εμπρηστή στο θέμα σου, και μάλιστα πως πρέπει να εντρέπομαι!

Αφήνω να ερωτήσεις την συνείδηση (σου), σε παρένθεση το (σου), μιας και νομίζω πως μιλάς και σκέφτεσαι επηρεασμένος από κάποιο Παύλο, κάποιο Απόστολο, κάποιο Πατέρα και πάει λέγοντας. Θες να κλειδωσεις το θεμα, μα τον μονο που εχεις μεχρι στιγμης κλειδωσει ειναι ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ!

Δεν θέλεις… δεν γράφω στο θέμα σου. Τώρα που το ζήτησες θα γίνει.

Έχασες όμως την ευκαιρία να μάθεις να διακρίνεις τα λάθη μέσα στα σωστά που έχουν γράψει οι πατέρες, ιδιαίτερα αυτά του Απ. Παύλου, να βλέπεις που κρύβονται και υποθάλπονται οι αντιθέσεις, όπως η πίστη του νου και η Αγάπη που μιλάει ο Χριστός.

Αφήνοντας το θέμα, θα ήθελα να ευχηθώ καλή συνέχεια σε όλους, (πιστούς και άπιστους), και να αφήσω δυο λόγια καρδιάς στον φίλο LUI__XIV.


Γεννήθηκα μέσα σε χριστιανική οικογένεια, τόσο μάλιστα Χριστιανοί, ώστε καθένας να έχει μια θέση στην εκκλησία.

Ξεκίναγαν από καντηλανάφτες, πάμπολλοι ψάλτες, αρκετοί θεολόγοι και παπάδες, έως και θειο δεσπότη, είχα.

Έτσι από μικρός, όταν ήμουν έξοχη σε ένα πανέμορφο χωριό, η γιαγιά, όταν πήγαινε να συγυρίσει την εκκλησία, με έπαιρνε μαζί, έκλεινε την πόρτα, και με άφηνε ελεύθερο να περιεργάζομαι και να παίζω με τα θεια.
Το πλέον φωτεινό μέρος της εκκλησίας, ήταν το κέντρο της. Εκεί εστιαζόντουσαν διάφορα χρώματα, από τα πάμπολλα χρωματιστά παραθυράκια, που με εκείνα του βυζαντινού τρούλου, και την εικόνα του παντοκράτορα ψηλά, να με κοιτάζει, προκαλούσαν το δέος, στην αγνή ακόμα ψυχή μου.
Πρέπει να ήμουν 8 ίσως 9 ετών, όταν ξάπλωσα για πρώτη φορά στο δάπεδο, και ατένισα ψηλά. Καθόμουν ακίνητος, εκεί στη μέση, να κοιτάζω τα χρώματα και μαζί με το θρόισμα από τα πλατάνια, το γλυκό κελάδημα από τα πουλια, εκείνο το κέντρο, και το κέντρο στην καρδιά, γινόντουσαν όλα ένα.

Έκλεινα τα μάτια, και άφηνα να την πλάθουν, να την γεμίζουν.

Δεν νομίζω εκείνα τα χρόνια, να ήταν κάτι πιο κοντά στο θεό, από τη σιωπή που βίωνα. Όταν άνοιγα τα μάτια, και γύρναγα στον κόσμο, ήμουν ευτυχισμένος χωρίς να θέλω τίποτα άλλο. Εκείνα τα χρόνια όταν (με χάνανε), η γιαγιά ήξερε που βρισκομουνα, και ερχόταν να με πάρει.

Αυτές οι εμπειρίες, συνέχισαν για λίγα ακόμα χρόνια, καθότι πήγαινα εκκλησία, όχι σε ώρες λειτουργίας, μα όταν δεν υπήρχε κανένας μέσα, προκαλώντας τον εκνευρισμό τον συγγενών μου.

Ακόμα και όταν με φόβιζαν, λέγοντας ιστορίες για πεθαμένους, είχα την δύναμη, να πάω νύχτα σε ερημοκλήσια, να ανοίξω πόρτες νεκροταφείου, και να κάθομαι για ώρα εκεί, μέσα στη σιωπή.

Μα γύρω στα 15, ιδιαίτερα με τις εμπειρίες της ζωής, γινόταν όλο και δυσκολότερη αυτή η επαφή.

Ο νους και οι εμπειρίες κυριαρχούσαν, τα πάθη θέριευαν, μα ποτέ, ποτέ μου δεν ξέχναγα την εναρμόνιση, που έζησα εκείνα τα χρόνια.

Έτσι όταν η σύγχυση έφτασε στο απροχώρητο, γύρω στα 26, διάβασα και άρχισα να παρατηρώ όπως έκανα όταν ήμουν μικρός, όπου και να βρισκόμουν.

Άρχισα να διασκεδάζω με ότι και να έκανα, να ενώνομαι σαν να είναι η ζωη ένα παιχνίδι, και όταν κουραζόμουν, αναπαυόμουν όπου και να βρισκόμουν.

Έβλεπα στους άλλους σκοπούς και υποχρεώσεις με κάποιο φόντο, και έφευγα.

Μια μέρα ρώτησα έναν Άγιο, αν θεωρούσε την σωτήρια της ψυχής του λιγότερο εγωιστική πράξη από αυτήν που κάποιος μαζεύει χρήματα για να πλουτίσει, και ξαφνιάστηκε.

Με ρώτησε σε τι πιστεύω, και απάντησα πως το μόνο που γνώριζα είναι πως κάθε άτομο σε τούτη τη γη, είναι το κάθε τι.

Όταν πληγώνω κάποιο, οποίος και να είναι, πληγώνω τον εαυτό μου.

Έτσι τα της παιδικής ηλικίας, σιγά σιγά μετουσιώθηκαν σε φιλοσοφική βλέψη, σε άπειρο, η και στο θειο απ ευθείας, χωρίς θεωρίες, δίχως δόγματα, εκεί όπου η κάθε αμφιβολία χάνεται.

Ακόμα και όταν βρίσκεσαι εν μέσον πλήθους η σε φόρουμ που ορισμένοι γράφουν όμορφα η νομίζουν πως κατέχουν την θεια χάρη, και δεν βλεπουν πως μονο ορέγονται (θεό, αγάπη, σωτηρία ψυχής, αιώνια ειρήνη)

αν κατι εχω να πω, φιλε LUI__XIV, , χωρίς αποκλειστικότητες κανενός ΙΣΜΟΥ, κοιτα μεσα σου, για ΕΝΑ κάτι, που δεν αλλάζει.

Πλάτωνας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 11:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με λύπη μου ΒΛΕΠΩ Αναστημένε, πως αν κάποιος δεν συμφωνεί με την δική σου αντιμετώπιση των μελών, γίνεται εμπρηστής, άθεος, αντί χριστιανός κλπ κλπ.

Λες δυστυχώς συνειδητά ψέματα Πλάτωνα. Και οι σελίδες αυτού του τοπικ είναι η απόδειξη αυτού του ψέματος.

quote:
Έχασες όμως την ευκαιρία να μάθεις να διακρίνεις τα λάθη μέσα στα σωστά που έχουν γράψει οι πατέρες, ιδιαίτερα αυτά του Απ. Παύλου, να βλέπεις που κρύβονται και υποθάλπονται οι αντιθέσεις, όπως η πίστη του νου και η Αγάπη που μιλάει ο Χριστός.

Εαν πράγματι ενδιαφέρεσε για τις γνώσεις ή τη Σοφία που έχασα
είμαι σίγουρος ότι ξέρεις τον τρόπο να μου μιλήσεις χωρίς να προκαλείς. Έχω πάμπολες φορές πει ότι κερδίζω με το διάλογο μαζί σου. Μαζί σου όμως όχι με κάποιον που δεν θέλω να συζητήσω. Απλό????



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 17/04/2006 12:02:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 12:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus έχω το δικαίωμα να μιλώ με όποιον μου αρέσει????

Εσύ και οι περιβόητοι κανονισμοί του Εσωτέρικα (που είναι πολύ ευαίσθητοι σε εμένα και τη κοσμοθέαση μου) μου το επιτρέπετε????

Πολύ ωραία. Το επαναλαμβάνω για να το εμπεδώσεις ακόμα και εσύ.

Σε αυτό το θέμα ΔΕΝ θα συζητήσω με κανέναν εμπρηστή, προκλητικό σχολιαστή των λόγων μου και με ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ συνομιλεί με αυτόν, το οποίο θεωρώ επισφαλή για την ομαλή συνέχεια του θέματος μου........

Απλό??? Δεν εκβιάζω κανένα, απλά ενημερώνω για τις προθέσεις μου.

Απλό????? Ή να το επαναλάβω????

Τώρα όσο για τα στρατόπεδα και για τη λύπη που αισθάνεσαι με συγχωρείς αλλά θα έπρεπε να είχες λυπηθεί νωρίτερα.........
Τότε που ότι και αν έγραφα έσκαγαν ειρωνικά χαμογελάκια.......
Αλήθεια που ήσουν τότε Dying_Incubus????? Αλλά ξέχασα αυτά δεν αποτελούν "σαφή" παραβίαση των "κανόνων" του φόρουμ........



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 12:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ και οι περιβόητοι κανονισμοί του Εσωτέρικα (που είναι πολύ ευαίσθητοι σε εμένα και τη κοσμοθέαση μου) μου το επιτρέπετε????

Πολύ ωραία. Το επαναλαμβάνω για να το εμπεδώσεις ακόμα και εσύ.


Αγαπητέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, πρώτα απ' όλα θα σε συμβούλευα να χαμηλώσεις τους τόνους και να αφήσεις κατά μέρος τον όποιον εκνευρισμό απελευθερώνεις με τα γραφόμενα σου.
Δε νομίζω να έδειξα εκνευρισμό με τα δικά μου...
Θα σε παρακαλούσα επίσης να αφήσεις κατά μέρος την ειρωνία καθώς επίσης δεν σε ειρωνεύτηκα κι ούτε σου έδωσα ποτέ το δικαίωμα να πράξεις κάτι τέτοιο...

Κατά δεύτερον, η παρέμβαση που είχα κάνει παλιότερα στο παρόν topic ήταν πρός όλους τους συμμετέχοντες που είχαν αναμειχθεί σε μια διαμάχη.
Το αν την εξέλαβες εσύ προσωπικά είναι κάτι το οποίο αφορά εσένα και μόνο εσένα από την στιγμή που είπα οτι δεν ήταν όπως την εξέλαβες.
Σου είχα εξηγήσει κάποια πράγματα, σου είχα εξηγήσει οτι δεν ήταν παρέμβαση αποκλειστικά απέναντι σου οπότε αν επιμένεις σ' αυτήν σου την πεποίθηση ακόμα, λυπάμαι αλλά δεν θα αναλωθώ περαιτέρω.
Φυσικά όμως, πάντοτε βολεύει να νιώθουμε αδικημένοι κι οτι οι άλλοι μεροληπτούν απέναντι μας...

Σε ποιά μέλη θα μιλάς και σε ποιά δεν θα μιλάς, είναι δικαίωμα σου και το ανέφερα και στο προηγούμενο μου μήνυμα.
Αυτό στο οποίο διαφωνώ είναι η δήλωση σου σχετικά με την επιλογή που καλείται να κάνει το κάθε μέλος.

quote:
Οπότε εσύ αποφασίζεις........

Αυτό είναι ακριβώς αυτό στο οποίο διαφωνώ.
Και ναι, ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, εμένα μου φαίνεται άσχημη αυτή η επιλογή την οποία βάζεις τους υπόλοιπους συμμετέχοντες να κάνουν.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 14:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
b_m_life

quote:
Μετά τις αποχωρίσεις πολλών αξιολογότατων μελών , από αγανάκτηση, με πολλή στενοχώρια στην καρδιά βλέπω και το μέλος ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ να έχει φτάσει στα όρια των ψυχικών του αποθεμάτων.
Πριν παραιτηθείτε και οι έσχατοι των χριστιανών του forum από την προσπάθεια σας εδώ μέσα, σκεφτείτε μόνο αυτό : οι επιθέσεις που δέχεστε αυτόν ακριβώς τον στόχο έχουν , να παραιτηθείτε δηλαδή από την κατάθεση ψυχής που κάνετε εδώ μέσα!
Αν τελικά και εσείς , δικαιολογημένα κατ` εμέ, αποχωρίσετε , τότε οι γνωστοί* πια, σε όσους διαβάζουν ή συμμετέχουν με οποιοδήποτε τρόπο σε αυτό το forum , απλά θα χαμογελάν πίσω από τις οθόνες των mac…τους.
(*) γνωστοί με την έννοια του μίσους προς τον Χριστιανισμό γενικότερα , αλλά και την ορθοδοξία ειδικότερα.

Αγαπητέ/η b_m_life σε χαιρετίζω στο τόπικ. Συμφωνώ με όλες τις παρατηρήσεις σου και επί προσωπικού και γενικά.

Τα συμπεράσματα σου είναι αληθινά. Εκείνο όμως που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι λέγοντας τέτοια, πολύ σύντομα θα μπεις στη κατηγορία των ευφάνταστων, των κατ΄ επίφαση αδικημένων, των φανατικών. Είναι μόδα εδώ μέσα.

Περιμένω λοιπόν και την πιο ενεργή συνεισφορά σου.

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ και σε σένα.



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ermis -3E-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 14:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ermis -3E-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τότε που ότι και αν έγραφα έσκαγαν ειρωνικά χαμογελάκια.......
Αλήθεια που ήσουν τότε Dying_Incubus????? Αλλά ξέχασα αυτά δεν αποτελούν "σαφή" παραβίαση των "κανόνων" του φόρουμ........
---------------------

Βασικά δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω με την αγανάκτηση του Αναστημένου καθώς κάποιοι ΥΠΟ-ΚΡΙΤΕΣ νομίζουν ότι είναι σε θέση να ειρωνεύονται το προσωπικό θεό του καθενός γιατί τους το επιτρέπουν οι Θεϊκοί νόμοι του φόρουμ.

Δεν σας κατηγορώ, αντίθετα θα έλεγα ότι κάνετε ότι μπορείτε και ο κάθε ένας από την πλευρά του έχει το δικό του δίκαιο, ακόμα και οι αγανακτισμένοι με τον Χριστιανισμό που αντί να στοχεύουν αυτό που πραγματικά δεν ωφελεί στοχεύουν με γενικότητες το σύνολο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 15:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Tryfield

Σίγουρα κοινωνήσαμε από την ίδια πηγή. Σίγουρα κοινωνήσαμε από τον ίδιο λόγο. Εγώ πολύ παλιότερα εσύ μάλλον σχετικά πρόσφατα. Εσύ ίσως γνωρίζεις 2 βιβλία. Και όμως πολλές ψυχές έδωσαν πολλά για να δοθεί ότι δόθηκε.

Θα ήθελα από σένα μια αρχική τοποθέτηση στα ερωτήματα που έθεσες στον Ampere:

1. «κτιστό – άκτιστο» ΚΑΙ «κατ΄ εικόνα και καθ΄ ομοίωση»

2. «Αγία γραφή» ΚΑΙ «ομοιότητα με το θεό»

3. Λόγος ΚΑΙ «άκτιστος θεός». Στην αρχή υπήρξε ο Λόγος, και ο Λόγος ήτανε με το Θεό, κι ήταν Θεός ο Λόγος...". Αν αυτό δεν είναι ακριβής περιγραφή του Θεού μέσα στους ανθρώπινους περιορισμούς της θεόπνευστης Αγίας Γραφής, τότε δεν υπάρχει ελπίδα, καμιά σωτηρία.»

Και μια τελευταία ερώτηση: Ποια είναι η σχέση σου με την Ορθοδοξία και πόσο θα ονόμαζες το εαυτό σου Ορθόδοξο???

Θεωρείς ότι οι απόψεις σου στα τρία πιο πάνω θέματα – ερωτήματα στον Ampere λειτουργούν αιρετικά ή συμπληρωματικά με την Ορθόδοξη Θεολογία.

Καλέ μου φίλε οι απαντήσεις σου στα πιο πάνω ερωτήματα θα είναι για μένα πολύ σημαντικές.

***Φίλε Ampere που χάθηκες?????
Γεια σου Ermis -3E-.........



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 16:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρέπει να ήμουν 8 ίσως 9 ετών, όταν ξάπλωσα για πρώτη φορά στο δάπεδο, και ατένισα ψηλά. Καθόμουν ακίνητος, εκεί στη μέση, να κοιτάζω τα χρώματα και μαζί με το θρόισμα από τα πλατάνια, το γλυκό κελάδημα από τα πουλια, εκείνο το κέντρο, και το κέντρο στην καρδιά, γινόντουσαν όλα ένα.

Έκλεινα τα μάτια, και άφηνα να την πλάθουν, να την γεμίζουν.

Δεν νομίζω εκείνα τα χρόνια, να ήταν κάτι πιο κοντά στο θεό, από τη σιωπή που βίωνα. Όταν άνοιγα τα μάτια, και γύρναγα στον κόσμο, ήμουν ευτυχισμένος χωρίς να θέλω τίποτα άλλο. Εκείνα τα χρόνια όταν (με χάνανε), η γιαγιά ήξερε που βρισκομουνα, και ερχόταν να με πάρει.



Τωρα, μαλιστα. ΑΥΤΟ ΚΥΡΙΟΙ,ΜΑΛΙΣΤΑ. Αυτο,ναι, θα το δεχτω. Αυτο, θα το ονομασω πιστη. Αυτο να το ονομασω θρησκεια. Αυτο να το ονομασω εσωτερισμο. ΑΥΤΟ κυριοι ειναι προσωπικο βιωμα. Ουτε κυρηγμα με το ζορι, ουτε προσυλητισμος, ουτε κουφια λογια, ουτε απειλες για κολαση, ουτε... σπασμενα τασακια και ποτηρια Ολοι εσεις, οι "υπερμαχοι" και οι "προστατες" του Χριστιανισμου, εχετε βιωσει την ομορφια ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, εχετε ακουσει τη σιωπη? Ή μήπως οι εικόνες που σας περασαν, αυτες οι εικονες του χριστου και των αγιων, σας στερησαν για παντα τη σιωπη του μυαλου σας? Γιατι να ξερετε: Οταν στην προσευχη σας συναντησετε την ΕΙΚΟΝΑ του θεου, ή του χριστου ή δεν ξερω εγω τι αλλο, αυτο δεν θα ειναι τιποτα αλλο απο ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΣΑΣ.


Θα πρεπει οσο ειναι καιρος, να διωξετε απο μεσα σας ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ που σας περασε η κοινωνια. Και τους θεους, και τους χριστους και ολους. ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα πλησιασετε λιγο κοντυτερα στην αληθεια, στη ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ αληθεια. Ως τοτε, το μονο που καταφερνετε, είναι να κανετε τον χριστιανισμο περισσοτερο ενοχλητικο, απο οτι ειναι ηδη.

_________________________


"... Ο φανατισμός του, ο σαδισμός του, το σκλαβωμένο του μυαλό και οι απολυταρχικές του απόψεις σε καμία περίπτωση δεν προσιδιάζουν σε θεράποντα της επιστήμης."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 16:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άχ αυτοί οι Εν Χριστώ πορευόμενοι (ή…..προγευόμενοι??), Άχ!!

Άχ τι γίνεται όταν δώσεις υπόσταση στην ΣΙΩΠΗ, δώσεις «νόηση» στην άγνωστη Μητέρα Φύση που μας περιβάλει και αναγάγεις σε «άρρητα» τα όσα βιώνεις, αυθυποβάλλεσαι και σε διαπερνούν, αφού πρώτα τα ονειρεύτηκες και τα έχτισες με τα μάτια της ψυχής σου……

Άχ αυτή η Θεο-λογια, που μοιάζει σαν το όστρακο εκείνο που με πυρήνα έναν μονάχα κίκκο πλάνης σχηματίζει…………ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 18:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Βασικά δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω με την αγανάκτηση του Αναστημένου καθώς κάποιοι ΥΠΟ-ΚΡΙΤΕΣ νομίζουν ότι είναι σε θέση να ειρωνεύονται το προσωπικό θεό του καθενός γιατί τους το επιτρέπουν οι Θεϊκοί νόμοι του φόρουμ.>>

τον καθε θεο τον κρινω απο τους πιστους του και απο τις πραξεις τους
γιατι αυτοι ειναι ο λογος του πανω στην γη

που λοιπον θα καταταξεις τον θεο που οι πιστοι του πετανε εξω απο τον ναο του μια γυναικα που τολμησε να μπει εκει ενω ειναι παλιοημερολογιτισα;;;;

που θα καταταξεις τον θεο που οι πιστοι του καταστρεφουν αγαλματα που αναπαριστουν τον βουδα γιατι ο δικος τους θεος τους ειπε οτι ειναι αμαρτια η οποια αναπαρασταση του;;;

που θα καταταξεις τον θεο που οι πιστοι του αναβουν μεγαλες φωτιες και πετανε μεσα οποιον τολμα να πει οτι τα αστρα δεν ειναι σημεια στον ουρανιο θολο αλλα ηλιοι και πλανητες;;;

που θα καταταξεις τον θεο που οι πιστοι του σφαζουν αλοθρησκους γιατι ζουν στα μερη που περπατησε ο θεος τους;;;;;

που θα καταταξεις τον θεο που οι πιστοι του εχουν καταδικασει καποιον οχι για το πως εζησε αλλα για το αν δεχτικε σαν θεο αυτον που του ειπαν;;;;

που θα καταταξεις τον θεο που οι πιστοι του οταν δεν μπορουν να απαντησουν σε ερωτηματα γυρω απο την πιστη τους σταματανε να συνομιλουν και ριχνουν καταρες και ειρωνιες;;;

που θα καταταξεις τον θεο που οι πιστοι του δεχονται οτι οι αμαρτιες τους θα παιδευουν τα παιδια τους;;;

που θα καταταξεις τον θεο που οι πιστοι του απαγορευουν την συζητηση με καποιο αλλο μελος αν θελουμε να συζηταμε και μαζι τους;;;;


που θα καταταξεις τον θεο που οι πιστοι του δεν σεβονται κανονες που απαρτιζουν την κοινωνια;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 00:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
"Στην αρχή υπήρξε ο Λόγος, και ο Λόγος ήτανε με το Θεό, κι ήταν Θεός ο Λόγος...". Αν αυτό δεν είναι ακριβής περιγραφή του Θεού μέσα στους ανθρώπινους περιορισμούς της θεόπνευστης Αγίας Γραφής, τότε δεν υπάρχει ελπίδα, καμιά σωτηρία.

Αλλά μέσα στο Λόγο υπάρχουν τα πάντα, και μέσου αυτού κινητοποιείς τα πάντα. Και προς το καλό και προς το κακό. Και αφού ο λόγος μας είναι ο θεός, μπορείς μέσα από την ποιότητά του να προσεγγίσεις το Θεό, όσο εσύ θελήσεις, όσο τον ενσαρκώνεις στο χριστό κομμάτι της ύπαρξής σου.

Τόσο απλά, τόσο ταπεινά, τόσο οντολογικά, ούτε του όντος, ούτε της πίστης, ούτε του μη όντος. Κι αφού ανέφερες και για την πίστη, η πίστη είναι το στάγμα της όλης ποιότητας του λόγου που ενσάρκωσες στο χριστό κομμάτι της ύπαρξής σου. Απλό;

"...Ο Λόγος ήταν το αληθινό το φως που φωτίζει κάθε ερχόμενο άνθρωπο στον κόσμο τούτο, μα ο κόσμος δεν τον αναγνώρισε,.."


Σόρρυ αγαπητέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ .. πέσανε πολλά μηνύματα

Συμφωνώ!! … τώρα τα υπόλοιπα για το «ακριβής περιγραφή» (θέαση) … θεόπνευστής … και «ελπίδα και σωτηρία» .. νομίζω είναι υπερβολή

Πολύ όμορφα…!!!! να μια φόρμουλα για να γίνει κάποιος μαγόπουλο.. «κινείς τα πάντα λέει» …. πολύ απλή … δίκαιο έχει …
Το χριστό (το θεϊκό κομμάτι της ύπαρξης σου) … και μέσα από την μοναδική ποιότητα σου - ( το κακή ή καλή το θεωρώ άτοπο) προσεγγίζεις το Θείο τον Λόγο και η κόλλα (το στάγμα) που τα δένει όλα μαζί και τα κάνει να λειτουργούν είναι ή πίστη

Έχεις όμως καταλάβει πραγματικά που οδηγεί αυτή η φόρμουλα αγαπητέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ ?
Δεν πρόκειται ποτέ να γίνεις ο Λόγος ο Θεός όσο και εάν το θεωρείς και επιθυμείς γιατί δεν μπορεί το υποσύνολο να γίνει ποτέ το σύνολο … (μέσα στο Λόγο υπάρχουν τα πάντα) …. και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το προσεγγίσεις και να και να γίνεις ο Αγγελιοφόρος του Αληθινού Φωτός ο Εωσφόρος (αυτός που φέρνει “ενσαρκώνει” το Φως εδώ κάτω ) ή το Αστέρι Λαμπρό Πρωινό (αποκάλυψη 22-16)

ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του μοναδική Εωσφορική δυναμική (να φέρει το Φως ) από την στιγμή που έρχεται στο κόσμο τούτο .. αλλά ο κόσμος (η μάζα) δεν το αναγνωρίζει … (του αρέσουν τα έτοιμα και τα εύκολα βλέπεις, και να μιμίτε ήδη υπάρχοντα παραδείγματα) και η μίμηση δεν είναι δημιουργία είναι απλά ένας μηχανισμός ανταμοιβής … που λαμβάνεις όταν κάνεις το "καλό" το "σωστό" που δημιουργήσανε κάποιοι άλλοι


Γιώργος
....previously on Esoterica...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 00:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
***Φίλε Ampere που χάθηκες?????

Αγαπητέ φίλε, βασικά χάθηκα στη …μελέτη της ιστοσελίδας που πρότεινα πιο πάνω, αφού όπως λέει και ο …κολλητός , η μελέτη βοηθάει.

Χάθηκα επίσης και στη …μετάφραση (τελικά το περί μετάφρασης θέμα του μέλους ΜΟΖ έχει αφήσει ανεξίτηλα τα ίχνη του) των όσων διαβάζω (και ξαναδιαβάζω) στο παρόν θέμα.

Προβληματίστηκα λίγο και με κείνο το «χριστιανός» με το οποίο με τίμησες αφού, αν κρίνω από τη χλιαρότητά μου και από το έλλειμμα καρδιάς ελάχιστα ανταποκρίνεται σε αυτό που είμαι. Είμαι ίσως λιγότερο «αλιβάνιστος» από άλλους αλλά αυτό δεν αρκεί…

Εκτός αυτών, όπως έχω ξαναπεί, τον «κλέβω» το χρόνο φίλε μου, που χρειάζομαι για να συμμετάσχω. Και όπως ξέρεις μια του «κλέφτη», δυο του κλέφτη, τη τρίτη …τον αρχίζει η γυναίκα του στα μπινελίκια (μεγαλοβδομαδιάτικα) που αντί να κοιτάει τη δουλειά του κάθεται και χαζεύει στα διαδίκτυα…

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω να πω και κάτι που δεν το είπα ήδη. Να επαναλάβω μόνο ότι όσοι πραγματικά ενδιαφέρονται για θέματα ορθόδοξης δογματικής –και όχι μόνο- ας λάβουν σοβαρά υπ’ όψιν τους τουλάχιστον τον πατέρα Ρωμανίδη.

Κατά τα άλλα, …όλα καλά. Εύχομαι λοιπόν, κι εγώ σε όλους Καλή Ανάσταση και στην πρώτη ευκαιρία, εφόσον έχω κάτι να πω (ή έστω να αντιγράψω-επικολλήσω ), επανέρχομαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LUI__XIV
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 02:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LUI__XIV  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις διάβασα τα νέα άρθρα του θέματος και αισθάνομαι κάπως προβληματισμένος… Λοιπόν, ένα απόγευμα που έπινα καφέ, ανακάλυψα πως υπάρχει αυτός ο τόπος συζητήσεων και μάλιστα ότι υπάρχει αυτός ο τρόπος επικοινωνίας μέσω του διαδικτίου. Αφού επισκέφτηκα μερικά θέματα, διάβασα τον τίτλο αυτού που γράφω και μου φάνηκε ενδιαφέρον. Αφού πέρασα στα γρήγορα κάποια άρθρα, κατάλαβα πως οι συμμετέχοντες έχουν κάποιο επίπεδο και αυτό που μου κέντρισε το ενδιαφέρον ήταν πως επρόκειτο για ανθρώπους με διαφορετικές αντιλήψεις.
Σκέφτηκα πως καλό θα ήταν, τον λιγοστό μου ελεύθερο χρόνο, αντί να τον σπαταλάω βλέποντας τηλεόραση να τον αφιερώνω και στην παρακολούθηση του θέματος. Είμαι χριστιανός ορθόδοξος και μάλιστα πολύ συνειδητοποιημένος, από επιλογή και όχι από επιβολή, και αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που έλαβα μέρος. Εμείς οι χριστιανοί συγκεντρωνόμαστε στις ενορίες μας, στις συνάξεις κ.τ.λ. και όλοι μαζί συζητάμε, έχοντας ως επί το πλείστον κοινές απόψεις, εμπλουτίζοντας τις γνώσεις μας και ενδυναμώνοντας την πίστη μας κάτω από την πνευματική ομπρέλα που λέγεται εκκλησία. Όταν όμως αποχωρούμε από εκεί βρισκόμαστε ξαφνικά στον πραγματικό κόσμο ο οποίος φυσικά δεν απαρτίζεται μόνον από ορθοδόξους ή χριστιανούς. Άλλος ένας τέτοιος μικρόκοσμος είναι και αυτό το θέμα. Όταν λοιπόν βρισκόμαστε σε αυτό τον αληθινό κόσμο, καλούμαστε να εφαρμόσουμε αυτά για τα οποία είμαστε πεπεισμένοι, να τα χρησιμοποιήσουμε ως μέτρο σύγκρισης απέναντι στο διαφορετικό, έτσι ώστε βλέποντας αυτό το άλλο, το οποίο μπορεί και να προσβάλει τα πιστεύω μας, να κατανοήσουμε καλύτερα την πίστη μας και να της δώσουμε πνοή ζωής. Η πίστη, όπως προσδιορίζεται στην ορθόδοξη λατρεία, είναι μια σχέση με το Θεό η οποία αναπνέει και υφίσταται μέσα από το βίωμα και την πρόοδο. Πως όμως μπορεί να υπάρξει πρόοδος; Είτε μέσω της απομάκρυνσης από τα εγκόσμια και της απόλυτης αφιερώσεως σε αυτή τη σχέση Θεός-άνθρωπος, είτε μέσω της επαφής μας με το συνάνθρωπο και του καθημερινού αγώνα. Ο Παύλος βέβαια μας συμβουλεύει να μην χαιρετάμε καν τον αιρετικό, ο Χριστός όμως έτρωγε παρέα με πόρνες, αιρετικούς και ανθρώπους του υποκόσμου. Ο δε Μέγας Βασίλειος μας άφησε μια καταπληκτική συμβουλή, μας προέτρεψε να έχουμε ανοιχτά τα μάτια μας, να ερευνούμε τα πάντα και όπως οι μέλισσες, έτσι και εμείς από όλα αυτά που βιώνουμε να συλλέγουμε μόνον τα ψυχωφελή. Αυτούς που αδιαφορούν για τα πάντα, ο ίδιος Άγιος είπε πως βιώνουν βίο ¨βοσκηματώδη¨, για αυτούς που πιστεύουν πως πέρα από τη δικιά τους καθαρότητα δεν μπορεί να υπάρξει άλλου είδους και για τις πολλές προεκτάσεις του φαρισαϊσμού μέσα στο σώμα τις Εκκλησίας μίλησε καυτηριαστικά ο Άγιος Συμεών ο νέος θεολόγος. Σκεπτόμενος όλες τις παραπάνω απόψεις, αλλά κυρίως ακούγοντας την φωνή που πηγάζει από μέσα μου (ο Άγιος Μάξιμος είπε πως σε όλους μας, μέσα βαθιά υπάρχει η φωνή του Θεού), ακολουθώ ένα τρόπο ζωής ο οποίος ερευνά τα πάντα, συγκρίνει τα πάντα και τα τοποθετεί απέναντι στις αντιλήψεις μου. Χαίρομαι να ακούω κάτι νέο γιατί έτσι αντιλαμβάνομαι τον εαυτό μου ως καλύτερο χριστιανό, ποιο συνειδητοποιημένο. Έχω πλέον καταλάβει πως αυτός είναι και ο λόγος, θέλω να πιστεύω, και συνεχώς αγωνίζομαι, να μην συμπεριληφθώ και εγώ στην ομάδα αυτών που προσεύχονται με το κεφάλι ψηλά και το στήθος φουσκωμένο. Επίσης, ως χριστιανός που είμαι, στην ζωή μου προσπαθώ να βιώνω τη θεολογία και να εφαρμόζω την αγάπη. Αυτή η αγάπη μπορεί να παρουσιαστεί με χιλιάδες εκφάνσεις, μπορεί να οδηγήσει σε άπειρους και απόλυτα διαφορετικούς δρόμους σωτηρίας. Θα ήταν λοιπόν έκφραση αγάπης να αρνηθώ να συνομιλήσω απλά με κάποιον άνθρωπο; Δεν το νομίζω, μάλλον θα είχα ήδη παραβεί τον πρώτο και μεγάλο κανόνα της πίστης μου. Θα ήμουν δηλαδή ένας light χριστιανός ή ακόμα χειρότερα ένας καταπληκτικός υποκριτής. Πως θα αυτοπροσδιοριστώ ως ορθόδοξος αν δεν ακούσω τον αιρετικό. Πως θα θεωρούμε καλός χριστιανός αν δεν προσπαθώ να παρουσιάζω σε αυτούς που δεν γνωρίζουν, τις αλήθειες της πίστης μου; Αυτή δεν είναι και η αρχή του ευαγγελισμού; Οι μάρτυρες κόπασαν αγαπητέ μου αδελφέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ μπροστά στους αιρετικούς; Δεν ομολόγησαν την πίστη τους μέχρι θανάτου; Πως λοιπόν εσύ αρνείσαι απλά να συνομιλείς με κάποιους που τους χαρακτηρίζεις εμπρηστές ή πολέμιους του χριστιανισμού; Μήπως δειλιάζεις να θυσιάσεις την προκαθορισμένη ροή του θέματος που άνοιξες; Δεν έχεις ανάγκη να συνομιλείς μαζί μου, είμαι πολύ πιστός χριστιανός. Με αυτούς που διψούν να μάθουν λίγη παραπάνω θεολογία και αντιτίθενται στις απόψεις σου θα όφειλες να επικοινωνείς, όχι να τους απορρίπτεις. Αδελφέ μου δεν γράφω ούτε γιατί δεν έχω άλλη δουλειά να κάνω, ούτε επειδή επιθυμώ να επιδείξω τις γνώσεις μου, μήτε γιατί αισθάνομαι την ανάγκη να ανήκω κάπου, ανήκω στο σώμα του Χριστού και αυτό με γεμίζει. Γράφω γιατί χαίρομαι να διαβάζω κάτι το αντίθετο και να δέχομαι αντιρρήσεις, οι αντιδράσεις του αδελφού Schwabe με ανάγκασαν να σκεφτώ λίγο παραπάνω αυτά που είχα γράψει, μου έκανε λοιπόν καλό και όχι κακό, εάν δεν ήμουν σίγουρος για την πίστη μου τότε μπορεί να με έβλαπτε, τώρα όμως, και παρακινεί τη σκέψη μου, και μου χαρίζει νέους τρόπους αντίληψης του κόσμου. Εγώ ωφελούμαι λοιπόν και ελπίζω και αυτός, στην προκειμένη περίπτωση… Συνομιλούμε για να βριζόμαστε; Δεν το νομίζω, και αν κάποιος το κάνει και ρίχνει το επίπεδο των συζητήσεων εμείς οι ¨πολιτισμένοι¨ ή ¨αγαθοί και ταπεινοί¨ χριστιανοί, οφείλουμε με την ευγένεια και την αγάπη μας να αποτελούμε πρότυπο. Επίσης πιστεύω πως για όλες αυτές τις κακίες δεν φταίνε τα όρια της υπομονής μας , διότι αυτή θεωρώ πως δεν πρέπει να έχει όρια, ενώ ο εγωισμός νομίζω πως έχει.. Για παράδειγμα ο αγαπητός αδελφός ΠΛΑΤΩΝΑΣ, ( τον οπoίο και ευχαριστώ πάρα πολύ για τα πολύ όμορφα λόγια του ) ο οποίος μπορεί να μην έχει τα ίδια πιστεύω με εμένα, είδες πόσο όμορφα μου μίλησε; Και όμως το εκτίμησα αφάνταστα. Και αν αύριο π.χ. μου επιτεθεί με το χειρότερο τρόπο, ξέρω πως αυτή η αντιπαράθεση θα σκόπευε να μας χαρίσει καρπούς και όχι να μας πλήξει προσωπικά. Σαν χριστιανός λοιπόν αγαπητέ μου ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ αδυνατώ να γυρίσω την πλάτη σε όποιον δίποτε, ακόμα και στον μεγαλύτερο πολέμιό μου, ούτε και σε σένα. Αν εσύ δεν θέλεις να μου μιλάς για αυτό τον λόγο, τότε πράγματι θα λυπηθώ και θα περιμένω να αλλάξεις γνώμη… Δεν σκοπεύω μέσα από το κείμενο μου να πέσω στην κατάκριση, μέρες που είναι κιόλας, απλά παραθέτω τις απόψεις μου στο θέμα περί συναναστροφών που ετέθη από τον ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟ, ο καθένας αποφασίζει εντελώς ελεύθερα και κρίνεται από τη συνείδησή του…..


«απάθεια εστί νέκρωσις ψυχής, και θάνατος ναός προ θανάτου του σώματος»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 10:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου αδελφέ LUI__XIV

Συμφωνώ απόλυτα με το τελευταίο μήνυμα σου.

Δυστυχώς έχω περάσει πολύ άσχημες στιγμές και μέσα σε αυτό το θέμα αλλά και σε άλλα δια μέσω των «αντιρρήσεων» του συγκεκριμένου εμπρηστή.

ΑΛΛΟ ΟΙ ΑΝΤΙΡΡΗΣΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΠΟΛΕΜΙΚΗ. Εάν όπως λες τώρα ανακάλυψες αυτό το τρόπο ανταλλαγής απόψεων τότε με τις ευλογίες μου να μάθεις για ποιον μιλάμε.

Γνωρίζω ότι η στάση μου ΔΕΝ είναι σωστή θεωρητικά, Φιλοσοφικά, θεολογικά, δογματικά, Βουδιστικά, Ζωροαστρικά σύμφωνα με το Χριστό, το Μωάμεθ, το Μανιτού ή το πνέυμα του θεού Ήλιου, αλλά είναι ο μοναδικός τρόπος να αντισταθώ σε μια άνευ προηγουμένου πολεμική, που κρατάει χρόνια, να προφυλάξω την ψυχική μου ισορροπία (όσο αυτή υπάρχει) καθώς και την ομαλή εξέλιξη του θέματος.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και καλή συνέχεια.
Η μέχρι τώρα παρουσία σου αλλά και η ανάλογη συνέχεια θα βοηθήσει πολύ εμένα προσωπικά και ίσως πολλούς άλλους.

Καλέ μου LUI__XIV

Η συζήτηση μας έληξε........

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LUI__XIV
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 12:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LUI__XIV  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις διάβασα τα νέα άρθρα του θέματος και αισθάνομαι κάπως προβληματισμένος… Λοιπόν, ένα απόγευμα που έπινα καφέ, ανακάλυψα πως υπάρχει αυτός ο τόπος συζητήσεων και μάλιστα ότι υπάρχει αυτός ο τρόπος επικοινωνίας μέσω του διαδικτίου. Αφού επισκέφτηκα μερικά θέματα, διάβασα τον τίτλο αυτού που γράφω και μου φάνηκε ενδιαφέρον. Αφού πέρασα στα γρήγορα κάποια άρθρα, κατάλαβα πως οι συμμετέχοντες έχουν κάποιο επίπεδο και αυτό που μου κέντρισε το ενδιαφέρον ήταν πως επρόκειτο για ανθρώπους με διαφορετικές αντιλήψεις.
Σκέφτηκα πως καλό θα ήταν, τον λιγοστό μου ελεύθερο χρόνο, αντί να τον σπαταλάω βλέποντας τηλεόραση να τον αφιερώνω και στην παρακολούθηση του θέματος. Είμαι χριστιανός ορθόδοξος και μάλιστα πολύ συνειδητοποιημένος, από επιλογή και όχι από επιβολή, και αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που έλαβα μέρος. Εμείς οι χριστιανοί συγκεντρωνόμαστε στις ενορίες μας, στις συνάξεις κ.τ.λ. και όλοι μαζί συζητάμε, έχοντας ως επί το πλείστον κοινές απόψεις, εμπλουτίζοντας τις γνώσεις μας και ενδυναμώνοντας την πίστη μας κάτω από την πνευματική ομπρέλα που λέγεται εκκλησία. Όταν όμως αποχωρούμε από εκεί βρισκόμαστε ξαφνικά στον πραγματικό κόσμο ο οποίος φυσικά δεν απαρτίζεται μόνον από ορθοδόξους ή χριστιανούς. Άλλος ένας τέτοιος μικρόκοσμος είναι και αυτό το θέμα. Όταν λοιπόν βρισκόμαστε σε αυτό τον αληθινό κόσμο, καλούμαστε να εφαρμόσουμε αυτά για τα οποία είμαστε πεπεισμένοι, να τα χρησιμοποιήσουμε ως μέτρο σύγκρισης απέναντι στο διαφορετικό, έτσι ώστε βλέποντας αυτό το άλλο, το οποίο μπορεί και να προσβάλει τα πιστεύω μας, να κατανοήσουμε καλύτερα την πίστη μας και να της δώσουμε πνοή ζωής. Η πίστη, όπως προσδιορίζεται στην ορθόδοξη λατρεία, είναι μια σχέση με το Θεό η οποία αναπνέει και υφίσταται μέσα από το βίωμα και την πρόοδο. Πως όμως μπορεί να υπάρξει πρόοδος; Είτε μέσω της απομάκρυνσης από τα εγκόσμια και της απόλυτης αφιερώσεως σε αυτή τη σχέση Θεός-άνθρωπος, είτε μέσω της επαφής μας με το συνάνθρωπο και του καθημερινού αγώνα. Ο Παύλος βέβαια μας συμβουλεύει να μην χαιρετάμε καν τον αιρετικό, ο Χριστός όμως έτρωγε παρέα με πόρνες, αιρετικούς και ανθρώπους του υποκόσμου. Ο δε Μέγας Βασίλειος μας άφησε μια καταπληκτική συμβουλή, μας προέτρεψε να έχουμε ανοιχτά τα μάτια μας, να ερευνούμε τα πάντα και όπως οι μέλισσες, έτσι και εμείς από όλα αυτά που βιώνουμε να συλλέγουμε μόνον τα ψυχωφελή. Αυτούς που αδιαφορούν για τα πάντα, ο ίδιος Άγιος είπε πως βιώνουν βίο ¨βοσκηματώδη¨, για αυτούς που πιστεύουν πως πέρα από τη δικιά τους καθαρότητα δεν μπορεί να υπάρξει άλλου είδους και για τις πολλές προεκτάσεις του φαρισαϊσμού μέσα στο σώμα τις Εκκλησίας μίλησε καυτηριαστικά ο Άγιος Συμεών ο νέος θεολόγος. Σκεπτόμενος όλες τις παραπάνω απόψεις, αλλά κυρίως ακούγοντας την φωνή που πηγάζει από μέσα μου (ο Άγιος Μάξιμος είπε πως σε όλους μας, μέσα βαθιά υπάρχει η φωνή του Θεού), ακολουθώ ένα τρόπο ζωής ο οποίος ερευνά τα πάντα, συγκρίνει τα πάντα και τα τοποθετεί απέναντι στις αντιλήψεις μου. Χαίρομαι να ακούω κάτι νέο γιατί έτσι αντιλαμβάνομαι τον εαυτό μου ως καλύτερο χριστιανό, ποιο συνειδητοποιημένο. Έχω πλέον καταλάβει πως αυτός είναι και ο λόγος, θέλω να πιστεύω, και συνεχώς αγωνίζομαι, να μην συμπεριληφθώ και εγώ στην ομάδα αυτών που προσεύχονται με το κεφάλι ψηλά και το στήθος φουσκωμένο. Επίσης, ως χριστιανός που είμαι, στην ζωή μου προσπαθώ να βιώνω τη θεολογία και να εφαρμόζω την αγάπη. Αυτή η αγάπη μπορεί να παρουσιαστεί με χιλιάδες εκφάνσεις, μπορεί να οδηγήσει σε άπειρους και απόλυτα διαφορετικούς δρόμους σωτηρίας. Θα ήταν λοιπόν έκφραση αγάπης να αρνηθώ να συνομιλήσω απλά με κάποιον άνθρωπο; Δεν το νομίζω, μάλλον θα είχα ήδη παραβεί τον πρώτο και μεγάλο κανόνα της πίστης μου. Θα ήμουν δηλαδή ένας light χριστιανός ή ακόμα χειρότερα ένας καταπληκτικός υποκριτής. Πως θα αυτοπροσδιοριστώ ως ορθόδοξος αν δεν ακούσω τον αιρετικό. Πως θα θεωρούμε καλός χριστιανός αν δεν προσπαθώ να παρουσιάζω σε αυτούς που δεν γνωρίζουν, τις αλήθειες της πίστης μου; Αυτή δεν είναι και η αρχή του ευαγγελισμού; Οι μάρτυρες κόπασαν αγαπητέ μου αδελφέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ μπροστά στους αιρετικούς; Δεν ομολόγησαν την πίστη τους μέχρι θανάτου; Πως λοιπόν εσύ αρνείσαι απλά να συνομιλείς με κάποιους που τους χαρακτηρίζεις εμπρηστές ή πολέμιους του χριστιανισμού; Μήπως δειλιάζεις να θυσιάσεις την προκαθορισμένη ροή του θέματος που άνοιξες; Δεν έχεις ανάγκη να συνομιλείς μαζί μου, είμαι πολύ πιστός χριστιανός. Με αυτούς που διψούν να μάθουν λίγη παραπάνω θεολογία και αντιτίθενται στις απόψεις σου θα όφειλες να επικοινωνείς, όχι να τους απορρίπτεις. Αδελφέ μου δεν γράφω ούτε γιατί δεν έχω άλλη δουλειά να κάνω, ούτε επειδή επιθυμώ να επιδείξω τις γνώσεις μου, μήτε γιατί αισθάνομαι την ανάγκη να ανήκω κάπου, ανήκω στο σώμα του Χριστού και αυτό με γεμίζει. Γράφω γιατί χαίρομαι να διαβάζω κάτι το αντίθετο και να δέχομαι αντιρρήσεις, οι αντιδράσεις του αδελφού Schwabe με ανάγκασαν να σκεφτώ λίγο παραπάνω αυτά που είχα γράψει, μου έκανε λοιπόν καλό και όχι κακό, εάν δεν ήμουν σίγουρος για την πίστη μου τότε μπορεί να με έβλαπτε, τώρα όμως, και παρακινεί τη σκέψη μου, και μου χαρίζει νέους τρόπους αντίληψης του κόσμου. Εγώ ωφελούμαι λοιπόν και ελπίζω και αυτός, στην προκειμένη περίπτωση… Συνομιλούμε για να βριζόμαστε; Δεν το νομίζω, και αν κάποιος το κάνει και ρίχνει το επίπεδο των συζητήσεων εμείς οι ¨πολιτισμένοι¨ ή ¨αγαθοί και ταπεινοί¨ χριστιανοί, οφείλουμε με την ευγένεια και την αγάπη μας να αποτελούμε πρότυπο. Επίσης πιστεύω πως για όλες αυτές τις κακίες δεν φταίνε τα όρια της υπομονής μας , διότι αυτή θεωρώ πως δεν πρέπει να έχει όρια, ενώ ο εγωισμός νομίζω πως έχει.. Για παράδειγμα ο αγαπητός αδελφός ΠΛΑΤΩΝΑΣ, ( τον οπoίο και ευχαριστώ πάρα πολύ για τα πολύ όμορφα λόγια του ) ο οποίος μπορεί να μην έχει τα ίδια πιστεύω με εμένα, είδες πόσο όμορφα μου μίλησε; Και όμως το εκτίμησα αφάνταστα. Και αν αύριο π.χ. μου επιτεθεί με το χειρότερο τρόπο, ξέρω πως αυτή η αντιπαράθεση θα σκόπευε να μας χαρίσει καρπούς και όχι να μας πλήξει προσωπικά. Σαν χριστιανός λοιπόν αγαπητέ μου ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ αδυνατώ να γυρίσω την πλάτη σε όποιον δίποτε, ακόμα και στον μεγαλύτερο πολέμιό μου, ούτε και σε σένα. Αν εσύ δεν θέλεις να μου μιλάς για αυτό τον λόγο, τότε πράγματι θα λυπηθώ και θα περιμένω να αλλάξεις γνώμη… Δεν σκοπεύω μέσα από το κείμενο μου να πέσω στην κατάκριση, μέρες που είναι κιόλας, απλά παραθέτω τις απόψεις μου στο θέμα περί συναναστροφών που ετέθη από τον ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟ, ο καθένας αποφασίζει εντελώς ελεύθερα και κρίνεται από τη συνείδησή του…..


«απάθεια εστί νέκρωσις ψυχής, και θάνατος ναός προ θανάτου του σώματος»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 13:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οταν στην προσευχη σας συναντησετε την ΕΙΚΟΝΑ του θεου, ή του χριστου ή δεν ξερω εγω τι αλλο, αυτο δεν θα ειναι τιποτα αλλο απο ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΣΑΣ.

Τώρα με προβλημάτισες. Ειδικά γιατί είσαι εξειδικευμένος στα «ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ». Για να το λες κάτι θα ξέρεις........

quote:
Θα πρεπει οσο ειναι καιρος, να διωξετε απο μεσα σας ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ που σας περασε η κοινωνια. Και τους θεους, και τους χριστους και ολους. ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα πλησιασετε λιγο κοντυτερα στην αληθεια, στη ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ αληθεια. Ως τοτε, το μονο που καταφερνετε, είναι να κανετε τον χριστιανισμο περισσοτερο ενοχλητικο, απο οτι ειναι ηδη.

Εσείς που «διώξατε» από μέσα σας τις βλακείες της κοινωνίας και «βιώνετε» τη «δική» σας αλήθεια, δεν έπρεπε να ενοχλήστε από ένα ήδη ενοχλητικό Χριστιανισμό. Άλλωστε το φόρουμ έχει εκατοντάδες θέματα.

Εκτός εάν η ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ αλήθεια έχει να κάνει μόνο με την ενόχληση..........του Χριστιανισμού......



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 14:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία αυτά που αναφέρεις Gigenis.

Θα μπορούσαν επίσης να συζητηθούν, αν δεν γράφονταν μόνο για προπαγανδιστικούς λόγους. Δεν έχει σημασία αν είναι αλήθεια ή όχι. Σημασία έχει ότι τα γράφεις όχι για να συνεισφέρεις αλλά για να επιτεθείς και να μειώσεις.

Σε βεβαιώ και εγώ ότι πολλοί πιστοί έκαναν όλα αυτά που είπες. Και δυστυχώς υπάρχουν πολλοί που ακόμα κάνουν. Και κατατάσσεις τον «Θεό» τους στα βάραθρα.

Σε βεβαιώ επίσης και κάτι που ξέρεις αλλά υποκριτικά κρύβεις ότι και πολλοί άλλοι πιστοί ΔΕΝ έκαναν αυτά που λες αλλά εφάρμοσαν τις αρχές της αγάπης, της ανιδιοτέλειας, της ελεημοσύνης, της θυσίας......

ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΧΑΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΘΕΟ?????

Το δικό τους (των δεύτερων πιστών) θεό που τον κατατάσσεις???

Μήπως είναι εμπαθές να χαρακτηρίζουμε ένα θεό από κάποιους πιστούς του???? Άλλωστε άνθρωποι είναι και αυτοί όπως εσείς....

"Ωραίο" να κινούμαστε από την εμπάθεια μας αλλά η ρημάδα δεν κρύβεται.......



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 18/04/2006 15:16:46

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 18/04/2006 15:17:21

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 18/04/2006 16:03:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 14:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Ampere

Καλή μελέτη......

Αυτά που ανέφερα για το πρόσωπο σου και τη στάση σου εδώ μέσα ήταν αυτά που πίστευα και που αισθανόμουν. Εάν σε προβλημάτισαν σου ζητώ συγγνώμη.

Περιμένω τη συνεισφορά σου στο τοπικ όποτε θεωρήσεις ότι είναι αναγκαίο. Δεν χρειάζεται να ρισκάρουμε και μπινελίκια

Να είσαι καλά και ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ.



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 15:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του μοναδική Εωσφορική δυναμική (να φέρει το Φως ) από την στιγμή που έρχεται στο κόσμο τούτο ..

Αγαπητέ Γιώργο αφού συμβαίνει αυτό που αναφέρεις παραπάνω, γιατί η ιστορία της ανθρωπότητας είναι γεμάτη από ανθρώπους που σπέρνουν σκοτάδι???

Συμφωνώ και εγώ στη δυναμική που δίνεις στον άνθρωπο. Πως θα γίνω «ο φέρων φως» μέσα από την μικρότητα, την υποκρισία και όλες τις ανθρώπινες αδυναμίες???

Τι μαγόπουλο θα είμαι αν δεν «μαγέψω» τις αδυναμίες και τους φόβους μου???



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 16:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LUI_XIV:
«Γράφω γιατί χαίρομαι να διαβάζω κάτι το αντίθετο και να δέχομαι αντιρρήσεις, ….μου έκανε λοιπόν καλό και όχι κακό, εάν δεν ήμουν σίγουρος για την πίστη μου τότε μπορεί να με έβλαπτε, τώρα όμως, και παρακινεί τη σκέψη μου, και μου χαρίζει νέους τρόπους αντίληψης του κόσμου. Εγώ ωφελούμαι λοιπόν και ελπίζω και αυτός, στην προκειμένη περίπτωση… οι ¨πολιτισμένοι¨ ή ¨αγαθοί και ταπεινοί¨ χριστιανοί, οφείλουμε με την ευγένεια και την αγάπη μας να αποτελούμε πρότυπο. …Για παράδειγμα ο αγαπητός αδελφός ΠΛΑΤΩΝΑΣ,…..ο οποίος μπορεί να μην έχει τα ίδια πιστεύω με εμένα, είδες πόσο όμορφα μου μίλησε; Και όμως το εκτίμησα αφάνταστα….»

Να΄σαι καλά αγαπητέ για τα εύστοχα και ωστόσο λιτά σου λόγια. Μακάρι, να υπήρχαν και άλλοι πολλοί σαν και σένα, και ειλικρινά σου λέω, δεν το γράφω διότι μου «ταιριάζει» η στιγμή αλλά ούτε και για να ρίξω το γάντι.

Άλλωστε, δεν φημίζομαι για το ότι μασάω τα λόγια μου…..

Βλέπεις, υπάρχουνε άνθρωποι που πέρα από το Εγώ τους, πέρα από την μύτη τους ουσιαστικά, δεν μπορούνε, και ίσως, δεν αντέχουνε καν να δούνε. Ο τρόπος που αντιδρούνε, κυριολεκτικά ανήμποροι να πλαισιώσουνε τον Λόγο που υποθέτουνε ότι νέμονται και αντιλαμβάνονται, σχεδόν παιδαριώδης.

Το χειρότερο δε, θεωρούνε ότι κόπτομαι προσωπικά για την παρουσία τους και όχι για τις θέσεις που θέλουνε να ενδύσουνε με την προσωπική «πινελιά» τους, λες και τους γνωρίζω ή οτιδήποτε άλλο επί προσωπικού……

Έτσι, κρυβόμενοι ΠΙΣΩ από γενικόλογες αναφορές και αέναες επαναλήψεις τρίτων προσώπων, σε σχέση με το «οικόπεδο» τους (την ορθοδοξία…), αλλά και κάποια ιδιόμορφη- κατ επίφαση-αδελφοσύνη της πίστης που ως φθηνή δικαιολογία προβάλλουν, δικαιολογούν την ψυχική αδυναμία τους με ένα….{Η συζήτηση μας έληξε........}.

Στην ουσία, η συζήτηση για αυτούς, έχει προ καιρού λήξη. Απλά, προσποιούνται…..


Να είσαι καλά αγαπητέ, και μην αφήσεις εξ αιτίας τέτοιων συμπεριφορών-ατόμων-τα τόσα άλλα ενδιαφέροντα topic αυτού του forum.

Αλίμονο, δεν αξίζει καν τον κόπο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 19:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Θα μπορούσαν επίσης να συζητηθούν, αν δεν γράφονταν μόνο για προπαγανδιστικούς λόγους. Δεν έχει σημασία αν είναι αλήθεια ή όχι. Σημασία έχει ότι τα γράφεις όχι για να συνεισφέρεις αλλά για να επιτεθείς και να μειώσεις.>>

και με τι στοιχεια εκρινες οτι προπαγανδιζω;;;
μονο και μονο γιατι δεν ξεχναω οτι εχουν γινει ;;;
μονο και μονο γιατι εχως το θαρος να πω οτι ειμαι αθεος;;

<<Σε βεβαιώ και εγώ ότι πολλοί πιστοί έκαναν όλα αυτά που είπες. Και δυστυχώς υπάρχουν πολλοί που ακόμα κάνουν. Και κατατάσσεις τον «Θεό» τους στα βάραθρα.>>

ναι γιατι ενας θεος που επιτρεπει να γινονται αυτα με ασπιδα τον ιδιο τοτε ειναι αξιος της μοιρας του
εκτος και αν δεν υπαρχει αλλα καποιοι τον κατασκευασαν για να κανουν οτι κανουν

<<Σε βεβαιώ επίσης και κάτι που ξέρεις αλλά υποκριτικά κρύβεις ότι και πολλοί άλλοι πιστοί ΔΕΝ έκαναν αυτά που λες αλλά εφάρμοσαν τις αρχές της αγάπης, της ανιδιοτέλειας, της ελεημοσύνης, της θυσίας......

ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΧΑΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΘΕΟ?????

Το δικό τους (των δεύτερων πιστών) θεό που τον κατατάσσεις???>>

αν ειναι ο ιδοιος με τον αλλων τοτε στους δυπροσωπους

<<Μήπως είναι εμπαθές να χαρακτηρίζουμε ένα θεό από κάποιους πιστούς του???? Άλλωστε άνθρωποι είναι και αυτοί όπως εσείς....>>

οι πιστοι του καθε θεου που διαλαλουν οτι εχουν αμεσο παρε δωσε με τον θεο τους με τις πραξεις τους κρινετε ο θεος τους
ο θεος τους ειναι υπευθηνος για οτι κανουν οι πιστοι του

<<"Ωραίο" να κινούμαστε από την εμπάθεια μας αλλά η ρημάδα δεν κρύβεται.......>>

να που συμφωνουμε σε κατι


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 19:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Dying Incubus (κατά το κοινοβουλευτικό "κε Πρόεδρε")


Ελπίζω ολόθερμα να έρθει μία εποχή
όπου τα παιδιά μας στο σχολείο και στο Πανεπιστήμιο
πέραν από τα θρησκευτικά των πιστών και τη θρησκειολογία των αθέων και των αγνωστικιστών,
θα σπουδάζουν και τη θρησκειογονία.


Θα βάζει ο δάσκαλος, ή ο καθηγητής, μια ομάδα παιδιών
να χρησιμοποιήσουν την άφθονη φαντασία που εκ φύσεως διαθέτουν,
να δημιουργήσουν μία θρησκεία.


Στην αρχή η θρησκεία αυτή θα έχει τα βασικά - μια υποτυπώδη κοσμογονία, μια υποτυπώδη θεωρία για το τι υπάρχει πριν τη γέννηση και μετά το θάνατο, τι, ποιός και πού είναι ο Θεός, η Θεά, το Θείο ή οι Θεοί, μια υποτυπώδη λατρεία.


Μετά θα καλούνται άλλα παιδιά να αντικρούσουν τη θρησκεία αυτή, να πούνε ότι είναι παράλογη, ψεύτικη, εξτρεμιστική, βάρβαρη, αντιδραστική, αλαζονική, αδιάφορη, κενή περιεχομένου, ακαδημαϊκή, νοησιαρχική, αταβιστική, οπισθοδρομική, φανταστική


και μετά θα καλείται η πρώτη ομάδα, ή κάποια άλλη ομάδα παιδιών να απαντήσει στις κατηγορίες της προηγούμενης, να συμπληρώσει τα κενά, να εδραιώσει με Λόγο την εσωτερική συνοχή της θρησκείας, να δημιουργήσει τα υπονοούμενα, να προσδιορίσει τις εισόδους και τις εξόδους, μέχρι να φθάσει μέχρι


τα δόγματα, τη σύνδεση των δογμάτων με τη λατρεία, τη διερεύνηση της δυνατότητας σύνδεσης της δογματολατρείας με τον εχθρικό κοινωνικό περίγυρο, της δυνατότητας προσηλυτισμού, καλώς ή κακώς εννοούμενου, της δυνατότητας αναβάθμισης της μικρής αίρεσης σε αναγνωρισμένη θρησκεία και στη συνέχεια σε επίσημη θρησκεία.


Ίσως τότε - ίσως λέω - να καταφέρουν οι νέοι άνθρωποι να κατανοήσουν τη διαφορά του εξωτερικού με το εσωτερικό και του εσωτερικού με το όντως εσωτερικό, τη διαφορά του μηνύματος από τη διδασκαλία, το δόγμα, την οργανωμένη λατρεία και τη θρησκεία


και να αποστραφούν την ισχύ του σφραγιδοφόρου και τη χυδαιότητα του ακτιβιστή, να καταλάβουν ότι επί δέκα χιλιάδες, εκατό χιλιάδες, ένα εκατομμύριο χρόνια

"ελευθερία ανάπηρη και πάλι σου τάζουν".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 00:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ANAΣΤΗΜΕΝΟΣ, το ότι με προβλημάτισες δεν είναι λόγος για να ζητάς συγνώμη… Ίσα – ίσα …
---=== * ===---

Αγαπητέ LUI__XIV, κατ’ αρχήν καλώς όρισες. Τα όσα έγραψες ενδιαφέροντα μεν, αλλά μου άφησαν ανάμεικτη γεύση (ίσως φταίει και το nick που επέλεξες). Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες, τουλάχιστον όχι πριν βρω το χρόνο και τα λόγια για κάτι τέτοιο.

Θέλω μονάχα να αναφερθώ σε κάτι που νομίζω είναι ανακριβές.
Έγραψες: «Ο Παύλος βέβαια μας συμβουλεύει να μην χαιρετάμε καν τον αιρετικό…»

Δεν έχω υπ’ όψιν μου να αναφέρεται κάτι τέτοιο από τον Παύλο. Στην προς Τίτον (Γ10-11) αναφέρει: «αιρετικόν άνθρωπον μετά μίαν και δευτέραν νουθεσίαν παραιτού» δηλαδή μη κάθεσαι να επιμένεις με κάποιον που αφού έχετε συζητήσει και μια και δυο φορές επιμένει στη δική του δοξασία. Δεν νομίζω όμως ότι αναφέρεσαι σε αυτό.

Ίσως εννοείς αυτό που γράφεται στη Β’ Επιστολή του Ιωάννη «ει τις έρχεται προς υμάς και ταύτην την διδαχήν (του Χριστού) ου φέρει, μη λαμβάνεται αυτόν εις οικίαν, και χαίρειν αυτώ μη λέγετε». Όμως αυτό αφενός εγράφη από τον Ιωάννη και αφετέρου αναφέρθηκε με αφορμή κάποια συγκεκριμένα περιστατικά. (Τελικά η μελέτη όντως βοήθησε και ιδού κάποια επιπλέον στοιχεία γι αυτό ειδικά το χωρίο).

---=== * ===---

Κλείνω πριν καταλάβει η γυναίκα μου ότι άνοιξα πάλι τον κομπιούτορα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 10:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γηγενή δήλωσα ότι προπαγανδίζεις γιατί «κρίνεις» ένα θεό από κάποιους πιστούς του, «ξεχνώντας» κάποιους άλλους. Το ότι δηλώνεις άθεος είναι προς τιμή σου γιατί κάποιοι άλλοι δεν το αναφέρουν καν.

quote:
ναι γιατι ενας θεος που επιτρεπει να γινονται αυτα με ασπιδα τον ιδιο τοτε ειναι αξιος της μοιρας του

Ένας πραγματικός θεός επιτρέπει να γίνουν τα πάντα, από τη στιγμή που σέβεται τη ελεύθερη θέληση των δημιουργημάτων του. Αλλιώς εσύ πρώτος θα τον έλεγες τύραννο.

quote:
αν ειναι ο ιδοιος με τον αλλων τοτε στους δυπροσωπους

Διπρόσωπος ο θεός επειδή κάποιοι που δηλώνουν οπαδοί Του ενσαρκώνουν τις αλήθειες Του και κάποιοι όχι???? Εάν δεν είναι αυτό εμπάθεια είναι κάτι χειρότερο......

quote:
οι πιστοι του καθε θεου που διαλαλουν οτι εχουν αμεσο παρε δωσε με τον θεο τους με τις πραξεις τους κρινετε ο θεος τους

Ο κάθε πιστός μπορεί να διαλαλεί ότι θέλει. Για αυτό δεν ευθύνεται ο θεός που δηλώνει ότι πιστεύει, αλλά ο ίδιος. Πολλά εγκλήματα έχουν γίνει στο όνομα Θεών που είπαν «γύριζε το άλλο μάγουλο».

Το να είσαι άθεος είναι μια πεποίθηση Γηγενή. Δεν χρειάζεται να ψάχνεις επιχειρήματα αυτού του τύπου, δημιουργώντας το ομοίωμα ενόες κακού θεού, για να επιβεβαιώσεις την πεποίθηση σου.



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 10:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Ένας πραγματικός θεός επιτρέπει να γίνουν τα πάντα, από τη στιγμή που σέβεται τη ελεύθερη θέληση των δημιουργημάτων του. Αλλιώς εσύ πρώτος θα τον έλεγες τύραννο.»

¨Ένας πραγματικός Θεός, ο οποίος θα έχει όλα αυτά τα κατηγορήματα που του αποδίδουν οι πιστοί του χριστιανικού δόγματος, όπως Νόηση και Συναισθήματα, μάλλον φαντάζει με εξόχως μεγάλη δόση ΑΠΡΟΝΟΗΣΙΑΣ και ΠΑΓΩΜΕΝΑ προς τον άνθρωπο συναισθήματα.

Και τούτο διότι όταν θέλουμε να στηρίξουμε τις Σωτηριολογικές μας φιλοδοξίες επικαλούμαστε την «θέληση Του» να μας σώσει, όταν όμως ερωτόμαστε ως προς τον ατελείωτο πόνο και δυστυχία που υπήρχε και υπάρχει στη γη, με πείνα, αρρώστιες και λοιμούς κατά αθώων ψυχών, τότε…….ο Θεός μας ξαφνικά «σέβεται» δια ΤΗΣ ΑΠΟΥΣΙΑΣ του το δημιούργημα του!!!!!

Δουλειά και μέλημα ενός «Πάνσοφου», «Πανάγαθου» και «γεμάτου αγάπη» Θεού, είναι να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ το δημιούργημα του, να γίνεται ΘΥΣΙΑ για το δημιούργημα του, να ανέχεται και ένα και ΧΙΛΙΑ ΕΝΑ (δήθεν) προπατορικά σφάλματα, να ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ όταν εκατομμύρια αθώες ψυχές ΛΙΜΟΚΤΟΝΟΥΝ από την πείνα και την έλλειψη νερού, και όχι να αρέσκεται καθισμένος στο νεφέλωμα του να παρακολουθεί το πώς και ποιος του έχει δηλώσει……πίστη και υποταγή!

Ο Θεός που ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑΝ ορισμένοι, ο Θεός που ΕΧΤΙΣΑΝ εσχατολάγνοι Σχολαστικιστές, είναι εκ των πραγμάτων μια ΑΔΙΕΞΟΔΗ ΡΗΤΟΡΙΚΗ και τίποτα περισσότερο. Δεν αρκεί το ένδυμα της Ελληνικής φιλοσοφίας, δεν αρκεί ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης, δεν αρκούνε οι Πυθαγόρειοι, για να ομορφαίνουν το κακοραμμένο ρούχο της Ιουδαϊκής Μεσσιανικής προσμονής. Μιας προσμονής που άλλοι την έφτιαξαν για αποκούμπι του εξαθλιωμένου λαού, και άλλοι την παρέλαβαν και έφτιαξαν τον «Θεό» που είδαν στο πρόσωπο ενός λαϊκού αγωνιστή ονόματι Ιησούς…….

Δίχως να έχουνε δώσει ΠΟΤΕ απαντήσεις σε μια ατελείωτη σειρά ερωτημάτων, έχουνε το θράσος να μιλάνε για…………«τον σεβασμό του Θεού προς το δημιούργημα του», καλύπτοντας έτσι απλά ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ τους αλλά και τον φόβο τους.

Τον φόβο της αλήθειας, διότι αυτήν φοβούνται τελικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 11:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γεια σας. Συνέλεξα και παραθέτω σε μια πιο χρηστική και λειτουργική μορφή κάποιες από τι βασικές θέσεις του Αγ. Μαξίμου του Ομολογητή τις οποίες δανείστηκα από τις σελίδες αυτού του θέματος.


1. Υπάρχουν, δέχεται ο Μάξιμος, δυο είδη αληθείας, αφού για την απόκτησή τους δυο όργανα χρησιμοποιούμε, το λόγο ή το νου.

2. Το πρώτο είδος, αυτό που αποκτούμε με το λόγο, είναι η κοινή ανθρώπινη γνώση, αποτέλεσμα συλλογιστικό. Για να είναι όμως δυνατή η γνώση, παρατηρεί ο Μάξιμος, πρέπει να υπάρχει αντιστοιχία ανάμεσα στον αισθητό και το νοητό κόσμο.

3. Το βασικό αυτό πρόβλημα που ο Πλάτων επιχείρησε να το λύση με τη θεωρία των ιδεών, ο Μάξιμος επιχειρεί να το λύση με την αλληγορία και το συμβολισμό. Καθένας από αυτούς τους δυο κόσμους είναι, λέγει, αλληγορία και σύμβολο του άλλου, για όσους,βέβαια έχουν μάτια για να βλέπουν.

4. Έτσι ο νοητός κόσμος βρίσκει τη συγκεκριμένη του μορφή; με μυστικό τρόπο, στα είδη του αισθητού κόσμου που είναι συμβολικά.

5. Μπορούμε λοιπόν με τα φαινόμενα να συλλάβουμε τα μη φαινόμενα, και το σπουδαιότερο,

6. μπορούμε από τα μη φαινόμενα με μια πνευματική θεωρία να συλλάβουμε τα φαινόμενα.

7. Το δεύτερο είδος είναι η ενόραση του νου που ενώνει. τον άνθρωπο με το Θεό. Αυτή δεν είναι αλήθεια με το συνηθισμένο νόημα του: όρου. Είναι η ζωή εν τω Θεώ. Γι' αυτό, για να φτάσει κανείς εκεί, χρειάζεται μια ασκητική και μερικές αρετές: την αγάπη, τη σωφροσύνη και την προσευχή.

8. Η πρώτη αρετή καταπραΰνει το θυμικό, η~ δεύτερη κάμπτει την επιθυμία, όσο για την προσευχή, αυτή χωρίζει το νου από όλες τις σκέψεις, και τον παρουσιάζει εντελώς γυμνό στο Θεό. Οι σκέψεις είναι αντιλήψεις για όντα, είτε αισθητά, είτε νοητά. Όταν ο νους καταγίνεται με τα πράγματα, αυτό που κάνει στην πραγματικότητα είναι να στριφογυρίζει γύρω σε αντιλήψεις που απορρέουν απ' αυτά. Η χάρη της προσευχής τον αποσπά από τις αντιλήψεις και τον δένει με το Θεό. Τότε ο νους επειδή στρέφεται προς το Θεό, με τη θεϊκή ακτινοβολία θεούται κι' αυτός. Πρέπει όμως να σημειώσομε καλά ότι καμιά ασκητική στερημένη την αγάπη δε φέρνει στο Θεό.

9. Πότε όμως η προσευχή αποσπά τον άνθρωπο από τις αντιλήψεις και τις σκέψεις; Τον αποσπά όταν έχει συναισθανθεί πως το είναι είναι ανώτερο από το γινώσκει.

10. Όπως έχομε λοιπόν δυο γνώσεις, δυο αλήθειες, έχομε και, δυο βαθμούς τελειότητας του ανθρώπου, το γινώσκειν και το είναι. Το πρώτο είναι ίδιον του ανθρώπου, το δεύτερο είναι ίδιον του Θεού.

11. Η χάρις του Θεού μπορεί να κάμει ώστε ο άνθρωπος να φτάσει στο είναι. Θα πρέπει όμως γι' αυτό να σβήσει από την ψυχή του κάθε συλλογισμό, κάθε αντίληψη, να καθαρθή. Τότε θα τον πλημμυρίσει το είναι.

12. Τούτη η ορμή προς το είναι, που υπερνικά το γινώσκειν δεν αποτελεί τόσο μέθοδο για την απόκτηση της αλήθειας, όσο μια ασκητική, μια τελειότητα ζωής, κανόνα ηθικής και φιλοσοφίας μαζί.

13. Τό γινώσκειν είναι ο απαραίτητος πρώτος βαθμός, θα γυμνασθούμε στο σχολειό του εκεί ,θα ετοιμαστούμε πριν φτάσωμέ την ενόραση, και, μέσον της, τη θέωση

14. Το «κατ' εικόνα» σημαίνει κυρίως, λέγει ο Μάξιμος, τον νουν και την ελεύθερη βούληση, το αυτεξούσιο. Όσο για το «καθ' ομοίωσιν» αυτό αναφέρεται στην ηθική τάξη, στην άσκηση της αρετής.

15. Ο Μάξιμος παρέχει και το μέσο για την επιτυχία του σκοπού, μέσο: να ελαττώνεις κάθε μέρα και περισσότεοο το άλογο μέρος της ψυχής σου.

Βλέπομε στο Μάξιμο, όπως είδαμε και στον Ψευδοδιονύσιο, τίς καταβολές, τις απόψεις που ήρθε αργότερα να συνεχίσει ο Δαμασκηνός, τους δρόμους που ακολούθησαν όλοι οι μυστικοί του Χριστιανισμού. Και βλέπομε ακόμη πόσο τα εμπειρικά θέματα του απλού ασκητισμού της Θηβαΐδος ακόμη και του Κλίμακος γίνονται στα χέρια του Μαξίμου θεωρητικός λόγος, έρευνα εσωτερική, σύνθεση φιλοσοφική, η οποία αγκαλιάζει το σύμπαν και προσπαθεί να το ερμηνέψη και αναζητά όχι την πάλη κατά της σάρκας, αλλά το φωτισμό του νου με το νου. Όταν αυτός φωτιστή, όλα μετουσιώνονται. (Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΥ ! )


«Κεφάλαια περί Αγάπης» του Μάξιμου του Ομολογητή.


1.16 (ιστ’) Ο αγαπών με, φησίν ο Κύριος, τάς εντολάς μου τηρήσει· αύτη δε έστιν η εντολή η εμή, ίνα αγαπάτε αλλήλους. Ο ούν μή αγαπών τον πλησίον την εντολήν ου τηρεί· ο δε την εντολήν μή τηρών ουδέ τον Κύριον αγαπήσαι δύναται.
1.17 (ιζ’) Μακάριος άνθρωπος, ο πάντα άνθρωπον εξ ίσου αγαπήσαι δυνηθείς
4.55 (νε’) Ο αγαπών τον Χριστόν, πάντως και μιμείται αυτόν κατά δύναμιν. … Ου γαρ ο λέγων μοι, φησί, Κύριε Κύριε, ούτος εισελεύσεται εις την βασιλείαν των ουρανών, αλλά ο ποιών το θέλημα του Πατρός μου·...
4.98 (ƒη’) Οι μεν του Χριστού φίλοι πάντας αγαπώσι γνησίως, ουχ υπό πάντων δε αγαπώνται· Οι δε του κόσμου φίλοι ουδέ πάντας αγαπώσι ουδέ υπό πάντων αγαπώνται. Και οι μεν Χριστού μέχρι τέλους την συνέχειαν της αγάπης διατηρούσιν· οι δε του κόσμου, μέχρις ου αλλήλοις δια τα του κόσμου προσκρούσωσι.
2.9 (θ’) Δια τας πέντε ταύτας αιτίας οι άνθρωποι αγαπώσιν αλλήλους είτε επαινετώς είτε ψεκτώς· οίον ή διά τον Θεόν, ως ο ενάρετος πάντας και ως ο τον ενάρετον καν μήπω ενάρετος·
ή δια φύσιν, ως οι γονείς τα τέκνα και έμπαλιν·
ή δια κενοδοξίαν, ως ο δοξαζόμενος τον δοξάζοντα·
ή δια φιλαργυρίαν, ως ο τον πλούσιον δια λήψιν·
ή δια φιληδονίαν, ως ο την γαστέρα θεραπευόμενος και τα υπογάστρια.
Και η μεν πρώτη, επαινετή· η δε δευτέρα, μέση· αι δε λοιπαί, εμπαθείς.



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy