ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ - «Κουσούρι» για την Πυρά?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 21
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 12:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:Ευχομαι να μην αρρωστησει παντως η Medtech γιατι καπου διαβασα ....και ελπιζω να μην ειναι αναφορα σε αυτο.

Θα ηθελες να μας ξεκαθαρισεις τι θες να πεις?


Εγραψες σε καποιο topic "εδω δεν φοβηθηκα τον καρκινο".
Εγραψε ο Διοστας "προσεξε ,θα αρρωστησεις αν δεν εχεις αρρωστησει ηδη".

Συμτωση; Ισως.Μηπως ειμαι καχυποπτος;Nαι οταν υπαρχει αιτια.Και υπαρχει, οταν ο ενας προσπαθει να πληγωσει τον αλλο.

Διοστας

quote:
ΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΙΝ ΣΤΑ ΟΧΕΤΑ ΤΗΣ ΚΑΚΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΙΣΟΥΣ
ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΚΑΛΕΣ ΔΙΚΟΠΕΣ.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑΛΑΣΣΑ...


Δεν συμμετειχες σε αυτον τον οχετο;;;;
Αν εννοεις πως τον τελειωνεις εδω , οκ.
Αντε,(χαρη σου κανω),Καλες διακοπες και να μου προσεχεις τον εργοδοτη.

Μονο ανθρωποι ειμαστε ολοι μην τρελλαινομαστε.

Προς ολους

Ψεκαζουν τα τζιτζικια στα καμπινγκ γιατι ενοχλουν .
Αντε και με νυχτες χωρις τριζονια.

ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 15:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγραψες σε καποιο topic "εδω δεν φοβηθηκα τον καρκινο".
Εγραψε ο Διοστας "προσεξε ,θα αρρωστησεις αν δεν εχεις αρρωστησει ηδη".

Συμτωση; Ισως.Μηπως ειμαι καχυποπτος;Nαι οταν υπαρχει αιτια.Και υπαρχει, οταν ο ενας προσπαθει να πληγωσει τον αλλο.


Nαι αυτο ειναι αληθεια.Προσβληθηκα απο λεμφωμα hodking σε ηλικια 22 ετων και μετα απο χημειοθεραπεια 6 μηνων το λεμφωμα υπεπεσε σε υφεση (δηλ δεν ανιχνευεται).Το λεμφωμα αυτο με καταλληλη αγωγη δινει 80% επιβιωση στην πενταετια στο σταδιο 2.Εδω και πεντε χρονια το λεμφωμα δεν εχει επανεμφανιστει,δηλ εξακολουθει να βρισκεται σε υφεση και οι μελετες σε αναλογους ασθενεις δειχνουν οτι εχω αρκετες ελπιδες να παραμεινω σε υφεση για αρκετο καιρο ακομη.

Θα ηθελα ομως να σχολιασω την βλακωδη συμβουλη/απειλη του Diostas "προσεχε θα αρρωστησεις αν δεν εχεις αρρωστησεις ηδη..."

Υπαρχει ανθρωπος που δεν εχει αρρωστησει στο παρελθον ή που δεν θα αρρωστησει στο μελλον?Κανενας δεν ειναι απροσβλητος στην ασθενεια (μιλαω γενικα) και οποιοι λενε βλακειες για την υγεια των αλλων,ιδιαιτερα οσοι απειλουν με βαση την υγεια (οπως ο Diostas,ο Meteοr και η Εχιδνα εκαναν σε μενα) ΝΑ ΘΥΜΗΘΟΥΝ οτι ως ανθρωπινα οντα θα αρρωστησουν και αυτοι και αυτο ΕΙΝΑΙ εγγυημενο.Θα ηθελα τοτε να δω που θα τρεξουν για να γινουν καλα στην επιστημονικη ιατρικη ή στις τσαρλατανιες που υποστηριζουν με ζηλο.

ΥΓ και δεν μασαω με τις βλακωδεις απειλες σας μαυροψυχοι.Αυτα να τα κρατησετε για τα προβατακια που καταπινουν τις δεισιδαιμονιες σας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 16:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τσ τσ τσ τσ δε ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό το λέμφωμα hοdking,αλλά από ότι είπες κάτι πολύ κακό θα είναι... Εύχομαι να πάνε όλα καλά εν τέλει. Και μη ξεχνάς πως "ότι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό..."

Συγγνώμη που θα εκμετατελλυτώ αυτό το πράγμα σαν επιχείρημα, αλλά είναιτ τόσο εμφανές. Εδώ βλέπουμε τον άνθρωπο μου σε μια ύστατη στιγμή κατάλαβε από την ίδια την πραγματικότητα πλέον τη δύναμη του ορθολογισμού και την ανυπαρξία του τσαρλατανισμού. Όταν πλέον τίποτα δε μπορεί να κρυφτεί και όλα αποκαλύπτονται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 17:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι Medtech μου,ετσι ειναι.Ολα για μας και τιποτα δεδομενο.

Απο το κρασι της καρδιας που λεει και ο Jonnie στην υγεια σου.
Στην υγεια ολων δηλαδη .Ο πονος ειναι ενας.

Φιλικα παντα



ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 18:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τσ τσ τσ τσ δε ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό το λέμφωμα hοdking,αλλά από ότι είπες κάτι πολύ κακό θα είναι... Εύχομαι να πάνε όλα καλά εν τέλει. Και μη ξεχνάς πως "ότι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό..."

Συγγνώμη που θα εκμεταλευτώ αυτό το πράγμα σαν επιχείρημα, αλλά είναιτ τόσο εμφανές. Εδώ βλέπουμε τον άνθρωπο μου σε μια ύστατη στιγμή κατάλαβε από την ίδια την πραγματικότητα πλέον τη δύναμη του ορθολογισμού και την ανυπαρξία του τσαρλατανισμού. Όταν πλέον τίποτα δε μπορεί να κρυφτεί και όλα αποκαλύπτονται...



Το λεμφωμα Hodking ειναι κακοηθης νεοπλασια των λεμφαδενων δηλαδη ενα ειδος καρκινου.ΠΡΙΝ η επιστημονικη ιατρικη αναπτυξει την χημειοθεραπεια και την ακτινοθεραπεια,το 95% των ασθενων με λεμφωμα Hodking ΠΕΘΑΙΝΕ μεσα στην πενταετια (που ηταν τοτε οι σουπερ ντουπερ "εναλλακτικες" ιατρικες να γλυτωσουν τους ασθενεις που πεθαιναν αβοηθητοι?).Αφου ανακαλυφθηκε η χημειοθεραπεια εχουμε τα εξης ποσοστα επιβιωσης για τους ασθενεις με λεμφωμα Hodking:

1.Σταδιο Ι 90% επιβιωση μεσα στην πενταετια
2.Σταδιο ΙΙ 80% " "' '"
3.Σταδιο ΙΙΙ 80 (? δεν θυμαμαι ακριβως)
4.Σταδιο ΙV 60% επιβιωση μεσα στην πενταετια.

Και οι κλινικες μελετες μιλουν για μεγαλο ποσοστο ασθενων που παραμενουν σε πληρη υφεση για πανω απο 15 χρονια.

Εμπιστευομαι την επιστημονικη ιατρικη γιατι βγαζει τα συμπερασματα της μεσα απο καταλληλα ελεγχομενες ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ και οχι γιατι η θεραπεια πετυχε σε μενα.Δεν μπορουμε να κρινουμε απο μονο μια περιπτωση.Αυτο δεν εννοουν να καταλαβουν οι τσαρλατανοι και αυτο δεν γνωριζει ο κοσμακης που πεφτει θυμα των αγυρτων και εμπιστευεται τις ανεκδοτες μαρτυριες θεραπειας που ακουει.Μια ανεκδοτη μαρτυρια,μια μονο περιπτωση ΔΕΝ ειναι αξιοπιστο στοιχειο για την αποτελεσματικοτητα μιας θεραπευτικης μεθοδου.Ουτε και πολλες μαρτυριες !Μονο στοιχεια που προκυπτουν απο διπλα τυφλες κλινικες μελετες (με αποτελεσματα που αναπαραγωνται) ειναι αξιοπιστα.

ΥΓ.Μαυροψυχοι μην χαιρεστε η ασθενεια δεν με σακατεψε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 23:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Έλειψα πολύ καιρό από το φόρουμ και δεν περίμενα να βρω ενεργό το συγκεκριμένο θέμα.

Είναι πραγματικά απογοητευτηκό να βλέπω πως οι φανατικοί πολέμιοι της ομοφυλοφιλίας δεν βρήκαν ακόμη ούτε ένα επιχείρημα για να στηρίξουν τους φόβους τους.
Αναλώνονται στα ίδια και τα ίδια, πετροβολούν και κινδυνολογούν ασύστολα χωρίς ένα διότι.
ΕΛΕΟΣ!
Κοιτάξτε τι γίνεται γύρω μας,
σε τι πραγματικότητα ζούμε,
πόσο άπραγοι είμαστε μπροστά στα όσα μας επι-υπο-βάλλουν.
Και σίγουρα για την κατάντια δεν φταίνε οι διαφορετικοί,
αλλά αντιθέτως οι τραγικά όμοιοι.
να συγχαρώ τον Ampere αν συγκράτησα σωστά το ψευδώνυμο,
γιατί είναι ίσως ο μόνος που έθεσε ερωτήματα που προωθούν την κουβέντα
και αποτελούν δεδομένα εύλογες παρατηρήσεις και απορίες.
Να συγχαρώ επίσης τους υπόλοιπους που έχουν ακόμη το κουράγιο να απαντούν στου κουκουλοφόρους με το σταυρό με επιχειρήματα, ιατρικά δεδομένα και άπειρη υπομονή.
Όσο για το μικρό μας φίλο που ακόμη φοβάται ότι η κοινωνία απειλείται από τους ομοφυλόφιλους, θέλω να του πω πως η κοινωνία κινδυνεύει πολύ περισσότερο από τα νέα παιδιά που δεν έχουν όραμα.
Που καταπίνουν αμάσητα πρότυπα και μόδες.
Που μακράν απέχουν από τον επαναστατημένο έφηβο που θέλει να αλλάξει τον κόσμο.
Που βολευεται με ότι του μάθανε για ηθικό και δεν αναζητά το ήθος.
Ξύπνα μικρέ μου ο κόσμος σε χρειάζεται για να αλλάξει.
Κάνε την επανάστασή σου.
Μέσα σε ένα φόρουμ όπου είσαι ο μικρότερος είσαι ο πιο συντηρητικός.
Καλό βράδυ σε όλους.
Με αγάπη πάνω απ'όλα
Ξωτικούλα

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 23:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
medtech αφού έχεις ξεπεράσει την πενταετία και αφού υποχώρησε έτσι όπως περιγράφεις μπορεί να θεωρηθεί ιάσιμο. Σου έυχομαι απο την καρδιά μου να το ξεχάσεις δια παντός.

Θα ήθελα όμως να μειώσεις την οργή και την απογοήτευση που νιώθεις, επειδή πιστέυω οτι θα είναι βοηθητικό για σένα [όπως είναι και για όλους].

Το στρές αλλάζει την βιοχημεία και αυτό θα το ξέρεις...
Η οργή και τα αδέλφια της, μας βλάπτουν με πολλούς τρόπους σε όλα τα πεδία.

Φιλικά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 01:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
*Εύχομαι να μην αρρωστήσει πάντως η Medtech γιατί κάπου διάβασα ....και ελπίζω να μην είναι αναφορά σε αυτό.
Θα ήθελες να μας ξεκαθαρίσεις τι θες να πεις?*

Είμαι σε διακοπές...
Χάλασε το λάπτοπ μου και ο αδελφός μου μου δανείστηκε το δικό του μέχρι το δικό μου επισκευαστεί.
Άνοιξα το ταχυδρομείο και είδα τις ειδοποιήσεις στα θέματα που συμμετέχω.

Μπήκα στο φόρουμ και είδα τα γραπτά όλων.
Στενοχωρέθηκα ειλικρινά, όταν είδα όλα αυτά τα πράγματα.
Σφίχτηκε η καρδιά μου από τον πόνο.

Έδιωξα όλους τους δικούς μου να πάνε για μπάνιο μόνοι τους, δεν μου πήγαινε η καρδιά να πάω να διασκεδάζω.
Έκατσα το βράδυ και πήρα την απόφαση να γράψω οπωσδήποτε την απάντηση, διότι το θέμα για μένα πια έχει ξεφύγει από την ηλίθια αντιπαράθεση.

Είναι θέμα ανθρώπινο.
Θέμα ανθρώπινης αγάπης.
Δηλαδή βασικότερο.

ΑΓΑΠΗΜEΝΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ MEDTECH!

Ασχέτως τι πιστεύεις η δεν πιστεύεις , σε αποκαλώ αγαπημένη μου φίλη και οφείλω ως συνάνθρωπος να σου πω κάποια πράγματα και το κάνω δημόσια για να μη μπορέσω ποτέ να πάρω πίσω τα λόγια μου.
Άνοιξα ένα θέμα, όπου εξέφρασα κάποιες απόψεις- καλές για τους μεν, κακές για τους δε.

Σε όλη μου την ζωή έτσι γινόταν- ποτέ μου δεν γνώρισα την μέση, γνώρισα μόνο τα άκρα: οι μισοί με αγαπάνε παράφορα και οι άλλοι μισοί με μισούν παράφορα.
Άκουσα τα μεγαλύτερα λόγια λατρείας από τους μεν και τα χειρότερα λόγια καταδίκης από τους δε.

Τελικά τι είναι?
Ένα πρόσωπο, που με ζει και με ξέρει , δηλαδή η γυναίκα μου , με χαρακτήρισε έτσι : αγιοδιάβολος.

Κουράστηκα από το ποτό, που έπινα από τους άλλους: αγάπη και μίσος, γλυκόπικρο είναι και σε ταράζει.
Ίσως έτσι εξηγείται η αντίδρασή μου, δεν ξέρω.
Είπα κάποια πράγματα που θεωρώ ότι έτσι είναι.

Όταν είδα την σφοδρή επίθεσή σου, ενοχλήθηκα.
Θεώρησα, ότι δεν άξιζα τέτοιας μεταχείρισης , από την στιγμή που δεν επετέθην εναντίον κανενός προσωπικά, δεν ξέρω κανέναν , ούτε με ξέρει κανείς, συνεπώς θεωρούσα, ότι όποιος διαφωνεί- μπορεί να το πει με άλλον τρόπο.

Ποτέ μου δεν κοιτώ τις λέξεις, αλλά τον τρόπο, που προφέρονται αυτές οι λέξεις.
Ο τόνος κάνει την μουσική, έτσι πιστεύω.

Στον τόνο σου αντέδρασα και όχι σ’ αυτά που έλεγες.

Ως ιατρός από περιέργεια στην αρχή άρχισα να κοιτώ την ύλη της εσωτέρας ιατρικής.
Στο τέλος άρχισα να πιστεύω, ότι οποιαδήποτε αρρώστια που μας πλήττει στο σωματικό επίπεδο, πολλά χρόνια πριν άρχισε να μας πλήττει την ψυχή υπό μορφή αρνητικών αισθημάτων.

Δηλαδή πιστεύω ότι πρώτα πλήττεται η ψυχή και μετά μόνο το σώμα.
Εξετάζοντας τους αρρώστους τους ρώταγα πολλά πράγματα και στην αρχή η πληροφορία αυτή δεν επιβεβαιωνόταν.

Μετά κατάλαβα, ότι η διάψευση δεν οφείλεται στην λάθος πληροφορία, αλλά στην εσωτερική μου ατέλεια- δηλαδή κατάσταση της ψυχής μου.

Οι άρρωστοι υποσυνείδητα αντιδρούν πολλές φορές αλάθητα έναντι του ιατρού.
Ανοίγονται πραγματικά μόνον σε κείνους, οι οποίοι προηγουμένως έβαλαν σε τάξη την ίδια την ψυχή τους.
Μου πήρε αρκετό χρόνο να συμμαζέψω την ψυχή μου από τα σκουπίδια- δηλαδή από πάσης λογής αρνητικά αισθήματα.
Κάτι κατάφερα.
Κατ’ εμέ- κατά 10 άντε 20%.

Κατάλαβα, ότι για να αλλάξεις πραγματικά- θέλει τιτάνια δουλειά. Κατάλαβα, ότι η κεκτημένη ταχύτητα της ψυχής είναι απείρως μεγαλύτερη της κεκτημένης ταχύτητας του σώματος.
Ο νους μας μπορεί να καταλάβει τα πάντα η σχεδόν τα πάντα.
Αν όμως διαφωνεί το αίσθημα= πεποίθηση της ψυχής- το παιχνίδι είναι χαμένο.
Είδα ότι η ψυχή στο τέλος επιβάλλει και τον τρόπο σκέψεως.
Αν δεν αλλάξει αισθήματα η ψυχή- δεν γίνεται τίποτα- δεν αλλάζεις με τίποτε η αλλάζεις επιφανειακά και με την πρώτη ευκαιρία επανέρχεσαι στα παλιά.

Όταν έστω έτσι συμμάζεψα κάπως την ψυχή μου- οι άρρωστοι άρχισαν να μου εμπιστεύονται πολλά εσωτερικά τους βιώματα, τα ανομολόγητα και η πληροφορία άρχισε να επιβεβαιώνεται!!!

Πχ η καρδιά στο φυσικό υλικό επίπεδο είναι όργανο κυκλοφορίας του αίματος, είναι η ακούραστη αντλία που μας κρατάει το σώμα ζωντανό, όσο χτυπάει.
Δεν σταματά από την στιγμή της γέννησής μας ως το θάνατο ούτε ένα λεπτό.
Δεν έχει ούτε Σαββατοκύριακα, ούτε γιορτές, ούτε άδειες, ούτε διακοπές.
Ποια δύναμη την συντηρεί και την κάνει να κινείται ακούραστα?

Η άνευ όρων Αγάπη.

Αν εμείς θα δουλεύαμε με τον ρυθμό της καρδιάς μας θα είχαμε σε ένα μήνα το πολύ κλατάρει.

Στο εσωτερικό επίπεδο η καρδιά είναι η έδρα της αγάπης.

Όταν μειώνεται το ποσοστό αγάπης μέσα στην ψυχή- η καρδιά αρρωσταίνει αργά η νωρίς.
Όχι αμέσως.
Διότι η Αγάπη είναι τεράστια δύναμη, Υπερδύναμη είναι και όταν ο άνθρωπος παύει να αγαπά – για πολύν καιρό μένει σωματικά υγιής ακριβώς λόγω της κατανάλωσης των εναπομεινάντων αποθεμάτων της αγάπης, μόλις τελειώσουν οι εφεδρείες – έρχεται ο θάνατος.

Αρρώστια σημαίνει, ότι οι εφεδρείες δραματικά ελαττώνονται.

Η επέμβαση του ιατρού υπό μορφήν της φαρμακευτικής αγωγής η χειρουργικής επέμβασης- κρύβει μέσα την παροχή αγάπης.

Οποιαδήποτε πράξη του ιατρού σε τελική ανάλυση είναι πράξη αγάπης,

Υπάρχει λεπτομέρεια- θα σωθούν μόνον εκείνοι, οι έγκαιρα λαβώντες τα μέτρα τους.

Πολλοί άρρωστοι υποσυνείδητα οι περισσότεροι μετά την περιπέτειά τους αλλάζουν έστω επιφανειακά, κάτι είναι και αυτό.

Πχ σε μένα έτυχαν τέτοιοι: μετά τα καρδιακά επεισόδια οι ασθενείς γίνονταν πιο πράοι, πιο καταδεκτικοί, πιο ήρεμοι.
Αυτοί που συνέχιζαν το παλιό τους τροπάριο- ξαναπάθαιναν καρδιακό επεισόδιο και πολλοί από αυτούς πέθαιναν.

Το φαίνεσθαι δεν παίζει εδώ κανέναν ρόλο.

Η φύση ποτέ δεν λαμβάνει υπ όψιν της το τι λέμε, αλλά το τι νιώθουμε στο βάθος της ψυχής μας.
Καλλίτερα να βρίσεις και να ξεσπαθώσεις παρά να κρατήσεις τον θυμό= δηλητήριο μέσα σου.

Γιατί αποκαλώ τον πολιτισμό μας φασιστικό και παρεξηγούμαι συνεχώς?
Διότι απαιτεί από μας να θάβουμε μέσα μας τα σκουπίδια της ψυχής, που μας δηλητηριάζουν μετά και το σώμα και πεθαίνουμε πολλοί πριν την ώρα μας.

Για λόγους πολιτισμού μην φανείς κακός.
Καλλίτερα να αρρωστήσεις, και αυτό είναι φασισμός.
Σκότωμα, αργό σκότωμα.

Πρέπει να νευριάζουμε, πρέπει να πούμε 2-3 κουβέντες παραπάνω, να βγάλουμε την αρνητική σατανική ενέργεια από μέσα μας, ας βρίσουμε σε τελική ανάλυση!

Ας σπάσουμε και 5 πιάτα, αδερφέ, τι έγινε?

Οφείλουμε σε δίωρο- τρίωρο να ξεθυμώσουμε, να το ξεχάσουμε και πάλι να γελάμε.
Δηλαδή να μην επιτρέψουμε τον θυμό να εισχωρήσει στην ψυχή.

Μετά από δυο τρεις ώρες αν δεν ξεθυμώσουμε- χάσαμε το παιχνίδι.

Και να γελάμε μετά- είναι αργά.
Ο θυμός αποθηκεύτηκε.
Έγινε μέρος μας.
Κάποια μέρα, όταν ξεπεράσει τα όρια που μπορεί να αντέξει το φυσικό μας σώμα- θα μας σκοτώσει.
Έτσι απλά.

Και οι άλλοι θα λένε τις καθιερωμένες βλακείες τους: « Τι καλός άνθρωπος ήταν αυτός! Τι πολιτισμένος! Ποτέ δεν είπε σε κανέναν καμιά λέξη!…»
Αν ήξεραν οι βλακέντιοι τι έθαβε αυτός ο δήθεν πολιτισμένος μέσα του...

Όσους ενδιαφέρει το θέμα αυτό και αυτή η θεώρηση πραγμάτων, μπορούν να δουν πολλά πράγματα σχετικά με τις αρρώστιες στην ιστοσελίδα : http://astro.forumup.com/about562-0.html με θέμα : ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΣΩΤΕΡΑΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ.

Δεν αμφισβητώ την ιατρική, προς Θεού!
Ο ίδιος ιατρός είμαι .
Απλά λέω για τις διεργασίες που συμβαίνουν στην ψυχή και κατ’ επέκτασιν στον οργανισμό ΠΡΙΝ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΟΡΑΤΟ ΠΛΕΟΝ ΚΑΚΟ.

Μιλώ για το ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΚΑΙ ΥΠΟΥΛΟ ΑΟΡΑΤΟ ΚΑΚΟ, τον αληθινό εχθρό του ανθρώπου και της υγείας του.

Στην τελική ανάλυση τι κάνει η ιατρική?

Κάνει αναγκαστικά αυτό, που δεν κατάφερε να κάνει, διότι δεν κατάλαβε η δεν θέλησε να καταλάβει η ψυχή.

Η ιατρική προσπαθεί όπως μπορεί να συμμαζέψει τα σπασμένα της ψυχής.

*Έγραψες σε κάποιο topic "εδώ δεν φοβήθηκα τον καρκίνο".
Έγραψε ο Διοστας "πρόσεξε ,θα αρρωστήσεις αν δεν έχεις αρρωστήσει ήδη".
Σύμπτωση; Ισως.Μηπως είμαι καχύποπτος;Nαι όταν υπάρχει αιτια.Και υπάρχει, όταν ο ένας προσπαθεί να πληγώσει τον άλλο.*

Αγαπημένη μου φίλη Medtech,

προσωπικά δεν έχω δει που έχεις γράψει την φράση αυτή, δεν πήγα στα θέματά σου, προσπαθούσα μέσα από δω σε τέτοιο βαρύ κλίμα να πω τι ήθελα να πω, ο ίδιος εξοργισμένος από την αντιμετώπιση που είχα και ειλικρινά ένιωθα άσχημα, όταν με έβγαζαν κακό, χωρίς να είμαι στην πραγματικότητα.

Αν ήξερα , αν έβλεπα πριν αυτήν την φράση- δεν θα έλεγα ποτέ των ποτών τέτοιες λέξεις!
Το είπα από την δική μου λογική , από την θεωρία στην οποία πίστεψα μετά από την περίοδο απιστίας και αμφιβολιών.
Αυτό ήταν όλο.

Και ταράχτηκα και να σου πω την αλήθεια- δεν χάρηκα καθόλου, μου ήρθε πόνος όταν το έμαθα και το διάβασα από δω.

Υπάρχει άνθρωπος που δεν έχει αρρωστήσει στο παρελθόν ή που δεν θα αρρωστήσει στο μέλλον?

Δεν υπάρχει.
Διότι όλοι μας ανεξαιρέτως πάσχουμε από την έλλειψη της αγάπης μέσα στην ψυχή μας.
Και αν θα ζούμε χωρίς την αγάπη- θα παθαίνουμε αργά η νωρίς πολλά πράγματα αναπόφευκτα.
Ουδείς εξαιρείται.
Ούτε ο κηρύττων αυτά τα πράγματα.
Προπαντός αυτός.

*Κανένας δεν είναι απρόσβλητος στην ασθένεια (μιλάω γενικά) και οποίοι λένε βλακείες για την υγειά των αλλων, ιδιαιτερα όσοι απειλούν με βάση την υγειά (όπως ο Diostas,ο Meteοr και η Έχιδνα έκαναν σε μένα) *[]

ΔΕΝ ΣΕ ΑΠΕΙΛΗΣΑ ΠΟΤΕ !!!!
ΣΟΥ ΕΞΗΓΩ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΙΠΑ ΕΤΣΙ.
ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΠΡΙΝ- ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΣΥ ΑΣ ΕΛΕΓΕΣ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕΣ.

*ΝΑ ΘΥΜΗΘΟΥΝ ότι ως ανθρώπινα όντα θα αρρωστήσουν και αυτοί και αυτό ΕΙΝΑΙ εγγυημενο.Θα ήθελα τότε να δω που θα τρέξουν για να γίνουν καλά στην επιστημονική ιατρική ή στις τσαρλατανιές που υποστηρίζουν με ζήλο. *

Εγώ ξέρω, πως αν ποδοπατήσω τον φυσικό νόμο – κάτι θα πάθω.
Και κανείς από Πάνω δεν θα μου κάνει καμιά εξαίρεση.
Εγώ θεώρησα ότι ΟΦΕΙΛΑ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΩ ΑΠ’ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ .
ΑΝ ΕΙΠΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΑ ΑΤΟΜΑ, ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΝΟΜΑΖΕΙ Η MEDTECH- METEOR KAI ΕΧΙΔΝΑ- ΤΟΥΣ ΚΑΛΩ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ (ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ) ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΕΥΧΥΘΟΥΝ ΜΟΝΟΝ ΤΟ ΚΑΛΟ.
ΕΓΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ.
Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΗΣΥΧΗ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.
ΔΗΜΟΣΙΑ![]

·

[b]και δεν μασάω με τις βλακώδεις απειλές σας μαυροψυχοι.*

Αγαπημένη μου φίλη!
Δεν είμαι μαυρόψυχος!
Πίστεψέ με!!!!
Δεν είναι έτσι!!!!
Παραμερίζω όλες τις διαφορές που για μένα είναι ηλιθιότητες και σου εκφράζω μόνο ένα πράγμα- την αγάπη μου και την απόλυτη πεποίθησή μου, ότι θα είσαι καλά και θα χαίρεσαι την ζωή κανονικότατα.
Σιχτίρ σε τελική ανάλυση όλες οι ιδέες, εσύ να είσαι καλά.
Θα είσαι, να το ξέρεις!

[b]*Μαυροψυχοι μην χαίρεστε η ασθένεια δεν με σακάτεψε. *

Κανείς αν είναι άνθρωπος αληθινός δεν χαίρεται για περιπέτεια που πέρασε ο συνάνθρωπός τους.
Εκφράζω την χαρά μου , την αγάπη μου και τον θαυμασμό μου για το κουράγιο σου και πίστη σου στις δυνάμεις σου .
Ειλικρινά χαίρομαι που τα κατάφερες λεβέντικα.

ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΛΑ!

Με αγάπη.


ΟΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ Η ΨΥΧΗ- Ο ΝΟΥΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ

Edited by - Diostas on 16/08/2006 01:47:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 10:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παραμερίζω όλες τις διαφορές που για μένα είναι ηλιθιότητες και σου εκφράζω μόνο ένα πράγμα- την αγάπη μου και την απόλυτη πεποίθησή μου, ότι θα είσαι καλά και θα χαίρεσαι την ζωή κανονικότατα.
Σιχτίρ σε τελική ανάλυση όλες οι ιδέες, εσύ να είσαι καλά.


Υπαρχουν χρυσοψαρα εδω!!!!!!
Και ναι σιχτιρ οι ιδεες .


Φιλικα παντα γιατι ολα ανθρωπινα , αρα για μας.


ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 16:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ως ιατρός από περιέργεια στην αρχή άρχισα να κοιτώ την ύλη της εσωτέρας ιατρικής.
Στο τέλος άρχισα να πιστεύω, ότι οποιαδήποτε αρρώστια που μας πλήττει στο σωματικό επίπεδο, πολλά χρόνια πριν άρχισε να μας πλήττει την ψυχή υπό μορφή αρνητικών αισθημάτων.

quote:
Δηλαδή πιστεύω ότι πρώτα πλήττεται η ψυχή και μετά μόνο το σώμα.

1.Aπο ποια ιατρικη σχολη αποφοιτησες?Μην φοβασαι δεν σε ρωταω για να κατσω να ψαξω ποιος εισαι και να πλακωθουμε.Αλλα θα ηθελα να μαθω ποια τα επιστημονικα σου διαπιστευτηρια.

2.Οι απαντησεις στην ιατρικη δεν δινονται απο την προσωπικη γνωμη του οποιοδηποτε οσα πτυχια και εαν κατεχει,στην ιατρικη και στην επιστημη δεν υπαρχουν αυθεντιες ΟΥΤΕ εξ αποκαλυψεως αληθειες.Οι απαντησεις στην ιατρικη ειναι αποτελεσματα κλινικων μελετων.Ποιες κλινικες μελετες εχεις στην διαθεση σου που να υποστηριζουν τις αποψεις σου?


quote:
Όταν είδα την σφοδρή επίθεσή σου, ενοχλήθηκα.

Ενοχληθηκες γιατι:

1.Σου απαντησε γυναικα και κατ εσε οι γυναικες ειναι ταγμενες να νταντευουν/υπηρετουν το αρσενικο και οχι να εκφραζουν την γνωμη τους.

2.Δεν εχεις συνηθισει να σε επικρινει μια γυναικα γιατι πιθανον η μαμα σου σε αναθρεψε με την νοοτροπια του γιος=ο πασσας που τα θηλυκα πρεπει να προσκυνανε και να νταντευουν εσαει αμιλητες.

3.Δεν ειχες αξιοπιστα αντεπιχειρηματα και το ηξερες.Αν τα ειχες θα τα παρεθετες.Αλλα επειδη δεν διεθετες αντεπιχειρηματα το εριξες στην προσωπικη επιθεση (το μπινελικι ξεκινησε απο σενα στο θεμα θεραπεια οπου με αποκαλεσες panzer του αηττητου Σοβιετικου στρατου-και σε ΑΥΤΟ λαθος ειχες... τα panzer ηταν τανκς του Γερμανικου στρατου και ο Σοβιετικος στρατος υπεστει πολλες ηττες,αμφισβητησες την θηλυκη μου υποσταση,με αποκαλεσες τουρκοβλαχα (αν και οι βλαχοι ενδοκιμουν στα μερη σου και οχι στα δικα μου κτλ ).

Εξαλου εξυβρισες ΟΧΙ μονο εμενα αλλα και αλλους που σου ασκησαν κριτικη.Συνεπως αυτο ειναι κοινη σου τακτικη.


quote:
πχ η καρδιά στο φυσικό υλικό επίπεδο είναι όργανο κυκλοφορίας του αίματος, είναι η ακούραστη αντλία που μας κρατάει το σώμα ζωντανό, όσο χτυπάει.
Δεν σταματά από την στιγμή της γέννησής μας ως το θάνατο ούτε ένα λεπτό.
Δεν έχει ούτε Σαββατοκύριακα, ούτε γιορτές, ούτε άδειες, ούτε διακοπές.
Ποια δύναμη την συντηρεί και την κάνει να κινείται ακούραστα?

Η άνευ όρων Αγάπη.


Ξανα...απο ποια ιατρικη σχολη αποφοιτησες?Γιατι εγω εχω την εντυπωση οτι η λειτουργια της καρδιας ελεγχεται απο το κεντρο καρδιακης λειτουργιας στο εγκεφαλικο στελεχος και απο το ΑΝΣ.(αυτονομο νευρικο συστημα).


Απο ποια ιατρικη σχολη αποφοιτησες??


quote:
Η επέμβαση του ιατρού υπό μορφήν της φαρμακευτικής αγωγής η χειρουργικής επέμβασης- κρύβει μέσα την παροχή αγάπης.

Υπαρχουν σκληροι και απονοι γιατροι (που δεν σε λυπουνται να σε κανουν καλα αν δεν τους τα σκασεις πρωτα και δεν μιλαω μονο για τον δημοσιο τομεα με τα φακελακια αλλα και τον ιδιωτικο τομεα οπου αν δεν τα σκασεις αδρα δεν σε δεχονται για θεραπεια) που ομως ειναι αριστοι επιστημονες και σωζουν περισσοτερες ζωες απο γεματους συμπονια αλλα λιγοτερο καταρτισμενους και εμπειρους συναδελφους τους αγαπητε.

quote:
Αγαπημένη μου φίλη!
Δεν είμαι μαυρόψυχος!
Πίστεψέ με!!!!
Δεν είναι έτσι!!!!
Παραμερίζω όλες τις διαφορές που για μένα είναι ηλιθιότητες και σου εκφράζω μόνο ένα πράγμα- την αγάπη μου και την απόλυτη πεποίθησή μου, ότι θα είσαι καλά και θα χαίρεσαι την ζωή κανονικότατα.
Σιχτίρ σε τελική ανάλυση όλες οι ιδέες, εσύ να είσαι καλά.
Θα είσαι, να το ξέρεις!

Ποτε στην ζωη μου δεν καθησα να ζητησω ευνοικοτερη μεταχειρηση επειδη ετυχε να προσβληθω απο την επαρατη νοσο.Ουτε απο την σχολη μου,ουτε απο τους ανωτερους και τους συναδελφους μου στην δουλεια,ουτε και απο τους συνομιλητες μου στο forum.Οποτε δεν το ζηταω και απο σενα.

Το ξαναλεω εαν διαθετεις μελετες που να υποστηριζουν τις αποψεις σου ειτε στο θεμα θεραπειας ειτε στο θεμα ομοφυλοφιλιας υποδειξε τις.Εαν εχεις μελετες που να υποδεικνυουν οτι οι ανδρες γινονται αδερφες επειδη στην προηγουμενη τους ζωη τους πληγωσε μια γυναικα ή οτι η ομοφυλοφιλια ειναι ενδεικτικη μισους προς την κοινωνια φερε τις μελετες που υποστηριζουν αυτες τις αποψεις και βαλε μας τα γυαλια.Αλλιως ομολογησε οτι δεν εχεις αξιοπιστα στοιχεια και οτι απλα εκφραζεις μια αποψη βασισμενη στην μεταφυσικη και την ψευδοεπιστημη.

Οι ιδεες εχουν μεγαλη σημασια.Καθοριζουν την συμπεριφορα του ανθρωπου.


ΥΓ. στο ζητημα της επιδρασης της ψυχολογικης καταστασης στην εκβαση της ασθενειας:

Ανέκδοτα αναφερόμενες θεραπείες μπορούν να οφείλονται σε σπάνιες αλλά πιθανές «αυτόματες υφέσεις».Ακόμα και σε καρκίνους που είναι σχεδόν πάντα θανατηφόροι, όγκοι εξαφανίζονται περιστασιακά χωρίς περαιτέρω θεραπεία. Ένας έμπειρος ογκολόγος αναφέρει ότι έχει δει δώδεκα περίπου τέτοια περιστατικά σε περίπου έξι χιλιάδες περιπτώσεις ασθενών του (Silverman 1987).Οι εναλλακτικές θεραπείες μπορούν να λάβουν αναγνώριση που δεν τους αξίζει για υφέσεις αυτού του είδους όταν πολλοί απελπισμένοι ασθενείς στραφούν σε αυτές όταν αισθάνονται ότι δεν έχουν τίποτα να χάσουν.Οταν οι «εναλλακτικοί» βεβαιώνουν ότι έχουν αρπάξει πολλά άτομα για τα οποία δεν υπήρχε καμία ελπίδα από το κατώφλι του θανάτου,σπάνια αποκαλύπτουν ποιο ποσοστό της σε τελικό στάδιο πελατείας τους αντιπροσωπεύουν τέτοιες ευτυχείς εξαιρέσεις.Αυτό που χρειάζεται είναι στατιστική απόδειξη ότι «τα θεραπευτικά τους ποσοστά» υπερβαίνουν τα γνωστά ποσοστά αυτόματης ύφεσης και την ανταπόκριση τύπου placebo (δες παρακάτω) για τις αρρώστιες που κουράρουν.

Οι ακριβείς μηχανισμοί που ευθύνονται για τις αυτόματες υφέσεις δεν είναι καλά κατανοητοί,αλλά πολλή έρευνα αφιερώνεται στην αποκάλυψη και την πιθανή τιθάσευση διαδικασιών στο ανοσοποιητικό σύστημα ή άλλου που είναι υπεύθυνες για αυτές τις αναπάντεχες καταλήξεις.Το σχετικά νέο πεδίο της ψυχονευροανοσολογίας μελετά πώς οι ψυχολογικές μεταβλητές επηρεάζουν το νευρικό,αδενικό και ανοσοποιητικό σύστημα με τρόπους που μπορεί να επηρεάζουν τη ευαισθησία και την ανάρρωση από την αρρώστια. (Ader and Cohen 1993,Mestel 1994).Εάν οι σκέψεις,τα αισθήματα,οι πεποιθήσεις είναι φυσικές καταστάσεις του μυαλού δεν υπάρχει τίποτα μυστικιστικό στην ιδέα ότι αυτές οι νευρικές διαδικασίες μπορούν να επηρεάσουν τις αδενικές,ανοσολογικές και άλλες κυτταρικές διεργασίες σε όλο το σώμα.Διαμέσου του λιμβικου συστήματος του εγκέφαλου,του άξονα υποθαλάμου-υπόφυσης και του αυτόνομου νευρικού συστήματος, οι ψυχολογικές μεταβλητές μπορεί να έχουν ευρείες σωματικές επιδράσεις που μπορούν να έχουν θετικό ή αρνητικό αντίκτυπο στη υγεία.Αν και η ερευνά έχει επιβεβαιώσει ότι τέτοιες επιδράσεις υπάρχουν,θα πρέπει να θυμόμαστε ότι είναι αρκετά μικρές,υπεύθυνες ίσως για μικρό ποσοστό της απόκλισης στις στατιστικές της αρρώστιας.

(απο το αρθρο γιατι αχρηστες θεραπειες φαινεται να εχουν αποτελεσμα του Barry L. Beyerstein).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 19:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλη μου medtech,

Δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Βλέπω ο θυμός καλά κρατεί, καλά κρατεί και η έλλειψη της εμπιστοσύνης.

Πίσω απο όλα αυτά που είπες πριν, αγαπημένη μου φίλη Medtech- βρίσκεται ο θυμός και η οργή, αυτός και μόνον αυτός κινεί τα νήματα.

Παραμένω στην ίδια θέση μου: σου μιλώ φιλικά και όχι απο αίσθημα λύπης.
Απο ανθρώπινη αγάπη μιλάω, αυτήν βάζω τώρα μπροστά και τίποτε άλλο.

Κάποτε συν τω χρόνω θα το καταλάβεις.

Αλλά αυτό δεν μπορεί να αποδειχτείτώρα: εδώ η πιστεύεις η δεν πιστεύεις.

Δεν πειράζει.

Απλά τα ενεργειακά υποστρώματα του καθενός ακτινοβολούν διαφορετικά πράγματα.

ΟΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ Η ΨΥΧΗ- Ο ΝΟΥΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.

Εις ότι αφορά ποιός αρχισε- κοιτα μόνη σου.

Δες ποιός έριξε την πρώτη κουβέντα (μαλακίες) ήδη βαριά λέξη για κάποιον, που δεν ξέρεις.

Λυπάμαι ειλικρινά που σου μίλησα σκληρά, μετάνοιωσα όχι για τις ιδέες μου, αλλά για τα λόγια που σου πέταξα.

Μόνον γι' αυτό στεναχωριέμαι.

Τα περισσότερα που νόμισες για μένα είναι άδικα, τελείως άδικα.

Δυστυχώς δεν με ξέρεις και είναι κατανοητή η αντίδρασή σου.

Και αυτοί που με ξέρουν πολύ καλά - δεν μπορούν να μιλήσουν.

Συνεπώς θα μείνω με την ρετσινιά του παρεξηγημένου.

Σε αφήνω, ευχόμενος για πάντα να είσαι καλά , μόνο καλά και ας με καταριέσαι.

Νόμισε ότι θέλεις.
Πες ότι θέλεις.

Να σε έχει καλά ο Θεός.

Άλλο δεν πρόκειται να απαντήσω, γεια σου.

Με ανθρώπινη αγνή αγάπη πάντα.

ΟΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ Η ΨΥΧΗ- Ο ΝΟΥΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 20:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Medtech

quote:
Ποτε στην ζωη μου δεν καθησα να ζητησω ευνοικοτερη μεταχειρηση επειδη ετυχε να προσβληθω απο την επαρατη νοσο.Ουτε απο την σχολη μου,ουτε απο τους ανωτερους και τους συναδελφους μου στην δουλεια,ουτε και απο τους συνομιλητες μου στο forum.Οποτε δεν το ζηταω και απο σενα.


Εγω αυτο που ειδα ειναι τον Διοστα να απλωνει το χερι για να τον βοηθησεις εσυ (εχει σημασια ο λογος;). Γιατι οτι ειπωθηκε , ειπωθηκε και οτι εγινε δεν αναιρειται . Καποιος εκανε την αρχη .Μπορουμε να το συνεχισουμε με αυτη την δικαιολογια για παντα αν μας αρεσει.

Αληθεια δεν βρηκες κατι θετικο να του πεις πριν συνεχισεις τον διαλογο ;
Oh sister when I come to knock on your door
don't turn away you'll create sorrow
time is an ocean but it ends at the shore
you may not see me tomorrow.

quote:
Οι ιδεες εχουν μεγαλη σημασια.Καθοριζουν την συμπεριφορα του ανθρωπου.

Πειθαναγκαστικα .Δεν θα γινουμε τρυφεροι πχ επειδη πιστευουμε πως ετσι πρεπει .

ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 21:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλη μου medtech,
Δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Βλέπω ο θυμός καλά κρατεί, καλά κρατεί και η έλλειψη της εμπιστοσύνης.

Δηλωνεις ιατρος.Εγω σε ρωτησα απο ποια σχολη ιατρικης αποφοιτησες.Δεν μου απαντησες ακομα.

quote:
Πίσω απο όλα αυτά που είπες πριν, αγαπημένη μου φίλη Medtech- βρίσκεται ο θυμός και η οργή, αυτός και μόνον αυτός κινεί τα νήματα.

Kαι αλλος ενας που ηρθε να μας πει πως αισθανομαι.Εχουμε γεμισει απο ψυχολογους της στιγμης!


quote:
Εις ότι αφορά ποιός αρχισε- κοιτα μόνη σου.
Δες ποιός έριξε την πρώτη κουβέντα (μαλακίες) ήδη βαριά λέξη για κάποιον, που δεν ξέρεις.

Ευτυχως οι δημοσιευσεις και των 2 μας στα θεματα "ομοφυλοφυλια" και "μια αποψη για την αρρωστια" ειναι εδω,δεν μπορουν να σβηστουν πια απο μας και ο καθενας μπορει να δει ποιος ξεκινησε.Τα ποστ στο θεμα "μια αποψη για την αρρωστια" προηγουνται χρονικα απο τα ποστ στο θεμα ομοφυλοφυλια.Οποτε βλεπουμε απο που ξεκινησε η φωτια.

Αν δεν θες να σε λουζουν,προσεχε τι λες για τους συνανθρωπους σου Diostas.Και για τους ομοφυλοφιλους και για τους επαγγελματιες της υγειας.

quote:
Σε αφήνω, ευχόμενος για πάντα να είσαι καλά , μόνο καλά και ας με καταριέσαι.

Που ακριβως σε καταραστηκα?Καταρχας δεν πιστευω σε καταρες και στα συναφη.(Οκ ισως σε ανθρωπους που πιστευουν οτι οι καταρες πιανουν να μπορεις να τους βλαψεις μεσω υποβολης και ανθυποβολης).

Σε συμβουλεψα παντως να αντλεις στοιχεια απο επιστημονικες μελετες και οχι απο τα μεταφυσικα βιβλια.

quote:
Εγω αυτο που ειδα ειναι τον Διοστα να απλωνει το χερι για να τον βοηθησεις εσυ (εχει σημασια ο λογος;). Γιατι οτι ειπωθηκε , ειπωθηκε και οτι εγινε δεν αναιρειται .Καποιος εκανε την αρχη .Μπορουμε να το συνεχισουμε με αυτη την δικαιολογια για παντα αν μας αρεσει.

Δεν μπορω να βοηθησω τον Diostas κατ οποιαδηποτε τροπο.Αλλα τελος παντων.Εχει καποιος να προσφερει καποια μελετη ή καποιο αξιοπιστο στοιχειο που να δικαιολογει την αποψη οτι η ομοφυλοφιλια ειναι κουσουρι για την πυρα και οτι πρεπει να αρχισουμε να στιβαζουμε ξυλα?

Aν αυτο πιστοποιουν οι μελετες,να σας δωσω και εγω ενα χερακι.Εαν ομως αυτη η ιδεα στηριζεται στην μυθολογια,την δεισιδαιμονια και την αγνοια,εγω θα παρω τον φραπε μου και το τσιγαρακι μου και θα αφησω το κουβαλημα ξυλων για τους υπολοιπους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 01:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε πολλά και πολύ ενδιαφέροντα επίπεδα η εξέλιξη της συζήτησης και ίσως, πλέον, το λιγότερο ενδιαφέρον επίπεδο να είναι αυτό που ορίζεται από το κυρίως θέμα. Παρ’ όλα αυτά, λέω να επανέλθω σε αυτό παραθέτοντας λίγες ακόμη σκέψεις μου.

medtech:
Τοτε γιατι αποτυχαινουν οικτρα οι διαφορες θεραπειες και μεθοδοι μεταστροφης του ομοφυλοφιλου στην ετεροφυλια ακομα και εαν ο ιδιος ο ομοφυλοφιλος επιθυμει να γινει ετεροφυλοφιλος?Σε αυτο εγω στηριζω την γνωμη μου.Αλλα οπως προειπα περιμενω απο τις μελετες να μου δωσουν την απαντηση οχι απο την μεταφυσικη.


Η πιο πάνω διατύπωση περιέχει αρκετά σημεία στα οποία θα ήθελα να σταθώ:


α) γιατι αποτυχαινουν οικτρα
Αν όντως έτσι συμβαίνει, μήπως ακριβώς αυτό συνηγορεί στο ότι εδώ δεν πρόκειται για κάποιου είδους «κλινική» περίπτωση, για κάποια γονιδιακά εξαρτώμενη πάθηση; Ότι δεν πρόκειται εν τέλει για λάθος ή έστω για ποικιλία της «φύσης» που μπορεί να διορθωθεί ή να τροποποιηθεί με κάποιο νυστέρι ή φάρμακο;* Μήπως αυτό ακριβώς το γεγονός της «οικτρής αποτυχίας» γέρνει τη «ζυγαριά» προς την μεριά της …βούλησης και της προσωπικής επιλογής;

β) οι διαφορες θεραπειες
Οι θεραπείες , όπως είπα και πιο πάνω, προϋποθέτουν διάγνωση ασθένειας. Κάτι τέτοιο όμως είναι ακριβές όταν μιλάμε κυρίως για τρόπο ζωής, για τρόπο αντίληψης του εαυτού και των άλλων; Ακόμα όμως και σε α-σθένειες, όπως για παράδειγμα ο αλκοολισμός, η παχυσαρκία, οι τοξικοεξαρτήσεις που όπως λένε οφείλονται και σε γενετική προδιάθεση και σε διάφορους βιωματικούς παράγοντες, θεραπεία δεν μπορεί να υπάρξει αν δεν αλλάξει και επαναπροσδιοριστεί ολόκληρο το σύστημα αξιών, προτεραιοτήτων και εν τέλει κοσμοαντίληψης του ατόμου. Χρειάζεται συνεχής στήριξη και προσωπικός αγώνας δια βίου για να αποφευχθούν οι …υποτροπές.

γ) και μεθοδοι μεταστροφης
Δεν ξέρω αλλά αυτό μου θύμισε το «Κουρδιστό Πορτοκάλι» του Κιούμπρικ και τις «πλύσεις εγκεφάλου» αντιφρονούντων σε ολοκληρωτικά καθεστώτα. Όμως, οποιαδήποτε μεταστροφή , εφόσον μιλάμε για ανθρώπους και όχι για μηχανικά αυτόματα, δεν νομίζω ότι είναι θέμα μεθόδου για να επιτελεστεί αλλά θέμα εσωτερικής οδού, πνευματικής ωρίμανσης και συνειδητής επιλογής.
Από την άλλη θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας και την «Παυλόφια» ενίσχυση της ομοφυλοφιλίας που δουλεύει έτσι κι αλλιώς άπαξ και οδεύει κάποιος σε αυτό το δρόμο. Κάθε φορά που ικανοποιείται ο ομοφυλόφιλος προσανατολισμός, τόσο και περισσότερο ισχυροποιείται αφού δεν υπάρχει ίσως πιο ισχυρή ανταμοιβή από την σεξουαλική ικανοποίηση.

δ) ακομα και εαν ο ιδιος ο ομοφυλοφιλος επιθυμει
Εδώ, το «ακόμα και εάν …επιθυμεί» αν δεν είναι απλός πλεονασμός, σημαίνει μήπως ότι έχουν δοκιμασθεί «θεραπείες» «ακόμα και εάν δεν… επιθυμεί» ? Ανατριχιαστικό, αν αυτό έχει συμβεί. Ανεξάρτητα όμως από αυτό. Τι θα πει επιθυμεί; Όπως ένας ομοφυλόφιλος δεν έγινε επειδή ξύπνησε ένα πρωί και είπε «επιθυμώ να είμαι ομοφυλόφιλος» , με τον ίδιο τρόπο δεν μπορούμε να πούμε ότι ξυπνάει ένα άλλο πρωί και λέει «επιθυμώ να είμαι ετεροφυλόφιλος». Χρειάζεται να επαναπροσδιοριστούν αξίες, προτεραιότητες και στόχοι. ..

ε)να γινει ετεροφυλοφιλος?
Ίσως ορθότερο θα ήταν να πούμε «να πάψει να είναι ομοφυλόφιλος». Άλλωστε ο όρος ετεροφυλόφιλος είναι κατά τη γνώμη μου παραπλανητικός**. Δεν προσδιορίζει κάποια ιδιαίτερη κατηγορία ανθρώπων, γιατί το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των «ετεροφυλόφιλων» δεν είναι το ότι προτιμούν άτομα του άλλου φύλου αλλά το ότι δεν καθορίζεται η ύπαρξή τους από το φύλο αυτών με τους οποίους επιλέγουν να κοιμηθούν. Αν πρέπει οπωσδήποτε να σημαίνει κάτι ο «ετεροφυλόφιλος» τότε αυτό σημαίνει τον μη «ομοφυλόφιλο», αυτόν / ήν που ο σεξουαλικός του προσανατολισμός δεν είναι το βασικότερο αν όχι το μοναδικό φίλτρο μέσα από τον οποίο βιώνει τον κόσμο.


ζ) Σε αυτο εγω στηριζω την γνωμη μου.
Όμως τα πιο πάνω, αν έχουν ως λέγεις, έδωσαν λαβές και σε μένα να στηρίξω τη δική μου γνώμη …ή μήπως όχι;

η) Αλλα οπως προειπα περιμενω απο τις μελετες*** να μου δωσουν την απαντηση οχι απο την μεταφυσικη.
Μέχρι να καταλήξουν όμως οι μελέτες, νομίζω, έχει νόημα κάθε συζήτηση που θέλει και μπορεί να είναι συζήτηση δηλαδή συν + ζήτηση , που σημαίνει, από κοινού αναζήτηση, κατάθεση και επεξεργασία απόψεων.

---------------------------------------

*Θα μπορούσε ας πούμε ένας «Ολυμπιακός» να ακολουθήσει κάποια ιατρική αγωγή και να γίνει π.χ. «ΑΕΚ»;
**Έχει νόημα να μιλάμε για καπνιστές και …οξυγονιστές;
***Αν ο ένας από μονοζυγωτικούς δίδυμους (ταυτόσημο γενετικό υλικό) είναι ομοφυλόφιλος δεν θα πρέπει να είναι και ο άλλος; Όπως είδα όμως να αναφέρεται στο διαδίκτυο αυτό δεν συμβαίνει. Και μάλιστα σε ποσοστό μεγαλύτερο από το 50% των περιπτώσεων. Δείχνει αυτό κάτι ή όχι;

---------------------------------------
thanks Ξωτικούλα
---------------------------------------
Εννοείται ότι η πυρά δεν αποτελεί λύση για κανένα «κουσούρι» υπαρκτό ή ανύπαρκτο.
Στην πυρά οι μόνοι που ίσως έχει νόημα να ριχτούν, είναι αυτοί που θα θελήσουν να την ανάψουν.


Η αλήθεια δεν είδε ποτέ με καλό μάτι τη μονοπώλησή της
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 02:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
med-:
Οι ιδεες εχουν μεγαλη σημασια.Καθοριζουν την συμπεριφορα του ανθρωπου.

Τι εστί «συμπεριφορά»; / Έχουν ύλη οι ιδέες;

quote:
-tech:
Εάν οι σκέψεις,τα αισθήματα,οι πεποιθήσεις είναι φυσικές καταστάσεις του μυαλού δεν υπάρχει τίποτα μυστικιστικό στην ιδέα ότι .......

Τι εστί «μυστικιστικό»; / Η «ψυχική» είναι φυσική κατάσταση ή μήπως όχι;

©Μ.

((συν-τακτικώς και γενικώς... μήπως να γίνω ΑΕΚ? ))Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 02:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote]Aν αυτο πιστοποιουν οι μελετες,να σας δωσω και εγω ενα χερακι.Εαν ομως αυτη η ιδεα στηριζεται στην μυθολογια,την δεισιδαιμονια και την αγνοια,εγω θα παρω τον φραπε μου και το τσιγαρακι μου και θα αφησω το κουβαλημα ξυλων για τους υπολοιπους.

Ευτυχως που δεν το πιστοποιουν οι μελετες τοτε.

Το ευνοητο . Φραπε και τσιγαρακι ,μην το ψαχνεις.


quote:
Δεν μπορω να βοηθησω τον Diostas κατ οποιαδηποτε τροπο.Αλλα τελος παντων [/quote]

ok

ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 03:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Dimitris

*Εγώ αυτό που είδα είναι τον Διοστα να απλώνει το χέρι για να τον βοηθήσεις εσύ *


Αγαπητέ μου φίλε Δημήτρη, άπλωσα το χέρι παραμερίζοντας τα πάντα στο όνομα της ανθρώπινης αγάπης.
Αγάπη προσέφερα, και δεν δίστασα να το κάνω.
Κάλεσα να πράξουν το ίδιο και τα άλλα δύο άτομα και δεν είδα από αυτούς τουλάχιστον προς το παρόν αυτήν την πράξη.
Ίσως λείπουν σε διακοπές και τους αδικώ.
Ο καιρός θα το δείξει.
Τουλάχιστον προς το παρόν είμαι ο μόνος που το έπραξα.
Κάτι μου λέει μέσα μου, ότι θα είμαι ο μόνος που το έκανε αυτό.
Αλλά όπως πάντα γίνεται, κανείς μα κανείς δεν το είδε αυτό το πράγμα.
Τέτοιες πράξεις σπανίζουν σήμερα τόσο πολύ, που φαίνονται εξωγήινες.
Δεν πειράζει.
Είμαι στην Γη … το έχω συνειδητοποιήσει.
Χάριν σε μένα ζωντάνεψε το θέμα- πριν το έβλεπα λιγάκι «ψόφιο», τώρα που φεύγω από το θέμα- σε λίγο καιρό θα το δείτε εκεί, που το άφησε αυτός ο Διόστας.
Εδώ είμαστε…


Medtech:
*Δηλώνεις ιατρός. *

Είμαι ιατρός.

Εγώ σε ρώτησα από ποια σχολή ιατρικής αποφοιτησες.Δεν μου απάντησες ακόμα.

Ότι και να σου απαντήσω, καλή μου φίλη, εσύ πια δεν θα πιστεύεις απολύτως τίποτε.
Δυστυχώς πέραν της υψωμένης φωνής, εσύ δεν είδες τίποτε.
Ούτε το περιεχόμενο των γραπτών μου, ούτε το πνεύμα το αληθινό .
Σε παρέσυρε η διαφωνία και η «δίκαια» οργή.
Αλήθεια, τι θα πει δίκαιο?

.
Kαι άλλος ένας που ήρθε να μας πει πως αισθάνομαι.
Έχουμε γεμίσει από ψυχολόγους της στιγμής!

………………………………………………………………………..

Όποτε βλέπουμε από που ξεκίνησε η φωτιά.

Φαίνεται το ταλέντο μου είναι να βάζω φωτιές….
Αφού το θέλεις έτσι- ας είναι έτσι.
Δεν πειράζει.


Αν δεν θες να σε λούζουν, πρόσεχε τι λες για τους συνάνθρωπους σου Diostas.Και για τους ομοφυλόφιλους και για τους επαγγελματίες της υγείας.

Βλέπω σε λίγο θα με κηρύξουν εχθρό του λαού.
Απορώ πως τα έβαλα μόνος μου με τόσους : συνάνθρωποι, ομοφυλόφιλοι, επαγγελματίες… στρατιά ολόκληρη…
Τους άναψα φωτιά.
Αληθινό αντάρτικο δηλαδή…
Φαντάσου να είχα 100 άτομα στις διαταγές μου…

Σε συμβούλεψα πάντως να αντλείς στοιχεία από επιστημονικές μελέτες και όχι από τα μεταφυσικά βιβλία.

………………………………………………………………

Δεν μπορώ να βοηθήσω τον Diostas κατ οποιαδήποτε τρόπο.

Δεν ζήτησα βοήθεια, medtech, φίλη μου, το χέρι φιλίας και ανθρώπινης αγάπης άπλωσα.
Πριν φύγω οριστικά, σου λέω και θα το θυμηθείς- κανείς άλλος με τέτοιο κλίμα δεν θα το κάνει.
Κανείς δεν θα σου μιλήσει έτσι τόσο ζεστά και πραγματικά ανθρώπινα ασχέτως της φασαρίας που προηγήθηκε.
Εδώ θα είσαι και θα το δεις.
Εγώ το έκανα και μάλιστα δημοσίως.
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.

Καλή συνέχεια σε όλους.
Παράκληση, μην απευθύνεστε άλλο σε μένα, διότι φεύγω από το θέμα .
Μην ξανασχολιάζετε, διότι δεν είπα και τίποτε το φοβερό τώρα.
Απλά μπήκα να σας χαιρετήσω- αυτό είναι όλο.
Γεια σας παιδιά.
Γεια σου medtech,
συγνώμη αν σε στεναχώρεσα, δεν το ήθελα.

ΟΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ Η ΨΥΧΗ- Ο ΝΟΥΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 18:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν όντως έτσι συμβαίνει, μήπως ακριβώς αυτό συνηγορεί στο ότι εδώ δεν πρόκειται για κάποιου είδους «κλινική» περίπτωση, για κάποια γονιδιακά εξαρτώμενη πάθηση; Ότι δεν πρόκειται εν τέλει για λάθος ή έστω για ποικιλία της «φύσης» που μπορεί να διορθωθεί ή να τροποποιηθεί με κάποιο νυστέρι ή φάρμακο;* Μήπως αυτό ακριβώς το γεγονός της «οικτρής αποτυχίας» γέρνει τη «ζυγαριά» προς την μεριά της …βούλησης και της προσωπικής επιλογής;


Μα για ονομα ξερεις κανεναν που εκει που ηταν ετεροφυλοφιλος αποφασισε ξαφνικα να γινει ομοφυλοφιλος?

Η να αντιστρεψουμε την ερωτηση μπορεις εσυ με την βουληση σου να γινεις ομοφυλοφιλη?Μπορεις να ξυπνησεις ενα πρωι και να πεις "απο τουδε και στο εξης αποφασιζω να γινω λεσβια" και αντι να λιγουρευεσαι τον Θαναση να αρχισεις να λιγουρευεσαι την Κατερινα?

O Aμερικανικος συλλογος ψυχολογων δηλωνει:

Can Therapy Change Sexual Orientation?

No; even though most homosexuals live successful, happy lives, some homosexual or bisexual people may seek to change their sexual orientation through therapy, often coerced by family members or religious groups to try and do so. The reality is that homosexuality is not an illness. It does not require treatment and is not changeable. However, not all gay, lesbian, and bisexual people who seek assistance from a mental health professional want to change their sexual orientation. Gay, lesbian, and bisexual people may seek psychological help with the coming out process or for strategies to deal with prejudice, but most go into therapy for the same reasons and life issues that bring straight people to mental health professionals.


Δηλαδη μας δηλωνει (μεταφραζω τα bold):

"η πραγματικοτητα ειναι οτι η ομοφυλοφιλια δεν ειναι ασθενεια.Δεν απαιτει θεραπεια και δεν μπορει να αλλαξει".

Θα ελεγα η οικτρη αποτυχια δειχνει ακριβως το αντιθετο!Ακομα και ομοφυλοφιλοι που ΗΘΕΛΑΝ να αλλαξουν (για να εναρμονιστουν κυριως με τις κοινωνικες νορμες και να γλυτωσουν την εχθροτητα ή γιατι το συστημα των αξιων με το οποιο ειχαν διαποτιστει,περιεγραφε την κατασταση τους ως απαραδεκτη) δεν μπορεσαν να αλλαξουν.Αυτο θα ελεγα δειχνει οτι ΔΕΝ ειναι θεμα βουλησης.


Μας λεει δε παρακατω για τις θεραπειες μετατροπης απο την ομοφυλοφιλια στη ετεροφυλοφιλια:


What About So-Called "Conversion Therapies"?

Some therapists who undertake so-called conversion therapy report that they have been able to change their clients' sexual orientation from homosexual to heterosexual. Close scrutiny of these reports, however. show several factors that cast doubt on their claims. For example, many of these claims come from organizations with an ideological perspective that condemns homosexuality. Furthermore, their claims are poorly documented; for example, treatment outcome is not followed and reported over time, as would be the standard to test the validity of any mental health intervention.

The American Psychological Association is concerned about such therapies and their potential harm to patients. In 1997, the Association's Council of Representatives passed a resolution reaffirming psychology's opposition to homophobia in treatment and spelling out a client's right to unbiased treatment and self-determination. Any person who enters into therapy to deal with issues of sexual orientation has a right to expect that such therapy will take place in a professionally neutral environment, without any social bias.

δηλαδη οτι οι φορεις που αναφερουν "επιτυχιες" στις θεραπειες μετατροπης δεν μπορουν να προσφερουν αξιοπιστα στοιχεια που να αποδεικνυουν τους ισχυρισμους τους (οτι δηλ, μετετρεψαν τους ομοφυλοφιλους σε ετεροφυλοφυλους).

quote:
δεν ξέρω αλλά αυτό μου θύμισε το «Κουρδιστό Πορτοκάλι» του Κιούμπρικ και τις «πλύσεις εγκεφάλου» αντιφρονούντων σε ολοκληρωτικά καθεστώτα. Όμως, οποιαδήποτε μεταστροφή , εφόσον μιλάμε για ανθρώπους και όχι για μηχανικά αυτόματα, δεν νομίζω ότι είναι θέμα μεθόδου για να επιτελεστεί αλλά θέμα εσωτερικής οδού, πνευματικής ωρίμανσης και συνειδητής επιλογής.
Από την άλλη θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας και την «Παυλόφια» ενίσχυση της ομοφυλοφιλίας που δουλεύει έτσι κι αλλιώς άπαξ και οδεύει κάποιος σε αυτό το δρόμο. Κάθε φορά που ικανοποιείται ο ομοφυλόφιλος προσανατολισμός, τόσο και περισσότερο ισχυροποιείται αφού δεν υπάρχει ίσως πιο ισχυρή ανταμοιβή από την σεξουαλική ικανοποίηση.

1.Και ομως οι θεραπεις μεταστροφης ειναι πραγματικοτητα,μερικες ηταν φριχτες και απαραδεκτες και καποιες ειχαν και ανθρωπινα θυματα.Και μια και αναφερες τον Παβλοφ,ενα ειδος απο τις θεραπειες μεταστροφης στηριζονταν ακριβως στο αντανακλαστικο του Παβλοφ.Απολαυσε μεθοδολογια:

1.Ο ομοφυλοφυλος οδηγουνταν σε ενα δωματιο και δενονταν στην καρεκλα.
2.Τον εβαζαν να παρακολουθει σεξουαλικες ομοφυλοφιλικες πραξεις σε μια οθονη
3.Παραλληλα του χορηγουσαν ουσιες που προκαλουσαν ναυτια και εμετο ωστε μεσω του αντανακλαστικου του ΠΑΒΛΟΦ να συνδεσει την τελεση ομοφυλοφιλης πραξης με την αηδια.

Δεν εφεραν αποτελεσμα αυτες οι θεραπειες και τελικα απαγορευτηκαν μετα απο τον θανατο απο ανακοπη εξαιτιας του φαρμακου που ελαβε ενος ομοφυλοφυλου που υποβαλοταν σε αυτες.

quote:
Εδώ, το «ακόμα και εάν …επιθυμεί» αν δεν είναι απλός πλεονασμός, σημαίνει μήπως ότι έχουν δοκιμασθεί «θεραπείες» «ακόμα και εάν δεν… επιθυμεί» ? Ανατριχιαστικό, αν αυτό έχει συμβεί.

Και εχει συμβει και συμβαινει και θα συμβαινει.Στις ΗΠΑ ομοφυλοφιλοι νεοι στελνονται με το ζορι σε κεντρα μεταστροφης.Εχεις δει την ταινια "BUT I AM A CHEERLEADER"?Η ταινια σατιριζει αυτα ακριβως τα στρατοπεδα αλλα πισω απο το γελιο,καθρεφτιζεται μια φριχτη πραγματικοτητα.

quote:
σως ορθότερο θα ήταν να πούμε «να πάψει να είναι ομοφυλόφιλος». Άλλωστε ο όρος ετεροφυλόφιλος είναι κατά τη γνώμη μου παραπλανητικός**. Δεν προσδιορίζει κάποια ιδιαίτερη κατηγορία ανθρώπων, γιατί το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των «ετεροφυλόφιλων» δεν είναι το ότι προτιμούν άτομα του άλλου φύλου αλλά το ότι δεν καθορίζεται η ύπαρξή τους από το φύλο αυτών με τους οποίους επιλέγουν να κοιμηθούν.

Ενω των ομοφυλοφιλων η υπαρξη καθοριζεται απο το φυλο με το οποιο κοιμουνται?

Καταλαβα νομιζεις οτι η ομοφυλοφιλια προυποθετει και ενα συγκεκριμενο lifestyle,μια συγκεκριμενη κοσμοθεωρια και τροπο ζωης.Κανεις λαθος.

quote:
Όμως τα πιο πάνω, αν έχουν ως λέγεις, έδωσαν λαβές και σε μένα να στηρίξω τη δική μου γνώμη …ή μήπως όχι;

Καθολου καλα δεν τα στηριξες.

quote:
Μέχρι να καταλήξουν όμως οι μελέτες, νομίζω, έχει νόημα κάθε συζήτηση που θέλει και μπορεί να είναι συζήτηση δηλαδή συν + ζήτηση , που σημαίνει, από κοινού αναζήτηση, κατάθεση και επεξεργασία απόψεων.

Οι μελετες εχουν καταληξει.Η ομοφυλοφιλια δεν ειναι ασθενεια.Δεν σε κανει ανικανο γονιο ουτε ανικανο ανθρωπο.Περιμενω απλα να δω εαν οι διωκτες των ομοφυλοφιλων θα φερουν καποια σειρα μελετων που να αποδεικνυουν οτι οι ομοφυλοφιλοι ειναι ολα αυτα τα φριχτα που ισχυριζονται οτι ειναι,οτι ειναι ανικανοι για γονεις και οτι πρεπει να τους κανουμε ετεροφυλοφιλους ή σαπούνι ή απλα θα συνεχιζουν να στηριζουν τις φασιστικες τους ιδεες στην μυθολογια και την δεισιδαιμονια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 18:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λένε για τους ομοφυλόφιλους ότι σε αυτους οφείλεται η κοινωνική παρακμή και διάφορες άλλες κατηγορίες? η γνώμη μου είναι η εξής: ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ.
Ποιος ευθύνετε για την παρακμή. Οι ομοφυλόφιλοι ή τα διάφορα περήφανα αρσενικά οι διάφοροι π...ράδες που κάνουν το κόσμου τις μ...κίες για να σαγνεύσουν τα θυληκά? Τι φτηνή επιδειξιομανία θες, τι γρήγορη και εγκληματική οδήγηση θες , τι καυγάδες και τσαμουκάδες για να αποδείξουν ποιος είναι δήθεν πιο "άντρας", τι τόσα εγκλήματα και κακά που οφείλονται στο κυνήγι του χρήματος του τόσο απαραίτητου για το κυνήγι του θυληκού...

Που είναι ρε η παρακμή και η κατάπτωση γιατί θα τρελαθούμε τελείως.
Σας ενοχλούν οι ομοφυλόφιλοι αλλά δε σας ενοχλούν οι πάσης φύσεως κρετίνοι, που το παίζουν δήθεν ψολαράδες και "***** και δέρνω". Αυτοί είναι μια χαρά ,ε? Όλο υγεία και ακμή αποπνέει ο κάθε καραγκιόζης που βάζει τέρμα τη μουσική στο καρούλι του και τρέχει με 180 μέσα στην πόλη με κίνδυνο να σκοτώσει αθώους ανρθώπους και όλα αυτά επειδή είναι "άντρας"... Ξέρετε τι λέτε ρε ορισμένοι ώρες ώρες, χρησιμοποιείτε καθόλου αυτό που υπάρχει μέσα στο κρανίο σας ή μήπως τζάμπα χώρο καταλαμβάνει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Guantanamera
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 20:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Guantanamera  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το κατεβατό του Diostas μοιάζει με περίληψη διδακτορικής διατριβής. Κι ερωτώ : Για ποιό λόγο ένα άτομο να κάτσει και να ασχοληθεί τόσο βαθιά με το συγκεκριμένο θέμα, τι είναι αυτό που το ωθεί δηλαδή να χαλάσει τόση φαιά ουσία και τόσες ώρες από τη ζωή του για να ασχοληθεί με την ομοφυλοφυλία; Κάποιοι προσωπικοί λόγοι ίσως;
(Καμία ειρωνία, αν θες απαντάς)

Επίσης δεν μπορώ να διακρίνω μια προτεινόμενη πρακτική λύση στο <<πρόβλημα>>, παρά κάποια ευχολόγια για ένα μελλοντικό <<καθαρό>> κόσμο. Υπάρχει άμεση λύση; Δε φαντάζομαι να προτείνεις κάποιας μορφής <<ολοκληρωτική>> λύση;!! Γιατί, έτσι εξελήφθη (σωστά;-λανθασμένα;) από μερίδα αναγνωστών το κείμενο και προς τούτο η γενική αγανάκτηση.

Το επόμενο φάουλ είναι η ρατσιστική έκφραση τουρκόβλαχοι (;;).
Άκου φίλε : Για την προβληματική κατάσταση που επικρατεί στη σύγχρονη Ελλάδα εν έτει 2006 κοντολογίς υπεύθυνη είναι η έλλειψη σωστής παιδείας καθώς και η έλλειψη οργανωτικού-ομαδικού πνεύματος που διακρίνει το γενικό πληθυσμό, καμμία αιματολογική αιτία. Το αστήριχτο της ατυχούς έκφρασης τεκμηριώνεται από το γεγονός ότι άτομα που κατάγονται από πόλεις που βίωσαν στο πετσί τους την τουρκοκρατία και με μεγαλύτερες βαλκανικές επιρροές (π.χ. Θεσσαλονίκη, Γιάννενα) δεν είναι χειρότερα από άλλα που κατάγονται από μέρη όπου απουσίαζαν οι τούρκοι και οι βλάχοι. (π.χ. Πάτρα, Κέρκυρα)
Σε καλώ λοιπόν να την πάρεις πίσω.

Αν θες, επανατοποθετείσαι.
Πάντα φιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 22:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου medtech. Σ’ ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις διευκρινίσεις σου. Ίσως δεν στήριξα καλά τις απόψεις μου και μάλλον, όπως φαίνεται, σε αρκετά σημεία δεν έγινα κατανοητός.
Θα χρειαζόμουν πολύ χρόνο για να επαναδιατυπώσω ακριβέστερα τις σκέψεις μου, αλλά προς το παρόν δεν τον διαθέτω (φεύγω για ολιγοήμερες διακοπές). Από Σεπτέμβρη ίσως…

Αρκετά πάντως από αυτά που προσπάθησα να θίξω περιέχονται νομίζω σε αυτό που είπες και που και το μέλος Μοz επεσήμανε:

medtech: "Οι ιδεες εχουν μεγαλη σημασια. Καθοριζουν την συμπεριφορα του ανθρωπου."

Για την ώρα μένω σε αυτό…

Καλή συνέχεια

----------------------------------
Αλήθεια, τι από αυτά που έγραψα σε έκαναν να συμπεράνεις ότι είμαι γυναίκα;

Η αλήθεια δεν είδε ποτέ με καλό μάτι τη μονοπώλησή της
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 22:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Που είναι ρε η παρακμή και η κατάπτωση γιατί θα τρελαθούμε τελείως.
Σας ενοχλούν οι ομοφυλόφιλοι αλλά δε σας ενοχλούν οι πάσης φύσεως κρετίνοι, που το παίζουν δήθεν ψολαράδες και "***** και δέρνω". Αυτοί είναι μια χαρά ,ε? Όλο υγεία και ακμή αποπνέει ο κάθε καραγκιόζης που βάζει τέρμα τη μουσική στο καρούλι του και τρέχει με 180 μέσα στην πόλη με κίνδυνο να σκοτώσει αθώους ανρθώπους και όλα αυτά επειδή είναι "άντρας"... Ξέρετε τι λέτε ρε ορισμένοι ώρες ώρες, χρησιμοποιείτε καθόλου αυτό που υπάρχει μέσα στο κρανίο σας ή μήπως τζάμπα χώρο καταλαμβάνει?



Θα συμφωνησω με τον Imperator.Aναρωτιεμαι αν ολα τα παραπανω που αναφερει ο φιλος Imperator ειναι ελληνικο φαινομενο.Φοβαμαι πως υπαρχει σε μεγαλυτερο βαθμο εδω στην Ελλαδα.Γιατι αραγε ειμαστε πρωτοι σε ολα τα κακα,καπνισμα,τροχαια,Απο τους Τελευταιους ειμαστε και στο διαβασμα βιβλιων στην Ευρωπη.Ο Νεοελληνας ειναι ο πιο επιδειξιομανης στην Ευρωπη,να μην πω στον κοσμο.Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι ο Ελληνας φερνει πιο κοντα σε νοοτροπια με τους αραβες που και αυτοι ειναι καλυτεροι απο τους Ελληνες.

Και μετα μας φταινε οι ομοφυλοφιλοι.Εδω στην Ελλαδα οδηγανε ειδικοτερα οι νεοι σαν τρελοι και ετοιμοι για καβγα.Αηδια μου προκαλουν κατι τυπακια που οδηγανε σαν ραλλιστες σε μικρα στενα με τα μπρατσα τους εξω απο το παραθυρα και να κοιτανε με υφος αγελαδας και με την απαραιτητη γλαστρα ως συνοδηγο που αγαπημενο της χομπι ειναι να παρατηρει την φατσα της στον καθρεφτη.
Ειχα δει στον δρομο εναν νεαρο που δεν αφησε καποιον να τον περασει με το αυτοκινητο του και αρχισε ο αλλος τα μπινελικια και κατεβηκαν απο τα αυτοκινητα ετοιμοι για καβγα.Ελεος,και τι εγινε αμα ο αλλος δεν σε αφησει να τον προσπερασεις.Στην παραλιακη που απο οτι ξερω γινονται κοντρες και μαζευονται ολοι οι επιστημονες,οι γιγαντες του μηχανοκινητου σπορ με τις γλαστρες διπλα τους.Εκει λοιπον ακουσα εναν που ειπε οτι τρεχουμε διοτι δεν εχουμε μια πιστα για αγωνες.Τι λες ρε μεγαλε δηλαδη επειδη δεν υπαρχει μια πιστα πρεπει να σκοτωσεις με το καρουλι σου ολο τον κοσμο.Τα φουκαριαρικα ακουσατε,ντεν εχουν πιστα.Απιστευτη νοοτροπια.


Δυστυχως σημερα στην Ελλαδα μαγκας ειναι αυτος που εχει ενα αυτοκινητο η μηχανη και τρεχει στους δρομους,μαγκας ειναι αυτος που εχει γαμ@σει καμια δεκαρια γκομενες,μαγκας ειναι αυτος που καπνιζει και οχι αυτος που εχει διαβασει πολλα βιβλια.

Το παν σημερα ειδικα για τους νεους ειναι το να αποκτησουν ενα γρηγορο αυτοκινητο και να αποκτησουν καμια τριανταρια γκομενες.Οι περισσοτεροι δεν ανοιγουν ποτε τους κανενα βιβλιο και ουτε εφημεριδες εκτος απο την Εσπρεσο.Και στις μεταξυ τους συζητησεις σε καθε δευτερη φραση ακους την λεξη μαλ@κ@ς.Μια επισκεψη σε μια καφετερια να κανει κανεις θα δει τις απιστευτες αηδιες που λενε μεταξυ τους οι νεοι αλλα και οι μεγαλυτεροι σε ηλικια.Ξερετε οι διαλογοι μεταξυ τους ειναι σπουδαιου επιπεδου οπως οι πλατωνικοι...Γεια σου Νικο γαματη η μηχανη σου,ποσο την πηρες...
Το βραδυ τι θα κανεις,ε θα παω στο club με το μωρακι μου...Οπα δες αυτη την γκομενα,κοιτα κωλο...Ενω οι κοπελες...Μαρια εστειλες το ΣΜΣ στον Νικο...Γαματω το κινητο σου,εχεις κατεβασει το νεο κομματι του Νινο,Στανταρτ....Αυτο ειναι ενα μικρο δειγμα των Πλατωνικων διαλογων...

Μετα μας φταινε οι ομοφυλοφιλοι για την καταντια της χωρας μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 13:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Diostas

quote:
Αγαπητέ μου φίλε Δημήτρη, άπλωσα το χέρι παραμερίζοντας τα πάντα στο όνομα της ανθρώπινης αγάπης.
Αγάπη προσέφερα, και δεν δίστασα να το κάνω.

Μεγαλη κουβεντα η αγαπη.Εγω ειδα τυψεις γιατι δεν μιλουσες με αγαπη πριν μας πει η medtech την περιπετεια που περασε.Το οτι σε ενοχλησε ο πονος της ειναι το μονο θετικο που ειδα στην ολη αποψη σου.

quote:
Σε παρέσυρε η διαφωνία και η «δίκαια» οργή.
Αλήθεια, τι θα πει δίκαιο?

Αυτο που γενναει την δικαιολογια;


quote:
Κάλεσα να πράξουν το ίδιο και τα άλλα δύο άτομα και δεν είδα από αυτούς τουλάχιστον προς το παρόν αυτήν την πράξη.
Ίσως λείπουν σε διακοπές και τους αδικώ.
Ο καιρός θα το δείξει.


Ισως δεν διαβασαν ακομη για την περιπετεια της medtech που γενναει την αγαπη...
Το θεμα ειναι πως αυτη η περιπετεια ειναι η ΔΙΚΗ μας περιπετεια .
Ειτε ειμαστε ομοφυλοφιλοι ειτε ανοητοι ειτε σοφοι.Αρα δεν ειναι το κριτηριο.Μια ιδεα ειναι ολα (σιχτιρ) και μας διαχωριζει απο την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.Η δικη μου και η δικη σου που κανει το καλο σαπουνι.
Αν ησουν ομοφιλοφιλος εισαι σιγουρος πως θα ειχες την ιδια αποψη ;
Εδω φρικαρες που σου επιτεθηκε η medtech (η οποια ειχε αιτια λογικη)και δεν εννοοω την περιπετεια με τον καρκινο.

quote:
Τουλάχιστον προς το παρόν είμαι ο μόνος που το έπραξα.
Κάτι μου λέει μέσα μου, ότι θα είμαι ο μόνος που το έκανε αυτό.
Αλλά όπως πάντα γίνεται, κανείς μα κανείς δεν το είδε αυτό το πράγμα.
Τέτοιες πράξεις σπανίζουν σήμερα τόσο πολύ, που φαίνονται εξωγήινες.
Δεν πειράζει.
Είμαι στην Γη … το έχω συνειδητοποιήσει.


Ολοι στην γη ειμαστε.ΕΓΩ και εσεις και τα αλλα.

quote:
Χάριν σε μένα ζωντάνεψε το θέμα- πριν το έβλεπα λιγάκι «ψόφιο», τώρα που φεύγω από το θέμα- σε λίγο καιρό θα το δείτε εκεί, που το άφησε αυτός ο Διόστας.
Εδώ είμαστε…

Καλα.


ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 14:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λένε για τους ομοφυλόφιλους ότι σε αυτους οφείλεται η κοινωνική παρακμή και διάφορες άλλες κατηγορίες? η γνώμη μου είναι η εξής: ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ.
Ποιος ευθύνετε για την παρακμή. Οι ομοφυλόφιλοι ή τα διάφορα περήφανα αρσενικά οι διάφοροι π...ράδες που κάνουν το κόσμου τις μ...κίες για να σαγνεύσουν τα θυληκά? Τι φτηνή επιδειξιομανία θες, τι γρήγορη και εγκληματική οδήγηση θες , τι καυγάδες και τσαμουκάδες για να αποδείξουν ποιος είναι δήθεν πιο "άντρας", τι τόσα εγκλήματα και κακά που οφείλονται στο κυνήγι του χρήματος του τόσο απαραίτητου για το κυνήγι του θυληκού...

Που είναι ρε η παρακμή και η κατάπτωση γιατί θα τρελαθούμε τελείως.
Σας ενοχλούν οι ομοφυλόφιλοι αλλά δε σας ενοχλούν οι πάσης φύσεως κρετίνοι, που το παίζουν δήθεν ψολαράδες και "***** και δέρνω". Αυτοί είναι μια χαρά ,ε? Όλο υγεία και ακμή αποπνέει ο κάθε καραγκιόζης που βάζει τέρμα τη μουσική στο καρούλι του και τρέχει με 180 μέσα στην πόλη με κίνδυνο να σκοτώσει αθώους ανρθώπους και όλα αυτά επειδή είναι "άντρας"... Ξέρετε τι λέτε ρε ορισμένοι ώρες ώρες, χρησιμοποιείτε καθόλου αυτό που υπάρχει μέσα στο κρανίο σας ή μήπως τζάμπα χώρο καταλαμβάνει?



H αντικοινωνικη και παρακμιακη συμπεριφορα παρατηρειται ασχετως σεξουαλικου προσανατολισμου.

( Βεβαια υπαρχουν και σεξουαλικοι προσανατολισμοι που απο την φυση τους ειναι αντικοινωνικοι (πχ η παιδεραστια ή ο ακραιος σαδισμος κτλ.
Κανεις λογικος ανθρωπος δεν μπορει να ισχυριστει οτι ειναι οκ να αφηνουμε τον παιδεραστη να ασκει τις ορεξεις του στα παιδακια ή τον βιαστη να βιαζει κατα βουληση).Η κοινωνια μας ομως αγαπα τους αποδιοπομπαιους τραγους.Βαφτιζουν λοιπον ανηθικο τον ομοφυλοφυλο που ζει με τον συντροφο του με αγαπη και σεβασμο και δεν κυνηγαει (τουλαχιστον με την ιδια θερμη):

-το καθαρμα που καιει τα δαση (γιατι φυσικα εκει που εκαψε το καθαρμα ο νεοελλην θα αγορασει οικοπεδο σε τιμη ευκαιριας και θα κτισει το σπιτι του ή/και το εξοχικο του) και τσιμεντωνει τις παραλιες.

-τους κρετινους που μπαζωνουν τα ρεματα και μετα γκρινιαζουν οτι η πολιτεια τους εχει στο ελεος του θεου(φυσικα αν η πολιτεια γκρεμιζε τα σπιτια τους που εκτισαν αυθαιρετα μεσα στα ρεματα δεν θα εδιναν τη ψηφο τους σε αυτον που εκανε το σωστο)

-το ποντικο που μασαει τα λεφτα του δημοσιου με χιλια κολπα

-τους δολοφονους που μπεκροπινουν και μετα μπαινουν στο αμαξι και θεριζουν ή τους κρετινους που για να εντυπωσιασουν την γκομενα και να δειξουν οτι εχουν βαρια @@ κανουν κοντρες και εχουμε χιλιαδες νεκρους και μονιμα αναπηρους καθε χρονο

-τους κρετινους που αφηνουν την εκλησσια να κανει κουμαντο στην εκπαιδευση και να παρεμποδιζει για χρονια την απαραιτητη σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση στα σχολεια ενω οι σεξουαλικα μεταδιδομενες ασθενειες και οι εκτρωσεις κανουν θραυση.

-τους λιποτακτες που κανουν μυρια κολπα για να αποφυγουν τις στρατιωτικη θητεια γιατι εχουν μαθει οτι στην χωρα αυτη εχουν μονο δικαιωματα και καθολου υποχρεωσεις

-το φεστιβαλ βλακειας και αποχαυνωσης απο τα ΜΜΕ (μεσα μαζικης αποβλακωσης

-τους δολοφονους εργολαβους που κλεβουν στα τσιμεντα και σου φτιαχνουν την οικοδομη με σκαρτο μιγμα μπετον και μισες κολονες και μετα σου ερχεται το σπιτι στο κεφαλι με ενα σεισμο που δεν θα εκανε την παραμικρη ζημια σε ενα σπιτι που κτιστηκε συμφωνα με τον αντισεισμικο κανονισμο

-τον τυπο με το αυθαιρετο σπιτι μεσα στο δασος ή πανω στην αμμο που η πολιτεια δεν γκρεμιζει για να μην χασει ψηφους και κανει εσενα τον τιμιο πολιτη που ταλαιπωρηθηκε στην πολεοδομια να νιωθεις ο μεγαλυτερος μ@@@κας του κοσμου.

-τις @@νες που μενουν δολιως εγκυες για να εκβιασουν τον συντροφο τους να τις παντρευτει (πχ κοβουν τα χαπια αντισυλληψης στα κρυφα.Γιαυτο καλα παιδακια μου "σκουφακι" και παλι "σκουφακι").

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 16:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι ρε ίσα ίσα καμαρώνουν όλοι για αυτά. Επειδή είναι δείγμα υγείας και ακμής...

Και να πω και κάτι απλό από την προσωπική μου εμπειρία.
Εγώ είμαι άντρας, Έλληνας, ετεροφυλόφυλος, χριστιανός, λευκός κλπ.
Ε λοιπόν από τη μέχρι τώρα προσωπική μου εμπειρία: Ποτέ δε με έχει πειράξει ή ενοχλήσει ας πούμε γυναίκα. Ίσα ίσα που με έχει βοηθήσει άπειρες φορές και σε περιστάσεις που καθαρά χάρη μου έκαναν.

Ποτέ δε με έχει πειράξει Αλβανός, ή Γύφτος ή Πακιστανός κλπ. Ίσα ίσα πάλ ι σε κάποιες περιπτώσεις άνθρωποι που ανήκουν σε αυτές τις κατηγορίες με έχουν βοηθήσει.

Δε με έχει πειράξει επίσης ποτέ ομοφυλόφιλος. Ούτε μαύρος κλπ.
Θα μου πεις μπλέκεσαι καθόλου με αυτούς, έχεις συναναστροφές και επαφές? Ναι έχω, φυσικά και έχω. Αλλά όσοι με έχουν βλάψει κατά καιρούς πάντα ήταν άντρες, ομοεθνείς μου και ομόθρησκοί μου.

Δε το πάω με καμιά ιδεολογία αριστερίστικου τύπου.
Για εμένα (αλλά και για πολλούς αν κάτσουν και το σκεφτούν) τα στερεότυπα και αυτές οι αντιλήψεις καταρρέουν από την ίδια τη ζωή και την πραγματικότητα.

Προς τι λοιπόν η δαιμονοποίηση του διαφορετικού? Έχω συναντήσει ομοφυλόφυλους οι οποίοι εξέφραζαν τις λεγόμενες αντρικές αξίες ( τιμιότητα, ειλικρίνια, γενναιότητα, "μπέσα" ) πολύ περισσότερο από άλλους "άντρακλες" γεμάτους τεστοστερόνη.

Αν κάποιος ομοφυλόφυλος έχει σεβασμό στο πρόσωπο του άλλου, είναι δίκαιος και δε με βλάπτει προσωπικά γιατί να τον βάλω στην πυρά?

Ή αν είναι γυναίκα φερ ειπείν ή Αλβανός. Και προσωπικά έχω πάρει μαθήματα ηθικής και δικαιοσύνης και από γυναίκες και από Αλβανούς.

Αντιίθετα με όλη μου την καρδιά να στραφώ εναντίον αυτών που είπε η medtech ( με μια ένσταση στο θέμα αυτώ που αρνούνται τη θητεία, χε χε)

Μήπως τελικά το θέμα είναι τα κριτήρια με τα οποία κρίνουμε? Δε χρειάζεται καν να σκεφτείς, είναι τόσο απλό. Θέμα ενστίκτου είναι περισσότερο. Τι μας βλάπτει και τι όχι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 14:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βλεπω οτι καποιοι χτυπανε αριστερα και δεξια χωρις λογο

λογο του οτι θυχτηκα απο καποια πραγματα που ειπωθηκαν εδω θα ξανα τοποθετηθω χωρις να αλαξω κατι απ οτη ναρχικη μου δηλωση-θεση

1) η ομοφυλοφιλια ειναι ανωμαλια

2)δεν εχω κανενα προβλημα με τους ομο παρα μονο με αυτους που το χρησημοποπιουν σαν βοηθεια για να ανεβουν

3)διαφωνω με την ιδεα να αναλαβουν το μεγαλωμα παιδιων

αναλυση
1)
ειναι εναντια στην φυση η σεξουαλικη επαφη με το ιδιο φυλλο
πριν αρχισετε να μου λετε για το τι θελει ο καθε ενας
ολοι γνωριζουμε το τι ειναι ομαλο και το τι οχι
αλλοι το αποδεχονται(οπως και εγω)και αλλοι οχι


2)δεν ξερω αν ειμαι λαθος αλλα θεωρω γελιο το να βλεπω εναν αντρα που θα μπορουσε να στιψει την πετρα και να βγαλει νερο να κανει σαν υστερικο και να σπαει την μεση
αναφερομαι καθαρα στην κοινωνικη του συμπερηφορα και οχι το τι κανει στο κρεβατι του που ποσος με ενδιαφερει
το ιδιο γελιο θεωρω και την συμπεριφορα γυναικων που γινονται γυναικουλες

αρκετοι με το καλημερα δηλωνουν ομο και αυτο ειναι σπαστικο
τι με νιαζει βρε καραγκιοζη αν εισαι εμπροσθγεμης η οπισθογεμης
ειναι σαν να λεω εγω <<καλημερα σας χτες γα....σα>>

3)για το μεγαλωμα των παιδιων ειμαι αντιθετος γιατι εχω τη νγνωμη οτι η επιλογη ερωτικης συμπεριφορας εχει να κανει με ψυχολογικα και οχι με ορμονικα

λογο αρκετων ετων ασχολιας με γυμναστικη εχω δει γυναικες να περνουν τοση τεστοστερονη που επιβητορας μπροστα τους φαινετε ευνουχος και παραμενουν σταθερες στις σεξουαλικες τους προτημισεις
και εχω δει αντρες ομο να περνουν τεστοστερονη και να παραμενουν ομο


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2006, 10:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
3)για το μεγαλωμα των παιδιων ειμαι αντιθετος γιατι εχω τη νγνωμη οτι η επιλογη ερωτικης συμπεριφορας εχει να κανει με ψυχολογικα και οχι με ορμονικα

λογο αρκετων ετων ασχολιας με γυμναστικη εχω δει γυναικες να περνουν τοση τεστοστερονη που επιβητορας μπροστα τους φαινετε ευνουχος και παραμενουν σταθερες στις σεξουαλικες τους προτημισεις
και εχω δει αντρες ομο να περνουν τεστοστερονη και να παραμενουν ομο




Η ερευνα δεν αποκλειει τους ορμονικους η γονιδιακους παραγοντες.
Ισως τους εχει διαφυγει κατι ισως οχι.
Η γνωμη μας ειναι ασημαντη ως προς την αληθεια.Τα πραγματα ειναι απλουστερα απο αυτο.Ενας πρασινος ανθρωπος ποναει το ιδιο ; Original 21.
Και εγω ειμαι αντιθετος για το μεγαλωμα παιδιων απο τους ομο γιατι πιστευω πως η κοινωνια πασχει (και δεν συμπασχει) απο ψυχολογικα και οχι αλλου ειδους προβληματα.

Για την αναλυση 2 , γελοιο ναι αλλα αυτο εξαρταται απο τον χαρακτηρα του και οχι απο την ομο ιδιοτητα του.Αν δλδ αφηνε μουστακες και αρχισε να στιβει επιδεικτικα πετρες θα ηταν λιγοτερο γελοιο;
Οι υστερικοι ετεροφυλοφιλοι ειναι γελοιοι αλλης ποιοτητας;


quote:
τι με νιαζει βρε καραγκιοζη αν εισαι εμπροσθγεμης η οπισθογεμης
ειναι σαν να λεω εγω <<καλημερα σας χτες γα....σα>>

Οποτε;


quote:
ειναι εναντια στην φυση η σεξουαλικη επαφη με το ιδιο φυλλο
πριν αρχισετε να μου λετε για το τι θελει ο καθε ενας
ολοι γνωριζουμε το τι ειναι ομαλο και το τι οχι
αλλοι το αποδεχονται(οπως και εγω)και αλλοι οχι


Says who ???? Do you like coal?????Τι ειναι φυση;

ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2006, 13:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ολα καλα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2006, 19:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΧΙ η ομοφυλοφιλία δεν είναι «κουσούρι για την πυρά», σαν απάντηση στην ερώτηση του τίτλου.

Η ομοφυλοφιλία μπορεί να είναι μια φυσική εξέλιξη ή μια επιλογή.

Στη πρώτη περίπτωση τι μπορεί να κάνει κάποιος/α; Να πάρει χάπι;
Στη δεύτερη, σε ποιον από ‘μας πέφτει λόγος τι θα κάνει ο άλλος/η στο κρεβάτι του/της;
Επιλογή του είναι και από τη στιγμή που συναινεί και ο/η παρτενέρ…δεν βλέπω το λόγω να το συζητάμε.

Από κει και πέρα όμως δεν σημαίνει ότι σε όποιον/α είναι ομο δικαιολογούνται τα πάντα και ότι είναι υπεράνω κριτικής και κραξίματος επειδή έχουν την ιδιότητα αυτή. Όπως θα κράξω κάποιον άλλο έτσι θα κράξω και αυτόν. Όλοι είμαστε ίσοι με ίσα δικαιώματα σε όλα.
Σέβομαι απόλυτα τις σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός, που όπως είπα και πιο πάνω, συναινεί και ο/η παρτενέρ, αλλά είμαι κατά της επίδειξης αυτών.
Δεν μπορεί ρε φίλε να είμαστε σε μπαρ ή στη δουλεία μας και να μου κουνιέσαι προκλητικά σαν λατέρνα και να κάνεις σαν χαζοχαρούμενος για να ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΞΕΙΣ ότι είσαι gay, γιατί και εγώ με αυτή τη λογική θα πρέπει να χαϊδεύω και να χουφτώνω τα αρχ…..α μου για ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΞΩ ότι είμαι άντρας.
Αν αυτή σωστή συμπεριφορά τι να πω…
Αυτό βέβαια που έχω παρατηρήσει είναι ότι αυτές τις γελοίες συμπεριφορές τις έχουν άντρες ομο και όχι γυναίκες και αυτό είναι εις βάρος τους γιατί έτσι τους παίρνει όλους η μπάλα και είναι άδικο για τους περισσότερους. Και δυστυχώς γι’ αυτούς, είναι αυτό που μένει και δημιουργεί την κατακραυγή και τις άσχημες εντυπώσεις. Ίσως για αυτόν το λόγω όταν ακούει κάποιος για ομοφυλόφιλο, δεν πάει το μυαλό του σε “νορμάλ” άνθρωπο (γιατί τέτοιος για μένα είναι) αλλά σε ντιγκιντάγκα.

Επίσης είμαι και υπέρ του γάμου, για να μπορούν να κατοχυρώσουν κάποια πράγματα νομικά.
Τώρα όσο αφορά τα παιδιά, εδώ θέλει πολύ συζήτηση γιατί είναι περίπλοκο το θέμα.

Ακόμη άσχημα χτυπάει σε μένα και αυτό που συμβαίνει στην tv και γενικότερα στο star system,
που αν δεν…δεν…
Πρέπει να τον “φας” είτε άντρας είσαι είτε γυναίκα.

Τέλος απορίας άξιο είναι ότι, όταν αναφερόμαστε σε ομοφυλόφιλους, στο μεγαλύτερο ποσοστό, το μυαλό μας πάει σε άντρες.
Ίσως οι γυναίκες να μην “ενοχλούν” τόσο τους “ευαίσθητους”.


Να 'στε όλοι καλά...

Στράτος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2006, 12:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως τελικά να υπάρχει μία παράμετρος στην όλη ιστορία.....

Κανένας τελικά δεν ενοχλείται με το τι κάνει ο καθένας στο κρεββάτι του.

Η εξωτερική εικόνα είναι αυτή που ενοχλεί.

quote:
Τέλος απορίας άξιο είναι ότι, όταν αναφερόμαστε σε ομοφυλόφιλους, στο μεγαλύτερο ποσοστό, το μυαλό μας πάει σε άντρες.
Ίσως οι γυναίκες να μην “ενοχλούν” τόσο τους “ευαίσθητους”.

Μήπως γιατί δεν βλέπουμε τις λεσβίες να συμπεριφέρονται σαν άντρες ?

Ας πάρουμε για παράδειγμα μια δηλωμένη λεσβία ελληνίδα δημοσιογράφο. Δεν πρόκειται να πω όνομα, όποιος κατάλαβε-κατάλαβε. Την βλέπεις, είναι μία όμορφη (αντικειμενικά) γυναίκα. Την βλέπεις, ειναι γυναίκα. Τώρα, το αν το στυλ της είναι ώρες-ώρες σαν "μαγκάκι", το άμα ντύνεται με κουστούμι και όχι με ταγιέρ, πάλι έχει την θυληκή ταυτότητα πάνω της. Ούτε την φωνή της προσπαθεί να κάνει μπάσα, ούτε κινήσεις αντρικές προσπαθεί να αντιγράψει (δεν έχει και να ξύσει βέβαια ) και στην τελική, ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ.

Βλέπεις τώρα τον έλληνα μόδιστρο να ποζάρει για περιοδικό.... Φοράει κιμονό, τουρμπάνι στο κεφάλι και πόζάρει με λάγνο ύφος όσο δέκα Μονρόε..... Που να τον ακούσεις να μιλάει..... Και λες τότε, αφού θέλεις να είσαι γυναίκα, γίνε γυναίκα. Τραβα σαν την Τζένη κι εσύ, φτιάξε μιά τρυπούλα, φύτεψε βιζάκια και βρες ένα καλό παλικάρι να σε πάρει..... Προς τι η διατήρηση της αντρικής ταυτότητας σε αυτή την περίπτωση ???

Υπάρχουν ομοφυλόφιλοι και ομοφυλόφιλοι άντρες. Αυτοί που ισοπεδώνουν το φύλλο τους με το ντύσιμο, το φέρσιμο και το όλο στυλ τους, για μένα αυτοί οι άνθρωποι είναι ΑΡΡΩΣΤΟΙ και επικύνδινοι για την κοινωνία. Είναι επικύνδινοι γιατί άμα ψάξετε λίγο για τον βίο και την πολιτεία τους, θα δείτε μία ζωή βουτηγμένη στην κόκα, την παιδεραστία και την κάθε λογής διαστροφή. Όσοι έχετε επαφές με Μύκονο, είναι εύκολο να μάθετε τι γίνεται στις βίλες του κάθε ανώμαλου πεταχτούλη μόδιστρου ή παραγωγού, ή φωτογράφου, ή ηθοποιού....

Τελικά αυτό είναι που ενοχλεί και όχι η σεξουαλική πράξη. Γιατί δεν μας νοιάζει πως την βρίσκει ο καθένας, με ενοχλέί αφάνταστα αυτή η έκφυλη εικόνα του κάθε γκεϋ που αλλοιώνει την φωνή του και σπάει την μέση του και τον καρπό του...

Είχα συμμαθητή γκεϋ, από το δημοτικό. Εμείς παίζαμε μπάλλα, αυτός σκοινάκι με τα κορίτσια. Δεν θα πω πως γεννήθηκε γκεϋ, δεν ξέρω σε τι συνθήκες μεγάλωσε, άμα πχ η μανούλα του τον μεγάλωνε σαν κοριτσάκι (είχε πατέρα παπά, τι να πω, σύμπτωση ???).... Τέλος πάντων, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως ήτανε ένα αγόρι σαν όλα τα αγόρια, μόνο που ήθελε να παίζει με τα κορίτσια. Στο γυμνάσιο απλά δεν του έκανα τα κορίτσια το "κούκου" που έκαναν σε μας... Στο λύκειο πλέον είχε πια πάρει τον δικό του δρόμο.... Τότε ξαφνικά άλλαξε η φωνή (έγινε πιο θυληκή) και άρχισε και το κούνημα στο περπάτημα....

Γιατί άραγε ??????

Μήπως ήτανε κανόνες και στυλ που έπρεπε να ακολουθήσει ??????

Edited by - KERRY KING on 28/08/2006 13:06:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 21 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy