ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Φοίνιξ
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 14:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φοίνιξ
Words are like leaves.
Where the most abound,
much fruit of sense beneath,
is rarely found.

Καιρός να εκτελέσουμε το πρώτο καθήκον του Επ εν Στ

Μη δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 14:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7
Εστεγασμένος και εξωτερικώς α....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 15:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Και τρία πουλάκια κάθονταν ...

Καλό ...θα φωνάξω τους φίλους μου να μπούνε στο site και να λέμε τα συνθηματικά της παρέας όταν κάνουμε χαβαλέ ...

Ρε παιδιά πότε βάλαν internet στα Λύκεια ?

Σου ξου μου ...ξου μαντα -λάκια ...το Επ του Στού είναι για μεγάλη γιαρτουλού!!!!

" Εσύ έβαλες flash στην μπαταρία ?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 15:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7
Προτιμοτέρα η σιγή των ασκόπων λόγων...

Μη πολυπραγμονής περί πραγμάτων που αγνοείς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fotini
Μέλος 2ης Βαθμίδας


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 15:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fotini
Ένα μεγάλο μυστικό της πνευματικής εξέλιξης του ανθρώπου είναι να ακολουθεί την δική του φωνή της συνείδησης. Να ενεργεί σύμφωνα με τις δικές της τάσεις και προτιμήσεις, που είναι πάντοτε ό,τι καλύτερο υπάρχει για μας. Να ενεργούμε σε συμφωνία και σε συντονισμό με τον ανώτερό μας εαυτό και όχι σύμφωνα με το θέλουν οι άλλοι για μας. Να είμαστε δηλαδή ο εαυτός μας. Αυτό το οποίο συμβαίνει στην πραγματικότητα είναι ότι η φωνή της συνείδησής μας είναι η φωνή του πραγματικού και ανώτερου εαυτού μας. Φωνή της συνείδησης ίσον φωνή του ανώτερου εαυτού μας. Αν καταφέρουμε να την ακούσουμε θα ελευθερώσουμε τον εαυτό μας από τα εσωτερικά δεσμά. Το να ακούμε την φωνή της συνείδησής μας και να εναρμονιζόμαστε με αυτή, είναι μια τέχνη, η οποία απαιτεί μεγάλη διάκριση και προετοιμασία, διότι έχουμε να κάνουμε με μια πηγή ανώτερων δονήσεων, που βρίσκεται μέσα μας και η επικοινωνία μαζί της θα αυξήσει την «συχνότητά» μας.

Πρέπει, πρώτα από όλα να αποκτήσουμε αυτοεκτίμηση και εμπιστοσύνη στον εαυτό μας. Η αυτοεκτίμηση δεν έχει καμία σχέση με την αλαζονεία, αλλά είναι η εμπιστοσύνη στο θείο στοιχείο που υπάρχει μέσα μας. Είναι το να μην υποβιβάζουμε εμείς οι ίδιοι τον εαυτό μας και να αισθανόμαστε, βαθιά μέσα μας, έστω και αν οι δυνατότητές μας είναι λίγες, ότι σε κάθε περίπτωση θα δίνουμε ό,τι καλύτερο έχουμε μέσα μας.

(Κάτι το οποίο μερικοί εδω μέσα δε το κάνουν, δωστε το καλύτερο που εχετε για να μπορέσετε να λάβετε απαντήσεις στις αναζητησεις σας όποιες και αν ειναι αυτές, υποβιβάζοντας και χλευαζοντας τους άλλους το μόνο που καταφερνετε είναι να υποβιβάζεται τον ιδιο σας τον εαυτο!!)

Η Συνείδηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 15:38:52  Εμφάνιση Προφίλ
Το δεύτερο καθήκον είναι δύσκολο ……...

O Αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fotini
Μέλος 2ης Βαθμίδας


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 16:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fotini
Το δεύτερο καθήκον ε? Θα μου επιτρέψετε να μη βαλω τονους γιατι με δυσκολευουν!!

Δευτερο καθηκον κυριε Ramoglou εννοειτε να δουμε προσεκτικα τις τύψεις ή και τις ενοχές μας? που υπαρχει περίπτωση οι ενοχές να είναι ψευτικες? Να νοιώθουμε ότι εχουμε κανει κατι κακο ενω μπορει να μην ειναι?Να εχουμε δηλαδη μπερδευτει από τις προκαταληψεις, πυ μας σερβιρει η κοινωνια?

Μαλλον κατι τετοιο συμβαινει ορισμενες φορες και νομιζουμε οτι ο καλος ειναι κακος γιατι πολυ απλα μας το εχουν "δειξει" οι αλλοι

Ας διαβασουμε λοιπον και ας κρίνει ο καθένας μονος του....δε χρειαζομαστε κριτες αλλα την φωνη της συνειδησης μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 16:07:50  Εμφάνιση Προφίλ
Καλή μου Σβετλάνα
Δεν εννοούσα αυτό ακριβώς αλλά και σε αυτό που έγραψες συμφωνώ .
Για το δεύτερο καθήκον του Επ. εν. Στ. αναφέρθηκα .


O Αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fotini
Μέλος 2ης Βαθμίδας


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 16:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fotini
Δεν ξερω τι ακριβως εννοεις καλε μου Αποστολη αλλα εγω θα προσπαθησω αλλη μια φορα

Μηπως το να μπορουμε να "φτασουμε" σε τετοιο σημειο ετσι ωστε να μπορουμε να δίνουμε (εννοω να βοηθαμε) τους αλλους, χωρις αυτο να σημαινει ικανοποιω την δικη μου αναγκη για να φτασω το δικο μου στοχο?

να μπορεσουμε να "χτίσουμε" χωρις να κολακευται το δικο μας εγώ?

Να δωσω δηλαδη χωρις να σκεφτομαι πλεον εμενα αλλα την ανακουφιση που θα δωσω στους αλλους και την αγαπη..δυσκολο πολυ να επιτευχθει και δυσκολο στο καποιος να το δει..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 16:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma
Εγώ είπα κάποια πράγματα που ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Αν θες να τα δεχτείς δέξου τα , αν όχι, λίγο με νοιάζει , ούτε διαφήμιση κάνω ,όπως έκανες εσύ σε προηγούμενη σελίδα , ούτε δημαγωγώ , ουτε όπως συνεχώς κανείς εσύ . Ασχολήθηκα με όλες τις προεκτάσεις του θέματος του τεκτονισμού σε αντίθεση με εσένα που εμμένεις να πιστεύεις χωρίς να έρευνας...Ο σκοπός της έρευνάς μου ηταν άλλος όταν ξεκίνησα και κατέληξα σε άλλο αποτέλεσμα από αυτό που περιμένα , τι να κάνουμε έτσι είναι ... Αν κάποιος θέλει να μάθει αν αυτά που λέω είναι αλήθεια ή ψέμματα ας ψάξει...

Τελικά έχεις δίκιο Κελσο δεν είσαι φανατικός, είσαι απλά ένας ηλίθιος που νομίζει ότι τα ξέρει όλα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 16:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7
Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου Απόστολε,

είναι κομματάκι δύσκολο αλλά και βλέπω και αναγνωρίζω πολλούς ....

Εν τη ενώσει η ισχύς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 16:58:50  Εμφάνιση Προφίλ
Fotini πολύ καλή σκέψη και μακάρι να την κάνουμε πράξη όλοι μας.

Sofia και εγώ

Onoma το να αποκαλείς ηλίθιο έναν άλλο που δεν τον ξέρεις και που ο ίδιος παραθέτει στοιχεία τεκμηριώνοντας την ΟΠΟΙΑ άποψη έχει , ενώ εσύ απλά λες ψάχτε να βρείτε γιατί εγώ δε μαρτυράω τις πηγές μου , μάλλον δείχνει ότι όταν εκστόμιζες αυτήν την λέξη έβλεπες τον καθρέφτη .
Αφού εσύ παντογνώστη και σοφέ μας φίλε, μας διαβεβαιώνεις ότι η αλήθεια είναι η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ανακάλυψη δε μένει άλλο τι εις ημάς από το να σε πιστέψουμε και να σε αναγνωρίσουμε ως το Μέγα Επιθεωρητή Κλουζό και απόγονο του Βαρόνου Μυνχάουζεν.

Αχ Θεούλη μου απάλλαξε ημάς από πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν.

( Μη βιαστείτε να πείτε ότι έβρισα ΘΑ ΕΚΤΕΘΕΙΤΕ )


O Αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 17:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma
Το να προσπαθεις να προκαλεσεις καποιον πισω απο ενα υπολογιστη ειναι πολυ ευκολο και ανωδυνο Ramoglou.

Ασε που στην προκειμενη περιπτωση χωρις να ασχοληθω μαζι σου μου επιτεθηκες

Αν θες μπορουμε να γνωριστουμε απο κοντα και να εκφρασεις ακομα ποιο αμεσα τις αποψεις σου και τα επιθετα που χρησιμοποιεις για να με χαρακτηρισεις , αν και δεν νομιζω οτι θα το ηθελες....

ή μηπως το θελεις ;;;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 17:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Την καλησπέρα μου σε όλους τους φίλους.
Ομολογώ ότι ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ να συνεχίσω να συζητώ το παρόν τόπικ...
ΗΔΗ το πρωινό μου μήνυμα ΗΤΑΝ ένα αποχαιρετήριο με τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ.

'Ομως είχα ξεχάσει το φίλο μας το ΟΝΟΜΑ και να που ΠΑΛΙ είμαι ΠΙΣΩ...
Φυσικά ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ για όσα είχε ΗΔΗ πεί, δεν θα σχολιάσω ΤΙΠΟΤΑ παρά μόνο τον χαρακτηρισμό που μου αποδίδει, αυτόν του ΗΛΙΘΙΟΥ.

Καταρχάς φίλε μου, ειληκρινά ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΖΕΙ το τι εκτίμηση τρέφεις για τη μηδαμηνότητά μου!
ΑΝ με ενοχλούσε ο χαρακτηρισμός, ΤΟΤΕ ΝΑΙ, θα ήμουν...
Πρός απογοήτευσή σου λοιπόν, απλά ΑΔΙΑΦΟΡΩ...
Αλλά ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ η λέξη ΗΛΙΘΙΟΣ και πώς ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να ερμηνευθτεί, άναρωτήθηκες ποτέ;;;
Μάλλον όχι...

Λοιπόν εκτός απο την ΚΑΘΟΜΙΛΟΥΜΕΝΗ χρήση της λέξης που ΣΙΓΟΥΡΑ αυτή μου απέδωσες, εγώ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ μια Τεκτονική Ιδέα κρυμένη εκέι μέσα!!!

ΗΛΙΘΙΟΣ... Η-ΛΙΘΙΟΣ... Η (νά) η ΛΙΘΟΣ!!!
Να η λίθος....
Ποιά λίθος φίλε μου ντεντέκτιβ;;;;
Ναί, αυτή που ,μέσα στη Στοά, οι Τέκτονες σμιλέυουν μέχρι να την ΚΥΒΙΣΟΥΝ, να την ΛΕΙΑΝΟΥΝ, να την ΤΕΛΙΟΠΟΙΗΣΟΥΝ...
Νά το έργο... Να η δράση... Να το ΒΙΩΜΑ...
Η ΤΕΛΕΙΩΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ασμίλευτου και κακοτράχηλου ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ, του υπερφίαλου ΕΓΩ μας...

Να γιατί ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ τον όρο ΥΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΙΣΜΑ...
Αναγνωρίζω την ΑΤΕΛΕΙΑ ΜΟΥ ώστε να με δείχνουν και να λένε ΝΑ Η ΛΙΘΟΣ (Η-ΛΙΘΙΟΣ, Ο ΠΕΤΡΙΝΟΣ κλπ κλπ κλπ)

Αν θές φίλε μου ερευνητή, μπορώ να συνεχίσω και να προχωρίσω σε ΑΚΟΜΑ μεγαλύτερο βάθος, αλλά δεν θα αντέξεις...
Βλέπεις ο ΩΚΕΑΝΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ, μπορεί να είναι προσιτός ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ, αλλά ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ και ως γνωστόν στην επιφάνεια ΕΠΙΛΕΟΥΝ οι ΦΕΛΟΙ και τα Σ....

Την καλησπέρα μου και η ΕΙΡΗΝΗ ΝΑ ΣΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΠΑΝΤΑ

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 17:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma
Aν δεν σε απασχολουσε ο χαρακτηρισμος μου δεν θα απαντουσες Κελσο.
Αλλα φοβασαι τοσο πολυ για την εικονα σου που θα εκανες τα παντα για να διατηρησεις την εικονα του διαβασμενου , του μορφωμενου , του φιλαληθη...κ.α. και παραλληλα να διαφημιζεις , να προπαγανδιζεις , να περνας μυνηματα...

Και για σενα ισχυει οτι ειπα στον Ramoglou , αν θελεις μπορουμε να συναντηθουμε και να μου τα πεις απο κοντα αυτα που λες , οπως και εγω να φερω την πληρη ερευνα...αλλα νομιζω οτι δεν θελεις

ή μηπως θελεις κι εσυ;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 18:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Φίλε μου ΟΝΟΜΑ, με λάθος άνθρωπο "έμπλεξες"...
ΟΥΔΕΠΟΤΕ κρύφτηκα πίσω απο την οθόνη του υπολογιστή μου, κάτι ΠΟΥ ΕΣΥ ΕΚΑΝΕΣ ΗΔΗ...
Κάνε τον κόπο και μέτρα τις φορές που έχεις ΑΥΤΟΕΚΤΕΘΕΙ και σκέψου λίγο...
Φυσικά για να το κάνεις αυτό, να ΕΦΑΡΜΟΣΗΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ τη λειτουργάι της ΣΚΕΨΗΣ, χρειάζεται και ο μύς εκέινος που σε εσένα έχει μείνει ΑΤΡΟΦΙΚΟΣ και σε παιδική ηλικία...
Που θα πάει...
Θα μεγαλώσεις ΚΑΙ εσύ κάποτε... Η ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ λένε...

Ο δρόμος δεν έχει επιστροφή...
Το αλλέ ρε τούρ, δεν ισχύει ΕΔΩ...
Λοιπόν πρός ΜΑΛΛΟΝ μεγάλη σου ΕΚΠΛΗΞΗ όπου και όποτε θές βρισκόμαστε και τα λέμε ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ...

Θυμίσου μόνο να με χαιρετήσεις με τον χαρακτηρισμό που έσπευσες να μου αποδώσεις και που σου τον ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΑ λόγο της πλήρους άγνοιας που έχεις σε θέματα τέτοια, ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥ.
Θα με χαιρετήσεις και θα μου απευθήνεις τον λόγο λέγοντάς μου ΗΛΙΘΙΕ.

Αυτός είναι και ο ΜΟΝΟΣ όρος που θέτω...
Εγώ πάλι απο τη μεριά μου θα σε αποκαλώ ΦΙΛΕ, όπως μέχρι τώρα σε αποκάλεσα.

Περιμένω ΕΝΑΓΩΝΙΟΣ να τα πούμε απο κοντά...
Είμαι ΚΑΛΛΙΘΕΑ, ΑΘΗΝΑ...
Διάλεξε εσύ πού θές να τα πούμε...
Είμαι ΕΚΤΟΣ απο ηλίθιος ΚΑΙ αυτοκινούμενος...

Κέλσος ο ΗΛΙΘΙΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 19:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma
Μπα , νομιζα οτι δεν θα ξαναπαντουσες...

Το ποιος τα εβαλε με λαθος ανθρωπο θα το ανακαλυψεις οταν ερθει ωρα

Αν εξασκουσες εσυ το μυαλο σου θα καταλαβαινες το παραπανω

Σαφως και κρυβεσαι , απλα δεν θες να το παραδεχθεις.....

Καλλιθεα , Αθηνα! εγω ειμαι πιο μακρια απο εσενα παιζω σε δυο πολεις....Θεσσαλονικη και Ρεθυμνο, ή καλυτερα Ρεθυμνο και Θεσσαλονικη

Θα ανεβω ομως ή θα κατεβω ....

Δε θα σε αποκαλεσω τιποτα . Θα σου δωσω δυο φακελους να τους διαβασεις, αν εισαι πανω απο 45 χρονων θα τους διαβασεις σπιτι σου αν εισαι κατω απο 45 καπου αλλου με γυναικες γυρω σου....ελπιζω να το αποσυμβολισες..

Να ξερεις παντως , παντα δινω δυο ευκαιριες και δυο επιλογες οταν με προκαλουν ....

Θα σου στειλω mail οταν θα ειμαι Αθηνα για περισσοτερες λεπτομερειες για την τοποθεσια,οχι αμεσα αλλα ουτε και πολυ αργα, φιλε Κελσο...

Α, και τελος κατι αλλο, εχεις κανει ενα σωρο υποθεσεις για το τι γνωριζω, τι μπορω να καταλαβω, ποιους μυς χρησιμοποιω και αν τους χρησιμοποιω , τι πιστευω , γιατι δεν κανεις λιγη υπομονη , θα δεις απο κοντα φιλτατε....δεν μου αρεσει να αυτοδιαφημιζομαι, οπως εσυ

Θα τα πουμε ρε μαγκακο ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 21:06:55  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά με έπιασε σύγκρυο !!!!
Τρέμω ολόκληρος !!!
Δεν μπορώ να αρθρώσω λέξη !!
ΟΥΑΟΥ ! (χιούμορ)

Φίλε το όνομα
Θα ήθελα σε παρακαλώ πολύ αν έχεις την ευγενή καλοσύνη να μου κάνεις copy – paste τη φράση που σε ενόχλησε και που έχει υβριστικό περιεχόμενο .
Αν και το ξαναδιάβασα δεν ανακάλυψα κάποια βρισιά ( και το είπα μη βιαστείτε θα εκτεθείτε ).
Απλά μίλησα όπως μίλησες και απάντησα όπως απάντησες .
Αν θες να έχεις μόνο εσύ το προνόμιο να μιλάς και οι άλλοι απλά να ακούνε και να δέχονται τα λεγόμενα σου τότε πες το κι έγινε.
Όμως ο χώρος αυτός έγινε και υπάρχει με σκοπό την κουβέντα.
Άρα το να θιχθώ από το λόγο σου ενάντια σε ένα μέλος της συζήτησης είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΛΟΓΙΚΟ και να απαντήσω μιας ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ σε αυτήν.
Αν και πάλι αυτό δε το θέλεις τότε πες το κι έγινε ( δις )

Νομίζω πως η αντίδραση σου κρύβει κάποιον εκνευρισμό και κάποια απειλή, αλλά ελπίζω να είναι λάθος κατανόηση των γραφομένων σου και όχι αυτό να υπονοείς πραγματικά.

Από εκεί και πέρα το e-mail μου είναι στο προφίλ μου και όποτε θέλεις μια κατ ιδίαν συνάντηση μπορείς να με προσκαλέσεις.
Θα χαρώ πολύ να συναντηθούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις και επιχειρήματα.

Παρεπίπτοντος και με έκπληξη διαπίστωσα ότι μένω στην ίδια περιοχή με τον Κέλσο.
Άρα μπορείς να κανονίσεις τα ραντεβού χωρίς να διανύσεις μεγάλες αποστάσεις.

O Αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 21:15:41  Εμφάνιση Προφίλ
Α και για να μη θεωρηθώ ότι δε καυτηριάζω γενικός αλλά έχω συμπάθειες .
Κέλσο είπες :

quote:
Είμαι ΕΚΤΟΣ απο ηλίθιος ΚΑΙ αυτοκινούμενος...

Αυτοκινούμενος είσαι ούτως ή άλλως διότι κινείσαι με την δική σου ενέργεια.
Μάλλον θα ήθελες να πεις ότι είσαι ΕΠΟΧΟΥΜΕΝΟΣ


O Αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 21:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
ΕΠΟΧΟΥΜΕΝΟΣ;
Κινείται με τη δική του ενέργεια στη δική του εποχή δηλαδή;;;
Μ' άλλα λόγια εκτός τόπου και χρόνου!
Πω πω Κέλσοοο...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 21:51:00  Εμφάνιση Προφίλ
E ρε γέλια!!
Mεταξύ μας νομίζω ότι το ξεφτιλίσαμε λιγαααααάκι το θέμα, με όλες αυτές τις προσωπικές αντιπαραθέσεις.
Αφού όμως έτσι το θέλετε, έτσι θα συνεχίσω για να μη χαλάσω το ωραίο κλίμα που έχει δημιουργηθεί...

ΕΟΝ γράφεις:

quote:

μπορείς να με δείς σαν έναν γελοίο που μαλώνει με τον κόσμο όπως πολλοί είπαν ...
μπορείς να με δείς σαν τρελλό...
σαν ανόητο όπως πιο πάνω με είχες αποκαλέσει...


Με κάλυψες απόλυτα....

quote:
Θα παίζουμε για πολύ ακόμα ?

Aν είσαι καλό παιζάκι και δεν ξαναπεις κακά λογάκια θα σου πω κάποια πραγματάκια έτσι για να μαθαίνεις και να έχεις τροφή για σχόλια αλλιώς θα σου βάλω πιπέρι.

quote:
" Εσύ έβαλες flash στην μπαταρία ?"

Ναί εγώ έβαλα (σε λυπήθηκα γιατί τώρα τελευταία έχει αρχίσει και σου σβήνει)

"Τάδε έφη Avallon"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 23:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
μάλλον θα παίζουμε για πολύ καιρό ακόμα....

" Εσύ έβαλες flash στην μπαταρία ?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2003, 00:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo
Διαφημιστικό διάλειμμα

«Είναι βέβαιο ότι οι Ναΐτες συνδέθηκαν με τις αρχαίες στοές των τεκτόνων διδασκάλων οι οποίες δημιουργήθηκαν κατά τη διάρκεια της κατασκευής του Ναού του Σολομώντα. Είναι επίσης βέβαιο ότι από τότε αυτοί οι μυημένοι επικαλούνταν τη θυσία του αρχιτέκτονα του Ναού, του Χιράμ, ο οποίος υπήρξε θύμα μιας μυστηριώδους δολοφονίας, και ορκίζονταν να πάρουν εκδίκηση. Μετά από τη δίωξή τους, οπωσδήποτε, πολλοί από τους ιππότες του Ναού καταφεύγουν στις αδελφότητες των τεχνιτών, και ο μύθος της εκδίκησης για το Χιράμ μπλέκεται με το μύθο της εκδίκησης για το Μολαί.
Κατά το 18ο αιώνα υπήρχαν στο Λονδίνο στοές πραγματικών χτιστών, οι επονομαζόμενες εργατικές στοές, αλλά σιγά-σιγά ορισμένοι βαριεστημένοι ευγενείς, κατά τα άλλα απόλυτα αξιοπρεπείς, γοητεύτηκαν από τις παραδοσιακές τελετές τους και συναγωνίζονταν ποιος θα γίνει μέλος. Έτσι ο εργατικός τεκτονισμός, η ιστορία των πραγματικών χτιστών, μεταμορφώνεται σε υποθετικό, σε ιστορία συμβολικών χτιστών.
Ενώ επικρατεί αυτό το κλίμα, κάποιος Ντεζαγκυλιέ, ο οποίος έχει εκλαϊκεύσει τα έργα του Νεύτωνα, επηρεάζει έναν προτεστάντη κληρικό, τον 'Αντερσον, ο οποίος συντάσσει τον κανονισμό μιας στοάς Αδελφών Τεκτόνων, δεϊστικής εμπνεύσεως, και αρχίζει να μιλά για τις μασονικές αδελφότητες ως ενώσεις που ανάγονται στους θεμελιωτές του Ναού του Σολομώντος, τέσσερις χιλιάδες χρόνια πίσω. Να η αιτία του μασονικού εμβλήματος, της ποδιάς, του τριγώνου και του σφυριού. Ίσως όμως αυτός ακριβώς να είναι ο λόγος που η μασονία γίνεται μόδα και προσελκύει τους ευγενείς, έχει να επιδείξει γενεαλογικό δέντρο, ωστόσο γίνεται ακόμα πιο αγαπητή στους αστούς, οι οποίοι όχι μόνο μπορούν να αντιμετωπίζουν τους ευγενείς ως ίσοι προς ίσους αλλά αποκτούν και το δικαίωμα να φέρουν ξίφος... Οι ευγενείς χρειάζονται ένα χώρο όπου θα έρχονται σε επαφή με τους νέους παραγωγούς του κεφαλαίου...»

Ακούστε κι αυτό: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1074

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2003, 03:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ

(ΝΑΙ! Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ...)


ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ?
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΚΑΡΔΙΣΤΩ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΞΕΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ !.
..'Η ΜΗΠΩΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ?
...ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ...ΜΑ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΗΝ ΣΙΩΠΗ...

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2003, 08:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Την καλημέρα μου σε όλους...
Λοιπόν, ελπίζωντας ότι ΤΕΛΕΙΩΣΕ (ο θεός να τη κάνει) η συζήτηση με το φίλο ΟΝΟΜΑ και αφού περιμένω ΕΝΑΓΩΝΙΟΣ το e-mail του, θα επαναλαμβάνω τα χθεσινά ευχολόγια για ένα ΚΑΛΥΤΕΡΟ και ΦΩΤΕΙΝΟΤΕΡΟ ΚΟΣΜΟ...

Πρίν όμως να πώ στο "καυστικό" Κο Ράμογλου αφ'ενός ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ για να πιούμε έναν καφέ να περιμένουμε "το βαπόρι απ'τη Περσία" (εμ, απο το Ρέθυμνο ήθελα να πώ ) και να γίνουμε πολλοί σε μια συζήτηση, αλλά μπορούμε ΑΝ θέλετε Κε "'Εχω και κόττερο πάμε μια βόλτα", και τώρα να πιούμε καφέ και μάλιστα σε μέρος όπου ΑΝΕΤΑ θα μπορέσετε να "δέσετε" και το κόττερό σας σε προβλήτα!!!!

Αφ'ετέρου, σχετικά με τον "καυστηριασμό" του ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΣ, κατα νού είχα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το "ΑΥΤΟ ΒΟΥΛΟΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟ" θέλωντας να πώ πώς ούτε ΠΑΡΑκινουμενος είμαι ούτε και ΥΠΟκινούμενος...
Αυτά έτσι ως διευκρίνηση.

Πάντως ΚΑΙ το ΕΠΟΧΟΥΜΕΝΟΣ μου κάνει, το κρατάω ΚΑΙ αυτό και με πρώτη ευκαιρία θα χαρίσω στο καλό μου φίλο Ανανά ένα ταξίδι ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΕΠΟΧΗ ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΕΛΕΙ...
Είμαι βέβαιος ότι θα του αρέσει ΠΟΛΥ....

Λοιπόν καλοί μου φίλοι, αντιγράφω το χθεσινό πρωινό μου μήνυμα:

Κλείνω με μία ευχή
Είθε η Ειρήνη να βασιλεύει επί της Γης

Με αυτή την ευχή θα ήθελα να ΞΕΚΙΝΗΣΩ τη μέρα μου φίλε Ράμογλου, ΣΥΝΥΠΟΓΡΑΦΩΝΤΑΣ το μήνυμά σου, το οποίο το κάνω αποδεκτώ ΜΕΧΡΙ ΚΕΡΑΙΑΣ....
Είναι οι μέρες τέτοιες, που ΟΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ, των διάφορων ΜΑΝΤΡΑΜ κλπ, ΠΡΕΠΕΙ να επικαλείται την Ανώτερη Δύναμη που ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ για να επικρατήσει το άσμα των αγγέλων που έψελναν τη νύχτα της γεννέσεως του Ιησού:

"...επί γής ΕΙΡΗΝΗ, εν ανθρώπης ΕΥΔΟΚΙΑ..."

Αποτραβιέμαι απο το ΠΡΟΣΚΗΝΕΙΟ και θα παραμείνω πίσω, στο ΠΑΡΑΣΚΗΝΕΙΟ αυτού του τόπικ, ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ παρακολουθόντας τη συνέχεια της συζήτησης...
Θεωρώ ότι απο μεριάς μου, πώς ότι είχα να πώ, το είπα...

Για όλες τις ερωτήσεις, νομίζω πώς τα προηγούμενα μηνύματά μου ΜΠΟΡΟΥΝ να δίνουν ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...
Απαντήσεις ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΕΙΚΕΣ και ουδέποτε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ!!!

Τουλάχιστον είμαι ΕΙΛΗΚΡΙΝΗΣ και λέω ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ, όπως και ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, μιάς και ότι παρατηρούμε, συζητούμε, αναρωτιώμαστε, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ των δικών μας αμτιλήψεων περί του ΚΟΣΜΟΥ βλέπουμε τα πράγματα και αυτό ΜΟΝΟ αντικειμενισμός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ...

Ας δεχτούμε λοιπόν την ΠΟΛΥΜΟΡΦΙΚΗ ΟΠΤΙΚΗ του καθενός ΜΑΣ και ας ΜΗΝ θεωρούμε A priori ότι είναι εκείνος λάθος!!!!
Γιατί ο ΕΚΕΙΝΟΣ, είμαστε εμείς μέσα στο κόσμο της ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑΣ και της ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ...
Και νομίζω (απο τα λίγα που σκαμπάζω), ότι ΛΑΘΟΣ υπάρχει ΣΙΓΟΥΡΑ...
Με αυτό δεδομένο, ας αναλογιστούμε ΑΝ το λάθος το έχουμε ΕΜΕΙΣ και όχι οι ΑΛΛΟΙ...
Γιατί ΚΑΙ εμείς ΚΑΙ οι άλλοι, είμαστε ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ... Είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ...

Θα παραμείνω λοιπόν στη ΣΙΩΠΗ όπως και στην αρχή του παρόντος θέματος και θα συνεχίσω να παρακολουθώ έναν ΓΟΝΙΜΟ ΔΙΑΛΟΓΟ, απο τον οποίο θα ήθελα να έχει ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, όχι ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, αλλά ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...
Αυτά είναι η τροφή για έρευνα και όχι η ΑΠΟΔΕΙΞΗ όπως οι περισσότεροι νομίζουν.
Δεν θα ήθελα να δώ μηνύματα ΚΕΝΑ και ΑΔΕΙΑ απο ΟΥΣΙΑ...

Ευχαριστώ για τα όσα μου προσφέρατε και να είστε σίγουροι ότι ΠΑΛΙ ΕΜΑΘΑ ΠΟΛΛΑ...

"...επί γής ΕΙΡΗΝΗ, εν ανθρώπης ΕΥΔΟΚΙΑ..."

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 01:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia
ΑΑΑΑααααα γι'αυτό γέμισε ξαφνικά τόσες πολλές σελίδες το θέμα!
Εψαχνα να μάθω για τεκτονισμό ... αλλά με πήρε ο υπνοπόταμος και μετά από ένα μεγάλο ονειρικό ταξίδι με ξέβρασε τελικά στην σελίδα 17!

Είμαι σε άλλο κόσμο ... σε άλλο topic!
MIΣΟ λεπτό να επικαλεστώ τις ΔΥΝΑΜΕΙΣ μου..

Κ επανέρχομαι..

Ό,τι δε γράφει η μοίρα δεν μπορεί να το φτάσει το χέρι σου
και ό,τι είναι γραμμένο θα σ'εύρει όπου κι αν είσαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 02:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
ΦΩΣ EN ΣKOTEI!ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ ...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1130

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 04:11:00  Εμφάνιση Προφίλ
?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 09:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
ραμογλου ..λες..
Το δεύτερο καθήκον είναι δύσκολο ……...

παντελως αδυνατον φιλε μου.... ας αρκεστουμε με οτι μπορουμε να εχουμε


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φοίνιξ
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 14:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φοίνιξ
Με λένε δοκησίσοφο
δεν ξέρω τι σημαίνει
εγώ παιδί πολύξερο
αυτό πως μου διαφεύγει.

Τον εαυτό μου επικροτώ
που όλα τα γνωρίζω
καθε πρωί σαν σηκωθώ
του το υπενθυμίζω.

Και διάβασμα ρίχνω πολύ
αυτό συχνά καυχιέμαι
μπορεί να έχω τυφλωθεί
μα το ευχαριστιέμαι.

Διαβάζω κι εξωσκολικά
περιοδικά μ' εικόνες,
διηγήματα, διαστημικά
και πότε πότε τσόντες.

Μ' αρέσει και η ποίηση
γράφω συχνά δυο στίχους
μεγάλη ικανοποίηση
που τους κολλώ στους τοίχους.

Και προφανώς δεν παίζομαι
με χαρακτήρα πρώτο
συχνά περηφανεύομαι
γουστάρω ρε γαμώτο.



Μη δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy