ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 3".
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 49
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΡΩΜΙΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 14:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΡΩΜΙΟΣ
Γειά σας φίλοι,
Έχετε ακούσει για την ημερομηνία 21 Δεκεμβρίου του έτους 2012; Υπάρχει μάλιστα και ολόκληρο θέμα (δεν ξέρω πόσων σελίδων μέσα στο esoterica) το οποίο επικαλείται προφητείες; ημερολόγια; των Μάγιας και των Ίνκας και άλλων αρχαίων πολιτισμών που δεν γνωρίστηκαν μεταξύ τους στο πέρασμα των αιώνων και συμφωνούν όλα σε αυτή την ημερομηνία 21-12-2012 ότι θα είναι το τέλος του κόσμου (καταποντισμοί, κομήτες, φωτιές κλπ). Εγώ πιστεύω ότι αυτό έχει άμεση σχέση με το θέμα μας και σημαίνει κατά τη γνώμη μου δύο πράγματα:
1.Ή θα ξεκινήσουν τα χοντρά γεγονότα αυτό το έτος (2012) (πόλεμοι,εισβολή,ΝΑΤΟ,Ρώσοι,Πόλη κλπ) και απλά από το 2008 (για τα 555 χρόνια της προφητείας του Πατροκοσμά)θα μπούμε στις διαδικασίες
(ξεκινήσαμε ήδη με το βέτο), γιατί ΔΕΝ μπορεί μια ψυχρότητα που γίνεται πόλεμος να ξεκινήσει έτσι στο άψε-σβήσε θέλει μια προεργασία.

ή

2.Τα γεγονότα είναι τόσο κοντά μας και θα σκάσουν ξαφνικά σαν βόμβα και η 21-12-2012 θα είναι η μέρα που ο ΚΥΡΙΟΣ θα υποδείξει τον Βασιλέα (το τέλος του κόσμου της ακρίβειας,ληστείας του κόσμου όπως τον ξέρουμε σήμερα και την αρχή ενός άλλου κόσμου δίκαιου χριστιανικού,παγκόσμιας ειρήνης κλπ). Μέ ότι βέβαια εννοείται ότι θα έχει προηγηθεί και ακολουθήσει.

Πάντως πιστεύω πως μέσα στα επόμενα 4 χρόνια (2008-2012), ο κόσμος μας ΔΕΝ θα είναι όπως τον ξέρουμε σήμερα


Έν τούτω νίκαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 15:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
"Το να λέμε μακάρι να συμβούν οι προφητείες να δούμε τι θα πάθουν οι άπιστοι Τούρκοι+++ είναι το αντίθετο με αυτό που φωνάζουν οι Γεροντες..."

Δεν είπα πουθενά "μακάρι".

Προσωπικά αν είναι εκ Θεού , δεν με ενοχλεί είτε συμβούν σε 100 χρόνια , είτε απόψε.Εγώ απλά είπα οτι προφανώς θα κερδίσουμε την 2η ευκαιρία.

Γενικά όμως είναι σωστό αυτό που λες.Δεν νοείται να ευχόμαστε να συμβεί τέτοιο λουτρό αίματος.Εύχομαι να τιμωρηθούν οι Τούρκοι και όποιος άλλος λαός -λαιλαπα , να πάρουμε πίσω τις χαμένες πατρίδες , αναλαμπή Ελληνισμού και Ορθοδοξίας ΑΛΛΑ χωρίς να χυθεί σταγόνα αίμα.Αν γίνεται αυτό , τότε μακάρι!

"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannos Cyprus
Νέο Μέλος

Cyprus
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 16:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannos Cyprus
Χαίρεται σε όλους, είτε συμφωνούμε είτε διαφωνούμε.
Συνοψίζω λίγο ως εξής, με Προφητείες ή καταστάσεις που κάνουν την διαφορά.
1. Φωτιά πολέμου έρχεται από την Βουλγαρία. Νομίζω αφορά τον νέο αγωγό.
2. Όταν μια νέα γενιά πολιτικών (όχι πολιτικού) Κυβερνήσει στην Τουρκία. Νομίζω πάλι αφορά τις μέρες μας.
3. Οι πυρκαγιές πέρσι είναι ύποπτες. (Λόγω έκτασης + το ότι έγιναν όλες την ίδια στιγμή).
4. Η Παγκόσμια Οικονομία είναι χάλια. (από το 1976 πρώτη φορά είναι το ίδιο χάλια και χειρότερα) ενώ το Ευρώ είναι δυνατό. Κοιτάξετε μεταξύ άλλων την ισοτιμία του με το Δολλάριο και την στερλίνα. Οι καιροί είναι πονηροί για υπόσκαψη της Ευρώπης.

Περιμένουμε τώρα αυτό που είπε ο Γέροντας Παίσιος (Νομίζω κανείς δεν τον αμφισβητεί) Να ακούσουμε ότι συζητείται το θέμα των 6 ναυτικών μιλίων. Αυτό που γίνεται τώρα δεν είναι συζήτηση (κατά την γνώμη μου).

Θα ακολουθήσουν οι 2 Πρεσβείες (Αθήνας + Άγκυρας)

Γενικά μπορεί να γίνουν γεγονότα το καλοκαίρι μπορεί και όχι. Εγώ δίνω ένα ορίζοντα μέχρι και 5 ή και 10 χρόνια ακόμη.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Θεέ μου καθοδήγα τον κόσμο ώστε να ζεί χριστιανικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

40palikj
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 17:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 40palikj
Το οτι αρχιζουν να την ψιλιαζονται την δουλεια, πολλοί, δε σημαίνει οτι δεν θα γινει, αν ηταν ετσι θα το ηξεραν 5-10 ατομα το πολυ. Αλλα οι γεροντες δε μιλησανε μονο σε 5-10 άτομα αλλα στους πιστούς, αρά είναι λογικο καποιοι/αρκετοι πιστοι να βλεπουν τις χρονικες συγκυριες με τα υπαρχοντα γεγονοτα και συνδυαζοντας τα να βγαζουν το συμπερασμα οτι ηρθε ο καιρος.
Ας μη γελιομαστε οτι το ξερουν οτι λογω βετο-αγωγων, η ελλας ειναι τυπικα στο νατο και υπο την προστασια της ρωσσιας(η ρωσσια προστατευει τα λεφτα της, δηλ τους αγωγους, δηλ τον ελλαδικο χωρο). Δε πιστευω ο καραμαλουνγκας να ειναι τοσο βλαξ για να σνομπαρει τους usa και να πηγαινει ανοιχτα με τους ρωσσους αν δεν εχει εξασφαλισει τα αυτονοητα(οχι πως τον εχω σε καμια εκτιμηση βεβαια, αλλα δεν πιστευω οτι εχουμε βλακες πολιτικους σε υψηλά αξιωματα)!
Παντος αν ισχυει το 555 τοτε σιγουρα φετος θα γινει, γιατι ειπε οτι θα την κρατησουν την Πολη για 555 χρονια, που σημαινει οτι μετα απο 555 ΔΕΝ θα την εχουν...
Και επειδη δύσκολα τα πράγματα το χειμωνα για πολεμο(ευνοει τον αμυνομενο) μαλλον δε τη βγαζουμε αυτο το καλοκαιρι οπως και τα προηγουμενα...
Ασε που αμα ερθουν και τα 60 rafale ή eurofighter...χανουν την μπαλα οι τουρκοι...λετε να μας περιμενουν να γινουμε πιο δυνατοι απο αυτους;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 18:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
quote:

Επειδή οι χωρικοίζητούσαν εκ νέου διευκρινήσεις ο Πατροκοσμάς τους είπε:
Θα ορκιστεί Έλληνας διοικητής που το μικρό του όνομα θα είναι ίδιο με εκείνο του Παλαιολόγου, ενώ το επώνυμό του θα θυμίζει την τέχνη των εθνικών.


Τέχνη των εθνικών??δηλαδή??

quote:

Επίσης θα γεννηθεί σε μέρα, μήνα, χρόνο που θα απέχει 555 χρόνια ακριβώς από τη γέννηση του Κωνσταντίνου Παλαιολόγου (25-01-1404)και όταν θα γίνουν όλα αυτά θα έχει την ίδια ηλικία που είχε ο Κ. Παλαιολόγος όταν έπεσε η Πόλη.

Ο Παλαιολόγος γεννήθηκε στις 8-2-1404.Όμως ο Παλαιολόγος το 1453 ήταν 49 χρόνων.Άρα 1453+49=2008

quote:

Θα τον γνωρίσετε από τους σταυρούς που θα έχει σε κάθε παλάμη και το τήλωμα στο πόδι.


Αυτο μου θυμίζει τον Άγιο Βασιλέα Ιωάννη..

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stvd
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 19:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stvd
Χαίρομαι φίλε Δημήτρη που συμφωνούμε...
Οτι είναι γραμμένο δεν βλέπω να αλλάζει, ούτε παράταση παίρνει...
Από τα σημεία που θα συμβούν θα καταλάβουμε όλοι

Τώρα για ημερομηνίες και τέτοια μην ακούτε...

Το σίγουρο είναι ένα...
http://www.youtube.com/watch?v=IfDISFLjGbUΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spyros76
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 20:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spyros76
Φιλε Αρισταιε περιμενω μια απαντηση.
Φιλε Βυζαντινε κατι λαθος εκανες με το 1453+49=2008.Τι εννοεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 20:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
Ι Ω Α Ν Ν Η Σ

ΤΟ ΟΝΟΜΑ, ΤΟΥ ΕΚ ΠΕΝΙΑΣ ΑΓΙΟΥ ΒΑΣΙΛΕΥ.


ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑθΗΝΑΙ................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spyros76
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 20:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spyros76
Πολυ σωστος YIANNOS CYPRUS.Ετσι δειχνουν τα πραγματα μονο που καπου ειναι να γινει κι ενας μεγαλος σεισμος.
Τα σεναρια για τα 6 ναυτικα μιλια δειχνουν να ειναι δυο:
1.Η Τουρκια αγνοει τα 12 ν.μ. και προκαλει ερχομενη στα 6 ή
2.Η Ελλαδα με τη Ρωσσια και συγκεκριμενα με τη gazprom ξεκινουν την αναζητηση πετρελαιων στο Αγαιο και η κυβερνηση κανει χρηση του δικαιωματος της για τα 12ν.μ. και απαντα η Τουρκια με την πλατη των ΗΠΑ για αποτροπη της εκμεταλλευσης των κοιτασματων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 20:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
Ομολογουμένως ούτε εγώ καταλαβαίνω τον συλλογισμό του 1453+49=2008
Προφανώς εννοείς 1453+555=2008
Επίσης οτι σήμερα ο Εκλεκτός θα είναι επίσης 49 ετών (βάση της συγκεκριμένης προφητείας)

Ιωάννη περιμένουμε , όμως εδώ παρουσιάζεται ως Κωνσταντίνος.

Μυστήρια πράγματα...

"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 20:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
quote:

Φιλε Βυζαντινε κατι λαθος εκανες με το 1453+49=2008.Τι εννοεις;

Λάθος φίλε μου συγνώμη.Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Αρισταίος,δηλαδη

quote:

" Οι Αγαρηνοί θα πλένουν χωρίς σταματημό τα πόδια τους στα νερά της Πόλης για 555 χρόνια. Έπειτα ο γενικός πόλεμος θα είναι η αιτία να φύγουν οι αντίχριστοι από την Πόλη και θα έλθει το ποθούμενο. Θα ορκιστεί Έλληνας διοικητής που το μικρό του όνομα θα είναι ίδιο με εκείνο του Παλαιολόγου, ενώ το επώνυμό του θα θυμίζει την τέχνη των εθνικών. Επίσης θα γεννηθεί σε μέρα, μήνα, χρόνο που θα απέχει 555 χρόνια ακριβώς από τη γέννηση του Κωνσταντίνου Παλαιολόγου (25-01-1404)και όταν θα γίνουν όλα αυτά θα έχει την ίδια ηλικία που είχε ο
Κ. Παλαιολόγος όταν έπεσε η Πόλη.

1404(χρονολογία γέννησης Παλαιολόγου)+555=1959
1453-1404=49 χρόνων όταν πέθανε ο Βασιλέας

Άρα 1959+49=2008

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aerikon
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 21:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aerikon
quote:

quote:

Επειδή οι χωρικοίζητούσαν εκ νέου διευκρινήσεις ο Πατροκοσμάς τους είπε:
Θα ορκιστεί Έλληνας διοικητής που το μικρό του όνομα θα είναι ίδιο με εκείνο του Παλαιολόγου, ενώ το επώνυμό του θα θυμίζει την τέχνη των εθνικών.


Τέχνη των εθνικών??δηλαδή??


Το θέατρο μήπως; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fosekfotos
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 23:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fosekfotos
Φίλε Ρωμιέ,είπες ότι τα πράγματα θέλουν προετοιμασία.Σωστό,αλλά εν μέρει.Γιατί μιλάμε για πόλεμο και όχι για σκάκι.Και όταν κάνεις πόλεμο το πρώτο που πρέπει να πετύχεις είναι ο αιφνιδιασμός.Αυτό που κυρίως χρειάζεται προετοιμασία είναι η κοινή γνώμη, ο λαός δηλαδή.Πρέπει να καλλιεργηθεί το μίσος.Αυτό βέβαια μπορεί να γίνει και σε μια εβδομάδα.Ένα τουρκικό αεροπλάνο να πέσει και τα ΜΜΕ να το παίζουν συνέχεια όλη μέρα, η σπίθα άναψε.Δεν υποστηρίζω ότι θα γίνει σίγουρα φέτος,αλλά δεν είναι και δύσκολο.Τουναντίον.

Στην Αμερική τα πράγματα δείχνουν ότι ο Μπάρακ Ομπάμα θα είναι ο επόμενος πρόεδρος.Στην Ελλάδα, η πράξη μας έκανε να πιστεύουμε, ότι όποιος πρόεδρος και να είναι,η Αμερική ακολουθεί την ίδια πολιτική.Αν όμως, όπως ισχυρίζονται τα ΜΜΕ,πράγματι ο Ομπάμα δεν ακολουθήσει την πολιτική Μπούς,πως νομίζετε ότι θα αντιδράσουν τα "γεράκια" της ενέργειας που κυβερνούν σήμερα τον Λευκό Οίκο;
Α.Θα πουν δεν βαριέσαι και θα μείνουν δεύτεροι και καταιδρωμένοι πίσω από τη Ρωσία στον πιο κερδοφόρο τομέα,της ενέργειας;
B.Θα οδηγήσουν τα πράγματα από τώρα πρίν φύγουν;

Επίσης τι θα γίνει με Σκόπια;Μπούς και Κοντολίζα λένε "το συντομότερο δυνατόν".Ο Γραμματέας του ΝΑΤΟ τον Ιούλιο.

Γι αυτούς τους λόγους έχω την εντύπωση πως το 2012 είναι μακριά.

Αρισταίε,ευχαριστώ πολύ.

ΥΓ.Εγώ δεν πιστεύω πως ότι γίνει είναι εκ Θεού.Όλα είναι εξ ανθρώπου.Άνθρωποι έχουν σχεδιάσει και αυτά και την επόμενη μέρα.Ότι και να γίνει,εμείς τα τηλεόπτικα κανάλια θα βλέπουμε και ότι μας λένε θα πιστεύουμε.Κι αν ακόμα μιλήσουν για Θεό, θα είναι γιατί σε κάτι θα θέλουν να μας οδηγήσουν.Η κυριαρχία τους είναι απόλυτη και η κατάσταση μη αναστρέψιμη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 08:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Εγώ θα συνοψίσω γράφοντας:
Δεν θα γίνει τίποτα, τίποτα, τίποτα...
Δεν θα γίνει τίποτα, ούτε και αυτή την χρονιά...
Όσο και εάν το θέλετε και το ελπίζετε, όσο και εάν το ποθείτε...
Βλέπετε εδώ και 3 χρόνια γράφονται τα ίδια και τα ίδια, και το μιναδικό επειχήρημα που ακούγεται όταν ΤΙΠΟΤΑ δεν γίνεται είναι: πήραμε παράταση από τον Θεό...
Να δούμε πότε θα ξυπνήσετε...

Καλή μέρα και περαστικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιππόνοος
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 10:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιππόνοος
καλημέρα και από εμένα... είμαι καίνουργιος στην δημοθοινία σας ως μέλος, αλλά αρκετά παλαιός ως αναγνώστης (ήδη από το 2004)


""Επειδή οι χωρικοί ζητούσαν εκ νέου διευκρινήσεις ο Πατροκοσμάς τους είπε:
Θα ορκιστεί Έλληνας διοικητής που το μικρό του όνομα θα είναι ίδιο με εκείνο του Παλαιολόγου, ενώ το επώνυμό του θα θυμίζει την τέχνη των εθνικών""

Έχω την εντύπωση πως για τα πρώτα χρόνια θα οριστούν 3 προνοητές για την πόλη (Ένας Έλλην, ένας Δυτικός και ένας Ρώσσος). Αν λοιπόν ο Πατροκοσμάς λέει ότι η Πόλη θα δοθεί στους Έλληνες τότε ο Έλλην Διοικητής θα είναι ταυτοχρόνως και προνοητής αλλά όχι ο Έλλην Βασιλεύς Ιωάννης καθώς θα περάσουν κάποια χρόνια να σταθεροποιηθεί η κατάσταση. Μην ξεχνάμε ότι την Σμύρνη θα την διοικούσαμε για 5 χρόνια και ύστερα αν όλα πήγαιναν καλά θα την ενσωματώναμε πλήρως. Θέλω να πω δηλαδή πως ίσως ο αρχικός διοικητής να είναι ένας σημαίνων Έλλην που θα ορκιστεί από τον Βασιλέα Ιωάννη αλλά όχι ο ίδιος ο προφητευόμενος Βασιλεύς Ιωάννης και ότι ύστερα από ένα συγκεκριμένο διάστημα (πχ 3 χρόνια) να ενσωματωθεί πλήρως η Πόλη...

Edited by - Ιππόνοος on 10/05/2008 10:17:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannos Cyprus
Νέο Μέλος

Cyprus
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 10:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannos Cyprus
OANNHSEA, Εγώ θα συνοψίσω λέγοντας…. Δηλαδή με ειρωνεύεσε. Από περιέργεια και μόνο σε ερωτώ? Νομίζεις ότι ο Πάτερ Παίσιος είναι Μπανανέ? Νομίζεις ότι ολόκληρος Κοσμάς Αιτωλός είναι μπανανέ? Παρακαλώ απάντησε μου εσύ που είσαι ξύπνιος δηλαδή αφού νομίζεις ότι εμείς όλοι εδώ δεν είμαστε ξύπνιοι. Αν δεν σου αρέσουν οι απόψεις του Φόρουν μην το διαβάζεις. Άλλαξε Σταθμό να ενημερώνεσε για τα νέα των τραγουδιστών. Και τέλος απάντησε μου αν είδες ποτέ στην ζωή σου Τούρκο, (όχι από την τηλεόραση) διότι εμείς εδώ τους βλέπουμε καθημερινά.

Θεέ μου καθοδήγα τον κόσμο ώστε να ζεί χριστιανικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 12:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
Πάλι τα ίδια...

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί ενώ βλέπουν τον τίτλο του Θέματος , αρα με λίγο μυαλο (δε χρειάζεται πολύ) καταλαβαίνουν οτι σε αυτό θα γράφουν άτομα που πιστεύουν στις προφητείες και προσπαθουν να προσεγγισουν σοβαρα το θεμα , παρόλα αυτά λοιπόν μπαίνουν και γράφουν το μακρύ τους και το κοντό τους full ειρωνία και ξερολίαση.

Έλεος δηλαδή..

Μου φαίνεται θα μπώ και εγώ στο αγαπημένο τους Θέμα "Ελεονώρα Μελέτη VS Ελένη Μενεγάκη" ή "Πόσους πόντους τακούνι φόρεσε η Ταδε χθες;" για να τους την σπάσω.

"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 12:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Μην ανησυχείτε για τα παιδιά που γράφουν ειρωνικά.
Είναι μεγάλη η ευκαιρία που τους έχει δώσει ο Κύριος να ξέρουν από πριν πάνω κάτω τι θα γίνει.

Όταν θα αλλάξει ο κόσμος και εμείς θα είμαστε με το στόμα ανοιχτό για τις τρομακτικές αλλαγές που θα λαμβάνουν μέρος, αυτά τα παιδιά θα είναι τα πρώτα που θα επιστρέψουν ακόμα και αν δηλώνουν τώρα άθεα. Ο πολύς ο κόσμος που τα αγνοεί θα τρανταχτεί περισσότερο.

Ο Θεός δεν αφήνει καμιά καλοπροαίρετη ψυχή. Καλό λοιπόν είναι να διαβάζουν και ας ειρωνεύονται. Θα καταλάβουν αργότερα.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fosekfotos
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 16:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fosekfotos
^Σωστά τα λόγια σου,Σταύρε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 18:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΡΩΣΟ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ.

http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/05/10/1510312.htm

"ΤΗΝ ΤΟΥ ΑΣΩΤΟΥ ΦΩΝΗΝ "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 20:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
OANNHSEA, Εγώ θα συνοψίσω λέγοντας…. Δηλαδή με ειρωνεύεσε.

Tσου, τσου...
Βλέπεις δεν ειρωνεύομαι κάποιους σαν τον πατέρα Παϊσιο.
Αυτός έλεγε ότι έβλεπε.
Η ειρωνία μου είναι προς όλους αυτούς που προσπαθήσουν να "αποδηκοποιήσουν" τα λόγια του και να δώσουν ημερομηνίες...
Λοιόν εγώ είμαι άνθρωπος των μαθηματικών και της απόδειξης.
Και η απόδειξη μέχρι στιγμής είναι μία - ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!!
Άρα ή κάτι άλλο ενοούσσε ο πατέρας Παϊσιος και οι άλλες προφητείες ή είναι καραγκιόζηδες αυτοί που προσπαθούν να τις μεταφράσουν.
Και στις δύο περίπτωσεις είσαστε χαμένοι...
(Τώρα έρχεται η ειρωνία...)
Για κοίτα λίγο από την αρχή το προφητείες Νο1 και Νο2...
Για να δούμε ποιός βγήκε πιός σωστός από όλους εκεί μέσα.
Ο υποφαινόμενος και κάποιοι άλλοι που χρησιμοποιούν την λογική ή "οι πιστεύοντες τας ουράνιας προφητείας";

Όσο και να γράφετε, όσο και να ελπίζετε, όσο και να το ποθείτε, ΑΠΛΑ δεν πρόκειται να συμβεί ΤΙΠΟΤΑ!!!
Ούτε πόλεμοι φέτος και του χρόνου, ούτε σφαγές, ούτε επανακτήσεις εδαφών, ούτε τίποτα από όλα αυτά...
Πέρυσι είχα βάλει ένα στοίχημα που το κέρδισα - τι λέτε πάει και για φέτος;;;

quote:
Αν δεν σου αρέσουν οι απόψεις του Φόρουν μην το διαβάζεις.
Μα μου αρέσουν - μου φτιάχνουν την ημέρα...

quote:
παρόλα αυτά λοιπόν μπαίνουν και γράφουν το μακρύ τους και το κοντό τους full ειρωνία και ξερολίαση.

Το στοίχημα το πάμε παιδιά;;;
Η μήπως νομίζετε ότι υπάρχει περίπτωση να αφήσει κάποιος άνθρωπος της λογικής σαν εμένα, εσάς να πέφτετε μέσα στην λούμπα της παραφροσύνης... Άλλωστε θείο έργο επιτελώ - προσπαθώ να φέρω το φως στα πλανημένα πρόσωπα σας...

quote:
Είναι μεγάλη η ευκαιρία που τους έχει δώσει ο Κύριος να ξέρουν από πριν πάνω κάτω τι θα γίνει.

stavros77
Πέρυσι τα ίδια δεν λέγαμε και γράφατε;
Έχει γίνει κάτι - οτιδήποτε βρε brother - από όλα αυτά;
ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!
Άρα κάτι πάει στραβά εδώ - ή σας έχουν πει ψέματα οι αναλυτές των προφητειών, ή εσείς τις αναλύετε λάθος ή απλώς θέλετε να πιστεύετε ότι αύριο θα έρθει μία καλύτερη μέρα και θα την φέρει ο Θεός...
Μέχρι στιγμής...

Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι θα αλάξετε γνώμη, απλά μου αρέσει να έρχομαι στο τέλος και να λέω - πάρτα ρε, είχα δίκιο και ΕΣΥ λάθος...
Το στοίχημα πάει;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stvd
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 21:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stvd
Φίλε ΟΑΝNHSEA καταλαβαίνω το ύφος σου και συμφωνώ σε αυτά που λες...
Τίποτε δεν έχει επαληθευτεί 100%...Δεκτές οι εικασίες...
Διαφωνώ κάθετα με όποιον λέει "...τον Αυγουστο θα γίνει..." "στις 21 του μήνα" λες και παιζει παμε στοιχημα...ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΞΕΦΤΙΛΑ
Όσοι το κάνουν παίρνουν το ρίσκο να γελοιοποιηθούν, το έχω ξαναγράψει αυτο...πρόβλημα τους απο κει κ περα...
Τώρα για τις προφητείες...οτι ειπώθηκε πιστευω θα γίνει φιλε, και αυτο σημαίνει και πόλεμοι κ οτι άλλο θα φέρουν αυτοί.
Δεν είμαι εσχατολόγος ουτε καταστροφολόγος αλλιώς θα τα είχα παρατήσει όλα στο έλεος και θα περίμενα!
Πες μου ομως πως ενω δέχεσαι τα λεγόμενα του Π.Παισιου πιστευεις οτι δεν θα γίνει τίποτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spyros76
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 21:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spyros76
Φιλε ΟΑΝΝΗΣΕΑ περυσι κερδισες το στοιχημα απο ενα συγκεκριμενο ατομο,τον μητσακο αν θυμαμαι καλα.Αυτο δεν σημαινει οτι οι προφητειες ειναι λαθος και δεν θα επαληθευτουν.
Αν θυμασαι ειμαι αυτος που ελεγε οτι τα γεγονοτα θα αρχισουν το 2008, αλλα και παλι αυτο αποτελει τη δικη υποκειμενικη ερμηνεια των προφητειων και της εξωτερικης πολιτικης χωρις να ειναι προφητεια.
Σε θεωρω τοσο εξυπνο οσο να μπορεις να ξεχωρισεις την προφητεια απο την ερμηνεια της απο ενα η παραπανω ατομα.
Παντως μου προκαλει την περιεργεια το γεγονος οτι δεν βλεπεις οτι παρολο που δεν εχει εκπληρωθει ακομα η προφητεια για τον πολεμο το σκηνικο εχει στηθει οπως το ειχαμε προβλεψει και αρκει ενα σπιρτο για να παρει η φωτια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fosekfotos
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 22:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fosekfotos
Το στοίχημα από τύχη το κερδίζεις και από ατυχία το χάνεις.
Λίγοι είναι αυτοί που γνωρίζουν και κερδίζουν.

ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ,ΕΙΤΕ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΕΊΤΕ ΟΧΙ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 22:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Αγαπητέ φίλε OANNHSEA σαφώς και δεν έχει γίνει πόλεμος μέχρι τώρα.
Αλλά όχι ότι και από το Νο1 και Νο2 του ίδιου θέματος δεν έχει γίνει τίποτα αδερφέ....

Έχουν γίνει πολλά πράγματα που δείχνουν ότι οι προφητείες μόνο ψέμματα δεν είναι αλλά κάθε μέρα που περνά μας φέρνει δυστυχώς πιο κοντά.
Το ότι δεν έγιναν πέρσι και ότι μπορεί να μη γίνουν και φέτος (μακάρι δηλαδή) δεν σημαίνει τίποτα.
Το ότι κάποιος πόνταρε σε κάποιο συγκεκριμένο μήνα και δεν του βγήκε μπορεί να αναιρέσει τη θεοπνευστία των προφητειών?

Το ότι είναι καταγγεγραμμένη εδώ και χρόνια η ρήση του Παϊσίου ότι "ο Μάρτης πολεμά για την Ελλάδα" δεν σε θορυβεί μιας και επαληθεύτηκε πλήρως πριν 2 μήνες? ......όταν πολεμούσαμε κυριολεκτικά σε διπλωματικό επίπεδο να θέσουμε το βέτο για τα Σκόπια?

Σε καλώ να μην πιστεύεις τις δικές μας ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ερμηνείες αλλά να μελετήσεις τις προφητείες για να δεις μόνος σου. Κοίταξε γύρω σου και διάβασε ειδήσεις και θα δεις ότι έτσι όπως πορεύεται αυτός ο κόσμος, αν δεν μετανοήσει, δεν έχει πολλά ψωμιά......και ας μην είναι το 2008 αλλά το 2015 η ημερομηνία.....μικρή σημασία έχει.

Αφού είσαι λογικός άνθρωπος χρησιμοποίησε την λογική για να δεις τα αυτονόητα. Να είσαι καλά.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 22:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
Θα πέσει διαπληκτισμός απο Αμαλία τώρα αλλα χαλάλι.Δεν άντεξα.

quote:
Άρα ή κάτι άλλο ενοούσσε ο πατέρας Παϊσιος και οι άλλες προφητείες ή είναι καραγκιόζηδες αυτοί που προσπαθούν να τις μεταφράσουν.

Η περίπτωση απλά να έκαναν λάθος εκτίμηση δεν υπάρχει;
Ή την απόλυτη ευστοχία εκτιμήσεων ή καραγκιόζηδες;
Μπράβο σου , βλέπω έχεις κριτική σκέψη εξαιρετική...Εκφράσου καλύτερα αν έχεις τελειώσει το δημοτικό τουλάχιστον.

quote:
Η ειρωνία μου είναι προς όλους αυτούς που προσπαθήσουν να "αποδηκοποιήσουν" τα λόγια του και να δώσουν ημερομηνίες...


Δικαιωμά μας , να κάνουμε κάποιες σκέψεις και να συνδέσουμε κάποια γεγονότα , τα οποία ποστάρουμε για να μοιραστούμε/σχολιάσουμε/εξηγήσουμε με άλλους ανθρώπους ίδιου τρόπου σκέψης με κοινά ενδιαφέροντα κτλ.
Το οτι είσαι ξερόλας και επαρμένος δεν σου δίνει το δικαίωμα να ειρωνεύεσαι κανέναν.

quote:
Ο υποφαινόμενος και κάποιοι άλλοι που χρησιμοποιούν την λογική ή "οι πιστεύοντες τας ουράνιας προφητείας";

Τι θές να πεις δηλαδή;
Άκου κάτι , αν είσαι απο τους ανθρώπους που στην διατύπωση "Υπάρχει Θεός" απαντούν "απεδειξέ το" , να σε ενημερώσω οτι εμείς είμαστε απο τους ανθρώππους που λένε "απέδειξε πως δεν υπάρχει".Για σκέψου το λίγο , στην ουσία τα ίδια επιχειρήματα έχουμε.Εγώ δε μπορώ να αποδείξω οτι υπάρχει αλλα και εσυ οτι δεν υπάρχει.

Αυτά περι λογικής είναι κολοκύθια τούμπανα.Θα το δεχόμουν αν το τεκμηρίωνες , και μου απεδείκνυες οτι τα γεγονότα που ζούμε δεν πάνε την κατάσταση κατα εκεί.Οτι πίσω απο τον ενεργειακό πόλεμο δε θα φουντώσει και ο κανονικός.Οτι ακόμη και στο ΥπΕξ είχαν ψαχτεί για το "2 πασχαλιες και 2 καλοκαίρια".Οτι οι πλάτες που μας κάνει η Ρωσία είναι απλό καθημερινό φαινόμενο , και οι χυλόπιτες που ρίξαμε σε ΗΠΑ είναι κάτι φυσιολογικό επίσης....Αντ'αυτού όμως λες για "δήθεν λογικές" για "στοιχήματα" και άλλες ανοησίες.


Τιποτένια συμπεριφορά λοιπόν , που επιβεβαιώνεται περίτρανα και με τα παρακάτω:

quote:
Πέρυσι είχα βάλει ένα στοίχημα που το κέρδισα - τι λέτε πάει και για φέτος;;;

καθώς και

quote:
Η μήπως νομίζετε ότι υπάρχει περίπτωση να αφήσει κάποιος άνθρωπος της λογικής σαν εμένα, εσάς να πέφτετε μέσα στην λούμπα της παραφροσύνης... Άλλωστε θείο έργο επιτελώ - προσπαθώ να φέρω το φως στα πλανημένα πρόσωπα σας...


και φυσικά με

quote:
Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι θα αλάξετε γνώμη, απλά μου αρέσει να έρχομαι στο τέλος και να λέω - πάρτα ρε, είχα δίκιο και ΕΣΥ λάθος...
Το στοίχημα πάει;;;;

Πράγμαι δεν χρειάζεται να πω πολλά για αυτές τις τρείς προτάσεις σου.
Ορισμοί ΞΕΡΟΛΙΑΣ και ΚΟΜΠΛΕΞΙΣΜΟΥ.
Μα αν είναι δυνατόν να γράφεις εκφράσεις "πάμε στοίχημα" και "παρτα ρε , είχα δίκιο και εσυ άδικο".Αν μου πεις οτι είσαι ηλικίας 8-12 υπόσχομαι να κατανοήσω τα παραπάνω.Ειλικρινά.

"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 23:19:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και η απόδειξη μέχρι στιγμής είναι μία - ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!!
Άρα ή κάτι άλλο ενοούσσε ο πατέρας Παϊσιος και οι άλλες προφητείες ή είναι καραγκιόζηδες αυτοί που προσπαθούν να τις μεταφράσουν.
Και στις δύο περίπτωσεις είσαστε χαμένοι...

Ντροπή σου για τα μαυρισμένα γράμματα, μου θυμίζεις οπαδό ποδοσφαιρικής ομάδας.

Θα διαφωνίσω μαζί σου επίσης στην προσπάθεια μας να προσεγγίσουμε πιθανές ημερομηνίες. Δεν κάνουμε κάτι κακό.

Τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν και πο διαδραματίζοντε στα ευρύτερα Βαλκάνια μάλλον δεν συγκίνησαν την φαιά ουσία του εγκεφάλου σου ώστε να λειτουργήσει και να σου ανοίξουν τα μάτια.

Σε λίγο θα σας δώσω Λινγκ να δείς κάτι βιντεάκια μπας και καταλάβεις τι παιχνίδι παίζετε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 23:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
quote:
Η ειρωνία μου είναι προς όλους αυτούς που προσπαθήσουν να "αποδηκοποιήσουν" τα λόγια του και να δώσουν ημερομηνίες...
Λοιόν εγώ είμαι άνθρωπος των μαθηματικών και της απόδειξης.


Με συγχωρεις αλλα αποδηκοποιησουν τι σημαινει?Εννοεις μηπως αποκωδικοποιησουν?Εισαι οπως λες και ανθρωπος των μαθηματικων,δεν περιμενα τετοιο χοντρο λαθος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 23:34:04  Εμφάνιση Προφίλ

Who benefits from the 9/11 terror attack?

http://famozo.blogspot.com/2008/01/who-benefits-from-911-terror-attack.html

Δώσε βάση από το 7.00 λεπτό και μετά

Δες αυτό και θα ακολουθήσουν και άλλα. Όλα γίνοντε βήμα βήμα. Σειρά έχει η γειτονιά μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 23:46:22  Εμφάνιση Προφίλ
Οι αγωγοί ξαναμοιράζουν τα Βαλκάνια

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&tag=8400&pubid=922445

...Στρατιωτικοπολιτικός έλεγχος
Στο πλαίσιο αυτό κατέλαβαν και το Ιράκ και ακολουθούν τη γνωστή πολιτική στη Μέση Ανατολή, ενώ και η κατοχή του Αφγανιστάν μόνο ως πρόσχημα έχει τους Ταλιμπάν και την Αλ-Κάιντα. Στην πραγματικότητα αποσκοπεί στον στρατιωτικοπολιτικό έλεγχο της Κεντρικής Ασίας, καθώς οι πρώην σοβιετικές δημοκρατίες του Καζακστάν, του Τουρκμενιστάν, του Ουζμπεκιστάν έχουν τεράστια αποθέματα πετρελαίου ή φυσικού αερίου.


Τι να πούμε δηλαδή για το αιγαίο..... ποιος ανακάλυψε νομίζεις τις Γκρίζες ζώνες ώστε να μείνει ανεκμετάλευτο όλες αυτές τις δεκαετίες?

...Η Αμερική επιχειρεί να στραγγαλίσει την ευρωπαϊκή προσπάθεια απεξάρτησης από τις ΗΠΑ με επίσης δύο τρόπους: αφενός επεκτείνει όσο μπορεί περισσότερο την καθυπόταξη των χωρών που έχουν πετρέλαιο και φυσικό αέριο και αφετέρου προσπαθεί να υπονομεύσει με κάθε μέσο οποιονδήποτε αγωγό συνδέει τη Ρωσία με την Ευρώπη.....

Edited by - OmasEpsilon on 10/05/2008 23:49:10

Edited by - OmasEpsilon on 10/05/2008 23:50:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 49 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy