ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ..
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 56
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 18:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Sesostris:
Όσο για το αν ο Θωμάς ήταν δίδυμος αδελφός του Χριστού ή όχι αυτό δεν είναι προσωπική μου διαπίστωση , το ότι ο Χριστός ήταν δίδυμος αναφέρεται στο ευαγγέλιο του Βαρθολομαίου , και ήταν γνωστό στους πρώτους Χριστιανούς μέχρι τα μέσα σχεδόν του 3ου αιώνα

Γνωστό δεν ήταν, γνωστό πήγαν "κάποιοι" να το κάνουν και η εκκλησία μας το έστειλε εκεί που ήταν η θέση του.....στα σκουπίδια.....
quote:
Sesostris:
Εγώ όπως γνωρίζεις πιστεύω ότι ο Χριστός δεν υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο , επομένως κάποιος που δεν υπήρξε αποκλείεται να είχε δίδυμο αδελφό ή σύζυγο , για να θυμηθούμε και τον μύθο του αγίου αίματος .

Πες το ντε!!!! και με τρόμαξες!!!
quote:
Sesostris:
Εδώ έχεις μεγάλο λάθος . Το κοράνι δεν θεωρεί ότι αυτός που σταυρώθηκε ήταν ο Χριστός , αλλά ότι ο Θεός θέλοντας να αποτρέψη την σταύρωσή του , έστειλε στη θέση του κάποιον που του έμοιαζε , δίχως να αναφέρεται πουθενά ότι ήταν ο δίδυμος αδελφός του ή ποιος ήταν , τον οποίο και σταύρωσαν νομίζοντάς τον για τον Χριστό .
Το συμπέρασμα είναι ότι στο Κοράνι αυτά τα έγραψαν οι Άραβες επηρεασμένοι από τον μύθο του διδύμου αδελφού του Χριστού , που αναφέρεται στο ευαγγέλιο του Βαρθολομαίου .

Δεν ανέφερα εγώ τη λέξη Κοράνι πουθενά...... Το συμπέρασμα είναι ότι οι Μουσουλμάνοι θέλουν αλλά δεν μπορούν......εσύ μπορείς......αλλά δε θέλεις.....κοινός και οι δυό σας θα γράφετε ότι σας κατεβαίνει για τον Χριστό
quote:
Sesostris:
Φίλε trexagireve σου υπενθυμίζω ότι ο Χριστιανισμός πρώτος αντέγραψε και σφετερίστηκε όχι μόνο τα (ιερά) κείμενα του Ιουδαϊσμού , τα οποία και παραποίησε για να τα φέρη στα μέτρα του , αλλά και από τον Στωικισμό , τον Μιθραϊσμό , τους Ορφικούς , καθώς και από τη λατρεία της Ίσιδας . Ας μη μιλάμε λοιπόν για σφετερισμούς .

Τίποτα δεν αντέγραψε γιατί δεν έχει καμία σχέση με μυθεύματα.......απλά ο άνθρωπος που πάντα ήθελε τη γνωριμία και την επαφή του με τον Θεό, όπως ακριβώς το ορφανό ψάχνει μέχρι το τέλος της ζωής του να βρεί τους αληθινούς γονείς του, έτσι και ο άνθρωπος έψαχνε το Θεό του και προσπαθούσε να του προσδώσει μυθικές διαστάσεις.
Kι αυτό γιατί δεν μπορούσε να καταλάβει, ή αν θες να δεχτεί, ότι ο Θεός θα ερχόταν και θα πέθαινε για το δημιούργημά του και ως εκ τούτου φανταζόταν το Θεό να πέθαινε χάριν του έρωτα του πάθους και της διασφάλισης του Θεϊκού θρόνου..........μέχρι που ήρθε ο Ιησούς για να βάλει τα πράγματα στη θέση τους και να δείξει ότι η νεκρανάσταση του Θεού έγινε για συμφέρον και καλό του ανθρώπου και όχι για ίδιον συμφέρον...........
αλλά που να καταλάβετε τέτοια πράγματα? εδώ ο γιαπετ μας είπε λίγο πολύ ότι ο Ιησούς ήταν ο Οσάμα Μπιν Λάντεν!!!!


Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 18:43:15  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι

quote:
εδώ ο γιαπετ μας είπε λίγο πολύ ότι ο Ιησούς ήταν ο Οσάμα Μπιν Λάντεν!!!!

Είστε συκοφάντες, ποτέ δεν κατηγόρησα τον Οσάμα μπιν Λάντεν...

Στο Μαϊάμι είναι ο άνθρωπος...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 19:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Γιάπετ, οι δικές μου πηγές
είναι πιο πρόσφατες χρονικά, δεν έχουν αμφισβητηθεί,
πλήν ελαχίστων και έχει παραδείγματα με πραγματικούς
ανθρώπους κι όχι συμβολισμούς κι αφηρημένες έννοιες...
Τα δικά σου, που είναι πιο πολύ μύθος, ως παλαιότερα,
εκτός από τη φιλοσοφική τους πλευρά, τι άλλο έχουν;
Σε θρησκευτικό επιπεδο μιλάμε... Μύηση σε ανθρώπινες και
ελαφρά πνευματικές θέσεις έχουν, δίχως την προοπτική του
χριστιανισμού, όπως οδηγεί προς κάτι σταθερό, ούτε τη
δυναμική που έχει, ανα τους αιώνες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 20:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
Είστε συκοφάντες, ποτέ δεν κατηγόρησα τον Οσάμα μπιν Λάντεν

Xμ, στα υπόψη......και αυτό!!!

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 20:43:47  Εμφάνιση Προφίλ
Γράφε ρουφιανίτο, γράφε....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 23:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Αυτό δεν το καταλαβαίνεις υποτίθεται;
διάλογος είναι να υπάρχει μια κοινή βάση λογικής, φίλε μου
κι όταν δεν υπάρχει είναι τουλάχιστον ύποπτο.

Πώς είναι δυνατόν να υπάρξη κοινός τόπος φιλύποπτε φίλε trexagireve , όταν εσύ σαν unius libri hominem (άνθρωπος του ενός βιβλίου) όπως σου έγραψα πιο πάνω , δεν δέχεσαι καμία άλλη αλήθεια από αυτή της Βίβλου και των ευαγγελίων , ενώ εγώ εξετάζω τα πάντα από την ιστορική τους πλευρά , και μέσα από συγκρίσεις (στη βιβλιοθήκη μου ίσως υπάρχουν περισσότερα θρησκευτικά βιβλία από όσα έχεις) , προσπαθώ να πλησιάσω στα γεγονότα δίχως να δέχομαι a priori καμία εκδοχή .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 09:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έ όχι και άνθρωπος ενός βιβλίου, φίλε Sesostris....
χιλιάδες βιβλία και μάλιστα απο τόσες διαφορετικές θέσεις
και προσεγγισεις που πλέον, δεν κολλύομαι στις τοποθετήσεις
μου... Μπορείς να το δεις όπως είναι; Ότι άλλο κάποιος που έχει
διαβάσει ένα βιβλίο κι άλλο κάποιος που έχει κατασταλλάξει σε
κάποιο βιβλίο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 00:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Έ όχι και άνθρωπος ενός βιβλίου, φίλε Sesostris....
χιλιάδες βιβλία και μάλιστα απο τόσες διαφορετικές θέσεις
και προσεγγισεις που πλέον, δεν κολλύομαι στις τοποθετήσεις
μου... Μπορείς να το δεις όπως είναι; Ότι άλλο κάποιος που έχει
διαβάσει ένα βιβλίο κι άλλο κάποιος που έχει κατασταλλάξει σε
κάποιο βιβλίο;

Μα αυτή ακριβώς τη σημασία έχει φίλε μου και το unius libri hominem , τον άνθρωπο που προσκολλάται σε ένα και μοναδικό βιβλίο , αρνούμενος να δη τα πράγματα σφαιρικά .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 01:37:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Sesostris Απεστάλη: 30/10/2008, 22:51:20

Φίλε trexagireve , πως μπορείς να κρίνης και να απορρίπτης τα άλλα θρησκευτικά βιβλία όταν σύμφωνα με αυτά που έχεις γράψει μέχρι σήμερα χαρακτηρίζεσαι σαν unius libri hominem , όπως θα έλεγε και ο μακαρίτης Θωμάς Ακινάτης ;


quote:
τρεχα.... Απεστάλη: 01/11/2008, 10:31:58
Αγαπητέ μου sesostris, σ' ευχαριστώ για τα καλά σου
λόγια,

quote:
Sesostris Απεστάλη: 05/11/2008, 23:09:21
Πώς είναι δυνατόν να υπάρξη κοινός τόπος φιλύποπτε φίλε trexagireve , όταν εσύ σαν unius libri hominem (άνθρωπος του ενός βιβλίου)

quote:
τρεχα.... Απεστάλη: 06/11/2008, 09:41:21
Έ όχι και άνθρωπος ενός βιβλίου, φίλε Sesostris....



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 09:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ειλικρινά φίλε Γιάπετ, έχω εντυπωσιαστεί...Αυτή την πλευρά
που βλέπεις μόνο εσύ των πραγμάτων, δεν την έχω ξαναδεί...
Αλήθεια πες μου τι βλέπεις σ αυτά τα quotes που βάζεις...
Γιατί σίγουρα έλεγαν και λένε άλλα... Θέλω λοιπόν να δώ τι
βλέπεις εσύ... Θα ΄χει ενδιαφέρον....
Φίλε sesostris, διαβάζω πολλά βιβλία και τώρα, είπαμε, αλλά
στα θέματα πίστεως, έχεις ένα μπούσουλα κι αυτό δεν λέγεται
άνθρωπος του ενόε βιβλίου, επαναλαμβάνω, προς επίρρωσιν της αλήθειας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 15:20:52  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα...., το τι λένε οι παραθέσεις, φαίνεται, αλλά μη σκοτίζεσαι, δεν φταίς εσύ.
Ο Sesostris φταίει που τη δεύτερη φορά, έβαλε και τη μετάφραση.

Είναι, ένας αυτός......


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 20:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Sesostris Απεστάλη: 30/10/2008, 22:51:20

Φίλε trexagireve , πως μπορείς να κρίνης και να απορρίπτης τα άλλα θρησκευτικά βιβλία όταν σύμφωνα με αυτά που έχεις γράψει μέχρι σήμερα χαρακτηρίζεσαι σαν unius libri hominem , όπως θα έλεγε και ο μακαρίτης Θωμάς Ακινάτης ;

τρεχα.... Απεστάλη: 01/11/2008, 10:31:58
Αγαπητέ μου sesostris, σ' ευχαριστώ για τα καλά σου
λόγια.



Eδώ ο trexagireve τον ειρωνεύτηκε.

quote:
Sesostris Απεστάλη: 05/11/2008, 23:09:21
Πώς είναι δυνατόν να υπάρξη κοινός τόπος φιλύποπτε φίλε trexagireve , όταν εσύ σαν unius libri hominem (άνθρωπος του ενός βιβλίου)

τρεχα.... Απεστάλη: 06/11/2008, 09:41:21
Έ όχι και άνθρωπος ενός βιβλίου, φίλε Sesostris....


Το αστείο παρατράβηξε.

quote:
γιαπετ:
τρεχα...., το τι λένε οι παραθέσεις, φαίνεται, αλλά μη σκοτίζεσαι, δεν φταίς εσύ.
Ο Sesostris φταίει που τη δεύτερη φορά, έβαλε και τη μετάφραση.

Είναι, ένας αυτός......



Kαι ξαφνικά ακούγεται ένας θόρυβος!!! αλήθεια κοκκίνησες?

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 01:16:30  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι, εκτός από λογιστή, έχετε και δικηγόρο στην ομάδα ή προστέθηκε κι άλλος τελευταία;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 13:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Τι είναι άσπρο, κρατάει μαστίγιο και τρέχει
πίσω απο τον γιάπετ;
Η μ@@@@@@ία ( σωστός φίλε allzzaro;) που τον δέρνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 13:46:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
trexagireve
Τι είναι άσπρο, κρατάει μαστίγιο και τρέχει
πίσω απο τον γιάπετ;
Η μ@@@@@@ία ( σωστός φίλε allzzaro;) που τον δέρνει...

Ετσι μπράβο trexagireve. Η είσαι χριστιανός ή δεν είσαι...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 14:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ξέρω ρε φίλε Μακεδόν, ότι πάντα εμείς οι
χριστιανοι θα είμαστε πιο ίσοι απο τους ίσους,
αλλα καμιά φορά είμαστε και άνθρωποι...
Εσύ μόνιμα....Είσαι άνθρωπος εννοώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 16:02:30  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα...., δεν είχα καμμία αμφιβολία ότι γνωρίζεις τόσες λεπτομέρειες για τη μαλακία (χρώμα, αξεσουάρ κλπ.).

Μ' αυτήν την εμπέδωση αποκτάς το δικαίωμα να χαρακτηριστείς Ο ειδικός, επ' αυτής, στο φορουμ.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 16:39:50  Εμφάνιση Προφίλ
Τρέχα ξέφυγες...
Αναλαμβάνω λοιπόν να σε ξεκουνήσω λίγο...
Βρέ ζώα!
Γιατί αυτό είστε!
Ζώα!
Και συγκεκριμένα αγελάδες!
Ναι... αγελάδες!
Κάθεστε μες στο μαντρί, με τον ξύλινο φράχτη, και μασουλατε άχυρο και χορτάρι!
Αν γνώριζαν οι αγελάδες τί δύναμη είχαν θα έδιναν μιά στο φράχτη και θα τον γκρέμιζαν!
Βρε αγελάδα (τρέχα) δεν σκέφτηκες ποτέ πως τα θαύματα που σου τύχανε ΕΣΥ τα προκάλεσες με τη δική σου δύναμη???????
Ή είναι πιό βολικό να πιστεύεις πως ό'τι δεν μπορείς να το εξηγήσεις με τη λογική σου(γιατί μέχρι εκεί φτάνει το φτωχό σου μυαλουδάκι) είναι θεϊκή πράξη??????????
Τι είσαι ρε???
Αδύναμο ανθρωπάκι άμοιρο ευθυνών????????
Ρε βγείτε έξω απ'τα μαντριά!
Ή ΦΟΒΑΣΤΕ την έλλειψη ασφάλειας έξω απ'αυτά και που σας την προσφέρουν μαζί με τροφή...αλλά τί τροφή...τέτοια ώστε να έχετε το βλέμμα της αγελάδας ?????
Φοβάστε ρε, και στρουθοκαμηλίζετε και σαν κοπάδι που είστε, όλοι μαζί θα πάτε στη σφαγή όταν έρθει η ώρα της συγκομιδής.
Καθήστε ζώα να σας ταϊζουν και να σας χαϊδεύουν μέχρι να γίνετε τροφαντοί και καλοί μεζέδες!
Ζώα!

Υ.Γ. το θέμα ''μύθος ΚΑΙ θρησκεία'' θα έπρεπε να μετονομαστεί σε ''μύθος Η θρησκεία''!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 17:14:14  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε helios2012, ο τρεχα.... εκνευρίστηκε με την επισήμανση που έκανα σε προηγούμενο μήνυμα και γι' αυτό με έβρισε.

Άλλωστε του απάντησα με τον ίδιο τρόπο, αν και δεν είμαι άνθρωπος των ύβρεων, όπως έχει αποδειχθεί απ' τη συμμετοχή μου στους διαλόγους.

Αυτό το έκανα για ένα και μοναδικό λόγο, να δείξω ότι δεν μπορεί κάποιος να λέει ότι θέλει, μπροστά σε μια οθόνη, προκειμένου να "ζωγραφίσει" τον εαυτό του, όπως θα ήθελε να είναι και για να δημιουργεί εντυπώσεις, περί της μορφώσεως και της πείρας του, διότι δεν έχει καμμιά σημασία εδώ, αφού τα γραπτά του καθενός τον καθορίζουν και τον φωτογραφίζουν.

Θεωρώ όμως ότι κι εσύ ξέφυγες και ενώ γνωρίζεις τον τρόπο να είσαι καυστικός, χωρίς ακρότητες, παρασύρθηκες και έπεσες στο επίπεδο του εν λόγω κυρίου...

Επειδή υποψιάζομαι τις γνώσεις και τους προβληματισμούς σου, απ' τα μηνύματα που έχεις στο ενεργητικό σου, σε παρακαλώ να είσαι πιο προσεκτικός στις εκφράσεις σου, έτσι ώστε να λαμβάνονται υπ' όψιν, με τη σοβαρότητα που τους αρμόζει.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, οι εποχές που διάγουμε θέλουν νηφαλιότητα και προγραμματισμό, διαφορετικά θα χάσουμε την ευκαιρία, ως ανθρωπότητα.

Ελπίζω να με κατανοείς και να μην παρεξηγήσεις την παρέμβασή μου...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 17:55:19  Εμφάνιση Προφίλ
Καλέ μου γιάπετ
Το ομολογώ...παρασύρθηκα, εκνευρίστηκα!

Οφείλω μια τεράστια συγνώμη σε όλα τα ζώα για την χρησιμοποίησή τους τοιουτοτρόπως, εκ μέρους μου!

Εξάλλου έτσι όπως έχει καταντήσει η ανθρωπότητα η χειρότερη βρισιά είναι να σε αποκαλούν άνθρωπο και όχι ζώο!
Οπότε, μέχρι ο άνθρωπος να ξαναγίνει ΑΝΘΡΩΠΟΣ, το να αποκαλείται ζώον(μην ξεχνάμε την πραγματική διάσταση της εν λόγω λέξης) είναι μάλλον πρός τιμήν του!

Και επειδή το κλίμα γενικότερα είναι βαρύ πάρτε και ενα ανέκδοτο για να ελαφρύνουμε την ατμόσφαιρα και να ευθυμήσουμε και λιγάκι!

Ενας παπάς αποφασίζει, οτι μια επίδειξη θα έδινε άλλη βαρύτητα
στο κυριακάτικο κήρυγμα, γι αυτό έβαλε 4 σκουλήκια σε 4 μπουκάλια.

-Το πρώτο σκουλήκι σε μπουκάλι που περιείχε οινόπνευμα
-Το δεύτερο σκουλήκι σε μπουκάλι που περιείχε καπνό
-Το τρίτο σκουλήκι σε μπουκάλι που περιείχε σπέρμα
-και το τέταρτο σκουλήκι σε μπουκάλι που περιείχε καθαρό νερό.

Στο τέλος του κηρύγματός του ο παπάς δίνει τα αποτελέσμα της
διαδικασίας αυτής:

- το σκουλήκι που τοποθετήθηκε στο μπουκάλι του αλκοόλ, πέθανε
- το σκουλήκι που τοποθετήθηκε στο μπουκάλι του καπνού, πέθανε
- το σκουλήκι που τοποθετήθηκε στο μπουκάλι με το σπέρμα, πέθανε
- αυτό μόνο που τοποθετήθηκε μέσα στο καθαρό νερό έζησε.

Ο παπάς απευθυνόμενος στο εκκλησίασμα ρώτησε: "Ποιό είναι
λοιπόν το ηθικό δίδαγμα, από αυτήν την παραβολή;"

Και μια γριούλα από το βάθος της εκκλησίας αναφωνεί:

"ΌΣΟ ΠΙΝΟΥΜΕ, ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΗΔΙΟΜΑΣΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ!!!!"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 22:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Προς άρση κάθε παρεξηγήσεως και παρερμηνείας αγαπητά παπαγαλάκια και αυθόρμητοι συνήγοροι europaioi , όταν εγώ απεκάλεσα τον trexagireve unius libri hominem , δεν το έκανα με πρόθεση να τον προσβάλλω ότι δεν έχει διαβάσει άλλα βιβλία . Η επιλογή μου να το γράψω στα λατινικά ήταν για να τονιστή το ότι άσχετα με το ότι έχει διαβάσει , παραμένει προσκολλημένος σε ένα και μοναδικό βιβλίο , τη Βίβλο , και προσπαθεί να ερμηνεύση τα πάντα μέσω αυτής . Τίποτα περισσότερο , τίποτα λιγότερο .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 10:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλά ρε παιδιά, είπαμε διαβολή και δαστρέβλωση, αλλά
τόσο πολυ ζείτε πια μές στο μυαλό σας; Εξ αρχής απάντησα
στο ότι είμαι οπαδός ενός βιβλίου, λέγοντας περί χιλιάδων,
αλλά ο εκνευρισμός του Γιάπετ, δεν κρατιόνταν,....
Επέμενε και μετά το λάθος του... 'Αυτό το λέμε εγωισμό...Αλλά
ποιός τα κοιτάει αυτά στον κόσμο των εντυπώσεων....
Να το ξανακάνουμε φίλε sesostris, γιατί τώρα δεν έπιασε.....
Την άλλη φορά, εύχομαι να πετύχετε κάτι...
Έτσι για ναχούμε να λέμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 11:28:09  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα...., φαίνεται ποιός εκνευρίστηκε, απ' τα μηνύματα. Θα μπορούσες να μη ζητήσεις συγγνώμη, βέβαια, αλλά να το παραδεχθείς, δεν είναι ντροπή.
Εγώ έκανα μια διαπίστωση κι επειδή την πάτησες και ευχαρίστησες τον Sesostris, για το... λατινικό, εκνευρίστηκες όταν στο έκανε Ελληνικό και το κατάλαβες.
Τέλος πάντων, γνωστά αυτά...

Θα μπορούσες να είσαι ας πούμε, οπαδός του malleus maleficarum, που απ' ότι λες, το έχεις στη βιβλιοθήκη σου, άσε που είναι και πιο αποτελεσματικό,έ;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 11:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Γιάπετ, ειλικρινά με ξαφνιάζεις
πιστεύοντας ότι η δική σου ελλειπή αντίληψη,
μπορεί να κρυφθεί πίσω από μια προσπάθεια, άλλης σου
απροσεξίας, να μου δέιξεις ότι εγώ δεν κατάλαβα... Δεν έγινε
αυτό, αλλά και αυτό να είχε γίνει, πιστεύεις ότι είναι πολλοί
σαν εσένα που δηλώνουν το αλάθητο και δεν παραδέχονται ποτέ τα
λάθη τους;Εγώ πάντως όχι. Δόξα το Θεό και λάθη κάνω, καθημερινά
και τα καταλαβαίνω και προσπαθώ να διορθωθώ γιατί γ αυτό είμαι εδώ...
Εσύ τα ξέρεις όλα... Ψάχνεις για επαίνους;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 13:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Μήνυμα με πολλούς αποδέκτες


(Κι επειδή 1 εικόνα ισούται με 1.000 λέξεις...)


+


=


=







In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 14:59:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dying_Incubus
(Κι επειδή 1 εικόνα ισούται με 1.000 λέξεις...)

Κατ'αρχήν δεν έχεις μία εικόνα, έχεις τέσσερις. Ερμηνεύοντας τις εικόνες, αγαπητέ Γιώργο, παρατηρούμε τα εξής:

1. Ο τύπος με τις κίτρινες κάρτες έχει δύο δεξιά χέρια.
2. Ο τύπος με την κόκκινη είναι διαφορετικός από τον τύπο με τις κίτρινες. Το χέρι του είναι πιο ... τρυφερό και πιο νεανικό (αν και πιο τριχωτό) από του άλλου. Είναι εμφανής η χρήση προϊόντων περιποίησης χεριών (αν και πρέπει να δουλέψει ακόμη πάνω στην αποτρίχωση).
3. Το εργαλείο κοπής σε συνδυασμό με το καλάθι που είναι δίπλα πρέπει να προορίζεται για μακριά αντικείμενα (αλλιώς θα είχε μικρότερο καλάθι).

Αρα το συμπέρασμα που βγαίνει αβίαστα είναι (ανά σειρά)...

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΑ ΔΕΞΙΑ ΧΕΡΙΑ

ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟΝ ΕΝΑ ΤΡΥΦΕΡΟ ΔΕΞΙ ΧΕΡΙ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΑ.

Δεν κατάφερα να αποκωδικοποιήσω το συμβολισμό με τις κάρτες ακόμη.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 19:44:40  Εμφάνιση Προφίλ
europaios2:
«Τίποτα δεν αντέγραψε γιατί δεν έχει καμία σχέση με μυθεύματα...»

Με μυθεύματα ενδεχομένως όχι, με παραμύθια όμως πολλά....

europaios2:
«Kι αυτό γιατί δεν μπορούσε να καταλάβει, ή αν θες να δεχτεί, ότι ο Θεός θα ερχόταν και θα πέθαινε για το δημιούργημά του..»

Γνωρίζουμε πολύ καλά ότι η λεγομένη ως Παλαιά Διαθήκη δεν ομιλεί και προφητεύει για κάποιον «Θεάνθρωπο» (ανύπαρκτη έννοια στην Π.Δ.) ο οποίος δήθεν θα πρέπει να «πεθάνει για το δημιούργημα του», έτσι ώστε να σώσει........το δημιούργημα απο τον ίδιο τον δημιουργό ο οποίος και δημιουργεί αλλά και πεθαίνει για τα μάτια του ιδίου του εαυτού του!!!

Φίλτατε ευρωπαίε φρόντισε είτε να ΜΑΘΕΙΣ καλύτερα τα θεολογικά επιχειρήματα είτε απλά να προσπερνάς παρόμοιες πατάτες....

europaios2:
«..μέχρι που ήρθε ο Ιησούς για να βάλει τα πράγματα στη θέση τους και να δείξει ότι η νεκρανάσταση του Θεού έγινε για συμφέρον και καλό του ανθρώπου και όχι για ίδιον συμφέρον.....»

Πρώτον η περίφημη (και αναπόδεικτη..) «νεκρανάσταση» δεν προφητεύεται απο την Παλαιά Διαθήκη ως προυπόθεση ή έργο του Μεσσία ή οποιουδήποτε άλλου «Σωτήρα».

Και εάν έχεις αντιρρήσεις φέρε μας τα σχετικά εδάφια.

Δεύτερον, ακόμη και εάν δεχθούμε τον παραλογισμό αυτό της Σχολαστικής πτέρυγας των Μεσσιανιστών-Χριστιανών της διασποράς (οι οποίοι και ελάχιστα γνώριζαν την ιουδαϊκή παράδοση αλλά απλά «έτρωγαν» ότι τους δίνανε..), και πάλι καταλήγουμε σε φιάσκο ώς προς την αξίωση, διότι καμία απολύτως θεολογική κατάκτηση δεν κέρδισε έκτοτε ο άνθρωπος: παρέμεινε έκπτωτος, παρέμεινε με το στίγμα της αμαρτίας, τίποτα δεν άλλαξε στη θέση του μπροστά στη τελική κρίση, η γυναίκα ήταν και παρέμεινε δεύτερης κατηγορίας δημιούργημα, μιας και ούτε καν στο ιερό δεν δικαιούται να εισέλθει και πολλά άλλα.

Συνεπώς, και συσχετίζοντας τις αλήθειες της Πεντατεύχου αλλά και τα παραμύθια των πλαστογράφων της Κωνσταντίνειας Χριστολογίας διαπιστώνουμε ότι τίποτα εκ της χριστιανικής διδαχής δεν έχει λογική ή θεολογική τεκμηρίωση.

Έτσι είναι με τον καθένα που έρχεται δεύτερος στο πάρτι.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 20:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
europaios2:
«Τίποτα δεν αντέγραψε γιατί δεν έχει καμία σχέση με μυθεύματα...»

Schwabe:
Με μυθεύματα ενδεχομένως όχι, με παραμύθια όμως πολλά....

europaios2:
«Kι αυτό γιατί δεν μπορούσε να καταλάβει, ή αν θες να δεχτεί, ότι ο Θεός θα ερχόταν και θα πέθαινε για το δημιούργημά του..»

Schwabe:
Γνωρίζουμε πολύ καλά ότι η λεγομένη ως Παλαιά Διαθήκη δεν ομιλεί και προφητεύει για κάποιον «Θεάνθρωπο» (ανύπαρκτη έννοια στην Π.Δ.) ο οποίος δήθεν θα πρέπει να «πεθάνει για το δημιούργημα του», έτσι ώστε να σώσει........το δημιούργημα απο τον ίδιο τον δημιουργό ο οποίος και δημιουργεί αλλά και πεθαίνει για τα μάτια του ιδίου του εαυτού του!!!

Φίλτατε ευρωπαίε φρόντισε είτε να ΜΑΘΕΙΣ καλύτερα τα θεολογικά επιχειρήματα είτε απλά να προσπερνάς παρόμοιες πατάτες....

europaios2:
«..μέχρι που ήρθε ο Ιησούς για να βάλει τα πράγματα στη θέση τους και να δείξει ότι η νεκρανάσταση του Θεού έγινε για συμφέρον και καλό του ανθρώπου και όχι για ίδιον συμφέρον.....»

Schwabe:
Πρώτον η περίφημη (και αναπόδεικτη..) «νεκρανάσταση» δεν προφητεύεται απο την Παλαιά Διαθήκη ως προυπόθεση ή έργο του Μεσσία ή οποιουδήποτε άλλου «Σωτήρα».

Και εάν έχεις αντιρρήσεις φέρε μας τα σχετικά εδάφια.

Schwabe:
Δεύτερον, ακόμη και εάν δεχθούμε τον παραλογισμό αυτό της Σχολαστικής πτέρυγας των Μεσσιανιστών-Χριστιανών της διασποράς (οι οποίοι και ελάχιστα γνώριζαν την ιουδαϊκή παράδοση αλλά απλά «έτρωγαν» ότι τους δίνανε..), και πάλι καταλήγουμε σε φιάσκο ώς προς την αξίωση, διότι καμία απολύτως θεολογική κατάκτηση δεν κέρδισε έκτοτε ο άνθρωπος: παρέμεινε έκπτωτος, παρέμεινε με το στίγμα της αμαρτίας, τίποτα δεν άλλαξε στη θέση του μπροστά στη τελική κρίση, η γυναίκα ήταν και παρέμεινε δεύτερης κατηγορίας δημιούργημα, μιας και ούτε καν στο ιερό δεν δικαιούται να εισέλθει και πολλά άλλα.

Συνεπώς, και συσχετίζοντας τις αλήθειες της Πεντατεύχου αλλά και τα παραμύθια των πλαστογράφων της Κωνσταντίνειας Χριστολογίας διαπιστώνουμε ότι τίποτα εκ της χριστιανικής διδαχής δεν έχει λογική ή θεολογική τεκμηρίωση.

Έτσι είναι με τον καθένα που έρχεται δεύτερος στο πάρτι


Ο Μεσσίας θα προερχόταν από τη φυλή Ιούδα

Προφητεία: «Δεν θα λείψει το σκήπτρο από τον Ιούδα, ούτε νομοθέτης από ανάμεσά του, μέχρι που θα έρθει ο Σηλώ και σ' Αυτόν θα υπακούνε οι λαοί» (Γένεση 49:10)

Η λέξη Σηλώ, σημαίνει Μεσσίας. Αυτή η προφητεία, ότι ο Μεσσίας θα ερχόταν από τη φυλή του Ιούδα, ήταν τελείως ασυνήθιστη και παράξενη. Το έθνος του Ισραήλ αποτελούνταν από 12 φυλές. Είχε οριστεί ότι, οι ιερείς του Ισραήλ θα προέρχονταν από τη φυλή του Λευί. Κι όμως, ο Ιησούς εκπλήρωσε αυτή τη προφητεία προερχόμενος από τη φυλή του Ιούδα. Και της Μαρίας και του Ιωσήφ η καταγωγή ήταν από τη φυλή του Ιούδα.

Ο Μεσσίας θα γεννιόταν από Παρθένο

Προφητεία: "Γι αυτό, ο ίδιος ο Κύριος θα σας δώσει σημάδι. Δείτε, η Παρθένος θα συλλάβει και θα γεννήσει γιο, και θα ονομαστεί Εμμανουήλ"(Ησαΐας 7:14)


Ο Μεσσίας θα έκανε τη θριαμβευτική Του είσοδο στην Ιερουσαλήμ καβάλα πάνω σε ένα γαϊδουράκι

Προφητεία: «Έχε χαρά μεγάλη, θυγατέρα Σιών. Να αλαλάζεις θυγατέρα Ιερουσαλήμ. Δες! Ο Βασιλιάς σου έρχεται σε σένα! Αυτός είναι δίκαιος και σώζει. Είναι πράος και κάθεται πάνω σε γαϊδουράκι»(Ζαχαρίας 9:9)

Ο Μεσσίας θα προδινόταν για 30 αργύρια

Προφητεία: «Και είπα σ' αυτούς: "Αν συμφωνείτε, δώστε μου αμοιβή. Διαφορετικά αρνηθείτε την. Κι εκείνοι έστησαν την αμοιβή μου: τριάντα αργύρια"»(Ζαχαρίας. 11:12)

Που θα χρησιμοποιούνταν τα αργύρια της προδοσίας

Προφητεία: «Και είπε Κύριος σ' εμένα: Ρίξτε τα αυτά στον κεραμοποιό, την τιμή με την οποία διατιμήθηκα απ' αυτούς. Και πήρα τα τριάντα αργύρια και τα έριξα αυτά στον οίκο του Κυρίου, στον κεραμοποιό» (Ζαχαρίας 11:13)


Ο Μεσσίας θα τραυματιζόταν, θα ταλαιπωριόταν και θα δερνόταν

Προφητεία: «Αλλά αυτός τραυματίστηκε για τις δικές μας ανομίες. Την τιμωρία που έφερε τη δική μας ειρήνη, αυτός την υπέστη, και με τις δικές του πληγές εμείς γιατρευτήκαμε»(Ησαΐας 53:4-5)

Ο Μεσσίας θα πέθαινε με θάνατο σταυρικό

Προφητεία: «Γιατί, σκυλιά με περικύκλωσαν, σύναξη πονηρών ανθρώπων με περιτριγύρισε. Τρύπησαν τα χέρια μου και τα πόδια μου»(Ψαλμός 22:16)

Στο Μεσσία θα προσφερόταν ξύδι να πιει

Προφητεία: «Κι έδωσαν σ' εμένα χολή για φαγητό και στη δίψα μου με πότισαν ξύδι» (Ψαλμός 69:21)

Τα ρούχα Του θα τα έβαζαν σε κλήρο

Προφητεία: «Μοιράστηκαν τα ρούχα μου μεταξύ τους, και το ρουχισμό μου τον έβαλαν σε κλήρωση»(Ψαλμός 22:18)


Κανένα από τα οστά Του δεν θα έσπαζε

Προφητεία: «Αυτός προστατεύει όλα τα οστά του. Κανένα απ' αυτά δεν θα συντριφθεί» (Ψαλμός 34:20)

Ο Μεσσίας θα ενταφιαζόταν με τον πλούσιο

Προφητεία: «Και ο τάφος του ορίστηκε με τους κακούργους. Όμως, στο θάνατο Του στάθηκε με τον πλούσιο, γιατί δεν έκανε ανομία, κι ούτε βρέθηκε δόλος στο στόμα Του» (Ησαΐας 53:9)

Ο Χριστός πέθανε ανάμεσα σε δύο ληστές. Όταν ήρθε η ώρα της ταφής Του, δεν είχαν μέρος γι΄ Αυτόν. Υπήρχε ένας πλούσιος που λεγόταν Ιωσήφ από την Αριμαθαία, που είχε γίνει κρυφός μαθητής του Χριστού. Αυτός που πήγε στον Πιλάτο και του ζήτησε το σώμα του Ιησού για να το θάψει. Ο Πιλάτος, δέχτηκε την αίτηση του και ο Ιωσήφ έθαψε το σώμα του Ιησού στον τάφο που είχε για τον εαυτό του. Εκπληρώθηκε έτσι η προφητεία ότι ο Ιησούς θα θαβόταν με τον πλούσιο.

Ο Μεσσίας θ΄ανασταινόταν από τους νεκρούς

Προφητεία: «Γιατί, δε θα εγκαταλείψεις την ψυχή μου στον Άδη, κι ούτε θα αφήσεις τον όσιό σου να φθαρεί»(Ψαλμός 16:10)

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 20:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ Schwabe

Που ήσουνα τόσες μέρες;;; Σε χάσαμε.

quote:
Γνωρίζουμε πολύ καλά ότι η λεγομένη ως Παλαιά Διαθήκη δεν ομιλεί και προφητεύει για κάποιον «Θεάνθρωπο» (ανύπαρκτη έννοια στην Π.Δ.) ο οποίος δήθεν θα πρέπει να «πεθάνει για το δημιούργημα του», έτσι ώστε να σώσει........το δημιούργημα απο τον ίδιο τον δημιουργό ο οποίος και δημιουργεί αλλά και πεθαίνει για τα μάτια του ιδίου του εαυτού του!!!

Ησαϊας 61
ΠΝΕΥΜΑ Κυρίου ἐπ᾿ ἐμέ, οὗ εἵνεκεν ἔχρισέ με· εὐαγγελίσασθαι πτωχοῖς ἀπέσταλκέ με, ἰάσασθαι τοὺς συντετριμένους τὴν καρδίαν, κηρύξαι αἰχμαλώτοις ἄφεσιν καὶ τυφλοῖς ἀνάβλεψιν, [...]5 καὶ ἥξουσι ἀλλογενεῖς ποιμαίνοντες τὰ πρόβατά σου, καὶ ἀλλόφυλοι ἀροτῆρες καὶ ἀμπελουργοί. [...]8 ἐγὼ γάρ εἰμι Κύριος ὁ ἀγαπῶν δικαιοσύνην καὶ μισῶν ἁρπάγματα ἐξ ἀδικίας· καὶ δώσω τὸν μόχθον αὐτῶν δικαίοις καὶ διαθήκην αἰώνιον διαθήσομαι αὐτοῖς...


quote:
Πρώτον η περίφημη (και αναπόδεικτη..) «νεκρανάσταση» δεν προφητεύεται απο την Παλαιά Διαθήκη ως προυπόθεση ή έργο του Μεσσία ή οποιουδήποτε άλλου «Σωτήρα».

Ο Μεσσίας θα αναστήσει.

Δαν.12
2 καὶ πολλοὶ τῶν καθευδόντων ἐν γῆς χώματι ἐξεγερθήσονται, οὗτοι εἰς ζωὴν αἰώνιον καὶ οὗτοι εἰς ὀνειδισμὸν καὶ εἰς αἰσχύνην αἰώνιον.

Ησ. 26
19 ἀναστήσονται οἱ νεκροί, καὶ ἐγερθήσονται οἱ ἐν τοῖς μνημείοις, καὶ εὐφρανθήσονται οἱ ἐν τῇ γῇ· ἡ γὰρ δρόσος ἡ παρὰ σοῦ ἴαμα αὐτοῖς ἐστιν, ἡ δὲ γῆ τῶν ἀσεβῶν πεσεῖται.

β Μακκ.7
9 ἐν ἐσχάτῃ δὲ πνοῇ γενόμενος εἶπε· σὺ μὲν ἀλάστωρ ἐκ τοῦ παρόντος ἡμᾶς ζῆν ἀπολύεις, ὁ δὲ τοῦ κόσμου βασιλεὺς ἀποθανόντας ἡμᾶς ὑπὲρ τῶν αὐτοῦ νόμων εἰς αἰώνιον ἀναβίωσιν ζωῆς ἡμᾶς ἀναστήσει.

Ιεζ. 37
10 καὶ ἐπροφήτευσα καθότι ἐνετείλατό μοι· καὶ εἰσῆλθεν εἰς αὐτοὺς τὸ πνεῦμα, καὶ ἔζησαν καὶ ἔστησαν ἐπὶ τῶν ποδῶν αὐτῶν, συναγωγὴ πολλὴ σφόδρα.

Και θα αναστηθεί ο Ίδιος.

Ωσηέ 6
ΠΟΡΕΥΘΩΜΕΝ καὶ ἐπιστρέψωμεν πρὸς Κύριον τὸν Θεὸν ἡμῶν, ὅτι αὐτὸς ἥρπακε καὶ ἰάσεται ἡμᾶς, πατάξει καὶ μοτώσει ἡμᾶς· 2 ὑγιάσει ἡμᾶς μετὰ δύο ἡμέρας, ἐν τῇ ἡμέρᾳ τῇ τρίτῃ ἐξαναστησόμεθα καὶ ζησόμεθα ἐνώπιον αὐτοῦ 3 καὶ γνωσόμεθα· διώξωμεν τοῦ γνῶναι τὸν Κύριον, ὡς ὄρθρον ἕτοιμον εὑρήσομεν αὐτόν, καὶ ἥξει ὡς ὑετὸς ἡμῖν πρώϊμος καὶ ὄψιμος γῇ.

Ιωνάς 2
ΚΑΙ προσέταξε Κύριος κήτει μεγάλῳ καταπιεῖν τὸν ᾿Ιωνᾶν· καὶ ἦν ᾿Ιωνᾶς ἐν τῇ κοιλίᾳ τοῦ κήτους τρεῖς ἡμέρας καὶ τρεῖς νύκτας.

Ησαϊας 53
10 καὶ Κύριος βούλεται καθαρίσαι αὐτὸν ἀπὸ τῆς πληγῆς. ἐὰν δῶτε περὶ ἁμαρτίας, ἡ ψυχὴ ὑμῶν ὄψεται σπέρμα μακρόβιον· καὶ βούλεται Κύριος ἀφελεῖν 11 ἀπὸ τοῦ πόνου τῆς ψυχῆς αὐτοῦ, δεῖξαι αὐτῷ φῶς καὶ πλάσαι τῇ συνέσει, δικαιῶσαι δίκαιον εὖ δουλεύοντα πολλοῖς, καὶ τὰς ἁμαρτίας αὐτῶν αὐτὸς ἀνοίσει. 12 διὰ τοῦτο αὐτὸς κληρονομήσει πολλοὺς καὶ τῶν ἰσχυρῶν μεριεῖ σκῦλα, ἀνθ᾿ ὧν παρεδόθη εἰς θάνατον ἡ ψυχὴ αὐτοῦ, καὶ ἐν τοῖς ἀνόμοις ἐλογίσθη· καὶ αὐτὸς ἁμαρτίας πολλῶν ἀνήνεγκε καὶ διὰ τὰς ἁμαρτίας αὐτῶν παρεδόθη.

Ψαλμ. 15
10 ὅτι οὐκ ἐγκαταλείψεις τὴν ψυχήν μου εἰς ᾅδην, οὐδὲ δώσεις τὸν ὅσιόν σου ἰδεῖν διαφθοράν.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 12:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
"Ο Θεός έχει πεθάνει" λέει το θέμα και άμα κρίνω από αυτά που συμβάινουν στον οίκο Του μπορεί και να έχει και βάση η άποψη αυτή....

Εκδηλώσεις "αγάπης" των ορθόδοξων αδελφών....

http://www.youtube.com/watch?v=DEpZJnydbj8

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 56 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy