ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η ΑΘΗΝΑ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ -8/12/08- ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ, ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΦΟΡΜΕΣ;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 16:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ήθελα να μου πουν οι "επαναστάτες" ξωτικούλα και καρντάσης που παραπονούνται για το κακό κράτος αν αύριο έμενα μου την βαρέσει και δεν θέλω ρε παιδί μου ούτε να εργάζομαι ούτε να πληρώνω ενοίκιο ούτε τίποτα και αρχίσω να μπαίνω στο σπίτι τους και αρχίσω να τρώω να πίνω να ρίχνω και κανέναν που*** στα παιδιά με τον τσαμπουκά γιατί πιστεύω ότι αυτοί αδίκως έχουν περισσότερα από εμένα και πρέπει να τα μοιραστούν μαζί μου τι θα κάνουν;

όσο για τους έλληνες μετανάστες λόγο ότι και εγώ είμαι παιδί μεταναστών και γεννήθηκα εκτός ελλάδας θα ήθελα να πω στους "επαναστάτες"
ότι οι γονείς μου όπως και οι λοιποί έλληνες πηγαίναν στην κάθε χώρα με όλα τα χαρτιά τους και αφού η κάθε χώρα είχε ορίσει πόσα άτομα και σε τι ειδικότητα χρειάζεται
και φυσικά με την παραμικρή παραβίαση του νόμου τους έκαναν πακέτο και τους έστελναν από εκεί που ήρθαν

και κάτι άλλο είπε ο καρντάσης γιατί ο τάδε να τα βρίσκει έτοιμα από τον πατέρα του και αυτός να μοχθεί για να αποκτήσει κάτι και μάλιστα πρότεινε να μην υπήρχε το κληρονομικό δικαίωμα

με λίγα λόγια λόγο βαρεμάρας του καρντάση θα πρέπει όλοι να ξεκινάνε από το μηδέν

άκου καρντάση
εγω έψαξα τι χρειάζεται η ελληνική αγορά και τώρα με μία ώρα εργασίας μου χρεώνω 50 ευρο

από το μηδέν ξεκίνησα αλλά αντί να κλαίω γιατί έχει πόρσε ο κωστάκης δώρο από τον μπαμπά και εγώ δεν έχω και αντί να καίω την πόρσε του κωστάκη κατάφερα με την εργασία μου να παίρνω αυτό που πιστεύω ότι αξίζω

μηδέν κόστος και όλα τα λεφτά στο παντελόνι που λένε και στην αγορά

τώρα εργασίες τέτοιες είναι

εκπαιδευτής σκύλων
μασέρ
προσωπικός γυμναστής
ντεκορατέρ
ψυχολόγος

και άλλες αλλά τώρα δεν μου έρχονται στο μυαλό

από το να κάθομαι να κλαίγομαι και να δουλεύω χωρίς ασφάλιση πήρα την ζωή στα χέρια μου
εργάζομαι 15-20 ώρες την εβδομάδα και βγάζω 750-1000 ευρό

θα μπορούσα κάλλιστα να είχα σπουδάσει διοίκηση επιχειρήσεων και να δούλευα τώρα ντελίβερι γιατί όταν σπούδαζα δεν είχα το μυαλό να δω τι θέλει η αγορά

γι αυτό κόψτε την κλάψα και την επανάσταση του χαβαλέ και
1)διαβάστε την αγορά
2)κινηθείτε μέσω των έννομων οδών για να πετύχετε ένα καλύτερο αύριο για τα παιδιά σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 17:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν και 2ο συνταγματικό δικαίωμα για την αίτηση συνηγόρου από όλους τους συλληφθέντες, κρίνεται κατά την άποψή σας παράνομο και αξιόμεμπτο. Επιμένω στην ερώτησή μου, πότε ξαναγυρίσαμε στην αξιολόγηση του ανθρώπου σύμφωνα με την ιδεολογική του τοποθέτηση? Πρέπει να υπογράφουν χαρτί μετανοίας οι αριστεροί συνήγοροι?

Ενορχηστρωμένη συρρίκνωση δικαιωμάτων με το προσωπείο της ευνομίας.
Ωραία πράματα!

Ακολουθει μία πραγματική ιστορία, μία από τις εκατοντάδες του Δεκέμβρη, όπου η επέμβαση της ομάδας νομικής υποστήριξης υπήρξε τουλάχιστον σωτήρια.

Ξέρω βέβαια πως θα την ισοπεδώσετε και αυτή και θα πείτε πως δεν είναι αλήθεια.
Τουλάχιστον κάντε τον κόπο να τη διαβάσετε, προς χάρην του διαλόγου!

ΤΡΊΤΗ, 16 ΔΕΚΈΜΒΡΙΟΣ 2008

Χωρίς Αιτία! Ξυλοδαρμός και σύλληψη κοπέλας μπροστά στη μητέρα της

Το κείμενο είναι της Xripol


Η Ιστορία

Η Μυρτώ είναι μία φίλη 26 χρονών που εργάζεται και κάνει το μεταπτυχιακό της στο Brighton της Αγγλίας. Εδώ και λίγες μέρες έχει έρθει στην Αθήνα για τις γιορτές. Είναι ζωντανός άνθρωπος, καλλιτέχνης, ιδεολόγος, χορτοφάγος, φιλική, γεμάτη ιδέες και όνειρα...
Είναι καλή ερασιτέχνης φωτογράφος και συνήθως κυκλοφορεί με τη φωτογραφική της μηχανή. Το Φεβρουάριο σκοπευει (ή σκόπευε...) να γυρίσει πίσω στην Ελλάδα.

Στο δρόμο:
Εχθές, Δευτέρα 15/12 λίγο πριν τις 2:00 το μεσημέρι, περπατούσε βιαστικά μαζί με τη μητέρα της για να προλάβουν ανοικτή την τράπεζα. Το σπίτι τους είναι στου Γκύζη, κάποιους δρόμους πίσω από την Ασφάλεια. Ήθελαν να πάνε στη στάση μετρό των Αμπελοκήπων. Δύο δρόμους πάνω από την Γ.Α.Δ.Α, τους σταμάτησαν τα Μ.Α.Τ, λέγοντάς τους να μην προχωρήσουν άλλο, αλλά να πάνε από άλλο δρόμο. Η μητέρα της κοντοστάθηκε και έπιασε την κουβέντα με έναν αστυνομικό, ρωτώντας τον ποιά στάση μετρό είναι ανοικτή, από ποιό δρόμο να πάνε κλπ.
Η Μυρτώ στάθηκε κι εκείνη, περιμένοντάς την στο απέναντι πεζοδρόμιο.
Τότε ένας «άνδρας» των ΜΑΤ την πλησίασε λέγοντάς της «τι κάνεις εδώ ρε κωλόπαιδο?! Δεν σου είπαμε να φύγεις από δω?!». Η Μυρτώ εκνευρίστηκε με τον τρόπο του και έκατσε εκεί φωνάζοντας «περιμένω τη μητέρα μου (δείχνοντάς την), είτε το πιστεύεις είτε όχι!».
Μετά από μισό λεπτό, μπροστά στα μάτια της μητέρας της, τέσσερεις άνδρες των ΜΑΤ ήρθαν κατά πάνω της. Της έριξαν κλωτσιά στην πλάτη κι εκείνη έπεσε στο δρόμο. Η Μυρτώ είναι λίγο πάνω από 50 κιλά. Όπως είναι φυσικό, άρχισε να φωνάζει και να τους βρίζει. Η μητέρα της άρχισε να φωνάζει πανικόβλητη και να τους παρακαλάει να αφήσουν ήσυχη τη Μυρτώ.
Κάποιοι άνδρες των Μ.Α.Τ τη σταματούσαν από το να πάει κοντά στην κόρη της, όσο οι άλλοι τέσσερεις είχαν γυρίσει το χέρι της Μυρτούς πίσω από την πλάτη κρατώντας την κάτω στο δρόμο.Την κλωτσούσαν στην κοιλιά, στα πόδια, στα πλευρά, βρίζοντάς την χυδαία και σεξιστικά!
Εκείνη αντέδρασε και προσπάθησε να τους ξεφύγει. Τέτοια ήταν η οργή της που τα κατάφερε για λίγο, παρόλο που στην προσπάθεια της παραλίγο να χάσει το χέρι της. Οι αστυνομικοί όμως ήταν πολλοί. Εκείνη την ώρα ήρθαν στο μέρος της «οι άνδρες με τα μπλε» (με κράνη κλπ) και της είπαν «προσαγωγή!». Η Μυρτώ τους είπε –εξουθενωμένη από το ξύλο αλλά και οργισμένη-, «εντάξει, μόνο μην με αγγίζετε! Θα περπατήσω μόνη μου».
Τότε ένας απ’ αυτούς πήγε από πίσω της και έκανε πάνω της την κλασική χυδαία κινήση προσποίησης σεξ.
Στο δρόμο για την Γ.Α.Δ.Α την έβριζαν (λέγοντάς της το πώς θα την γ...) κι έφαγε κι άλλη κλωτσιά στην πλάτη. Η μητέρα της ακολουθούσε.
Κάθε τόσο η Μυρτώ τους ρωτούσε γιατί κατηγορείται, αλλά κανείς βέβαια δεν της έλεγε.
Όταν έφτασαν, δεν άφηναν τη μαμά της να ανέβει μαζί με τη Μυρτώ (και τη συνοδεία της), αλλά ένας (πιο «καλός») τελικά την άφησε.

Στη Γ.Α.Δ.Α:
Στον 11ο όροφο της Ασφάλειας γινόταν χαμός. Πολλά παιδιά, που τα τραβούσαν από δω κι από κει.
Τη Μυρτώ την έβαλαν σε ένα δωμάτιο (φυσικά αφήνοντας απ’ έξω τη μαμά), που είχε 2 καναπέδες. Στον ένα καθόταν ένας έφηβος 17 χρονών –όπως έμαθε αργότερα η Μυρτώ- που έκλαιγε ασταμάτητα (όσο ήταν εκεί η Μυρτώ, αυτό το παιδί -με σπασμένα τα νεύρα- δεν σταμάτησε καθόλου να κλαίει). Στο δωμάτιο ήταν 2 άνδρες γύρω στα 30, καλοβαλμένοι και μοντέρνα ντυμένοι. Είπαν στη Μυρτώ να κάτσει στον ένα καναπέ. Αμέσως της είπαν (βρίζοντάς την) να σηκωθεί και να πάει να κάτσει στον άλλο καναπέ. Η Μυρτώ δεν μιλούσε. Με το που σηκώθηκε για να πάει στον άλλο καναπέ (δίπλα στο παιδί που έκλαιγε) την κλώτσησαν στην πλάτη.
Η Μυρτώ έμεινε στην Ασφάλεια γύρω στις 3,5 ώρες. Όσο ήταν σ’ αυτό το δωμάτιο, οι μπάτσοι δεν την κτύπησαν ξανά, με κλωτσιές. Της έκαναν ψυχολογικό πόλεμο, εξευτελίζοντας την προσωπικότητά της. Πλησίαζαν το πρόσωπό τους γύρω στα 10 εκατοστά από το δικό της και αποκαλώντας την ...διάφορα, της περιέγραφαν το πως θα «ασελγήσουν» επάνω της. Κάθε τόσο της τραβούσαν τα μαλλιά.
Όταν ρώτησε πόσο θα κρατήσει αυτό κι αν αργούν πολύ ακόμα, ο ένας της είπε να τον ξαναρωτήσει το ίδιο πράγμα όταν θα την π... όλοι μαζί.
Επειδή βρήκαν στην τσάντα της τη φωτογραφική μηχανή, τη ρωτούσαν επίμονα κάθε λίγο αν είναι δημοσιογράφος. Όταν η Μυρτώ έλεγε ότι δεν είναι, την έβριζαν.
Δεν είχε μαζί της ελληνική ταυτότητα, αλλά είχε χαρτιά (ταυτότητα από τη σχολή της, πάσο κλπ) από την Αγγλία. Η μητέρα της είχε ταυτότητα μαζί της.
Όταν είδαν αυτά τα χαρτιά, έδειξαν πιο εξοργισμένοι και τη ρωτούσαν τι γυρεύει στην Ελλάδα!
Η Μυρτώ τους είπε ότι ήρθε στην πόλη της, για να κάνει Χριστούγεννα με τη μητέρα της, αλλά εκείνοι της έλεγαν ότι δεν την πιστεύουν και ότι είναι ξένος δημοσιογράφος, σκουλήκι κλπ...
Είδαν τις φωτογραφίες που είχε τραβήξει αυτές τις μέρες και ήθελαν να κατασχέσουν την κάρτα μνήμης της μηχανής, αλλά η Μυρτώ δεν την έδινε. Επειδή έχει σχετικά καλή Digital SLR μηχανή, την ειρωνευόντουσαν για το πώς είχε τέτοια μηχανή, ενώ δεν είναι δημοσιογράφος και πώς την αγόρασε, πόσο κοστίζει και τέτοια...
Αργότερα, μπήκε στο δωμάτιο η δικηγόρος του 17χρονου. Αμέσως μαζεύτηκαν λίγο οι μπάτσοι και έγιναν πιο «ευγενικοί». Έκανε κάποιες συνεννοήσεις για το παιδί. Όπως άκουσε η Μυρτώ, το παιδί είπε ότι αστυνομικοί έβαλαν πέτρες στις τσέπες του, καθώς τον ανέβαζαν στον 11ο όροφο... (αυτός όπως είπαμε, δεν σταμάτησε καθόλου να κλαίει).
Μετά η δικηγόρος πλησίασε τη Μυρτώ. Τότε τη σταμάτησαν οι μπάτσοι, λέγοντάς της ότι η κοπέλα εκπροσωπείται ήδη και ότι ο εκπρόσωπος της είναι απ’ έξω.
Η δικηγόρος απάντησε ότι απ’ έξω είναι η μητέρα της κοπέλας κι ότι μόλις τη διόρισε δικηγόρο και της Μυρτούς, όταν είδε ότι έμπαινε στο δωμάτιο ως δικηγόρος του άλλου παιδιού.
Είπε στη Μυρτώ να μη φοβάται.
Έκανε κάποιες συνεννοήσεις, χαρτούρα κλπ. Η κατηγορία της τελικά ήταν «αντίσταση κατά της αρχής».
Την άφησαν να φύγει. Ο 17χρονος έμεινε εκεί.
Μετά πήγε στο νοσοκομείο. Στον Ερυθρό Σταυρό που εφημέρευε. Ήταν γεμάτο έφηβους.
Η Μυρτώ, που δεν μπορεί και τα νοσοκομεία, έφυγε μετά από λίγο χωρίς να βγάλει ακτινογραφία. Ήθελε μόνο να πάει σπίτι της και να βγάλει τη βρωμιά από πάνω της. Το μόνο που ήθελε απεγνωσμένα, ήταν να πλυθεί. Κι ας πόναγε παντού.

Έξω από το δωμάτιο στον 11ο όροφο, μπροστά στη δικηγόρο, ένας αστυνομικός της έκανε το εξής χιούμορ:
«σκέψου και την καλή πλευρά.Σε φέραμε εδώ γιατί σε περάσαμε για 10 χρόνια νεώτερη!»

Επίλογος:
Πώς αισθάνεται η Μυρτώ; Μόνο όποιος έχει ζήσει κάτι τέτοιο μπορεί να την καταλάβει.
Μου είπε ότι αισθάνεται άδεια. Σαν μετά από βιασμό. Πιο πολύ απ’ όλα την τρόμαξε ο εαυτός της. Αυτό μου είπε. Από άνθρωπος δυναμικός, αλλά ειρηνιστής, είδε τον εαυτό της να θέλει να σκοτώσει. Δεν ήθελε να πετάξει πέτρα ή να διαμαρτυρηθεί. Μετά από λίγο δεν τους μιλούσε καθόλου. Δεν τους απαντούσε. Ήθελε μόνο να τους σκοτώσει με τα ίδια της τα χέρια. Τίποτ’ άλλο. Αυτό την τρόμαξε πιο πολύ απ΄ όλα.
Μετά αμφισβήτησε το νόημα των ονείρων της.

Η Μυρτώ, εκεί που περπατούσε με τη μητέρα της, σωφρονίστηκε από την κρατική μηχανή.

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 17:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Η Ιστορία

Η Μυρτώ είναι μία φίλη 26 χρονών που εργάζεται και κάνει το μεταπτυχιακό της στο Brighton της Αγγλίας. Εδώ και λίγες μέρες έχει έρθει στην Αθήνα για τις γιορτές. Είναι ζωντανός άνθρωπος, καλλιτέχνης, ιδεολόγος, χορτοφάγος, φιλική, γεμάτη ιδέες και όνειρα...
Είναι καλή ερασιτέχνης φωτογράφος και συνήθως κυκλοφορεί με τη φωτογραφική της μηχανή. Το Φεβρουάριο σκοπευει (ή σκόπευε...) να γυρίσει πίσω στην Ελλάδα.

Στο δρόμο:
Εχθές, Δευτέρα 15/12 λίγο πριν τις 2:00 το μεσημέρι, περπατούσε βιαστικά μαζί με τη μητέρα της για να προλάβουν ανοικτή την τράπεζα. Το σπίτι τους είναι στου Γκύζη, κάποιους δρόμους πίσω από την Ασφάλεια. Ήθελαν να πάνε στη στάση μετρό των Αμπελοκήπων. Δύο δρόμους πάνω από την Γ.Α.Δ.Α, τους σταμάτησαν τα Μ.Α.Τ, λέγοντάς τους να μην προχωρήσουν άλλο, αλλά να πάνε από άλλο δρόμο. Η μητέρα της κοντοστάθηκε και έπιασε την κουβέντα με έναν αστυνομικό, ρωτώντας τον ποιά στάση μετρό είναι ανοικτή, από ποιό δρόμο να πάνε κλπ.
Η Μυρτώ στάθηκε κι εκείνη, περιμένοντάς την στο απέναντι πεζοδρόμιο.
Τότε ένας «άνδρας» των ΜΑΤ την πλησίασε λέγοντάς της «τι κάνεις εδώ ρε κωλόπαιδο?! Δεν σου είπαμε να φύγεις από δω?!». Η Μυρτώ εκνευρίστηκε με τον τρόπο του και έκατσε εκεί φωνάζοντας «περιμένω τη μητέρα μου (δείχνοντάς την), είτε το πιστεύεις είτε όχι!».
Μετά από μισό λεπτό, μπροστά στα μάτια της μητέρας της, τέσσερεις άνδρες των ΜΑΤ ήρθαν κατά πάνω της. Της έριξαν κλωτσιά στην πλάτη κι εκείνη έπεσε στο δρόμο. Η Μυρτώ είναι λίγο πάνω από 50 κιλά. Όπως είναι φυσικό, άρχισε να φωνάζει και να τους βρίζει. Η μητέρα της άρχισε να φωνάζει πανικόβλητη και να τους παρακαλάει να αφήσουν ήσυχη τη Μυρτώ.
Κάποιοι άνδρες των Μ.Α.Τ τη σταματούσαν από το να πάει κοντά στην κόρη της, όσο οι άλλοι τέσσερεις είχαν γυρίσει το χέρι της Μυρτούς πίσω από την πλάτη κρατώντας την κάτω στο δρόμο.Την κλωτσούσαν στην κοιλιά, στα πόδια, στα πλευρά, βρίζοντάς την χυδαία και σεξιστικά!
Εκείνη αντέδρασε και προσπάθησε να τους ξεφύγει. Τέτοια ήταν η οργή της που τα κατάφερε για λίγο, παρόλο που στην προσπάθεια της παραλίγο να χάσει το χέρι της. Οι αστυνομικοί όμως ήταν πολλοί. Εκείνη την ώρα ήρθαν στο μέρος της «οι άνδρες με τα μπλε» (με κράνη κλπ) και της είπαν «προσαγωγή!». Η Μυρτώ τους είπε –εξουθενωμένη από το ξύλο αλλά και οργισμένη-, «εντάξει, μόνο μην με αγγίζετε! Θα περπατήσω μόνη μου».
Τότε ένας απ’ αυτούς πήγε από πίσω της και έκανε πάνω της την κλασική χυδαία κινήση προσποίησης σεξ.
Στο δρόμο για την Γ.Α.Δ.Α την έβριζαν (λέγοντάς της το πώς θα την γ...) κι έφαγε κι άλλη κλωτσιά στην πλάτη. Η μητέρα της ακολουθούσε.
Κάθε τόσο η Μυρτώ τους ρωτούσε γιατί κατηγορείται, αλλά κανείς βέβαια δεν της έλεγε.
Όταν έφτασαν, δεν άφηναν τη μαμά της να ανέβει μαζί με τη Μυρτώ (και τη συνοδεία της), αλλά ένας (πιο «καλός») τελικά την άφησε.

Στη Γ.Α.Δ.Α:
Στον 11ο όροφο της Ασφάλειας γινόταν χαμός. Πολλά παιδιά, που τα τραβούσαν από δω κι από κει.
Τη Μυρτώ την έβαλαν σε ένα δωμάτιο (φυσικά αφήνοντας απ’ έξω τη μαμά), που είχε 2 καναπέδες. Στον ένα καθόταν ένας έφηβος 17 χρονών –όπως έμαθε αργότερα η Μυρτώ- που έκλαιγε ασταμάτητα (όσο ήταν εκεί η Μυρτώ, αυτό το παιδί -με σπασμένα τα νεύρα- δεν σταμάτησε καθόλου να κλαίει). Στο δωμάτιο ήταν 2 άνδρες γύρω στα 30, καλοβαλμένοι και μοντέρνα ντυμένοι. Είπαν στη Μυρτώ να κάτσει στον ένα καναπέ. Αμέσως της είπαν (βρίζοντάς την) να σηκωθεί και να πάει να κάτσει στον άλλο καναπέ. Η Μυρτώ δεν μιλούσε. Με το που σηκώθηκε για να πάει στον άλλο καναπέ (δίπλα στο παιδί που έκλαιγε) την κλώτσησαν στην πλάτη.
Η Μυρτώ έμεινε στην Ασφάλεια γύρω στις 3,5 ώρες. Όσο ήταν σ’ αυτό το δωμάτιο, οι μπάτσοι δεν την κτύπησαν ξανά, με κλωτσιές. Της έκαναν ψυχολογικό πόλεμο, εξευτελίζοντας την προσωπικότητά της. Πλησίαζαν το πρόσωπό τους γύρω στα 10 εκατοστά από το δικό της και αποκαλώντας την ...διάφορα, της περιέγραφαν το πως θα «ασελγήσουν» επάνω της. Κάθε τόσο της τραβούσαν τα μαλλιά.
Όταν ρώτησε πόσο θα κρατήσει αυτό κι αν αργούν πολύ ακόμα, ο ένας της είπε να τον ξαναρωτήσει το ίδιο πράγμα όταν θα την π... όλοι μαζί.
Επειδή βρήκαν στην τσάντα της τη φωτογραφική μηχανή, τη ρωτούσαν επίμονα κάθε λίγο αν είναι δημοσιογράφος. Όταν η Μυρτώ έλεγε ότι δεν είναι, την έβριζαν.
Δεν είχε μαζί της ελληνική ταυτότητα, αλλά είχε χαρτιά (ταυτότητα από τη σχολή της, πάσο κλπ) από την Αγγλία. Η μητέρα της είχε ταυτότητα μαζί της.
Όταν είδαν αυτά τα χαρτιά, έδειξαν πιο εξοργισμένοι και τη ρωτούσαν τι γυρεύει στην Ελλάδα!
Η Μυρτώ τους είπε ότι ήρθε στην πόλη της, για να κάνει Χριστούγεννα με τη μητέρα της, αλλά εκείνοι της έλεγαν ότι δεν την πιστεύουν και ότι είναι ξένος δημοσιογράφος, σκουλήκι κλπ...
Είδαν τις φωτογραφίες που είχε τραβήξει αυτές τις μέρες και ήθελαν να κατασχέσουν την κάρτα μνήμης της μηχανής, αλλά η Μυρτώ δεν την έδινε. Επειδή έχει σχετικά καλή Digital SLR μηχανή, την ειρωνευόντουσαν για το πώς είχε τέτοια μηχανή, ενώ δεν είναι δημοσιογράφος και πώς την αγόρασε, πόσο κοστίζει και τέτοια...
Αργότερα, μπήκε στο δωμάτιο η δικηγόρος του 17χρονου. Αμέσως μαζεύτηκαν λίγο οι μπάτσοι και έγιναν πιο «ευγενικοί». Έκανε κάποιες συνεννοήσεις για το παιδί. Όπως άκουσε η Μυρτώ, το παιδί είπε ότι αστυνομικοί έβαλαν πέτρες στις τσέπες του, καθώς τον ανέβαζαν στον 11ο όροφο... (αυτός όπως είπαμε, δεν σταμάτησε καθόλου να κλαίει).
Μετά η δικηγόρος πλησίασε τη Μυρτώ. Τότε τη σταμάτησαν οι μπάτσοι, λέγοντάς της ότι η κοπέλα εκπροσωπείται ήδη και ότι ο εκπρόσωπος της είναι απ’ έξω.
Η δικηγόρος απάντησε ότι απ’ έξω είναι η μητέρα της κοπέλας κι ότι μόλις τη διόρισε δικηγόρο και της Μυρτούς, όταν είδε ότι έμπαινε στο δωμάτιο ως δικηγόρος του άλλου παιδιού.
Είπε στη Μυρτώ να μη φοβάται.
Έκανε κάποιες συνεννοήσεις, χαρτούρα κλπ. Η κατηγορία της τελικά ήταν «αντίσταση κατά της αρχής».
Την άφησαν να φύγει. Ο 17χρονος έμεινε εκεί.
Μετά πήγε στο νοσοκομείο. Στον Ερυθρό Σταυρό που εφημέρευε. Ήταν γεμάτο έφηβους.
Η Μυρτώ, που δεν μπορεί και τα νοσοκομεία, έφυγε μετά από λίγο χωρίς να βγάλει ακτινογραφία. Ήθελε μόνο να πάει σπίτι της και να βγάλει τη βρωμιά από πάνω της. Το μόνο που ήθελε απεγνωσμένα, ήταν να πλυθεί. Κι ας πόναγε παντού.

Έξω από το δωμάτιο στον 11ο όροφο, μπροστά στη δικηγόρο, ένας αστυνομικός της έκανε το εξής χιούμορ:
«σκέψου και την καλή πλευρά.Σε φέραμε εδώ γιατί σε περάσαμε για 10 χρόνια νεώτερη!»

Επίλογος:
Πώς αισθάνεται η Μυρτώ; Μόνο όποιος έχει ζήσει κάτι τέτοιο μπορεί να την καταλάβει.
Μου είπε ότι αισθάνεται άδεια. Σαν μετά από βιασμό. Πιο πολύ απ’ όλα την τρόμαξε ο εαυτός της. Αυτό μου είπε. Από άνθρωπος δυναμικός, αλλά ειρηνιστής, είδε τον εαυτό της να θέλει να σκοτώσει. Δεν ήθελε να πετάξει πέτρα ή να διαμαρτυρηθεί. Μετά από λίγο δεν τους μιλούσε καθόλου. Δεν τους απαντούσε. Ήθελε μόνο να τους σκοτώσει με τα ίδια της τα χέρια. Τίποτ’ άλλο. Αυτό την τρόμαξε πιο πολύ απ΄ όλα.
Μετά αμφισβήτησε το νόημα των ονείρων της.

Η Μυρτώ, εκεί που περπατούσε με τη μητέρα της, σωφρονίστηκε από την κρατική μηχανή.


και μετά ήρθε ο ιππότης πάνω στο λευκό του άλογο σκότωσε τον δράκο και παντρεύτηκε την βοσκοπούλα και την πήγε στο κάστρο τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 17:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Άθεος, θεωρείς ότι η παρασιτική συμπεριφορά που περiγράφεις γλαφυρά "...άμα μου τη βαρέσει...." αντικατοπτρίζει τα όσα εγώ υποστήριξα παραπάνω???
Μίλησα ή δε μίλησα για προσωπική ευθύνη????
Όσο για τους μετανάστες, ανέφερα ήδη πως υπήρξα και μάλιστα νομιμότατος μετανάστης με 2 επιχειρίσεις στο ενεργητικό μου και εργοδότης 14 υπαλλήλων, 12 μόνιμων και 2 με μειωμένο ωράριο εκ των οποίων οι 8 γερμανοί με βούλα και σφραγίδα.
Αυτό δεν εμπόδισε πολλούς γερμανούς να με κατηγορήσουν πως πάμε στη χώρα τους και τους παίρνουμε τις δουλειές, αλλά αντίστοιχα και πως έχω πάει για να βρω άντρα γιατί οι ξένες γι αυτό πάνε να τους πάρουνε τους άντρες να τους ξελογιάσουν και να τις τρέφουνε.
Εν ολίγοις...
Η βλακεία είναι η ίδια ανεξαρτήτως ενθικότητας.

Γνωρίζω επίσης παράνομους μετανάστες που βρίσκονται εδώ αναζητώντας ένα καλύτερο μέλλον, δουλεύοντας τίμια και παλεύοντας να επιβιώσουν γιατί στη χώρα τους η ελπίδα δεν υπάρχει πια. Και κάπως έτσι η φιλοξενία και η ανθρωπιά του έλληνα διαγράφονται από τα χαρακτηριστικά του. Είναι οι κακοί, οι παράνομοι, οι διαφορετικοί. Δεν είναι πλεόν άνθρωποι που έχουν ανάγκη.
Σε τέτοιες συμπεριφορές μας οδήγησε το "αγαπάτε αλλήλους" και ο Ξένιος Δίας, σε αυτή την τρομερή πνευματική ένδοια.

Αυτό που υποστηρίζετε όλοι όσοι χαλιέστε από τις φωνές διαμαρτυρίας είναι το κοίτα να είσαι καλα, να κοιτάς τη δουλειά σου και κανείς δε σε πειράζει και φράγκα μπορείς να κερδίσεις.
Παραιτήσου από το όραμα ενός καλύτερου κόσμου, σταμάτα να αγανακτείς, γέμισε την κοιλιά σου και την τσέπη σου και σκάσε.
Γίνε ιδιότης, απολιτικός, να συμμετέχεις στα κοινά που ανακοινώνει η τηλεόραση, να ακούς τις ειδήσεις, να κλειστείς στο σπίτι, να φοβάσαι, να ακολουθείς τις επιταγές της κοινωνίας.
Κλείσε τα μάτια στην κοινωνική αδικία, στη βία, στην εκμετάλλευση, στη σήψη, μη μιλάς για ισότητα, μη ζητάς να μεριμνήσουν για το περιβάλλον, για την παιδεία, για την υγεία, μην απαιτείς ξεκάθαρη πολιτική θέση σε περιόδους κρίσεων, δεν είναι υποχρέωση της Ελλάδας αυτή τη στιγμή να πάρει ξεκάθαρη πολιτική θέση για τη σφαγή στη Γάζα.
Κοίτα βρε χαζέ να βγάλεις λεφτά και να ζήσεις τη ζωούλα σου, πίσω από την κλειστή σου πόρτα και την ευνουχισμένη σου ανθρωπιά.
Κάποιοι θα συνεχίσουμε να κάνουμε την επανάσταση του χαβαλέ
όσο κι αν οι καιροί προστάζουν τη μαλακία του καναπέ.
Φιλοκαλούμεν τε γαρ μετ'ευτελείας
και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας!
Αγαπούμε την καλλιτεχνία, χωρίς να γινόμαστε πομπώδεις
και φιλοσοφούμε χωρίς να γινόμαστε μαλθακοί.
Παλιά αυτά....
Τώρα ιδιοτεύουμε χωρίς αιδώ
και μαλακιζόμαστε χωρίς να το φιλοσοφούμε ή να παράγουμε πολιτισμό.

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 17:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Η Ιστορία

Η Μυρτώ είναι μία φίλη 26 χρονών που εργάζεται και κάνει το μεταπτυχιακό της στο Brighton της Αγγλίας. Εδώ και λίγες μέρες έχει έρθει στην Αθήνα για τις γιορτές. Είναι ζωντανός άνθρωπος, καλλιτέχνης, ιδεολόγος, χορτοφάγος, φιλική, γεμάτη ιδέες και όνειρα...
Είναι καλή ερασιτέχνης φωτογράφος και συνήθως κυκλοφορεί με τη φωτογραφική της μηχανή. Το Φεβρουάριο σκοπευει (ή σκόπευε...) να γυρίσει πίσω στην Ελλάδα.

Στο δρόμο:
Εχθές, Δευτέρα 15/12 λίγο πριν τις 2:00 το μεσημέρι, περπατούσε βιαστικά μαζί με τη μητέρα της για να προλάβουν ανοικτή την τράπεζα. Το σπίτι τους είναι στου Γκύζη, κάποιους δρόμους πίσω από την Ασφάλεια. Ήθελαν να πάνε στη στάση μετρό των Αμπελοκήπων. Δύο δρόμους πάνω από την Γ.Α.Δ.Α, τους σταμάτησαν τα Μ.Α.Τ, λέγοντάς τους να μην προχωρήσουν άλλο, αλλά να πάνε από άλλο δρόμο. Η μητέρα της κοντοστάθηκε και έπιασε την κουβέντα με έναν αστυνομικό, ρωτώντας τον ποιά στάση μετρό είναι ανοικτή, από ποιό δρόμο να πάνε κλπ.
Η Μυρτώ στάθηκε κι εκείνη, περιμένοντάς την στο απέναντι πεζοδρόμιο.
Τότε ένας «άνδρας» των ΜΑΤ την πλησίασε λέγοντάς της «τι κάνεις εδώ ρε κωλόπαιδο?! Δεν σου είπαμε να φύγεις από δω?!». Η Μυρτώ εκνευρίστηκε με τον τρόπο του και έκατσε εκεί φωνάζοντας «περιμένω τη μητέρα μου (δείχνοντάς την), είτε το πιστεύεις είτε όχι!».
Μετά από μισό λεπτό, μπροστά στα μάτια της μητέρας της, τέσσερεις άνδρες των ΜΑΤ ήρθαν κατά πάνω της. Της έριξαν κλωτσιά στην πλάτη κι εκείνη έπεσε στο δρόμο. Η Μυρτώ είναι λίγο πάνω από 50 κιλά. Όπως είναι φυσικό, άρχισε να φωνάζει και να τους βρίζει. Η μητέρα της άρχισε να φωνάζει πανικόβλητη και να τους παρακαλάει να αφήσουν ήσυχη τη Μυρτώ.
Κάποιοι άνδρες των Μ.Α.Τ τη σταματούσαν από το να πάει κοντά στην κόρη της, όσο οι άλλοι τέσσερεις είχαν γυρίσει το χέρι της Μυρτούς πίσω από την πλάτη κρατώντας την κάτω στο δρόμο.Την κλωτσούσαν στην κοιλιά, στα πόδια, στα πλευρά, βρίζοντάς την χυδαία και σεξιστικά!
Εκείνη αντέδρασε και προσπάθησε να τους ξεφύγει. Τέτοια ήταν η οργή της που τα κατάφερε για λίγο, παρόλο που στην προσπάθεια της παραλίγο να χάσει το χέρι της. Οι αστυνομικοί όμως ήταν πολλοί. Εκείνη την ώρα ήρθαν στο μέρος της «οι άνδρες με τα μπλε» (με κράνη κλπ) και της είπαν «προσαγωγή!». Η Μυρτώ τους είπε –εξουθενωμένη από το ξύλο αλλά και οργισμένη-, «εντάξει, μόνο μην με αγγίζετε! Θα περπατήσω μόνη μου».
Τότε ένας απ’ αυτούς πήγε από πίσω της και έκανε πάνω της την κλασική χυδαία κινήση προσποίησης σεξ.
Στο δρόμο για την Γ.Α.Δ.Α την έβριζαν (λέγοντάς της το πώς θα την γ...) κι έφαγε κι άλλη κλωτσιά στην πλάτη. Η μητέρα της ακολουθούσε.
Κάθε τόσο η Μυρτώ τους ρωτούσε γιατί κατηγορείται, αλλά κανείς βέβαια δεν της έλεγε.
Όταν έφτασαν, δεν άφηναν τη μαμά της να ανέβει μαζί με τη Μυρτώ (και τη συνοδεία της), αλλά ένας (πιο «καλός») τελικά την άφησε.

Στη Γ.Α.Δ.Α:
Στον 11ο όροφο της Ασφάλειας γινόταν χαμός. Πολλά παιδιά, που τα τραβούσαν από δω κι από κει.
Τη Μυρτώ την έβαλαν σε ένα δωμάτιο (φυσικά αφήνοντας απ’ έξω τη μαμά), που είχε 2 καναπέδες. Στον ένα καθόταν ένας έφηβος 17 χρονών –όπως έμαθε αργότερα η Μυρτώ- που έκλαιγε ασταμάτητα (όσο ήταν εκεί η Μυρτώ, αυτό το παιδί -με σπασμένα τα νεύρα- δεν σταμάτησε καθόλου να κλαίει). Στο δωμάτιο ήταν 2 άνδρες γύρω στα 30, καλοβαλμένοι και μοντέρνα ντυμένοι. Είπαν στη Μυρτώ να κάτσει στον ένα καναπέ. Αμέσως της είπαν (βρίζοντάς την) να σηκωθεί και να πάει να κάτσει στον άλλο καναπέ. Η Μυρτώ δεν μιλούσε. Με το που σηκώθηκε για να πάει στον άλλο καναπέ (δίπλα στο παιδί που έκλαιγε) την κλώτσησαν στην πλάτη.
Η Μυρτώ έμεινε στην Ασφάλεια γύρω στις 3,5 ώρες. Όσο ήταν σ’ αυτό το δωμάτιο, οι μπάτσοι δεν την κτύπησαν ξανά, με κλωτσιές. Της έκαναν ψυχολογικό πόλεμο, εξευτελίζοντας την προσωπικότητά της. Πλησίαζαν το πρόσωπό τους γύρω στα 10 εκατοστά από το δικό της και αποκαλώντας την ...διάφορα, της περιέγραφαν το πως θα «ασελγήσουν» επάνω της. Κάθε τόσο της τραβούσαν τα μαλλιά.
Όταν ρώτησε πόσο θα κρατήσει αυτό κι αν αργούν πολύ ακόμα, ο ένας της είπε να τον ξαναρωτήσει το ίδιο πράγμα όταν θα την π... όλοι μαζί.
Επειδή βρήκαν στην τσάντα της τη φωτογραφική μηχανή, τη ρωτούσαν επίμονα κάθε λίγο αν είναι δημοσιογράφος. Όταν η Μυρτώ έλεγε ότι δεν είναι, την έβριζαν.
Δεν είχε μαζί της ελληνική ταυτότητα, αλλά είχε χαρτιά (ταυτότητα από τη σχολή της, πάσο κλπ) από την Αγγλία. Η μητέρα της είχε ταυτότητα μαζί της.
Όταν είδαν αυτά τα χαρτιά, έδειξαν πιο εξοργισμένοι και τη ρωτούσαν τι γυρεύει στην Ελλάδα!
Η Μυρτώ τους είπε ότι ήρθε στην πόλη της, για να κάνει Χριστούγεννα με τη μητέρα της, αλλά εκείνοι της έλεγαν ότι δεν την πιστεύουν και ότι είναι ξένος δημοσιογράφος, σκουλήκι κλπ...
Είδαν τις φωτογραφίες που είχε τραβήξει αυτές τις μέρες και ήθελαν να κατασχέσουν την κάρτα μνήμης της μηχανής, αλλά η Μυρτώ δεν την έδινε. Επειδή έχει σχετικά καλή Digital SLR μηχανή, την ειρωνευόντουσαν για το πώς είχε τέτοια μηχανή, ενώ δεν είναι δημοσιογράφος και πώς την αγόρασε, πόσο κοστίζει και τέτοια...
Αργότερα, μπήκε στο δωμάτιο η δικηγόρος του 17χρονου. Αμέσως μαζεύτηκαν λίγο οι μπάτσοι και έγιναν πιο «ευγενικοί». Έκανε κάποιες συνεννοήσεις για το παιδί. Όπως άκουσε η Μυρτώ, το παιδί είπε ότι αστυνομικοί έβαλαν πέτρες στις τσέπες του, καθώς τον ανέβαζαν στον 11ο όροφο... (αυτός όπως είπαμε, δεν σταμάτησε καθόλου να κλαίει).
Μετά η δικηγόρος πλησίασε τη Μυρτώ. Τότε τη σταμάτησαν οι μπάτσοι, λέγοντάς της ότι η κοπέλα εκπροσωπείται ήδη και ότι ο εκπρόσωπος της είναι απ’ έξω.
Η δικηγόρος απάντησε ότι απ’ έξω είναι η μητέρα της κοπέλας κι ότι μόλις τη διόρισε δικηγόρο και της Μυρτούς, όταν είδε ότι έμπαινε στο δωμάτιο ως δικηγόρος του άλλου παιδιού.
Είπε στη Μυρτώ να μη φοβάται.
Έκανε κάποιες συνεννοήσεις, χαρτούρα κλπ. Η κατηγορία της τελικά ήταν «αντίσταση κατά της αρχής».
Την άφησαν να φύγει. Ο 17χρονος έμεινε εκεί.
Μετά πήγε στο νοσοκομείο. Στον Ερυθρό Σταυρό που εφημέρευε. Ήταν γεμάτο έφηβους.
Η Μυρτώ, που δεν μπορεί και τα νοσοκομεία, έφυγε μετά από λίγο χωρίς να βγάλει ακτινογραφία. Ήθελε μόνο να πάει σπίτι της και να βγάλει τη βρωμιά από πάνω της. Το μόνο που ήθελε απεγνωσμένα, ήταν να πλυθεί. Κι ας πόναγε παντού.

Έξω από το δωμάτιο στον 11ο όροφο, μπροστά στη δικηγόρο, ένας αστυνομικός της έκανε το εξής χιούμορ:
«σκέψου και την καλή πλευρά.Σε φέραμε εδώ γιατί σε περάσαμε για 10 χρόνια νεώτερη!»

Επίλογος:
Πώς αισθάνεται η Μυρτώ; Μόνο όποιος έχει ζήσει κάτι τέτοιο μπορεί να την καταλάβει.
Μου είπε ότι αισθάνεται άδεια. Σαν μετά από βιασμό. Πιο πολύ απ’ όλα την τρόμαξε ο εαυτός της. Αυτό μου είπε. Από άνθρωπος δυναμικός, αλλά ειρηνιστής, είδε τον εαυτό της να θέλει να σκοτώσει. Δεν ήθελε να πετάξει πέτρα ή να διαμαρτυρηθεί. Μετά από λίγο δεν τους μιλούσε καθόλου. Δεν τους απαντούσε. Ήθελε μόνο να τους σκοτώσει με τα ίδια της τα χέρια. Τίποτ’ άλλο. Αυτό την τρόμαξε πιο πολύ απ΄ όλα.
Μετά αμφισβήτησε το νόημα των ονείρων της.

Η Μυρτώ, εκεί που περπατούσε με τη μητέρα της, σωφρονίστηκε από την κρατική μηχανή.


και μετά ήρθε ο ιππότης πάνω στο λευκό του άλογο σκότωσε τον δράκο και παντρεύτηκε την βοσκοπούλα και την πήγε στο κάστρο του



quote:
Ξέρω βέβαια πως θα την ισοπεδώσετε και αυτή και θα πείτε πως δεν είναι αλήθεια.
Τουλάχιστον κάντε τον κόπο να τη διαβάσετε, προς χάρην του διαλόγου!

Χαχαχαχαχα διόλου προβλεψιμο!!!

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 17:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή kswtikoula, έχω και γώ κάποιες τέτοιες κι
αλλοιώτικες ιστοριούλες, αλλά το θέμα δεν είναι τι
ιστορίες υπανθρώπων μπορούμε να διηγηθούμε, ούτε πόσο
παρανόηση και παρεξήγηση ή υπερβολή,μπορεί να συμβεί...
Αυτό που συζητάμε είναι το κατά ποσο ότι πριν λίγους μήνες
συνέβη, ήταν καθοδηγούμενο, αν πέτυχε τιποτε και τι, αλλά και
κατά πόσο ότι έγινε είχε λογική και σοβαρότητα...
Κάθε χρόνο οι διαδηλώσεις και οι γνωστοί άγνωστοι, κάνουν την χώρα
μας να δείχνει καφριστάν κι αυτό κάποιοι το λένε δημοκρατία...
Ας σταματήσουν τα ψέματα,μόνο και μόνο να κάνει το κομμάτι του θέλει ο καθένας και τίποτε άλλο....
Η ελευθερία μας σταατάει εκεί που ξεκινά η ελευθερία του
άλλου και ειδικά για ήρωες σαν τον Σολωμό, μάλλον άσχημο
είναι να κρίνεις τον πατριωτισμό ενός ανθρώπου που πολεμά για
να ελευθερώσει την πατρίδα του απο τον κατακτητη...
Κρίμα, να νομίζουμε ότι η ελευθερία ή ότι άλλο, μας δίνει το
δικαίωμα να κριτικάρουμε πράξεις που δεν μπορούμε να μπούμε στη θέση
αυτουνού που τις έκανε...Κρίμα, να νομίζουμε ότι μπορούμε να
ισοπεδώνουμε τα πάντα...

Φίλε μου open mind, αυτό που έγραψα ήταν ότι όταν λέμε περιβάλλον
είναι να μην έχεις γείτονα την Τουρκία, αλλά το Λουξεμβούργο...
Δεν χρειάζεσαι ούτε στρατό, ούτε αεροπορία... Όταν όμως,100.000
μετανάστες, "ξεβράζονται" στην Ελλάδα απο Ασία, όταν Βουλγαρία και
Σκόπια, Αλβανία, κατά έτος, κάνουν τα παράνομα εμπόρια τους,δημιουργούν καταστάσεις για την Ελλάδα, δεν μπορεί να
μην έχεις στρατό...Είναι θέμα συνθηκών,κατάλληλων και μη για να
εχεις ή να μην έχεις στρατό, δεν είναι θέμα ιδεολογικού υποβάθρου...Νομίζω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 17:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ιστορία της Μυρτώς βγήκε από το μπλογκ της αλεπούδας και κινείται μεταξύ του urban legend και της πραγματικότητας. Δεν ήσουνα και δεν ήμουνα παρόν στο γεγονώς οπότε τα πολλά λόγια είναι φτώχια.

Κι εγώ μπορώ να πάω σε μια κατάληψη, να κάνω τσαμπουκά με τους καταληψίες, να με πλακώσουν στο ξύλο και μετά να αφηγηθώ ότι με βασανίζανε για ώρες και με απειλούσαν ότι θα με σκοτώσουν, ενώ εγώ ο φουκαράς περνούσα απλά τυχαία και κοντοστάθηκα να δέσω το κορδόνι μου.... Ας σοβαρευτούμε λιγάκι.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 17:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πολίτες εναντίον ΜΑΤ για τα τελευταία δένδρα της Αθήνας.

Με πολύ μεγάλη συμμετοχή κόσμου και με σθεναρή αντίσταση στα σχέδια του δημάρχου Νικήτα Κακλαμάνη, ολοκληρώθηκε η σημερινή ολοήμερη συγκέντρωση στην Πλατεία Κύπρου στην Κυψέλη. Βεβαίως το κακό έγινε και περίπου 40 δέντρα αποτελούν πια παρελθόν ωστόσο, αργά το απόγευμα φυτεύτηκαν περίπου 40 νέα δεντράκια.
Ερωτηματικό παραμένει τί θα κάνει με αυτά ο δήμαρχος και αν θα ξεριζωθούν και αυτά.

Οι εξηγήσεις που δίνονται από τον δήμο είναι ελλιπείς αφού ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Χρόνης Ακριτίδης σε δηλώσεις του σε διάφορα μέσα τόνισε πως εκεί θα κατασκευαστεί υπόγειο πάρκινγκ και από πάνω πλατεία με υψηλό πράσινο, χωρίς όμως να απαντά γιατί δεν τηρήθηκαν οι αντίστοιχες εξαγγελίες για άλλους χώρους στην Αθήνα (π.χ. κτήμα ΘΩΝ).

Συνολικά τα ΜΑΤ προχώρησαν σε έξι ή εφτά επιθέσεις προς του πολίτες καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας ενώ γενική διαπίστωση είναι ότι δεν είχαν συγκεκριμένο σχέδιο άλλοτε επεδίωκαν να καταλάβουν την πλατεία (το οικόπεδο πλέον) άλλοτε απλά να απωθήσουν τους διαδηλωτές.

Μεγάλη νίκη για τους κατοίκους αποτέλεσε το γεγονός της απομάκρυνσης του φορτηγού που μετέφερε τα υλικά για την περίφραξη του χώρου ενώ για το βράδυ έχουν προγραμματιστεί ομάδες περιφρούρησης καθώς όταν αποχώρησε ο περισσότερος κόσμος, γύρω στις 9 τα ΜΑΤ δεν είχαν ακόμα φύγει.

Στην εξέλιξη της υπόθεσης αποδείχτηκε πως ο δήμαρχος έκανε χρήση της θετικής για αυτόν πρωτοβάθμιας απόφασης της πολεοδομίας που εκδόθηκε το μεσημέρι της Παρασκευής και προχώρησε στο κόψιμο των δέντρων το ταχύτερο δυνατό ώστε να προλάβει την υποβολή ένστασης στη δευτεροβάθμια επιτροπή.

Ο εισαγγελέας που βρέθηκε εκεί από το πρωί αν και δήλωνε πως ήρθε για να φροντίσει για την τήρηση του νόμου στην περιοχή, ωστόσο πολλές φορές ακούστηκε να δηλώνει πως στόχος του είναι να μπει το συρματόπλεγμα γύρω από το οικόπεδο κάτι που τελικά δεν έγινε.

Τέλος προκλητική χαρακτηρίστηκε η στάση των στελεχών του δήμου, κάποιων αντιδημάρχων (Δημόπουλος και Παπαδάκης) που βρέθηκαν στο χώρο και κάποιων νομικών συμβούλων της δημοτικής αρχής, εργολάβων και άλλων ατόμων αδιευκρίνιστης ιδιότητας που κατά διαστήματα πέρασαν από την περιοχή.

Για αύριο έχει προγραμματιστεί σειρά δράσεων διαμαρτυρίας για το σημερινό «έγκλημα» όπως χαρακτηρίζεται από τους κατοίκους της Κυψέλης ενώ κάποιες εξελίξεις πρέπει να αναμένονται και σε νομικό επίπεδο καθώς συνολικά έχουν κατατεθεί 9 ή 10 μηνύσεις, δύο από παρατάξεις του Δημοτικού Συμβουλίου (ΚΚΕ – ΣΥΡΙΖΑ) και οι υπόλοιπες από πολίτες της περιοχής.


Κάμερα: Νατάσσα Ξύδη, Κωστής Παναγιωτόπουλος

http://www.tvxs.gr/v4034

Υποθέτω πως σε αυτή την περίπτωση οι πολίτες έπρεπε να απευθυνθούν στην κλαδική των δέντρων και να προωθήσουν το αίτημα συμπαράστασης στα καμμένα δέντρα, να προωθηθεί στον αρμόδιο υπουργό και όταν αυτό θα πρωτοκολλούνταν να προχωρούσαν σε διημερή διάλογο από κοινού οι δύο πλευρές δέντρα εναντίον φυτών!

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 17:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άθεος, θεωρείς ότι η παρασιτική συμπεριφορά που περiγράφεις γλαφυρά "...άμα μου τη βαρέσει...." αντικατοπτρίζει τα όσα εγώ υποστήριξα παραπάνω???

ναι γιατί οι επαναστάτες του χαβαλέ το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι
να σπάνε βιτρίνες να καίνε αυτοκίνητα να μένουν σε κτίρια υπό κατάληψη να καίνε διαμερίσματα και να μην αφήνουν τους πυροσβέστες να σβήσουν την φωτιά και να μην τους νοιάζει αν θα καούν όσοι είναι μέσα στο κτήριο

γενικά άτομα που δεν τολμούν να ιδρώσουν σε εργασία και που απαιτούν να τους τα φέρουν όλα στα πόδια

quote:
Αυτό που υποστηρίζετε όλοι όσοι χαλιέστε από τις φωνές διαμαρτυρίας είναι το κοίτα να είσαι καλα, να κοιτάς τη δουλειά σου και κανείς δε σε πειράζει και φράγκα μπορείς να κερδίσεις.
Παραιτήσου από το όραμα ενός καλύτερου κόσμου, σταμάτα να αγανακτείς, γέμισε την κοιλιά σου και την τσέπη σου και σκάσε.
Γίνε ιδιότης, απολιτικός, να συμμετέχεις στα κοινά που ανακοινώνει η τηλεόραση, να ακούς τις ειδήσεις, να κλειστείς στο σπίτι, να φοβάσαι, να ακολουθείς τις επιταγές της κοινωνίας.

και εγώ και ο κερυ λέμε η διαμαρτυρία πρέπει να γίνετε χωρίς να παραβαίνουμε τους νομούς του κράτους
δεν λέμε να μην διαμαρτύρεσαι


quote:
Τώρα ιδιοτεύουμε χωρίς αιδώ
και μαλακιζόμαστε χωρίς να το φιλοσοφούμε ή να παράγουμε πολιτισμό.

ακριβώς όταν σπάμε καίμε καταστρέφουμε κάνουμε καταλήψεις κάνουμε αυτά που λεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 17:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άντε πάλι τα παπαγαλάκια του Κούλογλου (μεγάλη κωλοκαούρα η αποπομπή από την ΕΡΤ τελίκά).

Γνωρίζεις μήπως τα σχέδια που υπάρχουν για το οικόπεδο αγαπητή μου ή απλά θα λαϊκίζουμε ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 17:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δημιουργία συνεχών εντυπώσεων αγαπητή kswtikoula,
αφοράσε νεαρές ηλικίες και όχι σε ώριμους ανθρώπους...
Έχουμε χορτάσει απο δικαιώματα, απο πολίτες δημοκράτες
και απο χαβαλετζήδες του καναπέ....Όσα συμβαίνουν,με ζημιά
για τον συμπολίτη, είναι πράξεις βίας κι όταν δέχεσαι
πράξεις βίας, δεν είναι μόνο για να τις διαπράτεις ο ίδιος,
αλλά και άλλοι εναντίον σου...Δε υποστηρίζω τη βία γιατί
όλοι και όλα είναι υποκινούμενα, άρα, ποιόν να υποστηρίξεις;
Και με τι ;Ξέρεις που πατάει ο καθένας, τι θέλει και τι δικαιούται;
Μόνο με ειρηνικούς τρόπους μπορούμε να κάνουμε πρόοδο, όλα τα
άλλα είναι σκόπιμα και με σκοπό να βλάψουν την Ελλάδα..
Αν παριστάνουμε τους συνειδητοποιημένους πολίτες, ας βλέπουμε αυτα
που γίνονται και τι αποδεικνύεται ότι εξυπηρετούν και ας καταλαβαίνουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 17:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υποθέτω πως σε αυτή την περίπτωση οι πολίτες έπρεπε να απευθυνθούν στην κλαδική των δέντρων και να προωθήσουν το αίτημα συμπαράστασης στα καμμένα δέντρα, να προωθηθεί στον αρμόδιο υπουργό και όταν αυτό θα πρωτοκολλούνταν να προχωρούσαν σε διημερή διάλογο από κοινού οι δύο πλευρές δέντρα εναντίον φυτών!

γελάσαμε και σήμερα

κανονικά θα έπρεπε από την στιγμή που υπάρχει σχέδιο για δεντροφύτευση πάνω από το υπόγειο πάρκιν όταν περατωθεί το έργο και δεν γίνει η δεντροφύτευση (αν δεν γίνει) τότε να κινηθούν νομικά και να κερδίσουν την υπόθεση λόγο παραποίησης του αρχικού έργου και αθέτησης συμφωνίας
έτσι θα υποχρέωναν βάση νόμιμων διαδικασιών να γίνει δεντροφύτευσηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 17:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς έχουμε επιλεκτική όραση και αντίληψη εδώ πέρα.
Απομονώνουμε μια-δυο σειρές για τις οποίες κουτσά στραβά βγάζουμε μια απάντηση και για όλα τα υπόλοιπα που δεν έχουμε κάτι να πούμε, τα αφήνουμε ασχολίαστα γιατί θα καταρριφτούν τα ανύπαρκτα επιχειρήματά μας.
Πρέπει τελικά η ασυδοσία να χτυπήσει τη δική μας πόρτα
πρέπει ο Αλέξης και ο Κύπριος στη ζαρντινιέρα να είναι το δικό μας παιδί για να πονέσουμε.
Κι αν αυτό δεν είναι ιδιότευση, τότε πιο είναι.
Αναλγησία κύριοι
Αναλγησία και ράπισμα, γιατί εμάς δε μας άγγιξε ο θάνατος, ούτε τα χημικά, ούτε τα χρέη, φταίνε όσοι βρέθηκαν σε λάθος μέρος λάθος στιγμή.
Κι εγώ ιδιοτεύω!

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 17:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑ !!!!!!!!!!!!!

Διάβασα την λέξη ΑΣΥΔΟΣΙΑ μήπως ????????????????

Μπα, οι φακοί μου με ξεγελάν μάλλον........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 18:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προφανώς έχουμε επιλεκτική όραση και αντίληψη εδώ πέρα.
Απομονώνουμε μια-δυο σειρές για τις οποίες κουτσά στραβά βγάζουμε μια απάντηση και για όλα τα υπόλοιπα που δεν έχουμε κάτι να πούμε, τα αφήνουμε ασχολίαστα γιατί θα καταρριφτούν τα ανύπαρκτα επιχειρήματά μας.

αναφέρεσαι σε εμένα και στο ότι δεν τοποθετήθηκα στο πως σου φέρθηκαν οι γερμανοί;

quote:
Πρέπει τελικά η ασυδοσία να χτυπήσει τη δική μας πόρτα
πρέπει ο Αλέξης και ο Κύπριος στη ζαρντινιέρα να είναι το δικό μας παιδί για να πονέσουμε.
Κι αν αυτό δεν είναι ιδιότευση, τότε πιο είναι.
Αναλγησία κύριοι
Αναλγησία και ράπισμα, γιατί εμάς δε μας άγγιξε ο θάνατος, ούτε τα χημικά, ούτε τα χρέη, φταίνε όσοι βρέθηκαν σε λάθος μέρος λάθος στιγμή.
Κι εγώ ιδιοτεύω!

έλα ρε ξωτικούλα μάρθα βούρτση κατάντησες με την κλάψα και την κακομοιριά
δεν επαναστατεί ο κάθε ένας καίγοντας αυτοκίνητα και πετώντας μολότοφ

και μία ερώτηση γιατί σε έμενα όσες φόρες με έχουν σταματήσει οι αστυνομικοί μου μιλούσαν με το σεις και με το σας
ούτε ένα ρε δεν μου έχουν πει ούτε μια γκλοπιά ρε παιδί μου έτσι να μου δείξουν το πραγματικό τους προσωποΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 19:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε απολυτα αγαπητέ άθεεε..Αν και είσαι
καθιστός, πολύ ορθά μιλάς....Η υπερβολή είναι
κατα βούλησην....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 19:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμφωνούμε απολυτα αγαπητέ άθεεε..Αν και είσαι
καθιστός, πολύ ορθά μιλάς....Η υπερβολή είναι
κατα βούλησην....

συμφωνείς μαζί μου;
τότε θα αρχίσω να διαφωνώ με τον εαυτό μου για να διαφωνήσω κατά επέκταση μαζί σου
όχι για εμένα αλλά για αυτή την κακομοίρα την "κόντρα"προσωπικού επιπέδου που έχουμε στο θρησκευτικό τομέα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 19:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την ..κακομοίρα τη μάνα σου τίποτε, φίλε μου;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 19:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανακεφαλαιώνω για ακόμη μία φόρα λοιπόν...

Θεωρείτε όλοι προφανώς, πως η αστυνομία ορθώς έπραξε που έπνιξε στα χημικά τόσο κόσμο,
θεωρείτε πως οι πορείες και οι διαμαρτυρίες χιλιάδες κόσμου απαρτίζονταν από τσογλάνια,
θεωρείτε πως καλώς έπραξαν οι αστυνόμοι και δεν έφεραν διακριτικά,
καλώς χτυπούσαν δεκαπεντάχρονα,
καλώς χλεύαζαν 15χρονα σε καθιστική διαμαρτυρία.

Επίσης θεωρείτε πως για όλες τις παραπάνω παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων καλώς θα μείνουν όλοι ατιμώρητοι.

Θεωρείτε ορθή (και ουδόλως υποκινούμενη) τη στάση της κυβέρνησης να ανακοινώσει στις 7 Δεκέμβρη ημέρα Κυριακή πως το κράτος θα μείνει άπραγο μέχρι την επομένη το πρωί για την οποία είχε οριστεί η συνάντηση του άχρηστου πρωθυπουργού με το ανδρείκελο τον πρόεδρο της δημοκρατίας.
Δεν σας κίνησε καμμία υποψία το γεγονός πως στις 8 το βράδυ την ώρα που μαίνονταν τα επεισόδια ο πρωθυπουργός δήλωσε πως θα αφήσει στα χέρια των "αντιεξουσιαστών" τη χώρα. Δεν ήταν κάλεσμα στους απανταχού απατεώνες να βγουν και να σπάσουν και να κλέψουν ανενόχλητοι ώστε να αγανακτήσει ο κόσμος με τη νεολαία που βγήκε στο δρόμο.
Δεν είδε κανείς από σας τους κουκουλοφόρους με τους λοστούς να τα λένε πίτσι πίτσι με ένστολους και μετά να σπάνε σαν γνήσιοι αντιεξουσιαστές.

Αυτά συναίβησαν μόνο στο δικό μου τραγικό κόσμο, στον κόσμο της Μάρθας Βούρτση και του Ξανθόποπουλου.

Δεν ακούσατε το δημοσιογράφο του ραδιοφώνου του ΣΚΑΙ να είναι εκτός εαυτού με τις σκηνές βίας που παρακολουθούσε σε βάρος 13χρονων και 15χρονων και έκανε εκκλίσεις να σταματήσουν να χτυπάνε τα παιδιά.
Κι αυτός έκανε το ίδιο λάθος με την αριστερή δικηγόρο να ζητήσει τα στοιχεία του οργάνου της τάξεως.
Της τάξεως βεβαίως βεβαίως.

Λυπάμαι που σας χάλασε τον ειρμό το μελό μου, αλλά δεν έχω αφεθεί στην απονεύρωση που προασπαθούν να μου κάνουν εδώ και χρόνια τα ΜΜΕ και οι διαφημίσεις. Με πιάνω βέβαια που και που να σιγομουρμουράω σλόγκαν διαφημίσεων, αλλά τουλάχιστον ακόμη το παίρνω χαμπάρι και το πνίγω.

Μιλάω πάντα προσωπικά, γιατί αγωνίζομαι από πάντα για ένα καλύτερο κόσμο και δεν αγωνίζομαι στο δρόμο με πέτρες, αλλά με πράξεις και συνέπεια καθημερινά.

Προτιμώ το νεαρό που σπάει από οργή,
από τον μαλθακό που παρακολουθεί από την τιβι τη ζωή του.

Αν ο Σολωμού είχε τη δική σας νοοτροπία,
δεν θα είχε ανέβει ποτέ να αλλάξει τη σημαία.
Θα έστελνε αίτημα στο ψευδοκράτος.
Στο ψευδοκράτος που υπάρχει χάρη στην ελληνική κοινωνία και το λήθαργό της. Που δημιουργήθηκε από την απάθεια των φιλειρηνικών πολιτών.

Μιλάω με απόλυτο σεβασμό γι αυτό τον άνθρωπο και για τη θυσία του.
Δεν απαξιώνω αυτόν, το πάθος του και τη δύναμή του, δεν ισοπεδώνω τίποτα. Αλλά ας μη κλείνουμε τα μάτια στο γεγονός πως και αυτός αγανακτισμένος από την ανικανότητα των κρατικών μηχανισμών πήρε τον αγώνα στα χέρια του.

Αυτό μόνο θα θελα να ακούσω από εσάς.
Γιατί τον τιμάμε, αλλά δεν τον μιμούμαστε?

Δε λέω πως όσοι κάψανε είναι ήρωες, ξέρω πολύ καλά πως πολλοί είναι απλά τσαμπουκαλεμένοι και ουδόλως πολιτικοποιημένοι, αλλά όσοι βγήκαν να φωνάξουν και να διαμαρτυρηθούν, όσοι δεν άντεξαν άλλο και αποφάσισαν να υπάρξουν και συλλογικά και ουχί πλέον ως ιδιώτες εξυπηρευούντες ένα φαύλο σύστημα, αυτοί είναι η ελπίδα.

Οι κρισεις κι οι επικρίσεις εδώ μέσα είναι εύκολες για όλους μας.
Εκεί έξω όμως είναι η θέση μας.

Δεν έχω λόγο για προσωπική αντιπαράθεση με κανένα κι ούτε θέλω να προσβάλω τον οποινδήποτε. Προσπαθώ να καταλάβω όμως ποιος ξεχείλωσε τόσο πολύ τα όρια της ανοχής μας. Θεωρείτε κακό το αίτημα να πέσει η κυβέρνηση και δεν θεωρείτε κακό που αυτή η κυβέρνηση δεν έχει ίχνος τσίπας. Δεν έπρεπε να έχει παραιτηθεί αυτός ο θίασος μετά από την περίτρανη επίδειξη παντελούς έλλειψης ικανότητας να σταματήσει να κατρακυλά?
Δεν ξέρω δλδ τι άλλο πρέπει να γίνει???
Τι άλλο?


Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.

Edited by - kswtikoula on 29/01/2009 19:41:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 19:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη kswtikoula, επειδή στους ανθρώπους, δεν είναι κάποιοι
καλοί και κάποιοι κακοί, αλλά όλοι ίδιοι και αναλόγως τη θέση
που βρισκονται, φέρονται, καλά θα ήταν να μην προσπαθούσες
να βγάλεις κάποιους σωστούς και κάποιους λάθος...
Καλά θα ήταν να μην ζητούσες ώς άλλη Σαλώμη "κεφαλές επι πίνακι"
αλλά να συνεισέφερες στην αποκατάσταση της ηρεμίας, όπου κι ο
άνθρωπος λειτουργεί καλύτερα...
Δεν οφελει να σέρνεις κι ανεμίζεις την παντιέρα της επανάστασης, όλοι εμείς ειμαστε μεταξύ μας, δεν υπάρχουν ..άλλιεν μεταξύ μας...
Δεν χρειάζεται να κατασκευάζουμε θέματα, υπάρχουν αρκετά, ήδη και
το θέμα είναι να τα αντιμετωπίσουμε, οχι τα δικαστήρια και οι καταδίκες...
Η κοινωνία μας, βάλλεται απο συγκεκριμένες δυνάμεις,που μας
χρησιμοποιούν για να πετύχουν τα δικά τους...Τους αφήνουμε να
τα χρησιμοποιούν...
Έχουμε ολοι ευθύνη για ότι συμβαίνει..Κι εσύ ακόμη,νεαρά ιδεαλίστρια ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 20:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεωρείτε όλοι προφανώς, πως η αστυνομία ορθώς έπραξε που έπνιξε στα χημικά τόσο κόσμο,

Εγώ πιστεύω πως έπρεπε να κάνει χρήση αντλιών με νερό υπό πίεση και χρήση λαστιχένιων σφαιρών σε όσους πετάγανε κοτρώνες (με σκοπό να φονεύσουν αστυνομικό) ή μολότωφ.

quote:
θεωρείτε πως οι πορείες και οι διαμαρτυρίες χιλιάδες κόσμου απαρτίζονταν από τσογλάνια,

Ως επί το πλείστον, ναι......

quote:
θεωρείτε πως καλώς έπραξαν οι αστυνόμοι και δεν έφεραν διακριτικά

Είναι το τελευταίο που θα με απασχολούσε όταν θα περίμενα αστυνομική προστασία....

quote:
καλώς χτυπούσαν δεκαπεντάχρονα

Αν πέταγαν πέτρες και μολότωφ, ναι.......

quote:
καλώς χλεύαζαν 15χρονα σε καθιστική διαμαρτυρία.

Αν τους βρίζανε θα έπρεπε να τα μπαγλαρώσουν, αλλιώς την θεωρώ ηλίθια κίνηση....

quote:
Επίσης θεωρείτε πως για όλες τις παραπάνω παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων καλώς θα μείνουν όλοι ατιμώρητοι.

Όπου στοιχειωθετούνται παραβάσεις, υπάρχουν νόμοι και θεσμοί να αποφανθούν. Προτείνεις να τους καταργήσουμε ή να αρχίσουμε να αυτοδικούμε ???

quote:
Θεωρείτε ορθή (και ουδόλως υποκινούμενη) τη στάση της κυβέρνησης να ανακοινώσει στις 7 Δεκέμβρη ημέρα Κυριακή πως το κράτος θα μείνει άπραγο μέχρι την επομένη το πρωί για την οποία είχε οριστεί η συνάντηση του άχρηστου πρωθυπουργού με το ανδρείκελο τον πρόεδρο της δημοκρατίας.

Μεγάλη μαλακία τους. Έπρεπε από την πρώτη στιγμή να τους βάλει τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι και να ξεβρωμίσει την περιοχή από αυτά τα κακοποιά στοιχεία. Ούτε άσυλο να υπολόγιζε ούτε τίποτα. Έλα όμως που θα βγαίνανε μετά οι δημοκράτες του λόγου σου να μιλάνε για χούντα και καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων (με την ευγενική συνδρομή των φασιστικών ΜΜΕ βεβαίως-βεβαίως, εγχώριων κσι μη...).

Ξέρω ξέρω, είμαι φασίστας......
Η εύκολη λέξη......

Edited by - KERRY KING on 29/01/2009 20:53:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 20:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου βρήκες να μου φέρεις για παράδειγμα τον ΣΚΑΪ.......
Ας μην ανοίξω το στόμα μου καλύτερα....

Edited by - KERRY KING on 29/01/2009 20:55:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 21:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσπαθώ να καταλάβω όμως ποιος ξεχείλωσε τόσο πολύ τα όρια της ανοχής μας.

Έλα μου ντε, αυτή την απορία έχω είκοσι χρόνια τώρα....
Ως πότε ????.....

quote:
Θεωρείτε κακό το αίτημα να πέσει η κυβέρνηση και δεν θεωρείτε κακό που αυτή η κυβέρνηση δεν έχει ίχνος τσίπας. Δεν έπρεπε να έχει παραιτηθεί αυτός ο θίασος μετά από την περίτρανη επίδειξη παντελούς έλλειψης ικανότητας να σταματήσει να κατρακυλά?

Νά την και η ταμπακιέρα.......
Αλλού οι αναζητήσεις για την τσίπα αγαπητή μου, άσε μην δυναμιτίσουμε κι άλλο το θέμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 21:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη πλακωθείτε αμέσως..
Περιμένετε μια μέρα τουλάχιστον να προλάβουν και οι άλλοι να γράψουν τις θέσεις τους.

Θα συμφωνήσω με όσα έγραψε ακριβώς από πάνω ο Kerry μόνο σε δυο θα διαφωνήσω.

quote:
Εγώ πιστεύω πως έπρεπε να κάνει χρήση αντλιών με νερό υπό πίεση και χρήση λαστιχένιων σφαιρών σε όσους πετάγανε κοτρώνες (με σκοπό να φονεύσουν αστυνομικό) ή μολότωφ.

Αντί για πλαστικές σφαίρες εγώ θα πρότεινα τα όπλα με τον ηλεκτρισμό.
Ικανά να παραλήσουν το στόχο και να τον αφήσουν αναίσθητο να μην μπορεί να τρέξει ώστε να τον συλλάβουν κιόλας μετά.

quote:
Μεγάλη μαλακία τους. Έπρεπε από την πρώτη στιγμή να τους βάλει τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι και να ξεβρωμίσει την περιοχή από αυτά τα κακοποιά στοιχεία. Ούτε άσυλο να υπολόγιζε ούτε τίποτα. Έλα όμως που θα βγαίνανε μετά οι δημοκράτες του λόγου σου να μιλάνε για χούντα και καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων (με την ευγενική συνδρομή των φασιστικών ΜΜΕ βεβαίως-βεβαίως, εγχώριων κσι μη...).

Εκεί ήταν η μαγκία Kerry.
Έπρεπε την ώρα που καιγότανε όλο το κέντρο και κινδυνεύανε ζωές, να καλούσε προεδρικό συμβούλιο.

ΌΛΟΙ και οι 5 πολιτικοί αρχηγοί στο γραφείο του Προέδρου της Δημοκρατίας με τις κάμερες μέσα live και να τους έλεγε:

"Αυτοί τη στιγμή μέσα στο Πολυτεχνείο και στα Προπύλαια δεν βρίσκονται φοιτητές. Άρα δεν τίθεται θέμα φίμωσης της Δημοκρατίας και θέμα περιορισμού του λόγου. Βρίσκονται μόνο καταστροφείς, παράνομοι. Άρα τίθεται θέμα παραβίασης και δια της βίας κατάργησης της έννομης τάξης."

"Κατάργηση του ασύλου για εκείνη τη στιγμή. Και μέσα οι αστυνομικές δυνάμεις." Να δούμε ποίοι αριστεροί και ποίοι ψευτοδιανοούμενοι θα συμφωνήσουν, ποίοι θα διαφωνήσουν και ποίοι υποκινούν.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 22:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ αγαπητέ μου gilgamesh, σε συλλαμβάνω ..αδιαβαστο...
Εννοώ, ότι τα τάζερ που λές, πιστόλια ηλεκτρισμού,
είναι υπεύθυνα για 400 θανάτους πέρισυ στην Βρεττανία,
αφού η χρήση τους είναι επικίνδυνη....
Αλλά, το ότι αυτά που συμβαίνουν, συμβαίνουν για να αυξηθούν
τα μέτρα καταστολής, παρακολούθησης και ελέγχου των ανθρώπων,
δεν σας περνάει καθόλου απο το μυαλό; Το ότι δεν επιτεύχθει
τίποτε, όπως και σε ότι ανάλογο, τα τελευταία χρόνια, επισης φαντάζομαι δεν σας λέει τίποτε, έ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 22:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι πολύ!
Πήρα συγκατάβαση, πήρα εύσημα, πήρα χλευασμό
αλλά απάντηση δεν πήρα.
Υπεκφυγές απαντώντας με ρωτήσεις,
προτάσεις μόνο για ενδυνάμωση μέτρων καταστολής,
ασχέτως από το γεγονός πως παραδεχτήκατε ότι πρέπει να υπάρξει μια καλύτερη αστυνομία, νιώθετε ασφαλής να οπλίσετε το χέρι τους σε στιγμή που επέδειξαν απόλυτη ανικανότητα και έλλειψη ψυχραιμίας.
Κατηγορίες για την αριστερή πολιτική θέση ανθρώπων
και απόψεις που, τι να πω, πραγματικά με αφήνουν άφωνη.
Υποστήριξη ακόμη και της πιο καταστροφικής (αναλογιζόμενοι το χρόνο που της πήρε να τα ισοπεδώσει όλα) κυβέρνησης που πέρασε ποτέ από τον τόπο.
Αν ήσασταν πρωθυπουργοί για μία μέρα.
Εγώ θα έκανα αυτό κι εγώ εκείνο.
Αμ δεν είστε!
Ως πολίτες τι κάνατε? παραμείνατε ήρεμοι, να σκεφτείτε καθαρά ότι θα ψηφίσετε μικρό κόμμα στις άλλες εκλογές. Όταν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα...
...ως τότε να μείνουμε ήρεμοι και να βρούμε και τον τρόπο να κόψουμε και τη γλώσσα και τα πόδια από αυτά τα σκασμένα που ακόμη φωνάζουν.

Αποχωρώ από τη συζήτηση, δεν αντέχω άλλο να προσπαθήσω να αποδείξω πως αυτά όλα που βλέπετε σε videos, σε φωτογραφίες, σε αποσπάσματα ήχου που κυκλοφορούν στο δίκτυο, που ΒΛΕΠΕΤΕ ξεκάθαρα, και ΑΚΟΥΤΕ με τα αυτιά σας, είναι όντως έτσι και όχι όπως τα μεταφράζετε.
Είμαι εγώ ιδεαλίστρια, αλήτισσα, τεμπέλα, έξυπνη, τραμπούκος, αναχική, θύμα, χαζή, παραμυθιασμένη, υποκινούμενη, δεν ξέρω τι άλλο και καθόλου δε με νοιάζει. Γιατί προτιμώ να είμαι ακόμη και γραφική φωνάζοντας ασταμάτητα, παρά να αφεθώ στο βούρκο και την παγκόσμια δικτατορία του χρήματος. Ούτε σιωπή, ούτε κοίτα τη ζωούλα σου, ούτε ηρεμία!Αυτό που έγινε στην αυλή μας, γίνεται παντού από καιρό είναι όλο ένα και το αυτό.
Έχουμε πόλεμο, κι όπως το καταλάβει, ας φροντίσει να είναι έτοιμος να πολεμήσει, να βρει το κράτημά του από ότι μπορεί, θρησκεία, πατρίδα, οικογένεια, αγάπη, επανάσταση, κάτι να αντέξει να αντισταθεί.
Δεν κόβουνε τα κεφάλια που σηκώνονται, κόβουνε αυτά που σκύβουν!
Καληνύχτα σας.
Με σεβασμό
Ηρώ


Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 23:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως εσύ αγαπητή μου kswtikoula, έχεις σηκώσει την
σημαία της επανάστασης και δεν ακούς τίποτε άλλο;Λέω εγώ...
Γιατί,εγώ σου ειπα ότι με αυτές τις ασαφείς διαδηλώσεις
έχυμε περισσότερα μέτρα καταστολής, εσύ τις προτάσεις καταστολής
που τις έιδες; Με το ζόρι να βγεις ηρωίδα, ρε κορίτσι μου;...
Νισάφι πια, έχουμε δημοκρατία..Απο άλλα υποφέρουμε, όχι απο
έξω, απο μέσα....
Αυτά που βλέπεις εσύ εδώ και λίγες μέρες,τα βίντεο, και τις φωτό,
μπορεί κάποιοι απο μας να τα έχουμε ζήσει, υάρχουν εδώ και
δεκαετίες, δεν είναι πρόσφατο ζήτημα....Αυτό που λέμε είναι ότι
γίνονται καλύτερα...Είναι ένα ζήτημα σημαντικό..Και φυσικά, καλά
θα ήταν να μείνεις....Ο διάλογος δυναμώνει δεν αδυνατίζει...

"Δεν κόβουνε τα κεφάλια που σηκώνονται, κόβουνε αυτά που σκύβουν!"
Σου εύχομαι όταν βρεθείς σε τόπο όπου να σκύβουν και να σηκώνουν
κεφάλια, εσύ να το σηκώσεις το δικό σου..Ίσως τότε δεις...
Εδώ πάντως, δεν σκύβει κανείς το κεφάλι ακόμη...Σύντομα και
αυτό θα γίνει...Ναι, αλλά μέχρι τότε θα μιλάμε για επαναστάσεις, όταν
η επανάσταση που έγινε προώθησε μόνο τη δικτατορία και αυτό δεν το
καταλαβαίνουν όλοι...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2009, 09:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεωρείτε όλοι προφανώς, πως η αστυνομία ορθώς έπραξε που έπνιξε στα χημικά τόσο κόσμο,

Το να ρίχνεις χημικά στον κόσμο είναι όντως παράνομο.
ΟΜΩΣ δεν υπάρχει δικαιοσύνη για αυτούς που παρανομούν - σπάνε, καταστρέφουν και γενικά δεν υπακούουν στις προσταγές της αστυνομίας, γιατί πολύ απλά κάποια σκουπίδια που το παίζουν προοδευτικοί ή την είδαν με καλό και συντεχνιακό μάτι (δικηγόροι) έχουν φτιάξει έτσι τους νόμους, ώστε να διαιωνίζεται μία γελοιότητα...
Αντί λοιπόν οι "επαναστάτες της κουκούλας" να βρουν την ρίζα του προβλήματος σαν καλά πρόβατα λένε ότι τους φταίει η αστυνομία που δεν τους αφήνει να τα σπάσουν όλα!!!

quote:
θεωρείτε πως οι πορείες και οι διαμαρτυρίες χιλιάδες κόσμου απαρτίζονταν από τσογλάνια,

Από τσογλάνια, λεηλατητές, ψυχασθενείς και γενικά απόβλητα της κοινωνίας μας... Το κακό είναι ότι οι γελοίοι νόμοι μας δεν εξαφανίζουν αυτά τα σκουπίδια από την κοινωνίας μας...

quote:
θεωρείτε πως καλώς έπραξαν οι αστυνόμοι και δεν έφεραν διακριτικά

Ο νόμος που ψήφισαν οι 301 το επιτρέπει...
Άρα ακόμα μία φορά το πρόβλημα σου είναι οι νόμοι των 301 σκουπιδιών και όχι οι αστυνομικοί. Άντε να το καταλάβεις αυτό τώρα...

quote:
καλώς χτυπούσαν δεκαπεντάχρονα

Κάθε παραβατική συμπεριφορά πρέπει να τιμωρείται...
Δηλαδή τι να έκαναν; Απλώς να τους έπιαναν; Και ύστερα;
Να έσκουζαν όλοι οι σάπιοι δημοσιογράφοι και οι δήθεν δημοκράτες και τελικά να τα άφηναν ελεύθερα; Θα σου άρεσε να σου έσπαζα το αμάξι ή να σου άρπαζαν την περιουσία και να μην τιμωρούταν ο ένοχος; Ή μήπως οι παραβάτες αυτοί είναι "επαναστάτες" και απρόσιτοι τελικά από το νόμο;;;

quote:
Επίσης θεωρείτε πως για όλες τις παραπάνω παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων καλώς θα μείνουν όλοι ατιμώρητοι.

ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ;;;
Που είναι το δικαίωμα να ζω ήρεμα;
Που είναι το δικαίωμα να ΜΗΝ μου καταστρέφουν την περιουσία;
Που είναι το δικαίωμα να κυκλοφορώ ελεύθερος χωρίς να μου την πέσει το κάθε σκουπίδι που το παίζει "επαναστάτης" και χωρίς να κλείνουν τους δρόμους για την χάρη του κάθε ψυχοπαθή "επαναστάτη" που την βρίσκει με το να σπάει την περιουσία του κόσμου ή και καίει κόσμο ΧΩΡΙΣ να τον τιμωρεί κανένας;;;

quote:
Εγώ πιστεύω πως έπρεπε να κάνει χρήση αντλιών με νερό υπό πίεση και χρήση λαστιχένιων σφαιρών σε όσους πετάγανε κοτρώνες (με σκοπό να φονεύσουν αστυνομικό) ή μολότωφ.

Αντί για πλαστικές σφαίρες εγώ θα πρότεινα τα όπλα με τον ηλεκτρισμό.
Ικανά να παραλήσουν το στόχο και να τον αφήσουν αναίσθητο να μην μπορεί να τρέξει ώστε να τον συλλάβουν κιόλας μετά.



Διαφωνώ και με τους δύο σας...
Το αποτέλεσμα θα είναι μηδενικό και στις δύο περιπτώσεις, γιατί πολύ απλά οι νόμοι έχουν φτιαχτεί έτσι, (από τους γνωστούς) ώστε να προστατεύουν αυτά τα σκουπίδια. Οπότε η καλύτερη λύση (και πιο οικονομική) είναι ένας ελεύθερος σκοπευτής - μία και στο κεφάλι σε όσους φορούν κουκούλα...

quote:
ασχέτως από το γεγονός πως παραδεχτήκατε ότι πρέπει να υπάρξει μια καλύτερη αστυνομία, νιώθετε ασφαλής να οπλίσετε το χέρι τους σε στιγμή που επέδειξαν απόλυτη ανικανότητα και έλλειψη ψυχραιμίας.

Πάλι φταίει η αστυνομία και όχι όσοι την κατάντησαν έτσι τα τελευταία 25 χρόνια... Ίσως γιατί είσαι kswtikoula, είσαι νέα και δεν έχεις μάθει ότι κάποτε κυκλοφορούσαμε χωρίς φόβο στο κέντρο της Αθήνας, κοιμόμασταν με ανοιχτά παράθυρα το καλοκαίρι και ο χειρότερος κακοποιός ήταν ο Αυτιάς...
Οπλίζουμε το χέρι της αστυνομίας;;; Μήπως και έχετε καταλάβει ότι η αστυνομία είναι ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ του νόμου; Ή μήπως θεωρείς ότι μπορεί να υπάρξει αστυνομία όπως αυτή που ζητούν κάποια ψυχοπαθή σκουπίδια - και τα οποία φυσικά κάθονται μέσα σε γραφεία και το μόνο που κάνουν είναι να ρίχνουν ιδέες με "ιδεολογία";;;

quote:
Έχουμε πόλεμο, κι όπως το καταλάβει, ας φροντίσει να είναι έτοιμος να πολεμήσει, να βρει το κράτημά του από ότι μπορεί, θρησκεία, πατρίδα, οικογένεια, αγάπη, επανάσταση, κάτι να αντέξει να αντισταθεί.

Με λίγα λόγια: Στα άρματα, στα άρματα, εμπρός στον αγώνα...
Να σε δω με χλαίνη και με φισικλίκια και μη τι άλλο...
Όχι ότι είσαι αριστερή και δεν μπορείς να δεις την λογική...
Όχι ότι εδώ και 34 χρόνια όλοι οι πολιτικοί της Ελλάδας κάνουν ότι μπορούν να την καταστρέψουν...
Όσο για τα κεφάλια: στη Γαλλική επανάσταση και στη Μπολσεβίκικη πέσαν πολλά κεφάλια... Στο τέλος όμως οι επαναστάτες έκοβαν τα κεφάλια των συντρόφων τους και αθώων ανθρώπων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2009, 09:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kswtikoula να με συγχωρείς αλλά εγώ δεν είδα τα αγνά σου κίνητρα....

Μόνο παραφιλολογίες για αστυνομική βία, για άδικες κοινωνίες και επαναστατημένες νεολαίες.
Ένας όμορφος αχταρμάς πασπαλισμένος με ιστορίες της Μυρτώς, λαίκίστικες παραπομπές για το οικόπεδο στην Πατησίων και να καταλήξουμε στο πολιτικό μας μύνημα "κάτω η κυβέρνηση"...

Σε 15χρονα μπορεί να πιάνει αυτή η τακτική, σε πολιτικά όντα θέλει πολύ προσπάθεια να τα πείσεις.

Κατηγορίες για υπεκφυγές, πρόκληση για θέσεις και επιχειρήματα αλλά από την μεριά σου τι πρόσφερες τελικά στον διάλογο ??? Είπες ξεκάθαρα τις θέσεις σου και δεν τις καταλάβαμε ? Σου μείναν αναπάντητα ερωτήματα ??? Να με συγχωρείς που δεν έχω το λυρικλο σου ύφος αλλά εγώ δυσκολεύομαι να διαβάζω πίσω από τα γράμματα, θέλεις απαντήσεις - κάνε καθαρές ερωτήσεις.

Δεν σε είδα να προτείνεις κάποιο κοινωνικό μοντέλο και κυρίως δεν σε είδα να παραθέτεις και κανένα παράδειγμα να καταλάβουμε ποια είναι η ιδανική κοινωνία που εμείς καταστρέφουμε με την παθητικότητά μας και τον ωχαδελφισμό μας. Τουλάχιστον ο kardasian υπήρξε πιο ειλιρκινής στις θέσεις του, δεν κρύφτηκε πίσω από όμορφα και λυρικά λόγια...

Προσπαθείς να μας πείσεις για τα παιδιά που επαναστάτησαν - σε τι επαναστάτησαν δεν με έχεις κατατοπήσει ακόμα. Γιατί εγώ μιλάω με επαναστάτες και το μόνο που καταλαβαίνω είναι πως η μόνη τους ανησυχία είναι πως δεν υπάρχει προοπτική να συνεχίσουν την καλή ζωή που μάθανε τόσα χρόνια μαθημένα στις λαμογιές των γονιών τους. Βλέπουν με τρόμο πως μπροστά τους υπάρχει αγώνας και αβέβαιο μέλλον που απαιτεί ΔΟΥΛΕΙΑ !!!!! Και με 700 ευρώ πως θα πάρουν αυτοκίνητο, μου λες ??? Πως θα πληρώνουν τον λογαριασμό για internet στο κινητο ???? Πως θα πληρώνεται ο καφές στην καφετέρια ?????? Το μπαράκι το Σαββατόβραδο ??? Ξαφνικά συνειδητοποιούν ότι ζούνε σε μία χώρα που δεν παράγει αλλά προσφέρει μόνο υπηρεσίες, οπότε ποιός θα πρωτομπεί στο δημόσιο ????? Ποιόν θα πρωτοπροσλάβει η κάθε ιδιωτική εταιρεία ?????

Κάνουν κατάληψη και βάζουν λουκέτα στα σχολεία τους, με τι αιτήματα γνωρίζεις ????
Κατάφερα και έμαθα μερικά.....
ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ !!!!!!!!!!!
Μάλιστα κυρίες και κύριοι, θα μου πεις σιγά μην την σκαρφίστηκαν μόνα τους αυτή την παπαριά, έχουνε τα παπαγαλάκια του ΣΥΡΙΖΑ να τους αμολάνε αυτές τις εξυπνάδες.... Ο σύγχρονος έλληνας έφηβος λοιπόν έχει την απαίτηση να μπαίνει αέρα-πατέρα στο πανεπιστήμιο γιατί "είναι δικαίωμά του να μορφωθεί" !!!!!! Χωρίς κόπο και αγώνα βεβαίως-βεβαίως, φυσικά αφού κάποιοι φρόντισαν να τοθ δώσουν το δικαίωμα να προβιβάζεται έτσι κι αλλιώς στην επόμενη τάξη, γιατί να μην τον κάνουν να διεκδικεί το δικαίωμα να ΑΠΑΙΤΕΙ την ελεύθερη εισαγωγή στα πανεπιστήμια.... Και όσο δεν γίνεται αυτό δεκτό, νά'σου το λουκέτο στο σχολείο, κανένα τσογλάνι όμως αποχή από το φροντιστήριο...

Άλλο αίτημα : Να δωθεί το 10% του προϋπολογισμού στην Παιδεία !!!!
Μάλιστα, να τους δώσεις να σου κάνουν μια απλή μέθοδο των τριών θα τα δεις όλα, παρα ταύτα έχουν την ωριμότητα βεβαίως-βεβαίως να καταρτίζουν προϋπολογισμό....

Κατα τ΄άλλα οικονομικές είναι οι ανησυχίες τους, αν πάει ο βασικός μισθός στα 1300 (ποιός τους το δασκάλεψε αυτό άραγε ?) όλα καλά, δεν τρέχει μία.... Και η καημένη η kswtikoula οραματίζεται μια νέα γενιά που θέλει να αλλάξει τον κόσμο, να μην είναι δούλος του χρήματος, να πολεμάει για κοινωνική ισότητα και δικαιοσύνη........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2009, 09:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και που είσαι kswtikoula, μιας και μας παρέθεσες την ιστορία της Μυρτώς έχω κι εγώ στην διάθεσή μου ιστορία κοπελίτσας που την βιάσανε μέσα στην κατάληψη, έχω και άλλα άρθρα να μιλάνε για παρτούζες και χρήση ναρκωτικών μέσα στις καταλήψεις....

Βλέπεις πόσο εύκολο είναι να περνάς από την ουσία στον αποπροσανατολισμό και τον λαϊκισμό ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy