ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Όρος Πεντελικόν
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 23:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Kαλησπέρα σας και σας ευχαριστώ πολύ για την τόσο θερμή υποδοχή. Να'στε πάντα καλά.
Μιάς και κάποιοι απο εσάς καταπιαστήκατε με τις υπόγειες στοές της Πεντέλης και συγκεκριμένα εκείνες της Μονής, το βιβλίο του Αιμίλιου Αθηναίου με τίτλο " Ο Λήσταρχος Νταβέλης" αναφέρει την περίπτωση όπου ο περιβόητος ληστής ενώ βρισκόταν στο Μοναστήρι, πήγε στο Δαφνί μπαίνοντας σε ένα απο τα πηγάδια της Μονής (πρώην Αδριάνειο Υδραγωγείο) υπο την κάλυψη κάποιου ιερέα, ονόματι Αγαθόνικου. Ίσως να μην είναι και τόσο μύθος όλα αυτά περί μακρινών υπόγειων διαδρομών.
Θα ήθελα επίσης να σας παραθέσω μια συγκλονιστική ιστορία που κατέγραψε
ο αείμνηστος λαογράφος Δημ. Καμπούρογλου σχετικά με ένα μοναχό της Σπηλιάς των Αμώμων. Λέει λοιπόν, οτι στη γνωστή στοά που οδηγεί στην υπόγεια λίμνη, πήγαιναν παλιά εκεί οι Νεράϊδες και έπιναν νερό. Οι Νεράϊδες όμως, τράπησαν σε φυγή στη θέα του πρώτου ασκητή. Ύστερα, απο την ίδια λίμνη, πήγαινε και έπινε νερό ο ασκητής, χωρίς να γνωρίζει οτι το νερό αυτό το είχαν αγγίξει τα μαγεμένα χείλη των Νυμφών. Άρχισε να βλέπει οράματα και κόντευε να τρελαθεί. Πόσες προσευχές, πόσες μετάνοιες έκανε για να φύγουν όλα αυτά τα υπέροχα οράματα, τα οποία νόμιζε οτι του τα έστελνε ο Διάβολος αλλά που να'ξερε οτι στις φλέβες του έρεε το μαγεμένο νερό της Σπηλιάς της Πεντέλης. Ο μοναχός συνέχισε να πίνει απο αυτό το νερό και συνδειτοποίησε, οτι αντί να γερνάει, όλο και ξανάνιωνε. Αυτό είχε κάνει και τους άλλους μοναχούς να απορούν με το περίεργο συμβάν. Μάλιστα, έγινε τόσο νέος που και ο ίδιος λησμόνησε τα χρόνια του και ίσως να ζούσε ακόμα αν μια νύχτα, θέλοντας να πιάσει ένα αετό που φώλιαζε ψηλά στον κάθετο βράχο του Αρχαίου Λατομείου για να κάνει το φτερό του κοντύλι και να γράψει τις αμαρτίες του, δεν έπεφτε να σκοτωθεί.
Το επόμενο πρωϊ περνούσε έξω απο τη Σπηλιά ένας νεαρός βοσκός και βρήκε τον γκρεμοτσακισμένο μοναχό, σφιχταγκαλιασμένο με τον αετό. Έθαψε τον μοναχό και με το φτεροκόκκαλο του αετού, έφτιαξε σουραύλι.....

Ευχαριστώ


666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 23:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος
Αγαπητοί φίλοι,

Επιτρέψτε μου και μένα με την σειρά μου να ξανακαλωσορίσω με ΠΑΡΑ
ΠΟΛΥ ΧΑΡΑ τον ΑΓΑΠΗΤΟ μου φίλο Νταβέλη666.Την "ψυχή" του topic.
Την ερχόμενη εβδομάδα θα σας ανακοινώσουμε κάποια αποτελέσματα από
κάποιες συμπληρωματικές μετρήσεις που κάναμε στις 28 Ιουνίου μαζί.
Ελπίζω δε αυτή την φορά να έχουμε ακόμη καλλίτερα αποτελέσματα
από το υπέρυθρο φιλμ που "τραβήξαμε".


Φιλικώτατα
Πέτρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 07:59:02  Εμφάνιση Προφίλ
Aγαπητέ λήσταρχε ήμουν σίγουρη ότι θα ξαναγυρνούσες....

άλλωστε ο δολοφόνος γυρνάει πάντα στον τόπο του εγκλήματος...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rico
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 16:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rico
Χθές το απόγευμα πήγα πάλι στην σπιλιά μαζί με έναν φίλο μου. Ευτυχώς δεν ηταν κανείς εκεί.
Λίγο ποιό κάτω απο την σπιλιά ήταν ένα μπλέ αμάξι απο της 19:30 μέχρι της 21:30 που έφυγα. Δεν είδα
κανέναν άλλον ούτε μέσα ούτε έξω απο το αμάξι.

Ο φίλος μου είχε μαζί του μία ψιφιακή φωτογραφική μηχανή. Βγάλαμε αρκετές φωτογραφίες και σε αρκετές
απο αυτές υπήρχαν αυτοί οι φωτεινοί κύκλοι.Δεν είναι τίποτα σημαντικό απλώς το αναφέρω.
Το περίεργο είναι μια τεράστια πατημασιά που βρίκαμε μερικά μέτρα μέσα στην σπιλιά. Έμιαζε με αρκούδας
ή κάτι τέτοιο. Ήταν 64cm και αυτό ήταν το περίεργο. Γύρο της δεν υπήρχαν άλλα αποτυπόματα. Επίσης κάτω
στην σπιλιά εκεί που είναι οι λάσπες έχει και εκεί κάτι περίεργα αποτυπόματα με τρία και τέσσερα δάκτυλα.
Όπως μου είπε και ο Πέτρος το σάββατο το προί μπορεί να είναι και τεχνητά απο κάποιους άλλους, όπως
και η μεγάλη πατημασιά. Ακόμα και έτσι να έιναι πάλι είναι μυστήριο ποιός της κάνει. Πάντως όπως τα βλέπω
εγώ είναι πολλύ καλά φτιαγμένα.

Μέσα στο εκλησσάκι μια τρύπα στο πάτωμα που ήταν μόλις μπείς δεξιά και είχε ένα κάγκελο πάνω, τώρα ειναι
μπαζομένω με χώμα και το κάγκελο είναι πεταμένω καπου μέσα στο εκκλησάκι.

Έκανα και μια μικρή βόλτα στο αρχαίο μονοπάτι. Είχα πάρει μαζί μου και ένα εξωτερικό μικρόφωνο και το
είχα συνδέσει με την βιντεοκάμερα για να γράφει καθαρά τους εξωτερικούς ήχους χωρίς τον μηχανισμό της κάμερας.
Κατεβήκαμε κάτω καμιά 500αρία μέτρα. Όλα καλά όλα ωραία. Όταν αργότερα άκουσα τον ήχο σπίτι, άκουσα κάτι
πολυ περίεργο για μένα. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό ή αν το έχει ακούσει κανείς αλλός. Η κάμερα λειτουργούσε
σαν ραδιοφωνάκι. Ακούγονται πολλύ έντονα ο ήχος απο παράσιτα που κάνει ένα ραδιόφωνο όταν ψάχνει για
σταθμούς. Μερικές φορές ακούγετε και μουσική και ομιλίες. Μάλιστα σε μια φάση ακούγετε και το μουσικό σήμα
του ALPHA RADIO!!! Δεν ξέρω πως η κάμερα έγινε ραδιόφωνο...Μπορεί να είναι και φυσιολογικό. Όποιος ξέρει κάτι
ας μου απαντήσει παρακαλώ.


Αυτά για την χθεσινή μου βόλτα στην σπιλιά.
Παρακάτω εχω μερικές φώτο.

RicoMadisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rico
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 16:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rico

RicoMadisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rico
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 16:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rico
Αυτό είναι το αποτύπομα μήκους 64cm.


RicoMadisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rico
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 16:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rico

Φωτείνος κύκλος.

RicoMadisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rico
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 16:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rico

Εδώ ήταν η τρύπα στο πάτωμα μέσα στο εκκλισάκι. Παλιά στο Τέξας. Τώρα έχει παντού χώμα.

RicoMadisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rico
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 16:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rico

H κούκλα μέσα απο τα κυάλια. Ένας Κύριος μου είπε οτι στον λαιμό της κρέμεται ένα κλειδί. Δεν έχω δεί τίποτα
τέτοιο.

RicoMadisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 18:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Θάλωσσι : Η στοιχειωμένη λίμνη του Πεντελικού

Στην Πεντέλη, υπήρχε μια φορά και έναν καιρό, μιά πανέμορφη λίμνη, το Θαλάσσι ή Θάλωσσι. Στους παλαιούς χάρτες, η λίμνη αυτή βρισκόταν δυτικά της Νέας Πεντέλης, στους πρόποδες του κατάφυτου λόφου του Πρ. Ηλία. Οι παλαιοί κάτοικοι ισχυρίζονται οτι η λίμνη δημιουργήθηκε απο πτώση μετεωρίτη. ( Αυτή την άποψη την έχω ακούσει και εγώ ο ίδιος απο κάτοικο της περιοχής ). Πολλοί θέλουν τη λίμνη στοιχειωμένη, ένας τόπος όπου κακιές Νεράϊδες κάνουν την εμφάνιση τους εκεί για να βλάψουν τους ανθρώπους. Στην προκειμένη περίπτωση όμως αποτελεί φήμη ή αληθινό γεγονός ; Ας δούμε τι έχει να μας πεί ο Δρ. Γεώργιος Χατζησωτηρίου περί αυτού :

" Ένα απο τα παράξενα της Πεντέλης είναι οτι είχε κάποτε, ακόμα μέχρι εδώ και μισό αιώνα λίμνη. Μάλιστα αγαπητοί μου ! Λίμνη μικρή βέβαια και όχι βαθιά. Λεγόταν Θάλωσι ή Θαλάσσι και βρισκόταν ελάχιστα χιλιόμετρα δυτικότερα της Νέας Πεντέλης.
Σήμερα δεν ξέρω αν υπάρχει ή γεμίζει η λίμνη με νερό, ύστερ'απο βροχές. Ούτε την είχα δεί. Όμως έχω ακούσει για αυτή. Περιβάλλεται με θρύλους. Οτι ήταν γιομάτη απο λάμιες και νεράϊδες. Λίμνη κακιά, αφού καταπίνει ή πνίγει ανθρώπους. Έτσι τουλάχιστο μου αφηγήθηκαν παλιοί τσοπάνηδες του χωριού μου, ο γέρο-Μιστόκλης ο Σπανός κι ο Χρήστος Μεγαγιάννης".
( "Ιστορία, θρύλοι και παραδόσεις του Πεντελικού Βουνού", σ.64 )

Οι βοσκοί που περνούσαν απο'κεί τις νύχτες, αντίκρυζαν έντρομοι τις λευκοντυμένες Θεότητες να αστράφτουν στο σκοτάδι, να χορεύουν, να σιγοτραγουδούν και να λούζονται. Για αυτό έλεγαν πως αυτοί που μπαίνουν στη λίμνη, τους παίρνουν μαζί τους οι Νεράϊδες ή τους πνίγουν μιά και καλή.
Το Θάλωσσι όμως είχε και μια άλλη επίσης παράξενη ιδιότητα όπως διηγούνται οι παλιότεροι. Ενώ όπως είναι φυσιολογικό η λίμνη θα έπρεπε να γεμίζει με νερό το χειμώνα με τις βροχές και τα χιόνια, εντούτις γινόταν το ακριβώς αντίθετο. Άδειαζε το χειμώνα και γέμιζε το καλοκαίρι !!
Με όσους παλιούς Πεντελιώτες είχα την τύχη να μιλήσω για αυτό το θέμα, όλοι μου επειβεβαίωναν τα παραπάνω.
Όμως...μην ελπίζετε ποτέ να δείτε αυτή τη λίμνη, διότι κάποιοι είχαν την εκπληκτική ιδέα να την μετατρέψουν σε....ποδοσφαιρικό γήπεδο! Ένα ακόμα δείγμα της αισθητικής αλλά και της αγάπης και του σεβασμού πρός τη Φύση, των κατά τ'άλλα σύγχρονων και προοδευτικών Ελληνάρων. Γιατί στην εποχή μας, ποιός σοβαρός άνθρωπος θα κάτσει να ασχολείται με λίμνες ; Στη θέα όμως μιάς μπάλας που πηγαίνει πέρα δώθε όλοι εκστασιάζονται.
Ακόμα όμως και όταν η λίμνη μπαζώθηκε, έγινε το εξής : Πλυμμύρισε ξανά ! Υπάρχει φωτογραφία που δείχνει τις κορυφές απο τα τέρματα, να ξεπροβάλλουν μέσα απο το νερό! Πώς έγινε αυτό ;;;
Ύστερα η λίμνη ξαναμπαζώθηκε και απο τότε δεν συνέβη ποτέ ξανά τίποτα και η Πεντέλη ΜΑΣ, έχασε μιά για πάντα την μία και μοναδική λίμνη της. Ακόμα και ο γύρω τόπος έχει χάσει πιά τη μαγεία του, εφόσον έχει γεμίσει τσιμεντένια φρούρια εφόσον τα ρασοφόρα ερπετά της τρισκατάρατης Μονής, ξεπούλησαν όλη τη γύρω περιοχή και έτσι δημιουργήθηκε αυτή η κοινότητα-έκτρωμα που λέγεται Νέα Πεντέλη.
Θα ψάξω τα αρχεία μου, ώστε σε επόμενο μύνημα, να σας παρουσιάσω φωτ. με τη λίμνη.


666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 18:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Πολύ ωραίες φωτογραφίες !!!!!

Μόνο λίγο σκοτεινές.....αλλα κατά τ'αλλα κατατοπιστικότατες !!!

Βρε rico, ακόμα δεν εμαθες να βάζεις φωτογραφίες ....

Βήμα 1. Απαραιτητη προυπόθεση να ανεβάσεις της φωτό σε κάποιο server...αν θέλεις μπορείς να μου στείλης της φωτό στο mail μου ..και να της ανεβάσω πάνω εγώ ...αλλιώς στείλτες στον Admin !!!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 19:24:27  Εμφάνιση Προφίλ
Cat! Θα σε παρακαλέσω να μην ειρωνεύεσαι. Και να σταματήσεις να τοποθετείς σημάδια - πετρούλες στην παλάμη, γιατί θα εκνευριστεί και θα φύγει από μόνη της.

Όσο για εσένα φίλε Νταβέλη! σ…ωραίος! Εκπλικτικές η ιστορίες που μας παραθέτεις.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 02/07/2003 19:27:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 19:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Εμ βέβαια ...αν δεν πεταχτείς θα σκάσεις !!!!!!!!!!!

ε τι.......να μην κάνω και εγώ λίγο χιούμορ???


Την παλάμη πια ,,,,,,,αστην΄λίγο ησυχη ...θα σηκωθεί και θα σε βαράει στο τέλος...δεν την εχεις αφήση σε χλωρό κλαρί !!!!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rico
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 02:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rico
cat χερωμαι που σου αρεσαν οι φωτο.

Τι να κανω?
Δεν μπορω να τις στειλω
Ευκαιρια να κανονισουμε καπου να βρεθουμε τις δειτε....

RicoMadisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 09:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΒΛΕΠΩ ΕΝΑ ΚΟΚΚΙΝΟ Χ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 09:29:34  Εμφάνιση Προφίλ
Για τον ίδιο λόγο που το βλέπουμε όλοι φίλη sUNNY...

o Ρικο δεν έβαλε καλά τη φωτογραφία...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 09:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN
Καλημέρα σε όλους και ιδιαιτερα στον Νταβέλη που γυρισε πίσω. Long Live οι απανταχού εξερευνητές του κόσμου. Γυρ΄λιζω πίσω στο ΄θέμα του θαλάσσι . Καθωτι ντόπιος ξέρω και εγώ για το θαλλάσι. Αν δεν κάνω λάθος πρεπει να βρισκεται κατω απο το γυπεδο του ΝΕΟΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ ομαδας της Νεας Πενετλης. Το θλασσι το ειδα για πρωτη φορα σε ενα χαρτι παλιο σε παλαιοπωλείο της περιοχης που απεικονιζε την πεντελη και τις γυρω πριοχές. Αν κανείς ρωτήσει παλιους ντοπιους θα του πουν πολλες ιστορίες. Μια ιστορία που ακουσα απο μια γιαγια(δυστηχώς έχει πεθάνει) μου είχε πει τα εξής. Τονιζω οτι η γιαγια ηταν πολυ της εκκλησιας και δεν πιστευε σε παραφυσικά φαινομενα παρα μονο στο θεο. Νεαρη κοπελα πηγαινε βολτα στην πεντελη μαζι με τον πατερα της για επισκεψη στο μοναστηρι της Πεντελης. Καθως νεα και με μπολικη αντοχη της αρεσε να κανει βολτες μακρινες στο βουνο. Σε μια απο της βολτες της (δυστηχως το σημειο δεν το θυμοταν ηταν και 80 χρονων) ειδε απο μακρια να την κυνηγαει μια φλογα κοκκινη σε σχημα ρομβου ισα με ενα χωραφι μεγαλη κατα τα λεγομενα της. Αφου ετρεξε μεχρι το "χωριο" (τοτε το λεγανε χωριο και η επικοινωνια με την Αθήνα ηταν δυσκολη εως επικυνδηνη)χωρις να κοιτάει η φλογα εξαφανιστικε. Αναφέρω αυτή την ιστορια γιατι προερχετε απο ντοπιο της περιοχής. Πιστευω οτι αν συμβαινει κατι εκει πανω σε παλαιωτερες εποχες που ο κοσμος φοβοταν περισσοτερο την οργη του Θεου και δεν πολυ ασχολουταν με τετοια θεματα τα φαινομενα θα ηταν πιο πολλα.
Αυτα τα λιγα και θα ξαναεπανελθω. Αν ξαναπάτε Πεντελη πείτε μου θέλω να σας γνωρίσω απο κοντά και να σας πω την ιστορία μου. Πριν απο δυο μερες ξαναειδα το φιλαρακι που το 93' ημασταν μαζι στο συμβαν στην Πεντελη και θυμυθηκαμε στο συμβαν με ολες τις λεπτομέρείες.
Να μαστε καλα να εξερευνούμε γιατι η κληρονομλία αυτου του τοπου είναι τεραστια και καποιοι την καπηλευονται.

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 13:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Επιτέλους τέλειωσα την ανάγνωση του θέματος! Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους σας για την παρουσίαση των φωτογραφιών/πληροφοριών. Εγώ μένω στους πρόποδες της Πεντέλης, στο σπήλαιο δεν έχω πάει ποτέ, από μικρή άκουγα ιστορίες, όχι για σατανιστές κ τέτοια, ιστορίες για νεράιδες κ πνεύματα, ιστορίες που σκοπό είχαν να μας αποτρέψουν από την "εξερεύνηση" του σπηλαίου, παρόλο που η ευρύτερη περιοχή της Πεντέλης ήταν μόνιμος προορισμός για mini αποδράσεις, κοπάνες από το σχολείο κ βόλες γενικότερα. Όλο το βουνό έχει μια φοβερή ενέργεια. Θα ήθελα να παρακαλέσω τον Νταβέλη, την επόμενη φορά που θα περπατήσει το μονοπάτι να μου επιτρέψει να τον συνοδεύσω.... Είμαι πολύ ήσυχο άτομο

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 15:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
" Ένα απο τα παράξενα της Πεντέλης είναι οτι είχε κάποτε, ακόμα μέχρι εδώ και μισό αιώνα λίμνη. Μάλιστα αγαπητοί μου ! Λίμνη μικρή βέβαια και όχι βαθιά. Λεγόταν Θάλωσι ή Θαλάσσι και βρισκόταν ελάχιστα χιλιόμετρα δυτικότερα της Νέας Πεντέλης.

Αν κατάλαβα καλά... ένας κρατήρας που σχηματίστηκε κάποτε από έναν μετεωρίτη που έπεσε στην Πεντέλη;! Και μάλιστα λόγω του ονόματος να υποθέσω ότι είχε θαλασσινό νερό; χμμ...

Εχω βρει ότι πολλές πηγές της Αττικής κάποτε είχαν θαλασσινό νερό... με πρώτη την πηγή που βρισκόταν πάνω στην Ακρόπολη (την γνωστή από τον μύθο της έριδας μεταξύ Αθηνάς και Ποσειδώνα)...

Αν βρείτε φωτογραφία της λίμνης θα με ενδιαφέρε πολύ να την δώ!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 03/07/2003 15:53:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 16:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN
Αμφιβαλω αν υπαρχει φωτογραφια αλλα συγουρα μπορει καποιος να βγαλει το γηπεδο του ΝΕΟΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ αν οντως βρισκόταν εκεί η μπαζομένη λίμνη να δείτε περίπου που βρισκόταν.

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 16:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN
Εχω μια ιδέα λιγο επαναστατική και ισως ποτε πραγματοποιησημη και ισως με παρεξυγησετε κιολλας. Λοιπον ξανακοιταγα της φωτογραφιες που εχετε παραθεσει στο τοπικ με τις σκαλωσιες και τα τσουβαλια. Τι λετε να παμε μια μερα και να τα ξυλωσουμε ολα ετσι ωστε οταν θα τα ξαναβαλουν να βαλουν και ταμπελα να δουμε ποιος κανει τα εργα. Εφόσων δεν γραφουν τιποτα και είναι αφημενα δεν ανηκουν σε κανενα αρα ας τα πεταξουμε. Ισως είμαι λίγο υπερβολικος αλλα δεν αντεχω να βλεπω να καταστρεφουν το πολιτισμο μου.

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 16:41:37  Εμφάνιση Προφίλ
Mα...βάλανε ταμπέλα...όχι έξω από το εκκλησάκι αλλά στο ύψος του δρόμου που ενώνεται με το μονοπάτι της σπηλιάς ....μόνο που.... κατά λάθος τη χαλάσαμε


"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 03/07/2003 16:44:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 16:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Avallon... τι απροσεξία!

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 22:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Γειά σας και πάλι απο'μένα !
Φίλε BLIND GUARDIAN ( μεταλλάς ε ; Εύγε ! ), σε ευχαριστώ πολύ για την υποδοχή !Κατάφερα και βρήκα δύο φωτ. της δεκαετίας του 20' ή του 30' που απεικονίζουν τη λίμνη, αλλά δυστηχώς είμαι παντελώς άσχετος απο τεχνολογία και δεν ξέρω πώς να τις στείλω. Είμαι σίγουρος οτι εάν προσπαθήσω, θα υπάρξει το ίδιο αποτέλεσμα με αυτό του Φίλου Rico. Πρέπει κάποιος να μου κάνει "ιδιαίτερα" μου φαίνεται. Τέλοσπάντων, ελπίζω στο μέλλον να υπάρξει δυνατότητα.
Πάντως Αγαπητέ, είσαι ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ ! Εκπληκτική η ιστορία με τη γριούλα που ανέφερες. Οι παλιότεροι, είναι ένας πραγματικός θησαυρός γνώσεων και έχουν να σου πούν πολύ περισσότερα πράγματα και ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΓΚΥΡΑ απο αυτά που ακούμε στην σημερινή UFOκρατούμενη εποχή μας. Και αυτό γιατί οι γεροντότεροι δεν είχαν κάν επίγνωση του τι μπορεί να συμβαίνει στη Πεντέλη, άρα δεν ήσαν προδιαθετημένοι ποτέ για κάτι. Σήμερα, όπου η πληροφόρηση για τέτοιου είδους φαινόμενα και καταστάσεις έχει πάρει τρομερές διαστάσεις, αυτό, όπως και να το κάνουμε, επηρεάζει τον σύγχρονο επισκέπτη. Έχει διαβάσει τόσα πολλά, που πηγαίνει εκεί προδιαθετειμένος, σχεδόν έχει πείσει τον εαυτό του οτι κάτι θα του συμβεί με αποτέλεσμα να παρερμηνεύει και μια απλή αλλαγή του ανέμου. Ίσως ακόμα να δεί και "κάτι", αυτό το "κάτι" όμως, μερικές φορές είναι αποτέλεσμα αυθυποβολής. Και σ' αυτό, όπως είπαμε φταίει η (παρα) πληροφόρηση. Εκτός βέβαια και αν αυτό το "κάτι" αποτυπωθεί σε φωτογραφία ή βιντεοσκοπηθεί. Πρέπει να είμαστε πολύ σίγουροι για κάτι που είδαμε ή ακούσαμε και όχι απλώς να νομίζουμε. Για αυτό πιστεύω ανεπιφύλακτα αυτά που έχουν να μου διηγηθούν οι παλιότεροι, ενώ αντιμετωπίζω με ολίγη δυσπιστία τα λεγόμενα του σημερινού επισκέπτη, ( χωρίς να βγάζω τον εαυτό μου απ'έξω ) αλλά και του κάθε "καταξιωμένου" ερευνητή, που βλέπει την Πεντέλη σαν παιχνιδάκι για να παίζει και να γεμίζει ολόκληρα βιβλία με μπούρδες, υποβιβάζοντας έτσι την ανεκτίμητη αξία του Τρισευλογημένου Βουνού. Οι παλιοί, δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ λόγο να σου λένε ψέμματα για την όποια παράδοξη εμπειρία τους, ενώ αντιθέτως οι "ερευνητές", έχουν πάρα πολλούς. Ας μην συνεχίζουμε όμως με αυτό.
Τέλος, θέλω να σου πώ να μην ανυσηχείς σχετικά με τα έργα στη Σπηλιά γιατί την ίδια ανυσηχία είχα και'γω. Είχα την τύχη να γνωριστώ με το "κεφάλι" των έργων και συζητούσα μαζί του για πολλή ώρα. Μου ξεστόμισε πράγματα που δεν περίμενα ποτέ να ακούσω. Ο άνθρωπος τρέφει ένα γιγάντιο σεβασμό για το μέρος και κάνει οτι μπορεί για να ξαναλάμψει ο τόπος. ΤΙΠΟΤΑ απο όλα αυτά που βλέπεις εκεί δεν θα μείνει. Ούτε η ξύλινη εξέδρα, ούτε η βρύση, ούτε η τσιμεντένια επιφάνεια, ούτε το καλυμμένο με χώμα δάπεδο της εκκλησούλας. Τα πάντα βρίσκονται εκεί για καθαρά λόγους διευκόλυνσης των εργασιών. Εντωμεταξύ, η κ.Άννα, κάποια γυναίκα απο την κοινότητα Πεντέλης την οποία γνωρίζω καλά, με διαβεβαίωσε οτι δεν υπάρχει περίπτωση η Σπηλιά να γίνει τουριστικό κέντρο όπως φημολογούνταν και πως εκείνο το χώμα που έχουν απλώσει στην αρχή του χωματόδρομου δεν προορίζεται για πάρκινγκ αυτοκινήτων αλλά για δεντροφύτευση. Το μόνο που θα γίνεται εκεί είναι οι λειτουργίες του Τιμόθεου Κιλίφη κάθε φορά που θα γιορτάζουν τα εκκλησάκια. Τίποτα άλλο.

OSTRIA : Η λίμνη, δεν είχε θαλασσινό νερό. Μάλιστα οι βοσκοί συνήθιζαν να παίρνουν νερό απο'κεί, αλλά μόλις αντιλήφθηκαν τι γίνεται εκεί πέρα, ούτε αυτό δεν έκαναν.
Ακόμα, δεν μπορούμε να ξέρουμε αν όντως η λίμνη δημιουργήθηκε απο πτώση μετεωρίτη και αυτό το λέω διότι οι Πεντελιώτες λένε οτι αυτό έγινε πρίν μισό αιώνα περίπου. Όμως, η λίμνη αποτελούσε τον αγαπημένο τόπο της φοβερής Δούκισσας της Πλακεντίας (18ος αι.) Αυτό είναι κάτι που επιβεβαιώνει και ο λαογράφος Δημ. Καμπούρογλου.
Δεν ξέρω αν σου φανώ χρήσιμος με αυτά που θα σου πώ, αλλά άς κάνω μιά προσπάθεια. Λοιπόν, τα λήμματα : βρι = επί του μεγάλου λίθου τίθεται, λάας = λίθος, λήται = ανέμοι, λήτος = θάλασσα, λιμάνι, λύττος = υψηλός τόπος, έχουν όλα σχέση με την Πεντέλη εφόσον απο τα λήμματα αυτά παράγεται και η αρχαία ονομασία του Βουνού, ΒΡΙΛΗΣΣΟΣ σύμφωνα πάντα με το λεξικό του Ησύχιου του Αλεξανδρέως
( 5ος αι. ) Ο λόφος όπου βρισκόταν η λίμνη, το Θάλωσσι, πρίν μετονομαστεί σε Πρ. Ηλία, λεγόταν Λιμένι ! Αυτό το αναφέρει ο Γερμανός χαρτογράφος J.Α Kaupert στο φύλλο χάρτη "Κηφισιά", κλ. 1 : 25.000, εκδ. 1883 του Αυτοκρατορικού Γερμανικού Αρχαιολογικού Ινστιτούτου.
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας
Με εκτίμηση

666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 22:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος
Αγαπητοί φίλοι,

Με χαρά βλέπω ότι το topic ΜΑΣ "φουντώνει" και πάλι.Θερμά
συγχαρητήρια στον φίλο μου τον Νταβέλη για τα νέα στοιχεία.
Επίσης θα ήθελα να συγχαρώ και τον νέο μου φίλο τον ricomadis
για την πολύ σημαντική φωτογραφική δουλειά που έχει κάνει.
Μετά την ευγενική του παραχώρηση κάνω μιά μελέτη πάνω στον
"μυστήριο" ήχο που κατέγραψε.Μόλις έχω κάποια θετικά αποτελέσματα
θα σας τα ανακοινώσω.
Φυσικά συγχαρητήρια και σε ΟΛΟΥΣ τους αγαπητούς φίλους και φίλες που
συμμετέχουν στο παρόν topic.


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nisteris
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 01:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nisteris
γειά σας, ήθελα απλώς να σας χαιρετήσω μιά και διάβασα όλες τις σελίδες του θέματος. Παλιότερα είχα ασχοληθεί και εγώ με την σπηλιά και τη γύρω περιοχή χωρίς να καταλήξω σε κάποιο ασφαλές συμπέρασμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 09:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN
Καλημερα σε ολους. Αγαπητε φιλε Νταβέλη αν και δεν σε ξερω σε αποκαλώ φιλο οπωσ και ολους τους συνπορευτες στην ανακαλυψη της κληρονομιας μας. Με χαροποιηει το θεμα οτι ολα αυτα τα εργα είναι για καλο του τόπου και όχι για κακο. Ελπίζω ομως για καλο του τοπου να μην μπαζωθουν αλλες τριπες, σπηλιες κτλ. Βαρεθηκαν να βλεπω αυτο το μερος να καταστρεφετε. Στις φωτιες που το κατεστρεψαν ολοσκερως βοηθουσα και εγω πανω στο νεκροταφειο των μελισσιων με τα συνορα της Κηφισιας και τον εχω πονεσει τον τοπο και καθε τοπο της χωρας μου που καταστρεφεται. Οσο αναφορα την γιαγια βερα Μελισσιωτισα θεωρισε το γεγονος ως τιμωρια απο το θεο για τις αμαρτιες τις. Ευχομαι να σας δω και απο κοντα.

ΥΓ. Οχι μονο μεταλας αλλα και τυφλος φυλακας του τοπου

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 09:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN
Φιλε Νταβελη είχα δικιο για το γηπεδο του ΝΕΟΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ? Αυτο βουλιαζει παντα σε μεγάλες βροχες και βρισκετε κοντα στο λοφο με το εκκλησακι στην Νεα Πεντελη αν δεν κανω λαθος.

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 20:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΕΛΕΙΨΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΠΟΛΛΕΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ.
ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ.
ΚΑΙ ΚΑΚΕΣ.

ΦΙΛΕ ΝΤΑΒΕΛΗ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mud
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 02:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mud
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΜΕΡΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ
ΠΕΡΕΙΕΡΓΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ
Η ΠΕΝΤΕΛΙ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΕ ΜΑΓΝΗΤΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΜΠΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ
ΠΡΙΝ 20 ΜΕΡΕΣ ΒΡΙΣΚΟΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΡΑΧΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ ΕΚΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΑΤΑΠΑΚΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ
ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΜΕΝΤΑΡΙΣΜΕΝΟ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΦΩΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΛΕΩ


http://www.lib.unipi.gr/~ctypaldo/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy