ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 09:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
απλα δεν μπορω να τα πιστεψω και η αποψη μου ειναι ξεκαθαρη , αποτελουν αποψεις ανθρωπων που ειχαν αγνοια για τον κοσμο μας , τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω δεν λεω ...

Ακριβώς όπως εσύ τώρα, έχεις άγνοια και παίρνεις επάξια την θέση τους σε αυτόν τον κύκλο που κάνουμε.

Edited by - alex22 on 11/02/2010 09:42:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 10:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κάποιοι άλλοι,αγαπητέ μου elo, αν και σταυρώσανε,σφάξανε, δλοφονήσανε,ακόμη και τα παιδιά τους,συγγενείς τους,αλλά, δεν μετανοιώσαν....Δεν είναι καλύτερο αυτό που έκανε ο χριστιανισμός, που ούτως, ή άλλως, εκτός αυτού του ατυχέστατου, ή και μεθοδευμένου περιστατικού, δεν υπάρχει άλλο στην ιστορία του;
Και φυσικά, κάθε λάθος, είναι λάθος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 13:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel
quote:
Κάποιοι άλλοι,αγαπητέ μου elo, αν και σταυρώσανε,σφάξανε, δλοφονήσανε,ακόμη και τα παιδιά τους,συγγενείς τους,αλλά, δεν μετανοιώσαν....Δεν είναι καλύτερο αυτό που έκανε ο χριστιανισμός, που ούτως, ή άλλως, εκτός αυτού του ατυχέστατου, ή και μεθοδευμένου περιστατικού, δεν υπάρχει άλλο στην ιστορία του;
Και φυσικά, κάθε λάθος, είναι λάθος....

Δηλαδή για να καταλάβω και εγώ, την Υπάτια ποιοί την δολοφόνησαν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 13:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εδώ αγαπητέ noel, τα πράγματα, διχάζονται..Άλλοι λένε φανατικός χριστανός, άλλοι λένε, πληρωμένος μη χριστιανός, άλλο λένε απληρωτος εβραιος, ή φανατισμένος ειδωλολάτρης...Θα σε γελάσω...Έχουν περάσει και κατι χιλιάδες χρόνια...
Θα δικάσουμε;....Κανένα σταυρο να ετοιμάζουμε...καλού κακου;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 14:07:48  Εμφάνιση Προφίλ
@Alex22

Ο Θεός δεν είναι υλικός ούτε και "μένταλιστ". Άρα ούτε είναι "ορατός" από καμία ανθρώπινη συσκευή όσο προηγμένη και να είναι αυτή ούτε και θέλει (αν και μπορεί) να γίνει ορατός γιατί δεν κάνει επίδειξη δύναμης. Δε θέλει να εξαναγκάσει τον άνθρωπο. Άρα είναι λάθος να γίνεται πείραμα για να βρει το Θεό. Για αντίστοιχους λόγους είναι άκυρο να γίνει πείραμα για να εντοπίσουμε την κόλαση, τον παράδεισο, την ψυχή κτλ. Υπάρχουν "πειράματα" και πειράματα. Ξέρεις τι σημαίνει τυφλό πείραμα; τι σημαίνει στατιστική επεξεργασία του πειράματος; Τι σημαίνει σφάλμα μέτρησης; Πού οφείλεται; Το ότι μελέτησε κάποιος κάποια διαδικασία που τη βάφτισε "πείραμα" δε σημαίνει ότι είναι δεκτά τα πορίσματα του.


Έχεις ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος αντίληψη της επιστήμης που πιθανότατα πηγάζει από την πλήρη άγνοια του τι είναι επιστήμη. Δεν είναι ένα σύστημα μύθων που συμφωνήσαμε να πιστεύουμε για να τη "σπάσουμε" στους άλλους. Είναι ένα σύστημα γνώσης διαρκώς αυξανόμενης που όμως διαθέτει μηχανισμούς διάψευσης και επιβεβαίωσης των πειράματων. Αν θεωρείς ότι κάτι δεν είναι αλήθεια πολύ ευχαρίστως κάνε ένα πείραμα και απόδειξε το. Πίστεψε με, αν το κάνεις σωστά, θα γίνει δεκτό. Μέχρι τότε έχεις απλώς ένα επιχείρημα άρνησης του κύρους της επιστήμης δηλαδή πρακτικά καθόλου επιχειρήματα.


Τρέχαγυρευε, πήγαινες καλά, τα βρίσκαμε και πάλι μου τα χαλάς. Γιατί; Τι σχέση έχει έχουν τα πάλσαρ με το Θεό; Περιστρεφόμενα άστρα νετρονίων αποδεικνύουν ότι υπάρχουν αόρατες δυνάμεις; Ναι υπάρχουν οι μαγνητικές που το περιστρέφουν...άλλες δεν έχουν διαπιστωθεί


Το πείραμα της Φιλαδέλφειας ΑΝ είναι αληθινό απόσο ξέρω βασίζεται σε προωθημένες επιστημονικές θεωρίες περί καμπύλωσης του χωροχρόνου, σκωληκότρυπων, ηλεκτρομαγνητικών πεδίων κτλ κτλ. Πολύ δύσκολα για ακόμα και για επιστήμονες δηλαδή.Πρώτον δεν υπάρχει περίπτωση να κατανοήσει ο μέσος άνθρωπος το επιστημονικό περιεχόμενο του πειράματος.Σε κάθε περίπτωση δε νομίζω κανένας να προσευχήθηκε για να εξαφανιστεί το πλοίο. Κάτι μηχανήματα βάλανε.


Η τηλεπάθεια έχει ένα μικρό έρισμα άλλα όχι τίποτα τρομερό. Έχει υπόψιν σου όμως ότι το γεγονός ότι δεν ασχολούνται πλέον δείχνει ότι βγάλανε όχι και τόσο σπουδαία αποτελέσματα. Το ότι ασχολήθηκαν δείχνει ότι οι "κακοί" επιστήμονες έχουν ανοιχτό μυαλο. Όμως το γεγονός του πειραματισμού δεν επιβεβαίωνει το ελεγχόμενο φαινόμενο. Υπάρχουν πειράματα που αποδεικνύουν ότι κάτι δε συμβαίνει. Δεν υπάρχουν μόνο θετικά πορίσματα. Χρόνια πριν πολλοί επιστήμονες προσπαθούσαν να βρουν τον "αιθέρα" αλλά απέτυχαν παταγωδώς. Καταλήξαμε στο ότι δεν υπάρχει αιθέρας. Άρα το ότι πειραματίστηκαν είναι ένα μέρος της αλήθειας. Το ότι πειραματίστηκαν και ότι μάλλον ΔΕ βρήκαν τίποτα αξιόλογο είναι πιο κοντά στην αλήθεια.


Αν αυτά τα πειράματα "αποδεικνύουν" τις αόρατες δυνάμεις τότε δεν υπάρχουν αποδείξεις για τις αόρατες δυνάμεις


Επίσης θα ήθελα να πω ότι ο χριστιανισμός ναι μεν έχει αξίες και μιλάει για αγάπη, γεγονός που με κάνει να τον αντιμετωπίζω με θετικό μάτι ΑΛΛΑ οι πολλοί(ενοχλητικά και υπερβολικά πολλοί) "χριστιανοί" έχουν κάνει απαίσια εγκλήματα. Ακόμα και τον Άγιο Νεκτάριο κυνηγούσαν κάποιοι "χριστιανοί",που ήταν σωστός χριστιανός, η Υπατία που ήταν και "αιρετική" στα μάτια τους θα γλύτωνε; Ο ίδιος ο Χριστός έχει σχολιάσει ότι υπάρχουν "άνθρωποι του Θεού" που είναι πολύ μακριά από τον λόγο του στην πραγματικότητα και τους παρομοίασε με τάφους. Το είπε για τους φαρισαίους, αλλά έχουμε ακόμα και σήμερα φαρισαϊσμό.Αυτό θα πρέπει να προβληματίσει τους Χριστιανούς. Γιατί μια φαινομενικά ιδανική θρησκεία έχει τέτοια άτομα στους κόλπους της.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 15:21:21  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε industrialangel...πολλές φορές έχω πεί , ότι ο καλός άνθρωπος είναι και καλός πολίτης..και καλός πατέρας-μητέρα..καλός φίλος..καλός φίλαθλος..καλός χριστιανός και καλός σε οτιδήποτε..!

Πρίν απο κάθε ιδιότητα με την οποία περιβάλλεται ο κάθε άνθρωπος ...υπάρχει ο άνθρωπος και κάθε τι απολαμβάνει του νοηματικού περιεχομένου της αντίληψής του ...

Οι άνθρωποι ξεκινούν το ταξίδι της ζωής και απαιτούν να επικοινωνήσουν με τους υπολοίπους συνανθρώπους τους και ενώ δεν έχουν "κατακτήσει" το προαπαιτούμενο γι'αυτό...την επικοινωνία με τον εαυτό τους τον ίδιο!

Και είναι αυτό , το οποίο αποτελεί τροχοπέδη σε όποια προσπάθεια και επιδιωξή τους ... το ότι δεν υπάρχει -δηλαδή- επικοινωνία με τον ίδιο τους τον εαυτό και είναι αυτό -επίσης- που αίρει την αρμονία εντός του ιδίου του ανθρώπου και στην συνέχεια -αναπόδραστο αποτέλεσμα και απολύτως φυσιολογικό ...μολονότι όχι επιθυμητέο- την μη επίτευξη οποιασδήποτε ουσιαστικής επικοινωνίας με τους υπολοιπους συνανθρώπους τους , με τα συνακόλουθα αποτελέσματα..!

Καθένας βλέπει τα πράγματα -τα συμβαίνοντα- και τα αξιολογεί και τα εμηνεύει με τον δικό του τρόπο σκέψεως και μέλλεται να δούμε που και σε ποιές κρυφές πτυχές του ανθρώπινου ψυχισμού και της κοινωνίας βρίσκεται το "σωστό και το αποφέρον" και που όχι...

Όσο όμως θα είμαστε σφιχτά δεμένοι και εναγκαλισμένοι απο και σε επιμέρους άρματα ιδεολογιών κλπ...πολύ δύσκολο έως ανέφικτο μπορώ να δώ κάτι τέτοιο..θα πρέπει να μπορέσουμε κάποια στιγμή να αποστασιοποιηθούμε για να μπορέσουμε να δούμε ευρύτερα και με πιο διεισδυτική ματιά τα πράγματα..!

Ίσως τότε , να ορίσουμε τον ερχομό μιας νέας κοινωνίας ανθρώπων ...καλύτερων για τον εαυτό τους και για το περιβάλλον τους...

Το πως εντυπώνουμε κάθε τι , διαδραματίζει κυρίαρχο και σημαίνοντα ρόλο και στο τι....αλλα και στο πως , διατυπώνουμε την σκέψη και τον λόγο μας..!

Αλλα και το πώς εντυπώνουμε είναι άρρηκτα συνδεδεμμένο με το εν γένει ψυχολογικό πρότσες ενός-εκάστου υποκειμένου άνθρωπος ....

Φλυάρισα για μια ακόμα φορά , μα ήθελα να πώ και γώ κάτι και επέλεξα το δικό σου πόστ...

Απόψεις..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 17:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Έχεις ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος αντίληψη της επιστήμης που πιθανότατα πηγάζει από την πλήρη άγνοια του τι είναι επιστήμη. Δεν είναι ένα σύστημα μύθων που συμφωνήσαμε να πιστεύουμε για να τη "σπάσουμε" στους άλλους. Είναι ένα σύστημα γνώσης διαρκώς αυξανόμενης που όμως διαθέτει μηχανισμούς διάψευσης και επιβεβαίωσης των πειράματων. Αν θεωρείς ότι κάτι δεν είναι αλήθεια πολύ ευχαρίστως κάνε ένα πείραμα και απόδειξε το. Πίστεψε με, αν το κάνεις σωστά, θα γίνει δεκτό. Μέχρι τότε έχεις απλώς ένα επιχείρημα άρνησης του κύρους της επιστήμης δηλαδή πρακτικά καθόλου επιχειρήματα.

Κάνεις λάθος,έχω σωστή αντίληψη της επιστήμης,μπορώ να την διερευνήσω σε βάθος και μπορώ να καταλάβω πράγματα που εσύ ουτε κάν τα φαντάζεσαι,
απο την επιστήμη εξάλου οδηγήθηκα στον εσωτερισμό,έκανα το βήμα δέν έμεινα στάσιμος.


quote:
Το πείραμα της Φιλαδέλφειας ΑΝ είναι αληθινό απόσο ξέρω βασίζεται σε προωθημένες επιστημονικές θεωρίες περί καμπύλωσης του χωροχρόνου, σκωληκότρυπων, ηλεκτρομαγνητικών πεδίων κτλ κτλ. Πολύ δύσκολα για ακόμα και για επιστήμονες δηλαδή.Πρώτον δεν υπάρχει περίπτωση να κατανοήσει ο μέσος άνθρωπος το επιστημονικό περιεχόμενο του πειράματος.Σε κάθε περίπτωση δε νομίζω κανένας να προσευχήθηκε για να εξαφανιστεί το πλοίο. Κάτι μηχανήματα βάλανε.

Αυτό το πείραμα βασίστηκε στην θεωρία του Αινσταιν για το ενοποιημένο πεδίο,και στον Τέσλα για της ηλεκτρομαγνητικές συσκευές που τοποθέτησε.

Κανένας δέν είπε οτι προσευχήθηκε κάποιος,γιατί το πάς εκεί? Υπάρχουν νόμοι που δέν ξέρουμε, δέν υπάρχει μαγεία,αυτό το καταλαβαίνεις?

Υπάρχουν πάρα πολλές αποδήξεις και για αυτό το πείραμα(εξάλου για ποιόν λόγο να βγεί ένα τέτοιο παραμύθι ρε τενεκέδες),αλλά οι τυφλοί δέν μπορούν να δούν ο,τι και να τους φέρεις.

Σας χρειάζεται επιγόντως μια θεραπεία απο την πλύση εγκεφάλου του σχολείου( το πνευματικό ευνουχιστήριο).

Edited by - alex22 on 11/02/2010 17:52:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 19:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το θέμα είναι αγαπητέ μου IndustrialAngel, ότι δεν περνάω κάποιο τέστ, κατά την εκτίμηση και αποδοχή σου....Σου ανέφερα, κάποια περιστατικά,παραδείγματα, που έκαναν τον άνθρωπο να καταλάβει,ότι οι μεγάλες δυνάμεις του κόσμου,επισημα, μετά τον 2Π.Π.ασχολήθηκαν και ασχολούνται με το μεταφυσικό και παραφυσικό.Τώρα, αν τα πάλσαρ, είναι άλλες οντότητες,ή ότι άλλο είναι, που δεν έχει ακόμη εξακριβωθει, μάλλον αποτελεί για σένα αφορμή,για την κλασσική ελληνική μανία, "εγώ λέω τα σωστά κι ακόμη και σωστά να λές εσύ,δεν είναι ακριβώς έτσι.."
Φυσικά δεν αναφέρθηκες ούτε στα πειράματα τηλεπάθειας, τηλεκίνησης και άλλα, που έχουν γίνει, ουτε για μέντιουμ, με επίσημα πειράματα,ούτε ότι άλλο, που ενισχύει την θέση αυτή....
Αλλά,αγόρι μου πως θα γινει κάποιοι εδώ μέσα, να καταλάβετε ότι οι έννοιες υπάρχουν και δεν δημιουργούνται;Ότι δεν υπάρχουν επειδή τις εγκρίνεις εσύ, εγώ, ή όποιος άλλος;
Επιτέλους,θα κανουμε κάποιον διάλογο, ή απλά κάποιος πρέπει να βγει
ωραίος και κάποιος λάθος;Είναι βαρετό, πια...
Καλά για τον Άλεξ22, προφανώς η θεραπεία που συστήνει,είναι η επιλογή του...Διάλεξε άλλο ευνουχιστήριο αυτός..Τι όλοι στο ίδιο;.....
Τα χάπια μου τα ρόζ!!!!!
Περί προέλευσης,λοιπόν, παιδιά,του ανθρώπου,έχουμε κάτι ριζοσπαστικά αντιθετο με την Αγία Γραφή;Όχι....Αλλα,δεν μπορεί τώρα, ο χριστιανισμός, να ειναι εντάξει και ενημερωμένος σωστά....Με τον καημό θα μεινετε,....Κι η επιστήμη, θα γυρίσει στον Θεό, όλη σιγά σιγά....Να δούμε μετά τι θα κάνουν, όσοι την υποστηριζουν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 19:41:25  Εμφάνιση Προφίλ
Για πες μας τι γνώσεις έχεις άλεξ22. Αν όντως λες αλήθεια, θα με ενδιέφερε ένα ιδιαίτερο στη μιγαδική ανάλυση. Επίτρεψε μου να πιστεύω ότι έχεις επιφανειακή γνώση της επιστήμης. Ένας άνθρωπος που έχει φάει την επιστήμη με το κουτάλι κρατάει πολύ μικρό καλάθι στα περισσότερα που "κυκλοφορούν". Αλλά θα επαναλάβω. Αν θεωρείς ότι κάτι στην επιστήμη είναι λάθος,πολύ ωραία ιδού η Ρόδος κτλ κτλ

Για το πείραμα της φιλαδέλφειας απαντούσα στον τρέχαγυρευε που αναφέρθηκε σε πείραμα φιλαδέλφειας και τα έμπλεξε μέσα όλα από πνευματικές οντότητες μέχρι αστέρες νετρονίων. Και εσύ ουσιαστικά συμφωνείς μαζί μου ότι ήταν καθαρά επιστημονική και όχι μεταφυσική η φύση αυτού του γεγονότος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 19:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όχι φίλε μου IndustrialAngel,άρχισε eπιστημονικά το πειραμα, αλλά,αν διαβάσεις τι λένε οι πρώην ναύτες και μέλη του πληρώματος του πλοίου,θα καταλάβεις την σχέση του με το μεταφυσικό....Φτάνει να διαβάσεις και καταλάβεις...Και προπάντων κατάλαβε τι λέμε για την εποχή μετά τον 2Π.Π.....
Μην κοιτάς μόνο ότι ξέρεις εσύ..Έχει κι άλλες διαστάσεις η γνώση αλλά και τα συγκεκριμένα πειράματα, έγιναν και γι άλλο λόγο...Ψάξε το...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 19:47:45  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ έγραψα ρε συ τρέχα ότι ΝΑΙ ασχολήθηκαν αλλά ότι ΔΕΝ έχουμε κανένα στοιχείο ακόμα. Έχεις εσύ κάποιο στοιχείο; Ή μόνο εικασία;Και μου πεις και εσύ για τον Geller...Άλλο κάνω ένα πείραμα και άλλο το πείραμα που έκανα απέδειξε κάτι. Και για τον αιθέρα ψάχνανε αλλά δεν τον βρήκανε. Όταν ανακάλυψαν το ραντάρ, ήθελαν να φτιάξουν μια ακτίνα που να ρίχνει τα εχθρικά αεροπλάνα αλλά τελικά φτιάξανε μόνο το " ταπεινό "ραντάρ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 19:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όχι φίλε μου,υπάρχουν άλλες πηγές, που οφείλεις να βρεις, εφόσον σε ενδιαφέρει το θέμα...Εγώ έχω πειστεί,αλλά, δεν χρειάζεται να σου πω πως...Ψάξε το μόνος σου...Απαιτειται για την ωριμότητα της γνώσης....Αλλά, μην μιλάς αν δεν ξέρεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 19:53:33  Εμφάνιση Προφίλ
Σε ρώτησα κάτι απλό. Υπάρχουν στοιχεία ή απλώς θέλεις να πιστέψεις και πιστεύεις; Ο καθένας μπορεί να αυθυποβάλλεται και να πιστεύει ότι απίθανο μπορείς να φανταστείς. Και εγώ έχω ψαχτεί τα τελευταία 8 χρόνια αλλά δε βρήκα ικανοποιητικές απαντήσεις και περιμένω να μου δείξεις τι έχασα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 20:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό που άνετα μπορώ να σου πω φιλε μου,είνια ότι το πείραμα της Φιλαδέλφειας, ειχε σχέση με ....UFO και άλλα οντα και κασταστάσεις μεταφυσικού, υπερφυσικού και εξωφυσικού ...
Τουλάχιστον, αυτό ισχυρίζεται ο Κάρλ Άλλεν εκ των ενορχηστρωτών του πειράματος...Κι αυτό λέει πολά επιης, αλλά πρέπει να μπορεί να τα συνδιάσει κανεις...Μπορείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 20:28:40  Εμφάνιση Προφίλ
Δηλαδή μιλάμε για θεωρία συνομωσίας ποτ πουρί. Λίγο από όλα. Άμα τη μάθεις αυτή είναι σαν να τις έχεις μάθει όλες. Το θέμα είναι όμως αγαπητέ μου τρέχα ΑΝ κατάφεραν να αποδείξουν, διαπιστώσουν τίποτα από αυτά. Γιατί αν είχαν γνωρίσει και καθυποτάξει τα Ούφο και τα πνεύματα δε θα είχαν ανάγκη τις έξυπνες βόμβες και τα αόρατα στελθΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 20:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εσύ μπερδεύεσαι φίλε μου, που πιστεύεις ότι αυτά που λές, τα στέλθ και λοιπά, είναι άσχετα του θέματος...Η επιστήμη,ειναι πνευματική άσκηση,όλα τα υπόλοιπα, πρέπει να τα καταλαβαινεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 21:03:38  Εμφάνιση Προφίλ
τρέχαγύρευε
quote:
Αυτό που άνετα μπορώ να σου πω φιλε μου,είνια ότι το πείραμα της Φιλαδέλφειας, ειχε σχέση με ....UFO και άλλα οντα και κασταστάσεις μεταφυσικού, υπερφυσικού και εξωφυσικού ...

Σχολίασα αυτή σου την πρόταση. Γιατί τα στελθ είναι άσχετα παρακαλώ;
Το πείραμα τη Φιλαδέλφειας γιατί υποτίθεται ότι έγινε; Για να μπορούν να τρώνε όλοι οι λαοί και να μην πεινάει κανένας ή για να έχουν οι αμερικανικές ένοπλες δυνάμεις ένα ακόμα όπλο. Και σε ρωτάω, ένα τόσο ισχυρό όπλο γιατί μένει αχρησιμοποίητο αφού υπάρχει και χρησιμοποιούν "συμβατικές" τεχνολογίες. Την πυρηνική βόμβα που είναι επίσης πανίσχυρο όπλο την έριξαν για να κάνουν επίδειξη δύναμης. Αν υπήρχε τέτοια τεχνολογία γιατί δε χρησιμοποιήθηκε στον κόλπο των Χοίρων και στο Βιετνάμ όπου ο αμερικανικό στρατός ηττήθηκε;

Το ποια χαρακτηριστικά πρέπει να έχει η επιστήμη το έχω γράψει κάμποσα ποστ πιο πίσω. Και ΟΧΙ δεν είναι κάθε πόνημα του πνεύματος επιστήμη, δυστυχώς ή ευτυχώς. Το "επιστήμνη είναι πνευματική άσκηση" είναι ελλιπής ορισμός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 21:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Φιλαράκια μου φαίνεται ότι ξεφύγαμε λιγάκι από το θέμα μας…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 22:12:46  Εμφάνιση Προφίλ
Τενεκέδες vs ρόζ χαπιών...!

Κατ'αρχάς φίλε Άλεξ , θα μου επιτρέψεις να σου πώ -όχι να σου υποδείξω , αυτό δεν μπορώ εγώ τουλάχιστον διότι είμαι σε ανάλογη θέση να το κάνω- ότι με κοσμητικά επίθετα τύπου "τενεκέδες" δεν μπορεί να ακουσθεί οτιδήποτε λές , ακόμα και αν αυτό είναι πέρα για πέρα σωστό.!

Βαγγέλη , το πάς απο δώ ...το φέρνεις απο κεί και τσούπ πάντα το τοποθετείς εκεί που σου αρέσει , δηλώνεις ότι η αλήθεια είναι παντού και μετά εστιάζεται μόνο στην αγία γραφή και στην καινή διαθήκη..!

Απο δώ η αλήθεια ...απο κεί η αλήθεια...εδώ ο παππάς , εκεί ο παππάς που είναι η αλήθεια και ο παππάς..?

Κάπως έτσι πάει το πράμα!

Πιστεύω , ότι βιωματικού χαρακτήρα πεποιθήσεις -πιστεύω- εν προκειμένω θρησκευτικές πίστεις που δεν μπορούν -όπως δεν μπόρεσαν να αποδειχθούν- προσπαθούν να ευτελίσουν επιστημονικά ευρήματα και πρόοδο για ευνοήτους λόγους ....

Η αλήθεια η μια βρίσκεται στην καρδιά...και η άλλη στην λογική και τα δυό αποτελούν αλήθειες , όλα τ'αλλα αποτελούν προσωπικές ανάγκες του κάθε ανθρώπου και η παραβολή της σπηλιάς του Πλάτωνα -έχω την αίσθηση- ότι είναι πιο επίκαιρη απο ποτέ...

Παραβολή ... τι μου θυμίζει άραγε?

Και μια και πολλές φορές ο Πλάτωνας αναφέρθηκε απο αρκετούς φίλους συνδίκτυους , ας ξαναθυμηθούμε κάποια απο τα λεγόμενά του...

"Η λογική επιδιώκει τη σοφία , η θέληση πρέπει να δείχνει θάρρος και ο πόθος πρέπει να δαμάζεται...για να μπορεί ο άνθρωπος να έχει μέτρο!"

Αυτά τα είχε πεί ο Πλάτωνας...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 22:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όχι φίλε μου Εαρινέ, δεν διεκδικώ την αλήθεια, γιατί κανείς δεν μπορεί και ειναι άξιος να την εκπροσωπήσει,αλλά,να ξέρουμε που να την ψάχνουμε και τι ζητάμε σαν αλήθεια, όπως και να την διαπραγματευόμαστε,πρέπει στο είδος μας...
Και φίλε μου, ο Πλάτωνας είπε πολλά καλά, δεν αμφέβαλλε ποτέ κανείς γι αυτο.....Το παρα πέρα, που ενδιαφέρει τον σημερινό άνθρωπο,είναι που συζητάμε αν καλύφθηκε και καλύπτεται, απο τα ισχύοντα δεδομένα του ανθρώπου,όπως η Αγία Γραφή, την οποία διαπραγματευόμαστε, επίσης, εδώ...

Και απορρίπτεις έτσι με τη μία την θεωρια της...σχετικότητας, αγαπητέ μου elo;.....Πολλές φορές, έχω δει, ένα μονοπατι, που πήγαινε αλλού, αλλά με την κατάλληλη παρέα, έφτασε εκεί που όλοι χαρήκαν...Κάτσε να δείς, αν δεν υπάρξουν καταιγίδες, που πάει καμιά φορά το απλό πράγμα....
Αγαπητέ μου IndustrialAngel, δεν προσέχεις τι διαβάζεις,δεν είπα ότι τα στέλθ έιναι ασχετα, αλλά, ότι δεν είναι άσχετα...Η φιλοσοφία που διέπει την σημερινή επιστήμη και κοινωνια,είναι ενδεικτική των απαντήσεων σε όσα ρωτάς...
Κάποτε, ο Χριστός, είχε πει στους τότε ειδήμονες...: "Τυφλοί, βλέπετε τα σημεία των καιρών και δεν συννείτε;....Σείς δεν ξέρετε πότε ειναι καιρός σποράς και ποτε οργώματος;".....
Το ίδιο ποιείτε και στην ζωη σας, λεω εγώ....
Όσο για την επιστήμη, πρέπει κάποτε να καταλάβεις ότι είναι εργαλείο, που διορθώνεται...Δεν είναι θεός....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 22:47:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Όχι φίλε μου Εαρινέ, δεν διεκδικώ την αλήθεια, γιατί κανείς δεν μπορεί και ειναι άξιος να την εκπροσωπήσει,αλλά,να ξέρουμε που να την ψάχνουμε και τι ζητάμε σαν αλήθεια, όπως και να την διαπραγματευόμαστε,πρέπει στο είδος μας...
Και φίλε μου, ο Πλάτωνας είπε πολλά καλά, δεν αμφέβαλλε ποτέ κανείς γι αυτο.....Το παρα πέρα, που ενδιαφέρει τον σημερινό άνθρωπο,είναι που συζητάμε αν καλύφθηκε και καλύπτεται, απο τα ισχύοντα δεδομένα του ανθρώπου,όπως η Αγία Γραφή, την οποία διαπραγματευόμαστε, επίσης, εδώ...

Και απορρίπτεις έτσι με τη μία την θεωρια της...σχετικότητας, αγαπητέ μου elo;.....Πολλές φορές, έχω δει, ένα μονοπατι, που πήγαινε αλλού, αλλά με την κατάλληλη παρέα, έφτασε εκεί που όλοι χαρήκαν...Κάτσε να δείς, αν δεν υπάρξουν καταιγίδες, που πάει καμιά φορά το απλό πράγμα....
Αγαπητέ μου IndustrialAngel, δεν προσέχεις τι διαβάζεις,δεν είπα ότι τα στέλθ έιναι ασχετα, αλλά, ότι δεν είναι άσχετα...Η φιλοσοφία που διέπει την σημερινή επιστήμη και κοινωνια,είναι ενδεικτική των απαντήσεων σε όσα ρωτάς...
Κάποτε, ο Χριστός, είχε πει στους τότε ειδήμονες...: "Τυφλοί, βλέπετε τα σημεία των καιρών και δεν συννείτε;....Σείς δεν ξέρετε πότε ειναι καιρός σποράς και ποτε οργώματος;".....
Το ίδιο ποιείτε και στην ζωη σας, λεω εγώ....
Όσο για την επιστήμη, πρέπει κάποτε να καταλάβεις ότι είναι εργαλείο, που διορθώνεται...Δεν είναι θεός....


Αυτές φίλε μου , αποτελούν σκέψεις και απόψεις προσωπικά δικές σου και σε κάθε περίπτωση έχουν τον χαρακτήρα του υποκειμενικού και όχι του αντικειμενικού!

Είναι σεβαστές αν και όχι κατ'ανάγκην αποδεκτές και αποτελούν μια δική σου ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ και η οποία -ως φαίνεται- αποτελεί οδηγό ζωής και αν -και εφόσον- εσένα σου δημιουργεί όλες τις προυποθέσεις για μια ήρεμη , ευτυχισμένη και ισορροπημένη ζωή τότε όλοι θα υποστηρίξουμε το διακαιωμά σου να πιστεύεις σ'αυτό!

Το θέμα απο την άλλη πλευρά είναι , ότι κάποιοι άλλοι "ευ-φορούνται- απο διαφορετικές ιδέες και πίστεις και δια μέσου αυτών βρίσκουν τα αντίστοιχα και επίσης αυτές αποτελούν προσωπικές αλήθειες τους!

Σε κάθε περίπτωση , η ζωή η ίδια και τα αποτελέσματά της θα είναι ο αμείλικτος κριτής και αυτή που θα επιβεβαιώσει δια μέσου των αποτελεσμάτων του καθενός ... το ποιά είναι ή όχι ουσιαστική αλήθεια!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 23:27:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Συμφωνούμε αγαπητέ μου Εαρινέ...Η ζωή και ο χρόνος είναι ο αμείλικτος
κριτής..Πολλοί ήλθον και παρήλθον,λίγοι, δυστυχώς,απομείναμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2010, 00:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
...Που ήταν έτοιμη να γίνει χριστιανή,όταν την λιθοβόλισε ο όχλος και η εκκλησια έχει αγιοποιήσει, για το ήθος της και τον άδικο θανατο της......Αυτά τα διαβασες;...

Ο Αισχύλος στα έργα του προλέγει την έλευση του Ιησού , το ίδιο και ο Βούδας , ο Σωκράτης και η Σύβιλα . Τώρα μαθαίνουμε ότι και η Υπατία ήταν έτοιμη να γίνη χριστιανή , αλλά πρόλαβαν και την κομμάτιασαν οι αφιονισμένοι χριστιανοί μοναχοί και ο όχλος , παρακινημένοι από τον κύριλο Αλεξανδρείας . Αναρωτιέμαι τι άλλη μπούρδα θα ακούσουμε από τους χριστιανούς , που ζουν στον κόσμο τους , που στην προσπάθειά τους να τα βρούν με τον θεό έχουν χάσει τον άνθρωπο , και δεν καταλαβαίνουν ότι αναπαράγοντας κάτι τέτοιες γελοιότητες , γελοιοποιούν τους εαυτούς τους και ευτελίζουν την θρησκεία τους .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2010, 08:44:02  Εμφάνιση Προφίλ
ειναι ευκολο να λεμε για "επιστημη" του παραφυσικου-μεταφυσικου ή δε ξερω τι αλλου -φυσικου (μπορει να υπαρχει κατι περα απο το φυσικο ? εχουμε παραδειγμα-αποδειξη για κατι τετοιο?) ... ειναι ακομη ποιο ευκολο να ριχνουμε σεναρια για εξωγηινουν , οντοτητες και αλλα ομορφα που εξαπτουν την φαντασια και ειναι ακομη ποιο ωραιο να τα παιρνει ενας χαζοπουλος και αλλοι -πουλοι (μεταφορικα και κυριολεκτικα) και να ΤΑ ΠΟΥΛΑΕΙ (επισης χαρακτηριστικο των ελληνων βιβλιοπωλητων οτι ολοι τους ειναι καλοι χριστιανοι !!! γκουχ!!!)

πολλα εαν οχι ολα απο αυτα βασιζονται σε κατι συγκεκριμενο οτι οι πληροφοριες αυτες δεν μπορουν να επαληθευθουν με τιποτα , καθως και στο γεγονος οτι ο ανθρωπος μαγευεται απο το παραξενο , ετσι εαν πω εναν οποιοδηποτε αληθοφανη μυθο σε 1000 ανθρωπους ειναι γεγονος οτι εστω και ενα μικρο ποσοτο θα το πιστεψει ή θα ταλαντευεαι μεταξυ αληθειας και ψεματος, στοιχειο απαραιτητο για τον επομενο μυθο που θα πω και που εκει οι συγκεκριμενοι θα τσιμπησουν. ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ συμαντικο ρολο παιζει το γεγονος οτι πρεπει να δαιχειριζουμαι πραγματικες πληροφοριες που ολοι λιγο ή πολυ γνωριζουν...

ενα στοιχειο ακομη ειναι το γεγονος οτι πολλα απο τον αχταρμα τον οποιο μας μεταφερουν φιλοι (ανακετευοντας αρχαια ελλαδα , περσες , χριστους , φιλαδελφειες , τεσλα και αλλα ΠΡΑΜΑΤΑ) αποτελουν κυριως παραφιλολογια και αστικους μυθους κα φυσικα ολα αυτα κινουνται στο παρελθον και ποτε στο ΤΩΡΑ , ολα μιλανε για πραγματα που εγιναν πριν απο χρονια και ολα μα ολα βασιζονται σε μαρτυριες αμφιβολου ποιοτητας που κανεις δεν μπορει να ελενξει και αποδεχομαστε την αξιοπιστια του συγραφεα !!!! (οσο αξιοπιστος ειναι ο συγραφεας του παπουτσομενου γατου αλλο τοσο ειναι και αυτοι!!!) μαλιστα δεν δισταζουν να εμφανιζουν πραγματικα πειραματα με λιγο εως πολυ πειραγμενα τα αποτελεσματα ή εμφανιζοντας τα αποτελεσματα κατα πως βολευει αυτους

οσο αφορα τον τεσλα , αυτον τον ερμο που τον εχουν κανει μαστιχα , τυχαινει να ειναι απο τους πρωτους που ασχοληθηκε με τον ηλεκτρομαγνητισμο , τα ραδιοκυματα και αλλα που ναι μεν ΣΗΜΕΡΑ ξερουμε τι ειναι ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ηταν κατι το "ΜΑΓΙΚΟ" απο αυτο το μαγικο εχει βγει και ολη αυτη η παραφιλολογια , εαν προσθεσουμε και το γεγονος οτι ο τυπος ηταν αρκετα "εκεντρικος" να το πω ? "κλειστός" τυπος να το πω ... ειναι κατι που εξαπτει την ΤΟΤΕ φαντασια των ανθρωπων !!!

θα τολμουσα να πω οτι και η αγια γραφη ειναι ενα τετοιο βιβλιο καθως αναφερει μεσα δεκαδες "ταχυδαχτυλουργικα" κολπα που τοτε ηταν δυσκολο να καταλαβουν-εξηγησουν (θα μου πεις εδω ειναι σημερα δυσκολο να το καταλαβουν οτι δεν ειναι μαγοι αλλα ανθρωποι που κανουν απλα και μηχανικα τρυκ!!!) και ετσι τα μετεφεραν μεσω της αγιας γραφης ως θεικές ενεργειες !!!

και φυσικα ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ για να τα δεχθεις ολα αυτα ειναι να ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ σε οτι σου σερβιρουν και οχι να ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ και να σκεφτεις

δεν εχω κανενα προβλημα να δεχθω οτιδηποτε απο τα παραπανω αρκει να αποδεικνυονται και συμφωνω φυσικα με τον φιλο για το ΠΟΣΟ ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΝΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ !!! τι ειναι ερευνα και τι αποδειξη !!!


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2010, 09:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Και εσύ ουσιαστικά συμφωνείς μαζί μου ότι ήταν καθαρά επιστημονική και όχι μεταφυσική η φύση αυτού του γεγονότος.

Ακριβώς,δέν υπάρχει μαγεία, όλα είναι στα πλαίσια του φυσικού.

Όμως επειδή δέν γνωρίζουμε πολλά πράγματα ακόμα το λέμε "υπερφυσικό".

Σκεψου το παράδειγμα με το αεροπλάνο και την αρχαία Ελλάδα ας πούμε,αν κάποιος έβλεπε εκείνη την εποχή κάτι τέτοιο θα νόμιζε οτι είναι κάτι θεικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2010, 10:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό είναι το ζήτημα,αγαπητέ alex22, όλο τα ιδια λέμε, αλλά,ξενίζει τοότι αυτό που είναι πνευματικό, δεν είναι υλικό....Γιατί ο άνθρωπος, σε επόμενο στάδιο του, σιγουρα, θα απεμπλακεί απο την υλική του εξάρτηση,όπως ειναι φυσικό κι επόμενο.....
Θέλω, απλά, να διαχωριζουμε τα πεζά υλικά κατασκευάσματα, ατελή καιεπιβλαβή για οτνάνθρωπο, με την δύναμη, ας πούμε της ρίζας τσουκνίδας, για όλους τους πονους στα .....γενητικά όργανα και να μην παρεηγηθώ για το παράδειγμα.....Η θαυματουργία της φύσης,είναι ανώτερη απο τα δικά μας τεχνολογικά επιτεύγματα γιατί η δική μας επιστήμη, σε σχέση με την επιστήμη του Θεού, ειναι τουλάχιστον παιδαριώδης....Ο Χριστός είπε"ελάτε να συγκληρονομήσετε την βασιλεία του Πατρός μου"
Ποιός θέλει πειρσσότερα για τον άνθρωπο;
Και όλοι μας, υποτίθεται πως κοιτάμε το καλό όλων μας, αφού αποτελούμε την ανθρωποτητα....
Οι διαφωνίες ,δείχνουν ανωριμότητα, που πρέπει να ξεπεραστεί....Όλοι ξέρουμε περίπου τα ίδια.Να το παμε παρακάτω.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2010, 11:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
οσο αφορα τον τεσλα , αυτον τον ερμο που τον εχουν κανει μαστιχα , τυχαινει να ειναι απο τους πρωτους που ασχοληθηκε με τον ηλεκτρομαγνητισμο , τα ραδιοκυματα και αλλα που ναι μεν ΣΗΜΕΡΑ ξερουμε τι ειναι ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ηταν κατι το "ΜΑΓΙΚΟ" απο αυτο το μαγικο εχει βγει και ολη αυτη η παραφιλολογια , εαν προσθεσουμε και το γεγονος οτι ο τυπος ηταν αρκετα "εκεντρικος" να το πω ? "κλειστός" τυπος να το πω ... ειναι κατι που εξαπτει την ΤΟΤΕ φαντασια των ανθρωπων !!!

Αν δέν ξέρεις κάτι,καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.

Όλα για σένα είναι στην φαντασία των ανθρώπων,πόσο αφελής μπορεί να είσαι? Το πάς εντελώς στο άλλο άκρο.

Τελικά αυτό που συμβαίνει,είναι εσύ να έχεις χτίσει μια ψεύτικη πραγματικότητα γύρω σου, που όλα εξηγούνται με ντετερμινιστικούς όρους και απαρχαιομένη στείρα λογική που πλέον δέν εξυπηρετεί ιδιαίτερα.Ζεις σε μια ΨΕΥΔAIΣΘΗΣΗ.

Θα σου πρότεινα να κόψεις την τηλεόραση (σε όλους θα σας το πρότεινα αυτό).Θα καθαρίσει το μυαλό σας απο τις αηδίες και θα μπορείτε να σκέφτεστε καλύτερα, θα γίνει ένα reboot του συστήματος και δέν θα έχετε πλέον τα κακόβουλα προγράμματα στον εγκέφαλο.Δοκιμάστε το,μπορείτε να ζήσετε και χωρίς την τηλεόραση(μπορείτε?).

Edited by - alex22 on 12/02/2010 11:31:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2010, 12:13:58  Εμφάνιση Προφίλ
νουθεσιες σοφων πνευματικων ανδρων ... τα οσα λες ερχονται απο μονα τους σε συγκρουση με οσα πρεσβευεις !!!!!! να υποθεσω οτι ολοι οι πνευματικοι ανθρωποι μιλανε με την ιδια αγαπη για τον ασυνανθρωπο ? χαχαχα επισης να υποθεσω οτι γνωριζεις τον τεσλα προσωπικα ? οτι εχεις διαβασει την βιογραφεια του -τη πραγματικη - ? και γνωριζεις το εργο του -το πραγματικο- ? αρα να υποθεσω οτι εισαι και ειδικος επιστημονας ? (εγω προσωπικα δεν τον γνωριζω οπως ειναι φυσικο , αλλα ετυχε να εχω καθηγητη - στα γεραματα του φυσικα - που τον ηξερε και ειχε ΔΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ , οπως εχω επισκευθει και την πατριδα του σε συνεδριο που ειχε γινει για να τον τιμησουν οπου μιλησαν επιστημονες που ειτε ειχαν ερθει σε επαφη μαζι του ειτε με το εργο του!!! φυσικα ολοι αυτοι ειναι ψευτες για χαριν των βιβλιοπωλητων.. νο προμπλεμα ...) ... κρατα το εξης , εμπιστευεσαι ανθρωπους που δεν γνωριζεις απλα γιατι γραφουν πραγματα που σου ΑΡΕΣΟΥΝ ή που πατανε στα θρησκευτικα σου ή εθνικά σου πιστευω ... δεν ειναι κακο αυτο αλλα οταν δημοιουργουν αγκυλωσεις στον τροπο σκεψης δημιουργει μικρα προβληματα ....

το αλλο με τον αινταϊν και το οτι χρησιμοποιουσε τον εγκεφαλο του διαφορετικα απο μας το ξερεις ? εε ΜΥΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ !!!

τεσπα ... τι να λεμε τωρα ...

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 12/02/2010 12:23:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2010, 15:04:24  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Τέσλα ήταν και μάλλον θα εξακολουθήσει να είναι ο μέγιστος ηλεκτρολόγος μηχανικός όλων των εποχών. Το εναλασσόμενο ρεύμα που κινεί το σημερινό κόσμο είναι πρακτικά δικιά του εφεύρεση όπως και η σύγχρονη γεννήτρια που χρησιμοποείται στους περισσότεορους σταθμούς ηλεκτροπαραγωγής. Ήταν ένα απίστευτο μυαλό και το λέω έχοντας μελετήσεις τις εφευρέσεις του.Η μονάδα μέτρησης της μαγνητικής ροής ονομάστηκε "τέσλα" προς τιμήν του. Αυτή είναι η αλήθεια στις πραγματικές της διαστάσεις. Το τι μυθεύματα γράφει ο καθένας απο εκεί και πέρα είναι δικό του ζήτημα


άλεξ22
Πρώτον ο ντετερμινισμός ισχύει για την επίλυση ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΩΝ προβλήματων.Για παράδειγμα, ο ηλεκτρονικός υπολογιστής είναι ένα ντερμινιστικό μηχάνημα.Επίσης πολλά απλά (ή και πιο περίπλοκα )προβλήματα μηχανικής όπως η στήριξη μιας γέφυρας ή η μελέτη της κίνησης ενός δορυφόρου επιλύονται με ντετερμινιστικές μ εθόδοους. Άρα κάνει λάθος όταν λες ότι ο ντερμινιστικός τρόπος σκέψης δεν εξυπηρετεί κανέναν.


Το να επιτίθεσαι και να λες ότι βλέπουμε πολλή τηλεόραση δεν είναι επιχείρημα. Μιλάς αόριστα. Αν θες να γίνει διάλογος δώσε μας επιχειρήματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2010, 16:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:

quote:
trexagireve
...Που ήταν έτοιμη να γίνει χριστιανή,όταν την λιθοβόλισε ο όχλος και η εκκλησια έχει αγιοποιήσει, για το ήθος της και τον άδικο θανατο της......Αυτά τα διαβασες;...

Ο Αισχύλος στα έργα του προλέγει την έλευση του Ιησού , το ίδιο και ο Βούδας , ο Σωκράτης και η Σύβιλα . Τώρα μαθαίνουμε ότι και η Υπατία ήταν έτοιμη να γίνη χριστιανή , αλλά πρόλαβαν και την κομμάτιασαν οι αφιονισμένοι χριστιανοί μοναχοί και ο όχλος , παρακινημένοι από τον κύριλο Αλεξανδρείας . Αναρωτιέμαι τι άλλη μπούρδα θα ακούσουμε από τους χριστιανούς , που ζουν στον κόσμο τους , που στην προσπάθειά τους να τα βρούν με τον θεό έχουν χάσει τον άνθρωπο , και δεν καταλαβαίνουν ότι αναπαράγοντας κάτι τέτοιες γελοιότητες , γελοιοποιούν τους εαυτούς τους και ευτελίζουν την θρησκεία τους .

δεν την σκότωσαν χριστιανοί,ή εβραίοι ή εθνικοί ήταν,μεταμφιεσμένοι σε χριστιανούς για να αμαυρώσουν την φήμη των χριστιανών

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy