ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σολομωνική
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2009, 21:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να βρεις την ελασσονα η μειζονα κλειδα του Σολομωντα δεν ειναι δυσκολο οπως και γενικα βιβλια για μαγεια στην πραξη.Αλλα τι το θελεις?Θελεις να ασχοληθεις?Εχεις ψαχτει καθολου ξερεις με τι εχεις να κανεις?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NightElf
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2009, 04:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NightElf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από εμένα!Η αλήθεια είναι πως όσο και αν δεν θέλω ή φοβάμαι να το παραδεχτώ,το συγκεκριμένο θέμα με τραβάει πολύ.Είχα ξαναδιαβάσει παρόμοιο τόπικ εδώ,μπορεί και να ταν το ίδιο,δεν θυμάμαι και ίσως δεν έχει μεγάλη σημασία.Διάβασα διάφορα περί Σολομωνικής και Νεκρονόμικον.Αυτά που έχω να πω,από προσωπική πείρα και μόνο,είναι πως όποιος αποφασίσει να διαβάσει Σολομωνική πρέπει να εχει ξεκαθαρίσει για ποιον λόγο το κάνει(το σημαντικότερο κατ'εμέ)και επίσης να είναι προετοιμασμένος για τα χειρότερα.Όσον αφορά τώρα το Νecronomicon,γνωστό και ως ανύπαρκτο βιβλίο με τις μεγαλύτερες πωλήσεις και ζήτηση στον κόσμο,είναι δημιουργία του Lovecraft.Δεν το έγραψε ποτέ,καθ'ότι οι αυτοτελείς ιστορίες οι οποίες προορίζονταν για αυτό,πάρθηκαν και από άλλους συγγραφείς οι οποίοι είτε τις άλλαξαν είτε τις συνέχισαν.Ναι,έγιναν κάποιες προσπάθειες να συλλεχθούν όλες οι ιστορίες σε ένα βιβλίο,όχι από τον Lovecraft,οπότε ναι,μπορείτε να βρείτε διάφορα Necronomicon,κανένα όμως δεν είναι αυθεντικό,αφού στην ουσία δεν υπάρχει!

...Lost in Necropolis...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Death_God
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2009, 00:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Death_God  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειμαι περιεργος...*** και γενικως ειμαι περιεργος να ανακαλυπτω την αληθεια...ειδικα οταν οι ιδιοι μου οι γονεις εχουν κανει κατι...θελω να το διαβασω κε ισως να επιχειρησω κατι...

___________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΝΑΦΟΡΑΣ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ.
16/03/2009
___________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2009, 12:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν έχεις γονείς μάγους(μάγους με όλη την εννοια της λέξεις) έχεις τον μέγιστο οίκτο μου. Αν πάλι απλά έχει τύχει αυτοί να δοκιμάσουν κάτι και θέλεις και συ να μάθεις, σου λέω οτι δεν αξιζει τον κόπο. Όχι αν αν δεν έχεις σκοπό να σπαταλήσεις την ζωή σου, τον χρόνο σου ή/και την ψυχή σου.

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2009, 13:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μαύρη μαγεία είναι η μοναδική μαγεία που είναι σε θέση να κάνει ο κοσμικός άνθρωπος.
Δές εδώ:
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=10153

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2009, 14:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O ανθρωπος μπορει να ασκησει την μαγεια γενικοτερα.Το αν θα ειναι λευκη η μαυρη εξαρταται καθαρα απο εμας.Ο σκοπος της μαγειας ειναι η ενωση μας με το Θειο απο εκει και περα αν καποιος παρεκκλινει στην αποκτηση υλικων τοτε μαυριζει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2009, 08:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Death_God, όπως θα είδες έγινε κάποια επέμβαση στο μήνυμα σου.
Ο λόγος είναι ότι δημοσιοποίησες κάποια προσωπικά σου δεδομένα.

Θα σου αποσταλεί σχετικό e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση που δήλωσες κατά την εγγραφή σου στις Συζητήσεις του Esoterica ώστε να σου εξηγηθούν καλύτερα οι λόγοι.

Όσον αφορά την επιθυμία σου να ασχοληθείς με την Σολομωνική ώστε "να επιχειρήσεις κάτι", αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι πιθανότατα θα χάσεις τον χρόνο σου.
Σκέψου το ενδεχόμενο να μην γίνει απολύτως τίποτα οπότε μην βασίζεις τις ελπίδες σου για να αλλάξεις κάτι που σε ενοχλεί σε ένα βιβλίο ή σε κάποια επίκληση.

Εάν θέλεις να δράσεις, να αγωνιστείς για κάτι και να πετύχεις κάποια επιθυμητά αποτελέσματα υπάρχουν χιλιάδες άλλοι τρόποι για να το κάνεις κι αυτοί δεν ανήκουν στο λεγόμενο χώρο της "μαγείας".

Κάνε ένα πλάνο δράσης, ανέπτυξε τις ικανότητες και τις δυνατότητες σου, αξιολόγησε τον εαυτό σου, κατανόησε καλύτερα τι είναι αυτό που σε ενοχλεί και γιατί.
Σίγουρα θα σε μάθει πολύ περισσότερα πράγματα και για εσένα αλλά και για τους ανθρώπους γύρω σου.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ruby
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 18:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ruby  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας, χαίρομαι που βρίσκομαι στην παρέα σας.
Διάβασα όλα (τουλάχιστον έτσι νομίζω) όσα γράφτηκαν για το θέμα της Σολομωνικής και επειδή η γνώμη μου είναι ότι κανένα βιβλίο δεν είναι 'απαγορευμένο' βρήκα σχεδόν όλα όσα αναφέρετε στις συζητήσεις σας και, ίσως, περισσότερα (όλα βέβαια στα αγγλικά και σε μορφή pdf). Διαβάζοντας κάποια από αυτά π.χ. αυτό που αναφέρεται στο μάγο Αμπράμελιν μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο. Καταλαβαίνω γιατί κάποιος πρέπει να προετοιμαστεί τόσο σκληρά σωματικά και ψυχικά για να 'συναντήσει' έναν άγγελο. Δεν καταλαβαίνω, όμως, γιατί το ζητούμενο τελικά είναι να επικαλεστεί δαιμονικά πνεύματα. Γιατί δεν είναι αρκετή η παρουσία ενός αγγέλου για να λύσει κάθε απορία? Πως είναι δυνατόν να θεωρεί κάποιος ότι ο Θεός 'δίνει την άδειά του' και οδηγίες μέσω του αγγέλου του ώστε όλα αυτά τα δαιμονικά πνεύματα να τον υπηρετούν και να κάνουν διάφορα 'θελήματα'. Υπάρχει κάποιος σκοπός πέραν της ικανοποίησης προσωπικών επιθυμιών?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 09:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ruby, συμφωνώ μαζί σου ότι κανένα βιβλίο και γενικότερα καμία μορφή γνώσης δεν είναι απαγορευμένη.
Από κει και πέρα, το ζητούμενο είναι τι θέλει να βρει ο καθένας σε αυτό που διαβάζει ή το πως θέλει να το αξιοποιήσει.
Είναι διαφορετικό το να θες να διαβάσεις ένα βιβλίο καθαρά και μόνο επειδή έχεις μια ερευνητική τάση ως άνθρωπος και διαφορετικό το να θέλεις να το διαβάσεις για να μάθεις πχ πως να κάνεις επικλήσεις , ασχέτως με τους σκοπούς - επιφανειακούς ή βαθύτερους - που σε ωθούν προς μια τέοια επιλογή.

Όσον αφορά την ικανοποίηση των προσωπικών επιθυμιών, πιστεύω πως σχεδόν όλοι οι άνθρωποι επιθυμούμε κάτι τέτοιο.
Ακόμη και κάποιος ο οποίος δεν εστιάζει υπερβολικά σε αυτό, θα ένιωθε ίσως έναν πειρασμό στο να ανακαλύψει ένα μαγικό τρόπο ώστε να δει τις επιθυμίες του να παίρνουν σάρκα κι οστά.
Σαφώς κι οι άνθρωποι είμαστε ιδιοτελή όντα - κάτι το οποίο δεν είναι αρνητικό όταν δε μας χαρακτηρίζει υπέρ του δέοντος.
Αν όμως ήμασταν καθαρά ανιδιοτελή όντα, μάλλον θα κατανοούσαμε ότι κάποια πράγματα ή κάποιες καταστάσεις πρέπει ή δεν πρέπει να συμβούν χωρίς την δική μας μεσολάβηση.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ruby
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 13:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ruby  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ. Δε θεωρώ, όμως, ότι έχει ως κίνητρο την ιδιοτέλεια η ανάγκη να ανακαλύψει κανείς τι άλλο υπάρχει ή δεν υπάρχει χωρίς απαραίτητα να θέλει να παρέμβει στην πραγματικότητα ή να ικανοποιήσει προσωπικές ανάγκες. Θέλω να πω ότι το να "συναντήσει" κανείς έναν άγγελο (αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν) είναι για μένα η αποκάλυψη της αλήθειας.
Α!!! Ξέχασα.... είμαι η RubyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 20:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επικληση του Φυλακα σου στο τυπικο του Αβραμελεν γινεται απλα για να τον εχεις ως οδηγο σου στις μετεπειτα εργασιες σου και οχι να σου λυνει αποριες ουτε και να τον βαλεις να δουλευει για σενα.Επισης στο τυπικο αυτο δεν χρησιμοποιεις κυκλους κλπ αρα η βαρια προετοιμασια και η επικληση του Φυλακα ειναι η ασφαλεια σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ruby
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 21:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ruby  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ αυτό το κατάλαβα. Αυτό για το οποίο δεν είμαι σίγουρη είναι το εξής: εναπόκειται αποκλειστικά στη δική μου θέληση αν θα το σταματήσω μέχρι εκεί ή ξεκινώντας "ανοίγει μια πόρτα" και για εκείνους που δε θέλω να καλέσω; Ρωτάω γιατί πιο πάνω διάβασα κάτι περί διπολικότητας, δηλ. ότι "καλό" και "κακό" έρχονται μαζί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 22:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναλογα τι επικλησεις θα κανεις.Αλλα καλο ειναι να εχεις ετοιμαστει πολυ καλα ωστε να μην ανοιγουν πορτες που δεν θα θελεις.Αν θελεις να σταματησεις να ασχολεισαι μπορεις να το κανεις εκτος αν σε εχει "δεσει" κατι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 22:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ααα και αυτο που ανεφερες σχετικα με τον σκοπο.Οπως θα ειδες καθε οντοτητα μπορει εκτος απο πραγματα για εσενα να κανει και αλλα πραγματα τα οποια μπορεις να χρησιμοποιησεις για βοηθεια σε συνανθρωπο σου και αυτος πρεπει να ειναι ο στοχος σου και οχι τα προσωπικα συμφεροντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ruby
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 22:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ruby  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ μαζί σου. Ο δικός μου σκοπός βέβαια είναι μάλλον εγωιστικός. Έχοντας χάσει κάποιον από την οικογένειά μου, το έχω βάλει σκοπό να μάθω τι άλλο υπάρχει, τι γίνεται μετά. Όχι θεωρίες, όμως, αλλά αποδείξεις. Έχω, λοιπόν, συνδέσει την ύπαρξη (αγγελικών ή δαιμονικών) πνευμάτων με τη δική μας "συνέχεια" μετά το θάνατο.
Αυτός είναι για μένα ο μοναδικός λόγος για να χρησιμοποιήσω μια τέτοια διαδικασία και όχι για να επιδιώξω προσωπικούς (υλικούς) στόχους. Όσον αφορά τους συνανθρώπους μας, προσπαθώ να προσφέρω τη βοήθειά μου όπως μπορώ, ακόμα και μέσω της δουλειάς μου.
Αλλά πρέπει, νομίζω, να είναι κανείς "άγιος" για να χρησιμοποιήσει δαίμονες με μόνο στόχο τη βοήθεια προς τους άλλους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2009, 08:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη για την ακούσια "αλλαγή φύλου" λοιπόν, αγαπητή Ruby.

quote:
Αλλά πρέπει, νομίζω, να είναι κανείς "άγιος" για να χρησιμοποιήσει δαίμονες με μόνο στόχο τη βοήθεια προς τους άλλους...

Μπορεί πάλι κάποιος να χρησιμοποιήσει τις δικές του δυνάμεις για να προσφέρει βοήθεια στους άλλους, σωστά;
Κι αυτό θεωρώ ότι είναι και πολύ πιο διδακτικό για τον ίδιο τον άνθρωπο.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2009, 15:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To να ασχοληθεις για να δεις την αλλη πλευρα δεν ειναι εγωιστικο να μην χαθεις στην πορεια.Οι περισσοτεροι για αυτο ασχολουνται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2009, 11:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε lousipan, πόσοι όμως χάνονται στην πορεία;
Δυστυχώς, ο άνθρωπος όταν νιώθει ότι μπορεί να γίνει κάτοχος μιας δύναμης είναι πολύ πιο ευάλωτος στο να παρασυρθεί, να χάσει τον σκοπό του και να μπει σε ένα παιχνίδι από όπου δεν ξέρει ούτε ο ίδιος πως να βγει.

Και πόσοι άνθρωποι οι οποίοι θέλουν να ασχοληθούν πρακτικά με τη μαγεία - σε οποιαδήποτε μορφή της - επιθυμούν πραγματικά να δουν απλά την άλλη πλευρά κι όχι να καλύψουν ίδιες ανάγκες;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maira1204
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2009, 20:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maira1204  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας παιδια ειμαι κενουρια στο site αλλα παλια στα θεμματα μαγειας...το θεμα με την σολομωνικη κραταει πολλες χιλιετιες...σολομωνικη ειναι η μετεπειτα ονομασια του βιβλιου που εγραψε ο ιδιος ο σατανας.οταν ο Θεος "εγραψε" την παλαια διαθηκη θελησε και ο στανας να γραψει ενα βιβλιο.το αυθεντικο αυτο βιβλιο ομως ειναι ΠΑΡΑ πολυ δυσκολο να το βρει κανεις.στην ουσια μιλαει για την δυναμη του σατανα και τον τροπο λατρειας του.αυτο ομως που κανεις σας δεν εχει καταλαβει απ'οτι φαινετε απο αυτα που γραφετε ειναι οτι ο ανθρωπινος νους μπορει να κανει τα παντα και οτι στην ουσια ολα ξεκινουν απο κει...

μην πιστευεται οτι ακουτε και οτι βλεπετε...η μονη αληθεια ειναι αυτη που δεν μπορει να αντιληφθει ο φτωχος ανθρωπινος νους!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostas-evan
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2009, 21:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostas-evan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
simfwnw me thn maira. opws eipe kai o xristos an pisteveis kai peis sto vouno na kounithei tha kounithei. to thema einai oti oi anthrwpoi eimaste poli diskolopistoi kai xreiazomaste ena vivlio gia na mas kanei na pistepsoume.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2009, 03:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχως φιλε Dying Incubus τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λες.Οι περισσοτεροι χανονται στην πορεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2009, 11:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε lousipan, η επιθυμία για την ικανοποίηση του Εγώ είναι από τις πλέον ισχυρές στον άνθρωπο και πολλές φορές μπορεί να οδηγηθεί σε πράξεις που ούτε καν φανταζόταν ότι μπορεί να φτάσει...
Είναι έμφυτη στον καθένα μας κι αυτό δεν είναι κατ' ανάγκη αρνητικό.
Αρνητικό κι επιζήμιο γίνεται όταν ξεφεύγουμε από το μέτρο...

Αγαπητέ kostas-evan, θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς (greeklish) ώστε να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση των μηνυμάτων σου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 12:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Πώς είναι δυνατόν, βιβλία όπως Σολομωνική και Νεκρονομικόν, για τα οποία αμφισβητείτε και η ύπαρξή τους ακόμα και δεν υπάρχουν αποδειχτικά στοιχεία για τα πρωτότυπα τους παρά ένα σωρό διαφορετικές εκδοχές και εκδόσεις για αυτά, καθώς και για τις ιστορίες τους οι οποίες δεν στηρίζονται σε τεκμήρια, έχουν την δύναμη να φέρουν ανθρώπους σε επαφή με αγγέλους και δαιμόνια?

Ίσως η ερώτησή μου να φαίνεται κάπως απλοϊκή εκ πρώτης αλλά θα καταλήξω..
Ας πάρουμε ένα ένα τα πράγματα..
Στο παράδειγμα της Σολομωνικής, ας πάρουμε την περίπτωση πως το πρωτότυπο υπάρχει κάπου, πιστεύετε πως θα είχαν πρόσβαση οι εκδοτικοί οίκοι σε αυτό, ώστε να μπορέσουν να το διαθέσουν στο ευρύ κοινό?


Πάμε στο Νεκρονομικόν για το οποίο ισχύουν τα ίδια με μία μεγάλη διαφορά, ότι δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης της ύπαρξής του, το βιβλίο αυτό δεν ΥΠΑΡΧΕΙ._

Τρίτον, έχουν εμφανιστεί ή μάλλον να πω εφευρεθεί, τα τελευταία χρόνια αρκετά νέα συστήματα μαγείας που μεν βασίζονται σε παρόμοιους θεούς και δαίμονες του παλαιού κόσμου αλλά ή μέθοδος και η ονομασία του εκάστοτε συστήματος είναι κάτι το νέο, το πρόσφατο.

Από την άλλη, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που λένε, μιλώντας για διάφορα συστήματα και για το Νεκρονομικόν ακόμα, οτι πραγματικά λειτουργούν!!
Πώς γίνεται για ένα βιβλίο που ξέρουμε πως δεν υφίσταται να λειτουργεί??

Και εδώ θέλω να καταλήξω... μήπως όταν κάποιοι μιλάνε για δυνάμεις εννοούν κάτι άλλο?
Μήπως έχει παρεξηγηθεί εώς και διαστρεβλωθεί εντελώς η έννοια της μαγείας??
Μήπως η επιστήμη και η μαγεία υποστηρίζουν το ίδιο πράγμα?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 18:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οποιος ασχοελιται με την μαγεια δεν νομιζω οτι πιστευει οτι μια Διαθηκη του Σολομωντα που θα διαθετει εχει σχεση με το πρωτοτυπο.Ειναι δεδομενο οτι τα περισσοτερα Γριμμορια ειναι σημειωσεις μεσαιωνικων μαγων.Τωρα σχετικα με τα νεα συστηματα τα οποια λεγεται πως δουλευουν σε κανουν να σκεφτεσαι οτι πιθανον υπαρχει μια γνωση που καποιοι την εχουν και μπορουν να την προσαρμοζουν οπως θελουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 20:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σε κανουν να σκεφτεσαι οτι πιθανον υπαρχει μια γνωση που καποιοι την εχουν και μπορουν να την προσαρμοζουν οπως θελουν.

Ίσως εκεί έγκειται το θέμα, αλλά αυτό που είναι απορίας άξιο αφορά την αυστηρότητα προσέγγισης του κάθε συστήματος και την αυστηρότητα της όλης διαδικασίας και των όσων πρέπει να πραγματοποιηθούν για την επίτευξη του στόχου. Πως είναι δυνατόν κάτι τόσο αυστηρό και τόσο επιτηδευμένο να είναι παράλληλα και τόσο εύπλαστο?


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 22:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώση είναι μια, απλά,΄οπως την χρησιμοποιεί κανείς,
κάνει καλό ή κακό, αν και υπάρχουν επικλήσεις σε καλά όντα
και σε κακόβουλα....
Το θέμα είναι, ότι όταν ο άνθρωπος επεμβαίνει σε μια ισορροπία
έχει και συνέπειες...Συνήθως, είναι γρουσουζιά...
Η γνώση, δεν πλάθεται, έχει συγκεκριμένες αρχές και διαδρόμους
κίνησης..Εμείς την παίρνουμε και την πάμε εκεί που θέλουμε
ακόμη κι αν έχει συνέπειες..Συνήθως αργά καταλαβαίνει κανείς,
ότι έχει ξεφύγει...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 03:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην Μαγεία .. δεν μας ενδιαφέρει εάν κάτι ειναι Αληθινό ή Ψευτικό ... αλλά εαν ειναι Πραγματική η σημασία ή προσοχή που δίνεις σε αυτό..
και όσοι περισσότεροι δίνουν σημασία σε κάτι ....τόσο αυτό αποκτά δύναμη και "λειτουργεί" .... (σαν δαίμονας ή αγγελος ειναι άλλο θέμα)


....όσο και έαν ειναι της μόδας ειδικά στην Μαγεία του Χάους να επικαλούνται
οντότητες απο το Νεκρονομικόν... εμένα προσωπικά μου αρέσει να επικαλούμε cartoon χαρακτήρες και ειδικά τον θείο Σκρούτζ


ποιός θα μας πεί όμως για ποιόν σκοπό θα μπορούσε κάποιος να επικαλεστεί τον Θείο Σκρούτζ....?


να είδατε!!! ... η μαγεία επιτελέστηκε ... το μυαλό σας έκανε ένα κλικ και έδωσε μια απάντηση ... ένα αποτέλεσμα... (είμαι σίγουρος οτι οι περισσότεροι σκεφτήκατε ..."μα για χρήμα φυσικά")

αλλά ....είναι δαίμονας ή αγγελος ... Υπάρχει άραγε ο Θείος Σκρούτζ ?


Γιώργος
κάποιοι λένε οτι υπάρχει ειδικός εσωτερικός νόμος που δεν του επιτρέπει να βρισκεται μαζί με Θεοσοφιστές ....και οτι.... του αρέσει να τρώει το τσουρέκι βάζοντας μουστάρδα... το μονο όμως ...που ξέρουμε ειναι οτι τον αποκαλούνε ..."Το Μαγόπουλο"

Edited by - Γιώργος on 01/05/2009 03:52:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 04:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ φίλοι lousipan και trexagireve για τις απαντήσεις σας

Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί στην πράξη, η όποια προσεγγισή μου είναι θεωρητική για φιλοσοφικούς λόγους.
Το γεγονός όμως ότι όλα τα συστήματα, όπως λέγεται από πολλούς, δουλεύουν μου έχει προξενήσει μεγάλη εντύπωση. Για όλα θα βρειτε ανθρώπους που είχαν εμπειρίες σχετικές, εκτός βέβαια από εκείνους που τα αμφισβητούν.

quote:
Στην Μαγεία .. δεν μας ενδιαφέρει εάν κάτι ειναι Αληθινό ή Ψευτικό ... αλλά εαν ειναι Πραγματική η σημασία ή προσοχή που δίνεις σε αυτό..
και όσοι περισσότεροι δίνουν σημασία σε κάτι ....τόσο αυτό αποκτά δύναμη και "λειτουργεί"

Φίλε Γιώργος, με πρόλαβες και με κάλυψες, καλό και το παράδειγμά σου με τον Θείο Σκρουτζ..

Φιλικά..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 02:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Simori νομιζω οτι η αυστηροτητα υπαρχει για να διωχνει αυτους που δεν εχουν την σοβαροτητα να ακολουθησουν το συστημα και για οσους το ακολουθουν να τους επιβαλλει μια αυτοπειθαρχια γιατι η γνωση δεν ειναι για ολους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2009, 12:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλε Simori νομιζω οτι η αυστηροτητα υπαρχει για να διωχνει αυτους που δεν εχουν την σοβαροτητα να ακολουθησουν το συστημα και για οσους το ακολουθουν να τους επιβαλλει μια αυτοπειθαρχια γιατι η γνωση δεν ειναι για ολους.

Φίλε lousipan αν πάρουμε ως δεδομένο το γεγονός ότι πολλοί είναι και ήταν αυτοί οι οποίοι είχαν άγνοια αλλά δοκίμασαν και απέτυχαν μάλιστα με άσχημες συνέπειες στις ζωές τους, όπως λένε οι ίδιοι και εφόσον πάρουμε τοις μετρητοίς τα λεγόμενά τους, τότε θα έλεγα πως στην ουσία όλη αυτή η αυστηρότητα στη διαδικασία κάθε συστήματος, περισσότερο την περιέργεια εξάπτει.
Θα συμφωνήσω όμως στο δεύτερο σκέλος της απάντησής σου. Η αυτογνωσία δεν είναι προαιρετική και προϋποθέτει αυτοπειθαρχία για την επίτευξή της ενώ από την άλλη ο "βαθμός δυσκολίας" συντελεί στη πίστη η οποία κρίνεται απολύτως απαραίτητη και επιτυγχάνετε μέσω της επανάληψης του διαλογισμού κ.α. ανάλογα με το στόχο.

Πληροφοριακά είμαι Η Simori και όχι Ο Simori

Φιλικά...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1552734
Maintained by Digital Alchemy