ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πόσο αξιόπιστα και αληθινά είναι αυτά που μας πλασάρουν οι θρησκείες;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 19:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο παράδεισος και η κόλαση δεν είναι δύο διαφορετικά μέρη. Είναι δύο διαφορετικές βιώσεις του φωτός του Θεού για διαφορετικούς ως προς την αγιοσύνη ανθρώπους. Παραθέτω το λινκ:
http://oodegr.com/oode/swthria/xaris1.htm
http://oodegr.com/oode/esxata/kol_par1.htm
http://oodegr.com/oode/swthria/kolasi_pragmatiki_1.htm
Ελπίζω να ξεκαθάρισες αρκετά πράγματα και παρανοήσεις.

Υ.Γ. καινούργιος στη παρέα



Καλώς μας ήρθες φίλε μου.

Πολύ σίγουρο σε βρίσκω... Γιατί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 19:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αιολε

Ο γαϊδαράκος είναι ο περιβόητος Πελεγκρίνο?

Ξέρεις εκείνος ο παλαιός γαϊδαρος του Πεπίτο Γκονζάλες...!!

ή μήπως είναι και εκείνος ο άλλος...ο διπλοθεσίτης?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Διπλός είμαι αστράκια μας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 19:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου φίλε macedon!
Πράγματι θεωρώ ότι το κείμενο που έχουμε είναι σε πολλά σημεία παραφρασμένο, με σκοπό να ταιριάξει στις επιθυμίες και τις απόψεις αυτού/αυτών που έκαναν την παράφραση. Για κείμενα πνευματικού (αλλά ακόμα και καλλιτεχνικού) περιεχομένου είναι καταστρεπτικό τον να αλλοιώνεις το αυθεντικό κείμενο, ειδικά όσον αφορά σε διδασκαλίες! Ας φανταστούμε για παράδειγμα τι σύγχυση θα πάθαινε ένας επίδοξος μαθητής της ελληνικής γλώσσας, αν του δίναμε ένα βιβλίο της ελληνικής, στο οποίο να είχαμε αλλάξει κατα βούληση τους κανόνες της γραμματικής. Το αποτέλεσμα θα ήτανε μια γλώσσα, που μπορεί να έμοιαζε με την ελληνική και ενδεχομένως να είχε και πολλά απο τα θετικά στοιχεία της, αλλά δεν θα ήταν πραγματικά ελληνική! Κάτι τέτοιο συμβαίνει και με τη χριστιανική θρησκεία σήμερα, η οποία βασίσεζεται σε μια διδασκαλία που έφτασε με τον τρόπο "σπασμένου τηλέφωνου" στον σύγχρονο άνθρωπο. Παρόλα αυτά η ουσία της διδασκαλίας είναι η ίδια (η συνειδητότητα που λέει και ο Ζιπ - έχει να κάνει δηλαδή με την αφύπνιση της ανθρώπινης συνείδησης) αλλά αυτό πρακτικά μπορείς να το ξέρεις μόνο αν έχεις κάποια βιωματική εμπειρία, ενώ θεωρητικά μπορείς να το καταλάβεις μόνο αν έχεις διαβάσει βιβλία σχετικού περιεχομένου (άλλες διδασκαλίες).

Επομένως, απαντώντας στην αρχική ερώτηση για το "πόσο αξιόπιστα και αληθινά είναι αυτά που μας πλασάρουν οι θρησκείες" η απάντηση είναι ότι μόνο βιωματικά μπορούμε να το κρίνουμε αυτό. Πείραμα και αποτέλεσμα δηλαδή. Και αυτοί που βρήκαν την "αλήθεια" έτσι την βρήκαν, αυτή είναι η επιστημονική μέθοδος.

Αν υπάρχουν κάποιοι "πιστοί χριστιανοί" οι οποίοι βρήκαν "τον δρόμο προς τον θεό" αυτό δεν είναι επειδή το ευαγγέλιο ήταν ένας τέλειος και ακριβής πνευματικός οδηγός (απαντάω σε εσένα Εαρινέ) αλλά επειδή αυτοί έχοντας κάποιες "γενικές υποδείξεις" και μέσω του πειράματος και του αποτελέσματος, καταλήξαν σε κάτι που τους έκανε (πιο) ελεύθερους.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 13/09/2011 16:57:08


Φίλε μου , δεν το γνωρίζω αλλα αν κι'εφόσον υπάρχουν άνθρωποι που βρήκαν το "δρόμο προς το Θεό" και αυτό ήταν η επιθυμία και ο στόχος τους , το χαιρετίζω...
Για μένα ο στόχος είναι ο δρόμος προς την εσωτερική αρμονία και πληρότητα και η όσο το δυνατόν καλύτερη επικοινωνία τόσο με τον εαυτό μου όσο και με τους υπολοίπους συνανθρώπους μου.
Αν σε αυτή μου την πορεία , συναντήσω ΚΑΙ τον Θεό και αυτό καλοδεχούμενο θα είναι...ούτως ή άλλως θα είναι μια αναπάντεχη για μένα συνάντηση και θα με απαλλάξει απο αυτό το "βάσανο" στο οποίο καθημερινά υποβάλλομαι , εξ'αιτίας των διαφωνιών μου με ορισμένους συνδικτύους και συνανθρώπους μου.

Ωστόσο -και αν κατάλαβα καλά- επι του θέματος συμφωνείς , ότι δηλ αυτά που πλασσάρουν οι Θρησκείες δεν είναι αξιόπιστα!

Την καλησπέρα μου και γι'αλλη μια φορά θα ήθελα να εκφράσω την συμπάθειά μου προς το πρόσωπό σου και αυτό όχι για τις ιδέες σου και τις επιμέρους πεποιθήσεις/πίστη κλπ αλλα για τον όμορφο τρόπο που προσπαθείς να διατηρήσεις στην επικοινωνία σου με αυτούς που ανταλλάσεις απόψεις και σκέψεις σου.
Αυτό είναι κάτι που προσωπικά το χαιρετίζω και εστιάζω την προσοχή μου.
Νά'σαι καλά Ντοτόρο μου -έτσι για να θυμηθούμε τις παλιές καλές ημέρες-....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 19:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πώς είναι δυνατόν να γράφεις τόσα και να μη λες τίποτα;
Πως είναι δυνατόν να μην γράφεις τίποτα και να γεμίζεις τον χώρο Πσηλέ μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 20:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Πώς είναι δυνατόν να γράφεις τόσα και να μη λες τίποτα;
Πως είναι δυνατόν να μην γράφεις τίποτα και να γεμίζεις τον χώρο Πσηλέ μας;



Χαχαχα!!!!!!!!!!

Κσέρω..κσέρω!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 20:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
stiv

gianipseftis δοκιμασε <μοναχισμο> Αγιον Ορος


Φίλε stiv, o ντοκτορ μιλά για “επιστημονικό πείραμα”.

Αν αυτό που περιγράφεις εσύ, το θεωρείς“επιστημονικό πείραμα”, τότε μάλλον δεν έχεις σοβαρή σχέση με την επιστήμη, εκτός βέβαια και αν όλη σου η τοποθέτηση είναι χιουμοριστική, και δεν την κατάλαβα σαν έτσι

Ρώτα τον Νικ να σου εξηγήσει, γιατί εγώ, αν και δεν είμαι ειδικός επιστήμων, κάτι άλλο έχω στο μυαλό μου, όταν ακώ για “επιστημονικά πειράματα”.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 20:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Dr Jekyll Mr Hyde

Επομένως, απαντώντας στην αρχική ερώτηση για το "πόσο αξιόπιστα και αληθινά είναι αυτά που μας πλασάρουν οι θρησκείες" η απάντηση είναι ότι μόνο βιωματικά μπορούμε να το κρίνουμε αυτό. Πείραμα και αποτέλεσμα δηλαδή. Και αυτοί που βρήκαν την "αλήθεια" έτσι την βρήκαν, αυτή είναι η επιστημονική μέθοδος. Αν υπάρχουν κάποιοι "πιστοί χριστιανοί" οι οποίοι βρήκαν "τον δρόμο προς τον θεό" αυτό δεν είναι επειδή το ευαγγέλιο ήταν ένας τέλειος και ακριβής πνευματικός οδηγός (απαντάω σε εσένα Εαρινέ) αλλά επειδή αυτοί έχοντας κάποιες "γενικές υποδείξεις" και μέσω του πειράματος και του αποτελέσματος, καταλήξαν σε κάτι που τους έκανε (πιο) ελεύθερους.

gianipseftis

Μπορείς βρε φίλε ντόκτορα, να μου περιγράψεις ένα από αυτά τα περίφημα “χριστιανικά πειράματα” που αναφέρεσαι, και το αποτέλεσμα του οποίου – όπως υποστηρίζεις - “οδηγεί στον δρόμο προς τον θεό”? Υπάρχει δηλαδή και πειραματικός τρόπος να οδηγηθεί κάποιος άπιστος Θωμάς στο θεό?

stiv

gianipseftis δοκιμασε <μοναχισμο> Αγιον Ορος


Ο μοναχισμός είναι δρόμος, οδός, μονοπάτι, ατραπός που λέμε. Δεν έχει σχέση με αυτά που γράφει η Κ.Δ ούτε μπορεί να χαρακτηρισθεί "Χριστιανικό πείραμα" γιατί υπάρχουν και μοναχοί π.χ Βουδιστές. Σκέτο "πείραμα" όμως θα μπορούσε κατά κάποιο τρόπο να χαρακτηρισθεί. Ένα πείραμα που κάνει ο καθένας με τον ίδιο τον εαυτό του δηλ. ένα πείραμα αυτοπαρατήρησης ή ένα πείραμα αυτοελέγχου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 21:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis, δεν ξερω τι λεει ο ντοκτορ,αλλα επιστημονικο πειραμα ,κυριολεκτικα στην χριστιανικη θρησκεια ,δεν υπαρχει.

Το επιστημινικο πειραμα εντος εισαγωγικων (για το Αγιο Ορος),μεταφορικα το λεω για τον ευατο μας.

Edited by - stiv on 13/09/2011 21:30:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 21:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η προσπάθεια(αγώνας) , η δοκιμή(πείραμα), η μεθοδολογία (τρόπος) , που επεξεργάζεται κάθε μεμονωμένο άτομο, για να λύσει κάποιο προσωπικό του πρόβλημα, – να κόψει το κάπνισμα για παράδειγμα – , μπορεί να θεωρηθεί υπό μία ευρεία έννοια ως “πείραμα” , σε καμία όμως περίπτωση δεν μπορεί να ονομαστεί “επιστημονικό πείραμα”?

Όσον αφορά τη λέξη “όρος”, την χρησιμοποιείς με την έννοια της ορολογίας ή του Αγ.Όρους?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 21:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιστημονικό πείραμα [ το λέει και η λέξη ] είναι ένα πείραμα που γίνεται στα πλαίσια μιας Επιστήμης. Άλλο η Θρησκεία, άλλο η Επιστήμη. Δεν υπάρχει επιστημονικό πείραμα στα πλαίσια της θρησκείας, γιατί πολύ απλά η θρησκεία δεν έχει σχέση με την Επιστήμη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 21:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμ! αυτό ρωτώ να μου εξηγήσει ο ντόκτορ.
Την “επιστημονική μέθοδο”, αυτήν που επέτρεψε σε “πιστούς χριστιανούς”, μέσω του “πειράματος και του αποτελέσματος”, να βρουν τον δρόμο προς τον θεό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 21:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εμ! αυτό ρωτώ να μου εξηγήσει ο ντόκτορ.
Την “επιστημονική μέθοδο”, αυτήν που επέτρεψε σε “πιστούς χριστιανούς”, μέσω του “πειράματος και του αποτελέσματος”, να βρουν τον δρόμο προς τον θεό.



Πολύ θα ήθελα να δω πως θα το κάνει αυτό!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 22:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να με συμπαθάτε ρε παιδιά, αλλά και μόνο που το σκέφτωμαι έχω σκάσει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 22:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκεφθείτε...

Η θρησκεία δεν έχει σχέση με την επιστήμη λέει ο Ζιπ και πολύ σωστά.[Που και που λέει και κάτι σωστό!!].

Ομως η θρησκεία διδάσκεται στα πανεπιστήμια,υπό την μορφή της θεολογίας,άρα θα πρέπει σαν επιστημονικός κλάδος να διέπεται απο έρευνα,τεκμηρίωση,απόδειξη και πείραμα.Φεύ, αδύνατον να θέσεις υπο πειραματική εξέταση ιδέες,έννοιες,πνευματικές καταστάσεις.

Υ.Γ
Ισως ο Ντοτόρο να μπορεί.Είμαι κι εγω περίεργος να δω την τοποθέτησή σου Dr.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 13/09/2011 22:42:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 23:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Ομως η θρησκεία διδάσκεται στα πανεπιστήμια,υπό την μορφή της θεολογίας,άρα θα πρέπει σαν επιστημονικός κλάδος να διέπεται απο έρευνα,τεκμηρίωση,απόδειξη και πείραμα.Φεύ, αδύνατον να θέσεις υπο πειραματική εξέταση ιδέες,έννοιες,πνευματικές καταστάσεις.


Στα Πανεπιστήμια διδάσκεται Θεολογία. Βλέπεις, υπάρχουν και οι Θεωρητικές Επιστήμες, NIKOMAXE. Η Θεολογία ανήκει σ' αυτές. Οι Θεωρητικές Επιστήμες δεν χρησιμοποιούν το πείραμα. Δεν σας το 'μαθαν αυτό στο Στανφόρτ ;

Edited by - zip on 13/09/2011 23:36:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 23:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....e-σείς να μην αφήσετε να πέσει κάτω κουβέντα , αρπάξατε μια κουβέντα και πέσατε πάνω στον άνθρωπο να τον "φάτε"....e-συμμορία κακούργων..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 23:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ζιπ
Στα Πανεπιστήμια διδάσκεται Θεολογία. Βλέπεις, υπάρχουν και οι Θεωρητικές Επιστήμες, NIKOMAXE. Η Θεολογία ανήκει σ' αυτές. Οι Θεωρητικές Επιστήμες δεν χρησιμοποιούν το πείραμα. Δεν σας το 'μαθαν αυτό στο Στανφόρτ ;


Η γνωστή σου τακτική,της διαστρέβλωσης.Μίλησα γενικά περί πανεπιστημίων και ανέφερα τις τακτικές προσδιορισμού ενός αποτελέσματος,δείχνοντας οτι η θρησκεία διδάσκεται και ώς εκ τούτου υπόκειται σε κάποια/ες απο τις επιστημονικές τακτικές.Αλλά τι κάθομαι και συζητώ με ...οικοδομικά υλικά??[βλ.πυρότουβλα].

Υ.Γ
Εκεί στο Στανφορντ,δυστυχώς για σένα,υπάρχουν πλείστα πειράματα επι θεωρητικών επιστημών.Αλλά εσύ...!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 00:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΨ
quote:
Εμ! αυτό ρωτώ να μου εξηγήσει ο ντόκτορ.
Την “επιστημονική μέθοδο”, αυτήν που επέτρεψε σε “πιστούς χριστιανούς”, μέσω του “πειράματος και του αποτελέσματος”, να βρουν τον δρόμο προς τον θεό.
Δεν υπάρχει χριστιανική μέθοδος. Η μέθοδος είναι απλή. Απομονώνεσαι σε μια σπηλιά (ή ένα σκοτεινό δωμάτιο) και βγάζεις τον σκασμό. Αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 00:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε να είσαι καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 01:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν υπάρχει χριστιανική μέθοδος. Η μέθοδος είναι απλή. Απομονώνεσαι σε μια σπηλιά (ή ένα σκοτεινό δωμάτιο) και βγάζεις τον σκασμό. Αυτό.


ή βγαζεις φωτογραφιες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 01:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Η γνωστή σου τακτική,της διαστρέβλωσης.Μίλησα γενικά περί πανεπιστημίων και ανέφερα τις τακτικές προσδιορισμού ενός αποτελέσματος,δείχνοντας οτι η θρησκεία διδάσκεται και ώς εκ τούτου υπόκειται σε κάποια/ες απο τις επιστημονικές τακτικές.Αλλά τι κάθομαι και συζητώ με ...οικοδομικά υλικά??[βλ.πυρότουβλα].

Υ.Γ
Εκεί στο Στανφορντ,δυστυχώς για σένα,υπάρχουν πλείστα πειράματα επι θεωρητικών επιστημών.Αλλά εσύ...!!!! [ Για πες μας ένα να γελάσουμε ... αλλά άσ' το καλύτερα, που να ψάχνεις τώρα στο internet, ε ; ]


Τι ακριβώς διαστρέβλωσα ;

Σε ενημέρωσα απλά πως υπάρχουν οι Θεωρητικές Επιστήμες οι οποίες δεν χρησιμοποιούν πείραμα.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Φεύ, αδύνατον να θέσεις υπο πειραματική εξέταση ιδέες,έννοιες,πνευματικές καταστάσεις.


Μόνο στο Στάνφορτ το κάνουν αυτό, ε ;

*[ Τι ΑΣΧΕΤΟΣ που είσαι ρε άνθρωπέ μου ... ]

Edited by - zip on 14/09/2011 02:13:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 09:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αίολε να είσαι καλά.

Ελα βρε dr μου...
Δεν είναι δυνατόν να υποστηρίζεις τέτοιες χοντράδες.
Επιστήμη και θρησκεία είναι διαμετρικά αντίθετες έννοιες.
Η πρώτη στηρίζεται στην γνώση (απόδειξη) και η άλλη στην πίστη.
Πιστεύω = ασπάζωμαι ή ακολουθώ κάτι για το οποίο δεν γνωρίζω τίποτα.

Είναι φύσει ΑΔΥΝΑΤΟΝ να σχετίζονται αυτά τα δύο!

σύνελθε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 09:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...όχι επειδή πλήρωσε ο Χριστόδουλος με δικά μας λεφτά και ονομάστηκε η Θεολογική πανεπιστήμιο, σημαίνει ότι είναι επιστήμη.
Βαφτίζουμε το κρέας πσάρι και το τρώμε...

Αυτά είναι τριτοκοσμικές γελοιότητες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 13:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολος,

Η επιστήμη της Θεολογίας δεν μελετά μόνο θρησκείες. Μελέτα εκατοντάδες άλλα πράγματα και την σχέση που έχουν αυτά με την Θεολογία. Η Θεολογική Σχολή π.χ του Α.Π.Θ. έχει ένα τμήμα Θεολογίας και ένα τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας. Για παράδειγμα, το τμήμα Ποιμαντικής έχει μαθήματα όπως : Ψυχολογία, Αρχαία Ελληνικά, Ξένα θρησκεύματα, Κοινωνιολογία, Βυζαντινή Αρχαιολογία και Τέχνη, Ιστορία Δογμάτων, Ομιλητική, Ερμηνεία δογμάτων & Συμβολικών κειμένων, Παιδαγωγικά, Δίκαιο, κ.α. Κάποιος που τελειώνει Θεολογία δεν σημαίνει πως είναι και πιστός Χριστιανός. Οι θεολογικές σχολές δεν διδάσκουν πίστη. Μελετούν π.χ την Π.Δ, την Κ.Δ [ έχουν δηλ. τέτοια μαθήματα ] αλλά δεν σημαίνει πως επειδή κάποιος διδάσκεται την Κ.Δ π.χ, πιστεύει κιόλας σ' αυτά που γράφονται στην Κ.Δ. Υπάρχουν Θεολόγοι άθεοι όπως υπάρχουν και Θεολόγοι που ασπάζονται άλλες θρησκείες.

quote:
Αίολος

όχι επειδή πλήρωσε ο Χριστόδουλος με δικά μας λεφτά και ονομάστηκε η Θεολογική πανεπιστήμιο, σημαίνει ότι είναι επιστήμη.


Αυτό τώρα, το λες για πλάκα ;

Edited by - zip on 14/09/2011 13:41:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 13:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΨ
quote:
Εμ! αυτό ρωτώ να μου εξηγήσει ο ντόκτορ.
Την “επιστημονική μέθοδο”, αυτήν που επέτρεψε σε “πιστούς χριστιανούς”, μέσω του “πειράματος και του αποτελέσματος”, να βρουν τον δρόμο προς τον θεό.
Δεν υπάρχει χριστιανική μέθοδος. Η μέθοδος είναι απλή. Απομονώνεσαι σε μια σπηλιά (ή ένα σκοτεινό δωμάτιο) και βγάζεις τον σκασμό. Αυτό.



Βρε ντοκτορ μην απομονώνεσαι σιωπηλός σε σπηλιές και σε λαγούμια.

Ο άνθρωπος των σπηλαίων (όπως ο άνθρωπος των Πετραλώνων), δεν βρήκε μέσα στις σπηλιές τον θεό, αλλά εκεί τον δημιούργησε.
Ο άνθρωπος των σπηλαίων ήταν ο δημιουργός των θεών και των διαβόλων.

Εκεί θες να γυρίσεις πάλι ?
Είναι καλό – δεν λέω - αργά και πού να γυρνάμε στις ρίζες μας, αλλά εσύ γυρνάς πολύ μα πολύ πίσω αδερφέ.

Δεν θα αποδείξεις τίποτα εκεί.
Βγες λιγάκι στο φως, στον ήλιο, πάρε και καμιά πετονιά.
Το ψάρεμα ηρεμεί, και βοηθά στο διαλογισμό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 13:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis

Ο άνθρωπος των σπηλαίων (όπως ο άνθρωπος των Πετραλώνων), δεν βρήκε μέσα στις σπηλιές τον θεό, αλλά εκεί τον δημιούργησε.


Καλό ...

quote:
gianipseftis

Το ψάρεμα ηρεμεί, και βοηθά στο διαλογισμό.


(αν και δεν ψαρεύω).

Edited by - zip on 14/09/2011 13:38:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 13:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ζιπ
quote:
Ψυχολογία, Αρχαία Ελληνικά, Ξένα θρησκεύματα, Κοινωνιολογία, Βυζαντινή Αρχαιολογία και Τέχνη, Ιστορία Δογμάτων, Ομιλητική, Ερμηνεία δογμάτων & Συμβολικών κειμένων, Παιδαγωγικά, Δίκαιο,
Μονο τα τονισμένα είναι αρμοδιότητα της θεολογικής.
Ολα τα υπόλοιπα είναι σάλτσες.
Για όλα τα υπόλοιπα υπάρχουν ξεχωριστά επί μέρους πανεπιστήμια.
Πχ αρχαία η φιλοσοφική, κοινωνιολογία η πάντειος, δίκαιο η νομική, αρχαιολογία, κλπ.
Τα δόγματα κατηχούνται. Δεν ερευνώνται, επομένως δεν διδάσκονται, αλλοιώς δεν θα ήταν δόγματα.
Διάσκονται και τα ξένα ή το Ελληνικό θρήσκευμα (πολυθεϊσμός), αλλά, παραδόξως πως, καταλήγουν στο ότι η ΧΟ θρησκεία είναι η καλλίτερη γι' αυτό και παράγουν ΧΟ ιερείς.
Δεν παράγουν ούτε ψυχολόγους, ούτε αρχαιολόγους, ούτε κοινωνιολόγους, ούτε παιδαγωγούς, ούτε νομικούς, ούτε φιλολόγους.
Παράγουν μονον ΧΟ ιερείς!
Και οι ιερείς το μονο που μαθαίνουν είναι να συμαζεύουν τ' ασυμάζευτα της ΚΔ - δεν εννοει αυτό που γράφει, αλλά κάτι άλλο που δεν το γράφει πουθενά - και να τα κηρύτουν ως τα μόνα σωστα και όλοι οι άλλοι είναι λάθος.

Αυτό δεν είναι επιστήμη!!!


Edited by - Αίολος on 14/09/2011 13:53:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 13:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε ντοκτορ μην απομονώνεσαι σιωπηλός σε σπηλιές και σε λαγούμια.

Ο άνθρωπος των σπηλαίων (όπως ο άνθρωπος των Πετραλώνων), δεν βρήκε μέσα στις σπηλιές τον θεό, αλλά εκεί τον δημιούργησε.
Ο άνθρωπος των σπηλαίων ήταν ο δημιουργός των θεών και των διαβόλων.

Εκεί θες να γυρίσεις πάλι ?
Είναι καλό – δεν λέω - αργά και πού να γυρνάμε στις ρίζες μας, αλλά εσύ γυρνάς πολύ μα πολύ πίσω αδερφέ.

Δεν θα αποδείξεις τίποτα εκεί.
Βγες λιγάκι στο φως, στον ήλιο, πάρε και καμιά πετονιά.
Το ψάρεμα ηρεμεί, και βοηθά στο διαλογισμό.



Αφού κατάλαβες τι εννοώ, μου αρκεί. (Όχι ότι είσαι άσχετος με αυτά έτσι κι αλλιώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 13:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν παράγουν ούτε ψυχολόγους, ούτε αρχαιολόγους, ούτε κοινωνιολόγους, ούτε παιδαγωγούς, ούτε νομικούς, ούτε φιλολόγους.
Παράγουν μονον ΧΟ ιερείς!

Φίλε Αίολε, αν και συμφωνώ με αυτό που αναφέρεις θα πρέπει να τονίσω ότι οι απόφοιτοι που γίνονται ιερείς προέρχονται είτε από το τμήμα της Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας είτε από αυτό των Ιερατικών Σπουδών.
Από το τμήμα της Θεολογίας όμως ο απόφοιτος είναι θεολόγος κι όχι ιερωμένος.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 14:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος

Μονο τα τονισμένα είναι αρμοδιότητα της θεολογικής.
Ολα τα υπόλοιπα είναι σάλτσες.
Για όλα τα υπόλοιπα υπάρχουν ξεχωριστά επί μέρους πανεπιστήμια.

[ Με κόκκινο χρώμα γραμμάτων αναφέρεται ένα τμήμα του περιεχομένου των μαθημάτων του τμ. Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας του Α.Π.Θ.]

Παιδαγωγικά : [ Παιδαγωγική και αγωγή. H ιστορία της αγωγής. H σχέση της Παιδαγωγικής προς τις άλλες ανθρωπολογικές επιστήμες και τη Θεολογία. Aγωγή - Διδασκαλία - Mόρφωση, Mάθηση. Mορφωτικά αγαθά. Περιβάλλον και αγωγή. Παιδαγωγική σχέση. Παιδαγωγική της ετερότητας. Σχολείο και αγωγή. Eμπειρική παιδαγωγική. Ψυχολογία του εφήβου - Nοημοσύνη. Xριστιανική παιδαγωγική. H εν Xριστώ αγωγή και οι επιστήμες της αγωγής. Oρθόδοξη εκκλησιαστική αγωγή. Oι πατέρες της Eκκλησίας και η αγωγή των νέων. H διδασκαλία του μαθήματος των Θρησκευτικών: θέση, σκοπός, ρόλος, περιεχόμενα, προγράμματα σπουδών, διδακτικές αρχές, μέθοδοι και μορφές διδασκαλίας, εποπτικά μέσα, βιβλία, μέτρηση επίδοσης. Θεωρία και πράξη στη διδασκαλία του μαθήματος. H χριστιανική αγωγή στις πολυπολιτισμικές κοινωνίες. H διδασκαλία του μαθήματος στις χώρες της Eυρωπαϊκής Ένωσης. ]

Ψυχολογία : [ H Ψυχολογία άλλοτε και σήμερα. Σύντομη ιστορία της Ψυχολογίας. Aρχαίοι Έλληνες, Mεσαίωνας, Aναγένηση, Nεώτερη Φιλοσοφία της Ψυχολογίας. Σχέσεις της Ψυχολογίας με τη Θεολογία και τις άλλες ανθρωπολογικές επιστήμες. Eξελικτική Ψυχολογία, Ψυχολογία των ατομικών διαφορών, Ψυχολογία του βάθους. H σημασία των συμβόλων στην Ψυχολογία και τη Θεολογία. Aνάλυση βασικών ψυχολογικών όρων. ]

Πχ αρχαία η φιλοσοφική, [ Διδάσκονται κείμενα αρχαίων Eλλήνων συγγραφέων με σκοπό τη μελέτη της αρχαίας ελληνικής γλώσσας και με αναφορά στη γλώσσα των Γραφών και των Πατέρων ]

κοινωνιολογία η πάντειος, [ Eισαγωγή στην έννοια της Eπιστήμης. Aνάλυση των βασικών λειτουργιών της κοινωνικής ζωής. Tυπολογική παρουσίαση των τάσεων που οδήγησαν αρχικά στην προβληματική και προοδευτικά στη γένεση της Eπιστήμης. Eρμηνεία της κοινωνικής συμπεριφοράς και δράσεως. Προσέγγιση και ανάλυση των προϋποθέσεων - πηγών του κοινωνιολογικού χώρου, εξειδικευμένες προοπτικές. Διαιρέσεις της βασικής επιστήμης. Λειτουργία της ολικής κοινωνίας. Προέλευση, μορφοποιητικές διαδικασίες, εξέλιξη, συλλειτουργία των κοινωνικών θεσμών. Σύγχρονοι κλάδοι και περιεχόμενο. Mέθοδοι και αρχές κοινωνιολογικής έρευνας. ]

δίκαιο η νομική, [ Tο πολίτευμα της Eκκλησίας. H εξουσία, η διοίκηση στην Eκκλησία, ο βίος αυτής. Oι θεσμοί διοικήσεως του Oικουμενικού Πατριαρχείου και η καταστατική νομοθεσία της Eκκλησίας στην ελληνική επικράτεια. Eισαγωγικά στην επιστήμη του Kανονικού Δικαίου. Eφαρμογές των πηγών του κανονικού Δικαίου. Mέθοδοι ερμηνείας των ιερών κανόνων. Aνάλυση και παρουσίαση των Kανονικών Πηγών της Eκκλησίας, δηλαδή των αρχαίων κανονικών και νομοκανονικών συλλογών, των μοναστηριακών τυπικών, των εξομολογηταρίων, των συλλεκτικών κανονικών έργων, των συλλογών της Tουρκοκρατίας κ. ά.]

αρχαιολογία, κλπ. [ H τέχνη κατά την περίοδο των Mακεδόνων και Kομνηνών. Θέματα εντοίχιας ζωγραφικής με βάση τα πορίσματα της νεώτερης έρευνας. Eισαγωγή στη χριστιανική αρχαιολογία και τέχνη. Kατακόμβες. παλαιοχριστιανική αρχιτεκτονική (περίκεντροι, τρουλαίοι ναοί κ.λπ.). H ζωγραφική των μνημείων της Δύσεως. Φορητές εικόνες. ]

Τα δόγματα κατηχούνται. Δεν ερευνώνται, επομένως δεν διδάσκονται, αλλοιώς δεν θα ήταν δόγματα. Ιστορία Δογμάτων : [ Συστηματική έρευνα της διατυπώσεως των δογμάτων της Eκκλησίας με βάση τους Όρους και τις αποφάσεις των συνόδων και άλλων γραπτών μνημείων και ιδιαίτερα των συγγραμμάτων των αγίων Πατέρων. Συστηματική ερμηνεία των δογματικών και συμβολικών κειμένων της Oρθοδόξου Eκκλησίας των τριών πρώτων Oικουμενικών Συνόδων, ήτοι ερμηνεία των Συμβόλων, της Eκθέσεως των Διαλλαγών του 433 και των κανόνων δογματικού ενδιαφέροντος των τριών πρώτων Oικουμενικών Συνόδων. Συστηματική ερμηνεία των δογματικών και συμβολικών κειμένων της Oρθοδόξου Eκκλησίας των Δ', E', ΣT', Z' Oικ. Συνόδων, ήτοι ερμηνεία των όρων και των κανόνων δογματικού ενδιαφέροντος των αντιστοίχων Oικουμενικών Συνόδων.]

Διάσκονται και τα ξένα ή το Ελληνικό θρήσκευμα (πολυθεϊσμός), αλλά, παραδόξως πως, καταλήγουν στο ότι η ΧΟ θρησκεία είναι η καλλίτερη γι' αυτό και παράγουν ΧΟ ιερείς.
Δεν παράγουν ούτε ψυχολόγους, ούτε αρχαιολόγους, ούτε κοινωνιολόγους, ούτε παιδαγωγούς, ούτε νομικούς, ούτε φιλολόγους.
Παράγουν μονον ΧΟ ιερείς! [ Είσαι μεγάλος τενεκές ]
Και οι ιερείς το μονο που μαθαίνουν είναι να συμαζεύουν τ' ασυμάζευτα της ΚΔ - δεν εννοει αυτό που γράφει, αλλά κάτι άλλο που δεν το γράφει πουθενά - και να τα κηρύτουν ως τα μόνα σωστα και όλοι οι άλλοι είναι λάθος.

Αυτό δεν είναι επιστήμη!!! [Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα τι είναι Επιστήμη ]


Φίλε ... είσαι εντελώς άσχετος.

Edited by - zip on 14/09/2011 14:33:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy