ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 REIKI - Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2006, 22:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι κατάλαβα καλή μου,
αλήθεια πότε μας έρχεσε?
Πες μου αρκετά νωρίς για να κανονίσω με τα μικρά.

Αλήθεια, αν στη διάρκεια του εξαγνισμού, παραμελίσουμε την αυτοθεραπεία μας, λόγω "ανωτέρας βίας", είναι πάρα πολύ κακό?

(αφελέστατα ρωτώντας, αλλά αφού με καίει είπα να ρωτίσω....)

Αλήθεια χθες δεν είδα κίνηση στο "ευ ζην" αν και μπήκα στις 9:30
χαθήκατε...


Φιλιά και αγκαλιές
Βίκυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2006, 19:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα Βικάκι, καλησπέρα σε όλους,

Θα έρθω τον Δεκέμβριο, υπολογίζω, μια και έχω άδεια! Να μπορέσω να μείνω και λίγες μέρες, μην έρθω τρέχοντας!! Θα σε ειδοποιήσω, μην ανησυχείς, γνωρίζω από παιδιά...και το πόσο δύσκολα προγραμματίζει κανείς!
Βικάκι, δεν υπάρχει καλό ή κακό για την προσωπική σου "θεραπεία". Τίποτα δεν σημαίνει αν κάποια ημέρα δεν μπορέσεις να κάνεις ρέικι στον εαυτό σου! Εξαρτάται από την δική σου θέληση! Η "θεραπεία" μας είναι στην δική μας ευχέρεια και κρίση και κανείς δεν θα σου πει, τόσες φορές επί τόσες ημέρες...και "καθάρισες"! Αυτό το εννοώ! Το σημαντικότερο στον 1ο βαθμό είναι να κατανοήσεις την ενέργεια και το σώμα σου! Και τι ακριβώς κάνει! Αν αυτό το κατανοήσεις, τότε θα κάνεις ρέικι και μέσα στην "τουαλέτα"!! Και δεν θα χρειάζεται να ρωτάς κανέναν, γιατί ο ίδιος ο εαυτός σου θα το επιδιώκει...Ο καθένας έχει τον χρόνο του, Βικάκι, που δεν παραβιάζεται, γιατί πραγματικά δεν υπάρχουν "πρέπει" στο ρέικι. Τόσο φυσικά, όσο η ανάσα μας! Αυτό μόνο να έχεις κατα νου!
Εχτές ήταν μια άτυχη ημέρα με ένα τεχνικό πρόβλημα στον υπολογιστή μου και στον υπολογιστή του Πάνου! Ζητώ συγνώμη χίλιες φορές. Θα σε περιμένουμε εσένα και όποιον άλλον την Δευτέρα, για να μιλήσουμε! Εν τω μεταξύ θα είμαι περισσότερο στο φόρουμ του ΕυΖην πια! Υπάρχει εκεί και ειδικός χώρος για απαντήσεις για το ρέικι και για όποιο άλλο θέμα. Είναι μεγάλο όνειρο να μπορέσει να δημιουργηθεί η ΕΥ ΖΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ με όλη την σημασία της λέξης. Με ανθρώπους που έχουν τα ίδια ιδανικά και τις ίδιες αξίες. Σε περιμένω!

Πολλά φιλιά
με αγάπη
ΒάσωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 11:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους,
ναι καλη μου Ρωρ εχουμε καιρο να τα πουμε απλά γιατι κι εγω εμαι χαμενη απο μενα......χρονος ανακαταταξεων ίσως.....
Ειμαι όμως καλα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 14:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπημένη μου Γαλάζια σφαίρα!!
αυτό με ενδιαφέρει, να είσαι καλά!! ΄Ολα τα άλλα γίνονται παράλληλα!
΄Ετσι κι αλλιώς, όλοι μας πάμε και ερχόμαστε "σαν κομήτες". Σημασία έχει να είμαστε μέσα και έξω καλά!

Φιλάκια γλυκάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 17:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε ευχαριστώ πολύ Βασούλα μου!
Το ήξερα μέσα μου, αλλά να ήθελα και επιβεβαίωση από κάποιο πιο "παλιό"

Θα περάσω και από το "ευ ζην" , και θα περνά όποτε έχω ευκαιρία, αν και πνίγομαι λιγουλάκι τελευταία...

Φιλάκια σε όλους
Βίκυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 22:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία νέα. Καλή επιτυχία στο φόρουμ του ΕΥ ΖΗΝ και σε όλες σας τις προσπάθειες καλή μου Ρωρ.

Με πολλή αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2006, 20:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους!
Καλή μου Unseen σ' ευχαριστώ πολύ! Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. "Γνωρίζω" ότι συναισθάνεσαι αυτήν προσπάθεια "ένωσης" μέσα σε μια ανθρώπινη ποιότητα και είσαι κι εσύ μέρος της, έστω κι αν αυτή τη στιγμή δεν μπορείς να συμμετέχεις! Γνωρίζω ότι όλοι εδώ σ' αυτό το topic (συμπεριλαμβανομένης και της αγαπημένης μου Λίλλιαν) είμαστε μέρη αυτής της "ενότητας", γι' αυτό και δεν "κλείνει" το topic, ότι κι αν γίνει. Είναι πραγματικά πολύ σημαντικό πως μια ομάδα ανθρώπων, άγνωστων στην αρχή, γνωρίζονται και μοιράζονται ότι πιο όμορφο και πιο ουσιαστικό έχει ο άνθρωπος! Την γνώση!
Αισθάνομαι πολύ τυχερή που σας γνώρισα όλους! Αν και όχι προσωπικά όλους, όμως νιώθω ότι όλοι γνωριζόμαστε χρόνια, έστω και αν δεν έχουμε συναντηθεί!

Φιλιά πολλά σε όλους
και μια μεγάλη αγκαλιά με "ΕΥ ΖΗΝ"
ΒάσωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 09:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
Καλά ε? Οι "προφητείες" () μου σε προηγούμενες σελίδες βγαίνουν σιγά-σιγά αληθινές!!
Τώρα Ρέικι και σε γραμμή 901 για αντιμετώπιση προβλημάτων σε αισθηματικά και οικονομικά!

Χαιρετισμούς στην παρέα!
ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 17:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους!

Νίκο μου το είδα και εγώ! Και στο 090..και στα "spa"!!!
Τι μπορούμε να κάνουμε; Αν πούμε μια κουβέντα, γινόμαστε "γραφικοί"
Βρέστε τα πρώτα μεταξύ σας, μου είπε κάποιος, και μετά μου λέτε τι είναι ρέικι!

Ξέρεις τι λέω; ΄Ότι όταν θα έρθει η ώρα να "αποχωρήσουμε" το μόνο που θα πάρουμε μαζί μας είναι η εργασία που έχουμε κάνει με τον εαυτό μας! Και τότε θα φανεί πόσο τον έχουμε "κοροϊδέψει"!!!

Φιλιά σε όλουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2006, 03:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε spa απορώ πως παρουσιάζεται.Τουλάχιστον με μπόλικο νερό μπορώ να το "καταπιώ".Πες ότι κάποιος κάθεται και δέχεται πρόχειρα κάτι.
Σε 901 όμως? "Στείλε κανά τέταρτο ρέικι ρε φίλε να γυρίσει η γκόμενα πίσω?"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dancing verum
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2006, 10:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dancing verum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. Η ΕΛΒΕΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ FOSTAC (www.fostac.ch) ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΑΧΥΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΙΣΟΡΡΟΠΗΣΕΙ ΤΙς ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ( ΓΕΩΠΑΘΗΤΙΚΕΣ - ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ -ΚΛΠ) ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ. ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΕΡΑΡΧΙΑ ΤΩΝ ΔΑΣΚΑΛΩΝ. ΠΗΡΑΝ ΥΠΟΔΕΙΞΗ ΚΙ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΓΙΑΛΙΝΕΣ ΤΑΧΥΟΝΙΣΜΕΝΕΣ ΠΕΡΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΥΓΙΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΑ.ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΡΙΞΕΙ ΤΙΣ ΠΕΡΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΙΜΝΕΣ ΚΑΙ ΠΟΤΑΜΙΑ ΤΗΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ.
ΕΧΟΥΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ 5.000
ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΛΕΣ. ΜΑΣ "ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΙΑΜΑ!
ΤΟ ΚΑΘΕ ΚΟΥΤΙ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΕΡΙΕΧΕΙ 50 ΠΕΡΛΕΣ ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 50 ΕΥΡΩ.ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ 100 ΚΟΥΤΙΑ.
ΕΑΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΠΙΝΟΥΜΕ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΑΝ ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΝΑ 5 Η 10 ΑΤΟΜΑ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΤΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ. ΣΤΑ ΘΕΟΦΑΝΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΦΙΚΤΗ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΗ ΛΙΜΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΤΙΣ ΠΕΡΛΕΣ ΑΥΤΕΣ. ΟΣΟΙ ΚΑΝΕΤΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΠΕΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΟ - ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΝΕΙ ΙΑΜΑ.
ΕΑΝ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΟΥΜΕ ΠΑΡΕΑ.
ΜΕ ΑΓΑΠΗ

Παρακαλώ όσοι από εσάς ενδιαφερθείτε στείλτε μου email στο dancing_verum@yahoo.gr

Eπίσης βοηθάτε σημαντικά με το να προωθήσετε αυτό το μήνυμα σε δικούς σας φίλους και γνωστούς.

Να είμαστε όλοι ευλογημένοι στον ερχομό της Νέας Γης.

Πηγα στο δασος γιατι ήθελα να ζήσω ελευθερα.Ηθελα να ζήσω βαθεια τη ζωη,να ρουφηξω ολο της το μεδουλι.Να βαλω στην ακρη ολ'αυτα που δεν ηταν ζωη και να να μην ανακαλυψω,οταν θα εφθανε η στιγμή να πεθάνω,πως δεν εζησα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2006, 07:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,

θα ήθελα να σας ενημερώσω για τις δραστηριότητες που θα γίνουν, στα πλαίσια της έκθεσης Activia, στο περίπτερο ΗΛΙΟΧΩΡΟΣ, ένα πολυ-συμμετοχικό περίπτερο, που προωθεί την συνεργασία μεταξύ των εναλλακτικών θεραπειών, αποκλείοντας την ανταγωνιστικότητα, που τόσο κακό έχει κάνει στον χώρο αυτό. ΄Ολοι μαζί μπορούμε να στείλουμε "μήνυμα" στο Σύμπαν και να πείσουμε για την ειλικρινή μας πρόθεση για ενότητα, αγάπη και ειρήνη.
Θα χαρώ πολύ να σας δω!!!!!

Με αγάπη
Βάσω


'Εκθεση "Activia"
1 - 3 Δεκεμβρίου 2006, 10.00 - 21.00
Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (Νέο Φάληρο)
- είσοδος ελεύθερη -

Εναλακτικές Θεραπείες
Φιλοσοφία - Εσωτερισμός


Εκδηλώσεις στο περίπτερο "Ηλιοχώρος"
- συμμετοχή ελεύθερη -

"Ο Μύθος της Δρογγαράτης": η Νικολέττα Αναστασίου τραγουδάει τον μύθο της Δρογγαράτης, πάνω σε ένα μουσικό χαλί υφασμένο με τραγούδια απ' όλο τον κόσμο, μαζί της παίζει djrd ο Νίκος Σκούταρης.

Εργαστήριο εικαστικής θεραπείας (art therapy), με την εικαστική ψυχοθεραπεύτρια Δέσποινα Παπαϊωάννου ("Ο Μίτος της Αριάδνης").

"Η τέχνη του ταξιδεύειν - Η τέχνη της μεταμόρφωσης":, σεμινάριο, με την Ζέτα Ντεκοπούλου ("Η Τέχνη του Ταξιδεύειν").

Μάθημα κινέζικης καλλιγραφίας, με την (Κινέζα) Λίου Λίου ("Vitality").

Μάθημα παρασκευής παραδοσιακών αλοιφών με βότανα, με την γεωπόνο Μένη Χατζηπαναγιώτου ("Ροζμαρίνο").

Μάθημα κατασκευής χειροποίητης ασημένιας αλυσίδας, με την Λίτσα Αντωνίου.

Παζάρι χειροτεχνημάτων ανθρώπων με νοητική υστέρηση (Εστία "'Αγιος Νικολαος")

Παρουσίαση του βιβλίου "Μέσα στην σιωπή ...άκουσέ Με" της Βάσως Νικολοπούλου ("Reikicenter").

"Ευ Ζην Δωροθήκη" - Πρώτο βήμα: δώσε/δήλωσε ένα δώρο... όποιας αξίας, οτιδήποτε, όσο μικρό - όσο μεγάλο: μία κάρτα, ένα βιβλίο, το παλιό σου καλοδιατηρημένο αυτοκίνητο, μία συνεδρία μασάζ, μία συμμετοχή στο επόμενο σεμινάριο που διοργανώνεις, το εξοχικό σου στην Μύκονο για ένα σαββατοκύριακο, έναν τενεκέ βιολογικό λάδι, ένα βάζο λιαστές ντομάτες κ.λπ., κ.λπ.. Δεύτερο βήμα: πάρε από την "Ευ Ζην Δωροθήκη" το δικό σου δώρο! Τρίτο βήμα: περίμενε την κλήρωση και δες αν είσαι ένας από τους τυχερούς για: 1) επταήμερη φιλοξενία, για δύο, στο κέντρο "Ο Μίτος της Αριάδνης" (Γαλαξείδι), 2) τριήμερη φιλοξενία, για δύο, στο ξενοδοχείο "Γανυμήδης" (Γαλαξείδι), 3) βιβλία αξίας 150 ευρώ, 4) μία συμμετοχή σε οποιοδήποτε σαββατοκύριακο σεμινάριο του "Natural Health Science", 5) μία σειρά σαπουνιών και παραδοσιακών αλοιφών του Εργαστηρίου "Ροζμαρίνο".

Συνεδρίες ρέικι ("Reikicenter").

Συμβουλές φενγκ σούι, από την Ειρήνη Σενδόνα.

Συνεδρίες μπόουτεκ (2x30 λεπτά), με την Πόπη Ρεμούνδου ("Εναλλακτικό Κέντρο").

Συνεδρίες καθιστής μάλαξης (4x15 λεπτά), με την Ευαγγελία Κούλογλου ("Natural Health Science").

Συνεδρίες ρεφλεξολογίας (2x30 λεπτά), με τον Σαράντο Χαλούλο.

Συνεδρίες ρεφλεξολογίας (2x30 λεπτά), με τον Περικλή Χουλιάρα.

Συνεδρίες ρεφλεξολογίας (2x30 λεπτά), με την Λουίζα - Μαρία Χριστοφίλου.

Επίδειξη τάι τσι τσουάν, από τον Γιάννη Δημηρίου ("Vitality").

Παρουσίαση κρανιοϊερής θεραπείας, με συμμετοχή επισκεπτών (Ινστιτούτο Νεοκρανιοϊερής Θεραπείας).

Παρουσίαση ρεζουβάνς (μάλαξη προσώπου), με συμμετοχή επισκεπτών, από την Τζούλι Χάρντενμπεργκ ("Natural Health Science").

Παρουσίαση ταϊλανδικής μάλαξης, με συμμετοχή επισκεπτών, από την Δέσποινα Τζαντάρμα ("Natural Health Science").

Παρουσίαση ρεφλεξολογίας, με συμμετοχή επισκεπτών ("Natural Health Science").

Παρουσίαση σιάτσου, με συμμετοχή επισκεπτών ("Natural Health Science").

Παρουσίαση μάλαξης με κρυστάλλους, με συμμετοχή επισκεπτών, από την Ιωάννα Μπράτη ("Natural Health Science").

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2006, 14:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή οι εκδηλώσεις στο περίπτερο "Ηλιοχώρος" (νο 73) όλο και πληθαίνουν, για τον τελικό κατάλογο, αλλά και για το πότε ακριβώς θα γίνει τι, μπορείτε να επισκέπτεστε την διεύθυνση:

www.iliohoros.gr/ekdilosi/activia

Αγγέλα Αλεξίου, Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2006, 19:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους!

Τι έγινε και ερήμωσε το topic μας;
Για να ξαναμαζευτούμε...

΄Ενα νέο: Το 2ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ρέικι!!!! Στις 18 Μαρτίου!
Πως σας φαίνεται;

Και ένα άλλο που βέβαια δεν είναι νέο, αλλά παλιό!
Οι προκλήσεις δεν τελειώνουν ποτέ!!!!!
Πάντα θα έρχονται εκείνες οι "σκληρές" εμπειρίες στην ζωή σου, για να σου θυμίζουν ότι ζεις ανάμεσα σε "ανθρώπους" και όχι σε αγγέλους!!!
Πάντα θα έρχονται εκεινες οι "σκληρές" εμπειρίες στην ζωή σου, για να σου θυμίζουν ότι ο σκοπός σου είναι να τις μετουσιώνεις σε σοφία, μέσα από την δόνηση της αγάπης!
Πάντα θα έρχονται εκείνες οι "σκληρές" εμπειρίες στην ζωή σου, για να σου θυμίζουν ότι το ρέικι είναι ο δρόμος όσων το έχουμε επιλέξει.

Και ξαφνικά...όλες οι "σκληρές" εμπειρίες γίνονται επίγνωση!!!
Τότε κατανοείς ότι δεν είναι σκληρές οι εμπειρίες, αλλά η δική σου οπτική είναι που τις αντιλήφθηκε σαν "σκληρές". Και τοτε νιώθεις απέραντη ευγνωμοσύνη που μπόρεσες και αντιλήφθηκες...


φιλιά πολλά σε όλους
μου λείψατε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2006, 12:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα Ρωρ,

Τι υπέροχο το νέου σου!!! Που θα γίνει αυτό το φεστιβάλ? Τι χρειάζεται για να συμμετέχει κάποιος?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2006, 13:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Πάντα θα έρχονται εκείνες οι "σκληρές" εμπειρίες στην ζωή σου, για να σου θυμίζουν ότι ζεις ανάμεσα σε "ανθρώπους" και όχι σε αγγέλους!!!
Πάντα θα έρχονται εκεινες οι "σκληρές" εμπειρίες στην ζωή σου, για να σου θυμίζουν ότι ο σκοπός σου είναι να τις μετουσιώνεις σε σοφία, μέσα από την δόνηση της αγάπης!
Πάντα θα έρχονται εκείνες οι "σκληρές" εμπειρίες στην ζωή σου, για να σου θυμίζουν ότι το ρέικι είναι ο δρόμος όσων το έχουμε επιλέξει.

Και ξαφνικά...όλες οι "σκληρές" εμπειρίες γίνονται επίγνωση!!!


Ποσο δίκιο έχεις καλη μου Ρωρ.(δεν σε ξέχασα)Απλά.....ζω με σκληρές εμπειρίες που ακόμα δεν μετουσίωσα.
Να ειστε ολοι καλα και είμαι εδώ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2006, 16:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Το φεστιβάλ ρέικι θα γίνει στην Αθήνα, σε κάποιο Ξενοδοχείο, μόλις έχω περισσότερα στοιχεία θα σας πω! Το διοργανώνει το περιοδικό ReikiTime και αν θέλεις καλή μου Μαρία, μπορεις να επικοινωνήσεις με τους εκδότες.

Γαλάζια σφαιρούλα μου, γλυκιά μου,
δεν υπάρχουν "σκληρές" εμπειρίες. Υπάρχουν, απλά, άνθρωποι που τους επιτρέπουμε να μας τις δημιουργούν. Αυτήν την επίγνωση φύλαξε την στην καρδιά σου! Αξιολόγησε αυτό που περνάς και ονομάζεις "σκληρό", αν το επιτρέπεις να συμβεί...
Ξέρεις καμιά φορά οι άνθρωποι, δεν μπορούν να κατανοήσουν ότι δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο από αυτούς, παρά μόνο αλήθεια, και σαστίζουν.
Πότε θα έρθεις Αθήνα; ΄Ισως μπορέσω να βοηθήσω στην μετουσίωση...είναι ένας δρόμος που τον ξέρω καλά!!!

Και όπως λένε και οι "κάρτες της Ρωρ" (Νο 25)...
"Κάθε συμβάν στην ζωή μας, περιέχει και μια επιλογή μας για να μας μάθει κάτι περισσότερο. Παρατήρησε αυτά που σου συμβαίνουν και ανακάλυψε τι θέλουν να σε διδάξουν."


φιλιά πολλά
χαίρομαι που "επιστρέψαμε"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 08:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα μια μερα φωτεινή για όλους.
Καλη μου Ρωρ σε ευχαριστω πολυ πολυ.
Είνα σίγουρο ότι εγω τα επιτρέπω,είναι εν γνώση μου.
¨Εχω δημιουργήσειδυο καθρέφτες του εαυτο μου πολυ πολύ γνωριμους που μάχονται,την υλη και το πνεύμα.Μένω παρατηρήτρια και περιμένω,λες και δεν έχω συναισθηματα λειτουργώ.Ξερω τι θελει να με δείξει,ίσως όχι απόλυτα ,αλλα ξερω που θελει να με οδηγησει.Προς το παρον αφήνομαι.Σκληρή η μάχη.Πεποιθήσεις χρόνων παλεύουν μεσα μου συνήθειες κι αναγκες.......έναντι μιας άδολης αγάπης.Αλλά δεν εχω συναοσθηματα για να επιλλεξω........παρατηρώ και περιμένω το άγγιγμα ψυχής.
Την αγάπη μου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 19:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπημένη μου Γαλάζια σφαιρούλα,

Δεν έχω συναισθήματα…λες! Κι όμως είσαι γεμάτη από αγάπη! Την έχεις πάρει μαζί σου στην «βουτιά» που ετοιμάζεσαι να κάνεις! Κρατάς την ανάσα σου, όπως κάνει κάθε άνθρωπος, από ένστικτο, πριν βουτήξει…στην θάλασσα. Μια μεγάλη ανάσα είναι όλη αυτή η μάχη!
Δεν είναι όμως η μάχη, αλλά η επιλογή, που σε ζορίζει.
Είσαι «ετοιμοπόλεμη» και το γνωρίζεις. Πρέπει όμως και να επιλέξεις…Καλά κάνεις και αφήνεσαι, αλλά έχε και το νου σου! Γιατί, καμιά φορά, όταν αφηνόμαστε, χάνουμε και τις ευκαιρίες. Ο πνευματικός δρόμος έχει ένα μόνο ζόρι, και αυτό στην αρχή του: «πέφτουν οι μάσκες» και αυτό πονάει. ΄Όμως είναι αυτό που φέρνει και την ατέλειωτη γαλήνη, γιατί μετά «ξέρεις»…
Βούτα, λοιπόν, και μην φοβάσαι τίποτα! Γιατί, έχεις επιλέξει τον δρόμο σου ήδη! Και είναι αυτός της αγάπης, όπου εκεί δεν υπάρχει τίποτα που να φοβάσαι.
Θα δεις μετά πως σβήνονται όλα! Και μνήμες και πεποιθήσεις και ότι έχει αποθηκευθεί και μας βαραίνει. Και τότε είμαστε έτοιμοι να αγαπήσουμε τον Εαυτό μας και να συγχωρήσουμε ότι απελευθερώνουμε!

Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά
γεμάτη με την ΑΛΗΘΕΙΑ

είμαι πάντα εδώ!!!

Φιλιά σε όλους
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2007, 16:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Ρωρ, καλή μου Γαλάζια σφαίρα!
Μου λείψατε πολύ! Καλή χρονιά γεμάτη από καθαρό αγνό φως!

Ρωρ μου μην ξεχάσεις να μας ενημρώσεις ξανά για το 2ο Φεστιβάλ Ρεϊκι!
Τον Μάρτιο σκεφτόμουν να πάρω το 2ο βαθμό, και ίσως να είναι μια καλή ευκαιρία να έρθω και στην Αθήνα για το Φεστιβάλ.

Φιλιά πολλά
Βίκυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 08:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλους΄

Αγαπημένες μου Τοξοτίνα και Γαλάζια Σφαιρούλα

εύχομαι η αγάπη να είναι το κύριο κίνητρο των ανθρώπων το 2007

Φυσικά και δεν θα ξεχάσω να σας ενημερώσω για το Φεστιβάλ Ρέικι. ΄Ολοι θα είμαστε εκεί!
Χαίρομαι Βικάκι μου που αποφάσισες για τον β' βαθμό. Τα σύμβολα που δίνονται είναι ενεργειακή εστίαση στην φωτεινή πρόθεση. Ξεκινάς από αυτήν την αφετηρία και προχωρώντας θα διαπιστώσεις ότι η φωτεινή πρόθεση έχει αναπτυχθεί τόσο, ώστε στα πιο προχωρημενα συστήματα δεν χρειάζεσαι την βοήθεια των συμβόλων. Είναι απλά καταπληκτική η δυνατότητα που ξεδιπλώνεται...

Υπάρχει μία έκπληξη, ή μάλλον πολλές εκπλήξεις, στο Φεστιβάλ, αλλά θα σας την πω εν καιρώ! Πάντως θα έχει πολλές και επικοδομητικές ομιλίες!!!


Σας φιλώ
με πολύ αγάπη
Βάσω

Γαλάζια Σφαιρούλα μου...μέσα στην σιωπή...άκουσέ με!!!! και χαμογέλα!
Δεν χρειάζονται λόγια, όταν νιώθεις τον άλλον. Είμαι, απλά, εδώ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 23:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄Ισως σας ενδιάφέρει...

Τον τελευταίο καιρό ακούω συχνά (και ίσως ακούτε και εσείς) ότι πολλοί δάσκαλοι ρέικι δίνουν τις μυήσεις των βαθμών από απόσταση. Πουθενά δεν έχει γραφεί κάτι τέτοιο, και στις διδασκαλίες ρέικι που πήρα, καμία δασκάλα μου δεν είπε ότι μπορούμε να δίνουμε τις μυήσεις ρέικι από απόσταση.
Βεβαίως τα σύμβολα στέλνουν την ενέργεια από απόσταση, βεβαίως και λειτουργει η φωτεινή μας πρόθεση, αλλά εγώ θεωρώ ότι το ενεργειακό σώμα των ανθρώπων που πρωτοξεκινούν να έρχονται σε επαφή με την ενέργεια ρέικι, δεν έχει "ενεργειακά" ανυψωθεί σε δονήσεις και έτσι χρειάζονται το άγγιγμα του δάσκαλου ρέικι, για να νιώσουν την μαγεία της μύησης. Με την προσωπικη μύηση, οι δεσμοί αγάπης που δημιουργούνται μεταξύ δάσκαλου και μαθητή έχουν αυτήν την υπερβατική ενότητα, που είναι απαραίτητη για να εδραιωθεί η εμπιστοσύνη μεταξύ τους, ώστε να γίνεται και ουσιαστική ανταλλαγή γνώσεων.
Δεν είναι τυχαίο που για να μυηθεί κανεις στο Lightarian Reiki, που, όπως σας έχω εξηγήσει, είναι η ύψιστη δόνηση της ενέργειας, χρειάζεται να έχει μυηθεί και στο Karuna Reiki!! Γιατί το σώμα του είναι ενεργειακά έτοιμο, να δεχθεί την μύηση από απόσταση και να δημιουργηθεί η όλη διαδικασία στο αιθερικό επίπεδο.

΄Ομως, θέλοντας να είμαι ανοιχτή σε εξελιγμένες μορφές μετάδοσης της ενέργειας και να μην αποκλείω τις συγχρονες μεθόδους, αποφάσισα να ρωτήσω τον δάσκαλο, στου οποίου την γενεαλογία ανήκω, τον Frank Peter Arjava. Ο Frank Peter Arjava, όπως ήδη γνωριζετε, είναι ένας από τους δασκάλους ρέικι, που έφερε την μεγαλύτερη ανατροπή στον κοσμο του ρέικι, ανακαλύπτοντας τον τάφο του Ουσούι και φέρνοντας στο φως απομυθοποιήσεις και αλήθειες. Θεωρώ την δική του άποψη σεβαστή.
Σας παραθέτω την απάντησή του, που φυσικά δεν με ξάφνιασε, γιατί ανταποκρίνεται πλήρως και στην δική μου άποψη!


From: Arjava@t-online.de [mailto:Arjava@t-online.de]
Sent: Sunday, December 31, 2006 4:50 PM
Subject: Re: Remote Reiki - Greece


Thank you for your email. I think distant attunements are not a good thing. You must see your student, look into his eyes, touch his body, feel his spirit and hear his heart beat... with love and gratitude

Arjava

΄Οσοι είσαστε ήδη δάσκαλοι και όσοι σύντομα θα γινετε...να το έχετε αυτό στο μυαλό σας. Ας κρατήσουμε την διδασκαλία ρέικι στα υψηλότερα επίπεδα για να έχουμε και μαθητές άξιους που κάποια στιγμή κι αυτοί θα γίνουν άξιοι δάσκαλοι. Ας κρατήσουμε εμείς την αλυσσίδα ενωμένη στις αξίες που μάθαμε από τον δάσκαλό μας, χωρίς κριτική και εμπάθεια για άλλους δασκάλους που ίσως κάνουν μυήσεις από απόσταση. Ο καθένας έχει την ευθύνη των επιλογών του.

Σας φιλώ
με πολύ αγάπη
Βάσω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 19:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

επανέρχομαι για το θέμα των μυήσεων ρέικι από απόσταση και σας παραθέτω και την απάντηση που μου έδωσε ο Ουίλιαμ Ραντ (πολλά χρόνια δάσκαλος ρέικι και αυτός που μοιράστηκε μαζί μας την "έμπνευσή" του για το Karuna Reiki)

We do not recommend remote attunements for Karuna or for any kind of professional Reiki training. While something is felt, the full range of frequencies are not sent and therefore it becomes a less effective method of doing the attunements. This is something that is agreed on all of the other professional teachers I work with.

Πολλά φιλιά σε όλους
ΒάσωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 02:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bασούλα μου γειά σου

θα συμφωνίσω απόλυτα με τα όσα μας λες παραπάνω, από την πλευρά της μαθήτριας βέβαια.

Εξ' άλλου, εμένα το παρπαπονο μου είναι ότι σαν μαθήτρια αισθάνομει λιγάκι "παραμελημένη" ούτως ή άλλως λογω της απόστασης.

Μετά το διήμερο σεμινάριο, και την 1η μύηση, είμαι μόνη. Εγώ και το ρεϊκι.

Δεν είναι καθόλου άσχημα, αλλά δεν έχω και κάποιο σημείο αναφοράς. Μου λείπει η μαγεία του να έχω συναιχώς ερωτήσεις και να κάνω διάλογο με το δάσκαλο μου.
Στην ουσία αισθάνομαι σαν να μην έχω/είχα ποτέ δάσκαλο. Είχα δύο αξιολάτρευτα άτομα που με μύησαν και με συγχρόνησαν με την ενέργεια εκείνο το ΣΚ, πήρα ένα ωραιότατο εγχειρήδειο και ένα Πτυχίο, που πιστοποιεί τον 1ο βαθμό μου, αλλά....

Η μαγεία του να μαθαίνεις, να σου δίνονται κίνητρα, να μαθαίνεις για πιθανές επιλογές και μονοπάτια και τέλως πάντων να έχεις επαφή με τη φιλοσοφία που περιβάλλει τον πανέμορφο κόσμο του ρεϊκι μου λείπουν.

Καλύπτω κάπως βέβαια αυτά τα κενά με προσωπική έρευνα, αλλά δεν είναι το ίδιο. Δεν υπάρχει κάποια προσωπική σχέση. Πόσο μάλλον να μπορώ με καμάρι να πω πως ο τάδε είναι ο δάσκαλος μου, όταν στην ουσία Δεν υπήρξε τέτοια σχέση και δεν τον αισθάνομαι ως Δάσκαλο μου.

Στην ουσία μετά τη μύηση έγινα δάσκαλος του εαυτού μου...

Το λέω με παράπονο αυτό. Δεν θέλω να παρεξηγηθώ.

Ε, φαντάσου να έλειπε έστω η μαγική στιγμή της προσωπικής μύησης, που είχα.

Μετά τα παράπονα να ρωτίσω καλή μου: από ποιό βαθμό και μετά μπορεί κανείς να μυηθεί στο KAruna Reiki? Θύμισε μου τη διαφορά. Έχει και το Karuna επίπεδα?

Α! να πω πως ενδέχετε να κάνω νωρίτερα και μάλιστα στις 20 του μηνός το 2ο βαθμό, με τον ιδιο "Καλό -Απόντα όμως- Δάσκαλο", μιας και έρχετε στα μέρη μας... (δε θα μου στερίσω αυτή τη χαρά του 2ου βαθμού, αλλά το παράπονο είναι παράπονο, όλα κι όλα)

Φιλάκια
Βίκυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 07:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Aγαπημένη μου Βίκυ,

Κάπως έτσι συνέβη και σε μένα, να μείνω εγώ και η ενέργεια μόνες μας! Και δεν είχα μόνο ένα δάσκαλο! ΄Ήταν όμως πολύ καθοριστική για μένα αυτή η «απομόνωση». Γιατί νιώθω βαθιά αυτό που λες, και δεν το κάνω στους δικούς μου μαθητές. Είμαστε όλοι σαν ομάδα, που λειτουργεί και με μένα, αλλά και μεταξύ τους, γιατί έχουν όλοι επικοινωνία.
Θεωρώ ότι οι στενοί δεσμοί αγάπης και εμπιστοσύνης που δημιουργούνται από την μύηση, δεν αρκούν. Χρειάζεται και συνεχές ενδιαφέρον και ουσιαστική επικοινωνία. Το να ξεκινά κανείς το μονοπάτι της εσωτερικής αναζήτησης, είτε μέσω του ρέικι, είτε μέσω άλλων συστημάτων, μπορεί να φαίνεται στην αρχή εύκολο, αλλά έχει και «παγίδες». ΄Όμως έχω διαπιστώσει ότι στην ουσία, παρ’ όλο που ο δρόμος του καθενός μας είναι μοναδικός, συμβαίνουν παρεμφερή γεγονότα. Τα εμπόδια μπορεί να κρύβονται πίσω από μια διαφορετικότητα, αλλά στην ουσία τους είναι τα ίδια. Και έτσι μου δίνουν το κίνητρο να συμβουλεύσω όποιον τα αντιμετωπίζει. Γιατί τώρα τα γνωρίζω, όσο κι αν κρύβονται…τουλάχιστον τα περισσότερα!
Γι’ αυτό θα δεις αργότερα στο site, μια σελίδα που θα ονομάζεται ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. Εκεί θα περιλάβω όλες τις απαντήσεις που έχουν ενδιαφέρον για περισσότερους ανθρώπους, που βρίσκονται «μόνοι» και όχι μόνο για το ρέικι, αλλά και για την αναζήτηση του Εαυτού μας!
Βικάκι, θα σου πω αυτό που είναι σίγουρο! Ανεξάρτητα από τον δάσκαλο που μας μύησε, πάντα έρχονται άνθρωποι στην ζωή μας, για να μας βοηθήσουν να προχωρήσουμε. Αυτό είναι κανόνας του Σύμπαντος, που τον ενεργοποιεί η λαχτάρα μας.
Το Καρούνα Ρέικι είναι, όπως σου έχω πει, μια προσέγγιση της ενέργειας σε υψηλότερη δόνηση. ΄Έχει δύο επίπεδα practitioner και master. Για να κάνεις το επίπεδο practitioner αρκεί να έχεις το 3a. Για το επίπεδο master χρειάζεται και το 3b, δηλαδή να έχεις πάρει και την εκπαίδευση στο usui reiki. Το διάστημα που πρέπει να μεσολαβήσει από το usui reiki έως το karuna reiki είναι 6 μήνες. Και αυτό, για να προετοιμαστείς ενεργειακά μέσω του μάστερ-συμβόλου που θα πάρεις στο 3α του usui reiki, να έρθεις σε επαφή με μια υψηλότερη συχνότητα της ενέργειας. Τα σύμβολα του Καρούνα λειτουργούν σε βαθύτερο επίπεδο και η ενέργεια μπορεί να είναι λεπτοφυέστερη, αλλά κάνει βαθύτερη «θεραπεία». Αυτό το έχω διαπιστώσει προσωπικά και με ανθρώπους που την έχουν αισθανθεί. Γιατί δεν αρκούμαι σ’ αυτά που λένε οι «εμπνευστές» των συστημάτων, αλλά αποδέχομαι μέσα από πειραματισμό, για να μπορώ να έχω άποψη. Μπορεί ο καθένας να λέει ότι αυτό ή το άλλο σύστημα είναι υψηλότερη δόνηση, αλλά εγώ για να το παραδεχθώ θα πρέπει πρώτα να το έχω νιώσει και στον εαυτό μου και να έχω και επιβεβαιώσεις από άλλους.
Βικάκι μου, άνοιξε την πόρτα της εσωτερικής γνώσης. ΄Όπως είπες, πολύ σωστά, «εγώ και ο εσωτερικός μου δάσκαλος». Αργότερα, θα καταλάβεις πόσο σημαντικός είναι «ο εσωτερικός δάσκαλος»!
Αυτό που εγώ συμβουλεύω τους ανθρώπους που ξεκινούν αυτήν την επαφή, είναι να κάνουν διαλογισμό. Κάθε ημέρα! Η εσωτερική αναζήτηση ανοίγει τις πόρτες της, όταν μπορέσουμε και «ησυχάσουμε» τον νου μας! Τότε ανακαλύπτουμε (σιγά-σιγά βέβαια) την μαγεία της πραγματικής μας ουσίας και ερχόμαστε σε επαφή με το ανώτερο ον, που δεν είναι έξω από εμάς, αλλά μέσα μας!

Πολύ αγάπη
Βάσω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 15:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Βάσω

σε ευχαριστώ για την άμεση τοποθέτηση σου.

Και θα συμφωνίσω πως:

quote:
Ανεξάρτητα από τον δάσκαλο που μας μύησε, πάντα έρχονται άνθρωποι στην ζωή μας, για να μας βοηθήσουν να προχωρήσουμε. Αυτό είναι κανόνας του Σύμπαντος, που τον ενεργοποιεί η λαχτάρα μας.

έχεις απόλυτο δίκιο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 11:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φίλοι μου, χαίρομαι που σας ξαναβλέπω.

Θα μου επιτρέψεις, καλή μου ΡΩΡ, να διαφωνήσω λίγο με σένα και με την TOXOTIS. Για μένα ήταν πάντοτε στα συν του ρέικι το ότι ο μαθητής ανεξαρτητοποιείται από τον δάσκαλο αμέσως, ότι το ρέικι του μαθητή είναι αμέσως το ίδιο *καλό* ή *δυνατό* με το ρέικι του δασκάλου του και ότι δεν υπάρχει κάποια πολύπλοκη θεωρία που θα μπορούσε να περιπλέξει ή να αλλοιώσει την όμορφη αυτή ενέργεια, το θαύμα που είναι το ρέικι.

Από κει και πέρα ο καθένας μας είναι ασφαλώς ελεύθερος να ερευνήσει, να βρει τις εξηγήσεις που του ταιριάζουν καλύτερα, να ακολουθήσει την έμπνευσή του και να πειραματιστεί ακόμη. Αρκεί ο δάσκαλος να διευκρινίζει στον μαθητή του πού σταματά η παραδοσιακή διδασκαλία του ρέικι και πού ξεκινά ο προσωπικός πειραματισμός του, όσο θαυμαστά αποτελέσματα κι αν έχει ο δεύτερος, απλά γιατί ο μαθητής έχει πάντα δικαίωμα να ξέρει τι είναι αυτό που μαθαίνει και να έχει καθαρή ιδέα για όλα τα πράγματα.

Το μόνο βέβαιο εξάλλου είναι ότι όλοι βρίσκουμε στον δρόμο μας τα εφόδια που χρειαζόμαστε για την προσωπική μας εξέλιξη, όπως πολύ σωστά είπατε...

Με πολλή αγάπη,
Unseen


***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 14:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα σε όλους, καλώς την Unseen! Μας έλειψες πολύ!


Unseen μου σωστά, έτσι είναι όπως τα λες! Και καλά έκανες και το διευκρίνισες!
Είμαι κι εγώ της άποψης –και το λέω πάντα – ότι ο δρόμος μας είναι μοναχικός. Και το ρέικι –εφ’ όσον το επιθυμείς- σου δείχνει διαδρομές, αλλά και τον τρόπο να «απολαμβάνεις» το ταξίδι σου. Δεν εννοούσα «προσκόλληση» στον δάσκαλο και αφοσίωση και λυπάμαι αν φάνηκε έτσι.
Οι δεσμοί αγάπης που δημιουργούνται μεταξύ του δασκάλου ρέικι και των μαθητών του, δεν έχουν να κάνουν με την επιβολή ενός δρόμου, αλλά με την στήριξη στο αρχικό στάδιο, όλων εκείνων που δεν έχουν οριοθετήσει την γραμμή αναζήτησής τους και χρειάζονται μια μικρή δεσμίδα φωτός για να συνεχίσουν. Χρειάζονται να κερδίσουν την εμπιστοσύνη του εαυτού τους, ότι και αυτοί μπορούν να δώσουν το ίδιο ρέικι με το δάσκαλό τους και μόνο σ’ αυτό το σημείο βοηθά ο δάσκαλος, παροτρύνοντας, εμπνέοντας και διευκολύνοντας τους ανθρώπους να αντιληφθούν αυτήν την αλήθεια. Και αυτή η έλλειψη είναι που αναφέρει η Βίκυ, εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα.
Συνήθως οι άνθρωποι που λαμβάνουν για πρώτη φορά ρέικι, δεν αντιλαμβάνονται αμέσως τον «ρόλο» της ενέργειας και θεωρώντας ότι είναι πολύ νωρίς για εκείνους, βάζουν υποχρεώσεις και καθήκοντα σαν παραμέτρους για να φθάσουν τον «δάσκαλο». Εκεί, λοιπόν, χρειάζονται υποστήριξη και αλήθεια, χρειάζονται αγάπη και ενδιαφέρον, για να οδηγηθούν μόνοι τους τελικά στην σωστή πορεία, στην επαφή τους με την ενέργεια.

Αναφέρεις για παραδοσιακή διδασκαλία. Ποια είναι την ξέρουμε; Η αναφορά στο τι είναι ρέικι, η αναφορά στις 5 αρχές του Ουσούι, η αναφορά στην ιστορία του Ουσούι και στις θέσεις αυτό-θεραπείας είναι αυτό που θεωρούμε παραδοσιακό; Η εξήγηση στο πως θεραπεύει η ενέργεια, και τι ακριβώς θεραπεύει, δυστυχώς, δεν ανήκει στην παραδοσιακή διδασκαλία (αυτήν που έλαβα εγώ τουλάχιστον) και εκεί υπάρχει ένα μεγάλο κενό, όταν οι άνθρωποι προσπαθούν μέσω του ρέικι να θεραπεύσουν ή να θεραπευτούν, αλλά δεν τα καταφέρνουν. Μπαίνοντας σε βαθύτερα επίπεδα της ενέργειας, κατανοείς ότι η απλή παραδοσιακή διδασκαλία δεν αρκεί, για να οδηγήσει τους ανθρώπους να αντιληφθούν το θαύμα της ανθρώπινης φύσης και να θεραπεύσουν τον εαυτό τους πρώτα από όλα.

Δεν συμφωνώ Unseen, στο ότι το ρέικι θεραπεύει πάντα τα πάντα, που λέγεται στην παραδοσιακή διδασκαλία! Έχω έρθει αντιμέτωπη με ανθρώπους που δεν επέτρεπαν την θεραπεία τους, γιατί ακριβώς δεν μπορούσαν να την αντιληφθούν σε πεδία έξω από το φυσικό τους σώμα. Και φθάσαμε στο σημείο να ακούμε ότι «το ρέικι θεραπεύει τον βήχα»! Δεν διαφωνώ βέβαια ότι το ρέικι «θεραπεύει και τον βήχα». Αλλά θεωρώ αυτήν την «θεραπεία» βραχυπρόθεσμη που αποπροσανατολίζει τους ανθρώπους από την έννοια της ουσιαστικής «θεραπείας» της ολότητας τους. Και γι’ αυτό τώρα αναρωτιέμαι…Η παραδοσιακή διδασκαλία, που τώρα πια έχει εμπλουτιστεί και με ιαπωνικές τεχνικές, αρκεί για να μπορέσουν οι άνθρωποι να εισπράξουν το όφελος της ενέργειας ρέικι σε όλο τους το φάσμα;
Στην προσπάθειά μας να μην αλλοιώσουμε την παραδοσιακή διδασκαλία, όπως αναφέρεις, (που θεωρώ ότι δεν την γνωρίζουμε ακριβώς), ο καθένας δάσκαλος πρόσθεσε σιγά σιγά ότι εκείνος θεωρούσε απαραίτητο για να βοηθήσει τους «μαθητές» του, ότι ανταποκρινόταν στην δική του αναζήτηση και φθάσαμε στο άλλο άκρο. Να «διδάσκεται» το ρέικι με παραλλαγές…και τελικά να μην συμφωνούμε ούτε μεταξύ μας, για το τι είναι «παραδοσιακή διδασκαλία» και τι όχι.
Θα ήταν πολύ χρήσιμο, να μαζευτούμε όλοι οι Ρέικι-δάσκαλοι στην Ελλάδα και να αποφασίσουμε από κοινού για την διδασκαλία. Να αποφασίσουμε, ακούγοντας και ανιχνεύοντας τις ανάγκες των ανθρώπων και μεταφέροντας ο καθένας μας την εμπειρία του από την δική του διαδρομή με το ρέικι. Και μέσα από την αγνή αγάπη για το ρέικι και για τον ΑΝΘΡΩΠΟ, να μην επιτρέψουμε στο Εγώ μας να κυριαρχήσει, αλλά να δώσουμε προτεραιότητα στην ενέργεια να αποφασίσει πως θα φθάσει στους ανθρώπους…

Μπορούμε άραγε;


Σας φιλώ
Με αγάπη
Βάσω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 08:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ είμαι ΡΩΡ μου, σας παρακολουθώ κι ας μην γράφω συχνά, εξάλλου έχεις τόσο βαθιά γνώση του θέματος και απαντάς με τέτοια πληρότητα στις ερωτήσεις των φίλων που γράφουν εδώ, που δεν δημιουργείται συνήθως ανάγκη συμπλήρωσης.

quote:
Χρειάζονται να κερδίσουν την εμπιστοσύνη του εαυτού τους, ότι και αυτοί μπορούν να δώσουν το ίδιο ρέικι με το δάσκαλό τους και μόνο σ’ αυτό το σημείο βοηθά ο δάσκαλος, παροτρύνοντας, εμπνέοντας και διευκολύνοντας τους ανθρώπους να αντιληφθούν αυτήν την αλήθεια.
Πράγματι αυτή είναι η μοναδική διαφορά ανάμεσα στους δασκάλους, στο πόσο μπορούν να γίνουν πηγή έμπνευσης για τους άλλους και στο πόσο μπορούν να τους βοηθήσουν να αντιληφθούν ότι δεν είναι εκείνοι (δάσκαλοι ή μαθητές) που θεραπεύουν αλλά η ενέργεια της οποίας γίνονται κανάλια. Μάλιστα, έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι πόσο βάσιμη είναι η άποψη ότι δημιουργούνται καρμικές σχέσεις μεταξύ θεραπευόμενου και θεραπευτή τη στιγμή που δεν είναι ο θεραπευτής που θεραπεύει, αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.

quote:
Δεν συμφωνώ Unseen, στο ότι το ρέικι θεραπεύει πάντα τα πάντα, που λέγεται στην παραδοσιακή διδασκαλία!
Ούτε κι εγώ, αλλά είναι αυτός ο αφορισμός μέσα στην "παραδοσιακή" διδασκαλία; Καμιά φορά σκέφτομαι μήπως το Reiki Alliance τελικά έχει ουσιαστική σημασία ύπαρξης και δεν είναι απλά ένα μαγαζάκι που ευλογεί τους μαθητές του με τη μορφή κλίκας.

Αλλά έχεις δίκιο. Ένα μεγάλο ζήτημα που αφορά τις ενεργειακές θεραπείες, ιδίως στην εποχή μας και ιδίως στη Δύση, είναι αυτό της τεκμηρίωσης. Ο δάσκαλος/θεραπευτής οφείλει να έχει κάποια τουλάχιστον αντίληψη της φύσης της ενέργειας που διοχετεύεται από μέσα του και να μπορεί να την τεκμηριώσει με κάποιον ικανοποιητικό τρόπο... αλλά νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι αναγκαίο για να μπορέσει κανείς να πάρει τον τρίτο βαθμό, να έχει εννοώ ξεδιαλύνει μέσα του κάτι από τη φύση αυτής της ενέργειας και του πώς δουλεύει. Κι εγώ π.χ. μπορεί να έχω τη δυνατότητα να δώσω *επιστημονικές* εξηγήσεις, δηλ. μέσα από τη Φυσική, κάποιος άλλος δάσκαλος άλλου είδους εξηγήσεις.

quote:
καθένας δάσκαλος πρόσθεσε σιγά σιγά ότι εκείνος θεωρούσε απαραίτητο για να βοηθήσει τους «μαθητές» του, ότι ανταποκρινόταν στην δική του αναζήτηση και φθάσαμε στο άλλο άκρο. Να «διδάσκεται» το ρέικι με παραλλαγές…και τελικά να μην συμφωνούμε ούτε μεταξύ μας, για το τι είναι «παραδοσιακή διδασκαλία» και τι όχι.

Θα μπορούσαμε απλά να δεχτούμε ότι η παραδοσιακή διδασκαλία είναι ελλιπής, ότι ανταποκρινόταν σε μιαν άλλη εποχή αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Εδώ δεν υπάρχει συμφωνία ούτε ανάμεσα στις σωστές θέσεις των χεριών, ούτε καν στα σύμβολα. Όμως δουλεύουν όλα ανεξαιρέτως. Και πες μου τώρα πώς στην ευχή γίνεται αυτό.

quote:
Μπορούμε άραγε;
Το εύχομαι, αλλά η παράκαμψη του Εγώ σε ένα τέτοιο εγχείρημα δεν θα ήταν εύκολη υπόθεση, δυστυχώς.

Με πολλή αγάπη,
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 10:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κορίτσια, θα συμφωνίσω, πως ναι μεν μου αρέσει το γεγονός ότι δεν υπάρχουν στενά όρια και "πρέπει" στο ρεϊκι. Συμφωνώ με τη θέση της Χριστίνας, αλλά το παράπονο μου πραγματικά ήταν αυτό, όπως το κατάλαβε και η Βάσω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy