ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Εγκέφαλος, Συνείδηση και Κβαντική Μηχανική
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 17:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι φιλε ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ .

Κατι για την κβαντομηχανικη.

Μπορουμε να πουμε οτι η κβαντομηχανικη δουλευει, παρολα αυτα εχει κενα, το δε προβλημα της μετρησης αποτελει ενα ανοικτο προβλημα.

Καλα αν βεβαια προχωρησουμε σε σχετικιστικη κβαντομηχανικη τοτε αρχιζουν να ανακυπτουν και προβληματα Μαθηματικης συνεπειας.

Σε ενα βαθμο υπαρχει επιτυχια στις μεθοδους συνεπειας αξιωματικης, (αλγεβρικη-κατασκευαστικη) στην κβαντικη θεωρια Haag, αλλα δεν καλυπτει τις θεωριες βαθμιδας.

Βεβαια στο προβλημα της μετρησης υπαρχουν καποιες εργασιες οπως το "PBR no go theorem" σε οτι αφορα παντα την κυματοσυναρτηση, αλλα οπως και να το δουμε τα Μαθηματικα οδηγουν στην προοδο, Bell theorem,kochen speaker theorem,etc.

Τελος υπαρχει και η non-commutive C algebras,αλλα αυτα ειναι ψυλα γραμματα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 18:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
arte
Τότε θα ενημερώνεσαι από εδώ:

http://www.antifono.gr/portal/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%BA%CE%BF%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF-%CF%87%CE%AC%CE%BF%CF%82/%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%BF%CF%82/4694-%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82.html

Οι αναρτήσεις σου είναι σε ποσοστιαίες μονάδες, από 90/% έως 100/% αντιγραφή από το ανωτέρω site, το οποίον όφειλες να μνημονεύσεις.

Βέβαια ίσως κάνω και λάθος, όσον αφορά την αντιγραφή από το ώς άνω site, αλλά...!

Κυρίως όμως, οφείλεις να κατανοείς τι ακριβώς λέει και να μην κάνεις δικούς σου συνειρμούς, στερούμενη βασικών γνώσεων κβαντομηχανικής και γενικά φυσικής.

και για να σου το αποδείξω:

Ο τύπος ΔχΔp>=h/2π, έχει κι άλλη ερμηνεία την οποία μόνο αν είσαι φυσικός θα γνωρίζεις, δεν υπάρχει σε site.Για να δούμε λοιπόν θα μας την ανακοινώσεις?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 19:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ :

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Kηφεύς
arte , συγγνώμη , αλλά είσαι πολύ αδιάβαστη στην κβαντομηχανική (τουλάχιστον) .
--------------------------------------------------------------------------------


Αργησες μερικές σελίδες, αλλά το διαπίστωσες κι εσύ!

Πάντως έχει πολύ πλάκα το φαινόμενο της ημιμάθειας Κηφέα.

Σκέπτομαι, πως σε συνδυασμό με την βλακεία, αυτά τα Δύο λειτουργούν ώς τακάκια και σεβρόφρενα της ανθρωπότητας!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Φαίνεται ότι δεν βάζω μυαλό , φίλε μου Νικόμαχε .

Πρέπει να παραδεχθώ πως για ακόμη μια φορά , έχεις δίκιο !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 19:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φιλε Νικομαχος διαβαζω πολλα και διαφορετικα θεματα.

Απο βιολογια, φυσικη, Νευροφυσιολογια μεχρι και Μαθηματικα. Οι πηγες που χρησημοποιω ειναι κυριως απο βιβλια, αλλα διαβαζω και απο το ιντερνετ.

Τωρα αν αυτο που διαβασω το θεωρω σημαντικο το σημειωνω οπως ειναι στα τετραδια που εχω, και απο εκει και περα προσπαθω να το συνδιασω με παλαιοτερες γνωσεις.

Αυτα που εχω αναφερει μεχρι στιγμης ειναι απο αξιοπιστες πηγες και δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου, ουτε θελω να ξεγελασω κανεναν. Για να τα γραφω ομως σημαινει οτι κατανοω την απαντηση στην ερωτηση.

Τωρα για την σχεση:

ΔχΔρ=h/2π ξερω οτι υπαρχει και η σχεση ΔΕ Δt = h/2π

Η δευτερη σχεση ξερω οτι το Δτ δεν εκφραζει καποια αβεβαιοτητα στη μετρηση καποιου χρονου, αλλα μιλαει για το χρονικο διαστημα που απαιτηται για να λαβει χωρα μια διαδικασια με ενεργεια ΔΕ.

Τωρα αν μιλας για την αδυναμια να προβλεψουμε την θεση ενος σωματιδιου λογο της περιθλασης που συμβαινει σε αυτη την κλιμακα παρατηρησης ενος σκεδαζομενου φωτονιου και της γωνιας που σχηματιζεται με ενα ηλεκτρονιο, εχουμε την σχεση:

Δρ Δχ = (2h/λ sinθ)( λ/2sinθ)=h

Αυτο λεει οτι αν προσπαθησουμε να μειωσουμε το Δχ , αυξανοντας το θ θα διαπιστωναμε να συμβαινει μια ισοδυναμη αυξηση της ορμης του σωματιδιου.

Για να δουμε περασα το τεστ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 20:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι arte, δεν πέρασες το τεστ.

Επειδή απλώς δεν υπάρχει, καμία αολύτως διαφορετική ερμηνεία του τύπου αυτού.Η φυσική είναι επιστήμη ακριβείας και όχι 'ενδοεπικοινωνίες" πνευμάτων, όπου επιδέχονται πολλές ερμηνείες.


Τώρα για το ΔΕ Δt = h/2π και το Δρ Δχ = (2h/λ sinθ)( λ/2sinθ)=h, μην κουράζεσαι.Αφησέ το για αυτούς που κατανοούν.

Ηθελα να σου δείξω με το τεστ, πόσο επικίνδυνη είναι η ημιμάθεια.
Συγνώμη για την επιθέτικότητά μου arte.

Ελπίζω να με καταλαβαίνεις!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 20:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα δεν ειπα οτι υπαρχει δευτερη εξηγηση πανω στο

Δρ Δχ = h/2π εγω μιλησα για την αβεβαιοτητα ενεργειας χρονου γιατι θεωρουσες οτι την αγνοω, αν καταλαβα καλα.

Οσο για την σχεση που παρεθεσα του σκεδαζομενου φωτονιου απο ενα ηλεκτρονιο την κατανοω αρκετα καλα .

Αλλα αν αφου εσυ την κατανοεις καλυτερα για πες μου ποιο ειναι το βαθυτερο νοημα αυτου του νοητικου πειραματος, και θα σου πω και εγω .

Οπως καταλαβαινεις εισαι υποχρεωμενος να μας εξηγησεις καλυτερα αφου το ξερεις καλυτερα απο εμενα... αλλιως θα το εξηγησω εγω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 20:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ω! Σε παρακαλώ!!

Μπορείς να το εξηγήσεις εσύ.
Εγώ μανάβης είμαι.Επειδή σου λέω, ότι δεν κατανοείς κάτι, δεν σημαίνει ότι το κατανοώ εγώ!!!

Οπότε ρίχτο δάσκαλε!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 20:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια στιγμη ρε φιλε, και συγνωμη για το υφος αλλα αν δεν κανω λαθος εσυ και Κηφευς πατε να μου κανετε μαθημα.

Ο μεν Κηφευς δεν ξερει που παν τα τεσσερα στην Βιολογια (δεν ξερει ουτε το κυτταρο) και την νευροφυσιολογια, και διατεινεται για ενα μοντελο εγκεφαλικης λειτουργιας που θα στηριζεται στην φυσικη και την βιολογια.

Τωρα εσυ πας να μου κανεις μαθημα φυσικης και δεν ξερεις καλα καλα ,την αρχη της αβεβαιοτητας. Οτι η αρχη της αβεβαιοτητας εχει δυο σκελη . Την αρχη ορμης θεσης, και την αρχη ενεργειας χρονου ( βεβαια απο την αρχη ενεργειας χρονου προκυπτει και αλλη σχεση: Δf Δτ >=1 .Αν θελεις την συζηταμε και αυτη)και μου λες τωρα οτι εγω ειμαι ο Δασκαλος .

Ε! ελεεεεεεοοοοοοος!!!! (και επαναλαμβανω συγνωμη για το υφος)

Οσο για την σχεση Θα την παραθεσω αμεσως μολις εχω χρονο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 21:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
arte, για να μπορεί κάποιος να εκφέρει άποψη επί της ουσίας της κβαντομηχανικής, όπως και για από τα περισσότερα από τα προχωρημένα θέματα της ανώτερης φυσικής και μαθηματικών, πρέπει να έχει περάσει επιτυχώς από μια συγκεκριμένη αλυσίδα πανεπιστημιακών μαθημάτων. Αναγκαίο κακό θα σου πω, απαραίτητο όμως για να μάθει κάποιος τι σημαίνουν τα θέματα αυτά από αυτούς που τα ανακάλυψαν, και όχι από αυτούς που προσπαθούν να φανταστούν τι θα ήθελαν να είναι τα μαθηματικά για να τα προσαρμόσουν στις διάφορες μεταφυσικές θεωρίες τους. Δεν λέω ότι δεν είναι δόκιμο αλλά καλό είναι όταν προσπαθούμε να εισάγουμε επιστημονικά θέματα στη μεταφυσική, να το κάνουμε από βιβλία εκλαϊκευμένης επιστήμης, που έχουν γραφτεί από επιστήμονες. Γιατί αν αρχίσουμε και αυτοσχεδιάζουμε, τότε μπαίνουμε one way ticket στον χώρο της ψευδοεπιστήμης.

Για να καταλάβεις επίσης τι άλλο θέλω να πω, υπάρχουν τα σχετικά φόρουμ για μαθηματικούς, όποιος έχει τα κότσια και αντέχει το ξύλο, ας πάει εκεί και να μιλήσει για θέματα μαθηματικής λογικής, θεωρίας αριθμών κτλ που πίστεψε με δεν τα ακουμπάνε άλλοι εκτός από τους μεταπτυχιακούς. Τώρα η μεταφυσική και τα σχετικά της φόρουμ, δεν είναι η κολυμβήθρα του Σιλωάμ, όπου ο καθένας έχει την άδεια να αρχίσει να γράφει ότι του κατέβει, έχοντας την εντύπωση ότι παράγει επιστήμη. Δεν παράγει ούτε καν μεταφυσική, γιατί και αυτή έχει τους κανόνες της, προϋποθέτει γνώση μερικών βασικών μεταφυσικών συστημάτων (πχ Καμπάλα) που έχουν αναπτυχθεί από έναν ή περισσότερους διανοητές (ας τους πούμε έτσι) του χώρου, ώστε να δικαιολογείσαι για τον χρόνο που ζητάς από τους αναγνώστες σου. Διαφορετικά η συγγραφή διαφόρων παλαβών και αλλοπρόσαλλων θεωριών, δεν βοηθάει κανέναν, δεν κερδίζει αναγνώστες και ενδέχεται να δρα και αρνητικά στον ίδιο τον συγγραφέα. Η έλλειψη ανατροφοδότησης από λογικούς ανθρώπους μπορεί να σε βουτήξει στην παράνοια για παράδειγμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 21:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ε! ελεεεεεεοοοοοοος!!!! (και επαναλαμβανω συγνωμη για το υφος)

Οσο για την σχεση Θα την παραθεσω αμεσως μολις εχω χρονο.



Ε! ελεεεεεεοοοοοοος!!!!Μην το κάνεις!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 21:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε χερετικ εγω δεν κανω μεταφυσικη και θα το αποδειξω αμεσως τωρα. Οσο για την φημη των ελληνικων πανεπιστημιων στο εξωτερικο, μια ειναι η λεξη : Bor....lo.

Θα αναφερθω στο νοητικο πειραμα σκεδασης φωτονιου απο ενα ηλεκτρονιο, για να περασω την ωρα μου ευχαριστα.

Προκειμενου λοιπον ο Heisenberg να ελαχιστοποιησει την επιδραση της μετρησης επι του ηλεκτρονιου προτεινε το νοητικο πειραμα σκεδασης μονο ενος φωτονιου.

Υποτηθεται οτι ο Heisenberg παρατηρει δια μεσου του φακου του μικροσκοπιου, ενα σκεδαζομενο φωτονιο οπου η γωνια σκεδασης του ειναι απο -Θ εως +Θ, επομενως η ορμη που μεταβιβαζεται στο ηλεκτρονιο κατα αξονα εστω Χ, θα εχει τιμες απο

+hsinθ/λ εως -hsinθ/λ

Αρα η αβεβαιοτητα αυτης της ορμης ειναι:

Δρ = (2hsinθ)/λ

Αναλογη αβεβαιοτητα υπαρχει και στον προσδιορισμο της θεσης του ηλεκτρονιου, εξαιτιας της περιθλασης που υφισταται το σκεδαζομενο φωτονιο, κατα την διελευση του απο τον φακο του μικροσκοπιου.

Συμφωνα ομως με την οπτικη το μινιμουμ Δχ μεταξυ δυο σημειων που απαιτηται για να μην τα βλεπουμε ως ενα ειναι:

Δχ = λ/(2sinθ)

Πολλαπλασιαζουμε Δχ με Δτ και εχουμε αυτο που εγραψα και σε προηγουμενη απαντηση:

Δρ Δχ = (2h sinθ/λ)(λ/2sinθ) = h


Ποιο ειναι λοιπον το νοημα.

Το νοημα ειναι οτι τα φωτονια ειναι αδιαιρετα σωματιδια (κβαντα). Η Κυματικη φυση του φωτος κατα την περιθλαση. Και το τελευταιο ειναι οτι δεν μπορουμε να προβλεψουμε ή να προσδιορισουμε την τροχια ενος σκεδαζομενου φωτονιου, αρα αδυναμια υπολογισμου της ορμης που μεταβηβαστικε στο ηλεκτρονιο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 22:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν καταλάβαινες τι γράφεις, θα ήταν καλά.Αλλά δεν...

Ισως μάθεις κάτι:

http://ph201.edu.physics.uoc.gr/trahanas_notes/31_page_notes.pdf

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 22:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως έχει πλάκα, να σκέπτομαι τον κακομοίρη τον Heisenberg, να παρατηρεί στο μικροσκόπιό του, ένα ν ο η τ ι κ ό πείραμα.
Μια νοητική σκέδαση!!
Και να βγάζει και συμπεράσματα που αρχίζουν με την λέξη << άρα >>.
Και να ακολουθούν και τύποι,πάντα με νοητικό πείραμα.

Φοβερό!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 22:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραια λοιπον, πες μας εσυ ποιο ειναι το νοημα των των σχεσεων και θα σου πω και εγω Step by step. Ξεκινα απο την πρωτη σχεση και καθε φορα θα λεω και το δικο μου σχολιο και να δουμε ποιος καταλαβαινει περισσοτερα.

παρε το απο την αρχη, και εγω ειμαι εδω και περιμενω....

Μην ξεχνας οτι εσυ εισαι ο Φυσικος σε αυτη την συζητηση, επομενως εισαι υποχρεωμενος να μας πεις, αν δεν μας πεις δεν εισαι φυσικος αλλα κατ επιφαση φυσικος (ελπιζω να καταλαβαινεις την διαφορα).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 22:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφέα,

Εδώ λέει για το ...κύτταρο.
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%8D%CF%84%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%BF

Μην αργείς,σπεύσε να ...διαβάσεις.


Νικόμαχε,

Όταν σου έλεγε ο Heisenberg πόσο μικρή τιμή έχει αυτή η σταθερά που μοιάζει με στραπατσαρισμένο h ,(που είναι ο τρόπος που δικαιολογείται και η αδυναμία μετρήσεων) εσύ του έλεγες ότι δε γουστάρεις τις σταθερές..
Παλιομανάβη.
Άντε μάθε την αρχή της απροσδιοριστίας,άσχετε.
Ορίστε εδώ:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%AE_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%B1%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%82

Τώρα αν τα θες μαζεμένα και νοικοκυρεμένα,με λίγο διαφορετικές λεξούλες,το ξέρεις το άρθρο του φίλτατου κ.Ζώη

Αντιγράφω από κει,αποσπασματικώς,μεν,ακριβώς δε:

-"και η κλασική βεβαιότητα έδωσε τη θέση της στην πιθανοθεωρητική κβαντομηχανική " ...90%

-"αν προσθέσεις πληροφορία για να προσδιορίσεις με μεγαλύτερη ακρίβεια την θέση ενός σωματιδίου σε ένα σύστημα, αυτομάτως θα χαθεί πληροφορία (ακρίβεια) στον προσδιορισμό της ταχύτητας" ...90%

- "αποδεικνύεται ότι η κρίσιμη σχέση μεταξύ πληροφορίας και αταξίας όπως ποσοτικοποιείται από τον ορισμό της εντροπίας" ..99%

-"οι ρίζες της σχετίζονται με την θεωρία πληροφορίας. " ...100%

-"αν παραβιαστεί η αρχή της αβεβαιότητας, αυτό συνεπάγεται και την παραβίαση του δεύτερου θερμοδυναμικού νόμου" ...100%

Ας μη σου μεταφέρω άλλα Νικόμαχε.Τράβα να τα διαβάσεις βρε.
Θα καταλάβεις περιφραστικά και εκλαικευμένα τον κυματοσωματιδιακό δυισμό. Αμόρφωτε μανάβη.

Και μετά αφού αφομοιώσεις τα βασικά,ανταλλάξτε απόψεις και ..απορίες με τον ..Κηφέα.
Μόλις καταλήξετε σε διαμορφωμένες ερωτήσεις πια,θας σας τις λύσει η arte.
Αν δεν μπορέσει θα φωνάξουμε τη Μυθήρα.

Ρε θα τρελαθούμε τελείως αυτήν την περίοδο...

Α.. και συγνώμη για το ύφος ε? (Δεν υπάρχει λόγος να μην είμαστε ...ευγενικοί )

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 22:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωραια λοιπον, πες μας εσυ ποιο ειναι το νοημα των των σχεσεων και θα σου πω και εγω Step by step. Ξεκινα απο την πρωτη σχεση και καθε φορα θα λεω και το δικο μου σχολιο και να δουμε ποιος καταλαβαινει περισσοτερα.

παρε το απο την αρχη, και εγω ειμαι εδω και περιμενω....

Μην ξεχνας οτι εσυ εισαι ο Φυσικος σε αυτη την συζητηση, επομενως εισαι υποχρεωμενος να μας πεις, αν δεν μας πεις δεν εισαι φυσικος αλλα κατ επιφαση φυσικος (ελπιζω να καταλαβαινεις την διαφορα).



μα δεν είμαι φυσικός!

στο έχω πεί, μανάβης είμαι.

Απλά ακούω συζητήσεις μεταξύ των...οπωροκηπευτικών στα τελάρα, τα βράδυα και τις μεταφέρω.να δεις τι φυσική ξέρουν τα...αγγούρια, να πάθεις πλάκα!

απ'τα χείλη σου κρεομόμαστε για γνώση ο Κηφέας κι εγώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 22:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα ο Κηφεας φτιαχνει μοντελο με αξονα φυσικη-βιολογια , μην τον ενοχλεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 22:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Τώρα αν τα θες μαζεμένα και νοικοκυρεμένα,με λίγο διαφορετικές λεξούλες,το ξέρεις το άρθρο του φίλτατου κ.Ζώη

Αντιγράφω από κει,αποσπασματικώς,μεν,ακριβώς δε:

-"και η κλασική βεβαιότητα έδωσε τη θέση της στην πιθανοθεωρητική κβαντομηχανική " ...90%

-"αν προσθέσεις πληροφορία για να προσδιορίσεις με μεγαλύτερη ακρίβεια την θέση ενός σωματιδίου σε ένα σύστημα, αυτομάτως θα χαθεί πληροφορία (ακρίβεια) στον προσδιορισμό της ταχύτητας" ...90%

- "αποδεικνύεται ότι η κρίσιμη σχέση μεταξύ πληροφορίας και αταξίας όπως ποσοτικοποιείται από τον ορισμό της εντροπίας" ..99%

-"οι ρίζες της σχετίζονται με την θεωρία πληροφορίας. " ...100%

-"αν παραβιαστεί η αρχή της αβεβαιότητας, αυτό συνεπάγεται και την παραβίαση του δεύτερου θερμοδυναμικού νόμου" ...100%



Βρε συ ΑΜΕΙΝΙΑ, όλα αυτά που γράφεις στο quote, έχω την εντύπωση πως τα έχω ξαναδιαβάσει...

που ρε γαμώ το.Πού?

Ααα ναι!
Στις αναρτήσεις της arte!!


quote:
AMEINIAS
Και μετά αφού αφομοιώσεις τα βασικά,ανταλλάξτε απόψεις και ..απορίες με τον ..Κηφέα.
Μόλις καταλήξετε σε διαμορφωμένες ερωτήσεις πια,θας σας τις λύσει η arte.
Αν δεν μπορέσει θα φωνάξουμε τη Μυθήρα.


Χμ...γακ....χμμμ την ΜΥΘΗΡΑ λες?
Νομίζω ότι θα τα περιπλέξουμε πολύ τα πράγματα.

πιό καλά θα μας τα εξηγήσουν οι killuminati-Χρίστος Ελ και βεβαίως-βεβαίως ο panpam!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 22:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

arte, για να μπορεί κάποιος να εκφέρει άποψη επί της ουσίας της κβαντομηχανικής, όπως και για από τα περισσότερα από τα προχωρημένα θέματα της ανώτερης φυσικής και μαθηματικών, πρέπει να έχει περάσει επιτυχώς από μια συγκεκριμένη αλυσίδα πανεπιστημιακών μαθημάτων. ...

Ουσιαστικά λες ότι υπάρχει ένα "ιερατείο" που έχει το δικό του - ακατανόητο για τους πολλούς - κώδικα επικοινωνίας - σ'αυτό μπαίνεις με έγκριση από το ίδιο (πρέπει να έχει περάσει επιτυχώς από μια συγκεκριμένη αλυσίδα πανεπιστημιακών μαθημάτων) και φυσικά άντε να ξέρουμε αν λένε ότι θέλουν ή όχι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 22:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
arte
Καλα ο Κηφεας φτιαχνει μοντελο με αξονα φυσικη-βιολογια , μην τον ενοχλεις..

ρε συ Κηφέα, ξεκόλα από την επιστήμη.θα μας πάρουν με τις ντομάτες τα παρτάλια!!
και δεν έχω και πολύ παραγωγή.Ολες από θερμοκήπια του Λασιθίου είναι!

ασχολείσαι με...μοντελισμό βρε?

αν θέλεις ξέρω...μοντέλα από Ρωσσία-Ουκρανία-Μολδαβία, σου κάνουν?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 22:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΕΙΝΙΑ βλέπεις ο panpam?

ηξερε ότι τον χρειαζόμασταν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 22:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσυ φιλε Αμεινιας (δευτερος φυσικος), μπορεις να μας αναλυσεις το προβλημα καλυτερα να μαθω και εγω που επειδη δεν ξερω να εκφραζομαι καλα αντιγραφω απο αλλους προτασεις; Οι προτασεις ομως αυτες ειναι σωστες για αυτο τις δανειστικα, περιμενω να τις καταρριψεις ή μηπως δεν μπορεις.

Αναρωτιεμαι αν εχεις καταλαβει τιποτα απο το αρθρο του κυριου Ζωη να μας εξηγησεις και εμας ή μηπως οχι.

Καταλαβαινεις οτι αν δεν το κανεις δεν εισαι ουτε εσυ φυσικος ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 23:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
arte
"αν παραβιαστεί η αρχή της αβεβαιότητας, αυτό συνεπάγεται και την παραβίαση του δεύτερου θερμοδυναμικού νόμου"

Eγώ πάλι, δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό.Εσύ Κηφέα?

Δηλαδή άν παραβιάσουμε το 2ο θερμοδυναμικό, παραβιάζουμε και την Αρχή της αβεβαιότητας?

Εσύ panpam έχεις άποψη?

Αλλά θα μας πει η arte!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 23:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιο ειναι το νοημα ; εγω ναι δανειστικα καποιες προτασεις ,με τις προτασεις ομως αυτες συμφωνω, για αυτο δεν υπαρχει λογος να λεω αλλα απο αυτα που νομιζω ως σωστα.

Και ερωτω ειναι σωστες αυτες οι αποψεις;

Ειναι οι αποψεις σας λαθος;

Νομιζω οτι το καλυτερο ειναι να συντονιστιται με αυτες τις προτασεις του κυριου Ζωη , γιατι αυτος ειναι και καθηγητης Πανεπιστημιου στο εξωτερικο και οχι στο ελλαδισταν ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 23:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
arte
Ποιο ειναι το νοημα ; εγω ναι δανειστικα καποιες προτασεις ,με τις προτασεις ομως αυτες συμφωνω, για αυτο δεν υπαρχει λογος να λεω αλλα απο αυτα που νομιζω ως σωστα.

Και ερωτω ειναι σωστες αυτες οι αποψεις;



Είσαι σοβαρή τώρα?
Βγάζεις πολύ γέλιο απόψε arte.

Αφού συμφωνείς από την μία, δεν ξέρεις αν είναι σωστές από την άλλη?

Φοβερό νοητικό πείραμα αυτό!!Τι Χαίζενμπεργκ και Σρέτινγκερ και πράσινα άτια!

arte κι άγιος ο θεός!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 23:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματι ειχε πολυ πλακα σημερα , ειχαμε εναν εντονο διαλογο, ισως καπου παραφερθηκα, θα προσπαθησω τις σκεψεις που δανειζομαι και συμφωνω με αυτες, να τις λεω με δικα μου λογια...

Αλλα ολοι απο καπου δεν δανειζομαστε; υπαρχει κανεις που ξερει , χωρις να εχει διαβασει εστω και λιγο τις σκεψεις καποιου αλλου;

Αυτα που λεει ο κ. Ζωης ειναι πολυ σπουδαια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 23:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
arte,


quote:
Οι προτασεις ομως αυτες ειναι σωστες

Μόλις μου δείξεις που λέω ότι είναι λάθος,θα το συζητήσουμε,ναι?

Αυτό που λέω παραπάνω,είναι ότι με αντιγραφές δεν παραδίδονται μαθήματα,ναι?

Επίσης αν διαβάσεις παλαιότερες αναρτήσεις μου,θα δεις ότι είμαι μπακάλης.
Δεν δήλωσα ποτέ φυσικός,ούτε καν ιστορικός.(αυτό κι αν είναι κουσούρι..)

Τώρα το αν κατάλαβα ή όχι το άρθρο του Ζώη,δεν χρειάζεται να το καταθέσω.Άλλοι το ξέρουν,άλλοι όχι.Άλλοι απλώς το συμπεραίνουν...

Το γεγονός ότι το βρήκα με ελάχιστο ψάξιμο,δείχνει πόσο μπορεί κάποιος,να πλασάρει τσάκα τσάκα,μούφα υπόβαθρο.Όπως εσύ.
(οι παραπομπές είναι αδιάσειστες και μαζεμένες)

Μπορεί να το κάνω κι εγώ,στην περίπτωσή μας.Όντως.Μπορεί και όχι.
Θα μείνεις με την απορία,διότι δεν μπορείς να το αποδείξεις.
Είτε γιατί το κάνω πιο καλά,είτε γιατί δεν το κάνω καθόλου.

Με τις υγείες σου.

ΥΣ1:Δεν έχει πιο πλάκα ο διάλογος σε σχέση με το μονόλογο?(συμφωνώ μαζί σου επ' αυτού)

ΥΣ2:Μανάβη,δε πιστεύω να έχεις βγει από το Ελλαδιστάν και να έχεις πάει και στο εξωτερικό?
Να είσαι μανάβης,δηλαδή με προυπηρεσία και σε ξένα μανάβικα?
Άμα το υποψιαστώ,θα πεθάνω.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 23:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πραγματι ειχε πολυ πλακα σημερα , ειχαμε εναν εντονο διαλογο, ισως καπου παραφερθηκα, θα προσπαθησω τις σκεψεις που δανειζομαι και συμφωνω με αυτες, να τις λεω με δικα μου λογια...

Αλλα ολοι απο καπου δεν δανειζομαστε; υπαρχει κανεις που ξερει , χωρις να εχει διαβασει εστω και λιγο τις σκεψεις καποιου αλλου;

Αυτα που λεει ο κ. Ζωης ειναι πολυ σπουδαια.



arte

Δεν είναι ακριβώς έτσι, αλλά δεν είναι και πολύ διαφορετικά.
Αυτός που θα "φάει" 9 χόνια στα θρανία και θα έχει και μιά σχετική καριέρα, έχει πολύ περισότερες πιθανότητες να κατανοήσει έναν επιστήμονα του ιδίου κλάδου, από κάποιον αναγνώστη, ο οποίος απλά συμφωνεί μαζί του, αφου δεν έχει την απαιτούμενη γνώση και εμπειρία.

Δεν θέλω να σου κάνω τον έξυπνο και βλέπω ότι έχεις αντιληφθεί και παραδεχθεί το λάθος σου.Προς τιμήν σου.

Ομως θα πρέπει να καταλάβεις, ότι είναι σχετικά δύσκολο να δίδονται εξηγήσεις σε ένα επί μέρους θέμα, χωίς να απαιτείται η χρονοβόρα και βαρετή επανάληψη στοιχειωδών γνώσεων, πάνω στις οποίες στηρίζεται αυτό το θέμα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 23:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά έλεος με το εξωτερικό, 4 χρόνια σπουδές έκανα Αγγλία, και ακόμα ενα μεταπτυχιακό Ελλάδα, δεν είναι έτσι τα πράγματα. Εχουν σοβαρό επίπεδο πολλές Ελληνικές σχολές (ακομα και των ΤΕΙ), απλά στην οργάνωση πάσχουν και στο θέμα εντατικοποίησης των σπουδών, κάτι που έχει σχεδόν ανατραπεί εδω και μια 5ετία τουλάχιστον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2014, 23:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΥΣ2:Μανάβη,δε πιστεύω να έχεις βγει από το Ελλαδιστάν και να έχεις πάει και στο εξωτερικό?
Να είσαι μανάβης,δηλαδή με προυπηρεσία και σε ξένα μανάβικα?
Άμα το υποψιαστώ,θα πεθάνω.

Τσου ρε Λάκη!!!

ΑΜΕΙΝΙΑ, να ενημερώσουμε την arte για τα...μαγαζιά μας!

Ο DSM έχει τον φούρνο, ο ΑΜΕΙΝΙΑΣ το μπακάλικο, ο Πυθαγόρας το χασάπικο και ο Κηφέας θέλει να αγοράσει το πλυντήριο στην γωνία, αλλά δεν μπορεί να συνενοηθεί με τον Κορεάτη που το πουλάει.

ΚΗΦΕΑΣ.- Πόσο κάνει το μαγαζί μάστορα?

ΚΟΡΕΑΤΗΣ.- 돈을 원하지합니다 않습니다


Και έχουν μείνει εκεί!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy