ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα.( Λόγοι-Αιτίες ) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 20:01:35  Εμφάνιση Προφίλ
Αββαείον προσδιόρισε αυτό το εμείς. Γιατί δεν είναι εμείς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 22:30:27  Εμφάνιση Προφίλ
Αββαείον, ο Σόιμπλε ο κακός εχθρός της Ελλάδας, είναι μόνο ο κακός μπάτσος της ιστορίας μας. Και μάλιστα παιγμένο απο ηθοποιό Β' διαλογής. Επι του προκειμένου, πρότεινε 1 δις € για συσσίτια και κλωτσιά απο το €, με τα ταμεία άδεια και το μισό χρήμα που έβγαλε ο Ελληνας απο Ελλάδα στην χώρα του και το άλλο μοιρασμένο στην Ε.Ε. Δεν θέλει μυαλό για το ποιό θα ήταν το επόμενο βήμα. Πείνα εντός Ελλάδας και κατασχέσεις υπέρ χρέους εκτός Ελλάδας (με αυτούς τους νόμους που κατεβαίνουν Παρασκευή βράδυ και την Δευτέρα εφαρμόζονται).

Θελει μυαλό για να σχεδιάσεις και να διαχειριστείς ενα Grexit και οι Ελληνες δεν το διαθέτουν. Τώρα είναι στην φάση που έξω υπογράφουν οτι τους βάζουν μπροστά τους και μέσα πουλάνε τρελίτσα. Αυτή την στιγμή ο Ελληνας είναι όμως σε ενα -κατ εμέ- καλό σημείο. Απέχει μερικά κλίκ απο το να χαρακτηριστεί ο πιο ξεφτυλισμένος λαός του πλανήτη, πιθανόν και του Γαλαξία (εχω αποδείξεις και για αυτό!).

Ανοίγονται λοιπόν 3 προοπτικές:

α) Αποθανέτω ... μετά των αλλοφύλων ή "τα κάνω Κούγκι όλα". Απέδειξε οτι δεν μπορεί να το κάνει. Επειδή είναι κότα. Σαν τον Χατζηχρήστο που μάζευε φάπες απο τον Ρίζο στον Μπακαλόγατο, που λες.

β) Να αυτοκτονήσει ομαδικά με χαρακίρι. Θέλει κότσια γι' αυτό και εδώ δεν το έκανε ο Ιάπωνας που ξεφτυλίστηκε επαρκώς στον Β΄ΠΠ, λαός με @@ αρκετά μεγαλύτερα από τον Ελληνα της μεταπολίτευσης, θα το κάνουμε εμείς, τώρα;

γ) Να φάει τις φάπες του, να πάει στην μαμά του να κλάψει και να κάνει αυτά που του λένε, για πάντααααα (το τελευταίο με echo).

Απο το γ) τώρα, ανοίγουν δυο προοπτικές καρριέρας:

γ1) Να μείνει απο εδω και πέρα ο επίσημος γελωτοποιός του πλανήτη, ανέκδοτο για να γελάνε οι μελλοντικές γεννιές. Η πρώτη χώρα που έπεσε με ενα "μπου" που της έκαναν οι banksters. Μπορούμε να φροντίσουμε και να αφανιστουμε σε μερικές γεννιές και να απαλάξουμε την Γη από την παρουσία μας, και τα εδάφη μας να τα κληρονομήσουν οι γειτονες και οι μαύροι των φαναριών.

Φόρτωσες επαρκώς; Υπάρχει και το τελευταίο:

γ2) Να φυτέψουμε στο συλλογικό ασυνείδητο της Ελληνικής φυλής αυτό που έκανε ο Ιάπωνας και ο Γερμανός, οι χαμένοι του Άξονα δηλαδή, να ξαναγενηθούν απο τις στάχτες τους, και χωρίς να μας χλευάζουν και να μας βριζουν και όλα αυτά που τράβηξαν αυτοί μετά την ήττα.

Απαραίτητη προυπόθεση είναι να αλλάξουμε πρώτα οι ίδιοι και μετά όλα θα γίνουν αυτόματα. Τύποι σαν τους 300 μλκες που αράζουν για 4 χρόνια στο το μπουρδέλο της πλατείας Συντάγματος, θα ανοίξει η γη να τους καταπιεί. Εσύ, είσαι για αλλαγές;

Edited by - Heretic on 14/07/2015 22:33:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 23:03:43  Εμφάνιση Προφίλ
Heretic μ'αρέσει πολύ το σκεπτικό, αλλά το γ)2 δεν υπάρχει δυστυχώς.

Γιατί δεν υπολόγισες πόσοι είναι οι ξένοι στην Ελλάδα, πόσοι οι γέροι και πόσοι θα φύγουνε τώρα για έξω. Με τη νεολαία έξω με 50άρηδες ανεργους να περιμένουν από τα παιδιά τους να στείλουνε κάνα φράγκο, με την γεωργία "αγορασμένη" από τα Γερμανά, με 4-5 εκατομύρια έλληνες εντός Ελλάδας τέλος πάντων εκ των οποίων παραγωγικοί οι θα είναι τα 2, μάλλον θα αφομοιωθούμε με τον εισαγόμενο πληθυσμό.

Αν δεν με εννοείς, αν δεν τα κάνουμε τώρα πουτάνα όλα, τελειώσαμε. Και δνε βλέπω κανέναν να έχει όρεξη να τα κάνει πουτάνα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 23:40:34  Εμφάνιση Προφίλ
Εγω είμαι πια υπέρ των ήρεμων επαναστάσεων. Οι μπολσεβίκοι παραμένουν θαμμένοι στην στέπα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 00:22:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Διονύσιος Σκυλόσοφος:
Ώς αριστοκράτης και παιδί του Ήλιου δεν αγαπώ τον λαό(παιδί του σκότους) και τους τοπικούς ιδιωματισμούς του, ειδικά την τούρκικη, βρώμικη και προσβλητική προφορά των Δωδεκανήσιων.




Είσαι απλά για γέλια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 00:45:18  Εμφάνιση Προφίλ
Αιθέρα, επειδή σε βλέπω να τρως απενεργοποίηση για αυτό που είπες, θέλω να εκφράσω την συμπαράστασή μου:

Δεν είναι για γέλια. Είναι χριστιανός χρυσαυγίτης θαυμαστής του Χίτλερ, με αρχαιοελληνικά μαρξιστική σκέψη και ροκ καταβολές ως ρουβίτσα.

Όλα αυτά τα έχει δηλώσει μόνος του.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 00:57:31  Εμφάνιση Προφίλ
Ω μα διαόλοι τσι φτέρνες διαόλοι τσ'απολλυμάρες του το κουζουλό.

Δεν είμαι μπολσεβίκος Heretic, δεν είμαι με κανένα στρατόπεδο. Για τον Ελληνα φοβάμαι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 01:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p
Είπα να μην μιλήσω, αλλά βλέπω με πόση ευκολία κρίνουμε - βάζω και τον εαυτό μου - και παραθέτουμε προτάσεις - "λύσεις", χωρίς να λαμβάνουμε υπ' όψιν μας την γενικότερη κατάσταση της χώρας μας. Διάβασα κάποια πράγματα στο θέμα, δεν συμφωνώ με πολλά που γράφτηκαν, δεν θα τα σχολιάσω αλλά θα περιοριστώ στο να μιλήσω για το δικό μου "κανάλι" και πως βλέπω εγώ το θέμα μέσα από τους δικούς μου, πρεσβυωπικούς ή μυωπικούς, φακούς, τουλάχιστον όσο έχω αυτήν την δυνατότητα.

Κατ' αρχήν να πω πως είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και πληρώνω ενοίκιο για την επαγγελματική μου στέγη συν όσα συνεπάγεται αυτό (δηλ. έξοδα γραφείου κτλ). Δεν έχω πολλά χρήματα - ποτέ δεν είχα - ίσα ίσα δηλ. οι καταθέσεις μου σε ελληνικές τράπεζες είναι τόσες, όσες μου επιτρέπεται για να κάνω την δουλειά μου και να ζω με την γυναίκα μου. Παρεπιπτόντως, το περισσότερο χρήμα και το σπίτι που μένω, είναι της κυράς (εδώ φάνηκα έξυπνος!). Αυτά τα λέω για να μην νομίσει κάποιος πως είμαι βολεμένος. Καθόλου βολεμένος δεν είμαι, απλά εργάζομαι και προσπαθώ να βελτιώσω την ζωή μου. Όσο μπορώ και όσο μου το επιτρέπουν οι υποχρεώσεις μου.

Πληρώνω 26% φόρο επί των καθαρών κερδών μου + 55% προκαταβολή επί του φόρου αυτού + τέλος επιτηδεύματος. Με την νέα συμφωνία, θα πληρώνω 28% φόρο + 100% προκαταβολή (σταδιακά όπως λέγεται) + τέλος επιτηδεύματος. Δηλ. αν έχω μια αμοιβή 100 ευρώ για τις υπηρεσίες μου, θα πληρώσω 56 ευρώ (παραπάνω από το μισό δηλ) φόρο στο κράτος, χωρίς να υπολογίσω τα έξοδα του γραφείου μου. Αν κοιτάξω μόνο αυτό, είναι να πάρω ένα πολυβόλο και να αρχίσω να καθαρίζω κόσμο. Είναι άδικη αυτή η υπερφορολόγηση.

Άδικο όμως είναι και ένας άνεργος, ένας άνθρωπος δηλ. που δεν έχει πραγματικά εισοδήματα να πληρώνει φόρο. Κι αυτό το λέω γιατί ιδεολογικά, θέλω ένα δικαιότερο φορολογικό σύστημα που να εισπράττει φόρους (γιατί χωρίς φόρους δεν υπάρχει κράτος) από όσους μπορούν και έχουν την δυνατότητα να αποδώσουν φόρους. Αν αυτό με κατατάσσει στην αριστερά, τι να πω, ας με κατατάσσει.

Στις προηγούμενες εκλογές ψήφισα τον Τσίπρα και τώρα στο δημοψήφισμα ψήφισα "ΟΧΙ". Είναι η πρώτη φορά που ψήφισα ΣΥ.ΡΙΖ.Α. γιατί είπα μέσα μου πως αν κάνει αυτός ένα πράγμα - ένα, όχι όλα - ένα απ' όσα λέει, τότε καλώς. Από αυτήν την άποψη, εξαπατήθηκα από τον Τσίπρα και αισθάνομαι απογοητευμένος. Τον άκουσα όμως σε όλη την συνέντευξη που έδωσε πριν από λίγο στην ΕΡΤ (προσωπικά, το θεωρώ λάθος που την άνοιξε ξανά) και θέλω να πω κάποια πράγματα.

Μου πέρασε την αίσθηση - προσοχή, μιλάω για αίσθηση, όχι λογική - ότι είναι ειλικρινής. Θεωρώ όμως πως η χώρα οδεύει φουλ για δραχμή γιατί τα μέτρα είναι υφεσιακά και θα βυθίσουν περισσότερο την οικονομία. Αν εγώ, με το προηγούμενο μνημόνιο δυσκολευόμουν μία φορά, με αυτό το μνημόνιο θα δυσκολευτώ πολλαπλάσια. Φαντάζομαι λοιπόν τι πίκρα πολλαπλάσια θα φέρει αυτή η φοροκαταιγίδα σε κάποιον που ήδη βρίσκεται στα όρια της οικονομικής ανέχειας.

Όλο όμως αυτό, είναι ένα φυσικό επόμενο. Μιλούσαν προχθές στο eurogroup για αξιοπιστία. Ένα πολύ απλό παράδειγμα : Τι αξιοπιστία μπορεί να έχει ένα κράτος, το οποίο για 40 χρόνια έπαιρνε λεφτά - δανεικά - και ακόμη δεν έχει δώσει αριθμό ταυτότητας στους πολίτες τους ; Το συζητάω με έναν κολλητό μου φίλο στην Αγγλία και γελάμε. Δεν έχουμε καν αριθμό ταυτότητας! Έχουμε αριθμό δελτίου ταυτότητας. Άμα την χάσεις δηλ. ρε παιδί μου την ταυτότητά σου, πηγαίνεις και σου δίνουν άλλη, με άλλο αριθμό δελτίου, άλλο χαρτί δηλ. άλλο αριθμό. Τραγελαφικό.

Η άσχημη κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε, είναι αποτέλεσμα χρόνων. Δεν φταίνε η 5 μήνες διακυβέρνησης του Τσίπρα. Φταίνε τα 50 χρόνια διακυβέρνησης όλων των υπολοίπων. Αν ο Τσίπρας έκανε 5 μαλακίες στους 5 μήνες (επαναπρόσληψη των καθαριστριών, άνοιγμα της ΕΡΤ, κάτι αυξήσεις σε κάτι μισθούς διάβασα κτλ), οι υπόλοιπες κυβερνήσεις έκαναν 5 εκατ. μαλακίες σε όλα αυτά τα χρόνια. Και το κυριότερο, έκαναν τον πολίτη να μην εμπιστεύεται το κράτος του και να το κλέβει. Έφτιαξαν ένα κράτος - τα ξέρετε βέβαια - με τεράστιο δημόσιο τομέα, ένα κράτος που δεν τιμωρεί την παρανομία και την λαμογιά, μοίρασαν τα "πακέτα" δεξιά κι αριστερά σε εργολάβους, στα κόμματά τους, σε δημοσιογράφους, σε συνδικαλιστές, σε, σε, σε ... και πέταξαν κι ένα φλούδι στον κοσμάκη για να μην έχει να λέει. Εγώ, απ' όλη την ιστορία, αυτό που κατάλαβα πως μας έλεγαν οι δανειστές μας (όχι πως αυτοί είναι άγιοι δηλ.) και πως είχαν και κάποιο δίκιο, είναι ότι μας έλεγαν "φτιάξτε κράτος!".

Τώρα, τι θα μπορούσε να κάνει ο Τσίπρας στην διαπραγμάτευση, ας πούμε ή όταν ανέλαβε. Όταν απέναντί σου έχεις να αντιμετωπίσεις ένα θηρίο 2 πράγματα μπορείς να κάνεις : α) ή βγάζεις ένα περίστροφο και το πυροβολείς (αν έχεις περίστροφο) ή β) την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια. Με το θηρίο, δεν διαπραγματεύεσαι. Δεν μπορείς να το κάνεις, είναι αδύνατο.

Διαβάζω πολλούς που υποστηρίζουν την ρήξη και την αλλαγή νομίσματος. Κατ΄αρχήν η αλλαγή νομίσματος θέλει κάποιο χρόνο. Δεν κοιμάσαι με ευρώ και ξυπνάς με δραχμή. Αλλά ακόμη και να φτιάξεις νόμισμα - που είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο γιατί δεν έχεις τα συναλλαγματικά αποθέματα γι' αυτό -, η υποτίμηση θα είναι τέτοια, που αν παίρνεις π.χ 500 ευρώ το μήνα και "βγάζεις" ας πούμε τον μήνα σου, έστω, έτσι όπως τον "βγάζεις", οι 500 δραχμές δεν θα σου έφταναν για να αγοράσεις ένα ψωμί. Ούτε μια μέρα δεν θα μπορούσες να βγάλεις. Οι καταθέσεις από την άλλη μεριά, όσες είναι αυτές τέλος πάντων, εξανεμίζονται. Δεν είμαι οικονομολόγος, αλλά υποτίμηση ενός νομίσματος έναντι κάποιου άλλου, αυτό νομίζω πως σημαίνει. "Κοτζαμανί", τα λέγαν τα υποτιμημένα χρήματα οι παπούδες μας. Εγώ προσωπικά, δεν είμαι οπαδός του ευρώ, να εξηγούμαστε. Αλλά, την συγκεκριμένη στιγμή, η λύση της δραχμής δεν οδηγεί πουθενά. Αν και πιστεύω, για να τελειώνω δηλ. κιόλας και να μην σας τα πρήζω, πως πάλι φυσική κατάληξη θα είναι η δραχμή. Αλλά τουλάχιστον, τώρα έχουν 3 χρόνια μπροστά μας για να προετοιμαστούμε.

Το κράτος είναι κατεστραμμένο, χιλιοτρυπημένο και χιλιοξεσκισμένο. Οι υποδομές του είναι υποτυπώδης και ο πολίτης του είναι ανεπίδεκτος μαθήσεως. Όχι ότι είναι λίγος τα 3 χρόνια για φτιάξουμε κάτι καλύτερο. Απλώς, είναι πάρα πολλά τα ελαττώματά μας ...

zip

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 01:32:21  Εμφάνιση Προφίλ
Itale

Θέλω να μου πεις, σε ποιό ακριβώς σημείο, σε αποκάλεσε μπολσεβίκο ο Heretic.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 01:38:50  Εμφάνιση Προφίλ
Θα αύτοαπενεργοποιηθώ DSM για δυο μέρες (φτάνουν νομίζω)
θα πέσω χάμου του θανατά απο την προσβολή του αριστοκράτη απο τον "αφαλό της ομόνοιας" (κι αυτο ιδιωματισμός)

Οσο για την Χριστιανοσύνη ορισμένων
(μέρες που είναι)
Πάρε ενα bonus, απο τον "Άγιο" της Πόλης μου, της εποχής εκείνης
(η ιστορία κάνει κύκλους)


Απο το Φωτογραφικό Αρχειο του Δημοσιογραφου Φάνη ΖουρόπουλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 01:43:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
zip
Το κράτος είναι κατεστραμμένο, χιλιοτρυπημένο και χιλιοξεσκισμένο. Οι υποδομές του είναι υποτυπώδης και ο πολίτης του είναι ανεπίδεκτος μαθήσεως. Όχι ότι είναι λίγος τα 3 χρόνια για φτιάξουμε κάτι καλύτερο. Απλώς, είναι πάρα πολλά τα ελαττώματά μας ...

Μακάρι να μπορούσα να διαφωνήσω, αλλά δεν μπορώ.
Το κράτος θέλει οπωσδήποτε ένα restart.Τούμπα όλα και πάλι από την αρχή.

Πρωτίστως όμως και προ πάσης άλλης ενέργειας, χρειάζεται απόδοση δικαιοσύνης.Αμεση σύλληψη όλων των ενόχων της διαπλοκής, ιδιωτών και πολιτικών, αρχής γενομένης από τη "αγία" οικογένεια των Παπανδρέου.

Ετσι θα δοθεί στον λαό, το παράδειγμα και η αποφυγή, ώστε να ακολουθήσει η συμόρφωση, στους κανόνες ενός σύγχρονου και όχι νεοοθωμανικού κράτους.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 01:44:54  Εμφάνιση Προφίλ
Πρώτα στον Νικόμαχο:


Ιταλός

quote:
Αν δεν με εννοείς, αν δεν τα κάνουμε τώρα πουτάνα όλα, τελειώσαμε. Και δνε βλέπω κανέναν να έχει όρεξη να τα κάνει πουτάνα.

Heretic

quote:
Εγω είμαι πια υπέρ των ήρεμων επαναστάσεων. Οι μπολσεβίκοι παραμένουν θαμμένοι στην στέπα.

Italos

quote:
Δεν είμαι μπολσεβίκος Heretic, δεν είμαι με κανένα στρατόπεδο. Για τον Ελληνα φοβάμαι.

Για τους τρόπους μου το είπε, δεν έγινε τίποτα βρε!

Zip έχεις ορθή και λογική σκέψη, υπάρχει όμως ένα πρόβλημα:

Σε 3 χρόνια, δεν θα μπορείς να ζήσεις. Αλλά νομίζω τα ξανάπα:

Οταν θα έχεις πουλήσει όλους τους φυσικούς πόρους, όταν θα έχεις πουλήσει όλη τη δημόσια περιουσία(σχεδόν όλη), όταν τα ξενοδοχεία θα ναι Γερμανικά, και ο φόρος στον πεθαμένο αγροτικό τομέα θα τον έχει κλείσει γενικότερα θα, και τα λεφτά θα έχουν τελειώσει από την ευγενική χορηγία της ΕΚΤ, θα έρθεις αντιμέτωπος με το εξής απλό:

Θα έχεις έσοδα ως κράτος, μόνο από φόρους. Και καλά αν ήσουν Λουξεμβούργο το καταλαβαίνω.
Αλλά το δικό σου κράτος θα έχει στο σύνολο άνεργους, ταλαίπωρους των 500 ευρώ μαύρα ως επί το πλείστον, και παππούδια, γιατί μην περιμένεις να μείνουν εδώ νέοι (ήδη κάνα εκατομύριο την έχει κοπανήσει).

Τότε, αν μπεις στη δραχμή, πραγματικά δεν έχεις τι να αναπτύξεις. Δεν θα είσαι απλά νεκρός, θα είσαι και βιασμένος νεκρός. Αυτά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 01:48:11  Εμφάνιση Προφίλ
Εις την Κρήτην έχωμεν και το χαμέ.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 01:51:02  Εμφάνιση Προφίλ
Καλό βράδυ και καλό ξημέρωμα κύριοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 01:54:47  Εμφάνιση Προφίλ
Τουρκόσποροι κι εσείς... δεν έχετε θέση με τους αριστοκράτες.

Οσο για το "Χαμω" το δικό μας... και το δικο σας "χαμαι"
οι αριστοκράτες, διορθώνουν την Αρχαία Ελληνική γραμματεία

quote:
χάμω < από το αρχαίο επίρρημα χαμαί, στη μεσαιωνική ελληνική χάμαι με την νέα κατάληξη-ω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 02:05:55  Εμφάνιση Προφίλ
Ευχαριστώ Αιθέρα. Δεν το είχα ξαναδει με 'αι' και οπωσδήποτε δεν γνώριζα την προέλευσή του.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 07:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος
quote:

quote:
Διονύσιος Σκυλόσοφος:
Ώς αριστοκράτης και παιδί του Ήλιου δεν αγαπώ τον λαό(παιδί του σκότους) και τους τοπικούς ιδιωματισμούς του, ειδικά την τούρκικη, βρώμικη και προσβλητική προφορά των Δωδεκανήσιων.




Είσαι απλά για γέλια.

Φυσικά, αφού ως άτομο με διαφορετική φύση και χαρακτήρα δεν κατανοείς τί λέω. Όλοι άνθρωποι είμαστε με τις ίδιες ανάγκες αλλά με διαφορετικό χαρακτήρα.

Ο καθένας πάντως θα έπρεπε να αυτοπροσδιορίζεται και όχι να ετεροπροσδιορίζεται από άτομα που ερμηνεύουν κατά το δοκούν λεγόμενα άλλων. Τουλάχιστον αν δεν καταλαβαίνουν και βλέπουν αντιφάσεις καλό είναι να ρωτούν, παρά να προχωρούν σε συκοφαντίες για χιτλερομαρξιστές υποστηρικτές του Ρουβά και γενικά άτομα με αλτσχάιμερ.

Δεν πάσχω από κρίση ταυτότητας, αλλά βρίσκομαι στον δρόμο της εσωτερικής αναζήτησης του πραγματικού εαυτού μου. Καλό θα ήταν να το κάνουν και άλλοι αυτοί.

Κατανόησα και βίωσα ότι με αυτούς τους ανθρώπους γύρω μου(νεοέλληνες, βλάχους, τουρκόσπορους) με χωρίζει μια άβυσσος(σαρκική και πνευματική), ενώ τους "ξένους" της Ευρώπης τους νιώθω ως αδέλφια μου. Στον Γερμανό, στον Ιταλό, στον Ελβετό, στον Νορβηγό, στον Γάλλο, στον Άγγλο, στον Ισπανό, στον Πορτογάλο, στον Ρώσο, στον Ινδό βλέπω τον αδελφό μου και τους πραγματικούς απόγονους των αρχαίων Ελλήνων.

ΥΓ Μην βρίζετε το φως που σας ζωογονεί.

Edited by - Διονύσιος Σκυλόσοφος on 15/07/2015 07:52:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 09:05:04  Εμφάνιση Προφίλ
Εγω θα συμφωνήσω με τον zip.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 10:40:24  Εμφάνιση Προφίλ
καλημέρα,

εγώ συμφωνούσα με την λογικότατη στρατηγική της προετοιμασίας ...πριν τρία χρόνια.
Έχω πια συνειδητοποιήσει ότι και 53 να αφήσεις στους "πολιτικούς" "μας",ΔΕΝ θα φτιάξουν υποδομή για τίποτα.
Όχι για αλλαγή νομίσματος.
Όχι για αριθμό ταυτότητας.
Ούτε για καμπινέ...

Είμαι πεπεισμένος ότι εντός ευρώ δεν έχουμε τύχη ,πια.
Θα είχαμε αν είχαμε προλάβει να στήσουμε έστω ελαφριά βιομηχανία, από πριν το 2000 έως το 2010.
Διότι τα κονδύλια της ΕΕ δίνανε αυτή τη δυνατότητα.Είναι αλήθεια αυτό.

Όμως δεν το κάναμε.
Με πορτοκάλια και μήλα δεν αγοράζεις αυτοκίνητα, στα πλαίσια σκληρού νομίσματος και κανονισμών ΕΕ.
Θα γ@μήσεις το εμπορικό σου ισοζύγιο.Όποιος δεν το βλέπει είναι...(μη με ξαναπούν φασίστα μπρρρ).

Κατάληξη:
Οι Ευρωπαίοι-έχοντας δίκιο ή άδικο- διαλέχτε, αν και είναι άσχετο,θέλουν να ρευστοποιήσουν την επιχείρηση "Ελλάδα",η οποία δεν πάει όπως θέλουν.(αυτή είναι η μη συνομωσιακή εκδοχή...η άλλη είναι χειρότερη αλλά την αφήνω στην πάντα,για να μη μπλέξουμε).

Το θέμα είναι ότι μια χώρα δεν είναι επιχείρηση...
Μια χώρα έχει περισσότερα δικαιώματα από μια επιχείρηση.Τελεία.
Όσο κι αν δεν αρέσει σε μερικά λαμόγια.
Και αυτά τα δικαιώματα δεν τα εκμεταλεύτηκαν ποτέ οι "πολιτικοί" "μας".

Στο αγκάθι τώρα του νομίσματος...
-Αν δεν προετοιμάσεις ούτε έναν μήνα την μεταστροφή,έχεις άτακτη χρεοκοπία.Πολύ κακό.Τζιζ.
-Αν προετοιμαστείς για κάποιους μήνες έχεις σαφώς μια υπολογίσιμη λύση με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.
-Αν προετοιμαστείς τρία χρόνια έχεις κερδίσει το τζόκερ.

Οι παραπάνω τρεις εκδοχές για να έχουν νόημα πρέπει να κηρύξεις παύση πληρωμών προς όλους τους εξωτερικούς πιστωτές.Και να μην ξαναπατήσεις "play" Ποτέ.
Αυτό που λένε ότι δεν γλυτώνεις από τα εξωτερικά χρέη είναι Ψέμα.
Είναι απλά επιλογή με μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα.

Στην περίπτωσή μας έχει πιο πολλά πλεονεκτήματα.
Μετά από ένα τέτοιου τύπου default, αργείς να επαναποκτήσεις την δυνατότητα για εξωτερικό δανεισμό.Αλλά σε βάθος χρόνου είναι όχι απλά δυνατόν,αλλά και με αυξημένη αξιοπιστία.Διότι ο νέος σου πιθανός πιστωτής ξέρει ότι δεν βαρύνεσαι με παλαιά δάνεια.
Όποιος δεν το γνωρίζει αυτό είναι...(ουπς,παραλίγο πάλι να.. )


Όλα αυτά τα παραπάνω τα έγραψα επειδή κάποιοι εδώ μέσα, νομίζουν ότι δεν υπάρχει αντίλογος με αναλυτικά επιχειρήματα.
Αν είχα ελπίδα ότι όλα αυτά θα μπορούσαν να προωθηθούν συντεταγμένα ,θα έδινα και περισσότερες λεπτομέρειες.Δυστυχώς δεν το ελπίζω πλέον.

Αυτό που λέω,να πάρει ο διάολος ,είναι ότι από ένα σημείο και μετά θα μας σουτάρουν σε ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ χρόνο,με ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ σχεδίαση,και με ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ άτομα στο τιμόνι της χώρας.

ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΔΡΑΧΜΗ ΜΕ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΑΚΕΡΑΙΟ ΠΡΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗ.ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΡΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ?

ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑΦΟΣ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΤΑΚΤΗ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ.

Διότι στην τελευταία,θα φας τρελό πόνο ως λαός(είναι αλήθεια αυτό),διότι θα έχεις πρόβλημα συναλλαγών,μέχρι να σταθεροποιηθεί η ισοτιμία.Ακόμα και να το "δέσεις" το νόμισμα σε κάποιο άλλο δυνατό,πάλι θα έχεις αρχικά προβλήματα.Θα λείπουν μέχρι και βασικά αγαθά σε πρώτη φάση.Είναι ζόρι.Πολύ ζόρι.

Αλλά φανταστείτε να χρωστάς και από πάνω το σύνολο του χρέους.
Σε δραχμές.Μπρρρ.

Σε αυτήν την περίπτωση μας πάνε.Τι δεν καταλαβαίνετε γαμώτο?

Οτιδήποτε άλλο-σε λογικά πλαίσια- είναι καλύτερο από αυτό.

Κάποιοι από μας είναι απολύτως δικαιολογημένοι, που δεν τα γνωρίζουν αυτά.
Επειδή το "πολιτικο" "μας" προσωπικό τα γνωρίζει,ειδικά οι παλιές καραβάνες,είναι ΓΙΑ ΚΡΕΜΑΛΑ.

Όχι για εκδίκηση βρε κουτά...

Για να φοβηθούν οι επόμενοι, μπας και μπορώ να τους γράφω χωρίς εισαγωγικά...και ειδικά χωρίς εισαγωγικά στο -μας-


Πιο νιανια δεν μπορώ.

την καλημέρα μου


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 11:42:00  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε χαζοβιόλη ΑΜΕΙΝΙΑ, θεωρείς πως είναι δυνατόν να κατανοήσει πλήρως το κείμενό σου, ποσοστό μεγαλύτερο του 5%?

Με 3+ εκατομ. υπαλληλικό πληθυσμό στα 10 εκατ. και άλλους τόσους συνταξιούχους, θα κάτσουν να σκεφθούν το συνολικό συμφέρον, ή θα προτάξουν το ατομικό-οικογενειακό και όπου πάει?

Από μια οπτική γωνία, είναι σωστή η απόφαση του Τσίπρα για 3ο μνημόνιο, ώστε να μπορέσουμε αν μας αφήσουν οι προδότες μας, να εξέλθουμε της οικονομικής παγίδας, στηριζόμενοι σε δικό μας ισότιμο νόμισμα.

Από την άλλη, στηριζόμενοι στον ορυκτό μας πλούτο και στην όποια δύναμη και θράσος των ενόπλων μας δυνάμεων έναντι πιθανών εισβολέων, εκμεταλλευθούμε τους πόρους μας, πιθανόν σε βάθος 2ετίας, να φθάσουμε κορυφή με μηδενικό χρέος.

Θεωρώ πως χρειάζεται και λίγο θράσος.Τι θα κάνουν?Θα ξεκινήσουν πόλεμο να μας τα πάρουν?Θα διακινδυνεύουν παγκόσμια σύρραξη.Τι διάολο?
ΟΧΙ στους Πέρσες, ΟΧΙ στους Σελτζούκους, ΟΧΙ στους Γερμανοιταλούς, ΟΧΙ στον Στάλιν, ΟΧΙ στούς τραπεζίτες.

Αλλού κερδίσαμε, αλλού χάσαμε προσωρινά.
Τώρα?
Υποχωρήσαμε και προσφέραμε γη και ύδωρ.
Που?Στα λαμόγια του χρήματος?
Παραδίδουμε ηθικές αξίες ενός ένδοξου και παλαιού λαού, παραδίδουμε υλικό πλούτο και τα δικαιώματά μας επί αυτού, παραδίδουμε το κυριότερο όλων, τις επόμενες γενιές?
Τα αγέννητα παιδιά μας είναι ήδη σκλάβοι των παιδιών του David Mayer?

Εγκεφαλικό θα πάθω.Και για να μην το πάθω, είμαι έτοιμος για όλα.
Τι άλλο πρέπει να γίνει, για να φθάσει το 5% στο 25% και να ξεκινήσει ο...Αρμαγεδών?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 12:05:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Στην περίπτωσή μας έχει πιο πολλά πλεονεκτήματα.
Μετά από ένα τέτοιου τύπου default, αργείς να επαναποκτήσεις την δυνατότητα για εξωτερικό δανεισμό. Αλλά σε βάθος χρόνου είναι όχι απλά δυνατόν,αλλά και με αυξημένη αξιοπιστία.Δ ιότι ο νέος σου πιθανός πιστωτής ξέρει ότι δεν βαρύνεσαι με παλαιά δάνεια.


Σε πρώτη φάση θα βρεθούν δανειστές στο χώρο αυτών που δεν είχες ποτέ σοβαρές δοσοληψίες, βλ Brics, και σε δεύτερη φάση θα σε δανείσουν και αυτοί που υπέστησαν κούρεμα. Φτάνει να έχεις φτιάξει την οικονομία σου και να ξέρουν οτι δεν θα την ξαναπατήσουν. Θα έρθουν για να ρεφάρουν. Στη φάση που είμαστε κάνενας ξένος επενδυτής, Αραβες, Ρώσοι, πόσο μάλλον Κινέζοι, δεν θα ρίξουν λεφτά στην Ελλάδα. Θα τα χάσουν σίγουρα. Γι' αυτό εχει ανάψει η κουβέντα για το χρέος απο Αμερική μεριά. Νομίζω πως είναι το καλύτερο deal αυτή την στιγμή. Οι παράγοντες εντός Ε.Ε που αντιδρούν, είναι αυτοί που μας θέλουν Φλόριδα. Πρέπει να στοχοποιηθούν με κάθε μέσο κα ινα σταματήσουμε να φαγωνόμαστε μεταξύ μας. ΟΚ, έχουμε Σύριζα τώρα για κυβέρνηση, να ξεστραβωθούν να διαχειριστούν την κατάσταση. Με Σαμαρά και Θεωδοράκη στην κυβέρνηση... καλύτερα να πάω στην Ζιμπάμπουε να ζήσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 13:13:56  Εμφάνιση Προφίλ
Επειδή μόλις σήμερα το πρωί ,συνειδητοποίησα ότι μια πολιτική διαμάχη μπορεί να φτάσει σε σημεία διάρρηξης και των δυνατοτέρων σχέσεων,(ή αυτών που νόμιζα ως δυνατές),σταματώ επί του παρόντος, να σχολιάζω στο forum μας.Για δικούς μου ψυχολογικούς λόγους.Δεν μου φταίει κανείς σας.

Εύχομαι από καρδιάς σε όλους σας, ανεξαιρέτως, καλή συνέχεια.
Εύχομαι επίσης το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στην Ελλάδα.

Δεν υπάρχουν φασίστες εδώ μέσα.Το πιστεύω ακράδαντα.
Θεωρώ ότι το να πεις κάποιον φασίστα είναι σα να τον λες προδότη.
Απλά όχι προδότη του έθνους,αλλά των συμπολιτών του.Που είναι το ίδιο.

Θα τα πούμε σε επόμενη φάση μάγκες.Σε μια καλύτερη φάση.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 14:02:42  Εμφάνιση Προφίλ
Εγω νομίζω οτι το παρακάναμε στα πολιτικά/οικονομικά. Εχει το συγκεκριμένο φόρουμ καποια θεματολογία συζήτησης. Είναι φυσιολογικό επίσης να βρίθει απο τρολ και απο καμμένες φλάντζες, ακομα και μερικοί σοβαροί να συζητάμε μεταξύ μας, είναι τέτοιες οι αποκλίσεις -απο την φύση του αντικειμένου- στην οπτική γωνία μας, που σχεδόν πάντα θα καταλλήγει σε μπινελίκια το όποιο θέμα. Μπλέξαμε τωρα και τα πολιτικοικονομικά, έγινε μπάχαλο. Προτείνω να κρυώσει λίγο η μηχανή στο συγκεκριμένο θέμα και να ασχοληθουμε με τα υπόλοιπα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 14:34:26  Εμφάνιση Προφίλ
Σωστά Heretic.
Πάμε σε αυτό?

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12127

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 15:34:40  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχος, βεβαίως. Εφυγα! Α, Ιταλός κάτι που πρέπει να σχολιάσω. Αν και φαίνεται μούφα, βρεθήκαμε πολύ κοντά στην επανάσταση των Μπολσεβίκων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 17:03:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Θεωρώ ότι το να πεις κάποιον φασίστα είναι σα να τον λες προδότη.
Ελα τώρα... Ξέρεις ότι δεν εννοούσα κάτι τέτοιο.

Θα τα ξαναπούμε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 20:08:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εγω νομίζω οτι το παρακάναμε στα πολιτικά/οικονομικά. Εχει το συγκεκριμένο φόρουμ καποια θεματολογία συζήτησης. Είναι φυσιολογικό επίσης να βρίθει απο τρολ και απο καμμένες φλάντζες, ακομα και μερικοί σοβαροί να συζητάμε μεταξύ μας, είναι τέτοιες οι αποκλίσεις -απο την φύση του αντικειμένου- στην οπτική γωνία μας, που σχεδόν πάντα θα καταλλήγει σε μπινελίκια το όποιο θέμα. Μπλέξαμε τωρα και τα πολιτικοικονομικά, έγινε μπάχαλο. Προτείνω να κρυώσει λίγο η μηχανή στο συγκεκριμένο θέμα και να ασχοληθουμε με τα υπόλοιπα.

Heretic, δεν ξέρω αν το παρακάναμε, ή αν είναι "σημεία των καιρών".

Οπως είχα γράψει και λίγες αναρτήσεις πιο πάνω, αυτά που συμβαίνουν τώρα, και ο τρόπος/ταχυτητα που συμβαίνουν είναι από μόνο του ήδη στοιχείο που να οδηγεί στο κατ'εσέ μπάχαλο.

Δεν είναι όμως μπάχαλο, και θα σου πω γιατί διαφωνώ με αυτό το συγκεκριμένο.

Κακά τα ψέματα, το ΜΕΓΑ ΘΕΜΑ που απασχολεί όλους μας αυτήν την περίοδο είναι τα πολιτικοοικονομικά τεκταινόμενα. Και θα έπρεπε να είναι έτσι, εκ των γεγονότων και εκ της πραγματικότητας.

Και αν εκ πρώτης όψεως αυτό φαίνεται "ξένο" προς την εσωτεριστική φύση ενός φόρουμ σαν αυτό που μας φιλοξενεί,
εγώ θα σου πώ ότι ακριβώς αυτό κι αν είναι ένα καραμπινάτο θέμα με εσωτεριστικες προεκτάσεις (στην ψυχολογία ή τις πράξεις των ανθρώπων, ηγετών, λαού, κλπ), ή που απαιτεί και εσωτεριστικη ματιά/ανάγνωση, (και όχι μόνο οικονομο-λογιστική...) πέρα και πίσω από την κουρτίνα, όπως (προσπαθούμε να) κάνουμε εμείς εδώ, όπως κάνει ο Τραϊανού, ενδεχομένως και ο Λιάκουρας, όπως κατά καιρούς έδειξε τέτοια ψήγματα και ο Βαρουφάκης, κλπ.

Εξ'αλλου, όπως πολλάκις έχουμε πει, η οικονομία είναι μια ψευδοεπιστήμη, είναι κυρίως ψυχολογία αγορών/μαζών/διαφημιστών,
είναι σύστημα που βασίζεται σε τραπεζική "πίστη"
σε "ομολογίες" (ομόλογα) και σε τόσα άλλα που μόνο ξένα δεν είναι με τον εσωτερισμό και το ...μεταφυσικό!

(γιατί τί άλλο εκτός από μεταφυσικό θα μπορούσε να λέγεται η πίστη που έχουν όλοι, ότι ένα πράσινο χαρτάκι που γράφει πάνω το νούμερο 100, έχει κάποια αγοραστική αξία/σύμβαση, ενώ στην πραγματικότητα δεν αξίζει τίποτα και είναι ένα απλό πράσινο χαρτάκι...)

Εγώ θεωρώ απολύτως υγιή την εικόνα που βλέπω εδώ,
και θα ευχόμουν να έβλεπα και περισσότερους συμμετέχοντες,
ακόμα και αν πρόκειται για τύπους που θα εκνευρίσουν ή θα ειρωνευτούν.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 20:42:29  Εμφάνιση Προφίλ
Στηρίζω Πυθαγόρα(άσχετο αλλά εξαιρετικός ο Τραιανού, ο Δραγασάκη ςευχαρίστησε με επίσημη επιστόλή τους...Αμερικανούς για τη "διάσωση" μας,), και Αμεινία ελπίζω να συνεχίσεις να γράφεις.

Γενικά το γεγονός ότι τα του πολιτεύματος απωθούν τον πολίτη μόνο τυχαίο δεν είναι. Και λόγω αυτών που τα έχουν ετσιθελικά καταλάβει και βρωμάνε, και λόγω του ότι έτσι δρουν ανενόχλητοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 20:50:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
“I have to publicly thank the U.S. government and Mr.(President Barack) Obama as without their help and persistence that the deal has to include the debt issue and development horizon we might have not succeeded,”

Τάδε έφη Δραγασάκης. Δεν σχολιάζω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2015, 20:55:30  Εμφάνιση Προφίλ
Συνεχίζοντας,
θα κάνω μια συρραφή των κειμένων/συμπερασμάτων του zip και του Αμεινία, σε πράγματα που δείχνουν ότι όλοι μας , όσοι έχουμε μάτια και βλέπουμε, και αυτιά και ακούμε, αργά ή γρήγορα θα έχουμε μια σύγκλιση, ανεξαρτήτως αφετηρίας ή χρωματισμού ή επιμέρους προτιμήσεων (τεχνικές και υφολογικές ...λεπτομέρειες).

Ξεκινάω από το εξής:

quote:
Εγώ, απ' όλη την ιστορία, αυτό που κατάλαβα πως μας έλεγαν οι δανειστές μας (όχι πως αυτοί είναι άγιοι δηλ.) και πως είχαν και κάποιο δίκιο, είναι ότι μας έλεγαν "φτιάξτε κράτος!".

Αυτό ισχύει [εν μέρει].

Είπαμε ότι πρωτίστως είναι συμπέρασμα των Ελληνων (σχεδόν στο σύνολό τους) ήδη εδώ και αρκετές δεκαετίες ότι πάσχουμε στο θέμα "κράτος", "κρατική διοίκηση", "κρατικοί θεσμοί", κλπ

Γι'αυτό και από την εποχή του Χάρρυ Κλυν και του Ζουγανέλη μέχρι το Λαζόπουλο, αλλά και τους ΑΜΑΝ ή όποιο άλλο σχήμα, πάντα υπήρχαν και υπάρχουν πληθώρα από στραβά, παρανοϊκά, "Απίστευτα κι όμως Ελληνικά", που στην ουσία ήταν και περισσότερα ίσως από τις νορμάλ καταστάσεις.

Αστοχίες και λάθη υπάρχουν παντού, και στις πιο υποδειγματικές χώρες/οργανώσεις,

αλλά το να μπορείς να γεμίζεις 2ωρα σχεδόν καθημερινά προγράμματα επί....40 χρόνια, με τα κακώς κείμενα των ελληνικών οργανισμών, ΔΕΚΟ, υπηρεσιών, κλπ, αυτό δείχνει ότι πρακτικά ήμασταν και είμαστε, ως κράτος, ως νοοτροπία, ως διοικούντες και ως 'πολίτες' μια τεράστια δεξαμενή λαμογιάς, μπαγαμποντιάς, κουτοπονηριάς, μικρο-ή μεγαλο-κλεψιάς, απατεωνιάς, δολοπλοκίας, διαφθοράς,κλπ,κλπ,
με άλλα λόγια, όντως ίσως όχι το νοτιότερο κράτος της Ευρώπης, αλλά το βορειότερο της Αφρικής.

Αυτό το ξέραμε και το ξέρουμε,
και αυτό όπως είπα και όταν ερωτήθηκα τι θα έπρεπε να κάνει ο Τσίπρας, ήταν το (Α).

Εδώ υπάρχει μια παγίδα όμως.

Δεν φταίει μόνο αυτό για όλα.
Ακόμα και αν είχαμε ένα τέτοιο κράτος δεν σημαίνει
πχ. ότι δεν θα είχαμε χρέος
κάτι που το βλέπουμε από τις λίστες με τα χρέη όλων των χωρών, όπου φιγουράρουν και δυτικοευρωπαϊκές σχεδόν στο σύνολό τους.

Επίσης,
και εδώ έρχεται ο ρόλος και το παιχνίδι των ξένων,
αυτό που στην πραγματικότητα ήθελαν και θέλουν, είναι να σε "κάνουν καλό τόσο όσο...."
δηλαδή να σε φτάσουν σε ένα επίπεδο ας πούμε αξιοπιστίας και μη-διαφθοράς ή διαφάνειας, αλλά μέχρι εκεί που θα τους εξυπηρετεί αυτούς.

Γι'αυτό και ουδέποτε η προσπάθεια ενός ξένου κράτους να σε βοηθήσει ή να σε σώσει δεν είναι απολύτως ειλικρινής και ανιδιοτελής. Θέλει να σε φτάσει σε ένα τέτοιο επίπεδο ώστε να τον εξυπηρετείς καλυτερα, μέσα σε κάποια πολιτικώς ορθά πλαίσια, και να το αφήσει το πράγμα εκεί, γιατί αλλιώς θα του γυρίσει μπούμπερανγκ.

Είναι όπως τους παλιούς μαστόρους,
που όταν παίρνανε έναν βοηθό, ναι μεν θέλανε να του μάθουνε τρόπους και αγωγή ώστε να τον εμπιστεύονται, να έρχεται στη δουλειά στην ώρα του, να μην κλέβει ή καταστρέφει τα εργαλεία,
να ξέρει να κάνει βασικές εργασίες της εκάστοτε εργολαβίας,
αλλά να μη μάθει ποτέ τόσα όσα ξέρει και κάνει ο Μάστορας, και να παραμένει για τη ρουτίνα, τα βασικά και τα χαμαλίκια,
γιατί αλλιώς αν βοηθός μάθαινε τα πάντα και λειτουργούσε όπως ο Μάστορας, τότε πολύ απλά ...δεν θα χρειαζόταν Μάστορας.

Ναι, λοιπόν, η αλήθεια είναι ότι η Γερμανία θα ήθελε μια Ελλάδα πιο σοβαρή, που να μην κοροϊδεύει με Greek statistics, να μην χρεώνει τον Γερμανό τουρίστα 80 Ευρώ αεροδρόμιο -Σύνταγμα και χωρίς απόδειξη, να μην είναι αρτζι-μπούρτζι και λουλάς σε πολλά πράγματα,
αλλά όλα κι όλα, το Αεροδρόμιο να το φτιάχνει η Hochtief (και να επιβάλλει τους δικούς της όρους), τις προμήθειες να τις δίνει η Siemens (επίσης λειτουργώντας το ίδιο),κλπ


Γι'αυτό λοιπόν, και τα μνημόνια δεν αποσκοπούν εκεί.

Αν αποσκοπούσαν στο να γίνουμε σωστό κράτος με σωστές δομές και διαδικασίες να είστε σίγουροι πως θα ήμουν ο πρώτος και καλύτερος Μνημονιακός και ο πιο ένθερμος υποστηρικτής, έστω κι αν μας τα έγραφαν ή τα υπαγόρευαν οι ξένοι.

Άλλα το θέμα είναι ότι τα μνημόνια δεν γίνανε γι'αυτό το σκοπό.

Πχ. βλέπε αυτό:

http://www.zougla.gr/money/article/to-plan-b-se-periptosi-ptoxefsis-ipirxe-ki-ali-lisi

quote:
Με εσωτερική υποτίμηση και ταχύτατες διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις (που δεν υλοποιούνται), επιχειρούν να διορθώσουν την ανταγωνιστικότητα της χώρας και να αποπληρώσουν χρέη σε ευρώ, ώστε να καταστεί δυνατή η παραμονή σε αυτό το νόμισμα.

Πέντε χρόνια μετά, συμφωνούμε κατ' επανάληψη ετεροβαρώς σε ένα σπιράλ θανάτου, από το 2010 με όραμα το 2030 συμφωνούμε σε Μνημόνια -εντέλει ταμειολογιστικού χαρακτήρα- αποπληρωμής των δανειστών και όχι σε μια συμφωνία προοπτικής, που να δίνει απαντήσεις στο χρέος και στην ανάπτυξη. Βρισκόμαστε σε μια Ευρωπαϊκή Ένωση που αποτελεί έναν φορέα μιας αμείλικτης λογικής με στεγνά λογιστικά χρηματοοικονομικά.


Έτσι ερχόμαστε σε αυτό που έγραφε ο Αμεινίας:


quote:
εγώ συμφωνούσα με την λογικότατη στρατηγική της προετοιμασίας ...πριν τρία χρόνια.
Έχω πια συνειδητοποιήσει ότι και 53 να αφήσεις στους "πολιτικούς" "μας",ΔΕΝ θα φτιάξουν υποδομή για τίποτα.
Όχι για αλλαγή νομίσματος.
Όχι για αριθμό ταυτότητας.
Ούτε για καμπινέ...

Είμαι πεπεισμένος ότι εντός ευρώ δεν έχουμε τύχη ,πια.
Θα είχαμε αν είχαμε προλάβει να στήσουμε έστω ελαφριά βιομηχανία, από πριν το 2000 έως το 2010.
Διότι τα κονδύλια της ΕΕ δίνανε αυτή τη δυνατότητα.Είναι αλήθεια αυτό.

Όμως δεν το κάναμε.
Με πορτοκάλια και μήλα δεν αγοράζεις αυτοκίνητα, στα πλαίσια σκληρού νομίσματος και κανονισμών ΕΕ.
Θα γ@μήσεις το εμπορικό σου ισοζύγιο.Όποιος δεν το βλέπει είναι...(μη με ξαναπούν φασίστα μπρρρ).

Κατάληξη:
Οι Ευρωπαίοι-έχοντας δίκιο ή άδικο- διαλέχτε, αν και είναι άσχετο,θέλουν να ρευστοποιήσουν την επιχείρηση "Ελλάδα",η οποία δεν πάει όπως θέλουν.(αυτή είναι η μη συνομωσιακή εκδοχή...η άλλη είναι χειρότερη αλλά την αφήνω στην πάντα,για να μη μπλέξουμε).

Το θέμα είναι ότι μια χώρα δεν είναι επιχείρηση...
Μια χώρα έχει περισσότερα δικαιώματα από μια επιχείρηση.Τελεία.
Όσο κι αν δεν αρέσει σε μερικά λαμόγια.
Και αυτά τα δικαιώματα δεν τα εκμεταλεύτηκαν ποτέ οι "πολιτικοί" "μας".

Στο αγκάθι τώρα του νομίσματος...
-Αν δεν προετοιμάσεις ούτε έναν μήνα την μεταστροφή,έχεις άτακτη χρεοκοπία.Πολύ κακό.Τζιζ.
-Αν προετοιμαστείς για κάποιους μήνες έχεις σαφώς μια υπολογίσιμη λύση με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.
-Αν προετοιμαστείς τρία χρόνια έχεις κερδίσει το τζόκερ.

Οι παραπάνω τρεις εκδοχές για να έχουν νόημα πρέπει να κηρύξεις παύση πληρωμών προς όλους τους εξωτερικούς πιστωτές.Και να μην ξαναπατήσεις "play" Ποτέ.
Αυτό που λένε ότι δεν γλυτώνεις από τα εξωτερικά χρέη είναι Ψέμα.
Είναι απλά επιλογή με μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα.

Στην περίπτωσή μας έχει πιο πολλά πλεονεκτήματα.
Μετά από ένα τέτοιου τύπου default, αργείς να επαναποκτήσεις την δυνατότητα για εξωτερικό δανεισμό.Αλλά σε βάθος χρόνου είναι όχι απλά δυνατόν,αλλά και με αυξημένη αξιοπιστία.Διότι ο νέος σου πιθανός πιστωτής ξέρει ότι δεν βαρύνεσαι με παλαιά δάνεια.
Όποιος δεν το γνωρίζει αυτό είναι...(ουπς,παραλίγο πάλι να.. )



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy