ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 samael aun weor
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2013, 16:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους τους αναζητητές

Να σας ενημερώσω οτι όποτε θέλετε, όποιος θέλει, μπορεί να ξεκινήσει δωρεάν τα μαθήματα γνωστικής διδασκαλίας περί εσωτερισμού, αλχημείας και άλλων φαινομένων όπως αυτά της αστρικής προβολής, της μόρας κ.τ.λ.

Δίδονται 23 διαλέξεις θεωρητικού και πρακτικού περιεχόμενου χωρίς κάποια απαίτηση πέρα από τη συνεπή παρακολούθηση και κατά το δυνατόν εφαρμογή όσων παραδίδονται στα μαθήματα. Οι ώρες/μέρες είναι συζητήσιμες.

Για να επικοινήσετε μαζί μας για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να μας βρείτε στα στοιχεία που αναγράφονται στο παρακάτω φυλλάδιο ή να μιλήσουμε στο προσωπικό μου e-mail: gnostic.studies@in.gr

"..καὶ ἐὰν ἔχω προφητείαν καὶ εἰδῶ τὰ μυστήρια πάντα καὶ πᾶσαν τὴν γνῶσιν (...) ἀγάπην δὲ μὴ ἔχω, οὐδέν εἰμι"

Edited by - Gnostic Student on 07/05/2013 16:56:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2013, 18:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώση είναι εμπειρία. Σου έρχεται από εκεί που δε το περιμένεις. Είναι αποτέλεσμα ιδιαίτερα λεπτοφυών διεργασιών που ενώ είναι διαφορετικές στο καθένα , όμως έχουν τον ίδιο προσανατολισμό για όλους. Η οργανωμένη διδαχή της γνώσης , νοθεύει και καταστρέφει την ιερή διαδικασία που συντελείτε στο πάνσοφο ανθρώπινο πυρήνα .
Έτσι……
…..Καθόλου δωρεάν δεν είναι φίλε μου. Το τίμημα είναι πολύ βαρύ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2013, 01:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notirk
Η γνώση είναι εμπειρία.
Έτσι ακριβώς.
quote:
Η οργανωμένη διδαχή της γνώσης , νοθεύει και καταστρέφει την ιερή διαδικασία που συντελείτε στο πάνσοφο ανθρώπινο πυρήνα .

Μιλάς μάλλον για τη διανοητική διδαχή. Η διανοητική διδαχή δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να προσφέρει λόγω του οτι της λείπει η εμπειρία όπως λέγαμε, και για έναν "κοιμισμένο" είναι εν δυνάμει περιοριστική.
Εντούτοις η οργάνωση -γενικά- είναι χρήσιμη. Είτε είναι οργάνωση για να μοιράσεις πέντε φυλάδια, είτε είναι για να ανοίξεις έναν καινούριο χώρο σε μια νέα πόλη, μια νέα χώρα ή μια νέα ήπειρο, που σημαίνει νέα ανοίγματα, νέες ευθύνες, νέες κρίσεις, δοκιμασίες κλπ. Αυτό σχετίζεται και με τη συμβίωση, που είναι αυτό που επιδιώκεται σε μια ομάδα. Η συμβίωση σε αναγκάζει να δεις τον εαυτό σου και όχι απλά να μιλάς για Γνώση. Και η εξωτερική οργάνωση είναι συνδεδεμένη με την εσωτερική, επομένως μην την "σνομπάρουμε".

quote:
…..Καθόλου δωρεάν δεν είναι φίλε μου. Το τίμημα είναι πολύ βαρύ.
Πράγματι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2014, 11:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι είναι η Γνώση

Γνώση είναι η απευθείας εμπειρία, που μας επιτρέπει να κατανοήσουμε κάθε τι γύρω μας. Η Γνώση δεν είναι μια διανοητική διαδικασία αλλά μια αυθόρμητη λειτουργία της συνείδησης, που εμπεριέχει την παγκόσμια σοφία και πηγάζει βαθιά μέσα από την ουσία μας. Είναι μια αποκάλυψη που λαμβάνει χώρα μέσα μας, όταν εμείς έχουμε διεισδύσει στην πραγματικότητα των όντων γύρω μας. Όσο πιο βαθιά έχουμε βιώσει, μέσα σε κάθε κύτταρό μας, στον πυρήνα της ύπαρξής μας, αυτήν την αποκάλυψη, τόσο πιο απόλυτη και ολοκληρωμένη είναι η Γνώση.
Μέσα στην καθημερινότητά μας και με τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε τη ζωή χωρίς έκπληξη, σαν επανάληψη κάποιων δεδομένων καταγραφών, μπαίνουμε στη θέση ενός υπνωτισμένου και άβουλου θεατή (διεκπεραιωτή) της ζωής και του εαυτού μας. Από αυτή τη θέση του βουβού θεατή, καλούμαστε να περάσουμε στη θέση του πραγματικού παρατηρητή, που χωρίς να ταυτίζεται με τα γεγονότα και να αντιδρά αδιάκοπα στις προκλήσεις της ζωής, βιώνει αληθινά. Έτσι, παρατηρώντας και γνωρίζοντας τον εαυτό μας, και κατ’ επέκταση τον κόσμο γύρω μας, αρχίζουμε συνειδητά, να δρούμε, να αισθανόμαστε, να σκεφτόμαστε και να γινόμαστε οι πραγματικοί κυρίαρχοι της ζωής μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RA
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2020, 18:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μελετάμε τις διδασκαλίες του Α.Δ. SAMAEL AUN WEOR σε 23 πόλεις της Ελλάδας

http://gnosisellas.gr

Τα κέντρα μας: http://www.gnosisellas.gr/index.php/epikoinwnia.html

Γνωστικός Πολιτιστικός Σύλλογος SAMAEL LAKHSMI

Edited by - RA on 18/02/2020 18:21:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2020, 17:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακούγεται λίγο σαν διαφήμιση αυτό, ε?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2020, 13:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι διαφήμιση, αλλά τη θεωρώ μάλλον τίμια διαφήμιση ή ενημέρωση γιατι γίνεται ανοικτά χωρίς προσπάθεια συγκάλυψης/παραπλάνησης και γίνεται επίσης σε σχετικό με το θέμα χώρο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2021, 09:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, ερώτημα επειδή βλέπω μυστήρια ενέργεια γύρω από το όνομα Samael Aun Weor.

Μπορεί κάποιος από τους μαθητές ή τέλος πάντων αυτούς που ασχολούνται και μελετούν αυτήν την διδασκαλία, που πηγαίνουν και συμμετέχουν σε διαλέξεις και σεμινάρια (βλέπω πως έχει πολλά ... και συνεχίσουν και για χρόνια δηλ.) να μας πει τι έχει κερδίσει από αυτήν ; Του έχει κάνει καλό ; του έχει κάνει κακό ; Είχε κάποιο όφελος ας πούμε στην ζωή του γενικότερα ; (επί πρακτικής βάσης, έτσι ; όχι θεωρητικά). Ας είναι και κάτι απλό, δεν έχει σημασία, του τύπου π.χ "αυτός ο τύπος με βοήθησε να κόψω το κάπνισμα", "με βοήθησε να γνωρίσω ότι είμαι ένας φαφλατάς", ή "ότι είμαι ένας ψεύτης". Θα ήταν ενδιαφέρον κάποιος να μας πει αν έχει πρακτικό αποτέλεσμα η διδασκαλία του κυρίου αυτού. (Αλλά κάποιος ο οποίος είναι ενεργός, έτσι ; Δηλ. συμμετέχει ακόμη και σήμερα, ακόμη και τώρα ...)

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"

Edited by - kangaro on 12/04/2021 09:33:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orderinchaos
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2021, 14:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orderinchaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαγραφή μηνύματοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2021, 20:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λοιπόν, ερώτημα επειδή βλέπω μυστήρια ενέργεια γύρω από το όνομα Samael Aun Weor.

Μπορεί κάποιος από τους μαθητές ή τέλος πάντων αυτούς που ασχολούνται και μελετούν αυτήν την διδασκαλία, που πηγαίνουν και συμμετέχουν σε διαλέξεις και σεμινάρια (βλέπω πως έχει πολλά ... και συνεχίσουν και για χρόνια δηλ.) να μας πει τι έχει κερδίσει από αυτήν ; Του έχει κάνει καλό ; του έχει κάνει κακό ; Είχε κάποιο όφελος ας πούμε στην ζωή του γενικότερα ; (επί πρακτικής βάσης, έτσι ; όχι θεωρητικά). Ας είναι και κάτι απλό, δεν έχει σημασία, του τύπου π.χ "αυτός ο τύπος με βοήθησε να κόψω το κάπνισμα", "με βοήθησε να γνωρίσω ότι είμαι ένας φαφλατάς", ή "ότι είμαι ένας ψεύτης". Θα ήταν ενδιαφέρον κάποιος να μας πει αν έχει πρακτικό αποτέλεσμα η διδασκαλία του κυρίου αυτού. (Αλλά κάποιος ο οποίος είναι ενεργός, έτσι ; Δηλ. συμμετέχει ακόμη και σήμερα, ακόμη και τώρα ...)



Καλησπέρα kangaro,
Θα επιχειρήσω να δώσω μια απάντηση στο ερώτημά σου μιας που ασχολούμαι με αυτή τη διδασκαλία περίπου δέκα χρόνια - πράγμα βέβαια το οποίο να ξεκαθαρίσω δεν με καθιστά αυθεντία κάποιου τύπου.
Η γνωστική διδασκαλία έχει τρία χαρακτηριστικά που την κάνουν μοναδική:
1) Αναφέρει όλα τα πράγματα που χρειάζεται κάποιος για την πνευματική του ανάπτυξη. Δεν αφήνει κάτι έξω.
2) Δίνει την κατάλληλη θέση στην συνουσία (στο σεξ) δεν το αγνοεί, δεν το υποβιβάζει και δεν το δαιμονοποιεί. Εξηγεί ακριβώς πώς σχετίζεται με την πνευματική ανάπτυξη.
[Στην γνωστική διδασκαλία το σεξ σχετίζεται με τον δεύτερο παράγοντα της αφύπνισης της συνείδησης που ονομάζεται αναγέννηση]
3) Η διδασκαλία δεν μένει στην θεωρία, υπάρχουν πλήθως πρακτικών και κατα τακτά χρονικά διαστήματα οργανώνονται talleres (Συμβιώσεις όπου εφαρμόζονται όλες οι ασκήσεις και αρχές της διδασκαλίας)

Αυτά σε γενικές γραμμές, χωρις να υπησέλθω σε λεπτομέρειες.
Για εμένα, προσωπικά μιλώντας, σαν άνδρας και σαν άνθρωπος, μια διδασκαλία η οποία δεν αναφέρεται στο σεξ, είναι μια γυμνή διδασκαλία.

Στην ερώτησή σου πώς η διδασκαλία αυτή άλλαξε τη ζωή μου, η απάντηση είναι οτι όταν την εφαρμόζω η ζωή μου γεμίζει με συναισθήματα αφθονίας, σε έλλειψη καλύτερης περιγραφής.
Όταν δεν την εφαρμόζω όπως θα ήθελα ή όπως θα έπρεπε για να έχω κάποια αποτελέσματα, βοηθάει η υποστήριξη που σου παρέχει η ομάδα, σε κρατάει σε ενα δρόμο - εαν βέβαια θέλεις να κρατηθείς.
Εαν τα συνδυάζεις και τα δύο - την παρουσία σου δηλαδή στην ομάδα και την πρακτική - μπορείς να πετάξεις.
Στην πράξη ο άνθρωπος έχει πολύ λίγη θέληση για το πνευματικό. Στην καλύτερη περίπτωση έχει μια περιέργια ή μια ανησυχία που έχει παραχθει απ' τις πολλές φορές που η ζωή τον έφερε αντιμετωπο με τον εαυτό του.
Εαν κάποιος θέλει να προχωρήσει πνευματικά αυτή τη περίοδο, θα ειναι σχεδον αδύνατο να το κάνει, χωρίς τη σωστή υποστήριξη. Ο λόγος είναι οτι η ζωή μας καταπίνει όλους. Λέγοντας ζωή, εννοούμε την δουλειά, την πολιτική, την οικογένεια, την κοινωνία κλπ.. τιποτα απο αυτά δεν σπρώχνουν την πνευματική μας προόδο, αντίθετα την καταπιέζουν
Εναποκειται σε εμάς να παράξουμε μια ενέργεια, μια κατάσταση ισχυρότερη απο τις δυνάμεις της κτηνωδίας και του ύπνουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2021, 20:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι διαφήμιση, αλλά τη θεωρώ μάλλον τίμια διαφήμιση ή ενημέρωση γιατι γίνεται ανοικτά χωρίς προσπάθεια συγκάλυψης/παραπλάνησης και γίνεται επίσης σε σχετικό με το θέμα χώρο.

Να αναφέρω, εαν δεν το έχω κάνει ήδη, οτι εγώ δεν έχω κάποια σχέση με την ομάδα αυτής της διαφήμισης. Υπάρχουν πολλές οργανώσεις που είναι ή αποκαλούνται "γνωστικές". Στοιχεία για τη δική μου ομάδα υπάρχουν στο προφίλ μουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy