ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ Ο...."ΝΑΖΩΡΑΙΟΣ"?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 01:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρεχαγύρευε, σου υπενθυμίζω ένα παλαιότερο μήνυμά μου, μήπως λέω και το εμπεδώσεις κάποια μέρα το θέμα.

Festum Dionysis Eleutherii Rustici

Η Χριστιανική Εκκλησία έπρεπε να δείξει στις πρώτες μέρες της πιο προκομμένη απ’ τους παλιούς.
Πήρε λοιπόν την εορτή «Festum Dionysis Eleutherii Rustici» και δημιούργησε τρεις αγίους.

Τον Άγιο Διονύσιο, τον Άγιο Ελευθέριο, και τον Άγιο Rustique.

Την εορτή των Πιθοιγίων δηλαδή όταν οι αρχαίοι Έλληνες άνοιγαν τα βαρελάκια με το κρασάκι τους η Εκκλησία την μετέτρεψε σε Αγία Bibiane.

Ακόμα και το γαϊδουράκι του Διονύσου έπαιξε και αυτό τον ρόλο του.

Ας μη ξεχνάμε ότι όλοι εκείνοι που είχαν προσληφθεί με «σημειώματα» των Υπηρεσιών Ασφαλείας για να μακελέψουν όλες τις παλιές θρησκείες δεν το είχαν τίποτα να πουν ότι ήσαν αυτόπτες μάρτυρες ακόμη και σε ....έκλειψη Ηλίου ....με πανσέληνο. Η σύγχρονη εκκλησία του Τρεχαγύρευε αυτό τον παραμυθά τον έκανε και Άγιο. Ξέρεις για ποιόν λέω;


Απάτη και ευπιστία είναι δυστυχώς δίδυμα κακά παιδιά μιας μαμάς που λέγεται κακή διανοητική κατάσταση.

Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 01:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., τόσες φορές σ' έχει εκθέσει ο απολογητής κι εσύ επιμένεις να μαθαίνεις ιστορία από εκεί;;;

Άνοιξε κάποιο απ' τα ανέκδοτα, αρχαία κείμενα που "έχεις" και ρίξε μια ματιά...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 10:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ, χωρις την ειρωνία και με κανένα
επιχείρημα, αδυνατώ πλέον να σε φανταστώ...
επι του θέματο φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ, άλλο ο καθαγιασμός ημερών
απο ειδωλολατρικά έθιμα και άλλο το αν ήταν αισχρός,
μέθυσος, επιρρεπής στα πάθη και ομοφυλόφιλος ο Διόνυσος...
Αγαπητέ Γιάπετ, τα ίδια κείμενα που αμφσβητείς, είναι γνωστά
σε όλους, προς τι η λάσπη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 14:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ΕΡΙΩΠΙΣ

Γράφεις:
"Ας μη ξεχνάμε ότι όλοι εκείνοι που είχαν προσληφθεί με «σημειώματα» των Υπηρεσιών Ασφαλείας για να μακελέψουν όλες τις παλιές θρησκείες δεν το είχαν τίποτα να πουν ότι ήσαν αυτόπτες μάρτυρες ακόμη και σε ....έκλειψη Ηλίου ....με πανσέληνο. Η σύγχρονη εκκλησία του Τρεχαγύρευε αυτό τον παραμυθά τον έκανε και Άγιο. Ξέρεις για ποιόν λέω;"

Δηλαδή θέλεις να πεις ότι το 60 μ.Χ. οι υπηρεσίες ασφαλείας στην Ελλάδα λειτουργούσανε ώστε να μακελέψουνε οι Χριστιανοί τους ειδωλολάτρες;;;;;

Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορική θεωρία!

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 16:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου τρεχα...., δεν λες τίποτε απολύτως επί κανενός θέματος, όπως πάντα.

Απλά αποτελείς μια γραφική νότα, στο πέλαγος των συζητήσεων.

Αν αυτό που έγραψα για ανέκδοτα, αρχαία κείμενα που "έχεις" στη βιβλιοθήκη σου, το θεωρείς ειρωνία, τοτε θα πρέπει να προσέχεις τι γράφεις για τον εαυτό σου.

Την πληροφορία αυτή, εσύ την έδωσες στο φόρουμ (ή όχι;), αλλά δεν βλέπω να τα χρησιμοποιείς...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 17:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς φίλε μου Γιάπετ, βλέπω ότι διάλεξες τον
δρόμο της ασυννενοησίας, πράγμα που κάπου το περίμενα,
αφού το έχεις κάνει πολλές φορές...
Φίλε μου αυτό που είπα είναι ότι για τον Διόνυσο και τα
άλλα αίσχη του 12θεου, υπάρχουν αγγειογραφίες, σωσμένα κείμενα
βιβλία και και άλλες μαρτυρίες, αλλά το θέμα ήταν ότι δεν αμφισβητούνται γιατί υπάρχουν σε βιβλία..
Εσύ αν στρουθοκαμηλίζεις,
είναι δικό σου το πρόβλημα... Μην το μεταθέτεις αλλού...
Δεν θέλεις να φτάσουμε σε κοινό συμπέρασμα μαζί... Κατανοητό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 19:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νάτος και ο ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ που βάλθηκε να μας κουφάνει!!!

Πεισίστρατος ..... Τύραννος ........ εισήγαγε;;;;

Σοβαρά τώρα, θες να το σχολιάσω;;;

****Το εαυτό σου δουλεύεις ή τους άλλους;



Δεν αντιλεγω στο τυραννικο καθεστως του Πεισιστρατου Ψηλε , αλλα αυτο δεν φτανει να αποδωσουμε σε οτι εχει κανει αντιδημοκρατικη χροια . Θα πρεπει να ξερεις (και αν δεν ξερεις , μαθετο)
οτι ο Πεισιστρατος αφησε σε ισχυ τους νομους του Σολωνα ( ποιος τυραννος το κανει)
οτι ενισχυσε το εμποριο και την βιοτεχνια
οτι στις μερες του η Αθηνα ειχε μεγαλη οικονομικη αναπτυξη (με την εφαρμογη της "δεκατης" )
οτι εφτιαξε δρομους , μνημεια , διαφορα δημοσια εργα
οτι εκανε αναδασμο της γης , δινοντας την στους ακτημονες
οτι εδωσε χαμηλοτοκα δανεια στους αγροτες
οτι στα 20 χρονια που κεβερνησε , η Αθηνα δεν ενεπλακη σε κανεναν πολεμο
κλπ κλπ κλπ
Ολα αυτα ειναι δειγματα "δημοκρατικης" τυραννιας ... χωρις βεβαια να λοιπουν και τα εκτροπα ενος τετοιου καθεστωτος οπως ειπα στην αρχη .
Στοιχιματιζω οτι τα γνωριζες ολα αυτα αλλα κανεις το παιχνιδι σου και εσυ ... ενα παιχνιδι ανουσιο , κακογουστο και κακοβουλο στο βωμο της κατασυκοφαντησης εν γενει του αρχαιου Ελληνικου κοσμου ...


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 03:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Στοιχιματιζω οτι τα γνωριζες ολα αυτα αλλα κανεις το παιχνιδι σου και εσυ ... ενα παιχνιδι ανουσιο , κακογουστο και κακοβουλο στο βωμο της κατασυκοφαντησης εν γενει του αρχαιου Ελληνικου κοσμου ...


Να συκοφαντήσω τους αρχαίους προγόνους μου για ποιο λόγο;

Δεν θέλω να αλλάξει τίποτα από τα σημερινά σύνορα της χώρας μου.
Δεν απαιτώ και ούτε διεκδικώ κάποια αποκλειστικότητα ούτε κανένα σφραγιδάκι αυθεντικότητας!!

Πίστεψέ με, θέλω πολύ να δούμε ή τουλάχιστον να προσπαθήσουμε να δούμε τα πράγματα ως έχουν, ανεξαρτήτως πεποιθήσεων.
Βέβαια, αυτό που κουβαλά ο καθένας μέσα μας, θέλοντας και μη μας επηρεάζει στη στάση μας απέναντι στα γεγονότα.
Είναι δυνατόν, όμως, να δούμε τα γεγονότα ως ανθρώπινες πράξεις χωρίς να θέλουμε, ντε και καλά, να τις εντάξουμε και να τις χρεώσουμε σε μια πίστη, σε μια φιλοσοφία ή σε έναν πολιτισμό εάν αυτό δεν συμβαίνει;

Για μένα, όσο δολοφόνος είναι ένας σταυροφόρος η ένας Πορτογάλος αποικιοκράτης, άλλο τόσο δολοφόνος είναι και οποιοσδήποτε αρχαίος στρατηλάτης, στα μάτια των αθώων παιδιών ή μανάδων, συζύγων, ........ των θυμάτων των κατακτημένων λαών.

Όσες λάθος εντολές και προτροπές ενδέχεται να περιέχονται στη διδασκαλία ενός «θρησκευτικού ηγέτη», άλλες τόσες μπαρούφες ενδέχεται να περιέχονται και στα λόγια ενός σοφού, αρχαίου ή σύγχρονου!

Ό, τι είναι ηθικό σήμερα, που κανένας γραπτός νόμος δεν όρισε αλλά βγαίνει από την ψυχή του ανθρώπου, άλλο τόσο ηθικό ήταν και τότε, τους αρχαίους καιρούς, άσχετα αν τότε συνήθιζαν ή όχι να εκδίδουν π.χ. και τις κόρες τους. Ο πόνος και τα τραύματα που προκαλούσαν οι απεχθείς πράξεις τότε, είναι τα ίδια και σήμερα από παρόμοιες πράξεις. Τα ίδια σημάδια αφήνουν.

Όπως και να έχει, η ιστορία είναι το παρελθόν μας και δεν γίνεται να την αλλάξουμε. Δεν πετσοκόβω τίποτα και δεν πετώ στα σκουπίδια ό, τι δεν μου αρέσει. Δεν εξωραΐζω αλλά προσπαθώ να μαθαίνω.
Πιστεύω πως η λαμπρότητα του πολιτισμού μας δεν είναι μόνο δική μας κληρονομιά και δεν φωτίζει μόνο την Ελλάδα. Είναι μια παγκόσμια κληρονομιά και υπεύθυνοι είμαστε όλοι μας να τη διαφυλάξουμε και να τη μεταδώσουμε σε αυτούς που θα έλθουν μετά από εμάς. Το ίδιο νιώθω και για τους αρχαίους πολιτισμούς των άλλων λαών. Αυτό λέω και προσπαθώ να το μεταδώσω και στους συναδέλφους και φίλους εδώ που ζω στο εξωτερικό.
Δεν πρέπει να μάχονται (για τους λόγους τους ο καθένας) τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό (και κατά συνέπεια και τον «νέο ελληνικό πολιτισμό»), αλλά να τον νιώσουν κτήμα τους και να μιλήσουν γι’ αυτόν στα παιδιά τους και να προσπαθήσουν να τους μεταδώσουν τις αξίες, τις ιδέες, τα ιδανικά, ...... και να σκαρτάρουν όσα αυτοί νομίζουν πως δεν αξίζουν.

Σου είπα όλα τα παραπάνω γιατί πιστεύω πως σκεπτόμενοι κατ’ αυτόν τον τρόπο και θέτοντας τις συζητήσεις σε αυτό το πλαίσιο, τότε μπορούμε να ελπίζουμε σε κάτι το θετικό.
Αν στρέφουμε συνεχώς τη κάθε συζήτηση στους «χρστιανοεβραίους» ή «ιουδαιχριστιανούς» ή «χλαμυδοφορεμένους» ή «χριστιανόπληκτους» ή «αρχαιόπληκτους» ....... το σίγουρο είναι πως το κάνουμε μόνο και μόνο γι να πλήξουμε τη συζήτηση και τους συνομιλητές μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 06:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ μου, έχεις τον ψήφο μου σήμερα.

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 09:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα εσύ και κάποιοι άλλοι γνωστοί,φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ,
αμφισβητείτε ότι οι χριστιανοί διακατέχονται
απο υγιείς θέσεις και ότι πάσχουμε απο αλυτρωτισμό...
Αυτό βέβαια λέγεται, μόνο και μόνο για να έχετε άλλοθι
για τα όσα λέτε για τον χριστιανισμό..
Γιατί παραξενεύεσαι; Καθημερινοί άνθρωποι είμαστε όλοι
μας, οι χριστιανοί, άλλοι θέλουν να διακρίνονται και
διαλέγουν το λάθος τρόπο...
Αντιπαράθεση στοιχείων και διάθεση για γνώση να υπάρχει
κι όχι αντιπαλότητα και σίγουρα θα φτάσουμε κάπου, μέσα
απο τον διάλογο.. Κι εννοώ στην αλήθεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 15:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., δεν φταίω εγώ, αν εσύ λες κουταμάρες και προσπαθείς να εντυπωσιάσεις τους αναγνώστες.
Απλά θα πρέπει να προσέχεις τι αναφέρεις για σένα και τις δυνατότητές σου, επειδή όλα στην πορεία, αποκαλύπτονται...

Στο προηγούμενο μήνυμά μου σου έγραψα:

"Αν αυτό που έγραψα για ανέκδοτα, αρχαία κείμενα που "έχεις" στη βιβλιοθήκη σου, το θεωρείς ειρωνία, τοτε θα πρέπει να προσέχεις τι γράφεις για τον εαυτό σου.
Την πληροφορία αυτή, εσύ την έδωσες στο φόρουμ (ή όχι;), αλλά δεν βλέπω να τα χρησιμοποιείς...
"

Και μου απάντησες:

quote:
Φίλε μου αυτό που είπα είναι ότι για τον Διόνυσο και τα
άλλα αίσχη του 12θεου, υπάρχουν αγγειογραφίες, σωσμένα κείμενα
βιβλία και και άλλες μαρτυρίες,

Φυσικά, αναφερόμουν στη δήλωσή σου, εδώ, στις 13/07/2008, 13:12:47:

quote:
...καθώς γνωρίζω από πρώτο χέρι,
ότι Σκυθούπολη με τη μορφή που λες δεν υπήρξε...

Σε ρώτησα λοιπόν, εδώ

Μπορείς να αποσαφηνίσεις αυτή τη δήλωση;
Επειδή το "πρώτο χέρι" με κάνει και σκέπτομαι πράγματα... αδύνατα!!!

Και μου απάντησες ως εξής:

quote:
Φίλε Γιάπετ, ας πούμε ότι υπάρχουν αρχαία κείμενα που
δεν κυκλοφορούνε στο εμπόριο,

...αφήνοντας να εννοηθεί, σαφώς, ότι μερικά βρίσκονται στην κατοχή σου, διαφορετικά δεν θα μπορούσες να βεβαιώσεις το παραπάνω, περί Σκυθόπολης...

Που βλέπεις λοιπόν, την ειρωνία και γιατί δήλωσες κάτι που υποστηρίζει μεν τις δηλώσεις σου, πλην όμως είναι ψέμματα;

Φτηνά κόλπα, αγαπητέ, που μόνο σε εκθέτουν... και θα πρέπει να προσέχεις τις τοποθετήσεις σου, διότι δεν υπάρχουν αφελείς στο φορουμ...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 18:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το περίεργο είναι ότι επιμένεις φίλε Γιάπετ...
Εσύ μιλάς για τα κείμενα που έχω και εγώ μιλώ για τα
κείμενα και τα αγγεία οπου δείχνουν τι είδους θεοί ήταν
το 12θεό...Αίσχη και ζωώδη πάθη, που μόνο άνθρωποι μπορούν
να έχουν κι όχι θεοί... Για τα δικά μου βιβλία και κείμενα,
εσύ μιλάς, όχι εγώ...Όσο προσπαθείς να το κάνεις....
Επι του θέματος, αλήθεια, περί μάγων και Θεού, δεν λές τιποτα
πια;Τι έμεινε απο τον Τυαννέα; Η μνήμη κάποιων νοσταλγών, τίποτε
άλλο... Γι αυτό δεν υπάρχε καμία σύγκριση με τον Χριστό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 20:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να συκοφαντήσω τους αρχαίους προγόνους μου για ποιο λόγο;
Καλο θα ηταν να μας ελεγες εσυ το γιατι αφου εσυ το κανεις ...
quote:
Δεν θέλω να αλλάξει τίποτα από τα σημερινά σύνορα της χώρας μου.
Δεν απαιτώ και ούτε διεκδικώ κάποια αποκλειστικότητα ούτε κανένα σφραγιδάκι αυθεντικότητας!!

Χαιρομαι γι΄αυτο .
quote:
Πίστεψέ με, θέλω πολύ να δούμε ή τουλάχιστον να προσπαθήσουμε να δούμε τα πράγματα ως έχουν, ανεξαρτήτως πεποιθήσεων.

Διατηρω τις επιφυλαξεις μου . Απο την στιγμη που εισαι μελος ή μερος καποιου δογματος θρησκευτικου αμφιβαλω αν εχεις πραγματι την ικανοτητα να το πραξεις παροτι ,απ΄οτι λες, εχεις καλη προαιρεση . Αλλωστε το παρελθον σου στο forum δεν εδειξε κατι τετοιο ...
quote:
Είναι δυνατόν, όμως, να δούμε τα γεγονότα ως ανθρώπινες πράξεις χωρίς να θέλουμε, ντε και καλά, να τις εντάξουμε και να τις χρεώσουμε σε μια πίστη, σε μια φιλοσοφία ή σε έναν πολιτισμό εάν αυτό δεν συμβαίνει;

Ειτε θελουμε ειτε οχι οι πραξεις μας ειναι ανθρωπινες πραξεις , απο κει και περα ομως καθε γεγονος που ελαβε χωρα σε καποια εποχη εντασεται σε καποια απο τις παραμετρους που ανεφερες ή σε καποια αλλη που δεν ανεφερες ... εκτος κι αν δεν αντιλαμβανομαι το θεμα στην σωστη του διασταση οποτε χρηζει απο μερους σου παραδειγματισμο .
quote:
Για μένα, όσο δολοφόνος είναι ένας σταυροφόρος η ένας Πορτογάλος αποικιοκράτης, άλλο τόσο δολοφόνος είναι και οποιοσδήποτε αρχαίος στρατηλάτης, στα μάτια των αθώων παιδιών ή μανάδων, συζύγων, ........ των θυμάτων των κατακτημένων λαών.
Δεν ξερω αν και κατα ποσο εννοεις τα οσα λες . Θα καταδικαζες δηλαδη τον μεγα και αγιο Κωνσταντινο ως μητροκτονο και παιδοκτονο ; Τι θα πεις (ή ειπες ) στα παιδια σου ;

quote:
Όσες λάθος εντολές και προτροπές ενδέχεται να περιέχονται στη διδασκαλία ενός «θρησκευτικού ηγέτη», άλλες τόσες μπαρούφες ενδέχεται να περιέχονται και στα λόγια ενός σοφού, αρχαίου ή σύγχρονου!

Λοιπον ειχα δικιο για τις επιφυλαξεις μου ... απο το υφος της γραφης σου φαινεται πως δεν βλεπεις αντικειμενικα τα πραγματα ...
quote:
Ό, τι είναι ηθικό σήμερα, που κανένας γραπτός νόμος δεν όρισε αλλά βγαίνει από την ψυχή του ανθρώπου, άλλο τόσο ηθικό ήταν και τότε, τους αρχαίους καιρούς, άσχετα αν τότε συνήθιζαν ή όχι να εκδίδουν π.χ. και τις κόρες τους. Ο πόνος και τα τραύματα που προκαλούσαν οι απεχθείς πράξεις τότε, είναι τα ίδια και σήμερα από παρόμοιες πράξεις. Τα ίδια σημάδια αφήνουν.

Συμφωνω εν μερει ... αν και αυτες οι γενικοτητες δεν μ΄αρεσουν ... Οι ηθικες αξιες διαφερουν λιγο - πολυ απο λαο σε λαο (ως στοιχεια πολιτιστικου επιπεδου) και δεν μπορει να κριθουν (αν οχι στο συνολο τους , μερικως) με τα σημερινα κρητηρια . Επι παραδειγματι γνωριζουμε απο τον Ηροδοτο οτι οι Ινδοι ετρωγαν του νεκρους τους και αντεδρασαν αποτροπιασμενοι στην προτροπη των Ελληνων να τους θαψουν οπως και οι Ελληνες με τον ιδιο τροπο αντεδρασαν στην προτροπη των Ινδων να τους μαγειρεψουν και να τους φανε ... Το γεγονος αυτο καθαυτο ειναι "ανθρωπινη πραξη" αλλα αποτελει θρησκευτικο και πολιτισμικο στοιχειο ειτε θελουμε ειτε οχι .
Βεβαιως το παραδειγμα σου σημερα ειναι ευστοχο και συμφωνω μαζι σου οπως και ολοι μας εδω φανταζομαι , αλλα υπαρχει περιπτωση καποιος λαος να το ειχε ενταξει , το ηθικο μερος του , ως καθημερινο ή θρησκευτικο ή πολιτιστικο συμβαν ελασσονος σημασιας .
quote:
Όπως και να έχει, η ιστορία είναι το παρελθόν μας και δεν γίνεται να την αλλάξουμε.
Συμφωνω απολυτως !
quote:
Δεν πετσοκόβω τίποτα και δεν πετώ στα σκουπίδια ό, τι δεν μου αρέσει. Δεν εξωραΐζω αλλά προσπαθώ να μαθαίνω.

Χμμμ !!!
quote:
Πιστεύω πως η λαμπρότητα του πολιτισμού μας δεν είναι μόνο δική μας κληρονομιά και δεν φωτίζει μόνο την Ελλάδα. Είναι μια παγκόσμια κληρονομιά και υπεύθυνοι είμαστε όλοι μας να τη διαφυλάξουμε και να τη μεταδώσουμε σε αυτούς που θα έλθουν μετά από εμάς. Το ίδιο νιώθω και για τους αρχαίους πολιτισμούς των άλλων λαών. Αυτό λέω και προσπαθώ να το μεταδώσω και στους συναδέλφους και φίλους εδώ που ζω στο εξωτερικό.
Δεν πρέπει να μάχονται (για τους λόγους τους ο καθένας) τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό (και κατά συνέπεια και τον «νέο ελληνικό πολιτισμό»), αλλά να τον νιώσουν κτήμα τους και να μιλήσουν γι’ αυτόν στα παιδιά τους και να προσπαθήσουν να τους μεταδώσουν τις αξίες, τις ιδέες, τα ιδανικά, ...... και να σκαρτάρουν όσα αυτοί νομίζουν πως δεν αξίζουν.

Κυριε μου , με βρισκετε συμφωνο περα για περα ... (αρκει βεβαια να γνωρισουμε την ιστορια και οχι την πλασματικη ιστορια ...)
quote:
Σου είπα όλα τα παραπάνω γιατί πιστεύω πως σκεπτόμενοι κατ’ αυτόν τον τρόπο και θέτοντας τις συζητήσεις σε αυτό το πλαίσιο, τότε μπορούμε να ελπίζουμε σε κάτι το θετικό.
Αν στρέφουμε συνεχώς τη κάθε συζήτηση στους «χρστιανοεβραίους» ή «ιουδαιχριστιανούς» ή «χλαμυδοφορεμένους» ή «χριστιανόπληκτους» ή «αρχαιόπληκτους» ....... το σίγουρο είναι πως το κάνουμε μόνο και μόνο γι να πλήξουμε τη συζήτηση και τους συνομιλητές μας.

Ολα ειναι σχετικα Ψηλε ... ακομη και το τι θεωρει ο καθενας μας θετικο . Αντικειμενικα να σταθει καποιος σε μια συζητηση θρησκευτικου , ιστορικου ή παρομοιου περιεχομενου ειναι δυσκολο , εξαρταται πολυ περισοτερο απο το γνωστικο υποβαθρο του καθενος παρα απο τις πεποιθησεις του . Ετσι κι αλλιως αν δεν υπαρξουν εκατερωθεν παραδοχες η κουβεντα θα ακολουθησει την "πεπατημενη" ... εντος ή εκτος πλαισιου .


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 22:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα.... απλά απέδειξα πόσο ρηχές είναι οι κουβέντες σου και πόσο εύκολα μπορείς να λες πράγματα που δεν ισχύουν.

Ο καθένας καταλαβαίνει ότι το τελευταίο σου μήνυμα, είναι αμήχανο και "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε", παρ' όλ' αυτά με επιβεβαιώνει διότι ακόμη ισχυρίζεσαι ότι έχεις αρχαία κείμενα, ακυκλοφόρητα

quote:
Εσύ μιλάς για τα κείμενα που έχω...

παρά το γεγονός ότι έχεις ρημάξει στην αντιγραφή τις γνωστές προπαγανδιστικές χριστοσελίδες...

Για τον Απολλώνιο, θα γράψω ότι θέλεις να μάθεις, απλά βρες το κουράγιο να ρωτήσεις.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 10:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Γιάπετ, η αθεράπευτη αισιοδοξία σου
με ευχαριστεί, πρέπει να είσαι χαρούμενο άτομο στη
ζωή σου....
Όχι φίλε μου,έχω βιβλία και κέιμενα που ούτε έχεις
ακούσει γιατί ήταν πάθος μου απο παιδί το διάβασμα,
τα οποία αγόραζα και έβρισκα μετά μανίας. Το δε "έβρισκα"
είναι μια λέξη που έχει να κάνει με το πόσα μέρη έχω πάει και
και δεν εννοώ πόλεις, αλλά χώρους γνώσεων...
Ωστόσο, το θέμα μας δεν είναι τα κείμενα και βιβλία μου,
παρά τα όσα σου παραθέτω για τον Διόνυσο. Σε αυτό μπορείς
να τοποθετηθείς;... γιατί δεν μου ξεφεύγεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 12:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Μα εσύ και κάποιοι άλλοι γνωστοί, φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ,
αμφισβητείτε ότι οι χριστιανοί διακατέχονται
απο υγιείς θέσεις και ότι πάσχουμε απο αλυτρωτισμό...


Πως το κατάλαβες πάλι αυτό;

Φίλε μου παρακολουθώ την αντιπαράθεσή σου με τον Γιαπέτ και μονίμως καταλήγω στο εξής συμπέρασμα: «Αν σας έβαζαν σε ένα δωμάτιο θα ασφυκτιούσατε και οι δύο από έλλειψη χώρου. Και ξέρεις γιατί;
-Διότι η ιδεοληψία σου να βλέπεις παντού εχθρούς δεν αφήνει χώρο όχι μόνο για τον Γιαπέτ αλλά ούτε καλά - καλά για σένα.

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 16:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., πέρα απ' αυτά που σωστά αναφέρει ο φίλος ο Λουκάς, το μεγαλύτερο προσόν, που φαίνεται απ' τους διαλόγοτς σου, χωρίς να είμαι ψυχολόγος, είναι η μανία αυτοπροβολής και η αγωνία να επιπλεύσεις, σε οποιαδήποτε συζήτηση.

Μ' αυτόν τον τρόπο δεν προάγεις κανένα διάλογο, στον οποίο συμμετέχεις, με την προϋπόθεση ότι κάποιος αποφασίζει να πάρει στα σοβαρά τα γραφόμενά σου και να κάνει το λάθος να εκφράσει αντίθετη άποψη. Αυτό βέβαια δεν είναι τόσο ενοχλητικό, όσο τα θέσφατα, που τις περισσότερες φορές, δεν έχουν καμμία σχέση με το θέμα ή με τον επί μέρους διάλογο που διεξάγεται κάποια συγκεκριμένη στιγμή.

Είναι η προσωπική μου γνώμη, αυτή και την εκφράζω για πρώτη και για τελευταία φορά.

quote:
Όχι φίλε μου,έχω βιβλία και κέιμενα που ούτε έχεις
ακούσει

Δεν αμφιβάλλω, απλά παραξενεύομαι που δεν τα χρησιμοποιείς, με αποτέλεσμα να αδυνατείς να απαντήσεις ακόμη και σε ερωτήματα που προκύπτουν απ' τις διαθήκες, μη με παρεξηγείς.

quote:
Ωστόσο, το θέμα μας δεν είναι τα κείμενα και βιβλία μου,
παρά τα όσα σου παραθέτω για τον Διόνυσο. Σε αυτό μπορείς
να τοποθετηθείς;... γιατί δεν μου ξεφεύγεις....

Αυτά που "παραθέτεις" για το Διόνυσο, τα έχει διαβάσει όποιος έχει μπει στις προπαγανδιστικές ιστοσελίδες των φανατικών χριστιανών και έχουν απαντηθεί ΚΑΙ από μένα.

Η Ελληνική γραμματεία απαντά ακόμη και σ' αυτές τις ανόητες προσπάθειες σπίλωσης του Ελληνικού κόσμου. Οπότε δεν προσπαθεί κανείς να σου ξεφύγει, μην έχεις εμμονές.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 23:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Μα εσύ και κάποιοι άλλοι γνωστοί,φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ,
αμφισβητείτε ότι οι χριστιανοί διακατέχονται
απο υγιείς θέσεις και ότι πάσχουμε απο αλυτρωτισμό...
Αυτό βέβαια λέγεται, μόνο και μόνο για να έχετε άλλοθι
για τα όσα λέτε για τον χριστιανισμό..

Γιατί φίλε trexagireve , μήπως σε όλες σου τις απαντήσεις δεν υπάρχουν στοιχεία αλυτρωτισμού , όταν μιλάς για συνωμοσίες , μασόνους , ανθέλληνες , εμφυλίους πολέμους , ακόμα και για δαίμονες και αρνείσαι να θέσης το δάκτυλο επί του τύπου των ήλων , και να δης καθαρά τι φταίει στην πραγματικότητα ;
quote:
trexagireve
Όχι φίλε μου,έχω βιβλία και κέιμενα που ούτε έχεις
ακούσει γιατί ήταν πάθος μου απο παιδί το διάβασμα,
τα οποία αγόραζα και έβρισκα μετά μανίας. Το δε "έβρισκα"
είναι μια λέξη που έχει να κάνει με το πόσα μέρη έχω πάει και
και δεν εννοώ πόλεις, αλλά χώρους γνώσεων...

Φίλε trexagireve , επειδή κι εγώ παιδιόθεν είχα , και έχω πάθος με το διάβασμα , σε προηγούμενη απάντησή μου αν θυμάσαι σε είχα παρακαλέσει δίχως καμία πρόθεση εμπαιγμού , να μου δώσης μερικούς τίτλους βιβλίων από αυτά που αναφέρεις , προκειμένου να τα προμηθευτώ κι εγώ .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2008, 09:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Sesostris., επαναλαμβάνω και σε σένα,
ότι εδώ συζητάμε για τον Διόνυσο και τις ...πομπές του
κυριολεκτικά, τα βιβλία και συγγράματα που έχω είναι κάτι
προσωπικό, που δεν είμαι σίγουρος ότι θα ήθελα να
μοιραστώ μαζί σας... Ούτως ή άλλως, εδώ συζητάμε για άλλα...
Όπως για τον Απολλώνιο τον Τυαννέα,ο οποίος θα ήθελα να
μου πεις κι εσύ αν στεκει ησύγκριση του με τον Χριστό.
Τη διαφορετικότητα που βλέπω στο ότι απο τη μια έχουμε ένα
άνθρωπο που έφτασε σε κάποιο σημείο γνώσης και απο την
ἀλλη έχουμε την έλευση ενός Θεού. από την αρχή ως το τέλος...
Που βλέπεις φίλε Γιάπετ τη σύγκριση και ταύτιση;Το να δηλώνεις συνέχεια ότι δε καταλαβαίνεις τι λέω, περαν τηςμιας, δηλώνει μόνο
του ότι έχεις εσύ πρόβλημα.... Αν και καταλαβαίνεις και κάνεις
το αντίθετο...
Φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ, τα συμπεράσματα σου πολύ υποκειμενικα.Η κοινωνική
και οικογενειακή μου ζωή δηλώνουν ακριβώς το αντίθετο.... Εξ
επαγγέλματος και εκ χαρακτήρος...Το ότι εσύ θέλεις να βλέπεις
εμένα έτσι, δεν είναι ελεύθερη επιλογή, αλλά λύση στην ατιπαράθεση,
για μένα αυτό σημαίνει ότι είστε στριμωγμένοι.... τίποτε άλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2008, 13:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τα βιβλία και συγγράματα που έχω είναι κάτι προσωπικό, που δεν είμαι σίγουρος ότι θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας

Δεν ακούγεται κάπως unfair αυτό ???

Κλεμένα πρωτότυπα είναι δηλαδή ???

Η γνώση δεν είναι αγαθό που πρέπει να το μοιράζεσαι ???

Και στην τελική, δεν θα πρέπει να δώσεις την δυνατότητα στους αναγνώστες σου να αξιολογήσουνε τις όποιες γνώσεις έχεις ???

Edited by - KERRY KING on 18/09/2008 13:47:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2008, 14:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά είναι προσωπικά δεδομένα, φίλε Kerry
King... Και δεν λέγονται σε κάθε ένα, παρά μόνο,
όταν βλέπεις κοινά ενδιαφέροντα...
Αν κάποιος ενδιαφέρεται για το Malleus Malleficarum,
MANDALA, κειμενα ή άλλα βιβλία, ή κείμενα που έχω,
αυτό θα φανεί,απο τις κουβέντες των άλλων,αλλά εγώ δεν
προτείνω σε κανέναν τι να διαβάσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2008, 22:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αν κάποιος ενδιαφέρεται για το Malleus Malleficarum,
MANDALA, κειμενα ή άλλα βιβλία, ή κείμενα που έχω,
αυτό θα φανεί,απο τις κουβέντες των άλλων,αλλά εγώ δεν
προτείνω σε κανέναν τι να διαβάσει...

Αντίθετα, θα ήταν πολύ χρήσιμο να διαβάσει κανείς το Malleus Maleficarum γραμμένο από τους χριστιανούς ιεροεξεταστές Heinrich Kramer και Jacob Sprenger και να "θαυμάσουν" τη χριστιανική πρακτική σε όλο της το μεγαλείο.

Η απορία μου είναι απλά αν έχεις διαβάσει τη λατινική έκδοση του 1486 ή την αγγλική μετάφραση του 1928 (αν και θα μου προκαλούσε οποιαδήποτε έκπληξη να έχεις διαβάσει έστω και το εξώφυλλο από οποιαδήποτε από τις εκδόσεις αυτές).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 00:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου Sesostris., επαναλαμβάνω και σε σένα,
ότι εδώ συζητάμε για τον Διόνυσο και τις ...πομπές του
κυριολεκτικά, τα βιβλία και συγγράματα που έχω είναι κάτι
προσωπικό, που δεν είμαι σίγουρος ότι θα ήθελα να
μοιραστώ μαζί σας.

Και εγώ φίλε trexagireve , τους τίτλους των δικών σου βιβλίων που αναφέρονται στον Διόνυσσο και τις τελετουργίες της λατρείας του σου ζήτησα .
Όσο για τα προσωπικά που δεν θέλεις να μοιραστής με άλλους θα το καταλάβαινα αν ήταν γραμμένα ειδικά για σένα , ή αν ήταν αρχαίες περγαμηνές και όχι εκδόσεις του εμπορίου .
Εκτός βέβαια αν τα ιστορικά βιβλία στα οποία αναφέρεσαι έχουν ένα και μοναδικό τίτλο «ΟΟΔΕ» .
quote:
trexagireve
Ούτως ή άλλως, εδώ συζητάμε για άλλα...
Όπως για τον Απολλώνιο τον Τυαννέα,ο οποίος θα ήθελα να
μου πεις κι εσύ αν στεκει ησύγκριση του με τον Χριστό.
Τη διαφορετικότητα που βλέπω στο ότι απο τη μια έχουμε ένα
άνθρωπο που έφτασε σε κάποιο σημείο γνώσης και απο την
ἀλλη έχουμε την έλευση ενός Θεού. από την αρχή ως το τέλος...

Ο Απολλώνιος Τυανέας καταγράφεται σαν ιστορικό πρόσωπο , πράγμα που αμφισβητείται για το Χριστό . Η ζωή και το έργο του δεν περιέχει κενά όπως του Χριστού που έχει κενό 18 ετών από τα δώδεκα έως τα τριάντα , και η όλη ιστορία του που εξελίσσεται μέσα σε 3 χρόνια παραμένει ιστορικά ατεκμηρίωτη . Και τέλος πολλά από τα περιστατικά που καταγράφονται στα ευαγγέλια είναι copy-paste από τη ζωή του Απολλώνιου .
Τώρα αν εσύ θεωρείς το Ιησού των ευαγγελίων Θεό , η άποψή σου είναι σεβαστή μεν αλλά δεν παύει να είναι η προσωπική άποψη ενός πιστού χριστιανού . Εκτός όμως από τον χριστιανισμό φίλε μου υπάρχουν και άλλες θρησκείες .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 03:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve:
.....Η κοινωνική και οικογενειακή μου ζωή δηλώνουν ακριβώς το αντίθετο....

Η πνευματική γραφικότητα στον χώρο της «οπτικής επικοινωνίας»;


ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 09:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Macedon έχω την αγγλική έκδοση του Μ.Μ.
του 1928, όπως πειγράφεις... Από κει κι έπειτα, είτε
το πιστεύεις είτε όχι, το έχω...
Φίλε sesostris, αυτά που αναφέρονται στον διόνυσο, είναι
απο κείμενα αρχαίων Ελλήνων ποιητών, τραγωδών, ιστορικών και φιλοσόφων,ποιά κατηγορία δεν εγκρινεις;...
Φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ ευθυμήσαμε πάλι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 11:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve: Φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ ευθυμήσαμε πάλι...

Τζάμπα είναι φίλε Βαγγέλη, πάρτο και ας το να πέσει κάτω.

Είδες που φοβόσουν ότι θα έλθει το τέλος του κόσμου. Να που δεν έγινε τίποτα μέσα στο καλοκαίρι. Μόνο η στενοχώρια σου μεινε.
Παραμύθια είναι όλα φίλε μου, πάρτο χαμπάρι. Ο Βαγγέλης νάναι καλά.

Λουκάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 13:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου ΕΡΙΩΠΙΣ, με συγχωρείς, αλλά εγώ άλλους
βλέπω να ζορίζονται, όχι εμένα...Άλλοι είναι που κάιγονται
και διαρρυγνύουν τα ιμμάτια τους, για το πως έχουν τα πράγματα
...Και για τον κλήρο και το θρήσκευμα, την ύπαρξη του
Χριστού, κλπ...
Προς Θεού, θα κάνουμε τοσο υποκειμενική την..αλήθεια;
Εδώ φίλε μου νόμιζα ότι συζητούσαμε περί θεωριών, θρησκειών, φιλοσοφιών, ιδεών, δεν είχα καταλάβει ότι τρέμει κανενός
το φυλοκάρδι τι θα γίνει... Συγνώμη αν σε άγχωσα...Δεν κάνουμε
διάλογο;Αλλού μπήκα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 04:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο Max Nordau διαμαρτυρόταν για την φαινομενικά υγιή λογική της εποχής του την οποία αποκαλούσε «δειλία» λέγοντας τα εξής:

«Η βαρειά νόσος της εποχής μας, είναι η δειλία. Δεν έχουν το θάρρος να αναπτύξουν τη σημαία τους, να αναλάβουν την ευθύνη εκείνου, το οποίο νομίζουν αληθές, να συμφωνήσουν τις πράξεις τους με τις πεποιθήσεις τους, ….κλπ»

Φίλε Βαγγέλη το απλό θεματάκι μας είναι ο Απολλώνιος Τυανεύς.

Ο Απολλώνιος Τυανεύς είναι μία αλήθεια. Είναι μια "μεταγλωττισμένη" απόδοση του κατακρεουργημένου Ηλιακού ιερατείου μιάς εποχής που οι θεματοφύλακές του (Έλληνες) είχαν χάσει τον πόλεμο με κάποιους αδυσώπητους κακούργους.
Αυτή την αλήθεια πολεμάς και εσύ σαν Έλληνας (υποθέτω). Γιατί; Απλά για χάρη κάποιου διαλόγου που θα κάνει την θλίψη της ζωής πιο υποφερτή;

Λουκάς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 18:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Λουκά, υπήρξα Απολλώνιος,το είδος,
στη ζωή μου... Έχω ζήσει πως είναι να κάνεις θαύματα,
αλλά έπεσα κ εγώ σαν άλλος Φαέθων... ανθρώπινο, φίλε μου,
που έλεγε κι ο Νίτσε, πολύ ανθρώπινο...
Το κατάλαβα. Είδα ότι είχε να κάνει με την αλλαζονία του εγώ,
γι αυτό κι εγώ το σκότωσα και ελευθερώθηκα...τώρα δεν θέλω τιποτα
και τά χω όλα... έχω ζήσει μια ζωή που δεν ελω άλλο. Έχω μια
οικογένεια που με πληρεί και πλεόν το μόο που θέλω είναι να
γίνω άνθρωπος. Θέλω να γίνω το πλάσμα που έφτιαξε ο Θεός κι όχι
αυτό που έφυγε, αν με καταλαβαίνεις. θέλω ναείναι εγώ, αλλά
χωρίς συγκρίσειςκ ι υπερθετικούς... Ο διάλογος θαμας λυτρώσει
όλους απο τα πάθη της σάρκας και την έχω ζήσει την άτιμη τη
ζωή καλά, αλλά θα ήθλεα την αθωότητα που έχασα...
Ότι έχω κερδίει δεν μου αναπληρώνει ότι έχασα...Έχασα την
ομορφιά του ωραίου, τώρα το βλέπω σαν τεχνικό θέμα...
Παλεύω να ξαναγίνω άνθρωπος φίλε μου... Και δεν μου αρέσει
η υποκρισία των θρησκευομενων.. Μια ζωή ήμουνα το μαύρο πρόβατο,
αλλά ξέρω ότι ένας είναι ο ποιμένας...
Άλλο άνθρωπος, άλλο θεός. Για σένα ο Τυαννέας ήταν θεός; Γιατί,
πέραν αυτού τον δέχομαι σαν πιο οικέιο μου από ότι νομίζεις..
Έχω δει διαβόλους και τριβόλους, φίλε μου κι εύχομαι να μην βλέπει κανείς τέτοια πράγματα,αλλά όσο το ξέρω,δεν μπορώ να πάιζω με αυτά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2008, 19:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexa....
quote:
Για σένα ο Τυαννέας ήταν θεός;

Αρκετές σελίδες πίσω, υπάρχουν μηνύματα (και δικά μου) σχετικά με τον Απολλώνιο, τα οποία αναφέρουν ότι δεν ήταν θεός.

Έχεις συμμετάσχει σ' αυτούς τους διαλόγους και γνωρίζεις καλά ότι κανείς δεν ισχυρίζεται ότι ήταν θεός, ούτε ο ίδιος.

Προς τι λοιπόν, αυτή η... απώλεια μνήμης;;;

quote:
Γιατί,
πέραν αυτού τον δέχομαι σαν πιο οικέιο μου από ότι νομίζεις.

Αν θυμηθεί κάποιος τους χαρακτηρισμούς στα μηνύματά σου για τον Απολλώνιο, τα οποία ταυτίζονται μ' αυτά της επίσημης εκκλησίας, θα αναρωτηθεί πότε λες αλήθεια.

Τότε ή τώρα;;;

Καλό είναι να θυμόμαστε ποιά είναι η άποψή μας, εκτός αν αυτή διαφοροποιήται ανάλογα με τη ροή μιας συζήτησης.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Edited by - γιαπετ on 22/09/2008 19:25:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy