ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 **** Π Ε Ν Τ Ε Λ Η ****
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Δέλτος
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 21:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δέλτος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε johnebegood, την τρίτη στόα την έχω δεί απο κοντά πάμπολες φορές. Δεν είναι άξιο περιέργιας όμως γιατί μπάζωσαν μόνο την τρίτη στοά και όχι τουλάχιστο και την διπλανή; Μήπως η τρίτη στοά οδηγούσε ή και γατί όχι να οδηγεί μέχρι και σήμερα κάπου βαθιά μέσα στο βουνό; Υποθέσεις βέβαια μπορούν να γίνουν πολλές αλλά γενικότερα επικρατεί μια μυστικοπάθια για αυτή τη στοά ή κάνω λάθος;


Φίλτατε maguai, υποθέτω, και απο πληροφορίες που κατα καιρούς έχω συλλέξει, οτι οί υπόλοιπες στοές δεν πρόλαβαν να μπαζωθούν, μέσα στην βιασύνη που διέκρινε τους "εργαζόμενους" στη σπηλιά. Εξ άλλου, αν επικαλεστούμε το γνωστό βιβλίο του Γ. Μπαλάνου, δεν φαντάζομαι οτι υπάρχουν άλλοι λόγοι για την έλλειψη ιδιαίτερης αναφοράς στην συγκεκριμένη στοά...
Ακόμη, απο οτι εχω παρατηρήσει και επι τόπου, δεν φαίνεται κάτι το εξαιρετικό αναφορικά με αυτή τη στοά.
Εχεις κάποιο καινούριο στοιχείο, και αν ναί, θα ήθελες να το μοιραστείς μαζί μας?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2004, 02:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

quote:

Φίλε johnebegood, την τρίτη στόα την έχω δεί απο κοντά πάμπολες φορές. Δεν είναι άξιο περιέργιας όμως γιατί μπάζωσαν μόνο την τρίτη στοά και όχι τουλάχιστο και την διπλανή; Μήπως η τρίτη στοά οδηγούσε ή και γατί όχι να οδηγεί μέχρι και σήμερα κάπου βαθιά μέσα στο βουνό; Υποθέσεις βέβαια μπορούν να γίνουν πολλές αλλά γενικότερα επικρατεί μια μυστικοπάθια για αυτή τη στοά ή κάνω λάθος;


Φίλτατε maguai, υποθέτω, και απο πληροφορίες που κατα καιρούς έχω συλλέξει, οτι οί υπόλοιπες στοές δεν πρόλαβαν να μπαζωθούν, μέσα στην βιασύνη που διέκρινε τους "εργαζόμενους" στη σπηλιά. Εξ άλλου, αν επικαλεστούμε το γνωστό βιβλίο του Γ. Μπαλάνου, δεν φαντάζομαι οτι υπάρχουν άλλοι λόγοι για την έλλειψη ιδιαίτερης αναφοράς στην συγκεκριμένη στοά...
Ακόμη, απο οτι εχω παρατηρήσει και επι τόπου, δεν φαίνεται κάτι το εξαιρετικό αναφορικά με αυτή τη στοά.
Εχεις κάποιο καινούριο στοιχείο, και αν ναί, θα ήθελες να το μοιραστείς μαζί μας?




απαντω και στους δυο εδω:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3522&whichpage=4&ARCHIVE=

δεν το κανω επιτηδες που απανταω στο δικο μου θεμα, αλλα εκει ουτως ή αλλως βαζω πληροφοριες και φωτογραφιες


μην τα επαναλαμβανω...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maguai
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2004, 00:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maguai  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε δελτός δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο για τα τούνελ μόνο ότι ήταν έργα των Αμερικανών την δεκαετία του 70.Μένω Πεντέλη και τόσα χρόνια που ανεβαίνω μου κάνουν εντύπωση. Αναρωτιέμαι αν σχετίζονται με την σπηλιά; Γενικώς αυτά τα έργα ήταν πολύ μυστήρια έτσι δεν είναι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zenas
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 01:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zenas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε δελτός δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο για τα τούνελ μόνο ότι ήταν έργα των Αμερικανών την δεκαετία του 70.Μένω Πεντέλη και τόσα χρόνια που ανεβαίνω μου κάνουν εντύπωση. Αναρωτιέμαι αν σχετίζονται με την σπηλιά; Γενικώς αυτά τα έργα ήταν πολύ μυστήρια έτσι δεν είναι;

Θα παρακαλούσα όλους τους συμμετέχοντες στο forum αυτό, αφού τους ενδιαφέρει τόσο το θέμα να διαβάσουν πρώτα τις σελίδες 133 έως και 155 του βιβλίου "Υπόγεια Αθήνα - Η συνομωσία ενός μύθου" ώστε να έχουμε μία κοινή αφετηρία στις σκέψεις μας.

Εκεί εξετάζεται αρκετά σχολαστικά και εμπεριστατωμένα το θέμα της σπηλιάς.

Ποιές φήμες και αφηγήσεις οδήγησαν σε αυτή την μυθοπλασία, ποιοί και πως το εκμεταλεύτηκαν, τι στρατιωτικά έργα έγιναν εκεί, υπάρχει τοπογραφικός χάρτης της σπηλιάς και της ευρύτερης περιοχής από σπηλαιολόγους (όπως ήταν πριν τα μπαζώματα) κλπ.

Οι εγκαταστάσεις που αναφέρονται σαν είσοδοι έγιναν το 1977 εν μέσω ψυχρού πολέμου, πιθανότατα για φιλοξενία πυρηνικών όπλων αν κρίνει κανείς από την απάντηση του τότε υπουργού εθνικής άμυνας Ευάγγελου Αβέρωφ, ότι τα έργα είναι απόρρητα.

Εξάλλου τα αμέσως επόμενα χρόνια (1979 ή 1981) ο ίδιος ο Αβέρωφ παραδέχτηκε (και υπάρχει καταγεγραμμένο στα πρακτικά της Βουλής) ότι υπήρχαν ήδη πυρηνικά όπλα στην Ελλάδα.


Ioannis Zenas
http://www.zenas.gr
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 07:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ XD θα συμφωνήσω ότι φαίνεται να είναι πρωτοχριστιανικά και ως προς το θέμα και ως προς την τεχνοτροπία. Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν άλλες εικόνες των Αρχάγγελων με την σφαίρα στο χέρι (ίσως θα μπορούσε να γίνει χρονολογική σύγκριση). Ο αετός μοιάζει για βυζαντινός, αν και επειδή έχει μόνο ένα κεφάλι πρέπει να είναι της πρώιμης εποχής.
Ο αριστερός άγγελος και σε μένα όπως τον βλέπω στις φωτογραφίες μου μοιάζει αρσενικός, αλλά από κοντά μου έδωσε την εντύπωση ότι έχει κάποια θηλυκά στοιχεία.
Θα πρέπει να βρούμε αν οι καλόγεροι που έμεναν στην σπηλιά ανήκαν σε κάποια αίρεση (που να δικαιολογεί τα γνωστικά στοιχεία, ίσως και τα αιγυπτιακά που αναφέρονται στα παλιότερα κείμενα) Αυτό όμως είναι λίγο δύσκολο νομίζω.

Ξεφυλλίζοντας ένα βιβλίο Χριστιανικής τέχνης παρατήρησα πως έχουμε παρόμοια θεματολογία στον Ναό της Παναγίας της Αγγελόκτιστης στην Κιτι Λάρνακας της Κύπρου όπου και εκεί η αρχική παλαιοχριστιανική ψηφιδωτή αψίδα (5ος - 6ος αιώνας), διατηρημένη και στις μεταγενέστερες εποχές, παρουσιάζει όμοια θεματολογία, με τους φτερωτούς αρχάγγελους δεξιά και αριστερά της βρεφοκρατούσας Παναγίας να κρατάνε μπάλες (με χαραγμένο τον σταυρό -αριστερή μπάλα) και ραβδί (αριστερός άγγελος). Παρόμοια απεικόνιση του 6ου αιώνα έχουμε και στο από ελεφαντόδοντο πίνακα «Αρχάγγελος Μιχαήλ» του Βρετανικού Μουσείου, όπου ο φτερωτός αρχάγγελος βαστά στο αριστερό του χέρι την μπάλα και στο δεξί ραβδί, ενώ παράλληλη θεματολογία έχουμε και σε αρκετά μεταγενέστερα έργα.

Αυτό το οποίο με προβληματίζει στον βυζαντινού ρυθμού αετό είναι πως έχει στραμμένο το κεφάλι του δεξιά, εάν πρόκειται για Χριστιανικό συμβολισμό (όπως ενδεχομένως ανέφερα παραπάνω) είναι αναμενόμενο να έχει το βλέμμα του στα Δεξιά. Από την άλλη πλευρά όμως μπορεί να κοιτά το πνευματικό και πολιτικό κέντρο «του κόσμου», την Νέα Ρώμη, την πρωτεύουσα της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας, εφ’ όσον η θεματολογία παραπέμπει στα παλαιοχριστιανικά χρόνια, αν αντίθετα ήταν μεταγενέστερης εποχής θα μπορούσε να υπονοεί την απώλεια της Δυτικής πτέρυγας του Βυζαντίου, προσωπικά πάντως (χρονικά) δέχομαι ως πιο πιθανή την πρώτη και (ιδιαίτερα την) δεύτερη περίπτωση λόγο των υπόλοιπων παραστάσεων, άλλωστε και ως συνδυασμός είναι αρκετά πιθανός.

Τώρα το τι πιστεύανε οι ασκητές της σπηλιάς είναι «δύσκολο» να το βρούμε πολύ περισσότερο να υποθέσουμε πως αλλάξανε την κοσμοθεωρία τους υπό την επιρροή του περιβάλλοντος χώρου με τα όσα ανεξήγητα κατά καιρούς του αποδίδονται ανεξαρτήτως γενεσιουργής αιτίας..

Όσον αφορά τα έργα και την σχέση τους με πυρηνικά όπλα κτλ, η ποιότητα των εργασιών υλοποίησης τους (όπως παρατηρεί ο ΜΠΑΛΑΝΟΣ) μάλλον πρέπει να μας βάλει σε σκέψεις..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 23:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΠΡΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ ΘΗΣΑΥΡΩΝ, ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΣΤΟΩΝ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ Η ΣΤΗΝ ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ

ΜΗΝ ΣΚΑΒΕΤΕ ΑΔΙΚΑ ΣΤΑ ΔΥΟ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΑΠΕΔΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ ΣΚΕΠΑΣΤΗΚΑΝ ΜΕ ΜΑΡΜΑΡΙΝΑ ΣΚΕΠΑΣΜΑΤΑ

ΜΗΝ ΣΚΑΒΕΤΕ ΑΔΙΚΑ, ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΟΣΤΕΟΦΥΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΟΔΗΓΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ!!!


ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΨΑΧΝΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΣΚΟΠΟΤΗΡΟ ΚΑΙ ΕΣΚΑΨΑΝ ΤΟ ΔΑΠΕΔΟ...

ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΤΩΝ ΕΠΙΔΟΞΩΝ ΜΙΜΗΤΩΝ ΤΟΥΣ, ΟΡΙΣΤΕ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥΣ


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3522&whichpage=5&ARCHIVE=

ΠΑΨΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΜΥΘΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΣ ΕΣΤΩ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΑΣ


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight Rider
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 17:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight Rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια μέρα πρόσφατα, είχα πάει με έναν φίλο μου να εξερευνήσουμε την σπηλιά του Νταβέλη, αλλά και την γύρω περιοχή. Ήταν βράδυ, και αρχίσαμε να κατεβαίνουμε τον χωματόδρομο που καταλήγει στα λατομεία. Δεξιά και αριστερά από τον χωματόδρομο υπήρχαν μόνο αγριόχορτα που απλώνονταν γενικά σε εκείνη την περιοχή. Στην πολύ αρχή του χωματόδρομου, ξαφνικά παρατηρήσαμε δίπλα μας, καμιά εικοσαριά μέτρα από τον χωματόδρομο και μέσα στα αγριόχορτα, τρία δέντρα περίπου τρία μέτρα το καθένα χωρίς καθόλου κλαδιά. Δηλαδή, φαίνονταν σαν τρείς όρθιοι, σκέτοι κορμοί. Και οι τρείς ήταν κατάμαυροι, και μάλιστα οι δύο είχαν απόσταση όχι περισσότερο από ένα μέτρο μεταξύ τους και καθώς ψήλωναν, απομακρύνονταν ο ένας από τον άλλον, σχηματίζοντας δύο τέλεια κέρατα διαβόλου. Από τότε, δεν έχω ξαναπάει πρωί, για να δώ αν ήταν καμμένα δέντρα. Αλλά και πάλι, τι ρόλο παίζουν τρία καμμένα δέντρα μέσα σε μια τόσο μεγάλη έκταση από αγριόχορτα; Και γιατί σχηματίζουν δύο κέρατα διαβόλου τόσο επιμελώς; Δεν λέω ότι έχει σίγουρα να κάνει κάτι με θρησκεία, κ.τ.λ, αλλά πάντως η εμπειρία του να τα βλέπεις το βράδυ ήταν σίγουρα ανατριχιαστική. Προς στιγμή, σκεφτήκαμε να βγούμε από το αμάξι και να περπατήσουμε μέσα στα αγριόχορτα μέχρι τα δέντρα, αλλά δεν βρήκαμε το θάρρος.

Σημείωση: Όποιος πάει στην αρχή του χωματόδρομου αποκλείεται να μην τα δει.

Αν κάποιος έχει δει τα συγκεκριμένα δέντρα ή τα δει, παρακαλώ να απαντήσει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 18:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια μέρα πρόσφατα, είχα πάει με έναν φίλο μου να εξερευνήσουμε την σπηλιά του Νταβέλη, αλλά και την γύρω περιοχή. Ήταν βράδυ

(...)

αλλά πάντως η εμπειρία του να τα βλέπεις το βράδυ ήταν σίγουρα ανατριχιαστική. Προς στιγμή, σκεφτήκαμε να βγούμε από το αμάξι και να περπατήσουμε μέσα στα αγριόχορτα μέχρι τα δέντρα, αλλά δεν βρήκαμε το θάρρος.


Πάλι καλά που πήγατε βράδυ για να εξερευνήσετε τη σπηλιά...

Και υστερά σου λένε,
πως φταίει ο φονιάς ...
(από λαϊκό άσμα)


* * * Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight Rider
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 22:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight Rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Vril,

Να σου θυμήσω ότι το λαϊκό άσμα λέει τα εξής:

Κ’ ύστερα λένε,
πως φταίει ο φονιάς...

και όχι

Και υστερά σου λένε,
πως φταίει ο φονιάς ...

Και μάθε να τονίζεις το ‘ύστερα’ (ο τόνος μπαίνει στο ‘υ’ όχι στο ‘α’)!!!

Επίσης, πως η λέξη ‘μέρα’, έχει μεν την έννοια της ως ‘η περίοδος του εικοσιτετραώρου που ο ήλιος είναι παρών’, αλλά μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί για να περιγράψει ένα συγκεκριμένο εικοσιτετράωρο,μια συγκεκριμένη μέρα του χρόνου, π.χ. 22 Ιανουαρίου.
Με αφορμή το παραπάνω θα ήθελα να σου προτείνω να μην κολλάς σε λεπτομέριες με σκοπό να παραστήσεις τον έξυπνο.

Γιατί σου έχω και εγώ μια λαϊκή παροιμία:

‘Το έξυπνο πουλί από την μύτη πιάνεται’

Knight Rider

Σημείωση: Η απάντηση που πήρα από τον Vril, ήταν η πρώτη που πήρα ως νέο μέλος. Περίμενα μια πιο θερμή υποδοχή και όχι ειρωνίες...


Edited by - Knight Rider on 28/01/2005 22:09:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 23:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Με αφορμή το παραπάνω θα ήθελα να σου προτείνω να μην κολλάς σε
λεπτομέριες με σκοπό να παραστήσεις τον έξυπνο.

Γιατί σου έχω και εγώ μια λαϊκή παροιμία:

‘Το έξυπνο πουλί από την μύτη πιάνεται’

Knight Rider


Ναι παιδάκι μου, έχεις απόλυτο δίκιο....


* * * Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight Rider
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 00:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight Rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vril,

Σου απάντησα ‘πατώντας’ πάνω στις δικές σου λεπτομέρειες, επειδή έκανες και εσύ το ίδιο στην αρχή (θυμήσου τις λέξεις ‘μέρα’, ‘βράδυ’, κ.τ.λ). Δηλαδή σε πλήρωσα με το ίδιο νόμισμα αν δεν το κατάλαβες.
Επίσης, δεν το θεωρώ και τόσο πρέπον να μου απαντάς με εκφράσεις όπως ‘...παιδάκι μου...’, ειδικά όταν δεν ξέρεις την ηλικία μου. Το site υποτίθεται πως προωθεί την ανταλλαγή ιδεών με πολιτισμένο τρόπο, και όχι τις ειρωνίες. Αν ξέρεις, υπάρχουν και άλλοι τρόποι να λες σε κάποιον ότι δεν συμφωνείς μαζί του ή ότι δεν σου αρέσουν τα λεγόμενά του, που είναι πιο ευγενικοί. Το ζουμί της υπόθεσης είναι πως αν είσουν πιο ευγενικός και πιο λογικός μαζί μου, θα είχε αποφευχθεί η παρεξήγηση.
Αυτά είχα να σου πω, και από εδώ και πέρα δεν θα σου ξαναπαντήσω γιατί δεν θα βγάλει πουθενά, εκτός και αν μου απαντήσεις με πιο ευγενικό και λογικό τρόπο. Τα περαιτέρω τα αφήνω στην κρίση των άλλον χρηστών.

Knight Rider

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 01:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια μέρα πρόσφατα, είχα πάει με έναν φίλο μου να εξερευνήσουμε την σπηλιά του Νταβέλη, αλλά και την γύρω περιοχή. Ήταν βράδυ, και αρχίσαμε να κατεβαίνουμε τον χωματόδρομο που καταλήγει στα λατομεία. Δεξιά και αριστερά από τον χωματόδρομο υπήρχαν μόνο αγριόχορτα που απλώνονταν γενικά σε εκείνη την περιοχή. Στην πολύ αρχή του χωματόδρομου, ξαφνικά παρατηρήσαμε δίπλα μας, καμιά εικοσαριά μέτρα από τον χωματόδρομο και μέσα στα αγριόχορτα, τρία δέντρα περίπου τρία μέτρα το καθένα χωρίς καθόλου κλαδιά. Δηλαδή, φαίνονταν σαν τρείς όρθιοι, σκέτοι κορμοί. Και οι τρείς ήταν κατάμαυροι, και μάλιστα οι δύο είχαν απόσταση όχι περισσότερο από ένα μέτρο μεταξύ τους και καθώς ψήλωναν, απομακρύνονταν ο ένας από τον άλλον, σχηματίζοντας δύο τέλεια κέρατα διαβόλου. Από τότε, δεν έχω ξαναπάει πρωί, για να δώ αν ήταν καμμένα δέντρα. Αλλά και πάλι, τι ρόλο παίζουν τρία καμμένα δέντρα μέσα σε μια τόσο μεγάλη έκταση από αγριόχορτα; Και γιατί σχηματίζουν δύο κέρατα διαβόλου τόσο επιμελώς; Δεν λέω ότι έχει σίγουρα να κάνει κάτι με θρησκεία, κ.τ.λ, αλλά πάντως η εμπειρία του να τα βλέπεις το βράδυ ήταν σίγουρα ανατριχιαστική. Προς στιγμή, σκεφτήκαμε να βγούμε από το αμάξι και να περπατήσουμε μέσα στα αγριόχορτα μέχρι τα δέντρα, αλλά δεν βρήκαμε το θάρρος.

Σημείωση: Όποιος πάει στην αρχή του χωματόδρομου αποκλείεται να μην τα δει.

Αν κάποιος έχει δει τα συγκεκριμένα δέντρα ή τα δει, παρακαλώ να απαντήσει.



Ναι, είναι τρία δέντρα, καμένα και αξιολύπητα.
Τίποτα το ιδιαίτερο, πέρα από την τεάστια οικολογική καταστροφή που άφησε πίσω της η πυρκαγιά του 99.

Στην περιοχή υπάρχουν δεκάδες καμένα δέντρα, βράχοι και άλλοι γεωλογικοί σχηματισμοί, που ο καθένας μπορεί να δεί οτι θέλει και οτι γουστάρει και ειδικά τη νύχτα. Αυτά που θα δεί, μπορεί μετά να τα γράψει ελεύθερα σε κάποιο περιοδικό, τηλεοπτική εκπομπή ή σε κάποιο φόρουμ στο διαδίκτυο και να αυτοανακυρηχτεί και "ερευνητής".

Σίγουρα θα βρεθούν και αρκετοί $%@$#%@#$@# που θα τα διαβάσουν, θα τα "φουσκώσουν" και θα τα διαδόσουν παρακάτω.

Ερώτηση πάνω στην αρχική "ανακάλυψη".

Τί σχέση έχει η σπηλιά της Πεντέλης με τα κέρατα του διαβόλου ?

Μήπως επαληθεύεται το γνωστό ρητό, "όποιος τη νύχτα περπατεί, λάσπες και σκ*τά πατεί" ???

Και τί μας είπες λοιπόν ?

Πήγες νύχτα και είδες τρία δέντρα. Χαρά στο πράμμα... !

Μετά μας είπες, τι πρέπει να μάθω (χου χα χα χα) και οτι με πλήρωσες στο ίδιο νόμισμα (χε χα χα χου χα χα).

Είσαι εριστικός και ζητάς καυγά.
Γράφτηκες μόνο και μόνο για να ρίξεις εντυπώσεις και να πείς ανοησίες σε ένα τόπικ που γράφουν άνθρωποι με τεκμηριωμένς απόψεις και γνώσεις για την Πεντέλη.
Αντί να ζητάς και τα ρέστα, καλύτερα να πάρεις το κουβαδάκι σου και να πάς να παίξεις σε άλλα μέρη.
Εκεί που περνάνε οι βλακείες του τύπου "τι ρόλο παίζουν τρία καμμένα δέντρα μέσα σε μια τόσο μεγάλη έκταση από αγριόχορτα".



* * * Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη

Edited by - Vril on 29/01/2005 01:29:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mpatsok
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 01:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mpatsok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vril na matheis na exeis tropous kai na mhn to paizeis eksupnos se allous "kalesmenous".
O Knight Rider eipe thn empeiria tou.An de se apasxolei mhn th diabazeis.Epishs thn eirwnia sou na thn poulhseis allou kai oxi se ayto to forum....Giayto ta koubadakia kai ta antistoixa na ta peis ekei pou se pairnoun kai oxi se atoma pou polu omorfa kai me aplo tropo lene thn apopsi tous.
Mg krinesai gia na mh kritheis.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 13:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φιλε Knight Rider, καταρχην μην παρεξηγεις το (κακο) βριλ για το ειρωνικο του υφος, γιατι η διηγηση σου συνεπεσε με την δημοσιευση μιας αναλογης "εξερευνησης" της σπηλιας σε καποιο περιοδικο.

εγω δεν θα σου απαντησω ειρωνικα, αλλα στα ισα και ελπιζω να μην με παρεξηγησεις


quote:

Μια μέρα πρόσφατα, είχα πάει με έναν φίλο μου να εξερευνήσουμε την σπηλιά του Νταβέλη, αλλά και την γύρω περιοχή. Ήταν βράδυ, και αρχίσαμε να κατεβαίνουμε τον χωματόδρομο που καταλήγει στα λατομεία.



αυτη την ταση να πρωτοεπισκεπτονται την σπηλια νυχτα εγω δεν την καταλαβαινω.

ειναι απολυτα φυσιολογικο να επισκεφθεις εναν χωρο για τον οποιο εχουν λεχθει τοσα πολλα νυχτα και να σε υποβαλλουν τα παντα.

αντιθετα εχω δει δεκαδες πιτσιρικια κατω των δεκα ετων, (μερικες φορες ασυνοδευτα) να μπαινουν με χαρα στην σπηλια και να μην ξεκολλανε.

quote:

Δεξιά και αριστερά από τον χωματόδρομο υπήρχαν μόνο αγριόχορτα που απλώνονταν γενικά σε εκείνη την περιοχή.



αν ειχες παει μερα θα εβλεπες οτι τα αγριοχορτα ειναι οι θαμνοι που ξαναφυτρωνουν μετα την φωτια που κατεκαψε τα παντα, αλλα και πευκακια που προσπαθουν να ξαναφτιαξουν το δασος.


quote:

Δηλαδή, φαίνονταν σαν τρείς όρθιοι, σκέτοι κορμοί. Και οι τρείς ήταν κατάμαυροι, και μάλιστα οι δύο είχαν απόσταση όχι περισσότερο από ένα μέτρο μεταξύ τους και καθώς ψήλωναν, απομακρύνονταν ο ένας από τον άλλον, σχηματίζοντας δύο τέλεια κέρατα διαβόλου. Από τότε, δεν έχω ξαναπάει πρωί, για να δώ αν ήταν καμμένα δέντρα. Αλλά και πάλι, τι ρόλο παίζουν τρία καμμένα δέντρα μέσα σε μια τόσο μεγάλη έκταση από αγριόχορτα;



ειναι οντως καμενο δεντρο, ενα δεντρο που ο κορμος του διακλαδωνοταν απο χαμηλα.


η περιοχη ειναι γεματη καμενα δεντρα, άλλα ορθια, άλλα πεσμενα και άλλα κομμενα για να φτιαχτουν αντιπλημυρικα εργα.


αν πας μερα θα καταλαβεις ποσα καμενα δεντρα δεν προσεξες.


quote:

Και γιατί σχηματίζουν δύο κέρατα διαβόλου τόσο επιμελώς;


εγω ρωταω γιατι σου θυμησαν ντε και καλα κερατα διαβολου και οχι πχ τα Μινωϊκα κερατα, ή τα αγελαδινα κερατα, ή την λυρα του Απολωνα, ή εστω μια σφεντονα?


μην πλησιαζεις προκατειλημενος την φυση φιλε μου.


quote:


Δεν λέω ότι έχει σίγουρα να κάνει κάτι με θρησκεία, κ.τ.λ, αλλά πάντως η εμπειρία του να τα βλέπεις το βράδυ ήταν σίγουρα ανατριχιαστική.




πως θα μπορουσε να εχει σχεση με την όποια θρησκεια ενα καμενο δεντρο?

δεν ειναι σκαλιστο τοτεμ, καμενο δεντρο ειναι.


και ό,τι και να δεις το βραδυ και οντας προκατειλημενος, θα σε ανατριχιασει!


quote:

Προς στιγμή, σκεφτήκαμε να βγούμε από το αμάξι και να περπατήσουμε μέσα στα αγριόχορτα μέχρι τα δέντρα, αλλά δεν βρήκαμε το θάρρος.




τι φοβηθηκατε?

τελικα στην σπηλια πηγατε?


ναζαι καλα, και σου προτεινω μια επισκεψη στην σπηλια μερα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 20:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλο άποψη και άλλο εντύπωση.

'Εχει τεράστια διαφορά.

Όπως επίσεις οτι δεν είναι όλα τα δάκτυλα του χεριού μας ίδια.

Τέλος πάντων.

Σήμερα, 31.01.05, χιόνισε στην Πεντέλη και στα τριγύρω βουνά.
Δεν έχασα ευκαιρία και ανέβηκα.
Συνάντησα αρκετά τετρακίνητα καθώς και λιγότερο καλά εξοπλισμένους για την περίσταση. Επειδή βοήθησα να βγεί κάποιο "χαμηλωμένο" σπόρ από χαντάκι, μια θερμή παράκληση: Μήν βάζετε τον εαυτό σας και άλλους σε άσκοπο κίνδυνο. Άλλο άφοβος και άλλο μαλάκας. (Γνωστό ρητό)

Έφτασα καποια στιγμή επάνω. Το χιόνι ηταν απάτητο και γύρω στου 10 πόντους. Έκανε αρκετό κρύο και κάποια τετρακίνητα που με "συνάντησαν" να βρίσκομαι τέτοια ώρα και με τέτοιο καιρό εκεί ίσως και να πυροδοτήσουν κάποια σενάρια.

Τα εκκλησάκια ήταν έρημα και σβηστά. Μέσα σε δυό-τρία λεπτά απόκτησε ξανά ο χώρος ξανά την ατμόσφαιρα που του αρμόζει.

Η Πεντέλη έχει τη μαγεία της. Τυλιγμένη στα λευκά, την αισθάνεσαι ακόμα περισσότερο.

Πιστεύω οτι έφτασε η ώρα να σταματήσω να γράφω στα "ανεξήγητα της Πεντέλης". Δεν υπάρχει τίποτα το ανεξήγητο εκεί. Όποιος θέλει να δεί διαβόλια και τριβόλια, θα δεί ότι θέλει και όπως τα θέλει. Αυτά που θα έπρεπε να δεί, αυτά δεν βλέπει.


Θα ανεβάσω φωτό, απλά δεν μπορώ εδώ και τώρα...


* * * Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 13:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Αυτά που θα έπρεπε να δεί, αυτά δεν βλέπει.



αυτο δεν ειναι ενα ανεξηγητο φαινομενο κακο μου βριλ?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 13:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Συνάντησα αρκετά τετρακίνητα καθώς και λιγότερο καλά εξοπλισμένους για την περίσταση. Επειδή βοήθησα να βγεί κάποιο "χαμηλωμένο" σπόρ από χαντάκι, μια θερμή παράκληση: Μήν βάζετε τον εαυτό σας και άλλους σε άσκοπο κίνδυνο.


ή δεν ειναι ανεξηγητο το γεγονος πως προκειμενου να πανε στην σπηλια, (ανθρωποι που σαφως δεν περπατανε και ελαχιστη σχεση εχουν με την φυση) σπανε τα πανακριβα αυτοκινητα τους μονο και μονο για να βρεθουν εκει, χωρις προφανη λογο.


ο νεοελληνας δεν σπαει το "καμαρι" του για να παει βολτα στην εξοχη!


και εχεις δει μονος σου τι ειδους αυτοκινητα σταθμευουν στο πλατωμα (και δε μιλαω για τζιπακια εννοειται)


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 15:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω δεί και κάποιοις που κάνουν κάτι περίεργα πράγματα εκεί.

Τις προάλλες είδα δύο περίεργους τύπους που έκαναν κάτι εκεί, με ράβδους από ελαστικό αλουμίνιο.

Ίσως τα πυρινικά και η η τεχνολογία UFO που είναι θαμένα κάτω από τόνους μπάζα στο τέλος της σπηλιάς, να κάνουν ειδικά μέταλλα να λυγίζουν.


Ξέρω και γώ βρε παιδάκι(*) μου ??? *JbG

Εγώ βοσκός είμ', τα πρόβατα ειν' παρακάτου...


Υ.Γ. Μια νύχτα που πήγα στο βουνό, είδα πολλά μυστήρια και φαντάσματα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zalkonpe
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 09:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zalkonpe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε ολους. Ειμαι καινουργιος στο forum και θελω να ρωτισω, (κατι ασχετο) σε προηγουμενη σελιδα διαβασα για εναν μετρητη ραδιενεργειας θελω να μετρησω τα επιπεδα ραδιενεργειας σε ενα χωριο της Κομοτινης οπου η εμφανιση καρκινου εχει πιασει το 80%. Που μπορω να αγορασω ενα τετοιο μαραφετι? Οποιο μελος γνωριζει κατι ας μου πει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lusergic
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 13:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lusergic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έπεσα απο τα σύννεφα διαβάζοντας το νέο θέμα περί Πεντέλης του Αϊαντα.
Αίαντα, επέτρεψε μου σε παρακαλώ να διαφωνήσω πλήρως με τους χαρακτηρισμούς που προσάπτεις στο Βουνό της Πεντέλης. Σα να την έχεις υποτιμήσει. Την χαρακτηρίζεις :

1. ΑΔΕΝΔΡΗ

Η Πεντέλη είχε το ωραιότερο, πλουσιότερο και πυκνότερο δάσος της Αττικής. Μάλιστα, θεωρήτο απο τα ομορφότερα της Ελλάδας μαζί με εκείνα του Ολύμπου και του Ταϋγετου. Ακόμα και σήμερα, παρά τις καταστροφικές πυρκαγιές, διατηρεί ακόμα αρκετά παλιά δάση ενώ η βλάστηση έχει φουντώσει ραγδαία σε κάθε καμμένη πλαγιά.

2.ΑΝΥΔΡΗ

Λόγω της φύσης και της διάταξης των πετρωμάτων της Πεντέλης που είναι μάρμαρα και σχιστόλιθοι, έχει δημιουργηθεί ο πλουσιότερος υδροφόρος ορίζοντας της Αττικής
Η Πεντέλη έχει πολλές ονομαστές πηγές και είναι οι εξής :
Της Μονής Πεντέλης, της Αγ.Τριάδας, του Αγ. Σύλλα, η Κρύα Βρύση (2), η Καρυδιά, η Πύριζα, το Καραούλι, το Βαγιάτι, το Σωληνάρι, το Μακρυμπούρι, η Νταού, η Βιδίστι, της Πλακεντίας(2), του Γέρακα, του Αγ.Νικολάου Καλλησίων, του Πρ.Ηλία, του Οσ.Λουκά, του Αγ. Ιωάννη των Λατομείων, των Αγ. Ασωμάτων, του Αγ.Παντελεήμωνα, του Αγ.Γεωργίου, του Κεφαλαρίου και της Ραπεντώσας, (3) του Βρανά και η Βρύση της Κυράς.
Υπάρχουν ακόμα αρκετές ανώνυμες πηγές, όπως μία στην Π.Πεντέλη κοντά στη ράχη Χρυσούλη, δύο στη Μεγάλη Μαυρηνόρα, μία στο Βράχο της Ντάρδιζας, μία στη Βαθιά Χούνη, μία στη Σκάρπα, μία στο Ντράφι, και άλλες δέκα ακόμα σε διάφορα άγνωστα και εντελώς απρόσιτα σημεία. Σίγουρα υπάρχουν κι'άλλες.
Πολλές απο τις ρεμματιές της επίσης είναι ονομαστές και είναι οι εξής :
το Λυκόρεμα, το Βαθύρεμα (3), το Πετρόρεμα, το Μεγάλο Ρέμα, το Κιμπετούη, το ρέμα της Ντάρδιζας, το Σφαλακτό, το ρέμα Κοκκιναρά, ο Βαλανάρης, το ρέμα Βρανά, το ρέμα της Ραπεντώσας, η Βαθιά Χούνη, το Κακό Μελίσσι, το ρέμα Κοράκου, το ρέμα Βάγια και το Μολίθι.
Βέβαια δεν είναι μόνο οι πηγές και τα ρέμματα, αλλά η Πεντέλη διέθετε κάποτε και λίμνη, το Θάλλωσι. Μέχρι και καταρράκτες έχει, μέχρι στιγμής έχω βρεί πέντε, οι οποίοι πλαισιώνονται απο υπεραιωνόβια πλατάνια ενώ ο μεγαλύτερος απο αυτούς είναι ύψους 20 μέτρων περίπου. Όσο για τα πηγάδια, είναι κυριολεκτικά αμέτρητα.
Και μην ξεχνάς Αίαντα, το περίφημο ΑΔΡΕΙΑΝΕΙΟ ΥΔΡΑΓΩΓΕΙΟ. Κάτι τελευταίο περί υδρολογίας. Ξέρεις πολλά βουνά τα οποία έχουν ξεχάσει τι πάει να πεί βροχή και παρόλα αυτά οι πηγές τους να συνεχίζουν να ρέουν ασταμάτητα παγωμένο νερό ; Το ξέρεις οτι το νερό της Πεντέλης είναι ίσως το μόνο στην Αττική το οποίο δεν πρόκειται να στερέψει παρόλη την εκμετάλλευση του απο τους γύρω οικισμούς ; Το ήξερες οτι ολόκληρα τα βόρεια προάστεια παίρνουν νερό απο την Πεντέλη ; Καταλαβαίνεις για πόσα σπίτια μιλάμε ; Και παρόλα αυτά οι πηγές της, τα ποτάμια και οι καταρράκτες της δεν δείχνουν να "υποκύπτουν".

3. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΟΥΝΟ ΜΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΚΟΡΥΦΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΓΚΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ-ΕΚΤΑΣΗ.

Στην πραγματικότητα δεν είναι ΒΟΥΝΟ αλλά ΒΟΥΝΑ :

ΠΕΝΤΕΛΗ (κύριος όγκος, 1109μ.), ΔΙΟΝΥΣΟΒΟΥΝΙ (651μ.), ΑΓΡΙΛΙΚΙ (558 μ.), ΣΚΑΡΠΑ (573μ.) και ΜΑΥΡΗΝΟΡΑ (783μ.)

Άλλες κορυφές : Μικρό Αγριλίκι 391μ., Κάτω Βίγλα 405μ., Λυκόραχη 427μ., Πετρωτή 467μ., Βίγλα Κλεφτών 476μ., Βράχος Ντάρδιζας 477μ., Καληγιάννη (Κατσώνη) 487 μ., Σκίμθι 497μ., Καστράκι 500μ., Κουφός 510μ., Μακρόλοφος (παλ. Τούμπα Γκλιάτα) 520μ., Κατσουλιέρη 581μ, Μικρή Μαυρηνόρα 572 -677μ., Ράχη Χρυσούλη 721μ., Μεγάλη Μαυρηνόρα 778μ. Πύριζα ή Μπύριζα 897μ.

Ανώνυμες κορυφές : 291μ., 347μ., 372μ., 385μ., 394μ., 432μ., 432μ., 458μ., 467μ., 475μ., 483μ., 484μ., 507μ., 509μ., 512μ., 555μ., 673μ., 701μ., 709μ., 813μ., 815μ., 867μ., 875μ., 929μ., 953μ., 997μ.

Όσο για τις πραγματικές διαστάσεις της είναι : μέγιστο μήκος 15.χλμ (Εκάλη, Νέος Βουτζάς), πλάτος 7 χλμ και περίμετρος 60 χλμ.

Επομένως πρόκειται για ένα βουνό με πολλές κορφές με σημαντικό όγκο και με μεγάλη επιφάνεια - έκταση.

4. ΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΟΔΕΥΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΦΗΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΗΣΤΑΡΧΟ ΝΤΑΒΕΛΗ ΚΑΙ ΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΒΟΥΝΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ.

Η Πεντέλη Αίαντα δεν έχει ανάγκη κανένα λήσταρχο Νταβέλη για να δείξει την αξία της σαν Βουνό. Για την Πεντέλη φίλε, μια μόνο θέση υπάρχει και που της αξίζει με το παραπάνω. Η θέση της Πεντέλης είναι στο αέτωμα του ναού της Ελληνικής Ιστορίας. Αν ανατρέξεις και πάλι στο τόπικ εκείνο το οποίο είναι γεμάτο παραπληροφόρηση όπως λές και άκρατο ενθουσιασμό, έχω κάνει εκτενείς αναφορές για την σπουδαιότητα του Πεντελικού Βουνού και στην μοναδική συμβολή του για τη δημιουργία του Θαύματος που λέγεται Ελληνικός Πολιτισμός.

Και φυσικά θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου ώς πρός την εκμετάλλευση του Βουνού. Θα σου πώ κάτι. Ξέρεις πόσο κοστίζει ένα τετραγωνικό μέτρο
Πεντελικού Μαρμάρου ; Κρατήσου : 1 εκατομμύριο. Αν κάτσεις και αναλογιστείς πόσος όγκος μαρμάρου έχει εξορυχτεί απο τη δεκαετία του 50' μέχρι σήμερα, το οικονομικό πρόβλημα της χώρας έχει λυθεί πολλά χρόνια τώρα. Δηλαδή δεν κατάλαβα, επειδή υπάρχει ανεργία, επειδή υπάρχει οικονομική κρίση πρέπει να ισοπεδώσουμε ολόκληρο Βουνό και να βλέπουμε το Μαρούσι να συγγενεύει με τη Νέα Μάκρη ; Όπως και 'σύ, αναρωτιέμαι : Άραγε σε τι επίπεδο έχουμε ξεπέσει εμείς οι Έλληνες ; Να κατεδαφίσουμε το Βουνό που μας χάρισε τον Παρθενώνα και την ωραιότερη Πόλη του κόσμου (μια φορά και έναν καιρό). Το Βουνό που χαρίζει στην Αθήνα το οξυγόνο και το νερό της, αυτό το βουνό θα ριμάξουμε για να περνάμε εμείς καλύτερα ; ; ; Καλύτερα να ψοφήσουμε σαν τα ποντίκια.

Λυπάμαι Αίαντα, αλλά δε νομίζω οτι έθεσες το θέμα στη σωστή του διάσταση.
Πάντως σου εύχομαι μια όμορφη και εποικοδομητική συζήτηση με τα υπόλοιπα μέλη και σου δίνω το λόγο μου οτι δεν πρόκειται να ξαναενοχλήσω το τόπικ σου. Σου έγραψα αυτά δίχως καμιά διάθεση επίθεσης, απλά ήθελα να σου πώ πως έχεις υποτιμήσει αρκετά το Βουνό. Μάλιστα τα γραφόμενα σου δείχνουν άνθρωπο που έχει επισκεφθεί την Πεντέλη ελάχιστες φορές ή και καθόλου. Δεν ξέρω τι απο τα δύο συμβαίνει, πάντως σίγουρα ισχύει ένα απο τα δύο.


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lusergic
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 13:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lusergic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έπεσα απο τα σύννεφα διαβάζοντας το νέο θέμα περί Πεντέλης του Αϊαντα.
Αίαντα, επέτρεψε μου σε παρακαλώ να διαφωνήσω πλήρως με τους χαρακτηρισμούς που προσάπτεις στο Βουνό της Πεντέλης. Σα να την έχεις υποτιμήσει. Την χαρακτηρίζεις :

1. ΑΔΕΝΔΡΗ

Η Πεντέλη είχε το ωραιότερο, πλουσιότερο και πυκνότερο δάσος της Αττικής. Μάλιστα, θεωρήτο απο τα ομορφότερα της Ελλάδας μαζί με εκείνα του Ολύμπου και του Ταϋγετου. Ακόμα και σήμερα, παρά τις καταστροφικές πυρκαγιές, διατηρεί ακόμα αρκετά παλιά δάση ενώ η βλάστηση έχει φουντώσει ραγδαία σε κάθε καμμένη πλαγιά.

2.ΑΝΥΔΡΗ

Λόγω της φύσης και της διάταξης των πετρωμάτων της Πεντέλης που είναι μάρμαρα και σχιστόλιθοι, έχει δημιουργηθεί ο πλουσιότερος υδροφόρος ορίζοντας της Αττικής
Η Πεντέλη έχει πολλές ονομαστές πηγές και είναι οι εξής :
Της Μονής Πεντέλης, της Αγ.Τριάδας, του Αγ. Σύλλα, η Κρύα Βρύση (2), η Καρυδιά, η Πύριζα, το Καραούλι, το Βαγιάτι, το Σωληνάρι, το Μακρυμπούρι, η Νταού, η Βιδίστι, της Πλακεντίας(2), του Γέρακα, του Αγ.Νικολάου Καλλησίων, του Πρ.Ηλία, του Οσ.Λουκά, του Αγ. Ιωάννη των Λατομείων, των Αγ. Ασωμάτων, του Αγ.Παντελεήμωνα, του Αγ.Γεωργίου, του Κεφαλαρίου και της Ραπεντώσας, (3) του Βρανά και η Βρύση της Κυράς.
Υπάρχουν ακόμα αρκετές ανώνυμες πηγές, όπως μία στην Π.Πεντέλη κοντά στη ράχη Χρυσούλη, δύο στη Μεγάλη Μαυρηνόρα, μία στο Βράχο της Ντάρδιζας, μία στη Βαθιά Χούνη, μία στη Σκάρπα, μία στο Ντράφι, και άλλες δέκα ακόμα σε διάφορα άγνωστα και εντελώς απρόσιτα σημεία. Σίγουρα υπάρχουν κι'άλλες.
Πολλές απο τις ρεμματιές της επίσης είναι ονομαστές και είναι οι εξής :
το Λυκόρεμα, το Βαθύρεμα (3), το Πετρόρεμα, το Μεγάλο Ρέμα, το Κιμπετούη, το ρέμα της Ντάρδιζας, το Σφαλακτό, το ρέμα Κοκκιναρά, ο Βαλανάρης, το ρέμα Βρανά, το ρέμα της Ραπεντώσας, η Βαθιά Χούνη, το Κακό Μελίσσι, το ρέμα Κοράκου, το ρέμα Βάγια και το Μολίθι.
Βέβαια δεν είναι μόνο οι πηγές και τα ρέμματα, αλλά η Πεντέλη διέθετε κάποτε και λίμνη, το Θάλλωσι. Μέχρι και καταρράκτες έχει, μέχρι στιγμής έχω βρεί πέντε, οι οποίοι πλαισιώνονται απο υπεραιωνόβια πλατάνια ενώ ο μεγαλύτερος απο αυτούς είναι ύψους 20 μέτρων περίπου. Όσο για τα πηγάδια, είναι κυριολεκτικά αμέτρητα.
Και μην ξεχνάς Αίαντα, το περίφημο ΑΔΡΕΙΑΝΕΙΟ ΥΔΡΑΓΩΓΕΙΟ. Κάτι τελευταίο περί υδρολογίας. Ξέρεις πολλά βουνά τα οποία έχουν ξεχάσει τι πάει να πεί βροχή και παρόλα αυτά οι πηγές τους να συνεχίζουν να ρέουν ασταμάτητα παγωμένο νερό ; Το ξέρεις οτι το νερό της Πεντέλης είναι ίσως το μόνο στην Αττική το οποίο δεν πρόκειται να στερέψει παρόλη την εκμετάλλευση του απο τους γύρω οικισμούς ; Το ήξερες οτι ολόκληρα τα βόρεια προάστεια παίρνουν νερό απο την Πεντέλη ; Καταλαβαίνεις για πόσα σπίτια μιλάμε ; Και παρόλα αυτά οι πηγές της, τα ποτάμια και οι καταρράκτες της δεν δείχνουν να "υποκύπτουν".

3. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΟΥΝΟ ΜΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΚΟΡΥΦΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΓΚΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ-ΕΚΤΑΣΗ.

Στην πραγματικότητα δεν είναι ΒΟΥΝΟ αλλά ΒΟΥΝΑ :

ΠΕΝΤΕΛΗ (κύριος όγκος, 1109μ.), ΔΙΟΝΥΣΟΒΟΥΝΙ (651μ.), ΑΓΡΙΛΙΚΙ (558 μ.), ΣΚΑΡΠΑ (573μ.) και ΜΑΥΡΗΝΟΡΑ (783μ.)

Άλλες κορυφές : Μικρό Αγριλίκι 391μ., Κάτω Βίγλα 405μ., Λυκόραχη 427μ., Πετρωτή 467μ., Βίγλα Κλεφτών 476μ., Βράχος Ντάρδιζας 477μ., Καληγιάννη (Κατσώνη) 487 μ., Σκίμθι 497μ., Καστράκι 500μ., Κουφός 510μ., Μακρόλοφος (παλ. Τούμπα Γκλιάτα) 520μ., Κατσουλιέρη 581μ, Μικρή Μαυρηνόρα 572 -677μ., Ράχη Χρυσούλη 721μ., Μεγάλη Μαυρηνόρα 778μ. Πύριζα ή Μπύριζα 897μ.

Ανώνυμες κορυφές : 291μ., 347μ., 372μ., 385μ., 394μ., 432μ., 432μ., 458μ., 467μ., 475μ., 483μ., 484μ., 507μ., 509μ., 512μ., 555μ., 673μ., 701μ., 709μ., 813μ., 815μ., 867μ., 875μ., 929μ., 953μ., 997μ.

Όσο για τις πραγματικές διαστάσεις της είναι : μέγιστο μήκος 15.χλμ (Εκάλη, Νέος Βουτζάς), πλάτος 7 χλμ και περίμετρος 60 χλμ.

Επομένως πρόκειται για ένα βουνό με πολλές κορφές με σημαντικό όγκο και με μεγάλη επιφάνεια - έκταση.

4. ΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΟΔΕΥΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΦΗΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΗΣΤΑΡΧΟ ΝΤΑΒΕΛΗ ΚΑΙ ΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΒΟΥΝΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ.

Η Πεντέλη Αίαντα δεν έχει ανάγκη κανένα λήσταρχο Νταβέλη για να δείξει την αξία της σαν Βουνό. Για την Πεντέλη φίλε, μια μόνο θέση υπάρχει και που της αξίζει με το παραπάνω. Η θέση της Πεντέλης είναι στο αέτωμα του ναού της Ελληνικής Ιστορίας. Αν ανατρέξεις και πάλι στο τόπικ εκείνο το οποίο είναι γεμάτο παραπληροφόρηση όπως λές και άκρατο ενθουσιασμό, έχω κάνει εκτενείς αναφορές για την σπουδαιότητα του Πεντελικού Βουνού και στην μοναδική συμβολή του για τη δημιουργία του Θαύματος που λέγεται Ελληνικός Πολιτισμός.

Και φυσικά θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου ώς πρός την εκμετάλλευση του Βουνού. Θα σου πώ κάτι. Ξέρεις πόσο κοστίζει ένα τετραγωνικό μέτρο
Πεντελικού Μαρμάρου ; Κρατήσου : 1 εκατομμύριο. Αν κάτσεις και αναλογιστείς πόσος όγκος μαρμάρου έχει εξορυχτεί απο τη δεκαετία του 50' μέχρι σήμερα, το οικονομικό πρόβλημα της χώρας έχει λυθεί πολλά χρόνια τώρα. Δηλαδή δεν κατάλαβα, επειδή υπάρχει ανεργία, επειδή υπάρχει οικονομική κρίση πρέπει να ισοπεδώσουμε ολόκληρο Βουνό και να βλέπουμε το Μαρούσι να συγγενεύει με τη Νέα Μάκρη ; Όπως και 'σύ, αναρωτιέμαι : Άραγε σε τι επίπεδο έχουμε ξεπέσει εμείς οι Έλληνες ; Να κατεδαφίσουμε το Βουνό που μας χάρισε τον Παρθενώνα και την ωραιότερη Πόλη του κόσμου (μια φορά και έναν καιρό). Το Βουνό που χαρίζει στην Αθήνα το οξυγόνο και το νερό της, αυτό το βουνό θα ριμάξουμε για να περνάμε εμείς καλύτερα ; ; ; Καλύτερα να ψοφήσουμε σαν τα ποντίκια.

Λυπάμαι Αίαντα, αλλά δε νομίζω οτι έθεσες το θέμα στη σωστή του διάσταση.
Πάντως σου εύχομαι μια όμορφη και εποικοδομητική συζήτηση με τα υπόλοιπα μέλη και σου δίνω το λόγο μου οτι δεν πρόκειται να ξαναενοχλήσω το τόπικ σου. Σου έγραψα αυτά δίχως καμιά διάθεση επίθεσης, απλά ήθελα να σου πώ πως έχεις υποτιμήσει αρκετά το Βουνό. Μάλιστα τα γραφόμενα σου δείχνουν άνθρωπο που έχει επισκεφθεί την Πεντέλη ελάχιστες φορές ή και καθόλου. Δεν ξέρω τι απο τα δύο συμβαίνει, πάντως σίγουρα ισχύει ένα απο τα δύο.


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy