ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 17:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Παραληρείς φίλε μου.

Εψαξες και βρήκες.. απο το τόπικ οτιδήποτε θα μπορούσε να με ενοχοποιήσει.. και βρήκες το αλάτι, το τσιγάρο.. και τα τοποθέτησες σε τέτοια θέση ώστε να με ενοχοποιήσεις.

quote:
Προτείνω το επόμενο ποστ που θα στέίλω να μην το διαβάσεις αν δεν είσαι αρκετά ήρεμος διότι θα είναι σοβαρότερο από αυτό . Επί της ουσίας όσων ρωτώ απάντηση δεν έλαβα, γιατί άραγε;


Ούτε εγώ έλαβα απάντηση.. για το πως επικοινωνείς με τις πνευματικές οντότητες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 17:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Φίλε μου allzzaro, υποθέτω οτι ο geox το είπε αυτό γενικά, αναφερόμενος σε μένα.Υποθέτω λοιπόν, πως θέλοντας να μου πεί να προβληματίζομαι γενικότερα και παρατήρησε πως στον χώρο κινούνται κι αρκετοί απατεώνες.

Μπάαααα!!! δεν νομίζω..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 17:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox
Ψυχραιμία είπαμε ... Όλα έχουν έχουν και τηνν κωμική τους πλευρά. Τα καλά δεν τα έγραψα ακόμη ... κάνε λίγο υπομονή
Όσο για το σχόλιο

quote:
Ούτε εγώ έλαβα απάντηση.. για το πως επικοινωνείς με τις πνευματικές οντότητες.


Θα σου ήμουν ευγνώμων αν μου εξηγούσες πως ακριβώς μπορώ να σε βοηθήσω

quote:
οτιδήποτε θα μπορούσε να με ενοχοποιήσει

Δηλαδή τώρα απαξιώνεις αυτά που είπες ; Διάβασέ τα με όποια σειρά σου αρέσει. Το νοημά τους αλλάζει? Και ξεφωρτόσου την ιδέα ότι κάποιος σε κυνηγά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 17:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Oυδέποτε εννόησα η χαρακτήρισα κάποιον ως απατεώνα από τους συνομιλητές
Εδώ ταιριάζει το σχετικό με τη μύγα αλλά θα το πάρει στραβά ο Allzzaro

Κοίτα να δείς... και απατεώνα να με έλεγες..δεν θα ήταν και κάτι το συνταρακτικό.

Φίλε μου οι προθέσεις σου είναι κακοπροαίρετες..
ναί μέν αυτά ολα που λές εχουν κάποια βάση... και θα μπορούσε ο καθένας να τα επισημάνει.
Την τακτική αυτή την εφάρμοζες και στους αλλους λογαριασμούς σου..
Εγώ οτι είχα να πώ το είπα..
Δεν χρωστώ καμμία απάντηση.
Απάντηση μου χρωστάς εσύ και την περιμένω..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 18:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ψυχραιμία είπαμε ... Όλα έχουν έχουν και τηνν κωμική τους πλευρά. Τα καλά δεν τα έγραψα ακόμη ... κάνε λίγο υπομονή

Υπομονή λοιπόν.
Περιμένω τα καλά..

Ξέρεις geox.. δεν είμαι απο εκείνους που φοβούνται να βάλουν το χέρι τους στη φωλιά του φιδιού.. και αρχίζουν να επικαλούνται....
Που είναι οι συντονιστές.. να βάλουν τα πράγματα στη θέση τους.
Πού είναι οι συντονιστές.. να τον κανονίσουν.
Μπορείς να λές οτι θές.. δικαίωμα σου.. Δημοκρατία έχουμε...
Για να δούμε λοιπόν τι θα πείς..
Μην με σκάσεις ομως.. λίγο σύντομα...


quote:
Θα σου ήμουν ευγνώμων αν μου εξηγούσες πως ακριβώς μπορώ να σε βοηθήσω

Θα με βοηθούσες .. αν σταματούσες εδώ.. αλλά φαίνεται πληρώνω τους δασμούς απο το ``βραβείο του βασιλιά της καζούρας``.. που απέκτησα..
προσφάτως..

Edited by - allzzaro on 29/12/2005 18:08:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 18:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Υποθέτω λοιπόν, πως θέλοντας να μου πεί να προβληματίζομαι γενικότερα και παρατήρησε πως στον χώρο κινούνται κι αρκετοί απατεώνες.

Τόσο εξειδικευμένη φωτοβολίδα...
Μα γιατί να στο πεί εσένα..? και γιατί να θέλει να προβληματιστείς..?
Ποιός ο λόγος να σου επισημάνει να παρατηρήσεις.. οτι κινούνται απατεώνες..??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 18:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox
Φίλε allzzaro διάβασε σε παρακαλώ το τελευταίο μύνημα της σελίδας 17 και μετά αν είσαι ευδιάθετος τα παρακάτω δικά σου γραφόμενα

Συ είπας λοιπόν:

quote:
Απο που να αρχίσω... Λοιπόν σιγά σιγά.. οχι απότομα και οχι φάρμακα.. προς το παρόν..
Επ... αυτό κάπως λέγεται...

quote:
Απέφυγε οσο μπορείς τα φάρμακα για την αρθρίτιδα και βρές εναν καλό και εμπειρο φυσιοθεραπευτή με καλή ικανοτητα της αφής
Ωπ... να το πάλι ... να δεις πως το λένε....

quote:
Ούτε να ασχοληθείς.. δεν έχει κανένα πρόβλημα το παιδί και να μην του δώσεις και κανένα φάρμακο...ακόμα και αν σηκώνεται περισσότερες φορές...

Εδώ σε βλέπω καβάλα στο άλογο ... να προτρέπεις γονέα εννιάχρονου να μη λάβει το παιδί του την εκ του ιατρού προτεινόμενη φαρμακευτική αγωγή . Αυτό έχει συγκεκριμένη ονομασία ....θα στο πω σε επόμενο ποστ αν είσαι αρκετά ήρεμος. Διάβασε αυτό αν έχεις όρεξη http://www.encephalos.gr/full/41-1-01g.htm για να διευρύνεις ολίγον το γνωστικό σου πεδίο

quote:
Δεν εχεις τίποτα.
Μην πάει ο νούς σου σε καρδιακό επεισόδιο.
Απλά εχεις περάσει στο παρελθόν κάποια ψύξη στην περιοχή.
Οταν το σημείο ερεθιστεί ως επι το πλείστον απο ρεύμα ψυχρού αέρα.. θα εχεις αυτά τα συμπτώματα.
Προσπάθησε να αποφεύγεις τα ρεύματα.. και να μην ντύνεσαι υπερβολικά.
Οταν ντύνεσαι υπερβολικά ιδρώνείς .. ανοίγουν οι πόροι του δέρματος και ο ψυχρός αέρας βρίσκει δίοδο προς το πονεμένο σημείο.


Μπα...; Τι ωραία να ήταν όλα έτσι απλά. Με ποια ιδιότητα αγαπητέ αποκλείεις με βεβαιότητα την περίπτωση να πάσχει ο κύριος/α απο κάτι σοβαρότερο;

quote:
Nα σε βγάλω .. αμέσως απο την απορία σου αγαπητέ μου...Απλά .. προσφάτως... εχεις πάρει αρκετά μεγάλες δόσεις .. αντιβιοτικών.. ή αλλων φαρμάκων.... Το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να ρωτά ενας γιατρός όταν οι τρανσαμινάσες είναι ανεβασμένες είναι εάν εχει πάρει προσφάτως αντιβιοτικά...

Εδώ βέβαια ατύχησες διότι δεν είχε πάρει τίποτα... αλλά η βεβαιότητά σου είναι αφοπλιστική. Πάρκαρε το άλογο

quote:
Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά καλό θα είναι πρίν ξεκινήσεις να κάνεις μία γενική αίματος και μία καμπύλη ζαχάρεως. Θα σου πρότεινα να κάνεις και μία εξέταση για σπαστική κολίτιδα η οποία εχει τα συμπτώματα που αναφέρεις

Εδώ εξειδίκευσες τις γνώσεις σου.. πρότεινες και εξετάσεις ... Αλήθεια ποια είναι η εξέταση για την σπαστική κολίτιδα;

quote:
Αγαπητέ φίλε.. δεν είμαι γιατρός.. ούτε χημικός .. ενας απλός ερευνητής είμαι.. και ενα απλό μέλος του esoterica.
Δημοσιεύω αυτά τα ποστ.. χωρίς καμμία ιδιότητα.. και ετσι δεν μπορώ να απαντήσω με σαφήνεια στα ερωτήματα σου

Εδώ...πεζός και πάλι... δεν ξέρω δεν είδα δεν άκουσα. και πολύ καλά έκανες διότι όπως σωστά κατάλαβες δεν πιάνει παντού ο φωτεινός παντογνώστης.

Λοιπόν πόσο κακοπροαίρετος μπορεί να είναι κάποιος όταν προβληματίζεται για τα παραπάνω. Μήπως έχεις ξεφύγει λίγο;

Σου χρωστάω μια απάντηση... δεν το ξεχνώ ... για το πως λέγεται στη νομική ορολογία αυτός που προτρέπει, προτείνει, ορίζει κλπ... χωρίς να φέρει την ιδιότητα....


quote:
Ξέρεις geox.. δεν είμαι απο εκείνους που φοβούνται να βάλουν το χέρι τους στη φωλιά του φιδιού.. και αρχίζουν να επικαλούνται....
Που είναι οι συντονιστές.. να βάλουν τα πράγματα στη θέση τους.
Πού είναι οι συντονιστές.. να τον κανονίσουν.
Μπορείς να λές οτι θές.. δικαίωμα σου.. Δημοκρατία έχουμε...


Και τι θέλεις... να σε συγχαρώ;
Τα δικαιώματά μου τα γνωρίζω και πιστεύω ότι όσα γράφω μπορεί να είναι δεικτικά αλλά ουδέποτε είναι υβριστικά.

Ελπίζω να μην έσκασες περιμένοντας...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 18:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ελπίζω να μην έσκασες περιμένοντας...

Παραλίγο θα έσκαγα...

Αχ.. βρε geox.. αχ.. βρε καλό μου παιδί.. διάβασες σχεδόν ολα μου τα post..
Με την ευκαιρία αυτή πιστεύω κάτι απο όλα οσα εχω πεί.. να βρήκες και κάτι χρήσιμο για εσένα.
Η αλήθεια είναι οτι παραπήρα φόρα .. σε οτι αφορούσε τις συμβουλές που έδινα στους μέχρι τώρα ρωτούντες.
Πολλές φορές αναρωτήθηκα οτι κάποια ημέρα θα βρεθεί αυτός ο κάποιος που θα μου πεί..
Ποιός είσαι εσύ ρε που δίνεις συμβουλές?
Με ποιά αρμοδιότητα?

Και να που παρουσιάστηκες εσύ.. oπου οχι μόνο μου το είπες αλλά έψαξες και βρήκες οτιδήποτε θα μπορούσε να χρησιμοποιήσεις εναντίον μου.. πράγμα που δεν φανταζόμουνα.

τεσπα.. λοιπόν..εγώ δεν σου κρατάω κακία...΄
κάνε τη δουλειά σου.. απάντησε εσύ στη φίλτατη GGIOTA.. και θα σου πρότεινα.. να συνεχίσεις εσύ.. οτι εγώ άρχισα...
Εγώ λέω να απενεργοποιηθώ.. γιατί ψιλοστεναχωρέθηκα...


Αντε βρε.. σε φιλώ μάτς μούτς...Καλή Πρωτοχρονιά...


Edited by - allzzaro on 29/12/2005 19:04:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 19:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία
ευελπιστούσα να πάρω μια απάντηση για το τι σημαίνει all zzaro.

Τώρα θα ζήταγα πολλά αν σου έλεγα να μου έστελνες και σε ενα fax εναν πάπυρο εις την Αραμαικήν, ή είναι σε περγαμηνή?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 19:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel
Αλ-Λαχ (Al-Lah) = Θεός

Αλ-Ραχμάν - Ο Αγαθοεργός
Αλ-Ραχίμ - Ο Ελεήμονας.
Αλ-Κουντούς - Ο Άγιος
Αλ-Γάνι - Ο Αυτεξούσιος
Αλ-‘Αντλ - Ο Ορθός
Αλ-Ουάχαντ - Ο Ένας
Αλ-Ουαλί -Ο Προστατεύων
Αλ-Μουμίτ - Ο Προσφέρων στο θάνατο
Αλ-Άουαλ - Ο Πρώτος
Αλ-‘Αλι - Ο πλέον Υψηλός
Αλ-Γαφούρ - Ο Συγχωρών
Αλ-Ματζίντ - Ο Δοξασμένος
Αλ-Μπα-ίθ - Ο Ιδρυτής
Αλ-Ζαρό - Ο Σοφός

Ζαρό προκατακλυσμαία αλλά και σημερινή περιοχή στην ευρύτερη περιοχή της Κρήτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 21:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox
Πολύ ενδιαφέρον φίλε Noel.
"Ο Σοφός".
Μη τρομάζεις Allzzaro.
quote:
Αχ.. βρε geox.. αχ.. βρε καλό μου παιδί.. διάβασες σχεδόν ολα μου τα post..
Η αλήθεια είναι οτι παραπήρα φόρα .. σε οτι αφορούσε τις συμβουλές που έδινα στους μέχρι τώρα ρωτούντες.
Πολλές φορές αναρωτήθηκα οτι κάποια ημέρα θα βρεθεί αυτός ο κάποιος που θα μου πεί..

Σου διαφεύγει αλλά δε χρησιμοποιώ το "ρε " ούτε στην καθομιλουμένη Τι είναι αυτό ...σαν εξομολόγηση σαν κρίση αυτογνωσίας μοιάζει
quote:
τεσπα.. λοιπόν..εγώ δεν σου κρατάω κακία...΄
κάνε τη δουλειά σου.. απάντησε εσύ στη φίλτατη GGIOTA.. και θα σου πρότεινα.. να συνεχίσεις εσύ.. οτι εγώ άρχισα...
Εγώ λέω να απενεργοποιηθώ.. γιατί ψιλοστεναχωρέθηκα...


και μεγαλόψυχος εκτός απο σοφός
quote:
Αντε βρε.. σε φιλώ μάτς μούτς...Καλή Πρωτοχρονιά...
Τι μου λες;
Για θυμίσου λίγο πιο πριν τι έλεγες
quote:

Κοίτα να δείς... και απατεώνα να με έλεγες..δεν θα ήταν και κάτι το συνταρακτικό.

Φίλε μου οι προθέσεις σου είναι κακοπροαίρετες..


quote:
ενα νέο μέλος με μόλις 10 μηνύματα κινείται με κινήσεις αιλουροειδούς.. σε... πολύ γνώριμο έδαφος.. και αφήνει να εννοηθεί κάποιο ..παλιό μέλος... με άγνωστη βούληση και ταυτόχρονα με επιθετικότητα προς το άτομο μου.
Εύλογο το ερώτημα έτσι μάγκα μου...

quote:
Επειδή ομως βαριέσαι.. ή δεν το σκέφτηκες... ή αρέσκεσαι.. στο να ρωτάς...στα βρήκα εγώ.
Εάν δεν σε καλύπτουν.. να σου δώσω και βιβλία.
Εαν πάλι δεν σε καλύπτουν.. να σε στείλω σε ενα φίλο ειδικό οπου θα σε καλύψει πλήρως
(;threat)
quote:

Χμμ.. σε τρώει .. η πλάτη σου...
Αν ..και τα μακρυά και γαμψά μου νύχια .. δεν είναι κατάλληλα για να σε ανακουφίσω.. θα καταβάλλω κάθε δυνατή προσπάθεια..
Μόνο θέλω να σε παρακαλέσω να μείνεις ακίνητος.. μην μου μείνει καμμιά ωμοπλάτη στα νύχια..
Φίλοι μου.. μην φύγετε.. και μην χάσετε το επόμενο πόστ..
Θα παρακολουθήσετε τα αποκαλυπτήρια του geox..
Δεν σας εχω απογοητεύσει... έτσι..εε.. πές μου κάτι.. τώρα που σε εχω εδώ.. στα νυχάκια μου..
Εκεί στις στενές επαφές.. τρίτου τύπου.. εκεί έρχεσαι σε επαφή με τις πνευματικές οντότητες..

Πιστεύω λοιπόν να σε ανακούφισα..
Καλύτερα δεν μπορώ να σε ξύσω..
Τώρα αν η φαγούρα σου συνεχίζεται.. και σε τρώει.. και τίποτα αλλο εκτός απο την πλάτη σου..΄
Αντε βρέ.. να σε ξύσω και εκεί...


Είμαι δυστυχώς αρκετά δύσπιστος απέναντι σε αυτούς που αλλάζουν ύφος όπως αλλάζει χρώμα ο χαμελαίοντας και κινούνται σαν την παλιρροια. Μην το πάρεις προσωπικά.

Σου χρωστώ και μια απάντηση ...

Καλή Πρωτοχρονιά σε όλουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 14:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Συγνώμη για την ξεκάρφωτη ερώτηση allzzaro μήπως ξέρεις τί είναι το ταμαρίνο από πού μπορούμε να το προμηθευτούμε και τί ιδιότητες έχει?

Ευχαριστώ και καλή χρονιά
ΚΑΙ ΗΡΕΜΑ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 15:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel
quote:
Πολύ ενδιαφέρον φίλε Noel.

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μην με αποκαλείς φίλο.

Η ξεδιάντροπη θρασύτητα που σε διακρίνει και η χωρίς λόγο λυσσαλέα επίθεση απέναντι στο μέλος allzzaro, το οποίο τόσα και τόσα εχει προσφέρει με τον τρόπο του μου προκαλεί αηδία προς το ατομό σου.
Μάζεψε λοιπόν οτι νομίζεις υποκειμενικώς κακώς λεγόμενα, πέστα και μην βρωμίζεις το τόπικ αυτό ούτε με τα λεγόμενα σου, ούτε με την παρουσία σου.

Σε παρακαλώ θερμά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 16:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Συγνώμη για την ξεκάρφωτη ερώτηση allzzaro μήπως ξέρεις τί είναι το ταμαρίνο από πού μπορούμε να το προμηθευτούμε και τί ιδιότητες έχει?

Γειά σου gretelιτσα.. να υποθέσω οτι είσαι με άδεια??

Tαμαρίνο

Μάλλον θα εννοείς το τουμέρικ ή τουμερίνο ή τουμερίκη.
Χρησιμοποιείται ώς μπαχαρικό αλλά η χρήση του δεν περιορίζεται μόνο στη μαγειρική..
Κυκλοφορεί ευρύτατα στα καταστήματα με βότανα-μπαχαρικά με την ονομασία αυτή.
Η επιστημονική του ονομασία είναι Curcuma longa L. (Tumeric)και ανήκει στην οικογένεια Zingiberaceae, τα χρησιμοποιούμενα μέρη του είναι η ρίζα
Το Turmeric είναι ένα φυτό με μεγάλη ιστορία , θα έλεγα με πάρα πολύ μεγάλη ιστορία.. αλλά θα αρκεστώ σε λίγα.

Ανήκει στην ίδια οικογένεια με το Ginger (πιπερόριζα) και έχει χρησιμοποιηθεί στην Αγιουρβεδική ιατρική σαν αντιφλεγμονώδες και πολύ αποτελεσματικό αντιοξειδωτικό.
Είναι αντιφλεγμονώδες, αντιοξειδωτικό, αντιμεταλλαξιογόνο, χολαγωγό, καθαρτικό, διουρητικός, αιμοστατικό, ηπατοπροστατευτικό, τονωτικό. Καλλιεργείται κυρίως στην Ινδία, την Κίνα, την Ινδονησία και άλλες τροπικές χώρες.
Σήμερα οι παραδοσιακοί γιατροί, κυρίως στην Ινδία, χρησιμοποιούν το turmeric για φλεγμονώδεις καταστάσεις: αρθρίτιδα, οστεοαρθρίτιδα, οξείες μολύνσεις. Επίσης για προβλήματα που συνδέονται με δράση ελευθέρων ριζών: καρδιαγγειακά προβλήματα, υπέρταση, καρδιακές παθήσεις. Το Tumeric χρησιμοποιείται επίσης στη θεραπεία ορισμένων καρκίνων.
Το Turmeric περιέχει κουρκουμίνη, ένα πορτοκαλοκίτρινο φωτεινό πτητικό αιθέριο έλαιο, πρωτεΐνες, βιταμίνες και μεταλλικά στοιχεία.
Το Turmeric παρουσιάζει αξιοσημείωτη αντιοξειδωτική δραστηριότητα, συγκρίσιμη με αυτή της βιταμίνης C και Ε. Μάλιστα, είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό στη σάρωση του νιτρικού οξειδίου, τόσο άμεσα, όσο και έμμεσα επεμβαίνοντας στον ενζυμικό μηχανισμό παραγωγής του. Γι αυτό, όπως και εξαιτίας του κίτρινου χρώματος της κουρκουμίνης, προστίθεται σε μαργαρίνες, τυριά και άλλα τρόφιμα, σαν αντιοξειδωτικό κατά της υπεροξείδωσης των λιπιδίων.
Οι ενδείξεις της αντικαρκινικής δράσης του Turmeric, οφείλονται επίσης στον ίδιο λόγο: Η αντιοξειδωτική του δραστηριότητα προστατεύει την οξείδωση και καταστροφή του DNA.
Η κουρκουμίνη έχει αναμφίβολα προταθεί για ένα ευρύ φάσμα των θεραπευτικών ενεργειών. Πέραν της δράσης της ως ισχυρού αντιοξειδωτικού, μειώνει τις φλεγμονές, ελαττώνοντας τα επίπεδα ισταμίνης και πιθανώς αυξάνοντας την έκκριση κορτιζόνης στα επινεφρίδια. Ακόμη, προστατεύει το ήπαρ, από ένα πλήθος τοξικών παραγόντων, ενώ τέλος φαίνεται ότι παρεμποδίζει την συγκόλληση αιμοπεταλίων, πράγμα που πιθανόν την καθιστά ενδιαφέρουσα κατά της αρτηριοσκλήρυνσης.
Πρόσφατα, μια ομάδα ερευνητών από το πανεπιστήμιο της Καλιφόρνιας, πρότεινε οτι το turmeric πιθανά να διαδραματίσει έναν ενδιαφέροντα ρόλο στην επιβράδυνση της εξέλιξης του Alzheimer. Τα συμπληρώματα με Turmeric κυκλοφορούν ως τιτλοδοτημένα εκχυλίσματα σε 90 έως 95% κουρκουμίνη, με προτεινόμενη δοσολογία από 250 έως 500 mg τρεις φορές ημερησίως.
Σ’ αυτές τις συνιστώμενες δόσεις, το turmeric είναι γενικά ασφαλές. Έχει χρησιμοποιηθεί σε μεγάλες ποσότητες ως καρύκευμα χωρίς δυσμενείς αντιδράσεις. Μερικά βιβλία συστήνουν να αποφεύγονται υψηλές δοσολογίες turmeric κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης. Συνιστάται επίσης να αποφεύγεται η χρήση του σε ασθενείς με χολολιθίαση χωρίς ιατρική παρακολούθηση.

Kαλή Πρωτοχρονιά gretel

Edited by - allzzaro on 30/12/2005 16:43:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 16:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
GM GIOTA
quote:
Αγαπητέ Allzzaro,
Κατάρχήν χρόνια πολλά σε σένα και σε όλους.
Μετά από μιά περίοδο έντονου άγχους και κούρασης, έπαθα μιά ελαφιά (ευτυχώς) γαστροραγία. Δεν θέλω να πάρω φάρμακα. Μήπως έχεις κάτι να μου προτείνεις γι΄αυτή την περίοδο της κρίσης και ίσως και γι΄αργότερα για προληπτικούς λόγους; Σε ευχαριοστώ


Κατ`αρχήν συγνώμη για την καθυστέρηση.
Το άγχος και η κούραση.. δεν προκαλούν .. γαστροραγία.
Απλά η πάθηση επιδεινώνεται.. με το άγχος, την κούραση, το κάπνισμα, το ποτό, την κακή διατροφή...


Η γαστρορραγία μπορεί κάποιες φορές να οφείλεται σε αιμορραγία από διάβρωση κάποιου αιμοφόρου αγγείου (αρτηριδίου ή φλεβιδίου), που βρίσκεται στην περιοχή του έλκους, ή και σε βαρειές διαβρωτικές μορφές γαστρίτιδας οπου προκαλούν και διαταραχές της πηκτικότητας του αίματος, φάρμακα (μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα), ααγγειοδυσπλασίες στομάχου, κ.λ.π.
Τις περισσότερες φορές το έλκος προκαλείται από ένα βακτηρίδιο το οποίο ονομάζεται ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού (Helicobacter Pylori).
Θα χρειαστεί να κάνεις μια γαστροσκόπηση.. ώστε να υπάρχει μια πλήρης εικόνα της πάθησης.. αν δηλαδή πρόκειται απλά για μια αιμορραγία από διάβρωση αγγείου.. ή αν πρόκειται για (γαστρικό έλκος) ή αν βρίσκεται στο στομάχι ή στην περιοχή του δωδεκαδακτύλου..

Η γαστροσκόπηση πρέπει να γίνει .. είναι λίγο επώδυνη αλλά χρηματοδοτείται απο ολα τα ταμεία.
Πρόκειται για ενα θαύμα.. αφού η κάμερα εισχωρεί στον οισοφάγο.. και φτάνει στο στομάχι.Εκτός του οτι υπάρχει οπτική επαφή.. με το προβληματικό σημείο .. παίρνει και δείγμα οπου ο θεράπων γιατρός δίνει την κατάλληλη θεραπεία.
Πάντως προσεξέτο..

Edited by - allzzaro on 30/12/2005 16:36:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 16:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Τώρα θα ζήταγα πολλά αν σου έλεγα να μου έστελνες και σε ενα fax εναν πάπυρο εις την Αραμαικήν, ή είναι σε περγαμηνή?

Είναι προσωπικά μου αρχεία δεν θα ήθελα να τα δημοσιοποιήσω.
Σε περγαμηνή υπάρχουν, δεν τα εχω στην κατοχή μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 17:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Καλέ μου noel σε παρακαλώ δεν υπάρχει λόγος να θυμώνεις. Όταν εκνευρίζεσαι κάνεις κακό στον εαυτό σου, προκαλείς μιά αναταραχή στο σώμα σου και όσο πιό συχνά την προκαλείς τόσο το σώμα σου την συνηθίζει, όσο την συνηθίζει τόσο πιό συχνά ελκύεις ανάλογες καταστάσεις.
Όταν είσαι ήρεμος οι όποιες τέτοιες αναταραχές δεν σε αγγίζουν, είναι ξένες προς εσένα οπότε από μόνο του το σώμα τις αποκρούει.

allzzaro τι μπορεί να κάνει κάποιος όταν νοιώθει εξάντληση? π.χ. κούραση από δουλειά, λίγος ύπνος... υπάρχει κάτι που να είναι φυσικό και να μην θέλει πολύ χρόνο για να φτιαχτεί, όπως ένα ρόφημα ή κάτι τέτοιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 17:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel
quote:
Καλέ μου noel σε παρακαλώ δεν υπάρχει λόγος να θυμώνεις. Όταν εκνευρίζεσαι κάνεις κακό στον εαυτό σου, προκαλείς μιά αναταραχή στο σώμα σου και όσο πιό συχνά την προκαλείς τόσο το σώμα σου την συνηθίζει, όσο την συνηθίζει τόσο πιό συχνά ελκύεις ανάλογες καταστάσεις.

Zητώ συγνώμη pyramid.
Με τον allzzaro τυγχάνει να έχουμε το ίδιο επώνυμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 18:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
allzzaro τι μπορεί να κάνει κάποιος όταν νοιώθει εξάντληση? π.χ. κούραση από δουλειά, λίγος ύπνος... υπάρχει κάτι που να είναι φυσικό και να μην θέλει πολύ χρόνο για να φτιαχτεί, όπως ένα ρόφημα ή κάτι τέτοιο.

pyramiδούλα

Τσάι του βουνού.. έτσι θα το ζητήσεις.
Θα το πίνεις σαν αφέψημα μαζί με δύο κουταλιές μέλι.

Το τσάι του βουνού Sideritis scardica το γένος Sideritis L είναι από τα πιο πανάρχαια αφεψήματα που είναι γνωστά στον άνθρωπο. Σε άπειρες ποικιλίες, με εκπληκτικό εύρος ευεργετικών επιδράσεων για τον ανθρώπινο οργανισμό.
Κατευναστικό αλλά και τονωτικό, μάς δίνει ενέργεια, αλλά και μας ηρεμεί. Το πιο εύκολο και εύκαιρο φάρμακο, σχεδόν για κάθε είδους μικρή κακοδιαθεσία.

Περιλαμβάνει μια πληθώρα φυτικών ειδών αποτελούμενων από ποώδη ετήσια, ποώδη πολυετή καθώς και μικρούς θάμνους. Πρόκειται για αρωματικά – φαρμακευτικά φυτά που ανήκουν στην οικογένεια των Χειλανθών (Lamiaceae).
Τα περισσότερα είδη του γένους Sideritis αποτελούνται από πολυετή ποώδη φυτά, τα οποία αυτοφύονται σε χώρες της Μεσογείου, ενώ πολλά είδη του γένους αυτού υπάρχουν και στην Ασία. Στην περιοχή της Μεσογείου, όπου φαίνεται να είναι και το κέντρο καταγωγής του φυτού, έχουν καταγραφεί πάνω από 100 διαφορετικά είδη του γένους Sideritis. Η μεγαλύτερη ποικιλία ειδών συναντάται στην Ιβηρική Χερσόνησο, με 45 τουλάχιστον είδη τα περισσότερα των οποίων είναι ενδημικά, ενώ 14 από αυτά απειλούνται σήμερα με εξαφάνιση.
Χώρες πλούσιες σε πληθυσμούς και ποικιλία ειδών είναι επίσης η Ελλάδα, η Ιταλία και χώρες των ακτών της βόρειας Αφρικής. Σε όλες σχεδόν τις Μεσογειακές χώρες είδη του γένους αυτού είναι γνωστά, σε τοπική κλίμακα, ως βότανα για διάφορες χρήσεις. Όμως χρήση για την παρασκευή τσαγιού γίνεται μόνο στην Ισπανία και κυρίως στην Ελλάδα, όπου έχουμε και τη μεγαλύτερη κατανάλωση.
Το παρασκευαζόμενο αφέψημα με το όνομα «Τσάι του Βουνού» παρουσιάζει πολλές ευεργετικές ιδιότητες, οι οποίες οφείλονται στα συστατικά του αιθέριου ελαίου του, όπως για παράδειγμα στα φλαβονοειδή.
Το αφέψημα από το φυτό προτιμάται πολύ από τους Έλληνες, ειδικά τους χειμερινούς μήνες, λόγω της ευεργετικής του επίδρασης σε κρυολογήματα και φλεγμονές του ανώτερου αναπνευστικού συστήματος, ιδιότητες που ενισχύονται με την προσθήκη μελιού. Οι ευεργετικές επιδράσεις οφείλονται στην αντιφλεγμονώδη, βακτηριοστατική και αντιοξειδωτική δράση του. Ακόμη θεωρείται ευστόμαχο, εφιδρωτικό, τονωτικό, αντιερεθιστικό και αντιαναιμικό διότι περιέχει Fe (Floca et al 1981). Οργανοληπτικά το ρόφημα είναι πολύ εύγευστο και αρωματικό, ενώ μπορεί να καταναλωθεί ζεστό ή κρύο, με ζάχαρη, μέλι ή και σκέτο. Μέχρι τώρα καλλιέργεια ειδών του φυτού, γίνεται μόνο στην Ελλάδα. Το μέρος του φυτού που συλλέγεται είναι η ταξιανθία σε πλήρη άνθηση μαζί με 5-6 cm βλαστού. Οι ανθοφόροι βλαστοί ξηραίνονται ώστε να μπορούν να διατηρηθούν για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Καλή Πρωτοχρονιά pyramid..
Kαι με το μαλακό με το μικρό. Μην το ζορίζεις. Απλά μάθε το να τρώει τα πάντα. Λίγο και απο όλα.

Edited by - allzzaro on 30/12/2005 18:14:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 19:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλοι μου ..
Σας εύχομαι.. Καλή Πρωτοχρονιά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 19:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία
quote:
Είμαι δυστυχώς αρκετά δύσπιστος απέναντι σε αυτούς που αλλάζουν ύφος όπως αλλάζει χρώμα ο χαμελαίοντας και κινούνται σαν την παλιρροια.

Ως γνήσια Πόντια, ώς κόρη του βασιλιά Αιήτη, και ώς εγγονή του Ηλιου μια παροιμία απο τον τόπο μας.

Το μουλάρ' ντο κι εξέρτς σην ράχαν ατ' μη καλκεύ'ς

Εχω την εντύπωση geox οτι ξέρεις Ποντιακά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 03:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox
Καλησπέρα και πάλι...

quote:

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μην με αποκαλείς φίλο.
Η ξεδιάντροπη θρασύτητα που σε διακρίνει και η χωρίς λόγο λυσσαλέα επίθεση απέναντι στο μέλος allzzaro, το οποίο τόσα και τόσα εχει προσφέρει με τον τρόπο του μου προκαλεί αηδία προς το ατομό σου.
Μάζεψε λοιπόν οτι νομίζεις υποκειμενικώς κακώς λεγόμενα, πέστα και μην βρωμίζεις το τόπικ αυτό ούτε με τα λεγόμενα σου, ούτε με την παρουσία σου.
Σε παρακαλώ θερμά.

Σου ζητώ ειλκρινά συγνώμη αν σε έκανα να νοιώσεις άσχημα για κάποιον δικό σου άνθρωπο. Δυστυχώς η ευτυχώς διατηρώ το δικαίωμα να έχω την άποψή μου και να την εκφράζω ευθέως. Σε αρκετές περιπτώσεις το "σχεδόν" και το "περίπου" με την μορφή υπόδειξης ή προτροπής κατά τρόπο επιεικώς ανεύθυνο, μπορεί να προκαλέσουν ανυπολόγιστη ζημιά. Αν συμβεί αυτό, οι "καλές προθέσεις" και η "αναμφίβολη ανιδιοτέλεια" δεν επαρκούν για να καλύψουν τον θύτη (αν τεθεί προ των ευθυνών του) και πολύ περισσότερο το θύμα. Εκ του βραχυπρόθεσμου αποτελέσματος κρίνοντας θεωρώ ότι ο σχολιασμός μου έγινε αντιληπτός ως προς τα σημεία που με σαφήνεια καυτηρίασα. Δεν θα πάψω να είμαι δυσπιστος και στον "σοφό" ο οποίος επιθυμούσε (άγνωστο γιατί) να με ξύσει (!)....

quote:
Αν ..και τα μακρυά και γαμψά μου νύχια .. δεν είναι κατάλληλα για να σε ανακουφίσω.. θα καταβάλλω κάθε δυνατή προσπάθεια.. Μόνο θέλω να σε παρακαλέσω να μείνεις ακίνητος.. μην μου μείνει καμμιά ωμοπλάτη στα νύχια
quote:
εε.. πές μου κάτι.. τώρα που σε εχω εδώ.. στα νυχάκια μου

quote:
Καλύτερα δεν μπορώ να σε ξύσω..
Τώρα αν η φαγούρα σου συνεχίζεται.. και σε τρώει.. και τίποτα αλλο εκτός απο την πλάτη σου..΄
Αντε βρέ.. να σε ξύσω και εκεί...

...(σε μια επιδειξη ουσιαστικού διαλόγου) αφιερώνω την εξής απλή ποντιακή παροιμία:
Νύχα έεις, τσαφίγ' μοναχός ισ' (= Νύχια έχεις, ξύσου μοναχός σου)..

Α και κάτι ακόμα...

quote:
και η χωρίς λόγο λυσσαλέα επίθεση

Εκ των υστέρων θα έλεγα ότι με πέτυχες στις καλές μου.

Είναι αλήθεια τόσο ανυπόφορος ο αντίλογος;

Προσκυνημένο κεφάλι ακονισμένο σπαθί το κόβειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 18:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία
quote:
Σου ζητώ ειλκρινά συγνώμη αν σε έκανα να νοιώσεις άσχημα για κάποιον δικό σου άνθρωπο.

Μου αρέσει που ζητάς και συγνώμη.

quote:
Δυστυχώς η ευτυχώς διατηρώ το δικαίωμα να έχω την άποψή μου και να την εκφράζω ευθέως.

Ναί αυτό το δικαίωμα το εχεις. Οπως το έχουμε ολοι μας.

quote:
Σε αρκετές περιπτώσεις το "σχεδόν" και το "περίπου" με την μορφή υπόδειξης ή προτροπής κατά τρόπο επιεικώς ανεύθυνο, μπορεί να προκαλέσουν ανυπολόγιστη ζημιά.

Εαν κάνεις τον κόπο και διαβάσεις και τις 17 αυτές σελίδες θα βρείς εκτός απο αυτά που μας παραθέτεις και χιλιάδες αλλα στα οποία ο allzzaro δεν παραθέτει ``σχεδόν`` και ``περίπου`` , ποτέ δεν ανέφερε σχεδόν και περίπου και μην κάνεις τον κόπο σε παρακαλώ να μου αποδείξεις το αντίθετο.
Αυτά που παραθέτει είναι εδώ και χιλιάδες χρόνια γνωστά και δεν πρόκειται να βλάψουν κανέναν.

quote:
Αν συμβεί αυτό, οι "καλές προθέσεις" και η "αναμφίβολη ανιδιοτέλεια" δεν επαρκούν για να καλύψουν τον θύτη (αν τεθεί προ των ευθυνών του) και πολύ περισσότερο το θύμα

Να συμβεί πιό?
Μας βγάζεις εξω απο τα ρούχα μας.
Γιατί τον κατηγορείς οτι δεν εχει ``καλές προθέσεις`` και γιατί επικαλείσαι την ``αναμφίβολη ανιδιοτέλεια`` του.
Εβλαψε κανέναν?
Εκμεταλεύτηκε κανέναν?
Τόσο καιρό θαυμάζω την υπομονή του και τις γνώσεις του επάνω σε αυτά τα θέματα. Εχει βοηθήσει τόσο και τόσο κόσμο με αυτά που γράφει.
Εχούν γίνει κοντά 28.000 αναγνώσεις.
Σε κανένα αλλο τόπικ δεν εχουν γίνει τόσες αναγνώσεις.

Βρηκες να σχολιάσεις τα ``τρία τσιγαράκια``.
Απορώ γιατί δεν αμύνεται ο ιδιος ο allzzaro.
Απορώ γιατί δεν μιλά?
Γιατί δεν λέει οτι πρότεινε τα τρία τσιγαράκια την ημέρα σε κάποιον που καπνίζει πάνω απο ενα πακέτο??
Αυτό βρήκες να επικαλεστείς? Ντροπή σου.
Οπως θα πρέπει να ντρέπεσαι για ολα τα αλλα.

Δεν ξέρω τι προηγούμενα εχεις με τον allzzaro και τι εννοεί περί αποκαλύψεως αλλά εμενα προσωπικά με βγάζεις εξω απο τα ρούχα μου.

Θες να συμμετάσχεις στις συζητήσεις. Ναί φίλε μου . Κάντο.
Εδώ ομως είναι οφθαλμοφανές οτι κάτι επιδιώκεις.
Το τι επιδιώκεις θα το δούμε στην πορεία.

Και πάλι ντροπή σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 18:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία
Εγώ σε κατηγορώ ευθέως για δυσφήμιση και διαστρέβλωση παραθέσεων.
Αυτά που έγραψες πρωτίστως και κατηγόρησες δεν είναι αυτούσια.
Τα έκοψες και τα έραψες.

Και σε ερωτώ. Τι κακό είπε σε αυτο το παλληκάρι. Και ποιός αλλος απο εδω μεσα του εδωσε τέτοιες πληροφορίες.

quote:
Ειμαι 24 χρονών και μόλις πριν δέκα ημέρες μετα από πολλές ζαλάδες, ναυτίες ιλλίγους και ασταθεια και μετά από επσκέψεις σε γιατρούς(σχεδών όλων των ειδικοτήτων) κατέληξαν σε --> αυχενικό σύνδρομο

Φίλε μου γειά σου.

Όταν λέμε αυχενικό σύνδρομο εννοούμε τον όρο που χρησιμοποιείται για να περιγράψει τις παθήσεις της αυχενικής μοίρας της σπονδυλικής στήλης (αυχενική σπονδυλαρθρίτιδα, οπίσθιο συμπαθητικό αυχενικό σύνδρομο και κήλη του μεσοσπονδυλίου δίσκου)... γενικώς λοιπόν χρησιμοποιούμε την ορολογία αυτή αλλά η ορολογία αυτή περιλαμβάνει πλήθος κακώσεων της περιοχής...του συγκεκριμένου σπονδύλου και η καθεμια εχει τη ακριβή δική της ορολογία...


Στην αυχενική σπονδυλαρθρίτιδα λοιπόν στην οποία μπορεί να οδηγηθείς αργότερα ....μπορεί και οχι.... (εξαρτάται απο μέγεθος και το είδος της κάκωσης) οι εκφυλιστικές αλλοιώσεις των αρθρώσεων των αυχενικών σπονδύλων που παρουσιάζονται με την πάροδο της ηλικίας προκαλούν την πάθηση αυτή. Παρατηρείται εκφύλιση των μεσοσπονδύλιων δίσκων, των αρθρώσεων των αποφύσεων των σπονδύλων και δημιουργία οστεοφύτων(άλατα). Τα συμπτώματα εξαρτώνται από το μέγεθος και τη θέση των οστεοφύτων ενώ είναι δυνατόν να προβάλλουν μέσα στα μεσοσπονδύλια τρήματα και να πιέζουν τις ρίζες των νεύρων που περνούν από εκεί.

Υπάρχει πόνος στην οπίσθια ή και στις πλάγιες επιφάνειες του αυχένα με επέκταση στην ινιακή χώρα ή μεταξύ των ωμοπλατών. Ο πόνος συνήθως είναι ήπιος αλλά αυξάνει με τις κινήσεις της κεφαλής οι οποίες είναι περιορισμένες.

ΤΩΡΑ...
Εχω να σου συστήσω πολλά βότανα για την περίπτωση αυτή ακόμα και σε φλεγμονώδεις περιπτώσεις αλλά δεν συνιστώνται σε περίπτωση που θα πάρεις φαρμακευτική αγωγή με αντιφλεγμονώδη...
Αυτό που θα σε συμβούλευα ομως είναι να κάνεις μία μαγνητική και να συμβουλευτείς εναν καλό οθροπεδικό. Κατόπιν αν χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις αντιφλεγμονώδη σε περίπτωση που υπάρχουν τυχόν φλεγμονές, (σίγουρα θα υπάρχουν δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν) και μετά φυσιοθεραπείες τουλάχιστον 15 συνεδρίες λειζερ, ηλεκτρομαλάξεις, χειρομαλάξεις, και ασκήσεις αποσυμφόρεσης και αν χρειαστεί αλλες 15 συνεδρίες.
Ενας καλός ορθοπεδικός μετά τις μαγνητικές και την ψηλάφιση θα μπορέσει να προσδιορίσει τον λόγο που δημιουργήθηκε η πάθηση. Ο λόγος που δημιουργήθηκε παίζει τον σημαντικότερο ρόλο γιατί θα γνωρίζεις ποιες συγκεκριμένες κινήσεις πρέπει να αποφύγεις.
Αυτό παίζει τον σημαντικότερο ρόλο .. προσεξέτο ιδιαίτερως..

Συνήθως δεν παρουσιάζεται σε υγιείς ανθρώπους και μάλιστα σε ανθρώπους που γυμνάζονται. Κάποια βίαια κίνηση ή κάποια υπέρχρηση του σπονδύλου σίγουρα θα προκάλεσε κάποια φλεγμονή η οποία ευθύνεται για την ολη κατάσταση.
Μπορείς να συνεχίσεις να γυμνάζεσαι χωρίς κανένα πρόβλημα θα πρέπει να προσέχεις να μην ταλαιπωρείς τον σπόνδυλο που εχει το πρόβλημα να αποφεύγεις ορισμένες κινήσεις για ενα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα.
Αυτό μαζί με τα αντιφλεγμονώδη και τις φυσιοθεραπείες θα οδηγήσει σε μακροχρόνια ίαση...Εαν τα συμπτώματα είναι πρόσφατα δηλαδή μερικών μηνών η ίαση θα ερθει αρκετά σύντομα. Εαν ομως τα συμπτώματα είναι παλιά τραύματα τότε η ίαση θα έρθει αρκετά αργά.. εαν η κατάσταση είναι προχωρημένη .. οπως κήλη του μεσοσπονδυλίου δίσκου δεν υπάρχει ίαση παρά μόνο χειρουργική επέμβαση.. Δεν νομίζω δεν θα φθάσεις εκεί.. με πολυ προσοχή και πολύ υπομονή θα δείς βελτίωση.
Μία συμβουλή... σε ολη τη διάρκεια της ζωή σου.. το σημείο αυτό (ακόμη μετά θεραπείας) θα είναι ευάλωτο... και παθητικό...ΠΡΟΣΟΧΗ...


quote:
το οποίο μου προκαλεί υπόταση...Ορθοστατική πίεση(hypotension).

Eδώ δεν μου τα λές καλά αλλά θα εννοείς την αυτόματη ενδοκράνια υπόταση (SIH, spontaneous intracranial hypotension) η οποία αποτελεί ....ένα ασύνηθες σύνδρομο ....το οποίο χαρακτηρίζεται από ορθοστατική κεφαλαλγία ενώ σπάνια συνοδεύεται από άλλα νευρολογικά συμπτώματα και δεν φαίνεται να συσχετίζεται με το πρόβλημα σου..
μάλλον αυτό θα πρέπει να το ψάξεις ξεχωριστά...

Απορώ και πάλι γιατί ο allzzaro δεν υπερασπίζεται τον εαυτό του.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 18:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία
quote:
Φίλη μου.... ο υπεύθυνος για την απάντηση αυτή είναι ο αρμόδιος γιατρός.. γνώμη μου είναι πως δεν βοηθούν...

Aυτό δεν το είδες geox.
Γιατί δεν το παραθέτεις και αυτο στο κατηγορητήριο σου.
Εδώ δεν θα τον κατηγορήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 19:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία
Πρίν απο καιρό το μέλος delta 4 ανοιξε ενα τόπικ και παραπονέθηκε για βουητό στο κεφάλι.

Και εδώ του έδωσε λάθος συμβουλές?


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια σας, εχω ενα προβλημα ,ενα βουητο στο κεφαλι,εχω παει σε γιατρους και μου λενε οτι δεν υπαρχει θεραπεια πρεπει να μαθω να ζω με αυτο.Ειναι ομως πολυ ενοχλητικο ξερει καποιος καποια θεραπεια;
--------------------------------------------------------------------------------


Γειά σου φίλε μου...
Ξέρεις .. οι γιατροί.. πρέπει να διαγνώσουν κάτι.. αν δεν βρούν τίποτα.. σηκώνουν τα χέρια ψηλά..
Οι λόγοι που εχεις το βουητό είναι πάρα μά πάρα πολλοί..
Ειναι μία προειδοποίηση οτι κάτι συμβαίνει.. τι μπορεί να συμβαίνει..?? Πολλά ..
Για να βγάλεις κάποια άκρη .. πρέπει να πολεμήσεις την αιτία απο ολες τις πλευρές..
1ον.. Να βρείς την αιτία που το προκαλεί..
Μπορεί να είναι θέμα διατροφής..
Μπορεί να είναι θέμα άγχους..
Μπορεί να είναι θέμα έκθεσης σε μαγνητικά πεδία..
Μπορεί να είναι θέμα έκθεσης σε τοξικά κατάλοιπα ή εισπνοής απο διάφορες τοξικές ουσίες..
Ελεγξε τη διατροφή σου.. να τρώς σωστά.. πίνε αρκετά υγρά.. απομάκρυνε ολες τις συσκευές που προκαλούν ηλεκτρομαγνητικά πεδία δηλαδή μετασχηματιστές.. ηχεία.. κλπ..
Προσπάθησε να βρείς απο πότε στο προκαλεί ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 19:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία
Εγώ προσωπικά δεν εχω να πώ κάτι αλλο.

Εχω εκτυπώσει ολες τις σελίδες αυτού του τόπικ οπως εχουν κάνει και πολλοί αλλοι.

Κάποτε που του ζήτησα βοήθεια μέσω email για ενα πρόβλημα του αδελφού μου με βοήθησε οσο κανείς αλλος. Η βοήθεια του ήταν ανεκτίμητη.

Θεώρησα λοιπόν χρέος μου να πώ αυτά που είπα τώρα που βλέπω να κατηγορείται αδίκως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2006, 15:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Αγαπητέ allzzaro
Θα σε παρακαλούσα να μου πεις εαν γνωρίζεις κάποια φυσική αλοιφή για κρυώματα και πιασίματα μυων.
Κάτι αντίστοιχο με την voltaren.
Εαν έχει απαντηθεί απλά δείξε μου την σελίδα.

Ευχαριστώ

Σημ.Παρακαλώ όλα τα μέλη να σταματήσουν τις αντιπαραθέσεις.
Είναι πολύ άσχημο για όποιον διαβάζει το τόπικ.

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 16:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ευτυχισμένος ο νέος χρόνος

Χρόνια Πολλά σε ολους τους φίλους-ες συνομιλητές ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 16:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Θα σε παρακαλούσα να μου πεις εαν γνωρίζεις κάποια φυσική αλοιφή για κρυώματα και πιασίματα μυων.
Κάτι αντίστοιχο με την voltaren.
Εαν έχει απαντηθεί απλά δείξε μου την σελίδα.

Βασική προυπόθεση για να αποφύγει κάποιος αυτού του είδους τα πιασίματα είναι:
1. Να ντύνεται ανάλογα με την περίσταση.
2. Να αποφεύγει τα ρεύματα.
3. Να αποφεύγει την υπερβολική ζέστη.

Αν παρα ταύτα κάποιος υποστεί ψύξη το καλύτερο που θα εχει να κάνει είναι να μην πειράξει το πονεμένο σημείο.
Ο πόνος και η αίσθηση καύσου σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο συνήθως η περιοχή του λαιμού αλλά και πιο χαμηλά στους τραπεζοειδείς ακόμα και στους μύς της πλάτης είναι το πιο συχνό σύμπτωμα.
Τυχόν μαλάξεις, ή επιπρόσθετα επιθέματα ζεστά ή επιπλέον θερμαντικές αλοιφές.. μπορούν να επιδεινώσουν την κατάσταση σε περίπτωση που δεν γίνουν σωστά.
Τα ζεστά επιθέματα οπωσδήποτε τονώνουν την κυκλοφορία του αίματος στην περιοχή και η θεραπεία επιταγχύνεται.
Ομως λόγω της υπερβολικής θερμοκρασίας υπάρχει κίνδυνος ερεθισμού του δέρματος , αλλά και είναι πολύ επικίνδυνο η ζεστή αυτή περιοχή οσο είναι ζεστή να είναι ευάλωτη στις καιρικές συνθήκες.

Παρόλα αυτά οι αλοιφές δίνουν και παίρνουν στο εμπόριο καθώς και τα ζεστά επιθέματα τύπου (εμπλαστρα)

Oι περισσότερες αλοιφές στο παρελθόν παρασκευάζοντο με βάση το ζωικό λίπος οπου τα βότανα αφού αρχικώς τα μούλιαζαν σε βραστό νερό.. στη συνέχεια τα τοποθετούσαν στο ζεστό ζωικό λίπος οπου και έβραζαν και μετά περνούσαν απο κάποιο φίλτρο..
Αργότερα το έγχυμα το παρασκεύαζαν ως εκχύλισμα σε φυτική γλυκερίνη.

Έτσι λοιπόν και η αλοιφή για ανακούφιση καθώς και θεραπεία των μυών απο ψύξεις και θλάσεις μπορεί κάλλιστα να παρακευαστεί με τους παραπάνω τρόπους.

Ενας αλλος τρόπος που αξίζει να δοκιμάσει κάποιος.. ενας τρόπος που μπορεί να ανταγωνιστεί σύγχρονες αλοιφές αυτού του είδους είναι ο εξής.

Σε βάση ελαιόλαδου και κεριού μέλισσας δημιουργούμε εκχύλισμα απο :
Αρνικα (Αrnica cordifolia)
Γολθερία (Methyl salycilate)
Καγιέν , καρπός (Capsium frutescens)
Kαμφορά (Cinnamommum camphora)
Mελαλεύκη (Μelaleuca leucadendron)
Mέντα (Mentha arvensis)
Συμφορίκακαρπος (Hypericum perforatum)

Tα βότανα Αρνικα, Γολθερία, Καμφορά, Μέντα και Συμρορίκαρπος μπορούν να βρεθούν και στο εμπόριο έτοιμα σε μορφή λαδιού ή εκχυλίσματος.

Προσοχή τα ζεστά επιθέματα θα πρέπει να τοποθετούνται μόνο σε περιπτώσεις θλάσεων ή ψύξεων και μετά απο συμβουλή ειδικού γιατρού.
Σε περιπτώσεις διαστρεμμάτων, κακώσεις τενόντων (θυλακίτιδες) τενοντίτιδες, ελυτροτενοντίτιδες .. ή αλλων τραυμάτων που προκαλούνται απο βίαιες κινήσεις, ή απο υπέρχρηση κινήσεων το ζεστό επίθεμα θα φέρει το αντίθετο αποτέλεσμα ειδικά αν τοποθετηθεί στα πρώτα 2 24ωρα.

Edited by - allzzaro on 02/01/2006 16:42:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1640625
Maintained by Digital Alchemy