ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Περιφερειακό θέμα συζήτησης. Νοέμβριος 2006 - Απρίλιος 2007
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 04:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Αλλά ας δούμε μερικά από τα φάουλ του jbg, για να ξέρετε τι σας περιμένει άμα του την πείτε.

Στα πλαίσια του θολώματος των νερών, η τακτική είναι:

Α: γράφουμε σαχλαμάρες besides the point (το ακροατήριο διανοητικής ηλικίας 15 σίγουρα θα μείνει ικανοποιημένο ότι απάντησε. "τι σου λέει, τι σoυ λέει;").

Πχ.
gentleman
>>Τι είδους σκεπτικισμός είναι αυτός που κάνει πως δεν είδε τις παπαριές περί "σωματιδίων σκόνης που έχουν χιούμορ", ή "ο θεός έχει χιούμορ"; Θα σας πω εγώ τι σκεπτικισμός. Του πρωκτού.

>εκει εχεις την φαγουρα?

>> Της λαχαναγοράς.

>εκει ανακουφιζεις την φαγουρα?


Τακτική Β: κάνει πως δεν καταλαβαίνει τι του γράφουμε.

Πχ:
Ενώ είναι πασιφανές ότι μιλάω καταδικαστικά για την αχρειότητα του "φέρτε μου αποδείξεις" ("φέρτε μου αποδείξεις για το λεμούριο αλλιώς έχω δικαίωμα να σας βρίζω"), αυτός παριστάνει πως προτείνω να τον βρίσω γιατί δεν έχει αποδείξεις για τον λεμούριο.

Πχ 2:
>> Βάλαμε τους μανάβηδες να εκφέρουν άποψη πόσα μέτρα είναι οι φλέβες του ανθρώπου. Εμείς να λέμε "Journal of Applied Physiology", κι οι μανάβηδες "σιγά μην είναι 10 χιλιόμετρα οι φλέβες του ανθρώπου".

> αν εσυ ρωτας μαναβηδες για την φυσιολογια του ανθρωπινου οργανισμου, ποιος σου φταιει? ο μαναβης? επρεπε να πας στον μπακαλη!

Μόνο που τους πανάσχετους μανάβηδες δεν τους ρωτήσαμε την γνώμη τους. Αυτοί ήρθαν και μας την επέβαλλαν. Δια βοής και προσβολών. Σε πολλά topics.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 07:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Καλημέρα!

Βαρεμάρα...

Δημήτρης

ΥΓ1. Προτείνω να το κάνουμε διαφορετικά... Να στέλνουμε τις απαντήσεις μας στους "υπεύθυνους" και αν, τονίζω ΑΝ, εγκριθούν, τότε δημοσιεύονται...
ΥΓ2. Ξέρω ένα άλλο forum το οποίο είναι "κλειστό", δηλαδή τα μέλη του γνωρίζονται ΟΛΑ μεταξύ τους... και κατά κανόνα συμφωνούν... δικαίωμα τους... αλλά άλλο πράγμα είναι ένα ΔΗΜΟΣΙΟ forum!!!
ΥΓ3 Ζήτω η Δημοκρατία της Βορείου Κορέας!!!

___________________
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Καταλοιπο
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 08:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Καταλοιπο

____________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΝΑΦΟΡΑΣ
ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ ΚΙ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ
12/03/2007
____________________________________________________

____________________________________________________
Μεταφορά του μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο
12/03/2007
____________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 09:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ο λογαριασμός Καταλοιπο απενεργοποιείται.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 10:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
Aγαπητέ gentleman δύο σελίδες πριν έστειλες ένα μήνυμα σε αυτό το τόπικ. Σε αυτό το μήνυμα επιτέθηκες με αισχρούς χαρακτηρισμούς στο διεγραμμένο - και ως εκ τούτου αδύναμο να σου απαντήσει- μέλος gigenis, και όχι μόνο...Αυτό το μήνυμα παραμένει ακόμα εκεί αψεγάδιαστο,απείραχτο,αλογόκριτο...

Το μήνυμα απάντηση του jonniebegood όμως, και αυτό του ίδιου επιπέδου με το δικό σου,λογοκρίθηκε...

Τώρα έρχεσαι με νέο ποστ για να μας παρουσιάσεις ένα jonniebegood/διάολο ενορχηστρωτή και δημιουργό κάθε κακού που συμβαίνει ή έχει συμβεί σε αυτό το φόρουμ...Και ενώ ο ίδιος έχει δηλώσει ότι διακόπτει απο το φόρουμ για τρείς μήνες...

Λυπάμαι φίλε μου αλλά δεν είμαστε όλοι χθεσινοί εδώ,και ο jonniebegood έχει μεγάλη ιστορία σε αυτό το φόρουμ...Λυπάμαι αλλά απο τα χιλιάδες ολοκληρωμένα και με άποψη μηνυματα του εγώ δεν πρόκειται να κρατήσω το 1-2% των τελευταίων δύο μηνών,αλλά τα άλλα...Κρίσεις όλοι περνάμε στη ζωή μας και ο καθένας απο μας έχει νιώσει την πικρία που προκαλεί το συναίσθημα της αδικίας...Δεν εξετάζω αν υπήρξε πραγματικά τέτοια άδικία.Δεν γνωρίζω ποιος έχει δίκιο και ποιός άδικο στη συγκεκριμένη περίπτωση. Δεν ήμουν μπροστά,δεν είδα αυτή την εκπομπή,δεν μπορώ να κρίνω...Αυτό που εγώ βλέπω είναι ότι ο άνθρωπος πίσω απο το νικ jonniebegood αισθάνθηκε κατάφορα αδικημένος και αφέθηκε να οδηγηθεί σε συμπερίφορές που δεν του ταιριάζουν, απο αυτό ακριβώς το συναίσθημα...Και το ξαναλέω,αυτό μπορεί να συμβεί στον καθένα...

Διαφωνώ επίσης με την άποψη σου ότι τα "αστέρια του εσωτέρικα" φύγαν εξαιτίας της συμπεριφοράς των "σκεπτικιστών της λαχαναγοράς".Λυπάμαι φίλε μου αλλά τα "αστέρια του εσωτερικα" σπανίως κατεβαίναν στο φόρουμ του "Παράξενου", όπου συμβαίνουν όλα αυτά που καυτηριάζεις...Το εσωτέρικα είναι κυρίως η Γνώση,Η Σοφία,και το Μύθος και Θρησκεία...Και εκεί ξέρεις δεν συχνάζουν "λαχαναγορίτες" αλλά "σαλονάτοι"...Και οι "σαλονάτοι" δεν πετάν τις χονδράδες του γιγενή μεν, "σφάζουν" κανονικά και καταπατούν προσωπικότητες με το δικό τους τρόπο δε...Τον "σαλονάτο"...

Καλημέρα




"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.


Edited by - Mercury on 12/03/2007 10:32:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 11:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
θα συμφωνήσω αλλά και θα διαφωνήσω με τον αγαπητό mercury
όσον αφορά στο περιεχόμενο του τελευταίου μηνύματος

θα συμφωνήσω σε όσα λέει για τον jbg και για την κατάσταση
που -προφανώς- περνάει την περίοδο αυτή

ναι,δεν είναι παράξενο να αντιδρά έτσι,ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΑΛΛΙΩΣ

και εξηγούμαι...

ο jbg,τουλάχιστον απ'όσο θυμάμαι σε όλη την περίοδο που διαβάζω ή γράφω εδώ,αν μη τι άλλο είχε πολλά να μας πει ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕ,
χωρίς να προσβάλλει ή να γίνεται αρνητικός

ίσα ίσα που θυμάμαι ότι είχε χιούμορ

τώρα,για να βρίσκεται σε αυτή την αντιπαράθεση για τη συγκεκριμένη εκπομπή και για να γράφει όσα γράφει
-και χωρίς να γνωρίζω τα γεγονότα- νομίζω ότι όπως λέει κι mercury,μάλλον νιώθει αδικημένος

όταν κάποιος νιώθει έτσι,σίγουρα δεν αντιδρά με τον ίδιο τρόπο που αντιδρούσε πριν

με το να απέχει όπως λέει κι ο ίδιος για κάποιο χρονικό διάστημα από το φόρουμ,αυτό και μόνο αρκεί,right ??

................................................................

θα διαφωνήσω όμως με τον φίλο mercury όσον αφορά στο που γράφει ο καθένας από τους χρήστες του φόρουμ
και μάλιστα από αυτό μπορούμε να βγάλουμε και συμπέρασμα για το πόσο έξυπνος είναι

φίλε mercury,δε νομίζω ρε συ ότι στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ πάνε οι χαζοί και στη ΓΝΩΣΗ ή στη ΣΟΦΙΑ πάνε οι ιδιοφυίες

μιλάτε και για παλαιότερα μέλη (όχι εσύ συγκεκριμένα...)που έγραφαν στις ενότητες αυτές και αναφέρεστε αε αυτούς λες και ήταν ο Λάο Τσε
ή ο ίδιος ο Αριστοτέλης

συγγνώμη αλλά αν αναφέρεστε σε τίποτα σοφούς του κώλου που έχουν φτιάξει τώρα δικό τους σάιτ, θα κλάσω...

ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΜΗ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ "ΚΩΛΟΣ" ΚΑΙ "ΚΛΑΣΩ" ΔΙΟΤΙ ΕΔΩ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ

...................................................................
allzaro,
κάτι έγραψες για τον predator και το avatar του...

έχω την εντύπωση ότι ο predator αλλάζει το avatar του αρκετά συχνά

φαντάζομαι θα παίρνει φωτό που του αρέσουν και θα της παραθέτει για κάποιο διάστημα μέχρι να βρει την επόμενη

δε βλέπω τίποτα κακό σ'αυτό ούτε και στο ότι έβαλε το ΑΒΕΡΩΦ αυτό το διάστημα

απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παρεξηγήθηκες τόσο

..................................................................
dying incubus,
αν θυμάσαι κάποτε σε πρότεινα για διαχειριστή γιατί έβλεπα ότι είχες ένα πολύ σημαντικό προσόν για διαχειριστής:ΔΕΝ ΕΒΓΑΖΕΣ ΠΟΤΕ ΤΣΑΤΙΛΑ

τώρα που το όνειρο έγινε πραγματικότητα,βλέπω ότι έχεις αποκτήσει το
διαχειριστικό στυλ 100%

δε σε κρίνω γι'αυτό διότι προφανώς οι περισσότεροι άνθρωποι το καβαλάμε εύκολα το καλάμι και ίσως να έγραφα κι εγώ έτσι αν γινόμουν εξουσία

αυτό που έχω να προτείνω όμως,είναι να διατηρείς το δικό σου στυλ και όχι απαραίτητα το στυλ "διαχειριστής του esoterica.gr",
που υιοθετεί η amalia

δεν είναι υπουργείο εξωτερικών,ένα σάιτ είναι όπου το 90% των γραφομένων είναι αναπόδεικτες ανακρίβειες
(και αυτό ΔΕ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΡΟ,για να εξηγούμαστε)

αποκαλείς εμάς τα μέλη ως "Κοινότητα Αναζητητών"

κι εγώ ρωτώ ποιοι είμαστε αυτοί ?

εμείς που σκοτωνόμαστε να δούμε πρώτοι το 300 ?
εμάς αποκαλείς αναζητητές ??
τι αναζητούμε,τους κοιλιακούς του Λεωνίδα ?
ή,όπως έγραψε κάπου η gretel,να βρούμε την ταυτότητα του "κούκλου"
πρωταγωνιστή,μη μας διαφύγει κιόλας και χάσουμε τέτοιο εσωτεριστικό γκόμενο...

ευτυχώς,η αναζητητής gretel που ακούει μόνο metal,μας ενημέρωσε έγκαιρα,εκεί άλλωστε έγκειται η αξία του σωστού διαχειριστή !

δεν έχω τίποτα συγκεκριμένο με τη gretel,ίσα ίσα τη συμπαθώ που είναι και ΑΕΚάρα,αλλά απλά δε μπορώ να τη δεχτώ ως διαχειρίστρια,
δε μου κάνει,δε νομίζω ότι ξέρει κάτι παραπάνω από όσους πάνε στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ - αυτή την εντύπωση μου δίνει με τις απαντήσεις της

τώρα βλέπω ότι -δυστυχώς- και ο dying προς το καλαματιανό το γυρίζει

απλές απαντήσεις και διαγραφές με τη μία

όχι που θα κάτσουμε να σκάσουμε...

...............................................................
και κάτι τελευταίο γιατί θα σκάσω εγώ τελικά

όταν κλείνουμε κύριο όνομα ή επώνυμο πως το κάνουμε στη γενική ?

έχω κολλήσει με την amalia που λέει συνέχεια
"στην εκπομπή της Δρούζα(ς)"
δηλαδή βάζει και το "ς" στο τέλος

εγώ λέω ότι το σωστό είναι "...της Δρούζα"
χωρίς δηλαδή το -ς τελικό...

αν κάνω λάθος διορθώστε με παρακαλώ

αλλά επειδή δε νομίζω να κάνω λάθος,
ας πει κάποιος στην amalia ότι γαμώ την πουτάνα μου δεν κλείνονται έτσι τα κύρια ονόματα

το βλέπω εδώ και πόσο καιρό και μου ανάβουν τα λαμπάκια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 11:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών

____________________________________________________
Αφαίρεση διπλού μηνύματος.
βλ. παρακάτω μήνυμα του αγνοών
12/03/2007
____________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 11:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
ζητώ συγγνώμη για τη διπλή απάντηση

ΛΑΘΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 11:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos
Η κατάσταση έχει ξεφύγει εντελώς.

Στα φόρουμ είμαι λίγο καιρό όμως τα παρακολουθώ πολλά χρόνια. Ο jonniebegood, είναι ένα από τα μέλη που επίσης παρακολουθούσα με πολύ ενδιαφέρον και εκτιμώ ιδιαιτέρως τη συμμετοχή του τόσα χρόνια , όπως και πολλά άλλα μέλη που είτε είναι πια στο εσωτερικα είτε όχι.

Λυπάμαι ειλικρινά για τόσο μένος που εκτοξεύεται εναντίον του και με τόσο φτηνό τρόπο. Και πριν βιαστεί κάποιος να πει καμμιά κουταμάρα, ούτε γνωρίζω τον τζόνι ούτε κανέναν άλλο από τα φόρουμ, ούτε ξέρω ποιοί είναι αυτοί οι άνθρωποι στην πραγματική τους ζωή. Αγνοώ και δεν είμαι μέσα σ’ένα φόρουμ για να ασχολουμαι με κουτσομπολιά.

Κρίνω και λέω αυτό που σκέφτομαι , παρακολουθώντας τις συζητήσεις ΚΑΙ ΜΟΝΟ στο σύνολό τους. Και θα πω επίσης ξεκάθαρα και μια άλλη σκέψη μου.

Σε ένα τρίτο άτομο γεννιέται η απορία τι έγινε ξαφνικά και έχει γίνει όλο αυτός ο χαμός? Δηλαδή από απαντήσεις σε κάποιες συζητήσεις που υπήρξε τσακωμός ή ειπώθηκαν λόγια που μπορεί να μην ήταν όπως έπρεπε , γίνεται ολόκληρο δικαστήριο???? Για μέλη τα οποία συμμετέχουν χρόνια στα φόρουμ και δεν είχε δημιουργηθεί κάτι ανάλογο τόσο καιρό? Τι να πω... Δεν γνωρίζω και κανονικά δεν θα έπρεπε να ανακατευτώ σε πράγματα που δεν γνωρίζω.

Ομως ακολουθώ πάντα το παρακάτω
«Οποιος διστάζει να πει αυτό που σκέφτεται,
Στο τέλος καταντάει να σκέφτεται αυτό που δε διστάζει να πει».

Ας πω λοιπόν και κάτι άλλο που μου την έδωσε στα νεύρα.
Κι εγώ και πολλοί άλλοι πιστεύω ούτε 15 χρονών ανόητα είμαστε όταν εκτιμούμε μερικά μέλη , ούτε κάτοικος λαχαναγοράς είμαι , αν και δεν θα με χάλαγε καθόλου κάτι τέτοιο , γιατί βλέπω ότι σ’όλο αυτό το μπάχαλο, κάποιοι μιλήσαν και για τους μανάβηδες ή λοιπές λαικές κατηγορίες λες και είναι κόπρανα (το είπα ευγενικά). Αυτό είναι μια μορφή υπεροψίας και απαξίωσης (κοινώς καλαμιού) που ίσως θα πρέπει να σκεφτούν καλά όσοι κάνουν τους πολύ μορφωμένους..... Ξέρετε καμμιά φορά ένας μανάβης μπορεί να ξέρει περισσότερα από όσα υποψιάζεστε...


ΥΣ. Και μια πρόταση. Οταν θέλουμε να καταδικάσουμε ένα άτομο που γράφει μέσα στα φόρουμ και παραπέμπουμε στα γραπτά του ή σε κάτι που είπε, το πιο σωστό θα ήταν να αναγράφεται ένας λεπτομερής κατάλογος με τους τίτλους από όλα τα τοπικ που συμμετείχε έτσι ώστε αν κάποιο μέλος θέλει να σχηματίσει μια συνολική γνώμη να μπει να διαβάσει και να ξέρει γιατί συζητάμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 17:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Αγαπητή vasiliskos γράφεις στο μήνυμά σου για μένος που εκτοξεύεται εναντίον του Jonniebegood.

Επειδή και σε κάποια δικά μου μηνύματα αναφέρομαι στον συγκεκριμένο άνθρωπο, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω πως από τη δική μας πλευρά δεν υπάρχει μένος εναντίον του Jonniebegood. Υπάρχει βέβαια απορία και πικρία - η απορία υπήρχε μάλλον, μέχρις ότου μιλήσαμε και τηλεφωνικά, αλλά και διαβάσαμε τα τελευταία μηνύματά του, για να διαπιστώσουμε πως συμπέρανε κάποια πράγματα για την υποτιθέμενη στάση μας απέναντί του, ερμηνεύοντας κάποια γεγονότα κάτω από το προσωπικό του πρίσμα - πράγμα το οποίο κάνει κάθε άνθρωπος βέβαια. Αλλά επίσης - και δυστυχώς - θυμούμενος τα γεγονότα με επιλεκτικό τρόπο και διαστρεβλώνοντας επίσης κάποια από αυτά. Πράγμα το οποίο επίσης συμβαίνει στους ανθρώπους, ιδιαιτέρως όταν σχηματίζουν στο μυαλό τους μία υπόθεση, η οποία για τους Χ λόγους τους εξυπηρετεί να την πιστέψουν.

Η κατάληξη ήταν, να πιστεύει ο Jonniebegood ότι ο υπεύθυνος του ESOTERICA Μιχάλης Βίνος, "ζήλεψε" κατά κάποιον τρόπο τη... "δόξα?" του Jonnie - ή οτιδήποτε τέτοιο. Πράγμα το οποίο μας εξέπληξε από τη μία και από την άλλη νιώσαμε κι από τη δική μας πλευρά αδικημένοι. Γιατί όταν έναν άνθρωπο τον τιμάς και τον προσκαλείς να συνπαρουσιαστεί μαζί σου σε μία εκπομπή, μία προσπάθεια που κινείται στο γενικότερο πλαίσιο του να προβληθεί μέσα από το δυνατό αυτό μέσο ενημέρωσης μία πιο υγιής στάση απέναντι σε μεταφυσικά ζητήματα, δεν περιμένεις ασφαλώς να δει το όλο θέμα με ανταγωνιστικό τρόπο και να πλέξει με το μυαλό του σενάριο "επιστημονικής φαντασίας".

Από κει και πέρα, εάν πήγε και σε άλλη εκπομπή ή αν πάει και σε άλλες, με γεια του και με χαρά του, κι αν αυτό αποτελέσει αφορμή για να αποκτήσει όνομα στον ευρύτερο χώρο και πάλι μπράβο του, αλλά είναι προκλητικό να καταλογίζεις στους ανθρώπους που σε εκτίμησαν και σε προσκάλεσαν να παρουσιαστείς κάπου μαζί τους, ανταγωνισμούς, ζηλοτυπίες και γενικότερα στάσεις, που ουδέποτε έχουν δώσει το δικαίωμα να συνδεθούν με τη γενικότερη νοοτροπία τους. Τη στιγμή μάλιστα, που για πολλές εκπομπές στις οποίες έχουμε παρευρεθεί, το κάναμε σιωπηρώς και χωρίς κωδωνοκρουσίες και δεν μας ενδιαφέρει η προσωπική ή η γενικότερη προβολή: ούτως ή άλλως, την προβολή την έχουμε ως προσπάθεια, τόσο μέσα από τη διαδικτυακή μας παρουσία, όσο και από τις υπόλοιπες δραστηριότητές μας και δε βλέπουμε το θέμα ανταγωνιστικά, ούτε φυσικά με τον Jonniebegood, ούτε και με κανέναν άλλο. Αυτό το οποίο μας ενδιαφέρει στις εκπομπές, είναι να υπάρχει βήμα και για την υγιή μεταφυσική προσέγγιση στην τηλεόραση και όχι μόνο για καφετζούδες, χαρτορίχτρες κ.λπ. και εάν αυτό ενδιαφέρει επίσης τον Jonnie, που δηλώνει ότι το κάνει για το βουνό και όχι για προσωπική προβολή, δε θα έπρεπε καν να μπει στη διαδικασία των σκέψεων που μας παρέθεσε στο μήνυμά του της προηγούμενης σελίδας.

Δεν έχουμε λοιπόν μένος μαζί του, σίγουρα όμως διαβάζοντας τις δηλώσεις του, μας δημιουργήθηκε μία πίκρα και μία απογοήτευση... Θα προσθέσω και κάτι άλλο, που εάν ο Jonnie διαβάζει το παρόν θέμα, θα ήθελα να το εκλάβει ως καλοπροαίρετη και φιλικότατη συμβουλή: η τηλεόραση μπορεί να "κλείσει σπίτια". Όχι μόνο λόγω της δύναμης της τηλεθέασης, αλλά και λόγω των σκέψεων που δημιουργεί στο μυαλό η αίσθηση, του ότι κάποιος γίνεται δημόσιο πρόσωπο. Χρειάζεται μεγάλη προσοχή στη διαχείριση της ψυχολογίας μας προκειμένου να αποφύγουμε την παγίδα της.

Κάτι τελευταίο: Όσον αφορά το μέλος Hendrix και την οποιαδήποτε κόντρα του με τον Jonniebegood, εμείς δεν έχουμε κανέναν λόγο να υποστηρίζουμε τον έναν άνθρωπο έναντι του άλλου. Μάλιστα, και δεδομένης της προσωπικής μας γνωριμίας με τον Jonnie που υφίσταται εδώ και πάρα πολύ καιρό, θα ήταν πιο πιθανό να ευνοούσαμε αυτόν κι όχι τον Hendrix, εάν δρούσαμε με τρόπο μεροληπτικό. Από κει και πέρα, ο καθένας άνθρωπος μπορεί να πιστεύει ότι αδικείται, αλλά πέρα από το να μελετήσουμε όσο βαθιά γίνεται την κάθε περίπτωση, και να προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε τη θέση μας, δεν είναι δυνατόν να διορθώσουμε ένα βαθύ χαρακτηριστικό του ανθρώπινου είδους: ότι κοιτάζει μόνο την "καμπούρα" του άλλου και όχι τη δική του. Κι αυτό ισχύει για όλους μας, αν και οι θεάσεις αυτές της καμπούρας ποικίλλουν: άλλος βλέπει λίγο περισσότερο και τη δική του καμπούρα, άλλος λιγότερο. Εξαρτάται με το πόσο μπορείς να επιβληθείς στον εαυτό σου και να τον κάνεις να στρίψει λίγο να δει και τα του δικού του οίκου...

Για τα όσα γράφει ο gentleman απευθυνόμενος στον Jonniebegood, η θέση μας είναι ανάλογη με τα όσα έγραψα και για τον gigenis: Δεν θεωρούμε σωστό να καταδικάζουμε τον άνθρωπο, αλλά τις συμπεριφορές. Και επιπλέον, θα πρέπει να έχουμε πάντα υπόψη μας, πως ο άνθρωπος που έχουμε απέναντί μας και που πιθανόν μας έχει βγάλει εκτός εαυτού, μπορεί να μπήκε στη θέση αυτή λόγω συγκυριών και λανθασμένων επιλογών, δεν είναι απαραίτητα εχθρός μας.

Και ο gigenis, αλλά και ο Jonniebegood, για να φέρω ένα επίκαιρο παράδειγμα, έχουν επιδείξει αμφότεροι και δημιουργικότατες συμπεριφορές στη συμμετοχή τους στις συζητήσεις και αυτό βέβαια, σε καμιά περίπτωση δεν το ξεχνάμε, ούτε του δίνουμε λιγότερη σημασία. Και σ’ αυτό ακριβώς βασίζεται η πρότασή μας σε κάποιους ανθρώπους που απενεργοποιούνται προσωρινά, να στείλουν ένα email αναπτύσσοντας τις σκέψεις τους με ειλικρίνεια, εάν θέλουνε να συμμετάσχουν ξανά στα forums. Διότι θεωρούμε πως μία αρνητική συμπεριφορά, δεν αποτελεί αναγκαστικά και μία νέα ταυτότητα του ανθρώπου και πως σε κάθε στιγμή της ζωής μας, πρέπει να έχουμε τη δυνατότητα να σταθούμε λίγο και να επανεξετάσουμε τις στάσεις και τις συμπεριφορές μας. Στη δεδομένη περίσταση, η αφορμή δόθηκε μέσα από τα forums. Ίσως γιατί κάποιοι άνθρωποι – όπως ο gigenis – έχουν επενδύσει χρόνο, σκέψη και συναισθήματα μέσα στην κοινότητα αυτή. Δεν τους εκτιμούμε λιγότερο, απεναντίας! Επειδή ακριβώς ο στόχος της συμβίωσής μας είναι να λειτουργήσουμε με αυθεντικότητα και με συνείδηση – όσο μπορεί ο καθένας.

Διαγραμμίσεις δεν έγιναν στο μήνυμα του gentleman στο οποίο αναφέρεσαι Mercury, όπως δεν έγιναν και σε φράσεις του gigenis που απεστάλησαν μέσω email, όπως ακόμα και στις – απαράδεκτες ομολογουμένως – εκφράσεις του ΑΖΑΧ_ΧΑΖΑ, που αποκαλεί κάποια μέλη αρρωστημένα. Και σε αρκετά μηνύματα επίσης του Jonniebegood εδώ, όπως και σε άλλα θέματα πολύ καιρό τώρα, παρότι γίνανε συστάσεις, παρεμβάσεις και προειδοποιήσεις. Όπως έγραψα σε προηγούμενο μήνυμά μου, έχουμε ενστάσεις για τις προσβολές επί προσωπικού που απηύθυνε ο gentleman στον gigenis και προτείνουμε να υπάρχει εστίαση σε συμπεριφορές και όχι σε πρόσωπα. Ωστόσο, και σχετικά με τις διαγραμμίσεις που δεν έγιναν στο μήνυμα του gentleman, ο άνθρωπος αυτός – και πολλοί άλλοι επίσης - έχουν γίνει αποδέκτες απαξίωσης και υποτίμησης (με το επίπλαστο επικάλυμμα της ειρωνείας και του χιούμορ) αρκετές φορές μέσα στις συζητήσεις. Οπότε το μένος του μέχρις ενός βαθμού είναι δικαιολογημένο (άλλωστε το στοιχειοθετεί και στο μήνυμά του) και θα ήταν υποκρισία να διαγραμμίσουμε τις συγκεκριμένες φράσεις, ενώ έχουν μείνει χωρίς επέμβαση και τα μηνύματα που ανέφερα προηγουμένως, αλλά και οι απαξιώσεις και υποτιμήσεις που είναι φαινομενικά αθώες.

Παρολαυτά, συνιστούμε στον gentleman να αποφύγει στο μέλλον τέτοιες εκφράσεις και να επιστρέψει στο μέτρο, μιας και όπως φαίνεται, η επιχειρηματολογία του είναι επαρκής – και χωρίς αυτές – για να τεκμηριώσει τα όσα γράφει.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 17:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Δηλαδή τώρα για να καταλάβω, ο azax γιατί ακριβώς έφαγε ban;
Ο gentleman γιατί δεν έχει φάει ακόμα ban;

Πάντως δεν είχα καταλάβει βρε παιδιά ότι βρίσκομαι σε ένα ελιτίστικο φόρουμ. Αν το ήξερα θα έβαζα τα καλά μου και θα έπαιρνα το κατάλληλο ύφος. Θα έσφαζα με το μπαμπάκι (για να μην ξεχνάμε και τα παλιά ε; τότε που είμασταν όλοι σαλονάτοι, πνευματικοί άνθρωποι και πραγματικοί αναζητητές και πάνω απ' όλα βέβαια μετριόφρονες! -θα έβαζα την κατάλληλη έκφραση τώρα αλλά θα φάω τσάμπα ban)

Ετσι όπως εξελίσσεται η κατάσταση...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 17:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
αγνοών σ' ευχαριστώ για τα "μαθήματα ελληνικής γραμματικής"...
quote:
και κάτι τελευταίο γιατί θα σκάσω εγώ τελικά

όταν κλείνουμε κύριο όνομα ή επώνυμο πως το κάνουμε στη γενική ?

έχω κολλήσει με την amalia που λέει συνέχεια
"στην εκπομπή της Δρούζα(ς)"
δηλαδή βάζει και το "ς" στο τέλος

εγώ λέω ότι το σωστό είναι "...της Δρούζα"
χωρίς δηλαδή το -ς τελικό...

αν κάνω λάθος διορθώστε με παρακαλώ

αλλά επειδή δε νομίζω να κάνω λάθος,
ας πει κάποιος στην amalia ότι γαμώ την πουτάνα μου δεν κλείνονται έτσι τα κύρια ονόματα

το βλέπω εδώ και πόσο καιρό και μου ανάβουν τα λαμπάκια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Τα επίθετα των γυναικών συγκεκριμένα δε γράφονται με -ς τελικό, πράγμα το οποίο έχει παραμείνει από παλαιότερους καιρούς, όπου μία γυναίκα χρησιμοποιούσε το επώνυμο του συζύγου ή πατέρα. Λέγανε λόγου χάρη, η Άννα του Δρούζα, η Μαρία του Παπαδάκη, κ.λπ., οπότε στη γενική δεν έβαζαν τελικό -ς.
Αυτό δεν ισχύει για όλα τα κύρια ονόματα, που γράφεις στο μήνυμά σου. Δεν λέμε δηλαδή της Άννα Δρούζα. Ούτε για τα ονόματα αρσενικού γένους: του Γιώργος Παπαδάκης.

Όσον αφορά τη Δρούζα, εάν πραγματικά σου προκαλεί τόση αναστάτωση η κλίση του ονόματός της, μπορείς να κάνεις μία γενικότερη διαμαρτυρία απευθυνόμενος και σε όλους όσους επίσης έχουν χρησιμοποιήσει το τελικό -ς στην κλίση του επιθέτου της.
Μπορείς να στείλεις τη διαμαρτυρία σου και στα ΝΕΑ ONLINE και μάλιστα υπάρχει και ειδικός χώρος στην ενότητα των επιστολών, όπου συνάντησα τον ίδιο τρόπο κλίσης για το επίθετο Δρούζα.
(Παρολαυτά, συμφωνώ πως ακούγεται πιο καλά το "της Δρούζα", παρά το της "Δρούζας" και αυτό κυρίως εάν κάνουμε τη μετάθεση σε κάποιο άλλο όνομα πιο συνηθισμένο, όπως "της Παπαδάκη" ή "της Παπαδοπούλου").


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 17:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Ostria η ουσία του ζητήματος δεν είναι εάν κάποιος χρησιμοποιεί μπαμπάκι ή ρόπαλο - αν και με το ρόπαλο υπάρχει πάντα και ο κίνδυνος να σπάσεις κανενός το κεφάλι - αλλά το εάν επιτρέπουμε σε έναν χώρο που κινούμαστε τόσοι άνθρωποι, να σφάζει ο ένας τον άλλο. Είναι γεγονός ότι εδώ και αρκετούς μήνες, κάποιοι άνθρωποι νομίζουν πως έχουν το δικαίωμα να κοροϊδεύουν και να υποτιμούν άλλους ανθρώπους. Εάν τώρα αυτό το σημαντικό φαινόμενο εσένα σου φαίνεται ως bull****... τι να πω!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 18:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε αγνοών, ομολογώ πως με έκανες να σκεφτώ αρκετά με το προηγούμενο σου μήνυμα και τα συμπεράσματα τα οποία έχεις εξάγει.

Καταρχάς, σχετικά με το "καβαλημένο καλάμι" από μένα υπάρχουν όντως 2 πιθανότητες.
Είτε να ανταποκρίνεται αυτό στην πραγματικότητα είτε όχι.
Το θέμα δεν είναι να απαντήσω εγώ, ίσως άλλωστε η απάντηση μου να είναι περιττή εφόσον έχεις προβεί ήδη σ' ένα συμπέρασμα το οποίο είναι σεβαστό από την πλευρά μου.

Σχετικά με την τσατίλα που αναφέρεις, μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει.
Θα μπορούσα μάλιστα να σου πω πως σαν άνθρωπος δεν τσατίζομαι κι εύκολα...
Συμμετέχοντας στην Κοινότητα των Forums ως μέλος έχω αναλάβει συνειδητά ένα ρόλο επιπρόσθετο - μια έκφανση του οποίου είναι κι η φροντίδα του Χώρου.
Όταν λοιπόν εκφράζω μια θέση που εκπροσωπεί την Ομάδα των Υπευθύνων και στοχεύει στην εύρυθμη λειτουργία του Χώρου αυτού, το κάνω με μια σοβαρότητα.
Δεν αναφέρω μια θέση του Dying_Incubus μόνο, αγαπητέ μου, αλλά μια θέση του Esoterica.

quote:
αποκαλείς εμάς τα μέλη ως "Κοινότητα Αναζητητών"

κι εγώ ρωτώ ποιοι είμαστε αυτοί ?


(Η υπογράμμιση δική μου)

Δεν αποκαλώ εσάς ως μέλη της Κοινότητας των Αναζητητών.
Αποκαλώ όλους εμάς.
Για την ακρίβεια, δεν έχω δει ποτέ να γίνεται αυτός ο διαχωρισμός σε 2 κατηγορίες από κάποιον Υπεύθυνο, γιατί τον κάνεις εσύ?
Την στιγμή που όσοι άνθρωποι ανήκουν στην Ομάδα των Υπευθύνων προέρχονται από τα Forums (εκτός του αρχικού δημιουργού της Προσπάθειας).
Γιατί υποβάλλεις τον εαυτό σου στην ιδέα ενός διαχωρισμού όταν αυτός δεν ισχύει?

Οι Αναζητητές λοιπόν είμαστε όλοι εμείς, αγαπητέ.
Κι αλίμονο αν έβγαζα τον εαυτό μου απέξω, δεν θα ήμουν εδώ τώρα αλλά σε κανένα Θιβέτ!
Όλοι όσοι ερχόμαστε καθημερινά εδώ για να συνδιαλλαγούμε, να ανταλλάξουμε απόψεις, να μάθουμε και να μεταδώσουμε αυτό που μπορεί εμείς να ξέρουμε αυτό δεν επιθυμούμε?
Να αναζητήσουμε.
Η αναζήτηση άλλωστε δεν τελειώνει κάπου, αν σταματήσει απλά χάνει το νόημα και τον ορισμό της.
Πάντοτε υπάρχει κάτι ακόμα να μάθεις και κάτι το παραπάνω για να αναζητήσεις προκειμένου να εξελιχθείς και να βελτιωθείς ως άτομο.

Τώρα αυτό που είπες για τις ταινίες και τους αναζητητές δεν το κατάλαβα πολύ καλά.
Ένας άνθρωπος ο οποίος αναζητά απαντήσεις για τον εαυτό του και τον κόσμο γύρω του δεν βλέπει ταινίες?
Γιατί να απορρίψει κάτι το οποίο κάτι θα του αφήσει?
Να αναζητήσουμε είπαμε, φίλε μου, όχι να είμαστε με τον διαλογισμό και τα βιβλία 24 ώρες το 24ωρο.
Μέτρο χρειάζεται...

Επειδή τυχαίνει να θυμάμαι αρκετά καλά το περιστατικό με την gretel και το σχόλιο που έκανε για την ταινία, απορώ που δεν κατάλαβες πως ήταν χιούμορ.
Πόσο μάλλον όταν υπήρχαν κι άλλες χιουμοριστικές απαντήσεις στο θέμα εκείνη την ημέρα.

Αν κάνουμε δηλαδή χιούμορ σημαίνει ότι δεν αναζητάμε κάτι κι αν δεν κάνουμε είμαστε τσατισμένοι ή εκτός πραγματικότητας (το διάβασα κι αυτό τελευταία)?
Άνθρωποι είμαστε όπως όλοι.

Τώρα αυτό για το metal, δε μπορώ να το σχολιάσω.
Προτιμώ να μην κρίνω κανέναν άνθρωπο από τη μουσική που ακούει, από το αυτοκίνητο που οδηγεί, από το χρώμα των μαλλιών του κτλ κτλ.
Θεωρώ ότι θα τον αδικήσω στο μέγιστο βαθμό αν το κάνω αυτό.
Αυτό που έχει σημασία, αγαπητέ μου αγνοών, είναι αν σε ό,τι κάνουμε έχουμε αγάπη για αυτό κι αν έχουμε ήθος ως άνθρωποι.
Σκέψου λίγο επάνω σ' αυτό...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 18:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Ο λογαριασμός Ζάχος που τοποθετήθηκε στην προηγούμενη σελίδα έχει απενεργοποιηθεί από προχθές, καθώς διαπιστώσαμε πως πρόκειται για διπλό λογαριασμού ανθρώπου, που συμμετέχει με άλλο username στα forums.

Τον ευχαριστώ για τα καλά του λόγια για μένα, αλλά περιέχουν σίγουρα κάποιες ανακρίβειες και συγκεκριμένα: "Σημασία εχει οτι η Αμαλία ως συντονιστής κάνει πολύ καλά τη δουλειά της.
Βρίσκεται στη θέση αυτή απο την αρχή της ίδρυσης του esoterica και είναι η ψυχή του esoterica."
(η υπογράμμιση δική μου)
Δεν είμαι στη θέση του συντονιστή από την αρχή της ίδρυσής του. Γνώρισα το esoterica ως μέλος πριν από τεσσεράμιση χρόνια (τα forums υπήρχαν ήδη για αρκετούς μήνες πριν, ενώ η προσπάθεια και το site για χρόνια) και στην πορεία έγινα συντονιστής - το καλοκαίρι του 2003 - και αργότερα - μετά από έναν χρόνο περίπου - διαχειριστής. Όσον αφορά την "ψυχή" του esoterica, έχουμε πει και άλλες φορές, ότι ένα μεγάλο της κομμάτι - ίσως το μεγαλύτερο - που δίνει ζωή και ενέργεια σ' αυτήν την προσπάθεια, είναι αυτή εδώ η κοινότητα συζητήσεων, δηλαδή μέλη, συντονιστές, αλλά ακόμα και απλοί αναγνώστες.

Κάτι άλλο. Υπάρχουν κάποια μηνύματα που έχουν αφαιρεθεί και μεταφερθεί σε δεσμευμένο χώρο, όπως γράφουμε στη θέση τους. Για το παρόν διάστημα, το ένα από αυτά (Απεστάλη: 11/03/2007, 19:23:15 στην προηγούμενη σελίδα) προέρχεται από άνθρωπο που δεν του επιτρέπεται η συμμετοχή εδώ και πολύ καιρό και το άλλο (Απεστάλη: 12/03/2007, 08:14:53 στην παρούσα σελίδα) αναφερόταν με ακραίους χαρακτηρισμούς εναντίον ανθρώπου που γράφει στο παρόν θέμα και ο οποίος δε συμφωνεί με τις επιλογές μας.

Τέλος, μία διευκρίνιση: οι διαγραμμίσεις που έγιναν στο μήνυμα του Jonniebegood αναφέρονται σε επισήμανση και υπόδειξη, για τις στάσεις και συμπεριφορές που θεωρούμε ότι θα πρέπει να αποφύγει στο μέλλον. Δεν προσπαθούμε με αυτό να αποκαταστήσουμε καμία ισορροπία σε επεμβάσεις, ειδάλλως αν ήταν να το κάνουμε αυτό, για όλα αυτά τα απαράδεχτα που τόσους μήνες έχουν ανταλλαγεί ανάμεσα σε διάφορους ανθρώπους, δε θα είχαμε άλλη δουλειά να κάνουμε - τουλάχιστον για το επόμενο εξάμηνο - από το να διαγραμμίζουμε φράσεις σε μηνύματα.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 20:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Γεια σας,

Είχα καιρό να διαβάσω παράπονα, και σαν παλιό καραβάνα, γράφω ορισμένα πράγματα, σε φίλους μου, και αν θέλετε σκεφτείτε τα.

Ο κάθε άνθρωπος έχει ψυχη/μυαλο, και αυτό πλάθετε ποικιλοτρόπως στο φόρουμ. Θέλεις με την ερευνα, θέλεις με την εμπειρία, θέλεις με τις γνώσεις και τη γλώσσα που χρησιμοποιεί.

Οι περισσότερες αψιμαχίες, αν έχετε λίγο παρατηρητικότητα, μεταφέρονται από τις εξωτερικές αιτίες, από τις ανασφάλειες που ζούμε, η γιατί κάποια η κάποιος άρεσε στον Α και στο Β έτσι χάνετε η ευκαιρία, η γιατί κάποιος γράφει ένα βιβλίο, η γιατί το τάδε ιερό κάποιου, η τάδε εμπειρία που ο ίδιος επενδύει την ενέργεια του, κινδυνεύει από τον χλευασμό κάποιου.

Όλα αυτά μας πλάθουν συνεχώς, από όλα αυτά κάτι χάνουμε και κάτι κερδίζουμε.

Αν και είναι λίγες οι φορές και σχετικά αρκετά επιφανειακές, που έρχομαι σε ρίξει με όποιον συζητώ, η πλεον σοβαρή ίσως είναι αυτή με την Αμαλία και τον Αδμιν, (ανθρώπους που εχω γνωρίσει προσωπικά και εκτιμώ), για τον ίδιο ακριβώς λογο, διαγραφές μελών, (δίκαιες η άδικες, καθόλου δεν ενδιαφέρει), ζητώ από τους ίδιους να σκεφτούν τα παρακάτω όπως αρμόζει.

Πολλές από τις πράξεις μας,αν οχι ολες, αφήνουν μέσα μας σημάδια.

Τις περισσότερες φορές, κοιτάζοντας μέσα σαν συνείδηση, σκεφτόμαστε σωστά πράξαμε. Χρειάζεται όμως να δεις, και τι προκαλείς στον άλλο, μιας και το (βάρος) της ψυχής, καθορίζεται και απ αυτό!

Ο άλλος, είμαστε εμείς.

Ένας φίλος, μια μέρα και πάει καιρός, είπε κάτι, και με έβαλε σε σκέψεις.

Δεν είναι εύκολο, να ξαναγεννηθείς άνθρωπος.


Προτείνω να ξανακοιταξετε το σύστημα αποκλεισμού μελών.

Συγκεκριμένα, κάθε μέλος, πρέπει να έχει ένα και μοναδικό ΝΙΚ.

Σε περίπτωση παρεκτροπής του, δεν του δίνεται το δικαίωμα να γράφει στα φόρουμ, ανάλογα στο παράπτωμα, και τιμωρηται από μια έως δέκα μέρες.

Αν μαζέψει πέντε δεκαημερες, η έκτη παρεκτροπη είναι μήνας, η έβδομη δυο μήνες και ούτω καθεξής.

Σε αυτή την περίπτωση, δεν τον τιμωρείται εσείς, μόνος του τιμωρείται.

-----------------------------------------------------------

Συμπαράσταση στο Γηγενή και από μένα, παρότι μου την είχε πει, γιατί δεν τρώω κρέας.

O JBG είναι παλιό χαρακτήρας. Καλά του έκανες Jonny
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 02:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
> κάποιοι μιλήσαν και για τους μανάβηδες ή λοιπές λαικές κατηγορίες λες και είναι κόπρανα

Φίλη μου vassiliskos, συγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός, η λαχαναγορά δεν απεικονίζει τις "λοιπές λαϊκές κατηγορίες", αλλά είναι μια φράση κλισέ για την έλλειψη παιδείας.

Δηλαδή ένας μανάβης μπορεί να είναι φιλότιμος, να σέβεται τους συνομιλητές του, να έχει μια υγιειή προσέγγιση σε αυτό που δεν γνωρίζει.

Άλλος μανάβης, μπορεί να βγάζει 2 μέτρα γλώσσα σε ένα θέμα που είναι έξω από την κατάρτισή του.

Η παιδεία δεν είναι το ίδιο πράγμα με την εκπαίδευση. Ένας πτυχιούχος μπορεί για διασκέδαση να ασκεί ψυχολογική βία σε ένα άτομο με ειδικές ανάγκες, απ' το πρωί ως το βράδυ, πόσα posts την ημέρα. Και χωρίς καμιά ντροπή να δηλώνει στη σελίδα 22 του "12 strand dna": "Είμαστε σαδιστές".

Άλλος ένας πτυχιούχος, προτρέπει ένα άτομο με ψυχολογικά προβλήματα να βάλει το χέρι του σε καυτό νερό, στη σελίδα 35 του ίδιου θέματος: "Πάει το στοιχηματάκι κε Pa(λ)Νο(ρ);"

Αυτή είναι η λαχαναγορά. Αυτή είναι η ελληνόφωνη καφρίλα του Ελλαδιστάν. Καμία σχέση με πτυχία. Kαμία σχέση με επαγγέλματα. Το πρόβλημα είναι πρόβλημα ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ.

Όχι μόνο του δικού τους πολιτισμού. Αλλά και του δικού μας, που καθόμαστε και γελάμε με το χιουμοριστικό περιτύλιγμα της αχρειότητας, αδιαφορώντας για τον πόνο που υφίσταται εκείνη τη στιγμή ένας άνθρωπος.

Ο καθένας γελάει με τις ειρωνείες μέχρι να τον πάρουν κι αυτόν τα σκάγια της απαξίωσης.

Το ζητούμενο είναι να κάνουμε την υπέρβαση από τον εαυτούλη μας και να δούμε τη μεγάλη εικόνα, πως λειτουργεί το σύστημα, τι συνέπειες έπονται όταν καταστρέφεται ένα topic.

Δηλαδή, έχω δει πολλά ενδιαφέροντα άτομα να γράφουν 10, 20 μηνύματα και τέλος, αφού δεν έχουν τη διάθεση να κάθονται να τσακώνονται με φανατισμένους και βλάκες.

Με αποτέλεσμα να γράφουνε οι ίδιοι, και οι ίδιοι, και οι ίδιοι.

Ostria, σε εκτιμώ πολύ για τις ερευνητικές ικανότητές σου, είσαι για μένα ένα από τα αστέρια του forum. Είσαι φτιαγμένη για να πετάς ψηλά, αλλά στην κατάσταση που έχει δημιουργηθεί, είσαι σαν ένας αετός σε κοτέτσι.

Όχι ότι είμαστε όλοι οι άλλοι κότες κυκλοφορούν κι άλλοι ικανοί ερευνητές, αλλά στην παρούσα κατάσταση, η ομάδα ΔΕΝ πετάει.

Θυμίσου τα λόγια σου και τι σκεφτόσουν αυτή τη στιγμή:

> Δεν βλέπω για ποιόν λόγο θα πρέπει να δημιουργούμε ένταση όταν συζητάμε ένα θέμα. Αμάν πιά, σας βαρέθηκα!

Ξεκινώντας από αυτό το περιστατικό, σε καλώ να σκεφτείς συστημικά, για το forum στο σύνολό του, όχι μόνο για την πάρτη σου, όχι τα γέλια που έριξες από μέσα σου. Πόσο πιο ενδιαφέρον θα ήταν το forum με άλλα 20 άτομα της ερευνητικής κλάσης σου, Ostria;


Mercury
> επιτέθηκες με αισχρούς χαρακτηρισμούς στο διεγραμμένο - και ως εκ τούτου αδύναμο να σου απαντήσει- μέλος gigenis

Φίλε Mercury, αν δεν παρακολουθείς πλήρως και δεν είδες την προσωπική επίθεση που δέχτηκα στο topic του Απέριττου, και τα αισχρά κίνητρά της, θα σε παρακαλέσω να κρατάς και καμιά επιφύλαξη. Ο διεγραμμένος έγραφε μέσω του jbg, είχε κάθε δυνατότητα να απαντήσει. Και όπως θα σε διαβεβαιώσει και η gretel, απαντούσε με την ίδια θρασύτητα και μέσω jbg.

Από διεγραμμένος, βρέθηκε με τον jbg να βάζει σφραγίδα έγκρισης σε κάθε μήνυμά του, όσο θρασύ κι αν ήταν αυτό.


> Τώρα έρχεσαι με νέο ποστ για να μας παρουσιάσεις ένα jonniebegood/διάολο ενορχηστρωτή και δημιουργό κάθε κακού

Δεν κατάλαβες καλά, δεν είπα ότι ενορχηστρώνει τίποτα. Το άτομο καν δεν μπορεί καν να αντιληφθεί τι συνέπειες έχουν οι επιθέσεις ειρωνείας και η ενθάρρυνση των "σκεπτικιστών" στο forum σαν σύστημα. Γι' αυτό και έγραψα το παρακάτω:

> μπας και του ανατείλει ότι μας γαμάει το forum


Mercury:
> Και ενώ ο ίδιος έχει δηλώσει ότι διακόπτει απο το φόρουμ για τρείς μήνες...

Τέρμινο = απροσδιόριστος χρόνος. Ανά πάσα στιγμή μπορεί να ξηγηθεί "τέρμινο τέλος, φατσούλες reloaded, επιχειρησιακή ανάπτυξη μεγίστη, τώρα θα σου πω εγώ".

Το πιθανότερο είναι ότι θα πέσει να με κατασπαράξει, αλλά μέχρι να το κάνει αυτό, να μη λέω τίποτα άλλο.


> τα "αστέρια του εσωτερικα" σπανίως κατεβαίναν στο φόρουμ του "Παράξενου", όπου συμβαίνουν όλα αυτά που καυτηριάζεις

Τα αστέρια του esoterica είναι μια έκφραση μπαλαντέρ, ο καθένας έχει τα δικά του αστέρια ανάλογα με την περίοδο συμμετοχής του. Σίγουρα βέβαια μερικοί ερευνητές έχουν πολλές ψήφους.


> Και οι "σαλονάτοι" δεν πετάν τις χονδράδες του γιγενή μεν, "σφάζουν" κανονικά και καταπατούν προσωπικότητες με το δικό τους τρόπο

Έννοια σου, τους έχω υποστεί αρκετά τους σαλονάτους στην Αγγλία. Γι αυτό και το ζητούμενο δεν είναι οι τύποι, αλλά η πραγματική ευγένεια και ανθρωπιά. Η ηθική, η αρετή, η συμπόνοια στον συνάνθρωπό μας.

Μια κλάση πάνω από τα κενά "φίλτατε" και "αγαπητέ" και τους πληθυντικούς, είναι η αρετή. Του εκπολιτιστή Έλληνα.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 13/03/2007 02:48:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 02:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
gentleman:
quote:
Πόσο πιο ενδιαφέρον θα ήταν το forum με άλλα 20 άτομα της ερευνητικής κλάσης σου, Ostria;

Βέβαια gentleman, δεν είναι μόνο θέμα ερευνητών, που όπως λες κι εσύ υπάρχουν ήδη αρκετοί στο forum. Αυτός είναι ένας παράγοντας, σημαντικός, αλλά όχι ίσως ο πλέον σημαντικός. Ακόμα μεγαλύτερη σημασία - ανάμεσα σε διάφορα άλλα - είναι να υπάρχει αυθεντικός Σεβασμός (και όχι τύπων) απέναντι στους άλλους και στον εαυτό μας. Και αν το θέλετε, ακόμη, σεβασμός προς το Άγνωστο. Όχι μόνο το μεγάλο Άγνωστο, ούτε μόνο τα διάφορα ανεξήγητα του κόσμου που μας περιβάλλει ή του κόσμου μέσα μας, αλλά και σεβασμός και επίγνωση απέναντι σ' αυτό το άγνωστο, που πολλές φορές βρίσκεται μπροστά από τη μύτη μας και δε θέλουμε να το αναγνωρίσουμε.

quote:
Ανά πάσα στιγμή μπορεί να ξηγηθεί "τέρμινο τέλος, φατσούλες reloaded, επιχειρησιακή ανάπτυξη μεγίστη, τώρα θα σου πω εγώ".

Το πιθανότερο είναι ότι θα πέσει να με κατασπαράξει, αλλά μέχρι να το κάνει αυτό, δεν λέω τίποτα άλλο.



Το να σε "κατασπαράξει" το βλέπουμε δύσκολο, κι απ' τη δική του πλευρά κι απ' τη δική σου. Κι όσον αφορά το πως θα "ξηγηθεί", ελπίζουμε πως θα είναι κάτι διαφορετικό και πιο θετικό. Ξέρουμε πως είναι μέσα στο πλαίσιο επιλογών του.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 03:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos
quote:

Καλημέρα!

Βαρεμάρα...

Δημήτρης

ΥΓ1. Προτείνω να το κάνουμε διαφορετικά... Να στέλνουμε τις απαντήσεις μας στους "υπεύθυνους" και αν, τονίζω ΑΝ, εγκριθούν, τότε δημοσιεύονται...
ΥΓ2. Ξέρω ένα άλλο forum το οποίο είναι "κλειστό", δηλαδή τα μέλη του γνωρίζονται ΟΛΑ μεταξύ τους... και κατά κανόνα συμφωνούν... δικαίωμα τους... αλλά άλλο πράγμα είναι ένα ΔΗΜΟΣΙΟ forum!!!
ΥΓ3 Ζήτω η Δημοκρατία της Βορείου Κορέας!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 04:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos

http://asomatoskefali.blogspot.com/index.html


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 11:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
Θεωρώ ότι h απόφαση τιμωρίας του gigeni ήταν άδικη.
Είτε συμφωνώ μαζί του είτε όχι, ο τρόπος που καταθέτει τις απόψεις του είναι πάντα ο ίδιος. Δεν είναι κανένας χθεσινός στο forum και όλοι ξέρουμε πως εκφράζεται, γι’ αυτό και στη συγκεκριμένη περίπτωση, εγώ τουλάχιστον δεν είδα να γράφει κάτι διαφορετικό απ’ ότι συνήθως.

Επίσης έκπληξη μου έκανε και η "ξαφνική" απενεργοποίηση του ΑΖΑΧ.
Δεν κρίνω αν ήταν δίκαιη ή άδικη, αλλά ποιο πολύ μου έκανε σαν «στη βράση κολλάει το σίδερο» και γι’ αυτό το αναφέρω.

Αυτό που έχω να πω εγώ είναι...
Τώρα που θα μπούνε οι ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, ας συζητήσουν μήπως θα ήταν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο να παίξουν για το Χ, αφού όπως πάει το παιχνίδι θα γεμίσουν κόκκινες κάρτες και τραυματίες.
Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη και οι απώλειες μπορεί να μετρήσουν.
Ας θυσιαστεί το θέαμα για την ουσία, δεν θα είναι η πρώτη φορά.


Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 11:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
amalia,
ευχαριστώ που μ'ευχαριστείς !!

επειδή δεν κατάλαβα αν το μήνυμά σου ήταν ειρωνικό ή όχι
(είμαι και λίγο βλαξ)
θέλω να κάνω λίγο πιο ξεκάθαρο αυτό που εννοούσα

εννοούσα λοιπόν ότι,σε βλέπω να γράφεις με ύφος πολύ λόγιο και πολύ
προχωρημένο,είσαι συντονίστρια,διαχειρίστρια δεν ξέρω και γω τι άλλο...

τα ορθογραφικά λάθη δικαιολογούνται,ίσως λόγω βιασύνης,απροσεξίας κλπ

αλλά θεωρώ εξώφθαλμο το να λες "...της Δρούζας...",χωρίς πλάκα μου θυμίζεις ...τη μάνα μου (όχι δεν είμαι ο Κυριαζής!),που όταν τη ρωτάω
"που μένει η τάδε ?" μου απαντάει "στην οδός τάδε"

(αυτό το -ς με σκοτώνει!)

................................................................

dying incubus,
εξακολουθώ να σε συμπαθώ σα χαρακτήρα και σου τόνισα το γιατί :
ΔΕΝ ΤΣΑΤΙΖΕΣΑΙ

επειδή εγώ στην πραγματικότητα είμαι πάρα πολύ νευρικός άνθρωπος,
θαυμάζω τη στωικότητα που δείχνουν οι λογικοί και ήρεμοι άνθρωποι

από εσένα περιμένω να σταθείς στο ύψος του χαρακτήρα σου
και να μη γίνεις ένα απλό φερέφωνο των ανθρώπων του esoterica.gr

νομίζω πως είσαι ικανός να το κάνεις !
no offence λοιπόν Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 11:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
η πιο σωστή κουβέντα ειπώθηκε από τον gentleman

μακάρι να είχα το φόρουμ άλλα 20 (είκοσι) μέλη σαν την ostria

έτσι απλάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 12:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos
Μήπως τελικά τα φορουμ να χωριζόντουσαν σε δύο ενότητες?
Οι φθασμένες προσωπικότητες ενός ανώτερου επιπέδου και οι υπερφίαλες του σωρού?
Ετσι ώστε ο καθένας μας να είναι ελεύθερος να διαλέξει τι του ταιριάζει περισσότερο?

Και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά. Δυστυχώς το λέω αλήθεια.

Κάποιοι θα πουν και τι λόγο μπορούν να έχουν σε ένα τέτοιο φόρουμ οι ανώριμες προσωπικότητες? Η πλέμπα της γνώσης…Και ποιός ορίζει τελικά ποιος είναι ανώριμη προσωπικότητα ή όχι? Ποιό είναι το ανώτερο επίπεδο και πιο η λαχαναγορά? Αυτό πολύ θα ήθελα να το ξέρω. Οχι όμως με κατεβατά βιβλίων που αναφέρουν σχετικά με το θέμα ,κάποιων εκατοντάδων φωτισμένων πνευμάτων που έχουν αποφασίσει ποιά είναι η αλήθεια τους .

Με τις δικές μας προσωπικές αποδείξεις.

quote:
η τηλεόραση μπορεί να "κλείσει σπίτια". Όχι μόνο λόγω της δύναμης της τηλεθέασης, αλλά και λόγω των σκέψεων που δημιουργεί στο μυαλό η αίσθηση, του ότι κάποιος γίνεται δημόσιο πρόσωπο. Χρειάζεται μεγάλη προσοχή στη διαχείριση της ψυχολογίας μας προκειμένου να αποφύγουμε την παγίδα της.

Επειδή δεν γνωρίζω τον άνθρωπο τζονι παρά μόνο μέσα από τα γραπτά του όπως και όλα τα άλλα μέλη εδώ, αληθινά πιστεύετε ότι έχει συμβεί κάτι τέτοιο? Δηλαδή θέλετε να πείτε ότι το μέλος τζονι που διαβάζουμε τόσο καιρό στα φόρουμ δηλαδή εκείνος ο ίδιος που άνοιξε τώρα τελευταία «τον άνθρωπο της διπλανής πόρτας» και άλλα πολλά τόσα χρόνια, ο ίδιος «που απάντησε στο θέμα των φοιτητών που άνοιξα, όπως απάντησε, είναι κάποιος που επειδή βγήκε σε μια εκπομπή έχει καβαλήσει ένα καλάμι και προχωράει? Δηλαδή το ποιόν αυτού του ανθρώπου είναι τέτοιο?

Μα τι είναι ο άνθρωπος ? Καμμιά 20χρονη μοντέλα γλάστρα που ανοίγεται το μέλλον μπροστά της να πάει σε κανένα πρωινάδικο???
Τι να πω....

Υπάρχουν άτομα που μιλάνε με το απόλυτο επίπεδο ευπρέπειας αλλά με το ίδιο επίπεδο ευπρέπειας είναι μακριά από όλους και όλα. Και υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να τα λένε «χοντρά» αλλά να νοιώθεις την ευαισθησία τους και την ανρθωπιά τους από χίλιες άλλες κουβέντες τους.

Δεν χρειάζονται ειδικές συνταγές για να κατατάξεις κάποιον κάπου. Οι αναζητητές «αυτού του αλλόκοτου κόσμου» δεν έχουν πρωτόκολλα. Ζουν μια διαφορετική «αγωνία» μέσα τους που ξέρουν να αναγνωρίζουν όσους ζουν κάτι παρόμοιο. Δεν είναι εξυπνάδα του σωρου αυτό. Οποιος ξέρει θα καταλάβει και τι εννοώ.

Είναι διαφορετικά τα όρια κάποιου που η αναζήτησή του «ορίζεται» στα τετραγωνικά ενός σαλονιού και διαφορετικά τα όρια κάποιου που σκαρφαλώνει βουνά. Εκ των πραγμάτων ο δεύτερος θα είναι λιγάκι πιο «πρωτόγονος»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 12:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ αγνοών, μιας που νευριάζεις εύκολα - όπως αναφέρεις - θα σε συμβούλευα να κάνεις μια προσπάθεια να αναζητήσεις τους βαθύτερους λόγους που μπορεί να σε τσατίζουν κάθε φορά που "φουντώνεις".

Δεν εννοώ αυτό το λόγο που μας έρχεται με τη μια στο μυαλό.
Αυτή είναι η αφορμή.
Η αιτία πολλές φορές είναι μέσα μας και την γνωρίζουμε εμείς.
Αν την ψάξουμε, θα την βρούμε.

quote:
από εσένα περιμένω να σταθείς στο ύψος του χαρακτήρα σου
και να μη γίνεις ένα απλό φερέφωνο των ανθρώπων του esoterica.gr

Αγαπητέ μου, αν δε με άγγιζαν ως άνθρωπο οι Αρχές του Esoterica δεν θα ήμουν εδώ.
Σκέψου λίγο λοιπόν μήπως έχεις εξάγει άδικα συμπεράσματα για τους ανθρώπους που επιμελούνται την φροντίδα του...
Κι εδώ θα σου ξαναπώ αυτό που είπα πριν.
Προσπάθησε να αναζητήσεις την βαθύτερη ουσία των πραγμάτων, όχι την προφανή.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 15:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
αγνοών
ένα τμήμα του μηνύματος μου είχε χιουμοριστικό χαρακτήρα (αυτό που σου γράφω για τα μαθήματα γραμματικής και για δημόσια διαμαρτυρία) και το υπόλοιπο ήταν επίσης ειλικρινές, αλλά χωρίς χιούμορ: και αυτά που σου εξήγησα για το πως προέκυψε αυτός ο κανόνας κλίσης που αφορά τα επίθετα των γυναικών, αλλά και αυτά που σου έγραψα στην παρένθεση. Δεν μου πήγε στο μυαλό ότι κάνω λάθος με την κλίση του ονόματος της Δρούζα, προφανώς κάπου θα το είχα διαβάσει ή ακούσει και μου έμεινε - σου έγραψα πως δε θα ίσχυε το ίδιο με κάποιο άλλο όνομα όπως το "Παπαδάκη".
Δεν καταλαβαίνω όμως, γιατί σου προκαλεί τόσο έκπληξη. Βέβαια, ο κάθε άνθρωπος έχει τις ευαισθησίες του. Εγώ είχα ακούσει έναν καθηγητή πανεπιστημίου να λέει "θα μου παραδώσετε τα γραπτά στις μιάμιση (και όχι στη μιάμιση που είναι το σωστό), μου χτύπησε εκείνη τη στιγμή κάπως άσχημα, αλλά το απέδωσα σε μία κοινή απροσεξία που μεταβιβάζεται ύπουλα μεταξύ των χρηστών της ελληνικής γλώσσας. Παραπέρα συνειρμούς... δεν έκανα, αν και από τότε, όταν τυχαίνει να το ξανακούω, μου χτυπάει επίσης κάπως περίεργα.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 18:05:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Συμπαράσταση στο Γηγενή και από μένα, παρότι μου την είχε πει, γιατί δεν τρώω κρέας.


Κοίταξε…επειδή ο gigenis το παιδί εχει τον δικό του τρόπο να εκφράζει τις αντιλήψεις του... να τοποθετηθώ επι του θέματος...

Όπως είπε και ο jb… ο gigenis εχει χιούμορ.

Εγώ δεν θα το χαρακτήριζα χιούμορ.

Τες/πα.. αυτό που εκλαμβάνεται ως χιούμορ.. εχει κάποια αρχή αλλά στο τέλος καταντά σε προσβολές με μαθηματική ακρίβεια..

Εγώ προσωπικά.. σε κάποια αντιπαράθεση που είχα με το γηγενή σχετικά με το αν @@@ ``πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα``.. κατέληξε στο να προσβάλλει τη νοημοσύνη μου ΧΥΔΑΙΑ.. ... να μην το χαρακτηρίσω αλλοιώς..

Φυσικά του τα έχωσα.. αλλά πέρα βρέχει.
Προσφάτως του υπενθύμισα τα περί προσβολών και έκανε την πάπια.
Του παρέθεσα τα quote και πήρα μια κυνική απάντηση … ε.. και τι θές τώρα..

Τες/πα gigenako… δεν σου κρατάω κακία (στο έχω ξαναπεί) για τις προσβολές σου .. αλλά όπως προσέβαλες εμένα.. προσέβαλες και αλλους .. μαζί και με αυτά που είπες για την Αμαλία.
Δεν σε διέγραψαν… και μην σκούζεις… προσωρινή απενεργοποίηση είναι .. και όχι άδικη κατ` εμε… μιας και δεν είναι οριστική εξάλλου δεν είναι πρώτη φορά...
Αυτό ήταν κάτι το αναμενόμενο…για εμένα... και αυτός ηταν και ο λόγος της χιουμοριστικής μου συμμετοχής.. ώστε αποσυμφορήσω την κατάσταση ...

Το κακό είναι ότι σε είχαν προειδοποιήσει για τη συμπεριφορά σου.. και είχες πάλι απενεργοποιηθεί.
Μυαλό δεν έβαλες…
Από ότι αντιλαμβάνεσαι.. πρέπει να συνέλθεις.. και να βάλεις νερό στο κρασί σου.
Μπορείς να στείλεις νομίζω.. ένα mail στην Αμαλία .. να ζητήσεις συγνώμη… πράγμα που δεν το συνηθίζεις.. (μιλώ εξ` ιδιαν πείρας) .. να την πείσεις για τη μελλοντική σου συμπεριφορά στα forums…

Bέβαια οι συμπεριφορές αυτου του είδους καθώς και η κατάληξη τους .. εννοώ τις συστάσεις των συντονιστών καθώς και τις ``ποινές`` εκτός από την κακή εικόνα που δημιουργούν στα forums δίνουν και τροφή σε οσους θέλουν να εκμεταλλευτούν την περίπτωση με ποικίλους τρόπους…

Νομίζω ότι με αυτά που λέω .. να αντιλαμβάνεσθε ότι δεν συντρέχει λόγος να γίνει ψηφοφορία για συμπαράστασης στο gigeni…γιατί αφενός η απενεργοποίηση δεν είναι οριστική αφετέρου ο gigenis αν και όχι άγιος… μπορεί να επανορθώσει… Νομίζω…

Tην συμπάθεια μου φίλε μου... σε γνωρίζω απο τότε που είσαι μέλος το 2003.
Αν η διαγραφή σου ήταν οριστική η τοποθέτηση μου θα ήταν διαφορετική.
Σκέψου αυτά που σου λέω... και πράξε αναλόγως...


@@@ Θέμα τεράστιας σημασίας και εσωτερικής αντίληψης που πήρε μεγάλες διαστάσεις στο τόπικ ``πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα``...
Αντίληψης που εχει να κάνει με το ``δικαίωμα της ζωής``.. αντίληψης που αναφέρεται στα αρχαία κείμενα .. αλλά και στο οτι οι συνολύμπιοι δεν έτρωγαν κρέας.... τώρα πως ο συνολύμπιος γηγενής εχει διαφορετικές απόψεις... ο νοών νοήτω...

Αυτά και ας μην κάνουμε το σκοινί κορδόνι


Edited by - allzzaro on 13/03/2007 18:49:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 19:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
mercury
quote:
Aγαπητέ gentleman δύο σελίδες πριν έστειλες ένα μήνυμα σε αυτό το τόπικ. Σε αυτό το μήνυμα επιτέθηκες με αισχρούς χαρακτηρισμούς στο διεγραμμένο - και ως εκ τούτου αδύναμο να σου απαντήσει- μέλος gigenis, και όχι μόνο...

Φίλε μου...
Πιστεύω να διάβασες τα παραπάνω που γράφω.
Απαντώ μόνο σε αυτό που λές ... ``τούτου αδύναμο να σου απαντήσει``... και σε τίποτα παραπάνω...

Εγώ προσωπικά δεν γράφω κατά του gigenis .. αλλά υπέρ του.

Δεν εκμεταλλεύομαι το γεγονός οτι ο gigenis δεν μπορεί να γράψει.. και τα χώνω!!!
Εδώ αυτή τη στιγμή γίνεται ενας απολογισμός... για το προφίλ του gigenis...
O ιδιος απολογισμός για μέλη που έχουν απενεργοποιηθεί για πολλούς και διάφορους λόγους.
Το ιδιο σενάριο.. το ιδιο σκηνικό...

Οπως λέω πιο πρίν... η απενεργοποίηση του gigenis ήταν αναμενόμενη κατ`εμε.
Θα πρέπει να είναι πολύ αφελής κάποιος .. ωστε να τρέχει στην κατηφόρα με σπασμένα φρένα να περιμένει να σταματήσει...
Ο gigenis είχε προειδοποιηθεί πολλάκις... και παρόλες τις προειδοποιήσεις.. συνεχίζει .. το βιολί του...

Το να μπαίνετε λοιπόν και να ψηφίζετε υπέρ του.. το να υπερασπίζεστε την συμπεριφορά του... τον λανθασμένο τρόπο εκφρασής του και να του χαιδεύετε τα αυτιά ... είναι σαν τον οδηγείτε στη λαιμητόμο....

Εαν λοιπόν θέλετε .. οπως θέλω και εγώ .. το μέλος gigenis.. να ενεργοποιηθεί... εάν θέλετε να συμμετάσχει δημιουργικά και με καθώς πρέπει τρόπο και ήθος.. δώστε του το να το καταλάβει..
Διαφορετικά .. φορέστε τις κουκούλες σας...

Ειμαι μέλος στο esoterica απο το 2003.
Εχω δεί φίλους και συνομιλητές να φεύγουν.. με πολλούς και διάφορους τρόπους.
Εχω πάρει θέση ..στις περισσότερες διαγραφές και εχω μεσολαβήσει ωστε να αποφευχθούν.
Σας πληροφορώ.. οτι δεν κατάφερα να πείσω κανέναν και για τίποτα.
Το αποτέλεσμα ήταν.. να διαγραφούν.. και ΟΛΟΙ... (σχεδόν ολοι) σήμερα ξαναγράφουν .. με νέους λογαριασμούς.. κρύβοντας τις παλιές τους ταυτότητες.


Edited by - allzzaro on 13/03/2007 19:51:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 02:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Ξεκινώντας από αυτό το περιστατικό, σε καλώ να σκεφτείς συστημικά, για το forum στο σύνολό του, όχι μόνο για την πάρτη σου, όχι τα γέλια που έριξες από μέσα σου. Πόσο πιο ενδιαφέρον θα ήταν το forum με άλλα 20 άτομα της ερευνητικής κλάσης σου, Ostria;

Φίλε gentleman, πρώτα να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια.
Το περιστατικό που αναφέρεις δεν είναι μοναδικό, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω τόσα χρόνια εδώ μέσα, ότι πρέπει να μάθουμε να επικοινωνούμε και να διαλεγόμαστε. Επίσης να σταματήσουμε πιά να φερόμαστε σαν μικρά παιδιά, που θίγονται με το παραμικρό σχόλιο ή παρατήρηση του άλλου.
Το είπε ο Απέριττος στο άλλο θέμα, είναι βασικά θέμα εγωισμού.
Αυτός μας κάνει να κλείνουμε τα αυτιά μας στην κριτική των άλλων, να μην παραδεχόμαστε τα λάθη μας, και τελικά να μην κάνουμε την αυτοκριτική μας (δηλ να μην γινόμαστε καλύτεροι).
Και τέτοια φαινόμενα, βέβαια, ούτε σημερινά είναι, ούτε αφορούν μόνο την μία πλευρά.

Στο θέμα μας, δεν ξέρω τι ακριβώς είπε ο γηγενής στο θέμα σου, ή στο θέμα που ήρθε σε αντιπαράθεση με τον allzzaro, αλλά εδώ, στο τελευταίο του μήνυμα δεν είδα κάτι το επιλήψημο. Και εγώ σε αυτό στέκομαι, επειδή αν ενόχλησαν κάποια προηγούμενα μηνύματά του το μπανάρισμα έπρεπε να γίνει τότε που υπήρχε, όπως λέτε, λόγος και όχι τώρα. Το ίδιο ισχύει και για τον Azax. Αντιθέτως εσύ (gentleman) θα έπρεπε να έχεις φάει ένα καλό ban τώρα, εφόσον υποτίθεται ότι υπάρχουν κάποιοι άγραφοι νόμοι που ακολουθούνται κατά γράμμα. (τίποτα το προσωπικό εναντίον σου, βέβαια). Αλλιώς μοιάζει απλώς με ξεκαθάρισμα του χώρου για να μείνουν μόνο αυτοί που "μας κάνουν".

Τέλος πάντων, θα συμφωνήσω με τον Πλάτωνα ότι χρειάζεται επανεξέταση στον αποκλεισμό μελών. (Αν ήμουν χαλίφης στην θέση του χαλίφη θα άφηνα τα μέλη να τα βγάλουν πέρα μόνα τους, έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι μετά από μία τέτοια αντιπαράθεση γίνονται οι καλύτεροι φίλοι! Εξακριβωμένο! )


Στο ζήτημα της έρευνας, μακάρι το φόρουμ να ήταν γεμάτο με ερευνητές (θα ήταν η καλύτερή μου! ), αλλά έχω την εντύπωση ότι οι λόγοι που δεν μπαίνουν ή που δεν μένουν για πολύ, είναι άλλοι και όχι αυτοί που θεωρείς εσύ (ή τουλάχιστον δεν είναι οι πιο σημαντικοί).
Η έρευνα ακολουθεί μία συγκεκριμένη μεθοδολογία, την οποία δυστυχώς λίγοι γνωρίζουν και ακόμα πιο λίγοι υιοθετούν. Συνήθως λοιπόν δεν υπάρχει εποικοδομητική παράθεση/αντιπαράθεση σε αυτό τον τομέα, και όποια ξεκινάει, σταματάει σχετικά γρήγορα. Βάλε και τις άγονες αντιπαραθέσεις, η όλη κατάσταση καταντάει βαρετή όπως λέει και ο dim (βρε dim μήπως είσαι παιδί indigo και δεν το ξέρεις; ) και όταν ο άλλος ενδιαφέρεται βασικά για την έρευνα και όχι για όλα τα άλλα, τότε την κάνει με γοργά πηδηματάκια.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 02:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
Φίλε allzzaro δεν ξέρω για ποιόν ακριβώς λόγο απευθύνεσαι σε μένα στο τελευταίο σου μήνυμα...Είδες πουθενά φίλε μου να "ψηφίζω υπέρ του γιγενή" ή να υπερασπίζω κάποια συμπεριφορά του γιγενή ή να "χαιδεύω τα αυτιά" του γιγενή? Αν πάλι δεν απευθύνεσαι σε μένα αλλά σε κάποιους άλλους, τότε προς τι η αρχική παράθεση αποσπάσματος απο το μήνυμα μου? Που κολλάει? Βεβαίως και η νέα χονδράδα του γιγενή ήταν απαράδεκτη...Βεβαίως και μένα μου είναι συμπαθής ο γιγενής, γιατί πάνω από όλα κάνει μπαμ ότι ειναι αυθεντικός και παρουσιάζει αυτό ακριβώς που είναι.Αλλά βεβαίως και έπρεπε να τιμωρηθεί...Δεν τιμωρεί κανεις το χαρακτήρα του,ούτε έχει δικαίωμα κάποιος να του πει να μετατραπεί απο "αγρίμι" σε πρόβατο".Αλλά φυσικά εννοείται ότι η προσωπική ελευθερία του καθενός μας στον λόγο στην έκφραση ή στις πράξεις έχει ως όριο της,σταματά εκεί ακριβώς που ξεκινά η προσωπική ελευθερία του οποιουδήποτε άλλου απο εμας.Βεβαίως λοιπον και έπρεπε να τιμωρηθεί.

Από την άλλη όμως υπάρχουν και κάποια πράγματα που πρεπει να λάβουμε υπόψη μας.Όπως πχ οτι ο γιγενής δεν έχει την μόρφωση που δίνει την "ικανότητα" να προσβάλλεις και να υποτιμάς τους άλλους με "πλαγιο τρόπο" χρησιμοποιώντας λέξεις καταλληλα τοποθετημένες ώστε να τσακίζουν τους άλλους,"αθόρυβα και αποτελεσματικά".Στην πραγματικότητα δεν κάνει τίποτα άλλο απο αυτο που κάνουν ένα σωρό άλλοι. Πυροβολεί αδιακρίτως όπως ακριβώς κάνουν και πολλά "τέρατα μόρφωσης" στα "πάνω πατώματα" ...Η διαφορά είναι στο "σιγαστηρα".Ο Γιγενής δεν έχει σιγαστήρα και το "όπλο του" κάνει πολύ "φασαρία"...

Στο μήνυμα μου λοιπόν αγαπητέ allzzaro στηλιτεύω τη συμπεριφορά του Gentleman να στείλει ένα απαράδεκτα προσβλητικό μήνυμα το οποίο στρέφεται ενάντια σε ένα μέλος το οποίο είχε ήδη τιμωρηθεί με αποκλεισμό απο τις συζητήσεις (γιγενής).Στη συνέχεια, ενθαρρυμένος προφανώς από τη σιωπηλή επιδοκιμασία των συντονιστών οι οποίοι λογοκρίνουν την απάντηση του JBG στο μήνυμα του,αλλά όχι το δικό του, στέλνει και δευτερο μήνυμα εναντίον του JBG (o oποίος είχε ήδη δηλώσει ότι αποχωρεί για κάποιο διάστημα). Σε αυτό το μήνυμα μεγενθύνεται στο έπακρο η πολύ πρόσφατη αρνητική συμπεριφορά του jonniebegood και μηδενίζεται απόλυτα η πολύχρονη συμμετοχή και προσφορά του στα φόρουμς. Σε αυτό απάντησα αγαπητέ μου,και ήμουν απόλυτα σαφής.Γιατί λοιπόν με παρεξήγησες? Διαφωνώ κάθετα με την απόφαση να μη λογοκριθεί το απαράδεκτο μήνυμα του Gentleman στη βάση της "δίκαιας οργής" του Gentleman...Eίναι σαν να λέμε ότι πλέον νομιμοποιείται η "αυτοδικία" με βάση την υποκειμενική αίσθηση που έχει για το δικαιο ο καθενας απο μας.Είναι δυνατόν? Αφού ο καθένας στην υποκειμενική του πραγματικότητα πιστευει ότι ο ιδιος εχει απολύτο δίκιο και ολοι οι αλλοι άδικο...Που λοιπον μπορεί να οδηγήσει μια τέτοια στάση ? Σε ακόμα μεγαλύτερα προβλήματα φυσικά...

Αγαπητέ Gentleman

quote:

Φίλε Mercury, αν δεν παρακολουθείς πλήρως και δεν είδες την προσωπική επίθεση που δέχτηκα στο topic του Απέριττου, και τα αισχρά κίνητρά της, θα σε παρακαλέσω να κρατάς και καμιά επιφύλαξη. Ο διεγραμμένος έγραφε μέσω του jbg, είχε κάθε δυνατότητα να απαντήσει. Και όπως θα σε διαβεβαιώσει και η gretel, απαντούσε με την ίδια θρασύτητα και μέσω jbg.

Φίλε Gentleman αν με τις λέξεις "παρακολουθείς πλήρως" εννοείς να παρακολουθώ όλα τα τόπικς σε καθημερινή βάση η απάντηση είναι "όχι φίλε μου δεν προλαβαίνω να τα παρακολουθήσω όλα".Δεν ξέρω καν σε ποιό τοπικ αναφέρεσαι.Παρόλαυτα, έστω ότι βρίσκω αυτό το τόπικ...Ποιός μου λέει ότι όπως εσύ επιτέθηκες εδώ στο γιγενή για κάτι που έγινε σε κάποιο άλλο τοπικ,έτσι και ο γιγενής δεν σου επιτέθηκε σε εκείνο το άλλο τοπικ επειδή εσύ του είχες επιτεθεί σε κάποιο άλλο παλιότερο...? Απάντησε λοιπόν στο τοπικ που δέχθηκες την επίθεση και ασε τους συντονιστές να κάνουν τη δουλειά τους.


quote:

Δεν κατάλαβες καλά, δεν είπα ότι ενορχηστρώνει τίποτα. Το άτομο καν δεν μπορεί καν να αντιληφθεί τι συνέπειες έχουν οι επιθέσεις ειρωνείας και η ενθάρρυνση των "σκεπτικιστών" στο forum σαν σύστημα. Γι' αυτό και έγραψα το παρακάτω:
> μπας και του ανατείλει ότι μας γαμάει το forum

Eγω έχω πετύχει τον jbg σε ένα κάρο τόπικς σε έντονη διαφωνία με σκεπτικιστές ή "σκεπτικιστές" (πες το οπως θες) Τον έχω δει επίσης και σε "επιθέσεις ειρωνείας" αλλά δεν έχω δει μόνο αυτόν.Έχω δει πάρα πολλούς...Έχω δει και τον εαυτό μου ακόμα να σέρνεται σε αυτή τη συμπεριφορά όταν διαπίστωνα ότι δεχόμουνα τη μια σφαλιάρα πάνω στην άλλη και κανενός το αυτί δεν ίδρωνε...Οπωσδήποτε παρόλαυτα αν έχεις κάποίες χιλιάδες μηνύματα στο ενεργητικό σου είναι πολύ λογικό οι "επιθέσεις ειρωνίας" σου να δείχνουν περισσότερες απο τις "επιθέσεις ειρωνείας" των άλλων που δεν πολυσυμμετέχουν.Αλλά το θέμα είναι ότι οι επιθέσεις ειρωνείας έχουν γίνει πια ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.Όπως κανόνας τείνει να γίνει και η εξίσου αντιαισθητική χρήση λέξεων όπως "γαμάει","πρωκτός" κλπ,αγαπητέ Gentleman..."Σύστημα σκεπτικιστών" είναι δικός σου όρος αγαπητέ...Εγω δεν πιστευω στη "συλλογική ευθύνη",ο καθένας για τον εαυτο του μιλάει...Αλλο ο γιγενής,άλλο η medtech,αλλο ο ajax,αλλο ο όποιος άλλος τελος παντων γουστάρει αυτη την ταμπέλα...Ο καθένας και οι ευθύνες του.

quote:
Τέρμινο = απροσδιόριστος χρόνος. Ανά πάσα στιγμή μπορεί να ξηγηθεί "τέρμινο τέλος, φατσούλες reloaded, επιχειρησιακή ανάπτυξη μεγίστη, τώρα θα σου πω εγώ".


Το πιθανότερο είναι ότι θα πέσει να με κατασπαράξει, αλλά μέχρι να το κάνει αυτό, να μη λέω τίποτα άλλο.



Eδω έχεις δίκιο αφου απο λάθος διάβασα τρέμηνο.Παρόλαυτα δεν νομίζω ότι εννοούσε το διαστημα των λίγων ωρών που χρειάστηκε για να στείλεις το μηνυμα σου.

Δεν ξέρω φίλε μου αν πέσει να σε "κατασπαράξει" όταν επιστρέψει.Αυτό που βλέπω προς το παρόν είναι εσένα να έχεις πέσει να κατασπαράξεις αυτόν.


Στο υπόλοιπο του μηνύματος σου προς εμένα συμφωνούμε.




"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.


Edited by - Mercury on 14/03/2007 02:12:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2167969
Maintained by Digital Alchemy