ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 33
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2009, 21:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, το είδα. Τι ακριβώς θέλεις να σχολιάσω σχετικά με το video ;



Αν η γνώση που προσπαθεί να μεταφέρει είναι υποκειμενική ,η αντικειμενική ;


quote:

Σε ποιο θέμα ακριβώς ; [Θα με ενδιέφερε να το διαβάσω]

Edited by - zip on 27/04/2009 16:56:23




Αντί να ψάχνω ώρες ,θα σου τα διηγηθώ εν συντομία :
Την πρώτη φορά , ήθελα μία απόδειξη της υπάρξεως του θεού .
Παρακάλεσα με όλη την διάνοιά μου να μου δώσει ένα σημάδι της υπάρξεώς του .
Την ίδια ημέρα έσπασα το μεγάλο δάκτυλο του αριστερού ποδιού μου στο ποδόσφαιρο .


Την δεύτερη φορά διάνυα μία δύσκολη οικονομική περίοδο .
Ενισχυμένη η διάνοιά μου ,από την πρώτη επαφή μου με την ανώτερη δύναμη ,απαίτησα όσο ταπεινά μπορούσα ,να με βοηθήσει και έκανα τάμα ,να προσπαθώ αδιαλείπτως να κάνω καλές πράξεις .
Ήμουνα σίγουρος ότι θα έρθει βοήθεια .
Την άλλη μέρα ( πράγματι παράξενο, ακόμη προσπαθώ να το συνειδητοποιήσω (τόσο γρήγορα ? ) , έρχεται η σύζυγος μου και μου λέει ,ότι βρήκε μία απίθανη εργασία (προσπαθούσε έξι μήνες δίχως αποτέλεσμα ) .


Η Τρίτη και φαρμακερή .
Όλα πήγαιναν καλά .
Ήμουνα σχεδόν πάντοτε θετικά φορτισμένος .
Με γέμιζε η προσπάθεια να μετατρέψω τον ιδιοτελή χαρακτήρα μου ,σε ανιδιοτελή .
Κάποια στιγμή αδράνησα .
Ξέχασα το τάμα μου .
Έγινα ο παλιός μου εαυτός .
Και έρχεται και με βρίσκει ένα τρακάρισμα .
Το όχημά μου στριφογύρισε δύο φορές .
Η κόρη μου πετάχτηκε έξω από το παράθυρο .
Η γυναίκα μου την έψαχνε και φώναζε υστερικά ενώ εγώ το μόνο που κατόρθωσα να κάνω ήτανε να πω - θεέ μου προστάτευσέ την - .
Δεν έπαθε κάτι σοβαρό .
Την βρήκαμε πεσμένη ανάσκελα επάνω στο χορτάρι ,δίπλα από τον δρόμο .
Έμεινε μία εβδομάδα στο νοσοκομείο.

Μετά από αυτό το γεγονός ,άρχισα να αναθεωρώ κάποιες απόψεις μου ,για την ψυχή και γενικότερα για τον θεό .
Προσπαθώ όσο μου είναι εφικτό να αφιερώνομαι σε πνευματικά θέματα ,με σκοπό να μαθαίνω και όταν μπορώ (μου δίδεται η ευκαιρία ) να μεταφέρω πράγματα που έχουνε σχέση με την πνευματικότητα του ανθρώπου .
Θα έλεγα ότι το έκανα σκοπό σε αυτήν την ζωή που διανύω .
Πολλές φορές δίνω την εντύπωση του ξερόλα και αυτό με εκνευρίζει ,διότι γνωρίζω ότι είμαι εγωιστής ,όχι όμως αλαζονικός χαρακτήρας .
Προσπαθώ να εκφράζομαι όσο μου είναι περισσότερο απλά .
Αυτό πράγματι το κατορθώνω, (όχι πάντα ) όταν κάθομαι για ώρες και σκέφτομαι και γράφω και σβήνω και γράφω …,
Αυτά .
Καλό βράδυ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2009, 21:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρκετά χαρακτηριστικά τα παραδείγματα σου φίλε alfa-omega
και φυσικά, υπονοείς, ότι πρέπει να υπάρχει σύνδεση του ανθρώπου,
καθαρών προθέσεων, ώστε να μπορεί να "βλέπει" ότι παίρνει
τις απαντήσεις που ζητάει..Να μην νομίζει οτι είναι άτυχος
ή εύτυχος...
Να κατανοεί ότι υπάρχει επικοινωνια με τον Θεό και ότι μπορεί να
φτάσει σε ύψη που κανεις δεν μπορεί να τον αποκλείσει...Μπορεί
να γίνει πολύ περισσότερα απο ότι μπορεί να φανταστεί...
"Ζητήστε και θα σας δοθεί", έχει ειπωθεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2009, 09:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ανάλυση και η συνειδητοποίηση των περιεχομένων του ασυνείδητου δημιουργεί μια μεγαλύτερη ανεκτικότητα , χάρη στην οποία μπορεί το άτομο να δεχτεί ακόμη και ορισμένα τμήματα του ασυνείδητου που είναι σχετικά «δύσπεπτα» .

Αυτή η ανεκτικότητα μπορεί να φαίνεται πολύ σοφή και ανώτερη , αλλά είναι συχνά επιφανειακή και προσποιητή και έχει διάφορες δυσάρεστες συνέπειες .Με την ανάλυση έχουν ενωθεί δυο σφαίρες που μέχρι τότε διατηρούνταν σε απόσταση . Αφού ξεπεράστηκε η αντίσταση , επιτεύχθηκε η συνένωση των αντιθέτων – φαινομενικά τουλάχιστον .


Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.



Ωραία .
Προτείνω να πειραματισθούμε .
Η ψυχή είναι το ασυνείδητο στοιχείο .
Η προσωπικότητα το συνειδητό .

Ήδη αναφέρθηκες Κηφέα έμμεσα ( μέσω του Άντλερ) στα ζεύγη των αντιθέτων .
Η προσωπικότητα έχει ανάγκη τα αντίθετα , κακό-καλό, άσπρο-μαύρο, όμορφο –άσχημο, φθαρτό-άφθαρτο και ούτω καθ’ εξής ….,
Η ψυχή θεωρητικά ίπταται (εντάξει θα μπορούσε να ειπωθεί διαφορετικά ) πάνω από την προσωπικότητα και έχει ξεπεράσει τα ζεύγη των αντιθέτων .

Η εικόνα που θα μπορούσαμε να αποκομίσουμε για το επίπεδο στο οποίο βρίσκεται η ψυχή , (αν το επιθυμούμε βέβαια ) πως θα μας μεταδοθεί ?
Το ασυνείδητο (η ψυχή ) ,θα πλησιάσει την προσωπικότητα (συνειδητό ) , η θα συμβεί το αντίθετο .

Η καθημερινότητα τι μας δείχνει ?
Ο ανώτερος πνευματικά άνθρωπος δίνει χέρι βοηθείας προς τον κατώτερο πνευματικά συνάνθρωπο του ,η συμβαίνει το αντίθετο ,μπορούμε να το καθορίσουμε ,η μήπως σχετίζεται με πολλούς άλλους παράγοντες που δεν μπορούμε να προβλέψουμε ?


Πιστεύω ότι μπορούμε να κάνουμε μία προσπάθεια προσέγγισης έστω και θεωρητική .
Αν σχηματίσουμε έναν χάρτη , μπορούμε ίσως μετά να βρούμε και ένα χαμένο τοπίο ?

Ένα συχνό φαινόμενο ,είναι ότι ο ανώτερος πνευματικά άνθρωπος εκμεταλλεύεται την άγνοια του συνανθρώπου του .
Χρησιμοποιεί δηλαδή την γνώση του ,εις βάρος του συνανθρώπου του .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2009, 10:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε κηφέα θα ήθελα να μου πείς άν ξέρεις,ποιά μέρη του εγκεφάλου παίζουν ρόλο με το ασυνείδητο.

Εγώ ξέρω για το υποσυνείδητο.Το οποίο αποτελείτε απο πληροφορίες που μαζεύουμε και δέν ξέρουμε κάν οτι τις έχουμε.

Σχετικά με το ασυνείδητο πιστεύω και γω αυτό που είπε ο zip, ο φρόιντ αναγκάστηκε να το δημιουργήσει για να εξηγήσει τις θεωρείες.Κατα την δκή μου άποψη το έκανε αυτό επειδή το ασυνείδητο αναφέρεται στους εσωτερικούς νόμους.Δέν γινόταν να μιλήσει για τα εσωτερικά σώματα του ανθρώπου,θα τον περνούσαν για τσαρλατάνο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2009, 16:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προτείνω να πειραματισθούμε .
Η ψυχή είναι το ασυνείδητο στοιχείο .
Η προσωπικότητα το συνειδητό .

Αγαπητέ alfa-omega,

Δεν θα βιαστώ να απαντήσω ή να σχολιάσω το σύνολο του μηνύματός σου. Θα πάρω πρώτα την πρώτη σου φράση, και σε επόμενα μηνύματα θα απαντήσω στο υπόλοιπο περιεχόμενό του.

Μια πρώτη ( αυθόρμητη ) απάντησή μου θα ήταν: Ναι, η ψυχή είναι το ασυνείδητο στοιχείο και η προσωπικότητα το συνειδητό.

Είναι, όμως, ακριβώς έτσι;

Η ψυχολογία, διαχώρισε το ασυνείδητο υλικό χρησιμοποιώντας πολύ διαφορετικές κατηγορίες από εκείνες του "προσυνειδητού" και του "ασυνείδητου" ή του "υποσυνείδητου" και του "ασυνείδητου". Δεν χρειάζεται να εξετάσουμε εδώ πόσο δικαιολογημένες είναι αυτές οι διαφοροποιήσεις. Η καθεμία έχει τη δική της αξία.

Η θεμελιώδης διαφοροποίηση στην οποία κατέληξε η ψυχολογία, είναι και αυτή μια απλή άποψη: Πρέπει να διακρίνουμε μέσα στο ασυνείδητο ένα επίπεδο που μπορούμε να ονομάσουμε «προσωπικό ασυνείδητο» .

Το υλικό που περιέχεται σε αυτό το επίπεδο έχει προσωπικό χαρακτήρα στο βαθμό που περιέχει στοιχεία τα οποία βίωσε το άτομο στη ζωή του και ψυχολογικούς παράγοντες που θα μπορούσαν να είναι και συνειδητοί . Καταλαβαίνουμε εύκολα ότι τα ασυμβίβαστα ψυχολογικά στοιχεία είναι επιρρεπή προς την απώθηση και επομένως γίνονται ασυνείδητα .

Από την άλλη πλευρά , όμως , με αυτό υποδηλώνεται η δυνατότητα συνειδητοποίησης αυτών των απωθημένων στοιχείων και διατήρησής τους στο συνειδητό νου από τη στιγμή που θα τα αναγνωρίσει . Τα αναγνωρίζουμε σαν προσωπικά στοιχεία , γιατί οι επιδράσεις τους ή η μερική τους εκδήλωση ή η πηγή τους , μπορεί να εντοπιστεί στο προσωπικό μας παρελθόν .

Αυτά είναι τα αναπόσπαστα συστατικά της προσωπικότητας και η απώλειά τους από τη συνείδηση παράγει κάποια κατωτερότητα που εκδηλώνεται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο , μια κατωτερότητα που δεν έχει τον ψυχολογικό χαρακτήρα ενός φυσικού ελαττώματος , αλλά μιας έλλειψης που δημιουργεί ένα συναίσθημα ηθικής μνησικακίας . Η αίσθηση της ηθικής κατωτερότητας δείχνει πάντα ότι το στοιχείο που λείπει είναι κάτι που έπρεπε να είναι παρόν ή που θα μπορούσε να γίνει συνειδητά αν το άτομο έκανε την απαραίτητη προσπάθεια.

Όποιος προχωρεί πάνω στο δρόμο της αυτοπραγμάτωσης πρέπει αναπόφευκτα να κάνει συνειδητά τα περιεχόμενα του προσωπικού ασυνείδητου , μεγαλώνοντας έτσι το εύρος της προσωπικότητάς του .

Αυτή η διεύρυνση έχει σχέση κύρια με την ηθική συνείδηση του ατόμου και την αυτογνωσία του , γιατί τα ασυνείδητα στοιχεία που απελευθερώνονται και συνειδητοποιούνται είναι συνήθως δυσάρεστα – άλλωστε , αυτός ακριβώς ήταν ο λόγος για τον οποίο απωθούνται οι επιθυμίες , οι αναμνήσεις , οι τάσεις , τα σχέδια , κλπ.

Το συνολικό υλικό που προστίθεται στη συνείδηση προκαλεί μια σημαντική διεύρυνση του ορίζοντα , μια βαθύτερη αυτογνωσία που μπορεί να εξανθρωπίσει τον άνθρωπο και να τον προικίσει με μετριοφροσύνη .

Αυτά προς το παρόν .

ΥΓ.: Αγαπητέ alfa-omega, πιθανόν οι απαντήσεις μου, στο μήνυμα του alex22, που θα ακολουθήσουν, να καλύψουν τις υπόλοιπες ερωτήσεις του μηνύματός σου.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2009, 17:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε κηφέα θα ήθελα να μου πείς άν ξέρεις,ποιά μέρη του εγκεφάλου παίζουν ρόλο με το ασυνείδητο.

Αγαπητέ alex22

Επειδή το ερώτημά σου αφορά τον ανθρώπινο εγκέφαλο, θα αναφερθώ στους δυο τρόπους σκέψης που αντιστοιχούν (κατά τον Κάρλ Γιουγκ), στο συνειδητό και στο ασυνείδητο:

Την κατευθυνόμενη σκέψη (που αντιστοιχεί στο συνειδητό) και την μη κατευθυνόμενη σκέψη (που αντιστοιχεί στο ασυνείδητο).

Η Κατευθυνόμενη σκέψη κατευθύνεται προς τα έξω , προς τον έξω κόσμο .

Η κατευθυνόμενη , ή λογική σκέψη , είναι λοιπόν σκέψη προσαρμοσμένη στην πραγματικότητα , με την οποία μιμούμαστε την διαδοχικότητα των αντικειμενικά αληθινών πραγμάτων , έτσι που οι εικόνες μέσα στο νού μας ακολουθούν η μία την άλλη με την ίδια αυστηρά αιτιατή συνέπεια όπως και τα γεγονότα .

Το είδος τούτο της σκέψης , που το ονομάζουμε σκέψη με κατευθυνόμενη προσοχή , έχει το πρόσθετο χαρακτηριστικό να προκαλεί κόπωση και για τούτο μπορεί να λειτουργήσει για μικρά χρονικά διαστήματα .

Ολόκληρο το επίπονο επίτευγμα της ζωής του καθενός μας δεν είναι παρά προσαρμογή στην πραγματικότητα , από την οποία προσαρμογή ένα μέρος είναι η κ α τ ε υ θ υ ν ό μ ε ν η σ κ έ ψ η .

Το υλικό που χρησιμοποιούμε για τη σκέψη μας είναι προφορικός λόγος και λεκτικές έννοιες , που από αμνημονεύτους χρόνους χρησιμεύουν σαν γέφυρα με το περιβάλλον και που δεν έχουν παρά ένα μοναδικό σκοπό :

Τ η ν ε π ι κ ο ι ν ω ν ί α .

Όσο σκεπτόμαστε κατευθυνόμενα , σκεπτόμαστε για τους άλλους και μιλούμε προς τους άλλους .

Όταν σκεπτόμαστε με μη κατευθυνόμενο τρόπο τότε λείπουν από τη σκέψη μας όλες οι καθοδηγητικές ιδέες καθώς και η έννοια της κατεύθυνσης , που πηγάζει απ’αυτές .

Δεν αναγκάζουμε πια τις σκέψεις μας να ακολουθήσουν συγκεκριμένη τροχιά , μα τις αφήνουμε να αιωρούνται , να βυθίζονται ή να ανυψώνονται , σύμφωνα με το ειδικό τους βάρος .

Το είδος αυτό της σκέψης δεν μας κουράζει και μας οδηγεί μακριά από την πραγματικότητα , σε φαντασίες από το παρόν και το μέλλον . Εδώ παύει πια η σκέψη με την λεκτική μορφή κι’οι εικόνες συσσωρεύονται η μια πάνω στην άλλη , το ένα συναίσθημα πάνω στο άλλο , και υπάρχει μια εντεινόμενη τάση να αναδιαμορφώσει κανένας τα πράγματα και να τα διατάξει , όπως ο ίδιος θα τα ήθελε να είναι .

Έτσι φαίνεται πως ο άνθρωπος μπορεί να χρησιμοποιεί δύο τρόπους σκέψης : την κατευθυνόμενη και την μη κατευθυνόμενη σκέψη .

(Συνεχίζεται)

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2009, 17:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε κηφέα θα ήθελα να μου πείς άν ξέρεις,ποιά μέρη του εγκεφάλου παίζουν ρόλο με το ασυνείδητο.

Συνεχίζοντας το προηγούμενο μήνυμα:

Η πρώτη λειτουργεί με λεκτικά στοιχεία , έχει σκοπό την επικοινωνία κι’είναι δύσκολη και εξαντλητική .

Η δεύτερη λειτουργεί χωρίς προσπάθεια σαν νάναι αυθόρμητη , με το περιεχόμενό της έτοιμο και διεπόμενη από μη συνειδητά κριτήρια .

Η πρώτη παράγει καινοτομίες και προσαρμογή , αντιγράφει την πραγματικότητα και προσπαθεί να επιδράσει πάνω σ’αυτήν .

Η δεύτερη φεύγει μακριά από την πραγματικότητα , ελευθερώνει τις υποκειμενικές παρορμήσεις και σε ό,τι αφορά την προσαρμογή είναι αντιπαραγωγική .

Στο σημείο αυτό μπορούμε ν’αναφέρουμε πως κι’οι φυσιολογικές έρευνες του εγκεφάλου καταλήγουν στο συμπέρασμα πως υπάρχουν δύο ξεχωριστοί τρόποι σκέψης : ο ορθολογικός από τη μια κι’ο ενορατικός από την άλλη .

Ο πρώτος είναι Αριστοτέλειος, ο δεύτερος Πλατωνικός.

Ο πρώτος βασίζεται στις αντιθέσεις : Από 2 αντίθετες έννοιες ( το Ναι και το Όχι , το μηδέν και το ένα ) διαλέγουμε αυτήν που προσαρμόζεται κάθε φορά στην αντικειμενική πραγματικότητα , στην πραγματικότητα του δυϊκού μας κόσμου . Ο πρώτος αναπαράγεται στους ψηφιακούς ηλεκτρονικούς υπολογιστές , όπου μέσα σ’ένα δευτερόλεπτο γίνονται εκατομμύρια επιλογές ανάμεσα στο Ναι και στο Όχι .

Ο δεύτερος τρόπος είναι αναλογικός ( αυτός αναπαράγεται στους αναλογικούς υπολογιστές , που χωρίς να εκτελούν υπολογισμούς , προσομοιώνουν ένα συγκεκριμένο φυσικό φαινόμενο ) κι’αντιστοιχεί στη φαντασία , στη διαίσθηση , στην τέχνη .

Έγιναν μάλιστα ηλεκτροεγκεφαλικές μελέτες σε επαγγελματίες ( π.χ. δικηγόρους , μηχανικούς ) και σε καλλιτέχνες και διαπιστώθηκε πως οι πρώτοι χρησιμοποιούν εντονότερα το αριστερό εγκεφαλικό τους ημισφαίριο , ενώ οι δεύτεροι το δεξιό .

Έτσι διατυπώθηκε η υπόθεση , πως καθένας από τους δύο αυτούς τρόπους σκέψης εδράζεται και στο αντίστοιχο ημισφαίριο του εγκεφάλου .

Αποδείχθηκε πως τα μικρά παιδιά χρησιμοποιούν αρχικά τον διαισθητικό τρόπο σκέψης , μεγαλώνοντας όμως τον αφήνουν κι’αχρηστεύεται , καθώς πρέπει να αναπτύξουν τον ορθολογιστικό τρόπο , που τους είναι απαραίτητος για να προσαρμοστούν στον κόσμο που τα περιβάλλει .

Φαίνεται μάλιστα πως κι’η ανθρωπότητα την ίδια πορεία ακολούθησε . Με την πάροδο των αιώνων παραμέλησε τη διαισθητική σκέψη , χάνοντας μαζί και τις ικανότητες , που αυτή της χάριζε , για να στραφεί τελικά στην ορθολογισμένη σκέψη .

Έτσι η αναζήτησή μας πρέπει να χρησιμοποιήσει για τον ερευνητικό της σκοπό , του συνόλου της ικανότητας του ανθρώπου , δηλ. και τους δύο τρόπους σκέψης .

Τα δύο χαρακτηριστικά μαζί συνθέτουν ένα πανίσχυρο ερευνητικό εργαλείο απαράμιλλης αποτελεσματικότητας . Στο σύστημα που έτσι δημιουργείται – κι’όπου κατά φυσικό λόγο πια η απόλυτη ελευθερία του ατόμου κυριαρχεί – ο προφορικός λόγος , που τη σημασία του μειώσαμε κάπως στα προηγούμενα , αποκτά σημασία ιδιαίτερη :

Μιλώντας μεταξύ μας , δεν προσπαθούμε να συμφωνήσουμε πάνω στη λύση συγκεκριμένων προβλημάτων , μα να κεντρίσουμε τη σκέψη μας για παραπέρα αναζήτηση ή και για να βιώσουμε κάποια γνώση , που είναι αποκλειστικά δική μας , που δεν μεταφέρεται με τον συνήθη λόγο .

(Συνεχίζεται)

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2009, 17:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχετικά με το ασυνείδητο πιστεύω και γω αυτό που είπε ο zip, ο φρόιντ αναγκάστηκε να το δημιουργήσει για να εξηγήσει τις θεωρείες.Κατα την δκή μου άποψη το έκανε αυτό επειδή το ασυνείδητο αναφέρεται στους εσωτερικούς νόμους.Δέν γινόταν να μιλήσει για τα εσωτερικά σώματα του ανθρώπου,θα τον περνούσαν για τσαρλατάνο.

Η άποψη του Φρόιντ είναι ότι :

Τα περιεχόμενα του ασυνειδήτου μπορούν να αναχθούν σε βρεφικές τάσεις , οι οποίες απωθούνται επειδή είναι απαράδεκτες για το άτομο . Η απώθηση είναι μια διαδικασία που αρχίζει από την παιδική ηλικία , κάτω από την ηθική επίδραση του περιβάλλοντος του ατόμου και συνεχίζεται σε όλη του τη ζωή . Με προσπάθειες του ατόμου μπορούν οι απωθήσεις να εξαλειφθούν και οι απωθημένες επιθυμίες να γίνουν συνειδητές .

Σύμφωνα με αυτή τη θεωρία , το ασυνείδητο περιέχει μόνο εκείνα τα τμήματα της προσωπικότητας που θα μπορούσαν να είναι συνειδητά , αλλά που απωθήθηκαν κατά τη διαδικασία της εκπαίδευσης . Από μια άποψη , οι βρεφικές τάσεις του ασυνείδητου είναι οι πιο εμφανείς , θα ήταν λάθος όμως να ορίσουμε ή να αξιολογήσουμε το ασυνείδητο αποκλειστικά και μόνο πάνω σε αυτή τη βάση .

Το ασυνείδητο διαθέτει και μια άλλη πλευρά . Δεν περιλαμβάνει μόνο τις απωθημένες καταστάσεις , αλλά και όλα τα ψυχικά στοιχεία που βρίσκονται κάτω από το κατώφλι της συνείδησης .

Είναι αδύνατο να εξηγήσουμε την υποαισθητήρια φύση όλου αυτού του υλικού με βάση την αρχή της απώθησης . Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο , τότε η εξάλειψη της απώθησης θα έπρεπε να προικίζει το άτομο με μια εκπληκτική μνήμη που δε θα ξεχνούσε τίποτα .

Επομένως υποστηρίζεται , σήμερα , κατηγορηματικά ότι το ασυνείδητο , εκτός από το απωθημένο υλικό , περιέχει και όλα εκείνα τα ψυχικά στοιχεία που έχουν περάσει κάτω από το κατώφλι της συνείδησης , καθώς και υποαισθητήριες εντυπώσεις.

Επιπλέον τόσο η πείρα όσο και η θεωρία μας δείχνουν ότι το ασυνείδητο περιέχει επίσης όλο το υλικό που δεν έχει αναδυθεί ακόμη στο κατώφλι της συνείδησης .

Τα στοιχεία αυτά αποτελούν τους σπόρους των μελλοντικών συνειδητών περιεχομένων . Επίσης έχουμε λόγους να υποθέτουμε ότι το ασυνείδητο δεν ηρεμεί ποτέ , με την έννοια ότι είναι αδρανές , αλλά ομαδοποιεί διαρκώς τα περιεχόμενά του . Κανονικά αυτή η δραστηριότητα συντονίζεται με το συνειδητό νου στη βάση μιας αντισταθμιστικής σχέσης .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2009, 22:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Όποιος προχωρεί πάνω στο δρόμο της αυτοπραγμάτωσης πρέπει αναπόφευκτα να κάνει συνειδητά τα περιεχόμενα του προσωπικού ασυνείδητου , μεγαλώνοντας έτσι το εύρος της προσωπικότητάς του .

Αυτή η διεύρυνση έχει σχέση κύρια με την ηθική συνείδηση του ατόμου και την αυτογνωσία του , γιατί τα ασυνείδητα στοιχεία που απελευθερώνονται και συνειδητοποιούνται είναι συνήθως δυσάρεστα – άλλωστε , αυτός ακριβώς ήταν ο λόγος για τον οποίο απωθούνται οι επιθυμίες , οι αναμνήσεις , οι τάσεις , τα σχέδια , κλπ.

Το συνολικό υλικό που προστίθεται στη συνείδηση προκαλεί μια σημαντική διεύρυνση του ορίζοντα , μια βαθύτερη αυτογνωσία που μπορεί να εξανθρωπίσει τον άνθρωπο και να τον προικίσει με μετριοφροσύνη .

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.



Αγαπητέ κηφέα στον δρόμο της αυτοπραγμάτωσης , υπεισέρχεται αναγκαστικά η διαδικασία της απόσπασης .
Σκοπός της διαδικασίας της απόσπασης είναι να διαμορφωθεί ο άνθρωπος σε έναν πραγματικά αποσπασμένο από την προσωπικότητα παρατηρητή .
Σε αυτήν την αδιάλειπτη άρνηση της προσωπικότητας να ταυτίζεται με μορφές ,υλικά αντικείμενα , ιδιοκτησία , θυμαπάτες , επιτυγχάνει η προσωπικότητα να λειτουργεί απρόσωπα .
Τι σημαίνει αυτό ?
Ο άνθρωπος οδηγείται από το παροδικό στο αμετάβλητο και από το απατηλό στο πραγματικό .
Στην θεωρία ακούγεται απλό ,στην πράξη όμως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα .
Το ουσιώδες πρόβλημα είναι η καθημερινότητα .
Θα πρέπει το άτομο που στοχάζεται την απόσπαση , να δημιουργήσει μία δική του καθημερινότητα .
Αυτό οδηγεί στην απομόνωση .


Υπάρχουνε άραγε κοινωνικές ομάδες που επιδιώκουνε απόσπαση & απροσωπία Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2009, 22:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να κατανοεί ότι υπάρχει επικοινωνια με τον Θεό και ότι μπορεί να
φτάσει σε ύψη που κανεις δεν μπορεί να τον αποκλείσει...Μπορεί
να γίνει πολύ περισσότερα απο ότι μπορεί να φανταστεί...
"Ζητήστε και θα σας δοθεί", έχει ειπωθεί...




Εσύ αγαπητέ
trexagireve ζήτησες ποτέ κάτι από τον θεό στον οποίο πιστεύεις και προσπαθείς να είσαι όσο γίνεται περισσότερο αρεστός ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 09:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικές σκέψεις :
Θα πρέπει να επισημανθεί ,ότι ελεύθερη σκέψη δηλαδή απελευθερωμένη από κάθε είδους σωματική ανάγκη ,επίσης μορφές και ζεύγη αντιθέτων δεν υφίσταται στον κόσμο μας .
Ίσως να υπάρχουνε άτομα που φτάσανε σε υψηλά αφηρημένα επίπεδα σκέψεως .
Για να το δεχτεί αυτό μία ανθρώπινη διάνοια , θα πρέπει να θεωρεί αναγκαίο το πέρασμα από την προσωπικότητα σε κάτι ανώτερο .
Εδώ υπάρχει βέβαια πρόβλημα αντίληψης μίας τέτοιας δύναμης ,διότι αν δεν εργασθεί η σκέψη μας με μορφές , ζεύγη αντιθέτων, αντικείμενα που υπόκεινται σε καθημερινές μας σωματικές ανάγκες , τότε με τι υλικό θα εργασθεί , ώστε να φτάσει σε αφηρημένα επίπεδα , σε ασυνείδητες καταστάσεις ,σε κάτι καινούργιο ?

Έχει κάποιος αναγνώστης μία ιδέα , για τον τρόπο με τον οποίο θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε την σκέψη μας , ώστε να την κατευθύνουμε σε ανώτερα πνευματικά επίπεδα ?

Αυτό που γράφει ο κηφέας , δηλαδή το πέρασμα από το ασυνείδητο στο συνειδητό ,είναι λογικό διότι :
Οτιδήποτε έχει συνειδητοποίηση ο άνθρωπος , εξελίχθηκε βαθμιαία ,μέσα από την δύναμη που τον ωθεί να γνωρίσει τον εαυτό του ,την προέλευσή του ,την ταυτότητά του ,την αληθινή του ουσία .

Μπορούμε άραγε να διανοηθούμε τον τρόπο με τον οποίο το ασυνείδητο ( η ψυχή ) , στέλνει πληροφορίες προς την προσωπικότητα (συνειδητό ) ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 09:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa omega
Κατά την άποψή μου, δεν μπορεί ο άνθρωπος να αποσπαστεί από την προσωπικότητα, δεν πρέπει να αποσπαστεί από την προσωπικότητα.
Ο άνθρωπος καθόλου δεν οδηγείται από το παροδικό στο αμετάβλητο και από το απατηλό στο πραγματικό με αυτή την διαδικασία, οδηγείται, πάλι κατά την άποψή μου, στον διχασμό προσωπικότητας.

Είναι πολύ δύσκολο να αντιληφθεί ο άνθρωπος ποιος κρατάει τα ηνία κάθε φορά, ο μόνος ασφαλής τρόπος είναι να γνωρίσει την αλήθεια δηλ. να κάνει επαφή με αυτό που ονομάζεται κοινώς ανώτερος εαυτός. Το πώς θα κάνει την επαφή είναι ένα άλλο θέμα, εκεί έρχονται οι διάφορες μέθοδοι που οδηγούν προς αυτή την κατεύθυνση.

Όμως καμία παραδοσιακή πνευματική μέθοδος (προσωπικά δεν υπολογίζω τις new age) δεν μιλάει για απροσωπία και απόσπαση στην καθημερινή ζωή.
Δουλεύουμε για να είμαστε ευτυχισμένοι και υγιείς, αυτό είναι το σχέδιο στο υλικό πεδίο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 09:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Έχει κάποιος αναγνώστης μία ιδέα , για τον τρόπο με τον οποίο θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε την σκέψη μας , ώστε να την κατευθύνουμε σε ανώτερα πνευματικά επίπεδα ?


Η σκέψη δεν κατευθύνεται σε ανώτερα πνευματικά επίπεδα. Η σκέψη θέλει σκέψη και το πνεύμα θέλει πνεύμα.

Αλλά θα σου πω έναν παράδοξο τρόπο πιο εσωτερικίστικο > Για να κατευθύνεις την σκέψη σου σε ανώτερα πνευματικά επίπεδα, απλά ... μην σκέφτεσαι, ζήσε! Πιο ολοκληρωμένη και πιο αναλύτική απάντηση θα βρεις στον Dr. Know ...


Edited by - zip on 30/04/2009 09:24:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 12:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η σκέψη δεν κατευθύνεται σε ανώτερα πνευματικά επίπεδα. Η σκέψη θέλει σκέψη και το πνεύμα θέλει πνεύμα.

Ναι σωστό είναι αυτό,αλλά μπορούμε να χρησημοποιήσουμε το ανώτερο απο την σκέψη μας για να φτάσουμε στο κατώτερο του πνεύματος,και απο κεί και πέρα συνεχίζουμε με το πνεύμα.Δηλαδή χρησημοποιούμε την σκέψη ως γέφυρα. Το ανώτερο της σκέψης είναι η αφηρημένη σκέψη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 12:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Το ανώτερο της σκέψης είναι η αφηρημένη σκέψη.


Σωστό κι αυτό. Όμως τι σημαίνει "αφηρημένη" σκέψη ; Ποια είναι η σημασία της ; Ποιο είναι αυτό το αφαιρετικό συστατικό της νοητικής σούπας που κάνει την σκέψη πιο νόστιμη ; Η απερισκεψία! (χεχεχεχε)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 13:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άγομαι και φέρομαι,με πάει η καρδιά μου όπου θέλει...
Οδηγίες προς συναισθηματικούς ναυτιλομένους....Μαζί με
πομπό "sos" για να τους βρίσκουν....
Μυαλό , λέμε, φίλε μου, όχι καρδιά..Η καρδιά είναι επιπόλαια...
Όπως τα νεύρα σου μαζί μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 14:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προσωπικη συμπεριφορα ,

ως εξωτερικος παρατηρητης , διαβαζοντας τον τιτλο και στην συνεχεια τις απαντησεις των μελων , παιρνουμε μια ξεκαθαρη ιδεα για το ποσο δυσκολο ειναι να ορισουμε την "προσωπικη συμπεριφορα" ως κατι γενικο , οχι οτι δεν υπαρχουν "γενικές" συμπεριφορες αλλα ο καθε ανθρωπος εχει την δικη του

κατι που μου εκανε εντυπωση στις "συμπεριφορες" ηταν η απολυτη σταση που κρατανε πολλοι σε αυτα που λενε και πιστευουν , η χωρις καμια σκεψη αποδοσης "κατηγοριων" αλλα και "υβρεων" μεταξυ των μελων , παρατηρουμε δηλαδη οτι παρα του οτι ολοι εχουν εναν κοινο στοχο την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ , ειτε ο καθενας λεει και κρατα την αποψη του (κρυμμενος πισω απο τον τοιχο του που τον προστατευει) ως "η μονη αληθεια" ειτε εκνευριζεται στην προσπαθεια υπερασπισης

για να αντιληφθουμε "ισως" την προσωπικοτητα μας ή το ΕΓΩ μας , απλα πρεπει να μην του δινουμε σημασια , το απλο παραδειγμα ειναι το να αποδεχτω την αντιθετη αποψη ΧΩΡΙΣ εκνευρισμο , χωρις να θεωρουμε απειλη , χωρις να απαντησουμε επιθετικα , χωρις ισως να κρινουμε με την εννοια οτι το να κρινω την αποψη κατι το θεωρω χειροτερο απο το να καταθεσω απλα την αποψη μου χωρις να ζηταω πιστη ουτε και υποταγη

αραγε γιατι το θεμα δεν κατακλυστηκε απο σειρα "καταθεσεων" ιδεων και προτασεων και ΚΑΝΕΙ κυκλους γυρω απο "εγω τα λεω καλα , εσυ οχι"

μη το παρτε αρνητικα , απλα προσπαθω μεσα απο ολα τα μυνηματα να ΔΩ τις και ΤΗΝ συμπεριφορα

κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι οι "παραξενες" εκφρασεις που χρησιμοποιουν πολλοι , οι ετυμολογιες "λεξεων" που δεν γνωριζω κατα ποσο ειναι σωστο και γενικοτερα αντι να γινεται ΑΠΛΟΠΟΙΗΣΗ των οσων "θεματων" ή "προβληματων" δημιουργουνται στην αναζητηση , να περιπλεκονται τα πραγματα σε προτασεις υψιλης ΝΟΗΣΗΣ (ναι το λεω ειρωνικα) , δεν σας κρυβω οτι πολλα απο οσο διαβασα μου προκαλεσαν το γελιο αλλα δημιουργησαν και την απορια γιατι δεν βγαζω ακρη απο την προταση (τοσο μπουμπουνας ειμαι?) και επειδη πολλες φορες οταν γραφουμε "αφηνουμε" τον εαυτο μας καπως ποιο χαλαρο θα ειχε πραγματι αξια η συγκεκριμενη συζητηση να γινοταν επι του "πραγματικου"

παντα πιστευα και πιστευω οτι ενα θεμα δεν μπορει να "αναλυθει" παρα μονο μεσα απο την απλοτητα και εαν δεν ειναι απλο να το κανουμε αλλιως ισως δεν εχει νοημα ή αξια η "αναλυση του"

βασικο στοιχειο που διαμορφωνει "ισως" την προσωπικοτητα του καθενος μας ειναι ο τροπος σκεψης και οι γνωσεις που αποκταει (δεν ειναι τα μονα υπαρχουν πολλα αλλα) μαζι με το περιβαλλον οπου ζει

οπως εγραψε καποιος φιλος , θεοποιησαν οι πρωτοι ανθρωποι τον ηλιο και τα δεντρα θα προσθεσω και το νερο και οτι ισως υπαρχει ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ σε θεση να ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ τι ηταν. Με το περασμα των χρονων ηρθε η ΓΝΩΣΗ να ριξει φως , στο τι ειναι ο ηλιος , το νερο , ο κεραυνος και πολλα αλλα

ΑΡΑΓΕ ποσο διαφορετικοι θα ημασταν εαν νομιζαμε ακομη οτι οταν μπουμπουνιζει καποιος ειναι θυμωμενος μαζι μας και μας πεταει πετρες , ποσο διαφορετικα θα αντιμετωπιζαμε την ζωη μας αλλα και τους γυρω μας.

Φανταστειτε τον πρωτο ανθρωπο που εχει αντιλφθει το ΕΙΝΑΙ του και εκει που περπαταει βλεπει τον διπλανο του να πεφτει νεκρος , γιατι ειχε τερηδονα και σαπισε το σαγονι του και πεθανε απο γαγγραινα ... αντιλαμβανομαστε τον φοβο και πανικο που νιωθει , θελει απο καπου να πιαστει , αλλιως ? αλλιως απλα θα εξαφανιστει ως ειδος ...

σημερα ? ο ανθρωπος ποσο διαφορετα βλεπει την ζωη του , τα προβληματα του , ποσο διαφορετικα αντιμετωπιζει τις σχεσεις του και ποσο περισσοτερη γνωση μπορει να αποκτησει ...


στο ταξιδι της καθε αναζητησης μας δεν πρεπει να ξεχναμε , να αγνοουμε ή να αποριπτουμε το οσα γνωριζουμε σημερα , για τον ανθρωπο και τον κοσμο γυρω μας

αραγε τι ειναι αυτο που κανει καποιον να αλλαζει προσωπικοτητα μετα απο ενα ατυχημα ? μετα απο χρηση ναρκωτικων ? μετα απο μια χειρουργικη επεμβαση ? υπαρχουν πολλα τετοια παραδειγματα και δυστυχως και στον προσωπικο μου κυκλο , οπου ανθρωποι που ηταν παντα ηρεμοι και ευγενικοι να μετατρεπονται σε αγενεστα τους και κακους , ανθρωποι που ειναι μακρυα απο την θρησκεια και να βρισκονται στην συνεχεια μεσα στην εκκλησια , τι ειναι αυτο που μας αλλαζει και γιατι ?

δεν μου αρεσει πλεον (παλια το εκανα) να αφηνομαι σε υπερφυσικα , μεταφυσικα ή παραφυσικα γεγονοτα ή οτι δεν μπορω να εξηγησω για να ερμηνευσω την προσωπικοτητα μου ή το ΕΓΩ μου ή το κοσμο ολο εαν θελετε , δεν μπορω να δεχτω το "αυλο" (αραγε υπαρχει???) οταν υπαρχουν επιστημονικα πειραματα αλλα και παρατηρησεις των τελευτων ετων (ποσα πραγματα εχουμε μαθει μεσα σε τοσα λιγα χρονια) γυρω απο το τι ΕΙΜΑΣΤΕ , δεν μπορω να παραβλεψω οτι ενας νευρωνας παραπανω μπορει να με κανει "εξυπνοτερο", οτι μια σειρα νευρωνων μπορουν να με κανουν Ζωγραφο ή μαθηματικο ή απλα βλακα , δεν μπορουμε να παραβλεψουμε ασθενειες που μας ΑΛΛΑΖΟΥΝ την προσωπικοτητα του ατομου απλα γιατι ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ "κατι" στον εγκεφαλο μου

πιστευω δηλαδη οτι η προσωπικοτητα μας επηρεαζεται απο το πως αντιλαμβανομαστε τον κοσμο γυρω μας και πριν τον αντιληφθουμε απο μονοι μας , το πως τον αντιλαμβανονται οι γυρω μας και πως μας τον μεταφερουν , τι ελπιδες αραγε εχει ενα παιδι που μεγαλωνει μεσα σε ενα εντονα θρησκευομενο περιβαλλον να αμφισβητισει τον θεο του ή τις εντολες του ή τα κειμενα του ? ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ χωρις να σημαινει αυτο οτι δεν μπορει να συμβει

ενας αλλος παραγοντας ειναι που ζουμε και κινουμαστε , οτι ιδεολογια και εαν εχω και ακολουθω κατα γραμμα , οταν για να ζησω την οικογενεια μου πχ πρεπει να παω σαββατο να εργαστω αλλα η θρησκεια μου το απαγορευει (ασχετο το παραδειγμα απλα ευκολο ως παραδειγμα) δεν κανω κατι που ειναι ΚΟΝΤΡΑ στην προσωπικοτητα μου ? οταν ειμαι ο υπευθυνος προσωπικου σε μια εταιρεια και μου ζητανε να απολυσω 10 ανθρωπους και ξερω οτι ο λογος ειναι γελοιος γιατι δεν παραιτουμε και εγω ? γιατι δεν κανω καταγγελια κτλπ ... μηπως γιατι βαζουμε το ΕΓΩ ΜΑΣ πανω απο ολα ? και αραγε φταιει το ΕΓΩ ΜΑΣ ή ο λαθος τροπος που μαθαμε να το προστατευουμε ή να το φροντιζουμε ??

το περιβαλον μας ειναι αμμεσα συνδεδεμενο με την προσωπικοτητα μας , το ιδιο και οι γνωσεις που εχουμε και που ΜΑΣ ΒΟΗΘΑΝΕ να κρινουμε κατι που ακουμε , μας λενε ή που πανε να μας επιβαλουν

αποψη μου ειναι οτι πρεπει να εχουμε ανοιχτες πορτες προς παντου , δεν απορρηπτω τιποτα και δεν ασπαζομαι τιποτα , αυτο πχ που πιστευω σημερα για την υλη και το "αυλο" μπορει αυριο να αλλαξει , αρκει να μπορει να "ΣΤΑΘΕΙ", αρκει να μπορει μεσα απο την ΣΚΕΨΗ , την ΑΝΑΛΥΣΗ και την ΚΡΙΣΗ μου να ειναι ΟΡΘΟ ή εαν θελετε να "θεωρειτε" ΟΡΘΟ

(για πρωτο μυνημα μαλλον πολλα εγραψα , ελπιζω να μη σας χαλασα την σουπα :) ή να μη βγηκα εκτος θεματος , εαν συναιβει κατι απο αυτα ζητω συγνωμη)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 15:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor

[...]απλα προσπαθω μεσα απο ολα τα μυνηματα να ΔΩ τις και ΤΗΝ συμπεριφορα


Αν περιμένεις να το δεις αυτό μέσα από όλα τα μυνήματα ενός θέματος ενός φόρουμ ... κομμάτι δύσκολο το κόβω φίλε. Είναι ευκολότερο να καταλάβεις την συμπεριφορά μιας τσιπούρας στα κάρβουνα, παρά την συμπεριφορά πέντ' έξι ανθρώπων που γράφουν εξ' αιτίας ενός θρησκευτικού αναισθητικού ...

[καλώς ήλθες επί της ευκαιρίας ...]

quote:
makfor

αραγε γιατι το θεμα δεν κατακλυστηκε απο σειρα "καταθεσεων" ιδεων και προτασεων και ΚΑΝΕΙ κυκλους γυρω απο "εγω τα λεω καλα , εσυ οχι"


Στην σελίδα 12 αυτού του αιώνιου θέματος, θα βρεις το "Κουκί & το ρεβύθι". Θα βρεις βέβαια και του μπογιατζή τον κόπανο, αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Στο κουκί λοιπόν, μια ιδέα που έρχεται κατ' ευθείαν από την λαχαναγορά του Μπάρμπα Στάθη, θα δεις - αν μπορείς - βασικούς νόμους και κανόνες για την ουσία της συμπεριφοράς. Κατάθεση ιδεών δεν γυρεύεις ; Παρακαλώ ... κοπιάστε να φάμε ...

quote:
makfor

αραγε τι ειναι αυτο που κανει καποιον να αλλαζει προσωπικοτητα μετα απο ενα ατυχημα ? μετα απο χρηση ναρκωτικων ? μετα απο μια χειρουργικη επεμβαση ? υπαρχουν πολλα τετοια παραδειγματα και δυστυχως και στον προσωπικο μου κυκλο , οπου ανθρωποι που ηταν παντα ηρεμοι και ευγενικοι να μετατρεπονται σε αγενεστα τους και κακους , ανθρωποι που ειναι μακρυα απο την θρησκεια και να βρισκονται στην συνεχεια μεσα στην εκκλησια , τι ειναι αυτο που μας αλλαζει και γιατι ?


Πολύ ψωμί για τον Dr. Know. Η άνοιξη απλώνεται σαν φαγούρα ...


Edited by - zip on 30/04/2009 15:43:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 17:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ makfor, να σε καλωσορίσω με τη σειρά μου, ενώ
μπορώ να πω ότι οι ιδέες σου, αξίζουν πολύ να συζητηθούν,
αφού λένε αληθειες που καμιά φορά οι άνθρποι αποφεύγουν,
απο κοινωνική ντροπή...Γιατί, ποιός παραδέχεται ότι πριν
λίγα χρόνια, λέγαμε "άει στην ευχή" και "άει στο καλό"
ενώ τώρα απο τον έξοαποδώ και παραπέρα...Είμαστε χωρίς μέτρο στο
κακό και με μέτρο στο καλό...Γιατί άραγε;
Γιατί το καλό, το βάζουμε μέτρο γνωρίζοντας ότι οφελούμε,ενώ στο
κακό, θέλουμε να δείξουμε δύναμη....
Μην δίνεις σημασία σε προσωπικά παιδικά καμώματα, της ηλικίας είναι...
Και φυσικά δεν φαντάζομαι ότι μπήκες εδώ για να μάθεις την φιλοσοφία του..Μπάρμπα Μπέν, με κουκιά και ρεβύθια...Ας σοβαρευτούμε,αυτά τα λένε στα παραμύθια για παιδιά...
Αν αντέχεις, που το πιστεύω απο την αγνότητα των ερωτήσεων σου,
ας μιλήσουμε για τον ανθρωπο του σήμερα, αυτόν τον κομπλεξικό
αλλαζόνα άνθρωπο, που δεν ξέρει τίποτε κι όμως, ορίζει σημεία
και καιρούς.....
Επιτέλους, ας είμαστε ειλικρινείς..Ας λέμε αυτό που πραγματικά πιστεύουμε κι όχι ότι θέλουμε να φαίνεται στους ΆΛΛΟΥΣ.....Η μοναξιά της εποχής των παραστάσεων, δεν περιγράφεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 20:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Αγαπητέ makfor, να σε καλωσορίσω με τη σειρά μου, ενώ
μπορώ να πω ότι οι ιδέες σου, αξίζουν πολύ να συζητηθούν,
αφού λένε αληθειες που καμιά φορά οι άνθρποι αποφεύγουν,
απο κοινωνική ντροπή...


Αγαπητέ makfor, να σε καλωσορίσω κι εγώ ξανά, ενώ μπορώ να πω να προσέχεις να μην λερωθείς από τα σάλια ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 21:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι επίπεδο αγαπητέ μου zip!!!!Καταδυτικό...Βουλιάζεις όσο
βαθύτερα γίνεται....Αλήθεια, τι να φταίει γι αυτό
άραγε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 12:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να δούμε λίγο τώρα αυτά τα "βιώματα". Κατ' αρχήν, alfa-omega, στην σελίδα 9 του θέματος λες

quote:
alfa-omega

Βίωσα κάποια πράγματα ,αλλά αυτά ήτανε κομμένα και ραμμένα για την δική μου γούνα.


Ωραία. Ποια ήταν αυτά ;

quote:
alfa-omega

Την πρώτη φορά , ήθελα μία απόδειξη της υπάρξεως του θεού .
Παρακάλεσα με όλη την διάνοιά μου να μου δώσει ένα σημάδι της υπάρξεώς του .
Την ίδια ημέρα έσπασα το μεγάλο δάκτυλο του αριστερού ποδιού μου στο ποδόσφαιρο .


Την δεύτερη φορά διάνυα μία δύσκολη οικονομική περίοδο .
Ενισχυμένη η διάνοιά μου ,από την πρώτη επαφή μου με την ανώτερη δύναμη ,απαίτησα όσο ταπεινά μπορούσα ,να με βοηθήσει και έκανα τάμα ,να προσπαθώ αδιαλείπτως να κάνω καλές πράξεις .
Ήμουνα σίγουρος ότι θα έρθει βοήθεια .
Την άλλη μέρα ( πράγματι παράξενο, ακόμη προσπαθώ να το συνειδητοποιήσω (τόσο γρήγορα ? ) , έρχεται η σύζυγος μου και μου λέει ,ότι βρήκε μία απίθανη εργασία (προσπαθούσε έξι μήνες δίχως αποτέλεσμα ) .


Η Τρίτη και φαρμακερή .
Όλα πήγαιναν καλά .
Ήμουνα σχεδόν πάντοτε θετικά φορτισμένος .
Με γέμιζε η προσπάθεια να μετατρέψω τον ιδιοτελή χαρακτήρα μου ,σε ανιδιοτελή .
Κάποια στιγμή αδράνησα .
Ξέχασα το τάμα μου .
Έγινα ο παλιός μου εαυτός .
Και έρχεται και με βρίσκει ένα τρακάρισμα .
Το όχημά μου στριφογύρισε δύο φορές .
Η κόρη μου πετάχτηκε έξω από το παράθυρο .
Η γυναίκα μου την έψαχνε και φώναζε υστερικά ενώ εγώ το μόνο που κατόρθωσα να κάνω ήτανε να πω - θεέ μου προστάτευσέ την - .
Δεν έπαθε κάτι σοβαρό .
Την βρήκαμε πεσμένη ανάσκελα επάνω στο χορτάρι ,δίπλα από τον δρόμο .
Έμεινε μία εβδομάδα στο νοσοκομείο.


Αυτά τα βιώματα, που ήταν κομμένα και ραμμένα για την δική σου γούνα όπως λες, σου δίνουν το δικαίωμα να λες πως είσαι αιώνιος ; Δηλ. επειδή έσπασες το μεγάλο δάκτυλο του αριστερού σου ποδιού κατόπιν μιας παράκλησης για να σου δώσει ο θεός ένα σημάδι, πάει να πει πως είσαι αιώνιος ;;; Ή επειδή στάθηκε τυχερή η γυναίκα σου και 'κονομήσατε, πάει να πει πως είσαι αιώνιος ;;;

Χωρίς φυσικά να θέλω να υποβιβάσω την αξία αυτών των βιωματικών γεγονότων αγαπητέ μου, νομίζω πως είναι πάρα πολύ κοινότυπα "βιώματα" και πως δεν είσαι δα και ο μόνος που έσπασε ένα δάκτυλο ή που γλύτωσε από ένα ατύχημα ή που 'κονόμησε πέντε φράγκα. Υπάρχουν εκαντοντάδες άνθρωποι που έζησαν παρόμοιες καταστάσεις. Κανένας όμως απ' αυτούς δεν είπε

quote:
alfa-omega

Θα θυμούνται όλοι, ότι ένας alfa-omega έψελνε σχεδόν καθημερινά σαν τον Ιωάννη τον βαπτιστή ,αλλά με διαφορετικό στoίχο



Edited by - zip on 01/05/2009 12:19:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 12:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιώνιος αγαπητέ μου zip, είναι κάθε άνθρωπος, λόγω της
μοναδικότητας του, αφού έτσι γίνεται ένας μόνος και γι αυτό,
ώς πνευματική έκφραση, αιώνιος...Οι ιδιαιτερότητες που αναφέρει
ο φίλος μας,Άλφα-Ωμέγα, αφορούν στο ότι υπάρχει προσωπική σχέση
με τον Θεό..Περίεργο που δεν το ξέρεις...
Κάθε άνθρωπος λαμβάνει απευθείας μηνύμτα απο τον Θεό, ποτέ
μέσω άλλων...Σου διαφεύγει κατι ή νομίζω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 17:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Κατά την άποψή μου, δεν μπορεί ο άνθρωπος να αποσπαστεί από την προσωπικότητα, δεν πρέπει να αποσπαστεί από την προσωπικότητα.
Ο άνθρωπος καθόλου δεν οδηγείται από το παροδικό στο αμετάβλητο και από το απατηλό στο πραγματικό με αυτή την διαδικασία, οδηγείται, πάλι κατά την άποψή μου, στον διχασμό προσωπικότητας.


Φυσικά αυτός ο διχασμός θα είναι ο αρχικός στόχος της απόσπασης & απροσωπίας .
Η μία πλευρά της προσωπικότητας θα είναι αυτή που επιβιώνει τυπικά σε ένα τυποποιημένο σύστημα επιβίωσης , θα πατάει δηλαδή γερά σε κοσμικό έδαφος ,& η άλλη η όψη θα προσπαθεί να ασχολείται σοβαρά με την εσωτερική σύνθεση του ανθρώπου .

quote:
Είναι πολύ δύσκολο να αντιληφθεί ο άνθρωπος ποιος κρατάει τα ηνία κάθε φορά,


Νομίζω ότι αυτό είναι καθαρά θέμα εξάσκησης .
Υπάρχουνε άνθρωποι που ασχολούνται αποκλειστικά με την προσωπικότητα . Άλλοι ασχολούνται με τον εσωτερικό άνθρωπο για 1 χρόνο, 5 χρόνια ,10 χρόνια , 15 χρόνια .., και σίγουρα υπάρχουνε και κάποιοι συνάνθρωποί μας , οι οποίοι αφιέρωσαν την ζωή τους ( η αν προτιμάς την δεύτερη προσωπικότητά τους ) στα πνευματικά θέματα .

Το θέμα (τελικός σκοπός ) δεν είναι η ισορροπία , αλλά η επιλογή μεταξύ προσωπικότητας και μη προσωπικότητας .

quote:

ο μόνος ασφαλής τρόπος είναι να γνωρίσει την αλήθεια δηλ. να κάνει επαφή με αυτό που ονομάζεται κοινώς ανώτερος εαυτός.

Εσύ έχεις κάνει επαφή με τον ανώτερο εαυτό σου ?
Μπορείς να περιγράψεις το χρονικό ?

quote:

Δουλεύουμε για να είμαστε ευτυχισμένοι και υγιείς, αυτό είναι το σχέδιο στο υλικό πεδίο.


Τι γίνεται με το πνευματικό πεδίο ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 18:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τα βιώματα .

Η επίκαιρη άποψη της επιστημονικής κοινότητας , ότι το σύμπαν είναι περισσότερο ζωντανό ,από ότι μπορούμε να δεχτούνε οι αισθήσεις μας .

Μία κόσμο θεώρηση , που είναι για εμένα λογική και την αποδέχομαι .

Τα κείμενα των Διδασκάλων της Σοφίας .

Η διαίσθηση .

Το γεγονός ότι εφελκύει την σκέψη μου όλο και περισσότερο το άπειρο .

Οι συζητήσεις με πνευματικά άτομα .

Ο στοχασμός & διαλογισμός .

Όλα αυτά μπορούνε να οδηγήσουνε μία προσωπικότητα , στο συμπέρασμα ,ότι τα πάντα είναι αιώνια και οτιδήποτε βρίσκεται εντός αυτής της ακτίνας , είναι και αυτό αιώνιο, άφθαρτο ,διαχρονικό ,ατελείωτο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 18:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αιώνιος αγαπητέ μου zip, είναι κάθε άνθρωπος, λόγω της
μοναδικότητας του, αφού έτσι γίνεται ένας μόνος και γι αυτό,
ώς πνευματική έκφραση, αιώνιος...Οι ιδιαιτερότητες που αναφέρει
ο φίλος μας,Άλφα-Ωμέγα, αφορούν στο ότι υπάρχει προσωπική σχέση
με τον Θεό..Περίεργο που δεν το ξέρεις...
Κάθε άνθρωπος λαμβάνει απευθείας μηνύμτα απο τον Θεό, ποτέ
μέσω άλλων...Σου διαφεύγει κατι ή νομίζω;


Αγαπητέ trexagireve δεχόμεθα ότι η πνευματικότητα δεν έχει όρια .
Όταν γράφω είμαι αιώνιος αναφέρομαι φυσικά στην δεύτερη φύση του ανθρώπου ,την πνευματική .
Και οι δύο μας διαχωρίζουμε τις φύσεις του ανθρώπου ,σε πνευματική και υλική .
Από ότι έχω καταλάβει ο φίλος zip , δέχεται μόνο την υλική φύση του ανθρώπου ως μοναδικά υπαρκτή .

Zip
αν πέφτω έξω διόρθωσε το σκεπτικό μου .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 20:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα το έλεγα αλλοιώς φίλε μου alfa-omega...Ο zip, ο φιλος μας
μάλλον θέλει την αποκλειστικότητα στα πνευματικά...Επίτηδες
προβάλει την ύλη, για παγίδα..Μόνο στην ύλη, υπαρχει ανώτερος,
κατώτερος και είδη...Στο πνεύμα έχουμε συμπληρωματικές δυνάμεις, έχουμε αρμονία και ολοκλήρωση του ανθρώπου σε ένα μεγάλο θεό....
Ο καθένας επιλέγει που θέλει να ανήκει...Σε αυτό που θα ρθεί ή
στην ανακύκλωση....
Αλλά, αιώνια θα είναι εκεί, γι αυτό και η επιλογή, θα πρέπει να
είναι αυτή που συμφέρει καλύτερα την αιώνια φύση του ανθρώπου,
δηλαδή την πνευματική του..
Και με δικούς της νόμους να κινούμαστε...
Γιατί δε βλέπουμε τον πνευματικό κόσμο καλά..Και χάνουμε πολλά,
που θα μας οφελούσαν πολύ στο να ανεβούμε πνευματικά και να γίνουμε
η τελική μας εξελικτική μορφή....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 12:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι αξιλογο το γεγονος οτι το δειγμα των ατομων που κανουν διαλογο για εναν θεμα τοσο "παραξενο" να πω , την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ , δειχνει και την δυσκολια του θεματος , φυσικα και κανεις δεν βγαζει συμπερασματα απο 5 ανθρωπους , παρολα αυτα το δειγμα , το καθε δειγμα , δινει παντα κατευθυνσεις και ιδεες για το τι συμβαινει

μια "παραλογη" ή ισως "ατοπη" συμπεριφορα μεσα σε εναν ΔΙΑΛΟΓΟ πολυ περισσοτερο οταν ο διαλογος εχει τον ρολο της αναζητησης ειναι η ειρωνια , η επιδειξη γνωσεων , η επικλιση του ΕΓΩ ΞΕΡΩ εσυ οχι , ακομη και το ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΟΛΑ ...

δεν ξερω εαν "ενα ξερω οτι τιποτα δεν ξερω" εχει τοση αξια οση του αποδιδουμε , ξερω ομως οτι οταν κλεινω την πορτα καταμουτρα στους αλλους μονο καλο δεν ειναι και για τις δυο πλευρες , καθως η μια θα σηκωθει και θα φυγει και η αλλη απλα θα μεινει μονη , ετσι κανενας δεν θα κερδισει τιποτα

απο την αλλη ομως καποιος , λογω συμπεριφορας ισως ? επιλεγει να μεινει , να κανει διαλογο ακομη και με το "εγω τα ξερω ολα" γιατι ισως πιστευει οτι εχει να κερδισει κατι , καθως μπορει ο διαλογος να αποτελει μια δοκιμασια των οριων της συμπεριφορας του ...


ποιος αραγε ειναι σε θεση να ελενχει την συμπεριφορα του ? να ειναι σε θεση πριν πει ή κανει κατι να το εχει εξετασει απο καθε πλευρα , αν και κατι τετοιο μπορει να μας οδηγουσε σε μια στασιμοτητα οπου απλα δεν θα ξεραμε τι να κανουμε. υπαρχει ομως κατι μεσα μας (τον εγκεφαλο εννοω) που μεσα απο συγκεκριμενες διαδικασιες μας προτρεπει να κινηθουμε αμεσως κανοντας κατι , οχι απαραιτητα το "σωστο"


το τι ειναι "σωστο" ομως σε μια συμπεριφορα θελει πολυ κουβεντα , οπως επισης απο τι εξαρταται αυτο το σωστο , ενα απλο παραδειγμα ειναι ο ανθρωπος που εχει μεγαλα ποσοστα τεστοστερονης , οσο ηρεμος και ενα θελει να ειναι , οσο σκεπτικιστης και εαν θελει να ειναι , οταν καποιος του παει κοντρα ειτε θα ακουσει το βρισιδι της ζωης του ή θα φαει το ξυλο της ζωης του , και ομως αυτον ο ανθρωπος πριν 1 λεπτο ηταν πολυ ησυχος και ηρεμος , πολυ διαλεκτικο , τι εγινε και ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΕΤΣΙ , χημεια , απλα χημεια που κατακληζει τον εγκεφαλο και η λογικη παει περιπατω περναμε στο παραλογο χωρις να το καταλαβουμε

απο την αλλη θα εκανα την εξης παρατηρηση γιατι να ειναι παραλογο το οτι θα ριξω το ξυλο της αρκουδας σε καποιον ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ??? οταν αυτο ειναι που μου λεει το μεσα μου να κανω ??? γιατι να πρεπει να με κατηγορησει καποιον για ειρωνα οταν μαρεσει να ειρωνευομαι ??? οταν εμενα αυτο με γεμιζει ???

το παραπανω θα ηταν σχεδον αποδεκτο εαν δεν υπηρχε κατι , το πρωτο ειναι οτι ο αλλος εχει καποια δικαιωματα και δεν μιλαω για κοινωνια ή πολιτκα , αλλα το ΔΙΚΑΙΩΜΑ στην ζωη , σε μια ζωη ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟΣ και οχι οπως την θελω εγω που τον σπαω στο ξυλο , το δευτερο ειναι οτι ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΕΙΡΩΝΕΥΟΜΑΙ απλα σταματαω να προσφερω , ειναι σα να γυρναω την πλατη στον αλλον και αρα να απομακρυνομαι ισως απο τον στοχο μου , το να ειμαι ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ

η συμπεριφορα μας , καλος ή κακος μας εχει οδηγησει στην δημιουργια της κοινωνιας μας , να το πω καλυτερα , μας κατατασει μεσα σε ομαδες , οικογενεια , γειτονια , χωριο , πολη , νομος , χωρα , υφηλιος ... ισως και αλλες ενδιαμεσες , εχουμε δηλαδη την αναγκη να ζουμε κοντα σε αλλους ανθρωπους , μπορει να εχω πολλες αντιρησεις για τον τροπο που εχει στηθει η συμερινη κοινωνια αλλα δεν μπορω να πω τιποτα για το γεγονος οτι πρεπει να ζω μαζι με αλλους

η συμπεριφορα μας ομως για τους λογους απο τους οποιος αποτελειται και τους εξωτερικους παραγωντες που την επιρεαζουν πολλες φορες ειναι αντικοινωνικη ( επαναλαμβανω δεν μιλαω για την σημερινη κοινωνια , συγχωρηστε με δεν βρισκω καποια αλλη λεξη , μιλαω για την αναγκη του ανθρωπου να ζει με αλλους), το στοιχειο που ισως δημιουργει αυτου του ειδους την συμπεριφορα ειναι ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ στις περισσοτερες εαν οχι ολες της περιπτωσεις

δυστυχως απο μικρα παιδια αντι να μας μαθαινουν να ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ τον εγωισμο μας , αλλωστε ως παιδια ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ εγωισμο , κοιταξτε και ζηλεωτε τις κοινωνιες των μικρων παιδιων , καθονται και μας μαθαινουν το πως θα ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΜΑΣ μεσα απο την ιδια τους την συμπεριφορα αλλα και απο τις οδηγιες που μας δινονται , να γινεις πλουσιος , δυνατος , να βγεις πρωτος , να εισαι αξιος , να παντρευτεις καλη γυναικα ή αντρα και πολλα αλλα , αντι να μας πουνε οτι πρεπει να στεκομαστε στον αλλον , εαν πεσει να μη συνεχισουμε για να βγουμε πρωτοι αλλα να γυρισουμε για να τον βοηθησουμε , οτι το χρημα δεν εχει καμια αξια και επισης πολλα αλλα

εδω θελω να θιξω και ενα θεμα , για να παρεις αυτοκινητο παιρνεις αδεια , για να κανεις σπιτι το ιδιο , για να ανοιξεις γραφειο λογιστων επισης , ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙ ??? ποιος οριζει οτι εισαι αξιος και ικανος και δεν το λεω με κανενα ΡΑΤΣΙΣΜΟ ή οτι αλλο , απλα ο γονιος ειναι υπευθυνος για το παιδι και τις συμπεριφορες του και δεν μπορεις να κανεις παιδια και να τα αφηνεις στο ελεος ... ποιανου να γραψω τωρα ??? αντε να πω του θεου γιατι εκει τα αφηνουν οι ποιο πολλοι , ενος θεου που δεν υπαρχει , μετα μας ενοχλει η συμπεριφορα του καθε πιτσιρικου ή και μεγαλου που μεγαλωσε μεσα σε εναν περιβαλον που δεν του εδωσε την πρωτη υλη για την ανθρωπινη θα ελεγα συμπεριφορα


συμπεριφορα μας , οπως και να εχει επιρεαζεται αμμεσα απο την οικογενεια μας αρχικα , εκει πρεπει να παρουμε τα πρωτα δειγματα "ορθης" να πω συμπεριφορας , φυσικα ποιος ειναι αυτος που οριζει τι ειναι το ορθο ? Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ και μονο αυτος , κανονες της μορφης "μη κανεις οτι δεν σου αρεσει να σου κανουν" , "η ελευθερια μου σταματαει στα δικαιωματα σου" και αλλα μας δινουν μια ιδεα


σημερα δυστυχως υπαρχουν τροποι ελεγχου της συμπεριφορα μας , απο παντα υπηρχαν εαν βαλω στο παιχνιδι τις θρησκειες που αυτος ακριβως ειναι ο ρολος τους αλλα και οτι αλλο ασχολειται με το πνευματικο - αυλο , ομως σημερα υπαρχουμε πολλοι περισσοτεροι τροποι απο τα απλα οπως ειναι τα ναρκωτικα μεχρι τα ποιο συνθετα οπως ειναι τα ΜΜΕ αλλα ακομη και η εργασια μας και οι τραπεζες , που ειτε το θελουμε ειτε οχι πλεον διαμορφωνουν την συμπεριφορα μας τοσο σε ατομικο οσο και κοινωνικο επιπεδο

το συμαντικοτερο για μενα ειναι οτι πρεπει ο καθενας μας να βρει την δικη του συμπεριφορα μεσα απο την εσωτερικη του αναζητηση , να εντοπισει τι κανει "λαθος" και τι "σωστα", να εντοπισει τελικα τι τον ΧΑΛΑΕΙ απο την συμπεριφορα του εστω και εαν οταν την εκδηλωνει αυτο τον γεμιζει χαρα ή ικανοποιηση , σιγουρα οταν ειναι μια "αρνητικη" συμπεριφορα κατι του αφηνει μεσα του. Ενα δευτερο ειναι οτι πρεπει να ειμαστε ανοιχτοι σε ολα και να μαθαινουμε μεσα απο τις συμπεριφορες των αλλων , χωρις να τις απορηπτουμε αλλα να τις δεχομαστε αλλα να τις κατατασουμε στην σωστη θεση τους μεσα μας , ετσι θα μαθαινουμε τι ειναι "σωστο" και τι ειναι "λαθος" απο τις δικες μας συμπεριφορες και τελος θα πρεπει να αφηνουμε τους αλλους να αναπνεουν και να μη τους στραγγαλιζουμε.

δυσκολα πραγματα και ακομη ποιο δυσκολα στην εφαρμογη τους ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 12:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήταν καλύτερα να έγραφες λιγότερα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 12:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πραγματι εχεις δικιο , απλα ηθελα να μεταφερω ολες μου τις σκεψεις που γεννηθηκαν απο το διαβασμα των κειμενων σας και μαλιστα σε ενα μυνημα για να μη στελνω πολλα , απο εδω και περα το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα εχω τιποτα να προσθεσω καθως μαλλον εχω πει τα οσα ηθελα να πω - μεταφερω προς οσους θελουν να τα διαβασουν φυσικα


σε ευχαριστω και παλι , και συγνωμη που βαζω κειμενο εκτος θεματοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 33 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy