ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 4ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 20:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Κατ' αρχήν - άντε να παίξω στο δικό σας γήπεδο - για πες μου ρε alex22, γιατί αυτήν την προβολή την ονομάζετε "αστρική" ; Γιατί ; Ξέρεις ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 20:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΥΠΗΡΕΤΗ,

και κάτι άλλο : Το ότι δεν απαντάς στις ερωτήσεις που σου κάνω, σημαίνει ένα και μοναδικό πράγμα : Πως δεν γνωρίζεις καν για τι πράγμα εσύ ο ίδιος μιλάς. Ξαναδες αυτά που σου γράφω. Μέσα σ' αυτά, υπάρχουν ερωτήσεις. Το ότι τις παραβλέπεις και συνεχίζεις να κάνεις copy - paste αυτά που ήδη έχεις πει, σου ξαναλέω, αποδεικνύει πεντακάθαρα την ασχετοσύνη σου και τον κομπογιαννιτισμό σου. Ο αναγνώστης έχει μάτια και βλέπει ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 20:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
alex22,

θέλω να ξέρεις πως ως επιστήμονας, είχα, έχω και θα έχω, πάντα το μυαλό μου ανοιχτό και αν είναι ΕΝΑ πράγμα που διδάχθηκα στο Πανεπιστήμιο, ήταν ακριβώς αυτό : Να μην φοράω παρωπίδες. Κατά συνέπεια λοιπόν, θέλω πολύ να μου εξηγήσεις τι σημαίνουν όλα αυτά που λέει ο φίλος μας. Όχι μέσα από βιβλία. Όπως τα καταλαβαίνεις εσύ, όπως τα κατανοείς εσύ κι όπως τα αισθάνεσαι εσύ. Μην μου αντιγράψεις κα'να βιβλίο ... του Παπάρα Παπαρίδη, εννοείται ... Αλλά θα ήθελα να μου απαντάς όμως, έτσι ; Σ' αυτά που θα σε ρωτήσω, όχι άλλ' ντ' άλλων, κι αυτό εννοείται. Για πες μου λοιπόν, έτσι για αρχή, γιατί αυτήν την προβολή την ονομάζετε εσείς "αστρική"; Για ποιον λόγο ; Έχει καμία σχέση με τα γνωστά ουράνια σώματα, τα άστρα, τους αστέρες ; Γιατί εγώ ως Φυσικός, όταν μου πει κάποιος για άστρα, το μυαλό μου πάει στους πλανήτες, στον ήλιο, στα ουράνια σώματα ρε παιδί μου. Αυτά τα άστρα εννοείτε κι εσείς ;

[ τώρα, sorry αν αυτές οι ερωτήσεις είναι για κάποιους έτσι ... παιδικές, αλλά θέλω πολύ να διευρίνω την συνείδησή μου όπως ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ δηλ. και να έχω κι εγώ μια συνείδηση όπως την δική σας ρε παιδί μου, διευρημένη ... ]

Edited by - zip on 14/09/2009 20:49:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 21:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Dr Jekyll Mr Hyde ,

σχετικά με αυτό που λες :

quote:

Πρώτα απ όλα εδώ χρειάζεται αν γίνει μια καθαρή διευκρύνιση.
Η διάσταση ταυτίζεται με την κατεύθυνση?
Δεν το νομίζω. [ Και πολύ καλά κάνεις και δεν το νομίζεις. Γιατί διάσταση (βλ. γραμμική άλγεβρα) είναι στην ουσία ένας διανυσματικός χώρος όπου συμβαίνει αυτό που λες στην επόμενη πρότασή σου ]
Αν έχω καταλάβει σωστά όλες οι κατευθύνσεις βρίσκονται σε όλες τις διαστάσεις αυτό που αλλάζει είναι το πόσες κατευθύνσεις αντιλαμβανόμαστε.

Ουσιαστικά όταν λέμε κίνηση εννοούμε μεταβολή [ συμφωνώ ] Αν τώρα βάλουμε στη μεταβολή αριθμούς τότε δημιουγούμε τον χρόνο. [ παρακάτω (σου βάζω αστερίσκο) λες για μεταβολή θέσης. Σωστό. Συνεπώς, αν βάλουμε αριθμούς στην μεταβολή θέσης, δεν δημιουργούμε χρόνο, αλλά χώρο ]

Δεν πρέπει για κανένα λόγο όμως να ταυτίζουμε τον χρόνο με την μεταβολή θέσης*. Χρησιμοποιούμε τον χρόνο για (προσδι)ορίσουμε τη μεταβολή. [ σωστός ] Για πρακτικούς δηλαδή λόγους. [ και πάλι σωστός ]

Ουσιαστικά όμως όπως δεν υπάρχει χρόνος δεν υπάρχει και μεταβολή.
Γιατί όταν λέμε "μεταβολή" εννούμε "αλλαγή". Αλλά υπάρχει κάτι που να αλλάζει? [ ναι, μα το λες παραπάνω ... η θέση αλλάζει, η θέση στον χώρο, έχουμε μετατόπιση δηλ. ] όχι τίποτα δεν αλλάζει γιατι ό,τι υπάρχει υπήρχε απο πάντα. Αυτό που απο πάντα υπήρχε ήταν η ενέργεια. [ και η ενέργεια αλλάζει, γιατί ένα σώμα όταν κινείται έχει κινητική ενέργεια. Αλλά πρόσεξε, η ενέργεια δεν αλλάζει ΠΟΣΟΤΙΚΑ, αλλάζει ΠΟΙΟΤΙΚΑ. Δηλ. η δυναμική γίνεται κινητική. Το συνολικό ποσό της, σύμφωνα με την Αρχή Διατήρησης, παραμένει ίδιο ]

Η ενέργεια(ή αλλιώς η κίνηση) παίρνοντας διάφορες μορφές(οι οποίας λογικά δημιουργόνται απο διαφορετικά είδη κίνησης-δόνησης αφού ενέργεια υπάρχε πανταχόθεν και αφού μιλάμε για ενέργεια μέσα σε ενέργεια) και όπως γνωρίζουμε απο την επιστήμη η ενέργεια δεν χάνεται μόνο μεταφέρεται. Απο πού σε πού μεταφέρεται? Απο ενέργεια σε ενέργεια, γιατι τα πάντα είναι(φτιαγμένα απο) ενέργεια.

Αυτή είναι η καλύτερή μου θεωρία..


Στην κίνηση, έχουμε μεταβολή θέσης στον τρισδιάστατο χώρο. Μετα-τόπιση δηλ. Από τόπο (x1,y1,z1) σε τόπο (x2, y2, z2). Από σημείο δηλ. από θέση. Το σώμα έχει δυναμική ενέργεια λόγω θέσης. Όταν αρχίσει να κινείται, χάνει ένα μέρος της δυναμικής του ενέργειας, το οποίο γίνεται κινητική. Ένα μέρος επίσης της ενέργειάς του γίνεται θερμότητα. Το συνολικό ποσό όμως, όταν αυτό θα μετατοπιστεί από την θέση Α στην θέση Β, δεν αλλάζει. Θα μου πεις, ενέργεια η μία, ενέργεια και η άλλη. Όμως κάτι αλλάζει > η θέση του στον τρισδιάστατο χώρο. [με την υπόθεση πως δεν έχουμε θερμότητα λόγω τριβής, δηλ. δεν έχουμε απώλεια ενέργειας σε θερμότητα και η κίνηση γίνεται στο απόλυτο κενό ]

Στην Κλασσική Μηχανική, όλες οι κινήσεις μελετώνται ως κινήσεις σε απόλυτο κενό. Δηλ. δεν έχουμε τριβή, κατά συνέπεια, δεν έχουμε θερμότητα, απώλεια ενέργειας σε θερμότητα δηλ. Στην πραγματικότητα όμως, επειδή υπάρχουν τριβές, ένα μικρό ποσό ενέργειας χάνεται στον χώρο, στο σύμπαν δηλ. γίνεται θερμότητα, η οποία ποιοτικά είναι η πιο χαμηλή μορφή ενέργειας που υπάρχει. Στην πραγματικότητα, αλλάζει ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΙΚΑ η ενέργειά του δηλ. λόγω θερμότητας. Αλλά στους υπολογισμούς μας, δεν το λαμβάνουμε υπ' όψην.

Εν μέρει λοιπόν, συμφωνώ με αυτό που λες. Αλλά δεν συμφωνώ στο ότι δεν υπάρχει μεταβολή.

Edited by - zip on 14/09/2009 22:10:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

john131
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 21:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους john131
quote:
alex22,

θέλω να ξέρεις πως ως επιστήμονας, είχα, έχω και θα έχω, πάντα το μυαλό μου ανοιχτό και αν είναι ΕΝΑ πράγμα που διδάχθηκα στο Πανεπιστήμιο, ήταν ακριβώς αυτό : Να μην φοράω παρωπίδες. Κατά συνέπεια λοιπόν, θέλω πολύ να μου εξηγήσεις τι σημαίνουν όλα αυτά που λέει ο φίλος μας. Όχι μέσα από βιβλία. Όπως τα καταλαβαίνεις εσύ, όπως τα κατανοείς εσύ κι όπως τα αισθάνεσαι εσύ. Μην μου αντιγράψεις κα'να βιβλίο ... του Παπάρα Παπαρίδη, εννοείται ... Αλλά θα ήθελα να μου απαντάς όμως, έτσι ; Σ' αυτά που θα σε ρωτήσω, όχι άλλ' ντ' άλλων, κι αυτό εννοείται. Για πες μου λοιπόν, έτσι για αρχή, γιατί αυτήν την προβολή την ονομάζετε εσείς "αστρική"; Για ποιον λόγο ; Έχει καμία σχέση με τα γνωστά ουράνια σώματα, τα άστρα, τους αστέρες ; Γιατί εγώ ως Φυσικός, όταν μου πει κάποιος για άστρα, το μυαλό μου πάει στους πλανήτες, στον ήλιο, στα ουράνια σώματα ρε παιδί μου. Αυτά τα άστρα εννοείτε κι εσείς ;



αυτη η αστρικη προβολη ειναι μεσω για να πας στο αστρικο πεδιο και απο το αστρικο πεδιο πας στα αστρα αιωροντας το αστρικο σου σωμα

Let the Object
of Objection
Become but
a Dream
As I Cause
the Seen
To Be UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

john131
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 22:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους john131
φιλε ζιπ επειδη εισαι φυσικος δεν μπορεις να μας λες ανοητους γιατι αυτο δεν εχει καμια σχεση με την φυσικη εχει σχεση με την μεταφυσικη κατι που δεν ξερεις καθολου το αν υπαρχει χρονος δεν εχει καμια σχεση με την αστρικη προβολη γιατι στον αστρικο κοσμο ειναι ολα παγωμενα δεν υπαρχει χρονος αλλα ουτε χωρος και πιστεψτε με γιατι καθε μερα ειμαι στο αστρικο επιπεδο.............
και οσο αυτο για τον υπερογκο που θα παει αυτη η γραμμη που λες αν λες δια γωνια ασπουμε δεν ειναι 4η διασταση γιατι αυτο γινετε με την 2η και την 3η γιατι οποια κατευθηνση και να περεις φτιαχνωνται σε συνδυασμο απο τις 3 ολικες και αυτο το διαγωνιο ειναι σαν 3,5η διασταση

Let the Object
of Objection
Become but
a Dream
As I Cause
the Seen
To Be UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 22:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
john131

[...]και πιστεψτε με γιατι καθε μερα ειμαι στο αστρικο επιπεδο.............


Σε πιστεύουμε ρε φίλε μου, σε πιστεύουμε ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 22:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
john131

[...]γιατι στον αστρικο κοσμο ειναι ολα παγωμενα δεν υπαρχει χρονος αλλα ουτε χωρος [...]


Μα ... μισό λεπτό. Εδώ ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ λέει :

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Μια φορά ηρθαν και με έβγαλαν συνειδητά στο αστρικό δυο οντότητες πολύ ευγενικές που φορούσαν κάτι σαν λευκό νυχτικό. Η επικοινωνία μας ήταν τηλεπαθητική και άμεση ως προς τις προθέσεις. Πετάξαμε περνώντας μέσα από τους τοίχους του σπιτιού μου και αφήσαμε την Αθήνα διασχίζοντας με μεγάλη ταχύτητα τον ατλαντικό ωκεανό. Φτάσαμε πάνω από μια πόλη και μπήκαμε μέσα σε ένα νοσοκομείο.


Που συνέβαιναν όλα αυτά, αν δεν υπάρχει χώρος ; Πως λες εσύ ότι δεν υπάρχει χώρος ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

john131
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 22:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους john131
quote:
Που συνέβαιναν όλα αυτά, αν δεν υπάρχει χώρος ; Πως λες εσύ ότι δεν υπάρχει χώρος ;

στο κενο εκει περο μονο πνευματικη υλη υπαρχη που την διαπερναμε οπως ενα πνευμα αν δεν υπηρχε αυτο θα ηταν απλα ενα κενο μαυρο κενο

Let the Object
of Objection
Become but
a Dream
As I Cause
the Seen
To Be UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

john131
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 23:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους john131
wrong αστρικη υλη που ειναι σαν πνευματικη και οπως ενα αστρικο σωμα

Let the Object
of Objection
Become but
a Dream
As I Cause
the Seen
To Be UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 23:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
john131

στο κενο εκει περο μονο πνευματικη υλη* [διόρθωση] υπαρχη που την διαπερναμε οπως ενα πνευμα αν δεν υπηρχε αυτο θα ηταν απλα ενα κενο μαυρο κενο

wrong αστρικη υλη* που ειναι σαν πνευματικη και οπως ενα αστρικο σωμα


Ε, και το κενό, χώρος είναι ... ή μήπως δεν είναι για σας ; Τι είναι το κενό για σας ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

john131
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 23:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους john131
ναι ομως και το κενο αστρικη υλη ειναι εκει οπως εδω το κενο ειναι υλικη υλη εκει ειναι αστρικη δεν ειναι οπως εδω που η υλη φτιαχνει το χωρο γιατι η αστρικη υλη φαινεται μονο οπτικα αλλα δεν μπορεις να την αγγιξεις για αυτο δεν υπαρχει χωρος

Let the Object
of Objection
Become but
a Dream
As I Cause
the Seen
To Be UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 23:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
john131

[...]η αστρικη υλη φαινεται μονο οπτικα αλλα δεν μπορεις να την αγγιξεις [...]


Μα εδώ, λέει :

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Πετάξαμε περνώντας μέσα από τους τοίχους του σπιτιού μου [...]


Συνεπώς, υπάρχει επαφή ... Πως λες πως δεν μπορείς να την αγγίξεις ; Εδώ ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ όχι μόνο την αγγίζει, αλλά περνάει από μέσα της ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

john131
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 23:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους john131
και αμα καποιος περασει στον αστρικο κοσμο μεσω του καθρεφτη και παει με το υλικο σωμα που εχουμε εδω την πατησε γιατι θα πηγαινει συνεχει χαμηλα και δεν θα φτανει πουθενα γιατι δεν εχει επειδη δεν υπαρχει χωρος γιατι ο χωρος ειναι συγκεγκριμενος ενω ενω το αστρικο κενο ειναι ατελειωτο ενω εδω τελειωνει καπου

Let the Object
of Objection
Become but
a Dream
As I Cause
the Seen
To Be UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 07:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΥΠΗΡΕΤΗ,

παρακολούθησε αυτό > http://www.youtube.com/watch?v=FkRlQHeEzxg Στο τέλος του video, αναφέρεται ακριβώς αυτό που λες με τον κύβο. Μάλλον αυτό είδες και άφησες την φαντασία σου να ... οργιάσει ... Απλώς σου λέω (αν παρακολουθήσεις και τα 3 επεισόδια του video) πως ο συλλογισμός αυτός έγινε για να ερμηνευτεί με κάποιον τρόπο, το τι συμβαίνει σε μια μαύρη τρύπα.


Edited by - zip on 15/09/2009 08:09:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 09:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
quote:
αυτό μπορώ να στο αποδείξω και μέσω της Θεωρητικής Φυσικής.

Πρόσεξε τι λες «ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ»

Δεν μπορούμε να πάρουμε το ζητούμενο σαν δεδομένο… το άγνωστο δεν μπορούμε να το ορίσουμε από αυτό.

Δηλ παίρνουμε ή δίνουμε έναν ορισμό χ =ψ και μετά λέμε το ψ=χ

«ύλη είναι εκείνο στο οποίο συμβαίνουν οι αλλαγές και ονομάζονται κίνηση ‘ και κίνηση είναι οι αλλαγές που συμβαίνουν στην ύλη»

Αλλά δεν γνωρίζουμε ούτε τι είναι η ύλη ούτε ποια η φύση τις κίνησης.

Μετράμε κάτι που δεν ξέρουμε με μήκους μετά μετράμε με κάτι που λαιμέ δύναμη και νομίζουμε ότι τώρα ξερνούμε τι είναι αυτό στο οποίο ζώσαμε μήκος και κίνηση.

Αυθαίρετος είναι και ο τρόπος που μετράμε τον χρόνο. Θα μπορούσαμε να τον μετράμε με χιλίαζες άλλους ατρόπους. Ο χρόνος όμως φαίνεται σε εμάς ότι περνάει.

Ακόμα και αν ήμασταν σε ένα σημείο στο διάστημα οπού δεν απορούσαμε να παρατηρήσουμε καμιά κίνηση ο χρόνος θα περνάει. Αυτή η στιγμή είναι μια άλλη στιγμή από αυτή που ήταν πριν από λίγο.

Σε ένα «επίπεδο» κάθε στιγμή φαίνεται να είναι ξέχωρη αλλά σε ένα άλλο αυτό το ξέχωρο μπορεί να μην υπάρχει.

Ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα μέσα από τα φυσικά όργανα που τον πληροφορούν για το τι είναι η πραγματικότητα. Αυτά τα όργανα του «λένε» ότι ο κόσμος έχει τρεις διαστάσεις και έναν χρόνο που έχει παρελθών παρών και μέλλων.

Η συνείδηση λόγω αυτή της ταύτισης δηλ του να βλέπει μέσα από αυτά τα όργανα είναι σαν να κοιτά μέσα από μια χαραμάδα.

Όμως υπάρχουνε δυνατότητες που ξεπερνούνε το συνηθισμένο και αυτό το οποίο λέμε πραγματικότητα .Υπερβαίνουν την αντίληψη που έχουμε για το τι είναι ο κόσμος μας.

Όταν η συνείδηση διευρύνεται και κάποιοι παράγοντες μπαίνουν σε λειτουργία όπως το να έχεις συνείδηση σε ένα κόσμο που λεμέ Αστρικό. Τότε η πραγματικότητα παίρνει ένα ακόμα δεδομένο για το τι είναι. Αν αργότερα μπει ένα ακόμα παράγοντας τότε θα έχουμε κάτι περισσότερο για το τι είναι η πραγματικότητα .

Όταν εσύ δεν έχεις καμιά εμπειρία από αυτό είναι πολύ λογικό να λες αυτά που λες. Αλλά οποία αντίρρηση και να έχει θεωρώ ότι ο τρόπος ο οποίος συμπεριφέρεσαι δείχνουν έναν άνθρωπο που μπορεί να έχει μια εκπαιδευτή μόρφωση αλλά είναι ακαλλιέργητος πνευματικά.

Αυτή η εσωτερική μόρφωση κάνει καλυτέρους τους ανθρώπους και τις σχέσεις μας.
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ Η ΠΟΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΜΟΡΦΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ.

Τέλος πάντων.

Δώσε μου ακριβώς την ηλεκτρονική διεύθυνση που λέει ότι δεν υπάρχει χρόνος το οποίο δεν το έχουμε αποκλίσει από αυτά που λέμ και κατά επέκταση δεν υπάρχει ούτε και πραγματικότητα., επειδή και αυτή είναι κάτι που φαίνεται ότι είναι έτσι.

Όπως και επίσης ότι όλα είναι ενιαία κάτι που το έχω πει πολλές φορές και αυτό κάποιοι το λένε Θεό, άλλοι την μια και μοναδική αναίτιος αιτία ή δύναμη ή πολλα αλλά.

Τελικά έρχεσαι στα λόγια μου όσο και αν αυτό σε εξοργίζει.


Δώσε μου ακριβώς την ηλεκτρονική διεύθυνση γιατί δεν έχω χρόνο να ψάχνω μέσα σε αυτό το σαιτ.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 15/09/2009 09:58:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 11:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
θέλω να ξέρεις πως ως επιστήμονας, είχα, έχω και θα έχω, πάντα το μυαλό μου ανοιχτό και αν είναι ΕΝΑ πράγμα που διδάχθηκα στο Πανεπιστήμιο, ήταν ακριβώς αυτό : Να μην φοράω παρωπίδες. Κατά συνέπεια λοιπόν, θέλω πολύ να μου εξηγήσεις τι σημαίνουν όλα αυτά που λέει ο φίλος μας. Όχι μέσα από βιβλία. Όπως τα καταλαβαίνεις εσύ, όπως τα κατανοείς εσύ κι όπως τα αισθάνεσαι εσύ. Μην μου αντιγράψεις κα'να βιβλίο ... του Παπάρα Παπαρίδη, εννοείται ... Αλλά θα ήθελα να μου απαντάς όμως, έτσι ; Σ' αυτά που θα σε ρωτήσω, όχι άλλ' ντ' άλλων, κι αυτό εννοείται. Για πες μου λοιπόν, έτσι για αρχή, γιατί αυτήν την προβολή την ονομάζετε εσείς "αστρική"; Για ποιον λόγο ; Έχει καμία σχέση με τα γνωστά ουράνια σώματα, τα άστρα, τους αστέρες ; Γιατί εγώ ως Φυσικός, όταν μου πει κάποιος για άστρα, το μυαλό μου πάει στους πλανήτες, στον ήλιο, στα ουράνια σώματα ρε παιδί μου. Αυτά τα άστρα εννοείτε κι εσείς ;

[ τώρα, sorry αν αυτές οι ερωτήσεις είναι για κάποιους έτσι ... παιδικές, αλλά θέλω πολύ να διευρίνω την συνείδησή μου όπως ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ δηλ. και να έχω κι εγώ μια συνείδηση όπως την δική σας ρε παιδί μου, διευρημένη ... ]


Δέν ξέρω γιατί ονομάζεται έτσι αυτό.Δέν το λέμε εμείς,κάποιοι άλλοι έχουν δώσει την ονομασία και έχει μείνει έτσι.Ουτε εγώ καταλαβαίνω γιατί λέγεται έτσι,δέν βλέπω να κολλάνε τα άστρα πουθενά.

Όλα αυτά που λέει ο υπηρέτης περι διαστάσεων,δέν είναι επιβεβαιωμένα απο τους φυσικούς,αλλά δέν ξέρουμε τί ισχύει και τί όχι.Η δική μου στάση σε αυτά είναι απλώς η στάση του παρατηρητή,δέν θα πώ οτι έχει δίκιο ο υπηρέτης αλλά ούτε οτι έχει άδικο,γιατί πολύ απλά δέν ξέρω τί ισχύει.Απλώς οι θεωρείες είναι ελκυστκές,αλλά είναι μόνο θεωρείες.Ο λόγος που πιστεύω σε αυτό που ονομάζεται αστρική προβολή,είναι επειδή
έχω εμπειρίες απο αυτό και οι εμπειρίες δέν μου αφήνουν περιθώριο δυσπιστίας.Επίσης υπάρχουν πληροφορίες που εξηγούν την μηχανική του σύμπαντος με την παραμικρή λεπτομέρια, οι κευλόντιες πληροφορίες.
Λές οτι στο Πανεπιστήμιο εμάθες να έχεις ανοιχτό μυαλό,συγνώμη αλλά αυτό δέν το βλέπω.Ανοιχτό μυαλό δέν σημαίνει να απορίπτεις κάτι που δέν ξέρεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 11:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Οι κευλόντιες πληροφορίες αναφέρουν πώς οι άλλες διαστάσεις υπάρχουν στον ίδιο χώρο,αλλά τα σωματίδια κινούνται με διαφορετική γωνιακή ταχύτητα κατα 45 μοίρες,για αυτό και δέν γίνονται αντιληπτές.Ίσως σε 1000 χρόνια υοθετήσει και η επιστήμη αυτήν την θεωρεία.(Μή σου πέσουν τα μαλλιά απο αυτό).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 11:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Πρόσεξε τι λες «ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ»


ΥΠΗΡΕΤΗ, το λέω αυτό φίλε μου, γιατί μπορώ να στο αποδείξω μόνο με μαθηματικά. Μόνο με τύπους. Δεν ξέρω αν είδες το video που σου λέω, το ίδιο ακριβώς λέει και ο Δανέζης. Δεν μπορούμε να αντιληφθούμε μια προβολή ενός κύβου στον άξονά του. [ κατ' αρχήν ο κύβος δεν έχει έναν άξονα, αλλά τρεις. Σε ποιον από τους 3 άξονές του θα τον προβάλλουμε ; ]. Αυτό λοιπόν που δεν μπορούν να αντιληφθούν οι αισθήσεις μας, το αντιλαμβάνεται ο νους μας μέσω μαθηματικών τύπων και εξισώσεων.

Όταν λοιπόν λέω "θεωρητική Φυσική", αναφέρομαι σ' αυτούς τους μαθηματικούς τύπους που αποδεικνύουν πως δεν υπάρχει χρόνος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

john131
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 13:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους john131
quote:
θέλω να ξέρεις πως ως επιστήμονας, είχα, έχω και θα έχω, πάντα το μυαλό μου ανοιχτό και αν είναι ΕΝΑ πράγμα που διδάχθηκα στο Πανεπιστήμιο, ήταν ακριβώς αυτό : Να μην φοράω παρωπίδες. Κατά συνέπεια λοιπόν, θέλω πολύ να μου εξηγήσεις τι σημαίνουν όλα αυτά που λέει ο φίλος μας. Όχι μέσα από βιβλία. Όπως τα καταλαβαίνεις εσύ, όπως τα κατανοείς εσύ κι όπως τα αισθάνεσαι εσύ. Μην μου αντιγράψεις κα'να βιβλίο ... του Παπάρα Παπαρίδη, εννοείται ... Αλλά θα ήθελα να μου απαντάς όμως, έτσι ; Σ' αυτά που θα σε ρωτήσω, όχι άλλ' ντ' άλλων, κι αυτό εννοείται. Για πες μου λοιπόν, έτσι για αρχή, γιατί αυτήν την προβολή την ονομάζετε εσείς "αστρική"; Για ποιον λόγο ; Έχει καμία σχέση με τα γνωστά ουράνια σώματα, τα άστρα, τους αστέρες ; Γιατί εγώ ως Φυσικός, όταν μου πει κάποιος για άστρα, το μυαλό μου πάει στους πλανήτες, στον ήλιο, στα ουράνια σώματα ρε παιδί μου. Αυτά τα άστρα εννοείτε κι εσείς ;

[ τώρα, sorry αν αυτές οι ερωτήσεις είναι για κάποιους έτσι ... παιδικές, αλλά θέλω πολύ να διευρίνω την συνείδησή μου όπως ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ δηλ. και να έχω κι εγώ μια συνείδηση όπως την δική σας ρε παιδί μου, διευρημένη ... ]



εσενα γιατι σε λενε οπως σε λενε???

Let the Object
of Objection
Become but
a Dream
As I Cause
the Seen
To Be UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

john131
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 13:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους john131
http://www.youtube.com/watch?v=NbsYiq0OJe4&feature=related

για να δειτε πως ειναι η πεμτη και η τεταρτη διασταση

Let the Object
of Objection
Become but
a Dream
As I Cause
the Seen
To Be UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 14:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Αρχικά.ΦΙΛΕ ΖΙΠ

Δεν μπορούμε να πούμε με Βεβαιότητα τι είναι Ο ΧΡΟΝΟΣ. Μπορούμε να πούμε τι μας φαίνεται ως χρόνος και αυτό πάντα σε σχέση με το που εστιάζουμε την ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΜΑΣ.

quote:
ΥΠΗΡΕΤΗ, το λέω αυτό φίλε μου, γιατί μπορώ να στο αποδείξω μόνο με μαθηματικά. Μόνο με τύπους.


« Η ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΟ ΧΩΡΟ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΚΑΘΕ ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΟ ΣΩΜΑ , ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ. Κάθε υπάρχον τρισδιάστατο σώμα κινητέ ταυτόχρονα στον χρόνο και αφήνει ένα ίχνος της κίνησης του ,το χρονικό ή το τετραδιαστατο σώμα.»

Και αυτό είναι ένας τύπος ή μια θεωρια. Συγνώμη που το ξαναβάζω.


quote:
Εάν έχουμε ένα σημείο και σε αυτό το σημείο δώσουμε μια κατεύθυνση.. τότε θα έχουμε μια γραμμή δηλ μια διάσταση. Σε αυτή την γραμμή μπορούμε να έχουμε άπειρα σημεία .Κάποιος που κινείτε σε αυτή την διάσταση έχει την δυνατότητα να πάει μονό μπρος πίσω.

Εάν έχουμε μια γραμμή και σε αυτή την γραμμή δώσουμε μια κατεύθυνση που δεν είναι μέσα στην γραμμή τότε θα έχουμε ένα επίπεδο. δηλ δυο διαστάσεις. Σε αυτό το επίπεδο μπορούν να περνούν άπειρες γραμμές. Κάποιος που κινείτε σε αυτό το επίπεδο μπορεί να κινηθεί μπρος- πίσω, και πλάγια.

Εάν έχουμε επίπεδο και σε αυτό το επίπεδο δώσουμε μια κατεύθυνση που δεν είναι μέσα στο επίπεδο.. θα έχουμε έναν όγκο. Δηλ 3η διαστάσεις. Μέσα σε αυτό τον όγκο ή κύβο περνούν άπειρα επίπεδα. Κάποιος που κινείτε σε αυτό τον κύβο μπορεί να έχει όλες τις προηγούμενες κινήσεις συν το υψος.

Εάν έχουμε ένα κύβο και σε αυτό τον κύβο δώσουμε μια κατεύθυνση που δεν είναι μέσα στο κύβο ή στον όγκο τότε θα έχουμε έναν υπέρ-οκνό. Δηλ 4ης διαστάσεις.

Μέσα σε ένα υπέρ -όγκο περνούν άπειροι όγκοι ,που μέσα τους περνούν άπειρα επίπεδα ,που μέσα του περνούν άπειρες γραμμές, που μέσα τους περνούν άπειρα σημεία.

Έτσι αν δούμε μέχρι στιγμής το συμπαν τετραδιαστατα δηλ σαν ένα υπέρ –όγκο, μπορούμε τότε να καταλάβουμε ότι επειδή υπάρχουν μέσα σε ένα υπέρ-όγκο άπειροι τρισδιάστατοι όγκοι τότε υπάρχουν και παράλληλα τρισδιάστατα συμπαντα ή κόσμοι .



Έχει μια λογική. Δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι είναι η 4η διάσταση αλλά μέσα από αυτόν τον συλλογισμό αποκαλύπτετε κάτι. Κάνω μια σκεψη με τον νου πάνω σε αυτό το πρόβλημα. Και το ξαναλέω Δεν μπορούμε να πούμε με Βεβαιότητα τι είναι Ο ΧΡΟΝΟΣ. Μπορούμε να πούμε τι μας φαίνεται ως χρόνος και αυτό πάντα σε σχέση με το που εστιάζουμε την ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΜΑΣ.

Θα ήθελα να συνεχίσω. Λες ο χρόνος δεν είναι φυσικό μέγεθος. Η Φίλη μου β… δουλεύει ως πυρηνικός φυσικό στο Δημόκριτο και διάβασε αυτό που είπες και το θεώρησε απαράδεκτο το να λες κάτι τέτοιο στο όνομα τις επιστήμης. Θα σου πω…τίποτα δεν είναι απόλυτο. Μπορούν να συμβούν όλα.

Παραθέτω εδώ κάποιες πληροφορίες σε σχέση με τον χρόνο και για το αν είναι φυσικό μέγεθος.

quote:
Χρόνος και Σχετικότητα
Σύμφωνα με τη Θεωρία της Σχετικότητας ο χρόνος εξαρτάται από το χώρο και το αντίστροφο. Έτσι. χώρος και χρόνος είναι αναπόσπαστα συνδεμένοι κι αποτελούν το χρονοχώρο των τεσσάρων διαστάσεων από τις οποίες οι τρεις (μήκος, πλάτος, ύψος) αναφέρονται στο χώρο και η τέταρτη στο χρόνο. Έτσι, Χρόνος και Χώρος, αποτελούν μία ενιαία οντότητα και δεν υπάρχουν σημεία στο χώρο, αλλά συμβάντα μέσα στο Χωροχρόνο.
Χρόνος Μεγέθη

Από την Live-Pedia.gr

Φυσικά μεγέθη
- Κινηματική
• Μετατόπιση (x)
• Χρόνος (t)
• Ταχύτητα (v)
• Επιτάχυνση (a)

- Δυναμική
• Ισχύς (P)
• Δύναμη (F)
• Ροπή (M)

Στην Φυσική υπάρχουν τρεις έννοιες που αποδίδονται με την ίδια λέξη.
1. Είναι η οντότητα "Χρόνος", με την έννοια της διάστασης, (όπως είναι αντίστοιχα και ο Χώρος), που αποτελεί συστατικό του Σύμπαντος.
2. Είναι η χρονική μεταβλητή, (όπως είναι αντίστοιχα η θέση), που καθορίζει σε ποιά χρονική στιγμή βρίσκεται το σώμα, όταν βρίσκεται σε μία συγκεκριμένη θέση.
3. Είναι το φυσικό μέγεθος, "χρόνος (t)", (όπως είναι αντίστοιχα η μετατόπιση) που χαρακτηρίζει το φυσικό φαινόμενο της κίνησης ενός σώματος και καθορίζει την χρονική διάρκειά της.
Στην κίνηση ενός σώματος (όπως συμβαίνει και με την θέση) διακρίνουμε αρχική χρονική στιγμή, παλαιά τυχαία χρονική στιγμή (δηλ. στο παρελθόν), νέα τυχαία χρονική στιγμή (δηλ. στο παρόν ή στο μέλλον), τελική θέση (δηλ. στο μέλλον), κ.α.
Φυσικό μέγεθος

Από την Live-Pedia.gr
Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση
Φυσικό μέγεθος (Physical quantity)
Λέγεται μία κατάλληλη ποσότητα που επισυνάπτεται (ή «επικολλάται») στα ποσοτικά χαρακτηριστικά των φυσικών φαινομένων (και των φυσικών σωμάτων επίσης).
Κάθε φυσικό μέγεθος αναπαρίστανται από ένα μαθηματικό μέγεθος (δηλ. μία αριθμητική ή διανυσματική ή και τανυστική συνάρτηση) των μεταβλητών του χωρόχρονου (δηλ. θέσης και χρόνου).

Επιπλέον διαθέτει μία μονάδα μέτρησης στο διεθνές σύστημα (SI) και ενδεχομένως και άλλες πρακτικές μονάδες που χρησιμοποιούνται στην πράξη.
• π.χ. η μάζα (m) έχει μονάδα μέτρησης το 1kg.

Προφανώς, υπάρχει και το αντίστοιχο όργανο καταμέτρησης.
• π.χ. η ταχύτητα (v) έχει όργανο καταμέτρησης το ταχύμετρο.

Είδη των φυσικών μεγεθών
Διακρίνουμε δύο τουλάχιστον είδη φυσικών μεγεθών: τα μονόμετρα μεγέθη (ή βαθμωτά) και τα διανυσματικά μεγέθη (ή διανύσματα)
α) Μονόμετρα μεγέθη
Αυτά έχουν μόνον τιμή και όχι κατεύθυνση (δηλ. διεύθυνση και φορά).
• π.χ. μάζα (m), θερμοκρασία (θ), όγκος (V)

β) Διανυσματικά μεγέθη
Αυτά έχουν και τιμή αλλά και κατεύθυνση (δηλ. διεύθυνση και φορά)
• π.χ. ταχύτητα (υ), δύναμη (F), μετατόπιση (x) .



Ο συλλογισμός που έχω κάνει μπορεί να είναι αυθαίρετος αλλά φαίνεται να έχει μια βάση σε σχέση με αυτά που διαβάσαμε ποιο πάνω. Και αυτά δεν είναι φαντασιώσεις μου..

Αν είναι έτσι όπως τα λες τότε καταργείς την θεωρία της σχετικότητας. Και να σου πω… καλά κάνεις. Ο Αϊνστάιν λέει ότι η 4η διάσταση είναι ο χρόνος και εσυ λες ότι ο χρόνος δεν υπάρχει. Μπορεί να είναι και τα δυο σωστά δεν μπορώ να το αρνηθω αλλά ούτε και να το δεχτώ.

Απλά εξετάζω το πώς αντιλαμβανόμαστε αυτό που λέμε χρόνο.

Η πυρηνική φυσικός μου είπε να σου πω κάτι πολύ απλό… ΓΕΡΝΑΣ

http://www.youtube.com/watch?v=FkRlQHeEzxg
Δεν έχω ήχο και δεν μπορώ να το ακούσω δυστυχώς. Όταν το ακούσω θα σου πω.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 15/09/2009 14:19:05

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 15/09/2009 15:21:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 14:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Ωραίο αυτό που έβαλες john131 αλλά αυτό είναι μια προσομοίωση σε μια δυσδιάστατη επιφάνια επειδή η οθόνη του υπολογιστή έχει δυο διαστάσεις.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 15:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

« Η ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΟ ΧΩΡΟ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΚΑΘΕ ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΟ ΣΩΜΑ , ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ. Κάθε υπάρχον τρισδιάστατο σώμα κινητέ ταυτόχρονα στον χρόνο και αφήνει ένα ίχνος της κίνησης του ,το χρονικό ή το τετραδιαστατο σώμα.»

Και αυτό είναι ένας τύπος ή μια θεωρια. [ που δεν έχει απολύτως καμία λογική βάση ] Συγνώμη που το ξαναβάζω. [ το ξαναβάζεις επειδή θες σώνει και ντε να ληφθεί ως αληθές ]

Έχει μια λογική. [ για σένα και 2-3 άσχετους ] Δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι είναι η 4η διάσταση αλλά μέσα από αυτόν τον συλλογισμό αποκαλύπτετε κάτι. [ Δεν αποκαλύπτεται τίποτε. Είναι απλώς μια υπόθεση ] Κάνω μια σκεψη με τον νου πάνω σε αυτό το πρόβλημα. Και το ξαναλέω Δεν μπορούμε να πούμε με Βεβαιότητα τι είναι Ο ΧΡΟΝΟΣ. Μπορούμε να πούμε τι μας φαίνεται ως χρόνος και αυτό πάντα σε σχέση με το που εστιάζουμε την ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΜΑΣ. [ Λάθος, αυτό που ονομάζεις "χρόνος", αποδεδειγμένα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ]

Θα ήθελα να συνεχίσω. Λες ο χρόνος δεν είναι φυσικό μέγεθος. Η Φίλη μου β… δουλεύει ως πυρηνικός φυσικό στο Δημόκριτο και διάβασε αυτό που είπες και το θεώρησε απαράδεκτο το να λες κάτι τέτοιο στο όνομα τις επιστήμης. Θα σου πω…τίποτα δεν είναι απόλυτο. Μπορούν να συμβούν όλα. [ Η φίλη σου, η πυρηνικός Φυσικός, ξέρει πως είναι φίλη σου ; ]

Παραθέτω εδώ κάποιες πληροφορίες σε σχέση με τον χρόνο και για το αν είναι φυσικό μέγεθος. [ Τζάμπα τις παραθέτεις. Τις γνωρίζουμε ]

Ο συλλογισμός που έχω κάνει μπορεί να είναι αυθαίρετος αλλά φαίνεται να έχει μια βάση σε σχέση με αυτά που διαβάσαμε ποιο πάνω. Και αυτά δεν είναι φαντασιώσεις μου.. [ o συλλογισμός που κάνεις, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΣ. ]

Αν είναι έτσι όπως τα λες τότε καταργείς την θεωρία της σχετικότητας. [ Δεν καταργώ τίποτε. Η θεωρία της Σχετικότητας ισχύει στον μακρόκοσμο. Δεν ισχύει όμως στην κβαντομηχανική. Άσχετε! ] Και να σου πω… καλά κάνεις. Ο Αϊνστάιν λέει ότι η 4η διάσταση είναι ο χρόνος και εσυ λες ότι ο χρόνος δεν υπάρχει. Μπορεί να είναι και τα δυο σωστά δεν μπορώ να το αρνηθω αλλά ούτε και να το δεχτώ.

Απλά εξετάζω το πώς αντιλαμβανόμαστε αυτό που λέμε χρόνο. [ Να μην εξετάζεις, δεν είσαι Φυσικός, είσαι κομπογιαννίτης. Οι κομπογιαννίτες δεν εξετάζουν ... ]

Η πυρηνική φυσικός μου είπε να σου πω κάτι πολύ απλό… ΓΕΡΝΑΣ [ Να της πεις πως εγώ δεν γερνάω ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 15:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
alex22

Δέν ξέρω γιατί ονομάζεται έτσι αυτό.Δέν το λέμε εμείς,κάποιοι άλλοι έχουν δώσει την ονομασία και έχει μείνει έτσι.Ουτε εγώ καταλαβαίνω γιατί λέγεται έτσι,δέν βλέπω να κολλάνε τα άστρα πουθενά.


Ok, καλώς. Μια άλλη ερώτηση : H 3η διάσταση του χώρου προκύπτει από την προβολή των άλλων 2 (του επιπέδου τους δηλ) πάνω στον άξονά τους. Δηλ. προβάλλουμε το δυσδιάστατο επίπεδο στον άξονά του. Στην "αστρική προβολή", τι ακριβώς προβάλλεται, που & με ποιον τρόπο ; [ υποθέτω πως το "προβολή" αναφέρεται σ' αυτό που λέει, μια προβολή κάποιου πάνω σε κάτι άλλο ]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 15:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
zip
Ok, καλώς. Μια άλλη ερώτηση : H 3η διάσταση του χώρου προκύπτει από την προβολή των άλλων 2 (του επιπέδου τους δηλ) πάνω στον άξονά τους. Δηλ. προβάλλουμε το δυσδιάστατο επίπεδο στον άξονά του. Στην "αστρική προβολή", τι ακριβώς προβάλλεται, που & με ποιον τρόπο ; [ υποθέτω πως το "προβολή" αναφέρεται σ' αυτό που λέει, μια προβολή κάποιου πάνω σε κάτι άλλο ]

Νομίζω οτι άν το πάμε κατα λέξη θα μπερδευτούμε περισσότερο.Δέν ξέρω απο πού έχει τις ρίζες η φράση "αστρική προβολή",κατα την γνώμη μου μπορεί και να σημαίνει οτι γίνεται μια αναπαράσταση της 4η διάστασης στην τρίτη,όπως οι οθόνες π.χ. που προβάλουν την 3η διάσταση σε 2 διαστάσεις.
Δέν είμαι φυσικός,οπότε δέν μπορώ να μιλήσω με τέτοιους όρους.Με βάση τις κευλόντιες πληροφορίες,υπάρχουν αρμονικά σύμπαντα τα οποία αποτελούνται το καθένα απο 3 διαστάσεις.Η ζωή στο πρώτο αρμονικό σύμπαν(δ.1,2,3) έχει την βάση της στον άνθρακα,η ζωή στο 2ο αρμονικό σύμπαν(δ.4,5,6) έχει την βάση της στην ένωση άνθρακα και πυρίτιου(αυτό δέν το θυμάμαι καλά,μπορείς εύκολα να το τσεκάρεις),ο λόγος που δέν γίνονται αντιληπτές οι άλλες διαστάσεις, είναι η γωνιακή ταχύτητα της περιστροφής των ατόμων.

http://www.keylonticdictionary.org/Words/H/Harmonic%20Universe.htm

Πατώντας πάνω στις λέξεις κλειδιά σου δείχνει και άλλες πληροφορίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 15:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Σχετικά με το http://www.youtube.com/watch?v=NbsYiq0OJe4&feature=related που παραθέτει ο john131 :

Η προβολή του δισδιάστατου χώρου στον άξονά του και η εμφάνιση της 3ης διάστασης η οποία γίνεται αντιληπτή από τις αισθήσεις μας, μας επιτρέπει να υποθέσουμε πως η 4η διάσταση πιθανόν να είναι κι αυτή προβολή του κύβου στον άξονά του. Όμως ακόμη κι αν συμβαίνει αυτό, η προβολή ενός χώρου σε έναν άξονα δεν μπορεί να είναι τίποτε άλλο παρά χώρος. Όχι χρόνος. Συνεπώς, ακόμη και τότε, μιλάμε για 4διάστατο χώρο, με μια 4η διάσταση που είναι πάλι χώρος, όχι χρόνος. Σε καμία περίπτωση η 4η διάσταση δεν είναι χρόνος. Και επαναλαμβάνω : Η θεώρηση του χρόνου ως χωρική διάσταση είναι αυθαίρετη και εσφαλμένη.

alex22, ok, θα δω το link, θα διαβάσω λίγο γι' αυτές τις πληροφορίες που λες και θα επανέλθω στην κουβέντα μας ...

Edited by - zip on 15/09/2009 16:02:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 16:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Ο χρόνος δέν υπάρχει,είναι μια ψευδαίσθηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 16:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φιλε ζιπ

Γερνάς φίλε ο χρόνος σε γερνά . Μπορεί να υπάρχει απροσδιοριστία χρόνου και αυτό επειδή η ταχύτητες και η χρόνοι και οι ενεργεία την οποία κοιτάτε ..χάνετε από το επίπεδο που μπορείτε να παρατηρήσετε.

Πώς να παρατηρήσεις ένα σωματίδιο που μπορεί να έχει μια κίνηση έξω από τις τρεις διαστάσεις. Θα παρατηρήσεις μονό τις τρεις κινήσεις που κάνει η τέταρτη δεν μπορεί να είναι υπό την παρατήρηση σου. Τότε πώς να παρατηρήσεις τον χώρο στον οποίο κινείτε ένα σωματίδιο όταν αυτός ο χώρος είναι έξω από την παρατήρηση σου . Η χρονική κατάσταση αυτού του νέου χώρου είναι απροσδιόριστος.

Αν υπάρχει κβαντική τηλεμεταφορα τότε αυτό που λέω είναι αλήθεια επειδή κανείς δεν μπορεί να παρακολουθήσει που κινήθηκε αυτό που τηλεμεταφερθεικε. Χάθηκε από το σημείο Α και εμφανίστηκε στο σημείο Β

Μπορούμε να πούμε ότι το αντικείμενο ή κάποιο σωματίδιο δεν ταξιδέψε ποτέ σε μια νέα θέση αλλά ένα καινούριο σωματίδιο πανομοιότυπο του πρώτου εμφανίστηκε στην νέα θέση. Αλλά ακόμα και αυτό αν έγινε κάτι ταξίδευε για να δώσει την «εντολή»


Φίλε ζιρ ακόμα και το σωματίδιο κινείτε. ΤΡΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ. Όταν κάτι κινείτε μπορεί να μετρηθεί χρονικά. Εκτός αν φτάσουμε στην ενοποιήσει όλων που ο χρόνος και ο χώρος είναι ταυτόχρονα παρών σε μια αιωνιότητα.

Αυτή η αιωνιότητα μπορούμε να πούμε ότι είναι άχρονη Επειδή ότι και να κινηθεί δεν είναι ξέχωρο από κάτι άλλο. Δηλ αυτό που φαίνεται να κινείτε μέσα στο χώρο σε κάποιο χρόνο δεν μπορεί να είναι ξέχωρο από τον χώρο και το χρόνο. Όταν δεν υπάρχει το ένα αλλά ούτε το άλλο ως ξέχωρα ..τότε Ανέκαθεν είναι.

Όλα είναι σχετικά κάποιος μπορεί να κοιτά και να ορίζει ΧΡΟΝΟ κάποιος άλλος κοιτά και δεν οριζει χρόνο και κάποιος άλλος μπορεί να έχει την σύνθεση και των δυο.

Σε ένα επίπεδο αντίληψης παρατηρείτε χρόνος σε ένα άλλο για οποιοδήποτε λόγω δεν παρατηρείτε. Το ξαναλεω έχει πάντα σχέση με το που εστιάζουμε την ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΜΑΣ.

Το 1928 επίσης ο Dirac, ανακάλυψε έναν τρόπο να δώσει τη σχετικιστικά αναλλοίωτη εξίσωση ενός ηλεκτρονίου και ανακάλυψε με βάση αυτήν το ποζιτρόνιο. Η εξίσωση του ισχύει μόνο για σωμάτια με spin 1/2. Έτσι με τον Dirac τέθηκαν οι κύριοι άξονες της Κβαντικής Μηχανικής.

Να λάβουμε υπόψιν το γεγονός ότι, από μαθηματική άποψη, η θεωρία σχετικότητας και η κβαντική θεωρία είναι όχι μόνο ευδιάκριτες η μια από την άλλη, αλλά και αντιτάσσονται η μια την άλλη. Η εργασία του Dirac θα μπορούσε να θεωρηθεί μια καρποφόρος συμφιλίωση μεταξύ των δύο θεωριών.

Όλα είναι υπό εξέλιξη και αυτό που σήμερα είναι.. αύριο μπορεί να μην είναι και μεθαύριο να είναι η σύνθεση και τον δυο.

Γερνάς φίλε ο χρόνος σε γερνά.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 16:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Λέγετε ΠΡΟΒΟΛΗ επειδή αν μπορούσες να δεις κάποιον να βγαίνει από το σώμα του θα έβλεπες να προβάλετε ένα πανομοιότυπο του φυσικό σώματος σαν να προβάλετε από το φυσικό σώμα έξω από αυτό σε ένα άλλο χώρο.

Και αστρικό επειδή η ενεργεία αυτού του σώματος είναι δονητικά πιο λεπτή ή σαν συχνότητα πιο γρήγορη. Επειδή τα άστρα είναι φωτεινά έτσι και αυτό το σώμα ενεργειακά είναι πιο φωτεινό από το φυσικό.

Λέγετε και έξω-σωμάτοση


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy