ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 21:13:39  Εμφάνιση Προφίλ
alex, δε χρειάζεται να δίνεις σημασία πέραν του δέοντος, διότι άλογο κλάνει!
Πως το χει πεί ο Πλάτωνας απ'εκεί κάτω;
Τι έκανε ο εμπεδοκλής όταν δε τον καταλάβαιναν και είτε τον έβριζαν με το γάντι ή χωρίς γάντι, ή του έλεγαν διάφορα υποτιμητικά;
Τους κουνούσε το κεφάλι ή το δάχτυλο, για να δείξει τι αντίδραση προκαλούσαν τα λεγόμενα τους στον ίδιο.
quote:
YUGI-OH τα όσα αναφέρεις περι Ζ.Υ.Μ.Δ.Σ. Ο.Ε καταστάσεις στην ζωή σου,είναι πολύ ενδιαφέροντα και πιστεύω οτι πρέπει να τα συζητήσουμε κάπου με τα άλλα μέλη.
Α μπράβο!
Απ'τα λίγα που γράφω σ'αυτό το κομμάτι, δες γενικότερα αυτές τις καταστάσεις μέσα από συμπεριφορές άγνοιας στις ανθρώπινες σχέσεις, τι ψυχολογικά παιχνίδια και μηχανισμούς επέκτασης του εγώ δημιουργούνται και διαμορφώνονται εσωτερικά, και τις υπόλοιπες ειδικές της περίπτωσης λεπτομέρειες που αφορούν εμένα, άστες σε μένα.
Είπαμε...άλογο κλάνει!
Η ουσία είναι ότι εμβαθύνοντας σ'αυτές τις καταστάσεις έρχεται η κατανόηση της άγνοιας και τα πολλά κενά της γνώσης της δικής μας και των άλλων, και τότε έρχεται και η πραγματική κατάσταση της αγάπης του είναι του δικού μας και των άλλων. Γιατί η άγνοια είναι που προκαλεί και Ζ.Υ.Μ.Δ.Σ. Ο.Ε. καταστάσεις ψυχολογικής εκμετάλευσης ανθρώπου από άνθρωπο,συμπεριφορές,λεγόμενα,κ.ο.κ.
Κατανοείς δηλαδή βιώνοντας όχι απλά σα σκέψη, ότι κι εσύ κι ο άλλος δε γνωρίζει.
Τότε δεν πληγώνεσαι και έρχεται επίγνωση να μην πληγώνεις.


Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ έγραψε ένα άριστο πόστ πιο πάνω!!!
Καμιά φορά που του την λένε επειδή σε μερικά του σχόλια ορισμένα λεγομένα τα εκλαμβάνουν ως "ειρωνεία", κατανοώ την αντίφαση που νοιώθει κανείς μέσα του, αλλά διακρίνω ότι ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ γνωρίζει πραγματικά γιατί το λέει με τον τρόπο που το λέει, διακρίνεται ότι είναι πραγματικός έσω γνώστης.
Τα εκλαμβανόμενα τσιγκλίσματα του είναι κατά κύριο λόγο αθώα λεκτικά ταρακουνήματα.

Αλλά αυτά δεν είναι τίποτα μπροστά σε φαινόμενες αντιφάσεις απ'ορισμένους λίγους υπερτουνελίστες μυημένους διαλογιστικών ρευμάτων, αν τύχει να τους συναντήσει κανείς.
Μπορεί να παγώσει κανείς απ'το υπεργιγαντιαίο πνευματικό εγώ και την αντιφατικότητα της αυθεντίας που μπορεί να βγεί σε λεγόμενα και πεπραγμένα σ'ορισμένες περιπτώσεις.
Κι όμως πριν μερικά χρόνια έχω ζήσει κατάσταση που τέτοιος άνθρωπος προχωρημένα εσωτερικά επί 35 χρόνια την "πάτησε" για κάποιους μήνες μπαίνοντας στ'αυλάκια της σκέψης ενός αμύητου δεινού ατάραχου "ρήτορα" πάνω στο θέμα του εγώ και μετά παραδέχθηκε ότι πιάστηκε στα δίχτυα της αρμονίας του λόγου του και της συμπεριφοράς του.
Το ωραίο, alex ξέρεις ποιό είναι;
Τα λίγα που έλεγε σε μένα αυστηρά και επιτακτικά, ότι πρέπει να κάνω ως έξτρα-έξτρα απαραίτητες προυποθέσεις πέραν τις κλασσικές που λένε στα ρεύματα, και προσπαθούσε να κατευθύνει και κάποιες καταστάσεις πίσω απ΄τη πλάτη μου εν αγνοία μου επιδιώκοντας να βοηθήσει μέσα από εμένα μια παρέα του, όλα έπεσαν σαν τραπουλόχαρτα.
Ο άλλος ο ατάραχος "ρήτορας" του εγώ στον οποίο έλεγε και φανέρωνε μυστικιστικές εμπειρίες προχωρημένου διαλογισμού αβέρτα κουβέρτα για κάνα εξάμηνο, τελικά όλο απέφευγε σαν αίλουρος όταν του ζητούσε βοήθειες και δεν έκανε τίποτα απ'τις έξτρα-έξτρα προυποθέσεις και έλαβε μύηση απ'το διδάσκαλο.
Ο υπερτουνελίστας μυημένος επί 35 χρόνια είχε κάτι ξεσπάσματα κεραυνού με αστραπόβροντα, που αν τον άκουγες θα έλεγες, καλά αυτός ο άνθρωπος έχει μπεί στα αστρικά, στα νοητικά, στα αιτιατά και στα υπεραιτιατά πεδία; Και τα έχει υπερβεί και έχει μπεί και στο πνευματικό πεδίο; Αποκλείεται! Με καμία παναγία!
Θα λεγες ότι αυτός μάλλον είναι ένα υπεργιγάντιο εγώ εκδηλώνοντας συμπεριφορά γεμάτη με βουνά από αντιφάσεις.
Κι όμως alex, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται!...χεχε[δεν είναι ειρωνικό γέλιο].
Αυτός ο γνωστός ή φίλος όπως θες πες τον, μυημένος υπερτουνελίστας των πνευματικών πεδίων πολλά απ'αυτά που λέει, μια χαρά τα λέει!
Φαινόμενη αντίφαση ε;...κι όμως δεν είναι.
Αλλά για να καταλάβει κανείς, χρειάζεται μπόλικη εσωτερική δουλειά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 21:39:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
karpoc

Φίλοι μου, YUGI-OH, ΠΛΑΤΩΝΑ, παρακολουθώ καιρό όσα λέγονται για τον πόνο, τον χρόνο, ότι ίσως, κάποιοι μόνοι τους να νιώσουν τον δικό τους τρόπο να βιώσουν ένα βήμα, (άλμα) αντίληψης και να δουν παραπέρα όπως σωστά είπες YUGI-OH.

Άλλωστε όλοι θα βιώσουν το αδιέξοδο διότι δεν μπορούν να προχωρήσουν περισσότερο από εκεί που βάδισαν και θα γυρίσουν πίσω. Μια λέξη, θα αρχίσει να ζητά εμβάθυνση; Διαλεκτικός ή μη διαλεκτικός; Ο ΔΡΟΜΟς ΤΟΥ ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΟΥ δεν προχωρεί βήμα παρακάτω.
Αυτή η διαμονή όλων μας, αυτό το πεδίο ζωής, διατηρήθηκε σε κίνηση από τις αντιθέσεις που εκδηλώνονται σ΄αυτό,(μαύρο ο ένας, άσπρο ο άλλος).
Διακρίνετε μια τάξη έκτακτης ανάγκης; Διακρίνουμε τα δυο είδη αναπτύξεων; Σ΄ αυτό το πεδίο που ζούμε της διαλεκτικής ζωής, διακρίνουμε μια εκφυλιστική και μια αναγεννητική ανάπτυξη. Αναπτύχθηκαν λοιπόν δύο πεδία από τα οποία οφείλει να προκύψει ο διαχωρισμός της μάζας. Όσοι εκφυλιστούν, δηλαδή όσοι καταποντιστούν στην πραγματικότητα των λαθών τους, εισδύουν σε ένα πεδίο κατώτερης ζωής..
Όσοι όμως, αποκτήσουν μια νέα γλώσσα, ένα νέο λόγο, μπορούν να ανύψωθούν σ΄ένα ανώτερο καλό, να εισδύσουν σε ένα πεδίο ανώτερης ζωής. Βλέπουμε εδώ αυτές τις δύο καταστάσεις. Την πρωταρχική κατάσταση του πεδίου της διαλεκτικής ζωής, που είχε σαν σκοπό να μας εμποδίσει να κρυσταλωθούμε, δηλαδή, να συμβεί, μια φυσική και αρμονική συντριβή της μορφής και της εκδήλωσης, διότι όλοι αγκιστρωθήκαμε στα φαινόμενα, αγκιστρωθήκαμε στη μορφή. Η διαμονή όμως αυτή είναι προσωρινή, αυτό το επίπεδο της διαλεκτικής αυτής ζωής είναι προσωρινό, είναι ένα πέρασμα προς ένα ανώτερο καλό.
Υστ.Επειδή όλα στο σημερινό μας πεδίο εκδηλώνονται σε ζεύγη αντιθέτων,(π.χ. καλό- κακό, κοκ.) όλα αυτά συνδέονται μεταξύ τους , το ένα με το άλλο, όλα υπόκεινται σε διαρκή αλλαγή και διάλυση, γι αυτό το πεδίο της ύπαρξης μας είναι μια περιοχή πόνου, οδύνης, συντριβής, ασθένειας και θανάτου. Μπορούμε όμως να βγούμε από αυτό τον κυκεώνα..Πως θα βγούμε; Από τον δρόμο της συντριβής του εγώ. Σας ακούω..


karpos


Αρκετά καλό πόστ karpos.
Νομίζω ότι, για την ώρα, γράψαμε αρκετά με τα χθεσινά και τα σημερινά πόστ.

Άντε, απ'αύριο τα κεφάλια πάλι μέσα λόγω δουλειάς. Θα περάσουμε καλά με 40άρι απ'ότι λέει η ΕΜΥ!
Τώρα πάω να κάνω ένα μπάνιο όχι στη θάλασσα, αλλά στη μπανιέρα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 22:34:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
karpoc

Φίλοι μου, YUGI-OH, ΠΛΑΤΩΝΑ, παρακολουθώ καιρό όσα λέγονται για τον πόνο, τον χρόνο, ότι ίσως, κάποιοι μόνοι τους να νιώσουν τον δικό τους τρόπο να βιώσουν ένα βήμα, (άλμα) αντίληψης και να δουν παραπέρα όπως σωστά είπες YUGI-OH.

Άλλωστε όλοι θα βιώσουν το αδιέξοδο διότι δεν μπορούν να προχωρήσουν περισσότερο από εκεί που βάδισαν και θα γυρίσουν πίσω. Μια λέξη, θα αρχίσει να ζητά εμβάθυνση; Διαλεκτικός ή μη διαλεκτικός; Ο ΔΡΟΜΟς ΤΟΥ ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΟΥ δεν προχωρεί βήμα παρακάτω.
Αυτή η διαμονή όλων μας, αυτό το πεδίο ζωής, διατηρήθηκε σε κίνηση από τις αντιθέσεις που εκδηλώνονται σ΄αυτό,(μαύρο ο ένας, άσπρο ο άλλος).
Διακρίνετε μια τάξη έκτακτης ανάγκης; Διακρίνουμε τα δυο είδη αναπτύξεων; Σ΄ αυτό το πεδίο που ζούμε της διαλεκτικής ζωής, διακρίνουμε μια εκφυλιστική και μια αναγεννητική ανάπτυξη. Αναπτύχθηκαν λοιπόν δύο πεδία από τα οποία οφείλει να προκύψει ο διαχωρισμός της μάζας. Όσοι εκφυλιστούν, δηλαδή όσοι καταποντιστούν στην πραγματικότητα των λαθών τους, εισδύουν σε ένα πεδίο κατώτερης ζωής..
Όσοι όμως, αποκτήσουν μια νέα γλώσσα, ένα νέο λόγο, μπορούν να ανύψωθούν σ΄ένα ανώτερο καλό, να εισδύσουν σε ένα πεδίο ανώτερης ζωής. Βλέπουμε εδώ αυτές τις δύο καταστάσεις. Την πρωταρχική κατάσταση του πεδίου της διαλεκτικής ζωής, που είχε σαν σκοπό να μας εμποδίσει να κρυσταλωθούμε, δηλαδή, να συμβεί, μια φυσική και αρμονική συντριβή της μορφής και της εκδήλωσης, διότι όλοι αγκιστρωθήκαμε στα φαινόμενα, αγκιστρωθήκαμε στη μορφή. Η διαμονή όμως αυτή είναι προσωρινή, αυτό το επίπεδο της διαλεκτικής αυτής ζωής είναι προσωρινό, είναι ένα πέρασμα προς ένα ανώτερο καλό.
Υστ.Επειδή όλα στο σημερινό μας πεδίο εκδηλώνονται σε ζεύγη αντιθέτων,(π.χ. καλό- κακό, κοκ.) όλα αυτά συνδέονται μεταξύ τους , το ένα με το άλλο, όλα υπόκεινται σε διαρκή αλλαγή και διάλυση, γι αυτό το πεδίο της ύπαρξης μας είναι μια περιοχή πόνου, οδύνης, συντριβής, ασθένειας και θανάτου. Μπορούμε όμως να βγούμε από αυτό τον κυκεώνα..Πως θα βγούμε; Από τον δρόμο της συντριβής του εγώ. Σας ακούω..


karpos


Αρκετά καλό πόστ karpos.


karpoc
Περιεχόμενο: 7
στυλ: 6
Ποιότητα λόγου: 7
Παρουσία: 8

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 08/07/2012 22:36:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 23:04:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Και εγώ συμφωνώ, οτι έχουμε πήξει με ένα μάτσο υποκριτές, που φοράνε τη μάσκα της ευγένειας, αλλά δεν το λέω γιατί φοβάμαι την... αντίδραση του.. υγιούς (ατροφικού πλην υπερμεγεθούς)εγώ.
Δεν θέλω να πληγώσω το εγώ κανενός, αναγκάζοντας τον να μπει σε άμυνα. Τον καημένο, τον λυπάμαι. Οπότε χαλαρά παίδες, όλοι συμφωνούμε με όλους!

Και πάνω απ' όλα... γνωριζόμαστε καλύτερα. Αυτό δεν είναι και το ζητούμενο;
Πείτε ναι, για να νιώσετε καλύτερα.


Ενδιαφέρον doctor,πολύ ενδιαφέρον αυτό που γράφεις.Δείχνει διάφορα πράγματα για το πώς βλέπεις τους άλλους.Να το έχω υπόψιν μου άλλη φορά για σένα.


Φυσικά και να το 'χεις υπόψη σου. Εσύ άλλωστε δεν έχεις κανένα αρνητικό συναίσθημα για κανέναν, οπότε μέσα στην άπειρη αγάπη σου, μπορεί να χρειάζεσαι τέτοιες "σκληρές" εκφράσεις, για να επιβιώσεις (στη σκληρή forumική ζωή). Να το έχεις πολύ σοβαρά υπόψη σου λοιπόν.
Ελπίζω πάντως να μην πλήγωσα τα αισθήματά σου, έχω ακούσει οτι οι σύγχρονοι μυημένοι, του esoterica, είναι πολύ ευαισθητιάριδες. Δεν σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους! Φυσικά, λογικό και έμφυτο χαρακτηριστικό ενός μεγάλου ανθρώπου.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 08/07/2012 23:10:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 23:30:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Και εγώ συμφωνώ, οτι έχουμε πήξει με ένα μάτσο υποκριτές, που φοράνε τη μάσκα της ευγένειας, αλλά δεν το λέω γιατί φοβάμαι την... αντίδραση του.. υγιούς (ατροφικού πλην υπερμεγεθούς)εγώ.
Δεν θέλω να πληγώσω το εγώ κανενός, αναγκάζοντας τον να μπει σε άμυνα. Τον καημένο, τον λυπάμαι. Οπότε χαλαρά παίδες, όλοι συμφωνούμε με όλους!

Και πάνω απ' όλα... γνωριζόμαστε καλύτερα. Αυτό δεν είναι και το ζητούμενο;
Πείτε ναι, για να νιώσετε καλύτερα.


Ενδιαφέρον doctor,πολύ ενδιαφέρον αυτό που γράφεις.Δείχνει διάφορα πράγματα για το πώς βλέπεις τους άλλους.Να το έχω υπόψιν μου άλλη φορά για σένα.


Φυσικά και να το 'χεις υπόψη σου. Εσύ άλλωστε δεν έχεις κανένα αρνητικό συναίσθημα για κανέναν, οπότε μέσα στην άπειρη αγάπη σου, μπορεί να χρειάζεσαι τέτοιες "σκληρές" εκφράσεις, για να επιβιώσεις (στη σκληρή forumική ζωή). Να το έχεις πολύ σοβαρά υπόψη σου λοιπόν.
Ελπίζω πάντως να μην πλήγωσα τα αισθήματά σου, έχω ακούσει οτι οι σύγχρονοι μυημένοι, του esoterica, είναι πολύ ευαισθητιάριδες. Δεν σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους! Φυσικά, λογικό και έμφυτο χαρακτηριστικό ενός μεγάλου ανθρώπου.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 08/07/2012 23:10:42


Να και "σκληρές" εκφράσεις κάπως αρκετά αντρουά από παλαιούς μυημένους,του esoterica.
Κατά τα πιο πάνω εκφραζόμενα, οι σύγχρονοι μυημένοι,του esoterica, πολύ ευαισθητιάρηδες "τρέμετεεεεεεε...μπρρρ".
Καλού κακού οι ευαισθητιάρηδες δεν ετοιμάζετε και τίποτα πάμπερς,πάνες βρακάκια,ούλτρα νάνις,κ.ο.κ, αναμένεται μάλλον "σκληρή" εκφραστική επέλαση απ'π ορδές των παλαιών.....καλυφθείτε!!!

Edited by - YUGI-OH on 08/07/2012 23:34:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 00:32:04  Εμφάνιση Προφίλ
H αλήθεια είναι YUGI-OH, ότι πόλλοί δεν πιάνουν το νόημα πως θα απαρνηθούν το διαλεκτικό κόσμο μας, που είναι η εμπειρία μιας ζωής αποκομένης από το Πνεύμα.
Διακρίνουμε δύο διαφορετικές τάξεις: από τη μέγάλη κατάστροφή (την πτώση) η Δημιουργία διαιρέθηκε για την ανθρώπινη συνείδηση σε δύο διαφορετικές τάξεις.
Η μια τάξη της διαλεκτικής φύσης που υπόκειται σε συνεχές αλλαγες, (γενιέται, αυξάνεται, δύει).
Αυτή είναι η μια μόνο όψη της Πρωταρχικής Δημιουργίας που χωρίστηκε από το σύνολο που της έδινε τη σημασία της.
Το ένα τμήμα της ανθρώπινης ζωής έχοντας χάσει το σύνδεσμο με το Ζωντανό Πνεύμα ταυτίστηκε με τη διαλεκτική φύση, όπου απουσιάζει η Νοημοσύνη, ο Νους.
Η άλλη τάξη δηλαδή το Πρωταρχικό Βασίλειο, η αναλοίωτη φυση, είναι η περιοχή ζωής των Ζωντανών Ψυχών.
Μόνο οι γεννημένοι εξ Ύδατος και Πνεύματος έχουν πρόσβαση σ’ αυτήν. Αυτές τις δυο τάξεις καλούμαστε να τις διακρίνουμε καλά, αυτές αποτελούν το θεμέλιο για ολόκληρη τη
διαδικασία της μεταμόρφωσής μας, που είναι πάντα καλυμμένη κάτω από μια αλληγορική γλώσσα.
Είναι μεγάλη υπόθεση να εννοήσουμε ότι το έκπτωτο ον θα εισέλθει εκ νέου στο Πρωταρχικό Βασίλειο! Αλλά πως θα γίνει αυτό;
-Χάρη στη διαδικασία μέσω της οποίας ,η προσωπικότητα (που στην πορεία γίνεται ατομικότητα) προσφέρεται συνειδητά σε ολοκληρωτική απάρνηση. Δηλαδή απαρνιέται, ξεχνά τον εαυτό της και συντάσσεται με τη θεϊκή Ψυχή. Αυτό είναι το τέλειο δώρο της νέας ακτινοβόλας συνείδησης που μπορεί να αναδημιουργήσει αυτό που κάποτε καταστράφηκε και αυτό το κάνει με συνείδηση επικεντρωμένη στον εαυτό της.
Αυτός που θα κάνει να ανθίσει αυτή η ανώτερη συνείδηση η μεταμορφωμένη σε ατομικότητα είναι αυτός που εισχωρεί νικητής στο μυστήριο αυτό της αναγέννησης.
Κάποιοι θα πουν: τι είναι συνείδηση; Είναι η ανώτερη μορφή ζωής, που καθορίζει την κατάσταση της ζωής. Επτά εγκεφαλικές κοιλότητες μπορούν να είναι η έδρα της συνείδησης του ανθρώπου της φύσης, του εγωικού ανθρώπου, ή της Νέας Ψυχής που σαν το ρόδο ξανανθίζει.

karposΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 04:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11392&whichpage=11&ARCHIVE=.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 09:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Φυσικά και να το 'χεις υπόψη σου. Εσύ άλλωστε δεν έχεις κανένα αρνητικό συναίσθημα για κανέναν, οπότε μέσα στην άπειρη αγάπη σου, μπορεί να χρειάζεσαι τέτοιες "σκληρές" εκφράσεις, για να επιβιώσεις (στη σκληρή forumική ζωή).

Εγω βρε,που τόσες φορές έχω παρεκτραπεί και έχω πεί πράγματα έξω απο τα δόντια μου? Θες μήπως να σου φέρω τα γραπτά μου που δείχνουν και την άλλη πλευρά του εαυτού που ΟΛΟΙ εδω μέσα έχουμε? Είσαι πολύ άστοχος φίλε μου.

quote:
Να το έχεις πολύ σοβαρά υπόψη σου λοιπόν.
Ελπίζω πάντως να μην πλήγωσα τα αισθήματά σου, έχω ακούσει οτι οι σύγχρονοι μυημένοι, του esoterica, είναι πολύ ευαισθητιάριδες. Δεν σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους! Φυσικά, λογικό και έμφυτο χαρακτηριστικό ενός μεγάλου ανθρώπου.

Φίλε μου,προσπάθησε να καταλάβεις ΓΙΑΤΙ το κάνεις αυτό.Βρές το μόνος σου.Δεν έχει να κάνει με εμένα ούτε με τους άλλους.Όταν σου περάσει αυτό το συναίσθημα που έχεις,τότε θα μπορείς να δείς πιό καθαρά.

Πάντως εγώ φίλε,για να στο πώ έτσι ξεκάθαρα,δεν έχω σταματήσει να ψάχνομαι.Δεν έχω σταματήσει την αναζήτηση γιατί αυτή ποτέ δεν τελειώνει.

YUGI-OH,καλύτερα να συνεχίσουμε στο τοπικ του πλάτωνα.


quote:
Να και "σκληρές" εκφράσεις κάπως αρκετά αντρουά από παλαιούς μυημένους,του esoterica.
Κατά τα πιο πάνω εκφραζόμενα, οι σύγχρονοι μυημένοι,του esoterica, πολύ ευαισθητιάρηδες "τρέμετεεεεεεε...μπρρρ".
Καλού κακού οι ευαισθητιάρηδες δεν ετοιμάζετε και τίποτα πάμπερς,πάνες βρακάκια,ούλτρα νάνις,κ.ο.κ, αναμένεται μάλλον "σκληρή" εκφραστική επέλαση απ'π ορδές των παλαιών.....καλυφθείτε!!!

Edited by - alex22 on 09/07/2012 09:11:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 11:34:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:

Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Και εγώ συμφωνώ, οτι έχουμε πήξει με ένα μάτσο υποκριτές, που φοράνε τη μάσκα της ευγένειας, αλλά δεν το λέω γιατί φοβάμαι την... αντίδραση του.. υγιούς (ατροφικού πλην υπερμεγεθούς)εγώ.
Δεν θέλω να πληγώσω το εγώ κανενός, αναγκάζοντας τον να μπει σε άμυνα. Τον καημένο, τον λυπάμαι. Οπότε χαλαρά παίδες, όλοι συμφωνούμε με όλους!

Και πάνω απ' όλα... γνωριζόμαστε καλύτερα. Αυτό δεν είναι και το ζητούμενο;
Πείτε ναι, για να νιώσετε καλύτερα.


Ενδιαφέρον doctor,πολύ ενδιαφέρον αυτό που γράφεις.Δείχνει διάφορα πράγματα για το πώς βλέπεις τους άλλους.Να το έχω υπόψιν μου άλλη φορά για σένα.


Φυσικά και να το 'χεις υπόψη σου. Εσύ άλλωστε δεν έχεις κανένα αρνητικό συναίσθημα για κανέναν, οπότε μέσα στην άπειρη αγάπη σου, μπορεί να χρειάζεσαι τέτοιες "σκληρές" εκφράσεις, για να επιβιώσεις (στη σκληρή forumική ζωή). Να το έχεις πολύ σοβαρά υπόψη σου λοιπόν.
Ελπίζω πάντως να μην πλήγωσα τα αισθήματά σου, έχω ακούσει οτι οι σύγχρονοι μυημένοι, του esoterica, είναι πολύ ευαισθητιάριδες. Δεν σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους! Φυσικά, λογικό και έμφυτο χαρακτηριστικό ενός μεγάλου ανθρώπου.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 08/07/2012 23:10:42


Να και "σκληρές" εκφράσεις κάπως αρκετά αντρουά από παλαιούς μυημένους,του esoterica.
Κατά τα πιο πάνω εκφραζόμενα, οι σύγχρονοι μυημένοι,του esoterica, πολύ ευαισθητιάρηδες "τρέμετεεεεεεε...μπρρρ".
Καλού κακού οι ευαισθητιάρηδες δεν ετοιμάζετε και τίποτα πάμπερς,πάνες βρακάκια,ούλτρα νάνις,κ.ο.κ, αναμένεται μάλλον "σκληρή" εκφραστική επέλαση απ'π ορδές των παλαιών.....καλυφθείτε!!!


Ο Πλάτωνας ως ο μακράν παλαιότερος του φόρουμ, έκανε βέβαια μια σκληρή φραστική επίθεση στον Ζιπ όπως εννοείς, όμως... δεν τρόμαξε και κανένας με αυτή. Μην τρελαθούμε κιόλας δηλαδή. Τέτοιο αγαθιάρικο πλάσμα, ποιον να τρομάξει; Εκπέμπει άλλωστε ειρήνη και αγάπη απο χιλιόμετρα. Εγώ περίμενα απο τον Νικόμαχο ως παλαιό και αυτό μέλος, να μας τρομάξει. Αλλά δεν.

quote:
Εγω βρε,που τόσες φορές έχω παρεκτραπεί και έχω πεί πράγματα έξω απο τα δόντια μου? Θες μήπως να σου φέρω τα γραπτά μου που δείχνουν και την άλλη πλευρά του εαυτού που ΟΛΟΙ εδω μέσα έχουμε?
Σαφώς και θέλω, μάζεψέ τα όλα και φέρ'τα.
Μπορείς βέβαια και να δημιουργήσεις καινούρια (δε θα κολλήσουμε στα τυπικά).
Υπάρχει κάτι άλλο για το οποίο θέλεις να υπερασπιστείς τον εαυτό σου; Αν υπάρχει εδώ είμαστε.
quote:
Φίλε μου,προσπάθησε να καταλάβεις ΓΙΑΤΙ το κάνεις αυτό.Βρές το μόνος σου.Δεν έχει να κάνει με εμένα ούτε με τους άλλους.Όταν σου περάσει αυτό το συναίσθημα που έχεις,τότε θα μπορείς να δείς πιό καθαρά.
Μα δε περνάει το άτιμο το συναίσθημα σου λέω... πρέπει εσύ να δεις καθαρά τα γραπτά μου, όχι εγώ να αλλάξω συναίσθημα. Μη τρελαθούμε κιόλας. Θα αλλάζουμε συναισθήματα σαν τα πουκάμισα, τι είμαστε.. διπρόσωποι;
quote:
Πάντως εγώ φίλε,για να στο πώ έτσι ξεκάθαρα,δεν έχω σταματήσει να ψάχνομαι.Δεν έχω σταματήσει την αναζήτηση γιατί αυτή ποτέ δεν τελειώνει.
Εγώ αναζητάω μέχρι που μπορείτε να φτάσετε, αλλά πρέπει να περάσετε απο πολλά στάδια υποκρισίας για να κατάλαβετε τι πάει να πει στη πράξη μ. ε. Τι πάει να πει να κατέχετε επι της ουσίας, όλα αυτά που υποτίθεται οτι κατέχετε. (Και πάλι δεν μιλάω για σένα προσωπικά, αλλά χρησιμοποιώ τον αόριστο πληθυντικό, ώστε παν ενδιαφερόμενος, να προσβληθεί ελεύθερα)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/07/2012 11:41:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 12:37:20  Εμφάνιση Προφίλ
Θα παρακαλούσα όλα τα μέλη να επανέλθουν στοιχειωδώς στο θέμα.

Σας ευχαριστώ.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 12:51:57  Εμφάνιση Προφίλ
@Industrial_Angel.

Επειδή ο χρόνος μου είναι υπερπολύτιμος για να ασχολούμε με κοινοτυπίες, λογικές ακροβασίες και πνευματικές εμμονές πάμε να ανακεφαλαιώσουμε.

Συνεχίζεις να επιμένεις ότι συσχέτισα την Κβαντομηχανική και την Αρχή της Απροσδιοριστίας με την ύπαρξη/μη-ύπαρξη Θεού.
Φαίνεται να το έχεις ως σημείο αναφοράς και να επιχειρηματολογείς μάλιστα επ'αυτού!!!!

ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ QUOTES ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΑΥΤΟ για να τα κλείνουμε ένα-ένα τα θεματάκια κ. φοιτητή.

Τόσο δύσκολο σου είναι να το κάνεις???

Καταλαβαίνεις ότι αν ΔΕΝ ΒΡΕΙΣ τέτοια quotes (σου τα ζητάω επίμονα εδώ και μια εβδομάδα περίπου) ποιο είναι το επίπεδο της κατανόησης σου επί γραπτού κειμένου αλλά και της επιχειρηματολογίας σου γενικότερα!

Αφού το κάνεις αυτό δώσε και όοοοοοοοσα ερωτήματα σου θες να σου απαντήσω.

Μη μου χαθείς (γιατί είδα κάτι σαχλαμαρίτσες για trolling αλά macedon) γιατί ξέρω να σας ξετρυπώνω και να σας αναγκάζω να κάνετε το αυτονόητο.

ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ!!!!!

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 09/07/2012 14:02:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 13:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Sorry panos απο τα τελευταία είναι αυτό.

quote:
Σαφώς και θέλω, μάζεψέ τα όλα και φέρ'τα.
Μπορείς βέβαια και να δημιουργήσεις καινούρια (δε θα κολλήσουμε στα τυπικά).

Στην ενότητα της ψυχής,στα θεματα της αστρικής προβολής και της ανέλιξης.Τα άλλα δεν θυμάμαι που είναι.

quote:
Υπάρχει κάτι άλλο για το οποίο θέλεις να υπερασπιστείς τον εαυτό σου; Αν υπάρχει εδώ είμαστε.

Σε κάποιο άλλο τόπικ ίσως.

quote:
Μα δε περνάει το άτιμο το συναίσθημα σου λέω... πρέπει εσύ να δεις καθαρά τα γραπτά μου, όχι εγώ να αλλάξω συναίσθημα. Μη τρελαθούμε κιόλας. Θα αλλάζουμε συναισθήματα σαν τα πουκάμισα, τι είμαστε.. διπρόσωποι;

Dr Jekyll... Mr Hyde.Ποιός είναι ο κακός είπαμε,ο mr hyde?

Ηρέμισε και δες καθαρά τι έγραψα.Εγραψα ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ αυτό το συναίσθημα,δεν σε πρόσταξα να αλλάξεις συναίσθημα.Κάνεις άστοχη ερώτηση επειδή υποθέτεις λανθασμένα... ό,τι να ναι.

quote:
Εγώ αναζητάω μέχρι που μπορείτε να φτάσετε, αλλά πρέπει να περάσετε απο πολλά στάδια υποκρισίας για να κατάλαβετε τι πάει να πει στη πράξη μ. ε. Τι πάει να πει να κατέχετε επι της ουσίας, όλα αυτά που υποτίθεται οτι κατέχετε. (Και πάλι δεν μιλάω για σένα προσωπικά, αλλά χρησιμοποιώ τον αόριστο πληθυντικό, ώστε παν ενδιαφερόμενος, να προσβληθεί ελεύθερα)

Εγραψες με αυτήν την φράση μεγάλε! Καταφερες να αυταναιρηθείς μέσα σε μια πρόταση!

Και ποιός είσαι εσύ ρε φίλε,που θα κρίνεις αν ο άλλος υποκρίνεται ή όχι,ρε πάσχεις απο τίποτα? Ο Δάσκαλός μας είσαι? Καταλαβαίνεις τί λές? Βλέπεις τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΓΩΣΙΣΜΟ εδω πέρα. Καταλαβαίνεις γιατι σε τρώει? Ακόμα και έτσι να είναι,να υποκρινόμαστε,και πάλι εσύ ποιός νομίζεις οτι είσαι για να μας πείς τι θα κάνουμε και να μας κρίνεις έτσι? Δεν άντεξες και έριξες την μασκα σου.

Και κάτι άλλο,ουδέποτε ισχυρίστηκα οτι κατέχω κάτι,προσωπικές απόψεις είναι όλα όσα γράφω.


Edited by - alex22 on 09/07/2012 13:29:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 14:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Δοκ

Ο Πλάτωνας ως ο μακράν παλαιότερος του φόρουμ, έκανε βέβαια μια σκληρή φραστική επίθεση στον Ζιπ όπως εννοείς, όμως... δεν τρόμαξε και κανένας με αυτή. Μην τρελαθούμε κιόλας δηλαδή. Τέτοιο αγαθιάρικο πλάσμα, ποιον να τρομάξει; Εκπέμπει άλλωστε ειρήνη και αγάπη απο χιλιόμετρα. Εγώ περίμενα απο τον Νικόμαχο ως παλαιό και αυτό μέλος, να μας τρομάξει. Αλλά δεν.
...........

Αυτο το αγαθιαρικο πλάσμα πολυ μου άρεσε δοκ! Κάτι τέτοια μου έλεγε και ο λουπος. Σε ευχαριστω!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 15:09:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ένας μεγάλος Φυσικός (άθεος εννοείται και με βιογραφικό περισσότερων σελίδων και από το βιβλίο του macedon...) μου είπε χαριτολογώντας ότι όποτε τον πιάνουν εσωτερικές πνευματικές ανησυχίες η Αρχή της Απροσδιοριστίας είναι ο εφιάλτης του.

Ένας άλλος (άθεος πάντα πιο άγνωστος στο ευρύ κοινό αλλά γκουρού στο χωρό της Νάνο/Μικρο/ Ηλεκτρονικής) μου είχε πει ότι αν υπάρχει Θεός τότε ο Απόστολος που έστειλε για να κηρύξει το Λόγο του στους Επιστήμονες ήταν ο Heisenberg.

Ανυπέρβλητος λοιπόν, σκόπελος στην Αναλυτική μας Σκέψη η εν λόγω Αρχή και γι'αυτό είχε άμεσο αντίκτυπο και στους Φιλοσοφικούς κύκλους (σαν Κβαντομηχανική θεωρία)



Υπέθεσα ότι από το συμπέρασμα που έβγαλες στην 3η παράγραφο, ενστερνίζεσαι τις απόψεις των φίλων σου.


Edited by - IndustrialAngel on 09/07/2012 15:10:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 15:46:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Idustrial_Angel

PanosT

quote:
Ένας μεγάλος Φυσικός (άθεος εννοείται και με βιογραφικό περισσότερων σελίδων και από το βιβλίο του macedon...) μου είπε χαριτολογώντας ότι όποτε τον πιάνουν εσωτερικές πνευματικές ανησυχίες η Αρχή της Απροσδιοριστίας είναι ο εφιάλτης του.

Ένας άλλος (άθεος πάντα πιο άγνωστος στο ευρύ κοινό αλλά γκουρού στο χωρό της Νάνο/Μικρο/ Ηλεκτρονικής) μου είχε πει ότι αν υπάρχει Θεός τότε ο Απόστολος που έστειλε για να κηρύξει το Λόγο του στους Επιστήμονες ήταν ο Heisenberg.

Ανυπέρβλητος λοιπόν, σκόπελος στην Αναλυτική μας Σκέψη η εν λόγω Αρχή και γι'αυτό είχε άμεσο αντίκτυπο και στους Φιλοσοφικούς κύκλους (σαν Κβαντομηχανική θεωρία)



Υπέθεσα ότι από το συμπέρασμα που έβγαλες στην 3η παράγραφο, ενστερνίζεσαι τις απόψεις των φίλων σου.


Να υποθέτεις για τον εαυτό σου σε παρακαλώ.

ΑΚΟΜΑ και στο συμπέρασμα μου ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΞΕΚΑΘΑΡΗ θέση του εν λόγω Επιστήμονα ο οποίος ΑΥΤΟΣΥΝΕΠΗΣ με την αθεία/αγνωστικισμό του (και όχι με λένε Ρίζο και όπως θέλω τα γυρίζω) χρησιμοποιεί το "ΑΝ υπάρχει Θεός κτλ κτλ) ΔΕΝ ΥΠΟΘΕΤΩ/ΥΙΟΘΕΤΩ/ΕΝΣΤΕΡΝΙΖΟΜΑΙ/ΙΣΧΥΡΙΖΟΜΑΙ κάτι αντίστοιχο και απλά λέω

"
Ανυπέρβλητος λοιπόν, σκόπελος στην Αναλυτική μας Σκέψη η εν λόγω Αρχή και γι'αυτό είχε άμεσο αντίκτυπο και στους Φιλοσοφικούς κύκλους (σαν Κβαντομηχανική θεωρία)
"

Για δες το συμπέρασμα της 3ης παραγράφου ΜΟΝΟ του χωρίς τις απόψεις των άλλων αν αυτές είναι που σε μπερδεύουν κ φοιτητά.

ΣΥΣΧΕΤΙΖΩ MONO α) ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ β) ΑΡΧΗ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΙΑΣ/ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ γ) ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.
ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

Και ξέρεις γιατί ΔΕΝ το κάνω ΟΥΤΕ στο εν λόγω συμπέρασμα αλλά ΟΥΤΕ και στα υπόλοιπα ποστς μου (επόμενα αλλά και προηγούμενα)???

Διότι, όσο δύσκολο και να σου φαίνεται, ακόμα και ο δεύτερος Επιστήμονας φιλοσοφούσε και δε θεολογούσε/θρησκειολογούσε, αλλά σε δικαιολογώ διότι αυτά είναι ψιλά γράμματα για φοιτητές και αν πήγαινες εσύ να του ανοίξεις τέτοιου είδους συζήτηση (μεγαλομέτοχος της Intel αν σ'ενδιαφέρει) το πιο πιθανό είναι να σου χάριζε απλά ένα χαμόγελο συμπαθείας και κατανόησης...

Αναμένω την απάντησή σου.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 09/07/2012 15:57:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 15:57:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΣΥΣΧΕΤΙΖΩ MONO α) ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ β) ΑΡΧΗ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΙΑΣ/ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ γ) Φιλοσοφική Σκέψη.
ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

και γιατί τα γραφεις αυτά σε ένα θέμα που έχει να κάνει με την αθεΐα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 16:05:27  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ σε αντίθεση με εσένα δεν επικαλούμαι ανώνυμα τον χ ή τον ψ κολλητό μου. Γιατί και εγώ μπορώ να σου πω ότι γνώρισα ένα βοσκό στην Κρήτη, αγράμματο και γέρο, που είχε συλλάβει μόνος του κάποιες από τις αρχές της θεωρίας αριθμών επειδή καθόταν και μετρούσε τα γίδια του, ο οποίος ήταν άθεος. Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να διασταυρωθεί.


Εγώ αυτό που έκανα ήταν το εξής. Να ποστάρω ένα βιντεακι, όπου φαίνονται οι φάτσες και ακούγεται η φωνή συγκεκριμένων ανθρώπων της επιστήμης. Ένας από τους οποίους είναι και ο θεμελιωτής της θεωρίας των χορδών. Καλό είναι να ακούσεις τι λένε αυτοί.


quote:
Διότι, όσο δύσκολο και να σου φαίνεται, ακόμα και ο δεύτερος Επιστήμονας φιλοσοφούσε και δε θεολογούσε/θρησκειολογούσε, αλλά σε δικαιολογώ διότι αυτά είναι ψιλά γράμματα για φοιτητές και αν πήγαινες εσύ να του ανοίξεις τέτοιου είδους συζήτηση (μεγαλομέτοχος της Intel αν σ'ενδιαφέρει) το πιο πιθανό είναι να σου χάριζε απλά ένα χαμόγελο συμπαθείας και κατανόησης...

Μάλλον ρεπουμπλικάνος θα ήταν για αυτό... Βρε μπαγάσα, ξέρεις και τις αντιδράσεις μεταξύ ανθρώπων χωρίς να τους γνωρίζεις; Να σε ρωτήσω ρε μάγε...πότε θα τσακωθώ με τη γκόμενά μου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 16:17:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Industrial_Angel

PanosT

quote:
ΣΥΣΧΕΤΙΖΩ MONO α) ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ β) ΑΡΧΗ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΙΑΣ/ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ γ) Φιλοσοφική Σκέψη.
ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

και γιατί τα γραφεις αυτά σε ένα θέμα που έχει να κάνει με την αθεΐα;


α) Κατ'αρχάς, όπως ξεκαθαρίσαμε και με το zip, μιλάμε για τη ντεμέκ "Αθεία" ορισμένων μελών όπως αναφέρω ξεκάθαρα από το πρώτο μου ποστ.

Οφείλω να δηλώσω ΔΗΜΟΣΙΑ ότι εσύ Industrial_Angel ΔΕΝ ανήκεις σ'αυτή τη κατηγορία αλλά μου είσαι ένας καθόλα συμπαθής αγνωστικιστής (όπως ο Agnostic, o zip, o Πλάτων, skartados κτλ)

β) Αφορμή στάθηκε ένα πολύ εύστοχο ποστ του πολυαγαπημένου μου macedon περί αναλυτικής σκέψης και Πίστης με τη γνωστή πλέον δημοσίευση στο Science, σε ίδιο μήκος κύματος με το τελευταίο σου βίντεο που πόσταρες.

Παρ'ολα αυτά εγώ εστίασα ΜΟΝΟ στην Αναλυτική Σκέψη και πως αυτή μπορεί να δώσει απαντήσεις ΤΟΣΟ σε φυσικά προβλήματα ΟΣΟ και σε Θεολογικά προβλήματα.

Η Αρχή της Απροσδιοριστίας και η Κβαντομηχανική επιστρατεύτηκαν από εμένα για να καταδείξω την ΑΔΥΝΑΜΙΑ της Αναλυτικής Σκέψης να δώσει απαντήσεις σε φυσικά προβλήματα και τον παράπλευρο αντίκτυπο που είχε σε κραταιά Φιλοσοφικά ρεύματα και ΜΟΝΟΝ.

Το ξεκαθαρίζω σε πολλά ποστ μου αυτό.

Όσον αφορά τον αν η Αναλυτική Σκέψη μπορεί να δώσει απαντήσεις σε Θεολογικά ζητήματα συμφωνώ απόλυτα με την έξυπνη παρατήρησή σου περι "κακά ορισμένου προβλήματος" όπως φαίνεται και από δικό μου πολύ προγενέστερο ποστ.

"PanosT

Μπορεί ποτέ ένα τέτοιο Εργαλείο Σκέψης (edit η Αναλυτική Σκέψη εννοώ) να δώσει Απαντήσεις περί Θεού Δημιουργίας, Θρησκείας κτλ?

Με ποιες ΑΡΧΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΒΑΣΕΙ ΠΟΙΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΕΞΙΣΩΣΕΩΝ???

Επειδή ακριβώς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ τα σχετικά αρχικά δεδομένα ούτε πολύ περισσότερο οι απαραίτητοι ΝΟΜΟΙ, χρησιμοπούνται αναγκαστικά, και ίσως από δόλο, ΜΟΝΟ ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ (π.χ σύλληψη μόνο μετά από ένωση σπερματοζωαρίου και ωαρίου) μια προφανής λύση που δίνεται ΑΒΙΑΣΤΑ (για τους μη-γνώστες) είναι η ΑΔΥΝΑΤΗ (π.χ δεν γίνεται σύλληψη με το Λόγο του Θεού σε...ΠΑΡΘΕΝΑ).
"

Το οποίο βρίσκεται εδώ.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=9&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=11379

Πες μου αν σε κάλυψα?

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 16:41:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Industrial_Angel

Εγώ σε αντίθεση με εσένα δεν επικαλούμαι ανώνυμα τον χ ή τον ψ κολλητό μου. Γιατί και εγώ μπορώ να σου πω ότι γνώρισα ένα βοσκό στην Κρήτη, αγράμματο και γέρο, που είχε συλλάβει μόνος του κάποιες από τις αρχές της θεωρίας αριθμών επειδή καθόταν και μετρούσε τα γίδια του, ο οποίος ήταν άθεος. Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να διασταυρωθεί.


Οι ανώνυμες απόψεις κορυφαίων Φυσικών απλά ΚΑΤΕΓΡΑΦΗΣΑΝ και δεν χρησιμοποιήθηκαν ΟΥΔΕΠΟΤΕ εκ μέρους μου ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΚΑΤΙ.

ΟΛΕΣ μου οι ερωτήσεις ήταν ΑΠ'ΕΥΘΕΙΑΣ σ'εσάς (όπως ήταν και σ'αυτούς) χωρίς να βλέπω που θα μπορούσατε να είχατε "παγιδευτεί" εκ μέρους μου.

Ακόμα και αν δεν είχα ποστάρει τις εν λόγω απόψεις κανένα από τα επόμενα ποστς μου δεν θα ήταν διαφορετικό προς εσάς.

quote:

Εγώ αυτό που έκανα ήταν το εξής. Να ποστάρω ένα βιντεακι, όπου φαίνονται οι φάτσες και ακούγεται η φωνή συγκεκριμένων ανθρώπων της επιστήμης. Ένας από τους οποίους είναι και ο θεμελιωτής της θεωρίας των χορδών. Καλό είναι να ακούσεις τι λένε αυτοί.

Είναι δικαίωμά σου να μη πιστεύεις όσα έχω γράψει αλλά ακόμα και οι δύο απόψεις που σας μετέφερα ήταν μετά από τέτοιου είδους τοποθετήσεις που αναφέρεις.

Αν υπήρχε ένα βιντεάκι όπου ο δημοσιογράφος να χρησιμοποιεί την δική μου επιχειρηματολογία μετά από τις παραπάνω τοποθέτησεις και είχαμε τις σχετικές απαντήσεις των σοβαρών επιστημόνων θα βγάζαμε πολύ χρήσιμα συμπεράσματα.

Ο πραγματικός πρωτοπόρος στη θεωρία των χορδών όπως και ο δικός μας ο Νανόπουλος που ασχολήθηκε σοβαρά με το θέμα με πολύ καλά πειραματικά αποτελέσματα είναι "παρκαρισμένοι" αυτή τη στιγμή.

quote:

quote:
Διότι, όσο δύσκολο και να σου φαίνεται, ακόμα και ο δεύτερος Επιστήμονας φιλοσοφούσε και δε θεολογούσε/θρησκειολογούσε, αλλά σε δικαιολογώ διότι αυτά είναι ψιλά γράμματα για φοιτητές και αν πήγαινες εσύ να του ανοίξεις τέτοιου είδους συζήτηση (μεγαλομέτοχος της Intel αν σ'ενδιαφέρει) το πιο πιθανό είναι να σου χάριζε απλά ένα χαμόγελο συμπαθείας και κατανόησης...

Μάλλον ρεπουμπλικάνος θα ήταν για αυτό... Βρε μπαγάσα, ξέρεις και τις αντιδράσεις μεταξύ ανθρώπων χωρίς να τους γνωρίζεις; Να σε ρωτήσω ρε μάγε...πότε θα τσακωθώ με τη γκόμενά μου;


Ερώτηση παγίδα εεεε?
Αφού δεν έχεις γκόμενα ρε συ αυτή την περίοδο...

Σοβαρά πάντως.
α) Η Intel και κάθε Intel καταλαβαίνεις ακόμα και εσύ ότι είναι πέρα και πάνω από κόμματα.

β) Μπορείς να μην πιστεύεις ΤΙΠΟΤΑ από αυτά που έχω γράψει αλλά η επιχειρηματολογία μου δεν αλλάζει από τις γνωριμίες μου.
Είναι εκεί και περιμένει τους τολμηρότερους από εσάς να την αντικρούσετε.

Τα λέμε αύριο guys!

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 09/07/2012 16:43:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 17:31:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Παρ'ολα αυτά εγώ εστίασα ΜΟΝΟ στην Αναλυτική Σκέψη και πως αυτή μπορεί να δώσει απαντήσεις ΤΟΣΟ σε φυσικά προβλήματα ΟΣΟ και σε Θεολογικά προβλήματα.

Είπαμε ότι δεν μπορεί να δώσει άμεσα. Αλλά οφείλεις να αναγνωρίσεις ότι στέρησε από τη θεολογία ένα πολύ ουσιώδες επιχείρημα. Το αν και κατά πόσον είναι ορατή η "θεϊκή παρέμβαση" στα φαινόμενα. Δεν έχουμε πλέον ανάγκη το Δία ή το Θωρ για να εξηγήσουμε τον κεραυνό, ούτε τον Ποσειδώνα για τη φουρτούνα.

quote:
Η Αρχή της Απροσδιοριστίας και η Κβαντομηχανική επιστρατεύτηκαν από εμένα για να καταδείξω την ΑΔΥΝΑΜΙΑ της Αναλυτικής Σκέψης να δώσει απαντήσεις σε φυσικά προβλήματα και τον παράπλευρο αντίκτυπο που είχε σε κραταιά Φιλοσοφικά ρεύματα και ΜΟΝΟΝ.


Πολλές αδυναμίες έχει η σκέψη. So what? Και ο άνθρωπος εν γένει έχει αδυναμίες. So what?


Ακόμα και οι φράση "οι κατσίκες δεν πετάνε" δεν μπορεί να αποδειχθεί πειραματικά με τον τρόπο που αποδεικνύουμε προτάσεις στα μαθηματικά. Γιατί θα πρέπει να το αποδείξουμε για κάθε (ανάποδο Α) κατσίκα που έζησε, ζει και θα ζήσει. Μια ουσιώδης αδυναμία του πειράματος είναι ότι αποτελεί στιγμιότυπο της φύσης όχι διαρκή εικόνα. Οπότε πού θες να καταλήξεις;


quote:

Οι ανώνυμες απόψεις κορυφαίων Φυσικών απλά ΚΑΤΕΓΡΑΦΗΣΑΝ και δεν χρησιμοποιήθηκαν ΟΥΔΕΠΟΤΕ εκ μέρους μου ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΚΑΤΙ.



Τι πάει να πει απλώς κατεγράφησαν; Δεν ήταν σχετικές με το θέμα; Τις έγραψες για random λόγους; Μήπως και τα post σου χαρακτηρίζονται από απροσδιοριστία;


quote:
ΟΛΕΣ μου οι ερωτήσεις ήταν ΑΠ'ΕΥΘΕΙΑΣ σ'εσάς (όπως ήταν και σ'αυτούς) χωρίς να βλέπω που θα μπορούσατε να είχατε "παγιδευτεί" εκ μέρους μου.

Ακόμα και αν δεν είχα ποστάρει τις εν λόγω απόψεις κανένα από τα επόμενα ποστς μου δεν θα ήταν διαφορετικό προς εσάς.



Δε σε κατηγόρησα για κάτι τέτοιο. Απλώς είπα ότι η επίκληση σε ανώνυμη αυθεντία είναι ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΟ και κακό επιχείρημα.

By the way, ο βοσκός που περιέγραψα είναι υπαρκτό πρόσωπο. Αν θες με πιστεύεις.


quote:
Είναι δικαίωμά σου να μη πιστεύεις όσα έχω γράψει αλλά ακόμα και οι δύο απόψεις που σας μετέφερα ήταν μετά από τέτοιου είδους τοποθετήσεις που αναφέρεις.

Τι εννοείς "τέτοιου είδους τοποθετήσεις".


quote:
Αν υπήρχε ένα βιντεάκι όπου ο δημοσιογράφος να χρησιμοποιεί την δική μου επιχειρηματολογία μετά από τις παραπάνω τοποθέτησεις και είχαμε τις σχετικές απαντήσεις των σοβαρών επιστημόνων θα βγάζαμε πολύ χρήσιμα συμπεράσματα.

Είναι αποσπάσματα από διαλέξεις, ομιλίες και συνεντεύξεις. Αν κάποιος έχει όρεξη να ψάξει θα δει ότι υπάρχουν απαντήσεις για όλα.


quote:
Ο πραγματικός πρωτοπόρος στη θεωρία των χορδών όπως και ο δικός μας ο Νανόπουλος που ασχολήθηκε σοβαρά με το θέμα με πολύ καλά πειραματικά αποτελέσματα είναι "παρκαρισμένοι" αυτή τη στιγμή.

Παρκαρισμένοι;


quote:
Ερώτηση παγίδα εεεε?
Αφού δεν έχεις γκόμενα ρε συ αυτή την περίοδο...


Ελεύθερη χώρα είμαστε. Ο καθένας πιστεύει ό,τι θέλει.


quote:
Σοβαρά πάντως.
α) Η Intel και κάθε Intel καταλαβαίνεις ακόμα και εσύ ότι είναι πέρα και πάνω από κόμματα.

Χμ...όχι. Ξαναρώτα το φίλο σου πώς κάνουν fund raising τα κόμματα στην Αμερική και πώς το πολιτικό τους πρόγραμμα σχετίζεται με εταιρείες. Ο κωμικός Robin Williams είχε πει σε μια παράσταση ότι κανονικά οι πολιτικοί έπρεπε να εμφανίζονται όπως οι οδηγοί αγώνων αυτοκινήτου με φόρμες που να έχουν λογότυπα εταιρειών πάνω για να ξέρουμε ποιος χορηγεί ποιον και πώς εξηγούνται οι απόψεις του.


quote:
β) Μπορείς να μην πιστεύεις ΤΙΠΟΤΑ από αυτά που έχω γράψει αλλά η επιχειρηματολογία μου δεν αλλάζει από τις γνωριμίες μου.
Είναι εκεί και περιμένει τους τολμηρότερους από εσάς να την αντικρούσετε.


Η οποία ποια είναι τελικά;


quote:
Επειδή ακριβώς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ τα σχετικά αρχικά δεδομένα ούτε πολύ περισσότερο οι απαραίτητοι ΝΟΜΟΙ, χρησιμοπούνται αναγκαστικά, και ίσως από δόλο, ΜΟΝΟ ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ (π.χ σύλληψη μόνο μετά από ένωση σπερματοζωαρίου και ωαρίου) μια προφανής λύση που δίνεται ΑΒΙΑΣΤΑ (για τους μη-γνώστες) είναι η ΑΔΥΝΑΤΗ (π.χ δεν γίνεται σύλληψη με το Λόγο του Θεού σε...ΠΑΡΘΕΝΑ).


Αν σου έφερνα σήμερα 15χρονη κοπέλα, παρθένα και έγκυο, θα την πίστευες;

(Είναι το ίδιο ερώτημα με το δικαστήριο και τον πατροκτόνο στην ουσία, χάρη στην ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ σκέψη δεν πιστεύουμε τον κάθε παλαβό που λέει ότι ακούει το Θεό. Και αυτό είναι μια μικρή πρόοδος. Όλοι λίγο πολύ σκέφτονται όπως πρέπει, δηλαδή όπως οι άθεοι. Απλώς διαφωνούμε για τον χιλιοστό παλαβό που έτυχε να έζησε πριν από 3000 χρόνια απλώς και μόνο επειδή έγραψε την άποψη του σε ένα βιβλίο εξίσου αρχαίο. Αφού συμφωνούμε για τους 999 παλαβούς μοιραίο είναι να συμφωνήσουμε ΚΑΠΟΤΕ για το χιλιοστό)/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 17:39:43  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Θεός αν και δεν αποδεικνύεται επιστημονικά η μη ύπαρξή του ΔΕΝ αποτελεί απαραίτητη υπόθεση ή καταλύτη για να συμβεί οτιδήποτε στη φύση.

http://en.wikiquote.org/wiki/Pierre-Simon_Laplace


Όπως φέρεται να έχει πει (αν και δεν είναι διασταυρωμένο ιστορικά) Ο Laplace:

je n'avais pas besoin de cette hypothèse-là.

Δεν έχω ανάγκη για μια τέτοια υπόθεση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 18:21:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Και ποιός είσαι εσύ ρε φίλε,που θα κρίνεις αν ο άλλος υποκρίνεται ή όχι

Εγώ.
quote:
Ο Δάσκαλός μας είσαι?

Ανάλογα πώς θα ξυπνίσω. Αν ξυπνίσω και πω "Ωραία μέρα για να κάνει κάποιος τον δάσκαλο σήμερα" τότε ναι.
quote:
Καταλαβαίνεις τί λές? Βλέπεις τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΓΩΣΙΣΜΟ εδω πέρα.
Εδώ πέρα... τον βλέπω καιρό. Για αυτό αποφάσισα να γελάσω λίγο μαζί του. Ή πολύ.

quote:
Καταλαβαίνεις γιατι σε τρώει?
Εμένα με τρώει. Το ερώτημα είναι, εσένα γιατί σε τρώει;
quote:
Δεν άντεξες και έριξες την μασκα σου.
Ξανά; Πτου ρε πούθτη μου.
quote:
Και κάτι άλλο,ουδέποτε ισχυρίστηκα οτι κατέχω κάτι,προσωπικές απόψεις είναι όλα όσα γράφω.
Μωρέ, εσύ δεν είσαι το πρόβλημά μου. Η διπροσωπία είναι! Ενίοτε και εσύ μου τη σπας, όταν λες "Αυτό πρέπει να είναι έτσι (αφού το λέει ο τάδε, ο τάδε, ο νόμος της συμπαντικής αγάπης & ευτυχίας κλπ) αλλά ξαναλέω, εσύ προσωπικά δεν με πειράζεις καθόλου (απλά έτυχε να με τσιγγλίσεις, οπότε λέω κάποια αλήθεια βρήκε στα γραπτά μου, ας τον ζωρίσω λίγο να δω what makes him tick).
Είναι σημαντικό, να αρχίσουμε να λειτουργούμε υπο πίεση. Βαρέθηκα τους ευαίσθητους "πνευματικούς" ανθρώπους. Που πήγαν τα balls; Πού πήγε η αυτοπαρατήρηση και η εγρήγορση της συνείδησης;
χιχαχοχοχο.

Γιά να δούμε, ποιανού δούλος είμαστε;

Τριλαλαλιλαλο

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/07/2012 18:35:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 20:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Doctor,σου τα χώνω απο δω πέρα φίλε


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11392&whichpage=11&ARCHIVE=

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 10:49:53  Εμφάνιση Προφίλ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 14:24:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Industrial_Angel

PanosT

quote:
Παρ'ολα αυτά εγώ εστίασα ΜΟΝΟ στην Αναλυτική Σκέψη και πως αυτή μπορεί να δώσει απαντήσεις ΤΟΣΟ σε φυσικά προβλήματα ΟΣΟ και σε Θεολογικά προβλήματα.

Είπαμε ότι δεν μπορεί να δώσει άμεσα. Αλλά οφείλεις να αναγνωρίσεις ότι στέρησε από τη θεολογία ένα πολύ ουσιώδες επιχείρημα. Το αν και κατά πόσον είναι ορατή η "θεϊκή παρέμβαση" στα φαινόμενα. Δεν έχουμε πλέον ανάγκη το Δία ή το Θωρ για να εξηγήσουμε τον κεραυνό, ούτε τον Ποσειδώνα για τη φουρτούνα.


Ουσιώδες επιχείρημα???
Έλα ρε συ.
Βλακώδες ήταν ούτως ή άλλως εξ'αρχής.

Όταν κάποιος προσπαθεί να γίνει βασιλικότερος του βασιλέως για οποιοδήποτε λόγο αυτά παθαίνει.

Η αναντιστοιχία του πνεύματος και της ουσίας των Γραφών με τις πρακτικές που ακολουθήθηκαν από Δυτική (κυρίως) και Ανατολική (σε μικρότερο βαθμό) Εκκλησία είναι εξώφθαλμες.

Η Επιστήμη παράγεται/προάγεται εκεί που υπάρχει χρήμα. Στο Μεσαίωνα το χρήμα το είχαν οι Βασιλιάδες και τα Μοναστήρια οπότε εκεί υπήρχε και επιστημονικό έργο.
Κατά την Αναγέννηση όπου βρέθηκαν και άλλοι χορηγοί καθώς αναπτυσσόταν η μεσαία τάξη η Επιστήμη μπορούσε να υπάρξει και εκτός Εκκλησίας.

Είτε από δόλο είτε από βλακεία η Δυτική Εκκλησία επιτέθηκε στην Επιστήμη και όοοοοολα αυτά που συζητάμε σ'αυτό το thread έχουν να κάνουν με εκείνη την απόφαση.

Για εμένα είναι τόσο ξεκάθαρο το παραπάνω όσο είναι και το γεγονός ότι οι Σταυροφορίες ΔΕΝ έγιναν για την εξάπλωση του Ευαγγελίου (τρομάρα τους).

Η Χριστιανική Πίστη δεν έχει καμμία σχέση μ'αυτές τις πρακτικές. Έχει να κάνει με την πνευματική Αναγέννηση του Ανθρώπου είτε είναι επιστήμονας είτε είναι βοσκός, είτε βασιλιάς είτε πένητας κτλ. Ο Επιστήμονας θα κάνει τη δουλειά του ο βοσκός επίσης, ο βασιλιάς το ίδιο και ο πένητας να κάνει ότι μπορεί ώστε να πάψει να επιβαρύνει ηθελημένα τους υπολοίπους και οι υπόλοιποι ότι μπορούν ώστε αυτός να πάψει να είναι πένητας κτλ.

Αυτή η πνευματική αναγέννηση θα επιφέρει αλλαγές και στην καθημερινότητα των ανθρώπων αφού ο καθένας ξεχωριστά θα προσπαθεί να κάνει τη ζωή του πλησίον του πιο υποφερτή κτλ κτλ.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω διότι κανονικά θα έπρεπε να γράφω κατεβατά τα οποία δεν είναι της παρούσης.


quote:

quote:
Η Αρχή της Απροσδιοριστίας και η Κβαντομηχανική επιστρατεύτηκαν από εμένα για να καταδείξω την ΑΔΥΝΑΜΙΑ της Αναλυτικής Σκέψης να δώσει απαντήσεις σε φυσικά προβλήματα και τον παράπλευρο αντίκτυπο που είχε σε κραταιά Φιλοσοφικά ρεύματα και ΜΟΝΟΝ.


Πολλές αδυναμίες έχει η σκέψη. So what? Και ο άνθρωπος εν γένει έχει αδυναμίες. So what?


Ο Νίτσε ή ο Dawkins ή οι επιστήμονες του βίντεο συμφωνούν με αυτό???


quote:

Ακόμα και οι φράση "οι κατσίκες δεν πετάνε" δεν μπορεί να αποδειχθεί πειραματικά με τον τρόπο που αποδεικνύουμε προτάσεις στα μαθηματικά. Γιατί θα πρέπει να το αποδείξουμε για κάθε (ανάποδο Α) κατσίκα που έζησε, ζει και θα ζήσει. Μια ουσιώδης αδυναμία του πειράματος είναι ότι αποτελεί στιγμιότυπο της φύσης όχι διαρκή εικόνα. Οπότε πού θες να καταλήξεις;

Στο έχω ξαναπεί. Αυτά είναι logic loops τα οποία ως άλλος Γόρδιος Δεσμός δεν λύνονται αλλά κόβονται.

Για παράδειγμα ολόκληρη η κτηνοτροφία για όσους αιώνες γνωρίζουμε έχει στηριχθεί στο γεγονός ότι οι κατσίκες δεν πετάνε, οπότε μένει σ'εσένα αν θες να αποδείξεις κάτι και για ποιο λόγο...


quote:

quote:

Οι ανώνυμες απόψεις κορυφαίων Φυσικών απλά ΚΑΤΕΓΡΑΦΗΣΑΝ και δεν χρησιμοποιήθηκαν ΟΥΔΕΠΟΤΕ εκ μέρους μου ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΚΑΤΙ.


Τι πάει να πει απλώς κατεγράφησαν; Δεν ήταν σχετικές με το θέμα; Τις έγραψες για random λόγους; Μήπως και τα post σου χαρακτηρίζονται από απροσδιοριστία;


Καλόοοο!!!!

Απλώς κατεγράφησαν σημαίνει ότι δεν στηρίχτηκα σ'αυτές ούτε για να αντικρούσω κάποιον από εσάς, ούτε για να σας αποδείξω με πλάγιο τρόπο κάτι, ούτε για να σας καταρρίψω με μια ανώνυμη αυθεντία κάποιο επιχείρημά σας


quote:

quote:
ΟΛΕΣ μου οι ερωτήσεις ήταν ΑΠ'ΕΥΘΕΙΑΣ σ'εσάς (όπως ήταν και σ'αυτούς) χωρίς να βλέπω που θα μπορούσατε να είχατε "παγιδευτεί" εκ μέρους μου.

Ακόμα και αν δεν είχα ποστάρει τις εν λόγω απόψεις κανένα από τα επόμενα ποστς μου δεν θα ήταν διαφορετικό προς εσάς.



Δε σε κατηγόρησα για κάτι τέτοιο. Απλώς είπα ότι η επίκληση σε ανώνυμη αυθεντία είναι ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΟ και κακό επιχείρημα.

By the way, ο βοσκός που περιέγραψα είναι υπαρκτό πρόσωπο. Αν θες με πιστεύεις.


Δεν στήριξα ΚΑΝΕΝΑ επιχείρημα επάνω τους.

Αν κάνω λάθος θα χαρώ να μου ποστάρεις κάποιο quote μου.

quote:

quote:
Είναι δικαίωμά σου να μη πιστεύεις όσα έχω γράψει αλλά ακόμα και οι δύο απόψεις που σας μετέφερα ήταν μετά από τέτοιου είδους τοποθετήσεις που αναφέρεις.

Τι εννοείς "τέτοιου είδους τοποθετήσεις".


Όπως αυτές που ακούγονται στο βίντεο με τους επιστήμονες.

quote:

quote:
Αν υπήρχε ένα βιντεάκι όπου ο δημοσιογράφος να χρησιμοποιεί την δική μου επιχειρηματολογία μετά από τις παραπάνω τοποθέτησεις και είχαμε τις σχετικές απαντήσεις των σοβαρών επιστημόνων θα βγάζαμε πολύ χρήσιμα συμπεράσματα.

Είναι αποσπάσματα από διαλέξεις, ομιλίες και συνεντεύξεις. Αν κάποιος έχει όρεξη να ψάξει θα δει ότι υπάρχουν απαντήσεις για όλα.


Εγώ δεν είδα στο εν λόγω βιντεάκι να τίθεται από δημοσιογράφο πως η αναλυτική σκέψη μπορεί να δώσει απάντηση σε ένα "κακώς ορισμένο μαθηματικά" πρόβλημα όπως είναι αυτό της ύπαρξης ή μη Θεού...

quote:

quote:
Ο πραγματικός πρωτοπόρος στη θεωρία των χορδών όπως και ο δικός μας ο Νανόπουλος που ασχολήθηκε σοβαρά με το θέμα με πολύ καλά πειραματικά αποτελέσματα είναι "παρκαρισμένοι" αυτή τη στιγμή.

Παρκαρισμένοι;


Το "παροπλισμένοι χωρίς κονδύλια και πρόσβαση σε πειράματα (σχεδίαση εκτέλεση)" σου κάνει καλύτερα?


quote:

quote:
Σοβαρά πάντως.
α) Η Intel και κάθε Intel καταλαβαίνεις ακόμα και εσύ ότι είναι πέρα και πάνω από κόμματα.

Χμ...όχι. Ξαναρώτα το φίλο σου πώς κάνουν fund raising τα κόμματα στην Αμερική και πώς το πολιτικό τους πρόγραμμα σχετίζεται με εταιρείες. Ο κωμικός Robin Williams είχε πει σε μια παράσταση ότι κανονικά οι πολιτικοί έπρεπε να εμφανίζονται όπως οι οδηγοί αγώνων αυτοκινήτου με φόρμες που να έχουν λογότυπα εταιρειών πάνω για να ξέρουμε ποιος χορηγεί ποιον και πώς εξηγούνται οι απόψεις του.


Αυτό είναι το πρόβλημά σου Industrial_Angel:
Λες ολόσωστα πράγματα τα οποία όμως δεν έχουν σχέση μ'αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ που συζητάμε.

Βεβαίως υπάρχει το fund raising το οποίο ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ποια επιχείρηση/επιχειρηματίας έδωσε πόσα και σε ποιον. Αυτό με το Ρομπιν Ουιλιαμ ίσως να σήμαινε κάτι σαν υπενθυμιση στο κοινό για κάθε πολιτικό από ποιον τα πήρε στις τελευταίες εκλογές και όχι αποκάλυψη ενός μυστικού λαδώματος.

Τεσπα.
Σε κάθε περίπτωση η Intel ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ σ'αυτή την κατηγορία διότι είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ στον τομέα της.

Επιπλέον πίσω από την προφανή παραγωγή CPU's παίζεται ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΓΕΩΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ γύρω από το υλικό κατασκευής των CPU's.
Για παράδειγμα η Αμερική έχει κοιτάσματα πυριτίου αλλά το πυρίτιο το κρατάνε "τεχνητά" στη ζωή με τα multiple cores κολπάκια τα οποία έχουν και αυτά ένα όριο αλλιώς θα αρχίσουμε ν ψύχουμε τις CPU's με υγρό άζωτο...

Ένα εναλλακτικό υλικό (πάνω στο οποίο εργάζομαι εγώ) είναι το Γερμάνιο το οποίο αν ξεπεράσει κάποια μεγάλα τεχνολογικά προβλήματα θα δώσει γρηγορότερες CPU's σε μικρότερο μέγεθος, με μικρότερη κατανάλωση και λιγότερες ανάγκες σε απαγωγή θερμότητας.

Αλλά μάντεψε τι?
Η Αμερική ΔΕΝ έχει κοιτάσματα Γερμανίου...

Ποιος έχει?
Από το όνομα καταλαβαίνεις ποιος...

Η Γερμανία, με τη Μέρκελ να δίνει 1 ΔΙΣ ευρώ το 2005 για την έρευνα πάνω στο Γερμάνιο!

Μπορείς να φανταστείς τι ΠΟΛΕΜΟΣ γίνονταν στα διεθνή συνέδρια μεταξύ "αμερικανών" και "ευρωπαίων" επιστημόνων???

Τέσπα είσαι μικρούλης ακόμα (με την πολύ καλή έννοια στο λέω) και απονήρευτος στα της Επιστημο/πολιτικο/οικονομικο/γεωστρατηγικής.

Όλους αυτούς τους καθηγητάδες που θαυμάζεις στο youtube τους έχω δει (δεν εννοώ τους ίδιους ακριβώς αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ οκ?) να έρχονται μαλλί με μαλλί υπερασπιζόμενοι ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ πλην των επιστημονικών.

Δεν υπάρχει λοιπόν Αμερικανός πολιτικός σ'αυτό το σύμπαν που να θέλει ή να μπορεί να βλάψει την Ιντελ είτε τον έχει σπονσονάρει είτε όχι.

Το ίδιο ισχύει σε μεγάλο βαθμό και για τη Microsoft.

quote:

quote:
β) Μπορείς να μην πιστεύεις ΤΙΠΟΤΑ από αυτά που έχω γράψει αλλά η επιχειρηματολογία μου δεν αλλάζει από τις γνωριμίες μου.
Είναι εκεί και περιμένει τους τολμηρότερους από εσάς να την αντικρούσετε.


Η οποία ποια είναι τελικά;


Μετά από τόσο διάβασμα που έριξες στο thread ακόμα με ρωτάς???
Με πληγώνεις...

quote:

quote:
Επειδή ακριβώς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ τα σχετικά αρχικά δεδομένα ούτε πολύ περισσότερο οι απαραίτητοι ΝΟΜΟΙ, χρησιμοπούνται αναγκαστικά, και ίσως από δόλο, ΜΟΝΟ ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ (π.χ σύλληψη μόνο μετά από ένωση σπερματοζωαρίου και ωαρίου) μια προφανής λύση που δίνεται ΑΒΙΑΣΤΑ (για τους μη-γνώστες) είναι η ΑΔΥΝΑΤΗ (π.χ δεν γίνεται σύλληψη με το Λόγο του Θεού σε...ΠΑΡΘΕΝΑ).


Αν σου έφερνα σήμερα 15χρονη κοπέλα, παρθένα και έγκυο, θα την πίστευες;

(Είναι το ίδιο ερώτημα με το δικαστήριο και τον πατροκτόνο στην ουσία, χάρη στην ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ σκέψη δεν πιστεύουμε τον κάθε παλαβό που λέει ότι ακούει το Θεό. Και αυτό είναι μια μικρή πρόοδος. Όλοι λίγο πολύ σκέφτονται όπως πρέπει, δηλαδή όπως οι άθεοι. Απλώς διαφωνούμε για τον χιλιοστό παλαβό που έτυχε να έζησε πριν από 3000 χρόνια απλώς και μόνο επειδή έγραψε την άποψη του σε ένα βιβλίο εξίσου αρχαίο. Αφού συμφωνούμε για τους 999 παλαβούς μοιραίο είναι να συμφωνήσουμε ΚΑΠΟΤΕ για το χιλιοστό)/


Για πάρε μάτι για το "χιλιστό" παλαβό τι "έγραψε" στο αρχαίο βιβλίο του...

Πρώτο τεμάχιο

Μτ Κα‐42 λέγει αὐτοῖς ὁ ᾿Ιησοῦς· οὐδέποτε ἀνέγνωτε ἐν ταῖς γραφαῖς, λίθον ὃν ἀπεδοκίμασαν οἱ οἰκοδομοῦντες, οὗτος ἐγενήθη εἰς κεφαλὴν γωνίας· παρὰ Κυρίου ἐγένετο αὕτη, καὶ ἔστι θαυμαστὴ ἐν ὀφθαλμοῖςἡμῶν;

Μτ Κα‐43 διὰ τοῦτο λέγω ὑμῖν ὅτι ἀρθήσεται ἀφ᾿ ὑμῶν ἡ βασιλεία τοῦ Θεοῦ καὶ δοθήσεται ἔθνει ποιοῦντι τοὺς καρποὺς αὐτῆς·

Μτ Κα‐44 καὶ ὁ πεσὼν ἐπὶ τὸν λίθον τοῦτον συνθλασθήσεται· ἐφ᾿ ὃν δ᾿ ἂν πέσῃ, λικμήσει αὐτόν.

Δεύτερο τεμάχιο,

Μτ Κδ‐35 ὁ οὐρανὸς καὶ ἡ γῆ παρελεύσονται, οἱ δὲ λόγοι μου οὐ μὴ παρέλθωσι.

Δεν χρειάζεται καν Αναλυτική Σκέψη για να καταλάβεις ότι από τον "χιλιοστό" δεν πρόκειται να απαλλαγείς ΠΟΤΕ.

Ακόμα χειρότερα, αν βάλουμε και την Αναλυτική Σκέψη στο παιχνίδι, επειδή τα παραπάνω έχουν γραφεί εδώ και 2000 χρόνια και για όσο δεν απαλλάσεσαι από Αυτόν υπερισχύει το σενάριο της Θεικότητας.

Όποιος θέλει βέβαια μπορεί να επιμένει και στο σενάριο του ιδιαίτερα "κωλόφαρδου" παλαβού...


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2012, 23:41:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ουσιώδες επιχείρημα???
Έλα ρε συ.
Βλακώδες ήταν ούτως ή άλλως εξ'αρχής.



Συγγνώμη ρε ΠάνοςΤ αλλά το επιχείρημα," ο κόσμος φαίνεται να έχει "σχεδιαστεί" και τα φαινόμενα "επιτελούν ένα σκοπό"" δεν είναι κλασσικό και πανάρχαιο θεολογικό επιχείρημα, ακόμα και της Χριστιανικής πίστης; Δεν κρίνω τα δικά σου επιχειρήματα μόνο αλλά αυτά που έχουν εμφανιστεί κατά καιρούς.


Το ότι είναι βλακώδες ως επιχείρημα, το λες εσύ ΣΗΜΕΡΑ κάτω από το πρίσμα της σύγχρονης επιστήμης. Και αυτό με οδηγεί στο να τονίσω κάτι άλλο. Το πόσο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ είναι η πίστη σε θρησκείες (ακόμα και στις ίδιες θρησκείες) ΤΟΤΕ με σήμερα. Πόσο διαφορετική είναι η πίστη η ΔΙΚΗ σου από την πίστη των ομόθρησκών σου Βυζαντινών του 9ου αιώνα για παράδειγμα; Η ιδέα του Θεού έχει συρρικνωθεί και τροποποιηθεί αισθητά στο πέρασμα των αιώνων, γεγονός που οφείλεται πέρα από κάθε αμφιβολία και στην ανάπτυξη της επιστήμης.

quote:
Ο Νίτσε ή ο Dawkins ή οι επιστήμονες του βίντεο συμφωνούν με αυτό???

Γιατί να μη συμφωνούν; Ο ίδιος ο Dawkins έχει πει ότι η θρησκεία είναι ένα παραπροϊόν της εξέλιξης και ότι προκύπτει από αδυναμίες του ανθρώπινου τρόπου σκέψης.


quote:
Στο έχω ξαναπεί. Αυτά είναι logic loops τα οποία ως άλλος Γόρδιος Δεσμός δεν λύνονται αλλά κόβονται.

Για παράδειγμα ολόκληρη η κτηνοτροφία για όσους αιώνες γνωρίζουμε έχει στηριχθεί στο γεγονός ότι οι κατσίκες δεν πετάνε, οπότε μένει σ'εσένα αν θες να αποδείξεις κάτι και για ποιο λόγο...




Το ερώτημα που μου κάνεις για το αν υπάρχει Θεός είναι σα να με ρωτάς αν οι κατσίκες πετάνε. ΞΕΡΩ και ξέρεις ότι δεν πετάνε. ΕΧΩ στηρίξει ΠΟΛΛΑ στο ότι δεν πετάνε αλλά δεν μπορώ να σου δώσω κάποια απόλυτη απόδειξη για το ότι δεν πετάνε.


quote:
Εγώ δεν είδα στο εν λόγω βιντεάκι να τίθεται από δημοσιογράφο πως η αναλυτική σκέψη μπορεί να δώσει απάντηση σε ένα "κακώς ορισμένο μαθηματικά" πρόβλημα όπως είναι αυτό της ύπαρξης ή μη Θεού


Οι νευροεπιστήμονες είπαν συγκεκριμένα πράγματα, ο φυσικός είπε συγκεριμένα πράγματα. Όπως επίσης συγκεκριμένα πράγματα έλεγαν και οι έρευνες που πόσταρα κανά 2 σελίδες πριν για το ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει την τάση να εφεύρει θρησκείες. Επισής έχει την τάση να αναζητάει κανονικότητες και συσχετισμούς ακόμα και εκεί που δεν υπάρχουν.


quote:
Βεβαίως υπάρχει το fund raising το οποίο ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ποια επιχείρηση/επιχειρηματίας έδωσε πόσα και σε ποιον. Αυτό με το Ρομπιν Ουιλιαμ ίσως να σήμαινε κάτι σαν υπενθυμιση στο κοινό για κάθε πολιτικό από ποιον τα πήρε στις τελευταίες εκλογές και όχι αποκάλυψη ενός μυστικού λαδώματος.

Τεσπα.
Σε κάθε περίπτωση η Intel ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ σ'αυτή την κατηγορία διότι είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ στον τομέα της.


Μα δεν είπα για λάδωμα. Μίλησα ακριβώς για fund raising ;)


Αυτό που έγραψα και ισχύει είναι ότι στην Αμερική υπάρχει διαπλοκή (γνωστή δημοσίως όπως είπες) μεταξύ εταιρειών, κομμάτων και θρησκευτικών παραγόντων σε τέτοιο βαθμό που μπορεί να ασκεί επιρροή ακόμα και σε επιστημονικά θέματα. Για παράδειγμα οι εταιρείες πετρελαίου θέλουν να πείσουν την ανθρωπότητα ότι η πλανητική υπερθέρμανση είναι "απλώς μια θεωρία".


quote:
Μπορείς να φανταστείς τι ΠΟΛΕΜΟΣ γίνονταν στα διεθνή συνέδρια μεταξύ "αμερικανών" και "ευρωπαίων" επιστημόνων???

Τέσπα είσαι μικρούλης ακόμα (με την πολύ καλή έννοια στο λέω) και απονήρευτος στα της Επιστημο/πολιτικο/οικονομικο/γεωστρατηγικής.

Όλους αυτούς τους καθηγητάδες που θαυμάζεις στο youtube τους έχω δει (δεν εννοώ τους ίδιους ακριβώς αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ οκ?) να έρχονται μαλλί με μαλλί υπερασπιζόμενοι ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ πλην των επιστημονικών.

Δεν υπάρχει λοιπόν Αμερικανός πολιτικός σ'αυτό το σύμπαν που να θέλει ή να μπορεί να βλάψει την Ιντελ είτε τον έχει σπονσονάρει είτε όχι.

Το ίδιο ισχύει σε μεγάλο βαθμό και για τη Microsoft.



Το ίδιο λέμε. Και επιμένω ότι ο φίλος σου είναι μάλλον Ρεμπουμπλικάνος

quote:
Για πάρε μάτι για το "χιλιστό" παλαβό τι "έγραψε" στο αρχαίο βιβλίο του...

Πρώτο τεμάχιο

Μτ Κα‐42 λέγει αὐτοῖς ὁ ᾿Ιησοῦς· οὐδέποτε ἀνέγνωτε ἐν ταῖς γραφαῖς, λίθον ὃν ἀπεδοκίμασαν οἱ οἰκοδομοῦντες, οὗτος ἐγενήθη εἰς κεφαλὴν γωνίας· παρὰ Κυρίου ἐγένετο αὕτη, καὶ ἔστι θαυμαστὴ ἐν ὀφθαλμοῖςἡμῶν;

Μτ Κα‐43 διὰ τοῦτο λέγω ὑμῖν ὅτι ἀρθήσεται ἀφ᾿ ὑμῶν ἡ βασιλεία τοῦ Θεοῦ καὶ δοθήσεται ἔθνει ποιοῦντι τοὺς καρποὺς αὐτῆς·

Μτ Κα‐44 καὶ ὁ πεσὼν ἐπὶ τὸν λίθον τοῦτον συνθλασθήσεται· ἐφ᾿ ὃν δ᾿ ἂν πέσῃ, λικμήσει αὐτόν.

Δεύτερο τεμάχιο,

Μτ Κδ‐35 ὁ οὐρανὸς καὶ ἡ γῆ παρελεύσονται, οἱ δὲ λόγοι μου οὐ μὴ παρέλθωσι.



Γιατί να δώσω βάση στο βιβλίο αυτού του Παλαβού;

quote:
Δεν χρειάζεται καν Αναλυτική Σκέψη για να καταλάβεις ότι από τον "χιλιοστό" δεν πρόκειται να απαλλαγείς ΠΟΤΕ.

Μου αρκεί ότι ξέρω ότι δεν κατοικώ στην επίπεδη γη που κατοικεί αυτός :)

quote:
Ακόμα χειρότερα, αν βάλουμε και την Αναλυτική Σκέψη στο παιχνίδι, επειδή τα παραπάνω έχουν γραφεί εδώ και 2000 χρόνια και για όσο δεν απαλλάσεσαι από Αυτόν υπερισχύει το σενάριο της Θεικότητας.

Όποιος θέλει βέβαια μπορεί να επιμένει και στο σενάριο του ιδιαίτερα "κωλόφαρδου" παλαβού...


Ξέρεις για πόσα χρόνια η ανθρωπότητα πίστευε ότι η Γη είναι επίπεδη; Στην αρχαιότητα ίσως να υπήρχαν 3-4 σοφοί (ακριβώς τόσοι όμως) που να το είχαν ψυλλιαστεί και οι υπόλοιποι κοιμόντουσαν τον ύπνο του δικαίου. Μη μου βάζεις ως επιχείρημα αυτό.

FALLACY OF MASS APPEAL
The logical fallacy of arguing that something is "correct" or "true" because a majority of the population thinks so. This is commonly used by both advertisers and politicians. Just because something is popular, does not mean it is "right." In fact, a cynic might argue that being popular probably makes it "wrong."


Έχουμε φτάσει (επιεικώς) στα 4 logical fallacies και πιστεύω έχεις μέλλον.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2012, 12:21:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Industrial_Angel

PanosT

quote:
Ουσιώδες επιχείρημα???
Έλα ρε συ.
Βλακώδες ήταν ούτως ή άλλως εξ'αρχής.

Συγγνώμη ρε ΠάνοςΤ αλλά το επιχείρημα," ο κόσμος φαίνεται να έχει "σχεδιαστεί" και τα φαινόμενα "επιτελούν ένα σκοπό"" δεν είναι κλασσικό και πανάρχαιο θεολογικό επιχείρημα, ακόμα και της Χριστιανικής πίστης; Δεν κρίνω τα δικά σου επιχειρήματα μόνο αλλά αυτά που έχουν εμφανιστεί κατά καιρούς.


Φίλε μου δεν μου τα λες ΚΑΘΟΛΟΥ καλά...

Η παραπάνω απάντησή μου περί βλακώδους επιχειρήματος ήταν ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΣΟΥ ΤΗ ΘΕΣΗ

quote:

Αλλά οφείλεις να αναγνωρίσεις ότι στέρησε από τη θεολογία ένα πολύ ουσιώδες επιχείρημα. Το αν και κατά πόσον είναι ορατή η "θεϊκή παρέμβαση" στα φαινόμενα. Δεν έχουμε πλέον ανάγκη το Δία ή το Θωρ για να εξηγήσουμε τον κεραυνό, ούτε τον Ποσειδώνα για τη φουρτούνα.

και όχι για το

"" ο κόσμος φαίνεται να έχει "σχεδιαστεί" και τα φαινόμενα "επιτελούν ένα σκοπό""

το οποίο δεν έχει καμμία σχέση με το αρχικό σου quote.

Αυτό τι είδους...fallacy είναι ρε μεγάλε???

Αυτά τα φθηνά κολπάκια εκεί που σε παίρνει και όχι σε εμένα!

quote:

Το ότι είναι βλακώδες ως επιχείρημα, το λες εσύ ΣΗΜΕΡΑ κάτω από το πρίσμα της σύγχρονης επιστήμης. Και αυτό με οδηγεί στο να τονίσω κάτι άλλο. Το πόσο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ είναι η πίστη σε θρησκείες (ακόμα και στις ίδιες θρησκείες) ΤΟΤΕ με σήμερα. Πόσο διαφορετική είναι η πίστη η ΔΙΚΗ σου από την πίστη των ομόθρησκών σου Βυζαντινών του 9ου αιώνα για παράδειγμα; Η ιδέα του Θεού έχει συρρικνωθεί και τροποποιηθεί αισθητά στο πέρασμα των αιώνων, γεγονός που οφείλεται πέρα από κάθε αμφιβολία και στην ανάπτυξη της επιστήμης.

Μου αρέσει που βγάζεις και συμπεράσματα πάντως, στηρίζομενος σε φθηνά τερτίπια που θυμίζουν μικροαπατεώνα της οδού Αθηνάς...


quote:

quote:
Ο Νίτσε ή ο Dawkins ή οι επιστήμονες του βίντεο συμφωνούν με αυτό???

Γιατί να μη συμφωνούν; Ο ίδιος ο Dawkins έχει πει ότι η θρησκεία είναι ένα παραπροϊόν της εξέλιξης και ότι προκύπτει από αδυναμίες του ανθρώπινου τρόπου σκέψης.


Αφήνοντας και εγώ το Νίτσε διότι κάνει τσιζ να πω ότι αφού συνεχίζουμε να έχουμε αδυναμίες του ανθρώπινου τρόπου σκέψης και μάλιστα ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΕΣ ακόμα και για ζητήματα του φυσικού κόσμου καλά κάνουμε και έχουμε ακόμα θρησκείες...

Όταν τις ξεπεράσουμε αυτές τις αδυναμίες ως ανθρωπότητα το ξανασυζητάμε.

quote:

quote:
Στο έχω ξαναπεί. Αυτά είναι logic loops τα οποία ως άλλος Γόρδιος Δεσμός δεν λύνονται αλλά κόβονται.

Για παράδειγμα ολόκληρη η κτηνοτροφία για όσους αιώνες γνωρίζουμε έχει στηριχθεί στο γεγονός ότι οι κατσίκες δεν πετάνε, οπότε μένει σ'εσένα αν θες να αποδείξεις κάτι και για ποιο λόγο...




Το ερώτημα που μου κάνεις για το αν υπάρχει Θεός είναι σα να με ρωτάς αν οι κατσίκες πετάνε.


Πότε σε ρώτησα κάτι τέτοιο???

quote:

ΞΕΡΩ και ξέρεις ότι δεν πετάνε. ΕΧΩ στηρίξει ΠΟΛΛΑ στο ότι δεν πετάνε αλλά δεν μπορώ να σου δώσω κάποια απόλυτη απόδειξη για το ότι δεν πετάνε.

Πότε σου ζήτησα κάτι τέτοιο???

Μόνος σου ρωτάς, μόνος σου απαντάς/σχολιάζεις και βγάζεις και συμπεράσματα από πάνω...

quote:

quote:
Εγώ δεν είδα στο εν λόγω βιντεάκι να τίθεται από δημοσιογράφο πως η αναλυτική σκέψη μπορεί να δώσει απάντηση σε ένα "κακώς ορισμένο μαθηματικά" πρόβλημα όπως είναι αυτό της ύπαρξης ή μη Θεού


Οι νευροεπιστήμονες είπαν συγκεκριμένα πράγματα, ο φυσικός είπε συγκεριμένα πράγματα. Όπως επίσης συγκεκριμένα πράγματα έλεγαν και οι έρευνες που πόσταρα κανά 2 σελίδες πριν για το ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει την τάση να εφεύρει θρησκείες. Επισής έχει την τάση να αναζητάει κανονικότητες και συσχετισμούς ακόμα και εκεί που δεν υπάρχουν.


Έλα ρε συ???
Δεν μας λένε και που εδράζεται η μνήμη που λογικά είναι πιο εύκολο από τα παραπάνω περισπούδαστα???

Για να είμαι ειλικρινής την παραπάνω παπαντζα την έχω ακούσει μέχρι στιγμής από Ψυχοεπιστήμονες και όχι από νευροεπιστήμονες, αλλά για να το λες εσύ σε πιστεύω.

Χωρίς απόδειξη αυτή είναι από τις μεγαλύτερες ΠΑΠΑΝΤΖΕΣ είτε το ισχυρίζονται οι μεν είτε οι δε είτε και οι δύο μαζί.


quote:

quote:
Για πάρε μάτι για το "χιλιστό" παλαβό τι "έγραψε" στο αρχαίο βιβλίο του...

Πρώτο τεμάχιο

Μτ Κα‐42 λέγει αὐτοῖς ὁ ᾿Ιησοῦς· οὐδέποτε ἀνέγνωτε ἐν ταῖς γραφαῖς, λίθον ὃν ἀπεδοκίμασαν οἱ οἰκοδομοῦντες, οὗτος ἐγενήθη εἰς κεφαλὴν γωνίας· παρὰ Κυρίου ἐγένετο αὕτη, καὶ ἔστι θαυμαστὴ ἐν ὀφθαλμοῖςἡμῶν;

Μτ Κα‐43 διὰ τοῦτο λέγω ὑμῖν ὅτι ἀρθήσεται ἀφ᾿ ὑμῶν ἡ βασιλεία τοῦ Θεοῦ καὶ δοθήσεται ἔθνει ποιοῦντι τοὺς καρποὺς αὐτῆς·

Μτ Κα‐44 καὶ ὁ πεσὼν ἐπὶ τὸν λίθον τοῦτον συνθλασθήσεται· ἐφ᾿ ὃν δ᾿ ἂν πέσῃ, λικμήσει αὐτόν.

Δεύτερο τεμάχιο,

Μτ Κδ‐35 ὁ οὐρανὸς καὶ ἡ γῆ παρελεύσονται, οἱ δὲ λόγοι μου οὐ μὴ παρέλθωσι.



Γιατί να δώσω βάση στο βιβλίο αυτού του Παλαβού;


Μα για να κάνεις πλάκα σ'εμάς τους θρησκευόμενους όπως ο macedon.

Από τα πολλά γέλια έχει αποσυρθεί από όλες τις συζητήσεις για να έχει όλο το χρόνο να ξεκαρδίζεται.

quote:

quote:
Δεν χρειάζεται καν Αναλυτική Σκέψη για να καταλάβεις ότι από τον "χιλιοστό" δεν πρόκειται να απαλλαγείς ΠΟΤΕ.

Μου αρκεί ότι ξέρω ότι δεν κατοικώ στην επίπεδη γη που κατοικεί αυτός :)


Αν είχες διαβάσει το "βιβλίο" Του θα σε ρώταγα που στην ευχή το είδες αυτό γραμμένο αλλά δεν πειράζει...

quote:

quote:
Ακόμα χειρότερα, αν βάλουμε και την Αναλυτική Σκέψη στο παιχνίδι, επειδή τα παραπάνω έχουν γραφεί εδώ και 2000 χρόνια και για όσο δεν απαλλάσεσαι από Αυτόν υπερισχύει το σενάριο της Θεικότητας.

Όποιος θέλει βέβαια μπορεί να επιμένει και στο σενάριο του ιδιαίτερα "κωλόφαρδου" παλαβού...


Ξέρεις για πόσα χρόνια η ανθρωπότητα πίστευε ότι η Γη είναι επίπεδη;


So what?

quote:

Στην αρχαιότητα ίσως να υπήρχαν 3-4 σοφοί (ακριβώς τόσοι όμως) που να το είχαν ψυλλιαστεί και οι υπόλοιποι κοιμόντουσαν τον ύπνο του δικαίου.

Μπράβο στους 3-4 σοφούς οι οποίοι γενικώς μιλούσαν για τον Εν, το Οντως Ων, το Ακίνητο Κινούν κτλ κτλ

quote:

Μη μου βάζεις ως επιχείρημα αυτό.

Οοοοπς!
Να το πάλι.

Ποιο επιχείρημα σου έβαλα καλέ???

Σου έγραψα ΑΚΡΙΒΩΣ

quote:
Ακόμα χειρότερα, αν βάλουμε και την Αναλυτική Σκέψη στο παιχνίδι, επειδή τα παραπάνω έχουν γραφεί εδώ και 2000 χρόνια και για όσο δεν απαλλάσεσαι από Αυτόν υπερισχύει το σενάριο της Θεικότητας.

Όποιος θέλει βέβαια μπορεί να επιμένει και στο σενάριο του ιδιαίτερα "κωλόφαρδου" παλαβού...


Σου έγραψα πουθενά για πίστη πολλών ανθρώπων σε μια άποψη/γνώμη και μάλιστα εσφαλμένη???

Εγώ σου έγραψα για τον "παλαβό" τι "έγραψε" και όχι για τους πιστούς του.

Για αυτό και μίλησα περί Θεικότητας ή "κωλοφαρδίας"

Εσύ το προσπερνάς ΚΑΘΩΣ ΔΕ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ, το ανάγεις σε θέμα των πιστών του, επιχειρηματολογείς επ'αυτού του θέματος με τους φιλοσόφους περί επίπεδης Γης και καταλήγεις μάλιστα και σε...fallacy

quote:

FALLACY OF MASS APPEAL
The logical fallacy of arguing that something is "correct" or "true" because a majority of the population thinks so. This is commonly used by both advertisers and politicians. Just because something is popular, does not mean it is "right." In fact, a cynic might argue that being popular probably makes it "wrong."

Ότι και να πίνεις να μας το δώσεις γρήγορα γιατί το έχουμε και εμείς ανάγκη αυτή τη δύσκολη περίοδο...

quote:

Έχουμε φτάσει (επιεικώς) στα 4 logical fallacies και πιστεύω έχεις μέλλον.

Εγώ μέλλον έχω, το δικό σου δυσκολεύομαι να δω.

Με την πρώτη ευκαιρία θα πάρεις και τα άλλα τρία στο χέρι όπου ΚΑΙ εκεί έχεις κάνεις χειρότερα "λογικά" όργια...


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 12/07/2012 12:28:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2012, 14:26:21  Εμφάνιση Προφίλ
ΠάνοςΤ


Ποια είναι η ουσιαστική διαφορά της φράσης "Ο Δίας ρίχνει τον κεραυνό" με τη φράση ο "Δίας ΣΧΕΔΙΑΣΕ τον ουρανό έτσι ώστε να ρίχνει κεραυνούς"; Και γιατί το πρώτο είναι βλακώδες και όχι το δεύτερο;


Είσαι φυσικός, σπουδασμένος και ισχυρίζεσαι ότι αναγνωρίζεις ΣΧΕΔΙΟ και ΣΚΟΠΟ (και τις 2 αυτές ιδιότητες) στα φυσικά φαινόμενα, στο ανθρώπινο σώμα, στο σχήμα των βουνών και στην κίνηση των ηπείρων; Με ποια επιχειρηματολογία; Σε ποιο επιστημονικό σύγγραμμα υπάρχει αυτός ο ισχυρισμός. Εκτός αν μιλάμε φιλοσοφικά και όχι επιστημονικά.

quote:
Μου αρέσει που βγάζεις και συμπεράσματα πάντως, στηρίζομενος σε φθηνά τερτίπια που θυμίζουν μικροαπατεώνα της οδού Αθηνάς...

Άσε τις προσωπικές επιθέσεις. Διαφωνείς με τον ισχυρισμό ότι η ΔΙΚΗ σου πίστη όπως και η πίστη πολλών σύγχρονων ένθεων επιστημόνων απέχει ΠΟΛΥ από την πίστη που είχαν οι ομόθρησκοι τους άνθρωποι το Μεσαίωνα; Διαφωνείς, ναι; όχι; και γιατί;

quote:
Αφήνοντας και εγώ το Νίτσε διότι κάνει τσιζ να πω ότι αφού συνεχίζουμε να έχουμε αδυναμίες του ανθρώπινου τρόπου σκέψης και μάλιστα ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΕΣ ακόμα και για ζητήματα του φυσικού κόσμου καλά κάνουμε και έχουμε ακόμα θρησκείες...

Όταν τις ξεπεράσουμε αυτές τις αδυναμίες ως ανθρωπότητα το ξανασυζητάμε.



Τα έχουμε ξαναπεί. Πιστεύεις και εσύ, όπως και πολλοί άλλοι, στο Θεό των Κενών. Συμπληρώνεις τα κενά, τις αδυναμίες της γνώσης με Θεό. God of the Gaps.

http://en.wikipedia.org/wiki/God_of_the_gaps


Θες να το παίξεις δήθεν ανοιχτόμυαλος αλλά δεν μπορείς να κρατηθείς. Πού στηρίζεται το "ΚΑΛΑ κάνουν και στρέφονται σε θρησκείες"; Ποιος το λέει; Αγνοείς ότι κάτι τέτοιο θα αποτελέσει ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ για την ανθρώπινη σκέψη και έρευνα;


Ξεκινάς να στήνεις επιστημονικοφανή δήθεν ουδέτερα επιχειρήματα αγνοίας και μετά πετάς το συμπέρασμα ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ και στρέφονται στη θρήσκεια. Όχι φίλε μου, υποστηρίζω ότι κάνουν ΚΑΚΩΣ.


quote:
Πότε σε ρώτησα κάτι τέτοιο???



Σου δίνω παραδείγματα για το τι θεωρούμε απόδειξη στις φυσικές επιστήμης και ποιες εγγενείς φιλοσοφικές αδυναμίες έχει αυτό. Δεν υπάρχουν απόλυτες αποδείξεις αλλά αυτό δεν αποτελεί ταβάνι στη γνώση όπως θέλεις να πείσεις.


quote:
Έλα ρε συ???
Δεν μας λένε και που εδράζεται η μνήμη που λογικά είναι πιο εύκολο από τα παραπάνω περισπούδαστα???

Για να είμαι ειλικρινής την παραπάνω παπαντζα την έχω ακούσει μέχρι στιγμής από Ψυχοεπιστήμονες και όχι από νευροεπιστήμονες, αλλά για να το λες εσύ σε πιστεύω.

Χωρίς απόδειξη αυτή είναι από τις μεγαλύτερες ΠΑΠΑΝΤΖΕΣ είτε το ισχυρίζονται οι μεν είτε οι δε είτε και οι δύο μαζί.



Falsum in uno, falsum in omnibus. Λάθος σε ένα, λάθος σε όλα. Αφού δεν απάντησαν αυτό για τη μνήμη, δεν μπορούν να απαντήσουν και το άλλο για τη θρησκεία. Μα καλά δεν καταλαβαίνεις ότι υποπίπτεις διαρκώς σε λογικά λάθη; Προσπαθείς να αποδυναμώσεις ένα επιχείρημα κάνοντας επίθεση όχι στο ίδιο αλλά προβάλλοντας την αδυναμία της επιστήμης να απαντήσει σε ένα άλλο ερώτημα.


Ισχυρίζεσαι ότι μόνο ψυχοεπιστήμονες έχουν γράψει για αυτό. Κάνεις λάθος.


Το χαρακτηρίζεις παπάτζα. Δεν κατάλαβα; Γιατί; Και γιατί δεν έχει απόδειξη;


Γιατί δεν ψάχνεις παραπέρα;

http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=searching-for-god-in-the-brain

Ορίστε διάβασε εδώ. Δες και τι πείραμα έκαναν.


Σε παρακαλώ θερμά να μιλάμε με σοβαρά επιστημονικά επιχειρήματα και όχι με λαϊκίστικες παραπλανητικές απλοποιήσεις.


quote:
Μα για να κάνεις πλάκα σ'εμάς τους θρησκευόμενους όπως ο macedon.

Από τα πολλά γέλια έχει αποσυρθεί από όλες τις συζητήσεις για να έχει όλο το χρόνο να ξεκαρδίζεται.


Σου έχω απαντήσει. Πάρε το βιβλίο σου και πείσε τους Μουσουλμάνους, τους Βουδιστές και τις υπόλοιπες θρησκείες, που έχουν αντίστοιχα βιβλία που λένε αντίστοιχα πράγματα.


quote:
Αν είχες διαβάσει το "βιβλίο" Του θα σε ρώταγα που στην ευχή το είδες αυτό γραμμένο αλλά δεν πειράζει...

Εκεί που το είδαν αυτοί που κυνήγησαν το Γαλιλαίο. Ή μήπως αγνοείς το ιστορικό γεγονός; Ενημερωτικά, στο κομμάτι που ο Ιησούς του Ναυί είπε στον ήλιο να σταθεί, εκεί το διάβασαν αυτοί. Άσχετο, εσύ πιστεύεις ότι τότε σταμάτησε όντως η κίνηση των σωμάτων του ηλιακού συστήματος;

quote:
Ακόμα χειρότερα, αν βάλουμε και την Αναλυτική Σκέψη στο παιχνίδι, επειδή τα παραπάνω έχουν γραφεί εδώ και 2000 χρόνια και για όσο δεν απαλλάσεσαι από Αυτόν υπερισχύει το σενάριο της Θεικότητας.

Όποιος θέλει βέβαια μπορεί να επιμένει και στο σενάριο του ιδιαίτερα "κωλόφαρδου" παλαβού...



Ίσως να το έγραψα υπερβολικά σύντομα. Από το Θεό σου θα απαλλαγούμε (όπως έχουμε απαλλαγεί από τόσους Θεούς του παρελθόντος, το Θωρ, τον Άννουβι, το Δία κτλ κτλ) όταν εκλείψουν οι πιστοί του. Αυτή είναι η άποψη μου. Και σχολιάζω ότι δεν είναι η πρώτη φορά που η ανθρωπότητα έχει παρασυρθεί μαζικά σε πλάνες.

quote:
Εγώ σου έγραψα για τον "παλαβό" τι "έγραψε" και όχι για τους πιστούς του.

Για αυτό και μίλησα περί Θεικότητας ή "κωλοφαρδίας"



Πάρε τη θεϊκότητα του δικού σου παλαβού, και πείσε 1 δις Μουσουλμάνους που πιστεύουν σε κάτι άλλο αν είσαι μάγκας.


Να σε ρωτήσω κάτι ρε "τιτάνα" της λογικής σκέψης. Γιατί δεν είσαι Μουσουλμάνος; Θέλω να μου τεκμηριώσεις ΜΕ ΛΟΓΙΚΑ επιχειρήματα γιατί δεν έχεις ασπαστεί κάποια άλλη θρησκεία. Θα έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ πλάκα να σε δω να γράφεις ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ επιχειρήματα :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2012, 15:45:04  Εμφάνιση Προφίλ
Πάμε και στα άλλα 3 fallacies που επικαλέιται ο Industrial_Angel.


ΕΓΡΑΨΑ:

quote:

Και εγώ στηριζόμενος στην ίδια άγνοια με εσένα, αν και εφόσον υπάρχουμε ως είδος, απλά πιθανολογώ ενός είδους εξέλιξη όπου κάλλιστα μπορεί να μην ισχύσει αλλά αλλού είναι το θέμα.

Ότι αφού εξελίσεται κάπου αλλού και μάλιστα "ανώτερα" θα φθάσει.

Η δική σου απάντηση απλά επιβεβαιώνει αυτό που ήθελα να θίξω.


Και ακολουθεί το περισπούδαστο fallacy...

quote:

Logical Fallacy, number 1: Argument from ignorance. Η λογική πλάνη αυτή βασίζεται στην επίκληση της άγνοιας επί ενός θέματος η οποία ακολουθείται από μια αστήρικτη πόλωση προς ένα από τα ενδεχόμενα. Το ότι δεν ξέρουμε, δε σημαίνει ότι θα γίνει αυτό που λες εσύ.

α) Η επίκληση άγνοιας έγινε από ΕΣΕΝΑ τον ίδιο, Industrial_Angel, και εγω απλά ακολούθησα το συλλογισμό σου και είναι σε κάθε περίπτωση ΑΣΧΕΤΗ με το επιχείρημα περί "ανώτερης εξέλιξης".

β) Η "πόλωση προς ένα από τα ενδεχόμενα" που επικαλείσαι πρέπει να αφορά είτε τον όρο "εξελιξη" όπου συμφωνούνε όοοοολοι οι επιστήμονες είτε τον προσδιορισμό "ανώτερη" όπου αυτό έχει καταγραφεί ανά τους αιώνες εξέλιξης και για το λόγο αυτό είμαστε σε ανώτερο επιστημονικό επίπεδο σε σχέση με το παρελθόν.

Εσύ το "ανώτερο" το αντικατέστησες με το "καλύτερα προσαρμόσιμο στο περιβάλλον" το οποίο ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΙΠΤΕΙ το εν λόγω σκεπτικό άρα είναι απορίας άξιον που στοχεύει τελικά το...fallacy!

ΚΑΙ αυτό το fallacy λοιπόν, όσο σωστό και να είναι στη βάση του και την ουσία του είναι για ΑΛΛΗ περίπτωση ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙ'ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΓΑΜΕ.

Σύμπτωση βέβαια επαναλαμβανόμενη...

Πάμε παρακάτω.

quote:

Logical fallacy number 2 Falsum in uno, falsum in omnibus "λάθος σε ένα, λάθος σε όλα"

Το ότι η επιστήμη, δεν μπορεί να απαντήσει σε ένα ερώτημα, αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να απαντήσει σε άλλα. Για παράδειγμα, μπορείς να πάρεις μια ακριβέστατη απάντηση για το πότε θα φτάσει ένα αυτοκίνητο που ξεκινάει από την Αθήνα με προορισμό την Κατερίνη, με μέση ωριαία ταχύτητα 100 χμ/ώρα παρά το γεγονός ότι δεν ξέρεις ταυτόχρονα τη θέση και την ορμή ενός ηλεκτρονίου. Η αστοχία ή αποτυχία σε έναν τομέα δε σημαίνει κατ'ανάγκην αστοχία και αδυναμία σε όλους τους τομείς.


Αυτό είναι επίσης ένα ολόσωστο logical fallacy.

Αλλά φίλε μου ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ σ'αυτό που σου ΕΓΡΑΨΑ

quote:

Ρασιοναλιστικά φίλε μου θέλω ΠΡΩΤΑ να μου απαντήσεις στην ερώτηση "Γιατί δεν μπορώ να γνωρίζω δύο "ηλίθιες" φυσικές ποσότητες ταυτόχρονα στην περίπτωση των στοιχειωδών σωματιδίων" και ΥΣΤΕΡΑ σε ΖΟΡΙΚΑ ΥΠΑΡΞΙΑΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ...

Μπορείς???


Εσύ κρύφτηκες πίσω από το ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να μετρήσουμε ταυτόχρονα θέση και ορμή ενός στοιχειώδους σωματιδίου και ανέπτυξες το logical fallacy.

Η ερώτηση όμως εκ μέρους μου ήταν να μου εξηγήσεις ρασιοναλιστικά ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να κάνουμε την εν λόγω μέτρηση.

Επειδή ρασιοναλιστικά ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ Ή ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ Ή ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να απαντήσεις Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ δέχεσαι την αδυναμία της Φυσικής για ταυτόχρονη μέτρηση θέσης ορμής βάζεις την απαραίτητη σάλτσα από πράγματα ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΠΑ και μας φέρνεις ενα fallacy ΓΙΑ ΑΣΧΕΤΟ ΛΟΓΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.


Πάμε και στο τρίτο fallacy όπου ΔΙΝΕΙΣ ΡΕΣΤΑ.

ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ QUOTE.

quote:

Logical fallacy number 3, false dichotomy . Ψευδές δίλημμα. Θεωρείς ότι η ύπαρξη του Θεού είναι ένα ΠΡΟΒΛΗΜΑ φυσικής και μόνο(και μάλιστα ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ) και ότι μόνο μέσω αυτής μπορεί να απαντηθεί δημιουργώντας τα δίλημμα "είτε αποδέχεσαι τη φυσική και άρα αυτά που προσπαθώ να πλασάρω ή είσαι αντιεπιστημονικός"


Από που και ως που το ερώτημα της ύπαρξης του Θεού είναι θέμα αποκλειστικά και μόνο ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ και άρα υπάρχει συσχέτιση με την απροσδιοριστία και δεν είναι πχ θέμα ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ φυσικής για την οποία ισχύει ο ντετερμινισμός.


Ουδέποτε ισχυρίστηκα κάτι από αυτά που γράφεις περί ύπαρξης Θεού/Κβαντομηχανικής/Απροσδιοριστίας κτλ.

ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΣΤΗ ΦΟΡΑ ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙΣ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ QUOTE ΟΠΟΥ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΖΟΜΑΙ Ή ΝΑ ΥΠΟΝΝΟΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

Εσύ λοιπόν έχεις βγάλει ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ συμπεράσμα επί ΑΝΥΠΑΡΚΤΩΝ ΙΣΧΥΡΙΣΜΩΝ ΜΟΥ και μας κοτσάρεις και ένα logical fallacy για να ΑΥΤΟΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΕΙΣ...

Με τέτοια Λογική και ΦΘΗΝΑ ΤΕΡΤΙΠΙΑ που πας ρε ΚΑΡΑΜΗΤΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟ...

Άντε καλοχώνευτα τα ...fallacies!


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2012, 16:38:24  Εμφάνιση Προφίλ
Ακομα τσακώνεστε ρε; Άντε για κανα μπάνιο με τέτοια ζέστη που έχει..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy