ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα.(Λόγοι-Αιτίες.)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2015, 14:22:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πύρινε πήρες τα επιχειρήματά σου από τον Κοστ. 40 λεπτά σεμινάριο.
Γεννοκτονία λέγεται.
Κοίταξε φίλε μου, εμείς είμαστε μια δυτική χώρα ("δυτική" τέλος πάντων, orthodox μάλλον που έλεγε και ο Λιαντίνης).

Αίνιγμα: Ποια απ' τις παρακάτω εικόνες, αποτυπώνει μια γενοκτονία;

..Για αυτό οι Ευρωπαίοι γελάνε όταν ο Τσίπρας μιλάει για ανθρωπιστική κρίση. Όχι βέβαια οτι ο Τσίπρας έχει απόλυτο άδικο, απλά φέρνει την "ανθρωπιστική κρίση" στα μέτρα του δυτικού κόσμου, και οι έλληνες το θεωρούνε λογικό.

Εσύ βέβαια Ιταλέ το πας ακόμα πιο πέρα το πράγμα, το πας Παλαιστίνη, Ιρακ, Μικρασιατική καταστροφή... γενοκτονία λέμε!

quote:
Αν καταφέρεις να κάνεις το ακατόρθωτο και το άσπρο μαύρο,
Δεν έχω τους επικοινωνιολόγους του Τσίπρα, οπότε θα πρέπει να ανεχτείς αυτό που μπορώ
quote:
μετά θα σου εξηγήσω γιατί με εγχώριο νόμισμα είσαι κυρίαρχη χώρα και με ξένο δουλοπάροικος.

Αλλά μεταξύ μας: δεν μπορείς να εξηγήσεις το ανεξήγητο.


Προφανώς συμφωνείς με την άποψη του Άδωνη Γεωργιάδη οτι δεν έπρεπε να έχουμε εγκαταλείψει το εγχώριο νόμισμα. Σε αυτό, υπό όρους, μπορώ να συμφωνήσω. Άλλωστε δεν θα είναι η πρώτη φορά που συμφωνώ σε κάτι με τον Άδωνη. Παρόλα αυτά, η συζήτηση του αν γενικά θα ήταν καλό ή όχι να μπούμε στο ευρώ, είναι μια αρκετά διαφορετική κουβέντα από το αν μας συμφέρει τώρα να βγούμε από το ευρώ.

quote:
Οταν έχεις ενιαίο νόμισμα σε Ευρωπαικό επίπεδο, είναι σαν να είσαι Ενιαίο Κράτος πανευρωπαικά σε αυτό το επίπεδο. Είσαι μια ενιαία αγορά. Το να βγεις ή να μπεις σε αυτή την κοινή αγορά δεν σε μπαινοβγάζει από την Ευρώπη, η Αγγλία με το δικό της νόμισμα είναι μια εύκολη απόδειξη που μου έρχεται στο μυαλό. Κανείς δεν μπορεί να σε πετάξει έξω από την Ε.Ε, είσαι ιδρυτικό μέλος.
Μα όσο είσαι μέλος της Ε.Ε. άσχετα με το αν είσαι σε κοινό νόμισμα ή όχι, παρέχεις την δυνατότητα στην Ευρώπη να επηρεάζει την οικονομική σου ανάπτυξη.
Η Αγγλία μπορεί να έχει δικό της νόμισμα αλλά στα προϊόντα που εισάγει από την Ε.Ε. δε μπορεί να επιβάλει δασμούς.
Άλλωστε γιατί καν συζητάμε για παραμονή στην Ε.Ε., αφού αν θέλουμε να έχουμε την εθνική μας κυριαρχία θα πρέπει να βγούμε από όλα. Εκτός και αν η "υποταγή" της χώρας οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στο νόμισμα.
..Εξαρτάται λοιπόν από το τι πραγματικά θέλουμε σαν λαός.
Το ΚΚΕ έχει επιλέξει πάντως: Έξω απο όλα!
Ξεκάθαρη θέση, που ενισχύει την εθνική κυριαρχία, χτυπάει τους γερμανοσιωνιστές, τις μεγαλοεπιχειρήσεις, τα ιδιωτικά συμφέροντα κλπ.

quote:
ΠΟΤΕ δεν δύναται ανάπτυξη βιοτικού επιπέδου μέσω μνημονίου.

Τόλμα αν μπορείς να μας πεις πως ακριβώς πετυχαίνει ανάπτυξη το μνημόνιο. Και αλήθεια δεν ειρωνεύομαι καθόλου, ούτε γελάω, πεθαίνουν άνθρωποι.


Όταν κάποια κυβέρνηση το εφαρμόσει, θα σου πω. Πάντως καλά φαινόντουσαν να πηγαίνουν τα πράγματα (για ελληνικά δεδομένα) προ εκλογών. Θα μπορούσαν να πηγαίνουν και καλύτερα με κάποια κυβέρνηση που να μην είναι (έμμεσα ή άμεσα) από αυτές που μας έφεραν στην κατάσταση να χρειαζόμαστε τα μνημόνια
quote:
Ποτέ από αρχής δεν είχες ανεξαρτησία πολιτική, είχες όμως οικονομική, με αποτέλεσμα να μπορούσες να κόβεις νόμισμα και να το διοχετεύεις στην αγορά, ακόμα και όταν οι μπομπολέζοι τα τρώγανε και τα στέλνανε στα εξωτερικά.
Για να το διοχετεύσεις στην αγορά πρέπει να έχει και αντίκρισμα. Ούτε αυτά τα λεφτά που τρώγανε οι Μπομπολαίοι επι δραχμής και οι κομματικοί στρατοί έπρεπε να κυκλοφορούν γιατί δεν ήταν πραγματικά δικα μας (δεν ήταν δικά μας αφού η λαίλαπα των "σοσιαλιστών" φρόντισε να διαλύσει την παραγωγική βάση της χώρας).

quote:
Ρε Πύρινε δεν σε ειχα για τέτοιο χάφτη. Όταν σε διάβαζα ως Doctor σε είχα και σε εκτίμηση.
Ο Ντόκτορ ήταν πιο πολύ φαν της συνωμοσιολογίας

quote:
Είπα εγώ σε κανέναν να δίνει επιδοτήσεις και να μην κάνει κανένα έλεγχο; Αλλά γιατί να κάνει, αφού τσέπωνε αβέρτα, για ελέγχους είμαστε;
Και ο Τσίπρας αυτό λέει: Γιατί να μας ελένξει η Τρόικα; Αφού άνετα μπορούμε να δανειστούμε από τα (δικά μας) ταμεία για να ικανοποιήσουμε τις προεκλογικές υποσχέσεις.
Γιατί να πάρεις λεφτά από την τσέπη του γείτονα, όταν μπορείς να πάρεις απο την δεξιά σου και να τα βάλεις στην αριστερή σου.

quote:
Και εντάξει, οι αμερικανοεβραιομασώνοι έλληνες του κώλου, κάνανε την Ελλάδα μαντάρα.
Όοοοοχι φίλε μου.
Οι έλληνες του κώλου, νέτο σκέτο.

quote:
Πες ότι φταιμε για τα πάντα εγώ εσύ και η γιαγιά η Μαρίκα. Και ότι οι γκαφράτοι ειναι αθώοι. Να σας κάνω τη χάρη και σένα και της Arte.
Μα ούτε εγώ ούτε η Άρτε λέμε οτι είναι αθώοι.
Αυτό που εγώ λέω, είναι οτι και εσύ έχεις μερίδιο ευθύνης.
Και θα στο αποδείξω με έναν απλό τρόπο.
Λές "Οι γκαφράτοι μας φάγανε τα λεφτά". Ωραία. Ρωτάω: Τι θα κάνεις εσύ για αυτό;
Απάντας: "Θα ψηφίσω Τσίπρα!"
Εεε... και μετά λες δε φταίω εγώ, φταίνε οι άλλοι!
Χαχαχα!
Πάντως οι Πέστροφες δεν έχουν πρόβλημα να συνεργαστούν με τους ΣΥΡΙΖΑΙΟΥΣ.


quote:
Επίσης δεν έχω φάει ποτέ λεφτά από το δημόσιο
Δηλαδή πάντα ζητάς απόδειξη; Εγώ όχι.

quote:
αυτό το χώμα μου ανήκει ετσιθελικά, γιατί μπορώ, δεν ανήκει σε κανέναν εταίρο. Ανήκει σε κάθε "εμένα", που ζει εδώ.
Χέστηκε ο εταίρος για τα χώματά σου; Όταν το χώμα θα μετατρέπεται σε χρήμα, θα μπορείς να πληρώνεις με χώμα τα χρέη σου.

Ωπ... ιδέα.
Μιας που η Ελλάδα χρωστάει και στον εαυτό της, σε περίπτωση μη αποπληρωμής των χρεών της, να απευθύνθεί στα δικαστήρια για παροχή εμπράγματης αποζημίωσης. Έτσι η Ελλάδα, θα διεκδικήσει τα πετρέλαια της Ελλάδας, και θα μπορεσει επιτέλους να τα αξιοποιήσει.
χαχαχαχα.

quote:
Ειναι αυτό επιχείρημα; Εμείς τα κάναμε σκατά, ας αφήσουμε τους ξένους να τα κάνουν καλά;
Δεν ήταν αυτό το point μου. Αυτό που ήθελα να πω είναι οτι ο ελληνικός λαός, καταψηφίζει τα κόμματα που παρουσιάζουν ρεαλιστικά προγράμματα και προτείνουν δύσκολες και επίπονες αλλαγές, προτιμώντας τα κόμματα που κάνουν εμπόριο ελπίδας και μπουκώνουν τον λαό με ψευδείς υποσχέσεις.
Φυσικά, απο καθόλου μεταρρυθμίσεις, καλύτερα με μνημόνιο και με τρόικα. Αρκεί να υπάρχει σωστή διαπραγμάτευση και επικοινωνία. Εδώ ακόμα τσακώνονται για τα μέιλ

quote:
Και χάρη τους κάνω που τους δίνω λεφτά, γιατί τα χρέη που μου τσαμπουνάνε δεν τα δημιούργησα εγώ, αλλά αυτοί οι ίδιοι που τα ζητάνε.
Αυτό ναι, τα δημιούργησαν οι τράπεζες και γενικά η φούσκα του καπιταλισμού. Αυτό πράγματι είναι ένα ζήτημα που μπορεί να τεθεί σε μια ευρύτερη βάση. Μέχρι όμως να γίνει αυτό, τι κάνουμε;
Και πώς περιμένουμε να αλλάξουμε την οικονομική πολιτική της Δύσης, όταν δεν μπορούμε ούτε να δυσαρεστήσουμε δύο δημοσίους υπαλλήλους και να κάνουμε πέντε σοβαρές μεταρρυθμίσεις στη χώρα μας; οεο;

quote:
Η δίκαιη αναμέτρηση είναι ένας εναντίον ενός. Οταν ο ένας διαιρείται σε 10 εκατομύρρια κομμάτια και ο άλλος σε καμιά 200αριά, ( όπου το πρώτο έιναι ο λαός και το δεύτερο οι ολιγάρχες) ασφαλώς και οι δεύτεροι λόγω μεγαλύτερης ευκολίας να συνεννοηθούνε, καθώς και ομοιογένειας, έχουν το πάνω χέρι. Αυτό το χαρτί το παίζουν πολύ καλά οι κύριοι- διαίρει και βασίλευε σε παγκόσμιο επίπεδο.
Και εμείς τσακωνόμαστε μεταξύ μας.
Όπως ανέφερα και παραπάνω, είναι ένα ευρύτερο ζήτημα, που αφορά τόσο τα έμφυτα χαρακτηριστικά του καπιταλισμού, όσο και τα παραφύσει χαρακτηριστικά που επιβάλλουν διάφοροι πολιτικοί κυρίως παράγοντες.
(Αφορά και την ίδια την ανθρώπινη φύση, σε κάποιο βαθμό)

Edited by - Πύρινος on 22/03/2015 14:39:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2015, 14:55:14  Εμφάνιση Προφίλ
Πύρινε να ζητήσω συγνώμμη για το ύφος μου χθες. Απο προσωπικά μου μου βγήκαν έτσι τα μηνύματα .
Σε πολλά συμφωνούμε, αν και σε άλλα διαφωνούμε. Παρ΄όλα αυτά, είσαι ευγενέστατος. θα σου απαντήσω όταν θα έχω λίγο χρόνο Την καλημέρα μου.

Μετά Τιμής...ο μικρός Κθούλου

Edited by - Italos on 22/03/2015 15:06:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2015, 15:58:01  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Ιταλέ, και το δικό μου ύφος γίνεται εριστικό σε διάφορα σημεία
Όπως είπες "Σε πολλά συμφωνούμε, αν και σε άλλα διαφωνούμε."
Προσωπικά, είσαι ένα από τα μέλη του φόρουμ τα οποία σέβομαι, κυρίως για τον λόγο οτι δεν κάνεις συνειδητά χτυπήματα "κάτω από τη ζώνη" όπως ορισμένοι άλλοι, απο 'κει και πέρα ο λόγος κιόλας που γράφω σε φόρουμ όπως αυτό είναι ακριβώς για να δω πού σφάλλουν τα επιχειρήματά μου και η "ρητορική" μου αν θες, το Εσωτέρικα με έχει μάθει πολλά πάνω σε αυτό Αυτο δεν θα ήταν εφικτό αν δεν υπήρχαν διαφωνίες, έστω και σκληρές!
Απλά από την άλλη υπάρχει ο περιορισμός χρόνου, που κάνει τα πράγματα λίγο πιο περίπλοκα.
Πάντως αν διαβάσεις και παλιότερα(...) μηνύματά μου, θα δεις οτι συχνά λαμβάνω την αντίθετη άποψη από αυτή που είναι η επικρατέστερη ή από αυτή που φαίνεται να επικρατεί στις παραθέσεις κάποιου συγκεκριμένου συνομιλητή. Πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία, αυτή είναι η γνώμη μου, και μερικές φορές για να υπάρξει χρειάζεται να θέσεις την αντίθετη άποψη απο αυτή που μια πλειοψηφία (ή μειοψηφία) εκφράζει

Edited by - Πύρινος on 22/03/2015 16:00:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2015, 16:02:07  Εμφάνιση Προφίλ
Πάντως συμφωνώ σε πολλά με τον Άδωνη

Μέχρι απόδειξης του αντιθέτου βέβαια..


Edited by - Πύρινος on 22/03/2015 16:02:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2015, 09:06:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Heretic

Επιχειρήματα;

Μηδέν!


Πύρινος, επιχειρήματα εχω γράψει παραπάνω αρκετά. Αν εσένα δεν σου αρέσουν αυτό είναι άλλο θέμα. Στην αναπαραγωγή νεοφιλελέ άναρθρων κραυγών του στιλ κοψτε μισθούς, συντάξεις και κοινωνικό κράτος και τα ρέστα στείλτε τα στους δανειστές (γιατί προς θεού μην μας βγάλουν απο το €) και οτι περισέψει μοιράστε τα θαλασοδάνεια στον "ιδιωτικό τομέα" (της λαμογιάς και της αρπαχτής), δεν θα γράφω πλέον επιχειρήματα. Θα απαντάω με αντιστοιχο κράξιμο, όπως αρμόζει στην περίσταση. Αυτή η δημόσια κουλτούρα του παρτάκια που έχει εκδηλωθεί στην Ελλάδα απο το 2008 είναι μοναδική σε όλες τις χώρες σε κρίση, ισχύει μόνο εδω συγκεκριμένα. Πάντα πιστή με τα ιδανικά της φυλής μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2015, 10:48:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κοίταξε φίλε μου, εμείς είμαστε μια δυτική χώρα ("δυτική" τέλος πάντων, orthodox μάλλον που έλεγε και ο Λιαντίνης).

Αίνιγμα: Ποια απ' τις παρακάτω εικόνες, αποτυπώνει μια γενοκτονία;


Τι μαλακίες είναι αυτές ρε Πύρινε;;;
Εμείς διαπράττουμε γενοκτονία; Από που κι ως που;;;

Να τα βάλεις με τους πατεράδες τους που γεννοβολάνε σαν ζώα παιδιά που δεν μπορούν να θρέψουν.
Εκείνοι είναι η καταστροφή των παιδιών τους!

ΔΕΝ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΗ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2015, 01:08:53  Εμφάνιση Προφίλ
Πύρινε ενώ ο Αδωνις έπαιζε με τα τρενάκια, ο Τσίπρας σήμερα ζητούσε τον Χριστοφοράκο και τις αποζημιώσεις. Για τον τηλεπωλητή δεν θα το σχολιάσω, μια συμπάθεια τώρα ο Γαλατσιώτης σαραντάρης μου την έβγαλε σήμερα... αν και θα προτιμούσα να μην τα βρίσκανε να πω την αμαρτία μου.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2015, 01:13:22  Εμφάνιση Προφίλ
Αίολε αν και ο πύρινος έβαλε τη φωτό να δείξει τη διαφορά στο τι σημαίνει πείνα μεταξύ Ελλάδας και τριτοκοσμικών χωρών, που θεωρώ άστοχο γιατί είτε πεθαίνουνε δέκα χιλιάδες άνθρωποι (όπως στην Ελλάδα) είτε 500 χιλιάδες, μιλάμε για ζωές, εντούτοις ΕΙΜΑΣΤΕ και εμεις έμμεσα υπεύθυνοι για αυτό που συμβαίνει στις τριτοκοσμικές χώρες

Το να στο εξηγήσω είναι πολύ πολύπλοκο.

Αλλά και πάλι, κυρίως φταίνε οι Τραπεζίτες.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2015, 03:12:53  Εμφάνιση Προφίλ
Πήγε το Τσιπρί στο Αλεμάνια, για δήθεν διαβουλεύσεις.Η καγκελαριά όμως ξεκαθάρισε δημοσίως ότι δεν υφίσταται θέμα αποζημιώσεων.Ετσι το λέμε της είπε το Τσιπρί, για εσωτερική κατανάλωση.Και πόσο θίχθηκε η πρωθυπουργάρα μας από το δημοσίευμα που κατηγορούσε την Μαρκέλα!!!Της το είπε κι όλας βαθειά μετανοιωμένος και μάλιστα έβαλε και χέρι στους υπεύθυνους.

Μιλάμε για καφριλίκι μεγατόνων.
Ρε σεις, πρέπει να μας έχουν για πολύ μαλάκες, για να μας σερβίρουν τέτοια παραμύθια.

Και τι υποδοχή ήταν αυτή βρε Αλεξ?
Θα σκάσουν από το κακό τους, ο Σαμαράς και ο Ερντογάν.Δεν είχε τέτοια μεγαλεία για πάρτη τους η Μερκέλαα.

Και αυτό το μελοδραματικό << προτιμώ να πληρώσω τους μισθούς και συντάξεις του Απριλίου, παρά να πληρώσω την δόση στο ΔΝΤ, αν δεν μας δώσουν λεφτά >>, σε μας το είπε ρε χαϊβάνια, όχι στην Αγγέλω.

Τι να πώ, έχω μείνει...Παυλόπουλος.
Οι τύποι είναι μαέστροι στην υποκρισία.Οι προηγούμενοι έλεγαν ευθέως σκύψτε να σας πηδήξουμε.Αυτοί μας προσφέρουν κι ένα μαξιλάρι για τα γόνατά μας...!!!

Από τίτλο ειδήσεων:

<< Δείπνο… ρεκόρ πέντε ωρών ανάμεσα σε Μέρκελ και Τσίπρα: Στο μενού η λίστα των μεταρρυθμίσεων...>>

Της είπε το Τσιπρί της Αγγέλως:<< Κάτσε στο τραπέζι να τρώμε και να λέμε μαλακίες να περνά η ώρα, για να νομίζουν τα χαϊβάνια πίσω στην πατρίδα, πως σε πίεσα, σε κούρασα, σε απείλησα, σε εξόργισα, σε, σε, σε, σε!!!>>
Ακου 5 ώρες!!!
Οι διαβουλεύσεις για την SALT1 και ΣΑΛΤ2 μαζί, δεν κράτησαν τόσο!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 24/03/2015 03:23:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2015, 04:59:08  Εμφάνιση Προφίλ
Ακούστε κορίτσια. Και δεν αναφέρομαι στο Dr. Πύρινο, που θα πρέπει να μας εξηγήσει, κάποια στιγμή, τους σπαρακτικούς του σπαραγμούς όταν αποχαιρετούσε την Αλεξάνδρεια που έφευγε, αφού είχε σκοπό έτσι κι αλλιώς, να μας συντροφεύει με το στανιό εσαεί.

Το πράμα είναι, σχεδόν, απλό. Έχεις τράπεζες, και άλλες ΔΕΚΟ, να βγάζουν σε εθελούσιες τους εργαζομένους τους.

Γιατί? Γιατί βγαίνανε παθητικές στα χρηματιστήρια, και έπρεπε να κάνουν κάποιες κινήσεις για αυτό.

Κόψανε λοιπόν από μισθούς, και ψήσανε τις αγορές, πως κάνουνε αναδιάρθρωσις, μπας κι ανεβούνε τα μετοχικά.

Από την άλλη, τα ταμεία ήπρεπε να πλερώσουνε εφάπαξ και συντάξεις για όσο μένει από τα πενήντα, τα πενηνταπέντε, κι όπου εις την τελικήν, πάει μέχρις το δεδικαίωται.

Τα ταμεία τον πίνουνε συστηματικώς, ασχέτως δε του εγκληματικού PSI, χρηματοδοτούνται εκ του Προυπολογισμού και γαμάνε την οικονομία με ανάγκες επαναδανεισμού, και πάει λέγοντας.

Σύνοψις:
Προς χάριν των ΔΕΚΟφρονων πολυεθνικών, σώζουμε διαρκώς τους μετόχους, γαμώντας φορολογικώς τους πολίτες.

Hint. Έχουμε να δούμε κι άλλες εθελούσιες.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2015, 05:15:46  Εμφάνιση Προφίλ
Και για να μην τα χρωστάω:

Εδώ έχουν εμφανιστεί διάφοροι παρανοϊκοί και αγάμητοι, που φτιάχνουν το ένα nick μετά το άλλο, λόγω αρρώστιας. Εσύ ρε Πύρινε, να υποθέσω οτι το κάνεις από καθαρή ξεφτίλα, έ?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2015, 07:45:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
DSM
Εσύ ρε Πύρινε, να υποθέσω οτι το κάνεις από καθαρή ξεφτίλα, έ?
Ομολογώ DSM, με εντυπωσιάζει το πάθος προς το πρόσωπό μου. Να υποθέσω οτι σε πείραξε κάτι από αυτά που είπα; Ίσως οτι δεν μιλάω σαν τους υπόλοιπους έλληνες για συνωμοσιολογίες και μπούρδες;
Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση να ακούω αρνητικά πράγματα απο εσένα δεδομένου οτι συμφωνούμε σε πολλά, π.χ.:
quote:
Τα ταμεία τον πίνουνε συστηματικώς, ασχέτως δε του εγκληματικού PSI, χρηματοδοτούνται εκ του Προυπολογισμού και γαμάνε την οικονομία με ανάγκες επαναδανεισμού, και πάει λέγοντας.

Πάντως, αν διαφωνείς με κάτι από αυτά που είπα (με τα όσα έχεις πει μέχρι στιγμής μοιάζει να συμφωνούμε) υπάρχουν και τα επιχειρήματαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 13:02:13  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλοι μου, δεν χρεοκόπησε καμία Ελλάδα. Το θέμα δεν είναι οικονομικό είναι εθνικό. Δεν θέλουν τα λεφτά μας. Έχουν άπειρα. Το 92% του παγκόσμιου χαρτονομίσματος, το οποίο είναι και πλασματικό, βρίσκεται σε 5-6 οικογένειες. Έχουν ήδη πολλά λεφτά. Πιστέψτε με! Δεν θέλουν άλλα στην πραγματικότητα. Θέλουν την κεφαλή μας επί πίνακι. Θέλουν να χορεύουν στην δυστυχία μας, όπως έκαναν και άλλοτε.
Μας είχε προτείνει η Ρωσία και η Αμερική να μας βοηθήσουν να ξεπληρώσουμε το χρέος μας. Η Ευρώπη δεν δέχεται αυτό γιατί έχουμε υπογράψει λέει, να μη δεχτούμε βοήθεια από πουθενά αλλού. Γιατί άραγε να θέλουν να υπογράψουμε κάτι τέτοιο;
Άρα το θέμα δεν είναι τα λεφτά. Αυτοί τα λεφτά τους θα πάρουν. Τι τους νοιάζει από που τα βρήκαμε; Άρα δεν θέλουν τα λεφτά. Αυτό προσπαθώ να πω χρόνια τώρα, δεν είναι οικονομικό το ζήτημα, ούτε ποτέ ήταν, είναι εθνικό, για να μην πω εθνικιστικό και παρεξηγηθώ. Θέλουν την εξαθλίωσή μας ως έθνος. Από αιώνες το ήθελαν.
Ο μεγαλύτερος ιστορικός, ο Άρνολντ Τόινμπι είχε πει πως όλη η ανθρώπινη ιστορία είναι ένας πόλεμος κατά της Ελλάδος. Το γιατί ανήκει σε άλλη συζήτηση αφού δεν υπάρχουν έτοιμα αφτιά για να την ακούσουν. Θέλετε μία από τις πολλές αποδείξεις ότι το θέμα δεν είναι οικονομικό αλλά εθνικό; πάρτε μια ιδέα:
http://conspiracyfeeds.blogspot.gr/2015/…/blog-post_658.html
Λέτε να θέλουν τα λεφτά; Μακριά που είστε νυχτωμένοι. Αν έχω 10 δις, θα με νοιάξει αν θα γίνουν 12; Το μόνο που τους απέμεινε είναι η αλαζονία, η κακία και ο εγωισμός προς εκείνη τη χώρα που τους έβγαλε από τις σπηλιές, τους κατέβασε από τα δέντρα και την μισούν καθώς και την φοβούνται όπως ο σκύλος τον εκπαιδευτή του, όπως είχε πει ο Νίτσε.
Η ανάπτυξη, η παραγωγή και η οικονομική διαχείριση είναι καραμέλες, δεν συντρέχει τίποτα από όλα αυτά. Τις κοινωνίες δεν τις υποκινεί η οικονομία αλλά η ψυχολογική επιβολή κάποιων διεστραμμένων ισχυρών. Η οικονομία είναι το συμπλήρωμα κι όχι το αρχικό κίνητρο. Παράγει τίποτα η Ελβετία που είναι η πιο πλούσια χώρα;
Οι φαινομενικά ισχυρότερες χώρες, χρωστούν πολλαπλάσια χρέη από εμάς. Η ίδια η Γερμανία χρωστά πολλαπλάσια σε πολεμικές αποζημιώσεις απ’ ότι μας ζητά. Ο ορυκτός μας πλούτος είναι κι αυτός πολλαπλάσιος των υποτυπωδών χρεών μας. Γιατί άραγε ξεπουλιόμαστε αντί πινακίου φακής; Είδατε ότι δεν είναι οικονομικό το ζήτημα. Είναι ψυχολογικό, είναι καθαρή κακία για κάθε τι ανθρώπινο. Αυτοί που αποφασίζουν τους πολέμους είναι ήδη βαθύπλουτοι, το κίνητρό τους δεν είναι λοιπόν οικονομικό, είναι ψυχολογικό. Πέντε-δέκα διεστραμμένες οικογένειες κυβερνούν τον πλανήτη από το λάπτοπ τους και σεις πιστεύεται σε κομμουνισμό και καπιταλισμό.
Ουδέποτε υπήρξαν αυτά καθαυτά. Μια εναλλαγή κακίας και ηλιθιότητας υπήρχε. Ουδέποτε υπήρχε δημοκρατία ή μοναρχία. Μια ολιγαρχία υπήρχε πάντα όπου έβαζε έναν μπροστά για να φαίνεται και οι άλλοι από πίσω πλάθανε θεωρίες για να κάνουν μεταπτυχιακά. Πετάξτε ότι σας είπαν μέχρι σήμερα.
Δεν υπάρχει καμία οικονομική κρίση που να προκύπτει από κάτι αντικειμενικό ή εύλογο, είναι κατασκευασμένη, τεχνητή όσο δεν πάει άλλο. Πρέπει να βρουν δικαιολογία για να ξεκινήσει κάποιος πόλεμος, να μειωθούν αρκετά οι πληθυσμοί κι όσοι απομείνουν να αποδεχτούν άνευ όρων τον πάσα τύραννο. Αιώνες το ετοιμάζανε. Κι ο λεγόμενος καπιταλισμός επεμβαίνει στην ατομική και εταιρική ιδιοκτησία αλόγιστα σαν κομμουνισμός. Κι αυτός πάλι με τη σειρά του λειτουργούσε ως σκεπασμένος καπιταλισμός των ολίγων. Το ένα σύστημα φορούσε τη μάσκα του άλλου και εναλλάσσονταν τον εμπαιγμό κατά το δοκούν. Ξυπνήστε γαμώτο…. Δεν υπάρχουν όλα αυτά τα σχήματα και οι έννοιες. Οι κοινωνιολόγοι και οι πολιτικοί επιστήμονες είναι τόσο ψεύτες και φαντασμένοι που κοντεύουν να πιστέψουν κι αυτά που λένε.
Τα σαπρόφυτα της εξουσίας θέλουν τους λαούς διχασμένους, αμόρφωτους κι αλύτρωτους. Το μόνο που μπορεί να τους αφυπνίσει είναι το Ελληνικό ιδεώδες κι αυτό πρέπει να κτυπήσουν με κάθε τρόπο. Αυτό το ιδεώδες που έχει μείνει έστω σε πολύ λίγους και είναι απρόβλεπτο και επικίνδυνο για τα σχέδιά τους.
Μην τσιμπάτε. Δεν υπάρχει καμία οικονομική κρίση καθαυτή. Είναι σχέδιο κατά πάσας αρετής, σχέδιο για να απελπιστούν οι λαοί, να αρπάξουν τα όπλα και να σκοτώνουν όπου τους διατάξουν. Θέλουν να μείνουμε λίγοι για να μας ελέγχουν καλύτερα. Ποιος είναι ο εχθρός; Δείτε κι αυτό.

http://www.katohika.gr/2015/02/xreos-apati-i-ellada-den-xrosta-tipota.html

Θέλουν την εξαθλίωσή μας για να έρθουν εδώ να αγοράσουν τη γη μας τσάμπα, να αρπάξουν τον ορυκτό πλούτο, όλα τα λιμάνια, τα αεροδρόμια, τις ΔΕΚΟ κτλ, και μεις να είμαστε χωρισμένοι σε δεξιούς, αριστερούς, κεντρώους και άλλες τέτοιες μαλακίες. Η Ελλάδα δεν έχει χρώμα. Όποιος ταυτίζει το εθνικό συμφέρον με το πολιτικό συμφέρον, είναι προδότης. Όποιος πάλι βάζει το εθνικό συμφέρον πιο πάνω από κάθε πολιτική ιδεολογία, τον λένε εθνικιστή και φασίστα. Διαλέξτε ποιον προτιμάτε. Εκεί μας φτάσανε.


The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 15:24:07  Εμφάνιση Προφίλ
ZALMOXIS

Θα κάνω μια παρατήρηση και ας με...χέσεις!

Θα ήταν καλύτερα, τα κείμενά σου να χωρίζονται από παραγράφους και εύλογα διαστήματα μεταξύ των προτάσεων.

Θα ήταν πιο ευανάγνωστα.
Σαν εκπαιδευτικός, το γνωρίζεις.

Κατά τα άλλα, με βρίσκεις σύμφωνο με τις απόψεις σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 15:59:47  Εμφάνιση Προφίλ
Ζalmoxis, να ήτανε μονο αυτό θα ήταν πταίσμα, μπροστά σε αυτά που έχουν αφήσει να εννοηθούν. Έχουν στόχο να μετατρέψουν την Ελλάδα σε μια απέραντη ΕΟΖ, με συνθηκες διαβίωσης Μπαγκλαντές, έτσι ώστε να μεταφερθεί η παραγωγή των καταναλωτικών σκουπιδιών της Δύσης, απ' την Ασία πίσω στην Ευρώπη. Και σαν να μην έφτανε αυτό, η χώρα που την φόρτωσε με χρέος ασύστολα η γνωστή συμμορία του €, τα σούργελα αυτά που τώρα προσπαθούν με κάθε τρόπο να προκαλέσουν την πτώση της πρώτης κυβέρνησης μετά απο την μεταπολίτευση, που κουτσά-στραβά δείχνει να εχει βάλει φρένο, θα αποτελέσει το ινδικό χοιρίδιο.
Ετσι και πετύχει το πείραμα, θα μεταταπεί όλος ο Ευρωπαικός Νότος σε μερικά απο τα μοντέλα της ΕΟΖ που αναφερόμαστε, για να συντηρεί τις μητροπόλεις του Βορρά. Πιο ξεκάθαρο δεν γίνεται, αυτό απαιτούν οι "μεταρρυθμίσεις" που απαιτούν κάθε λίγο και λιγάκι οι νονοί της Ε.Ε, γιατί αυτός είναι ο στόχος και τίποτε άλλο.

Και αν κρίνω από την λύσσα των επιθέσεων των εγχωρίων και αλλοδαπών παπαγάλων, αναμεταδοτών και εντολοδόχων, η παρούσα κυβέρνηση δεν έχει μπεί στο κόλπο. Στο κόλπο θα ενταχθεί, όταν έμπρακτα αρχίσει να εφαρμόζει τις "μεταρρυθμίσεις", δηλαδή συνεχίσει το γαϊτανάκι των περικοπών εισοδημάτων, της αύξησης της φορολογίας και της μετατροπής του κοινωνικού κράτους σε επι πληρωμή υπηρεσίες για τα τοπικά λόμπι. Οσο δεν γίνεται αυτό δεν υπάρχουν κωλοτούμπες, αλλά ρεαλισμός, ο οποίος λέει πως δεν μπορείς να τα βάλεις μονος σου με το μεγάλο κεφάλαιο αλλα πρέπει να κερδίσεις χρόνο, για να βρείς έμπρακτα συμμάχους σε όλον τον Ευρωπαϊκό Νότο. Και αυτό προσπαθεί να κάνει η παρούσα κυβέρνηση. Γι αυτό και έχουν λυσάξει όλα τα υποκείμενα που ανέφερα. Διαφορετικά υπάρχει και ο δρόμος της Βόρειας Κορέας, όποιος έχει τα @ τον ακολουθεί. Απλά να ξέρει οτι στην πρώτη πείνα οι καλοπερασάκηδες (οι περισσότεροι απο εμάς) συνθηκολογούν και υπογράφουν οτι τους βάζουν μπροστά τους. Το σχέδιο της ΕΟΖ για παράδειγμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 16:16:19  Εμφάνιση Προφίλ
Το θέμα είναι όπως έχω πει και παραπάνω, ότι δεν βλέπω πως είναι δυνατόν να το πετύχουνε αυτό που λέει ο Zalmoxis. Δεν μπορούνε να αλλάξουνε τον Ελληνα. Και αν δεν τον αλλάξουνε, δεν θα το πετύχουνε πολύ απλά.
Αν και το θέμα Zalmoxis δεν είναι τόσο απλό, υπάρχει και ο οικονομικός παράγοντας.

Εκτός αυτού, γιατί παίρνουνε το ρίσκο ενώ είμαστε "δίπλα" στην πόρτα τους. Βλέπω πολλά λάθη στην τακτική τους, και δεν καταλαβαίνω γιατί τα κάνουν. Σαν να βιάζονται ένα πράμα.

Heretic μακάρι να έχεις δίκιο, όλοι το ευχόμαστε. Δεν μένει πολύ για να μάθουμε την αλήθεια.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 16:47:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ZALMOXIS
Φίλοι μου, δεν χρεοκόπησε καμία Ελλάδα. Το θέμα δεν είναι οικονομικό είναι εθνικό. Δεν θέλουν τα λεφτά μας. Έχουν άπειρα. Το 92% του παγκόσμιου χαρτονομίσματος, το οποίο είναι και πλασματικό, βρίσκεται σε 5-6 οικογένειες. Έχουν ήδη πολλά λεφτά. Πιστέψτε με! Δεν θέλουν άλλα στην πραγματικότητα. Θέλουν την κεφαλή μας επί πίνακι. Θέλουν να χορεύουν στην δυστυχία μας, όπως έκαναν και άλλοτε.
Μας είχε προτείνει η Ρωσία και η Αμερική να μας βοηθήσουν να ξεπληρώσουμε το χρέος μας. Η Ευρώπη δεν δέχεται αυτό γιατί έχουμε υπογράψει λέει, να μη δεχτούμε βοήθεια από πουθενά αλλού. Γιατί άραγε να θέλουν να υπογράψουμε κάτι τέτοιο;
Αλήθεια; Πότε μας το πρότειναν αυτό;
με τι επιτόκια;

quote:
Γιατί άραγε να θέλουν να υπογράψουμε κάτι τέτοιο;
Ε... γιατί όταν είσαι ήδη σε δανεισμό, καλό θα ήταν να μη ξεπληρώνεις το ένα δάνειο με άλλο;
Όπως π.χ. κάνει ο Τσίπρας τώρα, να δανείζεται εσωτερικά απο την χώρα και να βγάζει απ' τη μια τσέπη για να βάζει στην άλλη; (χάνονται και μερικά εκατομμύρια στο δρόμο)

quote:
Άρα το θέμα δεν είναι τα λεφτά. Αυτοί τα λεφτά τους θα πάρουν. Τι τους νοιάζει από που τα βρήκαμε; Άρα δεν θέλουν τα λεφτά. Αυτό προσπαθώ να πω χρόνια τώρα, δεν είναι οικονομικό το ζήτημα, ούτε ποτέ ήταν, είναι εθνικό, για να μην πω εθνικιστικό και παρεξηγηθώ. Θέλουν την εξαθλίωσή μας ως έθνος. Από αιώνες το ήθελαν.
Ναι αυτό φταίει, η κακεντρέχεια των ξένων έναντι των ελλήνων, γιατί όπως ξέρουμε, είμαστε ο επιούσιος λαός.
Εμείς μόνο καλό κάνουμε στη χώρα μας τα τελευταία 50 χρόνια, απλά οι άλλοι μας μισούνε και δεν θέλουν να μας βλέπουν να επιτυγχάνουμε.

quote:
Θέλετε μία από τις πολλές αποδείξεις ότι το θέμα δεν είναι οικονομικό αλλά εθνικό; πάρτε μια ιδέα:
http://conspiracyfeeds.blogspot.gr/2015/…/blog-post_658.html
Πιστεύω οτι μια ιστοσελίδα ονόματι "conspiracy feeds" είναι η καταλληλότερη πηγή πληροφόρησης. Αύριο π.χ. που οι μαθητές σου θα γράψουν μια εργασία που τους ανέθεσες, στην βιβλιογραφία στο τέλος θα αναφέρουν 'Πηγή: Άγνωστου συγγραφέως (2015)conspiracyfeeds.blogspot'.
...πού να πάνε και πανεπιστήμιο μετά
quote:
Λέτε να θέλουν τα λεφτά; Μακριά που είστε νυχτωμένοι. Αν έχω 10 δις, θα με νοιάξει αν θα γίνουν 12; Το μόνο που τους απέμεινε είναι η αλαζονία, η κακία και ο εγωισμός προς εκείνη τη χώρα που τους έβγαλε από τις σπηλιές, τους κατέβασε από τα δέντρα και την μισούν καθώς και την φοβούνται όπως ο σκύλος τον εκπαιδευτή του, όπως είχε πει ο Νίτσε.
Έννοια σου, εμείς τους βγάλαμε από τις σπηλιές, αλλά ήδη η εθνικιστική αριστερά κάνει προσπάθεια για να τους ξαναβάλει.
Ρόδα είναι...
quote:
Η ανάπτυξη, η παραγωγή και η οικονομική διαχείριση είναι καραμέλες, δεν συντρέχει τίποτα από όλα αυτά. Τις κοινωνίες δεν τις υποκινεί η οικονομία αλλά η ψυχολογική επιβολή κάποιων διεστραμμένων ισχυρών.
Εδώ συμφωνούμε.

quote:
Παράγει τίποτα η Ελβετία που είναι η πιο πλούσια χώρα;
Ναι: Έξυπνους πολίτες.

Αλλά απο εκεί και πέρα η τύχη τους θα στερέψει. Ο Τσίπρας θα τους πάρει τα δισεκατομμύρια οσονούπω.
(Μακάρι να τα πάρει, πέρα από τη πλάκα)

quote:
Οι φαινομενικά ισχυρότερες χώρες, χρωστούν πολλαπλάσια χρέη από εμάς.
Μα τώρα είπες οτι το ενδιαφέρον τους δεν είναι οικονομικό, απλά θέλουν να μας βάλουν κάτω και να μας γ*** τον κ****.
Θες να πεις οτι έχουν και αυτές χρέη (και δεν μπορεί να τους τα ξεπληρώσει το 0,1%;) και άρα οι οικονομίες τους εξαρτώνται και απο την οικονομικη συνέπεια των άλλων κρατών; Συνωμοσιολογικό μου ακούγεται.

quote:
Γιατί άραγε ξεπουλιόμαστε αντί πινακίου φακής;
Πράγματι, αυτή είναι μια καλή απορία να θέσουμε στον εαυτό μας την ώρα που σαλιώνουμε το φάκελο της ψήφου.
quote:
Πέντε-δέκα διεστραμμένες οικογένειες κυβερνούν τον πλανήτη από το λάπτοπ τους και σεις πιστεύεται σε κομμουνισμό και καπιταλισμό.
Ουδέποτε υπήρξαν αυτά καθαυτά. Μια εναλλαγή κακίας και ηλιθιότητας υπήρχε.
Δηλαδή το πρόβλημα δεν έιναι το σύστημα, αλλά η δική μας κακία και ηλιθιότητα τόσο σαν έλληνες όσο και συνολικά σαν ανθρωπότητα; Δε ξέρω.
Εγώ λέω fucκ the system

quote:
Δεν υπάρχει καμία οικονομική κρίση που να προκύπτει από κάτι αντικειμενικό ή εύλογο, είναι κατασκευασμένη, τεχνητή όσο δεν πάει άλλο.
Και τι κάνεις για αυτό;
quote:
Πρέπει να βρουν δικαιολογία για να ξεκινήσει κάποιος πόλεμος, να μειωθούν αρκετά οι πληθυσμοί κι όσοι απομείνουν να αποδεχτούν άνευ όρων τον πάσα τύραννο.
Βέβαια για να γίνει πόλεμος, πρέπει να υπάρχει και πρόθυμος στρατός..
quote:
Ξυπνήστε γαμώτο…. Δεν υπάρχουν όλα αυτά τα σχήματα και οι έννοιες.
Συμφωνούμε.
quote:
Είναι σχέδιο κατά πάσας αρετής, σχέδιο για να απελπιστούν οι λαοί
Οπότε αν είχαμε πολλά λεφτά θα ακολουθούσαμε, ως πολιτισμοί, μια ανοδική πορεία;
Οπότε, ο πολιτισμός είναι κάτι που εξαρτάται από τα λεφτά;

quote:
http://www.katohika.gr/2015/02/xreos-apati-i-ellada-den-xrosta-tipota.html
'Ελλάδα, διεθνή συνωμοσία..." ..κάπου εκεί σταμάτησα την ανάγνωση.

quote:
Θέλουν την εξαθλίωσή μας για να έρθουν εδώ να αγοράσουν τη γη μας τσάμπα
Οπότε λες οτι επίτηδες φέραν τον Τσίπρα στην εξουσία για να μας πτωχεύσουν και να μας αγοράσουν σε τιμή ευκαρίας (*τιμή δραχμής). Ε, έχεις μεγάλη φαντασία

Edited by - Πύρινος on 27/03/2015 16:59:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 17:03:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Heretic μακάρι να έχεις δίκιο, όλοι το ευχόμαστε. Δεν μένει πολύ για να μάθουμε την αλήθεια.


Ακριβώς, και εκεί θα φανούν τι προθέσεις υπήρχανε εξ αρχής και απο τους παρόντες. Ετσι και σερβίρουν και αυτοί το γνωστό "προσπαθήσαμε μα δεν.." και στην συνέχεια "πρέπει να γίνουν μερικές ακόμα θυσίες..." τότε μπορούμε άνετα να υποθέσουμε οτι αυτός πάλι ήταν ο στόχος εξ αρχής, μιας άνευ όρων συνθηκολόγησης, εν μέσω μιας τεχνητά δημιουργημένης ασφυξίας, πολύ πιο έντεχνης απο το Καστελόριζο. Εγω αναμένω στάση πληρωμών προς την Ε.Ε για να πειστώ.


Edited by - Heretic on 27/03/2015 17:18:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 17:16:57  Εμφάνιση Προφίλ
Σταματάμε να πληρώνουμε το χρέος εάν δεν δοθούν οι δόσειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 17:19:06  Εμφάνιση Προφίλ
Αν κάνουμε στάση πληρωμών σε αυτούς, μπορούν και αυτοί να κάνουν στάση πληρωμών σε εμάς. Οπότε, προβλέπεται δραχμή στο ορίζοντα αν πάνε έτσι τα πράγματα. Θα δείξει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 17:34:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Και αν κρίνω από την λύσσα των επιθέσεων των εγχωρίων και αλλοδαπών παπαγάλων, αναμεταδοτών και εντολοδόχων, η παρούσα κυβέρνηση δεν έχει μπεί στο κόλπο.
Ποια λύσσα επιθέσεων; Τα εγχώρια μίντια είναι με το σεις και με το σας. Σκληρή κριτική: μηδέν.
Μόνο με κάνα Άδωνη στο πλατό τους ασκείται λίγο κριτική, αλλιώς... γλυκά χαδάκια με τα γούνινα γαντάκια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 17:46:44  Εμφάνιση Προφίλ
Πω πω παιδιά.... ένας-ένας. Πως θα απαντήσω σε όλα αυτά;
Νικόμαχε τα κείμενα τα αντιγράφω από το προφίλ μου στο facebook για να μη κάθομαι και τα ξαναγράφω. Απ' ότι παρατήρησα, όταν τα επικολλάω σο εσοτέρικα, τα παίρνει εννιαία χωρίς παράγραφο. Το διαπίστωσα αργά και γω, έχεις δίκιο. Δεν έχω κανένα λόγο να σε βρίσω όπως λες, αφού έχεις δίκιο.
Χέρετικ έχεις δίκιο. Έγραψα μόνο μια όψη του θέματος επειδή αυτή η όψη δεν είχε γραφτεί ποτέ. Ας σκεφτούμε κι λίγο διαφορετικά, δεν θα πάθουμε και τίποτα.
Ιταλέ, δεν προλαβαίνω να σου εξηγήσω περισσότερα, θα το δεις μόνος σου ότι το χρήμα δεν είναι κίνητρο είναι συμπλήρωμα. Η κακία, η επίδειξη και ο εγωισμός είναι κίνητρο που κατευθύνεται από κάποιους που ίσως να μην είναι και .....άνθρωποι. Θα μάθουμε συντόμως νομίζω. Πάρε μια μικρή ιδέα. Είναι κάτι που συμβαίνει αιώνες αλλά δεν μπορώ να πω περισσότερα γιατί ο ορθολογισμός κάποιων θα μας περάσει για γραφικούς. Σιγά-σιγά θα γίνουν όλα.
http://antexeistinalitheia.gr/proin-anotero-stelechos-tis-pagkosmias-trapezas-diloni-pos-ena-deftero-idos-ontotiton-elegchi-ta-chrimata-ke-tis-thriskies-sti-gi/

Πύρινε, απαντάω μόνο σε σοβαρές αναρτήσεις κι όχι σε γκράφιτι τοιχοποιίας. Τα έχεις ανακατέψει όλα, μόνος σου ρωτάς, μόνος σου απαντάς. Μάλλον δεν κατάλαβες καλά το κείμενο. Ξαναδιάβασέ το. Δίνεις σύντομες και αφοριστικές απαντήσεις. Τα ξέρεις όλα για το στρατό, τα χρήματα, τη συνομωσία, τα μπλόγκς, τις αντιδράσεις. Μπράβο . Με λίγη προσπάθεια θα καλυτερεύσεις.
Κοιτάχτε να δείτε. Δεν μπορώ να απαντήσω στα πάντα. Πρέπει να κάθομαι με τις ώρες στον υπολογιστή. Θα πρέπει λίγο να μάθουμε να καταλαβαινόμαστε με τα ...σύντομα.

The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969

Edited by - ZALMOXIS on 27/03/2015 17:50:58

Edited by - ZALMOXIS on 27/03/2015 18:02:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 19:01:57  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν κυβερνούν άνθρωποι τον πλανήτη.

Αυτό είναι ηλίου φαεινότερον.

Ασχετα αν δεν θέλουν, να το δούν τα χαϊβάνια των χωρών της Γης.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 19:19:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν κυβερνούν άνθρωποι τον πλανήτη.

Αυτό είναι ηλίου φαεινότερον.

Ασχετα αν δεν θέλουν, να το δούν τα χαϊβάνια των χωρών της Γης.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Δεν είναι ότι δεν θέλουν να το δουν, αλλά όλοι υπνωτισμένοι είναι, φαίνεται από τις κινήσεις τους και από αυτά που κάνουν.

Και δεν είναι θέμα πίστης αλλά σε αυτό που αποσκοπούν οι ποιο πάνω είναι στις αποταμιεύσεις της Εκκλησίας, γιαυτό και γίνεται και το αλισβερίσι με τον Πάπα.

Δεν σας φαίνεται περίεργο γιατί πιέζουν τόσα χρόνια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 20:53:26  Εμφάνιση Προφίλ
Αλλα λέω maria3, άλλα καταλαβαίνεις κι άλλα λες!

Δεν πειράζει, να είσαι καλά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 21:27:14  Εμφάνιση Προφίλ
Επειδη όμως εγώ καταλαβαίνω τι λέει η Μαρία.. , Μαρια όταν φτάσουμε σε τέτοια σημεία, τότε θα μιλάμε για σημεία αποκαλύψεως. Να εύχεσαι να μην δούμε τη βουτιά στην Εκκλησία (όπου εκκλησία δεν εννούμε τους ναούς, αλλά το χρυσό), γιατί αν τη δούμε μάλλον θα δούμε και πράματα που δεν θα μας αρέσουν ιδιαίτερα. Πάντως το ζουμί δεν ειναι τα λεφτά, αλλά ο έλεγχος. Τα λεφτά είναι απλά ένα μέσο.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 21:54:52  Εμφάνιση Προφίλ
Ιταλε

Everybody καταλαβαίνει τι talk η maria3, αλλά not under my quote, όπου άλλα λέω.

Αντερστεντ or not?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 21:57:43  Εμφάνιση Προφίλ
Αντερσταντ.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2015, 22:11:27  Εμφάνιση Προφίλ

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2015, 00:26:07  Εμφάνιση Προφίλ
Παιδιά, θα μιλήσουμε καθόλου σοβαρά ή θα κάνουμε χαβαλέ; Δεν καταλαβαίνω που αρχίζει και που τελειώνει το αστείο σας, όλο υπονοούμενα, μισά αγγλικά-μισά ελληνικά, μια κούραση βλέπω και μια ματαιοπονία. Γιατί δεν ξεκουράζεστε λίγο; Δεν είναι υποχρεωτικό να γράφετε κάθε μέρα στο φόρουμ. Εκτός αν θέλετε να ανοίξουμε ένα νέο θέμα με χαβαλέ. Μέσα είμαι. Τώρα όμως έχει συγκεκριμένο θέμα η ανάρτηση. Έχει καποιος να πει κάτι συγκεκριμένο, σοβαρό και στηριζόμενο σε κάποιες σκέψεις ή επιχειρήματα;

The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy