ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 16:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Καλή Χρονιά παιδιά.

allzzaro το τσάι του βουνού πως μπορώ να το συντηρήσω καλύτερα? Μου έχουν φέρει αρκετό σε μία σακούλα πλαστική αλλά δεν νομίζω ότι είναι και το πιό κατάλληλο μέρος για να το κρατήσω.

Noel δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για μένα, με ενδιαφέρει εσύ να μην θυμώνεις. Το ξέρω αυτό που μου γράφεις, το είχα καταλάβει από το άλλο θέμα που μιλάγαμε, όχι όμως αμέσως και η αντιμετώπισή μου ήταν κάπως σκληρή θα έλεγα. Όχι βέβαια ότι εσύ δυσκολεύτηκες, το αντίθετο θα έλεγα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 18:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor
Αγαπητέ allzzaro
σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 18:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αγαπητέ allzzaro
σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Παρακαλώ φίλε μου.
Θα πρέπει να ξέρεις, και εσύ οπως και ολοι μας οτι η πρόληψη είναι η πιο κατάλληλη θεραπεία.
Οι ψύξεις αυτές μπορεί να φαίνονται οτι θεραπεύονται προς στιγμής.. αλλά δεν είναι έτσι.
Το σημείο αυτό που υπέστη ψύξη θα είναι ευάλωτο στο μέλλον.
Οπότε η πρόληψη παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.

quote:
allzzaro το τσάι του βουνού πως μπορώ να το συντηρήσω καλύτερα? Μου έχουν φέρει αρκετό σε μία σακούλα πλαστική αλλά δεν νομίζω ότι είναι και το πιό κατάλληλο μέρος για να το κρατήσω.

Γειά σου pyramid και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

Θα πρέπει να βρείς ενα γυάλινο δοχείο που να κλείνει αεροστεγώς.
Μην αγοράζεις βότανα απο πλανόδιους ή μέσα απο χαρτόκουτα που τα έχουν πεταμένα ή γενικώς απο κάπου οπου δεν γνωρίζεις την προέλευση τους ειδικά οταν τα βότανα είναι εισαγόμενα.
Τώρα σε οτι αφορά το τσάι του βουνού δεν εισάγεται , είναι ελληνικό αλλά να προσπαθείς να βρίσκεις φρέσκο.
Η τιμή του είναι για γέλια , οχι μόνο για το τσάι του βουνού αλλά και το φασκόμηλο, οπότε αυτό που θα επιδιώκεις είναι να βρίσκεις πολύ καλή ποιότητα , εγγυημένο, να μυρίζει ειδικά οταν βράζει πρέπει να μοσχοβολάει ολο το σπίτι.

quote:
Noel δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για μένα, με ενδιαφέρει εσύ να μην θυμώνεις. Το ξέρω αυτό που μου γράφεις, το είχα καταλάβει από το άλλο θέμα που μιλάγαμε, όχι όμως αμέσως και η αντιμετώπισή μου ήταν κάπως σκληρή θα έλεγα.

Ο noel δεν εχει πρόσβαση στον ιντερνετ προς το παρόν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΡΙΟΣ
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 19:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΡΙΟΣ
Αγαπητέ ALLZZARO ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ σε όλους που συμμετέχουν στο FORUM του ESOTERICA.
Σε συγχαίρω για την βοήθεια που δίνεις στο site στον τομέα βότανα-διατροφή.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω για ένα πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζω εαν μπορείς και εφ΄οσον υπάρχει τρόπος να με βοηθήσης.
Υποφέρω εδώ και 12 χρόνια (είμαι 51) από διάχυτο συστηματικό σκληρόδερμα (αυτοάνοση νόσος). Η νόσος χαρακτηρίζεται από υπερβολική παραγωγή κολλαγόνου και ινώδους ιστού. Υπάρχει μέτρια προσβολή στο γαστρεντερικό σύστημα (δυσπεψία και δυσκοιλιότητα)στους πνεύμονες(μικρή ίνωση) και στην καρδιά (ελεγχόμενες αρρυθμίες). Επίσης έχουν επηρεαστεί το δέρμα και οι τένοντες(σκλήρυνση).Τα πιο ενοχλητικά συμπτώματα είναι τα άτονα έλκη κυρίως στα χέρια που πονάνε το χειμώνα (φαινόμενο RAYNAUD) και οι πόνοι σε ολο το σώμα (μυς και τένοντες).Δεν υπάρχουν φλεγμονές στο σώμα και οι πόνοι οφείλονται κατά τούς γιατρούς στην συμπίεση των νεύρων.
Έκανα 2 χρόνια "κλασσική" θεραπεία και μετά την σταματησα από μόνος μου με την εκ των υστέρων σύμφωνη γνώμη των γιατρών.Εδώ και δέκα χρόνια ψάχνω για εναλλακτικές λύσεις (ομοιοπαθητική, Μπαζαίος,δίαιτα D' ADAMΟ, ηλεκτρομαγνητικές συσκευές κ.α.) και τελευταία στο διαδίκτυο για βότανα και συμπληρώματα διατροφής χωρίς να έχω καταλήξει σε κάτι συγκεκριμένο,εκτός απο το πιπέρι καγιεν που βοηθάει στη δυσπεψία και λίγο στους πόνους.
Γνωρίζοντας την δυσκολία του προβλήματος θα ήθελα αν μπορείς να μου συστήσης αν υπαρχει φυσικά κάποιο βότανο η συμπλήρωμα διατροφής που να βοηθά στην αντιμετώπιση των παραπάνω καταστάσεων σε οποιοδήποτε στάδιο (π,χ. μείωση παραγωγής κολλαγόνου η ινώδους ιστού, απομάκρυνση υπάρχοντος ινώδους ιστού απο το σώμα, αντιμετώπιση πόνου και κακής κυκλοφορίας του αίματος στα άκρα).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε απάντησή σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 19:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Για οσους φίλους δεν γνωρίζουν κάτι για τη σπάνια αυτή νόσο…

Είναι ένα αυτοάνοσο νόσημα, xρόνιο, συστηματικό, αυτοάνοσο, φλεγμονώδες, νόσημα του συνδετικού ιστού με άγνωστη αιτιολογία που χαρακτηρίζεται από διάχυτη ίνωση (σλήρυνση) κι εκφυλιστικές αλλοιώσεις του δέρματος (σκληροδερμία), των αρθρώσεων και των εσωτερικών οργάνων (οισοφάγου, εντέρου, πνεύμονα, καρδιάς, νεφρών).
Υπάρχει διάχυτη αύξηση του ινώδους συνδετικού ιστού, ο οποίος έχει σε μεγάλο βαθμό αντικαταστήσει τις ελαστικές ίνες.

Υπάρχουν δύο μορφές σκληροδέρματος: εντοπισμένο σκληρόδερμα και σκληρόδερμα με συστηματική σκλήρυνση.
Οι μορφές του εντοπισμένου σκληροδέρματοςείναι η σκληροδερμία και η σκλήρυνση του συνδετικού ιστού. Προσβάλλουν μόνο το δέρμα (και μερικές φορές τους υποκείμενους ιστούς) χωρίς να προσβάλλουν τα σπλάχνα ή να επηρεάζουν την προσδώκιμο επιβίωση του ασθενούς

Οι μορφές σκληροδέρματος με συστηματική σκλήρυνση προσβάλλουν οποιοδήποτε σημείο του σώματος (δέρμα, αιμοφόρα αγγεία και σπλάγχνα). Οι μορφές της συστηματικής σκλήρυνσης είναι γνωστές ως Διάχυτο σκληρόδερμα, Περιορισμένο σκληρόδερμα,
Όσο αφορά το δέρμα, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα πάχυνση κι ελάττωση της σπαργής και της ελαστικότητάς του. Όσο αφορά τα σπλάγχνα, το αποτέλεσμα είναι η διαταραχή της ομαλής λειτουργίας τους.
Προσβάλλονται συχνότερα γυναίκες και μάλιστα σε αναλογία 4:1 σε σχέση με τους άνδρες.

Μέσω ενός σύνθετου γενετικου μηχανισμού το ηλιακό φως καταστέλλει τη παραγωγή κολλαγόνου αδρανοποιώντας τα γονίδια που "παράγουν" το κολλαγόνο.
Όπως επίσης η αυξητική δράση της αλδοστερόνης εκδηλώνεται ιδιαιτέρως στην περίπτωση των ινοβλαστών, οι οποίοι υπερπαράγουν ίνες κολλαγόνου.
Ακόμα και η ανεπάρκεια των οιστρογόνων επηρεάζουν κυρίως τους ινοβλάστες οι οποίοι συνθέτουν λιγότερες κολλαγόνες και ελαστικές ίνες .

Oπωσδήποτε 10 χρόνια τώρα θα το εχεις ψάξει αρκετά.. και όπως θα διαπίστωσες το θέμα της θεραπείας.. είναι ακόμα άγνωστο.

Θα επικοινωνήσω με πολύ εμπειρότερους αγαπητέ ΚΡΙΟΣ και θα σου απαντήσω.

Παρακαλούνται οι φίλοι οι οποίοι γνωρίζουν κάτι για το πρόβλημα, ή εχουν την ιδια νόσο, και έχουν κάτι να παραθέσουν.. να επικοινωνήσουν άμεσα με τον ΚΡΙΟΣ.
Εχω προσδιορίσει τις λέξεις κλειδιά ώστε να εχουν άμεση πρόσβαση στις μηχανές αναζήτησης.

Edited by - allzzaro on 02/01/2006 19:54:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 20:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas
χρόνια πολλά
ψάχνω να βρω πως να φτιάξω μόνος μου αποσμητικό χωρίς χημικα αρώματα και αλουμίνιο
βρήκα αυτήν την συνταγη αλλά δεν ξέρω πως λέγονται στα ελληνικά τα συστατικα και που θα μπορέσω να τα βρω. Αν ξέρει κάποιος ας με βοηθήσει (και εσύ αλζαρο που έχουμε και διαφορετικές απόψεις περί γύμνασης)

Basic Liquid Antiperspirant Deodorant
1/4 cup each witch hazel extract, aloe vera gel, and mineral water
1 teaspoon vegetable glycerin
a few drops antibacterial essential oils such as lavender (optional)

ευχαριστω και καλή χρονιάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 12:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA
Ευτυχισμένη χρονιά σε όλους.
Allzzaro, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αν και φοβόμουν τη γαστροσκόπηση τελικά θα την κάνω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 15:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
(και εσύ αλζαρο που έχουμε και διαφορετικές απόψεις περί γύμνασης)


Eνα πολύ καλό αποσμητικό.. εγώ το χρησιμοποιώ μετά το ξύρισμα είναι του ΚΟΡΕΣ. Το βρίσκεις στα φαρμακεία. Είναι πολύ καλό.. με εκχυλίσματα βοτάνων. Δοκίμασε αυτό με τον Κέδρο..

Τώρα σε οτι αφορά τον τρόπο εκγύμνασης.
Εγώ είμαι της παλιάς σχολής.
Γυμνάζομαι με βάρη.. εδώ και 32 χρόνια..
Οι απόψεις που έχω σε οτι αφορά τον τρόπο εκγύμνασης.. διαφέρει.. με πολλούς. Οχι πως ο τρόπος ο δικός μου είναι ο σωστός.
Απλά είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα μου.

Τώρα αν εσύ εχεις κάποιο καλό τρόπο ωστε να αυξήσει κάποιος το μυικό του ιστό.. κάνετον πόστ.. να το σχολιάσουμε..
Ωστε ο Μεητζορ είναι μακαρίτης..!!! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 19:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas
λοιπόν όπως έλεγε ο μακαρίτης Mike mentzer (επαγγελματίας μποντιμπιλντερ εποχής σβαρτζενέγκερ) η μυική ανάπτυξη είναι ένα αντανακλαστικό του οργανισμού σε ασυνήθιστες επιβαρυνσεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι αν αυξάνουμε τα κιλά στις ασκήσεις θα τον επιβαρύνουμε ασυνήθιστα τον μυ, γιατί έτσι και αλλιώς ο μυς καταπονήται συνεχώς με τα βάρη και συνηθίζει.

Είχα προσέξει ότι τις μεγαλύτερς αυξήσεις τις έβλεπα όταν γυμναζόμουν μετά από περίοδο διακοπών, όταν δηλαδή είχε ξεσυνηθίσει ο μυς τις επιβαρύνσεις. Έτσι αρχίζοντας να γυμνάζω τον κάθε μυ με μόνο ένα-δυο σετ μέχρι μυικής αποτυχίας ΜΙΑ φορά τον μήνα ο μυς αυξανόταν σε πολύ καλά επίπεδα όχι όμως σε επίπεδο δύναμης. Αυτη η προπονητική συνδιασμένη και με ειδικές ασκήσεις καταγραφής υποσυνείδητων μυνημάτων (πχ είναι σημαντικό να αυξηθεί ο μυς τάδε, θ αυξηθεί πολύ, αξίζω να εχω μεγάλους μυς κλπ.) μου έφερε σημαντικότατα αποτελέσματα.

Τώρα έχω το πρόβλημα πως να πείσω κάποιους γνωστούς ότι δεν παίρνω αναβολικά... είναι με την κατηγορία στο στόμα και η μετάβαση στο μέγεθος των ρούχων μου από large σε extra large. Είναι αξιοσημείωτο ότι ως οργανισμός δεν είμαι γενετικά προικισμένος για μυώδη σώμα (εκτός των κοιλιακών μου). Ενώ ένας προικισμένος ότι προπόνηση και να κάνει, ακόμα και την πιο λανθασμένη θα έχει αυξήσεις.
Δεν κάνω ειδική διατροφή, ούτε παίρνω συμπληρωματα πρωτεινών.
αυτα συστήνω, ελάχιστοι τα ακουσαν όταν δούλευα ως γυμναστης, νομίζουν ότι τα βάρη είναι αεροβική γυμναστικη και επίδειξη του εγώ τους ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 13:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Βρε καλέ μου Yiannakas, μπορείς τελικά να μας αναλύσεις αυτή την περιβόητη μέθοδο? Τίκάνεις δηλαδή? Διαλογισμό πρίν την άσκηση, αυτούπνωση? λές συνέχεια κάποια πρόταση για 20 λεπτά, μέχρι να την χωνέψει ο εγκέφαλος?
Ειλικρινά μ'ενδιαφέρει! (όχι δεν θέλω να αυξήσω τον μυικό μου ιστό... αυτός όντως έχει μία προδιάθεση να αυξάνεται με την παραμικρή άσκηση, θα ήμουν μπόντυμπίλντερ σε προηγούμενη ζωή φαίνεται!!! Ν'αδυνατίσω θέλω!)
Σ'ευχαριστώ :))))
Alzarro, εμείς σε αγαπάμε πολύ! :) Ετσι, μου βγήκε να το μοιραστώ μαζί σου, τυχαία που λένε...:)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 14:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas
ονομάζεται EFT emotional freedom technigue και βοηθάει όχι μόνο να αλλάξουμε τις αρνητικες υποσυνείδητες καταγραφες και την εισαγωγή θετικών αλλά και την ανακούφιση πόνων σωματικών και ψυχικών. Το έχω δουλέψει πάνω μου και σε πολλούς άλλους και βλέπω αποτελέσματα που κυμαίνονται από ''θαύματα'' ως και μερική ανακούφιση.
Έχω διαβάσει ότι είχε αποτελέσματ στην αυξηση του μεταβολισμού .Το καλο είναι ότι έχει δωρεαν εγχειρήδιο και το κάνεις μόνος σου, δηλαδή είσαι ανεξάρτητος από θεραπευτες και με γεμάτη τσέπη!
το manual θα το βρήτε στο www.emofree.com
για ότι άλλο εδώ είμαι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 15:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Alzarro, εμείς σε αγαπάμε πολύ! :)

Kαι εγώ ξαδελφούλα..

quote:
Είχα προσέξει ότι τις μεγαλύτερς αυξήσεις τις έβλεπα όταν γυμναζόμουν μετά από περίοδο διακοπών, όταν δηλαδή είχε ξεσυνηθίσει ο μυς τις επιβαρύνσεις.

Οντως. Οι μύς χρειάζονται μια περίοδο ξεκούρασης. Η ξεκούραση είναι μέσα στο προπονητικό των αθλητών σωματικής διπλάσης.

quote:
Ενώ ένας προικισμένος ότι προπόνηση και να κάνει, ακόμα και την πιο λανθασμένη θα έχει αυξήσεις.


Εκρηκτικές αυξήσεις θα έλεγα..

quote:
Αυτη η προπονητική συνδιασμένη και με ειδικές ασκήσεις καταγραφής υποσυνείδητων μυνημάτων (πχ είναι σημαντικό να αυξηθεί ο μυς τάδε, θ αυξηθεί πολύ, αξίζω να εχω μεγάλους μυς κλπ.) μου έφερε σημαντικότατα αποτελέσματα.

Το οτι το σύστημα αυτό βοηθά τον μυικό προσδιορισμό ναί.
Αυτό το δέχομαι.
Το οτι το σύστημα αυτό.. μαζί με τις ασκήσεις.. χωρίς επιπλέον τροφή.. να αυξήσει το μυικό ιστό.. θεωρητικώς δεν συμβαδίζει.
Βέβαια το οτι δεν συμβαδίζει θεωρητικώς αυτό δεν σημαίνει οτι δεν γίνεται..
Νομίζω φίλε Yiannakas οτι πρέπει να μας δώσεις ενα πιο αναλυτικό παράδειγμα με επίκεντρο το συνδυασμό ασκήσεων με την καταγραφή μυνημάτων. Τι ακριβώς κάνεις? Πως δημιουργείς αυτή την εμμονη ιδέα στο υποσυνείδητο.

Ευχαριστούμε για το λινκ.. αλλά ενα πιο αναλυτικό παράδειγμα.. θα το θέλαμε..

Edited by - allzzaro on 04/01/2006 17:02:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 19:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Αγαπητέ ΚΡΙΟΣ .
Η σύνθεση των βοτάνων αυτών βρέθηκε σε ένα παλιό χειρόγραφο το οποίο ανάγεται στον Παράκελσο.
Βρέθηκε εντελώς τυχαία στα αρχεία ενός υπεραιωνόβιου Σουηδού καθηγητή πρύτανη της ιατρικής.
Σύμφωνα με κορυφαίους βοτανολόγους το εκχύλισμα από τα βότανα αυτά ενδεικνύεται για τη θεραπεία σπάνιων ασθενειών.
Ο τρόπος παρασκευής του .. γίνεται με τη μέθοδο του εκχυλίσματος σε βάση δυνατού αλκοολούχου σκευάσματος 50/50 (δες σε προηγούμενα ποστ) .
Το βάμμα-εκχύλισμα αυτό πίνεται αραιωμένο σε αφέψημα κάποιου αντιοξειδωτικού βοτάνου.. (στην περίπτωση σου.. διάλεξε κάτι που να μην σε πειράζει - διαφορετικά μπορείς και σε νερό) από ένα κουταλάκι του τσαγιού εως και 2 κουταλιές της σούπας ημερησίως.
Για σοβαρές παθήσεις συνιστάται 3 κουταλιές της σούπας ημερησίως μισή ώρα πρίν το φαγητό και μισή ώρα μετά πάντα αραιωμένη.
Κατά τη λήψη του ελιξιρίου καλό θα είναι να μην καταναλώνονται γαλακτοκομικά προιόντα.
Παράλληλα με το αφέψημα χρησιμοποιείται και ως επίθεμα σε μορφή κομπρέσας.
Πρίν χρησιμοποιηθεί ως επίθεμα.. θα πρέπει να γίνει επάλειψη της περιοχής με λάδι υπερικού ή με λάδι καλεντούλας.
Το επίθεμα μπορεί να μείνει αρκετές ώρες.

10 gr. Αλόη (Aloe Vera)
5 gr Μύρο (Commiphora Myrrha).
0,2 γρ Ζαφορά (Crocus sativus)
10 γρ φύλλα Κασσίας (Cassia sp)
10 γρ Καμφορά (Cinnamomum Camphora)
10 γρ ρίζες Ζεδοαρίας Curcuma longa L. (Tumeric)
10 γρ Μάννα ΦΡΑΞΙΝΟΣ (Fraxinus ornus, L.)
10 γρ Theriac venezian
5 γρ ρίζες Κοκκινάγκαθου (Αγνωστον)
10 γρ. ρίζες Αγγελικής (Angelica Archangelica)
10 γρ Αψιθιά (artemisia Absinthium L)
10 γρ Γλυκύριζα (Glychrrhiza glabra)
5 γρ Κανέλλα (Cinnamomun zeylanicum)
10 γρ Καρλίνα (Carlina pygmaea)


To Theriac venezian μάλλον είναι να μίγμα φαρμάκων και μελιού ή κάποιο αρωματικό μέλι οι πιο πολλοί προσθέτουν απλά μέλι.
Οι ρίζες Κοκκινάγκαθου είναι άγνωστο και θα το παραλείψεις.
To σκεύασμα κυκλοφορεί και στο εμπόριο..σε καταστήματα με βότανα.

Γνώμη μου .. μπορείς να το προμηθευτείς απο το εμπόριο και να το χρησιμοποιήσεις δοκιμαστικά.. σε μικρές ποσότητες για ενα διάστημα.


Edited by - allzzaro on 04/01/2006 19:39:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 23:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas
αλζαρο το εμπορικο σκεύασμα δεν είναι αυτό με την θείτσα στο μπουκάλι?
ευχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 10:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
καταρχήν ευχαριστούμε για το λίνκ φίλε Yiannakas. Θα το μελετήσω, θα το εφαρμόσω, και θα ενημερώσω την ομήγυρη!!! :)
Allzarro, όντως αυτό το παρασκεύασμα είναι της Treben (έτσι λέγεται η Θεία), το έχω χρησιμοποιήσει σε πονεμένα σημεία, το έχει χρησιμοποιήσει μία φίλη μου ακόμα και σε πρηξίματα απο πέσιμο, το έχω πιεί για τον βήχακτλ, και κάνει θαύματα. Θεωρείται οτι θεραπεύει ακόμα και πολύ σημαντικές ασθένεις, και σε αναφορές γι'αυτό λέγεται οτι επανέφερε ακόμα και άνθρωπο με παράλυση σε φυσιολογικά επίπεδα κίνησης.
Ομως επειδή ήθελα κι εγώ να το φτιάξω μόνη μου, έψαξα για τα υλικά, και δυστυχώς το Theriac δεν είναι απλά μέλι με αρωματικά, είναι μία επίσης αρχαία συνταγή (την έχω αν θές) η οπόία βασίζεται στο χασίς... Οπότε είανι λίγο δύσκολο να το παρασκευάσεις στην Ελλάδα τουλάχιστον...
Δεν ξέρω βέβαια στο παρασκεύασμα που πωλείται στα καταστήματα εάν όντως περιέχεται χασίς, πάντως το Theriaca (όπως λεγόταν επι Λατινικών χρόνων) ήταν απο μόνο του φάρμακο/παραασκεύασμα που το χρησιμοποιούσαν κατά δηλητηριάσεων, τσιμπήματα απο φίδια κτλ...
θα βρώ και τα υπόλοιπα στοιχεία που έχω στο σπίτι και θα τα παραθέσω εάν ενδιαφέρεστε :))))
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΡΙΟΣ
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 11:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΡΙΟΣ
Αγαπητέ Allzzaro
Σε ευχαριστώ πολύ για το άμεσο ενδιαφέρον που έδειξες για το πρόβλημά μου.
Θα ήθελα να μάθω για την εμπορική ονομασία του σκευάσματος που μου προτείνεις, αν τη γνωρίζεις.
Ευχαριστώ πολύ επίσης τον φίλο geox για τα πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία που μου έστειλε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 15:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
ΚΡΙΟΣ ελπίζω να μην σε πειράζει που θα απαντήσω εγώ, μιά και η φίλη μου το παίρνει συνέχεια! Θα το ζητήσεις ως Swedish Bitters της Maria Treben. Επίσης, σου παραθέτω ένα λίνκ, όπου μπορείς να διαβάσεις τα πάντα για την ιστορία, τις επιτυχίες, τις ασθένεις που θεραπεύει, αλλά και να παραγγείλεις απευθείας αν θές (αν και συμφέρει οικονομικά να το πάρεις απο δώ, αν πετύχεις τον σωστό προμηθευτή!!!) :)
http://www.naturalherbalremedy.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 15:35:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
αλζαρο το εμπορικο σκεύασμα δεν είναι αυτό με την θείτσα στο μπουκάλι?

Aκριβώς

quote:
Ομως επειδή ήθελα κι εγώ να το φτιάξω μόνη μου, έψαξα για τα υλικά, και δυστυχώς το Theriac δεν είναι απλά μέλι με αρωματικά, είναι μία επίσης αρχαία συνταγή (την έχω αν θές) η οπόία βασίζεται στο χασίς

Ναί αν θέλεις .. με ενδιαφέρει...

quote:
Θα ήθελα να μάθω για την εμπορική ονομασία του σκευάσματος που μου προτείνεις, αν τη γνωρίζεις.

Αποφεύγω να δημοσιοποιώ ονόματα εταιριών.. μην βρούμε κανένα μπελά..
Κυκλοφορεί με το όνομα Σβέντεν Μπίττερ.. (Schweden bitter).
Yποτίθεται οτι παρασκευάζεται και εμφιαλώνεται στην Σουηδία.
Είναι πιστοποιημένο απο τον αυστριακό οργανισμό φαρμάκων.. και εχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Της ίδιας εταιρίας θα βρείς και αλλά πολύ καλά προιόντα.
Βέβαια καλό θα ήταν πρίν χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε να πάρεις και μια γνώμη απο κάποιο γιατρό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

porcupine_tree
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 17:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους porcupine_tree
hi anakalipsa to forum sas mesw google k enw eixa patisei sto search kapoia leksi kleidi pou exei sxesi me diatrofi. allzzaro, mipws tha mporouses na mou dwseis to email sou i to msn sou gia na sou milousa gia kati provlimatakia pou isws na mporouses na me voithiseis? euxaristw :*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 17:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
έκανα ένα λάθος! δεν είναι χασίς, είναι όπιο το φάρμακο! σόρρυ :))) Σου έστειλα τις συνταγές!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nomad
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
114 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2006, 00:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nomad
allzaro καλησπέρα χρόνια πολλά και συγχαρητήρια για το τρομερό σου τοπικ!!

Τρεις ερωτησούλες από εμένα:
1 Τα χείλη μου ξερένωνται συνέχεια. Έχω δοκιμάσει τα πάντα από τα φαρμακεία αλλά δεν γίνεται τίποτα. Γνωρίζεις κάτι που το αντιμετοπίζει?
2. Φταρνίζομαι ξαφνικά χωρίς να είμαι συναχομένος ενώ κοιμάμαι με το στόμα ανοιχτό (χρόνια ιγμορίτιδα?. Γνωρίζεις κάτι και εδώ?
3. Με το γυμναστήριο κάνωβ χρήση λεκιθίνης ενώ αρχίζω να πίνω και πράσινο τσάι. Η χρήση γλυκαντικών (ασπαρτάμης) έχει κάμια συνέπεια στην απόδοση του πράσινου τσαγιού.
4. Στο κλεντρο της Αθήνας υπάρχει κανένα καλό μαγαζί με βότανα?

Και εν των παντων εν, και εξ ενος πάντα (Ηράκλειτος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

porcupine_tree
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2006, 14:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους porcupine_tree
nomizw oti an pineis poli nero den tha einai kseramena ta xilia sou vasika. auto vlepw se emena dld. me to pou pinw ligo ligotero apo oso prepei amesws kserenonte. k egw ipokatastata zaxaris vazw sto tsai allzzaro. peirazei?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2006, 18:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Γειά σου φίλε μου...
quote:
1 Τα χείλη μου ξερένωνται συνέχεια. Έχω δοκιμάσει τα πάντα από τα φαρμακεία αλλά δεν γίνεται τίποτα. Γνωρίζεις κάτι που το αντιμετοπίζει?

Εαν ξερένονται να χείλη σου .. θα πρέπει να το εξετάσεις αν εχεις και κανένα αλλο σύμπτωμα. Δεν αναφέρω συμπτώματα για να μην σε βάλω σε ιδέες.. αλλά ξεκινάς απο τη νόσο kawasaki ή ανεβασμένο σάκχαρο.. ή ελλειψη βιταμινών .
Εαν δεν εχεις κανένα αλλο σύμπτωμα.. τότε να ανατρέξεις στη σελίδα 12 περί βιταμινών. Η ελλειψη του συμπλέγματος Β ευθύνεται για το πρόβλημα αυτό.. Αλοιφούλες με βιταμίνη του συμπλέγματος Β θα βρείς στα φαρμακεία.

quote:
2. Φταρνίζομαι ξαφνικά χωρίς να είμαι συναχομένος ενώ κοιμάμαι με το στόμα ανοιχτό (χρόνια ιγμορίτιδα?. Γνωρίζεις κάτι και εδώ?

Η ιγμορίτιδα προκαλεί πονοκέφαλους,πυρετό, κούραση, δυσκολίες στην αναπνοή, κακοσμία του στόματος, απώλεια της οσμής, εκκρίσεις της μύτης οπότε εσύ δεν έχεις τέτοια συμπτώματα.

Εαν φταρνίζεσαι .. εποχιακά.. δύο μπορεί να συμβαίνουν, ή είσαι αλλεργικός σε κάτι.. ή είσαι ευάλωτος στις ιώσεις.
Στη σελίδα 14 θα βρείς .. θαυματουργές συνθέσεις.. που θα σε προστατεψουν απο τις ιώσεις.. ενώ ταυτόχρονα θα διαβάσεις και μια αναφορά στο ιερό αυτό βότανο το ``φασκόμηλο``

quote:
Με το γυμναστήριο κάνωβ χρήση λεκιθίνης ενώ αρχίζω να πίνω και πράσινο τσάι. Η χρήση γλυκαντικών (ασπαρτάμης) έχει κάμια συνέπεια στην απόδοση του πράσινου τσαγιού.

Εαν δεν είναι αναγκαίο καλύτερα να μην παίρνεις συμπληρώματα.
Μπορείς να τα παίρνεις απο φυσική τροφή. Δες τη σελίδα 12...σχετικά με ινοζιτόλη και χολίνη ..
Μπορείς να δείς τη σελίδα με τα αντιοξειδωτικά.. είναι θα έλεγα η πιο ενδιαφέρον σελίδα του τόπικ...
Εκεί αναφέρονται οι αξίες ολων των αντιοξειδοτικών.
Θα δείς λοιπόν οτι το πράσινο τσάι έρχεται δεύτερο με πρώτο το φασκόμηλο.
Δεν είναι τυχαίο οτι κάποτε οι Κινέζοι αντάλλασαν το πράσινο τσάι με φασκόμηλο σε αναλογίες 1/3.
Πίνεται σκέτο.. καλό θα είναι να μάθει κάποιος να το αφομοιώνει σκέτο χωρίς ζάχαρη χωρίς ασπαρτάμη.. δεν βρίσκω το λόγο γιατί να χρησιμοποιείς ασπαρτάμη...

quote:
Στο κλεντρο της Αθήνας υπάρχει κανένα καλό μαγαζί με βότανα?

Ολο το κέντρο της Αθήνας και ειδικά η οδός Ευριπίδου και Σοφοκλέους είναι γεμάτη απο μαγαζιά αυτού του είδους.
Πολύ καλά μαγαζιά με βότανα εγγυημένα.. μπορείς να βρείς παντού..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2006, 20:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
allzzaro, mipws tha mporouses na mou dwseis to email sou

Kαλώς όρισες.
allzzaro@hotmail.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

enarxos
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2006, 23:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους enarxos
γεια σε ολους, ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα να μαθω ποια θεραπεια με βοτανα ειναι η καταληλοτερη για χοληστερινικους και χολερυθρινικους λιθους της χοληδοχου κυστεως για αποφυγη χειρουργικης τους αφαιρεσης, ευχαριστω.

JorgosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

delta4
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 00:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους delta4
Αγαπητε allzzaro ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ. Ελειπα στην Γερμανια και εδω και μια ωρα απο την 16 σελιδα διαβαζω την επιθεση που δεχτηκες απο τον geox και απορησα. Και να πω οτι ειναι επιεικως λαθος, γιατι ΑΠΛΑ δεν υποχρεωνεις κανεναν να εφαρμοσει αυτα που προτεινεις. Εμεις σου ζηταμε ΟΧΙ εσυ. Και νομιζω οτι οποιος μπαινει σε αυτα τα forum εχει λιγο μυαλο παραπανω ωστε να ξερει τι να κανει απο μονος του, και συμφωνω και με αυτα που εγραψε η ΜΗΔΕΙΑ. Λοιπον ΣΩΤΗΡΑ (aπο τον κακο allzzaro) geox, αδειασε μας την γωνια.Οσο για μενα αγαπητε allzzaro νομιζω οτι νοιωθω μια καλιτερευση, και συνεχιζω την θεραπεια χωρις να νοιωθω το ΜΑΣΤΙΓΙΟ σου. Σε χαιρετω και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε ΟΛΟΥΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 13:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε delta4, καλώς ήλθες και πάλι και χρόνια πολλά και σε σένα!
Καταλαβαίνω πως η διαμάχη που αναπτύχθηκε μεταξύ του allzzaro και του geox σε ενόχλησε.
Νομίζω πως έχεις δίκιο όσον αφορά τον φίλο μας allzzaro, προσφέρει μια σημαντική βοήθεια ανιδιοτελώς.
Πιστεύω όμως οτι το να ανοίξουμε πάλι το κεφάλαιο της διαμάχης εκείνης ίσως να φέρει άσχημα αποτελέσματα.
Η υπόθεση έχει ξεχαστεί, έχον περάσει κάμποσες μέρες κι η κατάσταση έχει βελτιωθεί.
Ας προχωρήσουμε παρακάτω λοιπόν, σωστά?
Εξάλλου, δε νομίζω πως ο φίλος geox δεν θα μπορούσε να συμμετάσχει σε αυτό το topic, δεν είναι ανάγκη να τον διώξει κανείς.
Ένας γόνιμος και καλοπροαίρετος διάλογος είναι πάντα θεμιτός...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 15:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis
Dying_Incubus
quote:
Απεστάλη: 08/01/2006, 13:33:34

την ώρα του σεισμού βρε Dying_Incubus εσύ πληκτρολογούσες;;;


Μην κάνεις μη σου κάνουνε
μην πεις να μην σου πούνε
μην κουρταλίσεις κούρταλα
να μην σου κουρταλούνε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 17:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αγαπητε allzzaro ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

Χρόνια πολλά και σε εσένα φίλε μου.

quote:
Οσο για μενα αγαπητε allzzaro νομιζω οτι νοιωθω μια καλιτερευση, και συνεχιζω την θεραπεια χωρις να νοιωθω το ΜΑΣΤΙΓΙΟ σου.

Αυτό είναι πολύ ευχάριστο. Εύχομαι .. να θεραπευτείς εντελώς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 17:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
γεια σε ολους, ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα να μαθω ποια θεραπεια με βοτανα ειναι η καταληλοτερη για χοληστερινικους και χολερυθρινικους λιθους της χοληδοχου κυστεως για αποφυγη χειρουργικης τους αφαιρεσης, ευχαριστω

Φίλε μου γειά σου.

Οπως εχω τονίσει .. σε προηγούμενα πόστ.. η χρήση των βοτάνων ειναι μια πανάρχαια τακτική που πολλοί την θεοποίησαν.
Oι ξακουστοί Δρυίδες το όνομα των οποίων προέρχεται απο την ελληνική λέξη δρύς (βελανιδιά) είχαν εντάξει τη χρήση των βοτάνων στην απόκρυφη τους γνώση.
Ακόμα και ο φημισμένος Πανοραμίξ ομως στη δική σου περίπτωση θα σου πρότεινε τη χειρουργική επέμβαση.
Δεν νομίζω λοιπόν οτι η χρήση των βοτάνων θα μπορέσει να λειτουργήσει θετικά στην περίπτωση αυτή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy