ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΊ΄ΔΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 10:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Angus δυστυχώς δεν γίνονται όλα κατανοητά απ' όλους συν ότι κάποιοι από μας (εννοώ το ανθρώπινο γένος) έχουν επιλέξει την καθοδική οδό σαν τρόπο ύπαρξης, αντί για την ανοδική. Στο Μεγάλο Σχέδιο της Ζωής όλα παίζουν το ρόλο τους και υπάρχει λόγος που εκδηλώνονται έτσι όπως εκδηλώνονται... ακόμα και τύποι σαν τον soron. Το ζήτημα είναι να μην αποκαρδιώνεται κανείς, να ξέρει να δίνει τις μάχες του αλλά και να μπορεί να χωρά ακόμα κι αυτούς στην καρδιά του χωρίς να αλλοιώνει τα συστατικά από τα οποία αποτελείται. Αυτή ακριβώς δεν είναι και η λειτουργία του καθρέφτη;

Serenite με συγκίνησες, ειλικρινά. Είσαι ιδιαίτερα εύστοχη και με μεγάλη ευθύτητα. Μπορεί να σε αγγίζουν τα γραφόμενά μας αλλά εμένα τουλάχιστον με αγγίζει ο τρόπος σου και δεν ξέρω τι είναι σπουδαιότερο τελικά.

Λίλλιαν μου... άντε, τι θα γίνει με κείνη την ιστορία που μας χρωστάς;!!

Με πολλή αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 12:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητή Unseen,

σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Και εμένα με συγκινεί κάτι πολύ σε σένα. Το ότι παρόλο που δεν έχεις πάρα πολλά παραπάνω να εισπράξεις, έχεις επιλέξει να δώσεις πάρα πολλά...
Νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Να σαι πάντα καλά με την ίδια καρδιά.

Με αγάπη
sereniteΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 14:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλες τις σιωπές. Κάποιος είπε ότι η σιωπή είναι χρυσός. Να υποθέσω πως όλοι συγκεντρώνουμε τον εσωτερικό μας χρυσό?

Φίλε μου Agnus, (μπορώ να σε αποκαλώ έτσι?) κατάφερες να δεις την φωτογραφία?

Σας χαιρετώ από τα δάση που μοσχοβολούν νέα βλάστηση και σας εύχομαι
Καλό απόγευμα και ένα γλυκό βράδυ

++++ Με μια ματιά στον Ουρανό θα άλλαζαν τα πράγματα ++++ (Γ.Παίσιος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 14:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον soron και όσους άλλους χλευάζουν ότι δεν κατανοούν, θα ήθελα να πω ότι κι εμένα αρκετά πράγματα μου φαίνονται περίεργα, αλλά πάντα σκέφτομαι μια ιστοριούλα που είχα ακούσει...
Ήταν ένας τόπος που ζούσαν γραμμούλες. Κάποια στιγμή μιά γραμμούλα από περιέργεια να δεί τι υπάρχει παρα πέρα, ξεμάκρινε. Εκεί που πήγε συνάντησε ένα τρίγωνο. Γύρισε έντρομη λέγοντας στις άλλες: - Είδα μια γραμμούλα που δεν ήταν γραμμούλα, ήταν σαν πολλές γραμμούλες μαζί.
Τότε όλες μαζί άρχιζαν να την χλευάζουν και να την χτυπάνε, ως τη στιγμή που κάποια άλλη περίεργη γραμμούλα ξεμάκρινε και συνάντησε το τρίγωνο.
Το είπε στις άλλες οι οποίες πάλι χλεύασαν... αλλά ακούγοντάς το δεύτερη φορά θάλησαν να πάνε να δουν τι γίνεται. Πράγματι διαπίστωσαν ότι υπάρχει και άλλο είδος γραμμής.
Το ίδιο κάποια στιγμή συνέβει με τον κύκλο και πάει λέγοντας.
Νομίζω ότι αυτό λέει πολλά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 15:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!!

Γλυκιά Λιλλιαν,ναι μπορείς να με αποκαλείς έτσι.Δυστυχώς η φωτογραφία δεν μου ήρθε..Θα χαιρόμουν αν προσπαθούσες να την ξαναστείλεις.

Σοφή Unseen,όσα λές είναι πολύ σωστά.Απλά,ο κόσμος των ξωτικών χαίρεται όταν κατα την μαγική στιγμή του αγγίγματος της επιφάνειας του καθρέφτη βιώνει το άπλετο φώς.

Όπως ήδη γνωρίζεις ο αέρας αλλάζει συνέχεια μορφές και υπάρχουν στιγμές οπου ακολουθεί την σιγή.Ακόμα και τότε όμως συνεχίζει να κάνει και όσα έκανε πρίν.

Και θέλω τώρα να φέρεις στο μυαλό σου το αρχέτυπο των ξωτικών έτσι όπως το έχεις γνωρίσει απο τις δικές σου εμπειρίες. Έχει διαφορές με το ανθρώπινο.

Και όπως είχες πεί η πίστη είναι το μόνο ανθρώπινο στοιχείο που μπορεί να αντιπαραβληθεί στην αυθυπαρξία των ξωτικών.

Γι'αυτό λοιπόν,μην σταματήσεις ποτέ να πιστευεις.

Φως και αγάπη.
ΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 15:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!!

Γλυκιά Λιλλιαν,ναι μπορείς να με αποκαλείς έτσι.Δυστυχώς η φωτογραφία δεν μου ήρθε..Θα χαιρόμουν αν προσπαθούσες να την ξαναστείλεις.

Σοφή Unseen,όσα λές είναι πολύ σωστά.Απλά,ο κόσμος των ξωτικών χαίρεται όταν κατα την μαγική στιγμή του αγγίγματος της επιφάνειας του καθρέφτη βιώνει το άπλετο φώς.

Όπως ήδη γνωρίζεις ο αέρας αλλάζει συνέχεια μορφές και υπάρχουν στιγμές οπου ακολουθεί την σιγή.Ακόμα και τότε όμως συνεχίζει να κάνει και όσα έκανε πρίν.

Και θέλω τώρα να φέρεις στο μυαλό σου το αρχέτυπο των ξωτικών έτσι όπως το έχεις γνωρίσει απο τις δικές σου εμπειρίες. Έχει διαφορές με το ανθρώπινο.

Και όπως είχες πεί η πίστη είναι το μόνο ανθρώπινο στοιχείο που μπορεί να αντιπαραβληθεί στην αυθυπαρξία των ξωτικών.

Γι'αυτό λοιπόν,μην σταματήσεις ποτέ να πιστευεις.

Φως και αγάπη.
ΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 15:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok φίλε μου, αμέσως τώρα στο προσωπικό σου mail από το γραφείο μου!
Σε χαιρετώ

++++ Με μια ματιά στον Ουρανό θα άλλαζαν τα πράγματα ++++ (Γ.Παίσιος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 15:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίλλιαν πάλι δεν ήρθε τίποτα.

Πόσο μεγάλο είναι το αρχείο????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 16:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εμ, είναι το άτιμο 134ΚΒ!


++++ Με μια ματιά στον Ουρανό θα άλλαζαν τα πράγματα ++++ (Γ.Παίσιος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 16:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Α, το ξαναέστειλα. Νομίζω πως τώρα θα καταφέρει να φτάσει σε σένα. Θα υπάρξει ακόμη μία πρός σένα, που είναι η λατρεμένη μου, από Πέμπτη όμως γιατί η απεργία αύριο θα με κρατήσει σπίτι. Ευκαιρία για βόλτες!
Να έχεις ένα γεμάτο με ευχάριστες "επισκέψεις" απόγευμα


++++ Με μια ματιά στον Ουρανό θα άλλαζαν τα πράγματα ++++ (Γ.Παίσιος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 19:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γλυκιά Λίλλιαν,

Δεν το πιστευω!!Πάλι δεν ήρθε!!Να την ξαναστείλεις μέχρι να έρθει.

Σε ευχαριστω για την ευχή σου αλλα σήμερα είχα μόνο βαθια συναισθήματα και μία απρόσμενη συνάντηση με έναν άνθρωπο ακριβώς εκεί που δεν το περίμενα.Και δεν είχα καμία προειδοποίηση για αυτό.Ομως το συναίσθημα της έκπληξης ήταν κάτι όμορφο.

Αγαπημένη Unseen όσον αφορα την ευθραστότητα σε αυτό θα σου δώσει απάντηση η ίδια η φύση.Βλέπεις πόσο ευθραστη είναι και συγχρόνως πόσο καταστρεπτική μπορεί να γίνει.

Με αγάπη
ΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 20:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα Α,
Κι όμως έχει έρθει, απλά ο παραλήπτης δεν την έλαβε ακόμη. Εκτός αν πάρουμε τα βουνά και πάμε εμείς! απλά πράγματα
(τρελλαίνομαι με τις φατσούλες!). Αγιο Νικόλαο έχετε εκεί? Αν πας, στάσου μπροστά στην 3η και την 6η εικόνα μπαίνοντας δεξιά, γράψε τις σκέψεις σου και πες μου. Καιρός για δράση στα δάση!! τι λες? σου αρέσουν τα α-πιστευτά?
Με αγάπη

~~ ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 23:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμάν βρε παιδιά δεν είναι φωτογραφία αυτό, σήριαλ είναι! Τουλάχιστον ενημερώστε μας όταν φτάσει επιτέλους η φωτογραφία να μας φύγει το άγχος!

Serenite μου σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Ξέρεις, όταν ήμουν παιδί είχα κάνει πολύ σοβαρά μια ευχή: να μπορεί η ζωή των ανθρώπων να είναι κάτι περισσότερο από πόνος, άγχος, φθαρτότητα, απόρριψη... ίσως στην αλληλεπίδραση με τα πεδία των ξωτικών και των νεράιδων να βλέπω την πραγματοποίηση της παιδικής μου ευχής κι αυτό και μόνο είναι πολύ σημαντικό για μένα...

Γιώτα μου τι ωραία η ιστορία σου με τις γραμμούλες! Έχει περάσει κάμποσος καιρός και δεν φαντάζομαι να κάνεις ακόμη εκείνη την άσκηση για την όξυνση της "αιθερικής όρασης". Αυτό που είχες δει (και περιγράψει σαν αιθερικά έντομα) είναι ενεργειακές συγκεντρώσεις μέσα στο ηλεκτρομαγνητικό πεδίο της Γης. Η Γη διαθέτει δύο ενεργειακά κυκλοφοριακά συστήματα παρόμοια με το φλεβικό και το αρτηριακό του ανθρώπου. Το ένα είναι πράσινο σε χρώμα και το άλλο μωβ. Και είναι πάνω σε αυτές ακριβώς τις ροές που ταξιδεύουν οντότητες όπως τα ξωτικά και οι νεράιδες...

Με πολλή αγάπη,
Ανσίν

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 11:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Unseen, κάνω κάποιες φυσικοθεραπείες μετά τη δουλειά μου και γυρίζω σπίτι βράδυ. Έτσι έμεινε η άσκηση γιά όταν τελειώσουν. Τότε έχω σκοπό να πάμε και παρέα στο βουνό όπως μου πρότεινες.
Πολλά φιλάκιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 12:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Unseen μου,

χαίρομαι πολύ που αυτή σου η ευχή πραγματοποιείτε, οι πιο ιερές ευχές είναι αυτές που κάνουμε για τους άλλους, αυτές που κρύβουν το νόημα της απεριόριστης αγάπης.
Δεν θα σου πω τι ευχή έκανα μικρή, θα σου πω όμως ένα πιστεύω που είχα. Ότι κάποιοι άνθρωποι δεν έρχονται στην γη τυχαία, έρχονται για να βάλουν ένα λιθαράκι στο ανθρώπινο γένος, έρχονται για να σκορπίσουν μια γνώση, για να δώσουν ένα χεράκι βοηθείας. Χαίρομαι λοιπόν που κατά το πιστεύω μου γνώρισα έναν από αυτούς μέσω των γραπτών του.
χαίρομαι επίσης που την κατάλληλη στιγμή φάνηκαν τα κατάλληλα πρόσωπα και τελικά σε απότρεψαν από το να φτάσεις στο τέλος της την κουβέντα αυτή.

Ας μην βάζω όμως άλλες όμορφες λακκουβίτσες στην πορεία της κουβέντας σας, ας αφήσω το ταξίδι να συνεχιστεί για να μπορέσω να ταξιδέψω και γω μαζί του.

Με αγάπη,
serenite
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 14:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας καλοί μου φίλοι

Αγαπημένη μου sm_giota
Ο διαθέσιμος χρόνος αρχίζει να γίνεται μείζον ζήτημα για όλους μας, δυστυχώς! Βεβαίως θα περιμένω με χαρά να μου πεις πότε μπορείς να πάμε στο βουνό παρέα. Στο μεταξύ θα μας βοηθήσει περισσότερο κι ο καιρός...

Αγαπημένη μου serenite
Όλοι οι άνθρωποι έρχονται για τον ίδιο ακριβώς λόγο, για

quote:
να βάλουν ένα λιθαράκι στο ανθρώπινο γένος, έρχονται για να σκορπίσουν μια γνώση, για να δώσουν ένα χεράκι βοηθείας

απλώς άλλοι το κάνουν πιο κομψά, άλλοι λίγο πιο αδέξια, ανάλογα και με τη φορά της ψυχής τους!! Σοβαρά όμως, ό,τι μπορεί ένας μπορούν όλοι... αλλά είδες; Κάθε φορά που βρίσκομαι να μιλάω μόνη μου στο τόπικ και αρχίζω τις χαιρετούρες, πάντα κάποιος έρχεται να δώσει νέα πνοή στο θέμα, εν προκειμένω η Burbulithra54 μας και ο atlantian που όμως τον χάσαμε!

Και καθώς αναρωτιόμουν πώς μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση, σκέφτηκα να προτείνω μία μικρή έρευνα στη φύση των στοιχείων. Εξάλλου, πώς μπορούμε να μιλάμε για οντότητες που η ύπαρξή τους είναι συνυφασμένη με τα στοιχεία, αν δεν γνωρίσουμε την ποιότητα και τις ιδιότητες των στοιχείων αυτών;

Οπότε, αν θέλετε, ας το κάνουμε πλειοψηφικά. Ας πουν όλοι το ζώδιό τους να δούμε ποιο στοιχείο έχει τη μεγαλύτερη συγκέντρωση στο τόπικ και να ξεκινήσουμε από αυτό... Εγώ είμαι αιγόκερως, επομένως γη.

Με πολλή αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 16:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xmmmmmmm,

έχεις δίκιο unseen μου, ότι μπορεί ένας μπορούν όλοι, απλά ίσως κάποιοι να μην επιλέγουν τα όσα μπορούν.

Λοιπόν... εγώ είμαι ιχθύς επομένως νερό

Θα περιμένω με αγωνία την εξέλιξη αυτού του θέματος καθώς τα στοιχεία της φύσης και οι ιδιοτητές τους πάντα με ενδιέφεραν, το κάθε ένα έχει τον δικό του μοναδικό τρόπο να με μαγεύει και τις δικές του μοναδικές αισθήσεις που μου προσφέρει...

καλό απόγευμα σε όλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 17:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!

Γλυκιά Λίλλιαν,η φώτο ήρθε!!!!!!Και μάλιστα και τα 2 mail.

Ναι.Οκ,καλή μου,ίσως το μονοπάτι με βγάλει εκεί κάποια στιγμή.

Δράση στα δάση!!!Προσωπικά τα λατρευω τα α-πιστευτα!

Αγαπημένη Unseen,και εγω απαιτώ να μάθω πότε θα πάμε στο δάσος μαζί!!!

Το δικό μου είναι λέων,αρα φωτια.Αλλα όμως Unseen στο πεδίο που δουλευουμε αυτα δεν έχουν ισχύ αλλα ισχύ έχουν διαφορετικά στοιχεία.Ποια θα λάβεις υπόψιν??

Φως και Αγάπη
ΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 00:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διδυμάκι :>
Φύσα βοριά, έλα νοτιά, φυσήξτε τα κλωνιά μου.....
Αέρας το λοιπόν!

Ποια άλλα στοιχεία???

Καλό βράδυ σε όλους
Ξωτικούλα

Υ.Γ. Λίλλιαν οι Σιωπές σε χαιρετούν

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 08:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

Διδυμάκι κατά τα άστρα!

Ξωτικούλα (αδύνατον να το γράψω στα αγγλικά!) σε χαιρετώ απο τα βάθη του λεκανοπεδίου Αττικής που ο ήλιος αποφάσισε να σκάσει μύτη σήμερα. Τι κάνεις, τι κάνεις?

Φίλε Αnguς θα σου απαντήσω στο mail σύντομα.

~~ ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 10:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους. Όταν σας διαβάζω σκέφτομαι πόσο άργησα να ξεκινήσω κάποια πράγματα. Ώρες ώρες με πιάνει άγχος να προλάβω. Τέλος πάντων ας πούμε ότι ποτέ δεν είναι αργά.
Εγώ Κριός, άρα φωτιά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 13:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας κι από μένα αγαπημένοι μου φίλοι.

Βλέπω λοιπόν αέρας 2, φωτιά 2, νερό 1, γη 1. Χμ... Αν δεν σας πειράζει ας ξεκινήσουμε από τη φωτιά γιατί ένας φίλος που διαβάζει το φόρουμ ασκείται διαλογιζόμενος στη φύση του αέρα. Μην τον βάλουμε στον πειρασμό να αντιγράψει, ε; Αρχίζοντας την ανάλυση από αύριο όσο με αφορά, γιατί σήμερα δεν προλαβαίνω! Αν όμως υπάρχουν σκέψεις των υπολοίπων, παρακαλώ.... Λίλλιαν;

Πολυαγαπημένε μου Angus, ας ξεκινήσουμε από κάπου, τα βασικά μας ζώδια είναι μια καλή αρχή και μια στέρεη ένδειξη... Πότε θα πάμε μαζί στο δάσος; Όποτε καταφέρουμε να εκμηδενίσουμε την υλική απόσταση μεταξύ μας (είναι αρκετούτσικα χιλιόμετρα και ο δρόμος από ένα σημείο και κάτω δύσκολος).

Γιώτα μου ποτέ δεν είναι αργά. Εξάλλου ο χρόνος είναι σχετικό μέγεθος, έτσι; Αντί να αποκαρδιωνόμαστε, καλύτερα να δινόμαστε σε αυτά που αγαπάμε! Εξάλλου δεν κάνει κανείς αγώνα ταχύτητας εδώ μέσα.

serenite και kswtikoula πολλά φιλιά.

Με πολλή αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 15:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλήν εσπέρα υπάρξεις,

Μερικές αναφορές για την φωτιά, το στοιχείο της φύσης, που πάει παρέα με τον καπνό και την στάχτη και κρατά σε εγρήγορση τους πυροσβεστήρες, τα σώματα πυρόσβεσης ενώ σε περίπτωση black out αντικαθιστά την ΔΕΗ στο μαγείρεμα.

Ο Προμηθέας μας προμήθευσε την φωτιά και ο Ήφαιστος την είχε σαν σύμβολό του, ενώ στον ναό της Εστίας η φλόγα δεν έσβηνε ποτέ, σε αντίθεση με τις μωρές παρθένες οι οποίες μείναν από λάδι (Λόγο) και η φλόγα (μια εκδοχή του Πνεύματος) έσβησε μαζί με την ευκαιρία να τα ενώσουν και να δουν το φως τους. Ο Ινδός Θεός Αgni σε μια από τις τρείς μορφές του, είχε και την γήινη φλόγα. Στην Αρχαία Αίγυπτο οι σαλαμάνδρες ήταν οι αγαπημένες των εκεί ιερέων και δρούσαν σαν φύλακες των τάφων (τυμβωρύχοι μακριά κάνει τζζζ εδώ!) και ο Ηράκλειτος θεωρούσε την φωτιά σαν το πρώτο στοιχείο της δημιουργίας. Αυτά τα λίγα για αναφορά.

Η φωτιά είναι το πνευματικό μας καύσιμο, η πιο υψηλή έκφραση της ανθρώπινης φύσης μας, αυτή που κρατά ζεστό το πνεύμα, την ψυχή, την καρδιά, την ίδια την αγάπη. Αυτή που παρακινεί, που δίνει χρώμα στο πάθος και φόρα στον τρόπο, ανάλογα σε πιο σημείο του πλανήτη ανάβει.
Αυτή που δίνει δύναμη, θέληση και επιθυμία για ζωή. Είναι ένα θηλυκό στοιχείο το οποίο εμπεριέχει φως. Γύρω από μια φωτιά γίνονται οι ωραιότερες συζητήσεις και μαζεύονται οι παρέες να τραγουδίσουν, άλλοι προτιμούν να τις πηδούν, ή να περπατούν στα κάρβουνα.

Υπάρχει η αναφορά πως η φωτιά εξαγνίζει, καθαρίζει , και η θεμελιώδης φράση της Unseen “έχεις αρπάξει λίγο στην άκρη!'' που δεν έχω ιδέα που αναφέρεται, ίσως στην μαγειρική της (χι, χι!)
Κι όμως, χρειάζεται συχνά να «καίμε», να εξαγνίζουμε, ορισμένα στοιχεία της ζωής μας και από την στάχτη τους -όπως ο Φοίνικας-, και να γεννιούνται στη θέση τους καινούργια ή να ανά-γεννιόμαστε εμείς οι ίδιοι. Μπροστά στην θέα μιας φλόγας νιώθω απέραντη στοργή.

Τα φωτο-κριάρια για μένα είναι μια δυνατή επανάσταση. Οι τύποι της φωτιάς που με περιτριγυρίζουν, πολύ συχνά υποφέρουν από φλεγμονές και δεν ανέχονται την πολύ ζέστη ίσως γιατί ήδη αυτό το στοιχείο είναι μέσα τους ενεργό και το παραπάνω πρέπει να βγει με κάποιον τρόπο.

Σαν την φωτιά, που όταν ανάψει πάει όπου θέλει μέχρι να βρει νερό, είναι παρορμητικά γεμάτα ιδέες τις οποίες κρατούν ζεστές για να τις πουν όταν γίνουν ακόμη πιο δυνατές. Αυτό είναι ότι λαμβάνω απο μερικούς φίλους που είναι Κριάρια και δίνουν ζεστασιά σε μένα κάνοντας παράλληλα και μια εστία για να ζεσταθώ, κυρίως όταν ο αέρας μου είναι ψυχρός!
Αν αντικαταστήσουμε το Ξ στη λέξη ξωτικά με Φ πως το διαβάζουμε?
Καλό απόγευμα σε όλους σας


~~ ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 16:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φωτιά...

Είναι η σπίθα της ζωής και το σκίρτημα της εμπνευσης,το άγγιγμα των ακτίνων του Ηλίου στο πρόσωπο μας.Η ίδια η δύναμη που διατηρεί την αέναη κίνηση.Η ιδιότητα που καθηλώνει,το βλέμμα που σκίζει την ύλη και κόβει την ανάσα.Η λάμψη των άστρων,η ενέργεια που τυλίγει κάθε τι μέσα στην έννοια της δόξας και της ανυπέρβλητης ομορφιάς.Ο θησαυρός που ποτε δεν φθείρεται και οπου αγκαλιάζει τις μορφές και τις κάνει να χάνονται.Η ίριδα που υφαίνει τις δυνάμεις και τέλος η παντοδύναμη έννοια του έρωτα που οδηγεί κάθε πλασμα μέσα στην συναισθηματική έκσταση και στην ατέλειωτη χαρα ή σέρνει τον νού του στην λήθη.

Η φωτιά μοιάζει να είναι κάτι ουδέτερο...Και με αυτήν την λέξη έλυσα κάτι που με βασανίζει εδω και λίγο καιρό!!

Λοιπόν έτσι αντιλαμβάνομαι εγω την φλόγα.

Σας χαιρετώ
ΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 16:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλήν εσπέρα υπάρξεις,

Μερικές αναφορές για την φωτιά, το στοιχείο της φύσης, που πάει παρέα με τον καπνό και την στάχτη και κρατά σε εγρήγορση τους πυροσβεστήρες, τα σώματα πυρόσβεσης ενώ σε περίπτωση black out αντικαθιστά την ΔΕΗ στο μαγείρεμα.

Ο Προμηθέας μας προμήθευσε την φωτιά και ο Ήφαιστος την είχε σαν σύμβολό του, ενώ στον ναό της Εστίας η φλόγα δεν έσβηνε ποτέ, σε αντίθεση με τις μωρές παρθένες οι οποίες μείναν από λάδι (Λόγο) και η φλόγα (μια εκδοχή του Πνεύματος) έσβησε μαζί με την ευκαιρία να τα ενώσουν και να δουν το φως τους. Ο Ινδός Θεός Αgni σε μια από τις τρείς μορφές του, είχε και την γήινη φλόγα. Στην Αρχαία Αίγυπτο οι σαλαμάνδρες ήταν οι αγαπημένες των εκεί ιερέων και δρούσαν σαν φύλακες των τάφων (τυμβωρύχοι μακριά κάνει τζζζ εδώ!) και ο Ηράκλειτος θεωρούσε την φωτιά σαν το πρώτο στοιχείο της δημιουργίας. Αυτά τα λίγα για αναφορά.

Η φωτιά είναι το πνευματικό μας καύσιμο, η πιο υψηλή έκφραση της ανθρώπινης φύσης μας, αυτή που κρατά ζεστό το πνεύμα, την ψυχή, την καρδιά, την ίδια την αγάπη. Αυτή που παρακινεί, που δίνει χρώμα στο πάθος και φόρα στον τρόπο, ανάλογα σε πιο σημείο του πλανήτη ανάβει.
Αυτή που δίνει δύναμη, θέληση και επιθυμία για ζωή. Είναι ένα θηλυκό στοιχείο το οποίο εμπεριέχει φως. Γύρω από μια φωτιά γίνονται οι ωραιότερες συζητήσεις και μαζεύονται οι παρέες να τραγουδίσουν, άλλοι προτιμούν να τις πηδούν, ή να περπατούν στα κάρβουνα.

Υπάρχει η αναφορά πως η φωτιά εξαγνίζει, καθαρίζει , και η θεμελιώδης φράση της Unseen “έχεις αρπάξει λίγο στην άκρη!'' που δεν έχω ιδέα που αναφέρεται, ίσως στην μαγειρική της (χι, χι!)
Κι όμως, χρειάζεται συχνά να «καίμε», να εξαγνίζουμε, ορισμένα στοιχεία της ζωής μας και από την στάχτη τους -όπως ο Φοίνικας-, και να γεννιούνται στη θέση τους καινούργια ή να ανά-γεννιόμαστε εμείς οι ίδιοι. Μπροστά στην θέα μιας φλόγας νιώθω απέραντη στοργή.

Τα φωτο-κριάρια για μένα είναι μια δυνατή επανάσταση. Οι τύποι της φωτιάς που με περιτριγυρίζουν, πολύ συχνά υποφέρουν από φλεγμονές και δεν ανέχονται την πολύ ζέστη ίσως γιατί ήδη αυτό το στοιχείο είναι μέσα τους ενεργό και το παραπάνω πρέπει να βγει με κάποιον τρόπο.

Σαν την φωτιά, που όταν ανάψει πάει όπου θέλει μέχρι να βρει νερό, είναι παρορμητικά γεμάτα ιδέες τις οποίες κρατούν ζεστές για να τις πουν όταν γίνουν ακόμη πιο δυνατές. Αυτό είναι ότι λαμβάνω απο μερικούς φίλους που είναι Κριάρια και δίνουν ζεστασιά σε μένα κάνοντας παράλληλα και μια εστία για να ζεσταθώ, κυρίως όταν ο αέρας μου είναι ψυχρός!
Αν αντικαταστήσουμε το Ξ στη λέξη ξωτικά με Φ πως το διαβάζουμε?
Καλό απόγευμα σε όλους σας


~~ ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 10:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα ,

μια που είμαι Δίδυμος υποθέτω ότι συνεισφέρω με την συμμετοχή μου στον αέρα, όμως...

μήπως το απλοποιούμε πολύ καλή μου unseen? ξέρεις καλά πως κανείς δεν προσδιορίζεται μόνο από το ζώδιο στο οποίο ανέτειλε ο Ηλιος κατά την στιγμή της γέννησης του... Θα μπορούσε για παράδειγμα κάποιος να έχει γεννηθεί σαν Κριός και να έχει πληθώρα πλανητών στους Ιχθείς... μοιραία δεν μεταφέρει ιδιαίτερα έντονες ενέργειες του Νερού?


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 11:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα πολύ καλημέρα

Έλα βρε galadriel μου, κομήτης έχεις γίνει, μας λείπεις πολύ!

Ασφαλώς και δεν προσδιοριζόμαστε μόνο από το ζώδιο στο οποίο ανέτειλε ο ήλιος τη στιγμή της γέννησής μας (εγώ η ίδια έχω τόσο πολύ φωτιά στο ωροσκόπιό μου που...χάνω τη γη από τα πόδια μου!), όμως φαντάζεσαι να έπρεπε να βγάλουμε όλοι τους γενέθλιους χάρτες μας και να τους αναλύσουμε για να προσδιορίσουμε από ποιο στοιχείο θα αρχίσουμε τη συζήτηση; Θα αρχίζαμε στην άλλη ζωή μάλλον!

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα ήταν κακή ιδέα να το κάνουμε κάποια στιγμή. Χμ... Αφού συζητήσουμε για τα στοιχεία και θέλουν οι υπόλοιποι, μπορούμε να τη θέσουμε σε εφαρμογή!

Angus και Λίλλιαν, ευχαριστούμε πολύ για τη συμβολή σας, πολύ σοφά τα όσα γράφετε... Επιφυλάσσομαι να γράψω κι εγώ σχετικά το συντομότερο.

Να πω ότι ευχαριστώ πολύ τη Burbulithra54 για τη χθεσινή μας συνάντηση. Ακόμη προσπαθώ να συνέλθω από το σοκ των κοινών σημείων που διαπίστωσα μεταξύ μας - ακόμη και στην εμφάνιση! Είναι πάντως βέβαιο ότι θα εκδράμω σύντομα προς Δολιανά...

Με πολλή αγάπη,
Ανσίν

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 12:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα G. με θυμάσαι?
χαιρετισμούς και ευχές για μια όμορφη μέρα στα εξωτερικά!

~~ ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 13:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και σε θυμάμαι καλή μου!

πολύ πολύ καλημέρα να έχεις!

τι κάνει η βαφτισιμιά μου?


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 13:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου G.
Πήγε σε άλλη οικογένεια, με μεγάλη μου θλίψη, γιατί η 10ωρες απουσίες απο το σπίτι της κόστιζαν πολύ και προκειμένου να βασανίζεται, έκανα ότι καλύτερο για εκείνη! Οπότε τα κουβέντιασα μαζί της και μετά αποχαιρετιστήκαμε. Περιττό να σου πω πως έκλαιγα ένα τριήμερο ενώ όλοι έκαναν χαρές για το χιόνι στην αθήνα! ποιό χιόνι? ούτε το είδα μεσα στην μαυρίλα μου. Ουφ! το μανάρι μου. Ελπίζω στο μέλλον να τα καταφέρω να είμαι καλύτερη οικοδέσποινα γιατί δεν χρειάζεται μόνο διάθεση αλλά και χρόνος
φιλιά πολλά!

~~ ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy