ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2004, 17:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ Schwabe,

το σχόλιό μου δεν απευθυνόταν προσωπικά σ' εσένα. Επί 18 σελίδες έχεις αναπτύξει τα ερωτήματα και τις απαντήσεις ο ίδιος.
Τί ζητάς από εμένα;

Παρ' όλα αυτά, όσο κι αν συμφωνούμε ότι τα ιερατεία παίζουν παιγνίδια εν γένει εις βάρος των πιστών και σε όλες τις ιστορικές περιόδους, θεωρώ ότι σκοπός μας θα πρέπει πάντα να είναι η αναζήτηση της αλήθειας. Όμως ποιάς αλήθειας;;;

Της "αλήθειας" του αισθητού κόσμου, η οποία και ποτέ δε θα είναι μία, καθότι πάντα υποκειμενική ή της μοναδικής αλήθειας, η οποία κρύβεται πίσω απ' τα πάντα, αλλά αφορά στον αισθητό και κυρίως στον υπεραισθητό μας κόσμο;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2004, 18:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Και τί είναι μύθος, καλέ μου Tyaneas;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2004, 23:51:35  Εμφάνιση Προφίλ

quote:
Αν και δεν εχω σκοπο να απαντησω σε αυτα τα μυνηματα γιατι πολυ απλα δεν ειμαι ουτε και θα γινω υπερασπιστης του Δωδεκαθεου καλο ειναι φιλε μου να απαντησεις σε ολα τα μυνηματα που αφορουνε την πιστη σου και αν το εχεις κανει μπραβο σου,αν οχι καλο θα ειναι πρωτα να κοιταξεις τα του οικου σου.

Φίλε μου Tyaneas αν και δεν είχες σκοπό τελικά απάντησες.
Η Πίστη μου όπως κατ’ επανάληψη έχω δηλώσει είναι η Πίστη προς τον έναν και μοναδικό θεό, εσύ δώστου όποιο όνομα σου αρέσει, ο ίδιος θα είναι.

quote:
Περα απο αυτο επιγραματικα να σου πω 2,3 παρατηρησεις στα λεγομενα σου ξεκινωντας απο το οτι οι αρχαιοι Ελληνες φιλοσοφοι εξοριστικαν γιατι οπου βαζει το χερι του το ιερατειο τα κανει μανταρα.

Όμορφα, άρα συμφωνούμε ότι δε μας νοιάζουν τα ιερατεία και ότι μόνο τα συμφέροντα τους προστατεύουν και όχι την γνώση ή την πίστη ! ( επιτέλους )

quote:
Το ερωτημα σου το δευτερο για την αιμοσταγη θρησκεια ειναι σαν να μου μιλας για τον Χριστιανισμο.Σε περιαζει που ο Διας ειδε το λαθος του πατερα του και τον εξοντωσε αλλα για τον Γιαχβε που συμφωνα με τις γραφες σκοτωσε μεσω του Ηρωδη τοσα παιδια για να αναδειχθει το δικο του ουτε κουβεντα.Δηλαδη ο καλος Γιαχβε δεν μπορουσε να το αποτρεψει αυτο το γεγονος?

Λάθος δε με πειράζει όπως εσύ νομίζεις, εγώ ανέφερα απλά το γεγονός ως μέσο σύγκρισης. Και αυτό που βλέπουμε είναι αίμα και δεξιά και αριστερά.

quote:
Για τα ονοματα του Ζευς υπαρχουν συμβολισμοι αλλα ειναι 2 οχι 102 σαν της Παναγιας.Αλλωστε και στον ιδρυτη του Χριστιανισμου ξερω μεχρι στιγμης αυτα:Ιησου,Γιαχβε,Χριστος.Εσυ ποσα αλλα ξερεις?
Και στον Ζευς μιλαμε για ενα προσωπο οχι για 3 σε συσκευασια του ενος.

Εδώ έχει χαθεί το τόπι ή κοινώς έχασες την μπάλα !
Το Δίας και το Ζεύς είναι ονόματα του ίδιου Θεού, όταν αναφέρετε το Δίας έχει την έννοια της δυαδικότητας – διττού κόσμου – ανθρώπινο επίπεδο – έννοια του λογικού επιστητού και όταν αναφέρετε ως Δίας έχει την έννοια της Ζεύξης της απόλυτης γνώσης του Θείου γι αυτό και το μόνο προσωνύμιο του είναι το Ξένιος ( ψάξε την ετοιμολογία ).
Τώρα όσο αφορά την Μαρία κόρη της Άννας η οποία αναφέρετε ως Παν-Αγία ο καθένας της προσδίδει όποιο κοσμητικό επίθετο του κάνει κέφι, όμως εδώ μιλάμε για υπαρκτό και όχι για μυθικό πρόσωπο.
Τώρα για να δούμε και κατά πόσο μπορούμε να προχωρήσουμε σε αποσυμβολισμούς θα ήθελα να μου πεις τι σημαίνει Γιαχβέ.

quote:
Η Ελλαδα φιλε ειχε καταληφθει απο τους Ρωμαιους το 146π.χ αλλα στην ιστορια ονομαζεται Ελληνορωμαικος Πολιτισμος μεχρι την εποχη του Χριστιανισμου.Μετα ονομαζεται Βυζαντιο και ας παραμενει στα χερια των Ρωμαιων παλι.Ακομα και μεχρι σημερα Ρωμιο σε λεει η εκκλησια.
Εκτος και αν πιστευεις και εσυ οτι το Βυζαντιο ητανε καθαρα Ελληνικο!

Η ονομασία Ελληνορωμαϊκό το μόνο που προσδίδει είναι η αποδοχή από τους Ρωμαίους της Θρησκείας των Ελλήνων και τις διατήρησης κάποιων σχολών και μυστικιστικών τελετών.
Από εκεί και πέρα όλα τα άλλα είναι κλοπή και αντιγραφή από τους Έλληνες.
Αν δεις στο μουσείο του Λούβρου άγαλμα της Αθηνάς Ελληνικό και Ρωμαϊκό θα καταλάβεις περί τίνος ομιλούμε.
Για την ιστορία και για την πληροφόρηση όσων μας διαβάζουν τα Ελληνικά είναι ποιο λεπτοδουλεμένα ( λεπτές γραμμές, χωρίς μεγάλο όγκο, αρμονία και πλαστικότητα ) ενώ τα Ρωμαϊκά είναι ποιο χοντροκομμένα ( τα αντίθετα από τα Ελληνικά ), το ίδιο συμβαίνει και με τα κτήρια. Γενικά οι Ρωμαίοι πίστευαν ότι κατασκευάζοντας μεγαλύτερα πράγματα θα μπορούσαν να υπερκεράσουν την Ελληνική τέχνη.

Όσο για το Βυζάντιο ίσως είμαι από τους λίγους που εξακολουθώ να το λέω Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία.
Άρα λοιπόν Ελλάδα τέλος το 146 π.Χ., απλά έμεινε ένα κομμάτι που διατήρησε τη γλώσσα και κάποια άλλα πράγματα, μακάρι η φλογίτσα αυτή μετά από 2150 χρόνια να βρει πρόσφορο έδαφος και να γίνει φωτιά.

quote:
Απλα εαν εμπαινα σε καποιο θρυσκευτικο μαντρι θα προτιμουσα να ειναι του Δωδεκαθεου γιατι πολυ απλα ειναι η θρησκεια των προγονων μου και γιατι αυτη η θρησκεια αφησε πολιτισμο που σημερα οι ΕλληνοΧριστιανοι κομπαζουν οταν τους ρωτουν για την καταγωγη τους και αναφερονται σε εκεινες της εποχες του Δωδεκαθεου.

Για να γίνει το μαντρί του Δωδεκάθεου θα πρέπει να υπάρχουν τα τελετουργικά που δεν υπάρχουν.
Δεν άφησε η θρησκεία τον πολιτισμό αλλά οι φιλόσοφοι, οι παν-επιστήμονες, οι μυθοπλάστες και οι ραψωδοί.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 01:49:56  Εμφάνιση Προφίλ
Ramoglou,

Λες:
«Το περίμενα αγαπητέ Σβάμπε ότι δε θα μπορέσεις να απαντήσεις στις ερωτήσεις μου.
Ήξερα εκ των προτέρων πως θα έρθεις σε δύσκολη θέση και θα προσπαθήσεις να προστατέψεις τα πιστεύω σου.»

Κόψε κάτι φίλτατε, γιατί πολλές φορές το ατόπημα της ημιμάθειας γίνεται και….ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ! Εάν πάλι φαντάζεσαι ότι με έφερες σε δύσκολη και αδιέξοδη θέση με τις τετριμμένες (τουλάχιστον!) ερωτήσεις σου,ε τότε ας είναι και έτσι!
Εάν βέβαια είχες παρακολουθήσει τα διάφορα topic που έχω ανοίξει τότε θα γνώριζες και τις απαντήσεις. Το παιχνίδι ευχαρίστως να το παίξουμε αλλά όχι όπως εσύ αγαπάς. Alles Klar mein lieber?

Εάν λοιπόν απαντήσεις στο θέμα του «προσωπικού Θεού» που προσπέρασες με….ελαφρά πηδηματάκια, και εάν σχολιάσεις την μετάλλαξη του Γιαχβέ-Ιησού μέσα από τα θεάρεστα κείμενα, τότε ευχαρίστως να σου απαντήσω στα...βαθυστόχαστα ερωτήματα που έθεσες. Αϊντε λοιπόν!

Λες:
«αλλά ασπάζομαι την διδασκαλία του Ιησού Χριστού που ενώνει όλα σε ένα.»

Αλήθεια, α-σπάζεσαι άραγε και την ιδιότητα της εβραϊκής κληρονομιάς? Διότι, όντως ως Χριστιανός κάποιος, είναι απόγονος του Αβρααμ και κληρονόμος της ευλογίας του χαλδαίου θεουργού. Παραθέτω ένα εδάφιο:

»ει δε υμείς Χριστού, άρα του Αβραάμ σπέρμα ετέ και κατ'επαγγελίαν κληρονόμοι»
Μετάφραση: εάν δε εσείς, οι εξ εθνών Χριστιανοί, ανήκετε εις τον Χριστόν, άρα δια του Χριστού, που είναι ο ευλογημένος απόγονος του Αβραάμ, είσθε και σεις ΑΠΟΓΟΝΟΙ του Αβραάμ και σύμφωνα με την επαγγελίαν είσθε κληρονόμοι της ευλογίας.

Ας ελπίσουμε τουλάχιστον αυτή τη φορά να απαντήσεις με επιχειρήματα και………όχι με πυροτεχνήματα.

Λες:
«Τώρα για να δούμε και κατά πόσο μπορούμε να προχωρήσουμε σε από συμβολισμούς θα ήθελα να μου πεις τι σημαίνει Γιαχβέ.»

Μιας και μπήκε στον κόπο ο αγαπητός Tyaneas να απαντήσει στα όσα ρώτησες, ας βοηθήσω και’γω με τη σειρά μου τον διάλογο.

Ο Θεός των εβραίων (αργότερα και ο Θεός των χριστιανών) αρχικά έσκασε μούρη (κατά την εβραϊκή μυθολογία) με το όνομα Παντοκράτορας εις τους αξιότιμους Πατριάρχες (και…ψιλονταβατζήδες) Αβραάμ, Ισαάκ και Ιακώβ.
Με το όνομα Γιαχβέ εμφανίστηκε πάνω από μισή χιλιετία αργότερα, στο Μωυσή μέσα από καιόμενη βάτο και ενώ βοσκούσε τα πρόβατα του αγαπητού πεθερού του εις τις βουνοπλαγιές του όρους Χωρήβ. (τι συγκίνηση….)

Λίγη γραμματική: η προφορά «Γιαχβέ» προκύπτει από τη συνεκφορά των τεσσάρων συμφώνων «JHWH» καθώς η εβραϊκή γλώσσα, όπως και η σημιτική, χρησιμοποιούσε μόνο σύμφωνα.
Στις σύνθετες λέξεις χρησιμοποιείται συνήθως μόνο το πρώτο μέρος του ονόματος, η συλλαβή «jah». Π.χ. η λέξη αλληλούια είναι η μεταφορά του εβραϊκού halelu+jah(we) που σημαίνει ΑΙΝΕΙΤΕ ΤΟ ΓΙΑΧΒΕ. (Ζήτω ο ελληνισμός!)

Στο ζουμί πάλι: Το περίφημο αυτό τετραγράμματο το συναντάμε 6.823 φορές (!) ως το όνομα του Θεού στην εβραϊκή Παλαιά Διαθήκη. Στις ελληνικές εκδόσεις βέβαια έχει αντικατασταθεί με την ευπρεπέστατη λέξη «Κύριος» ως όνομα, μιας και έτσι κατέληξε η μετάφραση των Ο’.

Επίσης, οι Ισραηλίτες χρησιμοποιούσαν για την ονομασία του θεού τους τη λέξη Τσεβαώθ, που σημαίνει «στρατιωτικές δυνάμεις», και υπονοεί είτε τις δυνάμεις των αγγέλων είτε τα στρατεύματα. Με την μετάφραση των Ο’ το όνομα αυτό μεταφέρεται ως «Σαβαώθ» ή ως «δυνάμεις».

Οι εβραίοι, μετά την βαβυλώνια αιχμαλωσία και από σεβασμό προς το Θεό τους, δεν έβαζαν καθόλου στο στόμα τους τη λέξη «Γιαχβέ», και όταν ήθελαν να μιλήσουν για το Θεό τους ή να διαβάσουν από τη Βίβλο το περίφημο τετραγράμματο JHWH, χρησιμοποιούσαν το όνομα Adonaj («Αδωνάι»), που και αυτό μεταφράστηκε από τους Ο’ ως «Κύριος».

Και λίγα ιστορικά στοιχεία: ο Γιαχβέ επικοινωνούσε με τους ΔΟΥΛΟΥΣ του Ισραηλίτες μέσω των προφητών του. Κάθε προφήτης ήταν ο εκλεκτός του άνθρωπος, ήταν κατά την εβραϊκή έκφραση ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, που τον επισκέπτονταν στα ενύπνια του και του ανέθετε να μεταφέρει στον περιούσιο λαό του τους λόγους του, τις εντολές και τις αποφάσεις. Π.χ. «Θεϊκές» κατασχέσεις ΞΕΝΩΝ εδαφών, αιματοκύλισμα αμάχων, βιασμούς, κοπροφαγία κ.α. ωραία……

Η έννοια του «γιος του ανθρώπου» δεν είναι όμως τυχαία! Με την έννοια αυτή προσφωνεί στο προφητικό βιβλίο του Ιεζεκιήλ ο Γιαχβέ τον συγγραφέα-προφήτη ΕΝΕΝΗΝΤΑ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ως «Υιέ ανθρώπου» (93!). Με την ίδια ακριβώς φράση «Υιέ ανθρώπου» προσφωνεί ο Γιαχβλε και τον προφήτη Δανιήλ.

Και γιατί δεν είναι τυχαία η έννοια του «Υιέ ανθρώπου»? Ο Ιησούς ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΟΥΝΤΑΝ, όπως είναι γνωστό, ως ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, γεγονός που φανερώνει ότι ο ίδιος θεωρούσε τον εαυτό του απλό προφήτη του Γιαχβέ……..

Και ο νοών νοείτω φίλτατε Ramoglou!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 03:34:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κόψε κάτι φίλτατε, γιατί πολλές φορές το ατόπημα της ημιμάθειας γίνεται και….ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ! Εάν πάλι φαντάζεσαι ότι με έφερες σε δύσκολη και αδιέξοδη θέση με τις τετριμμένες (τουλάχιστον!) ερωτήσεις σου,ε τότε ας είναι και έτσι!
Εάν βέβαια είχες παρακολουθήσει τα διάφορα topic που έχω ανοίξει τότε θα γνώριζες και τις απαντήσεις. Το παιχνίδι ευχαρίστως να το παίξουμε αλλά όχι όπως εσύ αγαπάς. Alles Klar mein lieber?

Αγαπητέ Σβάμπε εγώ δεν δήλωσα ούτε ημιμαθής, ούτε πολυμαθής, εγώ είμαι απλά ένας άνθρωπος που ερευνά με ανοιχτά μάτια και μυαλό. Τουλάχιστον όσο Εκείνος μου έδωσε. Εσύ που είσαι και γνώστης και έχεις αυτοεπιβεβαιώσει την σοφία σου ας μας παραθέτεις αυτά που γνωρίζεις, έστω και αν είναι ανακριβή ή δικά σου συμπεράσματα. Εντάξει αγαπημένε μου συνομιλητή ;

quote:
Εάν λοιπόν απαντήσεις στο θέμα του «προσωπικού Θεού» που προσπέρασες με….ελαφρά πηδηματάκια, και εάν σχολιάσεις την μετάλλαξη του Γιαχβέ-Ιησού μέσα από τα θεάρεστα κείμενα, τότε ευχαρίστως να σου απαντήσω στα...βαθυστόχαστα ερωτήματα που έθεσες. Αϊντε λοιπόν!

Άντε να το ξαναπώ μήπως και αυτή τη φορά αποφασίσεις να ασχοληθείς και με το τι γράφω εγώ.
Πιστεύω στο Μέγα Αρχιτέκτονα του Σύμπαντος ο οποίος είναι ο Ένας και μοναδικός Θεός για όλους ανεξαιρέτως τους ανθρώπους.
Αυτός και είναι ο προσωπικός μου Θεός, από εκεί και πέρα ψάχνω μέσα απ’ όλες τις θρησκείες, μέσα απ’ όλους τους μύθους, μέσα απ’ όλες τις παραδόσεις και τις τελετουργίες να βρω εκείνη τη συνισταμένη που θα με οδηγήσει στην μία αλήθεια.
Εντάξει αγαπημένε μου συνομιλητή ;

quote:
Αλήθεια, α-σπάζεσαι άραγε και την ιδιότητα της εβραϊκής κληρονομιάς? Διότι, όντως ως Χριστιανός κάποιος, είναι απόγονος του Αβρααμ και κληρονόμος της ευλογίας του χαλδαίου θεουργού.

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν κάποιος ενστερνίσθηκε παλαιότερες διδασκαλίες και αν τις μετέφερε στα δικά του μέτρα και σταθμά για να μπορέσει να φτιάξει το οικοδόμημα του λατρευτικού τυπικού του. Με ενδιαφέρει ότι αν αντιπαραβάλω ( χωρίς τσίχλα στα μάτια ) διάφορα στοιχεία από τις διάφορες διδασκαλίες καταλήγω σε όμοια συμπεράσματα.
Από εκεί και πέρα δε με ενδιαφέρει τι έκανε ο Αβραάμ, ο Ισαάκ, ο Ιακώβ, η Σάρα ή Μάρα και το κακό συναπάντημα.
Δικαίωμα τους και αυτών που το έφτιαξαν ( κάτι έπρεπε να φτιάξουν για να πιστεύει το εκεί ποίμνιο ) και αυτών που το αντέγραψαν, και αυτών που πιστεύουν.

Γιαχβέ = Το Απρόφερτο Όνομα , τώρα τι πάει να πει αυτό ας μη το αναλύσουμε γιατί θα πρέπει να γράφω αρκετά. Όποιος ξέρει ξέρει.
Εντάξει αγαπημένε μου συνομιλητή ;


quote:

Και γιατί δεν είναι τυχαία η έννοια του «Υιέ ανθρώπου»? Ο Ιησούς ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΟΥΝΤΑΝ, όπως είναι γνωστό, ως ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, γεγονός που φανερώνει ότι ο ίδιος θεωρούσε τον εαυτό του απλό προφήτη του Γιαχβέ……

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ !
Ίσως να θυμάσαι τι σου είπα περί Υψηλής Οντότητας κλπ.

Καλό ξημέρωμα σε όλους.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 10:04:15  Εμφάνιση Προφίλ
Ramoglou,

Λες:
«Εσύ που είσαι και γνώστης και έχεις αυτοεπιβεβαιώσει την σοφία σου ας μας παραθέτεις αυτά που γνωρίζεις, έστω και αν είναι ανακριβή ή δικά σου συμπεράσματα.»

Φίλτατε εάν δεν είχες αυτή τη κεκτημένη ταχύτητα στα όσα γράφεις θα ήσουν τουλάχιστον πολύ πιο ευχάριστος. Τουλάχιστον.

Δεν γνωρίζω ΤΙΠΟΤΑ, δεν πιστεύω ΤΙΠΟΤΑ (με τη γνωστή έννοια), και κάποια λίγα τα έχω μεν επιβεβαιώσει αλλά ο δρόμος είναι ακόμα μπροστά.

Ελπίζω τώρα να έχεις ενημερωθεί.


Λες:
«ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ !
Ίσως να θυμάσαι τι σου είπα περί Υψηλής Οντότητας κλπ.»

ΠΕΣ ΤΟ ΝΤΕ!! Αϊντε και συμφωνήσαμε επιτέλους σε κάτι! Αλλά που’σαι, να το ΦΩΝΑΖΕΙΣ που και που. Θα κάνει καλό. Πολύ καλό……..

Είναι υποτιμητική ασέβεια προς το συμπαντικό Θείον, ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΑΓΝΟΟΥΜΕ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΗ, η ψευδεπίγραφη τιμητική ευσέβεια των εκάστοτε ιερατείων προς το «Θείον» που οι ίδιοι κατασκεύασαν.

Και αυτό ισχύει ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ όταν μια θρησκεία έχει δώσει πρόσωπο και σάρκα στον «Θεό», και επιπλέον δε τον έχει περιπλέξει σε φαντεζί αυτοεξευτελισμούς τοπικών εθίμων και σαρκικές θυσίες τραγελαφικού χαρακτήρα.

Αν ο ανθρωπόμορφος Θεός των δογμάτων εμφορούνταν και από μια «ανθρωπιστική» ηθική, δεν θα έδειχνε μια τόσο ΑΝΤΙΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ συμπεριφορά.

Και…ο νοών νοείτω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 10:38:03  Εμφάνιση Προφίλ
o papas,

επειδή φίλτατε σε βλέπω υπέρμαχο της θαυματολαγνείας και των Θεϊκών επεμβάσεων………..κατ’επανάληψη και επιλογή (!), θα’θελα να μου απαντήσεις παραθέτοντας τα όποια στοιχεία σου, έτσι ώστε να διαβάσουνε όλοι τα όσα εσύ γνωρίζεις.

1) Πότε εμφανίστηκε το φως?

2) Τι ίσχυε ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ πριν την εμφάνιση του?

3) Ποιοί μίλησαν πρώτοι για το φως? Ιστορικές καταγραφές.

4) Εμφανίζεται ΜΟΝΟ σε ορθοδόξους ή π.χ. ακόμα και σε έναν Ιάπωνα καθολικό?

5) ΠΩΣ έγινε η ανακάλυψη του Παναγίου Τάφου?

Και κάτι ακόμα φίλτατε, το οποίο το έχω θέσει ξανά αλλά απάντηση ΓΙΟΚ!

Για ανέλυσε μου σε παρακαλώ το ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ «ΘΕΪΚΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ» ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΧΩΡΑ ΣΕ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ………ΕΣΦΑΛΜΕΝΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΟ ΧΡΟΝΟ??

ΠΩΣ, γίνεται λοιπόν το αποκαλούμενο «θαύμα» να συμπεριφέρεται σαν υποτακτικός των αγιοταφιτών, δεμένο στις ημερολογιακές προτιμήσεις των λεγόμενων παλαιοημερολογιτών (!), κάνοντας την εμφάνιση του ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ 13 ΗΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΓΗΙΝΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ??

Και ξεκαθαρίζουμε: στις 10 Μαρτίου 1924 εγκαταλείφθηκε το Ιουλιανό (παλαιό) ημερολόγιο γιατί υπήρξε ανάγκη να μετακινηθεί διορθωτικά ο ετήσιος ημερολογιακός κύκλος κατά 13 ολόκληρες μέρες. Έτσι, η ίδια ημέρα μετονομάσθη σε 23η Μαρτίου σύμφωνα με το ακριβέστερο Γρηγοριανό (νέο) ημερολόγιο.

Αντί λοιπόν, ως θα’πρεπε, το «ουρανόσταλτο» φως να γίνει αφορμή ενός τέλειου ημερολογιακού κύκλου, αυτό…ακολουθεί ευχαρίστως ΣΑΝ ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ ΚΟΜΠΑΡΣΟΣ ένα ελλειμματικό, ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ, με κίνδυνο ο…βιβλικός θεός ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΑΤ’ΕΤΟΣ 13 ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ (!), και σε διάστημα χιλιετιών να ανασταίνεται περισσότερες φορές από ότι ορίζει ο πραγματικός ετήσιος γήινος κύκλος!

Θα αναμένω τα ιστορικά στοιχεία σου αγαπητέ καθώς και τις….χρονικές μεταπτώσεις πριν περάσουμε σε δυσκολότερα θέματα………..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 12:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas
Ραμογλου

quote:
Φίλε μου Tyaneas αν και δεν είχες σκοπό τελικά απάντησες.
Η Πίστη μου όπως κατ’ επανάληψη έχω δηλώσει είναι η Πίστη προς τον έναν και μοναδικό θεό, εσύ δώστου όποιο όνομα σου αρέσει, ο ίδιος θα είναι.


Εγω προτιμω να το ονομαζω κατι σαν φυσικη δυναμη που πηγαζει απο το ιδιο το συμπαν και τους νομους του αλλα η διαφορα ειναι και στο οτι αναλογα με το πως ονομαζεις τον θεο που πιστευεις αναλογα πρατεις λογο του πολιτισμου που σερνει ο καθενας απο αυτους απο πισω του και αναλογως το πως σε κουμανταρει το καθε ιερατειο.


quote:
Τώρα όσο αφορά την Μαρία κόρη της Άννας η οποία αναφέρετε ως Παν-Αγία ο καθένας της προσδίδει όποιο κοσμητικό επίθετο του κάνει κέφι, όμως εδώ μιλάμε για υπαρκτό και όχι για μυθικό πρόσωπο

Η Παναγια ειναι υπαρκτο προσωπο και ο Διας οχι?
Εχω καταθεσει την αποψη μου για τις παρθενες μητερες που μεσα στα χιλιαδες χροννια αυτου του πλανητη γεννανε θεους.
Σαν Μαρια μπορει να υπηρξε αλλα σαν Παναγια οχι.Οπως και ο Ιησους μπορει να υπηρξε σαν επαναστατης αλλα σαν Υιος θεου οχι.Απλα βρηκε την ευκαιρια το ιερατειο να κολλησει την δικια του Εβραικη μορφη του μυθου του Μυθρα και του Διονυσου.
Αρα για εμενα και η Παναγια ειναι μυθικο προσωπο.Αλλωστε και τα ιστορικα στοιχεια περι υπαρξης Ιησου και Παναγιας "μπαζουν" απο παντου.Μιλαω για ιστορικα στοιχεια οχι για αναγνωση των Ευαγγελιων.
Αλλα και ποιος σου λεει φιλε μου οτι ο Διας δεν υπηρξε πραγματικα?
Μηπως τους θεους που βλεπανε αναμεσα τους οι πολεμιστες στον Μαραθωνα,στη ναυμαχια της Σαλαμινας κτλ ητανε οπτασιες?
Οι αναφορες στην κινεζικη μυθολογια αλλα και στην Αιγυπτικη για θεους με τα ιδια χαρακτηριστικα με τους Ελληνες θεους τι ειναι?

quote:
Όσο για το Βυζάντιο ίσως είμαι από τους λίγους που εξακολουθώ να το λέω Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία.
Άρα λοιπόν Ελλάδα τέλος το 146 π.Χ., απλά έμεινε ένα κομμάτι που διατήρησε τη γλώσσα και κάποια άλλα πράγματα, μακάρι η φλογίτσα αυτή μετά από 2150 χρόνια να βρει πρόσφορο έδαφος και να γίνει φωτιά.


Εδω συμφωνουμε απολυτα.Η Ελλας προσπαθει μετα την επανασταση του 21 να ορθοπωδησει απο το 146π.χ οπου και καταληφθηκε απο τους Ρωμαιους.Βεβαια ακομα ειναι σε νηπιακο σταδιο αλλα ολα σιγα,σιγα θα γινουνε.

quote:
Το Δίας και το Ζεύς είναι ονόματα του ίδιου Θεού, όταν αναφέρετε το Δίας έχει την έννοια της δυαδικότητας – διττού κόσμου – ανθρώπινο επίπεδο – έννοια του λογικού επιστητού και όταν αναφέρετε ως Δίας έχει την έννοια της Ζεύξης της απόλυτης γνώσης του Θείου γι αυτό και το μόνο προσωνύμιο του είναι το Ξένιος ( ψάξε την ετοιμολογία ).

Αυτο το γνωριζω απλα σου ανεφερα και τα επιθετα του αρχηγου του Χριστιανισμου.Το γνωριζω οτι Ζευς και Διας ειναι το ιδιο.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 16:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Το Δίας και το Ζεύς είναι ονόματα του ίδιου Θεού, όταν αναφέρετε το Δίας έχει την έννοια της δυαδικότητας – διττού κόσμου – ανθρώπινο επίπεδο – έννοια του λογικού επιστητού και όταν αναφέρετε ως Ζευς έχει την έννοια της Ζεύξης της απόλυτης γνώσης του Θείου γι αυτό και το μόνο προσωνύμιο του είναι το Ξένιος ( ψάξε την ετοιμολογία ).



Το "Δίας" και "Ζευς" δεν είναι διαφορετικά ονόματα του ίδιου θεού (όπως λέει ο Πλάτων), αλλά γραμματικοί τύποι του ίδιου ουσιαστικού. Για την ακρίβεια:
Ονομαστική: Ζευς
Γενική: Διός
Δοτική: Διί
Αιτιατική: Δίαν


Απ' όσο ξέρω -θα χαρώ να μου υποδειχθεί το αντίθετο- πουθενά σε αρχαίο κείμενο δεν αναφέρεται "*Δίας" (στην ονομαστική), ούτε "*Ζευός" (γενική), αν και το θέμα της λέξης που τελικά πέρασε στα νέα ελληνικά (Δι-) μαζί με το αποκλειστικά ποιητικό Ζην- απαντώνται σποραδικότερα:
Γενική: Ζηνός
Αιτιατική: Διαά, Ζήνα
Δοτική: Ζηνίι
Αφαιρετική (χαμένη πολύ νωρίς πτώση): Διόθεν

Σε κάθε περίπτωση απ' ό,τι φαίνεται οι διάφοροι τύποι ήταν απολύτως εναλλάξιμοι, με τους ποιητές να προτιμούν το Ζήνα ή το Δίαν ανάλογα με το το τι βόλευε στο μέτρο, όπως σήμερα μπορεί κάποιος να προτιμήσει το "γρήγορα" ή το "γλήγορα" ανάλογα με το τι βολεύει στην ομοιοκαταληξία.

Με την αρχαία προφορά η συγγένεια μεταξύ των τύπων είναι πιο προφανής:
Zde[ue]s
Dios
Diii
Zde[ue]

Η ρίζα της λέξης είναι μάλλον *dyeu που σημαίνει λάμπω, ουρανός της ημέρας, θεότητα όλων αυτών ενώ συγγενική είναι και η ρίζα *deiwos που σημαίνει θεός (t[h]ewos). Το "πάντρεμα" αυτών των ριζών αλλά και η ίδια η μορφολογία της πρώτης, σε συνδυασμό με την υποψία ότι ο Δίας "αναμίχθηκε" με κάποια προελληνική (κρητική) θεότητα με παρόμοιο όνομα εξηγούν εύκολα την ελαφριά γραμματική ανωμαλία του ουσιαστικού (το διπλό θέμα δηλαδή).

Αυτά για τη ζεύξη και τη διττότητα και την έννοια του λογικού επιστητού μου θυμίζουν Κρατύλο και ψευδοετυμολογίες. Πρέπει να τονισθεί ότι ο Κρατύλος ως φιλοσοφικό κείμενο και ως πρώτη παγκοσμίως γλωσσολογική απόπειρα έχει το ενδιαφέρον του και την αξία του αλλά οι ετυμολογίες που δίνει είναι χάλια και η βασική του υπόθεση (ότι τα φωνήματα και όχι τα μορφήματα είναι οι ελάχιστες δυνατές νοηματικές μονάδες) είναι λανθασμένη. Πιο κραυγαλέο παράδειγμα: τα "α" "ο" υποτίθεται στον Κρατύλο ότι δηλώνουν σκληρότητα, ενώ η ίδια η λέξη "μαλακός" είναι γεμάτη από "α" και "ο".

Παρεμπιπτόντως ο Ζευς έχει πάμπολλα προσωνύμια. Αναφέρω ενδεικτικά: Ουράνιος, Ικέσιος (προστάτης των ικετών), Όρκιος (εγγυητής των όρκων), Φύξιος (προστάτης των φυγάδων), και βέβαια "Πατήρ" (μάλιστα τα Ζευς-πατήρ φαίνεται πως πήγαιναν συχνά μαζί, κατά το σανσκριτικό Dyaus-pitar και το λατινικό Jupiter).

Αυτά για το Δία.

Τυανέα, μου φαίνεται τουλάχιστον υποκειμενικό για τις μεν υπερφυσικές εμπειρίες (των χριστιανών) να λες ότι ξεκάθαρα πρόκειται για τρικ και φαντασιοπληξίες, ενώ για τις δε (θεοί στη μάχη του Μαραθώνα) να λες ότι ήταν πραγματικές. Οι αρχαίοι Έλληνες ήταν πάρα πολύ δεισιδαίμονες -όσο και αν δε μας βολεύει να το παραδεχόμαστε- και κάποιος που θα ισχυριζόταν ότι είδε Αθηνές και τρέχα-γύρευε να πολεμούν στη μάχη σίγουρα δε θα αντιμετωπιζόταν με πολλή αμφισβήτηση (κάτι που δυστυχώς δεν έχει αλλάξει ούτε και σήμερα).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 16:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΕΚΚΕΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΖΩΝΤΑΝΑ ?

ΤΙ ΜΟΡΦΗ ΕΧΟΥΝ ? ΤΙ ΧΡΩΜΑ ? ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ ? ΑΝ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΦΛΕΞΗ ΤΩΝ ΑΠΛΩΝ ΚΕΡΙΩΝ ?

ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ Η ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΑΣΧΕΤΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ?

ΑΝ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ ΤΟΤΕ ΜΕ ΕΝΑΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ

ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ "ΕΞΥΠΝΗ" ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ? ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΑΒΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΕΡΙΑ Η ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΥΦΛΕΚΤΑ ΥΛΙΚΑ ΤΡΙΓΥΡΩ( ..ΟΠΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,ΡΟΥΧΑ Κ.Λ.Π )

Ο ΧΩΡΟΣ ΜΕΣΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ Ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΣ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ-ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙΣ ? ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΜΙΚΡΟ-ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑ ΕΥΚΟΛΑ ΘΑ ΜΑΣ ΕΔΕΙΧΝΕ ΣΕ ΠΡΩΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΝ Ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΥΣΤΙΚΗ ΕΠΙΚΛΗΣΗ ? ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΚΕΡΙΩΝ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΗΓΕΣ..


(ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΒΛΑΣΦΗΜΙΑ,ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΡΡΙΨΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΑ "ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ" ΘΑΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ) π.χ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΚΡΥΠΤΕΣ Κ.Λ.Π


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφος

Edited by - beyond on 13/04/2004 16:30:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 16:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ beyond,

έχουν ξανα-αναφερθεί αυτά (σε κάποια προηγούμενη σελίδα υπάρχει και σύνδεσμος με ιστοσελίδα όπου υπάρχει και σχετικό βίντεο).

1. Αυτές οι "εκκενώσεις" είναι περιστασιακά φαινόμενα και ως εκ τούτου μη αναμενόμενα.

2. Ο Πανάγιος Τάφος ελέγχεται πριν την είσοδο του Πατριάρχη και σφραγίζεται.
Ο ίδιος εισέρχεται με ένα λευκό μεσοφώρι (στιχάριο) και κρατώντας μόνον τα κεριά.

Όταν ρώτησα τον εκπρόσωπο του Πατριάρχη, μου είπε ότι δε λέγεται κάποια εξειδικευμένη προσευχή και μου έδωσε την εντύπωση ότι δε θεωρείται κάτι το ιδιαίτερο ως διαδικασία.

Δεν ξέρω αν έχει δοθεί άδεια για τοποθέτηση μικροκάμερας. Πιστεύεις όμως, ότι θα πρόσφερε κάτι;

Αν υπάρχει κάτι το μεταφυσικό, μάλλον δε θα είναι δυνατόν να καταγραφεί. Αν πάλι δεν υπάρχει, πού μπορεί να κρύβεται η αλήθεια και θα τη δείξει η μικροκάμερα;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 17:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΓΡΗΓΟΡΑ..
ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ..

ΔΗΛΑΔΗ,ΕΝΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΨΟΥΝ ΤΑ ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΑΦΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΩΝ ΣΥΜΒΑΝΤΩΝ.ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΧΩΡΙΣ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ Η ΦΟΒΟ,ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ..

ΑΛΛΙΩΣ ΤΩΡΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ..

ΤΟ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΟΣ ΧΩΡΟΣ ΟΠΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ,ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ, ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ (ΠΟΥ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΣΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΙΜΕ),ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟ 21ου ΑΙΩΝΑ.

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 17:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
ΤΟ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΟΣ ΧΩΡΟΣ ΟΠΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ,ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ, ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ (ΠΟΥ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΣΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΙΜΕ),ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟ 21ου ΑΙΩΝΑ.


Θα ήθελες να μας εξηγήσεις, τί παραπάνω γνωρίζει ο άνθρωπος του 21ου αιώνα;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 17:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕ ΜΟΥ ΣΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ?ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΑΠΑΡΙΘΜΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΦΕΥΡΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΣΑΙΩΝ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 18:06:33  Εμφάνιση Προφίλ
Zadok,

Λες:
«Όταν ρώτησα τον εκπρόσωπο του Πατριάρχη, μου είπε ότι δε λέγεται κάποια εξειδικευμένη προσευχή και μου έδωσε την εντύπωση ότι δε θεωρείται κάτι το ιδιαίτερο ως διαδικασία.»

Από’δω το πας, από εκεί το πας, απαντήσεις μεν δεν δίνεις, αλλά το κλίμα θαυματολαγνείας καλά κρατεί! Πονηρούλα!

Για να διασκεδάσουμε όμως λίγο τις (πονηρές?) εντυπώσεις.

Το «άγιον» φως λοιπόν, όταν καταφθάνει στη γη απ’τον ουρανό του Θεού Γιαχβέ, ορισμένες φορές κάνει και…..ζαβολιές! Η θα μπορούσαμε να πούμε, επειδή παρευρίσκονται ορισμένες φορές «άγια» πρόσωπα της ορθοδοξίας στην ευρύτερη περιοχή, κάνει η «χάρη Του» και από καμιά εξαίρεση!

Πολλοί είναι για παράδειγμα αυτοί που ενθυμούνται στα Ιεροσόλυμα τον πατέρα Ιγνάτιο, ο οποίος το Μεγάλο Σάββατο στεκόταν στη θέση του Γολγοθά, όπου το άγιο φως του άναβε τη λαμπάδα………ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ!!

Το «άγιο» φως όμως με τα ομολογουμένως παράξενα γούστα, κάνει ορισμένες φορές την εμφάνιση του….εκτός τόπου και χρόνου!

Π.χ. έχει εμφανιστεί πολλές φορές (έχει καταγραφεί κυρίως από πιστούς και ιερωμένους..) την Μεγάλη Τετάρτη στο περίφημο παρεκκλήσι της Φραγγελώσεως, όπου και βρίσκεται η λεγόμενη «αγία κολώνα»!!

Επίσης, αναφορές πιστών προσκυνητών υπάρχουνε για την εμφάνιση της άγιας φλόγας στη Βηθανία το Σάββατο του Λαζάρου (βγήκε μέσα από το άγιο ποτήριο!!), καθώς και τη Τετάρτη της Διακαινησίμου ευσεβής προσκυνήτρια του πανάγιου τάφου, μόλις γονάτισε να προσευχηθεί, άναψαν μονομιάς στο ζωοδόχο μνήμα…..δέκα κεριά!!

Και βεβαίως, να μην λησμονήσουμε ότι δεν είναι λίγες οι φορές που άναψαν τα κανδήλια της πρόσοψης του κουβουκλίου………..

Αϊντε, αϊντε ρε ελλάδα του 2004…..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 18:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ μου beyond, εσύ έθεσες το θέμα. Σου έβαλα και το απόσπασμα στο προηγούμενό μου ποστ.

Δηλαδή η ανακάλυψη του βάκιλλου της φυματίωσης μπορεί να σχετίζεται με το θέμα;

Τί σχέση λοιπόν, μπορεί να έχει η "επιστημονική" εξέλιξη του αιώνα με την πιθανότητα εξήγησης ενός φαινομένου εάν αυτό π.χ. κινηματογραφηθεί;

Σε ρωτάω, γιατί όπως προαναφέρθηκε πλειστάκις στις προηγούμενες σελίδες, και οι ταχυδακτυλουργοί κάνουν κόλπα (απόλυτα εξηγήσιμα και φυσιολογικά) μπροστά σε χιλιάδες κάμερες. Οι κάμερες δεν εξηγούν κάτι από μόνες τους...

Από την άλλη μεριά, υπάρχει πληθώρα ανεξήγητων φαινομένων (για την "επιστήμη" και για τη μέχρι τώρα εξέλιξή της). Αυτό δε σημαίνει όμως, ότι δεν είναι φυσικά φαινόμενα.

Δεν ξέρω πόσο έχεις ψάξει τέτοια φαινόμενα, αλλά τα λεγόμενα "μεταφυσικά" δεν είναι παρά "φυσικά", αλλά λιγότερο γνωστά.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 13/04/2004 18:32:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 18:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Zadok,

Λες:
«Όταν ρώτησα τον εκπρόσωπο του Πατριάρχη, μου είπε ότι δε λέγεται κάποια εξειδικευμένη προσευχή και μου έδωσε την εντύπωση ότι δε θεωρείται κάτι το ιδιαίτερο ως διαδικασία.»

Από’δω το πας, από εκεί το πας, απαντήσεις μεν δεν δίνεις, αλλά το κλίμα θαυματολαγνείας καλά κρατεί! Πονηρούλα!



Πού το είδες, καλέ μου, το "κλίμα της θαυματολαγνείας";;;

Κατ' αρχήν, στο απόσπασμα που παρέθεσες δεν έχω γράψει την γνώμη μου.

Αν σε απασχολεί τόσο η άποψή μου, ορίστε:

Τα πάντα είναι μέσα στη φύση. Δεν υπάρχουν μεταφυσικά με την έννοια του εξώκοσμου. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι όλα εξηγούνται σύμφωνα με τις παρούσες ανθρώπινες ικανότητές μας ή τις παρούσες "επιστημονικές" δυνατότητες. Δυστυχώς για τον άνθρωπο, τα ιερατεία ακριβώς αυτό το κενό καλύπτουν, όταν δεν καταφεύγουν σε τεχνάσματα...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 18:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΚΑΜΕΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΚΑΠΟΙΑΣ ΧΟΝΔΡΟΕΙΔΟΥΣ ΑΠΑΤΗΣ ΟΠΩΣ ΤΟ:

ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΜΥΣΤΙΚΗ ΚΡΥΠΤΗ ΜΕ ..ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ,ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΒΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΟΠΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΝΑ ΠΑΡΑΧΘOYN ΣΠΙΘΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑΦΛΕΞΗ..
ΕΠΙΣΗΣ ΕΑΝ ΤΟ ΚΕΡΙ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΤΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΥΦΛΕΚΤΟ ΧΗΜΙΚΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΤΡΙΒΟΝΤΑΣ ΤΟ Ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΕΙ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΛΕΓΕΙ..

ΓΙΑ ΠΙΟ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΑ ΚΟΛΠΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΥΝ ΜΕ ΤΡΟΜΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ,ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΝΑ ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΙΚΟ ΚΟΛΠΟ Η ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ..

ΕΑΝ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΣΕ ΣΤΟ ΥΠΕΡΥΘΡΟ Η ΥΠΕΡΙΩΔΕΣ ΦΑΣΜΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ "ΑΛΛΟ" ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ,ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΨΟΥΜΕ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΣΥΜΒΑΝΤΑ ΟΠΩΣ ΑΥΞΟΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ..

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ..

ΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΣΤ ΤΟ ΠΟΡΙΣΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΚΕΡΙ ΑΝΑΒΕΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ "ΠΑΡΑΝΟΜΗ" ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΕΝΔΕΙΞΗ "ΥΠΕΡ-ΦΥΣΙΚΟΥ" ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 19:27:56  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα σας .

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους ανεξαιρέτως τους συνομιλούντες για την ΑΨΟΓΗ στάση που δείχνουν.
Ο πολιτισμένος διάλογος που γίνετε εδώ μου θυμίζει τους λόγους που άρχισα να γράφω στο esoterica.gr , υπάρχουν τα υπονοούμενα, υπάρχουν οι μπιχτές, αλλά υπάρχουν και οι καταθέσεις γνώμης με πολύ όμορφο τρόπο. Τέτοιο τρόπο που ο αναγνώστης μπορεί να εξάγει τα δικά του συμπεράσματα μέσα από την προσωπική του αναζήτηση και τα πιστεύω του.
Το βασικό είναι ότι δεν έχει ξεφύγει η κατάσταση απο τα αποδεκτά όρια.

Ευχαριστώ από καρδιάς λοιπόν ΦΙΛΟΙ.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 19:38:03  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ φίλε Σβάμπε

Δεν είχα ποτέ τη διάθεση να «αρέσω», ίσα ίσα δεν ήμουν ποτέ αρεστός διότι φώναζα και προκαλούσα με τις κάπως ανατρεπτικές ιδέες μου.
Το «κακός λύκος» πως νομίζεις ότι το απόκτησα ; ( Νονέ λαμπάδα δε μου έστειλες ! ).

Από την άλλη δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα να φωνάξω ότι συμφωνώ με κάποιον, μακάρι να μπορούσαμε να συμφωνούμε πολλοί, αυτό θα σήμαινε ή ότι βρίσκουμε την ατραπό της γνώσης ή ότι έχουμε πειστεί από κάποια ιδεολογία.
Χμμμ !
Μήπως τότε θα έπρεπε να βρούμε ποιος αντιδράει και τι λέει ;
Χμμμ !
Δύσκολα μου βάζω.

Τέλος πάντων ας συνεχίσουμε την «κόντρα» μας να δούμε αν συμφωνούμε και αλλού.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 20:01:42  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε junk95

Πολύ καλή η γραμματική ανάλυση !
Όμως εγώ μιλάω για την ετοιμολογία της λέξεως.
Ξέρουμε πολύ καλά πως οι λέξεις μας και δη των Αρχαίων δεν έβγαιναν στην τύχη.
Το είπα και ποιο πάνω.
Το Δίας σημαίνει το δυαδικό , το Ζεύς τη Ζεύξη.
Ο συνειρμός δικός σας.

Φίλε Tyaneas

quote:
Εγω προτιμω να το ονομαζω κατι σαν φυσικη δυναμη που πηγαζει απο το ιδιο το συμπαν και τους νομους του αλλα η διαφορα ειναι και στο οτι αναλογα με το πως ονομαζεις τον θεο που πιστευεις αναλογα πρατεις λογο του πολιτισμου που σερνει ο καθενας απο αυτους απο πισω του και αναλογως το πως σε κουμανταρει το καθε ιερατειο.

Δε με ενδιαφέρει κανένα Ιερατείο που χρειάζεται ποίμνιο !
Νομίζω ότι με τι δική μου γνώση και κρίση μπορώ να αγαπώ το Θείο Ον και μέσα από όλα τα ιερατεία να βρίσκω τις συνισταμένες που με φέρνουν ποιο κοντά του.

quote:
Εδω συμφωνουμε απολυτα.Η Ελλας προσπαθει μετα την επανασταση του 21 να ορθοπωδησει απο το 146π.χ οπου και καταληφθηκε απο τους Ρωμαιους.Βεβαια ακομα ειναι σε νηπιακο σταδιο αλλα ολα σιγα,σιγα θα γινουνε.

Ε ναι ! Με την σημερινή μας μορφή ( σημερινά σύνορα ) είμαστε κοντά στα 55 χρόνια. Ε σιγά σιγά θα υπάρξει η πολυπόθητη Αναγέννηση.

Όσο για το θέμα υπαρκτότητος Δία – Παναγίας είναι σα να συγκρίνουμε εντελώς ανόμοια πράγματα . Ξαναδέστο και ίσως καταλάβεις τι εννοώ.

Άγιο ή Ημίθεο παλαιότερα, ονομάζουμε αυτόν/ήν που ο ΒΙΟΣ του τον κατατάσσει σ’ αυτή την κατηγορία.
Το Θεό όμως ποιος βίος τον κατατάσσει σ’ αυτή την κατηγορία ;


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 21:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΚΑΜΕΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΚΑΠΟΙΑΣ ΧΟΝΔΡΟΕΙΔΟΥΣ ΑΠΑΤΗΣ ΟΠΩΣ ΤΟ:

ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΜΥΣΤΙΚΗ ΚΡΥΠΤΗ ΜΕ ..ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ,ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΒΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΟΠΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΝΑ ΠΑΡΑΧΘOYN ΣΠΙΘΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑΦΛΕΞΗ..


Ο Πανάγιος Τάφος δεν είναι ένα απρόσιτο σημείο και δεν είναι ιδιοκτησία κάποιου.
Ποιός θα μπορούσε να φτιάξει μία κρύπτη και δε θα το ήξεραν ή δε θα μπορούσαν να το ανακαλύψουν τα υπόλοιπα θρησκευτικά δόγματα;

Ο Πατριάρχης, όπως προ-είπαμε, μπαίνει μέσα κρατώντας τα κεριά.
Τα κεριά από μόνα τους όσο και να τα τρίψεις και με ότι και να τα τρίψεις, δεν αναφλέγονται.


quote:

ΕΠΙΣΗΣ ΕΑΝ ΤΟ ΚΕΡΙ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΤΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΥΦΛΕΚΤΟ ΧΗΜΙΚΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΤΡΙΒΟΝΤΑΣ ΤΟ Ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΕΙ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΛΕΓΕΙ..

Δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποιο τέτοιο υλικό (ασφαλούς και ελεγχόμενης ανάφλεξης).

Αν υπάρχει, δεν χρειάζεται να βάλουμε κάμερες, αρκεί που θα ξέρουμε ότι υπάρχει.


quote:
ΓΙΑ ΠΙΟ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΑ ΚΟΛΠΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΥΝ ΜΕ ΤΡΟΜΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ,ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΝΑ ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΙΚΟ ΚΟΛΠΟ Η ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ..


Το ταχυδακτυλουργικό κόλπο προϋποθέτει την ύπαρξη υλικών ή μηχανισμών, τα οποία μάλλον δεν υπάρχουν στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Σημείωση: λογικά μου φαίνεται αδιανόητο να είναι τρυκ, γιατί τα τρυκ είναι συνήθως οπτικά και έχουν νόημα όταν υπάρχει κοινό. Στην περίπτωσή μας το "κοινό" περιμένει απ' έξω.


quote:
ΕΑΝ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΣΕ ΣΤΟ ΥΠΕΡΥΘΡΟ Η ΥΠΕΡΙΩΔΕΣ ΦΑΣΜΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ "ΑΛΛΟ" ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ,ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΨΟΥΜΕ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΣΥΜΒΑΝΤΑ ΟΠΩΣ ΑΥΞΟΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ..

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ..



Αυτό υποθέτω ότι το σκέφθηκες χωρίς να έχεις γνώσεις πνευματισμού.


quote:
ΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΣΤ ΤΟ ΠΟΡΙΣΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΚΕΡΙ ΑΝΑΒΕΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ "ΠΑΡΑΝΟΜΗ" ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΕΝΔΕΙΞΗ "ΥΠΕΡ-ΦΥΣΙΚΟΥ" ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ...


Αγαπητέ μου, κατά την ταπεινή μου άποψη δεν υπάρχει τίποτα το υπερφυσικό. Υπάρχουν διαστάσεις, οι οποίες δεν είναι αντιληπτές σε αυτό το "υλικό" πεδίο, αλλά δεν είναι υπερφυσικές. Φυσικότατες είναι.

Όσο δεν τις έχουμε εξερευνήσει και αδυνατούμε να τις αντιληφθούμε, όλα θαύματα είναι.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 21:57:45  Εμφάνιση Προφίλ
Zadok,

Λες:
"Δεν ξέρω πόσο έχεις ψάξει τέτοια φαινόμενα, αλλά τα λεγόμενα "μεταφυσικά" δεν είναι παρά "φυσικά", αλλά λιγότερο γνωστά."

ΠΕΣ ΤΟ ΝΤΕ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ!!!

Υπάρχει άραγε τίποτα πιο "υπερφυσικό" απο.....την ίδια τη φύση??


ΟΛΟΙ ΟΙ "ΘΕΟΙ", ΔΙΑΜΕΣΟΥ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝΕ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 22:15:27  Εμφάνιση Προφίλ
Ramoglou,

Λες:
"Τέλος πάντων ας συνεχίσουμε την «κόντρα» μας να δούμε αν συμφωνούμε και αλλού."

Απ'ότι φαίνεται μάλλον θα συμφωνήσουμε σε αρκετές πτυχές του οντολογικού και κοσμολογικού οράματος

"Το νοείν ταυτόν εστίν και είναι", οδηγός αυτού του οράματος. Οι πτυχές συνάμα πολλές και άγνωστες.

Σε κάθε περίπτωση, εγώ θα φροντίσω για τη φλόγα της..."κόντρας".

Να'σαι καλά φίλε μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 22:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
quote:
Δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποιο τέτοιο υλικό (ασφαλούς και ελεγχόμενης ανάφλεξης).


Έχει αναφερθεί, το «κόλπο» με την ελεγχόμενης αυτανάφλεξη μέσω ειδικού χημικού εμποτισματος, το επανέλαβε επιτυχώς ο ερευνητής Καλοπουλος on air…πέρυσι.
Όντως ήταν εντυπωσιακό..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 22:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ ΠΛΩΤΙΝΟΣ,

ελεγχόμενη ανάφλεξη σημαίνει να μην κινδυνεύει ανά πάσα στιγμή το κερί ν' αρπάξει φωτιά μέσα στον κόσμο, επειδή θα 'χει καθυστερήσει ο Πατριάρχης να φθάσει το κουβούκλιο!



"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 22:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Aγαπητη Ζανατοκ οι χρόνοι τόσο του πατριάρχη (παλαιοημερολογίτη?) όσο και της χημικής ουσίας φαντάζομαι ότι μπορούν να ρυθμιστούν…
Φαντάζομαι τον πατριάρχη να τρέχει…

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 23:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
...φαντάσου να του πιαστεί και το πετραχήλι!!!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 00:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Αληθώς Ανέστη.
Ε τόσο καιρό σας διαβάζω ,είπα να γράψω λοιπόν εκείνα που νομίζω, γνωρίζω και πιστεύω γύρω από την αφή του Αγιου Φωτός και εάν όντως πράγματικα είναι ένα θαύμα;
Φυσικά πρώτα θα ασχοληθούμε με βασικά "πραγματάκια" για την λειτουργικότητα της θαυμαστής ετούτης αποκάλυψης του Θείου Φωτός.

1.) Τι εξυπηρετούσε η αρχική παρουσία του;
2.) Από πότε κάνει την εμφάνισή του;
3.) Υπάρχει άραγε αναφορά σε κάποια Ιερή Χριστιανική Γραφή;
4.) Αντικατέστησε κάποια παλαιότερη -ειδωλολατρική- γιορτή;

Είναι τέσσερις βασικές αρχές που θα πρέπει να κρατήσουμε για να μπορέσουμε να αγγίξουμε την αλήθεια της ύπαρξής του.

1.) Όπως γνωρίζουμε, μα πολλές φορές ξεχνούμε, ότι η φωτιά τους περασμένους αιώνες έπρεπε να ήταν σχεδόν σε όλα τα σπίτια, πάντα άσβεστη, για τις βασικές ανάγκες των ανθρώπων. Έτσι λοιπόν σε κάποιο σημείο της πόλης, ή του χωριού, είχαν και το κεντρικό κτήριο που διατηρούσαν αυτό το άσβεστο φως. Στις Χριστιανικές κοινότητες ήταν η Εκκλησία όπου και κανδήλα άσβεστος υπήρχε μέσα στο Ιερό (τράπεζα-βωμός) που συμβόλιζε την ανάσταση του Ιησού, σαν Χριστού Φωτοδότη.

2.) Στην Ιερουσαλήμ όπου με την Αγ. Ελένη φτιάχνονται οι πρώτοι Χριστιανικοί Ναοί προς εξυπηρέτηση της λατρείας του Χριστιανικού πλήθους εγκαθιστάτε και η κανδήλα με το άσβεστο φώς.

3.) Δεν υπάρχει αναφορά σε κάποιο Επίσημο Ιερό βιβλίο.

4.) Ναι τις περίφημες αρχαίες λαμπαδιοδρομίες προς τιμή της Πρώτης Θεάς των Ελλήνων της Εστίας. Όπου πάντα άρχίζαν από την Εστία του Πρυτανείου που καθώς προείπαμε κάθε πολης, το είχε σαν άσυλο Ιερό των Οικετών, ήταν δηλαδή τόπος θρησκευτικού κέντρου και δημόσιου βίου ήταν ένα συνήθως οικοδόμημα κυκλοτερούς και είχε στο κέντρο βωμό όπου έκαιε απαύστως το θείο πύρ.....
Χριστός Ανέστη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 00:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Κολπατζής ο Πατριάρχης λοιπόν!!

Βάζει την χημική ουσία και τρέχει στον Πανάγιο τάφο, ρυθμίζοντας όμως πρώτα (όπως εύκολα κανείς φαντάζεται) την ώρα!

Ε εντάξει, κι αν δεν του πετύχει η ώρα, έχει κρύψει (για back up) και ένα αναπτηράκι κάτω από τα ρούχα του (δεν νομίζω ότι ψάχνει κανείς τον Πατριάρχη) και ανάβει με αυτό το Άγιο Φώς.

Ομολογώ τέτοιο επίπεδο συζήτησης δεν το περίμενα, έχει και το "μπουρδόλοτζυ" ένα όριο, σε σοβαρές συζητήσεις.

Βέβαια όλοι αυτοί που λένε τα παραπάνω, δεν μας εξηγούν γιατί τα υπόλοιπα δόγματα (αρμένιοι, κλπ) δεν μπορούν να κάνουν τα ίδια κολπάκια! Μάλλον δεν είναι παπατζήδες, ε;

Από την άλλη πλευρά, τι θεατρίνος αυτός ο Πατριάρχης ε; Να έχει αφιερώσει τη ζωή του στην πίστη του, και από την άλλη να την αμαυρώνει με αυτό τον φτηνό τρόπο, κάνοντας ταχυδακτυλουργίες.

Προσοχή! Εγώ δεν λέω αν πρόκειται για θαύμα ή όχι, άλλωστε το μεγαλύτερο θαύμα στον Χριστιανισμό δεν είναι τα θαύματα, αλλά ο Λόγος του Ιησού Χριστού.

Ακόμα και κανένα θαύμα να μην γινόταν, δεν θα έπρεπε να αποτελεί λόγο για να μην πιστεύει κανείς. Ασφαλώς όμως γίνονται θαύματα, μικρότερα ή μεγαλύτερα!

Είναι επομένως δίχως περιεχόμενο, κατά τη γνώμη μου, να αναρωτιέται κανείς, αν η αφή αποτελεί θαύμα. Θαύμα είναι σε κάθε περίπτωση!

Αυτό όμως που λέγεται εδώ δεν είναι αυτό, αλλά υποστηρίζεται η θέση ότι είναι κοροϊδία και παραπλάνηση. Τα επιχειρήματα είναι φτωχά βέβαια και ταιριάζουν περισσότερο σε μικρά παιδιά. Αν κάποιοι σκέφτονται έτσι ή αισθάνονται έτσι δεν είναι κακό, απλώς θα πρέπει να το συνειδητοποιήσουν.

θα ήθελα να τους δώσω μόνο μία μικρή συμβουλή...

Το κίνημα του Καίμπριτζ, απ' όπου ξεκίνησε ο νεοθετικισμός, του οποίο προφανώς είναι θιασώτες έχει υποπέσει σε μία τραγική αντίφαση, σε ένα μοιραίο σφάλμα. Προσπάθησε να δημιουργήσει ανθρώπους σκεπτόμενους και τελικά φαίνεται πως δημιούργησε μονοδιάστατους τσαρλατάνους, που είναι απλώς ενταγμένοι στο "χαμαιτυπείο της σκέψης" με το όνομα ΣΥΣΤΗΜΑ.

Βασικό στοιχείο στα σημερινά συστήματα είναι η χειραγώγηση των ατόμων προς μία μορφή σκέψης δίχως πολλές πολλές αμφισβητήσεις του συστήματος της αγοράς, δίχως ηθικές αντιστάσεις, δίχως θρησκευτικά πιστεύω, δίχως εθνικούς διαχωρισμούς.

Μια κρύα σούπα δηλαδή, βασικό στοιχείο της οποίας είναι η μονοδιάστατη σκέψη. Βασικό μέσο σε αυτήν την προσπάθεια είναι η τεχνολογία βέβαια, που δίνει την δυνατότητα στον άνθρωπο να κυριαρχεί στη φύση και επομένως την εκμετάλλευση από το ΣΥΣΤΗΜΑ αυτών των εργαλείων ώστε να εξυπηρετήσουν τους σκοπούς τους.

Μέσα σε αυτό το πλαίσιο εντάσσεται και η προσπάθεια αποχριστιανοποίησης και αποεθνικοποίησης που επικρατεί σήμερα.

Δεν είναι ότι προδώσανε τα άτομα τις αξίες που πάντα θα μας συνοδεύουν, αλλά το ότο μεταλλάχτηκαν οι διάφορες μάζες, από πιστούς και επαναστάτες σε μεταρυθμιστές και καταναλωτές.

Κάτι τέτοιο δεν είναι και πολύ δύσκολο να γίνει σήμερα. Δεν είναι όπως παλιά, όπου χρειάζονταν αυταρχικά καθεστώτα για την προπαγάνδα και την "προσαρμογή".

Σήμερα η προσαρμογή λέγεται "μίμηση" και τα μέσα είναι τα ΜΜΕ και διάφοροι άλλοι τρόποι. Είναι δε τόσο ισχυρά τα μέσα αυτά και ανώδυνα, ώστε πολλοί όχι μόνο δεν αισθάνονται δυσαρεστημένοι, αλλά αντίθετα αισθάνονται ικανοποιημένοι από αυτή την κατάσταση.

Ο ένας τρόπος που χρησιμοποιείται έχει να κάνει με την ολοένα και χειρότερη χρήση της γλώσσας που τείνει να γίνει βραχύα και γεμάτη συντμήσεις, δίχως επιχειρήματα παρά μόνο με συνθήματα, γεγονός που αφαιρεί την δυνατότητα αντιλόγου και αντιπαρτάθεσης.

Οι κονφορμιστές του συστήματος όμως έχουν βρει και άλλους τρόπους καθοδήγησης της κοινής γνώμης, του συλλογικού εγώ. Προσπαθούν να πείσουν ότι οι κοινωνικές ανάγκες συμπίπτουν με τις ατομικές ανάγκες των ατόμων, ότι οι απόψεις που συμφέρουν το σύστημα ώστε να μην υπάρχει αξιόλογη "αντιπολίτευση" είναι οι απόψεις της κοινωνίας άρα και των ατόμων. Έτσι έχουν δημιουργήσει την εικόνα του ευτυχισμένου μας εαυτού μέσα από τη κατανάλωση και την θετική σκέψη, έχουν δημιουργήσει την αίσθηση ότι αρκεί να ντύσει κανείς τον άνθρωπο, να τον ταίσει, ώστε να νιώσει το ανθρώπινο μεγαλείο. Έχουν δημιουργήσει μια σειρά από κοινωνικές νόρμες τις οποίες κανείς ακολουθεί ασυνείδητα μιας και του έχουν αφαιρεθεί οι αντικομφορμιστικές αντιστάσεις. Το contra torrentem είναι πια ένας μύθος , που αποτελεί περισσότερο μια μορφή ουτοπίας.

Στις επιδιώξεις αυτές του συστήματος ο αποχριστιανισμός είναι ένας σημαντικός στόχος. Η Χριστιανική σκέψη δεν αποτελεί συμβατό παράγοντα
του συστήματος γιατί ενθυλλακώνει την ελέυθερη σκέψη, την επαναστατική σκέψη, την ασκητική ζωή, αλλά και ένα σύστημα αξιών αντίθετο στο σύστημα παραγωγής-κατανάλωσης που αποτελεί την λέξη-κλειδί του σημερινού status quo.

Θα μπορούσα να χαρακτηρίσω όλους αυτούς που διατυπώνουν με ευκολία απόψεις ειρωνικές και εύκολες για τον Χριστιανισμό ως κοσμοθεωρία, όχι ως πλανημένους αλλά ως αλλοτριωμένους από το σημερινό σύστημα.

Εμείς οι υπόλοιποι που διατυπώνουμε απόψεις υπέρ, δεν αποτελούμε μεγάλο πρόβλημα για το σύστημα της αθεϊας. Θα έλεγα πως απλά αποτελούμε μια ακίνδυνη υγειϊνή δίαιτα του συστήματος.

Όμως δυστυχώς για αυτούς το σύστημα αυτό ενέχει ένα μηχανισμό αυτοκαταστροφής. Αυτοί οι οποίοι δεν μετέχουν σε αυτό το σύστημα της αθείας και του κονφορμισμού και γενικά σε κάθε τι που εξυπηρετεί απλά ατομικά συμφέροντα (πολυεθνικών, κυβερνήσεων, κλπ) ίσως κάποια στιγμή τεθούν τελείως εκτός συστήματος και τότε θα εκδηλωθούν φαινόμενα ακραίας εκδήλωσης θρησκευτικού φονταμενταλισμού, όπως άλλωστε παρατηρείτε σήμερα στην μουσουλμανική κοινότητα, η οποία έχει μείνει εκτός συστήματος.

Θα ήθελα κλείνοντας να πω πως σκοπός μου δεν είναι η αλλαγή απόψεων όσων διατυπώνουν με ευκολία θέσεις αντί, αλλά η συνειδητοποίηση της πραγματικής κατάστασης της οποίας είναι απλά θύματα!

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy