ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AGS2008
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2008, 14:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AGS2008
Βετο άσκησε η Ντορα στη σύνοδο του ΝΑΤΟ. Τώρα θα αρχισουν οι επιπτωσεις που έλεγαν οι Αμερικάνοι...

Ο Μαρτης αναμένεται μήνας εξελιξεων... ξεκιναει και η Σαρακοστή ... Και όπως λενε οι πατέρες αυτη ειναι η αγαπημενη εποχη για τον διάβολο στο να φέρνει μεγάλους πειρασμους στους Ορθοδόξους. Για να δουμε τι θα φέρει η επόμενη εβδομάδα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heartbroken
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2008, 14:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Heartbroken
http://news.pathfinder.gr/world/news/461890.html

για να δουμαι απο δω και περα τι θα γινει?

Ο καιρός γαρ εγγύς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2008, 14:45:39  Εμφάνιση Προφίλ
Έθεσε βέτο στα Σκόπια η Ελλάδα

Έθεσε, τελικά, βέτο η Ελλάδα για την ένταξη των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ, στη Σύνοδο των υπουργών Εξωτερικών της Συμμαχίας, που βρίσκεται σε εξέλιξη στις Βρυξέλλες.

Η Ντόρα Μπακογιάννη δήλωσε στην Σύνοδο ότι η Ελλάδα δεν μπορεί να συναινέσει στην αποστολή πρόσκλησης στα Σκόπια, όσο δεν υπάρχει λύση στο θέμα του ονόματος.

Οι επόμενες ημέρες θα είναι πολύ κρίσιμες, αφού αναμένεται να ενταθούν οι πιέσεις και στις δύο πλευρές, προκειμένου να βρεθεί μια λύση. Το κλίμα, πάντως, που αντιμετώπισε η Ντόρα Μπακογιάννη στις Βρυξέλλες, δεν ήταν αρνητικό προς την χώρα μας.

Όπως ανακοινώθηκε, ωστόσο, οι διαπραγματεύσεις συνεχίζονται και η Ελλάδα δήλωσε πρόθυμη για εξέυρεση αποδεκτής λύσης. Οι περισσότερες χώρες δηλώνουν ότι πρέπει να γίνει η είσοδος των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ, ωστόσο, τονίζουν ότι πρέπει πρώτα να βρεθεί λύση στο όνομα της ονομασίας.

Υπήρξαν βέβαια και «φωνές», όπως αυτές της Νορβηγίας, που έλεγαν ότι τα Σκόπια πρέπει να μπουν στο ΝΑΤΟ οπωσδήποτε, αλλά και αυτές της Τουρκίας. Στο περιθώριο της συνόδου, η ΥΠΕΞ των ΗΠΑ Κοντολίζα Ράις αναμένεται να συναντηθεί με την Ντόρα Μπακογιάννη.

Στο μεταξύ, το χάσμα ανάμεσα στην Ελλάδα και τα Σκόπια, για το ζήτημα της ονομασίας της ΦΥΡΟΜ, διαπίστωσε για άλλη μια φορά ο Μάθιου Νίμιτς, μετά και τις νέες συνομιλίες με τη σκοπιανή ηγεσία.

«Και οι δύο χώρες θέλουν να λύσουν το πρόβλημα, έχουν όμως διαφορετική άποψη της ιστορίας και των σχέσεων», τόνισε ο διαμεσολαβητής του ΟΗΕ.

Μήνυμα, πάντως, προς κάθε κατεύθυνση, έστειλε ο Κώστας Καραμανλής . «Δεν αισθάνομαι πιέσεις από πουθενά, αφού η πολιτική μας είναι ξεκάθαρη», υπογράμμισε ο πρωθυπουργός.

Μιλώντας στον ΑΝΤ1, ο εκπρόσωπος Τύπου του υπουργείου Εξωτερικών, Γ. Κουμουτσάκος, δήλωσε ότι είναι θετικό το ότι ο κ. Νίμιτς συνεχίζει την προσπάθεια του. Πρόσθεσε επίσης ότι η Ελλάδα έχει κάνει τα βήματα που πρέπει προς τη μέση οδό και τόνισε ότι αν δεν υπάρξει λύση δεν θα υπάρξει και πρόοδος των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ και την ΕΕ. Αναφερόμενος στα συλλαλητήρια, ο κ. Κουμουτσάκος τόνισε ότι η θέση και τα επιχειρήματα της χώρας είναι ισχυρά και δεν χρειάζονται περισσότερη ενίσχυση.

«Πρέπει να προτάξουμε τη λογική και το εθνικό συμφέρον και να καθυποτάξουμε το λαϊκισμό και την κομματική εκμετάλλευση ενός εθνικού θέματος», δήλωσε ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Βασίλης Παπαγεωργόπουλος, για το θέμα της ονομασίας της ΠΓΔΜ, εξερχόμενος από το γραφείο της υπουργού Εξωτερικών Ντόρας Μπακογιάννη , η οποία τον ενημέρωσε για τις εξελίξεις.

Οι σκοπιανοί έχουν κάνει δισέλιδες καταχωρήσεις στις ευρωπαϊκές εφημερίδες με τις θέσεις τους και κατά των θέσεων της Ελλάδας, και λένε ότι πρέπει να μπουν στο ΝΑΤΟ γιατί έχουν προσφέρει.

Η Γερμάνια, στο μεταξύ, θα ήθελε να προσκληθούν από το ΝΑΤΟ και οι τρείς βαλκανικές χώρες (Κροατία, Αλβανία και Σκόπια), δήλωσε από τις Βρυξέλλες ο γερμανός ΥΠΕΞ Φράνκ Στάινμαγιερ, αλλά πρόσθεσε ότι αυτό εξαρτάται από τη διένεξη που έχει η Ελλάδα με τη ΦΥΡΟΜ στο θέμα του ονόματος.

πηγή www.pathfinder.gr

Το βέτο πλέον είναι αδιαμφισβήτητο. Στις 2-4 Απριλίου είναι η επόμενη σύνοδο κορυφής της Συμμαχίας που θα γίνει στο Βουκουρέστι.

Λιγότερο από ένας μήνας έμεινε.

Εντωμεταξύ οι Ρώσσοι ετοιμάζουν τις 12 αερομεταφερόμενες μεραρχίες στη Σερβία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2008, 14:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
Συμφωνα με πληροφοριες απο κουρδους αγωνιστες,στην επιθεση των τουρκων κατα των κουρδων στο β-ιρακ,η τουρκια εχασε τουλαχιστον 70 στρατιωτες σε ανταρτοπολεμο ,και οι κουρδοι υπεστησαν μεγαλες καταστροφες σε αμαχο πληθυσμο,τα περισσοτερα θυματα ηταν παιδια,γυναικες και απο υλικα ,γεφυρες ,καλυβες,δεξαμενες κτλ.Η αμερικη τους μαζεψε στα γρηγορα για να μην ξεφυγει η κατασταση και αυτο εχει διημιουργηση μεγαλη γρινια στους αντιχριστους και ψαχνουν τον αποδιομπομπαιο τραγο τωρα ,για να πληρωση την αλλαζονια και την κακια τους.

http://www.aegeantimes.gr/article.asp?id=22513&type=28

Εαν επιτρεψη ο θεος και διαλυθει αυτη η χωρα ,θα γινει μεγα γλεντι σε ολο τον κοσμο ,με τοσα κακα που εχουν πραξη στους λαους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2008, 15:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Καλά φίλε Comer μην πιστεύεις 100% ούτε την μια πλευρά ούτε την άλλη (Τουρκία ή Κούρδους). Όταν υπάρχει σύρραξη μεταξύ 2 κρατών τα φουσκώνουν όλοι για να κερδίσουν σε ηθικό και διπλωματικό επίπεδο.

Αυτό βέβαια δεν αλλάζει το γεγονός ότι η Τουρκία αναμφίβολα έχει πράξει τρομερά εγκλήματα κατα λαών.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2008, 17:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Τους Σκοπιανους να δουμε ποιος θα τους συμμαζεψει, γιατι εχουν αποθρασυνθει


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2008, 18:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
Τα γεγονότα τρέχουν, και ουδείς εννόησε.Πράγματι όπως προφητεύει ο αγιος Ανδρέας ο δια χριστόν σαλός... Έσονται γαρ οι άνθρωποι πλούσιοι εν ταις ημέραις εκείναις σφόδρα, και εν γαλήνη και ειρήνη βαθεία εσθίοντες και πίνοντες, γαμούντες και εκγαμίζοντες, εν αδεία πολλή πορευόμενοι, και αμερίμνως τοις γηΐνοις επαναπαυόμενοι...

ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannos Cyprus
Νέο Μέλος

Cyprus
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2008, 21:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannos Cyprus
Ένας φίλος μου επισκεύτηκε την οικία στο Τραχώνι πριν περίπου 2 χρόνια. Τα γεγονότα έγιναν πριν περίπου 9 χρόνια. (Μίλησε με τους ανθρώπους εκεί). Σύμφωνα με τα λεγόμενα του υπάρχει σοβαρή πιθανότητα όλα να είναι αλήθεια. Εγώ δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Το Τραχώνι πάντως είναι το νοτιότερο χωριό της τότε Βυζαντινής Αυτοκρατορίας. Επίσης η επίσημη ανακοίνωση της εκκλησίας δεν μας εξηγά γιατί όλα είναι πλάνη και στημένα.


Θεέ μου καθοδήγα τον κόσμο ώστε να ζεί χριστιανικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannos Cyprus
Νέο Μέλος

Cyprus
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2008, 21:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannos Cyprus
Για το ότι η χρονιά θα είναι το έτος 2008, εγώ δεν πείστηκα. Το 555 δεν μου λέει τίποτα. Εάν κάποιος έχει καλύτερο ή δυνατότερο επιχείρημα ας το παραθέσει. Σας ξαναθυμίζω τι είπε ο Πατροκοσμάς. Θα σας φορολογήσουν τις κότες και τα παράθυρα. Εγώ δεν άκουσα κάτι τέτοιο.

Θεέ μου καθοδήγα τον κόσμο ώστε να ζεί χριστιανικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2008, 22:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Εγω πιστεύω ότι "φορολόγηση στα παράθυρα" εννοεί τα σπίτια στα οποία φέτος ο φόρος αυξήθηκε κατα πολύ (ειδικά για τους μικρομεσαίους)

"Φορολόγηση στις κότες" θα μπορούσε να εννοεί την αγροτική εργασία (που τότε ήταν πολύ αναπτυγμένη) και κατ' επέκταση την εργασία γενικότερα. Αυτή η φορολόγηση υφίσταται ολοένα και πιο σκληρή ειδικά πάλι για τους μικρομεσαίους.

Άρα δεν είναι και εντελώς ανύπαρκτη η υπόνεια πραγματοποίησης της προφητείας του πατροκοσμά.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2008, 22:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Οι φόροι στα κοτέτσια και τα παράθυρα έχουν γίνει
με νόμο από το 2007,όταν φορολογήθηκαν οι εξωτερικοί χώροι κι οι βεράντες, φίλε Yannos…
Όσο για το 2008,κοίτα και παραπάνω, έχουν γραφτεί κάποια πράγματα, αν δεν σε καλύπτουν, είναι άλλο θέμα…
Ωστόσο, τα πράγματα ζορίζουνε..
Η ατμόσφαιρα έχει φορτιστεί, γενικά, αν το καταλαβαίνετε αυτό…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2008, 22:24:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Για το ότι η χρονιά θα είναι το έτος 2008, εγώ δεν πείστηκα. Το 555 δεν μου λέει τίποτα. Εάν κάποιος έχει καλύτερο ή δυνατότερο επιχείρημα ας το παραθέσει. Σας ξαναθυμίζω τι είπε ο Πατροκοσμάς. Θα σας φορολογήσουν τις κότες και τα παράθυρα. Εγώ δεν άκουσα κάτι τέτοιο.

Θεέ μου καθοδήγα τον κόσμο ώστε να ζεί χριστιανικά.


Ίσως τα γεγονότα να μην γίνουν το 2008 και να πάρει καμιά τετραετία. Εμένα βάζει και ο νους μου το 2012. Ίσως το 2008 να ξεκινάνε τα γεγονότα. Για αυτό είπα να φτιάξουμε ένα πλήρης χρονοδιάγραμμα ώστε να δούμε τι έχει γίνει και τι πρόκειτε να γίνει βάση της προφητείας. Κάποια από αυτά γίνανε κάποια γίνοντε το τρέχων έτος αλλά το "χοντρό" κομμάτι της προφητείας δεν είμαστε σίγουροι πότε θα γίνει. Έχουμε προς το παρόν το 555 και το ερμηνεύουμε 1453+555=2008. Ας ξεκινήσουμε από κάπου. Έχω μια απορία..η προφητεία λέει για τα 6ν.μ. στα 12ν.μ. και όταν ακούσουμε να γίνετε λόγος για αυτό τότε 8α έχουμε και τις ανάλογες εξελίξεις. Εσείς πιστεύετε ότι μέσα στο 2008 θα ανοίξει η Ελλάδα το θέμα με τα 12ν.μ. ? Αν δεν το ανοίξει, κάποιος πρέπει να μας αναγκάσει να το ανοίξουμε και νομίζω ότι η Τουρκία κάτι θα ετοιμάσει εντός των Ελληνικών υδάτων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2008, 22:55:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Οι φόροι στα κοτέτσια και τα παράθυρα έχουν γίνει
με νόμο από το 2007,όταν φορολογήθηκαν οι εξωτερικοί χώροι κι οι βεράντες, φίλε Yannos…
Όσο για το 2008,κοίτα και παραπάνω, έχουν γραφτεί κάποια πράγματα, αν δεν σε καλύπτουν, είναι άλλο θέμα…
Ωστόσο, τα πράγματα ζορίζουνε..
Η ατμόσφαιρα έχει φορτιστεί, γενικά, αν το καταλαβαίνετε αυτό…

Κακά τα ψέμματα η κατάσταση είναι εύθραυστη και δεν θέλει πολύ να γίνει το μπαμ. Στην κυριολεξία τα βαλκάνια είναι πυριτιδαποθήκη έτοιμη να εκραγεί. Από την μία η ταπείνωση της Σερβίας με τους αυτοκυρηχθέντες Αλβανόφωνους στο έφαδος της..από την άλλη η Ρωσσία να προσπαθεί να κρατηθεί ζωντανή στο παιχνίδι "Βαλκάνια" και πάει κόντρα ( και καλά κάνει ) στην Δύση. Από τους Αλβανούς να ονειρεύοντε την Μεγάλη Αλβανία συμπεριλαμβάνοντας και δικά μας εδάφη καθώς και των Σκοπίων. Τα Σκόπια που και αυτά έχουνε αποθρασυνθεί ( με πλάτες της Δύσης ) κυκλοφορούν "περίεργους" χάρτες και δεν κάνουν πίσω όσο αναφορά το όνομα. Από την ταπεινωμένη στρατοκινούμενη Τουρκία που τώρα όσο ποτέ χρειάζετε την εσωτερική κατανάλωση
(βλέπετε στο Β.Ιρακ είπε η μαμά Αμέρικα να τα μαζέψουνε και να φύγουνε) στάνταρ θα κινηθεί απειλητικά προς την Ελλάδα. Από την Αμερική που προσπαθεί με νύχια και με δόντια διαμελίζοντας ισχυρά κρατίδια στα σύνορα της Ευρώπης να κρατήσει μακριά τους Ρώσσους από τα Βαλκάνια. Κοινώς έχουμε γίνει "μπουρδέλο" με τον κάθε ένα να αμφισβητεί τον γείτονα του και την Ιστορία του. Ο πόλεμος είναι αναπόφεκτος και κακά τα ψέμματα δεν χρειαζόμαστε προφητεία για να το ανακαλύψουμε.. τα γεγονότα το μαρτυράνε από μόνα τους. Εδώ οι Αμερικάνοι μας το είπανε χύμα "αν ασκήσετε βέτο θα έχετε συνέπειες".

Εγώ όλο αυτό το παιχνίδι που παίζετε το αποδίδω καθαρά στον διακαή πόθο της Αμερικής να βάλει μια για πάντα στο χέρι την Ρωσσία και έπειτα την Κίνα. Για αυτό στήνετε το σενάριο όπως λέει η προφητεία για να κατεύουν οι Ρώσσοι στην Τουρκία και μετά να πλακωθεί με τους Νατοικούς. Το θέμα όμως είναι στις μέρες μας και έτσι όπως έχουνε τα πράγματα μια τέτοια κατάσταση είναι σχεδόν αδύνατη να είναι ελεγχόμενη άρα πάμε για ανεξέλεκτες καταστάσεις με πιθανή εκδοχή την αλλαγή του status quo στην Δύση. Αυτό να το θυμάστε. Αλλά αυτό που κάνει η Αμερική να βάζει κράτη να μαλώνουνε μεταξύ τους κάποια στιγμή θα το πληρώσει πολύ ακριβά. Ο κόσμος ξυπνάει και καταλαβαίνει τα underground σχέδια των εξουσιαστών. Μπορεί να σας φένοντε παρατραβηγμένα αυτά που λέω αλλά δεν είναι. Θα έρθει και η ώρα του Βατικανού και του Ισραήλ. Ξεκινάει η Αρχή του Τέλους επιτέλους γιατί δεν πάει άλλο....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 00:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Δεν χρειάζεται να φέρει η Ελλάδα το θέμα για να ναυτικά μίλια στο προσκήνιο. Άλλωστε δεν το έχει κάνει εδώ και καμιά 20αριά χρόνια.

Μάλλον θα αναγκαστεί να το φέρει (ο νοών νοείτω) για να μην ρεζιλευτεί.

Σάμπως το βέτο για το Σκοπιανό θα το βάζαμε αν δεν επρόκειτο για εθνική ντροπή και κατάντια η περίπτωση δεχτούμε τα Σκόπια στο ΝΑΤΟ όταν μας ξεφτιλίζουν μπροστά στα μούτρα μας?

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rukunas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
103 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 09:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rukunas
Ασχετα αν εισαι χριστιανος η οχι η αν δεν πιστευεις τα λογια της αποκαλυψης του αγα8αγγελου,πατροκοσμα,παισιου και αλλων,οσο χαζος
και αν εισαι δεν μπορεις να παραβλεψεις ολα τ αγεγονοτα μετα απο το
πεσιμο της Βαβυλώνας(σεπτεμβριος 2001)οτι δεν ειναικαθολου τυχαια.
Ειμαστε οντως μεσα στα γεγονοτα τα βαλκανια ειναι ενα καζανι πιτα
C4 και περιμενει καποιον να πατισει το κουμπακι.Οσο για το 555
δεν ειναι λεγομενα καπιου αγιου πατερα ειναι "θρυλος"η μυθος
των τουρκων που λεει οτι οταν ο μωαμεθ ο β ο πορθητης μπηκε στην
Αγια Σοφια ειδε εν αχερι να του ριχνει 3 φασκελα:)Το κακο ειναι
πως οι περισοτεροι απο εμας ειναι στον αστερισμο της καλομοιρας
της τζεκου και του αλανιαρη ζαχο.Τα μεγαλα καναλια κανουν τουμπεκα
και χασπι σε ολα αυτα τα γεγονοτα.Το μονο πυ δεν ειμαι σιγουρος ειναι το αν σημερα οντως βρισκομαστε στο 2008 γιατι μερικοι υποστιριζουν οτι ειμαστε μερικα χρονια πιο πισω.
IC XC ΝΙΚΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yiannos Cyprus
Νέο Μέλος

Cyprus
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 09:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannos Cyprus
Ίσως ένα χρονοδιάγραμμα (ένας πίνακας να είναι καλή ιδέα). Εάν έγιναν οι φορολογίες (δεν το γνώριζα) τότε ok. Δεν αμφισβητώ ότι η περιοχή μυρίζει μπαρούτι. Θεωρητικά μπορεί να γίνει πόλεμος κάθε ώρα. Οι προφητείες όμως μας καλύπτουν? Ο Πάτερ Παίσιος νομίζω είπε: ¨Όταν δείτε να συζητείται το θέμα των 6 μιλίων τότε…… Σας υπενθυμίζω ότι δεν έγινε. Επίσης μέχρι σήμερα παραθέταμε ότι πληροφορία υπήρχε. Τώρα με το σκηνικό που περιγράφουμε τα πράματα είναι σοβαρά. ¶ρα και εμείς πρέπει να είμαστε πιο σοβαροί με τις αναλύσεις μας.

Θεέ μου καθοδήγα τον κόσμο ώστε να ζεί χριστιανικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannos Cyprus
Νέο Μέλος

Cyprus
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 09:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannos Cyprus
Φίλε rukunas είπε ο Πατροκοσμάς ή ο Παίσιος ότι το 2008 θα έχει πόλεμο? Ή είπαν για την Βαβυλώνα. Όσο αφορά τον Θρύλο του 555. Οι Τούρκοι έχουν ίσως και άλλους θρύλους που λένε ότι θα μας διαλύσουν. Αυτούς γιατί δεν τους αναφέρουμε? Δεν μας συμφέρει? Γενικά εγώ με τις παρεμβάσεις μου προσπαθώ να κάνω την συζήτηση πιο επικοδομιτική και όχι να κοντράρω τους φίλους που γράφουν στο forum.

Θεέ μου καθοδήγα τον κόσμο ώστε να ζεί χριστιανικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 10:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
κατι αλλο που θυμηθηκα...

το 555 μπορει να ερμηνευτει και ως το Αραβικο ημερολογιο (ετσι "μετρουσαν" τοτε οι μουσουλμανοι...)

ενα παραδειγμα... στην Αχειρωποιητο, εκκλησια της Θεσσαλονικης, οταν ο Μουρατ ο Β' κατελαβε την πολη, χαραξε σε μια κολονα, το εμβλημα του και το 843 (ετος για μουσουλμανους) που μεταφραζεται σε 1411 για το χριστιανικο ετος!


αρα, μπορουμε να πουμε οτι ισως το 555 δεν ειναι βασιμο



"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALEXANDERGREEK
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 11:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALEXANDERGREEK
Γνωρίζω ανθρώπους που στην πρόοψη του Πολέμου και της Πείνας, ξεκίνησαν εδώ και μήνες να μαζεύουν εφόδια. Κονσέρβες, γάλατα, αλεύρι κ.α.
Προσωπικά δεν ενδίδω στον πανικό.
Με ψυχραιμία και σύνεση, θα αρχίσω να ψωνίζω ΜΟΝΟ όταν ακούσω στην τηλεόραση να γίνεται λόγος για επέκταση της αιγιαλίτιδας ζώνης.

Θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικό να μήν ενδώσω στον πανικό και στην αγωνία για το αύριο.
Άλλωστε, ήδη από το 2005 ορισμένοι λένε ότι "έρχεται ο πόλεμος" και προσδιορίζουν ανεπιτυχώς διάφορες ημερομηνίες... Μπορεί να έρθει σε 5 χρόνια, ή σε 3 ή σε 10. Ή μπορεί ο Κύριος να μεταθέσει τα Σχέδιά Του. Εμείς ως τότε τι θα κάνουμε, θα ζούμε στην αγωνία; Δεν είναι αυτό δαιμονική κατάσταση;

Θέλω να τονίσω ότι το κλίμα καταστροφολογίας μπορεί να είναι "εκ του Πονηρού". Θυμίζει τον προ 20ετίας πανικό για το 666. Αυτά είναι δαιμονικές καταστάσεις, που οδηγούν στην απόγνωση και στην τρέλλα.

Απέραντα σημαντικότερο και επωφελέστερο του πανικού, είναι η καθημερινή προσπάθειά μας για προσωπικό αγιασμό. Αν αυτή η προσπάθεια προηγείται, τότε η ενημέρωση για τις προφητείες (σε κλίμα σωφροσύνης και Πίστης) μπορεί να έχει έναν εποικοδομητικό ρόλο στη ζωή μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στώμεν Καλώς
Μέλος 1ης Βαθμίδας


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 11:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Στώμεν Καλώς
Φίλε Predator καλημέρα.
Το 555 λειτουργεί αθροιστικά στο 1453 για τους Χριστιανούς ή στο 885 για τους Μουσουλμάνους. Άρα, είτε έτσι είτε αλλιώς μας προκύπτει το παρόν έτος εφ' όνος είμαστε 555 έτη από αλώσεως. Εκτός και αν η μέτρηση του έτους για τους τότε μουσουλμάνους ήταν διαφορετική από την δυτική, δηλαδή η περίοδος του έτους ήταν μεγαλύτερη ή μικρότερη από τις 365 ημέρες των δυτικών.

Με εκτίμηση,Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 12:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί φίλοι, αν γίνει πόλεμος, να ξέρετε ότι θα γίνει ξαφνικά.
Κανείς δεν θα προετοιμαστεί, σε θέματα τροφίμων, όπλων, κλπ…
Ψυχικά είμαστε έτοιμοι, για να ζήσουμε την τελική φάση της ανθρώπινης ιστορίας;
Ψυχικά έχουμε κατασταλάξει τι πιστεύουμε και τι θέση θα πάρουμε στα όσα θα διαδραματιστούν;
Το λέω αυτό γιατί έχει γραφτεί πως όταν θα’ρθει ο καιρός του πολέμου, οι πιστοί (μεγάλη κουβέντα αυτή!!!) θα λάβουν δύναμη, δεν θα πεινάνε, δεν θα διψάνε, θα έχουν δυνάμεις και χαρίσματα που δίνει ο Θεός και δεν θα στηριχτούνε στις δικές τους απλά δυνάμεις…
Το ζήτημα είναι αν θα είμαστε εκεί (στα όσα γίνουν ) ως δούλοι Θεού, ή για να ικανοποιήσουμε τα απωθημένα και προσωπικά μας ποθούμενα…
Διασκεδάζει Κύριος τας βουλάς των ανθρώπων…
Προσοχή, γιατί έρχεται ως κλέφτης μές στη νύχτα και αυτό για όλους μας…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spyros76
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 12:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spyros76
Πιστεώ ,αν και δεν εχω ποτε κατα το παρελθον πει ημερομηνιες, οτι φετος ειναι η αρχη των γεγονοτων.Αυτο το στηριζω στο γεγονος οτι το στο τελος του 2012 εχουν τοποθετησει πολλοι αρχαιοι πολιτισμοι το τελος του κοσμου με τη τωρινοι του μορφη.Στοιχεια για το συγκεκριμενο θεμα θα βρειτε παρα πολλα χρησιμοποιωντας λεξεις κλειδια στο google και στο Υoutube,oπως μαγιας- σουμεριοι- ινδιανοι χοπι-πλανητης χ- λιακο τν- προφητειες για το τελος του κοσμου- αρμαγεδων-πυραμιδες κ.α.
Αν παρουμε σαν βαση τον Δεκεμβριο του 2012 και παμε 3.5 χρονια πριν( το δευτερο μισο της βασιλειας του αντιχριστου) φτανουμε στον ιουνιο του 2009.
Απο σημερα δηλαδη και μεχρι τοτε πρεπει να εχουμε το βετο της Ελλαδας,το ανοιγμα της συζητησης για τα 12 ναυτικα μιλια(το οποιο με τις πλατες της Ρωσσιας θα ανοιξουμε αμεσως μετα το σκοπιανο).Τοτε "απο κοντα ερχεται ο πολεμος" με την εισβολη των Τουρκων και την επεμβαση της αρκουδας,το τριημερο της Πολης, τον πολεμο Νατο-Ρωσσιας στο ισραηλ και την εμπλοκη κινας και ιρακ μετα τη λειτουργια ολων των φραγματων των τουρκων.Το διαστημα του πολεμου θα ειναι 5.5 μηνες οπως πολλοι προειπαν.
θα συμφωνησω με το χρονοδιαγραμμα του τρεχαγυρευε για ιουλιο- αυγουστο γιατι συμπιπτει με τις προφητειες για λαχανα ,μερα της Παναγιας κτλπ αλλα θα μου επιτρεψεις φιλε να διαφωνησω με το γεγονος οτι τωρα μετραμε την επταετια του αντιχριστου.
Για να ξεκινησει αυτη η περιοδος θα πρεπει ο συγχρονος κοσμος να φτασει σε ενα τελμα μεγαλο και αυτος να δωσει θαυμαστες λυσεις και να χαιρει κοινης αποδοχης ως σωτηρα του κοσμου(πιθανο μετα το τριτο ΠΠ) αλλα και ο ερχομος των 2 προφητων.

Ολα τα παραπανω γεγονοτα θα γινουν,το χρονοδιαγραμμα ομως αποτελει προσωπικη μου υποκειμενικη εκτιμηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spyros76
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 12:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spyros76
Φιλε ALEXANDERGREEK αν δεις παλαιοτερα post μου στο θεμα αυτο θα δεις οτι συμφωνω μαζι σου απολυτα.
Σημασια μικροτερη να δινουμε στο ποτε θα γινει και μεγαλυτερη για το αν ειμαστε ετοιμοι ψυχικα και πνευματικα(και οχι υλικα) οποτε γινει.
Προσπαθηστε αδελφια να ειστε ετοιμοι σαν να ξερετε οτι θα γινει σημερα.
Προσευχη μετανοια και τα ματια ανοιχτα για τα τερτιπια του πονηρου ωστε να μη πλανηθουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 13:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
Έσονται γαρ οι άνθρωποι πλούσιοι εν ταις ημέραις εκείναις σφόδρα, και εν γαλήνη και ειρήνη βαθεία εσθίοντες και πίνοντες, γαμούντες και εκγαμίζοντες, εν αδεία πολλή πορευόμενοι, και αμερίμνως τοις γηΐνοις επαναπαυόμενοι, και εν τω μη είναι πόλεμον επί της γης συγκόψουσι τας σπάθας αυτών εις ζιβύνας και εις δρέπανα και εις εργαλεία γεωπονικά. Και μετά ταύτα δώσει το πρόσωπον αυτού επί ανατολάς, και ταπεινώσει τους υιούς Άγαρ. Οργισθήσεται γαρ αυτοίς ο Κύριος δια την βλασφημίαν αυτών ην εβλασφήμησαν εις τον Κύριον ημών Ιησούν Χριστόν, και δια την των Σοδόμων ασέλγειαν ην κατεργάζονται. Πολλοί δε εξ αυτών το άγιον Βάπτισμα κοιμισάμενοι ευάρεστοι γενήσονται και τιμηθήσονται παρά του ευσεβούς βασιλέως εκείνου, τους δε λοιπούς ολέσει, και εμπυρίσει, και βιαίω θανάτω παραδώσει.

ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ.....................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 13:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αδελφέ Σπύρο 76, για τον αντίχριστο και τα 3,5
κρυφά του χρόνια, σε καλώ να δεις , επαναλαμβάνω το site του,όπου λέει για τις εμφανίσεις του σε όλο τον κόσμο καιτην Ελλάδα…
Περιμένει το οικονομικό κράχ και τη σύγκρουση Ρωσίας ΝΑΤΟ για να φανεί ως λύση…
Φίλε, δες τις ιστοσελίδες που τον εξυμνούν και θα καταλάβεις…Βλέπεις, δεν έχει ανάγκη να πείσει , ακόμη, εσένα κι εμένα ,πιεστικά…
Προς το παρόν , σε πληροφορώ ότι έχει πείσει και ξεγελάσει τους ηγέτες του πλανήτη, αν όχι όλους αρκετούς… Αυτοί θα μας αναγκάσουν να τον δεχτούμε…
Χαίρομαι που καταλαβαίνεις ότι το θέμα είναι να είμαστε έτοιμοι ψυχικά κι όχι σωματικά…
Γι’ αυτό θα φροντίσει ο Θεός.
Μέσα μας να τον περιμένουμε και θα’ ρθεί…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 14:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
.........και σε λίγο βγαίνουν τα Άγια μέσα σε μυρτιές και βάγια.

ΕΡΧΕΤΑΙ.ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ.................


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 14:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
Μας έχουν ταράξει στις διακοπές ρεύματος καθε 2-3 ώρες είμαστε χωρίς , και θυμήθηκα ένα κομμάτι απο τις προφητείες που λέει "(όταν θα γίνουν αυτά) τότε δεν θα μαθαίνετε τίποτα , να παρακαλάτε να'ναι καλοκαίρι και όχι χειμώνας , μέρα και όχι νύχτα " , και μάλιστα στο βιβλίο ενός μοναχού που προσπαθούσε να ερμηνεύσει προφητείες ανέφερε και χαρακτηριστικά οτι πριν μπουν οι Τούρκοι θα έχουν κόψει το ρεύμα για να μας βρουν τελείως αδύναμους να αντιδράσουμε.

Κοίτα πως τα φέρνει η ρημάδα η "τύχη" ε;

Ε λοιπόν αν ήμουν Τούρκος στρατηγός , αν δεν χτυπούσα την Ελλάδα το καλοκαίρι με το χάλι και το κράτος υπο διάλυση των πυρκαγιών , σίγουρα θα χτυπούσα τώρα που ακόμη και η ενεργειακή δυνατότητα είναι μηδαμινή...

Τι έχουν να δουν τα μάτια μας.Ας τα κλείσουμε και ας είμαστε έτοιμοι να δούμε με αυτά της ψυχής λοιπόν στις δύσκολες ώρες.

"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "

Edited by - Dimitris213 on 07/03/2008 14:04:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 14:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
«Αυτοί που αμείλικτα κτυπούν την Ορθοδοξία, τώρα θα εκλείψουν. Ακόμα και αυτοί που κατέστρεψαν τον Βυζαντινό Πολιτισμό δεν είναι οι Τούρκοι που τον κατέστρεψαν, είναι οι σταυροφόροι, οι Ευρωπαίοι, οι καθολικοί, που ενίσχυσαν τους Τούρκους για να καταστρέψουν το Βυζάντιο. Τους απογόνους τους, λοιπόν, θα τους μαζέψει ο Θεός εκεί μέσα και θα σφαγούν εκεί. Εσείς είστε νεώτεροι και θα το δείτε, αφού θα είστε εν τη ζωή. Τώρα θα γίνει η Μεγάλη Σύρραξη, ο Αρμαγεδών. Αυτό που τώρα ξεκίνησε στα Βαλκάνια δεν θα σταματήσει.


ΕΡΧΕΤΑΙ.ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ.................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rukunas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
103 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 15:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rukunas
φιλε γιαννος απο την κυπρον,η πορνη η βαβυλωνα επεσε το σεπτεμβριο
του 2001 ανδ δεν το καταλαβες.

προφητεια ανωνυμου (1053μ.Χ) απο την ι.μ.Κουτλουμουσιου
στο 20)υποκιψη λατινων εις αλανθαστον πιστη ορθοδοξων

εχθες η προχθες ο πατριαρχης βαρθολομαιος επισκεφθηκε
ακομη μια φορα τον παπα,για πιον λογο?να πιουνε καφε
και να παιξουν πινακ μπουρλοτ?οποιος ξερει νεοτερα
ας γραψειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rukunas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
103 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 16:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rukunas
quote:

Μας έχουν ταράξει στις διακοπές ρεύματος καθε 2-3 ώρες είμαστε χωρίς , και θυμήθηκα ένα κομμάτι απο τις προφητείες που λέει "(όταν θα γίνουν αυτά) τότε δεν θα μαθαίνετε τίποτα , να παρακαλάτε να'ναι καλοκαίρι και όχι χειμώνας , μέρα και όχι νύχτα " , και μάλιστα στο βιβλίο ενός μοναχού που προσπαθούσε να ερμηνεύσει προφητείες ανέφερε και χαρακτηριστικά οτι πριν μπουν οι Τούρκοι θα έχουν κόψει το ρεύμα για να μας βρουν τελείως αδύναμους να αντιδράσουμε.

Κοίτα πως τα φέρνει η ρημάδα η "τύχη" ε;



ρε συ φιλε δημητρη πως μπορεις να κολισεις τους συνδικαλιστες
της γενοπ δεη με τις προφητειες?..:)
αυτο που λες ειναι λεγομενα του αγιου Κοσμα του Αιτωλου και μιλαει
καθαρα γι ατην γερμανικη κατοχη του 1940
απαγορευονταν καθε μορφης πληροφορηση,μην τρελενεστε ρε και μπερδευετε τον κοσμο...και για να σας φρεσκαρω την μνημη ο Μακαριστος παισιος ειπε οτι τα γεγονοτα θα αρχισουν οταν οι τουρκοι κοψουν τα νερα του ευφρατη με φραγματα.ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΦΡΕΣΚΟ ΕΓΚΥΡΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΕΧΟΥΜΕ..πεστο εκτατο δελτιο εκ τον ανωθεν,αρα δωστε βαση σε αυτο και ψαξτε να βρειτε αν εχουν φραγματα οι τουρκοι πανω η αν προκειται να φτιαξουνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy