ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Διάλογοι και αντίλογοι περί χριστιανισμού, μυθολογίας και κάθε είδους θρησκείας .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 15:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα το χιούμορ είναι καλοδεχούμενο.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 18:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ' ευχαριστώ δείχνεις "ήθος". Δεν σε έχω ξεχάσει στα άλλα,......αλλά απλά η μεγάλη ποικιλία των θεμάτων με δυσκολεύει πολύ να ανταποκριθώ όπως θα ήθελα.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 22:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"2)Γιατί δεν μπορούσε ο Θεός να γράψει για την εξέλιξη του ανθρώπου από παλιότερο ον που είχε χαρακτηριστικά και πιθήκου(χωρίς να είναι πίθηκος) και ανθρώπου(χωρίς να είναι άνθρωπος)? Σαν πολλά δεν είναι αυτά που δεν μπορούσε να πράξει ο παντοδύναμος Θεός σου?"

Γιατι φιλε μου, αν ελεγε οτι ο ανθρωπος καταγεται απ τον πίθηκο τοτε οι ανθρωποι θα γυρνουσαν στη ειδολολατρεια λατρεύοντας τον πίθηκο ως θεό κ προσπαθώντας να του μοιασουν(δεδομενου οτι θα ηταν πιο κοντα απο αυτους στο "κατ'εικονα και καθ'ομοιωση" ως πρωτοι "ανθρωποι").Και ποσοι νομιζεις ανθρωποι τοτε θα ξεραν καν τι ειναι πιθηκος, δεδομενου οτι πολλοι ηταν αυτοι που ποτε δεν αλλαζαν τοπο και δεν πηγαιναν για σαφαρι στη κεντρικη Αφρικη.

Διαφωνω επισης με τον Ευροπαιο για το οτι ειναισε θεση να κρινει με δυο φωτογραφιες και 0 γνωσεις κρανια 'η καποιο αλλο ευρημα.Και ετσι κι αλλιως το 2ο κρανιο απο αυτα που εδειξε μου δειχνει πιο ανθρωπινο και οχι το πρωτο.Το Χιουμουρ σεβαστο.

Και τα πραγματα με το ονομα τουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 23:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekkyll and mr hyde....Φίλε μου υπάρχει η εξέλιξη , όχι
από πίθηκο σε άνθρωπο, αλλά αυτό που λέμε πρόοδο και υπάρχει
και η ανέλιξη... Η επιστροφή στη λήθη... Λατρεύοντας τον ...
πίθηκο, ο άνθρωπος γίνεται ζώο , όπως παλιότερα λατρεύαν άλλα
ζώα για άλλους λόγους..
Σήμερα, αυτό που πρέπει να κάνουμε, λογικό μοιάζει, να θέλουμε
να μοιάσουμε σε κάτι ανώτερο, όπως ο Θεός,....Νομίζω δηλαδή...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 01:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φιλε μου, φυσικα, εγω αναφερομαι στους τοτε ανθρωπους.
Ισως βεβαια να πρεπει να μοιασουμε στον εαυτο μας... πριν τον αλλαξουμε προκειμενου να γινεται αρεστος ή οτιδηποτε που αναγκαζομαστε να γινουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 14:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Διαφωνω επισης με τον Ευροπαιο για το οτι ειναισε θεση να κρινει με δυο φωτογραφιες και 0 γνωσεις κρανια 'η καποιο αλλο ευρημα.Και ετσι κι αλλιως το 2ο κρανιο απο αυτα που εδειξε μου δειχνει πιο ανθρωπινο και οχι το πρωτο.Το Χιουμουρ σεβαστο.

Και τα πραγματα με το ονομα τους



Όταν βλέπω μια εικόνα θα πω τα πράγματα με το όνομά τους! Αυτό είδα, αυτό είπα......αν παρατηρήσεις στο δεύτερο κρανίο (υποθέτω ότι αναφέρεσαι στην αρίθμηση που έδωσα στις 18/06/2008, 15:08:11 και όχι στην τελευταία σύγκριση),
η απόσταση του τέλους της σιαγόνας στο βάθος με το τέλος του κρανίου! είναι ακριβώς όσο το μήκος της σιαγώνας!


Εάν με μια απλή δόκιμη βάλουμε το χέρι μας στη δική μας σιαγώνα τη μετρήσουμε και μετά υπολογίσουμε την απόσταση από το τέλος του
κρανίου μας και με οριζόντια μέτρηση! θα δούμε ότι είναι πολύ μικρή! κάτι που ισχύει με το πρώτο κρανίο. Κάτι όμως που δεν ισχύει στα πιθηκοειδή και εδικά στον μπαμπουίνο αλλά και στην δεύτερη εικόνα. Και προσθέτω και την τρίτη εικόνα!

Τώρα όσον αφορά τις γνώσεις δεν τις έχω.....αλλά ούτε ο Αμερικάνος θα με πείσει ότι πάτησε στη σελήνη με τη σημαία να κυματίζει ελλείψεις αέρα ούτε ο ειδικός ότι αυτό που βλέπω δεν είναι αυτό που νομίζω αλλά ..........κάτι άλλο!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"
Κρανίο ένα 300.000 ετών

Κρανίο δύο 50.000 ετών

Κρανίο τρία 45.000-11.000 ετών

Edited by - europaios2 on 21/06/2008 14:55:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 15:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτα, ετσι κι αλλιως δεν με απασχολουν τα κρανια, απλα αφου κανουμε κριτικη φωτογραφκης τεχνης να πω τη αποψη μου.Εγω οπως τα βλεπω με τη σειρα που τα χεις βαλει μου φαινεται οτι χρονολογικα πανε σωστοτατα.Αλλα και να μην πανε δε με απασχολει το θεμα οποτε μη αρχισεις για τα κρανια παλι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 22:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να συμπληρώσω ότι το δεύτερο κρανίο που εξετάζει ο europaios2, αυτό των 50.000 ετών, είναι από Νεαντερταλ, δηλαδή από είδος παρόμοιο με το δικό μας, αλλά δεν αποτελεί πρόγονο του σημερινού ανρώπου. Θα μπορούσαμε χαριτολογώντας να τον αποκαλέσουμε "ξάδερφό" μας.

"Old Man", Homo sapiens neanderthalensis

Ο Νεάντερταλ είχε μεγαλύτερο κρανίο από το δικό μας και μεγαλύτερο τόξο πάνω απ'τα μάτια. Ελπίζω τώρα ο φίλος europaios2 να μην αγχώνεται που βλέπει ότι δεν μοιάζει με τα δικά μας κρανία. Έτσι κι αλλιώς φίλε europaios2 δεν προερχόμαστε απ'αυτόν

Πάντως τόσο ο Νεάντερταλ όσο κι εμείς έχουμε κοινό πρόγονο τον Homo Erectus.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 08:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Dr Jekkyll and mr hyde....Φίλε μου υπάρχει η εξέλιξη , όχι
από πίθηκο σε άνθρωπο, αλλά αυτό που λέμε πρόοδο και υπάρχει
και η ανέλιξη... Η επιστροφή στη λήθη... Λατρεύοντας τον ...
πίθηκο, ο άνθρωπος γίνεται ζώο , όπως παλιότερα λατρεύαν άλλα
ζώα για άλλους λόγους..
Σήμερα, αυτό που πρέπει να κάνουμε, λογικό μοιάζει, να θέλουμε
να μοιάσουμε σε κάτι ανώτερο, όπως ο Θεός,....Νομίζω δηλαδή...

Φίλε trexagireve , ποτέ δεν υποστήριξε κανείς ότι ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο . Όλες οι επιστημονικές έρευνες , οι οποίες τελικά επιβεβαιώθηκαν όταν έγινε κατορθωτή η διάσπαση του γενετικού κώδικα και η ανάγνωση του DNA , κατέληξαν στο εξής συμπέρασμα :

Τόσο ο άνθρωπος όσο και ο πίθηκος , είναι δύο διαφορετικοί κλάδοι εξέλιξης , του ιδίου πρωτεύοντος πρωτοζώου .

Νομίζω ότι τα παραπάνω έχουν εντελώς διαφορετική έννοια από το υπεραπλουστευμένο «ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο» , που φυσικά είναι εντελώς ασύστατο και απορριπτέο .

Μερικές φυλές της Ασίας έχουν εισάγει την λατρεία των πιθήκων στη θρησκεία τους , αλλά για εντελώς διαφορετικούς λόγους δεδομένου ότι είχαν πλήρη άγνοια , τόσο για τη Βιβλική κοσμοθεωρία , όσο και για το DNA των επιστημόνων .
Επίσης οι αρχαίοι Αιγύπτιοι οι οποίοι είχαν την συνήθεια να θεοποιούν τόσο τα ζώα που τους ωφελούσαν , όσο και αυτά που τους έβλαπταν , τα μεν πρώτα για να τα ευχαριστήσουν και τα δεύτερα για να τα εξευμενίσουν , θεωρούσαν αρκετά ζώα ιερά .
Όμως αυτό όχι μόνο δεν τους έφερε σε ζωώδη κατάσταση , αλλά αντίθετα ανέπτυξαν έναν από τους λαμπρότερους πολιτισμούς , που συγκεντρώνει ακόμα σήμερα τον θαυμασμό του κόσμου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 15:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Φίλε trexagireve , ποτέ δεν υποστήριξε κανείς ότι ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο . Όλες οι επιστημονικές έρευνες , οι οποίες τελικά επιβεβαιώθηκαν όταν έγινε κατορθωτή η διάσπαση του γενετικού κώδικα και η ανάγνωση του DNA , κατέληξαν στο εξής συμπέρασμα :

Τόσο ο άνθρωπος όσο και ο πίθηκος , είναι δύο διαφορετικοί κλάδοι εξέλιξης , του ιδίου πρωτεύοντος πρωτοζώου .

Νομίζω ότι τα παραπάνω έχουν εντελώς διαφορετική έννοια από το υπεραπλουστευμένο «ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο» , που φυσικά είναι εντελώς ασύστατο και απορριπτέο .

Μερικές φυλές της Ασίας έχουν εισάγει την λατρεία των πιθήκων στη θρησκεία τους , αλλά για εντελώς διαφορετικούς λόγους δεδομένου ότι είχαν πλήρη άγνοια , τόσο για τη Βιβλική κοσμοθεωρία , όσο και για το DNA των επιστημόνων .
Επίσης οι αρχαίοι Αιγύπτιοι οι οποίοι είχαν την συνήθεια να θεοποιούν τόσο τα ζώα που τους ωφελούσαν , όσο και αυτά που τους έβλαπταν , τα μεν πρώτα για να τα ευχαριστήσουν και τα δεύτερα για να τα εξευμενίσουν , θεωρούσαν αρκετά ζώα ιερά .
Όμως αυτό όχι μόνο δεν τους έφερε σε ζωώδη κατάσταση , αλλά αντίθετα ανέπτυξαν έναν από τους λαμπρότερους πολιτισμούς , που συγκεντρώνει ακόμα σήμερα τον θαυμασμό του κόσμου .




Oπότε η διαχωριστική γραμμή μικραίνει μιλάς για παράδειγμα για δύο διαφορετικούς κλάδους εξέλιξης , του ιδίου πρωτεύοντος πρωτόζωου .
Ενώ εγώ αναφέρω, ένα τελείως διαφορετικό πρωτεύον! πρωτόζωο!
’ντε τώρα να αποδείξεις ότι ήταν ένα πρωτεύον και όχι δύο διαφορετικά!


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 14:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Oπότε η διαχωριστική γραμμή μικραίνει μιλάς για παράδειγμα για δύο διαφορετικούς κλάδους εξέλιξης , του ιδίου πρωτεύοντος πρωτόζωου .

Όλοι αυτή την άποψη των παλαιοντολόγων υποστήριζαν από την αρχή . Μόνο η δική σου βελόνα είχε κολλήσει στο ότι εννοούσαν ότι ο «άνθρωπος προέρχεται από τον πίθηκο»
quote:
europaios2
Ενώ εγώ αναφέρω, ένα τελείως διαφορετικό πρωτεύον! πρωτόζωο!
’ντε τώρα να αποδείξεις ότι ήταν ένα πρωτεύον και όχι δύο διαφορετικά!

Συγχαρητήρια , άντε τώρα να κάνης αυτή την επιστημονική σου ανακάλυψη γνωστή σε κάποιο επιστημονικό συνέδριο . Όλο και κάτι μπορεί να κονομήσης , Νόμπελ , ντομάτες ακόμα και ζουρλομανδύα .
Όλα παίζονται .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 21:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας κάνουμε ένα τραγουδιστικό
διάλειμμα


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 22:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας κάνουμε ένα τραγουδιστικό
διάλειμμα


"Γιατί τα σπάσαμε τ'αγάλματά των, γιατί τους διώξαμεν απ' τους ναούς των, διόλου δεν πέθαναν γι' αυτό οι θεοί"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 23:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε παρακαλω Γιαπετ... εγω κανω τα μουσικα διαλλειματα...
Αντε τελος παντων... σου χαριζω τα πνευματικα δικαιωματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 13:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας κάνουμε ένα τραγουδιστικό
διάλειμμα


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 13:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφέρω εδώ, μια ερώτηση, σε μια δήλωση που μου έκανε εντύπωση στο θέμα Πιστεύετε ότι οι σημερινές θρησκείες θα μπορούσαν να επιζήσουν και εκτός Γης?, απ' τον τρεχα..., για να μη συνεχιστεί εκεί η εκτός θέματος συζήτηση.

quote:
τρεχα....

καθώς γνωρίζω από πρώτο χέρι,
ότι Σκυθούπολη με τη μορφή που λες δεν υπήρξε...


Μπορείς να αποσαφηνίσεις αυτή τη δήλωση;

Επειδή το "πρώτο χέρι" με κάνει και σκέπτομαι πράγματα... αδύνατα!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 10:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Sesostris ο χρόνος ..εξωραίζει τα πράγματα...
τώρα όσο για τον πολιτισμό των σκλάβων, γούστα είναι αυτά,
δεν μπορώ να σε αλλάξω...Το να λατρεύεις τα ζώα σημαίνει
ότι τα θεωρείς ανώτερα σου κι αυτό εκ των πραγμάτων είναι
...μεσαιωνικό, αν μου επιτρέπεις τον ελευθεριασμό....
Φίλε Γιάπετ, ας πούμε ότι υπάρχουν αρχαία κείμενα που
δεν κυκλοφορούνε στο εμπόριο, ή που δεν έχουν αναλάβει
διάφοροι "φωστήρες" να τα ..μεταφράσουν...
’σε τα τα καημένα, να είναι πρωτότυπα...Αυτο σημαίνει
το πρώτο χέρι... Απλά δεν έχω όρεξη να αντιπαρατεθούμε πάλι
για το κατα πόσο είναι αλήθεια ή υπερβολή...Θα σου πω μόνο
ότι η Σκυθούπολη δεν έχει μείνει στην ιστορία του ανθρώπου, όπως
άλλα, σαν το ότι ρίχναν τους χριστιανούς στα λιοντάρια
για να διασκεδάζουν στα πλαίσια του άρτος και θέαμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 11:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τρεχα....
καθώς γνωρίζω από πρώτο χέρι,
ότι Σκυθούπολη με τη μορφή που λες δεν υπήρξε...

γιαπετ:
Μπορείς να αποσαφηνίσεις αυτή τη δήλωση;

Επειδή το "πρώτο χέρι" με κάνει και σκέπτομαι πράγματα... αδύνατα!!!



Μην ανησυχείς αγαπητέ γιαπετ......είναι το αλτσχάιμερ που έλεγα........

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 14:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Φίλε Γιάπετ, ας πούμε ότι υπάρχουν αρχαία κείμενα που
δεν κυκλοφορούνε στο εμπόριο,

Τι λες ρε παιδί μου....

Και δε σου φαίνεται ότι σκάβεις ή έχεις πρόσβαση στα υπόγεια του Βατικανού...

Τιμή μας που συμμετέχεις στο φορουμ!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 20:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ, έχεις πολύ πλάκα... Ώρα είναι
τώρα να μας το παίξεις και ιστορικός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 23:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου Sesstris, ευθυμήσαμε πάλι...
Δηλαδή φίλε μου, για σένα τα χειρότερα καθάρματα
της ιστορίας ήταν οι πρόγονοι μας... Τέτοιο φτύσιμο
στον κόντρα άνεμο πλην των Ελλήνων

Από που και ως που Έλληνες και πρόγονοί μας φίλε trexagireve οι Κωνστάντιος ο Β' , ο επίσκοπος Αλεξανδρείας , ο αρχιβασανιστής Παύλος και οι υπόλοιποι βασανιστές του κολαστηρίου της Σκυθόπολης ; Δηλαδή για σένα όποιος είναι Χριστιανός γίνεται αυτομάτως και Έλληνας ; Εκτός και αν θεωρείς προγόνους σου μόνο τους Χριστιανούς ανεξαρτήτως εθνικότητας .
Σκέψου λιγάκι βαθύτερα και δίχως θρησκευτικές προκαταλήψεις και θα δης ποιοι τελικά φτύνουν κόντρα στον άνεμο .
quote:
trexagireve
Κι αυτό μη βιαστείς να το θεωρήσεις ότι λέω να καλύπτουμε
τα δικά μας, γιατί αυτο που εννοώ είναι ότι ο Ροίδης και ο Αιμμιανός
σου, παίζουν ένα ρόλο προδότη για μένα, καθώς γνωρίζω από πρώτο χέρι,
ότι Σκυθούπολη με τη μορφή που λες δεν υπήρξε...

Με το να αποκαλής προδότη όποιον αποκαλύπτει γεγονότα που δεν σου είναι αρεστά και με αφορισμούς , δεν αλλάζεις φίλε μου την ιστορική πραγματικότητα για το κολαστήριο της Σκυθόπολης που θεωρείται πρόδρομος της Ιεράς Εξέτασης , του Νταχάου και του ’ουσβιτς .
quote:
trexagireve
Πέραν από τη φύση του χριστιανισμού που σαν θρησκεία της αγάπης
δεν έχει τέτοια, όσα γράφεις, γίναν έναντι του χριστιανισμού
και είναιβάρβαρονα λες ότι τα καναν...

Ο Χριστιανισμός φίλε trexagireve , είναι θρησκεία της αγάπης μόνο στα χαρτιά και στα λόγια , γιατί στην πράξη δεν υπήρξε ποτέ τέτοια ούτε μεταξύ των ιδίων των Χριστιανών . Θυμίσου τις διώξεις των Ορθοδόξων κατά των Μονοφυσιτών , των Αριανιστών , των Γνωστικών κλπ . Θυμίσου τα εγκλήματα των Καθολικών σταυροφόρων κατά των Ορθοδόξων του Βυζαντίου . Θυμίσου τα θύματα της αντιπαλότητας μεταξύ Καθολικών και Προτεσταντών στο Μπέλφαστ . Μη ξεχνάς επίσης το πώς εκφράζεσαι εσύ κατά καιρούς όταν αναφέρεσαι στους Καθολικούς , και τέλος πώς συμπεριφέρεται η επίσημη «Εκκλησία της Ελλάδος» σε σας τους Παλαιοημερολογίτες . Μη μου πείς ότι όλα αυτά συνιστούν πράξεις αγάπης , γιατί το λιγότερο που θα κάνω θα είναι να βάλω τα γέλια .
quote:
trexagireve
Μόνο ότι είναι μπρος στα μάτια σου να κοιτάς λοξά να μην τα
βλέπεις... Ρε Sesostris, παίζεις τοσο εύκολα με το ψέμα;

Δεν είμαι φίλτατε ούτε φανατικός Χριστιανός , ούτε ανώνυμος απολογητής , ούτε μέλος της ΟΟΔΕ του Μεταλληνού και της παρέας του για να κάνω κάτι τέτοιο .

Υ.Γ.
Ο Πάπας από ότι άκουσα στις ειδήσεις πρόκειται να ζητήση επίσημα συγνώμη για τους βιασμούς παιδιών από καθολικούς ιερείς . Η Ορθόδοξη Εκκλησία πότε θα το κάνη ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 00:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Sesostris, το να προσπαθείς να με πιάσεις
λεκτικά... μπαίνεις στα δικά μου "χωράφια"....
Κάθε δηλαδή, ψεύτης χριστιανός, πιστεύεις ότι αντιπροσωπεύει
ή εκθέτει τον χριστιανισμό; τόσο απελπισμένοι είστε
στο να κατηγορήσετε τον χριστιανισμό για ανθρώπους λάθος;...
Πρέπει πραγματικά να είστε πολύ απελπισμένοι κι εσύ κι οι
φίλοι σου... Φίλε μου,κρίμα δεν είναι να εκτίθεσαι;
Εννοώ, πώς μπορείς να μιλάς για τον χριστιανισμό,
αναφέροντας ανθρώπους; Εγώ σου μιλάω για Θεό και συ μου λές
για ανθρώπους λάθος; Μόνο σ' αυτούς θα μπορείτε να στηριχτείτε...
Ποτέ στον ίδιο τον χριστιανισμό... Αυτός απλά σας...δαιμόνίζει..
Τα άτομα που αναφέρεις τα ξέρεις προσωπικά; εννοώ τον Κωνστάντιο
τον αρειανό και τους υπολοιπους;...
Φίλε μου λυπάμαι το ότι δεν μπορείς να πολεμήσεις μια ιδέα και
προτιμάς να λές ότι υπάρχουν..άνθρωποι..
Όσο για το ..Νταχάου και το ’ουσβιτς, δεν περίμενα
να κάνεις τέτοιο τραγικό λάθος εσύ...Το Νταχάου και το ’ουσβιτς
το έκαναν άνθρωποι που πίστευαν στην Αρεία φυλή,οπως κι εσύ...
Σου φαίνομαι για όμοιος σου; Σου φαίνομαι για άτομο που αποκλείει
ανθρώπους; Όχι εσύ το κάνεις αυτό... Γι' αυτό πρόσεξε το φτύσιμο
κόντρα στον άνεμο.. τώρα τελευταία έγινε της μόδας...
Όσον αφορά τους ευσεβείς σας πόθους, το να πέσει η ορθοδοξία
στα λάθη των ομοίων σας καθολικών... το είπα... ευσεβείς πόθοι..
Φίλε μου με στεναχώρησες σήμερα...
Σε είχα για πιο ανοιχτόμυαλο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
georgbax
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 15:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους georgbax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

μια ερώτηση ...

’ν κάποιος ζεί συμφωνα με κάποια "ηθικη" δηλαδή τηρεί για παράδειγμα τα περισσότερα πιστέυω του χριστιανισμού στην ζωή του , ( εκτος απο το να ονομάζει τον εαυτό του χριστιανό ) όχι ομως επειδή τα "προστάζει" κάποια θρησκεία αλλά επείδη ο ίδιος το κρίνει σωστό....

και ένας δέυτερος κανει τήν ίδια ζωή με τον πρώτο αλλα αυτός επείδη στο σχολείο έμαθε οτι ο μονος δρόμος είναι ο χριστιανισμός και αυτόν οφείλει να ακολουθήσει...

Ειναί καποιος απο τους 2 πιο "σωστος" απο τον άλλο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 16:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
georgbax

μια ερώτηση ...

’ν κάποιος ζεί συμφωνα με κάποια "ηθικη" δηλαδή τηρεί για παράδειγμα τα περισσότερα πιστέυω του χριστιανισμού στην ζωή του , ( εκτος απο το να ονομάζει τον εαυτό του χριστιανό ) όχι ομως επειδή τα "προστάζει" κάποια θρησκεία αλλά επείδη ο ίδιος το κρίνει σωστό....

και ένας δέυτερος κανει τήν ίδια ζωή με τον πρώτο αλλα αυτός επείδη στο σχολείο έμαθε οτι ο μονος δρόμος είναι ο χριστιανισμός και αυτόν οφείλει να ακολουθήσει...

Ειναί καποιος απο τους 2 πιο "σωστος" απο τον άλλο?



Φίλε Γιώργο καλώς ήλθες.
Δεν υπάρχει λίγο Χριστιανός και πολύ Χριστιανός.
Ή είσαι ή δεν είσαι.
Δεν γίνεται να "τηρεί για παράδειγμα τα περισσότερα πιστέυω του χριστιανισμού στην ζωή του ," και να νομίζει ότι διάγει Χριστιανική ζωή.

Όσον αφορά το παράδειγμά σου, των δύο ατόμων, το πρότυπο ηθικής ή Χριστιανικής ζωής είναι εκείνο της ζωής του Ιησού Χριστού.
Αν λοιπόν και τα δύο άτομα του παραδείγματός σου διάγουν ζωή όμοια με εκείνη του Ιησού, τότε δεν είναι κανείς από τους δυο πιο "σωστός" από τον άλλο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 20:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πού είσαι βρε ψηλέ και σε έχασα. Ολα καλά;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 21:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ georgbax, έχεις καιρό αυτή την αλλεργεια
με τον προσδιορισμό "χριστιανός"; Φαντάζομαι το
"βουδιστής", "12θειστής", "μουσουλμάνος", "σατανιστής"
κλπ δεν σου προκαλούν κανένα πρόβλημα... Μια επίσκεψη
σε κάποιον ειδήμονα γιατρό θα σε βοηθούσε πιστεύω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 01:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου Sesostris, το να προσπαθείς να με πιάσεις
λεκτικά... μπαίνεις στα δικά μου "χωράφια"....
Κάθε δηλαδή, ψεύτης χριστιανός, πιστεύεις ότι αντιπροσωπεύει
ή εκθέτει τον χριστιανισμό; τόσο απελπισμένοι είστε
στο να κατηγορήσετε τον χριστιανισμό για ανθρώπους λάθος;...
Πρέπει πραγματικά να είστε πολύ απελπισμένοι κι εσύ κι οι
φίλοι σου... Φίλε μου,κρίμα δεν είναι να εκτίθεσαι;

Φίλε trexagireve δεν προσπαθώ να πιάσω κανέναν λεκτικά , απλώς απαντώ στις επί μέρους θέσεις της απαντήσεώς σου . Όσο για τους ψεύτες χριστιανούς όπως τους αποκαλείς , γίνανε τόσοι πολλοί που απορώ αν απέμεινε κανένας που να μην εκθέτει με τις πράξεις του τον Χριστιανισμό .

Εκτός τούτου σε πληροφορώ φίλτατε ότι δεν διακατέχομαι από κανενός είδους απελπισία , αντίθετα βλέπω την απελπισία να διακατέχη μια μικρή ευτυχώς μερίδα φανατικών Χριστιανών , που προσπαθούν με φαινάκες και ψιμμύθια κάτω από την καθοδήγηση της ΟΟΔΕ και του απολογητή , να συγκαλύψουν τα εγκλήματα των ομοδόξων τους κατά του Ελληνισμού , γιατί αισθάνονται πρώτα Χριστιανοί και μετά Έλληνες . Αυτοί κι αν εκτίθενται !

quote:
trexagireve
Τα άτομα που αναφέρεις τα ξέρεις προσωπικά; εννοώ τον Κωνστάντιο
τον αρειανό και τους υπολοιπους;...
Φίλε μου λυπάμαι το ότι δεν μπορείς να πολεμήσεις μια ιδέα και
προτιμάς να λές ότι υπάρχουν..άνθρωποι..

Θα ήταν λίγο δύσκολο να έχω προσωπική γνωριμία μαζί τους , διότι ευτυχώς γεννήθηκα αρκετούς αιώνες μετά , και έτσι στερήθηκα της απόλαυσης των υπηρεσιών τους .

Όσο για τις ιδέες φίλε trexagireve οι άνθρωποι με τις πράξεις τους είναι αυτοί που τις υλοποιούν , και ανάλογα τις καταξιώνουν ή τις απαξιώνουν .

quote:
trexagireve
Όσο για το ..Νταχάου και το ’ουσβιτς, δεν περίμενα
να κάνεις τέτοιο τραγικό λάθος εσύ...Το Νταχάου και το ’ουσβιτς
το έκαναν άνθρωποι που πίστευαν στην Αρεία φυλή,οπως κι εσύ...

Οι μέθοδοι στα στρατόπεδα Νταχάου και το ’ουσβιτς , με αυτό της Σκυθούπολης ήταν οι ίδιες , τα αίτια του εγκλεισμού και της εξόντωσης των θυμάτων ήταν διαφορετικά .

Αν δεν έχεις Air Contition στο γραφείο σου φίλε trexagireve , πάρε τουλάχιστον έναν ανεμιστήρα . Με ποια κριτήρια με κατέταξες στους οπαδούς της Αρείας φυλής ; Εγώ δεν υποστήριξα ποτέ μου κάτι τέτοιο , αντίθετα πιστεύω όπως και αποδείχτηκε από τα ευρήματα του Δισπηλιού ότι οι Έλληνες είναι αυτόχθονες , και δεν πιστεύω στο παραμύθι της καθόδου των Αρείων .

quote:
trexagireve
Όσον αφορά τους ευσεβείς σας πόθους, το να πέσει η ορθοδοξία
στα λάθη των ομοίων σας καθολικών... το είπα... ευσεβείς πόθοι..

Τώρα έγινα και καθολικός ; Αν αυτός δεν είναι διάλογος απελπισίας φίλε trexagireve , τότε τι είναι ;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 03:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
georgbax
’ν κάποιος ζεί συμφωνα με κάποια "ηθικη" δηλαδή τηρεί για παράδειγμα τα περισσότερα πιστέυω του χριστιανισμού στην ζωή του , ( εκτος απο το να ονομάζει τον εαυτό του χριστιανό ) όχι ομως επειδή τα "προστάζει" κάποια θρησκεία αλλά επείδη ο ίδιος το κρίνει σωστό

Είναι ακριβώς η διαφορά ανάμεσα στο νομοταγή και το δίκαιο· αυτόν δηλαδή που δεν παρανομεί γιατί φοβάται την τιμωρία του νόμου και αυτόν που δεν παρανομεί γιατί έτσι το θεωρεί σωστό.

quote:
georgbax
Ειναί καποιος απο τους 2 πιο "σωστος" απο τον άλλο?

Αν σκεφτούμε πως ο πρώτος δεν παρανομεί γιατί φοβάται την τιμωρία (την κόλαση εν προκειμένω) και πως αν έλειπε ο φόβος της τιμωρίας ενδεχομένως και να παρανομούσε, ενώ ο δεύτερος δεν παρανομεί απλά γιατί έτσι τον προστάζει η συνείδησή του και ανεξαρτήτως τιμωρίας, νομίζω πως η απάντηση στο ερώτημά σου είναι σχετικά εύκολη.

quote:
Ψηλός
Δεν υπάρχει λίγο Χριστιανός και πολύ Χριστιανός.
Ή είσαι ή δεν είσαι.

Επειδή μέχρι σήμερα δεν έχω δει κανένα χριστιανό να τηρεί αυτά που έλεγε ο Γιεσουά (αγάπη των εχθρών, μοίρασμα της περιουσίας στους μη έχοντας, κτλ - οι παρόντες χριστιανοί του φόρουμ ΔΕΝ εξαιρούνται) να θεωρήσω πως τελικά δεν υπάρχουν χριστιανοί; Η απλά να θεωρήσω πως υπάρχουν πολλοί υποκριτές που ταυτίζονται με τους χριστιανούς και πως οι δύο έννοιες είναι ταυτόσημες;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 08:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris

Εγώ δεν υποστήριξα ποτέ μου κάτι τέτοιο , αντίθετα πιστεύω όπως και αποδείχτηκε από τα ευρήματα του Δισπηλιού ότι οι Έλληνες είναι αυτόχθονες ,


Καμία υποτιθέμενη αυτοχθονία των Ελλήνων δεν αποδεικνύει ένας προϊστορικός λιμναίος οικισμός νεολιθικών ψαράδων και γεωργών-κτηνοτρόφων της 6ης χιλιετίας π.Χ. στην Καστοριά, ούτε βεβαίως μια ημικατεστραμμένη ξύλινη πινακίδα με άγνωστα χαράγματα από την ίδια περιοχή. Απορω ρε μάγκες με το πόσο εύκολα βγάζετε τέτοια υπεραπλουστευτικά συμπεράσματα διαπράττοντας απίστευτα άλματα λογικής...

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 17/07/2008 08:34:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 10:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ georgbax, έχεις καιρό αυτή την αλλεργεια
με τον προσδιορισμό "χριστιανός"; Φαντάζομαι το
"βουδιστής", "12θειστής", "μουσουλμάνος", "σατανιστής"
κλπ δεν σου προκαλούν κανένα πρόβλημα... Μια επίσκεψη
σε κάποιον ειδήμονα γιατρό θα σε βοηθούσε πιστεύω...

Αγαπητέ trexagireve, μην αρχίσουμε πάλι τις κίτρινες κάρτες...
Θα σου συνιστούσα να προσέχεις λίγο παραπάνω τις προτροπές όπως αυτήν που υπογράμμισα από το παραπάνω μήνυμα σου.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy