ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και πολύ φτωχών; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 01:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori

quote:
Θα σε ρωτήσω κάτι επάνω σε αυτές τις θεωρίες συνωμοσίας που αναφέρεις... Πώς είναι δυνατόν, σχέδια που έχουν μελετηθεί τόσο καλά και μάλιστα κεκλεισμένων των θυρών για ευνόητους λόγους, φαντάζομαι, να έχουνε γίνει γνωστές? Και εν τέλει το φεουδαρχικό όνειρο δεν εγκαταλείφτηκε ποτέ, είναι στη φύση του ανθρώπου να ζητάει όλο και περισσότερα, δεδομένου πως είμαστε ήδη σκλάβοι του χρήματος... ποιά η διαφορά?


quote:


Φίλε Τρέχα γύρευε θα ήθελα να μου απαντήσεις επάνω σε αυτό...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 02:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori

quote:
Τρέχα γύρευε
Φίλε Open mind,ο τρόπος αντίδρασης θα ρθεί
μόνος του, θάρθει εκ των καταστάσεων...Δεν πρόκειται
για αντίδραση στους δρόμους, είναι εγκεφαλική, πρώτα
πρέπει να συνειδητοποιήσουμε τι γίνεται και μετά
θα γίνει μόνο του,γιατί κι η ίδια η φύση των
πραγμάτων έχει δική της αντίδραση... Αυτή δεν νικιέται
ποτέ.


quote:
Τρέχα γύρευε
Αγαπητέ μου Open mind, με τη λέξη τάιμινγκ, εννοούμε,
ότι πρέπει να γίνεται κάθε πράγμα στην ώρα του.Να
υπάρχουν οι ανάλογες γνώσεις και στοιχεία που να ευνοούν την
όποια κίνηση...

quote:
Τρέχα γύρευε
Αγαπητέ Κωστάκη, αν αύριο ακριβήνουν περισσότερο
τα πράγματα, τότε θα επαναστατήσουμε; Θέλω να πω δεν είναι ήδη
ύποπτα ψηλά όλα, σαν αετοί( για τις τιμές μιλάω..) τι πρέπει να γίνει να μας πουν ότι φορολογούμαστε που υπάρχουμε;

Τελικά κατά τη γνώμη σου ποιά θα έπρεπε να είναι η στάση των ανθρώπων? Γιατί βλέπω μία αντίφαση εδώ...
Ύποπτα ψηλά? Είναι ολοφάνερα ψηλά... πόσο πιο φανερό? Γιατί ύποπτα ?

quote:
Τρέχα γύρευε
Πριν 20 χρόνια, οι γυναίκες είχαν διήμερο κύκλο όπου πμορούσαν να μείνουν έγκυες, τώρα είναι
6 ώρες!!! Οι άντρες είχαν τουλάχιστον 2 μέρς ζωή το σπερματοζωάριο,
τώρα μειώθηκε κι αυτο... Συν το ότι τα ...τζούφια σπερματοζωάρια
έχουν αυξηθεί..

Ενδιαφέρον... πως το γνωρίζεις αυτό?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 08:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητή μου simori, συγνώμη αν άργησα να απαντήσω,
αλλά δεν έγινε σκοπίμως...΄Οντως η πείρα δεν διδάσκεται..
( Αυτο σχετικά με το πως το έμαθα αυτό....)
Σχετικά με την διάδοση των μυστικών σχεδίων στοών και λεσχών,
πρέπει να ξέρεις ότι επειδή πρόκειται για συμφεροντολογικά αωματεία απάτης, κάποιοι που δηλώνουν εξ ανάγκης, οπαδοί, τα λένε μετά στον περίγυρο τους, σε κανένα δημοσιογράφο, ή σε κάποιον που ενδιαφέρεται για το τι συμβαινει και αυ΄τος το κοινοποιεί...Σε κάλυψα καθόλου;
επίσης, αυτά τα σχέδια και αυτά τα άτομα δεν είναι σοβαρά, απλά επειδή ότι κάνουν το κάνουν εδώ και πολλούς αιώνες, έ πετυχαίνουν
καμιά φορά...
Όχι φιλαράκι, το φεουδαρχικό μοντέλο έχει απαξιωθεί, αλλά από
νοσταλγούς του παρεθλόντος, μέσω του χρήματος, δυστυχώς πολλοί...
Μη σε παραξενεύει που εμπιστεύομαι το πως έγιναν και συνεχιζουν
να γίνονται, τα πράγματα φίλη...
Ο Χριστός είπε ότι ο Πατήρ, άρτι, ακόμη δλδ. εργάζεται...Και τα
πάντα εν σοφία εποίησεν...Κάπου έχουμε προορισμό και πάμε σίγουρα,
αλλά, ποιός μπορεί να κοτάξει ψηλά και όχι απότομα σαν τον
Ίκαρό;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 09:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Φίλε trexagireve, δε διαφωνώ γενικά με την τοποθέτησή σου όσον αφορά στους διάφορους οργανισμούς, ΜΚΟ και λοιπές οργανώσεις στη μεγάλη τους πλειοψηφία, αλλά ας μην ισοπεδώνουμε το κάθε τι, γιατί δημιουργείται νοσηρό κλίμα και για κάθε ενδεχόμενη ανιδιοτελή προσπάθεια. Ας αφήσουμε κάποια παράθυρα ανοιχτά...
Φίλη simori, νομίζω ότι κατέστησα σαφές σε ποια κατηγορία αναφέρομαι. Ότι υπήρχε και θα υπάρχει εκμετάλλευση, ειδικά διά της βίας, αυτό δεν το αγνοώ. Εκείνο που δεν μπορώ να δεχτώ με τίποτα είναι η λογική του πλουτισμού από μία μερίδα γυναικών, οι οποίες, είτε κατόπιν της απελευθέρωσης από τα δεσμά του εκμεταλλευτή, είτε εξαρχής με δική τους πρωτοβουλία (και μη μου πεις ότι δεν υπάρχουν τέτοια παραδείγματα, τα κολ γκερλ όλα εκ πρώην Ανατολικού μπλοκ δεν είναι, ούτε οι διάφορες ακριβοπληρωμένες συνοδοί) παραμένουν στο συγκεκριμένο χώρο. Γράφεις

quote:
Όμως στην προκειμένη μιλάμε για γυναίκες που εξωθούνται αναγκαστικά σε αυτό, επειδή θέλουν να φύγουν από τη χώρα τους, που δεν είναι τυχαίο άλλωστε, με το όραμα μιας καλύτερης ζωής.

Το όραμα μίας καλύτερης ζωής, αγαπητή simori, είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα φρασεολογία, που όμως κρύβει πολλά :
α) Όραμα μίας καλύτερης ζωής δε δικαιούνται πρωτίστως οι μετανάστες από χώρες που βρίσκονται σε εμπόλεμη κατάσταση;
β) Όραμα μίας καλύτερης ζωής δε δικαιούνται στη συνέχεια οι μετανάστες από την πεινασμένη Αφρική;
γ) Όραμα μίας καλύτερης ζωής δε δικαιούνται ακολούθως οι πολίτες χωρών με ολοκληρωτικά καθεστώτα;
Όραμα μίας καλύτερης ζωής δικαιούνται όλοι. Με αυτή τη λογική ανοίγουμε τα σύνορα παγκοσμίως και αφήνουμε τα λαμόγια να δράσουν. Οι ίδιες (και αν όχι οι ίδιες, μία μεγάλη πλειοψηφία των συμπολιτών τους) γυναίκες που ψάχνουν μία καλύτερη ζωή στα πορνεία της Ελλάδος και των δυτικών χωρών εν γένει, οι ίδιες είναι που ζουν πλέον σε "ελεύθερες δημοκρατίες" (βλέπε Ουκρανία ή Γεωργία ή Αλβανία) και συνεπώς έχουν κάθε ευκαιρία διάκρισης στο "ελεύθερο" σύστημα του καπιταλισμού, μέσα στα πλαίσια του κράτους των. Μήπως δεν έχουν; μπορεί, αν και άλλα μας λένε οι πρωτεργάτες του νεοφιλελυθερισμού. Μήπως δε θέλουν; γιατί; είναι καλύτερη η μετανάστευση υπό ομιχλώδεις όρους από την παραμονή και την αναζήτηση εργασίας στον τόπο σου (όταν μάλιστα πολλές από αυτές τις γυναίκες και όχι μόνο οι γυναίκες, για να μην παρεξηγούμαι) δηλώνου καθηγήτριες, πτυχιούχοι κ.ο.κ.;
Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι η επιβίωση. Η λογική της "καλύτερης ζωής" δε σημαίνει το λοιπόν ελευθερία από τον ισοπεδωτισμό του κομμουνισμού. Η λογική της καλύτερης ζωής σημαίνει εύκολο πλουτισμό, σταριλίκι και σταρλετιλίκι, ει δυνατόν, ακόμα και έναν πλούσιο γάμο. Το θέμα είναι ότι δεν μπορούν να υπάρχουν για όλους αυτά και η τωρινή γενιά το ξέρει. Γιατί συνεχίζεται η ροή;

quote:
πως μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν και οι πελάτες, αν σκεφτεί κανείς πως στις αρχές της δεκαετίας που διανύουμε 1 στους 4 άντρες κατέφευγε στον αγοραίο έρωτα...
Τα πράγματα δεν είναι απλά και να κρίνουμε από απόσταση πολλές φορές μας κάνει άδικους..

Για το μερίδιο ευθύνης των πελατών έχω τις επιφυλάξεις μου. Ανάλογα υπό ποιες προϋποθέσεις συζητάμε. Το επάγγελμα της πορνείας δεν παύει να ακολουθεί τους νόμους της αγοράς, όπως πολύ σωστά αναφέρεις, αυτό ίσχυε από αρχαιοτάτων χρόνων. Το ότι έχει παρεισφρήσει η λογική της σκλαβιάς λευκής σάρκας δεν αναιρεί τον παραπάνω συλλογισμό, απλά επιφέρει στρέβλωση στη συγκεκριμένη αγορά. Ο πελάτης έχει ευθύνη, αν καταπατήσει το τυπικό ή άτυπο δίκαιο του συγκεκριμένου επαγγέλματος (χρήση βίας, καταναγκασμός ανηλίκων, κατατρατήγηση όρων υγιεινής και ασφάλειας, άρνηση αμοιβής κ.α.). Για όλα τα υπόλοιπα, καλό είναι να εξτάζεται η κάθε περίπτωση ξεχωριστά, άλλο είναι οι οργανωμένοι οίκοι ανοχής, άλλο τα κολ γκερλς και άλλο η πιάτσα.
Για τη δίωξη των μαστροπών, γενικά θα συμφωνήσω, παρότι μέρος της αγοράς. Πιστεύω ότι αποτελούν στοιχείο στρέβλωσης και θα έπρεπε να διώκονται, βάσει τόσο του ποινικού, όσο και του εργατικού δικαίου.

quote:
Τελικός σκοπός μου είναι να επισημάνω πως όλοι συμβάλλουμε σε αυτό το έγκλημα... είτε με το να καταφεύγουμε στον έρωτα επί χρήμασι,

Ο αγοραίος έρωτας με συγκεκριμένες προϋποθέσεις δεν είναι έγκλημα. Αν αναφέρεσαι στις υπόλοιπες περιπτώσεις συμφωνώ στο χαρακτηρισμό.

quote:
Ο βασιλιάς δεν αποκαθηλώθηκε, αλλά μετράμε περισσότερους βασιλιάδες να ταΐσουμε

Δυστυχώς οι βασιλιάδες δεν αυξήθηκαν τόσο πολύ όσο νομίζεις, αλλά δεν είναι του παρόντος topic και δε νομίζω ότι εντάσσεται στη θεματολογία του esoterica. Σε παραπέμπω σε private messaging επί τούτου.

quote:
Είδες που συμφωνούμε τελικά?

quote:
Μα, το ίδιο πράγμα δεν λέμε?

Μα ποιος σου είπε ότι επιδιώκω τη διαφωνία μας;

Εκ πεποιθήσεως θα συμφωνήσω με τη λογική του Open Mind. Μπορεί κάποιοι από τους "οχτρούς" να είναι αόρατοι ή απρόσβλητοι από εμάς άμεσα. Αν γνωρίζουμε όμως ποιο είναι το κακό που προκύπτει και μέρος του ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ προκύπτει, ας το αντιμετωπίσουμε, χωρίς να ξέρουμε το ΜΕΓΑΛΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟ. Δεν μπορώ να περιμένω τον "από μηχανής", προτιμώ το "Συν Αθηνά..."
Γενικά φίλε trexagireve, έχω αναφέρει και σε παλιότερα Posts μου ότι θεωρώ την απλή καταγραφή καταστάσεων ως απώλεια κρίσιμου χρόνου. Συμφωνώ με τη μελέτη και την έρευνα, αλλά διαφωνώ με τη στατική αντιμετώπισή τους. Θέλω ταυτόχρονη θεωρία και πράξη, έστω στο επίπεδο του ατόμου, έστω το λίγο που μπορεί να κάνει ο καθείς, θα επιθυμούσα να άκουγα το νεοέλληνα να λέει "Εγώ να είμαι σωστός και οι άλλοι ας κάνουν ότι νομίζουν", παρά να αναρρωτιέται "εγώ θα σώσω τον κόσμο;". Ο κόσμος δε σώζεται και δεν καταστρέφεται από έναν μόνο, υπάρχουν άπειρες αλληλεπιδράσεις, το θέμα είναι να υπάρχουν οι πυρήνες αντίδρασης στο γενικότερο αρνητισμό που επιβάλλεται, τόσο ιδεολογικά, όσο και κοινωνικά.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 12:30:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αγαπητέ open mind, το μόνο που προσπαθώ να σου
πω τόσο καιρό για το θέμα αυτό, είναι ότι
είναι λίγο πολύπλοκο... Περιλαμβάνει πολλούς παράγοντες
που δεν τους υπολογίζεις, καθώς το παιχνίδι είναι
έτσι μπλεγμένο, ώστε να ζητείται επειγόντως λύση...
Συνήθως, ότι γίνεται γίνεται για χειρότερο...
Σε ποιούς να αντιδράσεις; Ξέρεις πόσοι ενέχονται;

Κοιτά να δεις δεν μπορούμε να επηρεάσουμε άμεσα τα μεγάλα καφαλια αλλα μπορούμε
Να επηρεάσουμε τα μικρότερα από κάπου πρέπει να γίνει μια αρχή αν θέλουμε
Να δούμε καλύτερο μέλλον το να καθόμαστε άπραγοι και να κλαίμε τη μοίρα μας
Δεν οδηγεί πουθενά .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 16:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Kostakis, παράθυρα δεν υπάρχουν, μιλάω
για κύκλωμα που ξέρει τι κάνει και το κάνει επί σκοπού
για να μας ελέγχει. Εδώ και δεκαετίες μας κυβερνάνε κι
εμείς βλέπουμε τα ανδρείκελα που μας προτάσουν...
Όσο για τη δράση, είπαμε πρέπει να ξέρεις ποιόν πολεμάς
κι όταν αυτός είναι στη σωστή απόσταση βολής...Μην ξεκινάς
χωρίς να ξέρεις που πας...

Φίλε Open mind,τα μικρά κεφάλια που λες ότι μπορούμε να
επηρεάσουμε, σε πλήροφορώ ότι είναι όλα ίδια. Όλα μόλις αυξήσουν δύναμη,τα τρώει η διαφθορά. Σιγά σιγά.Όλα αγοράζονται, με δέλεαρ
ή εκβιασμο. Και ξέρεις οτι αυτά γίνονται. Άρα δεν έχεις λύση,οτι
και να κάνεις πάλι αυτοί θα κυβερνάνε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 17:40:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Και ξέρεις οτι αυτά γίνονται. Άρα δεν έχεις λύση,οτι
και να κάνεις πάλι αυτοί θα κυβερνάνε...

Τουλάχιστον θα έχω προσπαθήσει .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 21:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε trexagireve αν με παρακολουθείς, ειδικά στο εν λόγω θέμα, έχω προτείνει διάφορες μικρολύσεις αντίστασης, που μπορεί σε παγκόσμιο επίπεδο να φαίνονται γραφικότητες του ενός (ή των πολύ λίγων), αποτελούν όμως μέσα στο στενό κοινωνικό μας περίγυρο πιθανά υποδείγματα για μίμηση από μεγαλύτερες ομάδες ανθρώπων.

quote:
Εδώ και δεκαετίες μας κυβερνάνε κι εμείς βλέπουμε τα ανδρείκελα που μας προτάσουν...

Έχω γράψει και παλιότερα ότι είναι αιώνες ολόκληροι, όχι δεκαετίες, αλλά συμφωνώ.

quote:
Όσο για τη δράση, είπαμε πρέπει να ξέρεις ποιόν πολεμάς
κι όταν αυτός είναι στη σωστή απόσταση βολής...Μην ξεκινάς
χωρίς να ξέρεις που πας...

Οι προτεινόμενες δράσεις είναι σίγουρα καλύτερες από την αδράνεια. Κοστίζουν ελάχιστα στον καθένα από εμάς και ίσως βραχυπρόθεσμα καθόλου σε κάποιους, αλλά όπως σωστά λέει και ο open mind θα έχουμε την ικανοποίηση της αντίστασης.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 12:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Κωστάκη, πριν 20 χρόνια τουλάχιστον,
συζητούσα κιεγώ για μικρές αντιδράσεις και λύσεις,
αλλά μετά κατάλαβα ότι τις χρησιμοποιούσα για να
εκτονώνομαι... Όταν λύση σοβαρή δεν υπάρχει, τότε
ασχολείσαι με το πρόβλημα,μέχρι να βρείς.
Κινείσαι ανάλογα και διχως κινήσεις εντυπωσιασμού, που δεν
φέρνουν αποτέλεσμα....
Διαπιστώνεις το πρόβλημα, δεν το βάζεις στη σέντρα για σούτ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 13:48:30  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve Μπορείς να μας πεις τι είδους λύσεις και αντιδράσεις προσπάθησες να δώσεις ?
Εγώ απ τα λεγόμενα σου διακρίνω μια παραίτηση ως προς τις πιθανές λύσεις
Και μια τάση να αφήσουμε τα πράγματα στην τύχη τους παραμένοντας θεατές .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 21:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
trexagireve Μπορείς να μας πεις τι είδους λύσεις και αντιδράσεις προσπάθησες να δώσεις ?

Τι να δώσει ο άνθρωπος.
Οπως είχε πεί μια καλή φίλη.
Οταν ψάχνεις αυτά τα πράγματα είναι σαν να ψάχνεις σε ενα βαρέλι που δεν εχει πάτο. Οσο πιο βαθειά ψάχνεις τόσο πιο βαθειά πάς.

Τι να δώσει λοιπόν. Ψάχνει σε αυτό το απύθμενο βαρέλι μπας και βρεί καμμία άκρη. Αν τελικά βρούμε κάτι ίσως να μπορέσουμε να βρούμε και κάποια λύση. Προς το παρόν κολυμπάμε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 12:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Λύσεις υπάρχουν, αλλά μόνο όταν είναι η κατάλληλη
στιγμή... Αυτή που η ανθρωπότητα θα διαλέξει και
αντιδράσει,καίρια, όχι μέσα από μονάδες..
Αυτη τη δύναμη την πιστεύετε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 21:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αυτή που η ανθρωπότητα θα διαλέξει και
αντιδράσει,καίρια, όχι μέσα από μονάδες..

Πολύ φοβάμαι φίλε μου trexagireve οτι και η λύση αυτή θα είναι καθοδηγούμενη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2008, 08:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτή η λύση φίλε μου Allzaro, όταν έλθει,
κάτσε και δες τι γίνεται ... Ποιός είδε τον Θεό και
δεν φοβήθηκε...
Βλέπεις, υπάρχουν παράγοντες που δεν χρησιμοποιούνται
και θάρθει η ώρα τους.. Κατά το "φωνή λαού, οργή Θεού.."
Αυτό που θα έλθει φίλε, δεν θα μπορεί να ελεγχθεί,΄οπως
δεν ελέγχεται ότι έρχεται για να αλλάξει τον κόσμο... Απλά
συμβαίνει κι αθρώπινη ιστορία έχιε πολλά παραδείγματα..
Αυτά φοβούνται οι ετοιμάζοντες τον κόσμο για το "καλό" μας...
Μην απαξιείς ή υποβιβάζεις τον άνθρωπο. Έχει πολλά αποθέματα
κι ας μη το δείχνει..
Όσο για τις αντιδράσεις, θυμίσου τον Μάη του '68, το χίππικο
κίνημα στις ΗΠΑ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2008, 10:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
trexagireve: Αγαπητέ μου Kostakis, παράθυρα δεν υπάρχουν, μιλάω
για κύκλωμα που ξέρει τι κάνει και το κάνει επί σκοπού
για να μας ελέγχει. Εδώ και δεκαετίες μας κυβερνάνε κι
εμείς βλέπουμε τα ανδρείκελα που μας προτάσουν...
Όσο για τη δράση, είπαμε πρέπει να ξέρεις ποιόν πολεμάς
κι όταν αυτός είναι στη σωστή απόσταση βολής...Μην ξεκινάς
χωρίς να ξέρεις που πας...

Φίλε trexagireve ας χτυπήσουμε πρώτα τα ανδρείκιλα και μετά θα έθει η σειρά αυτών που βρίσκονται απο πίσω τους.
Όσο αφήνουμε τα ανδρείκιλα ανενόχλητα φορτώνοντας το κακό στους υποτιθέμενους κακούς που τα κατευθύνουν απο πίσω τόσο περισσότερα νέα ανδρείκιλα θα εμφανίζονται πρόθυρα για τα χειρότερα. Όταν μάθουμε να βάζουμε εύκολα τα ανδρείκιλα στην θέση τους τότε θα φέρουμε και τα μεγάλα αόρατα αφεντικά σε αδιέξοδο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2008, 14:15:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τι να δώσει ο άνθρωπος.
Οπως είχε πεί μια καλή φίλη.
Οταν ψάχνεις αυτά τα πράγματα είναι σαν να ψάχνεις σε ενα βαρέλι που δεν εχει πάτο. Οσο πιο βαθειά ψάχνεις τόσο πιο βαθειά πάς.

Τι να δώσει λοιπόν. Ψάχνει σε αυτό το απύθμενο βαρέλι μπας και βρεί καμμία άκρη. Αν τελικά βρούμε κάτι ίσως να μπορέσουμε να βρούμε και κάποια λύση. Προς το παρόν κολυμπάμε..



Ρώτησα τον άνθρωπο γιατι παραπάνω είχε γράψει αυτό
quote:
Αγαπητέ μου Κωστάκη, πριν 20 χρόνια τουλάχιστον,
συζητούσα κιεγώ για μικρές αντιδράσεις και λύσεις,
αλλά μετά κατάλαβα ότι τις χρησιμοποιούσα για να
εκτονώνομαι...

Τώρα για το κολύμπι που λες έχε υπόψη σου ότι δεν μπορούμε να κολυμπάμε συνεχεία
Κάποτε θα κουραστούμε έτσι είτε θα πρέπει να βρούμε στεριά ειτε θα πάμε στον πάτο.


quote:
Αυτό που θα έλθει φίλε, δεν θα μπορεί να ελεγχθεί,΄οπως
δεν ελέγχεται ότι έρχεται για να αλλάξει τον κόσμο

Που το βασίζεις αυτό και το πιστεύεις ?.

Χωρίς προσπάθεια αποτέλεσμα δεν υπάρχει η επιλογή είναι δική μας είτε προσπαθούμε
Είτε εγκαταλείπουμε όλα τα αλλα είναι δικαιολογίες .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2008, 14:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε μου snoopy, η δράση για την δράση, δεν
λέει πολλά... ΄Εσο έτοιμος, όταν θα ρθούν τα γεγονότα,
θα χρειασθούν πολλές δυνάμεις, κάνε οικονομία...
Αγαπητέ Open mind,ακριβώς για να μην πάμε πάτο γι'
αυτό θέλει υπομονή και οικονομία δυνάμεων...
Αυτοί έχουν πολλά
κορόιδα που δουλεύουν γι αυτούς....
Εμείς έχουμε τους εαυτούς μας και τον Θεό, για όσους τον πιστεύουν, βέβαια...
Φίλε μου open mind, δεν υπάρουν περιθώρεια ενεργειών, όταν
έρθει η ώρα, θα το καταλάβεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2008, 19:24:51  Εμφάνιση Προφίλ
Για να δω βρε trexagireve ποτε θα θεωρήσεις ότι ήρθε η ώρα και θα ενεργοποιηθείς Ως πολίτης ώστε να αντιδράσεις .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 09:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Open mind, σαν πολίτης έχω ενεργοποιηθεί εδώ και
καιρό, γι αυτό και δεν ψηφίζω, δεν πηγαίνω σε μαζικές
εκδηλωσεις για να μην νοιώθω πρόβατο και γενικά προσπαθώ
να είμαι κύριος του εαυτού μου...
Η άλλη αντίδραση που λες εσύ, θα ρθεί μόνη της γιατί η έννοια
άνθρωπος δεν κοροιδεύεται απο μερικούς ευκαιριακούς σαλτιπάγκους...Ξέρει πότε να κινηθεί και το αισθάνεσαι σαν
ανάγκη...Θα δεις...Είναι κατά πολύ ανώτερη και πιο αργή στην κίνηση
και ενέργεια, αλλα σαρωτική...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 10:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
Το δέν ψηφίζω τίποτα είναι ένα καλό πρώτο βήμα.
Το καλύτερο που θα μπορούσαμε να κάνουμε είναι να πείσουμε όσο γίνεται περισσότερους ανθρώπους που είναι αποφασισμένοι να ψηφίσουν το μεγάλο κόμμα να κάνουν και αυτοί το ίδιο, αλλά με την ξεροκεφαλιά που έχει ο Έλληνας λίγα θα καταφέρουμε.
Οπότε δέν έχει και τόσο άδικο ο trexagireveΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 11:25:20  Εμφάνιση Προφίλ
Το δεν ψηφίζω τίποτα δεν είναι λύση πάλι θα βγουν θα τα μεγάλα κόμματα δεν τους
Κάνουμε ζημία έτσι αμα πάνε οι ψήφοι στα μικρότερα θα έχουν απώλειες .


quote:
Απεστάλη: 26/08/2008, 09:25:06
--------------------------------------------------------------------------------
Αγαπητέ μου Open mind, σαν πολίτης έχω ενεργοποιηθεί εδώ και
καιρό, γι αυτό και δεν ψηφίζω, δεν πηγαίνω σε μαζικές
εκδηλωσεις

Αυτό δεν είναι ενεργοποίηση είναι απενεργοποίηση παρακολουθείς απλα τα γεγονότα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 17:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το δεν ψηφιζω φίλε Open mind, έχει να κάνει
με το ότι όλοι είναι ίδιοι, πουλημένοι, αλλά
για μένα σημαίνει κι ότι δεν κοροιδεύομαι ότι
οι κυβερνώντες ή οι επόμενοι νοιάζονται για μένα...
Όλοι είναι στην ιδία κλίκα...Γι αυτό αι δεν μένω στο
αν υπάρχουν καλύτεροι ή χειρότεροι..
Αγαπητέ snoopy,ότι είναι να γίνει γίνεται, αλλά επιμένω
ότι αυτοί δουλεύουν κι εμείς πρέπει να βλέπουμε, έστω
να καταλαβαίνουμε τι γινεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 19:12:45  Εμφάνιση Προφίλ
Η ψήφος είναι δικαίωμα μας και πρέπει να στηρίζουμε τα δικαιώματα μας
Δεν μπορούμε να λεμέ ότι όλοι είναι ίδιοι απ τη στιγμή που μας κυβερνάμε δυο
Κόμματα υπάρχουν τόσα αλλά αν τα ψάξεις θα βρεις κάποιο που ταιριάζει στις
Απόψεις σου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 08:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτο είναι το θέμα φίλε μου Open mind..., άλλο έχουμε δικαίωμα
ψήφου κι άλλο είμαστε υποχρεωμένοι να ψηφίζουμε... Το δεύτερο
είναι μάλλον αντιδημοκρατικό γιατί και το να μη με εκφράζει
κανείς, δημοκρατικό δικαίωμα είναι... Να μην πούμε για το
ότι κανείς δεν είναι άντρας που να φορά παντελόνια απο τους
πολιτικούς... Κοινώς τα παντελόνια τι τα φοράνε;, που λέει και το
ανέκδοτο...
Αν είναι να διαλέξω, έχω διαλέξει τις έννοιες σωστό, δημοκρατια, ελευθερία και πνεύμα... Αυτά δεν μου τα παίρνει
κανεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 12:41:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν είναι να διαλέξω, έχω διαλέξει τις έννοιες σωστό, δημοκρατια, ελευθερία και πνεύμα... Αυτά δεν μου τα παίρνει
κανεις...

Δηλαδή πιστεύεις ότι είμαστε πραγματικά ελεύθεροι ?η ότι έχουμε απολυτή δημοκρατία?
Εγώ δεν το πιστεύω .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 00:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
φίλε μου Open mind,μέσα του ο καθέναςείναι ελεύθερος,
πρέπει να πουληθεί μέσα του για να πάψει να είναι
ελεύθερος, δεν νομίζεις;
Όσο γισ το πόσο ελεύθεροι είμαστε,με ζωή μέσα σε κάποια τετραγωνικά,κάθε μέρα τα ίδια, όλη κοι όλη, μάλλον είμαστε
σταβλισμένα ΖΏΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 12:14:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Όσο γισ το πόσο ελεύθεροι είμαστε,με ζωή μέσα σε κάποια τετραγωνικά,κάθε μέρα τα ίδια, όλη κοι όλη, μάλλον είμαστε
σταβλισμένα ΖΏΑ...

Και χειρότερα θα έλεγα τουλάχιστον τα ζώα δεν πληρώνουν φόρους .

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
φίλε μου Open mind,μέσα του ο καθέναςείναι ελεύθερος,
πρέπει να πουληθεί μέσα του για να πάψει να είναι
ελεύθερος, δεν νομίζεις;


Σε αυτό έχεις δίκιο εκεί πραγματικά η επιλογή είναι δικη μας .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 19:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Οι νέοι φόροι της κυβέρνησης, θα αφορούν
στη μεσαία τάξη, όπως λένε τα ΜΜΕ. Ακόμη μια φορά
την εξαφανιζουν απο τα κοινωνικά στρώματα. Μεγαλώνει
το χάσμα μεταξύ πλουσίων και φτωχών, ενώ μεγαλώνει
κι ο αριθμός των φτωχών, δημιουργώντας μια άμορφη μάζα,
κάτω απο την αριστοκρατια που θα μας έχει προκύψει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 20:09:26  Εμφάνιση Προφίλ
Οι νέοι φόροι μας σκότωσαν εμάς τους ελευθέρους επαγγελματίες δεν φτάνει που υπάρχει
Κρίση στην αγορά μας φορτώνει συνεχεία νέους φόρους ο Αλογοσκουφης καμια παροχή
Όμως δεν κάνει μονο να παίρνει θέλει .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 20:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Και χειρότερα θα έλεγα τουλάχιστον τα ζώα δεν πληρώνουν φόρους .

Τα τρώνε ομως!
Μην ξεχνάτε το Μινωικό φόρο.

Edited by - allzzaro on 28/08/2008 20:48:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy