ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΣΜΟ ΧΩΡΙΣ ΘΕΟ/ΘΡΗΣΚΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 21:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι είναι φίλε Μακεδόν, το πλάσμα φτιάχνει τον πλάστη του και
το κοτόπουλο γεννάει κότες...Ότι πεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2008, 00:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσε τι λέω εγώ. Δες τι λέει η ιστορία του πλανήτη μας.

Φτιάχνει ο "θεός" τον κόσμο με τα μαγικά του (ξέρεις, πρώτα τη μέρα μετά τον ήλιο, πρώτα τη γη μετά τον ήλιο, που επιπλέον πρώτα τα έφτιαξε και μετά τα έβαλε στον ουρανό... φαίνεται δούλευε σε εργαστήριο, χώρια που έπασχε από σχιζοφρένεια και νόμιζε πως ήταν πολλοί...) Φτιάχνει λοιπόν και μερικά φυτά που αναπνέουν μεθάνιο. Χμμ.... δεν του αρέσουν. Τα καταστρέφει και φτιάχνει μερικά άλλα φυτά και ζώα που αναπνέουν οξυγόνο, αφού αλλάζει πρώτα την ατμόσφαιρα του πλανήτη. Καλό του φαίνεται... το κρατάει για μερικά εκατομμύρια χρόνια...

Αλλά... αρχίζει να το βαριέται. Ολο δεινόσαυροι... δεινόσαυροι... Και ούτε έναν παπά δεν έχουν οι ξεφτιλισμένοι. Ρε γαμώτο, τζάμπα ο κόπος του. "Δεν τους καταστρέφω κι αυτούς να φτιάξω τίποτε άλλο;" Ρίχνει ένα μετεωρίτη και κάνει τον πλανήτη καλοκαιρινό.

Ξαναφτιάχνει ζώα, φυτά, μικρόβια... όλα από την αρχή (όποιος δεν έχει μυαλό...) και ξαφνικά, ένα πρωί, σκέφτεται: "Δεν κάνω και τον άνθρωπο που θα φτιάξει και παπάδες να με δοξολογούν;". Και ... τσουπ! στρώνεται στη δουλειά. "Πλάθω ανθρωπάκια με τα δυο χεράκια", τραγουδάει χαρούμενος. Και τα έφτιαξε... Και απ'όλον τον πλανήτη, πήγε και τους έφτιαξε στο ... Ισραήλ. Και από τον Κάιν που έμεινε στο τέλος, σαν τα σαλιγκάρια που γονιμοποιούνται μόνα τους, ξεπήδησε το ανθρώπινο γένος.

Ταλαίπωρε trexagireve. Μπορεί η ιστορία αυτή να ικανοποιεί το ερώτημά σου για τη δημιουργία του κόσμου, αλλά μπορώ να σου πω δεκάδες παραμύθια του Αισώπου που είναι πιο αληθοφανή απ'αυτό.

Ο θεός φίλε μου γεννήθηκε στο μυαλό του πρωτόγονου ανθρώπου όταν έπεσε ο πρώτος κεραυνός. Ετσι απλά. Ο άνθρωπος έφτιαξε το θεό κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση και όχι το αντίθετο. Γι'αυτό κάθε λαός έχει το θεό που του μοιάζει.

Οσο μπορεί το αυτοκίνητο, σαν κατασκεύασμα, να κατασκευάσει ανθρώπους, άλλο τόσο μπορεί ο θεός (σαν κατασκεύασμα επίσης, ούτε καν δημιούργημα) να δημιουργήσει ανθρώπους και να τους βάλει να αναπαράγονται από ένα αρσενικό ΜΟΝΟ.

Ταλαίπωρε trexagireve...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2008, 01:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Macedon:
Δες τι λέει η ιστορία του πλανήτη μας.

Φτιάχνει ο "θεός" τον κόσμο με τα μαγικά του (ξέρεις, πρώτα τη μέρα μετά τον ήλιο, πρώτα τη γη μετά τον ήλιο, που επιπλέον πρώτα τα έφτιαξε και μετά τα έβαλε στον ουρανό... φαίνεται δούλευε σε εργαστήριο, χώρια που έπασχε από σχιζοφρένεια και νόμιζε πως ήταν πολλοί...) Φτιάχνει λοιπόν και μερικά φυτά που αναπνέουν μεθάνιο. Χμμ.... δεν του αρέσουν. Τα καταστρέφει και φτιάχνει μερικά άλλα φυτά και ζώα που αναπνέουν οξυγόνο, αφού αλλάζει πρώτα την ατμόσφαιρα του πλανήτη. Καλό του φαίνεται... το κρατάει για μερικά εκατομμύρια χρόνια...

Αλλά... αρχίζει να το βαριέται. Ολο δεινόσαυροι... δεινόσαυροι... Και ούτε έναν παπά δεν έχουν οι ξεφτιλισμένοι. Ρε γαμώτο, τζάμπα ο κόπος του. "Δεν τους καταστρέφω κι αυτούς να φτιάξω τίποτε άλλο;" Ρίχνει ένα μετεωρίτη και κάνει τον πλανήτη καλοκαιρινό.

Ξαναφτιάχνει ζώα, φυτά, μικρόβια... όλα από την αρχή (όποιος δεν έχει μυαλό...) και ξαφνικά, ένα πρωί, σκέφτεται: "Δεν κάνω και τον άνθρωπο που θα φτιάξει και παπάδες να με δοξολογούν;". Και ... τσουπ! στρώνεται στη δουλειά. "Πλάθω ανθρωπάκια με τα δυο χεράκια", τραγουδάει χαρούμενος. Και τα έφτιαξε... Και απ'όλον τον πλανήτη, πήγε και τους έφτιαξε στο ... Ισραήλ. Και από τον Κάιν που έμεινε στο τέλος, σαν τα σαλιγκάρια που γονιμοποιούνται μόνα τους, ξεπήδησε το ανθρώπινο γένος.


Α ρε Macedon είσαι άπαιχτος!
Τί ρέντα είναι αυτή!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2008, 10:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Μακεδον, με το "τι κάνεις Γιάννη; Κουκιά σπέρνω..."
πιστεύεις ότι απαντάς πουθενά;
Καλά ρε φίλε, σε ρωτάμε κάτι πλύ απλό: Αυτά τα υλικά ...οικοδομών,
που έφτιαξαν τον κόσμο, απο ποια μάντρα τα πήραν; Και ποιος τα έφτιαξε;
έχω κάποιυς που ζητάνε το ISO τους...
Φίλε helios2012, σου αρέσει η κερκίδα; Κάτι είναι κι αυτο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2008, 17:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Καλά ρε φίλε, σε ρωτάμε κάτι πλύ απλό: Αυτά τα υλικά ...οικοδομών,
που έφτιαξαν τον κόσμο, απο ποια μάντρα τα πήραν; Και ποιος τα έφτιαξε;

Καλή ερώτηση.
Εσύ τι απαντάς ως πραγματικός χριστιανός του παλαιού ημερολογίου;;

Πού βρέθηκαν τα υλικά;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2008, 17:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό λέμε εδώ και καιρό φίλε Γιάπετ... Άρα, υπάρχει
ένα σώμα ύλης ή που περιέχει και ύλη, το οποίο είναι σωμα
Θεού... Αυτό λέμε επίσης ότι ο Πατήρ εμοιράσθη, εμοιράσθη και
ο Υιός, μοιράζεται και το άγιο Πνεύμα...
Η πίστη μας τα αποδέχετα, εσύ περί αυτών των υλικων, τι λές;
Συμφωνούμε ή διαφωνούμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2008, 18:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Αυτό λέμε εδώ και καιρό φίλε Γιάπετ... Άρα, υπάρχει
ένα σώμα ύλης ή που περιέχει και ύλη, το οποίο είναι σωμα
Θεού...

Υπάρχει ένα σώμα ύλης ή υπάρχει ένα σώμα που περιέχει και ύλη...

Τι δεν καταλαβαίνω;;;

Μετά έρχεται ο πατέρας, ο υιός και το πνεύμα.

Πού βρέθηκαν όμως αυτά;;
Τι είναι;;;

Δεν μου απαντάς...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2008, 19:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Πατήρ είναι το όλον, ο Υιός ο Λόγος,ψυχή και το
Άγιο Πνεύμα και όλα μοιράζονται, εναλλακτικά και με
γεωμετρική πρόοδο μάλιστα...
Δηλαδή, το σύμπαν προέρχεται απο τον Πατήρ, ο άνθρωπος απο τον
Υιό και το πνεύμα απο το Άγιο Πνεύμα, όλα μοιράζονται στον
άνθρωπο, που έρχεται να συκληρονομήσει την βασιλεία του Πατρός
με τον Υιό και την κληρονομία του Πνευματος, πέραν απο την όποια
κατ εικόνα ομοίωση του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2008, 19:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραληρείς πάλι.

Εγώ ρωτάω για υλικά. ΓΙΑ ΥΛΙΚΑ, εσύ ρώτησες γι' αυτό. Τέτοια απάντηση, σαν αυτή που έδωσες, θα σε ικανοποιούσε;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2008, 20:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου έγραψα ότι προέρχονται απο τον Πατήρ τα υλικά και σου
έδωσα και τη συνέχεια, με τον Υιό και το Άγιο Πνεύμα...
Έκανα κάτι κακό;
Ο Πατήρ, είναι η πηγή των πάντων.Απο όπου γίναν όλα ...
Εσύ για πηγή των πάντων τι έχεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2008, 20:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να μου έγραψες ότι προέρχονται απ' τον "πατήρ", αλλά δεν μου έγραψες, τι είναι...

Τί εννοούσες εσύ όταν ρώτησες

quote:
Καλά ρε φίλε, σε ρωτάμε κάτι πλύ απλό: Αυτά τα υλικά ...οικοδομών,
που έφτιαξαν τον κόσμο, απο ποια μάντρα τα πήραν; Και ποιος τα έφτιαξε;

και ποιά απάντηση θα σε ικανοποιούσε;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2008, 22:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2 -Aγαπητέ elo, έπρεπε να ξεκινήσεις έτσι: Ας φανταστώ έναν ιδανικό κόσμο, όχι χωρίς την ανάγκη του θεού, αλλά με έναν θεό που..

Τι από αυτά που γράφω ευρωπαίε πιστεύεις ότι είναι δύσκολο να γίνουν αν όχι σε συλλογικό, αλλά σε ατομικό επίπεδο….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2008, 22:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ, όταν λέμε ότι όλα προέρχονται
απο τον Πατήρ, σημαίνει ότι είναι η πηγή κάθε έννοιας
και ύπαρξης, απο αυτό τι δεν καταλαβαίνεις;
Εσύ,΄ομως, θα μας πεις κατά τη δική σου θρησκεία, απο
που και πως, τα υλικά που είπες ότι γίναν όλα;
Περιμένω τη δική σου απάντηση....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2008, 22:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ macedon

quote:
Ξαναφτιάχνει ζώα, φυτά, μικρόβια... όλα από την αρχή (όποιος δεν έχει μυαλό...) και ξαφνικά, ένα πρωί, σκέφτεται: "Δεν κάνω και τον άνθρωπο που θα φτιάξει και παπάδες να με δοξολογούν;". Και ... τσουπ! στρώνεται στη δουλειά. "Πλάθω ανθρωπάκια με τα δυο χεράκια", τραγουδάει χαρούμενος. Και τα έφτιαξε... Και απ'όλον τον πλανήτη, πήγε και τους έφτιαξε στο ... Ισραήλ. Και από τον Κάιν που έμεινε στο τέλος, σαν τα σαλιγκάρια που γονιμοποιούνται μόνα τους, ξεπήδησε το ανθρώπινο γένος.

Θα γνωρίζεις ασφαλώς ότι η επικρατούσα επιστημονική θεωρία για την καταγωγή του ανθρώπου, είναι αυτή που λέει ότι ο άνθρωπος ήρθε απο την Αφρική, και ότι έγινε λευκό το δέρμα του για να απορροφά ο οργανισμός του πιο εύκολα το ηλιακό φώς, και να παράγει έτσι καλύτερα τη βιταμίνη D. Δηλαδή ότι όλοι ήμαστε στην ουσία νέγροι ξεβαμμένοι. Ποια είναι η θέση σε αυτήν τη θεωρία;;



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2008, 00:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι ανθρωπολόγος και δεν έχω ειδικές γνώσεις ανθρωπολογίας. Από το εβραιοχριστιανικό παραμύθι όμως που λέει ότι η ανθρωπότητα προέρχεται από χώμα και σάλια του Γιαχωβά, που πολλαπλασιάστηκε χωρίς να υπάρχει θηλυκό και που έχει σαν πατέρες του Εβραίους προαγωγούς και Εβραίες πόρνες, που μιλούσαν με το θεό, προτιμώ την επιστημονική θεωρία για δύο λόγους:

1. Γιατί οι επιστημονικές θεωρίες βασίζονται σε υπάρχοντα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ στοιχεία, των οποίων η αξιοποίηση με τη μέθοδο της επιστημονικής έρευνας οδηγεί σε λογικά συμπεράσματα.

2. Γιατί οι επιστημονικές θεωρίες δημιουργούνται από υπηρέτες του ανθρώπινου πνεύματος, ειδικούς επιστήμονες, και δε βαζίσονται σε "οράματα" καλογέρων, παραμύθια ιερέων, δεισιδαιμονίες και θρησκευτικές ανοησίες.

Εσύ δηλαδή πιστεύεις σοβαρά ότι η ανθρωπότητα έγινε από τον Αδάμ και την Εύα;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2008, 01:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Εσύ,΄ομως, θα μας πεις κατά τη δική σου θρησκεία, απο
που και πως, τα υλικά που είπες ότι γίναν όλα;
Περιμένω τη δική σου απάντηση....

Εγώ, όπως πολλές φορές έχω αναφέρει, είμαι στην ευχάριστη θέση να μην είμαι οπαδός θρησκείας και ως εκ τούτου να σκέφτομαι...

Η δική μου απάντηση είναι ότι ήρθαμε στη γη, απ' τον γαλαξία της Ανδρομέδας, σαν συνοδοί του Διός, στον πόλεμο με τον Κρόνο και... μείναμε!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2008, 01:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμπνευσμένος απ'την τελευταία φράση του macedon:''Εσύ δηλαδή πιστεύεις σοβαρά ότι η ανθρωπότητα έγινε από τον Αδάμ και την Εύα;'',
ανοίγω μια μικρή παρένθεση αφιερωμένη εξαιρετικά στον macedon αλλά και στους υπόλοιπους...

(Πώς ξέρουμε ότι ο Αδάμ και η Εύα δεν ήταν Κινέζοι; Γιατί αν ήταν Κινέζοι θα έτρωγαν το φίδι και όχι το μήλο!

Τι είπε ο Θεός όταν έφτιαξε τον πρώτο αράπη; Φτου γαμώτο κάηκε!

Γιατί ο Ηρακλής ήταν πάντα γυμνός και κρατούσε ρόπαλο; Γιατί γαμ**σε κι έδερνε.)

Έκλεισα την παρένθεση-συνεχίστε... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2008, 05:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
trexagireve
Υπάρχει περίπτωση να
υπήρχε κόσμος, χωρίς Θεός

Ο θεός, σαν δημιούργημα του ανθρώπου, εμφανίζεται μετά την εμφάνιση του δημιουργού του, ανθρώπου.
macedon



Θα σου ήταν δύσκολο, μιας που φαίνεται πως γνωρίζεις καλά και μιλάς με τόση σιγουριά για "δημιούργημα" και "δημιουργό", να επωφεληθώ των γνώσεών σου και να σε ρωτήσω και το ποιος είναι ο δημιουργός του δημιουργού του ανθρώπου;



Εάν κατάλαβα καλά την ερώτηση, ρωτάς ποιος είναι ο δημιουργός των Anunaki;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2008, 09:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Μία που πιάσαμε το θέμα "Δημιουργία" και "Δημιουργός", θα ήθελα την άποψή σας για τη χωρική και χρονική έννοια της Δημιουργίας, γιατί προσωπικά δεν έχω καμία ένδειξη ότι υπήρξε κάποτε χρόνος Δημιουργίας, όπως επίσης δεν έχω και καμία ένδειξη ότι υπάρχει όριο στο χώρο και το χρόνο. Αν κάποιος όμως γνωρίζει περισσότερα, θα χαρώ να τον ακούσω.
Όπως καταλαβαίνετε, εγώ δε χρειάζομαι "υλικά" για Δημιουργία, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει για μένα δημιουργία.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2008, 10:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....Την ..Ανδρομεδα, λέμε, ποιός την έφτιαξε,
φίλε μου Γιάπετ;
Και πριν απο αυτήν αυτόν που την έφτιαξε και πιο
πριν τον άλλο που έφτιαξε ότι έφτιαξε και απο πού πήρε
τα ..υλικα για να γίνουν...
Την κάνεις σιγά σιγά, με ελαφρά πηδηματάκια, ή νομίζω;
Δημιουργός του δημιουργού, δεν μπορεί να υπάρξει, καθώς, χάνει την ιδιότητα
του δημιουργού, απο τον ..Δημιουργό του. Δεν γίνεται ένας δημιουργός
για τμήματα του κόσμου, άλλος για άλλο κι ούτω καθ εξής...
Ας μην μπερδευόμαστε με πληροφορίες. Κάπου χρεάζεται και η χρηση της λογικής,
χρηση νόμων και νομοτελειας και βγαίνει... Αν θέλει, βέβαια κανείς να
βγεί κι αν δεν βολεύεται στην άγνοια του...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2008, 11:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Θα σου ήταν δύσκολο, μιας που φαίνεται πως γνωρίζεις καλά και μιλάς με τόση σιγουριά για "δημιούργημα" και "δημιουργό", να επωφεληθώ των γνώσεών σου και να σε ρωτήσω και το ποιος είναι ο δημιουργός του δημιουργού του ανθρώπου;

Δεν εννοώ την ερώτησή σου. Ο άνθρωπος δεν δημιουργήθηκε σαν "άνθρωπος", εξελίχθηκε από άλλες μορφές ζωής, όπως εξελίχθηκαν όλα τα είδη του πλανήτη.
macedon


Πιστεύω πως ήμουν αρκετά σαφής σε αυτό που σε ρώτησα. Ας προσαρμόσω την ερώτηση πάνω σε αυτό που λες πιο πάνω.

Ποιος είναι ο δημιουργός του δημιουργού των "άλλων μορφών ζωής" από τις οποίες εξελίχθηκε ο άνθρωπος;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2008, 11:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
Εάν κατάλαβα καλά την ερώτηση, ρωτάς ποιος είναι ο δημιουργός των Anunaki;


Δεν τους γνωρίζω αυτούς. Έχω ακούσει κάποια πράγματα αλλά δεν έχω καταλάβει που κολλάνε με τον άνθρωπο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2008, 15:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ macedon

Σε ρώτησα για την άποψη σου πάνω στην επικρατέστερη σήμερα επιστημονική θεωρία περι καταγωγής του ανθρώπου, δε ζήτησα να ακούσω ακόμα ένα αντισημιτικό σου παραλλήρημα.

@ all

Όταν οι Πατέρες της Ορθοδοξίας δογματίζανε περι της εκ του μηδενός δημιουργίας του κόσμου το λατινιστί "Creatio ex nihilo" στηριζόμενοι στο βιβλικό ρητό "28 ἀξιῶσε, τέκνον, ἀναβλέψαντα εἰς τὸν οὐρανὸν καὶ τὴν γῆν καὶ τὰ ἐν αὐτοῖς πάντα ἰδόντα, γνῶναι ὅτι ἐξ οὐκ ὄντων ἐποίησεν αὐτὰ ὁ Θεὸς καὶ τὸ τῶν ἀνθρώπων γένος οὕτως γεγένηται." β΄Μακκ. 7:28 αυτό φάνταζε για τους γνωστικιστές και τους φιλοσόφους της τότε εποχής τελείως παράλογο, όπως φαντάζει ακόμα και σήμερα παράλογο, για πολλούς, που ασπάζονται τις θεωρίες του Παρμενίδη και του Αριστοτέλη το γνωστό "εκ του μηδενός ουδέν παράγεται". Ήρθε όμως σήμερα η επιστήμη και λέει το εξής: Τα ποσά αρνητικής και θετικής ενέργειας στο σύμπαν πρέπει να είναι ίσα, κάτι που σημαίνει ό,τι εάν προστεθούνε μας βγάζουνε μηδέν. Στην ουσία δηλαδή το σύμπαν δημιουργήθηκε απο μια ενεργειακή διακύμανση του μηδενός. Το μηδέν μετατράπηκε σε ένα θετικό και σε ένα ίσου μεγέθους αρνητικό ποσό, τα οποία χωρίσανε και απο το κάθε ενα μέρος δημιουργήθηκε μετά η ύλη.

Το πόσα ακόμα άπο αυτά που λέει η Βίβλος και που φαντάζουνε σήμερα παράλογα, θα επιβεβαιωθούνε στο μακρινό μέλλον, δεν μπορώ να το ξέρω, αυτό που ξέρω είναι ο,τι σε αυτό που είχανε πει τότε εκείνοι οι άνθρωποι, τους οποίους μερικοί αποκαλούνε "αγράμματους καλόγερους", επιβεβαιώθηκε. Και αυτό που βλέπω είναι ότι μερικοί παραβλέπωντας τελείως κάποια βασικά απλούστατα και εκλαϊκευμένα πράγματα της σύγχρονης επιστήμης, αναρωτιούνται ακόμα: "το που άραγε να βρήκε ο Θεός τα υλικά για να φτιάξει το σύμπαν;;;" ...και έχουνε το θράσσος και μιλάνε μετά για "αγραμματοσύνη" και για "σκοταδισμό" ...οι αστοιχείωτοι. Εκτός απο την "δική τους" ιστορία και τη "δική τους" θεολογία, προτείνω σε κάποιους να φτιάξουνε και τις "δικές τους" θετικές επιστήμες, κόντρα σε κάθε "εβραϊκό κατασκεύασμα", ακόμα και κόντρα στους νόμους του σύμπαντος που ζούνε μέσα, καθότι και αυτό το σύμπαν, κατα αυτούς, Εβραίος το δημιούργησε.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 18/11/2008 15:28:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2008, 15:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974
Σε ρώτησα για την άποψη σου πάνω στην επικρατέστερη σήμερα επιστημονική θεωρία περι καταγωγής του ανθρώπου, δε ζήτησα να ακούσω ακόμα ένα αντισημιτικό σου παραλλήρημα.

Και γω σου απάντησα ότι, σαν σκεπτόμενος άνθρωπος, δέχομαι την επικρατέστερη σήμερα επιστημονική θεωρία και σου ανάφερα και τους λόγους που το κάνω.

Αλλη φορά, εκτός από την ερώτησή σου, να μου λες και τι ακριβώς θέλεις να δώσω ως απάντηση όπως και τον τρόπο που θα τη διατυπώσω, ώστε να μην υπάρχει παρεξήγηση, αγαπητέ εβραιολάγνε.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2008, 15:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., το γεγονός ότι νομίζεις πως έχεις όλες τις απαντήσεις για τη Δημιουργία, μέσα από φαντασίες και οράματα τσομπάνηδων, δεν σημαίνει και ότι είναι έτσι.

Άφησε όποιον θέλει να ψάχνει βήμα προς βήμα και να μη δέχεται ένα παραμυθάκι, όπως η "αγία" γραφή, να του απαντάει σε επιστημονικά ή φιλοσοφικά ζητήματα.

Αν πιστεύεις ότι ξέρεις τα πάντα για τη Δημιουργία και σε καλύπτει ότι ο γιαχβέ έφτιαξε τα σύμπαντα και ότι περιέχουν αυτά, εγώ δεν μπορώ να σε γιατρέψω.

Το μόνο που γνωρίζω, μέσα απ' την π. διαθήκη, είναι ότι μεταξύ άλλων ο θεός σου, υπέδειξε και τον ορισμό της... φαλάκρας. Αυτό οφείλω να του το αναγνωρίσω, αλλά απέχει να είναι και δημιουργός των πάντων, επειδή ήξερε ποιός είναι φαλακρός...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2008, 16:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα τα δύο τελευταία μηνύματα, του γιαπετ και του macedon και είδα πως τελικά επιβεβαιώνουν για πολλοστή φορά το λόγο ύπαρξής τους εδώ και είναι "άξιος" ο μισθός τους.


Για να μην πολυλογώ, θα απομονώσω μόνο δυο τρεις λέξεις από τα μηνύματα, στις οποίες φαίνεται καθαρά αυτό που λέω πιο πάνω.

macedon
"... αγαπητέ εβραιολάγνε"

γιαπετ
"... φαντασίες και οράματα τσομπάνηδων ..."

** ... Α βρε Σαμουήλ, όταν βλέπω παρόμοιες εκφράσεις από τα γνωστά άτομα του Εσωτέρικα, σκέφτομαι πως δικαιώνεσαι για την επιλογή που έκανες να ανοίξεις και να αναλύσεις το θέμα για τη σχέση νεοπαγανισμού και νεοναζισμού. Μόνο τυφλοί δεν βλέπουν αυτό το σφιχταγκάλιασμα που είναι κάτι σαν τον βήχα και όσο και να προσπάθησαν ορισμένοι να σε κατακρίνουν επειδή άνοιξες το εν λόγω θέμα, ε, δεν κρύβεται!!!

***Φαντάσου να χρησιμοποιούσες και εσύ συνεχώςς αντίστοιχους όρους τύπου "αρχαιογκαγκά" και να μιλούσες για κάτι "άπλυτους, βρωμιάρηδες αργόσχολους"; Κατευθείαν για την πυρά θα ήσουν "κακέ ανθέλληνα"!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2008, 16:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, δεν ξέρεις πόσο σου πάει η κλάψα...


Δεν ήταν τσομπάνηδες;;;

Τι ήταν;;

Φιλόσοφοι;;; Επιστήμονες;;; Διανοούμενοι;;;

Όσο για το θέμα που αναφέρεις (νεοπαγανισμός και νεοναζισμός), είναι νωπό ακόμη στις μνήμες μας, εκείνο το "Ελλάς Ελλήνων χριστιανών", όπως και τα "όμορφα" που αντιπροσώπευε, με τις ευλογίες του παπαδαριού.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2008, 17:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ και ...

Οταν εσύ και μερικοί άλλοι σαν και σένα αποδίδετε ομαδόν χαρακτηρισμούς σε όλους, δεν θα πρέπει να σας ξενίζει η απόδοση χαρακτηρισμών στο πρόσωπό σας.

Οσον αφορά στο συγκεκριμένο χαρακτηρισμό (και αυτό δεν αφορά δικαιολογία αλλά επεξήγηση ώστε να το κατανοήσεις) πηγάζει από τα έργα και τις ημέρες του συγκεκριμένου μέλους: από τις πηγές που χρησιμοποιεί (ακόμη και για ιστορικά θέματα από τις σελίδες του Κεντρικού Ισραηλιτικού Συμβουλίου ενημερώνεται), για τη λατρεία που δείχνει στους Εβραίους προαγωγούς (που μάλιστα τους θεωρεί και ... πατέρες του), στο ότι ολόκληρη την εβραϊκή θρησκεία την έχει κάνει θρησκεία του, για το μένος του εναντίον οτιδήποτε ελληνικού ... ακόμη και στην επιλογή του εβραϊκού ονόματός του. Οπως βλέπεις, το συγκεκριμένο δεν αποτελεί καν χαρακτηρισμό: Απλή καταγραφή της πραγματικότητας είναι.

Το δε σχόλιο περί τσομπάνηδων του γιάπετ, δεν αποτελεί τιποτε άλλο παρά την απόδοση της ιστορικής πραγματικότητας όσον αφορά στις επαγγελματικές ασχολίες των Εβραίων της εποχής. Εκτός αν νομίζεις πως αυτοί που περιγράφονται στην Παλαιά Διαθήκη ήταν γιατροί, δικηγόροι, επιχειρηματίες και καταστηματάρχες.

ΥΓ. Εκτός από χειροκροτητής ανοήτων και αυτόκλητος συνήγορος φανατικών τι άλλο μπορείς να προσφέρεις;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2008, 17:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Ψηλέ και ...

Οταν εσύ και μερικοί άλλοι σαν και σένα αποδίδετε ομαδόν χαρακτηρισμούς σε όλους, δεν θα πρέπει να σας ξενίζει η απόδοση χαρακτηρισμών στο πρόσωπό σας.

Οσον αφορά στο συγκεκριμένο χαρακτηρισμό (και αυτό δεν αφορά δικαιολογία αλλά επεξήγηση ώστε να το κατανοήσεις) πηγάζει από τα έργα και τις ημέρες του συγκεκριμένου μέλους: από τις πηγές που χρησιμοποιεί (ακόμη και για ιστορικά θέματα από τις σελίδες του Κεντρικού Ισραηλιτικού Συμβουλίου ενημερώνεται), για τη λατρεία που δείχνει στους Εβραίους προαγωγούς (που μάλιστα τους θεωρεί και ... πατέρες του), στο ότι ολόκληρη την εβραϊκή θρησκεία την έχει κάνει θρησκεία του, για το μένος του εναντίον οτιδήποτε ελληνικού ... ακόμη και στην επιλογή του εβραϊκού ονόματός του. Οπως βλέπεις, το συγκεκριμένο δεν αποτελεί καν χαρακτηρισμό: Απλή καταγραφή της πραγματικότητας είναι.

Το δε σχόλιο περί τσομπάνηδων του γιάπετ, δεν αποτελεί τιποτε άλλο παρά την απόδοση της ιστορικής πραγματικότητας όσον αφορά στις επαγγελματικές ασχολίες των Εβραίων της εποχής. Εκτός αν νομίζεις πως αυτοί που περιγράφονται στην Παλαιά Διαθήκη ήταν γιατροί, δικηγόροι, επιχειρηματίες και καταστηματάρχες.

ΥΓ. Εκτός από χειροκροτητής ανοήτων και αυτόκλητος συνήγορος φανατικών τι άλλο μπορείς να προσφέρεις;

macedon


΄
Ο Σαμουήλ σε ρώτησε κάτι πολύ ευγενικά χωρίς να σε προκαλέσει ή να σε προσβάλλει.

Εσύ, αντί για απάντηση, προτίμησες να χρησιμοποιήσεις το ίδιο υφάκι που σε χαρακτηρίζει σε κάθε σου απάντηση, με το οποίο προκαλείς συνεχώς.
Παρόλη την προσπάθεια που καταβάλλεις, σπάνια λαμβάνεις απάντηση στο ύφος που εσύ έχεις επιλέξει και έχεις κάνει σημαία σου.
Την ίδια τακτική, δυστυχώς, συχνά την υιοθετούν και άλλα άτομα, όπως για παράδειγμα ο γιαπετ.

Το τι κάνει ο καθένας, το όνομα που επιλέγει, τις πηγές που χρησιμοποιεί και αντλεί τα στοιχεία του, το τι λατρεύει ….. και άλλα, είναι τα χαρακτηριστικά που δηλώνουν ότι ζούμε σε ένα ελεύθερο καθεστώς, για το οποίο οι πατεράδες μας έχυσαν το αίμα τους.
Αν αλλάξουν οι καιροί και έλθει το καθεστώς που, όπως αφήνεις να εννοηθεί, επιθυμείς, και ο Σαμουήλ θα βρεθεί υποχρεωμένος να σου ζητήσει την άδεια για τα παραπάνω, τότε θα μπορείς ακόμη και να τον στήσεις άνετα στα έξι μέτρα αν τυχόν θελήσει π.χ. να δώσει ένα όνομα στο παιδί του που δεν θα το εγκρίνεις.

Έως τότε, οι κανόνες του τωρινού καθεστώτος, επιβάλλουν να σεβαστείς τα κεκτημένα και, εφόσον επιθυμείς να του απαντάς, να περιορίζεσαι μόνο σε αυτό.
Απλό δεν είναι;

***Και εγώ σε ρώτησα κάτι αλλά δεν πήρα απάντηση. Με την ησυχία σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2008, 19:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε samuel1974

quote:
Τα ποσά αρνητικής και θετικής ενέργειας στο σύμπαν πρέπει να είναι ίσα, κάτι που σημαίνει ό,τι εάν προστεθούνε μας βγάζουνε μηδέν. Στην ουσία δηλαδή το σύμπαν δημιουργήθηκε απο μια ενεργειακή διακύμανση του μηδενός. Το μηδέν μετατράπηκε σε ένα θετικό και σε ένα ίσου μεγέθους αρνητικό ποσό, τα οποία χωρίσανε και απο το κάθε ενα μέρος δημιουργήθηκε μετά η ύλη.

Από το "Τα ποσά αρνητικής και θετικής ενέργειας στο σύμπαν πρέπει να είναι ίσα" μέχρι το "το σύμπαν δημιουργήθηκε απο μια ενεργειακή διακύμανση του μηδενός." υπάρχει μία διαφορά ανάφλεξης που να δικαιολογεί τη μεταβολή αυτής της διακύμανσης σε μεγαλύτερα μεγέθη. Ταυτόχρονα, η ύπαρξη του μηδενός, την οποία αναφέρεις ως αρχική κατάσταση προϋποθέτει ταυτόχρονα χωροχρονική οριοθέτηση, την οποία κανείς μέχρι τώρα (απ'όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω φυσικά) δεν έχει τεκμηριώσει θετικά ή αρνητικά (κάτι σαν την εικασία του Γκόλτνμπαχ, ένα πράμα). Συνεπώς και μέχρι να αποδειχτεί ότι οι τέσσερεις οικείες διαστάσεις είναι πεπερασμένες και συνεπώς δεν αποτελούν διαστάσεις με την έννοια του γραμμικού άξονα, καλύτερα να υπάρχει οικονομία στη χρήση φράσεων του τύπου "αυτό που ξέρω είναι ο,τι σε αυτό που είχανε πει τότε εκείνοι οι άνθρωποι, τους οποίους μερικοί αποκαλούνε "αγράμματους καλόγερους", ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΗΚΕ.". Ποιος το επιβεβαίωσε και πότε; αν έχεις κάτι παραπάνω, θα ήθελα να το μοιραστείς μαζί μας.
Μόλις λοιπόν δω τεκμηριωμένο το ότι υπάρχει το απόλυτο άπειρο και δεν είναι απλά η προέκταση του απόλυτου "μείον άπειρο" και τούμπαλιν και όταν προσδιοριστεί με απόλυτη ακρίβεια το πέρας του σύμπαντος (όχι του γνωστού, όλου του σύμπαντος) με επαρκή ερμηνεία του τι βρίσκεται στην ds προέκτασή των ορίων του χωρίς το τελευταίο να χαρακτηρίζεται απόσταση, χώρος, όγκος και ογκοχρόνος, τότε ναι, θα δεχτώ την επιβαβίωση της δημιουργίας και θα συζητήσω θετικά για δημιουργό. Μέχρι τότε, άφησε κατ' άκρην χαρακτηρισμούς όπως "αστοιχείωτος" τουλάχιστον όσον αφορά στο άτομό μου και συνέχισε το διάλογο στο επίπεδο που πράγματι διαθέτεις. Σε εκείνο που, εμένα προσωπικά, μου αρέσει να σε "αντιμετωπίζω".

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy