ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ - ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2002, 20:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρουσα η ερώτησή σου φίλε μου Αντρέα.
Θα επιχηρήσω να σου δώσω μια απάντηση απο τη δική μου πάντα σκοπιά.
Καταρχάς ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ και τα δύο "αξιώματα" που μας παρέθεσες...

ΝΑΙ, ο χρόνος είναι μια έννοια του υλικού κόσμου ΑΛΛΑ, μαζί με την έννοια του ΤΟΠΟΥ αποκτά αυτή την "υπόσταση".
ΝΑΙ, ο θεός υπάρχει μέσα στο αιώνιο ΤΩΡΑ. Ποιό "σωστά", ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ ΤΩΡΑ.

ΑΛΛΑ...

εδώ μιλάμε για τον ΑΝΘΡΩΠΟ...
Θέλω να πώ ότι ο Θεός, ΔΕΝ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΝΕΤΑΙ, απλά ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ μέσα στον δικό ΤΟΥ χρόνο, μέσα στο ΑΙΩΝΙΟ (γι'ατόν) ΤΩΡΑ.
Ο άνθρωπος όμως, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ... ούτε όταν είναι, ΑΠΕΣΑΡΚΩΜΕΝΟΣ πολλώ δε μάλλον όταν είναι ΕΝΣΑΡΚΩΜΕΝΟΣ!!!
'Αρα για ποιό Αιώνιο τώρα μιλάμε όταν είμαστε μέσα στην ΕΚΔΗΛΩΣΗ, όταν είμαστε ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟΧΡΟΝΟ;;;

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2002, 01:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά.

Θεωρώ ότι έχει δίκιο ο "Κέλσος".

Ο θεός (το Ένα χωρίς Δεύτερο) είναι στο Αιώνιο Τώρα.

Και αφού είναι μόνο στο Τώρα, δεν έχει "πριν" και "μετά".

Άρα δεν έχει "προηγούμενη" και "επόμενη"

Αυτό που αλλάζει και μετενσαρκώνεται δεν είναι ο Θεός γιατί όπως είπαμε δεν μπορεί να έχει "πριν" και "μετά".

Άρα ή η ψυχή του ανθρώπου δεν είναι θεός. Όπως λέει ο Πλωτίνος πρώτα πρέπει να συνειδητοποιήσει την ενότητα με το Νου και μετά να αντιληφθεί την ενότητα με τον ΘΕΟ, το ΈΝΑ χωρίς Δεύτερο. Είναι ζήτημα αντίληψης. Αλλάζοντας αντίληψη (η "Θεωρία" όπως την λέει ο Πλωτίνος) , αλλάζει η συνείδηση και έτσι ο κόσμος με την χωροχρονική ροή φαίνεται σαν ένα "ψέμα" μια πλάνη ("Μάγια" στην Ανατολή)

Τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα αλλά αυτή η διδασκαλία, αν κάποιοι είχαν κουράγιο να συμμετέχουν θα μπορούσαμε να την κάνουμε σε ξεχωριστό Forum ως "Βασικές Διδασκαλίες των Εννεάδων"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βερονικα
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2002, 12:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βερονικα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι.
Μόλις σήμερα εγινα μέλος, για την ακριβεια σήμερα ανακάλυψα και το site.Το θεμα που συζητατε ειναι μια αιωνια απορια μου.
Πιστεύω οτι υπάρχει ζωή μετα θάνατον και βρισκω τα σχολια σας εκπληκτικα.Παντα ειχα αποριες για θεματα παραψυχολογιας και μεταφυσικού και απο αρκετα νεαρη ηλικια διαβαζα βιβλια και καθε ειδους αναγνωσματα για να τις καλυψω.
Θέλω να πιστευω οτι θα εχω μια δευτερη ευκαιρια για να φτασω στην απολυτη αγαπη οπως αναφερει ο Παουλο Κοελο ΣΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΜΑΓΟΥ και αν και ειμαι αρκετα νεα ακομα νομιζω οτι ο χρονος χανεται μεσα απο τα χερια μας χωρις να το καταλαβουμε..χωρις να ζουμε.
Ισως ξεφυγα λιγο απο το θεμα ομως θελω να μαθω κι αλλα πραγματα γι'αυτο και να επισημανω οτι θα πρεπει να ζουμε το τωρα, οσο πιο εντονα γινεται,χωρις να φθειρουμε την ψυχη μας.
ευχαριστω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2002, 13:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε καλωσορίζουμε στη συντροφιά μας Βερόνικα.
'Ολοι όσοι είμαστε εδώ, είμαστε για να ανταλάξουμε απόψεις, να εκθέσουμε, απορίες και να εμπλουτίσουμε τις όποιες απόψεις έχουμε για τθέματα ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΑ.
Τώρα για την 2η ευκαιρία για την απόλυτη αγάπη....
Εκτίμησή μου είναι ότι ΠΟΤΕ δεν παρέρχεται η ΠΡΩΤΗ ΑΙΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ευκαιρία!!!
Απλά εμείς που αλλάζουμε βλέπουμε και τα πράγματα διαφορετικά...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βερονικα
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2002, 14:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βερονικα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια και παλι.
Μιλώντας πριν για απολυτη αγαπη εννοουσα την αγαπη με την πιο αγνη της μορφη.Την αγαπη για ζωη.
Ο ανθρωπος είναι το μονο πλασμα στη φυση που εχει συνειδηση του επικειμενου θανατου του, ακομα ομως κι αν ξερει πως οι μερες του ειναι μετρημενες κανει τη ζωη του εναν αγωνα ανταξιο μιας αθανατης υπαρξης.
Εχοντας λοιπον πληρη συναισθηση του θανατου μαθαινουμε να αγαπαμε τη ζωη,τη φυση και το παραφυσικο.Ειμαστε ανοιχτοι σε καθε τι καινουργιο και αγνωστο σε μας και χωρις αναστολες το αφηνουμε να εισχωρησει μεσα μας σαν θεια γνωση.
Κατα τη γνωμη μου η απαναλλαμβανομενη μετεμψυχωση ειναι αποτελεσμα αγνοιας.Αν μπορεσουμε να καταφερουμε αυτο που περιεγραψα πιο πανω ισως αυτο το ταξιδι λαβει τελος.
Ισως εχω λαθος.Περιμενω τα σχολια σας με ανυπομονησια
ευχαριστω
Βερονικα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheas
Νέο Μέλος

Antigua and Barbuda
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2002, 01:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους promitheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεία σας...

Βερόνικα να σε καλωσορίσω κι εγώ στην όμορφη παρέα μας.
Βλέπω οτι σου αρέσει ο Πάολο Κοέλιο.Είναι πράγματι συγγραφέας πολύ ευχάριστος και περιεκτικός σε βαθύτερα νοήματα.

Για το θέμα της μετενσάρκωσης,πιστεύω πως δεν είναι η άγνοια η αιτία των συνεχών επαναγεννήσεων.Απλά μας κρατάει μακριά απ'το να αναζητήσουμε τις πραγματικές αιτίες.

Βέβαια υπάρχουν δύο "άγνοιες" όπως έλεγε ο Σωκράτης(αν θυμάμαι καλά).
Η ΔΙΠΛΗ ΑΓΝΟΙΑ και η ΑΠΛΗ ΑΓΝΟΙΑ.

Στην πρώτη ανήκει ο άνθρωπος που έχει ένα σκεπτικό για τη ζωή,τον σκοπό και τον θάνατο του ανθρώπου και σίγουρος οτι "ξέρει",παραμένει στάσιμος και δεν ερευνά.Στην ουσία όμως ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ,οτι δεν γνωρίζει ...τίποτα.

Στην δεύτερη ανήκει ο άνθρωπος που ΓΝΩΡΙΖΕΙ,οτι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ τίποτα και κατά τη γνώμη μου είναι πιο κοντά στην απαλλαγή απ'τις μετενσαρκώσεις,γιατί είναι ερευνητής και τελικά ΘΑ ΜΑΘΕΙ τα αληθινά αίτια των επαναγεννήσεων.

Πές μου όμως αν θέλεις,τί σημαίνει για'σένα "τέλος του ταξιδιου";

Και πάλι καλώς όρισες...

Προμηθέας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2002, 14:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Βερόνικα θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να σου ζητήσω αν μπορέις να μας δώσεις τον ορισμό που εσυ αντιλαμβάνεσαι για το ΘΑΝΑΤΟ και την ΖΩΗ.
Για την επαναγέννηση του ανθρώπου, χρησημοποιής τον "λάθος" ορισμό της ΜΕΤΜΨΥΧΩΣΗΣ. Φαινόμενο που ΔΕΝ εχει ΠΛΕΟΝ εφαρμογή στο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΕΝΟΣ.
Το ταξί τον ΔΙΑΡΚΩΝ και ΕΠΑΝΑΛΒΑΝΟΜΕΝΩΝ ΣΑΡΚΩΣΕΩΝ καλή μου Βερόνικα ΔΕΝ σταματά έτσι εύκολα

Η ανθρωποψυχή θα πρέπει να εχει ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΥΨΟΣ πνευματικό, που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, οι σαρκώσεις ώς αποκτηση εμπειρίας, ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ...

Αυτό ισχύει και στην άποψη του φίλου Προμηθέα. ΔΥΣΤΥΧΟΣ φίλε μου, δεν αρκεί το ΝΑ ΑΠΟΔΕΚΤΗΣ σε αυτή τη σάρκωση ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ...
ΟΥΤΕ και αν το πράξης τώρα, σημαίνει ότι ΘΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΣΑΡΚΩΣΕΙΣ ΣΟΥ... Δυστυχός...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

irida
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2002, 15:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους irida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ταξί τον ΔΙΑΡΚΩΝ και ΕΠΑΝΑΛΒΑΝΟΜΕΝΩΝ ΣΑΡΚΩΣΕΩΝ ΔΕΝ σταματά έτσι εύκολα

Δηλαδή μέχρι πόσες φορές μπορεί μια ψυχή να σαρκωθεί?...
Η απορία μου είναι η εξεις: υπάρχει ένας συγκεκριμένος αριθμός ψυχών που έρχεται και ξανάρχεται μέχρι να τελειοποιηθεί ή γεννιούνται και καινούριες ψυχές?
Η κάθε ψυχή διαλέγει του που και πότε θα γεννηθεί ώστε να πάρει τα "μαθήματα" που είναι απαραίτητα για την τελειοποίησή της?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZIEL23
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2002, 16:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZIEL23  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΤΑΜΙ,ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩΝΤΑΣ ΤΗ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΤΑΝΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΚΑΝ0ΝΤΑΣ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.ΑΞΑΦΝΑ ΕΝΑΣ ΨΥΘΙΡΟΣ ΤΑΡΑΞΕ ΤΗΝ ΗΡΕΜΗ ΔΙΑΛΟΓΙΖΟΜΕΝΗ ΥΠΑΡΞΗ ΜΟΥ.ΚΟΙΤΑΞΑ ΤΡΙΓΥΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΝΕΝΑ.ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΜΕ ΚΑΛΕΣΕ ΝΑ ΑΦΟΥΓΚΡΑΣΤΩ ΤΟΝ ΠΟΤΑΜΟ.ΕΤΣΙ ΕΠΡΑΞΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΚΠΛΕΙΚΤΟΣ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Ο ΠΟΤΑΜΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΛΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΩ.ΒΛΕΠΩΝΤΑΣ ΤΟ ΤΡΟΜΑΓΜΕΝΟ ΜΑ ΣΥΝΑΜΑ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟ ΑΠΟ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΔΩΡΟ.ΘΑ ΜΟΥ ΕΛΥΝΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙ ΖΩΗΣ ΕΞΗΓΩΝΤΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΜΕΤΡΗΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΜΟΡΙΟ ΤΟΥ Η ΣΤΑΓΟΝΑ.ΚΑΙ ΕΝΩ ΑΚΟΥΓΑ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΕΝΑ ΔΙΨΑΣΜΕΝΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΤΑΡΑΞΕ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΠΙΝΟΝΤΑΣ ΜΕ ΒΟΥΛΙΜΙΑ ΚΑΘΕ ΣΤΑΓΟΝΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΡΑΜΦΟΣ ΤΟΥ.ΚΑΘΩΣ ΑΥΤΗ Η ΚΑΜΑΡΩΤΗ ΚΑΙ ΚΟΜΨΗ ΜΟΡΦΗ ΖΩΗΣ ΠΕΤΑΞΕ ΜΟΥ ΑΠΟΚΑΛΗΨΕ ΟΤΙ Η ΒΟΥΛΙΜΙΑ ΟΦΕΙΛΟΤΑΝ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΠΛΕΟΝ ΠΑΡΕΛΘΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΖΩΗΣ ΤΗΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΣΥΡΕ ΜΕ ΤΑ ΤΙΤΙΒΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΟΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΕ ΝΑ ΘΑΦΤΕΙ.ΣΕΒΟΜΕΝΟΣ ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΗ ΥΠΑΡΞΗΣ, ΕΠΡΑΞΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ.
ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΜΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ ΜΟΥ ΠΝΕΥΜΑ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΞΕ ΝΑ ΞΕΘΑΨΩ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΕ.ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΨΑΞΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΣΤΑΓΟΝΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΙΧΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ.
ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΥΓΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΖΩΗΣ.

Α-ΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2002, 16:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς καλώς όρισες 'Ιριδα
Πολύ εύλογο το ερώτημά σου, αλλά πολύ δύσκολο να απαντηθεί
Πολύ αξιόλογοι εσωτεριστές, που άνηκαν σε διάφορες ομάδες ή συστήματα, επιχήρησαν να απαντήσουν σε αυτό.
Προσωπικά ΔΕΝ πιστεύω πως υπάρχει κάτι ΔΕΔΟΜΕΝΟ. 'Ενας συγκεκριμένος αριθμός.
Εξαρτάται ΑΜΕΣΑ απο το τί κάνεις όταν σαρκώνεσαι. Κατα πόσο δημιουργείς ΝΕΕΣ ΑΙΤΙΕΣ ΓΙΑ ΣΑΡΚΩΣΗ, και κατα πόσο ΑΠΑΛΑΣΕΣΑΙ ΑΠΟ ΠΑΛΑΙΕΣ ΑΙΤΙΕΣ που σε έφεραν σε σάρκωση.

Σε κάποιο τόπικ που αναφερθήκαμε στο ΚΑΡΜΑ, παρέθεσα μια ιστορία που ΑΝΕΤΡΕΨΕ ο ήρωάς της τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ για σάρκωση.
Εδώ θα παραθέσω την γνωστή σε όλους μας σκηνή της ΣΤΑΥΡΩΣΕΩΣ του Ιησού Χριστού.

Την ώρα εκείνη που Τον σταύρωσαν, ένας εκ των 2 ληστών που σταυρώθηκαν μαζί Του, Του απέυθηνε το λόγο και Του είπε πώς,
"...άν είσαι αυτός που λές, γιατί περνάς τα όσα περνάς και δεν φεύγεις και να πάρεις και εμάς μαζί σου;;;"
Τότε αμέσως αντί του Ιησού Χριστού, του απάντησε ο έτερος ληστής λέγοντάς του,
"...καλά δεν ντρέπεσαι να Του λές τέτοια λόγια αυτή τη στιγμή και να Τον περιπαίζεις;;; Εμείς πληρώνουμε εδώ τώρα για όσα κάναμε και κάναμε, Αυτός, τι έκανε και Τον σταυρώνουν μαζί μας;;;"
Και στερεφώμενος στον Ιησού Χριστό (που μάλλον θαύμασε τον λόγο του) του είπε,

Μνήσθητί μου Κύριε όταν έλθης εν τη βασιλεία Σου

Τότε συγκινημένος ο Ιησούς Χριστός του απάντησε,
Αμήν λέγω σοι, ΣΗΜΕΡΟΝ μετ'εμού έση εν τω παραδείσω

Τι θέλω να πώ με την ιστορία αυτή;;;
Μα αν ο ληστής κρίθηκε απο τον νόμο τον γήινο, ως ένοχος εγκλημάτων και που έτσι ήταν μιάς και το παραδέχθηκαν οι 2 ληστές, απο το νόμο τον ουράνιο (κάρμα) λέτε να ΜΗΝ ήταν ένοχοι;;;
Αρα θα έπρεπε να ΞΑΝΑΣΑΡΚΩΘΟΥΝ....
Νά όμως που η "δεδομένη πορεία" άλλαξε και ΔΕΝ χρειάστηκε ο ένας ληστής να ΞΑΝΑΣΑΡΚΩΘΕΙ, μιάς και η λέξη παράδεισος, ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟ ΝΟΗΜΑ που εμέις σήμερα της δίνουμε...
Ο Πάρδεισος που μίλησε ο Ιησούς Χριστός, είναι η διάσταση εκείνη που ΠΑΥΕΙ ΠΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΣΑΡΚΩΝΕΤΑΙ Η ΨΥΧΗ...

Τώρα για την άλλη ερώτησή σου 'Ιριδα.
Ναι, η ψυχή όταν σαρκώνεται "διαλέγει" το πού θα σαρκωθεί. Οχι για να πάρει ΜΟΝΟ τα απαιτούμενα μαθήματα, εμπειρίες αλλά και για να επιφέρει την ισοροπία στα ταραχθέν κάρμα απο τις προηγούμενες σαρκώσεις της.

Καλή αρχή σε αυτή τη μαγευτική αναζήτηση μέσω των forums καλή μας φίλη 'Ιριδα

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2002, 16:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλή η διδακτική η μικρή ιστορία που μας διηγήθκες φίλε Ζίελ, όπως επίσης πολύ καλή η υπογραφή που χρησιμοποιής στο τέλος των κειμένων σου Α-Ω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2002, 17:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΥΓΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΖΩΗΣ.

Α-Ω


Μοιράσου μαζί μας φίλε μου αυτό που κατάλαβες Περί Ψυχής & Περί Ζωής;;;
Πές μας το συμπέρασμά σου απο τη παραγματικά όμορφη ιστοριούλα σου...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheas
Νέο Μέλος

Antigua and Barbuda
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2002, 17:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους promitheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεία σας...

Φίλε Κέλσο,ξαναδιάβασα το μήνυμά μου και είδα οτι λέω:".....είναι πιο κοντά στην απαλλαγή απ'τις μετενσαρκώσεις......"
Δέν είπα δηλαδή οτι αυτός που έχει "απλή άγνοια" των πραγμάτων,είναι "σωμένος".

Συμφωνούμε πάντως στο οτι μπορεί σ'αυτήν την ενσάρκωση να φτάσεις σε μεγάλο πνευματικό ύψος και στην επόμενη να είναι τέτοιες οι συνθήκες,ωστε να παρασυρθείς και να προσκολληθείς στην ύλη(όχι εσύ.Γενικά μιλάω..).Λίγοι ξέρουν υπο ποιούς όρους θα ξαναενσαρκωθούν.

Προμηθέας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2002, 18:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εξέλιξη των ψυχων και ο αριθμός τους..Λοιπόν ένα μπακαλίστικο παράδειγμα για το όπως εγώ καταλαβαίνω την μετεμψύχωση απο τα λίγα που ξέρω. Τι πιο απλό -θα χρησιμοποιήσω το παράδειγμα των αρχαίων -εικόνες οικίες σε όλους-. Φανταστήτε το πρώτο αυτοκίμητο τι μορφή έιχε και πόση φαία ανθρώπινη ουσία είχε καταναλωθεί για την πραγματοποίηση του. Το αποτέλεσμα ήταν ένα αυτο-κινούμενο όχημα πίσω απο το αποτέλεσμα όμως υπήρχε η σκέψη και ο μόχθος του κατασκευαστή του.Πόσο εξελίχθηκε το αυτοκίνητο απο τότε μέχρι σήμερα με βάση την εμπειρία...Και περαιτέρο ως προς τον ..αριθμό έχετε την εντύπωση ότι μόνο στην Γή κατασκευάζονται αυτό-κίνητα? Ισως να έχουν άλλη μορφή αλλού ή να κινούνται με άλλα καύσιμα, αλλά και εκεί κάποιος τα κατασκευασε. Τώρα ως προς την επιλογή ο κάθε ένας απο εμάς διαλεγει αυτο-κίνητο σύμφωνα με την οικονομική του δυνατότητα αλλά και το γούστο του...Μάλλον δεν θα γινόμουν καλός μπακάλης ε????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2002, 07:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλη τη παρέα...
Καταρχάς φίλε Πλωτίνε, απο σένα έμαθα ότι όταν θα θελήσω να αγοράσω αυτοκίνητο, θα απευθηνθώ σε... "Μπακάλη"

Ηστηεύθην... Λοιπόν φίλε Προμηθέα, δεν είναι ανάγκη να διαφωνούμε.
Απλά πολλές φορές με όλα σχεδόν τα μέλη της παρεούλας μας ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ, αλλά εκφράζουμε τις θέσεις - απόψεις μας με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ.
Αυτό είναι και ένα απο τα "ζητούμενα" των forums, "να ΑΝΤΑΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ με σκοπό την εμπλούτιση των δικών μας απόψεων με νέες"
Το θεωρώ ΑΚΡΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ και επικοδομητικό.
Τα λέω αυτά γιατί ίσως να παρεξηγούμαστε όταν "διαφωνούμε"...

Τώρα σε αυτό που μας παρέθεσες φίλε μου Προμηθέα...
Καταρχάς ΜΗΝ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΙΣ απο αυτό που λές.
Φυσικά και έτσι είναι. Υπάρχουν παραδείγματα ΑΝΘΡΩΠΟΨΥΧΩΝ που σε κάποια σάρκωσή τους, έφτασαν σε επίπεδο "αγίου", και σε κάποιες επόμενες σαρκώσεις, μόνο "άγιους" δε θα μπορούσες να τίς χαρακτηρίσης!!!
'Οσο για το άν ξέρει η ψυχή ή όχι, το που - ποιά θα είναι σε επόμενη σάρκωση, το σπάνιο που αναφέρεις είναι για το όταν είναι ΕΝ ΖΩΗ ακόμα. Τότε σπάνια γνωρίζει το "μέλλον" της.
'Οταν έχει αποσυρθεί απο την εκδηλωμένη φυσική κατάσταση και είναι ΑΣΑΡΚΗ, πρίν τη σάρκωσή της ξέρει τα ΠΑΝΤΑ.
Μάλιστα, ΕΠΟΠΤΕΥΕΙ την δημιουργία του ΦΥΣΙΚΟΣΩΜΑΤΟΣ που θα "κλειστεί" για μια ΓΝΩΣΤΗ ΣΕ ΑΥΤΗ σειρά ετών.

Το αναφέρω αυτό σε σχέση και με το παράδειγμα του καλού μου φίλου Πλωτίνου.
Πολλές φορές (τις περισσότερες δηλαδή), ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΛΟΓΗΣ η ψυχή που είναι έτοιμη για σάρκωση.
Αυτο που ο ΕΣΩΤΕΡΣΜΟΣ αποκαλεί "ΚΑΡΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ", εκλέγει μια "φυσικοσωματική κατάσταση" για να εξυπηρετηθεί το κάρμα.
Η εκλογή, όσο πνευματιποιήτε περσσότερο η ανθρωποψυχή, τόσο περισσότερο δική της είναι.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZIEL23
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2002, 20:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZIEL23  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μεσα στην ιστορια εκφραζονται 3 δογματα περι ζωης και το τελικο το δικο μου υστερα απο μακροχρονη σκεψη.σασ προκαλω να αφησετε τα βιβλια και να σκεφτειτε ξανα καλυτερα τη μικρη ιστοριουλα

Α-ΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2002, 21:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Ζιέλ23, δεν εκφράζω βιβλία ή δόγματα (μιλώ για μένα πάντα).
Τα όσα παραθέτω, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΟΥ ΒΙΩΜΑ.
Θα σε προτρέψω λοιπόν ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ, τίς όποιες θεωρίες ασπάζεσαι ή αποδέχεσαι. Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις την ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ στα όποια πιστεύω σου.
Η "μακρόχρονη σκέψη" είναι εκ του ασφαλούς πάντα.
Και πάλι δεν μας είπες το αποτέλεσμα της σκέψης σου, κρίμα...


Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2002, 22:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ziel23,σου αρέσει το μυστήριο υποθέτω.Τα 2 δόγματα περί ζωής τα κατάλαβα...θα 'θελα και την ανάλυση όμως των άλλων.Η αρχή σου, θυμίζει τον Σιντάρτα του Έσσε,με το ποτάμι και τα λοιπά..μπορεί και να είναι τυχαίο.
Εκτιμώ πάντως την εξωτερίκευση την "ποιητική" κατ' άλλους..

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βερονικα
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2002, 12:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βερονικα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Η ανθρωποψυχή θα πρέπει να εχει ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΥΨΟΣ πνευματικό, που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, οι σαρκώσεις ώς αποκτηση εμπειρίας, ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ...




Αγαπητε φιλε promithea
Νομιζω οτι ο kelsos με καλυψε πληρως στο τι εννοω λεγοντας τελος του ταξιδιου.
Παντα υπαρχει και θα υπαρχει κατι αγνωστο και πανω απο τις διανοητικες μας δυναμεις. Μολις το κατακτησουμε πιστευω πως θα ειμαστε πια ολοκληρωμενες οντοτητες.
Γνωριζω οτι δεν γνωριζω, ομως η διψα μου για γνωση με πλημμυριζει!
ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ,ΕΡΕΥΝΑ
Ισως εχω λαθος.Περιμενω τα σχολια σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2002, 00:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Βερόνικα υπάρχει μία αντίφαση στα λεγόμενα σου. Η δίψα για γνώση δεν συμβιβάζεται με το "πίστευε και μη ερέυνα". Ακριβώς αυτο είναι δυστύχημα ότι οι περισσότεροι άνθρωποι αναζητούν την πίστη και όχι την γνώση. Με αυτό τον τρόπο η θρησκεια μετατρέπεται στο "όπιο" του λαού. Ξερεις κανένα τσοπάνι να τρέφει το κοπάδι του προς όφελος του κοπαδιού?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βερονικα
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2002, 10:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βερονικα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με το πιστευε και μη, ερευνα εννοω ερευνα πιστευεις δεν πιστευεις...προσεξε το κομμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZIEL23
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2002, 16:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZIEL23  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δωδεκαθεο-φυση,κυκλος-ποταμος-γκοαταμα,χελιδονι-χριστιανισμος,τιποτα-μονο θανατος

Α-ΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2002, 18:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ziel23,ανέφερες, ότι ύστερα από μακροχρόνια σκέψη κατέληξες στο τελευταίο,στο δικό σου,όπως λες.Ο τρόπος ο περιεκτικός της σκέψης σου,που αποτυπώθηκε σ' αυτήν την ιστοριούλα,δείχνει έναν άνθρωπο..που έψαχνε..που εγκατέλειψε.Ρωτάω γιατί;
Γιατί βρήκε το τίποτα,μόνο τον θάνατο,μας λες.Μα αυτό το ήξερες από την αρχή,ότι υπάρχει.Θα 'λεγα,λογω αυτού του "αρχέγονου φόβου",όπως είπες αλλού,ξεκινάει κάποιος την αναζήτηση..
Γνωρίζεις πραγματικά, ότι κατέληξες στην αναζήτησή σου;Σκέψου,μήπως είναι ένα στάδιο συναισθηματικής απογοήτευσης;Γιατί,φίλε μου,η ευαισθησία και στα λίγα λόγια φαίνεται..

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZIEL23
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2002, 14:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZIEL23  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προσπαθεια να εξευμενησουμε τον θανατο με τις θρησκειες!ειναι πιο ευκολο να πιστεψουμε οτι θα συνεχισουμε να υπαρχουμε παρα το αντιθετο.ισως ειναι αυτο που οφειλουμε ακομα την ανθρωπιαα μας.αλλα οταν κοιταζω τον ηλιο θαυμαζω τον φλεγομενο δισκο του και οχι τις ακτινες

Α-ΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2002, 09:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερίζω τους φίλους.
Φίλε Ζιέλ23 δε θα έκανε "κακό" να αναπτύξεις λίιιιιγο παραπάνω τις απόψεις σου.
Το να γράφεις ΜΟΛΟΛΕΚΤΙΚΑ δεν μπορέις ΟΥΤΕ να εκφρασθείς, ΟΥΤΕ και να γίνει κατανοητός ή αντιληπτός απο τον άλλον.

'Οσο για το όταν κοιτάς τον ήλιο, αυτό που κοιτάς είναι αυτό που εσυ βλέπεις σα δίσκο, ενώ κάποιος άλλος σαν ακτινά. Και φυσικά αυτό ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να γίνει όταν ο ΗΛΙΟΣ είναι στο ΜΕΣΟΥΡΑΝΗΜΑ ΤΟΥ.
Σκέψου το γιατί και μάλλον θα δείς με "άλλο μάτι" τα πράγματα.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2002, 09:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ziel23,
πολλοί άνθρωποι δεν "βλέπουν" ,μια και δεν μπορούμε ν' ανακαλύψουμε
τον θρόνο του Θεού,μ' ένα ραδιοτηλεσκόπιο για να είναι σίγουροι ή να δούνε έναν "πατέρα" με μορφή λίγο-πολύ σωματική!
Αν έψαχνες έτσι τόσον καιρό,κατανοώ την απογοήτευση..

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arian
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2002, 03:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους arian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως εγώ δεν βλέπω με ποιόν τρόπο θα μπορούσα να διαθέσω ενέργεια για μακρό χρονικό διάστημα πάνω σε μια ιδέα στην οποία δεν την πιστεύω. Ίσως να το έκανα από έναν παροδικό ενθουσιασμό αλλά αυτό δεν θα είχε διάρκεια και, πιθανότατα, αποτέλεσμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DRIFTER
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2002, 17:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DRIFTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω στην μετεμψύχωση/μετενσάρκωση, τουλάχιστον όχι έτσι.
Πριν κάποια χρόνια, ο αδερφός μου με άκουσε να μιλάω αραβικά στον ύπνο μου και μάλιστα αψεγάδιαστα! Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι έχω μέσα μου τη ψυχή κάποιου άραβα. Σίγουρα πέρασαν κάποιες κουβέντες τους στο υποσυνείδητό μου (στο κολλέγιο που σπούδαζα στον Καναδά είχαμε αρκετούς Ιρακινούς/Παλαιστίνιους)...
Μετεμψύχωση/μετενσάρκωση γίνεται κατά κάποιο τρόπο με την αναπαραγωγή μόνο.
Όσο για το deja-vu, όπου μας έρχονται εικόνες από το παρελθόν στο νου, αυτό πρέπει να οφείλεται στο γεγονός ότι περνάμε κάποιες πληροφορίες από βιώματα μας στα γονίδια των απογόνων μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2002, 09:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ντρίφτερ, σε καλωσορίζω στη παρέα μας και εύχομαι μια ΚΑΛΗ και ΓΟΝΙΜΗ παραμονή...
Το γόνιμη, το παραθέτω μιάς και η ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ απόψεων και ΙΔΕΩΝ, σχεδόν ΠΑΝΤΑ θα έλεγα (αν και δεν θέλω να φαίνομαι απόλυτος), ΓΕΝΝΑ νέα στοιχεία πρός διερεύνηση, πρώτα του ίδιου μας του εαυτού και έπειτα, των θεμάτων που μας ενδιαφέρουν ή μας απασχολούν.

Σε ότι αφορά αυτό που μας παρέθεσες για το περιστατικό στον ύπνου σου, μάλλον το εξέλαβες λάθος!
Το ότι μιλούσες αραβικά, ΣΙΓΟΥΡΑ δε σημαίνει ότι "έχεις μέσα σου τη ψυχή ενός άραβα"... όπως χαρακτηριστικά είπες!
Καταρχάς να σου κάνω μια ερώτηση:
Τι εννοής "μέσα μου"...
Που προσδιορίζεις αυτό το "μέσα μου"...

Τώρα να σου πώ πώς μάλλον το εν ύπνο περιστατικό σου, θα μπορούσε να είναι μια "απόδειξη" σε σένα για το θέμα της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ (και όχι μετεμψύχωσης).
Θέλω να πώ πώς Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΨΥΧΗ, εσύ ο ίδιος δηλαδή (και όχι κάποιος άλλος), κάποτε να είχες ζήσει σε κάποια αραβόφωνη χώρα ή περιοχή.
Αυτό είναι και το πιό πιθανό απο τη ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ σκοπιά, ενώ η απάντηση που δίνεις εσύ στο περιστατικό είναι μια καθαρή ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ σκοπιά, εξωτερική χωρίς βέβαια να μπορεί και να αποδειχθεί...

Θα ήθελα να συζητήσουμε λοιπόν ΚΑΙ το θέμα, αλλά θα ήθελα να μας παραθέσεις ΚΑΙ τους λόγους που δεν αποδέχεσαι την πίστη στο ΦΥΣΙΚΟ νόμο της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ...

Και πάλι καλώς όρισες,

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ManDeaf
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2002, 02:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ManDeaf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας
Ειμαι νεος στο forum-Esoterica. Και πραγματι με εντυπωστιστικα τα πνευματικα σας θεματα.
Πρωτα να σας ενημερωσω οτι το nick moy: ManDeaf ειναι οτι λεει οτι ειμαι κωφος! Γι αυτο ζηταω επεικεια διοτι δε κανω καλη συντακτικο. Οκ?

Λοιπον οσο αφορα για μετενσάρκωση, πολυ αμφιβαλλω αν γινεται κατι τετοιο!
Διοτι π.χ. τωρα ζω σαν Πανος και ειμαι ο χειροτερος κακοποιος, στη επομενη ζωη σαν Κωστας ειμαι φιλαν8ρωπος και ουτως εξης. Δηλαδη σε καθε μετενσάρκωση μια διαφορετικη ζωη.
Μετα, στη Μελλουσα Κριση οπου μελλει να γινει με την Δευτερα Παρουσια ο Δικαιοκριτης Θεος πως θα με κρινει τον κακο Πανο ή τον καλο Κωστα?
Διοτι θυμαμαι τι λεγει η Καινη Διαθηκη που λεει οτι θα κρινει τον καθενα κατα εκαστου?
Επιπλεον καποτε διαβασα ενα βιβλιο με θεμα για την μετενσαρκωση μου αρεσει, αλλα κατι του λειπει και αυτο ειναι η μοναδικη προσωπικοτητα του καθενα. Πιστευω οτι με την μετενσαρκωση... αποκεφαλιζει την προσωπικοτητα.

Περιμενω απαντηση σας.


ManDeafΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy