ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Δημήτριος Παναγόπουλος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2009, 01:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώ για τον ίδιο λόγο που εσύ δεν θα πίστευες κάτι παρόμοιο, αν σου έλεγε ότι το "συναρμολόγησε" ο Βισνού ή ο Σίβα ή ο Βούδας ο ίδιος, ακόμη κι αν σου έδειχνε τα σημάδια.

Με άλλα λόγια, γιατί πλέον έχουμε πάψει να πιστεύουμε σε παραμύθια (τουλάχιστον οι περισσότεροι) από τότε που τελειώσαμε το Δημοτικό

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2009, 00:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
γιατί;

Διότι σκέφτομαι...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2009, 01:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
γιατί;

Διότι σκέφτομαι...



Και εγώ ξύνομαι

Δεν το κάνεις πιο λιανά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2009, 03:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Και εγώ ξύνομαι

Αυτό φαίνεται, όμως που και που θα έπρεπε να προσπαθείς να σκεφθείς, κιόλας...

quote:
Δεν το κάνεις πιο λιανά;

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω λέξεις που μπορεί να καταλάβει κάποιος που πιστεύει ότι η παναγία έφτιαξε άνθρωπο από... κιμά, για να του εξηγήσω ότι η ιστορία με τον άραβα είναι απλά ένα επικοινωνιακό παραμύθι (όπως τόσα και τόσα) της εκκλησίας, προς ενίσχυση της πίστης των αφελών πιστών της.

Κανονικά θα έπρεπε να σε προσβάλλει μια τέτοια ιστορία, διότι είναι απόδειξη της "εκτίμησης", που τρέφει η εκκλησία σου, για τη νοημοσύνη σου...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2009, 17:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Και εγώ ξύνομαι

Αυτό φαίνεται, όμως που και που θα έπρεπε να προσπαθείς να σκεφθείς, κιόλας...



Σου υπόσχομαι πως θα το προσπαθήσω

quote:

quote:
Δεν το κάνεις πιο λιανά;

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω λέξεις που μπορεί να καταλάβει κάποιος που πιστεύει ότι η παναγία έφτιαξε άνθρωπο από... κιμά, για να του εξηγήσω ότι η ιστορία με τον άραβα είναι απλά ένα επικοινωνιακό παραμύθι (όπως τόσα και τόσα) της εκκλησίας, προς ενίσχυση της πίστης των αφελών πιστών της.

Κανονικά θα έπρεπε να σε προσβάλλει μια τέτοια ιστορία, διότι είναι απόδειξη της "εκτίμησης", που τρέφει η εκκλησία σου, για τη νοημοσύνη σου...



Αυτό που σε ρώτησα ήταν πως αν αυτός ο άνθρωπος ερχόταν εμπρός σου και σου έλεγε πως όντως η Παναγιά τον έραψε και σου έδειχνε τα σημάδια, εσύ θα τον πίστευες;

Αν μπορείς να βρεις απλές λέξεις και να μου απαντήσεις σε αυτό που σε ρωτάω χωρίς να επιδίδεσαι σε "επικοινωνιακά" ακροβατικά, θα το προτιμούσα.

***Δεν θέλω να μου στεναχωριέσαι και να ανησυχείς για τη νοημοσύνη μου. Είμαι αρκετά μεγάλος για να καταλαβαίνω ποιος και πότε με εκτιμά ή όχι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2009, 21:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό που σε ρώτησα ήταν πως αν αυτός ο άνθρωπος ερχόταν εμπρός σου και σου έλεγε πως όντως η Παναγιά τον έραψε και σου έδειχνε τα σημάδια, εσύ θα τον πίστευες;

Προσωπικά θα τον έστελνα αμέσως στον Φουστάνο!!!!
Γιατί με τόσο κόψε ράψε, ε, μερικές πλαστικές θα του ήταν απαραίτητες σίγουρα!!!!!

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2009, 21:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός


quote:
Αυτό που σε ρώτησα ήταν πως αν αυτός ο άνθρωπος ερχόταν εμπρός σου και σου έλεγε πως όντως η Παναγιά τον έραψε και σου έδειχνε τα σημάδια, εσύ θα τον πίστευες;

Σου έχω απαντήσει αρνητικά, πλέον της μιας φοράς.

Εκείνο που με εκπλήσσει είναι ότι θέλεις να μάθεις και... γιατί!!!

quote:
Αν μπορείς να βρεις απλές λέξεις και να μου απαντήσεις σε αυτό που σε ρωτάω χωρίς να επιδίδεσαι σε "επικοινωνιακά" ακροβατικά, θα το προτιμούσα.

Θα προσπαθήσω να ικανοποιήσω την προτίμησή σου.

Με απλά λόγια λοιπόν, αν κάποιος παρουσιαζόταν μπροστά μου και μου έδειχνε σημάδια συγκόλλησης άκρων και ραφές στο σώμα του, θα πίστευα ότι με κάποιον ανεξήγητο τρόπο, έγινα μέρος της ταινίας "Φρανκενστάιν" και έχω μπροστά μου το φρικιό που έφτιαξε.

Θα σκεφτόμουν ότι αν μου έλεγε πως τον έραψε η... παναγία και τον πίστευα, θα έλεγε και στους άλλους (αυτούς που τον είχαν βάλει να μου τα πεί) ότι είμαι εύπιστος, με αποτέλεσμα να μου έλεγαν και άλλα, όπως ότι κάποτε μια παρθένα γέννησε το γιό του θεού, για να διορθώσει την αποκοτιά του μπαμπά του, ότι τα κατάφερε τελικά, άσχετα αν δεν έγινε τίποτε και όλα πήγαν προς το χειρότερο, ότι οι άνθρωποι έπιασαν το θεό (!!!) και τον σκότωσαν (!!!), ότι είχε μερικούς ψαράδες που έγιναν διδάσκαλοι του κόσμου (!!!), ότι τους την έφερε και αναστήθηκε, άσχετα αν δεν τον γνώρισαν μετά απ' αυτό (!!!) και τέλος ότι, αν δεν είμαι καλό παιδί και δεν κάνω ό,τι μου λένε αυτοί που είναι σε άμεση επικοινωνία με την "θεός και υιός Α.Ε.", θα ξαναέρθει και θα με στείλει να βράζω σε καζάνια με πίσσα που τα φυλάνε διαβόλοι τριβόλοι και το κακό συναπάντημα.

Επίσης θα με καθησύχαζαν ότι μπορώ να το ματαιώσω αυτό, αν πληρώνω τακτικά τους παπάδες, σε κάθε εκδήλωση που μου έχουν επιβάλλει κλπ. κλπ.

Και σε ρωτάω εγώ, με τη σειρά μου τώρα, ΑΝ όλ' αυτά γίνονταν και τα πίστευα, πώς θα ισχυριζόμουν ότι έχω κρίση και μυαλό;;;

Σε τι θα διέφερα από έναν φανατικό πιστό χριστιανό;;;

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τώρα, γιατί δεν θα πίστευα κάποιον κατεστραμμένο και το παραμύθι του.

quote:
Δεν θέλω να μου στεναχωριέσαι και να ανησυχείς για τη νοημοσύνη μου. Είμαι αρκετά μεγάλος για να καταλαβαίνω ποιος και πότε με εκτιμά ή όχι.

Η γυναίκα του καίσαρα δεν φτάνει να είναι ή να πιστεύει ότι είναι τίμια, θα πρέπει να το δείχνει κιόλας...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy