ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Dr. Know (Οι απαντήσεις που ψάχνατε)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 13:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γεγονος της υπαρξης μας δεν συνεπάγεται τιποτα στα παιδια μας εκτος του γεγονοτος οτι ειναι υποχρεωμένα να επιζήσουν , να ζήσουν και να πεθάνουν..κάποτε οπως και εμεις...εν σχεσει με τους γονεις μας..
Δεν μας ζήτησαν να ερθουν εδω, αλλα ακομη κι αν αυτό εχει γίνει [ για τους πιστευοντας το καρμα , μετενσάρκωση κλπ] πάλι εκεινα εχουν και το μαχαίρι και το πεπόνι...
Τα δημιουργούμε η αν θες τα προσκαλούμε σε αυτο το κόσμο και μετα διασχίζουν την διαδρομη τους ..μονα και μαναδικά...μεχρι να επιστρέψουν στην ολοτητα.
Το ιδιο μαλλον ισχυει και με την σχεση μας με τον θεό, δημιουργό..αρα σε αυτην την ερωτηση εδω

quote:
υπαρχει Δημιουργος; και αν υπαρχει τι συνεπαγεται αυτο για μας; κανει κατι Εκεινος για εμας, και μηπως αντιστοιχα πρεπει να κανουμε και εμεις κατι για Αυτον;

Η απαντηση ειναι ΤΙΠΟΤΑ...οτι ειναι να γίνει , ηδη εγινε και συνεχίζει να γίνεται...

Edited by - nst on 02/05/2009 13:22:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 14:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως, μπορούμε να κανουμε κάτι για τον Θεό...Μας έφτιαξε
για παρέα, πνευματική, μόλις ξεφύγουμε απο τις παιδικές ασθένειες
θα μπορέσουμε να του κάνουμε παρέα...
Γιατί, εκτός απο μας και τον Θεό,μέσω αγγέλων, δεν υπάρχουν πνευματικές οντότητες, στον άπειρο χρόνο...Τώρα υπάρχουν κι άλλες
οντότητες, αλλά στο τέλος, το σχέδιο ήταν να μείνει ο άνθρωπος
κι ο Θεός....Ούτως ή αλλως, το πνεύμα θέλει πνεύμα...
Δεν επικοινωνείς με την ύλη, απλά την χρησιμοποιείς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 08:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν είχες την δυνατότητα να διάγεις διάλογο με μία προσωπικότητα, πέρα από χρόνο και χώρο ,ποια θα επέλεγες αγαπητέ αναγνώστη ?

Mε τον ζωοπρόγονο Τανούκι. Η αλήθεια είναι πως η προσωπικότητα του Τανούκι, αυτού του σκύλου - ασβού - ρακούν, έχει βαθύτατα επηρρεάσει τους στοχασμούς μου. Με αυτό το μυθικό πρόσωπο θα ήθελα να είχα κουβεντιάσει, αφού πρώτα ασφαλώς θα είχαμε πιει ένα βαρέλι σάκε και θα μου είχε παίξει ταμπούρλο στην κοιλιά του. - ταράμ τα τα τζουμ - "Αυτοί οι αναθεματισμένοι οι άνθρωποι! Αλλά μπορεί να μην χρειάζεται να ανησυχούμε πολύ καιρό ακόμη για δαύτους. Φαίνονται πιο αποφασισμένοι από κάθε άλλη φορά να κάνουν ομαδική αυτοκτονία". - "Mπορούμε να κάνουμε κάτι πιο παραγωγικό από το να παραπονιόμαστε για τους ανθρώπους. Το καλύτερο σίγουρα είναι να ακολουθήσουμε το παράδειγμα των θεών, δηλαδή, απλώς να τους αγνοήσουμε μέχρι να συνετιστούν".

Μετά από αυτόν τον διάλογο, δεν θα άλλαζε ο τρόπος με τον οποίο θα σκεφτόμασταν μελλοντικά ?

Μετά από έναν διάλογο με τον Τανούκι, αυτό είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο. Φαντάζομαι το μυαλό μου να ξεφλουδίζεται σαν μπανάνα με τις πρώτες κιόλας κουβέντες του ...


Edited by - zip on 04/05/2009 08:21:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 10:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι περίεργο πράγμα ο άνθρωπος να προσπαθεί να
βρει την αρχή του στην ύλη....Είναι σαν να πιστεύει ότι
ό ίδιος, δεν έχει αιώνια υπόσταση...Σαν να μην καταλαβαίνει
τον λόγο της μοναδικότητας του κάθε ανθρώπου..."Θεοί είστε και
υιοί Υψίστου πάντες"...
Πως να αναζητά ο άνθρωπος την αρχή του στην ..αμοιβάδα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 11:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν είχες την δυνατότητα να διάγεις διάλογο με μία προσωπικότητα, πέρα από χρόνο και χώρο ,ποια θα επέλεγες αγαπητέ αναγνώστη ?

Με τον Κρισναμουρτι.

quote:
Μετά από αυτόν τον διάλογο, δεν θα άλλαζε ο τρόπος με τον οποίο θα σκεφτόμασταν μελλοντικά ?

Για τους αλλους δεν ξερω ... το δικό μου ναι ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 12:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι κολλήματα, μερικοί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 12:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως να αναζητά ο άνθρωπος την αρχή του, στην ..αμοιβάδα;

[Μπήκαμε στην Τρεχαγυρεύεια Ζώνη] Αμοιβάδα: Πρωτόζωο. Μονοκύτταρος οργανισμός που κινείται με πόδια γιαλαντζί. Στην αναζήτηση της πρωτο-ενεργειακής μήτρας του, ο άνθρωπος καλό είναι να ξεκινήσει από τα αμοιβαδοειδή μελετώντας το κινητικό τους κέντρο. Πολλοί άνθρωποι - για να μην πω, όλοι - έχουν ελαττωματικό κινητικό κέντρο. H αμοιβαδοειδής κίνηση και η μελέτη της, πιθανόν να τους βοηθήσει ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 12:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι όμως ρε φίλε zip, ένας ταξιδιάρης...Μα ένας ταξιδιάρης...
Με βάζεις τώρα να ψάχνω αμοιβάδες,όταν έχω τόσους καλοθελητές
να κάνουν την αμοιβάδα, που σκανδαλίζεις την τεμπελιά μου...
Είπαμε, είμαι τεμπέλης...Γιατι να ψάχνω αμοιβάδες, όταν υπάρχουν
αμοιβαδοειδείς εγκέφαλοι;
Με το συμπάθειο..
Η κίνηση, πάντως, για να ξέρεις, είναι ελλατωματική,μέχρι να
εντοπίσουμε τι θέλουμε....Μετά γίνεται ξεκάθαρη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 12:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αραγε κοιταμε τον κοσμο μετα δικα μας ματια ή με τα ματια που θελουν οι αλλοι ?

[Φτάνει τόσο ... ας βγούμε από την Τρεχαγυρεύεια Ζώνη] Το Κοσμικό Οπτικό πεδίο δεν είναι τόσο ακατανόητο όσο θα επιθυμούσαν να είναι οι γκαβοί. Ωστόσο, το να είσαι ανοιχτομάτης σε μια εποχή αστιγματισμού κρύβει αρκετούς κινδύνους. Κατά κοσμική ομολογία, κοιτάζουμε αλλήθωρα την ύπαρξη μέσα από χοντρά πέπλα προσωπικής και κοινωνικής άγνοιας, σκεπασμένα από ακόμη πιο αδιαφανή στρώματα παραπληροφόρησης, που τόσο ευγενικά μας παρέχουν το κράτος, η εκκλησία και οι μεγάλες επιχειρήσεις (που συχνά είναι ένα και το αυτό). Η διαφορά ανάμεσα σε μας και την Έλεν Κέλερ είναι ότι αυτή ήξερε ότι είναι κουφή και τυφλή.

από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10035&whichpage=20

Edited by - zip on 04/05/2009 12:56:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 14:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μηπως η αδυναμια των πνευματικων ανθρωπων να δουν την υλη ειναι απλα το μικρο πασαλακι του ελεφαντα ?

"Θα προτιμούσα να εμπιστευτώ την ψυχή μου σε μια καλογυμνασμένη πόρνη, παρά σε έναν πνευματικό άνθρωπο", μου είχε πει κάποτε ο δάσκαλός μου στην φυσική αγωγή. Από τότε ακολουθώ το παράδειγμά του και ομολογώ πως η ικανότητά μου στα 400 μετ' εμποδίων έχει βελτιωθεί αρκετά. Χοπ χοπ το πασαλάκι. Η μεγάλη ανθρώπινη περιπέτεια είναι η εξέλιξη της συνειδητότητας. Είμαστε σε αυτήν την ζωή για να διευρύνουμε την ψυχή, να απελευθερώσουμε το πνεύμα και να φωτίσουμε τον εγκέφαλο. Ξέρετε πολλούς "πνευματικούς ανθρώπους" που να είναι αφοσιωμένοι σε αυτήν την προσπάθεια ;


από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10035&whichpage=20, δημοσιεύθηκε πρώτα στο filosofia.gr

Edited by - zip on 04/05/2009 14:52:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 14:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Εμένα πάντως μου θύμισες τον καθηγητή μου μαθηματικών,
που έλεγε ότι "όποιος πηδάει πολλά ..πασαλάκια, του
μπαίνει κανένα στον..ποπό", με το συμπάθειο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 15:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να στε καλα ρε παιδιά....εχω ξεκαρδιστεί στα γέλια χι χιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2009, 23:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Θα προτιμούσα να εμπιστευτώ την ψυχή μου σε μια καλογυμνασμένη πόρνη, παρά σε έναν πνευματικό άνθρωπο",

Δηλαδή άν αυτός ο πνευματικός άνθρωπος ήταν ο Ιησούς,θα προτιμούσες να εμπιστευτείς την ψυχή σου σε μια πόρνη???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2009, 19:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι ρε φίλε alex22, ο θεματοθέτης,απλά να σατυρίσει άλλους
ήθελε..Μην δίνεις σημασία σε ότι λεει..Όλο το θέμα ειρωνεύεται
ένα άλλο άτομο, που τόλμησε, να έχει άποψη με κάποιο θέμα ...¨Ακουσον, άκουσον!!!
Άποψη!!!Και τον "ζιπ" τον ρώτησες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2009, 14:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve:
Είναι περίεργο πράγμα ο άνθρωπος να προσπαθεί να
βρει την αρχή του στην ύλη....Είναι σαν να πιστεύει ότι
ό ίδιος, δεν έχει αιώνια υπόσταση...Σαν να μην καταλαβαίνει
τον λόγο της μοναδικότητας του κάθε ανθρώπου..."Θεοί είστε και
υιοί Υψίστου πάντες"...
Πως να αναζητά ο άνθρωπος την αρχή του στην ..αμοιβάδα;

Η υλική, η φθαρτή του αρχή ίσως να βρίσκεται στην υλική αρχή της αμοιβάδας υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα στον υλικό άνθρωπο που κάποια στιγμή πεθαίνει και στον πνευματικό που είναι αιώνιος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2009, 17:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι το θέμα φίλε μου snoopy, άλλο ότι η ύλη είναι παντού
η ίδια, όπου υπάρχει κι άλλο το ότι προερχόμαστε απο τις
αμοιβάδες...Είναι τουλάχιστον υποβολιμαίο...
Κι η πνευματική πλευρά του ανθρώπου, είναι τέτοια που τον διαφοροποιεί άνετα απο την αμοιβάδα και τις δήθεν εξελίξεις
της....Αλλά, εγώ,αστεία το λέω, περιμένω να δω καμιά άλλαγή,απο
ένα είδος σε άλλο και δεν βλέπω να γινεται, όχι στη γενιά μου,
αλλά εδώ και αιώνες..Κι η όποια εξέλιξη βασιζεται σε μια αρμονία
που δεν ταιριάζει με την αλυσίδα που λένε....
Υπάρχει μια έντονη τάση, να υλοποιηθούν τα πάντα και όλα, φωτιά να
γίνουν που λέμε...
Μια δίχως πνευματικότητα ζωή, που βασίζεται μόο στην ικανοποίηση των
υλικών επιθυμιών....Δίχως ουσία..Σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα
κάτι τέτοιο ζωή....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 12:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια,τι είναι αυτο που κάνει τον άνθρωπο να θέλει να κρυφτεί στον χρόνο;

Η εφορία! Την εφορία μου μέσα ... Χωρίς εμένα δεν θα είχε κάνει τίποτα / χωρίς εμένα δεν θα ήτανε μεγάλη / τα λόγια όμως και τα βήματά της ύποπτα / και μπερδεμένα έχουν ξαναγίνει πάλι - Τη βαρέθηκε η ψυχή μου τη βαρέθηκε / πόσο άδικα κι'αχάριστα μου φέρθηκε / Τη βαρέθηκε η ψυχή μου τη βαρέθηκε. Μουσική : Αντ. Βαρδής / Στίχοι : Ανδρ. Σπυρόπουλος / πρώτη εκτέλεση : ο μέγιστος Μανώλης Αγγελόπουλος ( http://www.youtube.com/watch?v=YfPVd-IsFuI )


από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9620&whichpage=11

Edited by - zip on 08/05/2009 13:13:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 13:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι μπορούμε να δούμε μέσα απο αυτή την κατάσταση, που μας οδηγεί η αναταραχή;

Το ερώτημα βασικά, δεν είναι τι μπορούμε να δούμε μέσα σ' αυτόν τον φραπέ της σημερινής μας κατάστασης, αλλά αν μπορούμε να δούμε. Και για να μπορέσουμε να δούμε, θα πρέπει να αλλάξουμε τον εαυτό μας - φιλοσοφικά, ψυχολογικά και ίσως, βιολογικά. Για το τελευταίο, το "βιολογικά" δηλ. δεν είμαι και πολύ σίγουρος, γιατί μου φαίνεται κομμάτι δύσκολο να βγάλουμε & τρίτο μάτι. Το πρώτο βήμα όμως σε αυτές τις μεταλλαγές, θα συνίσταται κυρίως στο να σκίσουμε τα πέπλα για να μπορέσουμε να δούμε τον εαυτό μας ως εκείνον τον μυστηριώδη Άλλον που κατά πάσα πιθανότητα είμαστε τώρα και μπορεί να είμαστε πάντα στο παρελθόν.

από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9620&whichpage=11, δημοσιεύθηκε στο filosofia.gr Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2009, 14:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατηγορείς [τον] συνομιλητή σου για ενδεχόμενη παράνοια, επειδή διαφωνει μαζί σου; Τέτοιος εγωισμός;

Η απάντηση στο http://www.youtube.com/watch?v=m_ZyoNlIses

από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=20&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10035

Edited by - zip on 08/05/2009 14:43:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2009, 21:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες που δεν έμπαινα και ξεθάρεψες καλέ μου zip....
Μα φίλε μου, το ξέρω ότι απλά αναπαράγεις και διακωμωδείς, κωμίζων
γλαύκας εις τας Αθήνας, αλλά η ελπίδα
παθαίνει τελευταία....Πάντα πστεύω ότι μπορεί να έχεις θέσεις κι
εσύ....
Εσύ ο ντόκτορ, ξερούλας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 10:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σκεφτειτε ΤΙ θα σας ελεγε σημερα ο χριστος ?

"Στα εκατοντάδες εκατομμύρια που τον λατρεύουν σήμερα σα Θεό, τους χριστιανούς, θα είχε να πεί (ο Ιησούς): Αυτός, ο φάγος και οινοπότης: μα εγώ δεν είμαι χριστιανός βρε σαφρακιάρηδες. Κι εσείς μοιάζεται με μένα όσο μοιάζει ο ρυπαρός ιπποπόταμος στο περήφανο άλογο με το κατάλευκο δέρμα και τα κατάμαυρα μάτια. Όλους εσας δεν ήρθα να σας σώσω. Να σας καταγγείλω ήρθα, και να σας φραγγελώσω. Το μυαλό σας, την ψευτιά σας, την αχρεία ψυχή και τις δολερές σας πράξεις. ... Γιατί όλοι σας, από τον πάπα της Ρώμης και τον πατριάρχη της πόλης, από το σοφό θεολόγο και το φοροφυγά επίτροπο της ενορίας ως τον τουρλωτό καθηγούμενο του μοναστηριού, είσαστε οι ιδιοι οι τάφοι που παράσταινα...Και διδαξατε πονηρά ότι ανέβηκα στο σταυρό να σας λυτρώσω. Όχι. Εκείνος που είναι να σωθει, που σημαίνει εκείνος που διάλεξε το δρόμο της αρετής και του δικαίου, θα τραβήξει αναπόφευγα για το δικό του λόφο και το δικό του όρος.... Τελος! Αρκετά στο όνομά Μου σταυρώσατε το ανθρώπινο γένος!" καθ. Δ. Λιαντίνης, "Έζησα έρημος & ισχυρός"

η ερώτηση έγινε από τον χρήστη makfor στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10262&whichpage=5
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2009, 12:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πιο αηδιαστικό απο όλα, γιατί στερεί τον άνθρωπο απο
την υπόσταση του μέγιστε zip, είναι να του λές τι θα έλεγε
ο Θεός, χρησιμοποιώντας τον, για να περάσεις τις θέσεις σου...
Όταν λαικίζει κανείς με πράγματα που είναι πνευματικά...
Και ήξερε,ρε μάγκα μου ο Λιαντίνης, τι είναι πνεύμα;Αυτός αυτοκτόνησε
γιατί ένοιωσε ότι το σώμα του πέθαινε...Απογοητεύτηκε απο τον
ερχομό του γήρατος, λές και περίμενε ότι θα είναι αιώνιο το
σώμα κι η υπόσταση μας η προσωτιρή....
Απο δεκάρικους χορτάσαμε φίλε...Πολύ πόπολο θεωρείς τον κόσμο...
Κι η διάκριση υπέρ κάποιων, δείχνει πόσο προοδευτικοί είναι...
Όσο για το ποιός σταυρώνει και τι στο όνομα ποιού, άστο καλύτερα...
Απέχει πολύ απο το τι συμβαίνει, η αντίληψη σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 03:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου zip

Μια επισήμανση για το θέμα αυτό, ώστε να συνεχίσει να υπάρχει και να μας ψυχαγωγεί ή και να μας εμπλουτίζει τις απόψεις μας επί των θεμάτων που αποτελούν κατά περίσταση το αντικείμενό του:

Στα περισσότερα μηνύματά σου στο παρόν θέμα, σχολιάζεις κάποιες φράσεις ή απαντάς σε ερωτήσεις που έχουν γραφτεί από άλλα μέλη των forums σε άλλα θέματα. Όταν βέβαια αποσπούμε μία φράση από το γενικότερο κείμενο στο οποίο έχει γραφτεί, από μόνη της η πράξη της απόσπασης στερεί μέρος του νοήματος της φράσης και "ανοίγει την πόρτα" για τυχόν παρερμηνείες. Όπως μια λέξη έχει κάποιο νόημα συναρτήσει των άλλων λέξεων που βρίσκονται στην ίδια φράση, το ίδιο συμβαίνει και με μια φράση. Εκεί, το νόημα αποτελεί συνάρτηση και της ίδιας της κοσμοθεωρίας που πρεσβεύει κάποιος και που είναι συχνότατα δύσκολο να περιληφθεί σε ένα μικρό κείμενο, πόσο μάλλον σε μια φράση. Τέτοιες επεμβάσεις (quote) χρειάζονται ούτως ή άλλως μεγάλη προσοχή όταν γίνονται στο ίδιο θέμα στο οποίο έχει γραφτεί μια φράση, αλλά όσον αφορά στο να ανοίγεται ένα άλλο θέμα-σταχυολόγημα φράσεων, η επικινδυνότητα για παρερμηνείες μεγαλώνει πολύ περισσότερο.

Επίσης, το να αποτελεί η συλλογή των φράσεων που έχουν γραφτεί σε άλλες συζητήσεις ένα νέο θέμα συζήτησης ή σχολιασμού από κάποιον συμμετέχοντα (όπως κάνεις εσύ στο παρόν θέμα) ενέχει πολλούς άλλους κινδύνους. Είτε εσύ μπορεί κάποια στιγμή να αποφασίσεις να γίνεις πολύ ειρωνικός και μέσα από το θέμα αυτό να ειρωνεύεσαι κάποιους ανθρώπους ή απόψεις, ή μπορεί να το κάνει κάποιος άλλος επειδή είδε ότι υπάρχει παρόμοιο θέμα. Το να μην μπορεί κανείς να κάνει τη διάκριση περί του τι αποτελεί αποδεκτό ή μη σχολιασμό, είναι κάτι το σύνηθες και είναι το ίδιο εύκολο όσο το να παραδειγματιστεί κανείς από έναν τύπο θέματος και να θεωρήσει ότι έχει το δικαίωμα να ανοίξει κάποιο με παρόμοια (εξωτερικά) μορφή, που όμως θα έχει κακοπροαίρετο στόχο.

Ούτως ή άλλως, δεν επιτρέπουμε στα forums να υπάρχουν τέτοιου είδους θέματα και πιστεύω πως από τα παραπάνω που σου έγραψα κατάλαβες τους λόγους αλλά και τις επικινδυνότητες για κάτι τέτοιο.

Το θέμα αυτό μπορεί να συνεχίσει να υφίσταται, φτάνει να αποφευχθεί αυτή η παράθεση φράσεων από συμμετέχοντες που έχουν γράψει την άποψή τους σε άλλα θέματα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 10:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok, amalia, κανένα πρόβλημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2009, 19:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr. Know
(οι απαντήσεις που ψάχνατε ... μέσα από στίχους)


Τελειώσανε τα πάντα
δεν υπάρχει ούτε δραχμή
φέρ' του έφορου την τσάντα
να χορτάσουμε ψωμί

Μην μιλάς μες στην μιζέρια
φέρει ήθους και τιμής
φέρε του ληστή τα χέρια
να ρεφάρουμε κι εμείς

Μας τυφλώσαν τα κεσάτια
αμολύσου συνεπώς
φέρε του σοφού τα μάτια
μπας και δούμε λίγο φως

Λάχανα δεν έχει ο κήπος
και πεινάει το παιδί
φέρε του χοντρού το λίπος
να το κάνουμε λαρδί

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2009, 13:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για πές μου ρε ντόκτορα zip, τι εννοεί κανείς όταν λέει
"ιατρέ θεράπευσον σεαυτόν";Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2009, 18:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα έλεγα ότι εννοεί πως το πολύ κουτσομπολιό κάνει κακό.
Κάνω λάθος?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2009, 21:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου pyramid, η έκφραση είναι απο τον Χριστό, την
είπε σε ανύποπτο χρόνο και την άφησε να την σκεφτούμε...
Ο φίλος μας,όμως, την ξέρει, την καταλαβαίνει, την εννοεί;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2009, 07:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τι εννοεί κανείς όταν λέει
"ιατρέ θεράπευσον σεαυτόν";

Γιάτρεψε τον εαυτό σου πρώτα και μετά προσπάθησε να γιατρέψεις τους άλλους...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2009, 08:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως, αγαπητέ Dying Incubus, έχω την αίσθηση, ότι αφορά
καθαρά τον ..γιατρό..Σαν να είναι θέμα πάθησης του γιατρού...
Αυτό,όμως, δείχνει μια προυπάρχουσα κατάσταση και εκεί δείχνει
μυστήριο, το κείμενο και το νόημα του...
Χρόνια ψάχνω το νόημα, στην συγκεκριμένη περίπτωση...
Είπα μήπως ο ..ντόκτορ, μου την λύσει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy