ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΚΑΤΑ ΙΗΣΟΥΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 21:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να το προσέξεις αυτό καλέ μου Άλεξ22...Όταν λέμε σε παρακολουθεί,
το εννοούμε, γίνεται η σκιά σου...
Κυριολεκτικά...Ο ίδιος, παυει να υπάρχει...Θρίλερ η υπόθεση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 21:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν 2 δρόμοι:αυτός της αγάπης και αυτός του φόβου.

Μοιάζουν κάπως άσχετα αυτά που λέω,αλλά η αγάπη εξηγεί τα πάντα.
Ή θα κάνεις κάτι απο αγάπη ή απο φόβο.Η βάση όλων είναι αυτά τα δύο.

Η άνθρωποι της εκκλησίας,πιστεύω οτι στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι άνθρωποι του φόβου.Πάνε εκεί επειδή φοβούνται την τιμωρία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 22:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωχ, φίλε Alex22, την έβαψες..Τώρα θα αρχίσει και θα λέει και για σένα,ότι δεν μπορεί να σε παρακολουθήσει...

Δέν θά χει και άδικο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 22:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ωραίο πράγμα να μπορεις να είσαι δυσνόητος, αγαπητέ alex22,
σημαίνει αντικειμενικό κεφάλι, μην το χάσεις....Δυσνόητος, σήμερα, φέρεται να είναι,όποιος δεν μιλάει μονοσήμαντα...
Το αντίθετο του λόγου, δλδ...
Κι ο άνθρωπος, της εποχής μας, επιλέγει την φαιδρότητα στις θέσεις του, γιατί νομίζει ότι πρέπει να διασκεδάζει με τα πάντα..
Ίσωμα...
Γι αυτό και δεν καταλαβαίνουν τις αντικειμενικές θέσεις και δείχνουμε δυνόητοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 22:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δέν μπορούμε όμως να αισθανθούμε την αγάπη με το πρέπει,δέν γίνεται.


Αυτό που είπες , είναι μεγάλη κουβέντα..

Μπράβο , σήμερα έδωσες ένα όμορφο ορισμό της αγάπης!!!

Μπράβο και ξανα-μπράβο!!!

Τελικά πρεπει να μπορεί κανείς και σύ μπορείς φίλε Άλεξ...

Με το πρέπει...δεν γίνεται!!!

Ας το κατανοήσουμε όλοι μας αυτό..με το πρέπει δεν γίνεται!!!

ΜΕ ΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...

Θα το λέω συνέχεια..ΜΕ ΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!

Μπράβο φίλε μου...σοφή κουβέντα!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 22:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάλά ρε φίλε Εαρινέ, τι θα γίνει με σένα;Γιατί ...ξεμοναχιάζεις
τον κόσμο;
Τι σκοπούς έχεις;Τι ψάχνεις;
"Αυτό με βάζει σε σκέψεις,οι σκεπτικιστές,δέν πρέπει να ξέρουν τί πάει να πεί αγάπη.Μάλλον αυτό είναι."
Ωχ, φίλε Alex22, την έβαψες..Τώρα θα αρχίσει και θα λέει και για σένα,ότι δεν μπορεί να σε παρακολουθήσει...
Τι θέλει;Γιατι παρακολουθεί τον κόσμο;
Αναπάντητα ερωτηματικά..Αδρεναλίνη στο φούλ...


Δεν είχα , ούτε θα έχω ποτέ την όποια αντιδικία με κανένα εδώ μέσα...και ξέρεις γιατί???

Στην ηλιθιότητα , είσαι μοναδικός..α! να λέγεται...θέλω να είμαι δίκαιος μαζί σου!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 23:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο και να προσπαθώ, δεν μπορώ να σε συναγωνιστώ αγαπητέ μου Εαρινέ....Είσαι αυτό που λεμε, ασυναγώνιστος, ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 00:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσο και να προσπαθώ, δεν μπορώ να σε συναγωνιστώ αγαπητέ μου Εαρινέ....Είσαι αυτό που λεμε, ασυναγώνιστος, ...

Δεν ξέρεις καμμιά φορά , βγαίνουν και χρήσιμα συμπεράσματα..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2009, 10:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έθεσες ένα καλό ζήτημα ως θέμα αγαπητέ Schwabe και δεν είναι σωστό να χαθεί η αξία του, λόγω ..παρασίτων...
Αυτό το ευαγγέλιο, που λες, αν είχε γραφεί,απο τον ίδιο τον Χριστό,
θα ήταν η αλήθεια, μιλώντας δογματικά, αλλά, ποιός θα μπορούσε να
την κατανοήσει, τότε;Υπήρχε το πνευματικό επίπεδο, σπο την πλειοψηφία των ανθρωπων, ώστε να εννοήσουν την αλήθεια; Ενώ, γραφόμενο απο τους συγκεκριμένους 4 ευαγγελιστές, μπόρεσε να διαβαστεί και γίνει αντιληπτό, λόγω ακριβώς
της διαφορετικής γραφής του καθενός, που πολλαπλασίασε τον αριθμό των ανθρώπων, που μπορεσαν να την καταλάβουν...
Αν υπήρχε το ευαγγέλιο του Χριστού,όμως,ακι γινότανε αποδεκτό απο την ανθρωπότητα, αντιληπτικά μιλώντας, θα είχε διαμορφωθεί μια άλλη
θρησκεία, ποιό ιδανική, αλλά, ο χριστιανισμός είναι η θρησκεία του
ανθρώπου, όχι του Θεού...Απευθύνεται σε ανθρώπους, με τρόπο ανάλογο,
ώστε να τον κατανοήσουν...Γιατί, απέχουμε απο την ορθή αντίληψη και δεν την κατονομάζω...
Είναι μεγάλο θέμα το ευαγγελιο του Χριστού, που αναφέρεις...Βλέπεις,
σύμφωνα με την Αποκάλυψη, θα έρθει νέο ευαγγέλιο, που θα μάθει σε όλους τους ανθρώπους την αλήθεια και είναι αυτό που λές...Το λέει στο κατά Ιωάννην, ότι "άλλος θα έρθει και θα διδάξει όσα σας λέω, αυτον τον Παράκλητο",οπως ονομάζει ο Χριστός," θα τον ακουσετε"......
Πιστεύω, πρέπει να ειναι ανάλογο και το πνευματικό επίπεδο του ανθρώπου, ώστε να εννοήσει και συννήσει την αλήθεια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 09:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Απευθύνεται σε ανθρώπους, με τρόπο ανάλογο,


Όντως απευθύνεται σε ανθρώπους με τρόπο ανάλογο να κατανοήσουν , στην κοινή γνώμη , στο 98%...δηλαδή στους παλιο-ημερολογίτες!

Στους 500.000 ...κάθε λιμάνι και καημός που λέει και το τραγουδάκι!!


Κάθε Ελληνικό σπίτι , έχει και ένα παλιο-ημερολογίτη...με τα κομποσχοίνια και την καθημερινή νηστεία...και μια κουβέντα μόνιμα να βγαίνει απο το στόμα τους , σε ότι βλέπουν γύρω τους οι άλλοι να κάνουν..."αμαρτία"!

Χαιρετίζω την κοινή γνώμη...τους ορίτζιναλ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 10:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έθεσες ένα καλό ζήτημα ως θέμα αγαπητέ Schwabe και δεν είναι σωστό να χαθεί η αξία του, λόγω ..παρασίτων...
Αυτό το ευαγγέλιο, που λες, αν είχε γραφεί,απο τον ίδιο τον Χριστό,
θα ήταν η αλήθεια, μιλώντας δογματικά, αλλά, ποιός θα μπορούσε να
την κατανοήσει, τότε;Υπήρχε το πνευματικό επίπεδο, σπο την πλειοψηφία των ανθρωπων, ώστε να εννοήσουν την αλήθεια; Ενώ, γραφόμενο απο τους συγκεκριμένους 4 ευαγγελιστές, μπόρεσε να διαβαστεί και γίνει αντιληπτό


Περί αυτού πρόκειται...απλά πράματα!

Και όταν μάλιστα , η κοινή γνώμη ομιλεί..οι ορίτζιναλ..τέλος!


98%... Είναι αυτό...με κομποσχοίνι στο χέρι!


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 11:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έθεσες ένα καλό ζήτημα ως θέμα αγαπητέ Schwabe και δεν είναι σωστό να χαθεί η αξία του, λόγω ..παρασίτων...
Αυτό το ευαγγέλιο, που λες, αν είχε γραφεί,απο τον ίδιο τον Χριστό,
θα ήταν η αλήθεια, μιλώντας δογματικά, αλλά, ποιός θα μπορούσε να
την κατανοήσει, τότε;

Υπήρχε το πνευματικό επίπεδο, σπο την πλειοψηφία των ανθρωπων, ώστε να εννοήσουν την αλήθεια;


Em! κι'αυτός δεν τό'ξερε ότι θα ερχόταν σε λάθος στιγμή???

Ολόκληρη διαδρομή έκανε να έρθει...δεν ρωτούσε και για το πνευματικό τους επίπεδο??

Τόσος κόπος τσάμπα??

Βαριά η αλήθεια ... δυσνόητη..άντε να την εννοήσεις..!


Ανέλαβαν τέσσερις για να μεταφράσουν τα λόγια του κυρίου..κι'ο παππάς πέντε...!

Παλιοζωή...καθυστερημένοι άνθρωποι!

Ευτυχώς όμως , υπάρχει η ορίτζιναλ κερκίδα..η κοινή γνώμη!

Σώνει και καλά να μας σώσει...ρε δεν θέλουμε..όχι , αυτοί θα μας σώσουν..σώνει και καλά!

Σώνει και καλά να αφυπνισθούμε..ρε δεν θέλουμε , άστε μας να κοιμηθούμε λίγο παραπάνω..όχι, ξυπνάτε..

Και να θέλουμε να ησυχάσουμε αγαπητοί μου , δυστυχώς δεν μπορούμε...δυστυχώς , θα πρέπει να σωθούμε..98% είναι αυτό και ορίτζιναλ..θύρα???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 13:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λερώνεις τα παντα με τις κμπλεξάρες σου...Ιός της γρίπης
την είδες, ή ο μαιντανος; Με το ζόρι, νούμερο;
Άσε να μιλήσει και κανένας άνθρωπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 13:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
98%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%........

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 13:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως ποτε οι διαχειριστές του φόρουμ θα δειχνουν τέτοια ανοχή στα
..σάπια;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 13:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1000%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%^^^^^^^^^^^^^

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2009, 10:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ενοχλείσαι απο τα .....παράσιτα στην επικοινωνία, αγαπητέ Schwabe....
Εσύ, πως βλέπεις ένα κατά Ιησού ευαγγέλιο, σαν νοημα, ουσία και περιεχόμενο;
Αν άγγιζε τους ανθρώπους με τη λαλιά Του,αν έφερνε λύτρωση σε ψυχές και σώματα, τι ευαγγέλιο φαντάζεσαι θα ήταν;
Και πρόσεξε, μιλάμε για τον Ιησού, όχι πως τον απέδωσαν....
Σύ είπας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2009, 11:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παράσιτον..παρασιτολογεί
και ποτέ δεν ομιλεί
Δεν αντέχει να μιλά
Γιατι έχει ποσοστά

98%%%% over..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2009, 15:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Δεν τον βγάζει επιτέλους κάποιος απο την πρίζα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manager
Νέο Μέλος

Luxembourg
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 11:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manager  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω και εγώ να βάλω ένα πετραδάκι στην συζήτηση μας, και να σας προλάβω δεν έχω σκοπό να διαπληκτιστώ με κανέναν, απλά καταθέτω την άποψη μου.
Υπάρχουν τριών ειδών εξουσίες.
Η πολιτική
Η θρησκευτική
Και η Αθλητική.
Όλες οι παραπάνω είναι οργανωμένες με παρόμοιο τρόπο, και εξηγώ.
Όλες διαθέτουν πρωθυπουργό, υπουργούς βουλευτές, ψηφοφόρους.
Πολιτική : Πρωθυπουργός, Υπουργοί, Βουλευτές, ψηφοφόροι.
Θρησκεία: Αρχιεπίσκοπος (Πρωθυπουργός), Υπουργός (Μητροπολίτης), Βουλευτές ( Ιερείς), Λαός (ψηφοφόροι{να θυμίσω το άξιος, άξιος})
Αθλητισμός : Πρόεδρος (Πρωθυπουργός), Υπουργός (Παράγοντας ομάδος), Βουλευτές (ποδοσφαιριστές) Λαός (φίλαθλοι)
Διαλέξτε λοιπόν ποια μορφή μαντριού σας κάνει!!
Επίσης θα ήθελε να τονίσω ότι ,όταν αναφέρομαι στον Λαό ,δεν υπάρχει σχέση με το γνωστό κόμμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 15:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θέλω και εγώ να βάλω ένα πετραδάκι στην συζήτηση μας, και να σας προλάβω δεν έχω σκοπό να διαπληκτιστώ με κανέναν, απλά καταθέτω την άποψη μου.
Υπάρχουν τριών ειδών εξουσίες.
Η πολιτική
Η θρησκευτική
Και η Αθλητική.
Όλες οι παραπάνω είναι οργανωμένες με παρόμοιο τρόπο, και εξηγώ.
Όλες διαθέτουν πρωθυπουργό, υπουργούς βουλευτές, ψηφοφόρους.
Πολιτική : Πρωθυπουργός, Υπουργοί, Βουλευτές, ψηφοφόροι.
Θρησκεία: Αρχιεπίσκοπος (Πρωθυπουργός), Υπουργός (Μητροπολίτης), Βουλευτές ( Ιερείς), Λαός (ψηφοφόροι{να θυμίσω το άξιος, άξιος})
Αθλητισμός : Πρόεδρος (Πρωθυπουργός), Υπουργός (Παράγοντας ομάδος), Βουλευτές (ποδοσφαιριστές) Λαός (φίλαθλοι)
Διαλέξτε λοιπόν ποια μορφή μαντριού σας κάνει!!
Επίσης θα ήθελε να τονίσω ότι ,όταν αναφέρομαι στον Λαό ,δεν υπάρχει σχέση με το γνωστό κόμμα.


Των οποίων άρχει η θεμελιώδης και εξ'αυτής ορίζονται όλα τα υπόλοιπα που ανέφερες φίλε manager...

Αυτή του υποσυνειδήτου!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 08:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θέλω και εγώ να βάλω ένα πετραδάκι στην συζήτηση μας, και να σας προλάβω δεν έχω σκοπό να διαπληκτιστώ με κανέναν, απλά καταθέτω την άποψη μου.
Υπάρχουν τριών ειδών εξουσίες.
Η πολιτική
Η θρησκευτική
Και η Αθλητική.
Όλες οι παραπάνω είναι οργανωμένες με παρόμοιο τρόπο, και εξηγώ.
Όλες διαθέτουν πρωθυπουργό, υπουργούς βουλευτές, ψηφοφόρους.
Πολιτική : Πρωθυπουργός, Υπουργοί, Βουλευτές, ψηφοφόροι.
Θρησκεία: Αρχιεπίσκοπος (Πρωθυπουργός), Υπουργός (Μητροπολίτης), Βουλευτές ( Ιερείς), Λαός (ψηφοφόροι{να θυμίσω το άξιος, άξιος})
Αθλητισμός : Πρόεδρος (Πρωθυπουργός), Υπουργός (Παράγοντας ομάδος), Βουλευτές (ποδοσφαιριστές) Λαός (φίλαθλοι)
Διαλέξτε λοιπόν ποια μορφή μαντριού σας κάνει!!

Κατ΄ αρχήν ..καλώς ήλθες !
Θεωρώ όμως ότι η "ομογενοποίηση" των εξουσιών που αναφέρεις είναι άστοχη . Στη μία από τις τρεις ο λαός δεν έχει κανένα λόγο ούτε στην λειτουργία της , ούτε πολύ περισσότερο στην εκλογή "πρωθυπουργού" , "υπουργών" κ.λ.π. Μάντεψε ποια.
Στις άλλες δύο περιπτώσεις ο λαός (η συντριπτική πλειοψηφία του τουλάχιστον) ΘΕΛΕΙ και έχει αυτές τις μορφές εξουσίας τις οποίες αλλάζει στο κάτω - κάτω . Άν και δεν θεωρώ εξουσία την διοίκηση ....μιάς ποδοσφαιρικής ομάδας. Αλλοίμονο....
Υπάρχουν όμως και άλλες μορφές εξουσίας . Π.χ. η εξουσία του τύπου και των ΜΜΕ . Αυτή και άν είναι εξουσία..! Μπορεί να καθοδηγήσει άνετα....και αυτούς που δεν θέλουν εξουσία !!! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 19:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]

Π.χ. η εξουσία του τύπου και των ΜΜΕ . Αυτή και άν είναι εξουσία..! Μπορεί να καθοδηγήσει άνετα....και αυτούς που δεν θέλουν εξουσία !!!


Πόση αλήθεια κρύβεται φίλε μου σ'αυτό που κατάθεσες...πάρα πολύ..ίσως η μεγαλύτερη αλήθεια στην σημερινή εποχή...όπου τα ΜΜΕ..αποτελούν τον Δούρειο ίππο προκειμένου μηχανισμοί καθυπόταξης και χειραγώγησης χρησιμοποιούν εντέχνως για να μας "καθοδηγήσουν"...και να μας χρησιμοποιήσουν , προς ικανοποίηση των επιθυμιών κάποιων κέντρικών εξουσιών!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 00:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
manager
Θρησκεία: Αρχιεπίσκοπος (Πρωθυπουργός), Υπουργός (Μητροπολίτης), Βουλευτές ( Ιερείς), Λαός (ψηφοφόροι{να θυμίσω το άξιος, άξιος})

Φίλε manager καλώς ήλθες στην παρέα μας και καλή παραμονή . Στο σημείο αυτό φίλε μου θα μου επιτρέψης να σε διορθώσω , γιατί στην περίπτωση της θρησκείας , στην Ελλάδα τουλάχιστον , ο λαός δεν είναι ψηφοφόροι που συμμετέχουν στην εκλογή του κάθε αρχιερέα , αλλά ένα κοπάδι που επευφημεί αυτόν που αποφάσισε μια κλειστή κάστα αρχιερέων ερήμην των πιστών , με συμφωνίες κάτω από το τραπέζι , και ενίοτε πάνω στο....κρεβάτι .
Μόνο στην Κύπρο αν δεν κάνω λάθος , ο αρχιεπίσκοπος εκλέγεται από τον λαό .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 14:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


με συμφωνίες κάτω από το τραπέζι , και ενίοτε πάνω στο....κρεβάτι .

*


Πάνω στο κρεβάτι???
Και πώς γίνεται αυτό...?

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 14:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Πάνω στο κρεβάτι???
Και πώς γίνεται αυτό...?

Κάτω στην υπογραφή μου έχει και ένα λινκ, για ρίξε μια ματιά, λες να εννοεί αυτό.....?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 14:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός
Πάνω στο κρεβάτι???
Και πώς γίνεται αυτό...?

Κάτω στην υπογραφή μου έχει και ένα λινκ, για ρίξε μια ματιά, λες να εννοεί αυτό.....?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



Τι θα δώ...εκείίί...???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 17:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρέπει να εκφράζει κάποιον η υπογραφή του, αγαπητή μου ar_ia...
Γιατί αλλοιώς, μόνο απο διάθεση κουτσομπολιού,μπορει να σταθεί, μια τέτοια ανάρτηση...
Και τέτοιο κουτσομπολιό,δεν είναι και πολύ έξυπνο...Νομίζω....
Εκτός αν είναι μόδα..Πρέπει μια κοπέλα, να είναι μέσα στα πράγματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 22:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρέπει να εκφράζει κάποιον η υπογραφή του, αγαπητή μου ar_ia...
Γιατί αλλοιώς, μόνο απο διάθεση κουτσομπολιού,μπορει να σταθεί, μια τέτοια ανάρτηση...
Και τέτοιο κουτσομπολιό,δεν είναι και πολύ έξυπνο...Νομίζω....
Εκτός αν είναι μόδα..Πρέπει μια κοπέλα, να είναι μέσα στα πράγματα...

Βαγγέλη , έχω την αίσθηση , ότι η συγκεκριμένη ανάρτηση δεν αποτελεί κουτσομπολιό αλλα θλιβερό γεγονός...και αυτό αποδεικνύει ότι οι θρησκείες δεν μπορούν να μεταβάλλουν την εσωτερική ψυχολογική κατάσταση του ανθρώπου , παρά να δώσουν κάποιες κατευθυντήριες γραμμές ...προκειμένου κάποιος να εμφανίζεται ως καλός , κάνοντας ότι προστάζει αυτός ο κώδικας και μάλιστα δεν είναι τυχαίο ...το γεγονός ότι επικρέμαται η τιμωρία και η "ποινή" εφ'οσον δεν ακολουθηθεί η εν λόγω προσταγή...εσύ τι λές φίλε μου???


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 15:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Αυτό το ευαγγέλιο, που λες, αν είχε γραφεί,απο τον ίδιο τον Χριστό, θα ήταν η αλήθεια, μιλώντας δογματικά, αλλά, ποιός θα μπορούσε να την κατανοήσει, τότε;»

Η αλήθεια, μπορεί πάντοτε να γίνει κατανοητή με λίγα λόγια. Όπου χρειάζονται πολλά λόγια, πολλές (βολικές..) αλληγορίες και άλλα παιχνίδια του Λόγου, τότε η αλήθεια κατοικεί αλλού.

trexagireve:
«Υπήρχε το πνευματικό επίπεδο, σπο την πλειοψηφία των ανθρωπων, ώστε να εννοήσουν την αλήθεια;»

Υπάρχει κάτι πνευματικό σήμερα, και δεν υπήρχε τότε? Δεν νομίζω.

trexagireve:
«Ενώ, γραφόμενο απο τους συγκεκριμένους 4 ευαγγελιστές, μπόρεσε να διαβαστεί και γίνει αντιληπτό..»

Πρώτον δεν είναι αλήθεια (ιστορική) ότι υπήρξαν 4 ευαγγελιστές, αλλά ότι η δογματική κατεύθυνση που επικράτησε (γνωρίζουμε πως..) ΕΠΕΛΕΞΕ ανάμεσα απο πολλά ευαγγέλια ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ 4.

Το ότι βέβαια π.χ. ο Παύλος και ο Λουκάς δεν είδαν ούτε την σκιά του Χριστού, αλλά κατα τα άλλα.....φρόντισαν να γίνει «αντιληπτός ο Λόγος του», ξεφεύγει κάθε ιστορικής και ουσιαστικής αξίας.

trexagireve:
«Είναι μεγάλο θέμα το ευαγγελιο του Χριστού, που αναφέρεις.»

Ναι, και κατα την γνώμη μου δεν θα βόλευε σε πολλά σημερινά δόγματα...

trexagireve:
«Βλέπεις, σύμφωνα με την Αποκάλυψη, θα έρθει νέο ευαγγέλιο, που θα μάθει σε όλους τους ανθρώπους την αλήθεια και είναι αυτό που λές..»

Η (δήθεν) Αποκάλυψη του Ιωάννη, είναι ένα ακόμα έωλο βήμα στην μετα-Κωνσταντίνεια Χριστολογία. Δεν βοηθάει σε τίποτα και σε καμία αλήθεια, αλλά απλά μοιράζει κατα αόριστο τρόπο ευρύτερα την εσχατολογική προσμονή.

Σωστά δεν την δέχονταν για αιώνες ακόμα και η σημερινή εκκλησία, ωστόσο μετά άλλαξαν (για μια ακόμη φορά) οι ανάγκες και οι διάφορες φωνές..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy