ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Συναισθήματα Θαυμάτων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2010, 18:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως,αγαπητή μου Nemesi, τα λάθη επαναλαμβάνονται...Ξέρεις
γιατί;Γιατί κανεις μας δεν θέλει να παραδεχτεί, ότι μας αρέσει να είμαστε παιδιά...Ότι δεν θέλουμε ευθύνη...Προτιμούμε να ειμαστε ανεύθυνοι...Αυτό είναι αρνητικό σημάδι..Δειχνει ότι δε καταλάβαμε
τι γίνεται...Και έρχονται μετά άλλοι τρόποι για να μαθουμε και μαθαίνουμε...
Και δεν είναι παράξενο...Το παλιό θέλει να μείνει και το νέο θέλει να πάρει την σειρά του...Ποιός ομως, πιστεύει ,σήμερα, σε θαύματα;
Όχι ότι δεν υπάρχουν, αλλά, ο κόσμος δεν τα πιστεύει, γιατί νομίζει ότι πετυχαινει ότι θέλει με άλλο τρόπο....Δεν περιμένουμε και δεν ελπίζουμε τιποτε....Γι αυτο και δεν πιστεύουμε στα θαύματα...
Αλλά,υπάρχει η αίσθηση, ότι κάτι γίνεται..Δεν το ελέγχουμε και μας
πειράζει....
Κι όμως, ειναι δικό μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2010, 14:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=TM2eBfVuhG0
Παιδιά καλέ μου trexagireve, γι' αυτό κάνουν λάθη και όχι γιατί δεν θέλουν να... μεγαλώσουν
Την καλησπέρα μου σε όλους


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2010, 21:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σε δυσαρεστήσω, κάπως αγαπητη μου Nemesi, καθώς, μιλώ για κείνα
τα παιδιά, που μένουν κοντά στο ύψος, που δειχνουν αφύσικα,οπως ενώ μεγαλώνουν, παραμένουν παιδιά....Όχι αθώα, παιδιά,αλλά παιδιά στον
τρόπο που αντιδρούν...Όταν δεν σκέφτονται, το κακό που κάνουν...
Όταν ζεις σε ένα ντελικάτο κόσμο πορσελάνινο, να σου πω, πρέπει να μην σπάς τα ...βάζα τακτικά...
Πρέπει να γινεις αέρινος, να περνάς σαν αέρας, οχι σαν ταύρος εν υαλοπωλείο...Πρέπει να γινουμε αυτό που ειμαστε..Εκεί το παιδί, έχει προβάδισμα,καθώς απο κει έρχεται, αλλά, πρέπει να μπορεί να γυρίσει πίσω...Να βρίσκει τον δρόμο...
Μην ξεχνάμε,οτι κατα τον Νοβάλις, "που πάμε αλήθεια; πάντα σπίτι.."
Μήπως, δεν έχουμε απομακρυνθεί όσο νομίζουμε;μήπως είμαστε εκεί, απο όπου ξεκινήσαμε και νομίζουμε ότι έχουμε φύγει;
Αλλάζει πολύ το πως έχουν τα πράγματα, αν ακόμη είμαστε εκεί που ξεκινήσαμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2010, 09:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα σε δυσαρεστήσω, κάπως αγαπητη μου Nemesi, καθώς, μιλώ για κείνα
τα παιδιά, που μένουν κοντά στο ύψος, που δειχνουν αφύσικα,οπως ενώ μεγαλώνουν, παραμένουν παιδιά....Όχι αθώα, παιδιά,αλλά παιδιά στον
τρόπο που αντιδρούν...Όταν δεν σκέφτονται, το κακό που κάνουν...
Όταν ζεις σε ένα ντελικάτο κόσμο πορσελάνινο, να σου πω, πρέπει να μην σπάς τα ...βάζα τακτικά...
Πρέπει να γινεις αέρινος, να περνάς σαν αέρας, οχι σαν ταύρος εν υαλοπωλείο...Πρέπει να γινουμε αυτό που ειμαστε..Εκεί το παιδί, έχει προβάδισμα,καθώς απο κει έρχεται, αλλά, πρέπει να μπορεί να γυρίσει πίσω...Να βρίσκει τον δρόμο...
Μην ξεχνάμε,οτι κατα τον Νοβάλις, "που πάμε αλήθεια; πάντα σπίτι.."
Μήπως, δεν έχουμε απομακρυνθεί όσο νομίζουμε;μήπως είμαστε εκεί, απο όπου ξεκινήσαμε και νομίζουμε ότι έχουμε φύγει;
Αλλάζει πολύ το πως έχουν τα πράγματα, αν ακόμη είμαστε εκεί που ξεκινήσαμε...


Καλημέρα καλέ μου trexagireve, μην ανησυχείς κουβέντα κάνουμε και πάντα έχω να πάρω κάτι από το σκεπτικό σου, άρα δεν με δυσαρεστείς. Εγώ πιστεύω ότι αυτό που ψάχνουμε είναι μέσα μας καλέ μου trexagireve, δεν ξέρω να σου πω αν έχουμε απομακρυνθεί από αυτό που ψάχνουμε, πάντως πιστεύω ότι για τον καθένα είναι διαφορετικό αυτό.
Πάντως πως θα γίνουμε καλέ μου trexagireve αυτό που ... "είμαστε" (όπως λες ότι πρέπει) όταν καλά καλά δεν ξέρουμε τι "είμαστε"? Αφού αυτό ψάχνουμε αν θέλεις? Ολοι έχουμε ξεκινήσει από το ίδιο σημείο άραγε?


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2010, 10:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και αυτότητα έχουμε όλοι κοινό σημείο προέλευσης.
Η διαφοροποίηση, είναι χρήσιμη μέθοδος & διαδικασία που δείχνει τα σημεία , όπου πρέπει να υπάρξει προσέγγιση & συνεργασία.
Δεν ψάχνουμε όμως όλοι .
Αν ψάχναμε , θα βρίσκαμε τι είναι αυτό που μας διχάζει και αυτό που μας ενώνει .

Η προσωπικότητά που διαμόρφωσες μπορεί να διανοηθεί ,τι είναι που διχάζει τον άνθρωπο από τον άνθρωπο ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2010, 13:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχουμε διακιολογία, που δεν επεξεργαζόμαστε τις πληροφορίες, τη γνώση, αν θές, που έχουμε, αγαπητή Nemesi...Ξέρουμε πολύ καλά ι συμβάινει γύρω μας....Δεν δικαιούμαστε να πεθαίνουν άνθρωποι, παιδιά, όταν ξερουμε, εδώ και πολλά χρόνια, τι φταίει...
Γιατί αυτό σημαίνει ότι δεν το κάνουμε, δεν βελτιώνουμε ότι μπορούμε...Συνειδητά..Έχουμε φτάσει λέει στον Άρη....Κοντά στους συνανθρώπους μας, γιατι δεν φτάσαμε ακόμη; Πόσο πιο κοντά είναι ο Άρης;
Φίλε alfa-omega, ότι και να καταλάβει ο καθείς εξ ημών, πρέπει να γίνει και ολική αντίληψη,να γινει πανανθρώπινο αίτημα, του τι είναι να γινει για να παμε μπροστα, για να προχωρήσει ο άνθρωπος...
Εφόσον δε γίνεται, υπαρχουν δυνάμεις που εργάζονται εναντίον αυτής της φυσικής ροής...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2010, 15:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν έχουμε διακιολογία, που δεν επεξεργαζόμαστε τις πληροφορίες, τη γνώση, αν θές, που έχουμε, αγαπητή Nemesi...Ξέρουμε πολύ καλά ι συμβάινει γύρω μας....Δεν δικαιούμαστε να πεθαίνουν άνθρωποι, παιδιά, όταν ξερουμε, εδώ και πολλά χρόνια, τι φταίει...
Γιατί αυτό σημαίνει ότι δεν το κάνουμε, δεν βελτιώνουμε ότι μπορούμε...Συνειδητά..Έχουμε φτάσει λέει στον Άρη....Κοντά στους συνανθρώπους μας, γιατι δεν φτάσαμε ακόμη; Πόσο πιο κοντά είναι ο Άρης;
Φίλε alfa-omega, ότι και να καταλάβει ο καθείς εξ ημών, πρέπει να γίνει και ολική αντίληψη,να γινει πανανθρώπινο αίτημα, του τι είναι να γινει για να παμε μπροστα, για να προχωρήσει ο άνθρωπος...
Εφόσον δε γίνεται, υπαρχουν δυνάμεις που εργάζονται εναντίον αυτής της φυσικής ροής...


Να σου απαντήσω καλέ μου trexagireve γιατί δεν φτάσαμε κοντά στους συνανθρώπους μας. Γιατί δεν κοιτάμε αυτούς παρά μόνο τον εαυτό μας. Γιατί ο καθένας ξεχωριστά δεν κάνει κάτι για τους άλλους, ούτε καν για τον τόπο του, για την πόλη του, για το περιβάλλον του, ούτε καν για την οικογένειά του.
Γιατί απλά είμαστε πολύ μα πάρα πολύ, αφάνταστα εγωιστές καλέ μου trexagireve και κοιτάμε μόνο τον εαυτούλη μας και τα δικά του μικρά εγωιστικά θέλω.
Πιστεύεις ότι αυτό μπορεί να αλλάξει, αν δεν αλλάξει πρώτα ο καθένας μόνος του, καλέ μου trexagireve? Δεν γίνεται πάντα να ζητάμε από τους άλλους να αλλάξουν και εμείς να παραμένουμε στις δικές μας αντιλήψεις, γιατί τάχα αυτές είναι οι σωστές. Μα φυσικά για τον καθένα μας, οι δικές του είναι οι πιο σωστές, πάντα
Θα ήθελα πολύ να μπορούσα να σου πω ότι αύριο όλοι οι άνθρωποι δεν θα είναι εγωιστές και θα κοιτάνε λιγουλάκι έστω και το διπλανό τους, αλλά δεν μπορώ να στο πω, δυστυχώς.
Καλό απόγευμα σε όλους.


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2010, 22:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα το αστείο, είναι, αγαπητή μου Nemesi, ότι 1)δεν κοιτάμε ουσιαστικά, τον εαυτό μας,αλλά ότι μας μάθανε, μόνο το χρεωνόμαστε,
2)γιατί, μόνος του ο καθείς, δεν μπορεί να παίρνει πρωτοβουλίες, γι αυτό υπάρχουν τα αρμόδια όργανα ή θα έπρεπε να υπάρχουν...
μας μάθανε να ψάχνουμε τον εαυτό μας, σε άλλα πρότυπα και μοτιβα, που δεν φτάνουμε και τοτε γινόμαστε κομπλεξικοί...Ντρεπόμαστε για μας, όταν όλοι, ειμαστε σαν..εμάς, είμαστε εμείς...
Πολεμάμε κάποιο φανταστικό αντίπαλο, που μας κρατάει μέσα στον εαυτό μας και πολεμάμε απο πολεμίστρες επικοινωνίας...Ότι χειρότερο, όταν αυτό είναι δώρο και ικανότητα, όχι όπλο...
Για να αλλάξει ο άνθρωπος,πρέπει να μην έχει τους λόγους που τνο κρατάνε εκεί, στην θέση του σκλάβου σε ένα απροσωπο, ..ιδιωτικό οργανισμό,οπου δεν ξέρεις ποιος κυβερνάει ποιόν και όλους...
Αυτόι μας θέλουν έτσι και μας κρατανε έτσι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2010, 06:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Nemesi
Να σου απαντήσω καλέ μου trexagireve γιατί δεν φτάσαμε κοντά στους συνανθρώπους μας. Γιατί δεν κοιτάμε αυτούς παρά μόνο τον εαυτό μας. Γιατί ο καθένας ξεχωριστά δεν κάνει κάτι για τους άλλους, ούτε καν για τον τόπο του, για την πόλη του, για το περιβάλλον του, ούτε καν για την οικογένειά του.
Γιατί απλά είμαστε πολύ μα πάρα πολύ, αφάνταστα εγωιστές καλέ μου trexagireve και κοιτάμε μόνο τον εαυτούλη μας και τα δικά του μικρά εγωιστικά θέλω.
Πιστεύεις ότι αυτό μπορεί να αλλάξει, αν δεν αλλάξει πρώτα ο καθένας μόνος του, καλέ μου trexagireve? Δεν γίνεται πάντα να ζητάμε από τους άλλους να αλλάξουν και εμείς να παραμένουμε στις δικές μας αντιλήψεις, γιατί τάχα αυτές είναι οι σωστές. Μα φυσικά για τον καθένα μας, οι δικές του είναι οι πιο σωστές, πάντα
Θα ήθελα πολύ να μπορούσα να σου πω ότι αύριο όλοι οι άνθρωποι δεν θα είναι εγωιστές και θα κοιτάνε λιγουλάκι έστω και το διπλανό τους, αλλά δεν μπορώ να στο πω, δυστυχώς.
Καλό απόγευμα σε όλους.



Δηλαδή από μόνος του με ποιον τρόπο θα αλλάξει ?
Εννοείς ο καθένας να αλλάξει με τον δικό του τον τρόπο και ότι αυτός ο τρόπος από άτομο σε άτομο διαφοροποιείται ?
Να γίνει ένα θαύμα για τον κάθε άνθρωπο ?
Να γίνει ένα και μοναδικό θαύμα και να βρούνε όλοι οι άνθρωποι , αυτό που έχουνε μέσα τους ?
Εννοείς κάτι άλλο ?
Δεν σε καταλαβαίνω ?
Πως θα μπορούσες εσύ μόνη σου να αλλάξεις το έχεις σκεφτεί και αν ναι, θα μπορούσες να δημοσιεύσεις την σκέψη σου ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2010, 07:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε alfa-omega, ότι και να καταλάβει ο καθείς εξ ημών, πρέπει να γίνει και ολική αντίληψη,να γινει πανανθρώπινο αίτημα, του τι είναι να γινει για να παμε μπροστα, για να προχωρήσει ο άνθρωπος...
Εφόσον δε γίνεται, υπαρχουν δυνάμεις που εργάζονται εναντίον αυτής της φυσικής ροής...



Ευάγγελε αν είχες γεννηθεί στην παράταξη αυτών των ανθρώπων που μας θέλουνε μη σκεπτόμενα όντα , και εσύ το ίδιο θα έπραττες ,όπως αυτοί ,θα ήσουνα ένας από αυτούς .
Δεν φταίνε αυτοί .
Πέρα από το καλό και το κακό πρέπει να αναζητηθεί η αιτία αυτής της εξέλιξης της Ανθρωπότητας.
Στο θέμα με στόχο την ενημέρωση του μέσου πολίτη για το παιχνίδι του υιού της γρίπης προσέφερες εξαιρετική εργασία .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2010, 09:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα το αστείο, είναι, αγαπητή μου Nemesi, ότι 1)δεν κοιτάμε ουσιαστικά, τον εαυτό μας,αλλά ότι μας μάθανε, μόνο το χρεωνόμαστε,
2)γιατί, μόνος του ο καθείς, δεν μπορεί να παίρνει πρωτοβουλίες, γι αυτό υπάρχουν τα αρμόδια όργανα ή θα έπρεπε να υπάρχουν...
μας μάθανε να ψάχνουμε τον εαυτό μας, σε άλλα πρότυπα και μοτιβα, που δεν φτάνουμε και τοτε γινόμαστε κομπλεξικοί...Ντρεπόμαστε για μας, όταν όλοι, ειμαστε σαν..εμάς, είμαστε εμείς...
Πολεμάμε κάποιο φανταστικό αντίπαλο, που μας κρατάει μέσα στον εαυτό μας και πολεμάμε απο πολεμίστρες επικοινωνίας...Ότι χειρότερο, όταν αυτό είναι δώρο και ικανότητα, όχι όπλο...
Για να αλλάξει ο άνθρωπος,πρέπει να μην έχει τους λόγους που τνο κρατάνε εκεί, στην θέση του σκλάβου σε ένα απροσωπο, ..ιδιωτικό οργανισμό,οπου δεν ξέρεις ποιος κυβερνάει ποιόν και όλους...
Αυτόι μας θέλουν έτσι και μας κρατανε έτσι..


Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι δεν είμαστε εγωιστές επειδή έτσι μας έμαθαν? Δηλαδή πάλι σε άλλους θα ρίξουμε τα λάθη και όχι σε μας τους ίδιους που δεν λέμε να εξελιχθούμε? Πάλι τα ρίχνουμε σε σκοτεινές δυνάμεις, σε απρόσωπους οργανισμούς, σε διεθνή συνομοσίες κλπ. κλπ.?
Ακόμα και έτσι να είναι, εμείς τι κάνουμε για να το αλλάξουμε αυτό?
Εγώ πιστεύω ότι κανένας δεν μπορεί να αλλάξει ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ, είτε μόνος του, είτε με βοήθεια. Δεν καταλαβαίνω ποια είναι τα αρμόδια όργανα που εννοείς, όμως εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι πρώτα πρέπει να αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι για να βοηθήσουμε και άλλους να αλλάξουν (αν φυσικά το θέλουν οι ίδιοι).
Και για να απαντήσω και στον καλό μου φίλο alfa-omega, προσπαθώ να αλλάξω κάθε μέρα, προσπαθώ να αποβάλω αυτά που θεωρώ ελατώματα (π.χ. εγωισμό, ζήλεια, κακία κλπ.), προσπαθώ να με κάνω να σκέφτομαι θετικά πάντα και καλά για όλο τον κόσμο. Προσπαθώ τέλος πάντων να γίνω καλός άνθρωπος, έτσι όπως το εννοώ εγώ καλέ μου alfa-omega, όπως το νιώθω μέσα μου.
Την καλημέρα μου και σε όλους


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2010, 10:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπίζω να μην το δεις εγωιστικά,αγαπητέ μου φίλε alfa-omega, αλλά
απελθέτω απ εμού το ποτηριον τούτο....Έχω αλλεργία σε τέτοιες καταστάσεις...Πάντα, τις απομυθοποιώ, για να μην βλέπουν φαντάσματα οι άλλοι....
Δεν διανοούμαι, ηγεσία ανθρώπου σε άλλο άνθρωπο....Συμβουλή, κουβέντα ναι, αλλά όχι καθοδήγηση...Κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός,δεν επαναλαμβανεται...Δεν μπαίνει σε καλούπια, δεν αντιπροσωπεύεται, παρά μόνο απο τον εαυτο του...
Πως να τον μαζικοποιήσεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2010, 19:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ελπίζω να μην το δεις εγωιστικά,αγαπητέ μου φίλε alfa-omega, αλλά
απελθέτω απ εμού το ποτηριον τούτο....Έχω αλλεργία σε τέτοιες καταστάσεις...Πάντα, τις απομυθοποιώ, για να μην βλέπουν φαντάσματα οι άλλοι....
Δεν διανοούμαι, ηγεσία ανθρώπου σε άλλο άνθρωπο....Συμβουλή, κουβέντα ναι, αλλά όχι καθοδήγηση...Κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός,δεν επαναλαμβανεται...Δεν μπαίνει σε καλούπια, δεν αντιπροσωπεύεται, παρά μόνο απο τον εαυτο του...
Πως να τον μαζικοποιήσεις;


Σκέψου όμως αν είχες γεννηθεί και είχες μεγαλώσει σε ένα μεγάλο τζάκι τι θα συνέβαινε ?
Πιθανότατα να διαμόρφωνες αντίθετες προσωπικές απόψεις ,από αυτές που έχεις διαμορφώσει σήμερα.
Αλλά επειδή γράφεις
‘απελθέτω απ εμού το ποτηριον τούτο ‘ ,βγάζω το συμπέρασμα ότι είσαι νεαρά ψυχή και θα λειτουργείς σε αυτήν την ζωή συναισθηματικά .

ΑγαπητήNemesi σε ευχαριστώ για την απάντηση .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2010, 20:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι νεαρά ψυχή, αλλά αιώνια, αγαπητέ μου alfa-omega και γι αυτό
δεν μπορώ να δώ εύκολα το παιδί, διχως την επιπολαιότητα του, αλλα καταλαβαίνω και την αναγκαιότητα του...Ποιό μέρος του παιδιού, μας λείπει και επιζητούμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2010, 08:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Δεν κατάλαβα τι εννοείς και η δυσκολία έγκειται στην λέξη αιωνιότητα και ποιο συγκεκριμένα η ταύτιση σου ,ο βαθμός ταύτισης σου με την αιωνιότητα .
Όταν γράφεις είμαι αιώνιος , το πιστεύεις ?
Αν το πιστεύεις το γνώρισες ?
Αν θέλεις γράψε τι καταλαβαίνεις από την αιωνιότητα και σίγουρα θα βρούμε κοινό- νά σημείο-εία προσέγγισης για να συζητήσουμε εποικοδομητικά .
Προσωπικά θα ήθελα να επιχειρήσουμε να κάνουμε την απόπειρα ξενάγησης στο ταξίδι αυτό, προς την αιωνιότητα, μαζί με την αγαπητή Nemesi .
Έτσι για να έρθει ίσως λίγο θετική ενέργεια ,ολίγος φρέσκος αέρας ,μία μουσική νότα αισιοδοξίας από το αιώνιο προς εμάς εδώ τους καθημερινό φθαρμένους .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2010, 09:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είμαι νεαρά ψυχή, αλλά αιώνια, αγαπητέ μου alfa-omega και γι αυτό
δεν μπορώ να δώ εύκολα το παιδί, διχως την επιπολαιότητα του, αλλα καταλαβαίνω και την αναγκαιότητα του...Ποιό μέρος του παιδιού, μας λείπει και επιζητούμε;


Φυσικά και είσαι αιώνια ψυχή καλέ μου trexagireve, η ψυχή είναι αιώνια, αθάνατη (έτσι δεν είναι καλέ μου φίλε alfa-omega?), έτσι πιστεύω κι εγώ Κι αν θέλεις αυτό είναι και που με παρηγορεί για πρόσφατη απώλεια. Τέλος πάντων. Αυτό λοιπόν που νομίζω ότι επιζητούμε είναι τον αυθορμητισμό του παιδιού. Τι λέτε εσείς?


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2010, 10:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας αγαπητοί μου φίλοι και το θέμα αιωνιότητα και αιώνια ψυχή, είναι μια αλήθεια, που όλοι ξέρουμε, αλλα, διστάζουμε να παραδεχτούμε.....Δεν είναι ο άνθρωπος ένα ζώο, που έρχεται για διαιώνιση του είδους..Ερχόμαστε για να ζήσουμε σαν άνθρωποι όχι σαν σώματα, αλλά σαν πνεύματα...Και το πνεύμα, δεν έχει αρχή και είναι αιώιο και άφθαρτο..Έτσι δεν ειναι;
Φίλε μου alfa-omega, νοιώθω ότι αισθάνομαι τα πάντα, όχι σαν γνώση, αλλά σαν φιλοσοφία και ύπαρξη...Οι ζωές μας, είναι διαστήματα πολύ μικρά, στην αιωνιότητα του πνεύματος μας..Η αιώνια ταυτότητα μας,σε μια αιώνια κατάσταση κι υπόσταση, όπου όλα έχουν ρόλο και θέση,είναι σαφώς διαφορετική απο την τωρινή και εκπαιδευτική ή μετεκπαιδευτική μας ζωή...Ερχόμαστε για σχολείο, εδώ..Δεν έχει αυτό καμία σχέση με την αιώνια υπόσταση μας..Τι σημαίνει αυτό;Ότι με την αφύπνιση της αιώνιας συνείδησης μας, μπορούμε να είμαστε πραγματικά χρήσιμοι, αν μπορούμε να υπακούσουμε σε αυτή, αντι να την χρησιμοποιήσουμε... Φίλη nemesi, πιστεύω ότι δεν χάνουμε όποιους πραγματικά, είμαστε μαζί...Πάντα μας συντροφεύουν..Αν τους αναζητούμε γυρω μας...Θα μάθεις να τον αισθάνεσαι, αν το προσπαθήσεις...Είναι αποτελεσματικό....
Ο αυθορμητισμός, λες;Δεν το λές καλά...Η επιθυμία να ζήσουν, είναι που μας λείπει και η αγνή αντιληψη των πραγμάτων, είναι η αλήθεια
που έχουν τα παιδιά...Η δική μας προκατάλειψη και υστεροβουλία, τα διώχνουν..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2010, 14:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σας αγαπητοί μου φίλοι και το θέμα αιωνιότητα και αιώνια ψυχή, είναι μια αλήθεια, που όλοι ξέρουμε, αλλα, διστάζουμε να παραδεχτούμε.....Δεν είναι ο άνθρωπος ένα ζώο, που έρχεται για διαιώνιση του είδους..Ερχόμαστε για να ζήσουμε σαν άνθρωποι όχι σαν σώματα, αλλά σαν πνεύματα...Και το πνεύμα, δεν έχει αρχή και είναι αιώιο και άφθαρτο..Έτσι δεν ειναι;
Φίλε μου alfa-omega, νοιώθω ότι αισθάνομαι τα πάντα, όχι σαν γνώση, αλλά σαν φιλοσοφία και ύπαρξη...Οι ζωές μας, είναι διαστήματα πολύ μικρά, στην αιωνιότητα του πνεύματος μας..Η αιώνια ταυτότητα μας,σε μια αιώνια κατάσταση κι υπόσταση, όπου όλα έχουν ρόλο και θέση,είναι σαφώς διαφορετική απο την τωρινή και εκπαιδευτική ή μετεκπαιδευτική μας ζωή...Ερχόμαστε για σχολείο, εδώ..Δεν έχει αυτό καμία σχέση με την αιώνια υπόσταση μας..Τι σημαίνει αυτό;Ότι με την αφύπνιση της αιώνιας συνείδησης μας, μπορούμε να είμαστε πραγματικά χρήσιμοι, αν μπορούμε να υπακούσουμε σε αυτή, αντι να την χρησιμοποιήσουμε... Φίλη nemesi, πιστεύω ότι δεν χάνουμε όποιους πραγματικά, είμαστε μαζί...Πάντα μας συντροφεύουν..Αν τους αναζητούμε γυρω μας...Θα μάθεις να τον αισθάνεσαι, αν το προσπαθήσεις...Είναι αποτελεσματικό....
Ο αυθορμητισμός, λες;Δεν το λές καλά...Η επιθυμία να ζήσουν, είναι που μας λείπει και η αγνή αντιληψη των πραγμάτων, είναι η αλήθεια
που έχουν τα παιδιά...Η δική μας προκατάλειψη και υστεροβουλία, τα διώχνουν..


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου καλέ μου φίλε, όμως αν κατάλαβα καλά, λες ότι δεν έχουμε την επιθυμία να ζήσουμε (ενώ την έχουν τα παιδιά)? Όσο για την αγνή αντίληψη των πραγμάτων των παιδιών και τη δική μας προκατάλειψη και υστεροβουλία, συμφωνώ επίσης απόλυτα.
Καλό απόγευμα σε όλους


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2010, 14:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζουμε ότι ξέρουμε τι είναι η ζωή,προκατελειμένοι όντες, αγαπητή μου Nemesi και χάνουμε το θαύμα της...Δεν είμαστε ανοιχτοί, σε ότι έρθει, το προετοιμάζουμε, για να στο πω απλά....
Δεν εμπιστευόμαστε την στιγμή, αλλά την κατασκευάζουμε...
Την ίδια στιγμή, γύρω μας, υπάρχει ένα φανταστικό μηχάνημα,ο κόσμος που ζούμε,τέλειος απο τον Θεό, έτοιμο να εξυπηρετήσει, κάθε επιθυμία μας....Να γίνει, ότι εμείς θέλουμε....
Κι εμείς ζητάμε συνέχεια χαζά πράγματα, αναλωνόμαστε σε πρόσκαιρες επιλογές, δεν ζητάμε πράγματα αιώνια, που κρατάνε......Δεν ειμαστε, κάν στο επίπεδο του χειριστή ενός τέλοιου κοσμικού συστήματος...
Και είναι εύκολο...Απλά, πρέπει να ειμαστε καθαροί, σαν παιδιά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2010, 09:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

trexagireve :
Καλημέρα σας αγαπητοί μου φίλοι και το θέμα αιωνιότητα και αιώνια ψυχή, είναι μια αλήθεια, που όλοι ξέρουμε, αλλα, διστάζουμε να παραδεχτούμε.....Δεν είναι ο άνθρωπος ένα ζώο, που έρχεται για διαιώνιση του είδους..Ερχόμαστε για να ζήσουμε σαν άνθρωποι όχι σαν σώματα, αλλά σαν πνεύματα...Και το πνεύμα, δεν έχει αρχή και είναι αιώιο και άφθαρτο..Έτσι δεν ειναι;

alfa-omega:
Αγαπητέ Ευάγγελε , αμφιβάλλεις ?

Nemesi:
Φυσικά και είσαι αιώνια ψυχή καλέ μου trexagireve, η ψυχή είναι αιώνια, αθάνατη (έτσι δεν είναι καλέ μου φίλε alfa-omega?), έτσι πιστεύω κι εγώ Κι αν θέλεις αυτό είναι και που με παρηγορεί για πρόσφατη απώλεια. Τέλος πάντων. Αυτό λοιπόν που νομίζω ότι επιζητούμε είναι τον αυθορμητισμό του παιδιού. Τι λέτε εσείς?

alfa-omega:
Αγαπητή Nemesi σίγουρα η πίστη στην καταγωγή της ψυχής από την αιωνιότητα πρέπει να είναι σταθεροποιημένη στην νοητική μας αντίληψη και φυσικά αυτό που υπολείπεται είναι τα βιώματα με την ψυχή ,έτσι ώστε να υπάρξει, να προκύψει μερική γνώση για τον τρόπο με τον οποίο ενεργεί η ψυχή .
Σίγουρα δεν μπορεί να είναι ολοκληρωμένη ,διότι η ολοκλήρωση της γνώσης , δηλαδή ότι η ψυχές μας είναι αιώνιες σημαίνει ότι ολοκληρώθηκε η προς διαμόρφωση προσωπικότητά μας.
Θα αναφέρω ένα παράδειγμα :
Τα βιώματα του καθενός μας , μας ενθαρρύνουνε ,ενθαρρύνουνε την προσωπικότητα μας , να προχωρήσει στον ανηφορικό πνευματικό δρόμο .


Όταν υπερτερεί σε δύναμη η προσωπικότητα της Ψυχικής Ζωής, τότε η θεωρία υπερτερεί της πράξης.
Δηλαδή να βιώνει η προσωπικότητα τις ενέργειες της ψυχής και φυσικά να αντιλαμβάνεται ότι προέρχονται από την ψυχή .
Αυτό είναι το ζητούμενο .

Υποθετική θεώρηση .
Αν συμπεριφέρονταν και ενεργούσανε όλοι οι άνθρωποι με τον αυθορμητισμό ενός παιδιού ,τα πράγματα στον πλανήτη μας , θα προχωρούσανε προς την αιωνιότητα ,εκεί δηλαδή από όπου προέρχονται οι ψυχές μας .

Μπορούμε να διανοηθούμε & να δεχτούμε ως υφιστάμενο γεγονός ,ότι η προσωπικότητα του κάθε ανθρώπου είναι όργανο της ψυχής ;

Πόσο απέχουμε άραγε οι διάνοιές μας , από αυτό το γεγονός ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2010, 09:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζουμε ότι ξέρουμε τι είναι η ζωή,προκατελειμένοι όντες, αγαπητή μου Nemesi και χάνουμε το θαύμα της...Δεν είμαστε ανοιχτοί, σε ότι έρθει, το προετοιμάζουμε, για να στο πω απλά....
Δεν εμπιστευόμαστε την στιγμή, αλλά την κατασκευάζουμε...
Την ίδια στιγμή, γύρω μας, υπάρχει ένα φανταστικό μηχάνημα,ο κόσμος που ζούμε,τέλειος απο τον Θεό, έτοιμο να εξυπηρετήσει, κάθε επιθυμία μας....Να γίνει, ότι εμείς θέλουμε....
Κι εμείς ζητάμε συνέχεια χαζά πράγματα, αναλωνόμαστε σε πρόσκαιρες επιλογές, δεν ζητάμε πράγματα αιώνια, που κρατάνε......Δεν ειμαστε, κάν στο επίπεδο του χειριστή ενός τέλοιου κοσμικού συστήματος...
Και είναι εύκολο...Απλά, πρέπει να ειμαστε καθαροί, σαν παιδιά....


Καλημέρα και πάλι καλοί μου φίλοι.
Τι είναι η ζωή?
Τι είναι η στιγμή?
Οταν λες κόσμος που ζούμε ότι είναι τέλειος, πιστεύω ότι εννοείς μόνο τη φύση, γιατί αλλιώς τον κόσμο ως κοινωνία μέσα στον οποίο ζούμε τον αποτελούμε εμείς και μέσα σ' αυτόν ζούμε, με τους νόμους και τους κανόνες του και όχι τους κανόνες της φύσης.
Δεν ξέρω αν είναι εύκολο, πιστεύω πως όχι, γιατί τίποτα δεν είναι εύκολο στη ζωή και τίποτα δεν μας χαρίζεται. Για όλα πρέπει να ζητήσουμε και να παλέψουμε γι' αυτά, τώρα αν αυτά που ζητάμε δεν είναι αυτά που πρέπει, κατά την άποψή σου ή τη δική μου, αυτό δεν το ξέρω επίσης.
Ισως να είναι σωστά για τη στιγμή που τα ζητάμε, ίσως να τα έχουμε ανάγκη εκείνη τη στιγμή. Η στιγμή όμως, από το κλάσμα του δευτερολέπτου έχει ήδη περάσει, είναι ήδη παρελθόν και άρα ίσως πια να μην είναι αυτό που είχαμε ανάγκη τη δεδομένη στιγμή, το σωστό για την τωρινή στιγμή.


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2010, 12:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το πρόβλημα αυτό για να το εμπεδώσει καλά ο Άνθρωπος , θα πρέπει να βρει κάποιες εξηγήσεις .
Η πρώτη σκέψη που μπορεί να μας επηρεάσει θετικά είναι , ο προβληματισμός μας για τον διχασμό .
Γιατί εμείς όλοι οι άνθρωποι δεν συμπεριφερόμαστε ως ένας Άνθρωπος ,τι είναι αυτό που μας διχάζει ?
Απάντησες ήδη σε προηγούμενο σου μήνυμα , ότι για όλα φταίει ο εγωισμός μας .
Υπάρχει νοήμων άνθρωπος που μπορεί να αμφισβητήσει αυτό το γεγονός ?
Δεν νομίζω .
Αν παρατηρήσουμε το κεφάλι της ανθρωπότητας που είναι οι ηγεσίες & οι ηγέτες του πλανήτη μας , θα δούμε την εγωιστική συμπεριφορά να δεσπόζει .
Φυσικά αυτή η συμπεριφορά μεταφέρεται από το κεφάλι προς το σώμα της ανθρωπότητας ,που είναι ο λαός.
Ο λαός ακολουθεί τους ηγέτες & τις ηγεσίες του πλανήτη μας , διότι αυτοί παίρνουνε τις αποφάσεις για πολιτικά, θρησκευτικά, επιστημονικά, καλλιτεχνικά, οικονομικά, κοινωνικά , θέματα .
Έτσι πάει το σύστημα .
Να θέλουμε κάτι επίκαιρο, πρόσκαιρο .
Να μην έχει διαχρονική αξία & σταθερότητα .
Αυτό που θα επιθυμούμε & θα θέλουμε πρέπει να είναι αυτό που θέλουνε και αυτοί .

Οι ηγέτες ενεργούνε εγωιστικά και φιλόδοξα και αυτό μεταφέρεται από το κεφάλι στο σώμα , από τον ποιμένα στο ποίμνιο.
Εμείς ο λαός , γιατί αδυνατούμε να αποκεντρωθούμε από το εγώ μας ?
Οι ηγέτες & οι ηγεσίες , έχουνε να χάσουνε ολόκληρη εξουσία ,την εξουσία του λαού .
Και είναι πάρα πολλοί που περιμένουνε στην σειρά (υποψήφιοι γαμπροί ) για να αντικαταστήσουνε τους ηγέτες και να πάρουνε αυτοί την εξουσία .

Εμείς ο λαός τι έχουμε να χάσουμε ?
Γιατί είμαστε εγωιστές όπως οι ποιμένες ,οι ηγέτες μας ?
Γιατί αρκούμαστε πάντα σε επιθυμίες και όχι σε κάτι διαχρονικό ,κάτι που να έχει για εμάς αξία ?
Έτσι μας μάθανε ;
Φυσικά .
Μεταδίδεται από την κεφαλή ,την ηγεσία ,προς τον λαό ,το ποίμνιο εδώ και χιλιάδες χρόνια .
Δεν γλιτώνει κανείς .

Εκτός βέβαια από το κοινό ,το πολύ μικρό σε αριθμό κοινό , άντε να την πούμε κοινότητα , που πιστεύει στην αιωνιότητα .
Εντάξει τώρα θα μου πείτε και τι κέρδος έχουνε τα άτομα αυτά ?
Θα βγούνε κάποτε από την φθορά κερδίζοντας κάποτε την αιωνιότητα ?
Τι μπορεί να δώσει η πίστη αυτή στους υποψήφιους διεκδικητές ?
Φυσικά την ελπίδα για μια καλύτερη ζωή που δεν θα την περιορίζει ο χρόνος .
Αυτή όμως πρέπει να διατηρηθεί , να μην πεθάνει μαζί με τον βιολογικό θάνατο .
Είναι όμως ποτέ δυνατόν να πάει ένα άτομο, μερικά άτομα , κόντρα στο πανίσχυρο κατεστημένο ;
Αφού τρώει & καταβροχθίζει τα πάντα ηθικές αξίες ,ανθρωπιά ,ενότητα ,δικαιοσύνη …,
Εμείς ( οι υποψήφιοι αιωνόβιοι ) πως θα γλιτώσουμε ,με ποιον τρόπο ,αφού καθημερινά έχουμε αγώνα επιβίωσης ?

Είναι πάρα πολύ απλά τα πράγματα .
Τόσο απλά που αδυνατεί κυριολεκτικά να το δεχθεί ο νους μας .
Αν ειπωθεί η αλήθεια θα θεωρηθεί φανταστική , μη πραγματικοποιήσιμη και για τον λόγο αυτόν για να μην με χαρακτηρίσουνε φευγάτο, γραφικό, δεν θα την δημοσιεύσω θα σας αφήσω να την βρείτε μόνοι σας αγαπητοί φίλοι .
Βρείτε λοιπόν την αλήθεια σας στηρίξτε την με επιχειρήματα .
Μείνετε σε αυτήν για όσο θα σας εκφράζει .
Αν παρατηρήσετε ότι βαριέστε , ότι υπάρχει κενό , αλλάξτε την ,ψάξτε μία άλλη αλήθεια ,έως ότου τελικά βρείτε την μία την διαχρονική ,που δεν τελειώνει ποτέ .
Πως θα καταλάβετε ότι την βρήκατε ?
Θέλει και ερώτημα ?
Θα συναναστρέφεστε και θα συζητάτε και θα επιδιώκετε διάλογο με άτομα που σας προδιαθέτουνε θετικά .
Άτομα που σας φορτίζουνε κυριολεκτικά με θετική ενέργεια ,που μερικές φορές αυξάνεται τόσο πολύ που θα αναρωτιέστε ,από πού ήρθε ?
Διότι δεν είναι και εύκολο να καταλάβει κάποιος , από πού του έρχεται η θετική ενέργεια .
Ποιος ο λόγος ?
Όταν ευχαριστιέται η ψυχή μεταφέρει την χαρά στην προσωπικότητα ,στο φυσικό μας σώμα .
Ψάξτε & βρείτε άτομα με θετική προδιάθεση .
Μην περιμένετε να γίνουνε όλα μόνα τους .
Το θαύμα το κυνηγάς ,δεν έρχεται στην αγκαλιά σου .
Και όταν συμβεί , δεν ρωτάς από πού ήρθε .
Μέσα σου γνωρίζεις ότι ήρθε από την ψυχή που είναι αιώνια .
Μην ζητάς αποδείξεις .
Απόλαυσε το .
Όσο τίποτα άλλο .
Σαν μία μοναδική στιγμή ,που όμως δεν είναι κλάσμα του δευτερολέπτου που έχει ήδη περάσει .
Σαν μία μοναδική στιγμή στην ζωή σου .
Τώρα βέβαια αν κάποιος δεν πιστεύει και δεν θέλει να βιώσει θαύμα ,η θαύματα , γούστο του και καπέλο του .
ΑγαπητήNemesiεύχομαι το μήνυμά μου ,το μακροσκελές , να εμπεριέχει λίγη θετική ενέργεια ,την οποία βέβαια θα εισπράξεις .

Θα το αντιληφθείς αν η διάθεσή σου μετά το διάβασμα αρχίσει να βελτιώνεται ακόμη περισσότερο .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2010, 12:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ίσως το βίντεο που ακολουθεί μέσω link …,
http://troktiko.blogspot.com/2010/01/blog-post_1119.html

Να ενεργοποίηση μέσα μας κάποια θετική ενέργεια .
Υπάρχουμε από θαύμα ?
Τα θαύμα αυτό δεν εξηγείται βιώνετε καθημερινά .
Καλή σας μέρα .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 12:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις απολυτο δίκιο,αγαπητέ μου alfa-omega, το θαύμα βιώνεται κάθε μέρα,οπότε, βλέπουμε εδώ την ενοχή του ανθρώπου, που δεν το βλέπει, ή το αποστρέφεται...
Περίεργο,ή εγωιστικό;
Κι όμως,ειναι απλά επιπόλαιο..Ο άνθρωπος, θέλει να δίνει νέα ονόματα
στα πράγματα κι έτσι,χάνουν κι αυτά την μαγική και θαυματοποιό τους, δυναμη...Στην προσπάθει μας να τα ορίζουμε,δεν τα αφήνουμε να λαμβάνουν χώρα, να συμβαίνουν...Τα καθορίζουμε εμείς και τα βλέπουμε όπως θέλουμε εμείς, όταν αυτά είναι κάτι άλλο,προσδιορίζονται εκ της θέσης τους,σε μια μορφή πιο ευέλικτη, απο τη δική μας παγιωμένη ανάγκη της σχέσης μας με τα πράγματα......
ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΑΥΜΑ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 11:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως θα αντιλαμβανόσουνα , ότι η Ανθρωπότητα άρχισε να καταλαβαίνει το καθημερινό θαύμα που και σήμερα υφίσταται και το βιώνουμε ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 11:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην περίπτωση που δεν θα παρεμβαίνει σε αυτό το καθημερινό θαύμα , τι θα αλλάξει στην συμπεριφορά της Ανθρωπότητας ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 17:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου alfa-omega,ζούμε μια τόσο πολύβουη και θορυβώδη ζωή,που ο άνθρωπος, παρά το ότι έχει αναπτυχθεί και εξελιχθεί, ώστε να διακρίνει καλύτερα,δεν μπορεί να αντιμετωπίσει καθαρά....
Ο όγκος των πληροφοριών, που επεξεργάζεται κάθε μέρα, είναι τόσος και ο προσανατολισμός τέτοιος, που δεν βλέπει,ότι γίνεται,αλλά ότι του υποβάλλουν....Δεν έχουμε καθαρή αντιληψη όσων συμβαινουν, έρχονται διεθλασμένα και παραλλαγμένα...
Ο άνθρωπος και το θαύμα, είναι μαζι,γιατί ο άνθρωπος,είναι ένα θαύμα....Αλλά, δεν το ξέρει και αντιμετωπίζει τον εαυτό του και ότι σχετικό, σαν ΠΑΡΆΞΕΝΟ...
Αν δει τον εαυτό του, όπως είναι, θα μπορεί να δει και τον κόσμο των θαυμάτων....Αυτό μας λείπει...Να φτάσουμε στο σημείο, να βλέπουμε τι γινεται γύρω μας...Μέχρι τότε, τίποτε δεν χάνεται και τιποτε δεν αλλάζει...
Υπομονή...Όλα θα έρθουν στην ώρα τους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2010, 11:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα υπάρχουνε φίλτρα σε κάθε άνθρωπο ,νοητικά φίλτρα με τα οποία μπορεί να αφήσει να περάσουνε στην νόησή του ,μονάχα αυτές οι πληροφορίες που ο ίδιος εκτιμάει ως χρήσιμες ,πολύτιμες , για την διαμόρφωση της καθημερινότητας του η οποία διαμόρφωση μπορεί να τροποποίηση την συμπεριφορά του ,την καθημερινή συμπεριφορά του ,να επηρεάσουνε τον χαρακτήρα του. .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2010, 11:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα φίλτρα, που αναφέρεις αγαπητέ μου alfa-omega, δεν μπορούν να διαπεράσουν την αντίληψη του ανθρώπου, ή μη μόνον όταν πάψει να κρέμεται απο τη λογική του και σταθεί μετέωρος, δεχόμενος την αλήθεια, που όλοι μας, αλλοιθωρίζοντες, αρνούμαστε και αδιαφορούμε να δούμε...
Αλλά,χαίρε, ο δρόμος έχει ανοίξει και σύντομα, η αλήθεια που ποθείς,θα ειναι πιο εύκολα ορατή...Θα μπορείς να την χαρείς, σε λίγο....Φτάνει εσύ να την θέλεις ακόμη....Να μην έχεις καμφθεί, απο ανοησίες και ανεύθυνες συμπεριφορές άλλων....
Να θυμάσαι τι ζητάς,πρόσεχε, μην αλλάξει μέσα σου, ενδόμυχα...Δεν λέω ότι θα γίνει,λέω πρόσεξε...Είναι πολύ σημαντικό...Πρέπει να μέινεις όπως είσαι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 10:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώντας δεδομένα πολλά πράγματα, ξεχνάμε την ουσία νομίζω:) Το βιντεάκι τα λέει όλα, και κυρίως για τα παιδιά που λέγαμε

http://www.youtube.com/watch?v=zR40LRb0tEU


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy