ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Άνδρας καταβροχθίζει νεκρό έμβρυο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2003, 01:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαστε στο ίδιο μήκος κύμματος TaKeIT or LeaveIT. Παν μέτρο άριστο.

Για αυτό συνήθως παίζω τον ρόλο του δικηγόρου του διαβόλου. Νιώθω ότι χρειαζεται να δούμε και απο μια αλλή οπτική γωνία.

Με κανέναν τρόπο δεν δέχομαι τον κανιβαλλισμό του είδους που φαίνεται στις φωτογραφίες είτε είναι αληθινές ή όχι. Στην συγκεκριμενη περίπτωση ούτε ανάγκη, ούτε θρησκεία δεν είναι το αίτιο αλλά απλή... δεν ξέρω πώς να το περιγράψω καν.

Και μια και όπως είπες και εσύ σε γενικές γραμμές έχουμε παρόμοια ηθική, αφού προερχόμαστε από την ίδια κουλτούρα, ούτε κάποιου άλλου είδος καννιβαλισμό "αντέχουν" τα νέυρα μου...

Απλά κατανοώ ότι κάποιος μεγαλωμένος με άλλες αξίες δεν νιώθει όπως εγώ...

Νομίζω υπάρχει σε κάποιο βαθμό παγκόσμια ηθική. Ο φόνος θεωρείται ανίθικος στις περισσότερες κοινωνίες π.χ.


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2003, 04:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κάνω εδώ μια παρατήρηση φίλοι μου :
Αυτό που ονομάζεται "παγκόσμια ηθική" υπάρχει; Κι αν ναι, ποια η χρησιμότητά του; Το ότι όλοι έχουμε κάποιες "αιώνιες αξίες" μέσα μας, αυτό είναι γνωστό, πχ ο φόνος είναι κακό. Αλλά που εξυπηρετούν αυτές; Μήπως τελικά δεν υπάρχει αυτό που ονομάζουμε ΚΑΛΟ ή ΚΑΚΟ και απλά καλό είναι ό,τι βοηθά στην επιβίωση της κοινωνίας ή του είδους και κακό ό,τι την καταστρέφει; Υπάρχει η ΗΘΙΚΗ ως μια καθαρά υπερβατική έννοια ή είναι άλλο ένα τέχνασμα της φυσικής επιλογής;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2003, 16:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μιάς και για ακόμη φορά ο φίλος/φίλη silverwolf (πάντα λέω ο φίλος X....όταν κάνω λάθος να με διορθώνετε....) θα ήθελα να πω ότι θα ήταν ίσως εξίσου φρικιαστικό εαν κάποιος δημιούργησε την φωτογραφία χρησιμοποιώντας τεχνάσματα...

Τώρα όσον αφορά την παγκόσμια ηθική πιστεύω υφίσταται σε ένα βαθμό και έχει να κάνει μόνο με θεμελιώδεις αξίες όπως το φόνο ( για να είμαι ειλικρινής λίγα παραδείγματα ακόμα μπορώ να φέρω..). Απο εκεί και πέρα η κάθε κοινωνία ανάλογα με τον πολιτισμό που φέρει, διαμορφώνει μία ολότελα ξεχωριστή άποψη περί ηθικής η οποία είναι το κράμα των βασικών αξιών που αναφέρουμε παραπάνω και των πολιτιστικών της στοιχείων..
Και τα δύο στοιχεία είναι κατά την άποψη εκ φύσεως ανθρώπινα χαρακτηριστικά και επίσης αναγκαία για την συγκρότηση και τη διατήρηση της ( παγκόσμιας ) ηθικής τάξης αλλά και της ουσίας της ανθρώπινης υπόστασης, της διαφορετικότητας δηλάδη του κάθε μέλους της.


**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2003, 18:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδες...
μιαλατε για παγκοσμια ηθηκη συμφωνω...
αλλα ας κατανοησουμε απο που προερχετε...
παγκοσμιο σημερα ως ορισσμος σημαινει Ευρωπη Αμερικη νοτια και βορεια Αυστραλια λιγο αφρικη καθως και λιγο Ασια..
λεγοντας λιγο αφρικη εννοω την βορεια και την νοτια και λιγοτερο παγκοσμια ειναι νομιζω η κεντρικη αφρικη...ενοωντας παντα οτι αντιπροσωπευει ενα κοματι της γης πολυ λιγο γνωστο ελαχιστα προβαλωμενο απο τα ΜΜΕ και αγριο...
το ιδια ισχυει και για τιο λιγο Ασια καθως αγνοητε παντελως απο τον τυπο το καματι της Ασιας πο υ λεγεται καντρικη Ασια οπως τουρκεσταμ τουεκμενισταν τατζικισταν μογγολια σηβιρια κα..
Γιατι τα λεω αυτα...? για να ορισουμε πως ενοητε η ενοια του παγκοσμιου στην εποχη μας...

αυτα τα μερη λοιπον τα γνωστα αυτα που ενοουμε λεγοντας παγκοσμια εχουν ενα κοινο σημειο....
μονοθεισμο .
...που προερχεται απο μια αρχη και ενα βιβλιο (βιβλος) ειτε ειναι μουσουλμανοι ειτε χριαστιανοι... με οποιο δογμα... εχουν το ιδιο πολιτισμικο - θρυσκευτικο υποβαθρο...γι αυτο μην μας ξαφνιαζει αν ο κανιβαλισμος θεωρηται παντου εγκλημα και μην το χρησειμοπειουμε σαν μεσω συγκρισης μεταξυ πολιτισμων γιατι στα βασικα τους στοιχεια οι ανωτερω πολιτισμοι του γνωστου παγκοσμιου χωρο ειναι ιδιοι.

Παγκοσμια ηθηκη...
διαμωρφωμενη απο την ιδια βαση οπως ειπαμε ειναι περισοτερο συναφης με την ενοια του καλου και του κακου και υπαρχει σχετικο τοπικ γι αυτο το θεμα, και ειναι καθαρα υποκειμενηκη....
εξφραζεται βεβαια στο συγκεκριμενο θεμα με απολυτη απεχθεια απο ολον τον παγκοσμιο κοσμο γιατι οπως ειπαμε προερχεται απο την ιδια μαγια ...
και ο κοσμος και η ηθηκη του....
κατα συνεπεια ..
..μην κρινουμε εξ ιδιων τα αλλωτρια..

οσο για το 1441 κλπ να ξερετε οτι το ξερουν και οι ιδιοι οτι ειναι ανηθικο...αλλα εδω εχουμε να κανουμε με εθνικα συμφεροντα ...που παλι ειναι μερος του τοπικ καλο κακο και παντα πρεπει να ειναι σεβαστα απο αλλους λαους στο μετρο που δεν τους θιγουν


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 20:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε TaKeITorLeaveIT το ξεχασα την προηγούμενη φορά αλλά είμαι φίλη (απλώς πληροφοριακά)

Είμαι λίγο εκτός θέματος αλλά θα μπορούσε κάποιος να πει περιληπτικά τι είναι το διάταγμα 1441;

Για να επιστρέψω στις φωτογραφίες.
Στην Κίνα έχουν διαφετικό πολιτισμικό παρελθόν και κάποια πράγματα που εμείς θεωρούμε φρικιαστικά, π.χ. να φάμε σκύλο ή σκορπιούς. (Συμβουλή από κινέζο: Ποτέ μην παραγγείλεις το πιό ακριβό πιάτο στην κίνα, θα σου φέρουν σκύλο.)
Αλλά και εκεί υπάρχει η ίδια θέαση μα εμάς στο θέμα του καννιβαλισμού. Οπότε το βρίσκω δύσκολο να έκακαν κάτι τέτοιο χωρίς κατακραυγή από τους συντοπίτες τους. Για αυτό αμφιβάλλω για την αλήθεια τους και συνχωρέστε με αν έχω γίνει κουραστική. Πάντα μπορούν βέβαια να το έκαναν κρυφά...

Επίσης περουσιάστηκε στο βρετανικό κανάλι σαν τέχνη...
Πραγματικά είναι περίεργο τι θεωρούν τέχνη τον τελευταίο καιρό...
Θυμάμαι πρίν από τα χριστούγεννα είδα στην τηλεόραση για μια έκθεση κάποιου επιστήμονα με μουμιοποιημένους ανθρώπους σε διάφορες στάσεις λες και ήταν ζωντανοί. (είχε ανακαλύψει κάποιο μυστικό τρόπο να "συντηρεί" τουσ ιστούς) Δυστυχώς έχασα το χαρτί όπου είχα σημειώσει το όνομα κτλ. Αν κάποιος γνώριζει την έκ8εση για την οποία μιλάω θα εκτιμούσα ένα λίνκ.
Ή κάποιος έβαζε χρυσόψαρα και βατράχια στο μίξερ και το έλεγε "τεχνη"...

Άραγε γιατί αυτή η εξέλιξη (για να μην πω παρακμή);


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 22:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απο ΟΗΕ στα αγγλικα το 1441..
http://www.un.org/Depts/dhl/resguide/scact2002.htm
...ψαξε το 1441 με ημ/νια 8 Νοεμβριου 2002

χρειαζεσαι... acrobat reader...για να το διαβασεις

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 16:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

χρειαζεσαι... acrobat reader...για να το διαβασεις


Χρειάζεσαι και λίγο μυαλό για να καταλάβεις πως ΑΥΤΗ είναι η...πραγματική αιτία αυτού του πολέμου βεβαίως....

**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

captain steven
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 23:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστός Απόστολος και Αγιοι Ανάργυροι!τιν τούτος ρε!τιάλλο θα δούμε?πάντος το να τρως έμβρυα είναι κάτι που ο δικός μου νους δεν θα το σκεφτότανε ούτε για θρίλερ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pac-man
Νέο Μέλος

Canada
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 06:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pac-man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
to problima ego nomizo oti brisketai ston..stous protous anthropous pou ezisan stin gi,dioti an eixan arxeisi tin trofi tous mono me xortarika, o organismos mas tha eixe sinithisi mono sta xortarika kai den tha eixame to problima me tis toses arosteies.kai aftos pou leei oti i fisi leei na trome to mikrotero afto usxii mono gia ta zoa me xamili noumosini,san enna geitona mou

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 09:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pac-man φιλε μου...ισως βεβαια αν τρωγαμε τελιτσες...να γινομαστε μια μεγαλη τελεια με στομα και να μας ελεγαν... mr/mss pac-man ..και καπου καπου στην ζωη μας τα φαντασματα μας να γινονταν μπλε και θα τα τρωγαμε...
Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα φιλε μου. Δεν επελεξαν οι πρωτοι ανθρωποι να φανε κρεας και ετσι σημερα γιναμε αυτο που ειμαστε...
Ουτε ειναι σημαδι χαμηλης νοημοσηνης οτι τρωμε κρεας
Στην εξελιξη των ειδων καπου ο ανθρωπος αρχισε να τρωει και κρεας και διαφοροποιηθηκε απο τα αλλα ζωα ακριβως γι αυτο για να εχει την ικανοτητα να πιανει ποιο ευκολα την τρωφη του.
Χωρις μεγαλη ταχυτητα χωρις οξια ακοη και οσφρηση δεν ειχε καμια ελπιδα να επιβιωσει το ειδος μας...
Γιαυτο ανεπτυξε μεσα στου αιωνες της εξελιξης τον εγκεφαλο του.
ΟΙ μοδες της χορτοφαγιας καθως και καποιες θρησκειες και δογματα στην ανατολη που απαγορευουν καποια τροφιμα με την αιτιολογια οτι οτι περπαταει το πρωι εχει ψυχη και λογω ισως επικειμενης μετενσαρκωσης καλυτερα να μην το τρωμε γιατι μπορει να ειναι μακρινος συγγενης ειναι αυτο ακριβως που ειπα στην αρχη .....ΜΟΔΕΣ
Αυτοι οι ανθρωποι δεν θα ειχαν καμια ελπιδα αν η εξελιξη των ειδων ξαναρχιζε απο την αρχη και αυτοι επελεγαν να μην τρων κρεας...
Πιθανον σε 20000 χρονια απο σημερα να τους αντιμετοπιζαμε οπως τους γοριλες... ενας μακρινος συγγενης που ειναι υπο εξαφανιση..
Η εξελιξη λοιπον οριστικε και διαμωρφωθηκε απο την αναγκη της εποχης για την επιβιωση και δεν ηταν επιλογη των ανθρωπων το να τρωνε κρεας αλλα καθοριστικος παραγοντας στο οτι εγιναν ανθρωποι.


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Persa
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 22:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Persa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά έλεος!!!!!!
Αυτό είναι αρρωστημένο!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2003, 02:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kαταρχάς φίλε drumx13 θα ήθελα να σου εκφράσω την δυσαρέσκειά μου όπως επίσης και την επιθυμία μου να πάρεις τα όσα είπες περί χορτοφαγίας και μόδας διότι τουλάχιστον όσον αφορά εμένα με προσβάλεις εν γνώσει σου.


Επειδή όμως δεν είμαστε απόλυτοι στις απόψεις μας, ούτε και πρέπει να επιδεικνύουμε στείρα αμφισβήτηση θα ήθελα να διαφωνήσω και με τον φίλο pac-man αν και εκ πρώτης όψεως φαίνεται ότι είμαστε στο ίδιο "στρατόπεδο" και παράλληλα να απαντήσω στον drunx13.

Φίλε μου πιστεύω, όπως έχω πει και στο παρελθόν, ότι οι πρόγονοι μας, εως και πριν περίπου 500 χρόνια ΔΕΝ είχαν αυτή την επιλογή που μας δίδεται σήμερα, δηλαδή να θρέφονται μονάχα με φυτικούς οργανισμούς. Όταν π.χ. ο Μινωίτης πριν 3600 χρόνια δεν μπορούσε να βρει τροφή λόγω λοιμών , ιώσεων, παρακμής της χώρας κτλ θα μπορούσαμε να δικαιολογήσουμε ακόμα και την θρέψη με έναν πεθαμένο συνάνθρωπό του. Ας έρθουμε όμως στο σήμερα...Σήμερα μήπως δεν μπορούμε να θραφούμε μόνο με φυτά..? Μήπως υπάρχει κάτι που μας αναγκάζει να τρώμε το αρνάκι κάθε Πάσχα...?
Η ΣΥΝΗΘΕΙΑ είναι αυτό που μας κάνει να συνεχίζουμε να τρώμε κρέας και οι αχόρταγες ορέξεις μας. Έτσι πιστεύω όσοι συνεχίζουν να είναι παμφάγοι είναι κατακριταίοι και δυστυχώς είναι πολλοί...


*Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2003, 08:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TaKeIT or LeaveIT..φιλε μου δεν εχω καμια προθεση να σε προσβαλω...
...στην εξελιξη των ειδων ο ανθρωπος ανεβηκε την σκαλα τησ τροφικης αλυσιδας και σημερα βρισκετε στην κορυφη της...μπορει σημερα να συλαμβανει και να τρωει οτι θελει απο αυτα που κινουνται φυτρωνουν ή πετουν πανω απο την γη..καθως και κολυμπουν....
Κοιταξε τωρα ολη την δημιουργια ποιο αλλο ειδος εχει αυτην την δυνατοτητα....μπορει καποια απο τα ειδη που υπαρχουν να ειναι παμφαγα οπως πχ τα γουρουνια...αλλα κανενα γουρουνι δεν εχει την δυνατοτητα να πιασει την τσιπουρα του και να την φαει ....
Οταν λοιπον εχεις αυτη την δυνατοτητα και εφοσον η τροφη ειναι αρκετη για ολους γιατι να μην την χρησημοποιησεις και πολυ περισοτερο γιατι να την απεμπολησεις...ειναι βαθια αυτο καταστροφικο αυτο που ζητας ειναι εναντια στην φυση....γι αυτο το ειπα μοδα....αν και καποιοι προσπαθουν να το αναγουν στην σφαιρα της ηθικης.
Συμφωνοι ειναι επιλογη του καθενος ... καλο ειναι να μην προσπαθει να την επιβαλει....
Εχουμε την δυνατοτητα πλεον να ζουμε με χορτα....αλλα τα χορτα δεν γινονται ...μπαρπεκιου...δεν μυριζουν ωραια οταν ψηνονται...δεν μπορεις να βαλεις επανω τους λαδολεμονο....
Ασε το αλλο.... ουτε κοκορετσι, ουτε μαγειριτσα, ουτε σουβλακι, ουτε καλαμακι, ουτε κοντοσουβλι, ουτε τας κεμπαπ, ουτε γιουβαρλακια, ουτε στιφαδο, ουτε μακαροναδα μπολνεζ, ουτε γουβετσι,ουτε μπριζολακια,ουτε λουκανικακια....ουτε τιποτα.
.... να σημειωσω οτι ολα αυτα πανε με μαρουλοσαλατα και τζτζικι και μουσταρδα...καλο κρασι ελληνικοτατη φετα και κοκινα αυγα....
Βαλε λοιπον ολα αυτα τα τελευταια πανω στο πασχαλινο τραπεζι και μην βαλεις το κατσικακι και ελα πεσμου μετα οτι εκανες πασχα...
....μα ειναι ολοφανερο οτι κατι θα ληπει.....απο το παραδοσιακο Ελληνικο πασχα...
Η φυση μας λοιπον προσταζει....και εχουμε ηδη απομακρυνθει πολυ απο την φυση μας για να απομακρυνθουμε κι αλλο

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2003, 10:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ΣΥΝΗΘΕΙΑ είναι αυτό που μας κάνει να συνεχίζουμε να τρώμε κρέας και οι αχόρταγες ορέξεις μας. Έτσι πιστεύω όσοι συνεχίζουν να είναι παμφάγοι είναι κατακριταίοι και δυστυχώς είναι πολλοί...

KALE MOU FILE PARATIRISE LIGAKI THN ODONTOSTIXIA SOU!.
TOUS KINODONTES GIATI LES NA TOUS EXEIS? GIA NA TROS RADIKIA?

FILE MOU DEN MAS KANEI H SINITHIA NA TROME KREAS OUTE KAI NA EIMASTE
''PANFAGA'' ONTA.O KALOS ''THEOULIS'' MAS EKANE ETSI.
FANTAZOME OTI THA EXEIS AKOUSEI TO..''OTI TROME EIMASTE''
EGW TO IOTHETW AFTO FILE MOU.EAN ENAS ANTHROPOS TREFETE MONO ME
FITA,MALON THA TOU LIPEI KATI.OLA THELOUN THS ISOROPIES TOUS.

ALO TO OTI EIMAI XORTOFAGOS EPIDI ETSI THELW KAI ALO NA EIMAI XORTOFAGOS EPIDI PISTEVW OTI O ANTHROPOS EINAI TETIO ON.

MA KALA,TO KAKOMIRO TO RADIKI DEN TO LIPASE?DEN EXEI KAI AYTO ΨΧ ?
KAI MHN MOU PEIS OTI DEN EXEI.........MALON EXW THA PESEIS.

ISOROPIA FILE MOU.ISOROPIA.

Α=Ω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2003, 22:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε μου Εχέμβροτε, ασφαλώς και το ραδίκι και το μαρούλι και το λάχανο έχουν ψυχή.

Από κάπου όμως πρέπει να αρχίσουμε - και η αρχή πρέπει να γίνει από τους ζωικούς οργανισμούς... Όταν φτάσουμε στο επίπεδο να μην χρειαζόμαστε πλέον να μην θρεφόμαστε με τα φυτά για να επιβιώνουμε αλλά θα έχουμε συνθετικές τροφές τότε θα σταματήσουμε να σκοτώνουμε τα καιμένα τα ραδίκια, τα κουνουπίδια κτλ..

Φίλε drumx13 πιστεύω η δήλωσή σου τι θα κάναμε το πάσχα χωρίς αρνάκι και στιβάδο προσβάλλει εσένα τον ίδιο και θα έπρεπε να ξανασκεφτείς αυτό που είπες διότι είναι πραγματικά ανήθικο.
Πως μπορείς να σκωτώνεις ΨΥΧΕΣ με σκοπό την προσωπική ευχαρίστηση..?
Αν ίσχυει κάτι τέτοιο τότε γιατί αντιτασσόμαστε στον πόλεμο στο Ιράκ..? Αφού θα αυξήσει τα κεφάλαιά μας όπως επίσης θα ανακάμψουν και οι αγορές... Να μας πείτε δηλαδή για να καταλάβουμε σε ποιό στρατόπεδο κατατάσσεται ο καθένας επειδή φάσκετε και αντιφάσκετε..

**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 17:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχομαι να ειναι μακρια ημερα που θα τρωμε συνθετικες τροφες...πολυ μακρια...
ψυχες...
ψυχη εχω και εγω και να εισαι σιγουρος οτι ενα πεινασμενο λιονταρι ,καρχαριας,αγελη λυκων,κλπ δεν θα την σεβαστει καθολου αν πεσω στα δοντια του....
γιατι ειναι θεμα φυσης...
φυση....
απλο ειναι.... φυση
τι αλλο να πω και για να σου απαντησω ακομα απλουστερα γιατι δεν το κατανοεις...
ΦΥΣΗ...
τελος

οσο για το Ιρακ...
εκανα την θεση μου σαφη απο την αρχη...
..εαν ειναι να βγω στην πορεια για να σωθει ο Σανταμ...ενας φασιστας που τυραναει τον Λαο του 30 χρονια τωρα δεν βγαινω....
αν με το να μην βγαινω στην πορεια πει καποιος οτι υποστιριζω εμεσα τους Αμερικανους τοτε αυτο που εχει πει ο Μπους το οτι " οποιος δεν ειναι με εμας ειναι εναντιων μας" βρισκει εφαρμογη...
γι αυτο λοιπον απεχω απο αυτην την κατασταση και δηλωνω κατα της βιας γενικοτερα και σε οποιαδηποτε μορφη της .....
...αλλα και ο πολεμος ειναι φυση....

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 00:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ψυχη εχω και εγω και να εισαι σιγουρος οτι ενα πεινασμενο λιονταρι ,καρχαριας,αγελη λυκων,κλπ δεν θα την σεβαστει καθολου αν πεσω στα δοντια του....

Φίλε drumx13...εκτείθεσαι...εκτείθεσαι από τα ίδια σου τα λόγια...

Εαν από μόνος σου κατατάσσεις τον εαυτό σου στην ίδια κατηγορία με το λιοντάρι , τον καρχαρία και το λύκο σε όντα χωρίς λογική δηλαδή ( αυτό δεν είναι άλλωστε που μας διαχωρίζει από τα ζώα..? ) τότε δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε πλέον...

Κλείνοντας θα ήθελα να χρησιμοποιήσω το σλόγκαν της χαζής αυτής διαφήμιση της Stimorol "Μερικές φορές καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς" επειδή ταιριάζει..απολύτως...

**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 21:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aλλο λογικη αλλο φυση...χωρις να σημαινει οτι η λογικη ειναι παραφυσην
και μια σημειωση...
το οτι εκτιθομαι ειναι προσωπικη σου αποψη...και το εχω εμπεδωσει μετα απο τριαντα φορες που μου το εγραψες στα διαφορα τοπικ...ειναι σαφες οτι σε ενοχλουν ή δεν συμφωνεις με τα γραφωμενα μου...
Σε καμια περιπτωση δεν σε προσβαλα και ουτε θα το κανω...
αλλα ...
το να με παρουσιαζεις ως χαζο... και να μου συστηνεις οτι ειναι καλυτερα να μασαω παρα να μιλαω να το κρατησεις για τον εαυτο σου....και ανα δεν σου αρεσουν αυτα που γραφω ...
σου θυμιζω οτι εχω καθε δικαωμα να τα γραφω ως Ελευθερος ανθρωπος και εσυ καθε δικαιωμα να μην τα διαβαζεις....
να λειπουν τα σχολια λοιπον σε αυτο το υφος... και η πρωσωπικες επιθεσεις...και
παρακαλω να ανακαλεσεις


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 21:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ανακαλώ φίλε μου....αλλά εσύ δεν απαντάς στις ερωτήσεις μου...δυστυχώς...

**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 22:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν φτάσουμε στο επίπεδο να μην χρειαζόμαστε πλέον να μην θρεφόμαστε με τα φυτά για να επιβιώνουμε αλλά θα έχουμε συνθετικές τροφές τότε θα σταματήσουμε να σκοτώνουμε τα καιμένα τα ραδίκια, τα κουνουπίδια κτλ..


Δεν είναι ενάντια στη φύση να τρεφόμαστε με... συνθετικές τροφές;!
Αν η απάντηση είναι αρνητική,
τότε θα ήταν επίσης "ανήθικο" TaKeIT or LeaveIT αν τρώγαμε ζώα δημιουργημένα από μάς;... Την συμπαθεστάτη Ντόλυ π.χ., αν την τρώγανε... ένα δημιούργημα του ανθρώπου δεν είναι (ήταν) κι αυτή... Θα μπορούσαμε να την ονομάσουμε "συνθετική τροφή" και να την φάμε χωρίς τύψεις;...

Κι εδώ ξαναγεννιέται η απορία που τριγυρνάει καιρό στο κεφάλι μου... Οι κλώνοι (ζώα ή άνθρωποι) ΕΧΟΥΝ ΨΥΧΗ;;;

Εκτός θέματος βγήκα πάλι... ή όχι;

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 22:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α! Σχετικά με το θέμα του τόπικ: "Άνδρας καταβροχθίζει νεκρό έμβρυο" έχω την αίσθηση ότι πρόκειται απλά για πετυχημένο μοντάζ φωτογραφιών...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 16:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια ερωτηση βρηκα...TaKeIT or LeaveIT

Πως μπορείς να σκωτώνεις ΨΥΧΕΣ με σκοπό την προσωπική ευχαρίστηση..?

απαντω...
κατα αρχην φιλε μου δεν εχουμε αποδηξεις για την υπαρξη της ψυχης...
δεν ξερουμε εαν υπαρχει, υποθετουμε οτι υπαρχει βασιζομενοι στα θρυσκευτικα που εχουμε μαθει...
πρωτα θα αποδεχτουμε οτι υπαρχει ψχ και μετα θα ψαξουμε να βρουμε αν τα θηραματα μας την εχουν...
και αν την εχουν το ξανασηζηταμε...


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2003, 01:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ωραία λοιπόν...αφού δεν έχει αποδειχθεί η ύπαρξη της ψυχής σύμφωνα με εσένα ( αν και όντως η ύπαρξη της ψυχής έχει επιβεβαιωθεί με επιστημονικά πειράματα ιδίως σε βαριά αρρώστους κατά τη διάρκεια κρίσιμων επεμβάσεων..όπου η ψυχή για λίγο απόχωρεί από το σώμα και εαν ο ασθενής επιβιώσει επιστρέφει σε αυτό..κάτι το οποίο ΔΕΝ είναι παραίσθηση όπως πολλοί θέλουν να πιστεύουν)

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΕΙ Ο ΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΤΟ ΝΕΚΡΟ ΕΜΒΡΥΟ...?

**Take It or Leave It

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2003, 11:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.rotten.com


Edited by - ARCHON on 19/04/2003 11:17:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2003, 10:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απαντω σχετικα στο τοπικ αν τα ζωα εχεουν ψχ
τα λεμε

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 20:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να είμαστε παμφάγοι αλλά υπάρχουν και κάποια όρια.
Αυτά που είδα έχουν ξεπεράσει κάθε όριο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dreamtrap
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
63 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2003, 11:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dreamtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
POPOPO
ANATRIXIASA!AN EINAI DINATON!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morph
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 11:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
διαβασα με ενδιαφέρον τα όσα προηγήθηκαν και τη τροπή της συζήτησης η οποία κατέληξε ουσιαστικά σε κόντρα ανάμεσα σε χορτο και παμφάγους. εδω να διευκρινήσουμε ότι το κακόμοιρο μωράκι που τρώει ο τύπος είναι "μεταποιημένο" κοτόπουλο, οπότε όχι μην ωρύεστε, τα μωρά μας δεν κινδυνεύουν από τους ασιατες φίλους μας!!!! επειτα, αν παρακολουθήσουμε λίγο τη σύγχρονη τέχνη και ιδιαίτερα τις performance arts θα ανακαλυψουμε πολύ "χειρότερα" από αυτά. πριν καταδικάσουμε όμως αυτούς τους καλλιτέχνες ας αναρωτηθούμε ποια η σημασία και η αξία της τέχνης; κατα τη γνώμη μου η τέχνη πρεπει να προβληματίζει να προκαλεί δράσεις και αντιδράσεις και εν τέλει να οδηγεί σε διάλογο και γιατί όχι σε κόντρες. άλλωστε η ζωή μας χωρίς εντάσεις διαφωνίες και κόντρες θα παρέμενε στάσιμη και βαρετή.

τώρα ανατρέξτε στην αρχή αυτού του topic και ξαναδιαβάστε το. θα βρείτε διαφωνίες, συμφωνίες, κόντρες, γνώμες που συγκρούονται και γνώμες που διασταυρώνονται, αλλά πάνω από όλα θα βρείτε ανθρώπους να επικοινωνούν τις απόψεις τους.

τελικά κάτι κατάφερε ο κινέζος με τη τέχνη του, έτσι δεν είναι;

ΥΓ. να πω την αλήθεια μου το συγκεκριμένο "έργο τέχνης" δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα, μάλλον μου περνά αδιάφορο, όμως δεν μπορώ να το καταδικάσω. σκεφτήτε άλλωστε πόσους καλλιτέχνες καταδίκασαν στο πέρας των αιώνων...


"de profundis domine, τι ζώον είμαι..."
Ρεμπω (μια εποχή στη κόλαση)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DimitrisD
Νέο Μέλος

Germany
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 16:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DimitrisD  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φίλοι μου!
Λόγω χρόνου δε μπόρεσα ακόμα να διαβάσω όλα τα μηνύματα
πάνω στο θέμα.
Δυστυχώς ούτε είχα τη δυνατότητα να παρακολουθήσω το
ντοκιμαντέρ. Είδα τις φωτογραφίες και πρέπει να σας πω:
Όσον αφορά στις πρώτες, φαίνονται για απλό μάθημα ανατομίας,
που παρακολούθούν φοιτητές ιατρικής. Συνηθίζει κανείς μετά
τις πρώτες μια-δυο φορές.
Οι φωτογραφίες με τα βαζάκια είναι ένα αστείο, μπορεί να
έχουν μέσα φασόλια οι "μυαλό βοδινό" κλπ..
Όσο για τις δύο τελευταίες, μπορεί να αποτελείται το "φαγητό"
του κυρίου από πλαστικό ή κερί, μη πιστεύετε ό,τι βλέπεται.
Αλλά και αλήθεια να είναι : αποκρουστικό μεν για μας αλλά...
Άλλοι λαοί, άλλα ήθη και άλλα έθιμα..
Σε κάποιο μέρος του κόσμου μας, (δε θυμάμαι που-ίσως Ισλανδία;)
είναι παράδοση μετά τη γέννηση του παιδιού να μαγειρεύεται
ένα είδος "κεικ" από τον πλακούντα της μητέρας, το οποίο
μετά τρώνε όλοι οι κοντινοί συγγενείς.
Φιλικά
ΔημήτρηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 20:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΝΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΩ ΟΤΙ ΟΛΗ ΣΑΣ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΓΙΝΕ ΑΣΚΟΠΑ.
ΔΙΑΒΑΖΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΕ ΠΑΡΑΦΥΣΙΚΑ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΡΕΥΝΑ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΚΗΝΕΣ ΑΠΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ.
ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΟΥΚΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΣΥΚΩΤΙ ΠΑΠΙΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ ΠΕΣΑΤΕ ΜΕΣΑ !!!

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ !

ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΦΙΛΗ ΜΑΣ Η ΓΑΤΑ (ΓΙΝΑΝΕ ΚΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ !)


‘’Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ’’

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy