ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 21:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που προτείνω εγώ,είναι πάνω απ'όλα η αφύπνιση.Τα άλλα θα έρθουν φυσιολογικά.Δέν σου προτείνω να παρατήσεις την δουλειά σου ή κατι ακραίο.Αν όλοι αφυπνιστούμε τότε όλα θα αλλάξουν.Δέν μπορεί να γίνει όμως αυτό την στιγμή που οι περισσότεροι κοιμούνται.

γενικόλογα,χρειάζονται συγκεκριμένες προτάσεις,έχεις;

quote:
Αλλο εγέλη και άλλο μια υγιής κοινωνία.Σε μια υγιής κοινωνία όλοι έχουν ίσες δυνατότητες εξέλιξης και όλοι αλληλοστηριζόμαστε.Σε μια τέτοια κοινωνία κανείς δεν θα έχει πρόβλημα επιβίωσης, καθώς όλοι θα νιάζονται για όλους.Αλλα το νομισματικό σύστημα δέν σε αφήνει,πώς θα βοηθήσεις κάποιον όταν εσύ ο ίδιος παίρνεις βασικό μισθό 700euro ?

δεν είμαστε όλοι ίδιοι δεν έχουμε όλοι τις ίδιες δυνατότητες πχ ενας δεν μπορεί με 1,47 ύψος να γίνει μπασκετμπολίστας ή δεν μπορει να γίνει πυρηνικός επιστήμονας γιατί έχει iq ραδικιού αλλά μπορεί να γίνει καταπληκτικός γλύπτης ή μπορεί να μην γίνει και τίποτα

quote:
Σκέψου αν όλοι μας δίναμε τα λεφτά μας σε όλους,αν δηλαδή δέν υπήρχε δικό μου και δικό σου,τί θα γινόταν τότε? το έχεις σκεφτεί αυτό? Αυτό που θα γινόταν,είναι οτι τα λεφτά δέν θα τα χρειαζόμασταν κάν.Θα ήταν όλα τσάμπα και όλοι θα είχαν ο,τι θέλουν στην διάθεσή τους.Σκέψου το λίγο,είναι και μαθηματικά λογικό. Σε μια τέτοια κοινωνία άλλα θα είναι τα ενδιαφέροντά μας,και όχι μόνο λεφτά λφτά λεφτά.Αλλά ΔΕΝ το θέλουν αυτό,δέν μας θέλουν ελεύθερους απο τα προβλήματα της επιβίωσης,θέλουν διαρκώς να κάνουμε κάτι,να είμαστε μονίμως απασχολημένοι.Ποιός δέν το βλέπει αυτό?


λοιπόν άκου υπάρχει η δυνατότητα να πάρει κάθε οικογένεια 1,5 εκατομμύριο ευρό και αυτό είναι πραγματικότητα δεν είναι φανταστικό σενάριο

ας πούμε ότι αύριο το πρωί η κάθε οικογένεια έχει 1,5 εκατομμύριο ευρό στην κατοχή της ξέρεις τι θα γίνει;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 21:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πόσο ευχαριστημένος είναι κάποιος να είναι σκλάβος των άλλων? Τί στοιχεία θέλεις? Δέν το βλέπεις? Είσαι ΔΟΥΛΟΣ.Ολοι είμαστε.

Ποιός θέλει να υπηρετεί για να επιβιώσει?


άρα θες να αναλάβεις την ηγεσία

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 21:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανοίγεις την τηλεόραση για να δείς ειδήσεις,και τί βλέπεις? Ολα μαύρα,παντού μιζέρια,παντού φτώχεια,παντού φόβος.Πάντα έχουμε ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ,αμαν πια με αυτές τις πολιτικές ΑΗΔΙΕΣ.Πάντα κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει,δέν γίνεται αλλιώς.Αυτό δέν σας κάνει εντύπωση? Όχι βέβαια,όλα είναι κανονικά για σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 21:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άρα θες να αναλάβεις την ηγεσία

χαχαχα,όχι φίλε μου,δέν είπα ποτέ αυτό.

Αυτό που υποστηρίζω,είναι μια κοινωνία ελεύθερη,και ελευθερη δέν σημαίνει να ελέγχεται απο κάποιον.Κανένας δέν μπορεί να κοροιδέψει κανέναν.Δέν υπάρχει καν ο όρος σε μια τέτοια κοινωνία.Χρειάζεται όμως να είμαστε ανιδιοτελείς σε βασικά πράγματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 21:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρέπει να κοιτάξουμε βαθύτερα,όλα όσα μας λένε είναι ψέματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 21:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν θες απάντησε σε αυτό που έθεσα

quote:
λοιπόν άκου υπάρχει η δυνατότητα να πάρει κάθε οικογένεια 1,5 εκατομμύριο ευρό και αυτό είναι πραγματικότητα δεν είναι φανταστικό σενάριο

ας πούμε ότι αύριο το πρωί η κάθε οικογένεια έχει 1,5 εκατομμύριο ευρό στην κατοχή της ξέρεις τι θα γίνει;


quote:
Αυτό που υποστηρίζω,είναι μια κοινωνία ελεύθερη,και ελευθερη δέν σημαίνει να ελέγχεται απο κάποιον.Κανένας δέν μπορεί να κοροιδέψει κανέναν.Δέν υπάρχει καν ο όρος σε μια τέτοια κοινωνία.Χρειάζεται όμως να είμαστε ανιδιοτελείς σε βασικά πράγματα.

δεν υπάρχει κοινωνία χωρίς ηγέτες αλλά προσπάθησε να δώσεις την εικόνα για την ιδανική κοινωνία όπως την έχεις σκεφτεί

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 23:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Billy , πήγε στο Τέξας και αγόρασε από έναν αγρότη ένα γάιδαρο, έναντι του ποσού των 100 δολαρίων


Ο Billy , πήγε στο Τέξας και αγόρασε από έναν αγρότη ένα γάιδαρο, έναντι του ποσού των 100 δολαρίων.

Ο αγρότης συμφώνησε να του τον παραδώσει την άλλη μέρα.

Την επόμενη μέρα ο αγρότης του είπε: «Συγγνώμη αλλά έχω άσχημα νέα, ο γάιδαρος ψόφησε» .

Ο Billy απάντησε: «Δεν πειράζει. Δώσε μου τα λεφτά μου πίσω» .

Ο αγρότης του λέει: «Δεν μπορώ να το κάνω, γιατί ήδη τα έχω ξοδέψει» .

Ο Billy είπε: «Εντάξει, τότε δώσε μου τον νεκρό γάιδαρο» .

Ο αγρότης ρώτησε: «Τι θα τον κάνεις;»

Ο Billy απάντησε «Θα τον βάλω σε λοταρία» .

Ο αγρότης του απάντησε με μια δόση ειρωνείας: «Αποκλείεται να βγάλεις σε λοταρία το ψόφιο γάιδαρο» .

Ο Billy απάντησε «Φυσικά και μπορώ, απλά δεν θα το πω σε κανέναν ότι είναι ψόφιος» .

Ένα μήνα αργότερα ο αγρότης βρέθηκε ξανά με τον Billy και τον ρώτησε «Τι έγινε με τον ψόφιο γάιδαρο;»

Ο Billy απάντησε: «Τον έβγαλα σε λοταρία και πούλησα 500 λαχνούς, προς 2 δολάρια τον ένα και έτσι κέρδισα 998 δολάρια» .

Ο αγρότης ρώτησε «Καλά κανένας δεν παραπονέθηκε;»

Ο Billy απαντάει «Μόνο ο τύπος που τον κέρδισε και για να μην φωνάζει του έδωσα πίσω τα δύο δολάρια» .

Ο Billy πλέον συνεργάζεται με την Goldman Sachs…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 23:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/06/2010 23:27:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 23:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέσα είσαι dr.. όπως πάντα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 00:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
λοιπόν άκου υπάρχει η δυνατότητα να πάρει κάθε οικογένεια 1,5 εκατομμύριο ευρό και αυτό είναι πραγματικότητα δεν είναι φανταστικό σενάριο

ας πούμε ότι αύριο το πρωί η κάθε οικογένεια έχει 1,5 εκατομμύριο ευρό στην κατοχή της ξέρεις τι θα γίνει;


Δυο πραγματα θα γινουν σιγουρα.

1ον οτι σημερα εχει 1 ευρω ,θα κοστιχει 1.000 και δευτερον μεσα σε 3 χρονια το 80% αυτων,οχι μονο δε θα εχει φραγκο,αλλα θα χρωσταει αλλα τοσα.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 10:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ανοίγεις την τηλεόραση για να δείς ειδήσεις,και τί βλέπεις? Ολα μαύρα,παντού μιζέρια,παντού φτώχεια,παντού φόβος.Πάντα έχουμε ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ,αμαν πια με αυτές τις πολιτικές ΑΗΔΙΕΣ.Πάντα κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει,δέν γίνεται αλλιώς.Αυτό δέν σας κάνει εντύπωση? Όχι βέβαια,όλα είναι κανονικά για σας.

Φίλε μου καλημέρα!

-Όλα είναι κανονικ-ότατ-α...και το εξηγώ...

-Όσο οι άνθρωποι θα νοηματοδοτούνται κατ'αυτόν τον τρόπο...όσο θα "συμβολοποιούν" κατ'αυτόν τον τρόπο και όσο θα είναι υποκείμενοι σ'εναν άγνωστο "εαυτό" , πάντα θα καθοδηγούνται σαν "αρνιά" στην εξυπηρέτηση και συντήρηση της συλλογικής ψυχής του συστήματος , το οποίο είναι αναπόσπαστο κομμάτι τους ή για να το πώ ακριβέστερα αποτελούν οι ίδιοι την ουσία του συστήματος...

Όλα τείνουν να επιβεβαιώνουν το γεγονός και αν δείς σε καθημερινή βάση , όλες τις επιθυμίες των ανθρώπων , θα δείς ότι όλες αποτελούν την "απαίτηση" του συστήματος και όλοι -μας- προστρέχουν στην ικανοποίησή του..!

Η χειραγώγηση , αρχίζει κατα την πρώιμη παιδική ηλικία σ'εναν "άγραφο" νού που διαστρωματώνεται με ιδέες τέτοιες που συντονίζουν και καθηλώνουν την αντίληψη των ανθρώπων με "επιθυμίες" άρρηκτα συνδεδεμμένες με την ευ-ζωϊα του υπάρχοντος συστήματος...για την ακρίβεια το σύστημα είναι εντός μας ... είμαστε εμείς οι ίδιοι..ΟΙ ΙΔΙΟΙ!

Πρωτογενής Ναρκισσισμός...διαμορφωμένη θέση ζωής...κόμπλεξ(ανωτερότητας-κατωτερότητας) , οργανώνουν το είναι μας καθημερινά και εμείς είμαστε αυτοί που χωρίς να το καταλαβαίνουμε υποστασιοποιούμε το όλο σύστημα αλλα και το ενισχύουμε...μη επενδύοντας στον εαυτό μας αλλα σε αιτήσεις-απαιτήσεις του ιδίου του συστήματος .... !

"Αρνιά" φίλε μου Stranger...αναπαραγωγικά "ζώα" και καταναλωτικά...αρκεί να έχουμε τα χρήματα για να καταναλώσουμε προκειμένου να ικανοποιηθεί η "επιθυμία" του συστήματος ... μια επιθυμία με την οποία έχουμε εμποτισθεί και φαντάζει ως δική μας...νευρώσεις και ψυχώσεις είναι τα αποτελέσματα..μια διαμαρτυρία του "είναι μας" και προς το είναι μας , για την απαξίωση των πρωτογενών επιθυμιών μας , επι των οποίων ουδέποτε υποκειμενικοποιηθήκαμε...!

Μορφωθήκαμε "λένε" κάποιοι..βελτιωθήκαμε...εξελιχθήκαμε...και καταστρέψαμε τον εαυτό μας , θέτόντάς τον σε ένα διαρκές κυνηγητό..σε μια διαρκή αγωνία και θυματοποίηση...

Να είσαι καλό παιδί και να κάνεις την προσευχή σου και να μην αφήνεις τον σατανά να καταστρέψει την ψυχή σου...να μην στην πάρει και στην βρωμίσει...να πηγαίνεις στην εκκλησία...να νηστεύεις...να..να ...να...να...φόβος παντού και ιδιαίτερα στην παιδική ψυχή...!

"Εισάγεται" στην παιδική ψυχή ο φόβος ... ο σατανάς που είναι εκεί γύρω πάντα και καιρο-φυλακτεί...

Καιρο-φυλακτεί επίσης ο γονεϊκός λόγος ... εισηγητής η μητέρα και θεματοφύλακας ο "Πατέρας"....ο τιμωρός και εγγυητής...που συμβολοποιεί την "ισχύ" και τα όρια κίνησης του κάθε παιδιού..!

Φυσικό επακόλουθο..???

-ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ...ΠΝΙΞΙΜΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ...ΔΡΑΣΗ ΠΟΥΘΕΝΑ!

Χάσαμε την ταυτότητά μας φίλε μου ... ώρα να χάσουμε και την ύπαρξή μας???

Ίσως...ίσως ώρα και για περί-σκεψη και περι-συλλογή...θα δούμε..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 11:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
λοιπόν άκου υπάρχει η δυνατότητα να πάρει κάθε οικογένεια 1,5 εκατομμύριο ευρό και αυτό είναι πραγματικότητα δεν είναι φανταστικό σενάριο

ας πούμε ότι αύριο το πρωί η κάθε οικογένεια έχει 1,5 εκατομμύριο ευρό στην κατοχή της ξέρεις τι θα γίνει;


Αν αυτό είναι μόνιμο,τότε θα καταργηθούν τα λεφτά.Δέν θα χρειάζονται πλέον αφου όλοι θα είναι πλήρεις.Το να έχεις όσα λεφτά θέλεις,ισοδυναμεί με το να μήν έχεις καθόλου λεφτά αλλά όλα να είναι τσάμπα (όπως και θα έπρεπε να είναι).

Αν απο την άλλη αυτό γίνει μία φορά,τότε θα επικρατήσει το χάος,και πολλά άλλα το λίγο μυαλό μου δέν μου επιτρέπει να φανταστώ,αλλά σίγουρα αντιλαμβάνομαι οτι θα υπήρχαν πολλές επιλογές.

quote:
δεν υπάρχει κοινωνία χωρίς ηγέτες αλλά προσπάθησε να δώσεις την εικόνα για την ιδανική κοινωνία όπως την έχεις σκεφτεί

Η ιδανική κοινωνία για μένα,προυποθέτει ένα βασικό πράγμα,την ανιδιοτέλεια και μαζί με αυτήν την καθαρότητα της ψυχής,(μάλλον είναι το ίδιο και τα δύο).

Η δική μου οπτική για την ιδανική κοινωνία χρειάζεται αναγκαστικά τον εσωτερικό κόσμο του ανθρώπου,χωρίς αυτό όλλα είναι μάταια.Θα υπάρχουν κανόνες,αλλα μόνο για να σπάνε,επειδή οι άνθρωποι δέν θα καταλαβαίνουν αυτούς τους κανόνες και ούτε θα τους αισθάνονται ώς αλήθεια.

Σε μια κοινωνία οπου όλα είναι ελεύθερα,ποια η ανάγκη κάποιου να παραβεί τους νόμους?Να κλέψει για παράδειγμα.Η να σκοτώσει στο όνομα του Αλλαχ.Δέν θα υπάρχουν τέτοια.


Όσο όμως ο άνθρωπος παραμένει διανοητικό ζώο,τότε αυτό θα είναι μόνο όνειρο.Με λίγα λόγια,πιστεύω οτι για τον σωστό κόσμο χρειάζονται πρώτα σωστοί άνθρωποι.

Εαρινέ,δέν έχω να πώ κάτι σε αυτά που γράφεις,συμφωνώ απόλυτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 11:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Εαρινέ,δέν έχω να πώ κάτι σε αυτά που γράφεις,συμφωνώ απόλυτα.


Όχι..όχι..όχι..μην το κλείνουμε έτσι το θέμα..δώσ'μου και σύ κάτι..μια σκέψη σου..μια άποψή σου που θα συμπλήρωνε τις δικές μου απόψεις...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 16:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ιδανική κοινωνία για μένα,προυποθέτει ένα βασικό πράγμα,την ανιδιοτέλεια και μαζί με αυτήν την καθαρότητα της ψυχής,(μάλλον είναι το ίδιο και τα δύο).

Η δική μου οπτική για την ιδανική κοινωνία χρειάζεται αναγκαστικά τον εσωτερικό κόσμο του ανθρώπου,χωρίς αυτό όλλα είναι μάταια.Θα υπάρχουν κανόνες,αλλα μόνο για να σπάνε,επειδή οι άνθρωποι δέν θα καταλαβαίνουν αυτούς τους κανόνες και ούτε θα τους αισθάνονται ώς αλήθεια.

Σε μια κοινωνία οπου όλα είναι ελεύθερα,ποια η ανάγκη κάποιου να παραβεί τους νόμους?Να κλέψει για παράδειγμα.Η να σκοτώσει στο όνομα του Αλλαχ.Δέν θα υπάρχουν τέτοια.



ας πούμε ότι ζούμε στην κοινωνία που έχεις οραματιστεί

και έμενα μου αρέσουν τα 12χρονα κοριτσάκια ή αγοράκια θα μου επιτρέψει η κοινωνία να προβαίνω σε σεξουαλικές πράξεις με αυτά;

ας πούμε ότι μου αρέσει η κούλα η περιπτερού αλλά εγώ δεν τις αρέσω παρόλες τις προσπάθειες μου να την σαγηνέψω δεν γίνεται τίποτα και την βιάζω πως θα αντιδράσει η κοινωνία σου;

πως θα αντιδράσει η κοινωνία σου όταν εγώ χτυπάω τα παιδιά μου και την γυναικά μου όταν μεθάω

πως θα αντιδράσει η κοινωνία σου όταν εγώ γράφω έργα που σατιρίζω τον φ χ θεό της όποιας θρησκείας και έρθουν οι πιστοί και με κάψουν ζωντανό γιατί προσέβαλα την πίστη τους;

ή τι θα γίνει αν αποφασίσουν οι πιστοί της χ θρησκείας ότι πρέπει να πεθάνουν όσοι με τον τρόπο ζωής τους προσβάλουν τον θεό τους;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 16:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν αυτό είναι μόνιμο,τότε θα καταργηθούν τα λεφτά.Δέν θα χρειάζονται πλέον αφου όλοι θα είναι πλήρεις.Το να έχεις όσα λεφτά θέλεις,ισοδυναμεί με το να μήν έχεις καθόλου λεφτά αλλά όλα να είναι τσάμπα (όπως και θα έπρεπε να είναι).

αν όλα είναι τσάμπα καταργούμε το εμπόριο καταργούμε την παραγωγή
καταργούμε την εργασία και φτάνουμε στην απόλυτη αναρχία και καταστροφή

παράδειγμα

έχω μια φυτεία μπανάνας ποιος θα έρθει να εργαστεί στην φυτεία μου όταν όλα θα είναι τσάμπα;
ποιος ο λόγος να εργαστώ εγώ όταν όλα θα είναι τσάμπα;
και τι θα υπάρχει πλέον στην αγορά όταν κάνεις δεν θα παράγει με το σκεπτικό όλα είναι τσάμπα;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 16:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ας πούμε ότι ζούμε στην κοινωνία που έχεις οραματιστεί

και έμενα μου αρέσουν τα 12χρονα κοριτσάκια ή αγοράκια θα μου επιτρέψει η κοινωνία να προβαίνω σε σεξουαλικές πράξεις με αυτά;

ας πούμε ότι μου αρέσει η κούλα η περιπτερού αλλά εγώ δεν τις αρέσω παρόλες τις προσπάθειες μου να την σαγηνέψω δεν γίνεται τίποτα και την βιάζω πως θα αντιδράσει η κοινωνία σου;

πως θα αντιδράσει η κοινωνία σου όταν εγώ χτυπάω τα παιδιά μου και την γυναικά μου όταν μεθάω

πως θα αντιδράσει η κοινωνία σου όταν εγώ γράφω έργα που σατιρίζω τον φ χ θεό της όποιας θρησκείας και έρθουν οι πιστοί και με κάψουν ζωντανό γιατί προσέβαλα την πίστη τους;

ή τι θα γίνει αν αποφασίσουν οι πιστοί της χ θρησκείας ότι πρέπει να πεθάνουν όσοι με τον τρόπο ζωής τους προσβάλουν τον θεό τους;


Σε αυτήν την κοινωνία δέν θα υπάρχουν αστυνομικοί,αλλά ιππότες τζεντάι .Κοίτα,σε έναν υγιή οργανισμό δέν υπάρχουν καρκινικά κύτταρα όπως υπάρχουν σε έναν άρρωστο οργανισμό,πάνε όλα μαζί αυτά. Θα ολοκληρώσω αργότερα την απάντηση γιατί αρχίζει ο αγώνας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 17:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε αυτήν την κοινωνία δέν θα υπάρχουν αστυνομικοί,αλλά ιππότες τζεντάι .Κοίτα,σε έναν υγιή οργανισμό δέν υπάρχουν καρκινικά κύτταρα όπως υπάρχουν σε έναν άρρωστο οργανισμό,πάνε όλα μαζί αυτά. Θα ολοκληρώσω αργότερα την απάντηση γιατί αρχίζει ο αγώνας.

μην ξεχνάς ότι ο νταρθ βέιντερ ήταν ο τζεντάι λυτρωτής σύμφωνα με τον μύθο τους
όσο για τα καρκινικά κύτταρα όλοι μας έχουμε αλλά είναι σε λήθαργο μέχρι να δοθεί το κατάλληλο ερέθισμα που θα τα ενεργοποιήσει

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 18:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για αυτό λέω,ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
Ωραία, θα σου πεί κάποιος. Ξύπνησα. Τι να κάνω τώρα; να πιώ καφέ; να βγω στους δρόμους και να φωνάζω μετανοείτε; τι να κάνω;

Στον Αθεο δεν απάντησες. Σ' εμένα ίσως;
Διότι εάν δεν φιλοτιμηθείς ν' απαντήσεις, τότε μάλλον είσαι φερέφωνο κάποιου και δεν το ξέρεις.

quote:
Να ένας λόγος για να γίνουν private τα τόπικ.Μπράβο ενισχύεις το επιχείρημά μου,χωρίς βέβαια ο ίδιος να το καταλαβαίνεις
Επειδής σε είπα "κα Διαμαντοπούλου";
Αδίκως το έκανα;
quote:
Οκ,καταλαβαίνω οτι πολλοί εδω μέσα που είναι και κάποιας ηλικίας,δέν ξέρουν ξένες γλώσσες,ε ωραία ας μήν το διαβάσουν τότε το κείμενο.Απλά πράγματα.

Τότε έχεις πολύ σοβαρό πρόβλημα!
Οι "κάποιας ηλικίας" δεν γνωρίζουν κσένες γλώσσες και η πιτσιρικάδα γνωρίζει μόνον γκρικλις! Αχ κα Διαμαντοπούλου μου! Που να βρείς να μιλήσεις την γλώσσα σου... Τι δράμα κι' αυτό!
quote:
Σε μια κοινωνία οπου όλα είναι ελεύθερα,ποια η ανάγκη κάποιου να παραβεί τους νόμους?Να κλέψει για παράδειγμα.Η να σκοτώσει στο όνομα του Αλλαχ.Δέν θα υπάρχουν τέτοια.
Εδώ έχεις καταλάβει ότι περιγράφεις την αναρχία; Το έχεις σκεφτεί διεξοδικά;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 18:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Billy πλέον συνεργάζεται με την Goldman Sachs…
Αυτό είναι σίγουρα ωφέλιμο για τον ίδιο. Ισως και για την Goldman Sachs.
Εμάς (τους 499) μας ωφέλησε ή μας ζημίωσε ο Billy, allzzaro;
Εάν μας ωφέλησε, δικαίως μας τον παραθέτεις ως παραδειγμα προς μίμηση.
Εάν μας ζημίωσε όμως, θα έπρεπε να το σηλιτεύσεις, όπως και τους βλάκες των 499 λαχνών.

Τι λες;
Μας ωφέλησε ή μας ζημίωσε;;;

Edited by - Αίολος on 17/06/2010 18:15:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 18:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:Για αυτό λέω,ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

Ωραία, θα σου πεί κάποιος. Ξύπνησα. Τι να κάνω τώρα; να πιώ καφέ; να βγω στους δρόμους και να φωνάζω μετανοείτε; τι να κάνω;

Στον Αθεο δεν απάντησες. Σ' εμένα ίσως;
Διότι εάν δεν φιλοτιμηθείς ν' απαντήσεις, τότε μάλλον είσαι φερέφωνο κάποιου και δεν το ξέρεις.

quote:Να ένας λόγος για να γίνουν private τα τόπικ.Μπράβο ενισχύεις το επιχείρημά μου,χωρίς βέβαια ο ίδιος να το καταλαβαίνεις

Επειδής σε είπα "κα Διαμαντοπούλου";
Αδίκως το έκανα;

quote: Οκ,καταλαβαίνω οτι πολλοί εδω μέσα που είναι και κάποιας ηλικίας,δέν ξέρουν ξένες γλώσσες,ε ωραία ας μήν το διαβάσουν τότε το κείμενο.Απλά πράγματα.

Τότε έχεις πολύ σοβαρό πρόβλημα!
Οι "κάποιας ηλικίας" δεν γνωρίζουν κσένες γλώσσες και η πιτσιρικάδα γνωρίζει μόνον γκρικλις! Αχ κα Διαμαντοπούλου μου! Που να βρείς να μιλήσεις την γλώσσα σου... Τι δράμα κι' αυτό!

quote:Σε μια κοινωνία οπου όλα είναι ελεύθερα,ποια η ανάγκη κάποιου να παραβεί τους νόμους?Να κλέψει για παράδειγμα.Η να σκοτώσει στο όνομα του Αλλαχ.Δέν θα υπάρχουν τέτοια.

Εδώ έχεις καταλάβει ότι περιγράφεις την αναρχία; Το έχεις σκεφτεί διεξοδικά;;;


"Μην τα βάζεις με ηλίθιους,θα σε ρίξουν στο επίπεδό τους και θα σε κερδίσουν εκ πείρας".
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 19:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και δέν φένεται μόνο απο αυτά που γράφεις η ηλιθιότητά σου,αλλά και απο την φάτσα σου.Στην θέση σου δέν θα έβαζα την φωτογραφία.

Edited by - strangerz2 on 17/06/2010 19:15:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 20:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιολος
quote:
Αυτό είναι σίγουρα ωφέλιμο για τον ίδιο. Ισως και για την Goldman Sachs.
Εμάς (τους 499) μας ωφέλησε ή μας ζημίωσε ο Billy, allzzaro;
Εάν μας ωφέλησε, δικαίως μας τον παραθέτεις ως παραδειγμα προς μίμηση.
Εάν μας ζημίωσε όμως, θα έπρεπε να το σηλιτεύσεις, όπως και τους βλάκες των 499 λαχνών.

Τι λες;
Μας ωφέλησε ή μας ζημίωσε;;;



Φίλε Αιολε ο κάθε Μπίλλυ είναι ενα λαμόγιο.
Ενα έξυπνο, πανέξυπνο λαμόγιο που αμα το ξεβρακώσεις και το αφήσεις χωρίς σώβρακο μέσα σε λίγα δεύτερα οχι σώβρακο θα βρεί αλλά και κοστούμι και δισεκατομμύρια.
Τέτοιους τύπους λοιπόν τους επιστρατεύει η κάθε Goldman Sachs προκειμένου να πετύχει τους σκοπούς της.
Απορώ για το ερώτημα σου τι μπορεί εμάς να μας ωφελήσει.
Τι να μας ωφελήσει εμάς ρε φίλε.
Εμείς είμαστε τόσο μαλάκες, μα τόσο μαλάκες που τέτοιους μαλάκες είναι σπάνιο να συναντήσει κανείς.
Τόσο καιρό μας δάνειζαν και εμείς φωνάζαμε ΔΩΣΤΕ ΜΑΣ.
Ύπήρχε μια κυβέρνηση που ΕΤΑΖΕ και κάτι αριστερά κόμματα που φώναζαν και φωνάζουν ΔΩΣΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ.
Εφτασε σε τέτοιο σημείο που εξοντώσαμε κάθε μορφής ανάπτυξης και κρεμαστήκαμε στο δανεισμό προκειμένου να συντηρηθούμε.
Ακόμα και τώρα που είμαστε μέχρι τα μαλλιά στα σκατά, ακόμα και τώρα φωνάζουμε ΔΩΣΤΕ ΜΑΣ.
Τι να ξυπνήσουμε τι να μας ωφελήσει κάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 20:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γέρο ο Μπίλλυ 898 κέρδισε όχι 998 (μην ξεχνάς και τα 100 που έδωσε για τον ψόφιο γάιδαρο)

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 20:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aιολος
quote:
Ωραία, θα σου πεί κάποιος. Ξύπνησα. Τι να κάνω τώρα; να πιώ καφέ; να βγω στους δρόμους και να φωνάζω μετανοείτε; τι να κάνω;

Δεν είναι κάτι απλό!
Και εσύ ο ίδιος δεν γνωρίζεις πως να ξυπνήσεις? Να πιείς καφέ? να φωνάξεις στους δρόμους?
Κοιμάσαι αιωνίως και δεν γνωρίζεις πως είναι να είσαι ξύπνιος

Θα ήθελα να θέσω αυτό το ερώτημα στο θεματοθέτη μας strangerz2 να μας εξηγήσει τι πρέπει να κάνουμε για να ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ.. που είναι και η ουσία του θέματος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 20:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γέρο ο Μπίλλυ 898 κέρδισε όχι 998 (μην ξεχνάς και τα 100 που έδωσε για τον ψόφιο γάιδαρο)

γέρο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 21:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θέλοντας να πω σοφέ

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 21:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σοφέ

Μα τι χαρακτηρισμοί είναι αυτοί?

Ούτε γέρος είμαι ούτε σοφός

άθεε μην το ρίχνεις στο καλαμπούρι γιατί θα αρσίσω να αυτοσχεδιάζω και θα γίνει εδώ μέσα ΑΙ ΤΣΑΝΤΙΡΙ ΣΟΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 21:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aκου γέρο.. τώρα το συνειδητοποίησα καλά..

Να σου καεί η κάρτα δικτύου ρε..
Αντε για να μην πώ το μόντεμ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 21:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάκα τέλος

Για να μπορέσει λοιπόν κάποιος να αφυπνιστεί θα πρέπει να διαβάζει την ιστοσελίδα ``η αλήθεια που μας κρύβουν επιμελώς`` ενώ παράλληλα να διαβάζει τα βιβλία αυτουνού .. του πωςτονλεν.. αυτού που λέει ``φερ` την κάμερα σε μένα``.
Ζούν αναμέσα μας λέει ρε μπας και είναι και αυτός ενα απο τα λαμόγια..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2010, 21:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αργείς να τα πιάσεις τι έγινε σε βάρεσε η γεροντική ανία;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy