ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 "Θέλω να σωθώ... τι να κάνω? Μάρτυρας πίστης ή μήπως ορθόδοξος χριστιανισμός?"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 11:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
LQG -Μα οι θρησκείες αντιμετωπίζουν το θάνατο ως την πρωτεύουσα δύναμη που θα παροτρίνει τον πιστό στην έμπρακτη παρουσίαση των όσων ζητούν. Και δυνδέεται ακράδαντα με την Τελική Κρίση. Σου λένε: Πράξε σωστά τώρα (που ζεις) ώστε η κρίση Του να σε αξιώσει τόπου γαλήνιου, χλοερού και δικαιοσύνης δίπλα Του. Διότι μετά το θάνατο δε θα μπορείς να κάνεις τίποτα εσύ. Θα πρέπει να στηρίζεσαι στα μνημόσυνα που θα σου προσφέρουν μερική αποδιέγερση των αμαρτιών σου στην επίγεια ζωή.
Η κάθε θρηκεία έχει τα δικά της αγαθά που προσφέρει ο θάνατος. Ο πιστός ενθαρρύνεται στο έπακρο για τα ωφέλη που του προσφέρει ο θάνατος που υπερτερούν κατά πολύ των απωλείων των επίγειων απολαύσεων και αναγκών. Είναι αυτό που (πρέπει να) λες όταν χάνεις κάποιον "θα είναι πιο χαρούμενος εκεί πάνω, ησύχασε κι αυτός επιτέλους". Και ο πιο ελπιδοφόρος στύλος είναι αυτός της Τελικής Κρίσης, της απόλυτης σωτηρίας, αλλά και της απόλυτης κατάρας, των όσων αξίζουν.

LQG πιστεύω πως με το συγκεκριμένο απόσπασμα άγγιξες όλο το θέμα…!!

Ο θάνατος, το πέρασμα στην ανυπαρξία, ο φόβος του αγνώστου…

Μέσα από αυτόν τον αρχέγονο φόβο, έναν φόβο που συναντάμε μόνο στην συνείδηση του «ανθρώπινου είδους» ο άνθρωπος δημιούργησε τις πρώτες λατρείες, τελετουργίες, θρησκείες, ακόμα και την τέχνη.
Ένας τρόπος όχι μόνο για να καθησυχάσει το είναι του στην σκέψη του σαρκικού θανάτου (φθορά), αλλά περισσότερο στο να πιστέψει πως πνευματικός θάνατος δεν υπάρχει.

Ακριβώς πάνω σε αυτόν τον φόβο στήριξαν και στηρίζονται οι θρησκείες τις διδασκαλίες τους, αλλά και κρατούν καλά δεμένο το ποίμνιο τους και μάλιστα παίρνοντας τον θάνατο ως την λύτρωση του ανθρώπου από τα δεινά και τις αμαρτίες αυτού του γήινου κόσμου, τα οποία όμως θεωρεί ως αναπόφευκτα, καθώς η αμαρτία είναι μόνο ανθρώπινη ιδιότητα, έτσι οι άνθρωποι πρέπει και οφείλουν να υπομένουν, ώστε να δικαιωθούν (αν δικαιωθούν) σε έναν άλλο κόσμο, στον (πνευματικό) κόσμο της αιώνιας βασιλείας των ουρανών.

Από την άλλη όμως ο άνθρωπος (όπως γνωρίζουμε… ) ειδικά στην χριστιανική διδασκαλία, είναι ελεύθερος να επιλέξει το καλό ή το κακό (αμαρτία), ανεξάρτητα αν είναι καταδικασμένος να έχει γεννηθεί με ένα προπατορικό αμάρτημα όπου θα το κουβαλάει για πάντα πάνω στους ώμους του, και αυτό γιατί ο θάνατος είναι μια θεϊκή τιμωρία που επιβλήθηκε στον άνθρωπο εξαιτίας της γνωστής ιστορίας..

Τελικά δεν έχω καταλάβει το να πράξουμε σωστά εξαρτάται από αυτό που μας επιβάλει η κάθε θρησκεία ο κάθε θεός ή από αυτό που μας επιβάλλει η ανθρώπινη συνείδηση μας ή μήπως ο άνθρωπος είναι ανήμπορος να κατανοήσει το τι είναι σωστό και λάθος και περιμένει εξ άνωθεν συμβουλές ώστε να κερδίσει την σωτηρία του ή μήπως κάποιοι δεν θέλουν να υπάρχει ποτέ σωτηρία…

Ποιος ξέρει, μπορεί κάποτε, μετά από χιλιάδες χρόνια, μετά από μια καινούργια αρχή, να βρεθούν κάποιοι επίσης έξυπνοι και να πουν, να διδάξουν, πως οι ανθρωπότητα είχε μια δεύτερη ευκαιρία στην τελική κρίση αλλά απέτυχαν, οπότε πάλι από την αρχή…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 11:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Αλλά, Αυτον δεν αναζητά ο άνθρωπος, με οτι κι αν κάνει;...»

Ο άνθρωπος αναζητά την αλήθεια. Εάν η αλήθεια είναι «Αυτός», καλώς να ορίσει..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 11:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημα με τους χριστιανούς, φίλε elo, είναι πως όλοι θέλουν να πάνε στον Παράδεισο αλλά κανείς δεν θέλει να πεθάνει...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 12:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LQG:
«Προφανώς, έψαξα για να καταλήξω στο "υποθετικό" που λες... Να έχω κάτι για να περνά η ώρα όταν βαριέμαι... Γιατί το θεωρείς υποθετικό?»

Διότι δεν πρόκειται για ΓΝΩΣΗ, δεν πρόκειται για ΤΕΚΜΗΡΙΑ, αλλά για ΠΙΣΤΗ και ΕΙΚΑΣΙΕΣ. Απλό δεν είναι?

LQG:
«Από τη στιγμή που αποδέχεσαι μια πίστη, δεν τη θεωρείς υποθετική αλλά πραγματική.»

Μωρέ και εγώ θεωρούσα ότι η Γερμανία έπρεπε να πάρει το τρόπαιο και όχι η Ισπανία, αλλά να που η Θεά μπάλα άλλα αποφάσισε!

Εσύ λοιπόν μπορεί να αποδέχεσαι τα χίλια δυο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όσα εσύ αποδέχεσαι είναι και αντικειμενικά πραγματικά. Με κατανοείς?

LQG:
«Και αυτό διότι την αποδέχτηκες επειδή σου δίνει κουράγιο, σε κάνει να νιώθεις πως είσαι κάποιος και πως κάποτε θα αποδοθεί η απόλυτη δικαιοσύνη.»

Η ελπίδα και το εμπόριο ελπίδας ανέκαθεν υπήρξαν τα τρωτά σημεία του ανθρώπου. Χαίρομαι πάντως για την ειλικρινή σου στάση.

LQG:
«Μπορεί να μην είναι κάτι το αποδεδειγμένο επιστημονικά ή κάτι τέτοιο, αλλά αποδεδειγμένο από τη συνείδησή σου.»

Η συνείδηση σου, είναι αποτέλεσμα επιρροών και ενίοτε αυθυποβολής. Η συνείδηση δεν είναι απόδειξη, αλλά ένα σύνολο πολλών ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ σου αποδοχών. Μπορεί να σε ηρεμεί, αλλά παραμένει αυθαίρετο.

LQG:
«θα προσπαθήσω να βρώ τρόπους να ενισχύσω τα πιστεύω μου (όσω αφορά τη θρησκεία) ακόμα και "παράλογους" (κατά πολλούς).»

Απο την στιγμή που έχεις αποδεχθεί 100% το δόγμα του χριστιανισμού (όπως και το κάθε δόγμα), σημαίνει ότι εκκινάς απο το ΠΑΡΑ-ΛΟΓΟ για να κατακτήσεις τι? Το λογικό? Δεν γίνεται.

Εκκινώντας με την λογική, μπορείς να κατακτήσεις και το μετα-φυσικό.

Ο νοών νοείτω.

LQG:
«Φίλε Schwabe, περιγράφεις την πίστη ως υπόθεση. Οπότε μου λες πως δε μπορώ να τη γνωρίζω, παρά μόνο να υποθέτω όποτε μου λες να και να μην την πιστεύω, γιατί εγώ αυτό κατάλαβα με τα όσα λες.»

Η πίστη σου, είναι μια αυστηρά προσωπική σου υπόθεση. Δεν είμαι εγώ αυτός που θα σου πει το ένα ή το άλλο.

Απλά, να διαχωρίζουμε τις λέξεις και την έννοια τους ώστε να μην υποστασιοποιούμε το παράλογο βαφτίζοντας το «θεό» ή οτιδήποτε άλλο, πιστεύοντας ότι έτσι ομιλούμε για την αλήθεια.

LQG:
«Με την ίδια ακριβώς λογική σου λέω να σταματήσεις να "πιστεύεις" πως υπάρχεις. Διότι δε μπορείς πραγματικά να γνωρίζεις πως υπάρχεις εδώ πέρα. Ή μήπως θεωρείς δεδομένη την υλική σου υπόσταση σ'αυτό τον κόσμο?»

Θεωρείς εσύ δηλαδή ότι δεν ενυπάρχεις σε αυτό τον κόσμο που ζούμε ως υλική υπόσταση? Άν όχι, ως τι ομιλείς και ενεργείς τώρα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 12:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ερώτημα παραμένει...


-Τα άσχημα και τα ωραία συναισθήματα είναι συνιστώσες μιας ανώτερης προσωπικότητας όπως τα χρώματα του ορατού φάσματος είναι συνιστώσες του λευκού φωτός...

Σ'αυτό το σημείο , οφείλω να ομολογήσω ότι δίνεις μια πολύ ακριβή ερμηνεία και απόλυτα λογική....όμως απο αυτό συνάγεται , ότι η "ανώτερη αυτή προσωπικότητα" όπως την αναφέρεις , εμπεριέχει και εσωκλείει εντός της τα συγκεκριμμένα συναισθήματα και τους μηχανισμούς παραγωγής τους...άρα οδηγούμαστε στο ακριβές συμπέρασμα , ότι αντιστοίχως γνώριζε εκ προοιμίου και το καλό και το κακό αντιστοίχως...

Άρα οδηγούμαστε στο συμπέρασμα , ότι αυτή η "ανώτερη προσωπικότητα" , "δυνητικά" είναι καλός και "δυνητικά" κακός αφού ενσωματώνει εντός του και το ένα και το άλλο....είναι και καλός και κακός...βιώνει και όμορφα αλλα και άσχημα συναισθήματα...αγαπάει και οργίζεται...αγκαλιάζει και τιμωρεί...προστατεύει και εξοντώνει...

Άρα καμμιά σχέση δεν έχει με τον θεό των χριστιανών και όπως τον παρουσιάζουν...είναι καλός και κακός...Θεός-καλός- και διάβολος ταυτόχρονα...

Άρα λοιπόν , οδηγούμαστε στο αναπόφευκτο συμπέρασμα , ότι καμμιά σχέση δεν έχει με τον Θεό των χριστιανών , που παρουσιάζεται ως "ΜΟΝΟ ΚΑΛΟΣ"!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 12:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδες που συμφωνούμε αγαπητέ μου Σβάμπε;Γιατι σωστά το έθεσες, Αυτός, είναι η αλήθεια και όχι οτι εγώ Τον ξέρω...
Τον ψάχνω, ρε φιλε, πάντως....
Δεν τον κλειδωσα,σε διαβεβαιώ,σε καμία εικόνα, η κανένα ντουλάπι...
Φίλοι μου, όλοι έχουμε διαφορετική και ελλειπή εικόνα και γνώση του Θεού,άρα, ποιός να κρινει τον άλλο;
Τυφλοί είμαστε, πάρτε το χαμπάρι..Όχι γιατί δεν βλέπουμε,αλλά γιατί κοιτάμε αλλού...
Κοιτάμε πολύ κοντά, δεν κοιτάμε μακρυά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 13:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 13:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ειδες που συμφωνούμε αγαπητέ μου Σβάμπε;Γιατι σωστά το έθεσες, Αυτός, είναι η αλήθεια και όχι οτι εγώ Τον ξέρω...
Τον ψάχνω, ρε φιλε, πάντως....
Δεν τον κλειδωσα,σε διαβεβαιώ,σε καμία εικόνα, η κανένα ντουλάπι...
Φίλοι μου, όλοι έχουμε διαφορετική και ελλειπή εικόνα και γνώση του Θεού,άρα, ποιός να κρινει τον άλλο;
Τυφλοί είμαστε, πάρτε το χαμπάρι..Όχι γιατί δεν βλέπουμε,αλλά γιατί κοιτάμε αλλού...
Κοιτάμε πολύ κοντά, δεν κοιτάμε μακρυά...

Βαγγέλη δεν μιλάμε για το ίδιο πράμα και δεν αναζητάμε το ίδιο πράμα...απο που το συμεραίνεις αυτό???

Εσύ ψάχνεις και αποδίδεις τα πάντα στο Θεό σου και τον οποίο εγώ και ο Σβάμπε δεν λογίζουμε καν...!

Όποιος τώρα αισθάνεται ότι είναι "τυφλός" προσωπικά δεν θα κάνω οτιδήποτε -δεν έχω και το δικαίωμα εξ'αλλου- για να τον μεταπείσω , μιας και ο ίδιος γνωρίζει καλύτερα τα του εαυτού του!

Τώρα , αν θές να τον ψάξεις ...ε!!! ψάξτον ...και αυτό δικαίωμά σου φίλε μου είναι , όπως και δικαίωμα του καθενός να ψάχνει ότι θέλει και ότι αυτός θεωρεί ως σωστό..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 13:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άρα οδηγούμαστε στο συμπέρασμα , ότι αυτή η "ανώτερη προσωπικότητα" , "δυνητικά" είναι καλός και "δυνητικά" κακός αφού ενσωματώνει εντός του και το ένα και το άλλο....είναι και καλός και κακός...βιώνει και όμορφα αλλα και άσχημα συναισθήματα...αγαπάει και οργίζεται...αγκαλιάζει και τιμωρεί...προστατεύει και εξοντώνει...

Άρα καμμιά σχέση δεν έχει με τον θεό των χριστιανών και όπως τον παρουσιάζουν...είναι καλός και κακός...Θεός-καλός- και διάβολος ταυτόχρονα...

Άρα λοιπόν , οδηγούμαστε στο αναπόφευκτο συμπέρασμα , ότι καμμιά σχέση δεν έχει με τον Θεό των χριστιανών , που παρουσιάζεται ως "ΜΟΝΟ ΚΑΛΟΣ"!!!


Λίγο πιο κάτω από την αναφορά μου για τα συναισθήματα ως συνιστώσες μιας ανώτερης προσωπικότητας, πρόσθεσα επίσης πως ο Θεός μας παραδίδει τα βασικά συναισθήματα με τα οποία εμείς δημιουργούμε τις αποχρώσεις κατά τη δική μας ελεύθερη βούληση. Όπως ακριβώς με τα βασικά χρώματα μπλε, κίτρινο και κόκκινο μπορούμε να πάρουμε αποχρώσεις όλων των δευτερευόντων χρωμάτων στα οποία περιλαμβάνεται και το μαύρο, ένα χρώμα που, συνήθως, εκφράζει κάτι το άσχημο. Και ως παράδειγμα, παρέθεσα το μίσος που μπορεί να θεωρηθεί απόχρωση του θυμού και της χαράς/ικανοποίησης.

quote:

Μωρέ και εγώ θεωρούσα ότι η Γερμανία έπρεπε να πάρει το τρόπαιο και όχι η Ισπανία, αλλά να που η Θεά μπάλα άλλα αποφάσισε!

Εσύ λοιπόν μπορεί να αποδέχεσαι τα χίλια δυο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όσα εσύ αποδέχεσαι είναι και αντικειμενικά πραγματικά. Με κατανοείς?


Καλά, δεν είναι και το πιο καλό παράδειγμα... Τόσο στημένο ήταν που έβαλαν και ένα χταπόδι να προβλέπει τα αποτελέσματα με επιτυχία.
Αλλά, φίλε Schwabe, δε λέω πως όσα πιστεύω είναι αντικειμενικά πραγματικά. Λέω πως τα θεωρώ πραγματικά.


quote:

Θεωρείς εσύ δηλαδή ότι δεν ενυπάρχεις σε αυτό τον κόσμο που ζούμε ως υλική υπόσταση? Άν όχι, ως τι ομιλείς και ενεργείς τώρα?

Μα ποτέ δεν είπα πως θεωρώ ότι δεν υπάρχω σ'αυτό τον κόσμο ως υλικό όν. Απλά σου λέω πως δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ώστε να το θεωρείς γνώση, αλλά να το πιστεύεις. Μπορείς να μου αποδείξεις πως αυτό που ζούμε τώρα δεν είναι κάποιο όνειρο?


quote:

Απο την στιγμή που έχεις αποδεχθεί 100% το δόγμα του χριστιανισμού (όπως και το κάθε δόγμα), σημαίνει ότι εκκινάς απο το ΠΑΡΑ-ΛΟΓΟ για να κατακτήσεις τι? Το λογικό? Δεν γίνεται.

Εκκινώντας με την λογική, μπορείς να κατακτήσεις και το μετα-φυσικό.


Όχι για να κατακτήσεις το λογικό. Αλλά για να κατακτήσεις την σωτηρία της ψυχής σου.


quote:

Διότι δεν πρόκειται για ΓΝΩΣΗ, δεν πρόκειται για ΤΕΚΜΗΡΙΑ, αλλά για ΠΙΣΤΗ και ΕΙΚΑΣΙΕΣ. Απλό δεν είναι?

Πίστη ναι, αλλά εικασίες? Με ποια λογική συνδέεις την πίστη με εικασίες. Σου ξαναλέω πως από τη στιγμή που αποδέχεσαι μία πίστη, δεν τη θεωρείς, εσύ μόνο για τον εαυτό σου και όχι ως αντικειμενική πραγματικότητα, εικασία ή κάτι το υποθετικό.


ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 13:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon -Το πρόβλημα με τους χριστιανούς, φίλε elo, είναι πως όλοι θέλουν να πάνε στον Παράδεισο αλλά κανείς δεν θέλει να πεθάνει...

Μα γιατί όχι…
Αφού έτσι και αλλιώς στην δευτέρα παρουσία πάλι εδώ θα είναι.. (προσδοκώ ανάστασιν νεκρών και ζωήν του μέλλοντος αιώνος)..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 13:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Άρα οδηγούμαστε στο συμπέρασμα , ότι αυτή η "ανώτερη προσωπικότητα" , "δυνητικά" είναι καλός και "δυνητικά" κακός αφού ενσωματώνει εντός του και το ένα και το άλλο....είναι και καλός και κακός...βιώνει και όμορφα αλλα και άσχημα συναισθήματα...αγαπάει και οργίζεται...αγκαλιάζει και τιμωρεί...προστατεύει και εξοντώνει...

Άρα καμμιά σχέση δεν έχει με τον θεό των χριστιανών και όπως τον παρουσιάζουν...είναι καλός και κακός...Θεός-καλός- και διάβολος ταυτόχρονα...

Άρα λοιπόν , οδηγούμαστε στο αναπόφευκτο συμπέρασμα , ότι καμμιά σχέση δεν έχει με τον Θεό των χριστιανών , που παρουσιάζεται ως "ΜΟΝΟ ΚΑΛΟΣ"!!!


Λίγο πιο κάτω από την αναφορά μου για τα συναισθήματα ως συνιστώσες μιας ανώτερης προσωπικότητας, πρόσθεσα επίσης πως ο Θεός μας παραδίδει τα βασικά συναισθήματα με τα οποία εμείς δημιουργούμε τις αποχρώσεις κατά τη δική μας ελεύθερη βούληση. Όπως ακριβώς με τα βασικά χρώματα μπλε, κίτρινο και κόκκινο μπορούμε να πάρουμε αποχρώσεις όλων των δευτερευόντων χρωμάτων στα οποία περιλαμβάνεται και το μαύρο, ένα χρώμα που, συνήθως, εκφράζει κάτι το άσχημο. Και ως παράδειγμα, παρέθεσα το μίσος που μπορεί να θεωρηθεί απόχρωση του θυμού και της χαράς/ικανοποίησης.


ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"


Ακόμα και ως προς την δημιουργία αυτών των αποχρώσεων , θα πρέπει να υπάρχει νομοτελειακά ΚΑΙ αυτός ο μηχανισμός διαφορετικά δεν θα εμφανίζονταν αυτές οι αποχρώσεις αλλα και αυτές καθ'εαυτές οι αποχρώσεις -ΟΛΕΣ- θα πρέπει να έχουν καταχωρηθεί ως μια τράπεζα πληροφοριών...απ'οπου , θα μπορούμε να ανατρέξει κάθε φορά αυτός ο μηχανισμός και να συλλέξει στοιχεία - πληροφορίες!

Ως προς τα συναισθήματα τώρα -αυτά καθ'εαυτά- επαναλαμβάνω και ας σταθούμε πρωτίστως εδώ και μετά θα πάμε παρακάτω...απαιτείται ο δημιουργός ότι είναι γνώστης τους για να τα εισάγει εντός μας αλλα και των μηχανισμών ενεργοποιησής τους αλλα συννάμα και να τα βιώνει και ο ίδιος ... συμφωνουμε φίλε μου σε αυτό???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 14:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Εαρινέ,δεν νομίζεις, πως είναι καλύτερα να αφήνεις
τον φίλο Σβάμπε να μιλάει, εξ ονόματος του;...
Για να κάνουμε και διάλογο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 14:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου Εαρινέ,δεν νομίζεις, πως είναι καλύτερα να αφήνεις
τον φίλο Σβάμπε να μιλάει, εξ ονόματος του;...
Για να κάνουμε και διάλογο...

Ε! Ρωτησέ τον , να σου πεί...Βαγγέλη..ρώτησέ τον..και ενδεχομένως να δείς αυτό που ήδη είπα..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 15:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Ειδες που συμφωνούμε αγαπητέ μου Σβάμπε;»

Δεν θα το’λεγα.....

trexagireve:
«Γιατι σωστά το έθεσες, Αυτός, είναι η αλήθεια και όχι οτι εγώ Τον ξέρω..»

Το «Αυτός» εμένα δεν μου λέει τίποτα. Απλά είναι η χρήση μιας λέξης ώστε να ξέρουμε προς ποιά κατεύθυνση μιλάμε. Εσύ δίνεις υπόσταση στο «Αυτός», και μάλιστα και βιογραφικό.

Για σένα ο Χριστός της Καινής Διαθήκης είναι ο «Αυτός», και άρα ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ, συνεπώς καλά θα κάνεις να μην συγχέεις τις απόψεις μου με τις δικές σου.

Απέχουμε έτη φωτός.

trexagireve:
«Δεν τον κλειδωσα,σε διαβεβαιώ,σε καμία εικόνα, η κανένα ντουλάπι...»

Σαφέστατα και τον κλείδωσες: του έχεις δώσει και βιογραφικό μάλιστα.

trexagireve:
«Φίλοι μου, όλοι έχουμε διαφορετική και ελλειπή εικόνα και γνώση του Θεού,άρα, ποιός να κρινει τον άλλο;»

Το δόγμα που ασπάζεσαι κρίνει τους πάντες, διότι απαιτεί την γνώση και κατοχή της απόλυτης αλήθειας δια του βιογραφικού του Ιησού.

Καλά θα κάνεις είτε να μιλάς μέσα στα πλαίσια της χριστιανοσύνης, είτε να δηλώσεις εάν είσαι πιστός κάποιας συγκεκριμένης χριστιανικής αίρεσης και όχι πιστός της Ορθοδοξίας, ώστε να ξέρουμε το σημείο εκκίνησης σου.

Τα όσα λες, απέχουν παρασάγγας απο τα όσα αποδέχεται το δόγμα σου, και μάλλον πονηρές διαφαίνονται οι «συγκαταβατικές» σου δηλώσεις.

Λοιπόν, βάση ποίου δόγματος ομιλείς?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 15:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπεις ότι ορθά ανέγνωσα Βαγγέλη...

Τι σου απάντησε ο Σβάμπε..???

-"Απέχουμε έτη φωτός."...αυτό σου απάντησε!!!

Και απλά απόρησα εσύ που την είδες την όποια συμφωνία μεταξύ σας...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 18:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι απλό καλέ μου Δήμο....Όταν λεει κατι κάποιος κι εσύ λες ότι συμφωνείς, ότι και να κάνει ο άλλος, δεν μπορεί να σε βγάλει όφ....
Εγώ έγραψα ότι συμφωνούμε, γιατι εγώ συμφωνούσα, με κάτι που έλεγε,θα με βγάλεις λάθος, σε ότι συμφωνώ;
Δεν ξέρω τι γράφω; ...
Τι να πω,φίλε, μήπως, πρέπει να κάνουμε καριέρα μέντιουμ τελικά;....
Εχει φράγκα...
Βλέπεις,όταν λέω οτι ο Θεός είναι η αλήθεια, ο Σβάμπε, συμφώνησε,γι αυτό έγραψα, ότι συμφωνούμε...
Αλλά, αν θέλεις με το ΄ζορι διαφωνία, για να φανεί η ...διαφορά μας,γιατι να σου χαλασω το χατήρι;
Ακόμη κι όταν συμφωονύμε θα διαφωνούμε....Μην εκτεθεί κανείς συμφωνώντας με λάθος άτομα...
Και οι άνθρωποι ξετρελάθηκαν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 18:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ειναι απλό καλέ μου Δήμο....Όταν λεει κατι κάποιος κι εσύ λες ότι συμφωνείς, ότι και να κάνει ο άλλος, δεν μπορεί να σε βγάλει όφ....
Εγώ έγραψα ότι συμφωνούμε, γιατι εγώ συμφωνούσα, με κάτι που έλεγε,θα με βγάλεις λάθος, σε ότι συμφωνώ;
Δεν ξέρω τι γράφω; ...
Τι να πω,φίλε, μήπως, πρέπει να κάνουμε καριέρα μέντιουμ τελικά;....
Εχει φράγκα...
Βλέπεις,όταν λέω οτι ο Θεός είναι η αλήθεια, ο Σβάμπε, συμφώνησε,γι αυτό έγραψα, ότι συμφωνούμε...
Αλλά, αν θέλεις με το ΄ζορι διαφωνία, για να φανεί η ...διαφορά μας,γιατι να σου χαλασω το χατήρι;
Ακόμη κι όταν συμφωονύμε θα διαφωνούμε....Μην εκτεθεί κανείς συμφωνώντας με λάθος άτομα...
Και οι άνθρωποι ξετρελάθηκαν....

Ότι πείς!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2010, 13:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θέλω να σωθώ... τι να κάνω? Μάρτυρας πίστης ή μήπως ορθόδοξος χριστιανισμός?

"θελω να σωθω" , απο τι ? νομιζω δοθηκε απαντηση απο τις αμαρτιες , ποιες αμαρτιες ? τι ειναι αμαρτια ? εισαι αμαρτωλος ? γιατι ?

"Μαρτυρας πιστης" ,ποιας πιστης ? γενικα και αοριστα ή καποιας συγκεκριμενης πιστης ? πιστευω οτι πρεπει να φοραω κοκκινα και να μη λεω ψεμματα , αρα εαν το τηρω θα ΣΩΘΩ ?

"ορθοδοξος χριστιανος" , αυτο δεν ειναι ενα ειδος ΠΙΣΤΗΣ ? ή ειναι κατι αλλο ?

φιλε θεματοθετη σορυ για τα ερωτηματα , αλλα αυτα μου προεκυψαν κατα το διαβασμα του θεματος ...

ολες οι θρησκειες σωζουν ? νομιζω οχι , αλλα σιγουρα οι 3 γνωστες και κοντινες μας σωζουν ... απο τι δεν το εχω μαθει/καταλαβει ακομη ... αλλα σωζουν !!! απο τον θανατο ομως δεν μας σωζει κανεις , και κανεις δεν εχει επιστρεψει απο εκει για να μας πει τι στο καλο εγινε ωστε να παρουμε τα μετρα μας ... αρα το μονο που εχουμε ειναι η λογικη μας και μια σειρα ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ που πρεπει να εξετασουμε για να ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ αυτη που ΘΑ ΜΑΣ μιλησει καλυτερα μεσα μας ...

η επεξεργασιας των ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ αυτων θα γινει μεσα απο τον μηχανισμο σκεψης που διαθετουμε και θα εξαρταται απο παρα πολλους παραγοντες , απο τις εμπειριες μας , το περιβαλλον μεσα στο οποιο μεγαλωσαμε , απο το πως εμεις μαθαμε να επεξεργαζομαστε μια πληρφορια κτλπ ...

το καλο και το κακο , ειναι κατι που υπαρχει? και πως το οριζουμε ? γιατι ρωταω ? οκ μας μαθαινουν οτι ειναι ΚΑΚΟ να σκοτωνουμε , πάντα ή υπο συνθηκες ? αυτο δεν το απαντουν ποτε ... αφηνοντας να εννοηθει το παντα .. οκ εαν ερχεσαι να με σκοτωσεις , μπορω να αμυνθω σκοτωνοντας σε ? τοτε εχω κανει καλο ή κακο ? αμαρτησα ή οχι ? ή πρεπει να μεινω εκει ωστε να με σκοτωσουν ? το να σκοτωσω εγω καποιον , σορυ για τον ακραιο , αλλα υπο συνθηκες δεν θα εβλεπα κανενα κακο , μαλιστα θα ελεγα οτι ισως ΜΕ ΛΥΤΡΩΝΕ ... τωρα εαν η πραξη μου ηταν συνειδητη ή προϊον ψυχικου προβληματος ειναι αλλο θεμα ... κατα την δικη μου αποψη , δεν μπορω να ΚΡΙΝΩ τις οποιες υποθεσεις υπο του πρισματος ΚΑΛΟΥ/ΚΑΚΟΥ ή αλλων δυικων συστηματων ... καθως ειτε ειναι υποκειμενικα ειτε φανταστικα !!!

οσο αφορα το θεμα θεος. βαση των οσων εχει γραφτει παραπανω , υπαρχει ενα μικρο προβλημα , ο θεος ειναι το απολυτο καλο και η ανωτερη οντοτητα , σε καθε αλλη περιπτωση παυει να ειναι θεος και την θεση του την παιρνει η οντοτητα που τον ξεπερνα ή τον νικα ... εαν ο θεος λοιπον ηταν τοσο ΤΕΛΕΙΟΣ πως δημιουργησε εναν ΑΤΕΛΕΣ κοσμο ? εκτος εαν ο τελειος και παντοδυναμος δεν ειναι σε θεση να δημιουργησει το ΤΕΛΕΙΟ , αρα τοτε παυει ο ιδιος να ειναι παντοδυναμος ... εαν ο ιδιος ειναι ΑΓΑΠΗ πως ΤΙΜΩΡΕΙ ? η αγαπη δεν μπορει να τιμωρησει , η τιμωρια ειναι αποτελεσμα πραξης που ΒΛΑΠΤΕΙ τον αλλον , τι ΒΛΑΠΤΕΙ τον θεο και μας ΤΙΜΩΡΕΙ ? το μηλο της ευας ειναι αξιο να ΒΛΑΨΕΙ και σε ποιο βαθμο ωστε να ΜΑΣ τιμωρησει ΦΟΡΕΒΕΡ ΕΝΤ ΕΒΕΡ (που λενε και οι ελληνες?) εαν τον εβλαψε ... ΤΟΤΕ ΧΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΝΤΥΔΥΝΑΜΙΑ ΤΟΥ ... εμ τι καναμε .. παλι απο την αρχη ?

τωρα οσο αφορα το θεμα της πιστης ... προσωπικο θεμα ουδεν σχολιον !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2010, 14:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικές φορές αναρωτιέμαι...ο άνθρωπος είναι το μόνο τέλειο δημιούργημα σε τούτο τον πλανήτη και πως ορίζεται αυτή η τελειότητα..???

Το λιοντάρι ας πούμε , πότε ορίζεται ως τέλειο..ή ο Αετός πχ...ή ακόμα ένα δένδρο...ή ένα αγριοκάτσικο...πότε θεωρείται τέλειο???

Άραγε η φύση δεν το έχει σχεδιάσει το καθένα και με αντίστοιχες "αρετές" ή ικανότητες αν θέλετε και εφόσον κάθε επιμέρους μηχανισμός λειτουργεί άψογα και όλοι μαζί μπορούν να καταστήσουν το λιοντάρι ως λιοντάρι-τέλει αρπακτικό- όπου όλα λειουργούν εν-τελεχώς...μύς...αρθρώσεις..νύχια...δόντια...ένστικτο..???

Απο την άλλη μεριά σκέπτομαι , θα μπορούσαμε ενδεχομένως να εκ-παιδεύσουμε το λιοντάρι και να γίνει ήρεμο και χαδιάρικο???

-Ενδεχομένως "ναί"...αλλα θα ήταν λιοντάρι πλέον..???

Ασφαλώς όχι...!

Θα έχει χάσει αυτήν καθ'εαυτήν την φύση του , όπως και το δέδρο αν το είχαμε κάνει βασιλικό ή τον αετό .... καναρίνι..!

Κάθε λοιπόν δημιούργημα , αναφέρεται ως τέλειο δημιούργημα "αν και εφόσον" ασκεί ολες τις λειτουργίες -του- κατα την φύση του...εκ-πορευόμενες!!!

Όλα λοιπόν υπόκεινται σε θεμελιακής φύσεως λειτουργίες -καταστατικής φύσεως- και κανένα λιοντάρι δεν επέλεξε την φύση του αλλα την ακολουθεί νομοτελειακά..!

Δεν υπάρχει "κακό λιοντάρι" αλλα λιοντάρι...κυνηγός και θηρευτής , τέλεια μηχανή αρπακτική νομιμοποιούμενη και καθοδηγούμενη απο την ίδια την φύση του!

Υπάρχει όμως δυνατό λιοντάρι και ασθενές λιοντάρι και αυτό ορίζεται απο το πόσο δυνατά λειτουργεί το κορμί του αλλα και το μυαλό του...!

Ο άνθρωπος πέραν των αναφερομένων σε θρησκείες , περί πρωτόπλαστων και τα παρεμφερή αστεία...άραγε πως ήταν κατα την πρώτη εμφάνισή του???

Υπακούοντας στην φύση του άραγε -για να φάει ... να αμυνθεί ...να επιβιώσει ή να υπερισχύσει..- αυτομάτως κρινόταν ως αμαρτωλός ???

Ασφαλώς κατα την πρώϊμη ύπαρξή του δεν είχε κώδικα επικοινωνίας αντίστοιχο με τον σημερινό , δεν είχε αντίστοιχες ΓΝΩΣΕΙΣ...δεν είχε την πνευματική ικανότητα την αντίστοιχη και δεν είχε αναπτύξει ανώτερο εγκέφαλο και πολλές άλλες ικανότητες που έχει σήμερα...είχε αυτές που είχε και σύμφωνα με αυτές εκινείτο και δρούσε...εκ φύσεως "ορισμένες" και μη επιλεγείσες απο τον ίδιο αλλα απο τον "δημιουργό" του ή την φύση αν θέλετε...και ήταν και όπως είναι υποκείμενος σε αυτές...

Να σωθεί λοιπόν απο τί..???

Απο την φύση του που τον εν-τέλλει και τον κατευθύνει..???

Θα συνεχισθεί...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2010, 14:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω πιστευω οτι ο ανθρωπος σκεφτεται παντα εγωιστικα! Θελει δηλαδη να εχει την ευχερεια να "λειτουργησει" ειτε με καλη θεληση ειτε με κακη, αλλα απο την αλλη, να εχει την ευχερεια να ζητησει την συγχωρεση!

ή να το πω διαφορετικα... οταν βρισκεται σε δυσκολια μονο τοτε στρεφεται στην αναγκη του Θεου που πιστευει... Αυτη ειναι η αληθεια. Αρα οπως ειναι το ερωτημα για πια σωτηρια μιλαμε?

θα επρεπε να ηταν διαφορετικη η ερωτηση... και αυτο το "θελω να σωθω..." παλι συνεπαγεται ο "εγωισμος του ανθρωπου".

Πιστευω οτι δεν υπαρχει κατι "συγκεκριμενο" το οποιο να καταδικαζει ή να εξιψωνει τον ανθρωπο, γιατι πρωτα απο ολα, ως παιδι, μιμειται το περιβαλλον στο οποιο μεγαλωνει (ειτε οικογενειακο, ειτε στο συνολο) και δευτερον, μπορει να επηρεαστει αρνητικα ή θετικα απο "ερεθισματα".


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2010, 14:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εγω πιστευω οτι ο ανθρωπος σκεφτεται παντα εγωιστικα! Θελει δηλαδη να εχει την ευχερεια να "λειτουργησει" ειτε με καλη θεληση ειτε με κακη, αλλα απο την αλλη, να εχει την ευχερεια να ζητησει την συγχωρεση!

ή να το πω διαφορετικα... οταν βρισκεται σε δυσκολια μονο τοτε στρεφεται στην αναγκη του Θεου που πιστευει... Αυτη ειναι η αληθεια. Αρα οπως ειναι το ερωτημα για πια σωτηρια μιλαμε?

θα επρεπε να ηταν διαφορετικη η ερωτηση... και αυτο το "θελω να σωθω..." παλι συνεπαγεται ο "εγωισμος του ανθρωπου".

Πιστευω οτι δεν υπαρχει κατι "συγκεκριμενο" το οποιο να καταδικαζει ή να εξιψωνει τον ανθρωπο, γιατι πρωτα απο ολα, ως παιδι, μιμειται το περιβαλλον στο οποιο μεγαλωνει (ειτε οικογενειακο, ειτε στο συνολο) και δευτερον, μπορει να επηρεαστει αρνητικα ή θετικα απο "ερεθισματα".


NOVUS ORDO SECLORUM


Τι σημαίνει "Εγω-ιστικά"...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2010, 15:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ , εγω παλι αναρωτιεμαι κατα ποσο ο ανθρωπος ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΟΝ ... και κατω απο ποιο πρισμα θα του δωσουμε τον τιτλο ΤΟΥ ΤΕΛΕΙΟΥ !!!

γιατι οσο και εαν κοιταζω γυρω μου δεν βλεπω τιποτα το ΤΕΛΕΙΟ στα δημιουργηματα του ΑΝΘΡΩΠΟΥ και στα εργα του !!! αντιθετα βλεπω , πονο , δυστυχια , πολεμο , θανατο ... ολα αυτα μπορει να ειναι τα ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΜΑΣ δεν το ξερω , αλλα σιγουρα ολα αυτα δεν μας ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΛΕΙΟΥΣ !!!!

μπορω να δωσω τον ορισμο στο οτι κανουμε ΤΕΛΕΙΑ αυτο για το οποιο εχουνε φτιαχθει , οτι ολα υπακουουν στουν κανονες της φυσης ΥΠΟΤΕΛΕΙΑΚΑ χωρις κανεις και τιποτα να μη μπορει να ξεφυγει απο αυτους ... αλλα ακομη και αυτο οτι δεν οριζουμε αλλα υπακουμε μας αφαιρει την τελειοτητα μας :)


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2010, 15:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινέ , εγω παλι αναρωτιεμαι κατα ποσο ο ανθρωπος ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΟΝ ... και κατω απο ποιο πρισμα θα του δωσουμε τον τιτλο ΤΟΥ ΤΕΛΕΙΟΥ !!!

γιατι οσο και εαν κοιταζω γυρω μου δεν βλεπω τιποτα το ΤΕΛΕΙΟ στα δημιουργηματα του ΑΝΘΡΩΠΟΥ και στα εργα του !!! αντιθετα βλεπω , πονο , δυστυχια , πολεμο , θανατο ... ολα αυτα μπορει να ειναι τα ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΜΑΣ δεν το ξερω , αλλα σιγουρα ολα αυτα δεν μας ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΛΕΙΟΥΣ !!!!

μπορω να δωσω τον ορισμο στο οτι κανουμε ΤΕΛΕΙΑ αυτο για το οποιο εχουνε φτιαχθει , οτι ολα υπακουουν στουν κανονες της φυσης ΥΠΟΤΕΛΕΙΑΚΑ χωρις κανεις και τιποτα να μη μπορει να ξεφυγει απο αυτους ... αλλα ακομη και αυτο οτι δεν οριζουμε αλλα υπακουμε μας αφαιρει την τελειοτητα μας :)


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Μμμμ...εύστοχο ερώτημα Makfor...
θα τοποθετηθώ όμως πιο μετά..τώρα θα ξαπλώσω λιγάκι , καλό απόγευμα σε όλους..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2010, 15:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Τι σημαίνει "Εγω-ιστικά"...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...



ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ''ΝΟΜΙΖΕΙ'' ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΕΥΩΝ ΟΝ, ΠΩΣ Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΙ (ΚΑΛΟ Ή ΚΑΚΟ) ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΝΤΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ - ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ, ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ, ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΘΑ ''ΠΕΡΑΣΕΙ''


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2010, 20:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


Τι σημαίνει "Εγω-ιστικά"...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...



ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ''ΝΟΜΙΖΕΙ'' ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΕΥΩΝ ΟΝ, ΠΩΣ Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΙ (ΚΑΛΟ Ή ΚΑΚΟ) ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΝΤΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ - ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ, ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ, ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΘΑ ''ΠΕΡΑΣΕΙ''


NOVUS ORDO SECLORUM


Απο το διαδίκτυο...

-1.υπερβολική αγάπη του ατόμου προς τον εαυτό του με ταυτόχρονη τάση να υποβάλει το συμφέρον των άλλων στο δικό του
2.τάση ενός ατόμου να μιλά για τον εαυτό του και να παρουσιάζει τα πράγματα πάντα από τη δική του πλευρά.

-Με ψυχολογικούς όρους πρόκειται για μια κίνηση κάθε ψυχολογικού υποκειμένου που ερχεται ως αποτέλεσμα μια ψυχικής του αναγκης που τείνει να επιβεβαιώσει όλα όσα προτάσσει ως αληθή -ως προς τον εαυτό του- ο πρωτογενής Νακισσισμός του και κατ'επέκτασιν η δηλωμένη θέση εντός του περί του εαυτού του...!

Αυτή η κίνηση ενδυναμώνεται με τον χρόνο ολοένα και περισσότερο , εφόσον η εικόνα και η αίσθηση περί του εαυτού του δεν επαληθεύονται εμπράκτως στην ζωή του και απο τους υπολοίπους συνανθρώπους του!

Ενεργοποιείται απο μια "έλλειψη"...και που το αντικείμενο της έλλειψης ενοικεί εντός του και "απαιτεί" πλήρωση...και πάντα εν είδει παυσιπόνου , όπου η προβληματική ποτέ δεν επιλύεται απλά μπορεί κανείς να πεί ότι δίνει μια προσωρινή ανακούφιση !

Εγώ...εγώ...εγώ...Εγώ...ένας διαρκής αγώνας με τον ίδιο τον εαυτό...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2010, 20:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο ανθρωπος το μονο που δημιουργει απο φοβο ειναι την αθεια, ο αθεος δεν εχει να ανησυχει για μετεπειτα ζωες, κρισεις, μακροκοσμικα οντα τυπου Αγγελων η Θεων τα οποια τον ξεπερνανε σε νοημοσυνη και δυνατοτητες οσο αυτος ξεπερναει μια κατσαριδα..

ο αθεος εκανε μια συμβαση με τον εαυτο του πως αληθεια ειναι οτι του λενε οι αισθησεις του, πως δεν υπαρχουν μακροκοσμικα οντα, ζωη σε αλλες διαστασεις, πως μετα το θανατο υπαρχουν τα σκουληκια και μονο (ολα αυτα ειναι πιστεις και δογματα απο την αναποδη με την επικληση ως μονου ορου για την αληθεια τις αισθησεις)...

σαν την στρουθοκαμηλο που εχωσε το κεφαλι της στην αμμο και θεωρησε πως αυτο ειναι η πραγματικη ζωη...

αντιθετα ο υπαρξιακος προβληματισμος και εξ αυτου το θρησκευεσθαι ειναι προοδος και κατακτηση του ανθρωπινου πνευματος...

τα γουρουνια δεν θρησκευονται ουτε φιλοσοφουν...συμφωνα μ'αυτα αγνωστο δεν υπαρχει, ο κοσμος ειναι ολοτελα γνωστος: το χοιροστασιο και η λασπη στην οποια λουζονται...

ο υπαρξιακος προβληματισμος για να προκυψει πρεπει να προηγηθουν αλλα δεδομενα, πρεπει ο ανθρωπος να αρχισει να φιλοσοφει, να αναρωτιεται, να αξιολογει τις πραξεις του, να βλεπει τη ζωη του σαν ενα συνολο και πορεια απο τη γεννηση στο θανατο και οχι αποσπασματικα τα προβληματα η τις μικροαπολαυσεις καθε μερας, να αντιληφθει τη μικροτητα του εαυτου του και του μικροκοσμου στον οποιον ζει, να καταλαβει πως ειναι ενας κοκκος σκονης μεσα στο μεγαλο συμπαν, να κοιταξει το μεγαλο αγνωστο που ορθωνεται μπροστα του και να αναρωτηθει αν ειναι αλογο η ελλογο, αν υπαρχει προνοια η ολα ειναι παιχνιδια της τυχαιοτητας...

για να φιλοσοφησει κανεις χρειαζεται και κατι αλλο: να αντιληφθει την τραγικοτητα της μοιρας του, οσοι θεωρουν οτι η ζωη δεν εχει στοιχεια τραγικοτητας η τα αντιμετωπιζουν επιδερμικα και λενε οσα πανε κι οσα ερθουν η δε βαριεσαι αδελφε η οτι φαμε και οτι πιουμε κι οτι αρπαξει η σουφρα μας η κλανια μαγκια και εξατμιση η μετα απο εμε γαια πυρι μειχθητω..

δεν ειναι ικανοι ακομη να κοιταξουν το αγνωστο καταματα που υπαρχει και εξω τους και εντος τους..

γι'αυτο ο πρωτος ανθρωπος που καθισε και φιλοσοφησε επειδη διεγνωσε την τραγικοτητα της υπαρξης (αλλο τραγικοτητα και αλλο ματαιοτητα ομως) εκανε για λογαριασμο της ανθρωποτητας ενα βημα μακραν σπουδαιοτερο απ'αυτο του Αρμστρονγκ που πατησε στη Σεληνη...

αυτος που νοιωθει την τραγικοτητα θα ζητησει και την εξοδο, τη σωτηρια, για οσους δε νοιωθουν την τραγικοτητα η σωτηρια ειναι μια κουφια λεξη...

.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2010, 21:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο ανθρωπος το μονο που δημιουργει απο φοβο ειναι την αθεια, ο αθεος δεν εχει να ανησυχει για μετεπειτα ζωες, κρισεις, μακροκοσμικα οντα τυπου Αγγελων η Θεων τα οποια τον ξεπερνανε σε νοημοσυνη και δυνατοτητες οσο αυτος ξεπερναει μια κατσαριδα..

ο αθεος εκανε μια συμβαση με τον εαυτο του πως αληθεια ειναι οτι του λενε οι αισθησεις του, πως δεν υπαρχουν μακροκοσμικα οντα, ζωη σε αλλες διαστασεις, πως μετα το θανατο υπαρχουν τα σκουληκια και μονο (ολα αυτα ειναι πιστεις και δογματα απο την αναποδη με την επικληση ως μονου ορου για την αληθεια τις αισθησεις)...

σαν την στρουθοκαμηλο που εχωσε το κεφαλι της στην αμμο και θεωρησε πως αυτο ειναι η πραγματικη ζωη...

αντιθετα ο υπαρξιακος προβληματισμος και εξ αυτου το θρησκευεσθαι ειναι προοδος και κατακτηση του ανθρωπινου πνευματος...

τα γουρουνια δεν θρησκευονται ουτε φιλοσοφουν...συμφωνα μ'αυτα αγνωστο δεν υπαρχει, ο κοσμος ειναι ολοτελα γνωστος: το χοιροστασιο και η λασπη στην οποια λουζονται...

ο υπαρξιακος προβληματισμος για να προκυψει πρεπει να προηγηθουν αλλα δεδομενα, πρεπει ο ανθρωπος να αρχισει να φιλοσοφει, να αναρωτιεται, να αξιολογει τις πραξεις του, να βλεπει τη ζωη του σαν ενα συνολο και πορεια απο τη γεννηση στο θανατο και οχι αποσπασματικα τα προβληματα η τις μικροαπολαυσεις καθε μερας, να αντιληφθει τη μικροτητα του εαυτου του και του μικροκοσμου στον οποιον ζει, να καταλαβει πως ειναι ενας κοκκος σκονης μεσα στο μεγαλο συμπαν, να κοιταξει το μεγαλο αγνωστο που ορθωνεται μπροστα του και να αναρωτηθει αν ειναι αλογο η ελλογο, αν υπαρχει προνοια η ολα ειναι παιχνιδια της τυχαιοτητας...

για να φιλοσοφησει κανεις χρειαζεται και κατι αλλο: να αντιληφθει την τραγικοτητα της μοιρας του, οσοι θεωρουν οτι η ζωη δεν εχει στοιχεια τραγικοτητας η τα αντιμετωπιζουν επιδερμικα και λενε οσα πανε κι οσα ερθουν η δε βαριεσαι αδελφε η οτι φαμε και οτι πιουμε κι οτι αρπαξει η σουφρα μας η κλανια μαγκια και εξατμιση η μετα απο εμε γαια πυρι μειχθητω..

δεν ειναι ικανοι ακομη να κοιταξουν το αγνωστο καταματα που υπαρχει και εξω τους και εντος τους..

γι'αυτο ο πρωτος ανθρωπος που καθισε και φιλοσοφησε επειδη διεγνωσε την τραγικοτητα της υπαρξης (αλλο τραγικοτητα και αλλο ματαιοτητα ομως) εκανε για λογαριασμο της ανθρωποτητας ενα βημα μακραν σπουδαιοτερο απ'αυτο του Αρμστρονγκ που πατησε στη Σεληνη...

αυτος που νοιωθει την τραγικοτητα θα ζητησει και την εξοδο, τη σωτηρια, για οσους δε νοιωθουν την τραγικοτητα η σωτηρια ειναι μια κουφια λεξη...

.



θα ήθελα να σου απαντήσω , μα είσαι εκνευρισμένος και λιγάκι επιθετικός...και αυτά που λες δεν έχουν μια λογική απόδειξη...!

Κάποιοι άνθρωποι μιλούν και αναφέρονται αλλα και ενδιαφέρονται για την "επόμενη ζωή" χάνοντας την "εδώ ζωή"...και δεν θέλουν να παραδεχθούν κάποια πράματα , επειδή απλά δεν θέλουν και επειδή απλά και πάλι δεν συμφωνούν με τα όσα πιστεύουν!

Είναι υγεία η λειτουργία των επιμέρους οργάνων κάθε ανθρώπου ..."ναί" ή "όχι"...και ποιοί ειναι "σκοοποί" του κάθ'ενός απο αυτά..???

Εγκέφαλος..
Πόδια...
Χέρια...
Μάτια...
Αυτιά...
Γεννητικά όργανα...

Όλα τυχαία δημιουργήθηκαν , μόνο και μόνο για να τα ελέγχουμε...???

Να ελέγχουμε -κοντρολάρουμε- το βήμα μας...την ορασή μας...τα μάτια μας...το πόσο και πότε θα μας @@@@@@...???

Και αυτό -αν δεν επιτευχθεί- θα είναι αμαρτία..???

Οι Αρχαίοι είχαν μιλήσει για "μεσότητα" και μάλιστα την καθ'ημάς "μεσότητα...δια μέσω του γνώθι σ'αυτόν...

Ο Χριστιανισμός τα βρήκε όλα αυτά και κάποια στιγμή , ας το παραδεχθούμε και δεν αποτελούν δικές του σκέψεις...!

Τα λές περισσότερο για να πείσεις τον εαυτό σου και αν αυτό πραγματικά σε κάνει να νοιώθεις όμορφα...τότε -ειλικρινά- και γώ "συμφωνώ" μαζί σου...μπορεί ο καθένας να εκφράζει την άποψή του και να την υπερασπίζεται , μα αυτό -κατ'εμέ- δεν μπορεί να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για να μιλάμε...όσο και αν διαφωνούμε με τις διαφορετικές απόψεις Αριστοτέλη..!

Εκεί εξ'αλλου πάντα οριζόταν και εμφανιζόταν ο σεβασμός .... στην αποδοχή του "διαφορετικού"...!

Ελπίζω να μην σε απογοήτευσα...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2010, 22:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σώζω:Αποτρέπω μιαν άσχημη εξέλιξη!

Οι άσχημες εξελίξεις όμως μπορεί για έναν άνθρωπο να είναι πολλές...

Να μην τρέφεται καλά..π.χ...και πάψει να έχει δύναμη και αντοχή ο οργανισμός του ή ακόμα και ο εγκέφαλός του ... με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αποδώσει στην εργασία του...να του γίνονται συστάσεις συνέχεια και να του δημιουργηθούν ανασφάλειες και φοβίες...παρ'ολ'αυτά να προσεύχεται καθημερινά και να ζητάει βοήθεια απο τον θεό και ωστόσο μια μέρα να τον απολύουν , να μην έχει να φάει...να τον εγκαταλείψει και η γυναίκα του γιατί δεν ανταποκρίνεται ερωτικά!

Να μην γυμνάζεται και οι μυς του να ατονούν μέρα με την μέρα και οι δυνάμεις του να τον εγκαταλείπουν , αποτελεσμα ψυχολογική πτώση και όχι καλή αίσθηση για τον εαυτό του...παρολ'αυτά συνεχίζει την προσευχή αλλα ολοένα και περισσότερο "φθίνει" σωματικά και ψυχολογικά...απομακρύνεται απο την ζωή και "σαρκάζει" κάθε υγιή και γυμνασμένο άνθρωπο , που προσέχει και καλλιεργεί τον εαυτό του ...τόσο σωματικά , όσο και νοητικά και παραμένει "ενεργός" ακόμα και στα εβδομήντα του!

Να έχει "άσχημες σκέψεις" ακόμα και και για τον έντιμο και καλό γειτονά του ... ο οποίος ενώ εργάζεται καθημερινά και παράγει και διασφαλίζει την οικογενειά του και ζεί αξιοπρεπώς αλλα ωστόσο δεν προσεύχεται και κατ'αυτόν είναι "αμαρτωλός"...

Αυτές είναι μερικές ΑΣΧΗΜΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ...που θα μπορούσαν να αποφευχθούν ΟΝΤΩΣ...δυστυχώς δεν αποφεύχθησαν...φαντασθείτε τι θα γίνει πιο "πέρα"...σ'αυτόν τον άνθρωπο που δεν μπορεί να αποτρέψει τα απλά!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2010, 01:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυξανεσθε και πληθυνεσθε δε λεει ο Θεος;

αρα οτι δοθηκε σωστα δοθηκε...

απλα σου λεει η θρησκεια (η καθε θρησκεια): μη σκεφτεσαι μονο με το κατω κεφαλι διαφορετικα δεν θα ξεκολλησεις απο τη λασπη του κοσμου, να μαθεις να κοιτας και προς τα πανω γιατι ισως η ζωη σου εδω ειναι απλα μεταβατικη..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2010, 08:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αυξανεσθε και πληθυνεσθε δε λεει ο Θεος;

οχι φυσικα , ο ανθρωπος το λεει αυτο και δεν το λεει απλα ειναι ΦΥΣΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ , φυσικα μπορουμε να ορισουμε αυτον τον νομο ως θεο , αλλα τοτε ειναι αλλο πραγμα ...
φυσικα θελω να μας δω οταν γινουμε 10δις ή 30 και θα τρωμε ο ενας τον αλλον που θα παει η εντολη του θεου ... αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα


αυξανουν και πληθαινουν και τα μυρμηγικα , να υποθεσω οτι και σε αυτα δοθηκε εντολη εκ θεου ?

επισης οποιος θεωρει τον ανθρωπο κυριαχο του κοσμου , μαλλον πλανατε ... εαν κατι ειναι κυριαρχος σε αυτον τον κοσμο ειναι τα βακτηριδια και αλλοι μικροοργανισμου χωρις τους οποιους ειμαστε ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ... αφου θα σαπιζαμε μεσα σε μερικες ωρες μετα την γεννηση μας ...

πως γινεται μια "τελεια κατασκευη" , μια "θεϊκη κατασκευη", να ειναι γεματη μικροοργανισμους γιατι αλλιως δεν θα επιβιωνε ... φυσικα και εδω μπορουμε να πουμε εν σοφια εποιησεν και τοποθετησε μικροσκοπικα σκουλικακια στο μετωπο μας για να τρωει τα νεκρα κυτταρα ... και να ξεμπερδεψουμε ... σεβαστο... αλλα οχι αποδεκτο απο τον καθενα καθως υπαρχει και αλλη αποψη ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 03/08/2010 11:58:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy