ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "ΑΙΘΕΡΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ" ΚΑΙ "OAHSPE"...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 23:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα ήθελα να μου πεις πως θα έβλεπες τη γή σαν μια μήτρα ένα μάτριξ,
όπου ο άνθρωπος, αναγεννιέται ,απο επίπεδο σε επιπεδο, έως ότου πληρώσει τον εαυτό του...Αυτό το νερό, είναι η αναγεννησιακή μας μήτρα,ανα τον χρόνο, όταν, στην αιωνιότητα, δεν υπάρχει χρονος...
Θέλω να πω,το νερό, είναι μια σύνθεση πολλών υγρών, όσον αφορά τον άνθρωπο..Έχει αιμα, νερό, άλλα υγρά,που δημιουργούν διαφορετική σύνθεση, συγκεκριμένη κι όχι τυχαία...Αυτή η στερεοποιημένη μορφή, είναι το αύριο, νομίζω....Η μετά αιθέρα, εποχή, εννοώ...
Αλλαγή, ή μετάλλαξη, ή τελική μορφή, όλα, θέλουν το υγρό στοιχειο, χώρο - μήτρα....

ΦΙΛΤΑΤΕ,
ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΑΣΗ ΟΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΥΓΡΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΑΝΤΗ ΜΟΥ.
ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΤΟΥ ΟΛΟΥ ΤΟ ΥΔΩΡ-ΩΚΕΑΝΟΣ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 23:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 00:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

ΤΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ????

ΑΜΑΛΙΑ,ΕΣΥ ΜΗΠΩΣ???


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 10:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό το νερό, είναι η αναγεννησιακή μας μήτρα,ανα τον χρόνο, όταν, στην αιωνιότητα, δεν υπάρχει χρονος...


ΦΙΛΤΑΤΕ trexagireve,
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ,ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ Η ΘΕΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ-ΧΡΟΝΟΥ.
Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙΡΟΣ(ΧΡΟΝΟΣ) ΗΤΑΝ Ο ΝΕΟΤΕΡΟΣ ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΔΙΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΩΣ ΝΕΟΣ ΑΝΑΠΑΡΙΣΤΑΝΟΤΑΝ.ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΞΥΡΑΦΙ (ΑΙΧΜΗΡΟΤΗΤΑ)ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΦΤΕΡΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ(ΤΑΧΥΤΗΤΑ). ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΜΑΛΛΙΑ,ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΚΟΜΗ ΣΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΜΕΡΟΣ( Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ-CARPE DIEM,NA THN ΑΔΡΑΞΕΙ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΔΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ).ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΜΙΑ ΖΥΓΑΡΙΑ(ΜΟΙΡΑ-ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ)ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΝΑ ΙΣΣΟΡΟΠΕΙ ΣΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ ΤΟΥ(ΠΑΝΤΑ ΩΚΥΣ).

ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΘΕΟΤΗΤΑ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΡΕΩΣ ΓΝΩΣΤΗ ΤΙΜΟΥΣΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!
Ο ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ-ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΚΡΟΝΟ
ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΟΠΟΥ Ο ΚΡΟΝΟΣ-ΧΡΟΝΟΣ ΓΕΝΝΑΕΙ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑ ΝΑ "ΦΑΕΙ"-ΚΑΤΑΠΙΕΙ ΤΑ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑ ΤΟΥ...
Ο ΚΥΚΛΟΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΝΕΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΣΧΗΜΑ.
ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΚΛΙΚΟ,ΑΡΑ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΚΥΚΛΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΟΡΕΙΑΣ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ...
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ...
ΝΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ-ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 10:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Καποδίστρια, δεν διαφωνώ μαζι σου, σε ότι λές, περί φθοράς και κίνησης, όσο υπάρχει χρόνος..Αλλά, δεν ξέρω αν έχεις ακούσει για το όταν σταματήσει ο χρόνος, όπου, όλα θα δέιχνουν, όπως πραγματικα είναι...
Τότε, υπάρχει μια υπόσταση, όλων....Δεν αλλάζει..
Κι είναι οριστική, ότι τώρα, είναι ο χρόνος, για τη διόρθωση της...
Αν πάρουμε τον Καιρό - Χρόνο που αναφέρεις, είναι νεότερος, επειδή,
με αυτόν ξεκινά ο δικός μας χρόνος, χρόνος που καταγράφει τι έγινε, οπότε,φαίνεται,ότι όλα προυπήρχαν,σε ένα άλλο χρόνο..Έτσι δεν ειναι; Αλλά, ως τι υπήρχαν, σε ποιό χώροχρόνο και που;...
Πιστεύω, ότι ο χρόνος μας, ειναι μεσοδιάστημα....
Τι λες επ αυτού;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 14:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή μου Καποδίστρια, δεν διαφωνώ μαζι σου, σε ότι λές, περί φθοράς και κίνησης, όσο υπάρχει χρόνος..Αλλά, δεν ξέρω αν έχεις ακούσει για το όταν σταματήσει ο χρόνος, όπου, όλα θα δέιχνουν, όπως πραγματικα είναι...
Τότε, υπάρχει μια υπόσταση, όλων....Δεν αλλάζει..
Κι είναι οριστική, ότι τώρα, είναι ο χρόνος, για τη διόρθωση της...
Αν πάρουμε τον Καιρό - Χρόνο που αναφέρεις, είναι νεότερος, επειδή,
με αυτόν ξεκινά ο δικός μας χρόνος, χρόνος που καταγράφει τι έγινε, οπότε,φαίνεται,ότι όλα προυπήρχαν,σε ένα άλλο χρόνο..Έτσι δεν ειναι; Αλλά, ως τι υπήρχαν, σε ποιό χώροχρόνο και που;...
Πιστεύω, ότι ο χρόνος μας, ειναι μεσοδιάστημα....
Τι λες επ αυτού;...


ΦΙΛΤΑΤΕ trexagireve,
ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑΚΙ ΤΑ ΝΕΩΤΕΡΑ...
ΤΩΡΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΛΕΥΡΙΑ,ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ !!!
ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΟΙΚΟΚΥΡΕΣ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 14:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ανησυχείς φίλη,δεν υπάρχει πρόβλημα..χρόνου...
Μην το πάρεις στραβά αγαπητή μου Καποδίστρια, αλλά, μιλώντας για
τον χρόνο, είδες, που ειναι .....προσωπική υπόθεση;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 16:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μην ανησυχείς φίλη,δεν υπάρχει πρόβλημα..χρόνου...
Μην το πάρεις στραβά αγαπητή μου Καποδίστρια, αλλά, μιλώντας για
τον χρόνο, είδες, που ειναι .....προσωπική υπόθεση;...


ΦΙΛΤΑΤΕ trexagireve,
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ,ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ.ΤΙ ΕΝΝΟΩ?
ΠΩΣ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΟΥ ΒΙΩΝΟΥΜΕ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ.ΟΧΙ ΠΩΣ ΑΛΛΑΖΕΙ,ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ,ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.

Π.Χ. ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΡΟΣΩΠΟ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ "ΤΡΕΧΕΙ"! ΤΟ ΙΔΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΕΝΟΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ...

ΟΜΩΣ Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΡΗΣΙΜΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΡΙΧΘΕΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΟΥΝ.


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 17:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν πάρουμε τον Καιρό - Χρόνο που αναφέρεις, είναι νεότερος, επειδή,
με αυτόν ξεκινά ο δικός μας χρόνος, χρόνος που καταγράφει τι έγινε, οπότε,φαίνεται,ότι όλα προυπήρχαν,σε ένα άλλο χρόνο..Έτσι δεν ειναι; Αλλά, ως τι υπήρχαν, σε ποιό χώροχρόνο και που;...
Πιστεύω, ότι ο χρόνος μας, ειναι μεσοδιάστημα....
Τι λες επ αυτού;...

ΟΤΑΝ Ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ ΕΛΕΓΕ "ΠΟΛΕΜΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΑΤΗΡ" ΤΗΝ "ΕΝΑΝΤΙΟΔΡΟΜΙΑ",
ΦΙΛΤΑΤΕ trexagireve,
ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΤΗΝ ΠΑΛΗ ΠΟΥ ΣΥΝΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΕ ΚΙΝΗΤΡΟ ΤΟ ΠΥΡ. ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΦΘΟΝΟ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΦΘΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ,ΕΝΩ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ Η ΑΦΘΟΝΙΑ ΤΟΥ ΨΥΧΡΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΚΙΝΗΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟ.

ΒΕΒΑΙΩΣ Ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ ΘΕΩΡΕΙΤΟ ΥΛΙΣΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΠΩΣ ΩΣ ΤΕΤΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟΔΕΚΤΑ.
ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΩΣ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΧΟΠΕΔΗΣ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΗΣΗ ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΠΕΡΙ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΚΟΣΜΟΥ.

ΠΙΘΑΝΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ...
ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΕΚΕΙΝΑ...
ΙΣΩΣ ΜΙΑ ΠΛΑΤΩΝΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ "ΑΕΡΑ" ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΣ.

ΑΣ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΤΣΙ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Υ.Γ. ΧΑΘΗΚΑΝ ΚΑΙ Ο ALLZARO KAI O ΑΙΘΗΡ (ΑΙΘΕΡΟΒΑΜΩΝ) !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 17:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο ΠΛΑΤΩΝ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΠΩΣ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΕΙΝΑΙ «ΟΥΣΙΕΣ ΑΥΘΥΠΟΣΤΑΤΟΙ, ΑΫΛΟΙ ΚΑΙ ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΟΙ, ΠΛΗΝ ΑΠΡΟΣΙΤΟΙ ΕΙΣ ΤΙΣ ΗΜΕΤΕΡΕΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΔΙΑ ΤΟΥ ΝΟΥ ΘΕΑΤΑΙ». Η ΨΥΧΗ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΥΤΩΝΝ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ,ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΗΣ ΠΡΟΫΠΑΡΞΕΩΣ ΤΗΣ,ΠΡΙΝ ΔΗΛΑΔΗ ΦΥΛΑΚΙΣΘΕΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ.

Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΔΕΧΟΤΑΝ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΑΝ ΑΥΘΥΠΟΣΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΙΣΘΗΤΕΣ ΟΥΣΙΕΣ,ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΕΙΔΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑ ΑΙΣΘΗΤΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΥΛΗ.
ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΗΣΗ.ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ ΕΞΕΡΧΕΤΑΙ Η ΥΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΑΘΟΡΙΣΤΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΡΙΣΜΕΝΗ ΜΟΡΦΗ,ΕΙΔΟΣ.ΟΜΩΣ Η ΠΡΩΤΗ ΑΡΧΗ ΚΙΝΗΣΕΩΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΥΛΗ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΘΕΟ. Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟΝ ΚΙΝΟΥΝ.
Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ Η ΚΙΝΗΣΗ,ΛΕΕΙ Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ, ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΑΙΩΝΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑ. Η ΥΛΗ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΕΡΩΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΘΕΟ (ΚΙΝΟΥΝ ΑΚΙΝΗΤΟΝ) ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΟΠΟΙΗΣΕΩΣ. Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΕΜΠΝΕΕΙ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΣΤΗΝ ΥΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΤΕΙ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΟΡΦΗ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΕΝΑΩΣ.


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 18:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΥΜΝΟΣ ΤΟΥ ΟΡΦΕΩΣ ΕΙΣ ΤΟΝ ΑΙΘΕΡΑ.

ΕΙΣ ΤΟΝ ΑΙΘΕΡΑ

Ω! ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΥΨΗΛΟΝ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥ ΔΙΟΣ,
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΑΚΑΤΑΝΙΚΗΤΟΝ,
ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ,ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ,
ΠΟΥ ΔΑΜΑΖΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ
ΦΥΣΑΣ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ Ο ΣΠΙΝΘΗΡ ΤΗΣ ΖΩΗΣ
ΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ,
Ο ΑΙΘΗΡ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΤΟ
ΑΡΙΣΤΟΝ ΣΤΟΙΧΕΙΟΝ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ,
Ω! ΛΑΜΠΡΟΝ ΒΛΑΣΤΑΡΙ, ΠΟΥ ΦΕΡΝΕΙΣ ΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ
ΦΕΓΓΕΙΣ ΜΑ ΤΑ ΑΣΤΡΑ,
ΕΣΕ ΠΡΟΣΚΑΛΩ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΠΙΟΣ
ΚΑΙ ΓΑΛΗΝΙΟΣ ΕΙΣ ΗΜΑΣ.


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 14/07/2010 18:01:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2010, 22:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν διαφωνούμε αγαπητή μου Καποδίστρια,το νερό, που λές, κάποτε
θα αποσυρθεί..Κάτι θα αποκαλύψει...Όπως με τους κατακλυσμούς...
Αν θυμάσαι, κατι αποκάλυπταν,οποτε κατέβαιναν τα νερά......
Στη φάση που είμαστε, μάλλον μήτρα...Μάτριξ, που θα γεννήσει τον νέο θεό, απο τον παλιό άνθρωπο...
Οι ιδέες τέλος,προς το παρόν, είναι όντως, ιδανικές..Εμεις δεν μπορούμε,ομως, να τις κατέχουμε;....
Πρόσεξε το ρήμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2010, 12:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Εμεις δεν μπορούμε,ομως, να τις κατέχουμε;....
Πρόσεξε το ρήμα...


ΦΙΛΤΑΤΕ trexagireve,
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ...
ΝΑ ΚΑΤΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ?
ΜΑ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΝΟΙΕΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΕΧΕΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ!
ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΕΙΣ ΝΑΙ,ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΤΕΧΕΙΣ!
ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΟΡΘΩΣ ΔΙΑΤΥΠΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ "ΘΕΙΟ" ΠΛΑΤΩΝΑ, «ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΥΣΙΕΣ ΑΥΘΥΠΟΣΤΑΤΟΙ, ΑΫΛΟΙ ΚΑΙ ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΟΙ, ΠΛΗΝ ΑΠΡΟΣΙΤΟΙ ΕΙΣ ΤΙΣ ΗΜΕΤΕΡΕΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΔΙΑ ΤΟΥ ΝΟΥ ΘΕΑΤΑΙ».
ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΡΗΜΑΤΟΣ, ΔΙΑ ΤΟΥ ΝΟΥ ΘΕΑΤΑΙ=ΝΟΩ...

ΑΥΘΥΠΟΣΤΑΤΑΙ=ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΛΑ ΝΟΕΙ ΤΗΝ "ΩΡΙΜΗ" ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ ΩΣ ΙΔΕΑ.
ΑΫΛΟΙ,ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΟΙ. ΤΟ ΑΫΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΝΟΗΤΟ ΜΙΑ ΕΝΝΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΛΗ,ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΟΙ ΕΝΝΟΕΙ ΠΩΣ ΟΙ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ. ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΚΑΘΕ ΙΔΕΑΣ,ΜΙΑ Η ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ. ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ (ΠΟΥ ΞΕΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΣΙΚΗ ΤΗΣ ΑΡΧΗ)ΤΟΤΕ ΧΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΩΣ ΙΔΕΑΣ.


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2010, 12:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που εννοώ αγαπητή μου Καποδίστρια, ειναι, ότι αν πάρεις τον χρόνο απο τη μέση, ενώσεις παρελθόν, παρον και μελλον,θα δεις,
οτι οι ιδέες,μέλλεται να εκπροσωπούνται απο ανθρώπους,εις την αιωνιότητα..Ως θεοί, αυτους τους νόμους θα φροντιζουν να τηρούν...
Κάποτε, οι άνθρωποι, θα πληρώσουν, ως υπερασπιστές τις αξίες και
θα είναι οι φρουροί των...Αυτο εννοώ...
Γιατι,πιστεύω, σε ένα κόσμο αυριανό,όπου,οι άνθρωποι, θα είναι διαμάντια,αμέθυστοι και βιρύλια, εξ ου και η απώλεια των υγρών, σταθεροί και αμετάβλητοι, ως αδιαβλητες ιδέες....
Δες, αν θέλεις, αυτο που λέω για το τέλος της αποκάλυψης....
Εμένα με εντυπωσίασε, η αναφορά σε ΛΙΘΟΥΣ....Πολύτιμους λίθους, έναντι του υγρού στοιχείου...
Για ψάξε το λίγο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2010, 12:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στη φάση που είμαστε, μάλλον μήτρα...Μάτριξ, που θα γεννήσει τον νέο θεό, απο τον παλιό άνθρωπο...

ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΜΑΝΙΑ Ή ΕΓΩ ΤΟ ΕΚΛΑΜΒΑΝΩ ΕΤΣΙ,ΦΙΛΤΑΤΕ trexagireve,ΜΕ ΤΗΝ "ΜΗΤΡΑ ΜΑΤΡΙΞ"?
ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΜΙΑ ΡΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ-ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ,ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟΥ ΧΑΛΛΙ ΓΚΙΜΠΡΑΝ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΛΕΓΕ: "ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ"!!!
Σ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ "ΚΑΠΟΙΟΣ" ΠΑΙΖΕΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2010, 12:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμένα με εντυπωσίασε, η αναφορά σε ΛΙΘΟΥΣ....Πολύτιμους λίθους, έναντι του υγρού στοιχείου...


ΕΔΩ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΠΟΛΥ,ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΙΘΟΥΣ ΕΝΝΟΩ...
Ο ΟΡΦΕΥΣ ΕΙΧΕ ΥΜΝΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΛΙΘΟΥΣ,"ΤΑ ΛΙΘΙΚΑ",ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΙΚΗ.
ΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΨΑΞΙΜΟ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΟΜΗ ΤΟΥΣ.
ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΔΟΜΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ-ΛΙΘΟΣ.
ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΩΣ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΠΟΥ ΒΙΩΝΟΥΜΕ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2010, 12:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περί λίθων, καλή μου, όχι λιθικά....Και μιλά για εννοιες
στερεοποιημένες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2010, 13:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Περί λίθων, καλή μου, όχι λιθικά....Και μιλά για εννοιες
στερεοποιημένες...

ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΥΜΝΩΝ ΤΟ ΛΕΝΕ "ΛΙΘΙΚΑ",ΝΑΙ "ΠΕΡΙ ΛΙΘΩΝ" ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΟΡΦΕΩΣ,ΟΜΩΣ "ΛΙΘΙΚΑ" ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ.
ΑΣ ΜΗΝΝΝ ΚΟΛΛΑΜΕ ΣΤΗΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΕΜΕ...ΦΙΛΤΑΤΕ trexagireve.

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΤΕΡΕΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ,ΕΠΙΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΔΙΚΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΦΙΛΟΣΟΦΟ,ΑΦΟΥ Η ΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΥΜΝΩΝ ΑΥΤΩΝ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΔΟΜΗΣ ΤΩΝ ΛΙΘΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΙΚΗΣ ΠΟΥ ΕΞ'ΑΥΤΩΝ ΑΠΟΡΡΕΟΥΝ.
ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΝΟΙΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ.


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2010, 14:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα και βέβαια αγαπητή μου Καποδίστρια, έχουμε να κάνουμε με τα 4 αρχικά στοιχεία....Αλλά, στους λίθους, έχουν ψυγεί και έχουν γίνει
στέρεα....
Μπορείς να δεις ένα τέτοιο μέλλον στον άνθρωπο;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 20:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο ΥΜΝΟΣ ΤΟΥ ΟΡΦΕΩΣ ΕΙΣ ΤΟΝ ΑΙΘΕΡΑ.

ΕΙΣ ΤΟΝ ΑΙΘΕΡΑ

Ω! ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΥΨΗΛΟΝ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥ ΔΙΟΣ,
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΑΚΑΤΑΝΙΚΗΤΟΝ,
ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ,ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ,
ΠΟΥ ΔΑΜΑΖΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ
ΦΥΣΑΣ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ Ο ΣΠΙΝΘΗΡ ΤΗΣ ΖΩΗΣ
ΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ,
Ο ΑΙΘΗΡ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΤΟ
ΑΡΙΣΤΟΝ ΣΤΟΙΧΕΙΟΝ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ,
Ω! ΛΑΜΠΡΟΝ ΒΛΑΣΤΑΡΙ, ΠΟΥ ΦΕΡΝΕΙΣ ΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ
ΦΕΓΓΕΙΣ ΜΑ ΤΑ ΑΣΤΡΑ,
ΕΣΕ ΠΡΟΣΚΑΛΩ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΠΙΟΣ
ΚΑΙ ΓΑΛΗΝΙΟΣ ΕΙΣ ΗΜΑΣ.


Τι εννοεί ο ποιητής στο τελευταίο δίστιχο;
Υπάρχει περίπτωση να μην είναι γαλήνιος πρός εμάς και πώς εκδηλώνεται αυτό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 22:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι εννοεί ο ποιητής στο τελευταίο δίστιχο;
Υπάρχει περίπτωση να μην είναι γαλήνιος πρός εμάς και πώς εκδηλώνεται αυτό;

ΑΓΑΠΗΤΗ mimosa,
ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΗΣΠΕΡΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ.
ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΡΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΤΥΠΟ ΤΟΥ,ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΑΣ ( ΘΕΤΙΚΗ Ή ΑΡΝΗΤΙΚΗ),
ΕΤΣΙ ΕΠΙΡΡΕΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΑΙΘΗΡ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΙ.
ΑΥΤΟΣ Ο ΥΜΝΟΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΥΜΝΟΣ Ή ΕΠΙΚΛΗΣΗ ΣΚΟΠΟ ΕΧΕΙ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΥΠΟΔΕΙΞΗ ΜΙΑΣ ΕΥΠΡΕΠΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΑΡΕΤΗΣ ΣΤΑΣΗΣ, ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ, ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ...
ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑ Ο ΥΜΝΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΝ ΑΜΦΙΔΡΟΜΗ ΕΠΙΡΡΟΗ ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ...

ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΠΩΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΧΕΣΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ-ΘΕΙΟΥ, ΟΠΟΥ ΘΕΙΟΥ ΤΟ ΕΝ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ.


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 22:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά το περιγράφεις, αγαπητή Καποδίστρια,διότι,όντως, μια
αμφίδρομη, επιρροή, διέπει τη σχέση ανθρώπου θείου...Ή καλύτερα,
νομίζω, ανθρωπου και θεικής ενέργειας,καθώς, έτσι ο άνθρωπος,
μπορεί να αποδείξει μια ύπαρξη, επωφελής,ενω ο Θεός,έχει ένα νέο συνεργό, όπως οι ΆΓΓΕΛΟΙ,που αποδεικνύεται χρήσιμος και μελοντικά
ως ύπαρξη....Ο Θεός, κατοικεί στην διάσταση, πέρα απο τους νομους που διέπουν τη δική μας ύπαρξη και βέβαια, ακόμη, δνε μπορούμε να τον εννοήσςουμε, ουσιαστικά...Έτσι, κάπου προχωρούμε στην εννόηση του, πληρώνοντας το θέλημα Του...
Με απώτερο σκοπό, να υπάρχει αιώνια η ύπαρξη μας, μέσα απο την ατλάντεια προσπάθεια να εκφράσει ικανότητες,αισθήσεις αιώνιας έκφρασης...
Προχωρημένα, δεν λέω, αλλά, κοντά είναι το 2012 και αν οι ακτίνες που λένε μας επηρεάσουν, τότε α δούμε πολλούς ανθρώπους να έχουν ξεχωριστά χαρίσματα....Αυτό, έχει μια αιώνια υφή, νομίζω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 23:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προχωρημένα, δεν λέω, αλλά, κοντά είναι το 2012 και αν οι ακτίνες που λένε μας επηρεάσουν, τότε θα δούμε πολλούς ανθρώπους να έχουν ξεχωριστά χαρίσματα.

ΦΙΛΤΑΤΕ trexagireve,
ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΙ ΑΚΤΙΝΕΣ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΗΝ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ ΤΟΥ ΣΕΙΡΙΟΥ?
ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ "ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΕΝΙΑΥΤΟΥΣ" (ΚΑΠΟΥ 28 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΧΡΟΝΙΑ?)
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ...
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣ
ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2010, 01:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλληλεπίδραση δηλαδή, νομίζω ότι μπορώ να το καταλάβω. Χαίρομαι που δεν συνταυτίζεσαι με τον υμνητή που μου φαίνεται να το έχει "θεοποιήσει".
Το δέος πρός -κάτι- συχνά βγάζει ανασφάλειες στην επιφάνεια, οι ανασφάλειες φοβίες και κάπως έτσι γεννιούνται οι θρησκέιες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2010, 08:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητές μου φίλες είναι απλό...Μιλάμε για το 2012, σαν έτος
καταστροφής, έτος ζημιάς, έτος που ο κόσμος φοβάται...
Αλλά,δεν είναι έτσι.....Γιατί σε αυτό το έτος, έρχεται η αλλαγή, των εποχών, όπως σωστά γράψατε, μια άλλη φάση μετάλλαξης του ανθρώπου στην τελική μορφή του...Οι ακτίνες κοσμικής ακτινοβολίας, που λέγεται ότι θα χτυπήσουν τη γή, θα δημιουργήσουν αφύπινση, σε όσους έχουν την προδιάθεση...
Πολλές διαφορετικές πηγές, αναφέρουν την εποχή που άνθρωποι θα έχουν πολλες και θαυμαστές ιδιότητες και μεγάλη χαρά ζωής...
Το θέμα είναι, ποιός θα μπορεί να αντέξει τέτοια γνώση....
Το θέμα είναι ποιός θα μπορει να αντέξει τέτοιο ύψος αντίληψης, δίχως να πέσει κάτω....Αντέχουμε το ζώο μέσα μας,να είμαστε θεοί;Έχουμε φτάσει ,θέλω να πω, σε αυτό το σημείο;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2010, 12:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλληλεπίδραση δηλαδή, νομίζω ότι μπορώ να το καταλάβω. Χαίρομαι που δεν συνταυτίζεσαι με τον υμνητή που μου φαίνεται να το έχει "θεοποιήσει".
Το δέος πρός -κάτι- συχνά βγάζει ανασφάλειες στην επιφάνεια, οι ανασφάλειες φοβίες και κάπως έτσι γεννιούνται οι θρησκέιες.


ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ mimosa,
ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ,
ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΙΛΗ ΣΟΥ ΤΕΤΟΙΑ ΥΒΡΙΣ!!!
Ο ΟΡΦΕΥΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ
ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΙΕΚΡΙΝΕ ΗΤΑΝ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!
ΑΝ ΕΜΕΙΣ, ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΚΑΙ ΑΠΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΔΥΝΑΤΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΝΟΩΝ,
ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ Σ'ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕΙΩΝΟΥΜΕ...

ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΟΥ
ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ,
ΕΠΙΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΕΙΠΑ
ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ,ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ!!!


Ο ΟΡΦΕΥΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ
ΑΡΧΗΣ ΓΕΝΟΜΕΝΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΣΜΟΓΟΝΙΑ.
ΟΙ ΥΜΝΟΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΟΙ
Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΟΙΚΤΟ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥΣ
ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΧΘΟΥΝ ΤΟΝ "ΘΕΙΟ ΛΟΓΟ"...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2010, 12:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητές μου φίλες είναι απλό...Μιλάμε για το 2012, σαν έτος
καταστροφής, έτος ζημιάς, έτος που ο κόσμος φοβάται...
Αλλά,δεν είναι έτσι.....Γιατί σε αυτό το έτος, έρχεται η αλλαγή, των εποχών, όπως σωστά γράψατε, μια άλλη φάση μετάλλαξης του ανθρώπου στην τελική μορφή του...Οι ακτίνες κοσμικής ακτινοβολίας, που λέγεται ότι θα χτυπήσουν τη γή, θα δημιουργήσουν αφύπινση, σε όσους έχουν την προδιάθεση...
Πολλές διαφορετικές πηγές, αναφέρουν την εποχή που άνθρωποι θα έχουν πολλες και θαυμαστές ιδιότητες και μεγάλη χαρά ζωής...
Το θέμα είναι, ποιός θα μπορεί να αντέξει τέτοια γνώση....
Το θέμα είναι ποιός θα μπορει να αντέξει τέτοιο ύψος αντίληψης, δίχως να πέσει κάτω....Αντέχουμε το ζώο μέσα μας,να είμαστε θεοί;Έχουμε φτάσει ,θέλω να πω, σε αυτό το σημείο;...

ΦΙΛΤΑΤΕ trexagireve,

ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΑΛΛΑ...
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΕΡΙ ΣΕΙΡΙΑΚΗΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥ ΕΝΙΑΥΤΟΥ. ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ, ΟΠΩΣ ΛΕΓΟΝΤΑΙ???


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2010, 12:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 17/07/2010 12:30:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2010, 12:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και φυσικα καλή μου, έχει αναφερθεί και γραφτεί, οτι "και προφητεύσουσιν, υιοί και θυγατέρες, εις αισχυνην των γερόντων"....
Ή ακόμη,το 2012,είναι γνωστό ως ,τέλος ενός μεγάλου ενιαυτού, είναι λογικό, ότι, μετά ο άνθρωπος, θα έχει προχωρημένα στάδια αντίληψης και κίνησης....Σε περισσότερες διαστάσεις, ας πουμε...
Αλλά, ποιός άνθρωπος;Ο αντιδρών,ή ο δρών;...
Αιθερικά, ας πούμε, η κίνηση, είναι αέναη...Δεν συμβαίνει το ίδιο με στη σκεψη... Όπως και το σώμα, κολλάει και φοβάται..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2010, 12:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η απλότητα της έκφρασης,έχει σχέση με το ον που είμαστε, τώρα,
ή αλλού;Μπορούμε να ειμαστε, αυτό που πραγματικά είμαστε;
Η αθερική υπόαταση μας,μπορεί να αναγνωσθεί και αναγνωρισθεί;
Μπορούμε να δούμε τον εαυτό μας, σε καθρέφτη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy