ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Προφητείες Κοσμά Αιτωλού. Μήπως βρισκόμαστε μπροστά σε άλλη μια πλαστογραφία?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 00:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αριστοτέλης

quote:
ειπαμε την αρχειακη ερευνα την εκανε ο Σωτηροπουλος, αυτος θα εχει και τις απαντησεις...

Καλά, άσε τι έχει αυτός. Εσύ τι έχεις;

quote:
εχω την εντυπωση ομως πως κυκλοφορει σε καποιο απο τα πολλα βιβλια για τον Κοσμα και η τελικη λιστα των προφητειων με αναφορα ξεχωριστη σε καθε προφητεια

Μάλιστα. Άρα εσύ που έχεις διαβάσει και αναφορές στις προφητείες του Κοσμά πριν τις ανακαλύψει ο Καντιώτης θα μπορείς να μας τις φέρεις να τις δούμε...

Γιατί αν δεν έχεις διαβάσει, σημαίνει πως επικαλείσαι στοιχεία που δεν έχεις ιδέα αν υπάρχουν και τι λένε. Και συ δεν κάνεις τέτοια πράματα, ε;

Φέρε μας λοιπόν τις πρωτογενείς αναφορές στις προφητείες (τονίζω το "πρωτογενείς") και το θέμα θεωρείται "λήξας" (που θα έλεγε και κάποιος).

Αν δεν μπορείς, ζήτα τη βοήθεια του Ψηλού. Πές τον να ψάξει κάτω αριστερά από το ράφι που είναι τα έδικτα των διωγμών κατά των Χριστιανών. Εκεί τα είχε βάλει την προηγούμενη φορά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 00:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
εχω την εντυπωση ομως πως κυκλοφορει σε καποιο απο τα πολλα βιβλια για τον Κοσμα και η τελικη λιστα των προφητειων με αναφορα ξεχωριστη σε καθε προφητεια (που πρωτοδημοσιευθηκε, αν ηταν σε παλια εφημεριδα και ποιας εποχης η απο το αλβανικο χειρογραφο η απο το αρχειο Σωτηροπουλου η απο το αρχειο του Τζωγα, καποιες εντοπισθηκαν σε περισσοτερες απο μια πηγες)...

Αυτά που γράφεις τώρα φίλε ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΩΝ3 , τα θεωρείς τεκμηριωμένες απαντήσεις , που επιβεβαιώνουν τα όσα έχεις γράψει στο πρώτο μήνυμά σου ??? Σε χαρτορίχτρα να πήγαινα θα μου έδινε πιο συγκεκριμένες πληροφορίες .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μετρον
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 01:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μετρον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εχω την εντυπωση ομως πως κυκλοφορει σε καποιο απο τα πολλα βιβλια για τον Κοσμα και η τελικη λιστα των προφητειων με αναφορα ξεχωριστη σε καθε προφητεια (που πρωτοδημοσιευθηκε, αν ηταν σε παλια εφημεριδα και ποιας εποχης η απο το αλβανικο χειρογραφο η απο το αρχειο Σωτηροπουλου η απο το αρχειο του Τζωγα, καποιες εντοπισθηκαν σε περισσοτερες απο μια πηγες)...

Τσ τσ τσ...
Που είναι το ενδεδειγμένο σεντόνι απάντηση?
Αυτό δεν είναι καν σεμεδάκι..
Μετα απο χρόνια που είχα να περάσω απο εδώ σε βρίσκω τελικά πολύ πεσμένο Aρίστο...


Ούκ ήμην, εγέγονα, ούκ είμι ου μέλει μοιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 01:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε, βρε, ο μετρον, που ησουνα εσυ βρε ψυχη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 01:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
εχω την εντυπωση ομως πως κυκλοφορει σε καποιο απο τα πολλα βιβλια για τον Κοσμα και η τελικη λιστα των προφητειων με αναφορα ξεχωριστη σε καθε προφητεια (που πρωτοδημοσιευθηκε, αν ηταν σε παλια εφημεριδα και ποιας εποχης η απο το αλβανικο χειρογραφο η απο το αρχειο Σωτηροπουλου η απο το αρχειο του Τζωγα, καποιες εντοπισθηκαν σε περισσοτερες απο μια πηγες)...

Αυτά που γράφεις τώρα φίλε ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΩΝ3 , τα θεωρείς τεκμηριωμένες απαντήσεις , που επιβεβαιώνουν τα όσα έχεις γράψει στο πρώτο μήνυμά σου ??? Σε χαρτορίχτρα να πήγαινα θα μου έδινε πιο συγκεκριμένες πληροφορίες .

*



οχι δεν τα θεωρω τεκμηριωμενες απαντησεις, ειπα την εκδοχη για παλιοτερες δημοσιευσεις που προκυπτουν και απο την εργασια του Σωτηροπουλου, μενει ομως αυτο να τεκμηριωθει με στοιχεια...

κι επειδη τα στοιχεια δεν βρισκονται στη βιβλιοθηκη μου θα τα αναζητησω καποια στιγμη στην Εθνικη Βιβλιοθηκη (εχω να παω ρε πστ καπου 20 χρονια).

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 21/09/2010 02:02:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 02:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Μπα, σήμερα τους γνώρισα.

Kαι τι κωλοφαρδία να πιάσεις κουβέντα για μένα και με ξέρουν κιόλας!....

quote:
macedon:
Μ'αρέσουν οι χαρούμενοι άνθρωποι

Εμένα μέχρι ενός σημείου....

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 09:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελικά που είναι τα στοιχεία για τις προφητείες ρε παιδιά;

Δεν πιστεύω Άγιοι άνθρωποι σαν τον Καντιώτη να έκαναν μαϊουδιές;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 09:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα μείνω σε κάτι που με "τρώει" με τις διάφορες προφητείες . Κάτι που επεσήμανε πολύ λογικά και ο macedon προηγουμένως .
Γιατί δεν λέει ξεκάθαρα ο ......προφήτης ορισμένα στοιχεία- πληροφορίες , όπως αυτό με τα κόκκινα φέσια ; Ή το άλλο με το "ξανθό γένος" , το οποίο έχει γίνει καραμέλλα από πολλούς παλαιούς και νέους "προφήτες" και "αναλυτές" ;
Άγγλοι και Ρώσοι υπήρχαν και τότε . Όμως αυτός εκεί.....μανία με τσ' γρίφ' , έτσι για να παιδεύονται οι νεότεροι......

vasiliscm

quote:
Δεν πιστεύω Άγιοι άνθρωποι σαν τον Καντιώτη να έκαναν μαϊουδιές

Α πα πα πα........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 12:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Ίσως, γιατί εσύ δεν ενδιαφέρθηκες,να διαβάσεις, πως λέγονταν
τότε, οι Ρώσοι, οι Άγγλοι και γι αυtό μπερδεύεσαι, βρε D.P.J.10...
Ειχαν δικές τους λέξεις αργκό,τότε....Για, ψάξε στον Σουρή....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 17:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Ειχαν δικές τους λέξεις αργκό,τότε.

Δηλαδή ο Κοσμάς έγραφε σε αργκό τις προφητείες του;

Γιο μαν!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 17:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Δηλαδή, όταν λές κοκκινογέλεκοους, εσύ, πως περιμένεις να καταλάβεις ποιούς εννοούν;Με τη σημερινή φρασεολογία, θα εννοούσε τους.....ολυμπιακούς....
Γιο μέν!!!!( αμερικανιστί, όπως και λέγεται,αφού εκεί βγήκε και γιο μάν, δεν ακούστηκε ακόμη στην γηραιά Αλβιώνα...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 17:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, δεν θα κάνουμε και διάλογο γι'αυτό... Απλά, επειδή άφησες το βάρος των αποδείξεων περί των συγκεκριμένων προφητειών στον Αριστοτέλη και κείνος θα αργήσει λίγο (ως πολύ) να ψάξει, μήπως μπορείς να μας παραθέσεις εσύ τα στοιχεία αυτά να τελειώνουμε και μ'αυτό το θέμα;

Για δες εκεί στη βιβλιοθήκη σου ... ΟΧΙ ΕΚΕΙ ΒΡΕ! Εκεί είναι το ντουλάπι για τα πιάτα. Στο άλλο δωμάτιο πήγαινε... Α, μάλιστα. Εκεί. Για δες λοιπόν, μπας κι έχεις τις αποδείξεις για τις προφητείες, μπας και γλυτώσει κι ο Αριστοτέλης το ταξίδι στην Αθήνα και την επίσκεψη στην Εθνική Βιβλιοθήκη...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 17:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανυπόμονο παιδί!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 18:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε πείσμα όσων, γνωστών και μη εξαιρετέων, επιμένουν πως ο Άγιος Κοσμάς δεν άφησε "συγγραφικό έργο", έρχεται ένας άλλος Άγιος άνθρωπος να τους διαψεύσει:

Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων

.....
.........
Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.

Έγραφεν ο μακάριος εκείνος ότι: «Ένας άνθρωπος να με υβρίσει, να φονεύσει τον πατέρα μου, την μητέρα μου, τον αδελφόν μου και ύστερα το μάτι να μου βγάλει, έχω χρέος σαν χριστιανός να τον συγχωρήσω. Το να υβρίσει τον Χριστόν μου και την Παναγία μου, δεν θέλω να τον βλέπω».
...........

*και που είσαι macedon; όταν μου φέρεις εκείνα εκεί τα «έδικτα» που σου ζήτησα, τα οποία είναι πολύ πιο φρέσκα από εκείνα που μου ζητάς εσύ, και υποθέτω πως είναι πιο εύκολο να τα βρεις, τότε σου υπόσχομαι να σου φέρω και εγώ εκείνα που ζητάς εσύ, αν και ο Αριστοτέλης σου έδωσε μια αρκετά τεκμηριωμένη απάντηση αλλά, ...... όπως είπαμε "στου κουφού την πόρτα ..."

***Επεισόδιο 2: να δούμε τι άλλο ακροβατικό θα σκαρφιστεί τώρα η τρελοπαρέα. Εκτός κι αν ψάξει και άλλο ο Sesostris στο Διαδίκτυο, όλο και κάτι θα βρει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 19:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσε τους ρε Ψηλέ....
Θέλουν να το σκεφτούν λίγο, τα παιδιά...
Αφου ξέρεις, ώς συνήθως,...αυτοσχεδιάζουν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 19:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
ε πείσμα όσων, γνωστών και μη εξαιρετέων, επιμένουν πως ο Άγιος Κοσμάς δεν άφησε "συγγραφικό έργο", έρχεται ένας άλλος Άγιος άνθρωπος να τους διαψεύσει:

Για λέγε...

quote:
Έγραφεν ο μακάριος εκείνος ότι: «Ένας άνθρωπος να με υβρίσει, να φονεύσει τον πατέρα μου, την μητέρα μου, τον αδελφόν μου και ύστερα το μάτι να μου βγάλει, έχω χρέος σαν χριστιανός να τον συγχωρήσω. Το να υβρίσει τον Χριστόν μου και την Παναγία μου, δεν θέλω να τον βλέπω».

Είσαι σίγουρος πως αυτό το έγραφε ο Κοσμάς ή απλά είπαν στον Μακρυγιάννη ότι το έγραψε αυτός (αν όντως συνέβηκε έτσι και δεν αποτελεί εφεύρημα του Μακρυγιάννη);

Σε ρωτάω γιατί το παραπάνω γραφτό δεν περιλαμβάνεται στις διδαχές του Κοσμά του Αιτωλού.

Επίσης το παραπάνω ΔΕΝ είναι προφητεία του Κοσμά, θέμα με το οποίο ασχολείται το παρόν topic.

Δεν κατάλαβες, δεν πειράζει

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 19:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή, Κώστα ΜΟΥ, θα βγάλεις και τον ...Μακρυγιάννη ψεύτη, για να στηρίξεις, τον αντιχριστιανισμό σου;...
Αν σου πω,τώρα, ότι κι αυτός έχει προφητείες,δικές του, με αναφορές, σε προσωπα της ιστορίας, που θα ξαναζήσουν, στα έσχατα, χρόνια,που έχουν άλλη υφή, απο του Πατροκοσμά, καθώς, ήταν αποκαλύψεις, φαντάζομαι τι θα γίνει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 19:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Δηλαδή, Κώστα ΜΟΥ, θα βγάλεις και τον ...Μακρυγιάννη ψεύτη, για να στηρίξεις, τον αντιχριστιανισμό σου;...

Απλά ρώτησα γιατί το υποτιθέμενο γραπτό του Κοσμά στο οποίο αναφέρεται ο Μακρυγιάννης δεν περιλαμβάνεται στα γραπτά κείμενα που αποδίδονται στον Κοσμά.

quote:
Αν σου πω,τώρα, ότι κι αυτός έχει προφητείες,δικές του

Εσύ μπορείς να πεις οτιδήποτε αλλά ποιος σε παίρνει στα σοβαρά είναι το θέμα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 20:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ Κώατα ΜΟΥ,είμαι πονηρός...Λέω, ότι είναι..
Εσύ είσαι το ..ταλέντο στον αυτοσχεδιασμό...
Μην ντρέπεσαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 22:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι προφητείες είναι δευτερευούσης σημασίας.

Ήταν ο Κοσμάς εθνομάρτυρας ή όχι;
Δεν λέω ιερομάρτυρας γιατί απευθύνομαι γενικά και όχι σε χριστιανούς , μουσουλμάνους της θράκης, παγανιστές κλπ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 22:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2

quote:
Ήταν ο Κοσμάς εθνομάρτυρας ή όχι;

Σαφώς και όχι. Ούτε εθνεγέρτης ήταν (σύμφωνα με την "Ιστορία του Ελληνικού Έθνους") ούτε για την πατρίδα μαρτύρησε. Άσε που δύο πασάδες τον τίμησαν όπως δεν τίμησαν ούτε τους δικούς τους...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 22:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φυσικα και ηταν εθνεγερτης και μαλιστα σε συνεννοηση με το Πατριαρχειο, στις πολεις που ακουγαν και Τουρκοι και Εβραιοι τους λογους του, επαινουσε την οθωμανικη εξουσια, οταν ομως βρισκοταν σε χωρια με ελληνικο η αρβανιτικο πληθυσμο μιλουσε για το ποθουμενο ηγουν την απελευθερωση...

ο Κοσμας βρισκοταν σε αποστολη απο το Πατριαρχειο, οι οδηγιες που ειχε ηταν η διασωση της ελληνικης γλωσσας στα ορεινα και οι σφηνες για απελευθερωση εν μεσω θρησκευτικων λογων σε οποια μερη αναμεσα στο ακροατηριο δεν υπηρχαν ρουφιανοι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 22:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vasiliscm
Δεν πιστεύω Άγιοι άνθρωποι σαν τον Καντιώτη να έκαναν μαϊουδιές;

Τέτοιες μαϊμουδιές φίλε Βασίλη έκανε πάντοτε το ιερατείο προκειμένου να στηρίξη το παραμύθι του . Θα διαβάσης πολές τέτοιες και μάλιστα από ιεράρχες που εορτάζονται σήμερα ως "Άγιοι" από την εκκλησία , αν ρίξης μια ματιά στο βιβλίο του Karlheinz Deshner "Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ" τόμος (Αρχαία χριστιανική εκκλησία Α' Πλαστογραφίες , απάτες θαυμάτων-λειψάνων-προσκυνημάτων) .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 23:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι τα αντιχριστιανικά βιβλία, του κάθε πιστού,άλλου δόγματος, ως πειστήρια ιστορίας, για τον χριστιανισμό Σωτήρη μου;...
Τοση ...αμεροληψία πια;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 23:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dimitris2

quote:
Ήταν ο Κοσμάς εθνομάρτυρας ή όχι;

Σαφώς και όχι. Ούτε εθνεγέρτης ήταν (σύμφωνα με την "Ιστορία του Ελληνικού Έθνους") ούτε για την πατρίδα μαρτύρησε. Άσε που δύο πασάδες τον τίμησαν όπως δεν τίμησαν ούτε τους δικούς τους...




Εδώ φαίνεται και τουρκολιγουριά σας.
Συμβαδίζετε με τους τουρκους και στο θέμα της αγιασοφιάς.
Έχετε στοιχεία;
Το ελληνικό έθνος τον ονόμασε εθνομάρτυρα.
Αμφισβητήσατε παραπάνω και τον Μακρυγιάννη.
Είστε τούρκοι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 23:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αριστοτέλης

quote:
φυσικα και ηταν εθνεγερτης

Στοιχεία;

quote:
ο Κοσμας βρισκοταν σε αποστολη απο το Πατριαρχειο

Στοιχεία;

quote:
επαινουσε την οθωμανικη εξουσια

Αυτό το ξέρουμε, είναι καταγεγραμμένο στις "διδαχές" του.

quote:
οταν ομως βρισκοταν σε χωρια με ελληνικο η αρβανιτικο πληθυσμο μιλουσε για το ποθουμενο ηγουν την απελευθερωση...

Δεν υπάρχει κανένα "ποθούμενο" στις καταγεγραμμένες διδαχές του Κοσμά. Το "ποθούμενο" εμφανίζεται μόνο στις κατασκευασμένες "προφητείες" του, οι οποίες εμφανίστηκαν (εφευρέθηκαν) στα μέσα του 20ού αιώνα, όταν αποφάσισαν κάποιοι κύκλοι της εκκλησίας να του προσδώσουν και ολίγον από εθνεγέρτη...

Και μέχρι να μας φέρεις τα στοιχεία που θα υποστηρίζουν την αυθαίρετη άποψή σου, σου παραθέτω την άποψη της ελληνοχριστιανικής "Ιστορίας του ελληνικού έθνους", που στον τόμο 11 και στη σελίδα 124 αναφέρει ρητά για τον Κοσμά: "Εθνεγέρτης δεν ήταν!"

Μέχρι τώρα πάντως, για το συγκεκριμένο θέμα, τα στοιχεία που έφερες είναι ... κάτσε να τα μετρήσω... μμμ... ΜΗΔΕΝ!

Τι θες και μπλέκεις με τα ιστορικά στοιχεία που θέλουν απόδειξη; Γιατί δεν κάθεσαι στα αόρατα σώματα και τις ακατασκεύαστες γαίες που δεν μπορεί κανείς να σου πει τίποτε;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 00:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το θεμα δεν ειναι τοσο οτι δεν γνωριζεις το φρονημα του Πατριαρχη που εστειλε σε αποστολη τον Κοσμα η τις συνενοησεις του με τους Ρωσους, ουτε ειναι το οτι αγνοεις τη θεση του αδελφου του Κοσμα για την απελευθερωση του Γενους και τις συνενοησεις του με τον Κοσμα..

αλλα ειναι απλα αν εσυ θα καρφωνες τον Κοσμα στους Τουρκους απαξ και βρισκοσουν σε καποιο χωριο που εβγαζε λογο και μιλουσε για την ανασταση του Γενους απ' τη δουλεια...

θελω να πω πως τι νοημα εχει να συζηταμε τετοια θεματα αν δεν εμπιστευομαστε το συνομιλητη μας στα απλουστερα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 01:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αριστοτέλης

quote:
το θεμα δεν ειναι τοσο οτι δεν γνωριζεις το φρονημα του Πατριαρχη που εστειλε σε αποστολη τον Κοσμα

Ομολογώ ότι δεν το ξέρω. Μπορείς να φέρεις τα σχετικά ιστορικά στοιχεία ώστε να το μάθω;

quote:
αλλα ειναι απλα αν εσυ θα καρφωνες τον Κοσμα στους Τουρκους απαξ και βρισκοσουν σε καποιο χωριο που εβγαζε λογο και μιλουσε για την ανασταση του Γενους απ' τη δουλεια...

Στοιχεία για τέτοιες ομιλίες έχουμε; Ξέρω ότι στα ζήτησα και προηγουμένως αλλά δεν σε είδα πρόθυμο... Θα τα φέρεις;

Αλλωστε, δεν θα είχε νόημα να καρφώσω τον Κοσμά στους δικούς του...

quote:
θελω να πω πως τι νοημα εχει να συζηταμε τετοια θεματα αν δεν εμπιστευομαστε το συνομιλητη μας στα απλουστερα...

Πώς να εμπιστευτούμε κάποιον που αραδιάζει ό,τι του έρθει στο κεφάλι, χωρίς να παρουσιάσει ΟΥΤΕ ΕΝΑ (0) στοιχείο;

Για να μην ψάχνεις, μέχρι τώρα περιμένω να μας παρουσιάσεις τα εξής στοιχεία, από αυτά που σκέφτηκες ή φαντάστηκες:

1. Ομιλίες του Κοσμά περί "ανάστασης του γένους" (ή έστω, "ποθούμενου") προγενέστερες του ... 1940.

2. Ιστορικές αναφορές για τη συνεννόηση πατριάρχη-Κοσμά.

3. Αναφορές για τη δράση που είχε αναλάβει ο τουρκοϋπάλληλος Κοσμάς με εντολή του πατριαρχείου.

Ο Κοσμάς ακολουθούσε μεν την πάγια γραμμή του πατριαρχείου που ήταν η προπαγάνδιση της οθωμανικής δουλείας και η με κάθε τρόπο υποταγή των Ελλήνων (κάτι που αποτελούσε ανηλειμμένη και πάγια υποχρέωση των πατριαρχών-πασάδων και εκτελούνταν από τους παρατρεχάμενους) αλλά έχασε ακόμη κι αυτήν την ευκαιρία να γίνει έστω γιαλαντζή εθνομάρτυρας, καθώς τον εκτελέσανε κρυφά από τον Κουρτ Πασά για λόγους που σχετίζονταν με τη ... μέρα τέλεσης του εβραϊκού παζαριού.

Τόσο οι ενέργειες του Κουρτ Πασά (που οργίστηκε και κυνήγησε τον δολοφόνο του ο οποίος κατάφερε να ξεφύγει) όσο και του Αλή Πασά (που τίμησε δεόντως τον ... ομοϊδεάτη του χτίζοντας ένα ολόκληρο μοναστήρι και πλέκοντας το εγκώμιο του συναγωνιστή του) κάνουν οποιαδήποτε αναφορά περί "εθνεγερτικής" δράσης του χριστιανού τουρκοϋπάλληλου να φαντάζει τουλάχιστον αστεία.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 01:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αριστοτέλης

quote:
αλλα ειναι απλα αν εσυ θα καρφωνες τον Κοσμα στους Τουρκους απαξ και βρισκοσουν σε καποιο χωριο που εβγαζε λογο και μιλουσε για την ανασταση του Γενους απ' τη δουλεια...

Στοιχεία για τέτοιες ομιλίες έχουμε; Ξέρω ότι στα ζήτησα και προηγουμένως αλλά δεν σε είδα πρόθυμο... Θα τα φέρεις;

macedon



Η προσωπική μαρτυρία του Μακρυγιάννη δεν σου φτάνει;

Δεν ξέρω βέβαια αν σου βρίσκονται βρε Αρίστο τίποτα μαγνητοφωνημένες ομιλίες του Πατροκοσμά, ε φέρτες βρε αδελφέ αφού τόσο σου τις ζητά!


"Ψηλός: Έλα Αρίστο πάρε το άλογο και έλα.

Αρίστος: Μα βρε Ψηλέ δεν έχω άλογο.

Ψηλός: Καλά μωρέ, πάρτο και έλα.

Αρίστος: Μα σου είπα πως δεν έχω άλογο.

Ψηλός: Μωρέ πάρτο εσύ και έλα όσο πιο νωρίς μπορείς"

Άιντε τώρα, κάνε κουβέντα με τον macedon!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 09:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Η προσωπική μαρτυρία του Μακρυγιάννη δεν σου φτάνει;

Οχι, γιατί:

1. Το γραπτό που επικαλείται ο Μακρυγιάννης, δεν αναφέρει τίποτε για εθνική έγερση.

2. Το γραπτό που επικαλείται ο Μακρυγιάννης δεν περιλαμβάνεται στα κείμενα του Κοσμά και δεν υπάρχει πουθενά αλλού.

3. Ο Μακρυγιάννης ήταν ήρωας της επανάστασης αλλά ούτε ιστορικός ήταν ούτε μελετητής. Ο ρόλος του σαν ήρωας της επανάστασης δεν τον κάνει αυθεντία σε οτιδήποτε.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy