ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΘΕΙΣΜΟΣ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 15:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε,κάτι άσχετο με το θέμα.
Πώς γράφεις σε μια δ/νση (link)
αυτό που θέλεις και το ενεργοποιείς;

Συγγνώμη για την εκτός θέματος παρέμβαση
αγαπητέ VELISSARIOS.

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 15:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μήπως είσαι πσέφτης και άκσιος χλευασμού;
εγω το αντεγραψα απο ενα μπλοκ σου παρεθεσα και την πηγη δεν ειμαι ουτε κλεφτης ουτε ψευτης να λειπουν τα σχολια δεν μου απαντησες ομως στην προηγουμενη ερωτηση μου περι μετριοπαθειας .
Τωρα ειδα την διευθυνση που κατεβασε η καποδιστρια οκ ειναι μια ομαδα απο οτι καταλαβα.Οχι δεν ανηκω σε τετοιες ομαδες και δεν με ενδιαφερουν.
http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Edited by - VELISSARIOS on 20/10/2010 15:22:18


VELISSARIOS,έπρεπε να βάλεις σε εισαγωγικά
όλο το κείμενο που έχει γραφεί από κάποιον άλλο.
Έτσι είναι το σωστό.

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 15:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Μήπως είσαι πσέφτης και άκσιος χλευασμού;
εγω το αντεγραψα απο ενα μπλοκ σου παρεθεσα και την πηγη δεν ειμαι ουτε κλεφτης ουτε ψευτης να λειπουν τα σχολια δεν μου απαντησες ομως στην προηγουμενη ερωτηση μου περι μετριοπαθειας .
Τωρα ειδα την διευθυνση που κατεβασε η καποδιστρια οκ ειναι μια ομαδα απο οτι καταλαβα.Οχι δεν ανηκω σε τετοιες ομαδες και δεν με ενδιαφερουν.
http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Edited by - VELISSARIOS on 20/10/2010 15:22:18


VELISSARIOS,έπρεπε να βάλεις σε εισαγωγικά
όλο το κείμενο που έχει γραφεί από κάποιον άλλο.
Έτσι είναι το σωστό.

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


ειλικρινα δεν το ηξερα αν ηθελα να κρυψω κατι θα φαινοταν πιστευω.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 15:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδια , οκ, εχει παραθεσει ο βελισσαριος το λινκ στο τελος απο το μυνημα του , εγω το ειδα, μαλιστα σε επομενο μυνημα του εστειλα το λινκ (δες αυτο παρομοιο κειμενο κτλπ) απο την οοδε που απλα γκουγκλαροντας μια προταση μου εφερε το λινκ αμεσως , προφανως δεν το ειδε γιαυτο και δεν ανεφερε κατι ...

αρα φιλε βελισσαριε , ποσο αγνωστικ ειναι ο τυπος που τα κειμενα του βρισκονται σε εκκλησιαστικες ομαδες ? ή μηπως εγινε το αντιθετο ? καποιος ντυθηκε αγνωστικ για να πουλησει τις εκκλησιαστικες μπουρδες ? !!!
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΟΟΔΕ δεν δινουν ως πηγη το μπλογκ ....

για θινκ !!!

παντως ερωτησεις κανεις ... απαντησεις δεν βλεπω ομως να δινεις σε κανεναν

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 20/10/2010 15:37:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 15:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"μονο ειρωνικα σχολια καυγαδες και υποτιμητικα επιθετα ειδα να στολιζουν ολους αυτους που πιστευουν" και μιλάνε σαν να γνωρίζουν.

Οχι δεν κάνεις λάθος εδώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 15:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

VELISSARIOS:

ειλικρινα δεν το ηξερα αν ηθελα να κρυψω κατι θα φαινοταν πιστευω.


Ναι,και βέβαια εφ'όσον έβαλες την δ/νση,
σαφώς και δεν το έκρυψες.
Απλά να ξέρεις πως χρειάζονται εισαγωγικά.

Καλό μεσημέρι πάω για φαϊ.
Καλή όρεξη σε όλους.

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 15:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τωρα για την ΟΟΔΕ ειλικρινα δεν γνωριζω τον συγκεκριμενο οργανισμο μ εποιανεις αδιαβαστο.
"Η διαφορά Αθεϊσμού και Αγνωστικισμού

Πολλοί χαρακτηρίζουν τον εαυτό τους "άθεο". Όμως απ' όλους αυτούς, ελάχιστοι έχουν κατανοήσει τη σημασία τής φράσης αυτής και τών λογικών αντιφάσεων που προϋποθέτει η αποδοχή της.

Ποιος είναι "άθεος"; Αυτός που ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ. Και μόνο με τη διατύπωση αυτή, γίνεται εμφανές ότι ο αθεϊσμός, προϋποθέτει πίστη στην ανυπαρξία τού Θεού. Και εδώ, δεν παίζουμε με τις λέξεις, Όταν θα το αναλύσουμε λίγο ακόμα στη συνέχεια, θα γίνει εμφανές ότι είναι έτσι ακριβώς.

Πολλοί αθεϊστές λένε: "εγώ δεν πιστεύω στον Θεό, επειδή δεν έχω αποδείξεις γι' αυτό". Όταν όμως τους πεις: "Τι αποδείξεις έχεις για το αντίθετο;" τότε μόνο υποθέσεις έχουν να αντιτάξουν, χωρίς την παραμικρή απόδειξη. Έτσι, η αθεϊστική τους θέση, δεν είναι αποτέλεσμα αποδείξεων, αλλά απλώς ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ μεταξύ δύο αναπόδεικων θέσεων: τής ύπαρξης και τής μη ύπαρξη τού Θεού.

Κάποιοι απ' αυτούς, βλέποντας το παραπάνω αδιέξοδο, για να ξεφύγουν από τη λογική αυτή αντίφαση, λένε: "εγώ δεν απορρίπτω την ύπαρξη τού Θεού, απλώς δεν έχω κάποια απόδειξη για να πιστέψω στον Θεό".

Οι άνθρωποι αυτοί, είναι συνεπείς σε αυτό που λένε. Μόνο που ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΑΘΕΪΣΤΕΣ. ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΑΓΝΩΣΤΙΚΙΣΤΕΣ. Γιατί Αθεϊστής είναι εκείνος που απορρίπτει την ύπαρξη τού Θεού. Αγνωστικιστής είναι αυτός που αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να υπάρχει Θεός αλλά απλώς δεν έχει πειστεί. Στη σειρά τών θεμάτων αυτών λοιπόν, ασχολούμαστε με τους Αθεϊστές, και όχι με τους Αγνωστικιστές, οι οποίοι είναι λογικότεροι.

Και μιλάω για τους πραγματικούς Αγνωστικιστές, εκείνους που αναγνωρίζουν τη διαφορά αυτή. Επειδή υπάρχουν και εκείνοι, που λένε ότι αφήνουν ανοιχτό το ενδεχόμενο τής ύπαρξης τού Θεού, αλλά δηλώνουν "αθεϊστές", δείχνοντας ότι στην πραγματικότητα έχουν πάρει θέση, και μόνο ως δικαιολογία λένε ότι αφήνουν ανοιχτό το ενδεχόμενο ύπαρξης τού Θεού, για να μη φανεί η αντίφασή τους. Όμως γίνονται αντιληπτοί από το μίσος τους προς οτιδήποτε έχει σχέση με τον Θεό. Και μόνο όμως το ότι λένε πως αφήνουν ανοιχτό το ενδεχόμενο ύπαρξης Θεού, δείχνει ότι ή δεν είναι πραγματικοί αθεϊστές, αλλά βρίσκονται σε πλήρη σύγχυση εννοιών, ή ότι είναι πράγματι αθεϊστές, και ψάχνουν να καλύψουν το φανατισμό τους πίσω από την κάλυψη τού αγνωστικισμού.

Είναι λοιπόν σημαντικό σε μια συζήτηση με αθεϊστές, να ξεκαθαρίζουν τι ακριβώς εννοούν και ποια η σχέση τους με τον Αγνωστικισμό.

Από τη στιγμή λοιπόν που κάποιος θα πει: "είμαι αθεϊστής", δηλώνει πίστη σε μία αναπόδεικτη δήλωση, ότι "δεν υπάρχει Θεός". Και είναι τόσο αναπόδεικτη, όσο και η παραδοχή ότι "υπάρχει Θεός". Ο αθεϊσμός λοιπόν, δεν συμβαδίζει με τον ορθολογισμό και τη λογική. Είναι απλώς μία ακόμα θρησκεία."

Αν νομίζεις ότι αντέγραπσα το εισαγωγικό σου κείμενο, πάλι κάνεις λάθος!
Από εδω το αντέγραπσα!!!

Μήπως είσαι πσέφτης και άκσιος χλευασμού;



Βρε Βελησάριε, κσέρεις με ποιους μιλάς;

Τι κι αν έβαλες την πηγή (ιστοσελίδα) από όπου αντέγραπσες το αρθράκι, τα παλικάρια εδώ με τη φανατίλα που έχουν δεν βλέπουν ούτε καν τι γίνεται μπροστά από τη μύτη τους ....... και εσύ πας να κάνεις σοβαρό διάλογο μαζί τους;

Αφού έτσι τον κούρδισαν τον Αίολο, με την ΟΟΔΕ τα έχει, αυτή μόνο βλέπει ....... τι θες και του βάζεις δύσκολα;

**Βρε μήπως είσαι και εσύ άκσιος χλεβασμού ...... λέμε τώρα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 15:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

παιδια , οκ, εχει παραθεσει ο βελισσαριος το λινκ στο τελος απο το μυνημα του , εγω το ειδα, μαλιστα σε επομενο μυνημα του εστειλα το λινκ (δες αυτο παρομοιο κειμενο κτλπ) απο την οοδε που απλα γκουγκλαροντας μια προταση μου εφερε το λινκ αμεσως , προφανως δεν το ειδε γιαυτο και δεν ανεφερε κατι ...

αρα φιλε βελισσαριε , ποσο αγνωστικ ειναι ο τυπος που τα κειμενα του βρισκονται σε εκκλησιαστικες ομαδες ? ή μηπως εγινε το αντιθετο ? καποιος ντυθηκε αγνωστικ για να πουλησει τις εκκλησιαστικες μπουρδες ? !!! θινκ !!!

παντως ερωτησεις κανεις ... απαντησεις δεν βλεπω ομως να δινεις σε κανεναν

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


η μονη ερωτηση που ελαβα ηταν για την ΟΟΔΕ και απαντησα οτι δεν ξερω απο εκει και περα κανουμε εναν διαλογο με τα παιδια .Παντως πραγματικα περιμενω να μου απαντησετε για την μετριοπαθεια που λετε οτι σας διεπει συμφωνα παντα με τον ορισμο του Αιολου.Επισης δεν μπορω να καταλαβω πως ανεχεστε ατομα που δυναμιτιζουν τις συζητησεις σας , ο καθενας μπορει να βρισει και να δυναμιτησει το κλιμα αλλα δεν ειναι αυτο το ζητουμενο εδω μεσα απο οτι φαινεται σωστα?

Ζητω συγνωμη μολις ειδα την απαντηση του Αιολου .Αν και πηρες ενα κοματι μονο δεν πειραζει ας ειναι.σου παραθετω το υπολοιπο (ε Αιολε ειλικρινα εδω μεσα εχεις παρατηρησει ποτε αυτη την μετριοπαθ σταση απο τα παιδια που ισχυριζοντε οτι δεν πιστευουν?)

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Edited by - VELISSARIOS on 20/10/2010 15:46:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 15:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλε καλο ειναι να μην δυναμιτιζουμε το κλιμα και εμεις ετσι δεν ειναι?το τι πιστευουν η δεν πιστευουν εχει να κανει με εκεινους εγω προσπαθω να ανοιξω μια κουβεντα ενα θεμα χωρις τσακωμους και σχολια γιατι δεν οδηγουν πουθενα !εχουμε διαφορετικα πιστευω και πανω σε αυτο θελω να κανουμε κουβεντα γιατι μας ενωνουν πολλα και δεν μας χωριζει τιποτα στην ουσια το τι πιστευει ο καθενας ειναι θεμα προσωπικο του και σεβαστο για τους υπολοιπους.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 15:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολε,κάτι άσχετο με το θέμα.
Πώς γράφεις σε μια δ/νση (link)
αυτό που θέλεις και το ενεργοποιείς;
Οταν ανοίγεις υπερσύνδεσμο και σου εμφανίζεται αυτό [url ][/url ], αντιγράφεις το λινκ που εδιαφέρεσαι στο πρωτο [url ] μετα από ένα = και ένα " μετά το l. Δηλαδή έτσι: [ url="... το λινκ... " ]
Να προσέξεις πριν την ] να βαλεις κι εκεί ένα "

Ανάμεσα στα 2 url γραφεις ότι θέλεις, δηλαδή έτσι:[ url ="... το λινκ... " ] μπλαμπλαμπλα[/url ]

Οι αλλαγές γίνονται ΜΟΝΟ στο πρώτο [url].


Edited by - Αίολος on 20/10/2010 16:06:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 15:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βελλισαριε , εγω θα σου πω για το θεμα που ανοιξες και εαν θες βγαλε εσυ την ακρη

ανοιγεις εαν θεμα που λογικα αφορα καποιους , αλλιως δεν θα το ανοιγες ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ (χωρις να σημαινει οτι το κανεις κακοπροεραιτα , θεωρω οτι οι διαθεσεις σου ειναι καλες)

στο μυνημα σου (που δεν ειναι δικο σου , που εσυ λες οτι ειναι αγνωστικ αλλα ταυτοχρονα ειναι και εκπρωσοπου εκκλησιας ή δε ξερω τι ειναι αυτο το ΟΟΔΕ αλλα βρωμαει δε νομιζεις?) που χωριζει τους ανθρωπους και τους βαζει ταμπελες

ερχεσε λοιπον και μου λες

φιλε μακφορ εισαι πιστος μιας θρησκειας

ερωτημα. ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΕΓΩ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ? γιατι το κανεις ? για να μη μου θημωσεις το διευκρινιζω ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ? γιατι δεν βαζεις το ισως ή το ερωτηματικο ή δεν ξερω τι αλλο ? ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ απολυτος? ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ? απο που ?

σου λεω ΕΓΩ , για μενα μιλαω , οτι ουτε την πιστη εχω αναγκη ουτε τον θεο , υπαρχει δεν υπαρχει δε με νοιαζει και οτι αυτο που με ενδιαφερει ειναι η γνωση , ΑΡΑ δωσε μου την ΓΝΩΣΗ εαν ΘΕΣ να πιστεψω

ερωτημα. ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ? με το ζορι ? μπορει να ξεχωρισεις τις εννοιες ΓΝΩΣΗ ΠΙΣΤΗ ? εγω νιωθω οτι εαν δεν μου εξηγησει καποιος τι πως γιατι , αρα να γνωρισω , ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να το αποδεχθω αρα δεν αποδεχομαι τον θεο ειτε υπαρχει ειτε οχι ... γιατι μου ζητας να σου αποδειξω κατι που δεν γνωριζω ? οταν σου ζηταω εγω να κανεις το ιδιο γιατι θυμωνεις ?

ΕΡΩΤΗΜΑ
ποιος προκαλει την ΦΑΣΑΡΙΑ? εγω ή εσυ ?
απαγορευεται να εχω ΑΠΟΨΗ ?
δεν μπορω να εχω αντιθετη ΑΠΟΨΗ ? απαογερευεται ?

καταλαβαινεις τι λεω ? ειπες κατι , οκ , ελα ομως που εγω εχω αλλη αποψη ... εγω ομως ουτε ταμπελα σουβαλα ουτε σου ειπα τι να κανεις ισα ισα σου λεω ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ αυτο που κανεις !!! προς τι το μισος λοιπον ?

δεν θελω να στο παω σε αλλα θεματα ας μεινουμε εδω ... οταν μου κολλας ταμπελες 2 πραγματα μπορω να κανω , ειτε να σου πω "τι λε ρε φιλε" ειτε να "σωπασω" , θες το δευτερο ? οκ δεν εχω προβλημα αλλα να το γραφεις στα μυνηματα σου "αντιλογο δεν θελω" απλα τα πραγματα φιλε μου

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 16:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

βελλισαριε , εγω θα σου πω για το θεμα που ανοιξες και εαν θες βγαλε εσυ την ακρη

ανοιγεις εαν θεμα που λογικα αφορα καποιους , αλλιως δεν θα το ανοιγες ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ (χωρις να σημαινει οτι το κανεις κακοπροεραιτα , θεωρω οτι οι διαθεσεις σου ειναι καλες)

στο μυνημα σου (που δεν ειναι δικο σου , που εσυ λες οτι ειναι αγνωστικ αλλα ταυτοχρονα ειναι και εκπρωσοπου εκκλησιας ή δε ξερω τι ειναι αυτο το ΟΟΔΕ αλλα βρωμαει δε νομιζεις?) που χωριζει τους ανθρωπους και τους βαζει ταμπελες

ερχεσε λοιπον και μου λες

φιλε μακφορ εισαι πιστος μιας θρησκειας

ερωτημα. ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΕΓΩ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ? γιατι το κανεις ? για να μη μου θημωσεις το διευκρινιζω ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ? γιατι δεν βαζεις το ισως ή το ερωτηματικο ή δεν ξερω τι αλλο ? ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ απολυτος? ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ? απο που ?

σου λεω ΕΓΩ , για μενα μιλαω , οτι ουτε την πιστη εχω αναγκη ουτε τον θεο , υπαρχει δεν υπαρχει δε με νοιαζει και οτι αυτο που με ενδιαφερει ειναι η γνωση , ΑΡΑ δωσε μου την ΓΝΩΣΗ εαν ΘΕΣ να πιστεψω

ερωτημα. ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ? με το ζορι ? μπορει να ξεχωρισεις τις εννοιες ΓΝΩΣΗ ΠΙΣΤΗ ? εγω νιωθω οτι εαν δεν μου εξηγησει καποιος τι πως γιατι , αρα να γνωρισω , ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να το αποδεχθω αρα δεν αποδεχομαι τον θεο ειτε υπαρχει ειτε οχι ... γιατι μου ζητας να σου αποδειξω κατι που δεν γνωριζω ? οταν σου ζηταω εγω να κανεις το ιδιο γιατι θυμωνεις ?

ΕΡΩΤΗΜΑ
ποιος προκαλει την ΦΑΣΑΡΙΑ? εγω ή εσυ ?
απαγορευεται να εχω ΑΠΟΨΗ ?
δεν μπορω να εχω αντιθετη ΑΠΟΨΗ ? απαογερευεται ?

καταλαβαινεις τι λεω ? ειπες κατι , οκ , ελα ομως που εγω εχω αλλη αποψη ... εγω ομως ουτε ταμπελα σουβαλα ουτε σου ειπα τι να κανεις ισα ισα σου λεω ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ αυτο που κανεις !!! προς τι το μισος λοιπον ?

δεν θελω να στο παω σε αλλα θεματα ας μεινουμε εδω ... οταν μου κολλας ταμπελες 2 πραγματα μπορω να κανω , ειτε να σου πω "τι λε ρε φιλε" ειτε να "σωπασω" , θες το δευτερο ? οκ δεν εχω προβλημα αλλα να το γραφεις στα μυνηματα σου "αντιλογο δεν θελω" απλα τα πραγματα φιλε μου

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


αν ειναι τοσο προσβολη που σας χαρακτηριζω πιστους σε κατι τοτε ζητω και παλι συγνωμη αλλα ποτε μου δεν εγραψα οτι δεν θελω αντιλογο ειρωνιες δεν θελω και χλευασμο γιατι δεν εξυπηρετουν κανεναν.
Οσο για το ποιος δυναμιτιζει το κλιμα το θεμα ειναι ακομη 2 σελιδες μπορεις να δεις τα ποστ ενα ενα και θα καταλαβεις .Απο μενα καλο απογευμα αν μπορεσω θα μπω πιο μετα να δω την απαντηση σου.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 16:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βελλισαριε , 1 κουβεντα και το κοβω μεχρι να με τσιγκλισει κατι αλλο χαχαχα

εαν θες μπες στο κοπο να μου απαντησεις σε αυτα που ρωταω ... εαν παλι οχι , νο προμπλεμ , απλα θελω την αποψη σου

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 16:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αίολε,κάτι άσχετο με το θέμα.
Πώς γράφεις σε μια δ/νση (link)
αυτό που θέλεις και το ενεργοποιείς;
Οταν ανοίγεις υπερσύνδεσμο και σου εμφανίζεται αυτό [url ][/url ], αντιγράφεις το λινκ που εδιαφέρεσαι στο πρωτο [url ] μετα από ένα = και ένα " μετά το l. Δηλαδή έτσι: [ url="... το λινκ... " ]
Να προσέξεις πριν την ] να βαλεις κι εκεί ένα "

Ανάμεσα στα 2 url γραφεις ότι θέλεις, δηλαδή έτσι:[ url ="... το λινκ... " ] μπλαμπλαμπλα[/url ]

Οι αλλαγές γίνονται ΜΟΝΟ στο πρώτο [url].


Edited by - Αίολος on 20/10/2010 16:06:18



Αίολε,σ'ευχαριστώ πολύ.Το κατάλαβα.

Και πάλι συγγνώμη για την
παρένθεση στο θέμα VELISSARIOS.

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 17:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλε καλο ειναι να μην δυναμιτιζουμε το κλιμα και εμεις ετσι δεν ειναι?το τι πιστευουν η δεν πιστευουν εχει να κανει με εκεινους εγω προσπαθω να ανοιξω μια κουβεντα ενα θεμα χωρις τσακωμους και σχολια γιατι δεν οδηγουν πουθενα !εχουμε διαφορετικα πιστευω και πανω σε αυτο θελω να κανουμε κουβεντα γιατι μας ενωνουν πολλα και δεν μας χωριζει τιποτα στην ουσια το τι πιστευει ο καθενας ειναι θεμα προσωπικο του και σεβαστο για τους υπολοιπους.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84



Οκ,
Μου τι δίνει να χλευάζουν διαρκώς όποιο θέμα κι αν ανοίγεις. Σου κολλάνε την ταμπέλα του Χριστιανού, όχι ως ο Βελισάριος που άνοιξε το παρόν θέμα, και όποιο σχόλιό τους φιλτράρεται πάντα μέσω αυτής της ταμπέλας.

Είναι αδύνατο να συζητήσεις σοβαρά μαζί τους. Η σοβαρή συζήτηση δεν είναι ο σκοπός τους.
Ο Αίολος, τουλάχιστον, το δήλωσε ευθαρσώς.
Έψαξε και βρήκε το ίδιο άρθρο στην ΟΟΔΕ. Δεν έδωσε καν σημασία στην παραπομπή της ιστοσελίδας που έκανες.

Τέλος πάντων, καλή συνέχεια .... αν και αμφιβάλλω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 19:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν έδωσε καν σημασία στην παραπομπή της ιστοσελίδας που έκανες.
Το είδα, αλλά είδα και το λινκ που παρέθεσε ο makfor (ΟΟΔΕ).
Ας πούμε ότι λέει αλήθεια και δεν το ήξερε.
Οφειλε να επεξεργαστή αυτά που βρήκε γραμμένα και να βάλει το κάτι τις δικό του - εάν ταυτίζεται με τα γραφόμενα - ώστε να μπορεί ν' απαντήση σε οτιδήποτε χωρίς να παπαγαλίζει αποσπάσματα γι' απαντησεις ή σχόλια.
Τώρα διαπίστωσε ότι έχει τρύπες αυτή η θέση.
Αυτό έπρεπε να το εξετάσει πριν το χρεώσει στ' όνομά του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 20:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολε,σ'ευχαριστώ πολύ.Το κατάλαβα.
Μπορείς επίσης να κλικάρεις στο quote μίας ανάρτησής μου με έναν υπερσύνδεσμο και να δεις πως γίνεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 20:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως είναι πολύ περίεργο που όταν τους μιλάς για την ΟΟΔΕ κάνουν τους σουηδούς.....δεν ξέρω....τι είναι αυτό....μπλα μπλα μπλα....

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 20:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
makfor ακους χεβυ μεταλ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 20:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Παραεκκλησιαστική" θα είναι και δεν την κσέρουν ar_ia.

Τι κάνεις καλή μου; Χάθηκες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 20:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VELISSARIOS
quote:

Αποδειξεις κυριοι για οσα πιστευτε εχετε?


macedon

quote:

Το βάρος της απόδειξης φέρει πάντοτε αυτός που προβάλλει τη θέση. Η συγκεκριμένη πρόταση του Βελισσάριου πάσχει στη βάση της.


Την απάντηση στην έδωσε ο macedon αγαπητέ εν χριστώ αδελφέ!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 20:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aίολος
quote:

"Παραεκκλησιαστική" θα είναι και δεν την κσέρουν ar_ia.


Λες ε?
Aίολος
quote:

Τι κάνεις καλή μου; Χάθηκες.


Είχα τρεξίματα, αγόρασα σπίτι, μετά με την μετακόμιση, άστα να πάνε....

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 20:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα δυο μοντελα για το συμπαν ειναι..

το πρωτο που θεωρει οτι υπηρξε νοημων αρχη και πρωτη αιτια που ταυτιζεται με το Θεο, πως η ζωη υπηρξε θειο δωρο, πως ο ανθρωπος οχι μονο δημιουργηθηκε απο το Θεο αλλα αποτελει και την κεντρικη ιδεα του συμπαντος...

το δευτερο που θεωρει πως το συμπαν προεκυψε μεσω της τυχαιοτητας, πως η ζωη προεκυψε μεσω της τυχαιοτητας, πως ο ανθρωπος εμφανισθηκε και εξελιχθηκε βασει της τυχαιοτητας...

καλουνται λοιπον οι αθειστες να αποδειξουν το μοντελο της τυχαιοτητας...

αν δεν μπορουν ας καταλαβουν πια οτι ειναι πιστοι και μαλιστα πιστοι χωρις λογικα αιτια, απλα λογω αντικληρικαλισμου η μοδας η φοβου προς το αγνωστο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 21:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πως ο ανθρωπος οχι μονο δημιουργηθηκε απο το Θεο αλλα αποτελει και την κεντρικη ιδεα του συμπαντος..
Λάθος!
Ο άνθρωπος δημιουργήθηκε από τον πλανήτη Γη. Υπάρχουν αποδείξεις γι αυτό!
Εάν θεωρείς την Γη θεό, τότε έχει και ονομασίες. Δήμητρα ας πούμε.

Edited by - Αίολος on 20/10/2010 21:13:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 21:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το πρωτο που θεωρει οτι υπηρξε νοημων αρχη και πρωτη αιτια που ταυτιζεται με το Θεο, πως η ζωη υπηρξε θειο δωρο, πως ο ανθρωπος οχι μονο δημιουργηθηκε απο το Θεο αλλα αποτελει και την κεντρικη ιδεα του συμπαντος...

το δευτερο που θεωρει πως το συμπαν προεκυψε μεσω της τυχαιοτητας, πως η ζωη προεκυψε μεσω της τυχαιοτητας, πως ο ανθρωπος εμφανισθηκε και εξελιχθηκε βασει της τυχαιοτητας...

καλουνται λοιπον οι αθειστες να αποδειξουν το μοντελο της τυχαιοτητας...


το πρώτο κάθε μέρα χάνει έδαφος πχ παλιά έλεγαν ότι υπήρχε ο θεός του κεραυνού όταν όμως ο άνθρωπος κατάλαβε πως δημιουργείτε ο κεραυνός ο θεός του πέθανε το ίδιο έγινε και με τον θεό της βροχής κλπ κλπ κλπ

το δεύτερο κάθε μέρα κερδίζει έδαφος γιατί έχουμε μάθει (μέσω της επιστήμης και μέσω των πειραμάτων που αποδεικνύουν ή καταρρίπτουν τις διάφορες θεωρίες που πέφτουν στο τραπέζι της επιστήμης) πολλά περισσότερα πράγματα για το σύμπαν από τις μπαρούφες που κατά καιρούς λένε οι θρησκείες


«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 21:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
παλιά έλεγαν ότι υπήρχε ο θεός του κεραυνού όταν όμως ο άνθρωπος κατάλαβε πως δημιουργείτε ο κεραυνός
Μην είσαι και τόσο σίγουρος εδώ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 21:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αθεος:

το δεύτερο κάθε μέρα κερδίζει έδαφος γιατί έχουμε μάθει πολλά περισσότερα πράγματα για το σύμπαν από τις μπαρούφες που κατά καιρούς λένε οι θρησκείες



Πάντως αθεε,αν και για τον Ορφέα είπαν
ότι είχε "φτιάξει" θρησκεία,εγώ το λέω
θεωρία περί Δημιουργίας,
παρ'όλα αυτά ο Ύμνος στον Νόμο,(και όχι μόνον)
φαίνεται
πολύ πιό κοντά στην σημερινή επιστήμη!
Ποιά είναι η γνώμη σου;

ΝΟΜΟΥ

Των αθανάτων Θεών προσκαλώ και των θνητών ανθρώπων
τον αγνό άνακτα,τον επουράνιον Νόμον,
αυτόν που κατατάσσει(θέτει εις τάξιν)τα άστρα,
με δικαίαν σφραγίδα και του θαλάσσιου πόντου
και της γής,αυτόν που φροντίζει πάντοτε
να είναι η φύσις σταθερά,ασάλευτη, αδιατάρακτη
δια ειδικών, μερικωτέρων νόμων,
δια των οποίων κατευθύνει τα πάντα άνωθεν
και διατρέχει και κυριαρχεί αυτός,
ο Υπέρτατος Νόμος τον μέγαν ουρανόν,
και τον άδικον φθόνον αποδιώκει
αυτός ως ορμητική κίνησις,
αυτός διεγείρει εις τους ανθρώπους
το καλόν τέλος του βίου,
διότι μόνον αυτός κατέχει
το πηδάλιον των ζώων(κατευθύνει την ζωήν),
επειδή έχει ορθοτάτας γνώμας ,
είναι πάντοτε αμετακίνητος ,
πανάρχαιος,με μεγάλην πείραν,
συγκατοικών αβλαβώς με όλους τους δικαίους,
αλλά εις τους παρανομούντας (τους αδίκους)
επιφέρει βαρείαν ζημίαν, βλάβη.
Αλλά, ώ μακάριε,πολύτιμε,
σύ που φέρεις την ευτυχίαν,εις όλους
περιπόθητε,έχων ευμενή καρδίαν
μη μας λησμονείς,ώ άριστε.

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 20/10/2010 21:35:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 21:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το δεύτερο κάθε μέρα κερδίζει έδαφος


και αρα δεν εχει αποδειχθει, οποτε και εισαι πιστος..

congratulations...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2010, 23:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αριστοτελη, οχι, απλα μου αρεσουν καποια κοματια τους (οπως και απο αλλα ειδη , ας πουμε πανκ χαχαχα ολο στα ακρα χαχα) σε γενικες γραμμες μου αρεσει το ροκ

παντως εχει γινει νομιζω καποια παρανοηση , δεν χρησιμοιουμε ΟΛΟΙ την λεξη "πιστευω" για να περιγραψουμε κατι ... αρα το γνωριζω ή δεν γνωριζω δεν μεταφραζεται αυτοματα για καποιους σε πιστευω ή μη ... δεν ξερω γιατι ειναι τοσο δυσκολο να το κατανοησουν αυτο καποιοι !!! οκ , μεγαλωσαμε σε μια κοινωνια εντονα θρησκευτικη (οκ οι εχοντες μια ηλικια χαχα) οπου λεξεις οπως πιστευω , θεο, παναγια και αλλα αποτελουν μερος της καθημερινοτητας μας ... οταν ομως καποιος αποστασιοποιηθει απο το συγκεκριμενο πλαισιο , πλεον δεν χρησιμοποιει αυτους τους ορους ή οταν το κανει γινεται απο λαθος , κεκτημενη ταχυτητα ή απλα συνηθεια χωρις να εχουν καποια αξια για αυτον ...


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2010, 01:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


σου λεω ΕΓΩ , για μενα μιλαω , οτι ουτε την πιστη εχω αναγκη ουτε τον θεο , υπαρχει δεν υπαρχει δε με νοιαζει και οτι αυτο που με ενδιαφερει ειναι η γνωση , ΑΡΑ δωσε μου την ΓΝΩΣΗ εαν ΘΕΣ να πιστεψω




Κανείς δεν θέλει να πιστέψεις.
Κανείς δεν θα σου δώσει γνώση για να πιστέψεις.
Αν θες την "γνώση" διάβαζε βιβλία, δεν έχουμε την ευκαίρια να γνωρίσουμε τον Πυθαγόρα και άλλους ασκητάδες που είχαν ανάγκη του θεού, πράγμα παράλογο για σένα.
Καναπές, φραπές, βιβλία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy