ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Παραγγελία πίτσας το έτος 2016 με ΚΑΡΤΑ ΠΟΛΙΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 18:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Καλά βρε ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
πήρες που πήρες το σκετσάκι του
Τζίμη,δέν έβαζες τουλάχιστον την πηγή;;;
Τόσο δύσκολο σου ήταν;;;

Και αλήθεια το όνομα γιατί το άλλαξες;;;
Τα τηλέφωνα πάντως τα κράτησες ίδια,γιατί;

Παιδιά απολαύστε τον Τζίμη!!!


"ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΠΙΤΣΑΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ",ΤΖΙΜΗΣ ΠΑΝΟΥΣΗΣ

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



το βρηκα στο ιντερνετ και απο κει που το πηρα δεν ειχε την υπογραφη του Τζιμακου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 19:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απορώ...
Τόσο μπορούμε να αντισταθούμε στον "κακό μας" εαυτό..???

ΤΟΣΟΟΟΟΟ???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 21:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


Καλά βρε ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
πήρες που πήρες το σκετσάκι του
Τζίμη,δέν έβαζες τουλάχιστον την πηγή;;;
Τόσο δύσκολο σου ήταν;;;

Και αλήθεια το όνομα γιατί το άλλαξες;;;
Τα τηλέφωνα πάντως τα κράτησες ίδια,γιατί;

Παιδιά απολαύστε τον Τζίμη!!!


"ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΠΙΤΣΑΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ",ΤΖΙΜΗΣ ΠΑΝΟΥΣΗΣ

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.



το βρηκα στο ιντερνετ και απο κει που το πηρα δεν ειχε την υπογραφη του Τζιμακου...



Ναι,αλλά δεν μας έδωσες όυτε την σελίδα
από όπου το πήρες!!!
Γιατί;;;

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 21:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απορώ...
Τόσο μπορούμε να αντισταθούμε στον "κακό μας" εαυτό..???

ΤΟΣΟΟΟΟΟ???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Κάπως αόριστος ο λόγος σου αγαπητέ Εαρινέ!!!
Ποιού είναι ο "κακός" εαυτός;

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 21:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι,αλλά δεν μας έδωσες όυτε την σελίδα
από όπου το πήρες!!!
Γιατί;;;


γιατι ηξερα οτι αυτος που το ανεβασε δεν το εγραψε ο ιδιος και αρα δεν ειχε τα δικαιωματα...

να εισαι σιγουρος πως οπου βρισκω κειμενο υπογεγραμμενο η ανυπογραφο αλλα που πρωτοξεκιναει σε φορουμ η μπλογκ βαζω λινκ...

ομως οταν βρισκω ανυπογραφο κειμενο που μυριζομαι οτι εκανε το γυρο ολου του ιντερνετ πριν, δεν βαζω λινκ γιατι δεν ξερω που πρωτοξεκινησε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 21:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ναι,αλλά δεν μας έδωσες όυτε την σελίδα
από όπου το πήρες!!!
Γιατί;;;


γιατι ηξερα οτι αυτος που το ανεβασε δεν το εγραψε ο ιδιος και αρα δεν ειχε τα δικαιωματα...

να εισαι σιγουρος πως οπου βρισκω κειμενο υπογεγραμμενο η ανυπογραφο αλλα που πρωτοξεκιναει σε φορουμ η μπλογκ βαζω λινκ...

ομως οταν βρισκω ανυπογραφο κειμενο που μυριζομαι οτι εκανε το γυρο ολου του ιντερνετ πριν, δεν βαζω λινκ γιατι δεν ξερω που πρωτοξεκινησε...



Προφάσεις εν αμαρτίαις!
Ανεβάζεις την σελίδα και δεν σε νοιάζει
για δικαιώματα.
Άσε να "τραβιέται" αυτός που
το δημοσίευσε.


quote:
να εισαι σιγουρος

Και είμαι η όχι ο.

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 21:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Απορώ...
Τόσο μπορούμε να αντισταθούμε στον "κακό μας" εαυτό..???

ΤΟΣΟΟΟΟΟ???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Κάπως αόριστος ο λόγος σου αγαπητέ Εαρινέ!!!
Ποιού είναι ο "κακός" εαυτός;

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Καποδίστρια καλησπέρα!!!
Ασφαλώς και είναι αόριστος ο λόγος μου και αποδέκτης μπορεί να μην είναι μόνο εκείνος που αισθάνεται τόσο όμορφα με τον εαυτό του και την συμπεριφορά του...αλλα όλοι οι υπόλοιποι..!!!
Γνωρίζεις ότι σε πάρα πολλά θέματα δεν συμφωνώ με τον φίλο Αριστοτέλη...ωστόσο αυτό δεν μου παρέχει το δικαίωμα να τον βρίζω ... ή να του επιτίθεμαι ανοίκεια...

Ασφαλώς και δεν απευθυνόμουν σε σένα φίλη μου -ειλικρινά- αλλα σε άλλους συνδικτύους που παρ'ολο που εκτιμώ , δεν συμφωνώ μαζί τους αλλα και με την επίδειξη τέτοιων συμπεριφορών..!!!

Είδα πιο πάνω , για να το κάνω πιο συγκεκριμμένο ... τον φίλο Άλεξ {Stranger} να αποκαλεί συνδίκτυο "σκ@@@τσα"....και αναρρωτιέμαι γιατί???

Μπορεί ο συνδίκτυος στον οποίο αναφέρομαι να είναι "οξύς" στον λόγο του ενίοτε αλλα ωστόσο κρατάει μιαν απόσταση απο ακραίες συμπεριφορές...αλλα ο συνδίκτυος που χρησιμοποιεί με άνεση τέτοιες εκφράσεις/χαρακτηρισμούς και είναι και "εσωτεριστής" τρομάρα του...δεν δικαιολογείται , όπως και ΚΑΝΕΝΑΣ να μιλάει κατ'αυτόν τον τρόπο!!!

Γι'αυτόν τον "κακό" εαυτό μιλάω και που δεν συναδει με τα όσα θεωρεί ως αληθή και ρεαλιστικά και μάλιστα προσπαθεί να μας πείσει γι'αυτά , διότι καλύτερο ως άνθρωπο -δυστυχώς- δεν τον έκαναν , αντίθετα μάλιστα , ακόμα ακροβατεί σε επίπεδα και υψίπεδα και είναι ολότελα χαμένος...αντίθετα πρόκειται για μικρόψυχο και φθονερό άτομο..!!!

Μόνο ένας τέτοιος ψυχολογικός χαρακτήρας θα εκφερόταν ανάλογα..!!!

Αυτά!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 21:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γι'αυτόν τον "κακό" εαυτό μιλάω και που δεν συναδει με τα όσα θεωρεί ως αληθή και ρεαλιστικά και μάλιστα προσπαθεί να μας πείσει γι'αυτά , διότι καλύτερο ως άνθρωπο -δυστυχώς- δεν τον έκαναν , αντίθετα μάλιστα , ακόμα ακροβατεί σε επίπεδα και υψίπεδα και είναι ολότελα χαμένος...αντίθετα πρόκειται για μικρόψυχο και φθονερό άτομο..!!!


Αγαπητέ Εαρινέ,ειλικρινά μερικές φορές
κάποιοι άνθρωποι σε κάνουν και συμπεριφέρεσαι
"εκτός εατού" όπως λέμε.
Η έκφραση αυτή δηλώνει ξεκάθαρα πως όταν
μια συμπεριφορά είναι ακραία (είτε δια του λόγου
είτε δια πράξεων)δεν αποδεικνύει και τον άνθρωπο!

Συμβαίνει όμως ενίοτε...
Γι'αυτό μην καταδικάζεις.

Να σου πώ κάτι;
Αυτοί οι γελοίοι εδώ που μένω και
με έχουν ζαλήσει ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ με τα
γατιά και τις χήνες και τις κότες,ξέρεις
πόσες φορές μου έχει έρθει να ανοίξω το στόμα
μου και να μιλήσω σαν λαχαναγορίτης ή φορτηγατζής;;;

Σήμερα ένα από τα γατάκια είναι άρρωστο και
πήγα και του έδωσα φάρμακο.Αυτό το κακόμοιρο
μετά ανέβηκε στο μηχανάκι μου και καθόταν στην
σέλα.

Ανέβηκα επάνω και ακούω μετά παό λίγο ένα
νιαουριτό τσιριχτό,κοιτώ και βλέπω τον
καραγκιόζη από κάτω να ανεβαίνει τα σκαλιά.
Λοιπόν του είχε ρίξει κλωτσιά ο γελοίος!!!

Κατέβηκα τρέχοντας και για πότε είχε κλειστεί
στο διαμέρισμά του,αφού να καταλάβεις από
την φούρια του είχε πιάσει το πατάκι στην πόρτα!!!

Τώρα αν εγω τον προλάβαινα και τον στόλιζα κατάλληλα,
θα έδειχνα το επίπεδό μου;;;

Γι'αυτό σου λέω...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 22:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γι'αυτόν τον "κακό" εαυτό μιλάω και που δεν συναδει με τα όσα Τώρα αν εγω τον προλάβαινα και τον στόλιζα κατάλληλα,
θα έδειχνα το επίπεδό μου;;;

Γι'αυτό σου λέω...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Ποτέ δεν έκρινα έναν άνθρωπο , απο μια μεμονωμένη συμπεριφορά του φίλη μου...η καθ'εξιν όμως συμπεριφορά , προσανατολίζει σε κάποια θέση-άποψη...ακόμα και η επιλογή της φράσης που χρησιμοποιείται δεν είναι διολου τυχαία..και προβάλλει-καθρεπτίζει τον ψυχισμό του καθενός...!!!

Σκ@@@@τσα..???
Σε συνδίκτυο και μάλιστα αναίτια..???
Μου θύμισε εποχές "αλήστου μνήμης" , επι εποχή "....." ξέρει ο Άλεξ...και μάλιστα πολύ καλά τι λέω..!!!

Στο χέρι του είναι πάντως για όλα...αλλα δεν μπορεί να μιλάει έτσι φίλη μου...ΟΧΙ!!!

Ωστόσο και επειδή έχεις δίκιο σε κάποιες παρατηρήσεις σου , θα κάνω μια τροποποίηση σε αυτά που είπα , παίρνοντας πίσω το "φθονερός" και "μικρόψυχος" λέγοντας ότι ο τρόπος που μιλάει εκφράζει "φθόνο" και "μικροψυχία"...και καλό θα ήταν να μην τον ξανα-υιοθετήσει!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 27/10/2010 22:26:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 00:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω φίλτατοι ότι όλη αυτή η φασαρία γίνεται «περί όνου σκιάς» ! Πείτε μου , για να λύσετε και την δική μου απορία , έστω και μία πληροφορία για το άτομό μας που θα περιλαμβάνεται στην νέα κάρτα και δεν είναι ήδη γνωστή στις αρχές , η δεν μπορεί να γίνη γνωστή μέσα σε ελάχιστο χρόνο !

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 00:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καποδίστρια καλησπέρα!!!
Ασφαλώς και είναι αόριστος ο λόγος μου και αποδέκτης μπορεί να μην είναι μόνο εκείνος που αισθάνεται τόσο όμορφα με τον εαυτό του και την συμπεριφορά του...αλλα όλοι οι υπόλοιποι..!!!
Γνωρίζεις ότι σε πάρα πολλά θέματα δεν συμφωνώ με τον φίλο Αριστοτέλη...ωστόσο αυτό δεν μου παρέχει το δικαίωμα να τον βρίζω ... ή να του επιτίθεμαι ανοίκεια...

Ασφαλώς και δεν απευθυνόμουν σε σένα φίλη μου -ειλικρινά- αλλα σε άλλους συνδικτύους που παρ'ολο που εκτιμώ , δεν συμφωνώ μαζί τους αλλα και με την επίδειξη τέτοιων συμπεριφορών..!!!

Είδα πιο πάνω , για να το κάνω πιο συγκεκριμμένο ... τον φίλο Άλεξ {Stranger} να αποκαλεί συνδίκτυο "σκ@@@τσα"....και αναρρωτιέμαι γιατί???

Μπορεί ο συνδίκτυος στον οποίο αναφέρομαι να είναι "οξύς" στον λόγο του ενίοτε αλλα ωστόσο κρατάει μιαν απόσταση απο ακραίες συμπεριφορές...αλλα ο συνδίκτυος που χρησιμοποιεί με άνεση τέτοιες εκφράσεις/χαρακτηρισμούς και είναι και "εσωτεριστής" τρομάρα του...δεν δικαιολογείται , όπως και ΚΑΝΕΝΑΣ να μιλάει κατ'αυτόν τον τρόπο!!!

Γι'αυτόν τον "κακό" εαυτό μιλάω και που δεν συναδει με τα όσα θεωρεί ως αληθή και ρεαλιστικά και μάλιστα προσπαθεί να μας πείσει γι'αυτά , διότι καλύτερο ως άνθρωπο -δυστυχώς- δεν τον έκαναν , αντίθετα μάλιστα , ακόμα ακροβατεί σε επίπεδα και υψίπεδα και είναι ολότελα χαμένος...αντίθετα πρόκειται για μικρόψυχο και φθονερό άτομο..!!!

Μόνο ένας τέτοιος ψυχολογικός χαρακτήρας θα εκφερόταν ανάλογα..!!!

Αυτά!!!


Σωστά διαπιστώνεις ότι δεν υπάρχει κανένας, ή μάλλον υπάρχουν ελάχιστοι, εσωτεριστής στο "ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ". Και εγώ σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει. Το ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ και ειδικά το φόρουμ ΜΥΘΟΣ&ΘΡΗΚΣΕΙΑ που αποτελεί, κατα τη γνώμη μου, τη χολή του σάιτ, έχει πάψει να είναι "κατοικία" εσωτεριστών εδώ και καιρό.

Μεταφέρω και το παλιό μου μήνυμα εδώ:

quote:

quote:
Ηδη οπως βλεπω μεσα στο φορουμ,η αντιδραση προς την καρτα ,εχει ταυτιστει με τον χριστιανοταλιμπανισμο.

Δεν "έχει" ταυτιστεί, ο MACEDON την ταύτισε(δεν ταυτιστηκε απο μόνη της) με αυτό που εσύ αποκαλείς "χρισιτιανοταλιμπανισμό" με το πρώτο του μήνυμα στο παρόν θέμα. Εσύ συνεχίζεις το έργο που ξεκίνησε εμπεδόνοντας τον ταυτισμό.

Απο πιο παλιά βέβαια είχε ξεκινήσει απο διάφορους ψευτο-σκεπτικιστες και ψευτο-επιστημονες το έργο της ταλιμπανοποίησης του χριστιανισμού όπως και απο τους γνωστούς-άγνωστους θεολόγους κ λαϊκούς που συνέβαλαν περίφημα σε αυτό με την χριαστιανική τους στάση και ουσιαστική γνώση των γραφών.
Το σχέδιο στέφθηκε με επιτυχία. Ο σκοπός όμως δεν είναι να μειωθεί ο χριστιανισμός, που στο κάτω κάτω όλοι χεσμένο τον έχουνε και όλοι τον κατηγορούνε, αλλά τα όσα γράφουν τα ευαγγέλια. Γιατί η πονηρία του σχεδίου έγκειται σε αυτό:μειώνω τον χριστιανισμό, άρα μειώνω το ευαγγέλιο. Αν υπήρχαν σήμερα άνθρωποι που εναντιόνονταν στον χριστιανισμό αλλά διέκριναν σοφία στα ευαγγέλια θα χάλαγαν την πιάτσα.
Το σχέδιο βέβαια πάει ακόμα παραπέρα..

Εν τέλει ο "αντιχριστος" σήμερα, είναι ο ψευτο-σκεπτικισμός.


quote:
οταν δινουμε μεγαλυτερη βαρυτητα σε μια καρτα , απο οτι στην καταργηση δικαιωματων, κεκτημενων , οταν δεν μας απασχολει το ξεπουλημα της χωρας και αυτο που κοιταμε ειναι ΤΙ και πως θα παιζει μια καρτα ...
Τα άτομα τα οποία τα απασχολούν ζητήματα όπως αυτό της κάρτας τα απασχολούν στην πλειοψηφία τους και ζητήματα εθνικής κυριαρχίας και ελευθερίας. Γιατί ψάχνονται. Κάποιος που δεν ψάχνει δεν έχει ακούσει για τα τσιπάκια κ τις κάρτες παρα μόνο αν του τα 'χει πει κάποιος άλλος που τα 'χει ψάξει.

Αντίθετα τα άτομα που δεν τους ενδιαφέρουν αυτά τα θέματα είναι αυτά που δεν ψάχνονται και στις επεικείμενες εκλογές, και γενικά στις εκλογές, ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.
Επομένως θεωρώ αβάσιμο τον συλλογισμό σου.

quote:
Ομως το θεμα το γελοιοποιησαν ηδη οι παραθρησκευτικες οργανωσεις,με γελοιους ισχυρισμους για 666 και παπαριες,και πλεον οποιος αντιδρασει θα κινδυνευει να ταυτιστει με αυτους τους καραγκιοζηδες.Για αλλη μια φορα λοιπον,αυτοι οι γελιοι αποτελεσαν το μαξιλαρακι για να περασει ενα τετοιο γελοιο μετρο.
Χωρίς μαξιλαράκι δεν θα πέρναγε το μέτρο;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 00:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω φίλτατοι ότι όλη αυτή η φασαρία γίνεται «περί όνου σκιάς» ! Πείτε μου , για να λύσετε και την δική μου απορία , έστω και μία πληροφορία για το άτομό μας που θα περιλαμβάνεται στην νέα κάρτα και δεν είναι ήδη γνωστή στις αρχές , η δεν μπορεί να γίνη γνωστή μέσα σε ελάχιστο χρόνο !
Δε γνωρίζει τις πολιτικές μας πεποιθήσεις, το αν είμαστε χοντροί ή λεπτοί, και άλλες λεπτομέρειες που σε λίγο θα τις ξέρει μέσω facebook και γενικά μέσω του ιντερνετ που θα δουλεύει σαν ο μεγάλος ρουφιάνος. Επιλέον τώρα το κράτος μπορεί να ξέρει πολλά για εμάς αλλά δεν τα έχει καπου όλα μαζεμένα και άμεσα προσβάσιμα. Σε λίγο θα συμβαίνει και αυτό.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/10/2010 00:29:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 00:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Δε γνωρίζει τις πολιτικές μας πεποιθήσεις, το αν είμαστε χοντροί ή λεπτοί, και άλλες λεπτομέρειες

Και χρειάζεται την κάρτα γι' αυτό ???
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
που σε λίγο θα τις ξέρει μέσω facebook και γενικά μέσω του ιντερνετ που θα δουλεύει σαν ο μεγάλος ρουφιάνος.

Όποιος φοβάται κάτι τέτοιο , δεν έχει παρά να καταργήση το face book του (αν έχει) , και να διακόψη τις επαφές του στο Internet .

Όταν μας καλούσαν φίλτατε την "παλιά καλή εποχή" να παρουσιαστούμε στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μας "δι υπόθεσίν μας" δεν υπήρχαν ούτε κάρτες , ούτε face books ούτε Internet .

*

Edited by - Sesostris on 28/10/2010 01:03:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 01:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ίντερνετ πες δεν το χρησιμοποιείς.

Με το κινητό τι γίνεται;

Δεν ξέρει ανα πάσα στιγμή το κράτος τι συμβαίνει στη ζωή σου αν θέλει μέσω κινητού και μόνο;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/10/2010 01:41:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 12:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ όλους!Κακά τα ψέματα...Το κράτος έχει ένα σωρό τρόπους για να συλλέξει πληροφορίες για οποιονδήποτε...Αφορμές του τύπου τρομοκρατία,καλύτερη φορολογία χωρίς γραφειοκρατεία και φοροδιαφυγές,προστασία του πολίτη κλπ απλά διευκολύνουν το έργο.Ταυτότητες,κάρτες,χαράγματα,facebook,e-mail,διαδίκτυο και άλλα τόσα είναι μέσα που χρησιμοποιούνται ή θα χρησιμοποιηθούν.Το θέμα είναι ότι οι πιστοί χριστιανοί πρέπει να αποδεσμεύσουν από όλο αυτό το πράγμα το σατανά και να το ταιριάξουν με ένα πιο πραγματικό και απτό πράγμα...Πίσω από όλα αυτά είναι οι κυβερνήσεις,ο στενότερος έλεγχος(χώρια οι κάμερες) και ο "παγκόσμιος" έλεγχος.Όταν οι πιστοί αντιληφθούν ότι το σύστημα(είτε είναι απλά καπιταλιστικό,είτε είναι σύστημα παγκόσμιας δικτατορίας ή ο,τιδήποτε άλλο) απειλεί αυτούς και τους ανθρώπους που ο Θεός τους πρεπει να προστατεύει,τότε είμαι σίγουρος ότι θα γίνουν πιο πιστοί...Αυτή είναι η ταπεινή μου πίστη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 13:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde, θα μου επιτρεψεις να εχω εντελως διαφορετικη αποψη για τα ατομα που τους ενδιαφερει η καρτα (ειδικα για καποιους που εχω γνωρισει ? την χειροτερη) αλλα δεν τους ενδιαφερουν τα εργασιακα ή τα κοινωνικα ή τα εκπαιδευτικα ή οι συνταξεις ή το ωραριο εργασιας ή αλλα ... μαλιστα θα ελεγα οτι ενδιαφεονται για κατι που ουτε λογω εχουν ουτε δυναμη να το αλλαξουν , σε αντιθεση με ολα τα αλλα που μπορουν αλλα μαλλον δεν κανουν τιποτα !!!!

η αποψη μου ειναι οτι τετοια θεματα αποτελουν φωτοβολιδες αποπροσανατολισμου ... και τιποτα παραπανω ...


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 15:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde, θα μου επιτρεψεις να εχω εντελως διαφορετικη αποψη για τα ατομα που τους ενδιαφερει η καρτα (ειδικα για καποιους που εχω γνωρισει ? την χειροτερη) αλλα δεν τους ενδιαφερουν τα εργασιακα ή τα κοινωνικα ή τα εκπαιδευτικα ή οι συνταξεις ή το ωραριο εργασιας ή αλλα ... μαλιστα θα ελεγα οτι ενδιαφεονται για κατι που ουτε λογω εχουν ουτε δυναμη να το αλλαξουν , σε αντιθεση με ολα τα αλλα που μπορουν αλλα μαλλον δεν κανουν τιποτα !!!!

Θέτεις εδώ δύο ενδιαφέροντα και ξεχωριστά ζητήματα.

Όσον αφορά το πρώτο ζήτημα, δηλαδή το αν το θέμα των καρτών είναι αποπροσανατολιστικό θα διαφωνήσω και πάλι με την ίδια άποψη δηλαδή ότι αυτοί οι οποίοι σου άφησαν κακή εντύπωση είναι αυτοί οι οποίοι ξέρουν ΜΟΝΟ για τη κάρτα ή απλά "έχουν ακουστά" και δυό άλλα θέματα. Αν ρωτήσεις όμως πόσοι απο αυτούς έχουν δει λόγου χάρη το Ζειτγειστ θα δεις ότι κανένας ή σχεδόν κανένας δεν το έχει δει.
Αυτοί δεν είναι οι αληθινά ψαγμένοι.
Είναι παραθεριστές και αιθεροβαμόνες που όσο χρήσιμοι ήταν πριν μάθουν για τις κάρτες το ίδιο και μετά. Η "γνώση" περι καρτών δεν τους κάνει καλύτερους ή χειρότερους, απλά ήταν και παραμένουν αχρησιμοποίητο δυναμικό. Άλλωστε πόσο γνωστή θεωρείς ότι είναι η κάρτα;

Αλλά και εαν είναι γνωστή, αυτό το οφείλει στο ότι σαν "πρόβλημα" εντάσσεται στο ευρύτερο πλαίσιο της λεγόμενης παγκοσμιας δικτατορίας, και στατιστικά μιλώντας είναι λογικό αν κάποιον τον απασχολεί η παγκόσμια δικατορία να τον απασχολούν -έστω νοητικά και όχι πρακτικά- τα ζητήματα εθκινής ανεξαρτησίας/κυριαρχίας της χώρας του.

Τώρα πάμε στο δεύτερο ζήτημα. Λες "μαλιστα θα ελεγα οτι ενδιαφερονται για κατι που ουτε λογο εχουν ουτε δυναμη να το αλλαξουν, σε αντιθεση με ολα τα αλλα που μπορουν αλλα μαλλον δεν κανουν τιποτα !!!!".
Αυτό και αν ειναι μεγάλο ζήτημα!

Η αλήθεια είναι ότι ΚΑΙ αυτοί που το ψάχνουνε ΚΑΙ αυτοί που δεν το ψάχνουν κάνουν στην πράξη λίγα. Στατιστικά πάλι αυτοί που πραγματικά ψάχνονται σε εθνικά και άλλα θέματα έχουν μεγαλύτερη διάθεση να κάνουν κάτι στη πράξη απ' ότι οι εκάστοτε αιθεροβαμόνες που κάτι πιάνει το αυτί τους απο εδώ, κάτι απο εκεί, και άντε ας τα κάνουμε όλα μια σαλάτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 16:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω φίλτατοι ότι όλη αυτή η φασαρία γίνεται «περί όνου σκιάς» ! Πείτε μου , για να λύσετε και την δική μου απορία , έστω και μία πληροφορία για το άτομό μας που θα περιλαμβάνεται στην νέα κάρτα και δεν είναι ήδη γνωστή στις αρχές , η δεν μπορεί να γίνη γνωστή μέσα σε ελάχιστο χρόνο !


Πολύ δίκιο έχεις αγαπητέ Σωτήρη. Και όχι μόνο αυτό. Σκέψου,ΠΟΣΟΙ άλλοι γνωρίζουν εκτός του κράτους, που στο κάτω κάτω είναι αναπόφευκτο να γνωρίζει κάποια πράγματα (πχ αν παίρνεις σύνταξη αναπηρίας, μοιραία το κράτος γνωρίζει την κατάσταση υγείας σου). Δηλαδή εκτός από ανούσια αυτή η συζήτηση είναι και ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΤΚΗ. Για βάλε τα κάτω, θυμήσου τις πρόσφατες δηλώσεις από την εταιρία Google και σκέψου, κάπου που μπήκες δεν είχε την επιγραφή "ο χώρος βιντεοσκοπείται"; Κάπου δεν έδωσες τα στοιχεία σου (διαγωνισμούς κτλ); Μήπως αργά ή γρήγορα συσχετίσουν πρόσωπο με όνομα; Σκέψου πόσες φορές σε έχουν πάρει τηλέφωνο στο σπίτι σου και σε ζητούσαν με το ονοματεπώνυμο ενώ ήταν διαφημιστές. Το θέμα δεν είναι τι κάνει το κράτος με πληροφορίες που ενδεχομένως και να ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ να έχει αλλά οι διάφορες εταιρίες. Με ποια κριτήρια και ποιους νόμους τις διαχειρίζονται; Σε ποιον λογοδοτούν; Και όλα αυτά ΟΧΙ το 2016 αλλά ΗΔΗ.


Μη με παρεξηγείς για κανέναν γραφικό που θα αρχίσει να λέει για 666 και σφραγίσματα του θηρίου. Εξάλλου, η πληροφορία από μόνη της δεν είναι κάτι ΚΑΛΟ ή ΚΑΚΟ. Απλώς υπάρχει. Δεν ανησυχώ για "παγκόσμια δικτατορία" αλλά καλό είναι να ξέρουμε τι κάνουν.

quote:
Όταν μας καλούσαν φίλτατε την "παλιά καλή εποχή" να παρουσιαστούμε στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μας "δι υπόθεσίν μας" δεν υπήρχαν ούτε κάρτες , ούτε face books ούτε Internet .

Απλώς ρουφιάνοι υπήρχαν και τότε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 16:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα είναι ότι οι πιστοί χριστιανοί πρέπει να αποδεσμεύσουν από όλο αυτό το πράγμα το σατανά και να το ταιριάξουν με ένα πιο πραγματικό και απτό πράγμα...

Αυτή είναι η μοναδική υγειής άποψη περι χριστιανών που εκφράστηκε σε αυτό το φόρουμ.

Φίλε Προμηθέα

Θα συμφωνήσω ότι η τυφλή προσκόλληση κάποιων χριστιανών(και γενικά θρησκευόμενων) στην ιδέα ενός "Σατανά" να βρίσκεται πίσω απ' όλα τα ΑΠΤΑ πράγματα τα οποία συμβαίνουν είναι μάλλον δυσφημιστική για τους ίδιους πρώτα απ' όλα και έπειτα για το κίνημα.

Παρ' όλα αυτά υπάρχουν και κάποιοι αντίλοιγοι.

Ο πρώτος είναι ότι αν ο τυφλός θρηκευόμενος, με τα Χ πιστεύω του, έχει τη διάθεση να βοηθήσει στον "αγώνα" κατά των τσιφλικάδων, τότε ποσώς σε ενδιαφέρει αν το κάνει πιστεύοντας σε κάποια υπερφυσική δύναμη πίσω απ' τις οικονομικές δυνάμεις που μας υποδουλώνουν, ή αν το κάνει για απτούς, πρακτικούς λόγους.

Ο δεύτερος αντίλογος είναι ότι παρ' όλο που δεν υπάρχουν απτα στοιχεία που να αιτιολογούν "υπερφυσικές" παρεμβάσεις στον κόσμο, είναι αλήθεια ότι πολλοί απ' τους πολιτικο-οικονομικούς ηγέτες πιστεύουν σε τέτοιες αρνητικές υπερφυσικές δυνάμεις δίνοντας τροφή στους "χριστιανοταλιμπάν" όπως τους αποκαλεί ο Σκαρτάδος.

Το ότι υπάρχουν σύγχρονοι ενεργοί πολιτικοί και πολιτικοί ηγέτες οι οποίοι κάνουν τελετές λατρείας σε οντότητες όπως ο Moloch(http://en.wikipedia.org/wiki/Moloch) είναι νομίζω ανησυχητικό γεγονός για κάθε πολίτη.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/10/2010 16:09:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 16:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ανησυχώ για "παγκόσμια δικτατορία" αλλά καλό είναι να ξέρουμε τι κάνουν.

1)Οδηγούν τη χώρα σε οικονομική κατάρρευση.
2)Την δεσμεύουν με δάνεια σε ξένες κυβερνήσεις και ιδιωτικά συμφέροντα.
3)Την δυσφημούν παγκοσμίως.
4)Παραβιάζουν συνταγματικά δικαιώματα, δυσχεραίνουν την ζωή των πολιτών και φτάνουν πολλούς στην απελπισία.
5)Ζημιώνουν σοβαρά τα εργασιακά δικαιώματα και κατα συνέπεια τις προσωπικές ελευθερίες.

Αν τους εμπιστεύεσαι δώσ'τους τα στοιχεία σου.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/10/2010 16:16:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 16:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το θέμα είναι ότι οι πιστοί χριστιανοί πρέπει να αποδεσμεύσουν από όλο αυτό το πράγμα το σατανά και να το ταιριάξουν με ένα πιο πραγματικό και απτό πράγμα...

Αυτή είναι η μοναδική υγειής άποψη περι χριστιανών που εκφράστηκε σε αυτό το φόρουμ.

Φίλε Προμηθέα

Θα συμφωνήσω ότι η τυφλή προσκόλληση κάποιων χριστιανών(και γενικά θρησκευόμενων) στην ιδέα ενός "Σατανά" να βρίσκεται πίσω απ' όλα τα ΑΠΤΑ πράγματα τα οποία συμβαίνουν είναι μάλλον δυσφημιστική για τους ίδιους πρώτα απ' όλα και έπειτα για το κίνημα.

Παρ' όλα αυτά υπάρχουν και κάποιοι αντίλοιγοι.

Ο πρώτος είναι ότι αν ο τυφλός θρηκευόμενος, με τα Χ πιστεύω του, έχει τη διάθεση να βοηθήσει στον "αγώνα" κατά των τσιφλικάδων, τότε ποσώς σε ενδιαφέρει αν το κάνει πιστεύοντας σε κάποια υπερφυσική δύναμη πίσω απ' τις οικονομικές δυνάμεις που μας υποδουλώνουν, ή αν το κάνει για απτούς, πρακτικούς λόγους.

Ο δεύτερος αντίλογος είναι ότι παρ' όλο που δεν υπάρχουν απτα στοιχεία που να αιτιολογούν "υπερφυσικές" παρεμβάσεις στον κόσμο, είναι αλήθεια ότι πολλοί απ' τους πολιτικο-οικονομικούς ηγέτες πιστεύουν σε τέτοιες αρνητικές υπερφυσικές δυνάμεις δίνοντας τροφή στους "χριστιανοταλιμπάν" όπως τους αποκαλεί ο Σκαρτάδος.

Το ότι υπάρχουν σύγχρονοι ενεργοί πολιτικοί και πολιτικοί ηγέτες οι οποίοι κάνουν τελετές λατρείας σε οντότητες όπως ο Moloch(http://en.wikipedia.org/wiki/Moloch) είναι νομίζω ανησυχητικό γεγονός για κάθε πολίτη.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/10/2010 16:09:49



Σύμφωνοι γιατρέ!Αλλά αγωνιστές που δεν γνωρίζουν επακριβώς τον "εχθρό" τους πιστεύω πως είναι εξίσου επικίνδυνοι και για τα 2 στρατόπεδα.Θέλω να πω ότι μια διεφθαρμένη εκκλησία σαν τη σημερινή μπορεί να λέει για το χάραγμα του θηρίου που μας απειλεί όλους εμάς τους ανύποπτους πιστούς.Θέλει να μας ελέγχει ο σατανάς λένε οι ιερείς.Να το απαρνηθούμε μας λένε.Μα να μας ελέγχουν δε θέλουν κι αυτοί;Εμάς και τις τσέπες μας μέσω του φόβου...Και εδώ είναι ο ρόλος του πιστού χριστιανού,μουσουλμάνου,βουδιστή κλπ κλπ...Δεν είναι ο σατανάς ο εχθρός μας(ούτε ο,τιδήποτε τσαμπουνάνε ηγέτες πολιτικού-πνευματικού τύπου).Ο εχθρός είναι ένα παγκόσμιο σύστημα κοινωνικής και πνευματικής αποκτήνωσης με σκοπό τον έλεγχο και την απόλυτη εξάρτησή μας οικονομική,πολιτική,καθημερινή σε επίπεδο πλέον επιβίωσης από τις ανά τόπους και καιρούς πολιτικές και άλλες εξουσίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 16:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω φίλτατοι ότι όλη αυτή η φασαρία γίνεται «περί όνου σκιάς» ! Πείτε μου , για να λύσετε και την δική μου απορία , έστω και μία πληροφορία για το άτομό μας που θα περιλαμβάνεται στην νέα κάρτα και δεν είναι ήδη γνωστή στις αρχές , η δεν μπορεί να γίνη γνωστή μέσα σε ελάχιστο χρόνο !

*



θα σου πω, στο μελλον η καρτα θα ενσωματωσει και τον ιατρικο σου φακελο...

οπως θα ενσωματωσει προοδευτικα και ολοενα νεες πληροφοριες...

εγω λοιπον δεν εχω ιατρικο φακελο γιατι δεν εχω βιβλιαριο υγειας...

και δεν εχω βιβλιαρειο υγειας γιατι αφενος η υγεια μου ειναι καλα και αφετερου και αν αρρωσταινα δεν θα εκανα εισαγωγη σε νοσοκομειο..

ουτε πιστευω στην εμμονη των τσεκ απ...

οταν λοιπον στο μελλον ψηφιστει να ενσωματωθει στην καρτα του πολιτη και το ιατρικο προφιλ του καθενος...

εγω θα αναγκαστω να τους δωσω πληροφοριες που τωρα δεν εχουν για μενα ουτε θα μπορουσαν να αποκτησουν με αλλο τροπο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 16:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο εχθρός είναι ένα παγκόσμιο σύστημα κοινωνικής και πνευματικής αποκτήνωσης με σκοπό τον έλεγχο και την απόλυτη εξάρτησή μας οικονομική,πολιτική,καθημερινή σε επίπεδο πλέον επιβίωσης από τις ανά τόπους και καιρούς πολιτικές και άλλες εξουσίες.

Αφού το συνειδητοποιείς αυτό φίλε Προμηθέα εμένα όλα τα άλλα μου περισσεύουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 17:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dr , μηπως θα πρεπει να μας προβληματιζει ΠΩΣ επιτρεπουν να βγαινουν ΤΕΤΟΙΕΣ ταινιες ΑΥΤΟΙ που τα ΕΛΕΓΧΟΥΝ ολα ?

η ταινια καλη και δεν εχω προβλημα να την αποδεχθω στο 100% , αλλα εαν ειναι ετσι , τοτε δεν εχουμε καμια περιπτωση να κανουμε το οτιδηποτε αφου εδω και 2 αιωνες ΚΑΝΟΥΝ οτι θελουν (μαλιστα το θεμα παει ποιο πισω απο δυο αιωνες), οποτε γεννιεται ενα ερωτημα σε αυτη την περιπτωση , μηπως αυτος που ΔΕΝ ξερει ειναι ποιο τυχερος απο μενα ΠΟΥ ξερω ? !!!!!

εγω παντως το ολο θεμα (στο συνολο του) το βλεπω αλλιως και λεω οτι θα πρεπει να ξεκινησησουμε απο αυτα που μπορουμε να ελενξουμε και μετα να παμε παραπερα ... γιαυτο λεω οτι αποτελουν φωτοβολιδες , γιατι με μια απεργια διαρκειας θα τους γμσμε το συμπαν και να παρουν πισω τα καθε ειδους μνημονια και εαν αυτη η απεργια ηταν πανευρωπαικη καθως οι ευρωπαιοι τα σκτα που τρωμε εμεις τωρα τα φαγαν πριν 10 χρονια ,τοτε να δεις τι θα γινοταν ... αλλα ???? ΤΙΠΟΤΑ ... δεν ανοιγει ουτε ρουθουνι .... αντιθετα μπορει να γινουν δεκαδες πορεις και συλλαλητηρια για μια καρτα, για τα ονομα μιας χωρας , για τις ταυτορητες και αλλα !!! τι λες ?

μπορουμε να οργανωθουμε ?
μπορουμε να αλλαξουμε την κοινωνια μας σε μια ποιο ανθρωπινη μεσα απο το σπιτι και την γειτονια μας ? ωστε να εχουμε ποιο ανθρωπινες σχεσεις? οπου δεν θα μενω σε μια γειτονια με 60 σπιτια και να ξερω μονο 2 ανθρωπους ... ?

ΤΟΤΕ δεν θα μπορουν να μας αγγιξουν , αυτοι (εαν υπαρχουν) πονταρουν στην ΜΟΝΑΞΙΑ ΜΑΣ ... στις ΑΤΟΜΙΚΕΣ φυλακες μας .... και τα πανε πολυ καλα οπως βλεπουμε ολοι !!!

και απο την αλλη , μηπως μας τα δινουν ολα αυτα , απλα για να ασχολουμαστε ? για να εχουμε κατι να κανουμε και κατι για να ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ? θρησκειες , ομαδες , πολιτικη , καρτες , συνωμοσια , εξωγηινοι κτλπ μηπως ? το γιατι δεν ξερω αλλα μηπως ?


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 17:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω φίλτατοι ότι όλη αυτή η φασαρία γίνεται «περί όνου σκιάς» ! Πείτε μου , για να λύσετε και την δική μου απορία , έστω και μία πληροφορία για το άτομό μας που θα περιλαμβάνεται στην νέα κάρτα και δεν είναι ήδη γνωστή στις αρχές , η δεν μπορεί να γίνη γνωστή μέσα σε ελάχιστο χρόνο !

*


Θα σου δωσω εγω ενα παραδειγμα.Σημερα εισαι ανεργος και εισαι 50 χρονων.Πριν 20 χρονια ειχες μια κριση,την οποια την ξεπερασες με φαρμακα,τα οποια συνεχιζεις ως τωρα.Το κρατος δεν προνοει για σενα,και σου λεει βρες δουλεια,αλλα και εσυ ο ιδιος αισθανεσαι οτι μπορεις να δουλεψεις.Αντε πες μου τωρα,ποιος ανθρωπος θα σε παρει για δουλεια,οταν πλεον μπορει να το βρει αυτο στον ιατρικο σου φακελο.Το παραδειγμα οσο τραβηγμενο και αν ειναι,υφισταται αυτη τη στιγμη στο φιλικο μου κυκλο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 17:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αντιθετα μπορει να γινουν δεκαδες πορεις και συλλαλητηρια για μια καρτα,

Δεν γνωρίζω να 'χουν γίνει συλλαλητήρια για καμιά κάρτα ΑΛΛΑ...
quote:
και απο την αλλη , μηπως μας τα δινουν ολα αυτα , απλα για να ασχολουμαστε ? για να εχουμε κατι να κανουμε και κατι για να ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ? θρησκειες , ομαδες , πολιτικη , καρτες , συνωμοσια , εξωγηινοι κτλπ μηπως ? το γιατι δεν ξερω αλλα μηπως ?


....ΕΙΝΑΙ αλήθεια ότι προσπαθούν να δημιουργήσουν ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ ανθρώπων χρησιμοποιώντας την γνωστή τακτική διαίρε και βασίλευε.
Ας πούμε, είναι πασιφανές απο αυτό το φόρουμ ότι επιχειρείται να γίνει ένας διαχωρισμός αρχαιολατρεία-χριστιανισμός.
Υπάρχει ουσιαστικός λόγος να γίνει τέτοιος διαχωρισμός;
Όχι, πολύ απλά ικανοποιεί το εγώ, του εκάστοτε ΑΤΟΜΟΥ.
Είναι φανερό λοιπόν ότι βασιζόμεμενες "υποχθόνιες" εξωτερικές και εσωτερικές δυνάμεις στις ιδιοτελείς προθέσεις του καθενός μας, επιχειρούν να δημιουργήσουν έναν διαχωρισμό.

Άλλα παραδείγματα:
->Αναρχικοί-Φασίστες-Κουμουνιστές
->ΠΑΣΟΚ-ΝΔ
->ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ-ΛΑΟΣ
->ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ


Όπως λοιπόν σωστά αναφέρεις:

quote:
ΤΟΤΕ δεν θα μπορουν να μας αγγιξουν , αυτοι (εαν υπαρχουν) πονταρουν στην ΜΟΝΑΞΙΑ ΜΑΣ ... στις ΑΤΟΜΙΚΕΣ φυλακες μας ....

....................
quote:
μπορουμε να οργανωθουμε ?
μπορουμε να αλλαξουμε την κοινωνια μας σε μια ποιο ανθρωπινη μεσα απο το σπιτι και την γειτονια μας ? ωστε να εχουμε ποιο ανθρωπινες σχεσεις? οπου δεν θα μενω σε μια γειτονια με 60 σπιτια και να ξερω μονο 2 ανθρωπους ... ?
Μπες στο facebook σου και γίνε μέλος της ομάδας ΕΝΩΣΙΣ ΠΟΛΙΤΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ(απο 'κει θα βρεις και άλλες ενώσεις).
Αυτοί τη στιγμή βρίσκονται στα σπάργανά τους διάφορες κινητοποιήσεις.
Πολλα μάλιστα άτομα στο κοντινό μου περιβάλλον(φίλοι, γνωστοί, γείτονες) επιχειρούνε αυτό το καιρό να μπούνε στο χώρο της πολιτικής... οι περισσότεροι δεν είναι άξιοι... αλλά υπάρχει γενικά μία προσπάθεια!

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/10/2010 17:35:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 17:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια σημείωση μόνο.Μην ξεχνάμε ότι για όλο αυτό που πολύ θα θέλαμε να τερματίσουμε μια και καλή το αναπαράσγουμε και μεις οι ίδιοι.Σίγουρα δε λέω κάτι που δεν έχετε σκεφτεί αλλά αισθάνομαι και γω κομμάτι αυτού που θέλω να πολεμήσω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 17:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστά διαπιστώνεις ότι δεν υπάρχει κανένας, ή μάλλον υπάρχουν ελάχιστοι, εσωτεριστής στο "ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ".

Εχω βαρεθει να το διαβαζω αυτο.Κανεις δεν δινει ομως εναν ορισμο τι ειναι αυτος ο εσωτερισμος και σε τι βοηθαει η οχι τον ανθρωπο.

Θα το κανω εγω.Εσωτεριστης ειναι αυτος που τα λογια του τα κανει πραξεις.Ειναι για μενα ο υπερτατος βαθμος μυησης του οποιου εσωτεριστη,μυστη η οπως αλλιως θελεις πεστον.


Και εδω μεσα κατα τη γνωμμη μου,ο μονος που πιστευω οτι το εχει καταφερει η προσπαθει για αυτο ,ειναι αυτος που ολοι κατηγορειτε οτι δεν εχει καμμια δουλεια με θεματα εσωτερισμου,δηλαδη ο τρεχα.Ασχετα αν θεωρω τα πιστευω του ανοησιες,ειμαι σιγουρος οτι προσπαθει να ζησει συμφωνα με αυτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 18:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1)Οδηγούν τη χώρα σε οικονομική κατάρρευση.
2)Την δεσμεύουν με δάνεια σε ξένες κυβερνήσεις και ιδιωτικά συμφέροντα.
3)Την δυσφημούν παγκοσμίως.
4)Παραβιάζουν συνταγματικά δικαιώματα, δυσχεραίνουν την ζωή των πολιτών και φτάνουν πολλούς στην απελπισία.
5)Ζημιώνουν σοβαρά τα εργασιακά δικαιώματα και κατα συνέπεια τις προσωπικές ελευθερίες.


Ποιοι ρε δόχτωρ; Αυτοί που συλλέγουν πληροφορίες; Μήπως έχουμε μπερδευτεί λίγο;


quote:
Αν τους εμπιστεύεσαι δώσ'τους τα στοιχεία σου.


Εχμ...Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα. Τους τα έδωσα ήδη. Και γω και συ και όλοι

quote:
Και εδω μεσα κατα τη γνωμμη μου,ο μονος που πιστευω οτι το εχει καταφερει η προσπαθει για αυτο ,ειναι αυτος που ολοι κατηγορειτε οτι δεν εχει καμμια δουλεια με θεματα εσωτερισμου,δηλαδη ο τρεχα

Όχι ρε καρντάσι εγώ δεν τον κατηγόρησα ποτέ για αυτό. Για πολλά άλλα ναι, όπως για το επόμενο που λες (την ανοησία).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 18:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν τω μεταξύ στο τέλος του βίντεο του Τζιπάκου παίζει το Das Modell σε διασκευή RAMMSTEIN... και τα μυαλά στα κάγκελα...


http://www.youtube.com/watch?v=VTO-V7pv8pwΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy