ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Νέα Εποχή - Εωσφόρος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 20:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι την αισθηση μπορεις να την αγνοησεις αλλα οχι να την αρνηθεις,οχι γιατι ετσι σου ειπαν ή διαβασες αλλα γιατι ετσι το αισθανθηκες


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 21:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τοτε τι μου πετας την αγνοια ρε φιλε;


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 21:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατι την αισθηση μπορεις να την αγνοησεις αλλα οχι να την αρνηθεις,οχι γιατι ετσι σου ειπαν ή διαβασες αλλα γιατι ετσι το αισθανθηκες

Μα εγώ δεν λέω να την αρνηθώ. Εσύ μίλησες για άγνοια, όχι για άρνηση. Φυσικά δεν μπορώ να την αρνηθώ, ούτε να αρνηθώ αυτό που αισθάνθηκα. Μπορεί όμως σε κάποια πράγματα να έχω άγνοια. Όχι της αίσθησης. Άλλων πραγμάτων ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 21:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τοτε τι μου πετας την αγνοια ρε φιλε;

Ρε geostat, εσύ δεν είπες ρε αγόρι μου αυτό ;

quote:
Να σκεφτεις μονο οτι δε θα μπορεις να επικαλεστεις αγνοια...

Εγώ σου μίλησα για άγνοια ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 21:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
των επιπτωσεων πχ;


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 21:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιών επιπτώσεων ; Των επιπτώσεων από το deal ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 21:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μαλιστα,


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 21:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, αυτές τις ξέρω. Κοίτα ... είναι συμφωνημένα αυτά τα πράγματα ... δίνεις - παίρνεις, έτσι πάει δηλ. 'ντάξει ... δεν τρέχει τίποτε. Σου λέει, τι έχεις να μου δώσεις ; Άμα τους κάνει, ok, σου δίνουν κι αυτοί ότι έχουν. Γενικά δηλ. ο καθένας πηγαίνει ότι έχει ...

Edited by - zip on 07/11/2010 21:12:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 21:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι ειχες δηλαδη εσυ που σου ανηκε για να δωσεις;
Ε,ρε τι κανουν οι εκλογες,ολοι μεσα!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 21:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι ειχες δηλαδη εσυ που σου ανηκε για να δωσεις;

Τι είχα ... ;;;!!! Α, φίλε ... ένα σωρό πράγματα ... Να, για παράδειγμα ... έδωσα ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. Ξέρεις αγόρι μου τι μπορεί να φτάσει να πληρώσει κάποιος για να πάρει μια απάντηση την σήμερον ; Μια απάντηση, μόνο! Ξέρεις πόσο κοστίζει μια απάντηση ; Να ... πάρε παράδειγμα εσένα ... Ξέρεις τι πληρώνεις τώρα (και πόσο το πληρώνεις) για να περιμένεις να σου απαντήσω ;

Edited by - zip on 07/11/2010 21:26:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 21:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τι ειχες δηλαδη εσυ που σου ανηκε για να δωσεις;

Τι είχα ... ;;;!!! Α, φίλε ... ένα σωρό πράγματα ... Να, για παράδειγμα ... έδωσα ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. Ξέρεις αγόρι μου τι μπορεί να φτάσει να πληρώσει κάποιος για να πάρει μια απάντηση την σήμερον ; Μια απάντηση, μόνο! Ξέρεις πόσο κοστίζει μια απάντηση ; Να ... πάρε παράδειγμα εσένα ... Ξέρεις τι πληρώνεις τώρα (και πόσο το πληρώνεις) για να περιμένεις να σου απαντήσω ;

Edited by - zip on 07/11/2010 21:26:14


Πλακα κανεις,δωρεαν ειναι...οπως τους μαλακες που ακουω να μιλαν στο κινητο και λεν ελα μωρε δωρεαν ειναι,λες και δεν πληρωνουν οι μαλακες!


Αμα κανεις ερωτησεις αυτα παθαινεις,παιρνεις και απαντησεις!
Αμα βαζεις καποιον να διαλεξει πρεπει να εισαι προετοιμασμενος να μεινεις και με το καβλι στο χερι,παντως εγω ειλικρινα σε ρωταω αν θυμασε το ντιλ,ξερεις δεν κανω πλακα μ'αυτα τα θεματα!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 21:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου απάντησα : Το θυμάμαι ... Σαν να συμβαίνει τώρα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 15:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χωρίς τον διάβολο δεν υπάρχει θεός (sine diabolo, nullus dominus)

Μέγιστη βλασφημία τούτη!


ΓΙΑΤΙ ? ποιος σου το ειπε εσενα αυτο ? ο θεος εμενα δε μου ειπε κατι τετοιο ... εσυ απο που βγαζεις αυτο το συμπερασμα ? μηπως αυθαιρετα ? εαν οχι αναμενω τον λογο του κυριου που το λεει αυτο και τοτε βλεπουμε και κανουμε ...

ο διαβολακος , καλως ή "χαοτι-κως" ειναι τεκνο του θεου , αρα το τελειον ΟΝ εκανε το ΤΕΛΕΙΟ "χαος" ... μαλιστα υπαρχουν αμφιβολιες εαν ο θεος μπορει να υπαρξει ΧΩΡΙΣ να τον διαβολακο , αραγε γινεται ? και εαν γινεται γιατι δεν εγινε ? γιατι δεν εκανε τον κοσμο χωρις διαολακο ? να υποθεσω οτι το εκανε για το καλο μας ? και πως ξερει αυτος το καλο μας ? και εφοσον εχουμε ελευθερη βουληση γιατι μας οριζει το καλο ο θεος και δεν μας αφηνει να το ορισουμε κατα πως θελουμε εμεις ? η αγαπη του ειναι να πεθαινουμε βιαια ? να σκοτωνομαστε αναμεταξυ μας ? να βιαζομαστε ? και ενα σωρο αλλα καλουδια του θεου ?

2 πραματα μπορει να συμβαινουν
-ειτε ο θεουλης μας κανει πλακιτσες , δεκτον μεν αρκει να εχουμε το απαιτουμενο χιουμορ για να καταλαβουμε την πλακα γιατι αλλιως μαυρος λυκος που μας εφαγε
-ειτε δεν υπαρχει θεουλης ... οποτε ουτε διαβολακος , οποτε δεν υπαρχει ουτε κακο ουτε καλο ουτε χαος ... παρα μονο ο ανθρωπακος που μεσα στην αγνοια του εκανε θεους και δαιμονες για να ΠΕΡΝΑ την ωρα του τα κρυα βραδια του χειμωνα , γιατι ως γνωστον τα καλοκαιρια ο ανθρωπακος ξεδινει και τα εχει ολα γραμμενα ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 15:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι κανόνας.Η φύση για να έχει αρμονική δομή να αποτελείται από συγκρουόμενες δυνάμεις.Δύο από αυτές είναι το καλό και το κακό.Και είναι βέβαιο ότι μόνο εμάς επηρεάζουν αυτές οι δυνάμεις,εμάς και τις πράξεις μας.Έτσι,δεν υπάρχει Κακό αν δεν υπάρχει Καλό αλλά ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ!
Makfor,δίνω και μια τρίτη εκδοχή.Θεός και Διάολος έχουν αράξει αγκαλίτσα σε μια γωνιά και γελάνε με την πάρτη μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 16:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Χωρίς τον διάβολο δεν υπάρχει θεός (sine diabolo, nullus dominus)

Μέγιστη βλασφημία τούτη!


ΓΙΑΤΙ ? ποιος σου το ειπε εσενα αυτο ? ο θεος εμενα δε μου ειπε κατι τετοιο ... εσυ απο που βγαζεις αυτο το συμπερασμα ? μηπως αυθαιρετα ? εαν οχι αναμενω τον λογο του κυριου που το λεει αυτο και τοτε βλεπουμε και κανουμε ...

ο διαβολακος , καλως ή "χαοτι-κως" ειναι τεκνο του θεου , αρα το τελειον ΟΝ εκανε το ΤΕΛΕΙΟ "χαος" ... μαλιστα υπαρχουν αμφιβολιες εαν ο θεος μπορει να υπαρξει ΧΩΡΙΣ να τον διαβολακο , αραγε γινεται ? και εαν γινεται γιατι δεν εγινε ? γιατι δεν εκανε τον κοσμο χωρις διαολακο ? να υποθεσω οτι το εκανε για το καλο μας ? και πως ξερει αυτος το καλο μας ? και εφοσον εχουμε ελευθερη βουληση γιατι μας οριζει το καλο ο θεος και δεν μας αφηνει να το ορισουμε κατα πως θελουμε εμεις ? η αγαπη του ειναι να πεθαινουμε βιαια ? να σκοτωνομαστε αναμεταξυ μας ? να βιαζομαστε ? και ενα σωρο αλλα καλουδια του θεου ?

2 πραματα μπορει να συμβαινουν
-ειτε ο θεουλης μας κανει πλακιτσες , δεκτον μεν αρκει να εχουμε το απαιτουμενο χιουμορ για να καταλαβουμε την πλακα γιατι αλλιως μαυρος λυκος που μας εφαγε
-ειτε δεν υπαρχει θεουλης ... οποτε ουτε διαβολακος , οποτε δεν υπαρχει ουτε κακο ουτε καλο ουτε χαος ... παρα μονο ο ανθρωπακος που μεσα στην αγνοια του εκανε θεους και δαιμονες για να ΠΕΡΝΑ την ωρα του τα κρυα βραδια του χειμωνα , γιατι ως γνωστον τα καλοκαιρια ο ανθρωπακος ξεδινει και τα εχει ολα γραμμενα ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Μάλιστα , υποτίθεται ... πως πρίν "εκπέσει" ο Σατανάς...όλα ήταν μέλι-γάλα...
Ως δημιούργημα δε του Θεού -αν δεν κάνω λάθος- και εκ των πραγμάτων "κατώτερος" σε δύναμη...τον αγνόησε και έστησε μπαϊράκι...

Δηλαδή το ίδιο το δημιούργημά του τα έκανε μαντάρα και τώρα καλείται ο άνθρωπος να βγάλει τα κάστανα απο την φωτιά και μάλιστα εκεί που ο ίδιος ο δημιουργός δεν τα κατάφερε...

Δεν είναι τρελλά πράματα αυτά..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 16:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Χωρίς τον διάβολο δεν υπάρχει θεός (sine diabolo, nullus dominus)

Μέγιστη βλασφημία τούτη!


ΓΙΑΤΙ ? ποιος σου το ειπε εσενα αυτο ? ο θεος εμενα δε μου ειπε κατι τετοιο ... εσυ απο που βγαζεις αυτο το συμπερασμα ? μηπως αυθαιρετα ? εαν οχι αναμενω τον λογο του κυριου που το λεει αυτο και τοτε βλεπουμε και κανουμε ...

ο διαβολακος , καλως ή "χαοτι-κως" ειναι τεκνο του θεου , αρα το τελειον ΟΝ εκανε το ΤΕΛΕΙΟ "χαος" ... μαλιστα υπαρχουν αμφιβολιες εαν ο θεος μπορει να υπαρξει ΧΩΡΙΣ να τον διαβολακο , αραγε γινεται ? και εαν γινεται γιατι δεν εγινε ? γιατι δεν εκανε τον κοσμο χωρις διαολακο ? να υποθεσω οτι το εκανε για το καλο μας ? και πως ξερει αυτος το καλο μας ? και εφοσον εχουμε ελευθερη βουληση γιατι μας οριζει το καλο ο θεος και δεν μας αφηνει να το ορισουμε κατα πως θελουμε εμεις ? η αγαπη του ειναι να πεθαινουμε βιαια ? να σκοτωνομαστε αναμεταξυ μας ? να βιαζομαστε ? και ενα σωρο αλλα καλουδια του θεου ?

2 πραματα μπορει να συμβαινουν
-ειτε ο θεουλης μας κανει πλακιτσες , δεκτον μεν αρκει να εχουμε το απαιτουμενο χιουμορ για να καταλαβουμε την πλακα γιατι αλλιως μαυρος λυκος που μας εφαγε
-ειτε δεν υπαρχει θεουλης ... οποτε ουτε διαβολακος , οποτε δεν υπαρχει ουτε κακο ουτε καλο ουτε χαος ... παρα μονο ο ανθρωπακος που μεσα στην αγνοια του εκανε θεους και δαιμονες για να ΠΕΡΝΑ την ωρα του τα κρυα βραδια του χειμωνα , γιατι ως γνωστον τα καλοκαιρια ο ανθρωπακος ξεδινει και τα εχει ολα γραμμενα ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Μάλιστα , υποτίθεται ... πως πρίν "εκπέσει" ο Σατανάς...όλα ήταν μέλι-γάλα...
Ως δημιούργημα δε του Θεού -αν δεν κάνω λάθος- και εκ των πραγμάτων "κατώτερος" σε δύναμη...τον αγνόησε και έστησε μπαϊράκι...

Δηλαδή το ίδιο το δημιούργημά του τα έκανε μαντάρα και τώρα καλείται ο άνθρωπος να βγάλει τα κάστανα απο την φωτιά και μάλιστα εκεί που ο ίδιος ο δημιουργός δεν τα κατάφερε...

Δεν είναι τρελλά πράματα αυτά..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 17:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας πούμε ότι οι θρησκείες είχαν κάποτε σημασία και ρόλο στην ηθική καθοδήγηση του ανθρώπου.Και αυτό σε γενικές γραμμές μπορώ να το δεχτώ όσον αφορά την περίοδο του μεσαίωνα και σε κάποιες ανατολίζουσες παγανιζοκρατούμενες περιοχές της αρχαιότητας.Και να δεχθώ ότι φωτισμένοι άνθρωποι υπηρέτησαν αυτούς τους σκοπούς γιατί όντως κάποτε το ήθος του ανθρώπου πιο κάτω δεν πήγαινε.ΑΛΛΑ!
Τα πράγματα έχουν αλλάξει.Στην ηθική καθοδήγηση πλέον υπάρχουν κι άλλοι αρωγοί πολύ πιο προσφιλείς στον άνθρωπο που δεν ζητάνε μετάνοιες,φόβο και μια άμετρη ταπεινότητα που φτάνει στο σημείο της κακομοιριάς.Τα μέσα αυτά τα λέμε φιλοσοφία,επιστήμη,μόρφωση και πάνω από όλα η σκέψη η ελεύθερη που δεν έχει να φοβάται τίποτα και αμφισβητεί τα πάντα.
Στη Νέα Εποχή θεός-ψέμα και διάολος πεθαίνουν.Σε δυο τρεις αιώνες θα διαβάζουν οι ιστορικοί για τις θρησκείες και θα γελάνε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 17:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μέγιστη βλασφημία τούτη!

Κατά ποιου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

azael
Μέλος 2ης Βαθμίδας


153 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 20:37:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σκέφτηκα πολύ εαν έπρεπε να απαντήσω!

αν δεν μπορείτε να καταλάβετε τι εννοώ, τότε τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, αφού δεν υπάρχουν ίδιες βάσεις για έναν τέτοιο διάλογο!

Το μόνο που θα πω είναι ότι Ο θεός δεν δημιούργησε την ύλη και ούτε είναι υπεύθυνος για αυτή και των συνεπειών της. Ο άνθρωπος την δημιούργησε με την επιλογή του.

Ο διάβολος ήταν το πρώτο πνεύμα του λόγου με νου, αλλά χωρίς τις ιδιότητες των ανθρώπων. Μίσησε τους ανθρώπους όσο τίποτε άλλο.

Τέλος, η ύλη δεν υπάρχει δίχως τον διάβολο, όχι ο Θεός! και μάλιστα ούτε αυτή ακόμη! καλύτερα θα έπρεπε να πω ότι το η ύλη δεν υπάρχει χωρίς το κακό, αφού είναι γέννημά του.

λυπάμαι είναι το μόνο που μπορώ να πω σε τέτοιες ερωτήσεις σαν και τις δικές σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 21:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το σκέφτηκα πολύ εαν έπρεπε να απαντήσω!

αν δεν μπορείτε να καταλάβετε τι εννοώ, τότε τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, αφού δεν υπάρχουν ίδιες βάσεις για έναν τέτοιο διάλογο!

Το μόνο που θα πω είναι ότι Ο θεός δεν δημιούργησε την ύλη και ούτε είναι υπεύθυνος για αυτή και των συνεπειών της. Ο άνθρωπος την δημιούργησε με την επιλογή του.

Ο διάβολος ήταν το πρώτο πνεύμα του λόγου με νου, αλλά χωρίς τις ιδιότητες των ανθρώπων. Μίσησε τους ανθρώπους όσο τίποτε άλλο.

Τέλος, η ύλη δεν υπάρχει δίχως τον διάβολο, όχι ο Θεός! και μάλιστα ούτε αυτή ακόμη! καλύτερα θα έπρεπε να πω ότι το η ύλη δεν υπάρχει χωρίς το κακό, αφού είναι γέννημά του.

λυπάμαι είναι το μόνο που μπορώ να πω σε τέτοιες ερωτήσεις σαν και τις δικές σας.



Δηλαδή , αν δεν το σκεπτόσουν συνδίκτυε ... τι ακριβώς θα έλεγες δηλαδή...???

Ο άνθρωπος δημιούργησε την δομή του...τον εγκέφαλό του...όλους εκείνους τους μηχανισμούς που με τα ανάλογα ερεθίσματα ενεργοποιούνται..???

Τι ακριβώς μας λές φίλε Azael..???

Και λυπάσαι...και σύ λυπάσαι...ποιόν φίλε μου λυπάσαι..???
Αν εννοείς τον εαυτό σου εντάξει...δικαίωμά σου ασφαλώς...για τους άλλους όμως αν λυπάσαι -όπως λές- αν μη τι άλλο τουλάχιστον θα πρέπει να είσαι και πολύ Χριστιανός και ασέβαστος φίλε μου...!!!

-Τέλος, η ύλη δεν υπάρχει δίχως τον διάβολο, όχι ο Θεός! και μάλιστα ούτε αυτή ακόμη! καλύτερα θα έπρεπε να πω ότι το η ύλη δεν υπάρχει χωρίς το κακό, αφού είναι γέννημά του.


Σ'αυτό το "πράμα" δηλαδή τώρα , εσύ θέλεις απάντηση...θές απάντηση..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
azael
Μέλος 2ης Βαθμίδας


153 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 21:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι δεν θέλω καμία απάντηση.

δεν λυπάμαι κανέναν, λυπάμαι που δεν μπορώ να συνεχίσω τον διάλογο

ευχαριστώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 21:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι δεν θέλω καμία απάντηση.

δεν λυπάμαι κανέναν, λυπάμαι που δεν μπορώ να συνεχίσω τον διάλογο

ευχαριστώ!



Νά'σαι καλά!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 21:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το σκέφτηκα πολύ εαν έπρεπε να απαντήσω!

Τέλος, η ύλη δεν υπάρχει δίχως τον διάβολο, όχι ο Θεός! και μάλιστα ούτε αυτή ακόμη! καλύτερα θα έπρεπε να πω ότι το η ύλη δεν υπάρχει χωρίς το κακό, αφού είναι γέννημά του.

λυπάμαι είναι το μόνο που μπορώ να πω σε τέτοιες ερωτήσεις σαν και τις δικές σας.



Εγω λυπάμαι που διαβάζω τις σκέψεις ενός ανθρώπου που υπονομεύει την ίδια του την ύπαρξη.Πίστεψέ με,ο κόσμος είναι σκατά θα έλεγα.Παρ'όλα αυτά υπάρχουν στιγμές που τον χαίρεσαι,και τόσο η ύλη,όσο και οι αισθήσεις σου δεν είναι αμέτοχες σε αυτό.Αν πάλι θεωρείς τα αισθήματά σου ψεύτικα και αμφισβητούμενα για την αυθεντικότητά τους,έχουμε τεράστιο πρόβλημα και καλό θα ήταν να το λύσεις μόνος.
Εξάλλου,δεν ξέρω τι το τόσο σατανικό έχει το να βλέπεις π.χ. ένα δέντρο να ανθίζει.Και αυτά τα λέω και με αφορμή ένα post σου στο θέμα "τι είναι κακό".
Σκέψου φίλε μου,απλά στο προτείνω.Απελευθερώσου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 21:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποια πράματα δύσκολα τα προσπερνάς και ομολογουμένως έχουμε κατα καιρους ακούσει πολλά παράξενα και μη συντονιζόμενα μεταξύ τους , που σαν λάβουν απάντηση , έρχεται το γνωστό "..ναι αλλα δεν το είπα έτσι ... άλλο εν-νοούσα...κλπ...κλπ...

Λέει λοιπόν ο συνδίκτυος Azael , to εξής:

"καλύτερα θα έπρεπε να πω ότι το η ύλη δεν υπάρχει χωρίς το κακό, αφού είναι γέννημά του".

Δηλαδή κοντολογίς λέει , ότι οτιδήποτε το υλικό που βλέπουμε γύρω μας και μας περιβάλλει...το δημιούργησε ο διάβολος , είναι γέννημά του ... όπως χαρακτηριστικά δηλώνει...

Δηλαδή ακόμα και το σώμα μας -ύλη είναι- είναι δημιούργημα του σατανά , όπου εκεί στο δημιούργημα αυτό το σατανικό , ο θεός έβαλε μια ψυχή...???

Φταίω εγώ ρε γαμώτο μου...λάθος διαβάζω και λάθος εν-νοώ..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 21:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ?

Ότι αισθάνεσαι με τις αισθήσεις σου! Και όταν λέω τα πάντα, εννοώ τα ΠΑΝΤΑ!!!

Αν αυτό που νοιώσεις μπορεί να εκφραστεί και να περιγραφεί με τον λόγο, τότε είναι πηγή κακού!

Το άυλο δεν μπορεί να εκφραστεί με το Υλικό

Αυτά είναι τα λεγόμενά σου Azael.Και εγώ λαχταράω να μιλήσουμε για να δω πού ακριβώς μπορείς να στηρίξεις τον αφορισμό της ολότητας του κόσμου που σε περιβάλλει.Χωρίς καμία διάθεση να σε κατηγορήσω,αλλά με μια ειληκρινή Θέληση να σε κάνω να σκεφτείς κάτι περισσότερο από αυτό που σε οδήγησε σε αυτή σου την πίστη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2010, 09:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι δεν θέλω καμία απάντηση.
δεν λυπάμαι κανέναν, λυπάμαι που δεν μπορώ να συνεχίσω τον διάλογο
ευχαριστώ!

φιλε azael , δεν ειναι θεμα λυπησης κανενος , γιατι το ιδιο μπορουμε να πουμε και εμεις για σενα , αλλα τοτε μπαινει το θεμα εαν ΘΕΛΟΥΜΕ πραγματικα να κανουμε διαλογο ή απλα πεταμε τις φωτοβολιδες και την κανουμε τρεχοντας

συγχωρα με φιλε μου που ειμαι τοσο μικρος και βλακας και δεν σε καταλαβαινω , αλλα εχεις και εσυ την ευθυνη , οτι δεν προσπαθησες να μου εξηγησεις ωστε να καταλαβω ...

λεγοντας κουβεντες του αερα (συγχωρα με , εννοω κουβεντες που καταλαβαινεις μονο εσυ και κανενας αλλος) τοτε δεν κανεις διαλογο , αλλα κυρηγμα , το ιδιο κανεις και οταν μιλας χωρις να φερνεις και καποια στοιχεια , καποια αποδειξη , καποια ΕΞΗΓΗΣΗ εαν θες για να μη κολλαμε στην λεξη αποδειξη

οποτε εαν θες να μας εξηγησεις καλως , εαν παλι οχι , παλι καλως , εδω , σε μας (ή εαν θες σε μενα γιατι δεν εκπροσωπω κανεναν) δεν υπαρχει κακο, το κακο ειναι δημιουργημα αυτων που εχουν την αποκλειστικοτητα της γνωσης και δεν αποδεχονται κανεναν αντιλογο, χαρισμα σου δηλαδη !!!

να εισαι παντα καλα ...

υγ... κρατηθηκα και σκεφτηκα εαν θα σου απαντησω και αποφασισα να μη το κανω

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cooker
troll


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2010, 22:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cooker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

13/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2010, 22:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικες φορες λυπαμαι που η μνημη μου ειναι ασθενης και δεν μπορει να αποδωσει αυτολεξη τα λεχθεντα αλλα ακομα και ετσι θα τα αποδωσω οπως τα εξελαβα,
ακομα και να μπορουσα να σε οδηγησω στον παραδεισο δε θα το εκανα γιατι οπως εγω σε οδηγησα να βρεις τον παραδεισο καποιος αλλος θα μπορουσε να σε βγαλει απο εκει.Αν ομως βρεις μονος σου το δρομο τοτε κανεις δε θα μπορεσει να σε παρει απο εκει!
Eugen Berthold Friedrich Brecht,σε ελευθερη αποδοση!
Το θεμα μας εδω ειναι οτι ειναι δυσδιακριτη η κορυφη...


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
azmat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 01:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμμμ τα σχετικα με τον υλικο κοσμο και το κακο ειναι ορθοδοξες αποψεις ή κανω λαθος;
μηπως τα αναφερεις σχηματικα?
εμενα μου φερνουν προς τον δυισμο παντως, βογγομιλισμος κτλ.
διορθωστε με αν κανω λαθος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 15:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ?

Ότι αισθάνεσαι με τις αισθήσεις σου! Και όταν λέω τα πάντα, εννοώ τα ΠΑΝΤΑ!!!

Αν αυτό που νοιώσεις μπορεί να εκφραστεί και να περιγραφεί με τον λόγο, τότε είναι πηγή κακού!

Το άυλο δεν μπορεί να εκφραστεί με το Υλικό

Αυτά είναι τα λεγόμενά σου Azael.Και εγώ λαχταράω να μιλήσουμε για να δω πού ακριβώς μπορείς να στηρίξεις τον αφορισμό της ολότητας του κόσμου που σε περιβάλλει.Χωρίς καμία διάθεση να σε κατηγορήσω,αλλά με μια ειληκρινή Θέληση να σε κάνω να σκεφτείς κάτι περισσότερο από αυτό που σε οδήγησε σε αυτή σου την πίστη.



Τι είναι αυτό Προμηθέα που σε κάνει διακριτό στον λόγο σου...η ευθυτητά σου άραγε...η ευκρίνεια του λόγου σου...η λογική διατύπωση και ξεδίπλωμα της σκέψης σου...η "εσωτερική ελευθερία σου" ???

Μάλλον όλα αυτά μαζί...την καλησπέρα μου..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy